z K S. A. z UIT DEN OMTREK. LEOLA'S ERFENIS Ingezonden Mededeelingen HET INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND. BLOEMENDAAL HEEMSTEDE. OVERVEEN. SPAAPNDAM, SANTPOORT. VELSEROORD. IJMUIDEN. BEVERWIJK. HILLEGOM. L.SSE. LAAT ONS UW KLEEDING- VRAAGSTUK OPLOSSEN. LONDEN MONSTERHUIS HEERENWEG 271 A. b.d. SCHOUWTJESLAAN. SASSENHEIM. VOORHOUT. LANDBOUW EN VISSCHERM. LEGER EN VLOOT. AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. Millerand over de Roerbezetting. Branting komt niet mee. r. ziek niet beter manen, voor 't grootste deel der toehoorders was bet cordate spel der soliste reden genoeg om haar langdurig toe ie juichen. Maar men kon haar toch eigen lijk pas in 't prélude van Rachmaninoff (het „bekende") ten volle naar waarde schatten, n.l als een pianiste dien den zin der muziek weet te doorpeilen en de kleur- geheimen van het klavier ten volle kent. Muziek als dit prélude ligt haar het beste, zij geeft er zich zelve in, en een incidentje als in de toch uiterlijke muziek van Liszt zal haar niet overkomen in een toonstuk, dat den geest gevangen houdt, een recht- strceksche uiting is van wat er in ons in- ïerlvkste wezen leeft. Het orkest gaf. behalve een ragfijn ge- tpeeld Andante (uit Tschaikowsky's strijk kwartet in D) nog een ouverture van Carl Reinreke Voor wie de „Manfred"-ouvefture van dezen componist kent, is het uiterlijke van deze ouverture „Friedensfeier" niet een kennismaking waarop men bijzonder gechar- merd kan zijn 't Is een werk van lateren fatum en zoo zou men 't meer vergeestelijkt nogen verwachten, maar integendeel is het door 't gebruikmaken van twee motieven: „ein feste Burg'* en Handel's „Seht, er kommt" geworden tot wat men pleegt Ie noemen: een „knap" stukje werk. Knap, 'n den zin van hersenarbeid. En onder het speten van deze verouderde muziek gingen mi'n gedachten vanzelf naar een andere mu ziek. die de antipode is van alles wat „Ma- che" is: naar de muziek der jonge Fran- tche generatie. Zou men daar bij de H. O. V. niet eens een aanvang mee maken? Ger- har7 heeft ziin orkest zóó volmaakt in han den, het ensemble is zóó ten goede veran derd. dat het een nntnurlrke zaak is, de noviteiten Ie zoeken dóar, waar de inhoud r muziek is een „nieuw geluid". G. J. K. Geboreu: 20 Febr., z. van G. Geurts-Har- ting. 21 Febr., z. van G. C. M. v. d. Berg- Everts. d. van W. A. Jansen-Tijssen. 23 Febr., d. van M. E. v. Delst-Blaak. d. van I. M. Stuurop-Remmé. d. van M. C. Eratsieck-Wesselman. z. van M. J. de Vos-Verzeilberg. Over.eden: 22 Febr., J. Mettes, 61 j., Nieuwe Gracht. A. J. A. M. Bosse-Pielage, 24 j., Barteljorisstraat. D. Schabbing, 17 j., Ridderstraat. Jaarvergadering „Witte Kruis." Onder voorzitterschap van Dr. .1. Th. Bornwater, vergaderde de afdeeling Blocmen-daal van de N. Hi Vereeniging *t Witte Kruis, dezer dagen in ticgel Van ouds het Raadhuis te Overveen. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van Dr. M. J. A. de Vrijer, waarin hij mededeelde wegens vertrok uit de gemeente te moeten aftreden als lid van de Commissie voor de wijkverpleging. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. IJzerman, halen we het volgende aan: In 1922 had de samenvoeging plaats van de Overveensche- en Bioeraendaalsche verplegin gen. Woorden van grooben lof werden gericht aan het adres van de vorige verpleegster le Overveen zuster Tollenaar en van de beide tegenwoordige, de zusters Koopman en Van der VVerff. Het aantal leden ging in 1922 -"enigszins vooruit. Toch gingen de inkomsten niet merkbaar de hoogte in. De behoefte om te bezuinigen en de heerschende maiiaise wa len hieraan niet vreemd. De financieele toe stand der afdeeling blijft dus zorg baren. Propaganda maken voor de afdeeling werd den leden dus ten zeerste op 't hart gedrufct Uit het jaarverslag van de Commissie voor de Wijkverpleging