M Overschoenen R.K.KIESVEREENIGING ——HAARLEM V V'rrMlfp,b L. PAANAKKER C. J. KUIPER Woensdag 21 Februari 1923 45ste Jaargang No. 143S8 DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ingezonden Midsdeelingen A Cijfers. STADSNIEUWS. AGENDA 22 FEBRUARI R.-K. Loodgieterspatroons. a 75 cents per regel. VERKRIJGBAAR BIJ 46 Groote Houtstraat 46 Loosjes Adresboek. Concert van „Zang en Vriendschap". DAMMEN. ZWEMMEN. FRANKFN'S MELKBR00D LANGS DEN WEG, Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. Hef bestuur herinnert aart de BELANGRIJKE VERGADERING welke VRIJDAGAVOND 23 FEBR. 's Avonds 3 uur, wordt gehouden in het gebouw „SINT BAVO," SM UESTRAAT Als spreker zal optreden de HoogEdelgestr. Heer Tevens: CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD Opgespoord. De siervazen der Firma Ritsema en Co. Jubileum. H. Toepoel t. Sneeuwruimen. Het ongeluk met de stoomtram. Vlncentius-Conlerentie St. Jozef. De Ijsbaan. Hr M i. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Het stationeeren van automobielen J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikant®!! Koningstraat 10 Haarlem De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij rooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per rtgc^ Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' al» ingezonden mededeeling: 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-ad» vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cenl bij vooruitbetaling. Hef dezer dagen verschenen jaaroverzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek over den loop der bevolking in ons land, geeft ons aanleiding tot een korte beschou wing. De cijfers zullen thans meer dan ooit de aandacht trekken, omdat het vraagstuk der bevolking en der overbevolking nooit meer dan in deze dagen brandend is geworden voor ons land. De cijfers van het jaaroverzicht voeren tot eigenaardige conclusies. Tengevolge van den slechten economischen toestand in de jaren 1916 en 1917, was het aantal huwelijken toenmaals sterk verminderd, terwijl de don kere vooruitzichten en de levensmoeilijkhe den in het geheel genomen op den bevol kingsaanwas drukten. We zagen dan ook in de jaren 1918 en 1919 daarvan een terugslag in de geboortecijfers, welke voor het Rijk waren per 1000 inwoners in 1918, 24.77 en in 1919 24.24. In 1920 steeg het geboortecijfer weer tot 28.06 om daarna weer te dalen tot 27.50 in 1921 en zooals de statistiek nu aangeeft tot 25.91 in 1922. Vooral de groote steden hebben hier blij kens de cijfers schuld. Immers het aantal huwelijken in 1922 was voor het Rijk per 1000 zielen 8.69 en voor de groote steden 10,31, terwijl de geboortecijfers waren voor het Rijk 25.91, voor de groote steden 21..55. Dc steden geven dus bij een veel grooter aantal huwelijken een veel kleiner getal ge boorten. Op schuld van welke moraal wij dat moeten schuiven, behoeven we thans niet verder uiteen te zetten. Ieder die in een stad woont, kent de brutale propaganda van de voorstanders van kinderbeperking. Wat ove rigens deze cijfers beteekenen kan de vol gende vergelijking verklaren: In 1876 was het geboortecijfer in ons land het hoogste, n.m, 37.1 per 1000 zielen. Wanneer in 1922 dit percentage zou zijn volgehouden, zouden er 260.349 kinderen geboren zijn of 78.521 meer dan in werkelijkheid is geschied- Zie hier een beeld van den omvang van het „aanpassingsvermogen" der bevolking aan de economische omstandigheden, waarover men tegenwoordig den mond zoo vol heeft! Dat niettegenstaande dezen relatieven achteruitgang der geboortecijfers er toch nog zulk een groot overschot is, moet aan dc verblijdend lage sterftecijfers worden toege schreven. Een lichte griep-epidemie in be gin 1922, was oorzaak, dat aan het record cijfer van 1921 niet werd vastgehouden. Toch bedroeg het sterftecijfer maar 11.45 (in 1921 11.17} per 1000 inwoners. Een zelfde vergelijking als voor dc ge boortecijfers leert ons, dat, wanneer het sterftecijfer even hoog was geweest als in 1876 n.m. 23.5 per 1000 zielen, dan zouden cr in i ,22 in ons land 164.911 sterfgevallen zijn voorgekomen cf meer dan het dubbele van het werkelijke getal, dat 80.326 be