BUITE.NLAND De vloek van het oeld Tweede Blad. 22 Februari 1923 Uit de Pers. Een verklaring van den Duitschen Rijkskanselier. Uit het bezette ge bied nieuwe Duitsche verordeningen aan de ambtenaren. Polen, Li- thauen en Ruslandde toestand gevaarlijk. De obstructie-tactiek in den Senaat. Onder de TelegrammenEen verklaring van Bonar Law in het Lager huis over de herziening der grenzen van de Britsche zone aan den Rijn. De Franschen hebben Gelsenkirchen weder ontruimd. Ismet pasja geeft de schuld voor de mislukking van Lausanne aan Frankrijk. Nieu we wandaden der lersche rebellen. Rusland biedt Lithauen hulp aan. Een vaische muntersbende in de Ver. Staten ontdekt. OVERBRUGGING VAN DE KLEINE BELT. G£li. BUITENL BERICHTEN. REGHTS2MEN. 6ER3EKGQ K5SUWS. FEUILLETON DE FRANSCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. WEST- Een verklaring van den rijkskanselier. De Duitsche rijkskanselier heeft in een persgesprek met den corr. van de Pester Lloyd verklaard, dat geen Duitsche regeering de oogmerken der Fransch-Belgische poli tiek, t.w. de Rijngrens en een volslagen ont binding van het Duitsche rijk kan dulden. Duitschland zal met alle beschikbare mid delen daartegen vechten, in de overtuiging dat het, steunend op zijn recht en zijn vast beradenheid, moet zegevieren. Wanneet Duitschland's tegenstand met succes wordt bekroond, zal het evenwel zijn medewerking aan den wederopbouw voortzetten en zich geenszins onttrekken aan rechtmatige en draag ke verplichtingen. Uit het bezette gebied. De Duitsche rijksverkeersminister heeft de spoorwegdirecties opgedragen de levering van gas, water en electrischen stroom aan de dienstgebouwen in het B. O., die in Fransch- Belgisch militair bedrijf zijn overgegaan, te staken en de leidingen naar deze gebouwen af te snijden. De Pruisische minister Severing heeft de Schupo in het Roergebied verboden zonder uniform en wapens dienst te doen. Dit bevei strekt om de Fransche verordening, volgens welke de Schupo-agenten slechts met rrm- banden als herkenningsteeken voorzien mo gen zijn, krachteloos te maken. In het Roer gebied verwacht men nog deze week nieuwe sancties in het spoorwegbedrijf, o.a- de mili tariseering van meer trajecten. Evenals het station te Bochum zal ook dat te Dortmund militair worden bezet. De Franschen hebben het telegraafver- keer te Essen weer vrijgelaten, het tele foonverkeer staat echter nog steeds stil. Essen met zijn bevolking van een halt millioen zielen is ook Woensdag zonder po litie. Niettemin heeft de Fransche generaal het gemeente- en kreitsbestuur verantwoor delijk gesteld voor de veiligheid en de hand having der orde. Hun tegenwerping, dat de Franschen zelf de Schupo hebben ontwa pend is beantwoord met de machtiging aan het gemeentebestuur om een gemeente-po- litie van ten hoogste 600 man te vormen, die in burger kleeding dienst moeten doen en een legitimatie van de Franschen moe ten moeten hebben. Alle agenten moeten uit Essen afkomstig zijn. Het staal nog niet vast of het gemeente bestuur hier in zal treden, maar 't is on waarschijnlijk, aangezien regeeringspresi- dent Grützner uit Elberleld het heeft ver boden. De koffiehuizen te Essen hebben den boy cot tegen de Franschen nog verscherpt. De Franschen hebben Dinsdagavond te Bochum de uitvoering van de Wilhelm Teil in den Stadsscnouw' Tg verhinderd. Vlak voor het begin der v. stelling drongen sol daten het gebouw binnen en dwongen het bubliek de zaal te verlaten. Het plein voor den schouwburg was door infanterie en tanks bezet, Georganiseerde protesten De bekende Zweedsche Annie Wall die sedert lang ijvert voor de be vrijding van net Rijnland van hei juk der zwarte bezettingstroepen, heeft de Dresdner Neueste Nachrichten een omzend brief overhandigd, waarin Henderson, de leider der Engelsche Labour party, alle vrien den der partij in binnen- en buitenland op wekt in elke vergadering tegen de militaitre bezetting van de Roer en de ondraaglijke verdrukking van de vreedzame arbeidersbe volking op te komen in den Engelschen mi nister-president en het parlement toe te zen den moties. Daarin dient bovendien onver wijlde diplomatieke tusschenkomst van En geland. zoo mogelijk in samenwerking met de Vereenigde Staten te worden verlangd. Verder dienen de moties de noodzakelijkheid van verwijzing van 't schadevergoedings- vraagstuk naar den Volkenbond uit te spre ken Politiken, het Kopenhaagsche blad, bevat ;en interview met generaal Sarrail, den vroe- geren Franschen opperbevelhebber over de geallieerde troepen in het Oosten. Sarrail doet zich in dat interview kennen als 'n fel tegenstander van Poincaré's politiek, die tot bezetting van de Roer geleid heeft, waar van deze Fransche generaal niets goeds ver wacht. 