bleek, dat het nieuw inge voerde tarief voor de verpleging goed voldoet. Aan 157 patiënten werd hulp verleend. De beide zusters legden 3948 bezoeken af, waar onder 23 bezoeken aan T. B. C. patiënten in 3 verschillende gezinnen, 't Verplegsngsmate- "riaad verkeerde steeds, dank zij de bemoeiin gen van de dames-leden der Commissie, in goeden toestand en was ook steeds in vol doende mate voorhanden. De rekening en verantwoording van den pennningmeester, den heer S. P. Reinderse, werd door de heeren H. L. van Beusekom en A. Hansen nagezien en in orde bevonden, j Laatstgenoemde bracht daarna verslag uit Tan de onlangs te Utrecht gehouden Algemee- ne Vergadering. In de vacature voor lid van de Commissie voor de wijkverpleging, ontstaan door het vertrek van Ds. De Vrijer, werd voor zien door de verkiezing door Mevrouw Te- ding van BerkhoutCamerling Helmond. Bij de rondvraag ontving de penningmeester Uit handen van den heer IJzerman een enve. loppo met inhoud, zijnde het batig saldo van «ten Criso-avomd, zijnde een bedrag van f 67.80. Met groote erkentelijkheid werd dilt geschenk van de kranige jongelui aanvaard. Met een woord van danlk sloot de voorzit ter daarna de vergadering. Een schenking aan het Kennemer Lyceum. De heer A. Stoop te Bloemendaat heeft aan de vereeniging „Kennemer Lyceum" ten ge schenke aangeboden een groot terrein bij den Juliana-weg, teneinde daar het definitieve schoolgebouw te vestigen op voorwaarde, dat een schoon geheel verkregen wordt met de stichting van den heer Sloop, de bekende bad- en zweminrichting. Het bestuur heeft dit belangrijke geschenk dankbaar aanvaard. De plannen, om het ge bouw bij den Zeeweg van Bloemendaal te slichten, waren om verschillende redenen op gegeven. Het bestuur hoopt, het gebouw in September 1924 in gebruik te kunnen nemen. Door den bouw van het Lyceum met lokalen voor lezingen en tentoonstellingen en sport velden zal naast Stoop's bad met tennisbanen op den Juliana-weg een mooie stichting tot stand komen. Personalia. De agent van politie IV. Vleghert is van de 2e klasse bevorderd tot sgent van politie Ie klasse. Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Bloemendaal—Velsen van Tuinbouw- en Plantkunde in café Rusthoek. De opkomst was niet bijzonder groot. Dit mag misschien Voor een deel worden toegeschreven aan den toestand van den weg. Deze lokte niet uit tot een groote wandeling of langen fietstocht. De heer P. L van Bueren bracht het jaarverslag over 1922 uit (op de vorige ver gadering uitgesteld)Hieruit stippen we aan: In 1922 werden 8 bestuurs- en 6 leden vergaderingen gehouden, benevens 3 speci- le bijeenkomsten. 't Aantal leden liep lerug van 296 tol 260. gemeente gaf een subsidie van 200. de begrooting sluitend te maken, was uinigjng gebiedend. De heer van Bueren het secretariaat over van den heer D. 'per, waarmee een post van 270 voor ris secretaris kwam te vervallen. We- onvoldoende deelneming kon tuinbouw- encursus niet doorgaan. Verschillende ouden tentoonstellingen hadden veel suc- Met de inzending voor hel puntenstel- was 't treurig gesteld In 'I geheel wa- er 5 inzendingen van 4 inzenders. Het verslag eindigt met de verwachting, f 1923 wat de inzendingen voor het pun- nslelsel betreft, beter mag zijn, en dat de eden zich geroepen zulten achlen, door het houden van korte verhandelingen mede te werken, om de vergaderingen te maken tot vruchtdragende en leerzn» ':;eenkomsten. Een applaus van de vc ring en een woord van dank van den voorzitter beloon den den secretaris voor zijn nauwkeurig en goed gestyleerd verslag. De heer Leonard A. Springer hield een causerie over oude Tuinkunst. Aan de hand van een zeer groote collectie afbeeldingen, die in de zaal waren opgehangen of neerge legd, gaf spreker een beschrijving van dc wijze, waarop in de lade, 16de, 17de en 18de eeuw de tuinen waren aangelegd. Hij toon de hierbij tevens aan, dat er van een Hol- landsche tuinsfijl geen sprake was. 