TARWE NA Voor pudding, vla's en algemeen gebruik in de keuken neme me PUYVIS' St. Raphael. Onderhoud met den Minister. St. Raphael. DE MELKVERKOOP OP ZONDAG. Smakelijk, Voedzaam en Voordeellg. Ned. Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen. Kamer van Koophandel. R.-K. Kiesvereeniging. De Tuindersnood. Zevende Bachconcert i Faillissementen. GEMEENTERAAD. Goedgekeurd. Op 16 Febr. j.L hud d« R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St Raphael een onderhoud met den Minister van Waterstaat over eenige zaken het spoor- en tramperso neel betreffende. Allereerst werd besproken de meer dan 7 pCt. vermindering van de beambten der Cen trale werkplaatsen, vallende ondier schaal 3. De minister verklaarde zich bereid deze kwestie nog eens met de directie te bespreken. Ten aanzien van het R.D.V. voor de trams, deelde de minister mede, dat voor wat het R. D. V. betreft eerlang eeoe oplossing zou veT- wacht kunnen worden. Omtrent de pensioenregeling voor het tram wegpersoneel kon de minister niets in uit zicht stellen, gezien de inanciaele moeilijk heden. De pensioenregeling van het spoorwegper soneel zou dit jaar van kracht worden vol- gens de meening van Z.E. Den minister werd medegedeeld dat aan de directie door St. Raphael verzocht was om, zoolang de nieuwe pensioenregeling nog niet iii wersing is, aan allen, die bij inwerking treding direct belang hebben, een toeslag op bet pensioen te geven gelijk aan het verschil tusschen de oude en de nieuwe pensioenrege ling. Vepocht werd, indien de directie even tueel deze zaak bij hem aanhangig zot' ma ken, inwilliging te bevorderen. aar Z. E. tegen de bedoeling van het ver zoek geen bezwaar had zal vermoedelijk wel op de medewerking van den minister mogen worden gerekend. Invoering R. D. V. bij de Mechelenen GentTernenzen en bespoediging van de in voering van het R. D. V: van de Limburgsche Tramwegmaatschappij werd eveneens bespro ken. Aan dit onderhoud werd mede deelgeno men door den Voorzitter der afdeeling Tram wegpersoneel, den heer L. Geers te Haarlem. Op 20 Februari J.L hield de afd. Haarlem van bovengenoemden Bond een ieden erga- dering. Na opening door den voorzitter, den heer De Rooy, werden de ingekomen stukken be handeld. Het stuk wachtgeldregeling was van zelf het kardinale pnnt Door den voorzitter werd uitvoerig verslag uitgebracht van de daags te voren gehouden vergadering van afdelingsbesturen te Utrecht, waarin de wachtgeldregeling voor het spoor wegpersoneel was besproken Het resultaat van die vergadering was dat de wachtgeld regeling door St. Raphael rou worden aan vaard. De heer De Rooy becritiseerde de houding var de Ned. Vereeniging. in deze kwestie en achtte deze van invloed op den minder gun- sligcn inhoud der regeling. Verder werd medegedeeld dat binnenkort steur.bons ten bate van de Christelijke Ver eeniging van Spoorwegpersoneel in Duitseh- land zullen worden aangeboden. Deze bons zijn gedrukt in den vorm van een duizend Mark biljet en zullen tegen den prijs van 10 cent per stuk verkrijgbaar gesteld worden. Bij de rondvraag werden meercndeels vra gen gesteld betrekking hebbende op de wacht- geldregeling. Na de beantwoording werd de vergadering daarop door den voorzitter met den chrislelij- ken groet gesloten. Door het Comité van Actie, ten doe! heb bende het verkrijgen van ccA weltelijke rege ling van den verkoop van Velk en aanver wante producten op Zondag, is aan den ge meenteraad een adres gericht, waarin ge vraagd wordt, een verordening vast te stellen rcqelende den verkoop van melk en melkpro ducten op Zondag, waardpor de verkoop van melk en melkproducten op de openbare straat en langs de huizen op Zondag wordt verboden en tevens verboden wordt verkoop van melk in winkels op Zondag op bepaalde uren. In de bijgevoegde memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat reeds jaren in het bedrijf geijverd wordt voor een betere Zon dagsrust en dat men die door gezamenlijk overleg ook beter verkregen heeft In allerlei opzicht is de doorvoering van de Zondagsrust den betrokkenen bij dit be drijf ten goede gekomen, terwijl van de zijde van de consumenten volstrekt geen tegenwer king werd ondervonden. Gemakkelijk schik ten zich de consumenten naar den getroffen maatregel. Door op Zaterdagmiddag en -avond hun melk van den bezorger of hande laar te betrekken, de melk te koken en op een koele plaats te bewaren, bleek zelfs in het v warme jaargetijde de getroffen maatre gel in alle opzichten uitvoerbaar en voor den consument geen enkel nadeel op te le veren. Voorts wijst de toelichting er dan op, dat de goede toestand weer bedreigd wordt Zoo zegt de toelichting o.m.: Verschillende melkhandelaren, die zich uit de organisaties terugtrokken, ofwel zich van dc^getroffen maatregelen niets meer -aantrokken, begon nen, uitsluitend met de bedoeling, klanten van een ander te winnen en daardoor hun zaken uit te breiden, weer met het bezorgen van melk op Zondag. 