draagt. Terwijl dus bij onverminderde ge boorte- en sterfteverhoudingen ons land door geboortenoverschot met 95.433 zielen zijn bevolking zou hebben zien toenemen, be droeg deze toeneming, als gevolg van het leit, dat de sterfte mee dan de geboorte afnam, in werkelijkheid 101.502 zielen. Ziedaar dus het groote probleem voor on zen tijd en speciaal voor one land: eenerzijds dieDt de natuurlijke aanwas der bevolking door bestrijding van de misdadige kinderbe perking, het omlaag drukken van het sterf tecijfer, vooral van dat der zuigelingen op het platte land, te worden bevorderd; ander zijds dient er ernstig naar dc levenskans van een dergelijk wassende bevolking bin nen onze nauwe grenzen te worden gezien. Immers een geboorteoverschot van ruim 100.000 per jaar is voor ons land al reeds enorm; toch kan het bij voortschrijding der hygiënische verzorging van het platte land, bestrijding der zuigelingensterfte, tegengaan van nco-malthusianistische practijken enz., langs den gewonen natuurlijken weg nog veel booger worden opgevoerd. Dat wijzen de cijfers der statistiek, wanneer men vergelij kingen maakt tusschen steden en platteland, tusschen de verschillende provincies onder ling, tusschen de cijfers van tuberculose vóór en na den oorlog enz. met absolute zekerheid uil. Maar dan is het bevolkingsvraagstuk voor ons land ook zeer urgent geworden. Moge het aanstaande Katholieke congres te Breda daarover veel licht verspreiden! Sociëteit „St. Bavn' Kring Stille Omgang half 4 Esperanto 8 uur Me taalbewerkers 8 uur Transportarbei ders 8 uur R. K. Begrafenisonder neming 8 uur. Stadsschouwburg Musikalische Kammer- spiele 8 uur. Vinrentius-gebouw Nieuwe Groenmarkt Jaarvergadering St. Vincenlius-vereeni- giug half 9. Gcm. Concertzaal Oost en West Voor dracht H. Cnrpcutier Alting 8 uur. Hotel Lion d'or English Association Lezing Mr. Sleuwart Wilson 8 uur St. Elisabeth's Vcreetiiginj Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Waeggeboum K. Z. O. D. 11—5 uur. Bisschoppelijk Museum Jansslraat Ge opend eiken werkdag, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen R. K Leeszaal en uillcenbibtiolhcefc J.nns- straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feeslragen Uitleen van boeken '•n half 39 nur. R. K. Leeszaal Tentoonstelling kerkgewa den en -sieraden. Van 25 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- l «estraai 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur; R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. ran half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Marlha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2f en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling var etsen van Anton F. Pieck. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. De Bond van Groote Gezinnen trof het gisteren niet met zijn vergadering. Niet al te gunstig weer en meditaties in verschillende kerken zullen wel de voornaamste factoren zijn geweest, dat de vergadering niet te best bezocht was. Daarenboven had men nog de groote teleurstelling, dat dr. Jan van Best, de spreker van den avond, niet kwam, daar hij zich in den datum vergist had. Desondanks mag de avond wel geslaagd heeten, waarvan de in allerijl gerequireerde spreker, kapelaan H.A.C.M. Wennen, zoowel als de musiceerende dames alle eer wegdragen, te zamen met het bestuur natuurlijk, dat den heerlijken avond organiseerde. Op de gebruikelijke wijze werd door den voorzitter, den heer mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen, de vergadering geopend, waarna hij de aanwezige leden welkom heette. Dan deelde spr. mede, dat dr. Jan van Best zich in den datum vergist had en nu hedenavond niet kwam spreken. In zijn plaats zou het woord komen voeren kapelaan Wennen, die dadelijk bereid was gevonden daartoe. Spr. heette kapelaan Wennen dan welkom en bracht hem den dank der vergadering, dat hij de invitatie, te komen spreken, aanvaard had. Hierna nam de Eerw. spr. het woord. Spr. zeide, de uitnoodiging niet te hebben willen afslaan, omdat hij spreken moest voor den Bond van Groote Gezinnen. Zijn eigenlijke rede beginnende, wees de Eerw. spr. er op, dat