't Eerste werk over tuinaanleg was van Jan Vrede man De Vries, in welk werk beschreven werd, wat de schrijver in Italië op 't gebied van tuinaanleg gezien had. Spreker noemde Italië als „de bakermat van de Europeesche tuinen." 't Kenmerkende van de eerste tui nen was, dat deze afgedeeld waren in vier kanten, vaak met randen van hagepalm, in welke vierkanten bloemen, heesters en groen- fen broederlijk naast elkaar groeiden. In den loop der lijden werden de vierkanten weer onderverdeeld in vakjes, waarin meer soort bij soort kwam. In de 16e en 17e eeuw drukten vooral de Franschen hun stempel op den aanleg der luinen van onze groote buitens en paleizen. Een vergelijking tus- schen de Fransche luinéh (Versailles, St. Cloud) en de Hollandsche toonde dit duide lijk aan. Aan 't eind van zijn causerie stel de de heer Springer de aanwezigen in de ge legenheid de geëxposeerde platen nauwkeu riger te bekijken en hem naar aanleiding daarvan vragen te stellen De voorzitter, Dr. Posthumus Meijes, gaf daarna antwoord op een vraag in een der vorige vragenbussen gevonden, al. „Is het Jacobs Ivruiskruid vergiftig?" Het Jacob's Kruiskruid (Senecio Vulgaris), zei spr. is afkomstig uit Bolivia en waar schijnlijk door de verkeersmiddelen naar de oude wereld overgebracht. In Amerika stier ven weleer vele paarden en ook menschen aan een leverziekte, veroorzaakt door het eten van ongezuiverd graan, waarin zich de zaden van 't Jacobs Kruiskruid bevonden. Ook de zaadpluisjes zijn niet onschuldig en verwekken bij gevoelige personen asthma (evenals bloeiende grassen, hooikoorts kun nen veroorzaken). Hieruit blijkt, dat de plant niet onschuldig is. De grootste vijand (of ei genlijk een liefhebber) van de plant is de lijgerrups of zebra-rups, die de plant vaak in korten tijd zoo kaal vreet, dat zij niet tol bloei komt. Deze rups, waaruit het fraaie, roode St. Jacobsvlindertje voortkomt, wordt door de vogels niet gegeten. (Vogels schuwen ze door de gele kleur. Vergiftig!) Op de volgende vergadering zal nogmaals ter sprake gebracht worden de gezamenlijke inzending op de a.s. Seplembertentoonstel- ling te Amsterdam, bij gelegenheid van het 50 jarig bestaan der Maatschappij voor T. en P. (Bij den secretaris zijn curculaires daaromtrent te bekomen). Bij bespreking van het punt: Onderlinge tentoonstelling van .„Alles wat groeit en bloeit", komen verschillende wenschen naar voren, als: grooter zaal, bijtijds opgeven vac wat ingezonden zal worden, nauwlseuriger om schrijving van „alles wat groeit en bloeit", rekening houden met den tijd van rozenbloei, enz. De rekening en verantwoording van den i-en.óngmeester, nagezien door een commissie van 3 personen, is in orde bevonden Hulde wordt gebracht aan 't accuraat en zuinig beheer. Om 't inzenden voor de pnntenlijst aan te moedigen, stelt 't bestuur vooi 3 extra prij zen beschikbaar te stellen. Dit voorstel werd aangenomen. De Vragenbus bevatte de volgende vraag: „Wat moet een liefhebber weten van onder houd, snoeien en bemesten van rozen?" Op deze vraag zal de heer Ende in de volgende vergadering antwoord geven. Daarna sluiting. De Criso-avond. De jongemsclub „Criso" i.» met de uitvoering van j.l. Zaterdagavond fortuinlijker geweest, dan zij zelf eerst gedacht had. Niet 45, maar f 68 is afgedragen kun nen worden aan de afd. Bloemendaal van het Witte Kruis". De Lighal-uitvoeringen. Het batig saldo van de Lighal-uitvoeringen, door den heer A. J.Meyerin-k en zijn leerlingen de vorige maand gehouden, is thans precies bekend. Het be draagt niet minder dan f 3374.25. Een herhaald woord van hulde aan den heer Meverink en alten, die tot dit succes medewerktenis zeker wel op zijn plaats. Proces-verbaal. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen den hotelhouder R., alhier wegens het aanwezig zijn van perso nen na gesloten lijd. Geboren: d. van E. Balm-van den Enden. z. v. A. M. E. van Abs-Deijluis z. van G. M. Bladergroen-S„,it. z. van A. Kleef- van Schagen. z. van A. S. J. G, de Vos- van den Berg, Ondertrouwd: J. H. SparnaaiJ en R. M. Offermann. G. Gussekloo en E. C. van Apeldoorn. Overleden: N. Rijkersen, 56 jaar. H. M. Koopman, 79 jaar. J. L. Mager, 73 jaar, Een raadsvacature. Naar wij vernemen zal de heer Tates, lid van den Raad dezer ge meente, in het voorjaar deze gemeente ver laten en zich in verband met zijn betrekking aan de E. S. M. te Amsterdam vestigen. Burg. Stand. Geboren: z. van M. Baikker- timmerman. z. van P. Ch. Roozen—Róosen. z. van A. DorsmanSipkema. t. van W. M. RichelHekkef. z. van A. P. M. Adri- aanseBraam z. van M. BütbikeTde Coole. d. van L. M. van den BergHaver man. Veiling. Woensdagavond had in „Hotel van ouds bet Raadhuis" ten overstaan van notaris Wildervanck de Bleoourt de verkoo- ping plaats van bloemibollengrond en bouw terrein, gelegen aan de Rampelaan en den Korten Zijl weg te Overveen, bij inzet. Perceel 1 f 3025, gehoogd met 100 den heer H. W. Schouten; perceel 2 2550, ge hoogd met 100, J. W. Lippibs; perceel 3 2575, gehoogd met 100, J. W. Lippits: per ceel 4 2600, J. Mulder; perceel 5. 2350, J. A. Boskamp; perceel 6 2380, gehoogd met 25, C. F. Verkooij; perceel 7, 2400, J Slabbe; perceel 8 2520 gehoogd met ƒ210 A. W. H. Bijvoet; perceel 9, 3110, gehoogd met 200, E. Klop; perceel 10, 4325, Anton Stevens; perceel 11 2400, J. Heuperman. De toeslag is bepaald op 28 Februari a.s. Hedenavond, 7 uur, zal er een Raadsvergade ring plaats hebben. Verkoopinj. Bij de Donderdag ten over staan van Notaris Boerlage gehouden venkoo- ping, werd hel heerenihuis aan den Rijksstraat weg gekocht door de Belegging-Mij. „Noord- Holland" voor 8225; het bouwterrein werd opgehouden. Naar het Concours. De Christ Zangver- cenigjng „Hosanna", alhier, directeur de heer P. v. d. Rovaart, zal deelnemen aan den In ternationalen Zangwedstrijd uitgeschreven door „De Vereenigde Zangers". „Hosanna" zal op 9 Juni uitkomen in dc tweede afdeeling ge mengde koren. Gevonden voorwerpen. Een huissleu tel; een zwarte boodschappen zak; een porte- monnaie; een witte kip: een witte wollen das; een dobberman-piincher en een gele sjaal met blauwe strepen. Vrij bewerkt naar den praehtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs 'f 1.50, franco per post 1.60, Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD." Nassaulaan 49, Haariem. De Tooneelwedstrijd van Varia. Dinsdag avond heeft de jury den uitslag bekend ge maakt van den tooneetwedslrijd, alhier ge houden ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Tooneelvereeniging „Varia". Deze is als volgt: Voor de beste opvoering: Eerste prijs, groote verguld zilveren medaille, aangeboden door de IJmuider Vischhandelvereeniging en 400, de Kon. Erkende Declamatieclub „Mu tua Amicitia' te Rotterdam, met „Onder één dak", van Jan Fabricius; derde prijs, verg. zilveren medaille, aangeboden door IJmui- dens Mannenkoor en J 150, de Tooneelver- eeniging „Varia" te Vlaardingen met „Het dubbele teven", van Willem Schiirmann; 4e prijs, zilveren medaille, aangeboden door de Harmonievereeniging Concordia, het Dilettan ten Tooneel Ensemble „De Vrije Club" le Amsterdam, met „Het Onvermijdelijke" van Suze la ChapelleRoobol. Eereprijzen. Voor de beste uitspraak: le Eereprijs, groote .bronzen medaille, aangebo den door H. M. de Koningin, de Tooneelver- eeniging „Varia" te Vlaardingen. Bijzondere prijzen. Voor den besten too- neelspeler, verguld zilveren medaille, aange boden door de kamermuziekvereeniging „Kunstkring", de heer George Voget van „Mu- tua Amicitia" in de rol van den vader in „Onder één Dak voor de beste tooneel- speelster, verguld zilveren