1 Het gevolg hiervan was, dat ook andere kleinhandelaren, hoewel zelf /an goeden wil, mei tegenzin, doch gedwongen door zelfbe houd, genoodzaakt waren, het slechte voor beeld te volgen en ook op Zondag weer moesten taan venten. Op deA wijze kwamen steeds meer melk bezorgers op Zondag op straat, en reeds begint het van zoodanigen omvang te wor den, dat, worden geen krachtige maatregelen genomen, weer algemeen op Zondag met melk zal moeten worden gevent. Mocht het inderdaad zoover komen, dan is de feitelijke toestand zoo, dat door den onwil van een 10 5 15-tal melkhandelaren. om aan de Zondagsrust mede te werken, elke Zondag ruim 300 menschen van de door hen zoo hoog gewaardeerde en ook alleszins billijke regeling van den mclkverkoop op Zondag moeten afzien, zich weer van het familieleven moeten terugtrekken %n den door de practijk onnoodig gebleken arbeid op Zondag moeien hervatten. Langs organisatorischen weg is getracht, den goeden toestand weer terug te verkrijgen, doch dit is niet gelukt, waaropi het comité thans een wettelijk*» regeling vraagt. Bij het Comité van Actie zijn aangesloten de navolgende lichamen en organisaties uit den melkhandel: de NV. Melkinrichting ,,de Sierkan"; de N.V. Melkinrichting „de Land bouw"; de Coöperatieve Haarlemsche Cen trale Melkinrichting; de Melkinrichting Ver del; de Melkinrichting Gebr. Kranenburg; de Melkinrichting de Wilde; het Hanzeailde van Melkverk. „Sint JozeF'; de Melkverk.vereeni- ging „Onderling Belang" en de Vereeniging van Melkverkoopers te Schoten, terwijl adressanten zich ook verzekerd houden van de adhaesie van de organisaties van werkne mers in het melkhandeibedrijf. Bovengenoemde vereeniging houdt Maandag 26 Februari a.s, haar gewone jaarlij'ksche al gemeen*; vergadering in de bovenzaal van het hotel „de Kroon". De agenda vermeldt o. a.: Benoeming van bestuursleden.Voordracht van dien heer Mr. J. v. d. Schultz van Haegen over oni tegenwoordig strafstelsel en 'n vertoomng van lantaarnplaatjes van de Strafgevangenis te Haarlem door den heer W. Dyserinek. Van 31 Augustus22 September 1923 wordt te Londen een internationale tentoonstelling gehouden op het gebied van scheepvaart en machine-industrie. Inlichtingen zijn te beko men op hei bureau van de Kamer, Kruisweg 70, Haarlem. Men verzoek! ons plaatsing van het vol gende: Wij verwijzen naar de advertentie, waarin onze R.-K arbeiders en vrouwen worden aan gespoord de vergadering op Vrijdagavond te bezoeken, waar het Tweede Kamerlid, de heer C. J. Kuiper, een onderwerp zal behandelen, hetwelk voor allen, dus ook voor de R.-K. ar beiders en vrouwen van belang is, n.L „De positie der Katholieken op politidk terrein". Wil men op de hoogte komen en blijven, van wat er omgaat in de politieke en sociale wereld, dan is de kiesvereeniging een uitste kende leerschool. Vooroordeel en misverstand en alles wat ia strijd is met eene solidaristi sche po'itiek, kan in de kiesvereeniging oor deelkundig behandeld en bestreden worden. De kiesvereeniging toch moet de politieke school worden, waar allen zonder onderscheid ter leering kunnen komen om degelijke leden te worden, die de politieke vraagstukken en de in verband daarmede sociale kwestie van een algemeen standpunt beschouwen. Onze kiesvereeniging staat open voor allen zonder onderscheid, dus dient»daar ook een politiek gevoerd ie worden in het belang van alle ran gen en standen. Door de provinciale commissie uit de vei lingen in Noord-Holland is in overleg met Ged. Staten de Coöperatieve Haarlemsche Groenkenveiling aangewezen een plaatselijke commissie voor tuindersvoorschotten te be noemen. Deze plaatselijke commissie heeft oo>k ten doel, de belangen der tuinders uit de om streken van Haarlem te behartigen. Tot secre taris dezer commissie is benoemd de heer H. Angevaare. Donkere Spaaraè 12 rood, waar aanvraagformulieren zijn te bekomen en ge wenschte inlichtingen worden verstrekt- Nog zij medegedeeld, dat eventueele aanvragen vóör 1 Maart moeten zijn geschied. Dinsdag 27 Februari a.s. zal de Haarlem sche Bachvereenlging haar zevende concert geven, des avonds 8 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal. Het programma vermeldt o. a.: Ouverture van de Opera „Obcron", van C. Moon Weber; Concert in D. gr. t op. 61, voor viool met orkestbegeleiding, a. Allegro ma non troppo. b. Larghetto, c. Bondo. Allegro van L. van Beethoven. Symphonie no. 4 ipée. kl. t. op. 98, van 3. Bramhs. a. Allegro non Assai, b. Andante moderato, c. Allegro giocoso, c. Allegro energieo e Passionato. Het Residentie-orkest, onder leiding vnn Dr. Peter van Anrooy, treedt op en als soKst Carl Flesch, viool. Tegen Woensdag 21 Maart wordt door „Bach" een extra-concert georganiseerd, waar tevens de aspirantleden van kunnen profi teered Besloten is 'n Wagner-avond te geven met zoo mogelijk Jac.-Urlus als solist en onder directie van Dr. Carl Muck. 1. Joh. van Gijlswijk, los werkman, te Haarlemmermeerj Dennenlaan 25. Curator Mr. H. Tuymelaar. 2. R. Scholten, brandstoffenhandelaar, te Broek in Waterland. Curator Mr. C. van Sprang. 3. P. Bakker, landbouwer, te Alltemade (Oud Ade). Curator Mr. J. Moolenburgh. 