0 AMERIKAANSCHE STEMMEN EN DE ROER. De New-York Herald wijst er op dat de eiscb van Duitschland ontruiming van de Roer vóór er over een nieuw program van betaling der schadevergoeding onderhandeld wordt, elke bemiddelhng onmogelijk maakt. De Chicago Tribune s De Amerikaan- sche regeering blijft overtuigd, dat het nog geen tijd is voor de Vereenigde Staten om in de kwestie van de Roer bemiddeling aan te bieden k Senatot Edge uit New-Jersey, die in de Ver Staten is teruggekeerd van een reis van rwee maanden door Europa heett de bezet ting van het Roergebied door de Franschen go; g:keurd en gerechtvaardigd verklaard. Hij tide nog, dai de politiek van Poincare aan ae wereld de oogen zal openen over de trucs van Duitschland, dat zich wil onttrek ken aan de rechtmatige schadevergoedingen FRANKRIJK EN ENGELAND. De Petit Parisien, schrijvende over de ver werping door het Engelsche Lagerhuis van het door de liberalen ingediende amende ment, schrijft Bonar Law verdient dank voor de verwerping van het bemiddelings voorstel, dat Frankrijk in de bestaande om standigheden voor onaannemelijk verklaard zou hebben, niettegenstaande Franrijks eer bied voor de groote Amenkaansche republiek en den Volkenbond. De vriendelijke toon van Laws redevoering zal de bitterheid tempe ren, die er in Frankrijk door het verschil, dat er in zake de Roer tusschen Parijs en Londen bestaat, is gewekt. POLEN. LITAUEN EN SOWJET- RUSLAND. De Fransche bladen zeggen in hun be schouwingen over den politieken toestand van Europa, dat de Roer-kwestie niet in de eerste plaats de aandachr verdient op het oogenblik Voor dc oplossing van deze kwestie toch ts geduid en flinkheid voldoende. De gevaren die de geallieerden het meest bedreigen, komen uit het Oosten van Europa. Daar heeft zich het nieuwe teit voorgedaan van de over handiging van een Russische nota te Kowno In die nota verzekert Moskou Litauen van zijn sympathie en verklaart, dat de toeken ning aan Polen van den spoorweg Grodno- Wilna een gevaar voor Rusland ts. De Petit Parisien zegt, dat men in die nota een aanmoediging van Rusland aan Litauen moet zien om voort te gaan op een weg. die beslist veroordeeld is door den Volkenbond De Matin zegt, dat de Russische interven tie te Kowno samenvali met een actie van den sowjet-vertegenwoordiger te Angora om den vrede te verhinderen. Het moet hier een groot opgezet plan van actie gelden De Echo de Paris zegt, dat Litauen een nest van intrigues geworden is, waar Duitsch land en Sowief-Rusland samenspannen tegen den nieuwen staat van zaken in Europa Hun toel is een directe verbinding te scheppen, die niet onder toezicht staat van Polen, welk tand een vriend van de Westersche Staten is. Het binnenrukken van de Franschen in de Roer heeft de Russische leiders bijna even zeer getroffen als de Duitsche Zij vreezen een wapenarsenaal te verliezen, waarvan zij gebruik hadden willen maken In die om standigheden aldus de Echo de Paris blijkt de bezetting van de Roer een heilzame daad te zijn van groote beteekenis voor Europa en van belang voor de verdediging van ge heel West-Europa Volgens de Petit Journal zien de Duitsche regeering en de Duitsche groot-industn- eelen in de Litausch-Pooische aangelegen heden een mogelijke afleiding, die den toe stand zou kunnen redden De streek, waar de Poolsch-Litausche twist speelt is het meest gevoelige punt van Europa geworden en misschien het terrein waar een nieuwe Europeesche oorlog ontstaat Generaal Carton de Wiart en majoor Grant, leden van de Britsche militaire missie te Warschau zijn door de Litauers gevangen genomen n een plaatsje ten zuiden vanWtlna toen zij 'n onderzoek instelden m de neutrale zone tusschen Polen en Litauen. Hef blijkt, dat zij vergezeld waren van twee Pooische officieren als tolken die behandeld werden als gevangenen De Britsche officieren werden ondet gewapend geleide naar Kowno ge bracht, waar zij door'toedoen van den Brit- schen consul wedet naar Warschau terug konden keeren Zij zullen rapport uitbren gen over het gebeurde DE OBSTRUCTIE-TACTIEK IN DEN SENAAT. Uit Washington wordt d.d. Dinsdag ge meld, dat in den Senaat de obstructie-tak- tiek door de tegenstanders van het wets ontwerp op de subsidieering van de koopvaar dij is voortgezet Na de urenlange redevoe- aüeriji senatoren worden gehaald, die een plekje Om te slapen hadden gezocht inhet gebouw of die in groepjes stonden te praten in de wandelgangen. In de financieeie commissie van het Deen- sche Folketing heeft de minister van open bare werker» gister het ontwerp tot over brugging van de Kleine Belt (tusschen Jut land en Funen) ingediend. Het is ontwor pen door-de ingenieurs van de staatssporen en strekt tot den bouw van een brug met dubbel spoor en 33 M. boven de opper vlakte van het water, zoodat zelfs de groot ste schepen de drie doorvaarten (twee van 90 en een van 105 M. breedte) kunnen pas- seeren. De kosten worden op 30 millioen kronen geschat Indien de brug met werd gebouwd zou in de naaste toekomst een