den ouders zoo dikwijls verweten wordt, dat zij zooveel kinderen hebben. Ook sommige katholieken zijn daar gevoelig voor en toch is het verwijt onjuist. Een oud Christelijk woord spreekt toch bij een groot kindertal van kinderzegen. God zelf heeft gezegd „Gaat en vermenig vuldigt u." De ouders van de groote gezin nen zijn dus te prijzen, omdat zij dit woord niet versmaad, maar aangenomen hebben. Die ouders zijn veel gelukkiger ook, dan zij, die niet dat woord ter harte nemen, die God in dit opzicht weerstaan. Een moeder toch, die den kinderzegen niet wenscht, kan haar moederliefde niet geven, zooals haar hart toch zou willen en een huisvader, die Gods gebod weerstaan heeft met betrekking tot den kinderzegen, voelt een leegte. En hoe kan het anders. Ouders moeten ook samen één hart, één ziel hebben. E11 hoe kan dit anders dan door den kinderzegen, de kinderzorg. Want juist in de zorg, in de smart vinden zij elkander. Wanneer Gods liefde én Gods wet niet heerschen over een huisgezin, wan neer men de menschelijke neigingen laat heerschen, zal de heerschzucht van den ster kere optreden en de zwakkere slavinne wor den. Doch laat men Gods liefde en wet heerschen, dan vinden man en vrouw el kander, dan vult de een aan, wat de ander te kort komt. In dat geval kan de vrouw een hemel op aarde scheppen, doch in het tegenovergestelde geval zal alle geluk gaan ontbreken. Het ware geluk zullen de echtelieden ge nieten, die Gods wil en wet nakomen, het ware geluk, dat is de vrede des harten en de overtuiging, dat men, levende overeen komstig Gods wil en wet, een eeuwig geluk zal verkrijgen. Zoo zal men ook de kleinere onaangenaamheden welke soms het echtelijk geluk een oogenblik kunnen verstoren, met geduld verdragen. De Eerw. spr. gaf dan eenige practische wenken, welke het echtelijk geluk kunnen bevorderen, waarbij hij er o.m. op wees, dat de man de vrouw moet beschouwen als zijns gelijke. De vrouw is gegeven tot een hulpe, een steun. De vrouw moet denken aan het woord van Schiller, dat zij moet vlechten en weven hemelsche rozen in het aardsche le ven. Tenslotte richtte de Eerw. spr. nog een krachtig woord van aansporing tot propa- ganda-voering voor den bond tot de aan wezigen. Enthousiast applaus loonde den Eerw. spreker voor zijn warme woorden en de voorzitter bracht den dank der vergadering onder hartelijke bewoordingen naar voren. Aan dit dankwoord knoopte spr. tevens een propagandawoord vast. Was het eerste gedeelte van den avond dus uitstekend geslaagd ondanks de onder vonden teleurstellingen, het tweede deel bevestigde het succes. Dan toch werd ge musiceerd door de dames Wies Wijngaarden, le violiste van het concertgebouw te Am sterdam, Annie Seveke, piano en Rie van Liemt, zang. Dit dames-trio, niet onbekend in den Bond voor Groote Gezinnen, omdat het al eens meer voor hem opgetreden was, vol deed aller verwachtingen. Van het hoog staande spel en zang werd grootelij ks ge noten en hiermede werd den aanwezigen werkelijk een schitterende ontspanning be zorgd. De haar gebrachte bloemenhulde was wel verdiend. De Voorzitter bracht haar aan het einde van den avond woorden van hulde en dank, waarna met den Christelijken groet deze mooie avond besloten werd. Voor dc tweede maal waren Maandag avond de R.K. patroons in het loodgieters- en electrisch bedrijf opgeroepen, om de op richting welke in Januari had plaats gehad, en waarop een voorloopige commissie werd gevormd, verder te bespreken. Achter de bestuurstafel hadden plaats geno men het bestuur der R.K. Smedenpatroons met den Weleerw. geestelijk adviseur, kape laan Brinkman en hel voorl. bestuur van bo vengenoemde patroons. Door den voorzitter der smedenpatroons werd de vergadering geopend en in den bree- de uiteengezet, waf oorspronkelijk de bedoc ling was. n.l. le komen tot één groote afd. van R. K. werkgevers in de metaalindustrie, waarbij dan loodgieters, eiectrieiens, smeden en rijwielhandelaren, tevens edelmetaalbe werkers zouden zijn aangesloten. Echter moest dit plan nog even worden aangehouden, aangezien de betrokken vak bonden hierover uitspraak moete.D doen, waarom werd voorgesteld, dat voorloopig al