I ■T al I 1 Vrijdag 23 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14370 Een eerste stap. V DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. ACENDA 24 FEBRUARI R.-K. Begrafenisonderneming. Aangehouden. Kunstbeschouwing door de Ver. „Haerlem". Onregelmatigheden bij „Patrimonium". Christelijke Drankbestrijding. Tentoonstelling. Aanbesteding. Waarschuwing. Personalia. English Association. Een huldiging bij het R.-K. Post- Te legraaf en Telefoonpersoneel. Sf. Vincentius-Vereeniging. Di. M. v. d. BERG, Tentoonstelling en lezing. LANGS DEN WEG. Statuten. Radio Club Haarlem. Museum van Kunstnijverheid. Een hospitaal met één patiënt \S Mr. F. HAGEMEYER. Mariastichting. Onze Bloembollenteelt. Gevonden voorwerpen. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ledenconcert der H. O. V. 9rr r" Een goed voorbeeld OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlen TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. COURANT Advertentiên 35 cents per regev Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusscben den teks' als ingezonden mededeeling: 60 cl per regeL Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Door de indiening van het wetsontwerp om den'invoer van schoenen tijdelijk voorloo- pig tot Januari 1924 te beperken, heeft onze regeering een eersten stap gezet op den weg, welke leidt tot bescherming van de eigen industrie. Wij hebben reeds meermalen geduid op de noodzakelijkheid, dat er in die richting iets zou gebeuren, en wij juichen het denkbeeld toe, dat wellicht een eerste schrede zal worden gewaagd op het 't zij erkend en toegegeven gevaarlijke pad. Immers: moet men van den eenen kant zien te bereiken, dat onze industrie, ontdaan van zekere al te ongelijke concurrentie, in gang kan worden gehouden of weder in gang gebracht tot heil van heel ons volk, tot be strijding van werkloosheid, tot vermindering van de noodzakelijkheid van te weinig of ge heel niet productieve steunverleening, tot behoud van onze volkskracht, enz, van den anderen kant mag de bescherming van eigen industrie niet leiden tot een noodlottige en op den duur onhoudbare verduurdering van het leven in, ons land. Waar nog bij komt, dat bij alle te nemen beschermingsmaatregelen het besef moet gel den, dat wij, Nederlanders, in de internatio nale samenleving ons niet in het eigen landje kunnen isoleeren, dat er in economisch op- zicht internationaal naar alle zij den een normaliseering zal moeten komen,, wil de gansche toestand weer gezond wor den.... De bescherming der -igen industrie is al- zoo geen gemakkelijke taak, vele en groo- te gevaren naar beide zijden moeten zoo zorgvuldig mogelijk vermeden worden, in dien men wil voorkomen, dat de bescherming in plaats van voordeel.... nadeel brengt. De moeilijkheden zijn er ook hier echter om overwonnen te worden, en daarom ver heugen wij er ons van harte over, dat de re geering thans een poging in de gewenschte richting zal wagen. Al hadden wij die poging gaarne reeds veel vroeger zien wagen. Wij hopen, dat de regeering thans de juiste roorwaarden zal weten te vinden, waaronder lc bescherming zal plaats hebben. Daarvan toch zal het succes afhangen. Moge het wetsontwerp spoedig tot wet worden en moge spoedig de best- mogelijke regeling in werking kunnen treden. De tijd dringt. En wie weet, wat de bescherming van de schoenindustrie in de practijk ngg leerei zal ten aanzien van bescherming van a n - 'dere industrieën, die eveneens in de knel zitten.' Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen. Spaarbank voor Katholiek Nederland, zit ting van 5 tot Ti/Z uur. Gcm. Concertgebouw. Voordracht leerlin gen E. A. Cats. Hotel Spoorzicht, Stationsplein. Matinée en avondconcert. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek .Tans straat 149 Eiken dag geopend van 10 121/2van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken Van half 39 uur. li. K. Leeszaal Tentoonstelling kerkgewa den en -sieraden. Van 25 uur. B- K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15'Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van hajf 8 tot 'half 9. Telefoon 2981. if art ha-ver eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureati voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. Waaggebouw K. Z. O. D. 115 uur. Gisteren hield deze vereeniging eene pro- pagnnda-vergadering, waartoe waren uilge- noodigd alle Katholieken van Haarlem cn omstreken. Iu het openingswoord van den voorzitter, den heer C. de Rooij, releveerde deze, dat de opkomst gunstiger had kunnen zijn als alléén degenen die zich reeds heb ben aangemeld als lid aanwezig waren ge weest, zouden twee zalen gevuld zijn. Spr. schetst verder de wordings-geschie- denis der vereeniging; als een onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond werden de plan nen eerst ontworpen, daarna werd door den Bestuursraad eene commissie benoemd, wel ke deze plannen uitwerkte, met als resultaat dat vanaf 15 Februari reeds contracten werden afgesloten met de georganiseerde be grafenis-ondernemers én de vereeniging van af die datum reeds functionneert.Uiteengezet wordt daarna door den voorzitter het dool der vereeniging, n.I. begrafenis tegen kost prijs, hetwelk belangrijke voprdeeien voor de leden zal brengen. Voorz. zegt dat naast de „Liefdebeurs" deze vereeniging aanvul lend" optreedt en wekt allen op lid van beide vereenigingen te worden. Verschillende vragen omtrent de werkwijze worden hierna gesteld en beantwoord. Be sproken wordt de vraag, of ook niet-leden van den R. K. Volksbond lid kunnen worden der vereeniging. Besloten wordt deze vraag nader onder de oogen te zien. Het bestuur der vereeniging blijft voor- loopig in handen van de commissie. Op de eerstvolgende ledenvergadering zal een defi nitief bestuur worden gekozen. Van de gelegenheid om zich als lid op te geven, werd door velen gebruik gemaakt. Door de recherche is aangehouden de 27- iarige kleermaker K. B., te Haarlem, ver dacht van verduistering van een rijwiel ten nadeele van een rijwielhandelaar hier ter stede en van een electrisch persijzer, ten nadeele van een electro-technisch bureau. Woensdagavond waren de leden der Veree niging „Haerlem" wederom in de gelegenheid gesteld, om een kunstvollcn avond in het eigen gbouw door te brengen met een bezichtiging c!er mooie en leerzame platen, die voor dit doel uitgestald lagen. Een weinig vermoeiende en „sneeuwlooze" wandeling werd door de aanwezigen door Kennemcrland gemaakt. De schatten, van den Stedelijiken Atlas verkenden hiervoor hun diensten, waarbij zeer gewaardeerde uitleggin gen werden gegeven. De „wandeling", als men 't zoo noemen, mag, begon bij de Nieuwpoort, bij velen ai- leen bij name bekend, waarna de tocht ver volgd werd over Schoten, Santpoort, Velsen en Beverwijk,vanwaar de terugtocht „door de dui nen" naar Bloemend,aal en Ovcrveen, werd aan vaard, om ten slotte Haarlem weer te be reiken. Als gewoonlijk was de beschouwing dier mooie en oude leekemmgen uiterst belangrijk, vooral omdat gezellige kout, waarbij tal van herinneringen werden opgediept, de histori sche verklaringen afwisselde. Zeer voldaan keerden de deelnemers dan ook huiswaarts, waarbij elk voor zich het stellige voornemen koesterde, om te trachten voor de sympathieke Vereeniging „Haerlem'' ten min ste één lid aan te werven. Inderdaad verdient „Haerlem", dat haar le dental zich gedurig en sterk uitbreidt. Voor de geringe contributie wordt den leden veel nut tigs en aangenaams geboden, terwijl deze te vens medehelpen aan de instandhouding van een instituut, dat voor een stad als de onze onmisbaar mag worden genoemd. Wij lezen het volgende in „Verslagen en Mededeelingen betreffende de Volksgezo nd heid", het orgaan van den Gezondheids