Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND De vloek van het oeld Tweede Blad. 21 Februari 1923 Optimisme In België. Wenschen voor een Fransch-Italiaansclie toe nadering. Het Poolsch-Litausche conflict. Obstructie in den Ameri- kaanschen Senaat Onder de Telegrammen: De Engelschen hebben den spoorweg Neuss- Diiren aan de Franschen overgegeven. De Fransche Kamer heeft een voorstel tot voorloopige invrijheidsstelling van Cachin verworpen. De toestand te Memel. Een Russisch kolonel ter dood veroordeeld. GEM. BUITEML. BERICHTEN» ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. LANDBOUW EK VISSCHERIJ, FEUILLETON (Naar oano Engelsche vertelling). BEVORDERING VAN HET HOOGER ONDERWIJS IN FRANKRIJK. Nederland ral binnenkort een katboheke universiteit bezitten. Met niet minder vreug de in het land zelf, is dit blijde nieuws door de katholieken in den vreemde vernomen. Wij, die weten, welke zegeningen in Frankrijk uitgaan van de katholieke hoogescholen, kunnen niet anders dan onze landgenooten gelukwenschen met dat tot nu toe ontbeerde voorrecht. Leedwezen heeft ons vervuld, te moeten hooren, hoe van niet-katholieke zijde de wording van deze hoogeschool met vijandi ge blikken wordt tegemoet gezien, hoe zelfs in Nijmegen niet algemeen begrepen is, welke stoffelijke voordeelen aan het bezit van een hoogeschool voor een stad zijn verbonden. Het getuigt niet van onkunde, het is zui vere onwil, dit niet te willen erkennen. Men behoeft slechts zijn oog te slaan op die ste den, welke groot zijn geworden door een Universiteit. Wat Luik te danken heeft aan een katholieke hoogeschool mocht ik verle den jaar bij een persoonlijk bezoek onder vinden en hooren bevestigen, ook door an dersdenkenden in die stad. In hoeveel op zichten Frankrijk ook is te kort geschoten ten opzichte van haar katholieke bevolking, slechts heel weinigen zullen de waarde en de opvoedende kracht ontkennen van een katholieke Universiteit. Dit is opnieuw kort geleden zeer duidelijk aan hel licht getreden bij een stemming in de kamer over een eere- leening aan de Fransche studenten te ver- leenen. De Kamer heeft bij de behandeling van de jaarlijksche begrooting een subsidie toegestaan van 2 millioen aan een nationaal fonds voor e< eleeningen aan studenten der Fransche hoogescholen, zonder uitzondering. Zij heeft dit gedaan met algemeene stemmen en de stemmen van sommigen, die opgingen om de studenten der katholieke universitei ten daarvan uit te sluiten, waren als die van de roependen in de woestijn. Zeker enkele lanatieken hebben hun anti-katholieke ge zindheid, maar hun amendement is niet al leen met groote meerderheid verworpen, het voorstel is met instemming van allen, aange nomen. De eenige voldoening aan deze gods dienstbestrijders geschonken was, het opne men van deze bepaling dat de eereleening niet mag worden beschouwd als een inbreuk op de bestaande schoolwetten of op de wet van de scheiding van Kerk en Staat. Het kan zijn nut hebben hierop te wijzen, waar het verleenen van dergelijke financieele voor deelen aan studenten van een inrichting van bijzonder hooger onderwijs, in Nederland on getwijfeld een heel wat sterker verzet zou hebben uitgelokt, zeer zeker niet de algemee ne instemming ten slotte zou hebben ver kregen. De instelling zelf van een eereleening verdient om de groote beteekenis ervan, onze bijzondere aandacht. Het groote gebrek aan studeerende jeugd doet zich in de laatste jaren sterk gevoelen en heeft dezen maatre gel noodig gemaakt. Onder welke voorwaar den zij zal worden verleend, moet nog wor den afgewacht. Zij zal eetr plaats innemen naast de reeds bestaande studiebeurzen en vermoedelijk zal eerst tien jaren na afloop der studies, de bevoorrechte tot volledige af betaling verplicht zijn. Hoe droot de nood is, heerschend onder de studenten, zoowel mannelijke als vrouwelijke, in het Quartier Latin, het studentenkwartier bij uitstek te Parijs, mocht ik uit den mond van verschei- dcnen vernemen. Hel leven van een student kost n Jen ten dage op z'n mi st genomen 700 francs per maand. Weinigen slechts kunnen zich de weelde het is wel t -Bu ng hier van weelde te moeten spreken veroorloven, hun kinderen een wetenschap pelijke opleiding te doen geven, Het tekort aan geneesheeren, doet zich in Frankrijk zeer sterk gevoelen evenals dat aan manne", die aan ds wetenschappelijke faculteiten hun kennis voor het leven hebben opgedaan. Met groote blijdschap is dit besluit, dat ongetwij feld de universiteiten in de toekomst sterker zal bevolken, in wetenschappelijke kringen en het allereerst door de studeerenden zeli ontvangen. Al zullen de laatsten, thans aan een hoogeschool verbonden, niet zelf voor deze eereleening, In aanmerking komen, we tend hoe zij gehukt gaan onder financieele zorgen, zijn