4. H J. van Steyn, te Haarlemmermeer. Curator Mr. H. Tuymelaar. 5. P. Verdegaal, te Vogelenzang, Schelpen- weg 3. Curator Mr. M. v. Toulon v. d. Koog. 6. J J de Vries, koopman, te Heemstede, Leidschevaart lllrood. Curator Mr. F. M. Hagenieijer. Rechter-Commissaris in deze faillissementen is Jhr. Mr. de Marees van Stvinderen. VERNIETIGD. Vernietigd werd het faillissement van A. Ewoldt, gehandeld hebbende onder den naam Haarlemsche Algemeene Boekhandel, wonen de te Haarlem, Kleverparkwcg 117, uitge sproken hij vonnis dezer Rechtbank d.d. 13 Februari 1923. (V ervolg). Het adres van de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering, betering. De heer SLINGENBERG beantwoordde de verschillende sprekers. Spr. vindt het debat met den heer Peper echter zeer onaange naam, omdat de heer Peper zelf in een der woningen woont, die bij de huurverhooging betrokken zijn. Het is niet juist dat een Raadslid voor zich zelf in de bres springt. Spr. overweegt dan ook een bepaling op te nemen in de voorschriften aan woningbouw- bouwvereenigingen, waarbij het verboden wordt dat een Raadslid woont in een met Rijkssteun gebouwd huis. Want aan de zui verheid der discussie doet zulk een verhou ding geen voordeel. Bij die bepaling zou na tuurlijk rekening worden gehouden met ver kregen rechten. Daarna den heer Peper be antwoordende, wenscht spr. allereerst te wij zen op eenige onjuistheden in hel betoog van den heer Peper. Zoo heeft de heer Peper het gehad over de bijdrage van Rijk en Gemeente aan Mid denstands- en ann arbeiderswoningen. Spr. zet uileen dat aan arbeiderswoningen meer steun is verleend dan aan Middenstandswo ningen. Beide categorieën woningen krijgen een bijdrage a fonds perdu, maar behalve dat wordt nog aan arbeiderswoningen een bijslag op het exploitatie-tekort gegeven. Door de regeering was de gemeente aange schreven het tekort te verminderen op het blok van 184 woningen der Haarlemsche Woningslichting Nu kan men elk blok door een vereeniging gebouwd afzonderlijk be schouwen, ofwel men kan alle blokken van die stichting tezamen beschouwen. B. en W. vonden geen aanleiding elk blok afzonderlijk te beschouwen en dus het tekort te laten dekken door de bewoners der 184 woningen alleen. Zij vonden het logischer dat tekort door alle blokken woningen te laten .dekken, dus ook door de blokken van 107 en 85 woningen. Vandaar dat van B. en W. aan de regeering het voo zetel uitging om niet alleen de huren der 184 woningen te verhoogen, maar van alle. De gemiddelde huur, die nu- zal moeten betaald worden, bedraagt f 5 per week Stemmen: Ook hooger! De heer SLINGENBERG: Dat is mogelijk. De huren worden berekend naar het inko men. Ik heb hier een huurprijs van 7 per week. maar dat geldt iemand die 40 per week zelf verdient en drie maal 30 gezinsinkomen heeft Voor zoo iemand is 7 huur per week niet te veel. De gemiddelde huur is f 5. Stemmen: Er is ook iemand met 20 in komen, die f 5 huur moet betalen; De heer SLINGENBERG: Als dat zoo is, is dat te veel Het is mogelijk dat er ver gissingen zijn, maar geeft die dan op, dan worden ze onderzocht. De in- spectrice is Dezig met een nieuw onderzoek in te stellen naar de Ioonen Een huur van 5 is niet te hoog. De verhooging is totaal geweest van -3.15 op 5. Als men weet dat weldra 50 pet. van de huur van 1916 mag worden gevraagd zonder toestemming der buurcommissie is die verhooging niet zoo vreeselijk. Spr. heeft zich verzet tegen een huur van 6 en 7, die men vroeg voor woningen van Spaarnoog. Nog geen enkele stem van verzet is vanuit de vereeniging Spaarndog vernomen. Waarom weet spr. niet. Die be woners zouden daar eerder aanleiding toe hebben dan de bewoners der Haarlemsche Stichting. Voor Spaarnoog wilde spr. gaarne in de bres springen. Bovendien hebben die bewoners van Spaarnoog nog wat gedaan voor de volkshuisvesting. De bewoners der Haarlemsche Stichting echter hebben geen cent voor den woningbouw gegeven, geen voet er voor verzet en alleen weten zij wat te doen en te zeggen nu zij wat moeten beta len. Nu beginnen zij te» piepen. Spr. weet dat het een ongelukkige tijd is huren te verhoo gen, maar 5 huur voor deze woningen acht spr. niet Ie veel. De heer POPPF: In 's-Bosch denken ze an ders over huurverhoogingen. De heer SLINGENBERG zet uiteen dat overleg heeft plaats gehad tusschen den Haag, de gemeente en het bestuur der Stich ting. De heer Peper kan een motie indienen, maar dan zal hij als belanghebbende buiten stenyning dienen te blijven. En al wordt de motie-Pep;,- aangenomen, dan zal daarmede toch de meening van B. en W. en de mee ning van spr. niet veranderen. Aan die mee ning verandert die motie niets. Dat de heer Peerbolte aan Haarlem het voorstel tot huur verhooging toeschreef, kan spr. moeilijk ge- looven. In Augustus werd door den Haag er op gewezen dat het tekort der 184 woningen diende te worden ingehaald. B. en W. hebben er toen op gewezen dat het billijk was dat ook de andere woningen in dat tekort bij droegen. Dat was het voorstel van B. en W. De huurders loopen wel wal hard van stapel, volgens spr. Het overleg met de