raad Bij de bouwvereeniging „Patrimonium" te Haarlem werden verschillende onregel matigheden ontdekt. Reeds vroeger werd bij deze vereeniging een onderzoek ingesteld. De zeer slordige wijze, waarop de boekhou der zijn. administratie voerde, had al aau leiding gegeven B. en W. van Haarlem te verzoeken, toezicht uit te oefenen en, indien boekhouding niet bnnen enkele maanden verbeterde, te bevorderen, dat een andere boekhouder zou worden aangesteld. Bij het laatste onderzoek bleek, dat B.en W. opdracht hadden gegeven tot een nauw keurig controle. Gedeeltelijk in samenwer king met 't gemeentelijk toezicht werd de verificatie voortgezet, waarbij onder meer bleek, dat huren en waarborgsommen niet ge heel verantwoord werden. Inmiddels heeft de boekhouder ontslag ge vraagd en verkregen. Aan B. en W. van Haarlem is verzocht de- Ze zaa k in handen der Justitie te stellen. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat naar hun meening in de onregelmatigheden geen reden tot strafvervolging behoeft te worden gevon den, omdat hier z.i. slechts laakbare na latigheid bestaat. Het bestuur stelt den ge wezen administrateur civielrechtelijk aan sprakelijk voor het tekort, dat reeds voor 'n groot deel is aangezuiverd. Men schrijft ons Gisteravond hield de afd. Haarlem der Nat. Christen-Geheelonthoudersvereeniging èen flink bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. P. J. Overmeer, deelde mede, dat, nu zich voor het voorzitterschap geen geschikte candidaat beschikbaar had gesteld, hij zich bereid verklaarde deze func tie nog voorloopig te blijven vervullen. Hem werd in waardeerende bewoordingen namens de vergadering door den heer De Bruin dank gebracht voor dit besluit. Door vertrek naar Apeldoorn heeft de se- creatris, de heer M. Dorst, zijn functie moe ten neerleggen. Medegedeeld werd, dat de heer T. P. van der 'Leer zich beschikbaar heeft gesteld om het secretariaat over te ne men, welk besluit met applaus werd begroet. Ten bate van het fonas „Hulp in nood" werden verloot een prachtige vruchtenmand en een bloemenmand, welke belangeloos waren vervaardigd door den heer H. J. ten Brink, alsmede een paar boekwerken. Deze verloting bracht niet minder op dan f 15. In den kunsthandel van F. H. Smit aan de Groote Houtstraat, wordt een tentoonst 1- ling gehouden van schilderijen en teekenin- gen van W. van Dort. Het bouwen van een Zuivelinrichting met bovenwoning en betonwerken aan de Kle verlaan te Bloeinendaal, voor rekening van de wed. Houtgraaff en zonen, onder archi tectuur van C. Wunnik en Jac. Dekker, is aan de laatfste inschrijfster, Firma N. Co- belens en Zonen, te Schoten, voor ƒ13612 gegund, De Armenraad verzoekt ons het volgende op te nemeif: Alvorens bijdragen te zenden aan C. Postma, „Werkverschaffing en ondersteu ning aan Blinden en andere Hulpbehoeven den", Celebesslraat 2, te Amsterdam, raden wij den lezers aan, eerst inlichtingen in te winnen bij den Armenraad, Jansweg 39, al hier. Bij beschikking van den Minister van Justi tie van 22 Februari 1923, is bepaald, dat in het begin der maand April 1923 zal plaats hebben een onderzoek naar de bekwaamheid van hen, die wenschen in aanmerking te ko men voor eene benoeming tot Rijksklerk ter griffie of ten parkette en is in die commis sie o.m. tot lid benoemd de heer mr. T. A. M. A. van Löben Seis, substituut-officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem. Het was, zooals de heer Heyman in zijn slotwoord zeer terecht opmerkte, -iets geheel bijzonders iets, wat niemand liad verwacht. Mr. Steuart Wilson, lid van de Madrigal So ciety „The Engliisch Singers", zou ons een lecttire-rctical geven over Folksongs, English folkssongs. Wat de heer Wilson ons gebracht heeft en vooral de manier, waarop hij voor zijn gehoor zijne voordracht aantrekkelijk wist te maken, 'het eene zoowel als het ail- dene, werd hartelijk