zij dankbaar hun opvolgers daar voor bespaard te zien, juichen zij het voor al toe, dat Frankr,!k niet verstoken zal b!' ven cm matcrieele redenen, van de onmis bare, universitair opgeleide personen. Hoogstens had men aan dit wetsontwerp gaarne een bepaling toegevoegd gezien waarbij bepaalde faculteiten als het eerst in aanmerking komend, wellen aangewezen. Het' aantal advocaten is no.; steeds meer dan bevredigend. Parijs alleen telt er ruim 2000, zoodat bet aanwakkeren van de rechtskun dige studie, voerloopig althans, geen bepaal de noodzakelijkheid is. Onoverkomelijk is dit bezwaar niet, waar de pnblieke dienst met de verdeeling der eere-leeningen belast, zelf hieraan tegemoet kan komen. Het ge vaar is echter dat dit lichaam te veel juris ten onder zijn leden zal tellen om een be paalde klasse zoo goed als uit te sluiten, evenals het ondenkbaar was, dat een kamer, hoofdzakelijk uit advocaten bestaande, een dergelijke uitsluitingsmaatregel zou hebben getroffen. Zoo zullen dan, dank zij het ge vallen besluit, de open plekken in de Fran sche collegezalen, worden aangevuld. Toch zullen er, bij vroeger vergeleken, nog velen open blijven. Want het zijn niet ai.een de Fransche studenten die schitteren door af wezigheid, het zijn ook de buitcnlandsche, die meer en meer elders zich aan de bron nen der wetenschap gaan laven, Is dit laatste begrijpelijk voor hen, die door ongunstige wisselkoers gedwongen zijn, het is onverklaarbaar dat het aantal Engel- sche en Amerikaanscbe studenten in de laat ste jaren, zoozeer is afgenomen. Japanners en Chineezen, vroeger trouwe bezoekers der Parijsche universiteit, zijn tegenwoordig slechts sporadische elementen. De Regeering zal goed doen, na voor de eigen bevolking ten deele de bezwaren aan eventueel hooger onderwijs verbonden, te hebben opgelost, de aandacht aan de oorza ken van dezen achteruitgang te schenken. Zij zal, waar financieele tussehenkomst hier is uitgesloten, naar andere middelen moeten uitzien, om opnieuw de jeugd uit den vreem de naar haar hoogescholen te trekken. Een goed gevoerde propaganda, gelijk on langs door Mgr. Brandillart, in Zuid-Ameri- ka, een herwinnen vooral van door politie, ke gedragingen verloren sympathieën, rullen daarbij de eerste rollen dienen te spelen. Parijs, 14 Februari 1923. Mr. P. S. DE FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. Een sterke afdeeling Fransche soldaten heeft gisteren het rijksbankfiliaal te Gelsen- kirchen opnieuw bezet, omdat de Franschen de in beslag genomen millioenen waardeloos noodgeld aer gemeente voor rijksbankbil jetten willen inwisselen. Na daarover met den pas weer in vrijheid gestelden directeur van het rijksbankfiliaal te hebben onder handeld, hebben zij dezen opnieuw in hech tenis genomen. De Franschen hebben voorts getracht de winkeliers te dwingen hun goederen te ver- koopen. De grootste winkel in de stad, van de firma Alsberg, is na weigering door de Franschen gesloten, waarop alle andere win keliers hun zaken eveneens hebben geslo ten. Te Recklinghausen hebben de Franschen uit het stadhuis schrijfmachines ter waarde van zes millioen weggenomen. De eerste houtverkoopingen, door de Franschen in de Rijnpalts gehouden uit de in. beslag genomen staatsbosschen zijn mis lukt. Er werd geen enkel bod gedaan. Uit Vaals wordt gemeldHonderden automobielen passeeren hier de Neder- landsche douane met families, die uit het bezette gebied wegtrekken. De invoer van Duitsche artikelen is zoo overweldigend, dat het douane-station wel op een markt plein gelijkt. De uitvoer van levensmidde len naar het bezette bebied neemt onrust barend toe. De uitvoer van het bezette gebied naar het onbezette Duitschland vindt op zeer groote schaal plaats, via Zuid-N eder- landsche grensposten. TH» Akeu 4r. 20 Feb: Heden zullende Duitsche grensposten door Belgische dou anebeambten en militairen worden bezet. Pannsheide is reeds door de Duitsche douane ontruimd. Uit Heerten. Groote transporten meel, koffie enz. gaan over de grenzen naar het bezette gebied, waar het gebrek aan levens middels groot schijnt te zijn. De prijzen in de Hollandsehe grensplaatsen loopen schrikbarend op. België is optimist. De Etoile Beige meldtDe minister van buitenlandsche zaken heeft in de kabinets vergadering mededeelingen omtrent den toestand in het Roergebied gedaan en ge zegd, dat op sommige plaatsen een ont spanning duidelijk merkbaar is dat de af sluiting van de Roer zich in het niet-bezette Duitchland duidelijk doet gevoelen. Het is ontijdig om thans te willen uitmaken wan neer het verzet van Duitschland gebroken zal zijn, maar, zeide de minister, men mag zeggen, dat de partij door de Fransche en de Belgische regeering gewonnen zal worden. Het debat in het Engel- tr j t. sclllc Lagerhuis. Het debat ir het