medaille, aange boden door den eigenaar van gebouw Cyc loop, mevr. J. AffourtitBuys van „Mutua Amicilia" als Dora in „Onder één dak". Voor de beste regie, verguld zilveren me daille, aangeboden door den directeur van het Staatsvisschersbedrijf „Mutua Amicitia" te Rotterdam. De jury bestond uit de heeren Dr. Ch. F. Haje, letterkundige, leerarr aan de Rijks H. B. S. te Velsen; Frans Netscher, letterkun dige te Santpoort; J. B. Schuil letterkun dige te Haarijun; F J. H. Schneiders, letter kundig advisSf der Tooneelver. „Varia" al hier en Theo Bouwmeester, regisseur van het Haarlemsch Tooneel, met den heer A. P. Roza, regisseur van Varia, als plaatsver vangend jurylid. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing voor leden van den Gemeenteraad zal plaats vinden op 23 Mei a.s. We hopen, dat deze datum aan de ver wachtingen van Roomscb Beverwijk zat vol doen. Loterij R.-K. Vereemgingsgebouw. Met 'l afhalen der prijzen van bovengenoemde loterij gaat het vrij vlot. Eigenaardig is het, dat er enkele fraaie prijzen nog niet zijn afgehaald, zooals de naaimachine en de fiets, enz. De hou ders van loten worden in hun eigen belang aangeraden, de Irekkingslijsteti te raadplegen, daar er na 24 Februari geen prijzen meer wor den afgegeven. De winnaar van den hoofdprijs had het on geluk zijn lot te verbranden. Het nummer was echter voor de trekking opgegeven. De winnaar zal dus, indien het verlotingscomHé gunstig daarover beeschikt, wel in het bezit van zijn prijs komen. Jaarvergadering Hulp iri Nood". Woens dagavond werd jn de zaal van den heer W. J. v. Dril voor leden, Eere-leden, Wel doeners en Donateurs de 29e Alg. Jaarver gadering gehouden van het ziekenfonds „Hulp in Nood". De opkomst was schitte rend. Te ruim half acht opende de voorziiter, de heer C. J. L. van der List de vergade ring met een kort woord van welkom. Spr. memoreerde, dat bij den aanvang van het thans geëindigde boekjaar het door de vele zieken scheen, alsof hel Fonds een gewel dige klap zou krijgen Bij 't einde desjaars stonden we slechts voor een zeer onbedui dend tekort, wijl er gedurende den zomer en in het najaar slechts weinig ziektegevallen voorkwamen. Het Bestuur heeft gemeend een kleine wijziging in den gang van zaken te brengen n.l. deze: in den vervolge wor den de bescheiden van den penningmeester nagezien voor de Jaarvergadering, opdat de functionaris op de jaarvergadering worde ge dechargeerd. De vergadering ging hiermede accoord. De secretaris, de heer Th. .1 G. Pardoen, las nu de notulen der vorige jaarvergade ring, die zeer nauwkeurig en uitvoerig wa ren en niel minder correct Deze werden dan ook onder dankzegging vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was alleen een schrijven der fin. controle-commissie, waarin deze berichtte, dat over 1921 alles bij den penningmeester in orde was. Uit liet jaarverslag van den secretaris bleek, dat aantal leden in totaal met 4 is toegenomen en thans 502 bedraagt. Er zijn verder 10 Eere-leden en 67 weldoeners en Donateurs. De reserve bedroeg op 1 Jan. 1922 8972.39)4. Dc totale ontvangsten be droegen in 't afgeloopen jaar 5034,37 en de uitgaven f 5191,70%, nadeelig saldo 157.33, reserve thans f 8815,06. Aan 171 leden werd in totaal 4198,50 uitbetaald. Circa 100 leden lieten zich inschrijven in een hoogere klasse. De voorzitter Zei de desbetreffende func tionarissen hartelijk dank voor den betoon den ijver en wenschte yerder nog een enkel woord aan de verslagen Ine te voegen. Wel is het, aldus spr.. een beduidend aantal, dat zich in een hoogere klasse liet inschrijven, doch vooral de jongeren en de ongehuwde leden Ivegriipen hun eigen belang niet, in dien zij zulks niet doen. Immers, zij betalen daardoor slechts enkele centen meer per week en zien bii riekte hun uil keering uit groeien van f 7.50 tol f 12 per week, plus dat ze veel