gewaardeerd. En met re den. Bij elk volk leven deze „folksongs". Ook wij kennen ze, de eenvoudige liedjes, die spreken van liefde, van angst, van de jaar getijden, kortom van al datgene, wat in het mensehelijk teven en in het menschelijk ge beuren waard geacht wordt, bezongen te wor den. Die liedjes leert het kind van de moeder en het kind, man -geworden, zingt ze weer het nieuwe geslacht voor. Zij leven voort van de eene generatie op de andere. De maker is gewoonlijk onbekend. Van deze „folksongs" heeft Mr. Wilson ons Donderdagavond verteld cn cr verschil lende voorgezongen, deels zonder begelei ding, deels geaccompagneerd door hem zelf of door mevrouw Koolhoven, die dtoor haar welwillende medewerking 'n belangrijk aan deel in het .welslagen van den avond heeft gehad. Het programma was verdeeld in groepen: Love songs, Ballads, Ritual Songs, Songs with refrain, Sea Songs and Chanties. Van de onderscheidene soorten werden ver schillende liedjes voorgezongen. Aardig zijn ze ten slotte allemaal, maar enkele onder scheiden zich door iets karakteristieks, iels sentimenteels, het eene is aantrekkelijk door het typische refrein, een ander door zijn zoet vloeiende rhylme. Van enkele witten wij afzonderlijk melding maken: The Cuckoo, Lord Rendal, The dan cing Carol, Away for Rio, I'm Seventeen Conic Sunday. Als het einde daar is, krijg je een spijtig gevoel, want mooie dingen duren niet gauw te tang. Het was een sucees-avond voor de English Association. Dinsdagavond vrgaderdc de afd. Haar lem van den Ned. R. K. Bond van Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Pe trus," in het sociëteitsgebouw „St. Bavo" Smedestraat alhier. De vergadering, matig bezocht (het slechte weder zal hieraan niet vreemd geweest zijn) was feitelijk uitgeschre ven om een gewezen collega, levens oprich ter der afd. te huldigen. De scheidende col lega was de heer H. Mense. Deze was, als mede zijn echtgenoote aanwezig. De voorzit ter opende op de gebruikelijke wijze de ver gadering en heette allen van harte welkom en in liet bijzonder den heer en mej. Menze. In hartelijke bewoordingen bracht de voorzitter den heer Menze dank voor alles wat hij voor de afd. gedaan heeft. De afd, schonk den scheidenden kameraad een klein aandenken voor de vele zorgen en moeiten welke bij zich voor haar getroost heeft. Ook mej. Menze werd hartelijk dank gebracht voor de zeer belangrijke medewer king haar echtgnoot bewezen in die dagen. Gememoreerd werd nog eens door den heer Menze wat een moeite het gekost bad in dien tijd zich af te scheiden van den neu tralen vakbond en op eigen beenen te gaan ;staan. Tegenwerking hier, verguizing daar, ver dachtmakingen cn bespotting was hun deel, om, uiaar niet te spreken van de vrees V£»- ke lóemerujS bestond dat de superieuren het de leden zouden ten kwade duiden, dat zij zich R. K. vereenigden. Maar niets kon ben weerhouden en alhoewel wij ruim twee jaar werk noodig hadd envoor wij 10 leden had den verzameld, heeft de beer Menze de af- weeling toch zien komen tot biina 100 lenen en wijst spr. de afdeeling St. Benedictus te Hillegom aan als zijnde voortgekomen uit het zaadje te Haarlein door hem cn nog 4 anderen postmannen gezaaid. Zeker door de afscheiding van Hillegom is het ledental teruggeloopen en ook door vertrek, overlijden enz. Toch telt de afd. op het moment nog 73 leden en kan zij met trots erop wijzen dat, enkele harde bollen uitgesloten, alle Katholieke poslmenschen te Haarlem Katholiek zijn georganiseerd. Eén ding spi.it spreker en dat is dat de donatiegelden lelkenjare minder worden. Wat beleekend dit? Minder steun bit even- tueele ziekten, moeilijkheden en gezinsver meerdering der leden. Geroerd dankte spr. mede namens zijn echtgenoote voor de at tentie hem dezen avond bewezen en zegde toe bij leven en gezondheid het a.s. 3c lustrum der afd. Ie komen mede vieren. Hierna