Lag- rhtris, schreef oe „Manchester G >ardian de», dag daarvoor, rai een debat worden van meer d.u. enkel p-rtij- beceekeais. Het zal boven de paitijen s>taa*\ Deze profetie -as te optimistisch s it de Loi detische correspondent ter „N. R. Crt." De stemming wijst uit, dat het Lagerhuis zich nagenoeg zuiver in het regeerings- en het oppositie-deel splitst. Zulks was onge twijfeld grootendeels het gevolg van de drin gende „whip" waarmede de regeering haar aanhangers gebood aanwezig te zijn. De stemming beteekent nog bovendien de finitief het eind van de vroegere coalitie, nu Chamberlain en andere coalitieministers voor de regeering stemden en Lloyd Geor ge de helderste woordvoerder van de oppo sitie was. In het buitenland zat waarschijn lijk neiging bestaan den uitslag te zeer als een overwinning van Frankrijk te beschou wen. Het debat ging feitelijk alleen over de vrsag hoe de regeering zich tegenover Frank rijk moet gedragen en over de wenschelijk- heid van de inroeping van hulp van den Volkenbond. Het betoog van de regeering dat de com missie uit den Volkenbond geenerlei nut en dus alleen onheil kon stichten, zoolang vast stond dat Frankrijk er tegen is en zich er niet aan houden zal, is op zich zelf volkomen juist, maar het houdt geen rekening met het beginsel en karakter van den Volkenbond. Daarom verwonderde de houding van Ro bert Cecil, die hetzelfde betoog hield, maar als Law vergat, dat een Volkenbond die in de gevallen waarvoor hij geschapen is, op zettelijk nalaat zijn essentieelste functie te vervullen zoo hij van tevoren weet, dat een machtige mogendheid zich niet aan hem storen en dat zijn optreden dus bij gebreke van sanctiemiddelen zijn gezag schaden zal, ten paskwil is. Hoe dit zij, het feit dat de Volkenbond da opdracht niet krijgen zal, behoeft uit praktisch oogpunt nauwelijks betreurd te worden. Belangrijker is de houding van Bonar Law als blijkend uit zijn redevoering, meer bepaald uit het slot waarin hij ver klaarde misschien overdreven te hebben, toen hij zeide dat de terugtrekking van de Britsche troepen uit Keulen het einde van de entente zou zijn. Wijst dat op een aan staande terugtrekking onder uitdrukkelijke verzekering aan Frankrijk dat zij niet vij andig bedoeld is Op die manier komt dan alreeds in ver vulling wat ik gister seinde, dat namelijk de Britsche regeering gevaar loopt, gedwon gen te worden telkens opnieuw voor den Franschen aandrang te wijken, zulks mede uit den aard der zaak onder invloed der die hards en meer andere tories. De betuigingen van afkeuring en onzijdigheid worden daar door onderttisschen steeds zinlediger. Het motief immers dat tot terugtrekking aan leiding geeft, is hier essentieel. EEN REDE VAN DR. WIRTH. De gewezen rijkskanselier dr. Wirth heeft in een centrumsvergadering te Ultn een poli tieke rede gehouden, waarin hij inging op de kritiek, die zijn politiek in en buiten de partij gevonden heeft. Hij zeide o. a. Uit de geschiedenis van de vredesverdragen blijkt, dat de overwonnenen altijd moeten betalen. In Genua had Lloyd George hem verklaard zonder de vervullingspolitiek zou Duitschland in stukken zijn gescheurd. Wirth herinnerde er aan, dat de politiek van Hardenberg en Stein honderd jaar ge leden een politiek van betalen is geweest zooals men ze niet beter kan aanwijzen. De politiek van het kabinet-Cuno noemde Wirth een verdieping en uitbreiding van de door hem begonnen politiek van vervulling. Men mocht Cuno daarom geen moeilijkheden in den weg leggen. In den afweerstrijd moet het geheele Duitsche volk aaneengesloten achter de regeering staan. Ten slotte verklaarde Wirth, dat het doel van den tegenstand aan de Ruhr is, tot on derhandelingen te komen. De regeermg is er voor verantwoordelijk, dat het oogenbltk om met de onderhandelingen te beginnen niet verzuimd wordt.' FRANKRIJK EN ITALÏb. De Messagero, het Romeinsche blad, heeft kort geleden in twee artikelen voorgesteld, dat de Fransche en Italiaansche bladen ge zamenlijk de voorwaarden zouden zoeken voor een algemeene entente tusschen Frank rijk en Italië. De Matin, die ook vóór en tijdens den oorlog een Fransch-Itahaansch verdrag als noodzakelijk voor het weer in evenwicht komen van Europa beschouwd heeft, grijpt den voorslag van de Messagero met twee handen aan. Het Parijsche blad ziet in aÜe opzichten slechts voordeelen in een Fransch-Italiaansche toenadering. Wanneer Italië ons niet langer van de kleine Entente scheidt, wie zou ons dan beletten van Parijs tot Boekarest en Warschau een keten van naties te smeden, die in staat zou zijn aan eiken druk van Berlijn èn Moskou weerstand te bieden Ons continent zou niet langer onder de voortdurende bedreiging leven van het Duitsch-Russische blok, dat den een of anderen dag beproeft een verbrokkeld Eu ropa te