aanmerkelijke ver betering en uitbreiding van den veerdienst noodig zijn. Aangezien de kosten daarvan 12 millioen zou '-edragen zijn de werkelijk hoogere van 1 brug 18 19 millioen. Deze gave wora uimschoots goedgemaakt doordat de on kosten |per taar met meer dan 2 millioen kronen zuilen da len. Voor hei onderzoek naai den Dodem en de getijden in de Kleine Belt heeft de mi nister een krediet van 50.000 kronen aange vraagd. Men verwacht de indiening van het om werp bij het Folketing tegen September UIT IERLAND Te Dublin hebben president Cosgrave en andere ministers van de stoep van het regee- ringsgebouw de nieuwe Vrijstaatsche politie die ongewapend is, de revue laten passeeren De minister van binneulandsche zaken richtte s middags het woord tot de manschap pen in net Phoenix-park. waarin hij hen prees voot hun krijgstucht en zeide dat zij geen wapens droegen in de verwachting, dat er een dag zou aanbreken, waarop het gezon de verstand van het volk de bovenhand zou hebben gekregen en de wet zonder gebruik van wapenc gehandhaafd kon worden Het buiten van veldmaarschalk French graai van Yperen en Drumdoe is Maandag avond van zijn antieke meubels en andere kostbaarheden beroofd De Valera heeft een ..proclamatie" uit gevaardigd. waarin hij een sfrenge boycott tegen zekere Britsche goederen gelast, op grond van de bewering dat .Engeland den oorlog nog voortzet door middel van zijn agenten" De „proclamatie" verbiedt tevens het doen van zaken niet Lieden, die op een zwarte lijst staan. DE ANTI-DRANKWETTEN VER. STATEN- IN DE D.d. 20 dezer wordt uit Albany gemeld dat hei Huis van Afgevaardigden van den Staat New-York met 78 tegen 64 stemmen een resolutie heett aangenomen om een memorie aan het Congres te sturen, waarin erop wordt aangedrongen, dat de drankver- bodswet zal worden gewijzigd en ei vergun ningen zullen worden gegeven voor het drinken van wijn en bier. DE BRAND IN HET KRANKZINNIGEN GESTICHT OP HET WARDSEILAND- Wij hebben Maandag melding gemaakt van een brand in het krankzinnigengesticht op Wardseiland, gelegen in de Oost-Rivier bij New-York (stad). Een nachtwaker, die ook den .brand het eerst ontdekte en aan hetjblusschingswerk meedeed, vertelt er nog hei volgende over „Het gesticht ligt op Wardseiland, midden in de rivier, en het eenige middel om 't uit New-York (stad) te bereiken is een verouderde veerboot. Dien tengevolge kwamen de brandweerlieden laat en nadat het instort n van een d el .van het dak den uitweg had a.gesnedenBuit een aan- ral cellen, van welke men de bewoners zich gillende, kon zien vastklemmen aan de tra lies, waarbij zij allerlei woeste gebaren maak ten en wanhopig aan de staven rukten, toen de vlammen nader bij kropen. Ik ontdekte den brand om kwart over zes 's ochtends, maakte alarm en liet een straal water op de vlammen spelen, terwijl andere bewakers weigerdep om de 'gekken uit de cellen te iaten De stoomfluit begon te gillen en nu brak een helsch getier los. De bevrijde verpleegden ijlden door rook en vuur weg in alle richtingen om in den ijs kouden ochtend op hei eiland rond te zwerven, tot zij werden gevonden en weet in verzekerde bewaring gesteld" Campbell die de spuit bleei nanteeren ring van Sheppard, deed Brookhart, een der tot he, dak boven zijn hoofd begon in re meest actieve tegenstanders van den regee- j storten verklaarde dat hij nooit hef uiterlijk ringsmaatregei, de mededeeling, dat indien de Republikeinen hun bedreiging van een nachtzitting uitvoerden, hij bereid was, een nachtcursus te leiden over hel coöperatief koopen, waarvoor hij een leerboek had mee gebracht Mc. Ellar dreigde de rede van elt uur voor te lezen, welke senator Smooth in 1915 gehouden had, terwij) hij er nog eenige uren commentaar aan zou toevoegen. Shep- oard's rede duurde elf uur Kort voor middernacht capituleerden de aanhangers van het ontwerp en gaven hun voornemen om nachtzitting te houden, op. Zij stelden voor de zitting te verdagen tot elf uur 's ochtends. De obstructionisten zul len dan hun bespreking van buitenissig! onderwerpen voortzetten, van de ontdekking van Toet-ank-Amen's grafkamer tot de ge schiedenis der coöperatie De „filibusters' gelooven, voldoende juridische talenten it runner beschikking te hebben om de be weging een week gaande te houden Toei Sheppard geëindigd had sprak senator Willi am een half uur over algemeene onderwerpen, waarna hij door senator Reed werd afgelost, die zijn resolutie besprak voor den aankoop der Britsche en Fransche bezittingen in de Zaraïbische Zee. Die besprekingen werden herhaaldelijk onderbroken, wegens het ont breken van een quorum. Dan moesten tr in zal vergeten van de menschen die door da gang stroomden toen de deur van hun •ei ontsloten was. „Sommigene wirpen loerende nlikken om zich heen, anderen grijnsden, sommigen slopen gebukt en onder het maken van ver dwaasde bewegingen met hun