leen de loodgieters en eiectrieiens zich bij elkander zouden voegen aangezien beide vakken door vele loodgielersp jtroons worden uitgeoefend. Met algemeene stemmen werd hiorioe be sloten. Overgegaan werd dan tot het verkiezen van een definitief bestuur, waarvoor bij eer ste stemming werden gekozen de heeren v. Eijk, Jansen, Spruijt. Cremers en Opbioek. Daarna werd uit deze heeren tot voorzitter gekozen de lieer v. Eijk. Door den heer Alders, voorzitter der R.K. Smedenpatroons, werden de verkozenen ge luk gewenscht en ,evens medegedeeld dat deze afdeeling reeds 18 leden telde, hetgeen zeker een mooi succes genoemd mag worden. Tevens werd een woord van dank gericht tot den geestelijk adviseur, die, alhoewel het zijn taak niet was, gaarne geholpen heeft aan de totstandkoming deer afdeeling. Een hartelijk applaus volgde op deze woor den. Dan nam de geestelijk adviseur het woord, om ook zijnerzijds woorden van gdUkwenseh tot bestuur en jonge vereeniging te richten. Zijn Eerw. hoopte, dat het verre nageslacht, met vreugde tot dezen dag zou opzien, waarop de Katholieke patroons hun vakbond hebben gesticht. De Eerw. spr. voegde er nog aan toe dat deze avond weder een succesvolle is voor het bestuur des smedenpatroons, het welk met zooveel ijver gewerkt heeft aan de tot standkoming dezer afdeeling. Zoo is dus de bond gesticht en is Haarlem en omstreken weder een Katholieke palroons- bond rijker, welke zeker tot aller welzijn zal werken. Thans is ook het sinds lang angelkondigde „Loosjes' Adresboek" verschenen, zoodat Haarlem thans twee adresboeken rijk is. Het nieuwe Loosjes' Adresboek is in een aantrek kelijk pakje gestoken, een fraai uitgevoerde omslag in oranje met goud, typografisch goed verzorgd, en van een bandig formaat, zoodat dc nieuwgeborene een frisschen indruk maakt, De groote aantrekkelijkheid van dit niéuwe adresboek is wel, dat het in één band onrvat adressen en bijzonderheden omtrent Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Schoten en Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Moor zoover een vluchtige kennismaking daif toelaat, kunnen wij getuigen dat het met zorg en zonder al ie veel fouten (door de voortdurende wisseling van het dagelijksch leven zijn onnauwkeurigheden, die eenigen tijd geleden geen onnauwkeurigheden, waren in een adresboek nu eenmaal uitgesloten) sa mengesteld, zoodat wij kunnen spreken van een nauwkeurig en met zorg samengesteld adresboek. De in het adresboek gebruikte let ter is fraai en duidelijk; de indeeling prac- tisch. Het adresboek bevat een alphaibetisch register der namen van de inwoners van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Schoten en Haarlcmmerliede: een alpltabethische lijst van straatnamen met de bewoners, een al- phabetische lijst der beroepen met de namen der ingezetenen, die de beroepen vervullen; een lijst van ingezetenen bij den Post-cheque- en Girodienst, en aanhangsel, bevattende de voornaamste officieele en particuliere instel lingen in stad en lande. Dat laatste is vooral van belang en actueel, nu wij in Haarlem een goed jaarboekje missen. Schutbladen deelen de verschillende gedeelten van 't boek en de ge meenten af. In het voorwoord wordt o.m. een enkel woord van waardeering gewijd aan Haarlem als woonplaats. Resumeerende mogen wij zeggen dat Haar lem met een fraai uitgevoerd, duidelijk, goed en nauwkeurig verzorgd adresboek is ver rijkt, een adresboek dat nog naar weinig op dit oogenblik zal te wenschen overlaten. Na de tradstioncele introductie met het „Wilhelmus", deed de waarnemende dirigent, de heer N. Gerharz; het „Morgenlied" van Ph. Loots met heerlijke sonoriteit uit deze groote zangersschare weerklinken. Men zoekt nog heden ten dage vergeefs •naar een componist als Loots, die met zooveel muzikaliteit en kennis zich verdiept heeft in dc zuivere en robuste klanken van een man nenkoor. Ook deze compositie is hiervan een klinkend bewijs, vooral ook door Gerharz's in terpretatie;' ook hier weer evenals in z'n orkestrale directie bereikt hij vooral door z'n tem pa-versnellingen een bijzondere spanning. Overigens gaven de weinige werken door het koor gezongen