Begeering is intusschen nog gaande. Weldra zullen daar omtrent nadere mededeelinen kunnen worden gedaan. De VOORZITTER geeft in overweging aan den heer Peper om op het door den wethou der gesprokene niet meer te antwoorden. De heer PEPER repliceert en dient een motie in. De heer REINALDA kan zich 'niet ver eenigen met de opvatting van den wethou der dat de heer Peper buiten del^t moet blijven en spr. gelooft niet dat een raadslid zou kunnen verboden worden in een woning te wonen met steun van gemeentewege gebouwd Op die manier doorredeneerende zou men tol van raadsleden den mond kunnen snoe ren. Dit argument door den heer Slingen- berg gebezigd, kwam niet te pas en was hem onwaardig. Spr meent dat het niet aangaat nu in te trekken of te verminderen het be drag dat vroeger is toegezegd als dekking van het tekort op de exploitatie van met Rijkssteun gebouwde woningen. Daarom steunt spr. het verzet van leze bewoners te gen het streven van dezen wethouder. De heer SLINGENBERG ontkent dat het zijn streven rou zijn de huren der woningen op le drijven. Spr. verzei zich daartegen even hard als vie ook. Maar spr. heeft betoogd, dat deze huren van 5 In dit geval niet te hoög zijn en deze huren verdedigd spr., al zijn zij niet van spr. uitgegaan. Spr. is er van overtuigd dat het binnen enkele jaren b.v. met Patrimonium een anderen koers uit moet. Dat de hurett daar naar beneden moe ten. De motie-Peper, waarin gezegd wordt, dat de Raatftvan oordeel is dat rerhooging van huren van met Rijkssteun gebouwde arbei derswoningen in dezen tijd van afnemend weerstandsvermogen dient te zijn uitgeslo ten, werd met 1713 st. verworpen. Vóór de Soc.-Dem. en den heer Peper. De heer Slingenberg merkle nog op, voor dat gestemd werd, dat wat de Raad ook be sluit, dat besluit veen resultaat heeft, daar huurverhooging buiten den Raad orugaat en door het Rijk wordt vastgesteld. Ontslag. Aan Mej. C. J. Farrel. werd eervol ontslag verleend als directrice der Meisjesschool voor M. O., wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd. Het ontslag werd verleend onder dank zegging voor de bewezen diensten aan de ge meente. (Applaus). Bouwverordening. B. en W. stellen voor ten behoeve van den bouw van een douche-hadhuis met woning op een terrein aan het Hofdijkplein vrijstel ling te verleenen van het bepaalde bij art. 10 der Bouwverordening. Goedgekeurd. Schenking. B. en \V stellen voor, onder betuiging van grooten dank voor de Gemeente ten geschen ke te aanvaarden ten behoeve van de Stads- Bibliotheek en Leeszaal, de boekerijen van de navolgende vereenigingen; 1o. de techni sche bqpkerij van de vereeniging voor Ara- bachts- en Middelbaar Technisch Vakónder- wijs alhier, welke boekerij was overgenomen van het departement Haarlem van de Neder- landschc Maatschappij voor Nijverheid en Handel, onder voorwaaroe, dat de collectie één geheel moet blijven en bij verandering van bestemming der leeszaal aan gemeld de partement moet terugkomen- 2n. de boekerij tot nu toe aan de gemeente in bruikleen door „It Sclskip Gijsbert Japicx" afgestaan. Goedgekeurd. Kleingoed. B. en W. stellen voir lift 2e suppletoir ko hier der schoolgelden voor het Hooger- en Middelbaar Onderwijs dezer gemeente voor de cursusjaren 1920-1921 en 1921-1922 vast le stellen tot een bedrag van 566 Goedgekeurd. Het 2e suppletoire kohier van de zakeli'kc belasting op hel bedrijf dezer gemeente, be lastingjaar 1921, vast te stellen tot oen be drag van 4661. /Voorts stellen B. en W. voor, vast te stel len het 2e suppl. kohier der schoolgelden voor het- Hooger- en Middelbaar Onderwijs dezer gemeente voor de Cursusjaren 1920 '21 en 1921'22 ten bedrage van 566. Goedgekeurd. Lager Onderwijswet. B. en W. stellen voor. aan het Bestuur der R.K. School vereeniging te Hamr'em. voor de M.U.L.O.-school aan de Cruquiusstraat no. 2 op de vergoeding to de „kosten van instand houding*', bedoeld in art. 101 der Lager-onder -wijswet 1920, over 1922 oen voorschol toe te kennen tot een bedrag van f 5064, Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, ingevolge art. 100 der L. 0.-wet 1920, aan het bestuur der lagere school aan de Antonicstraat 12 een vergoeding toe te kennen van f 8.480,0014 en aan het bestuur der lagere school aan de Bakenesser- gracht 81 een vergoeding van f 12.063,32. Goedgekeurd. Verlaging van den gasprijs en van het eléctrieiteitstarief. B. en W. deelen den Gemeenteraad mede, dat hunnerzijds is nagegaan of het mogelijk zou zijn de prijzen van gas en electrischen stroom een kleine verlaging te doen onder gaan. In verbano met deze aangelegenheid werd door hen advies ingewonnen van de Sub- Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken benevens van de Commissie van bijstand in het beheer der Ge meen te-Financiën. Na kennisneming van de schriftelijke en mondelinge uiteenzettingen van de directeu ren der betreffende bedrijven waren genoem de commissies met B. en W. van oordeel, dat de bedrijfsresultaten over den laatsten tijd en de verwachtingen voor de toekomst thans een prijsverlaging van I cent per M3 en