ledematen voort Enkelen waren nog krankzinnige! dan gewoonlijk, en dansten onder wild gelach te midden van de hen omringende vlammen. Toen er eindelijk voldoende hulp was opge daagd werden de overlevenden samen gedre ven en naar een veilige plaats overgebracht maar zoolang de bestrijding van den brand voortduurde en dat was den geheelen och tend, bleet het op her eiland met zijn 6700 krankzinnige inwoners een pandemonium. Naar hei B T tut Wiesbaden verneenu nebben de Franschen het regiment Spain 's naar Mainz verplaatst onder pressie van de Amenkaansche kolonie die het onbehoorlijk vond dat m een internationale badplaats zwarte troepen politie-diensten verrichtte Dinsdag heeft de voorzitter van den rijks-gezondheidsraad tn den Duitschen Rijksdag uiteengezet in welke mate het Duit sche volk door ziekte en ondervoeding wordt geteisterd Hij gal o- a. deze cijfers 11/2 millioen gezinnen zijn onvoldoende gehuis vest het 'sterftecijfer van zuigelingen is on rustbarend gestegen, evenals het aantal zelf moorden, 50 pel van de kinderen zijn onder voed en in de groote steden stijgt dit percen tage tot 80 pet, de tuberculose is in de groote steden .,.in omvang verdubbeld. Vooral in het Roergebied, waar de Fran schen maar raak requireeren woningen, zie kenhuizen, scholen, levensmiddelen nz, heerschen ondraaglijke toestanden, die de verspreiding van besmettelijke ziekten in de hand werken. De Pruisische minister van onderwijs heeft de provinciale schoolraden gemachrig 1 tot inwilliging van verzoeken om op de scha len als eerste levende vreemde taal het Engel scb te onderwijzen, in plaats van Fransch- Na de voorioopige verklaring van Sir Ar thur Griffith-Boscawen den Engelschen mi nister van volksgezondheid, had men aan genomen, dal middenstandshuizen nog de eerste iaren aan huurbeperking onderwor pen zouden worden en dat alle soorten van huurhuizen tegelijk pas in 1925 vrij zouden komen. Thans neeft Sir Arthur een nadere mededeelins gedaan, waarin hij ontkent dat hij dat bedoeld heeft. De regeering stelt zich voor, met de aischaffing van de controle voor de twee hoogste categorieën van hui zen die van 35 huurwaarde te Londen 26 elders) en die van 70 en hooger te Londen 52 elders) komende jaar te beginnen en de overige woningen in Juni 1925 vrij te maken. Dit zou tengevolge heb ben, dat voor het grootste gedeelte van de huizen in de Londensche voorsteden over 15 maanden elke huurtjeoerking op zou hou den De „Petit Parisien" maakt in een be richt uit Londen melding van het gerucht dat Lady Ursula Grosvenor, de oudste doch ter van den schatrijken hertog van West- ninster, in het huwelijk zou willen treden •net den bekenden Engelschen jockey Jack Anthony. Zij werd gisteren meerderjarig en zal dan een eigen vermogen bezitten Het Opperste Gerechtsnot van de Ver ótaten heeft beslist, dat een Hindoe zelfs uit de aanzienlijke kaste niet als Ameri- kaansch burger kan 'worden genaturaliseerd Dit- besluit is gevallen naar aanleiding van pogingen van Bhagat Singh om genaturali- seerü te worden. Deze hindoe had al laren zeieden in de Staat Oregon een burgerschaps- bewijs verworven. Maar dat helpt hem nu niets Vier ,aar geleden ïste Parijs aan een schatrijken Amerikaan, zoo vertellen de bla den, zijn auto ontstolen een kostbare Rolls- Royce van 200. 000 frank Hoe we. er ter stond een onderzoek werd ingesteld, is er van den wagen noch van de dieven ooit eenig spoor ontdekt. Wie schetst de verba zing van onzen Amerikaan toen hij Donder dag, den 15en dezer het hotel in de Champs- Elysées binnengaande, waar hij gewoonlijk ogeert, zijn verdwenen auto voor de ieur zag staan Wel was de wagen in een andere Kleur gelakt, maar aan bepaalde onderdee- ;en herkende de Amerikaan vast en zeker zijn ontstolen bezitting. De nieuwe eigenaar, een Spaansch edelman, op wien niei de gering ste verdenking valt, vertelde, d3t hij den wa gen te Madrid bij zijn gewonen leveran cier gekocht had. Er wordt nu een onder zoek ingesteld zijn, hetgeen wij betwisten toch zeker moet worden toegevoegd o.m. 5 vergoeding van grooteren arbeidsdag, van samengestelde prestatie in zoover de middenstandsarbeid meer dan één lid van het gezin opvordert en voorts een zekere risico-premie ea een aequi- valent voor wat men bij den arbeider zijn rechtspositie zou kunnen noemen. En voorts, dat men elders al heel weinig kijk heeft op het leven en streven van zeker hef allergrootste deel der werkelijke mid denstanders, van wie velen een heel wat zor gelijker bestaan leiden dan een geroutineerd arbeider en zich met eene vergoeding gelijk aan dienst inkomsten zeer gelukkig zouden prijzen. Met een vluchttgen blik in een of andere etalage-kast kan men waarlijk niet volstaan om met majesteitelijk gebaar het leger van den middenstand te oordeelen en te vonnissen En de heeren van de woekerobsessie mogen nog wel eens terdege onderzoeken, of