een niet voldoend overzicht om een volledige beoordeeling te formuleeren. De geheele avond werd bijna gevuld door een solistisch programma. Mevr. A. Merrilz- van Volthuizen sjveekte van Glazounoff: Variaties op een Russisch thema voor piano solo. Er zij hier bijzonder op de viriele kracht van lraar spel gewezen en daarnevens een merkwaardig legiero van toucher, welke m.i. hun oorsprong vinden in de Deppe'sche kla- viermelhode. Het toegiftje: dc aardige Bagatelle italicnnc van C. Gui hoorde ik liever als het bravour- sluk van Liszt. De Violist L. Rudolsbeim speelde behalve liet van oudis bekende concert van Wieniaw- skv, Souvenir d'un lieu eher van Tshsikowsky. 11ij releveerde met dit werkje de goede ele menten zijner techniek en muzikaal sentiment. Toch zijn dergelijke stukken te middelmatig van inhoud voor deze concerten, een be merking welke ook geldt voor de liederen van Wettig v. Weissenhorn, overigens zeer 1>£- schaafd door mej. Jo Vincent voorgedragen. Een diepere zeggingskracht sprak uit de wer ken van F au ré; dan blijkt welk een rijkdom van muziektalent spreekt uit het bevoorrechte orgaan dezer zangeres. Daarenboven bezit zij een natuurlijke een voud van actie welke de echtheid harer ar tisticiteit bijzonder karakteriseert. Voor de zangers speciaal zou men deze eigenschap willen toewenschen. MAR IN US MONNIKENDAM. KAMPIOENSCHAP DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN VAN DEN NEDERL. R.K. DAMBOND. In hot R. K. Voreenigingsgebouw aan den Heeren weg te Heemstede werden Dinsdag avond de volgende partijen gespeeld: Th. A. KokD. Rump (afgebroken partij).' A. F. Hoogveld wint van H. Rump. .1. v. Wees wint van J. van Musscher. Th. A. Kok wint van J. A. Stevens (afgebr. partij) H. Rump wint van I Sluifbergen (id. id.) N. v. d. Berg wint van P. Veen lid. iel.), Voor de volgende ronde, welke Donderdag 22 Februari gespeeld wordt in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw, aan den Heerenweg te Heemstede, zijn de volgende partijen vastge steld: H. RumpN. v. d. Berg. D. RumpJ. A. Stevens. Th. A. KokJ. v. Musscher. A. F. HoogveldC. Stijunran. W. HopstakenW. Stuifbergen. J. van WeesP. Veen. De stand is heden: 1 W. Hopstaken 4 3 16 gem. 1.50 2 J. v. Wees 8 5 12 11,, 1.38 3 W. Stuifbergen 5 3 2 6 1.00 4 J. Stevens 7 3 1 3 7 1.00 5 N. v. d. Berg 6 3 3 6,, 1.00 6 D. Rump 5 2 1 2 5,, 1.00 7 P. Veen 4 2 2 4,, 1.00 8 C. Stijnman 3 1113,, 1.00 9. J. v. Musscher 7 3 4 6 0.86 10 Th. A. Kak 6 2 1 3 5,, 0.83 11 A. F. Hoogveld 8 3 5 6 0.75 12 H. Rump 7 2 1 4 5,, 0.71 ZWEMFEEST DER POLITIE-SPORTVER- EENIGING „HAARLEM", IN STOOP'S BAD. Alvorens over fe gaan lot de recensie van bovengenoemd feest, hetwelk gisteren gehou den is, jets wat voor den kopij-leveraar, om het zoo maar eens te noemen,-toch haast al tijd op hetzelfde neerkomt, wil hij eerst even 't feit aanstippen, dal het een gezond idee is, dat een politiekorps als dat van Haarlem een sportvereeniging heeft opgericht, waarvan een zeer belangrijk onderdeel uitmaakt dc zwem- sjrort. In de eerste plaats onder de politie agenten zal deze sport onze geheele stad ten goco'e komen. Tegen 8 uur werd de avond geopend door den heer Verschoor, voorzitter der Politie- sportvcreeniging. Hij dankte den burgemeester en mevrouw Maarschalk voor hunne aanwe zigheid, verder de heeren Peltenburg, Morenis, Meyerink en Schmidt, voor hun fungeeren als jury-leden en tenslotte de Haarlemsche Da mes zwemclnb „Zignca", de Haarlemsche Wa- ferpoloolub H.V.G.B. en de Heenrsteedsche Poloclub voor hare medewerking. Vol was de zaal niet met dit feest op den kouden winterdag, maar niet tegenstaande da t, was er een vroolijke, en wat nog prettiger is voor 'n zwemclub, een enthousiaste stemming. Dit liet zich hooren door het applaus, tel kenmale door de verschillende deelnemers in ontvangst genomen. Het eerste nummer vermeldde pijn. 20 M. snelzweminen voor beginnelingen. No. Ik wam aan H. J. Möhr in 23 1/5 sec., no. 2 H. J. Mulder in 24 4/5 sec., no. 3 B. Lugmeyer in 25 1/5 sec. Toch 'kunnen wij niet nalaten even op te meiiken. dat, hoe prettig en animeerend 't is, spoedig aan een snelzwemnnmmer mede te dóen, men zich toch