nam spr. afscheid van bestuur en leden der afdeeling. Daarna werden nog. eenigc zaken afge daan en sloot de voorzitter deze vergadering met den Christelijken groet. Do Donderdagavond gehouden jaarlijksche Algemeene Vergadering der St. Vincentius- Vereeniging was goed bezocht en k'ehmerlkte zich zooals altijd door een echt christelijken, broederlijken geest. Verscheidene E.E. H.H. geestelijken woon den de vergadering bij. Do Hoogecxw. Heer Plebaan L. A. A. M. Wesitarwoudt opende de vergadering met ge bed, waarna de heer Speller een hoofdstuk uit het hoek van den H. Thomas a Kempis voorlas. Dan las do secretaris, de heer J. Ch. Vint- ges, de notulen <ïer vorige algemeene vergade ring, welke onder dankzegging goedgekeurd werden. D e voorzitter, de lieer P. J. van Kcssel, heette dan allen welkom, inzonderheid den Hoogeerw. heer Plebaan, wien spr. dankte voor wat hij voor de St. Vincenlhis-Vereeni- steeds gedaan heeft. Spr. dankte het gehecle kerkelijke gezag met aan liet hoofd Z. D. H. dien Bisschop, voor de aan den ViincenUus-Vcr- ecniging verleenden steun. Ook mr. J. N. J. E, Heerken s Th ijs sen, die de vergadering bijwoonde, bracht spr. danik en in hem het geheele burgerlijke gezag. Na een woord van danik nog gericht Ie heb ben aan de weldoeners, heette spr. nog wel kom de aanwezige leden der afdecllngen Heem stede en Schoten. Dan herinnerde spr. er aan, dat het dit jaar 90 jaar geleden is, dat Fvederik Ozunum dc vereeniging stichtte en dat het proces zijner zaligverklaring aanhangig gemaakt wordt. Hierna wees spr. er op, hoeveel goeds de St. Vincentius-Vereeniging doet. In Nederland is thans 1 hoefdraad, waar onder resorteeren 32 bijzondere raden, en 325 conferenties. Deze laatste zijn het laatste jaar met meer dan 50 toegenomen. De vereeniging telt thans in Nederland tusschen de 5100 en 5200 werkende leden, welke het vorig jaar ruim 7200 gezinnen bezocht lieeft. De vereeni ging heeft 57 zelfstandige commissies voor kin derverpleging en kinderbescherming, welke no- der voogdij hebben 4000 kinderen. Hot bedrag, dat door de Vincentius-Vereeniging het vorige jaar in Nederland aart de verschillende doel einden uitgegeven is, heeft ver de f 3.000.000 overschreden. Wel cijfers, welke respect afdwingen. Nadat nog met eenige hartelijke woorden enkele nieuwe leden geïnstalleerd waren, kreeg de nestor van den Haarl. Gemeenteraad, die zich wegens hoogen ouderdom, niet meer verkiesbaar stelt. de secTelaris dc heer J. Ch Viirlges, gelegen heid tot het uitbrengen van zijn wederom keu rig s-erzorgd jaarvierslag, waarop we morgen breedvoerig terug hopen te komen. Luid applaus loonde spr., waarbij de voor zitter een hartelijk dankwoord voegde voor al les, wat hij in dc afge'oopen 10 jaar verrichtte, voor de liefde cn toewijding, der vereeniging betoond. Spr. wenschte den her Viniges (die, zooals bekend, een nieuwen w ring jn Am sterdam gaat aanvaarden) Go:yzegen op zijn verdere loopbaan. Enthousiast applaus onderstreepte deze har- lel Cve woorden van den voorzitter. Hierna nam de Hoogeerw. Heer P'ebaan 't woord tot het houden eener heerlijke rede, welke met de grootste belangstelling cn aan dacht gevo'gd- werd. ZijnHoogeerw. schetste d,ien arme, hoe zwak hij is naar den mensch. om hem vervolgens Ie roemen in zijn^ grootheid. Do gewijde spr. wees er op, hoe de bescher melingen der SI. Vincentius-Vereeniging zwak zijn, doordat zij missen de kracht van het geld, missen oak de kracht van een klinkenden haam, moeten ontberen ten slolle de invloed. In treffende bewoordingen werkte de Hoog eerw. spreker dit nader uit, om er dan op te wijzen, hoe men in den ajrne moet zien een koning, een priester, een plaatsvervanger Gods. Christus zelf heeft gezegd: „Zalig zijn dc ar men. want zij zti'len koningen zijn in het Rijk der hemelen." Heden koning van 'het lijden, zal de arme morgen koning zijn van