ze, door den middenstand de woestijn in te jagen, zelf welin het beloofde land te recht zullen komen 1" AUTO-ONGELUK OP DEN LAARDER- WEG. DE MIDDENSTAND EN DE R. K. VOLKSPARTIJ. De heer Chris. Jansen schrijft in het jong ste nummer van „De Nederlandsche Hanze' onder meer het volgende „Dat de handel gesteld moei worden be neden productieven arbeid is b.v. ofwel een waarheid als een koe, ófwel eene niet geringe onjuistheid. Bedoelt men ermede, dat productie aan handel vooraf moet gaan en dat de laatste functie zonder de eerste onmogelijk is, wil men er desnoods de economische functies mee klassificeeren en daarbij productie als hoofdverrichting en handel als nevenwerk zaamheid aanmerken, dan is dit inderdaad juist, maar ook.... buitengewoon vanzelf sprekend. Zou men met zulk een uitspraak echter willenzeggen dat in ons natuurlijk handelstand en onnatuurlijk industriegebied nationaal gesproken de handel moest worden achter gesteld, dan werd een dwaling begaan, welke op de feiten moeilijk te verantwoorden is. En toch lijkt deze conclusie voor de hand lig gend, temeer waar de heeren nog vagelijk spreken van beperking van den handel aoe dan toch tot zijne werkelijke waarde voor de gemeenschap. Zouden de opstellers van het program van de werkelijke waarde van den handel voor onze nationale gemeen schap wel notie hebben En hoe toont zich in beperking de meester, .vanneer voor de tribune wordt uitgekraamd, dat alle middenstanders woekeraars zijn en teen enkele te vertrouwen is Het is al weer fraai van getuigende opper vlakkigheid en van dien blijkbaren afkeer van lichtvaardig oordeel, om het zachtste woord te bezigen welke onder christenen öetaanft. Maar hoe zal deze bewering aan de hand der nuchtere statistieken, of zelfs maar aan de hand van de voor den man in de straat dagelijks waarneembare feiten van zakenzorg en zakenondergang te rechtvaardigen zijn 3 Tegenover de dusgenaamde oneerbaar- ieid van den handel, moge allereerst de ver troebelde bron worden gezuiverd, welke Klaarblijkelijk te vinden is bij den H. Tho- nas, die schrijft, dat iedere handel rechtvaar- iig is waarbij winst nagestreefd wordt als iets eerbaars, zij het niet op zich zelf noodig. Hetgeen toch waarlijk wel iets anders is 1 - En wanneer dan van middenstanders wordt verlangd, dat ze voor de betaling hun ner diensten genoegen nemen met een winst, overeenkomend met het taarloon van een geroutineerd arbeider dan dienen daarbij twee opmerkingen te worden gemaakt De eerste is deze, dat aan deze winstbe paling verondersteld dat ze als maatstai voor zuivere verdiensten te aanvaarden -nocht Voor de rechtbank te Amsterdam had zich te verantwoorden een 42-jarige koopman, beschuldigd van schuldmisdrijf. Op een avond in December reed hij op den Laarder- weg van Hilversum naar Laren in een auto. Bij het inhalen van een motorfiets, die in dezelfde richting reed, zou bekl. hoogst onvoorzichtig en roekefoos te gauw- naar rechts uitgeweken zijn, tengevolge waarvan een der wielen van de auto de motorfiets op zij trof. De rijder op de motorfiets sloeg er af, kreeg een hersenschudding en lijdt thans nog aan hersentrauma, tengevolge waarvan hij zich vaak verschillende feiten met meer kan herinneren Bekl zeide, dat hij bier bad gedronken. Hij reed met een stielheid van 35 K..M. Van het ongeluk had hij niets bemerkt. Volgens bekl. was hij geleidelijk naar rechts uitge weken De getrottene was na de aanrijding bewus teloos. Later kwam hij bij. Met de tram ging hij naar huis. Vroeger had hij een sterk ge heugen. Thans heefi hij wel eens, dat hij zich niet meer iets weet te herinneren. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het achterwiel van de auto den motorrijder raakte- De weg wasv op de plaats van het ongeluk 7 M. 40 breed. De straatverlichting is met voldoende op die plek Er komen op deze plek vele wegen uit, zoodat -het zaak is, voor zichtig te rijden. Nog bleek, dat bekl. met anderen, die in de auto zaten vóór het on geluk in Hilversum waren tegenwoordig geweest bij de opening van een koffiehuis. De officier 'van tustitie, mr. Wolfson, wees er op, dat wanneer op een dergelijken bree- den weg een auto een motorfietser aanrijdt, de automobilist de schuld heeft, en roekeloos heeft gereden door er vlak langs te rijden. Een auto is een zeer vernuftig maar ook een hoogst gevaarlijk voertuig, omdat het zoo gemakkelijk stuurt, en de verleiding groot is, er nog tuist tusschen door te gaan. Den motorrijder is zwaar lichamelijk letsel toe gebracht. Hij heeft een hersenschudding ge kregen, waardoor hij nu nog wel eens aan geheugenzwakte lijdt. Bovendien heeft hij een rheumatischen platvoet overgehouden. Bekl. komt z. i. niet in aanmerking voor een voorwaardelijke veroordeeling. Eisch drie weken hechtenis Verdediger mr. Hekker wees 'er op, dat de getroffene den volgenden dag weer aan het werk is