verbrijzelen. ,En, betoogt de Matin, een Fransch-Ita- liaansche entente zou zooveel beter voor Engeland zijn. Het is voor Italië en Frank rijk ten opzichte van Engeland, zooals voor Engeland en Frankrijk ten opzichte van de Vereenigde Staten. Zooals Amerika belang zal stellen in de oude wereld wanneer Frank rijk en Engeland zich verstaan zullen heb ben, zoo zal Engeland tot Europa terugkeeren zoodra het aan het bestaan van Europa ge looft. Wil Europa bestaan, dan moet het ge maakt worden dat zou de gemeenschappe lijke taak van Frankrijk en Italië moeten zijn. De rechte lijn zegt de Matin, is met altijd de kortste. Wij zullen spoediger te Londen komen wanneer wij den weg nemen, die naar Rome leidt. DE VER. STATEN EN EUROPA. Bij den Amerikaanschen Senaat is opnieuw een voorstel ingediend om er bij de regeering op aan te dringen een economische wereld conferentie bijeen te roepen. HET POOLSCH-LITAUSCHE CON FLICT. Het Poolsch-Litausche conflict dreigt, nu uit de deelneming aan den s rijd door de wederzijdsche artillerie blijkt, dat het geschil om de neutrale zijde een meer militair ka rakter gaat aannemen, grooter afmetingen aan te gaan nemen, waarbij altijd de moge lijkheid bestaat, dat het ontaardt i i een strijd om het indertijd door generaal Zeligotski eigenmachtig bezette Wilna. Nogmaals heeft, waar een B. T. A.-te!e- gram uit Warschau meldt, de Poolsche premier, generaal Sikorski aan het Poolsche Tel. Ag. verzekerd, dat de botsing in de neu trale zóne heeft -plaats gehad tusschen ge regelde Litausche troepen en Poolsche grens politie, en dat de Litausche troepen de Polen hebben aangevallen, die twee dooden en 13 gewonden hadden. De Poolsche regeering bezigde geen enkel geregeld Poolsch soldaat voor de bezetting van het haar toegewezen territoir. In een intervieuw met de pers wees Li- korski er op, dat men in Kofno, waar altijd alarmeerende berichten de wereld worden ingezonden en waar men gesteund wordt door Russische monarchisten en Duitsche nationalisten, de beslissing van den Volken bond omtrent de neutrale zóne en de inbe zitneming door Polen van zijn deel een on rechtvaardigheid noemt. In werkelijkheid ligt de zaak zoo, dat de verdeeling van de zone sinds 1920 te ver wachten was. De neutrale zone werd door den Volkenbond vastgesteld als tijdelijke' maatregel ter vermijding van conflicten tusschen Litausche troepen en de detache menten van generaal Zeligofski (den bezetter van Wilna)! Deze beslissing, evenals de toekomstige verdeeling waren sinds lang te Kofno bekend. Het is thans dus te laat vóór aeLitausche regeering om de competentie van den Volkenbond tot opheffing van de neutrale zone en afperking van een democenfielijn te betwisten. Eerder heeft Polen alléén aan leiding om zich te beklagen, want het is bewezen en door den commissaris van den Volkenbond erkend, dat het betreffende be sluit van 3 Februari zoowel in territoriaal als in nationaal oogpunt voor Polen nadeelig is. Twee-derde deel toch van het gebied van de neutrale zone, bewoond door 11.000 Polen en slechts 7000 Litauers, is toegewezen aan Litauen. De Poolsche regeerins houdt zich strikt aan de beslissing van den Volkenbond, welke over de territoriale rechten van geen van beide landen vooruit beslist. Te gelegenertijd zal Polen terzake met redenen omschreven wenschen kenbaar ma ken. Bij de beslissing van den Volkenbond n.l. werden er twee gemeenten, Szyrwinty en Gedroycie, bewoond door een Poolsche meerderheid, toegewezen aan Litauen, uit sluitend op grond van het feit, dat Litausche benden er bezit van hadden genomen. Liqui datie van de neutrale zone, waar eenvoudig anarchie heersc'nte, W3s onvermijdelijk.Thans kan nauwkeurig de verantwoordelijkheid van de schending van den vrede worden vastge steld. Polen houdt het toegewezen gebied uit sluitend met een grenswacht en geen gere gelde troepen bezet. Onder die omstandig heden is het duidelijk, dat, indien Polen wordt aangevallen, de verantwoordelijkheid uitsluitend zal zijn aan de zijde van den aan valler De regeering te Kofno, aldus besloot Si korski, gebruikt tegenover Europa de politiek van chantage, door te dreigen met nieuwen oorlog, gesteund als gewoonlijk van uit Königsberg en Danzig. De Poolsche pre mier achtte het onwaarschijnlijk, dat deze chantagepogingen den toestand zouden kun nen veranderen. Polen kan definitief en in korten tijd de poging van Litauen om opnieuw brand te stichten, beletten. Ten slotte wees hij erop, dat het gewenscht zou zijn, indien men zich daarvan overal goed rekenschap wilde geven. HET ONTWERP-SCHEEPVAART- SUBSIDIE IN DEN AMER. SENAAT Uit Washington wordt gemeld, dat in den Senaat de tegenstanders van het wetsont werp op de subsidieering van de Amerikaan- sche koopvaardij, hun tactiek van obstructie hebben voortgezet. Senator Sheppard