per K. W. U. rechtvaardigden. Onder overlegging van het advies dezer commissies stellen B. en W. voor met ingang van 15 Maart a.s den prijs van het gas te be palen op 12 cent per M3 geleverd over den gewonen meter en 13 cent per M3 geleverd over den muntmeter en de verschillende prij zen van electrischen stroom voor particulier verbruik met ingang van dien datum met één cent fe verlagen. Goedgekeurd. Bouwverordening. B. en W. stellen voor, de Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd,- uit te noodigen een voorstel te doen tot wijziging der bouwverordening in dier voege, dat het bepaalde in art 24 dier verordening in over eenstemming wordt gebracht met het voor schrift van den Minister van Arbeid d.d. 30 Juli 1920, en dat van Burgemeester en Wet houders de bevoegdheid voor zoover niet aanwezig wordt gegeven ten aanzien van bouwwerken van tijdeliiken aard afwijking te verleenen van elk der voorschriften vervat in Hoofdstuk II der bouwverordening, voor zoover de Raad zich bij die verordening die bevoegdheid niet heeft voorbehouden. Goedgekeurd, nadat een vraag van den heer Reinalda was beantwoord. Verkoop grond Anthoniestraat. B. en W. stellen voor aan H. v. d. Aar mgeveer 113 M2. grond aan de Antoniestrau» te verkoopen tegen f 40 per M2. De heer v.» OMMEREN verzet zich er tegen met het oog op het verkee- in die straat. Het belemmert een goed overzicht op de brug. De heer SLINGENBERG merkt op dat dit voorstel juist het resultaat kan hebben dat de Raad zich uitspreekt of zal doorgaan met den verkoop van grond. Wil de Raad niet doorgaan daarmede, dan komt hij wel terug op een genomen besluit, maar spr. zal er geen traan o.n laten. De heer VAN LIEMT vindt het tegen de waardigheid van den Raad, wanneer hij te rugkomt op het eens genomen besluit. Spr. verzet zich tegen verwerping. De heer VAN OMMEREN vindt dat geen beteren toestand verkregen wordt als dat stuk terrein verkocht wordt. De heer v. d. BAN is het met den heer v. Ommeren eens. Het voorstel van B. en W. komt in stem ming en wordt verworpen met 1911 st. Het Regeerlngsjubllenm van H. M. de Koningin. B. en W. stellen voor: I. ter hunner be schikking te siellen een bedrag van 5000, teneinde daaruit te besteden de kosten voor de viering in deze gemeente van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin; II. gemeld bedrag behoudens nadere fina'n- cieele regeling betaalbaar te stellen op de gemeenlehegrooting voor 1923. De heer REINALDA verwondert zich over het feit dat B. en W. met dit voorstel ko men. Spr. heeft gelezen dat winkelstraatver- eenigingen niets voor feest voelen. Nu komen B. en W., wetend dat een groot deel der burgerij niet voelt voor deze jubileumviering. Dat voorstel komt van een college dat altijd op zuinigheid aandrong. Er is geen aanleiding dit jubileum te vieren. Spr. betreurt dat na 25 jaar. wij dit jubileum gaan vieren op een wijze, die weinig beter zal zijn, dan het al tijd geweest is. H. M. de Koningin wil alleen als geschenk een verbetering van een histo risch monument. Laat de burgerij daar een voorbeeld aan nemen. Verzet tegen dit voorste! zal niet baten, maar spr. wilde deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om er op te wüzen dat in dezen tijd van bezuiniging f 5000 uit de gemeentekas wordt gevraagd en dat dit gebeurt voor het organiseeren van een feest dat voor een bepaalde richting pro paganda ma3kf. De heer BOES heeft eerbied voor de wijze waarop de Koningin regeerde, maar spr. heeft er bezwaar tegen dat gelden uit de kas worden genomen om een feest te vieren, dat voor een deel der buigerij zal aangegre pen worden om propaganda te maken voor een bepaald regeeringssysteem. Spr zal zijn StPin niet geven aan een voors'el dat in de zen tijd van bezuiniging geld vraagt voor het vieren van zulk een feest. De VOORZITTER merkte op dat het crediet zal dienen om het jubileum van ons staats hoofd te gedenken. Er is alle reden om dat 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin te vieren. Da! crediet van 5000 is een mini mum. Hel zal ter beschikking in hoofdzaak van ..Koninginnedag' gesteld worden om op waardige wijze het feest te gedenken en het feest in goede banen te leiden. De heer VAN LIEMT critiseerl een uitla ting van den heer Reinalda, die haar oor» sprong vond in een foutief verslag van een der Haarlemsche dagbladen. De winkeliers hehben zich niet verzet tegen een feestviering, maar zii hebben betoogd dat. waar er al zoo veel belasting op de winkeliers rust en waar immer het centrum der stad versierd wordt, ten genoege van héél Haarlem, maar op kokten der winkeliers, dal ditmaal, in dezen tijd van malaise, zulks maar eens achterwege moest blijven of door de gemeente moest worden gedaan. Intusschen, wanneer H. M. de Konin gin Haarlem zou bezoeken, zullen de winke liers den toestand nogmaals onder de oogen zien. De heer DE BRAAL kan zich vereenigen met de bemerkingen van den heer Reinalda over de wijze van feestvieren, die dikwijls plaats heeft. Toch zal spr. stemmen voor hel voor stel van B. en W. Spr. hoopt dat op behoor