..LOISJES' «BEESBIEK nn HAARLEM en BHSIREKEN' In en era Haarlem. rh Heemstede - Moemihl - Sehóten - Haarlemmsrliede c a. R.K.KIESVEREENIGING HAARLEM Donderdag 22 Februari 1923 45st® Jaargang No. 14389 Ingezonden Mededeelingsn Ie verkrijgen tij ie uitgevers: GEO. OüSEGRACttT SS, en lij ie boekbandelaren. C. J. KUIPER a EIT NUHfR BISTAAT UT 6 BUDZliDE». EERSTE BLAD l'i? dsn Gemeenteraad. Ingezonden IVleded e ingen a 75 cents per regsl. HEDEN VERSCHENEN '"'Ist van a,,.nses!otenen bij den Postcheque en Girodienst, bfncieële en particuliere instellingen van Rijk. Provincie en Gemeente Plattegronden der Schouwbu-gen, enz enz. Prijs i 6. a 75 cents per regel. Prijs 16.— LAATSTE KIEUWS. De moord te Houtdorp. Het melkconllict te Amsterdam. Delcassé. f Brand tijdens een Raadsvergadering. STADSNIEUWS. AGENDA 23 FEBRUARI Dierenbescherming. Giften. DE HEEREN H. v. d. BERG EN Mr. F. HAGEMEIJER BEDANKEN ALS RAADSLID. „DENNENHEUVEL." De Wraak. Tram very oer. - Aanbesteding school Anthoniestraat. De Marlaschool aan de Koningstraat. Het bestuur herinnert aan de BELANGRIJKE VERGADERING welke VRIJDAGAVOND 23 FEBR. 's Avonds 8 uur, wordt gehouden in hot gebouw „SINT BAVO," SMÏ3E3TRAAT Als spreker zal optreden de HoogEdelgestr. Heer DEPOSITIE DER KATHOLIEKEN OP POLITIEK TERREIN. Tevens: CANDIDAATST£LL!NG VOOR DEN GEMEENTERAAD De R.-K. Kiesvereeniging. Besmettelijke ziekten. De tooneelwedstrijd van „Varia" Ijmuiden. te De ingevallen dooi. Uit Zweden. ^rr a v. ff De Viris Illustribus. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. BURGERLIJKE STAND. abonnemenfspriis beJraa<?t y 'or Haarlem en Agentschappen: •r Kwartaal I 3 25 r Week f 0 25 rranco per post p kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem {Telefoonnummers; 1426. 2711 en 1748 Postrekening No 5970. Advertentie» 35 eenfs per regel Bij contract belangrijke korting Advertentie» tusschen den teks' als ingezonden mededeeling: 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Een der sprekers in de raadszitting van gisteren vergiste zich, wat natuurlijk her haaldelijk voorkomt. Hoeveel duizenden woorden zouden er niet in die vier uren tijds gepraat worden; allicht dat er één per mille verkeerd uitvalt! Dat raadslid dan zei dat een bepaald voorstel werd aangenomen, vóórdat deze Raad ontstond. Dit deed ons peinzen over dingen, die ontstaan, zooals een gezwel, een misgewas en dergelijke en wij zagen in onze verbeelding de Haarlem- sche gemeenteraad ontstaan, als een gewas op de Haarlemsche gemeenschap. En als welk een zonderling groeisel zulk een gemeenteraal zich somtijds vertoont, bleek ons gisteren. Daar zijn ruim dertig menschen van half twee tot vijf uur aan het beraad slagen geweest en hadden wij van hun ge wichtige gesprekken geen aanteekening ge houden, wij zouden twee uur naderhand geen vijf minuten hebben kunnen volpraten over..., hun gepraat. Er was dan aldus vertellen onze getrou we aanteekeningen een adres van bewo ners van woningen der Haarl. Stichting tot Woningverbetering, klagend over huurpp- slag. Een zeer eenvoudige zaak: het betreft hier een drietal bouwblokken met overheids geld gebouwd. Naar den nu al sinds eenige jaren gevolgden regel is ook van uit den Haag voor de Haarlemsche Stichting ge- cischt de woninghuren zoodanig te verhoo- gen, dat de exploitatiekosten geleidelijk aan gedekt kunnen worden. Voor één bouwblok waren de huren al verhoogd en nu achtten B. en W. het billijk gelijkheid te betrachten tegenover de andere bouwblokken. De huren werden toen tot gemiddeld 5.verhoogd. Een eenvoudige geschiedenis, waarover, naar men denken zou, verder geen woord behoeft gesproken te worden. Toch vonden de hee- ren Peper, Groenendaal en andere daarin aanleiding om een heel