langer trekken. Spr. beveelt dit ten zeerste aan, ook in het belang van het Fonds Wat de verkiezingen betreft, sommige te- den gaan naar elders zonder zich de kleine moeite le getroosten, om een „verhuizingsbil jet" bij den secretaris te vragen, waardoor zit van hun rechten gebruik kunnen blüven maken, indien op de plaats van vestiging een ziekenfonds bestaat. Daar ook de be scheiden van den penningmeester over 1922 accoord waren, werd deze op de meest eer volle wiize gedechargeerd. In plaats van den beer N. A Sehioner. die niel herkiesbaar was, werd tot lid der fin. conlrote-cpirmisste op voordracht van het hesluur benoemd de heer Jac. van der Weiitten. reserve de heer J. PijpersVan den Berg. Op voorstel van den heer Snilker werden de heeren M Walkers en Ph. J. Salman bi! acclamatie tot bestuursleden herkozen. De heer P. Klaver werd op dezelfde wijze herkozen als lid der Commissie van Toe- zichl. Op voordracht van hel Bestuur werd Dr. Steenmerer onder aoplaus eerlid be- no"md Hierm rondvraag e'- '!ing. Rnomsche Charitas. Als I 's lief zooveelste van Roomsche off -disheid diene, dat de collecte in dc St. Marfinns- kerk voor den bouw der nieuwe St. Jo- sephkerk na liefdadigheidspredicaties van den Zeereerw heer Pastoor B. v. Leeuwen van St. Joseph het schitterende bedrag van ruim 900 opbracht Bravo! R.-K. Kiesvereeniging. Dc „R.-K. Kiees- kring" houdt hare jaarvergadering op Dinsdag 27 Februari, in café „Flora", des avonds te half 8. De agenda bevat: 1. Opening. 2. Notu len. 3. Mededeelingen. 4. Jaarverslag van den secretaris. 5. Idem van den penningmeester. 6. Benoeming commissiie verificateurs. 7. Verkie zing van 2 bestuursleden, wegens overlijden van den heer H. v. d. Zanden en bedanken van mej. Bootvan Looy (beiden waren tevens 'pe riodiek aftredend). 8. Verkiezing van een be stuurslid. wegenis periodiek aftreden van den heer F. C. van Lierop Jzn. (herkiesbaar). 9. Inzet gemeente-politiek a. aantal oandidaten; b. tijd van indiening van Candida ten: c. wijze van stemming. 10. Rondvraag en sluiting. Niemand verzuime deze gewichtige vergade ring. Ook de dames komen! R.K. Vrouwenbond. De afd. van den R.K. Vrouwenbond hield hare 7e Jaarvergadering in het Böndsgebouw. De opkomst was on danks het minder aangename wee- goed. De presidente, mej. M. van Ruiten, opende met den chr. groet en heette allen welkom. Zij moest tot haren spijt beginnen met een te leurstellende mededeeling en wel dat de spreek ster, mej. Peelers te Haarlem, wegens het ongezellige ewer niet kon komen. Hare hooge leeftijd is zeer zeker mede een verontschul diging. De presidente hoopte echter buiten dit om, toch een vruchtbare vergadering te hebben, want behalve de diverse jaarversla gen zal een der bestuurderen n.l. Mevr. II. Vreeburg—Heemskerk een korte lezing hou den. De secretare se mej. Pijnacker, bracht hierna een mooi gestyleerd jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental flink voor uil ging en dat er een frisch, opgewekt ver- eenigingsleven heerschte. Een dankbaar ap plaus en het dankwoord van de presidente loonde haar voor hare moeiten. Daar er geen candidaten voor de bestuursverkiezing waren ingekomen, werden de aftredende le den mevr. dé MeuldérTakkenburg en mej. Pijnacker als herkozen verklaard; zij werden door de presidente hartelijk gelukgcwenschl. Hierna deed de penningmeesteresse mej. A. SchramaBens rekening en verantwoording. Hieruit bleek dat was ontvangen /1467.58% en uitgegeven 803.62%, alzoo een voordee- Jig saldo van f 663.92. De penningmeesteres se verkreeg een woord van dank. Mevr. Cas- persParidon deed verslag van de afdee ling „Hulp in de Huishouding", waaruit bleek, dat een voordeelig saldo te boeken was van 840.52 In verband met dit mooie sal do deelde de presidente mede, dal de uit- keeringen bij bevallingen zullen worden ver hoogd. i Hierna bracht mevr. VreeburgHeems kerk verslag uit van de te Gouda gehouden jaarvergadering van den Diocesanen R.