lijke wijze zal worden feestgevierd. Trouwens liet voorstel van B. en W. is zoo bescheiden dat het feestviering vrijwel uitsluit. Den heer BOMANS zou het spijten, als dit voorstel er met 15—15 slemmen in den Raad kwam. Spr. vraagt meeleven van de bur gerij *n van de soc. dem. met het huisgezin van den Slaat. Spr. zal met liefde bijdragen aan de feestviering, maar kan zioli voorstel len dat die liefde niet aanwezig is bij hen, die op een ander plan staan. Spr. kan zich voor stellen dal hij een ander vorstenhuis nog lie ver zou zien dan dit, maar dat neemt niet weg, dat hii met genoegen dit feest zal mee leven. Spr. vindt H. M. Koningin Wiihelmtoa als persoon, als historisch embleem, als dra ger van het gezag in Nederland, alleszins waardig om bij haar 25-iarig jubileum gevierd te worden; spr. vindt H .M. de Koningin een groot materieel bezit. Spr. wil dat bezit waar- deeren en vraagt die waardeering van de soc. democraten. Indien wij hier een president al* staatshoofd hadden, dan zou spr. misschien niet met dezelfde liefde ook diens feest vieren, tenzij er op dat oogenblik overwegen de redenen zouden zijn dat niet te doen. Al zou het koningschap den soc. democraten niet naar genoegen zijn, dan kunnen de soc. dem. toch wel in H. M. de Koningin de draagster van een staatsgezag zien en waar deering hebben voor wat gedaan is. Bovendien wijst spr. op de mogelijkheid dat H.M. Haar lem zal bezoeken en dat Haarlem, als hoofd stad van 't gewest, zetel van den commissaris des Konings en van *n Arrondissements-Recht- bank in feestviering bij die gelegenheid niet mag achterblijven. Wat doet men van 5000. als H. M. de Koningin komt? Wat bloemen versiering, een baldakijn, wait politie te paard. Het is een bescheiden som. Toen President FalHères indertijd kwam, werd 50,000 toe gestaan. Als de Koningin hier komt, zal toch niemand haar de toegang hier willen ontzeg gen? De soc. dem. zullen dit bezoek wel moe ten tiolereeren. Van die 5000 kan geen „feest" af. Spr. deed dit voorstel om iet ter het verwijt te krijgen geld uitgegeven te hebben zonder het te hebben aangevraagd en omdat hij in geen geval boven die 5000 wil gaan. Al komt dat voorstel er metl615 stemmen, dan zal spr. de brokstukken van de 5000 aanvaarden, maar spr. hoopt dat het voorstel er zal komen b.v. met onthou ding van stemmen der soc. democraten, als het niet anders kan. De heer BOES zegt, dat voor hem de zaak verandert als H. M. de Koningin komt in Haarlem: In dat geval zullen er kosten moeten gemaakt worden. Maar dat staat niet in het raadsstukje. Daar spreekt men van feestvieren en daar is spr. tegen. Als het voorste] er komt met 1615 stemmen is dat de schuld der voorstellers. Die moe ten dan maar, voordat zij een voorstel doen, de leiders der fracties polsen. Spr. zou zich kunnen vereenigen als bij wijze van feest viering b.v. een uitkeering aan armen of werklcozen werd gedaan. Maar geen feest viering. Mevr. WILLEKES MACDONALD zal stem men voor het voorstel, maar ook zij had liever een anderen vorm van feestviering ge zien, b.v. bet doen van de een of andere stichting. De heer REINALDA wijst op het verschil der toelichting door den voorzitter en door den heer Bomans. De voorzitter zegt dat het geld aan Koninginnedag zal komen, de heer Bomans dat het zal dienen voor versiering van het Sladhuis. Spr. ziet in het feest niets anders dan een propaganda voor de bezitten de klas. De heer DE BRAAL' Wie is die bezitten de klassel De heer REINALDA: U niet, maar gij zijt zoo'n trouwe paladijn der bezittende klasse, dat ik mij niet verwaardig op dit punt met u te debatteeren. De heer DE BRAAL (boos): Vanmiddag toch weL De heer REINALDA zal tegenstemmen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met 1614 aangenomen. Tegen de soc.-dem. en%le beeren Boes en Peper. De werktijden der N. Z. H. T. M. B. en W. schrijven aan den gemeenteraad: Door de directie der Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij werd aan ons toe gezonden een wijziging in de diensttijdregeling van haar personeel met verzoek overeenkom stig art 39 der concessie-voor waarden de noodige stappen te willen doen voor een spoedige goedkeuring door den Raad. Bedoelde regeling, welke is ter inzage ge legd beoogt de arbeidstijden van het perso neel met enkele uren per week te verlengen. In verband met deze aangelegenheid werd door ons het advies ingewonnen van de com missie voor de trampla.nnen. Genoemde commissie stelde zidh blijkens overgelegd advies op de hoogte van het standpunt, dat door het trampersoneel te de zer zake wordt ingenomen. Gebleken is, dat een diensttijdregeling als bier nu wordt voer» gesteld, sedert eenigen tijd na overleg tus schen directie en personeel reeds in werking is getreden op die lijnen welke niet vallen onder de door den Raad verleende concessie. Tegen toepassing dier regeling, ook op de stadslijnen der maatsohappij, meende het per soneel dan ook tihans geen bezwaar te moeten maken. Slechts werden enkele wenschen naar voren gebracht, waarmede men bij het ver leenen der goedkeuring, indien