heerlijk heid. In den arme moet men een priester zien. De taak des priesters moet zijn die van bemidde laar, van verzoener. Welnu, dat is de arme, want hij is middelaar tusschen hemel en aar de. God heeft den arme geroepen lat bedienaar der genade. Hooger lis de arme nog geroepen: hij is dc plaatsvervanger van God. In den arme hebben we te zj/Sn God zelf. God toch thee.t gezégd, dal wie aan den arme een der werken van barmhartigheid zal verrichten, dit aan Hem zelf zal doen. Na deze heerlijke uuiteenzetting dezer pun ten, spoorde de gewijde spr. allen aan, voort te gaan met de liefdewerken, welke de St. Vincentius-Vereeniging verricht en gaf hierbij cemige wenken, welke er toe bij kunnen dragen, dat die liefdewenken ook met liefde verricht worden. Het geestdriflig applaus der aanwezigen en het dankbare woord van den voorzitter moch ten den Hoogeerw. spreker wel overtuigen, hoe zeer zijn woorden in goede aarde waren ge- gevallen. Mr. Heerkens Thijssen nam dan het woord, om te danken voor de 'welkomstwoorden tot hem gericht, waarna spr. er op wees, ddat ook hij in zijn kwaliteit van voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur kennis maakt met veel ellende, zij liet dan misschien ook niet zoo van nabij als de Vincentlanen. Spr. doel altijd zijn best, mét den sloffelij- ken ook den geestelijken nood te lenigen. Alle leden van hetBurgerlijk Armbestuur zijn met dijen geest bezield. Spr. is diep getroffen door de woorden van den Plebaan en zal die woorden altijd indach tig blijven. Spr. doet ten slotte een beroep op de Vta- centianen en belooft zijnerzijds hulp en steun. Door samenwerking toch zal beter welsla gen mogelijk zijn. De voorzitter bracht dan allen een woord van dank, waarna de vergadering door den Plebaan met gebed gesloten werd. Zaterdag 3 Maart a.s. tc 8 uur n.m. zal in het gebouw „Irene", Beekstraat 71, tc Arn hem, eene tentoonstelling van leermiddelen ten behoeve van elementaire verstandsoefe ningen voor buitengewoon en voorbereidend onderwijs worden geopend. Als sprekers zullen daarbij optreden de heeren F. A. Riet en*E. P. Schuyt, resp. hoofd en onderwijzer aan de 2c buitengewone school te Haarlem. Dc keerzijde. Hoeveel genot de sneeuw ook aan de jeugd moge schenken, welk schoon kleed zij ook de aarde moge aantrekken, toch zijn wij, nuchtere stervelingen (de oudere wel le verstaan) weer blij, als zij verdwenen is. En dat kan ook niet anders. Zij bezorgt ons te veel last. Hoe moet er niet gezwoegd worden, om handwagens en met paarden bespannen voertuigen zich een weg te doen banen door de sneeuwmassa. Wat wordt 't loopen aan oudere menschen en niet vast ter been ztjnden bemoeilijkt, vooral als de sneeuw nog bevroren raakt. En dat is hel begin. Want daarna komt de dooi, welke de mooie witte wade, waar (liften minste nog niet gelioél door het ver keer is gebeurd, ip een vieze,v vuile modder- massa verandert, zoodat men veel kans loopt van onder lot boven met slik bemod- derd tc worden. En op het oogenblik lijken veto straten wel een klein-Zwitsèrland. Ber gen, kleine zoowel als groote, van wat eens mooie, wille sneeuw was, maar nu vieze, grauwe modderpoelen. Ja, dat zijn de na- deelén van een sneeuwval. De pas gevallen sneeuw schenkt genot, schopt ook mooie natuurlafereelen, maar als het op dooien uit draait, komt dc leelijke keerzijde der me daille voor den dag. Voor ieder die aan sport doet is FRANKEN'S MELKBR00D het voedsel. I De Staatscourant van heden bevat de sta tuten van de N.V, Handelsraad van den Land- en Tuinbouwbond „Het Spaarne" en de N. V, In- en verkoop kantoor van den Land- en Tuinbeuwbond, beiden alhier ge vestigd. Men meldt ons dat de aangekondigde Radio demonstratie op Zondag 25 Febr. '23 in de Duinen te Bloemendaal door weers- omstandriheden niet doorgaat en uitgesteld wordt tot gelegener tijd. De Museum-Commissie heeft thans