uur vol te praten over dingen, die misschien heel interessant zijn als speculatieve beschouwingen op een woningcongres, maar met dit adres niets te maken hadden. Ouder gewoonte, legd% de heer Peper het er nog al erg dik op en spaarde Wethouder Slingenberg geen ver wijten. Deze scheen zich de zaak nogal aan te trekkei en zette zich voor repliek in zulk een martiale houding, dat zijn buurman, mr. Boraans, achteruit week, wat goed gezien Was; want de rechterarm van mr Slingenberg zwaaide gedurende zijn betoog zóó vervaar lijk, dat onze Wethouder van financiën het in zijn gewone positie zeker benauwd zou hebben gekregen. Deze ongewone stemming bracht er onzen Wethouder voor de Volks huisvesting zeker ook toe om dingen te zeg gen, die achteraf beschouwd, niet geheel te verantwoorden zijn, Zoo wilde mr. Slingen berg den heer Peper buiten het debat stoe ten als belanghebbende. Onze communist be woont n.m. een der woningen van de Haarl. Stichting. Gij preekt dus voor eigen zaak, wanneer gij over huurverbooging klaagt, zei de Wethouder. En, ik ontzeg u het recht om in deze kwestie mee te stemmen! De Wet houder zei zelfs van plan te zijn om eer lang met voorstellen te komen, waardoor het aan raadsleden verboden zou worden om een met overheidsgeld gebouwde woning te be trekken. Natuurlijk lokte zulk een repliek weer hef tige protesten uit. De heer Peper diende een geheel onaannemelijke motie in, waarin het aan B. en W. verboden werd om voortaan nog huurverhoogingen aan de bouwvereeni- gingen op te leggen; een dwaze motie, die zeker niet ondersteund zou zijn, wanneer hovengemeld debat.niet was voorafgegaan. Nu stemden alle sociaal-democraten er ge belgd voor. Niettemin werd zij met 13 tegen 17 stemmen verworpen. Niet erg dankbaar toonde zich de Raad bij het voorstel van B. en W. om den prijs van gas en electrischen stroom te verlagen, waarschijnlijk het eenige punt van heel de agenda, dat de Haarlemsche burgerij interes seerde. Niemand sprak er een woord over en het werd goedgekeurd. Een verstandig besluit nam.o.i, de Raad, met het voorstel van B. en W. om grond aan de Antoniestraat te verkoopen met 14 tegen 19 stemmen te verwerpen. De Wethouder mocht zich al beroepen op een raadsbesluit, waarbij indertijd de breedte dier straat op elf meter werd bepaald en het voor de waardigheid van den Raad noodig achten dien eenmaal ingeslagen weg te vervolgen, de meerderheid vond het beter zich door nieuwe bouwvergunninger niet te binden voor de toekomst en een benauwden toe- •tand te bestendigen, die op den duur onmo gelijk zóó blijven kan. Toen kwam het voorstel van B. en W. om 5000 ter beschikking van het dagelijksch bestuur te stellen ter viering van het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin in Sep tember a.s. Oppositie tegen dit voorstel hadden wij natuurlijk verwacht, maar de Haarlemsche Raad had beter gedaan zijn verroaarde waar digheid op te houden, door na een korte ver klaring van efn der sociaal-democraten, een voudig te stemmen, zonder meer. Thans had *t debat 'n onaangeuamen kant. De heer Rei- nalda zei, zich over de aanviage verbaasd te hebben: er was geen animo voor feestvie ring onder de burgerij, gelijk o.m. gebleken was uit vergaderingen van winkeliers- en buurtvereenigingen, (Iets wat de heer van Liemt later recht zette). Dan had het dezen spreker verbaasd, dat dit college met zulk een voorstel was gekomen, waar immers B en W. nu al drie jaar lang nie' anders doen dan het lied der bezuiniging zingen. En dit college kon toch weten, dat een groot deel van de Haarl. burgerij niet met deze feest viering instemt. Ook betreurd de heer Rei- nalda het, dat men na 25 jaar nog niet an ders kon doen dan een Oranjefeest vieren, zooals wij