mogelijk, gaar ne rekening zag gehouden. Een verlenging van den arbeidstijd der eenmans-wagenveer- ders b.v. kwam hun vooralsnog minder wen- schelijk voor. Waar dus hel personeel der tram zich in het algemeen bij deze nieuwe regeling zal neerleggen, meenen wij U, mede overeenkom stig het advies van de commissie voor de tramplannen, te moeten voorstellen, de door de directie der N. Z. H. T. M. ingezon den wijzigingen goed te keuren, doch daar aan de voorwaard*# te verbinden, dat de be staande arbeidstijden van het personeel der eenmans-wagens onveranderd blijven en dat die regeling slechts zal gelden, totdat ingevol ge art. 39 alinea 5 der concessievoorwaarden de algemeene driejaarlijksche herziening der ai beidsvoorwaarden welke dit jaar moet plaats vinden, zal zijn tot stand gekomen. Teneinde tevens meer zekerheid te hebben, dat vooral de eenmans-wagenvoerders door de rouleering van den dienst in de praktijk tot geen hooger en maximum arbeidsduur komen, dan voor die categorie wordt wenschelijk ge acht, stellen wij u voor tevens nog toe te voegen een nieuwe bepaling g, nagenoeg overeenkomende met art 89b/s van het Alge meen Reglement Dienst Lokaalspoorwegen, destijds met soortgelijke bedoeling aan dat reglement toegevoegd. De heer PEPER meent dat, al zijn de orga nisaties niet in staat geweest deze verslech tering tegen te gaan, de Raad dit gedrag niet moet volgen. Ook het verschil van ar beidsvoorwaarden op de verschillende lijnen mag geen bewaar zijn. Spr. verzoekt aantee- kening, dat hij tegen dit voorstel is. Benoemingen Tot leden der plaatselijke commissie van toezicht M. O. werden benoemd de heeren J. A. Schol en Dr. 3. Brinkman; tot lid der ge neeskundige commissie de heer H. Welsenaar; tot pianiste bij de eurylhmische gymnastiek aan de buitengewone school voor lager on derwijs mevr. W. M. v. d. Linden-Doeleman. Rondvraag. Mej. .v VLIET stelde vragen over den toe stand, waarin perceel Zomervaart 20 wordt bewoond. De heer SLINGENBERG antwoordde daar op, dat het B. en W. bekend is dat het per ceel bewoond wordt en ook dat de toestand daar niet goed is Het perceel behoort toe aan de gemeente. Aanvankelijk werd het be woond ^loor twee politieagenten. Het was geen ideale woning, maar toen was de woning toch behoorlijk, omdat het goed bewoond werd. Naderhand werd dat perceel in bewoning genomen door twee andere huisgezinnen en langzameihand hebben deze allerlei familie leden tersluiks in de woning toegelaten. Spr. gaf een schildering hoe langzamerhand al die menschen in die woning waren gekomen. Er is ook een gezin in, dat omdat het de school zoo slecht bewoond had, van de gemeente geen gemeentewoning kreeg en toen naar Haarlemmermeer ging. Het kwam terug en nam intrek in genoemd perceel. Spr. geefi toe dat de toestand onbehoorlijk is in dat per ceel, maar wal moet spr. doen? De men schen in de sneeuw zetten? Er is geen ge meentewoning beschikbaar. Er wordt geen huur betaald voor de woning. De woning wordt slecht bewoond. Spr. is niet van zins een eind te maken aan dien toestand. Mej. VAN VLIET vraagt dan of de wet houder van plan is dat zoo maar door te laten gaan? Het huis, de stal is onbewoon baar. Dat kan zoo niet blijven. De heer SLINGENBERG zegt te weigeren de verplichting te aanvaarden om als zulke menschen de gemeente voor het feit stellen dal zij vrijwillig in zulk een toestand gaan leven, door maar wederechtelijk in zoo'n woning te trekken, weigert de verplichting te aanvaarden dat dan de gemeente maar voor een woning moei zorgen. Door hun eigen toedoen zijn zij in dien toestand gekomen. Mej. v VLIET zegt, dal het zoo niet kan blijven. Dr. var Schuylenburcb heeft in de Nieuwe Haarl. Crt. een stukje daarover ge schreven dat juist en raak was. Er moet wat gedaan worden. Als de wethouder geen toe zegging doet, zal spr. een motie indienen. De heer VISSER zet ook uiteen dat de toe stand van dat perceel eenvoudig onhoudbaar is. Kan er tenminste niet wat aan dat huis gedaan worden. De stal wat meer bewoon baar gemaakt; dc deuren gerepareerd enz.? Laat Bouw- en Woningtoezicht er eens heen gaan. De heer SLINGENBERG is wel bereid dat eens te overwegen. De heer v. OMMEREN zegt dat het krot niet meer op te knappen is. Alles is wegge gooid geld. Mej. v. VLIET dient een motie in, waarin de wethouder wordt uitgenoodigd de men schen zoo spoedig mogelijk aan een andere woning te helpen Pe heer SLINGËNBERG zegt dat die mo tie wel kan worden aangenomen, maar niet zal worden uitgevoerd. Er is geen woning beschikbaar. Mej. VAN VLIET wijst op de mogelijkheid van opschuiving. Perc. Amsterdamsche Vaart 1, staat al zoo lang leeg. Laat dit huis in beslag genomen worden door menschen uit noodwoningen en laten deze gezinnen dan in gemeentelijke noodwoningen trekken. De heer SLINGENBERG: dat perceel Am sterdamsche Vaart 1 moet u aan den heer Poppe aanvragen. De heer POPPE: Pardon niet aan Poppe, maar aan de Huurcommissie. Spr. zet uit een dat het perceel Amsterdamsche Vaart 1 'n normaal geval is en niet door de huurcom missie kan worden in beslag genomen. Het