solli- citanten opgeroepen voor de functie van directeur van bovengenoemd museum. In het militair hospitaal alhier, dat reeds eenigen tijd buiten dienst 'esteld was is nu weer een soldaat, uie door de tram was over- r.dcn, ter verpleging opgenomen. Op 1 April a.s. wordt het militair hospitaal buiten dienst gesteld. altredend lid van den Gemeenteraad. Dr. J. Th. Peters, privaat-docent aan de Universiteit te Leiden, is met: ingang van 1 April benoemd tot geneesheer-directeur van dc Mariastichting alhier. Laatstelijk was Dr. Peters verbonden aan dc ziekeninrichting „Maris Stella", te Scheveningen, Met ingang van April zal de heer Dr. L. C. Proot zijn functie als geneesheer der Mariastichting neerleggen. De heeren Krelage en Dr. van Slogteren zonden bericht, dat zij in het Zuiden van Frankrijk zijn aangekomen, nadat zij in Parijs besprekingen gehouden hebben met officiëele personen, die alle medewerking hebben toe gezegd. De kookproeven (warmwater-behandeling), door de Firma Gebr. Tegclaar in Zuid-Frank rijk verleden jaar toegepast, worden met een goede uitslag bekoond. De behandelde bol len sta-.n nu boven den grond en beloven een goed gewas tc zullen geven. Hollandsche ziekzoekers ziin naar het Zui den van Frankrijk vertrokken, ten eisde daar werkzaam te zijn in de Narcissenculturen. Teru te bekomer. bij: .1. Kievit, Frankiin- straat 76, abonnement H. IJ. S. M.; J. v Maurits, Leidscheplein 24, bal; Prins, Emo- straat 3, bal; C Steenkist, I Margarethastr. 20G, bruine ceintuur; Ten Dam, Adr. Loos- jesstraat 17, das; .1. Romijn, Graaf Willem- straat 32, gereedschap; F. Donkcrlo, L. Ileerenvest 104b; wit wollen handschoen; W. v. Beek, ByzantiuinStraat 57, bruine hand schoen; J. Roems, Leidscheplein 32, wit wol len kinderhandschoen; Ten Hoeve, de Wit- straat 43, zwart wollen handschoen, want; Zwemmen, Magdalenastraat 9, bruin wollen kinderhand schoen; P Klomp, Nassaulaan 54 rood, heerenhorloge met ketting; J Rijs, L Raamstraat 32, bruine kousen; Kennel Fau na, Parklaan. Witte kat, gebracht door v. Roosveld, Cornelissteeg 18, grijs witte kat, gebracht door Grocneveld, J. de Breukstr. 40; grijs witte kat, gebracht door Kuvener, Gen. Crorijéstraat 3; P. Nix, L. Heerenvest 146, grijze heerenportemonnaie; J. Dijt, Krom 12, hondenpenning; M. Briant, Ver- spronckwcg 40, rekenschijf in étui; Polilie- cnbureau,- Smedestraat, huissleutel met ring en spaarzegels; A. v. Dalen, Leidscheplein 27, bouwk. teekening. De eandjdatenlijst van de Democratische Partij in den kieskring Leiden luidt: 1. A. I. Witman* Mzn., Leiden; 2. D. van Gruting, Kat wijk; 3. jkvr. mr. B. Elias, Den Haag; 4. J. Ebbink, Leiden; 5. L. Weijl, Leiden; 6. Th. B. V. Dill, Den Haag; 7. generaal G. J. W. Koo- lemans Beynen, Den Haag; 8. J. N. de Jong, Rotterdam; 9. J. A. van Sijn, Rotterdam; 10. G. Tli. Stibbe. Den Haag. Een zoo gelukkig begin als de 't volmaak te nabijkomende vertolking van Schubert's symphonie (Unvollendete) geeft het werk van den solist altijd een „schweren Stand" Door de prachtige verklanking van Schu berts werk, de rake interpretatie die Ger- h.-irz van deze muziek gaf, het buitenge woon gelukkige spel van het orkest, had dc symphonic tal van momenten die ons na Mag ik even aan de klokkelouwen uwei „Damiaatjes" trekken, om te trachten de Haar lemmers te winnen voor een goed doel'? In de „N. H. Crt." van Zaterdag kwam een mededeeling voor, waaruit bleek dat men te Heemstede gevo'g heeft gegeven aan den op roep van het Diocesaan Bestuur der K. S. A. om in de plaatselijke afdeelingen belangstel ling te wekken en steun te vragen voor lie heerlijk, roomsche werk dat de Sint Adelbert stichting te Egmond-Binnen wacht Woen: dagavond werd dan een iichtbeeldenavom gegeven door het lid der Bisschappeli ke Com missie van O. L. Vrouw ter Nood. den licci G. Th. M. van den Bosch, van Alkmaar. D' resultaten van dien avond