dat jaarlijks zien, waarin n.m. niets verheffends is. Dan vond de spreker het be sluit van de Koningin zelf heel wat sympa thieker om n.m. haar feestgave te bestemmen voor restauratie van een historisch monu ment. Een dergelijke rede had men kunnen ver wachten; ook die van den heer Peper, die grofheden verkocht als: niemand kan helpen uit Koninklijke ouders geboren te zjjn enz. Maar dat zich ook de heer Boes ofider de tegenstemmers verklaarde, viel tegen Wel zette déze spreker voorop, dat hij sympa thiek stond tegenover het Vorstenhuis en H. M. de Koningin, maar hij wenschte geen 5000 uit de zuur verdiende belastingpen ningen beschikbaar te stellen voor een feest. De burgemeester verdedigde het voorstel in een kort, bezadigd en verstandig speechje. Den heer Peper herinnerde hij aan de para des, welke men in Moskou voor Lenin en ter herdenking der Russische revolutie gehouden heeft. Men mag or.s dus ook geen feestvie ring misgunnen. En met de tijdsomstandighe den was meer dan voldoende rekening'gehou den, Voo» f5000 kan men 'n-stad als Haarlem natuurlijk geen feest laten vieren in den eigenlijken zin; 't is dus een bescheiden som metje om iets te doen, een klein# versiering aan te brengen; de Vereeniging „Koninginne dag" een weinig te steunen enz. Waren de tijdsomstandigheden anders, dan zouden B. en W. natuurlijk met een heel ander voorstel gekomen zijn. Daarbij had het moeten blijven. Wij be grijpen het, dat mr. Bomans behoefte gevoel de zijn houding in deze als wethouder van financiën te verdedigen. En zijn rede tegen den heer Reinalda was in zich dan ook zeer verdienstelijk. Mr. Bomans betoogde, dat het hem zou spijten, wanneer dit crediet met een kleine meerderheid van 16 tegen 15 stemmen werd toegestaan. De sociaal-demo craten moesten zich eens opwerken tot een wat hooger standp en de Koningin zien als historisch figuur, als band der eenheid van de natie, als hoedanig zij een groot na tionaal bezit' is. Wanneer Nederland een republiek was eq een president een jubileum vierde zou ik zei hij misschien met minder liefde maar niettemin zonder protest mijn stem geven aan dit crcdiet. Al is de Koningin dan aan sommigen niet dierbaar, zij kunnen toch wel erkentelijk zijn voor wat zij deed. En nu is het absoluut noodzakelijk geld te hebben om, wanneer de Koningin hier komt, een versiering aan te brengen, ontvangonkosten te maken enz. En ik weiger voortaan eenige overschrijding van welken post ook toe te staan, wanneer men deze aanvrage afstemt, besloot mr. Bomans. Dit laatste bracht de poppen aan het dan sen. De heer Reinalda we®s er op, dat na tuurlijk B. en W. onkosten mogen maken om de Koningin te ontvangen, wanneer zij komt. Dat doet men voor congressen en andere zaken ook. Daarvoor is geen crediet noodig. Maar de 5000 zijn bedoeld voor oranje viering...., En dit thema werd op de oude manier uitgewerkt, met den heer de Braai, heftig interrumpeerend en heel den Raad in twee partijen rumoerend tegen elkaar. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met 16 tegen 14 stemmen en we hopen, dat nu de interpretatie van den burgemeester gevolgd wordt. Voor enkele werkzaamheden, welke Hout- en Plantsoenen, Openbare Werken enz, eventueel moeten doen, is geen crediet noodig. Laat het geld, dat de Raad toestond, inderdaad dienen om een bescheiden feest viering der Haarlemsche burgerij mogelijk te maken. Men moge op zulk een feestviering smalen, dat gebeurt enkel met politieke be doelingen. Een herdenking van een zilveren regeeringsjubileum onzer Koningin eislht zeker in Noord-Holland's hoofdstad zn openbare volksfeestvieriug. En daartoe moet de gemeente, al is het dan met een luttele 5000 bijdragen! Eij de rondvraag bracht mej. Van Vliet den