uit Te sas begon er mee door een rede uit te spreken over de werking van den Volkenbond sinds de oprichting. Hij had al drie uur ge sproken toen een der Republikeinsehe partij leiders, Curtis, een verdaging van het debat voorstelde. Er volgde nu een reces tot 's-a- vonds elf uur. Op dat uur zou Sheppard zijn rede voortzetten, die naar werd aangekondigd nog zeven uur zou duren. Curtis de leider van de voorstanders van t wetsontwerp kondigde aan dat hij zou be proeven de zitting den geheelen nacht te doen voortduren. Hij gaf zijn volgelingen den raad er voor te zorgen vooraf een sterken slaap te hebben genoten. Er zouden bedden en dekens in den Senaat worden gebracht om het den leden zoo geriefelijk mogelijk te maken. UIT RUSLAND. De „Pravda", een blad uit Moskou, meldt, dat tengevolge van geldgebrek de werkzaam heden in het petroleumbedrijf te Bakoe ge staakt zijn De arbeiders krijgen hun loo- nen niet uitbetaald. Het geldgebrek wordt, naar gemeld, allerwege gevoeld, ofschoon in eene officieele mededeeling gezegd wordt, dat in Januari nieuw papiergeld tot een be drag van verscheidene millioenen roebels is gedrukt. In Moskou loopt het gerucht, dat de Jo den, die zeventig procent van den handel in handen hebben, voornemens zijn hun za ken te sluiten, hetgeen beschouwd wordt als een aanwijzing, dat de nieuwe economi sche politiek wellicht zal worden verlaten. Tsjitsjerin en Krassin, die dezer da gen te Moskou teruggekeerd zijn na een langdurig buitenlandsch verblijf, zijn aan 't station met militaire eerbewijzen ontvangen. Bij de ontvangst waren verder aanwezig graaf Brocdorff-Rantzau, Duitsch gezant te Mos kou en de eerste secretaris van het Turksche gezantschap. De sowjet-bladen melden verder met vol doening, dat de beide volkscommissarissen op hun doorreis te Kowno vanwege de Li tausche regeering met bijzonder veel eer ontvangen zijn. Op het station te Kowno wa ren de Litausche minister-president, de mi nister van buitenlandsche zaken en andere regeeringspersonen aanwezig. Te Moskou hebben groote straatbe- toogingen plaats gehad om propaganda te maken voor de roode vloot. Automobielen trokken door de straten, waaiii matrozen, die aanspoorden tot vrijwillig in dienst treden bij ae roode marine. Het succes zou vrij groot geweest zijn, volgens de sowjet-pers. Een aanzienlijk aantal vrijwilligers is aange worven. De Moskousche sowjet heeft beraad slaagd over een speciale belasting op vreem delingen, die niet voor blijvenden duur te Moskou vertoeven. De opbrengst der be lasting zou den hongerenden kinderen in j Rusland ten goede komen. Volgens bericht uit Charkof (Oekraïne) ontvangen heeft de omzet op de Kretsjens- kaja-jaarmarkt 40 procent van dien van vóór den oorlog bedragen. STEENKOLENGEBREK IN DE VER. STATEN. In sommige streken van de Ver. Staten 'neerscht groote kolenschaarschte, en men is daar speciaal verbitterd over het feit, dat veel Amerikaansche steenkool naar Canada wordt uitgevoerd. De Amerikaansche steen- kool-regelaar tot welk ambt generaal Goethals (de man van het Panama-kanaal) is benoemd heeft al aan de regeering ver zocht, hem de bevoegdheid te geven om een uitvoerverbod te leggen op steenkool, die voor Canada bestemd is maar president Harding heeft geweigerd. Thans hebben de inwoners van Ballston Spa (een plaatsje in den staat New-York) die ook zonder kolen j zit ten, hun recht in eigen handen genomen. Zij hebben drie wagons steenkool, die be stemd waren voor Canada, en die in Balston Spa op een zijspoor stonden, in de wacht ge sleept. De directie van de Delaware and Hudson Sooorweg-mij. zendt nu snel kolen naar die streek, om te voorkomen dat weer dergelijke machts-misbruiken zouden wor den gepleegd. Een andere-Amerikaansche kolenquaestie dreigt ook tot moeilijkheden aanleiding te zullen geven. Ford heeft voor zijn autofabrie- ken te Detroit natuurlijk veel steenkool noodig. Om zich van een algemeene kolen schaarschte onafhankelijk te maken, heeft hij kolenterreinen gekocht in het Big Sandy District van West-Virginië. Maar hij slaagt er maar niet in die steenkool naar dt. fabrieken vervoerd te krijgen. Ford dreigt nu dat hij tot allerlei maatregelen zijn toevlucht zal nemen, om zich op verschillende plaatsen, waar hij het noodig acht, door het op eigen houtje uit voeren van openbare werken aan de noodige energie voor zijn bedrijf te helpen. Een det plannen beoogt zelfs het afdammen van de Boven-Ohio, om zoodoende waterkracht tc krijgen voor het exploiteeren van den aan Ford toebehoorende Ironton-Spoorweg. De New-York Tribune publiceert een echtscheidingen-statistiek. Daaruit blijkt dat van elke acht huwelijken die in de Ver. Staten worden gesloten er een eindigt in echtschei ding. Het percentage is met de jaren geleide lijk gestegen en thans staan de