gegaan, Bekl. rijdt twee jaar met een auto, hij is nog nooit bekeurd Als hier schuld aanwezig is, vroeg pl. een voorwaar delijke veroordeeling./PI. achtte het lichame lijk letsel niet ernstig. De of 1 icier zeide nog, dat hersenschudding wei degelijk, als zwaar lichamelijk letsel is te beschouwen. Automobilisten hebben de gewoonte om rakelings voertuigen en fietsen te passeeren, ook al is er ruimte genoeg. Raken zij dan iets, dan is dat ook aan hun grove schuld te wijten. BRANDSTICHTING IN EEN LOGESffENT. In den nacht van lt op 12 November ont stond brand ui een volikslogement bij het Ab couder meer. onder Ouder-Amstel. Het loge ment, dat reeds zestig jaar bestaat, brandde geheel af. De zaak ging de laatste raten ach- leruit; vroeger bad zij nogal wat klanten. Er waren eenige ijzeren ledikanten. Ook sliepen de gasten, die zeven stuivers per nacht betaal den, Ito ven den paardenstal op den grond. Et waren geen waschtafels of spiegels. Een veldwachter, die vaak in het logement kwam, schatte de waarde van den inboedel op hoogstens f 1300. De man was echter verze kerd voor f 6300. Hij beweerde, dat er 17 veeren bedden waren en 16 Weener stoelen, wat onjuist was. Het bleek, dat m de keuken, waar de brand ontstond, een bak met petroleum was ge plaatst. Hierin lagen turven in petroleum ge drenkt. om het fornuis aan te maken. Het fornuis stond in een schoorsteenmantel, niet hout betimmerd. De zolder was van beschil derd hout. Er zijn tijdens den brand geen pogingen aan gewend om bet vuur te blusschen. Het Ab couder meer en een slool waren vlak bij het logement. Verder stond bij hel huis een regen bak, en in de keuken bevonden zich. volgens een der getuigen ook nog twee emmers water. De brandweer moest van 1 Vi uur ver komen. De logementhouder werd. verdacht van op zettelijke brandstichting, gearresteerd. En Dinsdag diende de zaak voor de rechtbank. Bekl. beweerde, geen brand geslicht Ie heb ben. In de keuken stond koffiewater op. Hij was met een dronken man die j a li glazen bier en nog een maatje jenever op had, in de keuken Bekl zag in dc keuken plotseling een rood schijnsel. Zij gingen naar de keuken. Dc dronken man begon daar met zijn jas te waai- en boven een hak petroleum, waarin een stuk vuur was gevallen. De „dronken man," als ge tuige gehoord hield evenwel vol, in bed te zijn toen de brand uitbrak Er waren bij liet uitbreken van bet vuur 12 logeergasten in hot logement. De huiseigenaar deelde mede, dat 't loge ment goed ging. Beid. had een „reuzenbrood- winning." Hij bad bij )>et logement een bun der grond met kuil met aardappelen en een paar mestvaalten. ..Lr was van alles." Het logement was voor f 3000 verzekerd. Als hij liet opnieuw laat bouwen zou het 4300 a 3000 gulden. De heer Florani, oud-honfrlh ra mi-meester fier Amsterdams»-he brandweer, deelde merk, dat er tijdens den brand eenig levensgevaar was vnor de gasten. Het vuur had, ajs men T ving was bij geweest, nog wel gebluscht kun nen worden. De officier van justitie, tnr. Wolfson, zeide in zijn requisitoir, dat niemand gezien had, dat bfiki. den brand gesticht had. Er zijn ech ter gewichtige aanwijzingen, welke de recht bank wel er loe zullen doen besluiten, bokl., wegens brandstichting te veroordeelen. Bekl. beweert, dat toen hij met een dronken logeer- grot in de gelagkamer zat, h>j in de keuken een schijnsel van licht zag. Hij dacht, dat er brand was, liep de keuken in en juist zag hij daar een slok vuur in eeD bak petroleum val len. De dronken man sloeg mot zijn jas boven dezen ba,k en wel zoo, dal oen kast en de rest van de keuken in brand vloog. De destijds be schonken man. als getuige gehoond, zegt tij dens het ontdekken van den brand, niet in de gelagkamer le zijn geweest. Hij sliep boven. Toen hij na den brand in de keuken kwam, zeide hij tot bek!., dat het vuur wet te blus schen was. Er was rook, maar er waren geen vlammen. Bekl. zeide evenwel: ..niet blus- schen, laat maar branden." Dit wordt beves tigd door een anderen getuige, die niet ge hoord is op de zitting, doch die in de instruc- (ie heeft gezegd: .toen een muur instortte, lachte bek!., zeggende laat maar branden." Volgens den gemeenteveldwachter behoeft, al brandde de schoorsteenmantel, niet de gc- 'heele keuken in lichtelaaie te staan. Het vuur had goed gebluscht kunnen worden. Er was water in overvloed. Welke reden had bekl. brand te stichten. Den dag vóór den brand, was zijn vrouw weg- geloopen. Deze dreef lief logement. Bekl. had de verzekering aanzienlijk verhoogd. Er was toen voor hem alle reden de verzekeringspen ningen in handen le krijgen. Vast slaat, dat men, als men had gewild, den brand had kunnen blusschen. Hef gebeeie verhaal lijkt den officier verzonnen. Hij heeft zelfs een brandend stukje turf in den bak mei petrolgum gegooid. Met het geld van de verzekering wilde hij een nieuwe zaak begin nen. In dien geest