toestand van het perceel Zomervaart 20 ter sprake, waarop wij zooals men zich herinneren zal in het begin der vorige maand in een uitvoerige beschrijving de aan dacht vestigden. Er ontspon zich een lang debat, waaruit wel bleek, Ja' wij indertijd niet overdreven hebben, toen wij den toe stand gevaarlijk en onhoudbaar noemden. Wethouder Slingenberg voerde als verkla ring aan, dat de overtollige bewoners daar ter sluiks waren binnengetrokken en de ge meente niet de minste verantwoordelijkheid had. Dit laatste is natuurlijk niet vol te houden. Er is ook zoo iets als een algemeen hygiënisch belang, wat ten deze zeker ern stig door een toestand als aan de Zomer vaart geschaad wordt. Maar wat te doen? Mej van Vliet stelde voor de menschen er uit te zetten. Maar men gevoelde wel, dat dit geen oplossing was, wanneer men een do zijn menschen in de sneeuw stuurde. Na lang heen en weer praten is thans beloofd, dat het dagelijksch bestuur zijn best zal Uit de recensies „Zeker voorziet het boek in een reeds lang gevoelde behoefte.(O. H. Ct.) „Zoodat het ongetwijfeld een vraagbaak voor velen zal zijn." (Haarl. Dagblad), „"esumeerende mogen wij zeggen, dat Haarlem met een fraai uitgevoerd, duide ijk, goed en nauwkeurig verzorgd adresboek is verrijkt. (N. H. Ct.) doen het perceel te ontruimen, zonder dat de menschen op straat komen. Waarom moest daarmee gewacht worden tot deze interpel latie? Onze waarschuwing van de vorige maand had toch voldoende moeten zijnl De heer Kingma had aanmerking op het sneeuwruimen: dat gaat te langzaam en on doelmatig. Wethouder Heerkens Thijssen had daarentegen juist eenige uren te voren den Directeur der Reiniging een compliment van B. en W overgebracht, omdat het zoo goed ging! Wij gelooven, dat het misverstand hierin ligt: wanneer de Haarl. Reiniging sneeuw ruimt, doet ze het uitmuntend; maar ze doet het op een verkeerden tijd. Wanneer het 's avonds sneeuwt moet er in den nacht en in den vroegen ochtend geveegd worden, vóór Jat de sneeuw is vastgetrapt! Maar lat en we hopen, dat deze waarschuwing eerst het volgend jaar te pas komt. ARNHEM, 22 Febr. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden Anton Denkslag en Jan de Graaf beschuldigd van den bekenden moord te Houtdorp, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, zonder aftrek der preven tieve hechtenis. Geëischt was 15 jaar met aftrek, Dijkslag verklaarde aan het slot van de zitting nog onschuldig te zijn. Naar ons wordt medegedeeld, werd heden morgen te Amsterdam, onder leiding van het bestuur der V. V. Z. uit Den Haag een verga dering van de Amsterdamsche melkinrich ting Hermes en anderen gehouden, ter be spreking van het conflict bij de O. V. V. an de directie dezer inrichting, die eveneens was uilgenoodigd, was evenwel bericht ont- vangen, dat zij niét aan- de besprekingen wenschte deel te nemen zoolang leden van de andere ondernemingen melk leverden aan de afnemers van de O. V. V. door bemidde ling van haar vroegere bezorgers. PARIJS, 22 Febr. De vroegere minister van buitenlancUche zaken, Delcassé, is te Nioe overleden. Men schrijft ons uit Wydenes: Dinsdagmid dag werd ons dorp Wydenes nabij Hoorn door een brand in het raadhuis bedreigd. De raadsleden zaten knus de 1 elangen hunner medeburgers te behartigen en genoten volop van de aangeboden sigaren. Halverwege de vergadering had zich echter een kleine menigte voor het raadhuis verzameld, kijken de met belangstelling naar den schoorsteen, die buitengewoon veel rook uitliet. De toe schouwers s i.aken natuurlijk tot elkander: ,,Wat rooken die kerels daar; zeker, omdat de tuinderij er zoo goed voorstaat." Doch de veldwachter, die inmiddels eens naar boven was gaan kijken, vond echter een begin van