staat niet open voor speculatieve doeleinden. Het is gekocht voor zelfbewoning. De eige naar gaat trouwen en zal het dan bewonen, meent spr. De heer REINALDA vraagt dat de wet houder wat verder gaat in zijn toezegging. Toen indertijd de N. Haarl. Ct. het geval pu bliceerde, kon spr, haast niet gelooven, dat het bestaanbaar was. De heer PEPER vindt dat de wethouder spot met de ellende der menschen. Hij stelt voor een andere woning beschikbaar te stellen. De heer SLINGENBERG ontkent dat hij spot, maar kan niet op zich nemen dat de gemeente moet zorgen voor zulke menschen. Wat de heer Peper voorstelt is echter bespot telijk. Er is geen woning beschikbaar. Na eenige bespreking trekt mej. v. Vliet haar motie in. maar vraagt dat de wethou der in het geval voorziet. De heer SLINGENBERG dankt voor het intrekken der motie, en zegt toe dat hij, zon der motie, dubbel ijverig zal zijn om te rien wat er aan te doen is. De heer BOES stelde vragen over den rechtstoestand der ambtenaren. De heer KINGMA wijst op de slechte sneeuwopruiming in onze stad. In Amster dam ft in het centrum der stad geen sneeuw te zien. Een heel verschil met hier. Spr. dringt er op aan dat meer opruimers aan hel op ruimen gezet worden. De heer HEERKENS THÏJSSEN wijst er op dat vele werklieden aan het werk zijn ge zet, maar het sneeuwruimen is op het oogen blik zeer moeilijk en kostbaar, omdat het vriest en voortdurend opnieuw sneeuwt. Hel is juist dat de heele stad niet vlug schoon is. De heer KINGMA meent dat er meer ann sneeuwruimen moet worden gedaan. Hierna ging de Raad in geheime zitting over. Ingekomen zijn: Een schrijven van J. C. Vintges, houdende mededeeling dat hij wegens vertrek naar el ders met ingang van 1 Maart e.k. ontslag neemt als lid der Commissie A tot wering van schoolverzuim; een schrijven van het bestuur der Schuur man Schimmel van Outeren Slichting hou dende mededeeling, dat in de plaats van het overleden bestuurslid Dr. H. Brongersma in het bestuur der stichting zitting heeft geno men Prot. Dr. H. Brugmans te Amsterdam; het verslag der Commissie van Advies voor toekenning van gemeentelijke studiebeurzen; een verzoek schril t van het bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging en van an dere vereenigingen om niet in te willigen het door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken tot den Raad gericht verzoek om aan de directie der N. Z. H. T. Mij toe te staan overdag goe derenwagens door de gemeente te vervoeren en maatregelen te nemen dat het mei groote snelheid rijden door zware vrachtautomobie len zooveel mogelijk wordt beperkt; een schrijven van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken houdende het verzoek om van overheids wege voor te gaan in het verlengen van den arbeidsiijd van het gemeejite-personeel van 45 tot 48 uur per week; een adres van B. J. van Proosdij en M. van Hage, optredende namens bijna alle huurders van woningen der Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering met verzoek om een een besluit te willen nemen, dat er toe zal leiden dat een aan genoemde huurders aan gezegde en deels reeds betaalde huurverhoo ging zal worden ingetrokken en het reeds betaalde bedrag teruggegeven, zulks op grond van de reden vermeld in eene bij het adres gevoegde Memorie van Toelichting; b. in verband met een verzoekschrift van belanghebbenden wordt besloten de buur van den grond voor hei perceel aan den Kleinen Houtweg no. 73, ingevolge raadsbesluit van 25 Mei 1921, no. 11, volgnr. 73 verhuurd aan F. J. L. Peltenhurg tot 31 December 1925, met ingang van 1 Januari 1923 over te schrij ven op naam van de Vereeniging der Zieken verpleegsters Fran*Ar,canessen van de Maria- stichting te Haarlem. c. Gesteld wordt in handen van B. en W. ter afdoening op overeenkomstige wijze als omschreven in hun brief van 17 November 1922, 5e afd. no. 3-8 j welke voor den Raad ter inzage heeft gelegen, een verzoekschrift van den Bond van Leeraren bij het Handels end Nijverheidsavondonderwijs in Nederlan inzake berekening van salaris van leeraren aan de voormalige burgeravondschool. d. Gesteld werden in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van de Oudercommissie van schooi no. 24 namens alle ouders van de leerlingen dier school om, voor het geval de Raad mocht besluiten school no. 23 te veranderen in eqn z.g. opleidingsschool met zesjarigen cursus, een zelfde beslissing te willen nemen voor school no. 24; een verzoekschrift van dc Spaarnestichting om voor 1923 alsnog eene subsidie te ver leenen van 1200, ten behoeve van de bor stel- en mattenmakerij; een verzoekschrift van het fl.K. Kerkbe stuur der Parochie van den Heiligen Joannes den Boetgezant om beschikbaarstelling van den grond en van de benoodigde gelden voor de stichting eener R.K. School voor gewoon lager onderwijs op een terrein gelegen ten noorden van de Zomervaart; een adres van A. Balk e.a. houdende ver zoek eene verordering vast te stellen rege lende dèn verkoop van melk en melkproduc ten op Zondag;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2