had hij zich vroeger reeds uitgelaten. Brandstichting is een ernstig feit, waarop een hooge straf staat. Eisch wegens opzette lijke brandstichting, 3 jaar gevangenisstraf. Ais verdediger trad op mr. IJbes. DE GEVAARLIJKE WEG. Een expediteur, bij een groote firma te Amsterdam reeds tien jaar lang in dienst, heeft op een onza'ig oogenblik in ge dverle- genheid verkeerende, uit de kas van ij pa- •roon een bedrag „geleend" om aan zijn tij delijke moeilijkheden het hoofd te bieden. De verwachte ui komst kwam echter niet, de man kwam steedweer in moeilijkh den en zette zijn leeningspolitiek voort, steeds ho pende op een gunstiger tijd. Hij deed dat vermoedelijk sinds vele jaren, totdat nu de kruik gebroken is. Het verduisterde bedrag beloopt thans een duizend gulden of drie en de expediteur is in verzekerde bewaring ge- St6ld' (N. V. d.'D.") DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Voor het aanwijzen van de daders van de inbraak in het postkantoor te Steenwijk is een premie van f 200 uitgeloofd. ONTEVREDEN IJSLIEFHEBBERS. Tot groote ergernis der geheele dorpsbe- volking is het ijs in de dorpsvaart te War- tena (Friesl.) door twee stoombooten uit Grouw gebroken. De houding der dorpelin gen was van dien aard, dat men versterking der politie gewenscht achtte. Het kwam niet tot incidenten. WILLEM BROEKHUIS IN ITALK- Men meldt ons De heer W. H. Broekhuis heeft voor zijn terugkeer uit Nice in Italië een consortium gevormd, dat zich in verbinding heeft gesteld met Benito Mussolini, teneinde te komen tot de uitgifte van een premieleening onder staatstoezicht. Een Italiaansch plan is door den heer W. H. Broekhuis onjworpen en door het consortium goedgekeurd. De heer Broekhuis is thans naar Holland vertrokken teneinde begin Maart naar Amerika te gaan, met het oog op de opening der bank in Amerika. AUTO-ONGELUK. Een auto kwam in flinke vaart van de richting Soest naar Amersfoort rijden. Be halve de chauffeur zaten er drie personen in. Op de hoogte van de boerderij van H. v. d. Bercht geraakte plotseling het stuur onklaar, waardoor de auto tegen een boom langs den weg opbotste. De inzittenden werden door den schok uit de auto geslingerd. Twee der inzittende heeren bekwamen een beenbreuk, een kwam met den schrik vrij en de chauf feur beliep een nagenoeg gespleten kin. De auto was geheel vernield de kroon van den boom brak door de botsing at en viel naar beneden. De gewonden werden door dr. van Dongen behandeld en door passeerende auto's naar het ziekenhuis vervoerd. EEN KRANIG SOLLICITANT. Onder de ongeveer 400 sollicitanten nai.r de betrekking van Inspecteur van politie- (Naar eene Engelsche vertelling). 34 Ik sloot de deur achter ons, en leidde moe der naar de achterkamer, waar bel licht nog brandde. Ellen was daar niet, maar op haar plaats wat herinnerde ik mij haar gelief koosde houding bij den schoorsteen nu goed! gat ik tot mijn verbazing broeder Jozef. Waar is Ellen? riep ik uit Hebl gij den brief niet ontvangen? Is die dan niet terecht gekomen? vroeg moe- der. Welke brief? Die u meedeelde dat' zij Londen voor goed verlaten hebben. Londen verlaten?.vroeg ik verbaasd, waartoe die haastwat beteekent dat alles? Zij zijn te NetUewood teruggekeerd. Waarheen? riep ik uit Naar NetUewood. Ellen is met den broe der van mevrouw. Zitman getrouwd. Zeg niets meer!Laat mij lot mij eelven komen Het is mij alsof ik droom. Ik trok een stoel bij den haard en staarde in het vuur. Broeder Jozef bezag mij van ter zijde en sprak niet - hij wenkte zelfs moeder, mij niel aanstonds te storen. De zaak was dus beslisl. Hoe zich alles bad toegedragen was een andere zaak, die zij mij zouden pogen te verklaren, als ik voorbereid was om het le vernemen. Welnu. Jozef is opzettelijk hier gekomen, om u alles uil te leggen, mijn beste, zeide moeder: hij hecfl hel alles met zijn schrander hoofd stelselmatig uiteengezet. Ik ben niet in staat het u alles regelmatig te vertellen. Ik heb mijn nachtrust opgeofferd om het u alles duidelijk te maken; ik heb me vrouw Gear geheel alleen in Newton Streel gelaten. Canut, zij zit nu 'zeker, in doodsangst, en dat alles terwille van u. Ik dank u, Jozef. Wees zoo goed, voort te gaan. Ik reikte hem de hand eer hij begon, en drukte de hoop uit, dat hij zich in goeden welstand bevond. Hij vereerde mij met een ziekelijk*» glitplach. en antwoordde dat hij goed gezond was, alhoewel hij de laab-tc maanden eigenlijK niet recht goed was ge weest, voegde hij er bij. Hij zag er ook ver anderd uit, en ik verbeeldde mij dal hij bleeker en margerder was dan gewoonlijk; maar ik hield deze gedachten voor mij en stoorde hem niet in zijn verhaal. Wij hoorden verleden week, zeide tdi dat mijnheer Vaughan Ellen gehuwd had. nadat hij haar ongeveer een jaar laug het hof had gemaakt. Dat heeft Ellen aan moeder verteld. Mijnheer Vaughan bezocht mij in Newton Streel om het