Ver. Staten bovenaan op de lijst der landen wat betreft het percentage scheidingen. In het afgeloo- pen jaar waren er, in afgeronde getallen, in dë Unie een millioen huwelijken en 250,OOo scheidingen. Feitelijk zou uit deze getallen zijn af te leiden, dat de verhouding nog ongunstiger is dan 1 op 8, want men mag aan nemen dat het aantal huwelijken is gestegen en dat dus de 250,000 scheidingen moeten worden berekend over 'n kleiner aantal huwe lijken dan een millioen. Doch hoe het u het is zóó al erg genoeg. In twintig jaar tijdszijn er in de Unie 3,767,182 personen gescheiden. De toeneming van het aantal scheidingen gaat percentagegewijze vier maal zoo snel als de toeneming van het bevolkingscijfer. Hoewel Frankrijk een bij uitstek graan- verbouwend land is, kan de landbouw er toch niet aan de behoeften van het eigen land vol doen. Veel graan moet er dan ook ingevoerd worden, wat natuurlijk door de afhankelijk heid, waarin Frankrijk in dit opzicht ge plaatst is, groote bezwaren meebrengt. Na dén oorlog is er dan ook van overheidswege heel wat gedaan om den graanbouw te be vorderen. Het Kamerlid Lastours, afgevaardigde voor het Tarn-departement heeft nu nog een ander middel bedacht om het denkbeeld, dat Frankrijk goed doet zooveel mogelijk graan te verbouwen, te propageeren. Daar toe wil hij onder de scholen in streken, waar graan verbouwd kan worden, een wedstrijd uitschrijven voor het mooiste graanveld. De leerlingen zouden, onder leiding van hun meesters, al het werk moeten doen, dat er verricht moet worden om een zoo goed mo gelijk gewas te krijgen mesten, ploegen, eggen, zaaien, wieden, enz. En voor de beste graanvelden zouden dan prijzen uitgeloofd worden. De Lastours meent, dat behalve het groote voordeel, dat er z. i. gelegen is in het feit, dat de jonge Franschen een kostelijke kennis van den graanbouw zouden verkrij gen, ook de opbrengst van het schoolkoren een geenszins te versmaden aanvulling zou zijn. Onder de auspiciën van het Fransche departement van luchtvaart zal er den 15en Maart een eskader van vijf Fransche militaire en burgerlijke vliegers Parijs veria en om een vlucht om de wereld te ondernemen. De af te vliegen afstand bedraagt 70,000 kilometer en het eskader zal op zijn tocht, die twee jaar zal duren, aan ongeveer honderd vliegde- monstraties deelnemen, die er in verschillen de plaatsen waarover de vlucht gaat, gehou den zullen worden. Aan het hoofd van het eskader staat de ook uit den oorlog roemrijk bekende militaire vlieger, kapitein Marcel Madon. De vlucht is ontworpen over Frankrijk, Italië, Tunis, Egypte, Syrië, Mesopotamië, Perzië, Indië, Siam, Cambodzja, Indo-China, Korea, Japan, Canada, de Vereenigde Staten, Middel-Amerika, Zuid-Amerika, Argentinië, Chili, Zuid-Afnka en Spanje. Den 15en Maart, den dag van vertrek van het vliegveld van Villa Coublay, vliegt het eskader naar Nice, waar het al dadelijk deelneemt aan de daar georganiseerde vliegvertooningen. Het eskader zal de vlucht ondernemen met zes vliegtuigen drie Gourdon Lessuré-eendek- kers en drie Caudron twee-dekkers. In het geheel gaan er veertien menschen op den tocht mee. Twee auto's en een vrachtauto vergezellen het gezelschap. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft heden met algemeene stem men het wetsontwerp goedgekeurd dat be oogt, het terrein, waarop de Britten, onder Cornwallis, de wapenen neerlegden, tot nationaal park te verklaren. (19 Oct. 1781). De mijningenieur en millionair John Hays Hammond zal naar in Tokio wordt meegedeeld worden benoemd tot Ameri- kaansch gezant te Washington als opvolger van Charles Beecher Warren. Zeven Belgische soldaten zijn uit Gel- senkirchen gedeserteerd en over de Neder- landsche grens gevlucht. De bezettinM- commandant dreigt met 10 maanden tucht huisstraf degenen, die de deserteurs van bur ger kleeding voorzien, of behulpzaam zijr. bij hun vlucht. De geest onder ae Belgische troepen wordt slechter, vooral na de vele spoorwegongelukken met doodelijke onge vallen, veroorzaakt met treinen met Fran sche bediening. Er is overeenstemming bereikt tusschen de Fransche mijn-maatschappijen en de re formistische vakvereeniging. Er wordt aala- ris-verhooging met een gezins-uitkeering toegestaan. De staking wordt als geëindigd be schouwd. Brand in Bergen (België) heeft de bu reaux e.i opslagplaatsen van de vijfde leger divisie vernietigd. De schade wordt oj twee millioen frank geschat. Er is een boete van honderd-tachtig Egyptische ponden geheven in het district waar op 12 Februari een bom geworpen werd. LOONSVERLAGING BAKKERSBEDRIJF. Naar aanleiding van mededeefóngea, als zo namens den Alg. Ned. Bond van Arbefcter.