brand. Rappe handen droegen emmers water aan en wisten met moeite erger te voorkomen, terwijl tamelijke schade werd aangericht. De Burgemeester stelde echter zooveel vertrou wen in de blusschingslieden, dat deze het een plicht achtte, ook zelfs nu nog de belangen der burgerij voor te staan, en ging met de grootste kalmte ongestoord door met verga deren. Sociëteit „Sint Bavo" -R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Debatcursus Vrouwen bond 8 uur A. R. K. A. 8 uur Rederijkers 8 uur Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ge opend eiken werkdag, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen B. A\- Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 2--5 en van 7—10 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. li. Leeszaal Tentoonstelling kerkgewa- flen en -sieraden. Van 25 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 2.i ur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.in. van half 11 lot half 1^2, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Martha-vereeniging Bloemhofslraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F U. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. Waaggebouw K. Z. O. D. 115 uur. Een agent van politie heeft gisteren in het Wühelminapar.k een paard voor een met goe- 'leren ge'aden wagen doen uitspannen, daar de vracht, in* verband met den slechten toe stand van den weg, te zwaar was voor 't dier. Een krachtiger paard is daarna voor de kar gespannen, om de vracht ter bestemder plaat se te brengen. Voor hongerend Rusland: van J. A: L. f b; van A. v. E. 5. Naar we vernemen heeft Re heer H. v. d. Berg aan het bestuur der R. K. Kiesvereeni ging bericht, dat hij zicb bij de a.s. gemeente raadsverkiezing niet meer voor oen candd- daluur beschikbaar stelt De heer Mr. F. Hagemeyer heeft het voor nemen zich ook niet meer beschikbaar te stel len, wegens verhuizing naar Heemstede. Naar we vernemen, is de vulla „Dennenheu vel'' te Bloemendaal, welke dezer dagen open baar geveild werd, verkocht aan de Congre gatie der Zusters van O. L. Vrouw van Liefde des Goeden Herders. Zooals békend, heeft deze congregatie ook hier ter stede een kloos ter, n.l. het St. Jozefgesticht (de z.g.n. witte Zusters) aan hel Spaarne 104—106. Verder is de congregatie nog gevestigd ie Zoeterwou- de, waar hef moederhuis en noviciaat geves tigd is, te Velp en te Tilburg. Het doel der Congregatie is het terugvoeren van meisjes, die van het rechte pad zijn afge dwaald, opvoeding van de verwaarloosde kin deren of hen, wier deugd gevaar loopt. Men kort ons n-og niet mededee'.en, welke bestemming aan „Dennenheuvel'' zal gegeven worden. Met den grootsten ijver togen gisteravond een ó-tal kleine jongens, gewapend met schop en bezem aan 't werk en maakten voor een winkel in de Groote Houtstraat de straat en het trottoir schoon. Toen zij er mede gereed waren gingen zij naar binnen en zeiden aan de winkeljuffrouw, dat zij klaar waren, hoe veel zij kregen. Dc juffrouw zei; het is geheel overbodig, jelui behoeven het niet te doen, teleurgesteld trokken zij af. Met denzelfden ijver togen zij weer aan 't werk om de straat weer smerig te maken en weldra was de straat weer eeijs zoo vuil en met sneeuw als zij geweest was. Er waren kijkers genoeg. Op de lijn Leiden-Katwijk-Noordwijk zijn ver voerd in de maand Januari 253554 (238405) voor een bedrag van 47917.96, 151622.16). Leiden—Heemstede 59469 (67789( 16717.10 (18023.00). Heemstede—HaarlemOverveen 447805 (469144), 4765714 50371.32). Haar lem—Alkmaar 42838 (39514) 10193.65 9319.90). AmsterdamZandvoort 296842 (210996), 83899.14 79251.23'A). Ceintuur Bloemendaal 196010 (228049), 19597.00 21949.65). HaarlemOverVeen 10380 (14362) 1029.35 139170). De