zullen niet uitbl: ven. Is het niet mogelijk ook rn Haarlem b langstelling te wekken voor dat mooie werk Zoo terecht werd Zaterdag he' vo'gende opg merkt in de „N. H. Crt.'': Het schijnt dat alle leekenen er ap wijzei dat God op bizondere wijze Ziin Zegen w gaan geven en reeds geeft, in het oude, hisU rische Kennemcrland, en terecht Immer trekt daar de luisterrijke herleving der D- vatie tot O. L. V. ter Nood, reeds niet sint jaren onze bizon lore aandacht en voelen w het niet, dat die Devotie weder te dar.ken i aan het gezegen ie werk van den H. Wit!' brordus en zijn metgezel den H. Ade'bert, da God betoonde toor het Kennemervolk op bi zondere wüze de bescherming te verzekere van Zijne H. Moeder, O. L. V. ter Nood? Zo moet dan ook het werk der St. A-te'bertslich tir.g te Egmond-Binnen, dat de bekroning z- zi;n van de herlevende Devotie lot O. L. V Ier Nood wel op bizanr'ere wijze, meer da' waar ook, het hart der Kenremors treffen. Hoe heerli'k zou het zijn. irb'en oak t Haarlem belangstelling voor dit wenk wer gewekt? Moge het spoedig zoo zijn! Nu ik toch aan 't luiden ben, M. de Redac teur, veroorloove u mij ook nog even in her innering te brengen dat op het Eucharislisc' Congres te Amsterdam de wensch is geuit eei Bond van Aanbidders van het H. Sacramer des Altaars op te richten. Die wensch dreigt in het vergeetboek l raken. Wie neemt voor Haarlem het initiatief? Barometerstand: 741. Sülsland Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 757.9 m.M. te Haparanda en Saerna. Laagste Barometerstand 737.3 m.M. te Yarmouth. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Februari: Matige tot krachtige, later lijdelijk af nemende wind uit zuidelijke richtingen, be trokken tol zwaarbewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur de taltooze malen dat wij haar hoorden, weer als nieuw schenen. Men mag wijzen op het fraai behcersc.hte spel der houtbla zers, in de soli zoowel als in de ensemble's; op het tremolo der violen, de mooie lijn der contrabassen. Maar eigenlijk zijn al deze dingen slechts middel geweest om het werk te plaatsen in een prachtige belichting, en niet slechts van het hoofddeel, maar ook van het Andante. Het was de echte Schu bert, en de lyriek klonk prachtig. De soliste, dilmaal Mevrouw Job. van der Wissel, Den Haag, had na Schubert ons de bcteekenis van haar pianospel te belich ten in een concert van Friedrich Gemsheim. De componist is voor ons land geen vreemde, men zal zicli zijn arbeid in Rot terdam waarschijnlijk herinneren. Nu kan men aannemen dat zijn arbeid op muzikaal terrein beleekenisvol geweest is maar als componist kan men hem, na 't aanhooren van een maat of wat uit dit pianoconcert met een gerust geweien rangschikken on der de „muzikale handwerkslui". 'k Heb nog zelden een dergelijke schablone gehoord. Het is me altijd weer een raadsel hoe ie mand die de muzieken der groote meestors zoo kan kenner,, er toe komt om iets der gelijks op papier te zetten. Te begrijpen is 't, dat liet plan om een pianoconcert tc schrijven, bij iemand opkomt, maar als zelf bet laatste zweempje van inspiratie is ve^ flauwd, is er toch niet zoo'n biizonde dosis zelfkritiek noodig, om soortgelii" schrijverij in portefeuille te houden, of ter: te vernietigen. De absoluut overtoil! notenkraam in 't hoofddeel wordt gevo door een Larghetto, een stukje narigheid men met niets kan vergelijken, 't Kost slechts de ipoeite van het neerschrijven, dit alles et legio voorbeelden te argume' tceren. Maar de gedachte aan het slofdej (in Rondo-vorm) kan je wanhopig mak Gemsheim heeft het, bii de vele werken hij o.a. voor kamermuziek schreef, wi'selte bij dit ééne pianoconcert gelaten. W" mn gen hopen dat ook de H. O. V. het hl> dez ééne uitvoering laat. Want de uitvoering, I goed op zich zelf, kan absoluut slechte mu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1