- (sters) in hel Bakkers-, Chocolade- en Suiker bewwkingsbedrijf seen loonsverlaging aan de patroons zijn voorgesteld, wordt van werkge verszijde medegedeeld, dat door den voorzitter dier arbeidersorganisatie mondeling in een der conferenties met de w-ericgcversdelega-tie is voorgesteld: lo. het mogelijke te doen bij de plaatselijke patroonsorganisaties, dat lot 30 April a-s. de loonsverlaging ongedaan wordt gemaakt; 2o. de loonen per 80 April a.s. tot 28 Juli d.a.v. met één gulden per week te verlagen.; 3o. de loonen, ingaade 30 Juü a.s. tot 2 Februari 1924 wederom mei een. gulden por week te verlagen; 4o. de loonen van de halfwassen niet par Jaar, doch per half jaar te regelen, waarbij echter dezelfde verlaging per jaar zou gelden, ails im de thans afgesloten arbeidsregeling ia bepaald. Deze voorstellen zijn door de werkgevers- delegaties in opdracht van hun leden niet aan genomen. In plaats van 30 April a.s. gaat de loons verlaging reeds op 5 Maart a.s. in. CONFLICT IN HET VEENBEDRÏJF. Wederom heeft zich een kwestie voorge daan in het veenbedrijf te Nieuwer-Amslel. De werknemers wenschten, evenals het vo rige jaar, 36 per week te ontvangen, met een werktijd van 55 uur, benevens f 9 laar zen-geld, terwijl do werkgever aanbiedt 30 per week met 58)4 uur werk en 6 laarzen- geld. De oplossing van het conflict zal uitge maakt moeten worden in een volgende ver gadering der arbeiders, die werken in de veen derijen onder Broek in Waterland, Halfweg, Ilpendam en Nieuwer-Amstel. L. P. J STRACKE t Zaterdag is te 'sHagc overleden de beeld houwer L. P. J. Stracké. PROF. Dr. W ,C .RöNTuEN t* In de „Münch. Nachr." schrijft Prof. Wil helm Wien over de belangrijke ontdekkingen van zijn voorganger Wilhelm Röntgen, den onlangs overleden ontdekker der X-stralen vermeldt daarbij ook, dat Röntgen, die den 27sten Maart 1845 te Lennep werd geboren, 'n deel van zijn jeugd heeft doorgebracht in Nederland. Prof. Wien wijst verder op de groote" be scheidenheid van wijlen den geleerde, die dikwijls geleden heeft onder zijn beroemd heid. Een groot Röntgen-congres wordt van 16 tot 18 April te Miinchen gehouden. Het gaat uit van de Röntgen-Gesellschaft en een spe ciale trein uit Weenen zal deelnemers aan het congres voor interne geneeskunde, dat daar wordt gehouden, in de gelegenheid stel len (Je bijeenkomst te Münc'.ien tc komen bij- VOOR DEN TUIN. Wij ontkenen aan het laatste nummer van het weekblad „Floralia": DAHLIA'S STEKKEN. 't Is een bekend feit, dat men Dsbtia's, wC men goed gevormde, goed gekleurde en goed ontwikkelde bloemen snijden, deze planten elk jaar moet verjongen. Wie in de gelegenheid is de planten te stek ken, kan na beginnen de knollen op een warme plaats, hetzij in de kas of warmen bak te legge: Na verloop van een paar weken ontwikkelen zich jonge acheuten, welke zoo mogelijk met een hieltje van den knol worden afgenomen en in rivierzand gestekt. Natuurlijk geschiedt dit werk in warme kas of bak. Wie daar niet over be schikt, deelt in 't voorjaar de knollen, daar- o -er later. 33 Op dit oogenbtik kwam Jabez binnen., De veerboot Hgt gereed, mijnheer Gear, zeide hij. Mevrouw van hel kasteel en haar dienstmeid zijn hier, en, voegde hij er bij, terwijl hy over zyn schouder keek, als ik niet droom, is zotte Wenford er ook bij! X. Allen traden de achterkamer van het veer huis binnen. Mevrouw Zitman en mijnheer Wenford waren het eerste, en de dienstmeid kwam achteraan. Wenford zag mij aan met een zonderlingen verslagen blik, en deed zelfs de moeite niet, mij te groeten. Mevrouw Zitman vergat alle welvoeglijk heid en ijlde mij tegemoet. Waarom zou zij zich ook voor de lieden van Nettle wood moe ten schamen. Ik heb weer allerlei sombere voorge voelens, Canut, zeide zij; ik ben hier gekomen om u te vragen, dat gii mii niet verlaten aoudt. Ik geloof dat verschillende redenen onze scheiding noodzakelijk maken, Mary; wij moeten ons ditmaal door geen kinderachtige gedachten laten beheerschen. Zij liet zich door mij overtuigen. Welnu, als het dan toch zoo zijn moet, antwoordde zij met een zucht. Wenford ging door de kamer heen naar den schoorsteenmantel, waartegen hij met zijn reusachtige gestalte leunde, en hieJd van daar onze ontmoeting in het oog. De rand van ztjn langen mantel steeple door bet aseh van den haard. Janet zette zich op een stoel bij de deur. Mijnheer Wenford zal dozen nacht mot u het veer overvaren, Canut, zeide Mary; hij zegt, voor dringende zaken naar Londen te moeten reizen. Weet hij dat wfj verloofd zijn? vroeg ik. —-Ja.... hy heeft er van gesproken. Tk hoop niet dat gij mij achterhoudend zult vin den, als ik n thans voor dc eerste maal zeg, dat hij mij vroeger ten huwelijk heeft ge vraagd? Hij heeft het mij zelf verteld, antwoord de ik. - Ik geloof, fluisterde zfj, dat hij mij be minde op de woeste manier die hem eigen is,- en dat het hem geruimen tijd smartte dat ik hem geen wederliefde schenken kon. H(j