mij mee te loeien. Mijnheer Vaughan was een vriend van de fa milie waar Ellen zoolang onderwijs heeft ge geven. Daar komt ailes op uit. is dal alles! riep ik, verontwaardigd; dat is de helft niet. Jozef. O, hemel! wat verlangt gij meer le weten? zeide hij doffen loon. Wat meer dan de droge feiten van dit onverklaarbaar geval. Waarom heeft nieu die hofmakerij en dat huwelijk zoolang geheim gehouden? Waarom heb ik daarvan tot nu loe niets vernomen? Broeder, gij maakt mij gekt riep ik uit. Jozef sprong op, verbaasd als hij was over mijn heftigheid, en stiel zich hel hoofd tegen den schoorsteenmantel; moeder begon weei te schreien, en wisehte zich de oogen met haar zijden zakdoek af. Ellen sprak nergens over, zoolang er (-enigen twijfel omtrent dc inrichten van mijn heer Vaughan kon bestaan, voer hij voort; en toer. hij haar eindelijk trouwde, bestonden er nog dringende redenen dni de zaak geheim te houden. Welke redenen waren dat? Dal weten Ellen en hij. Ik geloof dat ze kere lieden tegen zijn huwelijk waren, zoodat het geheim van bet huwelijk eerst verleden week ruchtbaar werd. Hij zou u alles van avond uitgelegd hebben, maar belangrijke za ken noodzaakten hem, zeide mijnheer Vaug han, orti Ellen mee naar NetUewood te nemen. Eu zoq vertrokken zij naar de plaats van waar gij komt Dat is een zeer beperkte verklaring. Weet gij verder mets meer? Niets. Gij kent den echtgenoot van onze zuster zeide ik, hoe denkt gij over hem? Hij is de schranderste man dien ik ooit ontmoet heb. zeide hij, terwijl hij geweldig begon te heven; een uitstekend mensch, kun dig ea aangenaam en.... schrander. Mij dunkt dat zijn weerga niet bestaal voor zaken. Och wat is het koud. Gij zijt niet wel. Jiozef, zei moeder; gij zijl sedert ecnigea tijd al niet góed. O, ik ben heel gezond; maar het is zoo vreeselijk koud. Wat denkt gij van hem Canut. Hij zette zijn handen op zijn knieën, en leunde begeerig voorover, om mijn ant woord le vernemen. Ik heb hera nooit veel gezien; ik durf hein nog niel goed beoordeelen Hij is mij een raadsel. Hij is hem een raadsel! prevelde mijn broer binnensmonds; gij.... herinnert tt niet. hem ontmoet te hebben voor uw vertrek naar NetUewood? Neen. En niemand die aan hem geleek? Neen.... Waarom vraagt gij mij dait? Ik verbeeldde mij, dat ik iemand ontmoet had die op hem geleek. Dat is alles, zeide hij, terwijl hij opstond, on zijn overjas van den rug van den stoei nam, waarop hij gezeten had Ik heb uw 20 pond in orde ontvangen, Canut; maar goede God, waarom zondt gij zoo onvoorzichUg bankbiljetten met de post? Heb ik dat gedaan? vroeg ik droomerig. Zij hadden zeer goed verloren kunnen gaan. Goeden nachL Ik ben nieuwsgierig, v.at mevrouw Jozef Gear hiervan zal zeggen. Goeden nacht, moeder. Goeden nacht jongen. Hij slofte de kamer uit, en ik volgde hem terwijl ik moeder alleen Het. Ik kan u wel even een tijding meedeeien, daar ik misschien op mijn beurl genoodzaakt wordL in allerijl naar NetUewood le vertrek ken. zeide ik zacht, uit vrees dut moeder het zou verstaan. Ik ga binnen drie weken tic uwen. Zeker met iemand die fortuin bezit? Met mevrouw Zitman. Hij hijgde naar adem en leunde tegen de voordeur die hij geopend had. Hij nam zijn hoed af. waarna hij mei zijn zwaar door aderde hand over zijn voorhoofd streek. Hij staarde mij aan als ware ik een geesi uil het rijk der schaduwen, die gekomen was on» hem le verschrikken. Met wie? stamelde hij eindelijk. Mei de zuster van Herbert Vaughan: mot mevrouw Zitman. Hij zelte zijn hoed weer op, ging al strui kelend voort en zeidie: Goeden avond: ik zal u morgen mis schien nog zien. Nu moet ik weg. Hij stapte de slraat op, terwijl hij mjj nog steeds met denzelfden ontstelden blik bleef aanstaren, en ik zag hem meer voorover ge bogen dan ooit, de straal afwandelen. Ik had hem nog nooit zoo verwonderd en zoo ge heimzinnig gezien. Ik sloot de deur, en keerde naar moeder terug. Van dat trouw, liefhebbend hart zon ik meer bijzonderheden over Ellen's huwelijk vernemen, dan van den zoon wiens redeneer- kunsl zij zoo hoog stelde. Ik zelte mij naast haar neder, en vatte haar hand: een beweging die haar weer tranen ontlokte. Moederlief, nu kunnen wij deze zaak ge zamenlijk bedaard bespreken, Gij kunt mij alles meedeeien wat Ellen zeide en dacht toen zij u verlietkórlom alles wat gij van dit ge heimzinnig huwelijk denkL O, beste Canut, ik weet niet wat ik er van denken moet. Vertel mij alles, op uw eigen manier; misschien vind ik dan de oplossing van het geheim. Maar, Jozef heeft hef zoo duidelijk.... Denk nu niet aan Jozef. Nu, moeder, ik luister met open ooren. Moeder begon. Ik behoef haar verhaal hier met weer te geven: hel was onsamenhangend en bestond uit weinig daadzaken en gissingen. De gissin gen eener moeder, die zich bekommert over het geluk van haar jongste kind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5