tujschen haakjes geplaatste cijfers duiden het vervoer en de bedragen in Januari 1922 aan. Gisteren is, namens het bestuur der Eerw. Zusters van Liefde, Moeder van Barmhartig heid te Haarlem, openbaar aanbesteed: A. het bouwen van een Meisjesschool, bevatten de 10 "sTuks lokalen met annexe en een Gymnastieklokaal, alles op een terrein, kad. bekend: Sectie D; no. 7674 en 6028 aan de Anthoniestraat te Haarlem. B. Het sloopeh van de bestaande school met annexe, voor zoover noodig, met een aangrenzende wo ning, alles gelegen aan de Anthoniestraat te Haarlem, Kad. bekend Sectie D. no, 7674 en 6028. Ingeschreven werd als volgt: v. d. Aar en Kluit, Haarlem, A. 112500. B. 3600.J. Bonke en J. Kokkelkoren, Haarlem, A, 108.333.—, B. 2800.- H. Schoenmaker, Rotterdam, A. 101274.B. 2740.L. J. Winnubst, Haarlem, A. A. 94936.B. ƒ600.W. Laeys, Haarlem, A. 94931.B. 700.G. Boon, Am sterdam, A. 91000,B. niets; G. de Graaff. Halfweg, A. 89397—, B. 1830— C. H. Bloks, Driehuizen, A. 88544.B. 3300; F. N. Cobelens en Zn., Schoten, A. 88430.B. 2805; D. Bruyn, Haarlem, A. 86856, B. 1948; H. Peters en M. J. Tromp, Amsterdam. A. 85096—, B. 2000; H. Bakker en J. Brevoord, Haarlem, A. 82400, B.' 600; Doedens en Schilder, 't Zand, A. 81718, B. 100 aan bestuur; W. Thnnnisspn en A. J. W. van Sambeek, Haarlem, A. 81139.B. 2000.Gebr. v. d. Putten, Heemstede, A. 80427, B. 1500.F. G. Spee, Haarlem, A. 79560, B. 1160; G. J. H. Stiphout, Haarlem, A. 79443, B. 2900—; G. P. Hetem, Haar lem, A. 79300, B. 1550; Simon Strijks, Rijpwetering, A. 78790, B. 287 aan be stuur; O. J. v. Buuren, Bloemendaal, A. 77467, B. 1500.G. Kuipers, Hoog woud, A. 77320, B. 790; A. v. Hoften, Haarlem, A. 76800—, B. 1800—; Schaaf en Stegerhoek. Alkmaar, A. 76700. B. 700; G. Metselaar en Zn., Haarlem, A. 76473, B. niets, bij gunning school; N. V. G. Wegerif Hzn., Apeldoorn, A. 76400, B. 600; C. Noorl, Bergen A. 75800—, B. 800—, aan bestuur bij gunning school; P. Bot en Jan Bont, Heer Hugowaard, A. 74580.B. 300.Aannemersvereen, „Noord-Holland", Heemskerk, A. 73998, B. 1800.P. W. Vlaming, Medemblik, A. 73433.B. 600.J. P. Kok, Schoten, A. 73300.B. 2000.—; P. Tuin, 't Zand, A. 69100—, B. 1400—; R.-K. Vclser Onderl. Bouwersbond, Velseroord, A. 66500—, B. 250—. Onder de ingekomen slukken bij den gemeenteraad was gisteren ook een ver zoekschrift van hel bestuur der Ver eeniging van Vrouwen tot bevordering van huiselijk geluk gevestigd te Heijthuijsen om dc Lid van de Tweede Kamer der Sta.en-Generaal. ONDERWERP: voor de stichting eenet bijzondere school voor fgewoon en uitgebreid lager onderwijs benoodigde gelden uit de gemeentekas te wil len verstrekken; een verzoekschrift van hetzelfde bestuur om toekenning eener vergoeding voor de kosten van verbouwing van een- gedeelte der Maria- school, gelegen aan de Stoofsteeg no. 7; een verzoekschrift van hetzelfde bestuur om tegen de te schatten waarde een gedeelte grond ter grootte van ongever 94 M2 aan de Vereeniging te willen overdoen ter verbe tering van de bewaarscholen aan de Stoof steeg en aan de Jacobijnestraat. Bij onze informatie bleek ons, dat het hier niet betreft de, stichting van een nieuw schoolgebouw. Het bestaande schoolgebouw moet enkel uitgebreid worden met eenige lo kalen. Het groote leerlingenaantal maakt dit noodzakelijk. De plannen hiervoor zijn reeds lang hangende. Wat de verbetering der be waarscholen betreft, dit zijn, wat men min of meer kleinigheden noemen kan. Het onderwerp dat de lieer C. J. Kuiper zal behandelen morgenavond, luidt: „De posi tie der Roomsch-Katho'iielken op politiek ter rein." Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich als lid der R. K. Kiesvereeniging op te geven. Gedurende de week van 11 tot en met 17 Februari kwamen in de navolgende gemeen ten gevallen van besmettelijke ziekten voor: As sen del ft 1 van buiktyphus; Haarlem 1 van Roodvonk (afkomstig .van Heemstede) en 4 van diphtberilis; Krommenie 1 van rood vonk; Uitgeest 1 van dsphtherilis; Zaandam 1 van roodvonk en 1 van diphtherilis; Noord- wijk 1 van diphtheritis. De Kon. Letterlievende Vereeniging „J. .1. Cremer" alhier behaalde in bovengenoemden tooneelwedstrijd de volgende bekroningen: Den tweeden prijs voor de 'beste -opvoering, een verguld zilveren medaille, aangeboden door de Sociëteit „Onder Ons" en 250 met „St. Jansvuur". van Herm. Ludermann; 2en eereprijs voor de beste uitspraak, een bronzen medaille aangeboden door Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden; een zilveren medaille voor de beste tooncelaankleding, aangeboden door de firma Boerie. „De Spaomespelers" alhier behaalden die volgende onderscheiding: Eereprijs verguld zilveren'medaille, aangeboden dóór den bur gemeester van do gemeente. Vcisen en IJiuui- den, voor het beste toonicelsluk. Als de ijsbaan geopend zal worden gaat het gewoonlijk dooien. Ook thans is het uitgeko men. Bij goed vriezend weer zou de baan van daag opengesteld zijn en ziedaar, vannacht is het gaan regenen, zooveel eigenlijk ais men maar Wilde. De dooi is gekomen en de sneeuw smelt weg, nu ja, als sneeuw voor dc zon. We mogen ons gelukkig prijzen, dat het hij een korte kou-periode gebleven is. Alle bobslee- en schaalsensportlielhebbers kunnen hun voor den dag gehaaide spullen wel weer opbergen. We hopeu nu toch werkelijk dc lieve lente te gemoot te gaan. Door een 120 man is vandaag voortgegaan met de sneeuwnnming. De regen heeft hen een aardig handje geholpen. Als wij nu maar gauw dien sneeuwbocl kwijt zijn. i Naar ons ter oorc kwam, aldus schrijft het „Wkbld. voor BI. Clt." komen bij ver schillende exporteurs klachten binnen over zieke bollen, die in het vorige verzendjaar door hen naar Zweden zijn verzonden. Men heeft vooral mijt aangetroffen en de veron derstelling gemaakt, dat, nu Engeland en Amerika zulke hooge eischen stellen aan het ziektevrij rijn van de geïmporteerde bollen, Scandinavië de niet-zuivere bollen krijgt. Het blad meent dat „het instellen van een Plantenziektenkundigen Dienst door Zweden, op voorbeeld van Engeland en Amerika nog niet zoo slecht zou zijn, al doen wij het lie ver zonder." Voorts wijst het blad er op, dat vooral Zweden bijzonder de aandacht vraagt. Stock holm schijnt overstroomd te zijn. Voor bol- bloemen derhalve zijn de prijzen laag, in vele gevallen beneden productieprijs. Wij hebben daarover cijfers gehoord van betrouwbare zijde, die ons den a.s. handel met Zweden somber doet inzien. Het blijkt, dat dit land het vorige jaar de grens van zjjn verwerk bare boeveelheid heeft overschreden en de bolbloemen thans niet voldoende vraag ont moeten, gezien den aanvoer. Dit zal onge twijfeld in het a.s. handelsseizoen terugwer ken ëp den uitvoer. Als nu maar niet ge tracht wordt hot te zoeken in een lagere prij zenpolitiek. De prijzen, die in Zweden ge maakt werden, waren niets Ie hoog, de ar tikelen in aanmerking genomen. Het blad hoopt ten slotte, dat <fc expor- H. o. d. Berg. „Dokter v. d. Berg" stelt rich niet meer beschikbaar bij de a.s. Gemeeniteraadsverkie- 7.ing! Er zullen weinig stadgenooten even popu lair zijn in den goeden zin des woords als dokter van den Berg en daarom zullen Leien met leedwezen dit bericht vernemen. Doch dezen zullen hebben te bedenken dat het van buitengewone geestkracht getuigt op 79-jarigen leeftijd van oordeel te zijn dat jon gere krachten zoetjesaan de plaats moeten gaian innemen, die met eere jarenlang is be zet geweest Heel dikwijls toch raakt men bij het klimmen der jaren