op een glad terrein be weegt. De slag, die nog niet geheel wat men noemen kan slag is, wordt er niet beter op. Daarom, zwemmers, na zuiik een strijd de aan dacht maar weer eens dubbel gewijd aan de correctheid der uitvoering uwer- zwemkunst. Bij het volgende nummer, 50 M. snelzwem inen voor gevorderden, zagen we gelukkig al betere krachten mededoen. No. 1 waren J. v. Huis en H. J. Mulder in 3ö sec. Na voor de tweede maal dien afstand gezwommen te heb ben, kwam Huis als winnaar in 35 1/3 sec. uit den strijd. No. 3 was B. Tenbroek in 30 sec. Thans volgde het figuurzwemmen van de dames van „Zignea'1, onder leiding van mej. M. Jak. Keurig was het en de dames hadden groot succes. Hierna kwam dc wedstrijd popduiikien.waar- in nummer één was B. Tenhroek in 26 2/5 sec., nummer 2 H. J. Mulder in 34 2/5 sec. en nummer 3 J. v. d. Króft in 38 2/5 sec. Met rugzweminen behaalde inspecteur Ver schoor in 17 sec. den laten' prijs, verder de heeren B. Teubroek en G. v. d. Wel resp. in 18 en 19 -sec. de 2e en 3e prijs. Als tusschemurmmcT werd gegeven een ver. makelijke sjiiegelredding, waarbij de agenten lieten zien, hoe zij zich ook in hun uniform te water kunnen bewegen. Verder werden eeniige sprongen gedemon streerd, een wedstrijd hardloopen in ondiep water werd gegeven en onder water zwem men. De avond werd besloten met een waterpolo- wed'sirijd H.V.G.B.H.P.C., waaruit H.P.C. te voorschijn kwam met een overwinning van 21 Was H.V.G.B. voor rust sterker en wist zij het eerste doelpunt je te maken, na de rust werd dit anders: 2 harde schoten brachten dtm stand op 21 voor H.P.C. Na afloop van het feest werden de prijzen door den burgemeester uitgereikt. Hij dankte allen, die hadden, medegewerkt, om het feest van zijn politiemannen zoo goed te doen sla gen en we! in 't bijzonder de Haarlemsche Dames, die hadden getoond, welk aesthetisch geheel ook in 'l water te bereiken valt. Hij dankte den directeur, den heer De Roo v. Al der were! t en de heeren jury-leden voor hun medewerking en ten slotte de politiemannen I Onm sbaar voor sporimen en sportwemen is Groote Gezinnen. Uit.de in de vergadering van den Bond van Groote Gezinnen gisteravond gehouden rede mag nog wel eens ajrart aangestipt worden, hoe door. de tegenstanders van groote gezin nen geijverd wordt, hun verfoeilijke ideeën ingang te doen vinden. Door verspreiding van brochures en vlugschriften hopen zij, die Gods wetten en de wetten der natuur willen tegen gaan, zieltjes voor hun beweging te winnen. Tegen dit onzalige streven moeten wij Katho lieken vooral ons schrap zetten. Wij moeten strijden tegen datgene, wat indruischt tegen het door God zelf gegeven gebod: „Gaat en vermenigvuldigt u". Wij moeten ons verdedi gen tegen wat in strijd is roef den kinderze gen. Wij moeien léven overeenkomstig de in stellingen, door God gegeven. Daarvoor moe ten wij strijden zonder ophouden, want ook onze tegenstanders rusten niet. En in dien strijd is de propaganda hel krachtige wapen, dat wij hanteeren kunnen. Tegenover de ver werpelijke meening der tegenstanders stellen wij de onze, vast en onwrikbaar, daar wij we ten, dat het groote kindertal een kinderzeden is. Gods wetten en die der natuur moeten en zullen wij allijd eerbiedigen en daarvoor dan ook een intense propaganda blijven voeren. En niet beter kan diit, dan dat allen, die daar voor in aanmerking komen, lid worden van den Bond van Groote Gezinnen. .Allen aldus in éénen bond vereenigd, vormen zij ecu hech ten muur waartegen de aanvallen van de ver- krjfchters der natuurwetten gebroken zullen worden. Lid van da Twosdo Kamsr der Stalen-Generaal. zelf, die zich geen moeite hadden gespaard, dezen avond wat 'te bereiken. Dit laatste vooral moedigde hij aan, hoopte dat nog veten zich bij hen aan zouden sluiten, om ten slotte te mogen zien dat Haarlem met dat korps agenten andere steden voor mocht gaan. De gastvrijheid dezen avond aan hem en aan zijn vrouw verleend, was hem een groot genoegen geworden. Hiermede besloot de welgeslaagde avond voor de Politte-sportvereeniging „Haarlem". Door de recherche is aangehouden de 24-jarige los werkman C. A. K., te Haarlem, verdacht van dc