is hedenavond weer op dat voorwerp teruggeko men en heeft mij mijn keuzo verweten. Als hii onbeiiPefd keens u is, beste Canut, neem don om mijnentwille de oorzaak daarvan in aanmerking. O, zeker. Ik geloof dat ik hem tot bedaren heb ge bracht. Hij is vanavond heel zachtaardig. De klok op de landingsplaats sloeg zes uur. Jabez, die zich verwijderd had, toen er ge zelschap kwam, keerde nu terug. Ik heb hel rijtuigje aan den overkant van het veer zien staan, mijnheer Gear, zeide hij. Zorg voor mijn paard, bromde '.Venford, ik neem het mee, want ik moot een lange reis doen. Heel goed, mijnbeer; het ïs al in de veer boot - O, Canut, vergeet mij niet in nw afwe- aigbeid. smeekte Mary Zitman, terwijl zij mü de handen drukte; herinner u mijn eenzaam huis en mijn eentonig leven, totdal gij mij weer leven en vreugde terugbrengt. Uv leven is kostbaar, beste; wees om mijnentwil voor zichtig. Als ik u verlies zal ik cr van sterven! riep z|j uit. Kunt gij denken dat ik u zal vergeten, liefste? Zou ik niet eerder de terugkomst van I uw broeder, en zijn pogingen om u, in zijn belang, tot andere gedachten over te halen, moeien vrcezen? Ik zal niets aanhooren dat mijn geluk kige toekomst zou kunnen bedreigen. Hij i heeft geiuk gekend mij was dit tot nu toe geweigerd. i Welnu, ik stel ook maar een waar schil* wing tegenover de uwe, Mary. Willen wij nu afscheid nemen? I Z(j hief haar gelaat naar mü op, als een vertrouwend liefhebbend kind, zonder op de omstanders te letten. Toen ik haar bevende lippen kuste, zag ik tanen in haar oogen zwellen hij d« gedachte aan onze sehokling. Wenford stampvoette zoodat wfj er beiden van ontstelden. Zijt gij gereed, mijnheer Gear? De veer boot wadit u. Ik ben gereed, mijnbeer. De sombere uitdrukking van Wenford's ge laat trof mij onaangenaam. Eensklaps herinnerde ik mij al zijn vorige bedreigingen .Mevrouw Zitman, die hem onaf gebroken in het oog had gehouden, greep mijn arm met beide handen vast, maar verliet mij een oogenblik later, als door een inval lende gedachte gedreven, en reikte hem de hand. Vaarwel, mijnheer Wenford. Ik wensch u een goede en voorspoedige reis. Hij boog zeer ernstig en plechtig het hoofd, maar antwoordde niet.1 Gij, Edmond Wenford, sprak Mary hem verder toe, die zoo goed met mjjne eerste jeugd bekend zijl, kunt getuigen, dat ik een treurig leven heb geleid; dat mijn pad ternau wernood door een enkele zonnestraal verhel derd werd. Wij waren altyd goede vrienden, mynheer; wilt gij mij ook nu weer uw vriend schap bewijzen, door hem op reis en bü drei gend gevaar met raad en daad bij te staan? Op dit verzoek deinsde hij terug, en poogde zijn handen uit de hare los te maken. Hij wendde zijn gelaat van den vollen glans harcr doordringende oogen af. Ik vraag u dit in volle vertrouwen, mijn heer Wenford, ik, die nog golooven durf, dat het edel hart van uwe jeugd niet gehort door hartstocht en haat verbitterd is. Gelooft gij dat nog? zeide hij, wrevelig, toen rij zijn handen losliet. Ja. Gij vraagt mij om dien man tot vriend te zijn.... gij! Ik blijf uw vriendin, ondanks alles en ten aanzien van de gansche wereld. Wel.... wel! Hjj stapte ongeduldig de kamer uit; svlj hoorden hem kort daarop in de nachtelijke stilte met zyn rweep kletsen. Wees op uw hoede, Canut, als hij u ver gezelt, zeide zij gejaagd; hij heeft er nooit zotter uitgezien dan dezen avond. Ik ben niet bang voor hem. We gingen tc samen do kamer uit en den donkeren gang door. Ik drukte haar nogmaals aan rayn hart; het viel mij zwaar van haar te moeten scheiden. De deur van de zaal was open, en vrouw Ray was voor het vuur in diepon slaap ge vallen. Met het hoofd voorover op de borst gezon ken, hield zij nog in do cent: hand het ledige wijnglas De portwijnflesch lag op den grond omver en was leeg. Vrouw Ray had zich in over maat van haar vreugde aan den drank overge geven. Stoor haar niet, fluisterde Letty, het zai het bcisle zijn als gy beiden onopgemerk heengaat. Vaarwel, Letty. Vaarwel mijnheer Nadat wy' een handdruk gewisseld hadden, bleef Letty ons nog langs den hellenden rijweg vergezellen. Jabez en zijn gezel wachtten bij de veer boot. Mynheer Wenford stond reeds in de boot, en hield de band aan de teugels van zij paard. Schrijf mij eiken dag.... tweemaal daags fluisterde Mary, ik zal geen rust bob ben tot ik iets van u hoor. x Vertrouw u op mij. Met hart en ziel! Ik omhelsde haar nogmaals. Wij waren gescheiden, toen een gil van vrouw Ray ons op onze schreden deed te rugkeeren. Die achtenswaardige vrouw kwam in de duisternis met kikvorschcnsprongen naar ons toe. Letty. Letty!.... te hjj vertrokken? schreeuwde zy. Stilt zeide Lolly heftig. Maar is hy weg..,, o, te hij ver trokken? Zy snelde baar dochter voorbij, en viel mjj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5