meer gehecht aan een een s verworven positie. Niet alzoo de heer v. d. Berg, en zijn been- gaan is er des te schitterender om. Wij verliezen dus in den Raad onzen nes tor der raadsleden, en wij, Roomsch-Kalho- lieken, verhezen in hem onzen Roomsch-Ka tholieken nestor. Bij onze herinnering was ér in den Haarlemschen Raad nimmer een Ka tholieke raadsnestor, hoewel we er moeten bijvoegen dat een herinnering aan Haarlem sche Katholieke raadsleden niet het voorrecht van grooten voorraad heeft. In dokter v. d. Berg verliest de Raad een nestor, die dezen titel en al deszelfs verplich tingen met eere droeg. De heer v. d. Berg, die in 1921 30 jaren lang het raadslidmaatschap bekleedde en bij die ge legenheid een koninklijke onderscheiding ont ving, heeft zich immer getoond 'n voorbeeldig raadslid te zijn. Immer was hij, ondanks zijn jaren, in zomer en winter, lente en herfst in de raadsvergaderingen present en immer volgde hij met een voorbeeldige aandacht de raadsdebatten. Zijnplichtsgetrouwe vervul ling van het raadslidmaatschap is immer velen .jongeren ten voorbeeld jgeweest. Met den heer v d. Berg gaat een figuur van het Prinsenhof, want in 1923 heen te gaan, na meer dan dertig jaar R.K. lid van den Haarlemschen Raad te zijn geweest, wil wat zeggen. Dat wil zeggen dat men een zwaren lijd voor den strijd voor de katho lieke zaak heeft medegemaakt, dat wil zeg gen dal men zich door zijn karaktereigen schappen ook de achting van vele nict- Roomsch-Katholieken heeft verworven; dat wil zeggen dat men dertig jaren lang den bloei van Haarlem heeft medegemaakt en daaraan heeft medegewerkt; dat wil zeggen dat men talloos vele raadsleden heeft zien komen en gaan; dat men met den Raad van uit de oude raadszaal verhuisde naar de Sta tenzaal; dat men tijdens het raadslidmaatschap medemaakte als burgemeester van Haarlem de heeren Jordens, Boreel van Hogelanden, Sandberg en Maarschalk. D« heer H. v. i). Berg is langzamerhand een figuur in Harlem en in Haarlemsch ge meentebestuur geworden en hij mag met vol doening op zijn werk terugzien. Ik stel mij voor binnenkort een schels te maken van den heer v. d. Berg als raadslid. Voor heden zij deze korte herinnering vol doende Ik herinner er aan dat in Juli 1921 ter gelegenheid van zijn jubileum als raadslid, een tweetal uitvoerige artikelen over den heer v. d. Berg in deze krant verschenen en ook vroeger was hij vele malen het onderwerp van gewaardeerde bespreking. Barometerstand: 742. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in (Jen morgen van 22 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 757.2 m.M. te Stensele. Laagste Barometerstand 737.0 m.M. te Malinhead. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Februari: Matige wind uit zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zelfde temperatuur, later zachter. enen teurs liever genoegen blijven nemen met een geringer uitvoer in kilogrammen, dan dat hun guldenkolom een lager cijfer vertoont. Ondertrouwd: 22 Febr. E. A. Gcldorp en M. Otter. A. G. v. Nikkelen Kuijper en P. Langerhuiszen. J. de Boer en M. T. Sip- kes L. v. Loij en H. M. v. Heerden. G. H. Goode en A. J. Nieuwerf W J. Woudt en I Brandenburg. G. Uijlenburg en C. M. Misset. Getrouwd: 22 Febr. T. Kruijsvekl en J. de Leeuw. C. v. Beaumont en M. G. Zwart. R. Doets en L. M. Carton. J P Seitft en M J. Cario. Geboren: 21 Febr. t. van C. M. Spook Kuiper. 20 Febr. d. van C. A E. Abspoel Drees. Overleden: 20 Febr. E. H. A. Lams, 30 j„ Harmenjansstraat. 21 Febr. C. G. Lieven- dag, 79 jaar, K. Houtstraat. A. Kooy, 19 jaar. Linschptenslraat. W., 5 jaar, z. van H. P. v. d. Pligt, Harmenjansweg. J. G. Mcijcrs, 52 jaar, Hazepalcrslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1