-Kath. Vrouwenbond. De presidente bracht haar hiervoor een woord van dank. De presidente schetste den grooten nood van de Duitschc geestelijken en bood Ier leniging hiervan prentjes le koop aan, welke vlug van de hand gingen. Tot verificateurs om de bescheiden van de penningmeesteresse te controleeren, werden benoemd mej. Muller, mej. Pijnacker en mej. v. Leeuwen. Hierna had een aardige attractie plaats. Er was n.l. een grabbelton en daar werd een druk gebruik van gemaakt, De prijzen welke getrokken werden, gaven nogal eens slof tot gulle vroolijkheid. Hierna was het woord aan mevr. Vreeburg Heemskerk om hare lezing te houden. Spreekster gaf een kernachtig betoog over het „geven". Zij zette uiteen dat vooral voor de katholieken en meer speciaal de le den van den R.K. Vrouwenbond, op dit ge bied veel te doen is. De presidente dankte haar voor de mooie lezing en nog Ie meer daar zij de eerste is welke den moed hééft voor hare medeleden den katheder te be stijgen. De presidente deelde mede dat Dr. Haaze n viertal praatavonden zal geven, welke o,, hel bord in de kerk zulten wor den aangekondigd en voorts dat de collecte voor de Duitsche priesters heeft opgebracht 50.000 Mark! Na de rondvraag, waarvan door enkelen wérd gebruik gemaakt, dankte de presidente den Zeereerw. Pastoer voor alles wat hij als geestelijk adviseur voor den R.K. Vrou wenbond doet en sloot vervolgens de ver gadering met den christelijken groet. L. T. B. Onze afdeeling van den L. T. B. hield Woensdagavond in de groote zaal van het St. Fideiiuspatronnat een goed bezochte propagandavergadering. Ook vele niel-ieden waren tegenwoordig. Bij de opening zegt de voorziiter verheugd te zijn over de groote opkomst, vooral, omdat het doel dezer ver gadering is het oprichten eener propaganda- club. Uit de aanwezigheid der vele jongere leden en nietleden meent h(/ te mogen op maken, dat hiervoor veel animo bestaat. Reeds hebben zich acht leden en zoons van leden opgegeven en de voorziiter twijfelt er niet aan, of na de lezing van den heer Ganzeboom zullen meerdere leden toefreden. Hierna worden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Aan do orde is alsnu verkiezing afgevaardigde. Gekozen wordt de heer A. van Schie welke echter de benoeming niet kon aan nemen. Bij de volgende stemming werd ge kozen de heer P. Warmerdam en tot plaats vervanger de heer J. A. v. Leeuwen. Beiden namen de benoeming aan. Ondertusschen is de heer Ganzeboom ter vergadering gekomen en nadat de voorzitter hem heeft verwel komd, verleent hij hem volgaarne het woord. Spreker begint met de propagandisten op te wokken tot geestdrift en hij toont aan dat een zaak als deze de geestdrift ten volle verdient. Het gaat toch hoofdzakelijk om ons H. Geloof le verdedigen tegen de legers van ongeJoovigen. n.l. de liberalen en socia listen, bij welke vast staat dat het geloof moe! verdwijnen. Tegenover deze vijandelij ke legers moeten wij plaatsen een sterk lé ger van Roomsche mannen, dat niet duldt dat de Christelijke beginselen onder den roet geloopen worden, want alleen de katholie ke beginselen kunnen ons uit den hedendaag- schen chaos redden. Wij moeten ons dus vereenigen en onze plaats is in den L. T. B. Vereenigen wij ons niet, dan loopen we groot gevaar le gaan overhellen naar de overzijde of worden liberaal-kalholiek en dit is onvereenigbaar. Hel gaat vóór of te gen Christus en het is de taak der propa gandisten te zorgen dat we overtuigde leden winnen die begrijpen dat dit de voornaam ste reden is waarom wij georganiseerd moeten zijn. Na een korte pauze vervolgt spreker zijn beloog. Hij wijst er op hoe noodzakelijk het is dat we ontwikkelen op kalholiek- sociaal terrein. Spreker beveelt bet houden van cursussen