inbraak bij H. J. Feije, Ra- velingsteeg 13, op 16 Februari 1.1. De aange houdene heeft bekend. Het ontvreemde rijwiel is in beslag genomen, het geld was door K. opgemaakt geworden. De prachtige Imari-siervazen, die bij de firma Ritsema en Co, aan de Groote Hout straat, te bezichtigen zijn en waaromtrent wij gisteren een en ander mededeelden, dienen niet uilsluitend als versiering of reclame, maar de firma zal ze ook gaame aan lief hebbers verkoopen. De prijs? Die is le geef: 2500, maar enfin bet zijn dan ook juweeltjes van sierkunst, harmoni sche kleurschakeering, geduld en fijne teeke- ning. Bovendien geen massa-artikel, maar een eenig staaltje van handwerkkunst. De verzending heeft veel zorg en moeite gekost. Wie de vazen gaat bezichtigen, verzuime ook niet even ecii blik te slaan in de prachtige schatkamer van Japansche en Chineesche kunst, die achter het winkelmagazijn is ge vestigd. Daar valt te genieten! Vandaag is de heer C. J. Kroeze 25 jaar aan de Haarlemsche Machinefabriek werk zaam. Van de direr tie ontving hij de gebrui kelijke gelukwenschen. en enveloppe met in houd. Hier ter stede is overleden de heer H. Toe- poel, die 33 jaar verbonden is geweest aan de gemeentelijke Bank van Leening. Toen hij een jaar of vier geleden als ambtenaar op pensioen gesteld werd, werd hij als bewaar der van het gebouw aangesteld. Door ©en kleine 150 man is vandaag het sneeuwruimen voortgezet. In hoofdzaak werd voortgegaan met het wegruimen der hoopen sneeuw, terwijl men, waar men nog eenigen tijd over had, en waar dit vereischt werd, ook de andere sneeuw verwijderde. Degenen, die een smeeuwkaart hadden en zich aange meld hebben zijn aangenomen gewonden. De toestand van den man, die zich in be schonken toestand Maandagavond voor de stoomtram HaarlemAlkmaar wierp, is op het oogenblik goed. Tot president in de conferentie Si Jozef der St Vincentaus-Vereenigimg is in de plaats van den heer J. Gh. Vin!ges benoemd de heer Jac. Holt, die dezer dagen door den voorzitter van den bijzonderen raad, den heer P. J. van Kessel in deze functie geïnstalleerd is. De ijsbaan aan de Kleverlaan kan nog niet opengesteld worden, Gisteren heeft men een gedeelte van de baan van de sneeuw ont ruimd. Vandaag zou men aan het tweede ge deelte beginnen. Dat kom gisteren niet omdat op dat gedeelte het ijs nog te broos was. Vannacht heeft het echter weer gevroren en de ijsbaan is wat sterker geworden. Als het nu in den komenden nacht eens hard vriest, wordit de baan morgen misschien opengesteld. Maar.... dan moet het ook flink gaan vriezen. Op sloolen in den omtrek en ondergeloopen land wordt reeds schaatsen gereden doch, het ijs i« niet erg betrouwbaar. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 758,8 m.M. te Meniel. Laagste Barometerstand 737.1 m,M. Ie Molinbead. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Februari: Matige tot zwakke oostelijke tot zuidooste lijk en wind, betrokken of zwaarbewolkt, wei nig of geen sneeuw met matige vors! in het noorden, in het zuiden sneeuwbuien met temperatuur om het vriespunt. In de vorige raadsvergadering werd de wij ze van stationeeren van nuur-automobielen in onze stad behandeld en verschillende raadsleden konden zich niet vereenigen met de door B. en W. daarbij gevolgde methode. Deze komt in 't kort hierop neer, dat alle auto-verhuurders aan B. en W. vergunning kunnen aanvragen automobielen op bepaalde punten van de stad te stationeeren. Wanneer daar overigens geen bezwaar tegen bestaat, wordt die vergunning door B. enW. verleend, maar aan de auto's worden bepaalde plaat sen aangewezen. Enkele raadsleden maakten tegen deze laatste regeling bezwaar, omdat zij daarvan bevoorrechting vreezen van be paalde auto-verhuurders. Diezelfde kwestie is eenige jaren geleden ook in Amsterdam gerezen. Daar toch wer den aan verschillende prsonen en maat schappijen op aanvraag vaste, door belang hebbenden zelf uitgekozen, standplaatsen ge geven wanneer B. en W. van oordeel waren, dat noch uit een verkeersoogpnnt, noch om andere redenen hiertegen bedenkingen be stonden. De vergunningen golden voor een vooruit bepaald aantal jaren. Op deze wijze konden ondernemers derhalve een vast recht op bepaalde standplaatsen doen gelden. Het gevolg was, dat de oudste ondernemingen al spoedig een bevoorrechte positie verkregen. Later werd aan dit bezwaar eenigermate tege moet gekomen, doordat toen het zoo genaamde opschuivingsstelsel (het inne men der standplaatsen bij opvolging van aan komst daar, waar de voertuigen der ver schillende ondernemingen achter elkaar wa ren geplaatst) algemeen werd ingevoerd, doch hiermede waren nog niet gehaat, die onder nemers, die van de beste standplaatsen min of meer waren uitgesloten. Een gevolg van dat stelsel was nog, dat in enkele wijken de auto's in grootcn getale aanwezig waren, terwijl andere daarvan vol strekt verstoken bleven, aangezien de onder nemers natuurlijk die standplaatsen kiezen welke hun het voordeeligst toeschijnen. Veel al ook geschiedde het aanhouden vau een standplaats slechts ten einde een concurree- rende onderneming daarvan le weren, terwijl van een geregeld bezetten dezer standplaats geen sprake was. Voorts ontbraken op plaat sen, waarvoor vergunning was verleend, som tijds de noodige wagens, wijl de bestuur ders, ten einde zooveel mogelijk ritten te maken, de minder voordeelige standplaatsen verlieten en trachtten zoo spoedig mogelijk een andere standplaats voor hun onderneming te bemachtigen, die hun voordeeliger scheen. Dit streven van de bestuurders naar de beste standplaatsen, veroorzaakte bovendien veel onnocdig verkeer, in het bijzonder in het cen trum der tad; het heen en weer rijden bui ten do standplaatsen (het z.g. „snorren") werd er door in dc. hand gewerkt, daar de bestuurders, de door hen gezochte plaatsen bezet vindende, in de omgeving daarvan ble ven, ten einde bij hel wegrijden van wagens onmiddellijk te kunnen invallen. Thans is door B en VY. van Amsterdam ongeveer hel volgende stelsel getroffen, dat blijkbaar voldoet. Door B. en W. wordt vastgesteld, welke plaatsen voor stali.onneercn in aanmerking komen, terwijl tevens wordt bepaald, voor hoeveel motorrijtuigen en rijtuigen deze plaatsen bestemd zijn. Belanghebbenden kun nen op aanvraag onder door den Raad vast gestelde voorwaarden vergunning krijgen tot het uitoefenen van bel stationneer-bcdrijf. hetzij met rijtuigen, hetzij met automobielen, hetzij met beide soorten voertuigen. Iedere ondernemer heeft dan het recht, elk der aangewezen standplaatsen volgens nader vastgestelde regels te bezetten. Van wege den hoofdcommissaris van politie wordt weke lijks aan de verschillende ondernemers een rooster verstrekt, waarop staat aangegeven, naar welke standplaatsen bepaalde voertui gen des morgens bij bet in dienst treden en des middags bij de wisseling van bel perso neel moeten rijden. Dit om ie voorkomen, dat zich alle bestuurders bij indiensttreding naar enkele der beste standplaatsen begeven. Van bedoelde beginpunten uit kunnen vervolgens alle standplaatsen met inachtneming van vastgestelde regels door dc verc.hillende wa gens bij afwisseling worden bezet. Ten einde te voorkomen, dat bepaalde deelen van de slad waar aan voertuigen behoefte bestaat, daarvan verstoken blijven, worden de stand plaatsen verdeeld in „verplichte" en „vrije" standplaatsen. Op de bestuurders rust de plicht, eerstbedoelde standplaatsen aan ie rij den, zoolang daar niet een door den hoofd commissaris van politie le bepalen aantal voertuigen aanwezig is, en deze vervolgens bezet te. houden, totdat van het voertuig ge bruik wordt gemaakt. Het bezet houden van en het aanrijden op dc vrije standplaatsen is facultatief. Dit stelsel vn stationeeren schijnt zoowel in het belang der ondernemingen zelf, als in het belang van het publiek en van het ver keer aanbeveling te verdienen. In verschillen de buitenlandsche steden (Berlijn, Dresden, Frankfort Glasgow, Hamburg, Liverpool, Parijs) wordt het reeds sinds jaren met gun stig gevolg toegepast. Waar het niet onmogelijk is dat in Haar lem mettertijd ook naar een andere regeling moet worden uitgezien, leek het ons nuttig dat stelsel van Amsterdam eren naar voren te brengen. Barometerstand 751 Achteruit OPGAVE VANs

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1