aan. Vervolgens doet hij duidelijk het verderfelijke der liberale en socialistische stelsels uitkomen; het libera lisme lokt den klassenstrijd uit en de so cialisten willen dien doorvoeren. De katho liek moet hooghouden het princiep van na tuurlijke en geestelijke solidariteit; alle klassen hebben elkander noodig. Spreker eindigt met den wensch dat de L. T. B. en in 't bijzonder de afdeeling Lisse moge op bloeien De voorzitter dankt hem voor zijn kernachtige rede. Hierna gaven zich nog 4 leden op als propagandist, zoodal de club nu 12 leden telt. De geesleli'ke adviseur zegt ontwikkelingsavonden voor de propagan disten te zullen houden! Hierna sluit de voorzitter deze schitterend geslaagde ver gadering. R.-K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond te half 8 houdt de R.-K. Kiesvereeniigiing hare jaarvergadering, in het Bondsgebouw, waar als 5 60 ets. per regel. Indien U nog nooit een gemaakt cos- luum hebt gedragen, zult U versteld staan van de ONBERISPELIJKE PASVORM onzer nieuwste modellen voor het VOORJAAR 1923, welke spe ciaal voor Uw figuur gemaakt schijnen te zijn. Wij hebben 'n SCHITTERENDE COL- LECTIE in de allernieuwste dessins en chique modellen, van uitsluitend EERSTE KLAS ENGELSCHE EN SCHOTSCHE Stoffen. COLBERT-COSTUUMS vanaf f 35.- SMOKING COSTUUMS (zijde gevoerd), vanaf f 60. GABARDINE REGENJASSEN (zuiver wol), vanaf i 30. (Gesloten huis). Verkoop tot 10 u 's av. spreker zal optreden de II.Ed.Geslr. heer G. Bulten, lid van de Tweede Kamer en burge meester van Voorhout, met het onderwerp: „Beieekenis der Statenverkiezing". Burg. Stand. Geboren: Johannes, t. van J. Korlekaas en W. van der Vlugt. Corne lls, z. van J. Bramsen P. van den Berg. Jacoba Maria, d. van J. Th. Kleyhorst en A. M. van der Eist. Johanna Geertrudis, d. van J H. Vaars en E. van der Zalm. Overleden: Jacobus ran der Leede, 5 m. R.-K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond werd alhier vanwege de R.-K. Kiesvereeniging in de zaal vn hotel „Het Bruine Paard," on der den naam van „Dr. Schaepman", de R.-K. Propagandaclub opgericht. Verschillen de le dten traden toe. In het voorloopig bestuur (dat laiter definitief wordt vastgesteld en zal bestaan uit 7 leden) werden benoemd de hee ren: Jac. Prins, ais voorzitter en A. Elferimk en J. Zandvliet Het concept-reglement werd, op eenige kleine wijzigingen na, aangenomen. Doel zat zijn: aanwening van leden voor de R.-K. Kiesvereeniging, goede propaganda tij dens de verkiezingen en voorlichting der kie zers over de politiek en onze Staatsinrichting. De heer J. A. A. v. d. Geest leidde deze zeer geanimeerde vergadering, terwijl de heer H. Bader met enthousiasme allen aanspoorde als éénman pal te staan voor de Kal.h. zaak, bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Debatingclub. -— Op Dinsdag 20 dezer trad als inleider op, de heer F. M. Angevaren, met het onderwerp: „Werkloosheid". De ppikomst was vrij goed. Spr. besprak het ontstaan, de gevolgen en de bestrijding der werkloosheid. Hierop volgde een vruchtbare gedachten- wisseling. De leiding was wederom bij de Prop.-Club „St. Petrus". DE TUINBOUWTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Dc plannen van de Algeineene Nederland- sche en Nederlandsch-Indische Tuinbouw- en Bloemententoonstelling van 1423 September 1923 le Amsterdam in het gebouw van de Rijwiel- en Automobielvereeniging, Ferdinand Bolstraat, ie houden, nemen vastere vormen aan. Het indeelingsplan is gereed gekomen, zoo wel voor de ruimte en het gebouw als voor die daar buiten. Reeds zijn verschillende belangrijke inzen dingen toegezegd. Het waarborgfonds is voor iets meer dan de helft volleekend. Belangheb benden en belangstellenden kunnen van hunne belangstelling voor deze belangrijke expositie doen blijken, door het 1#-schikbaar stellen van medailles of kunstvoorwerpen. Voor inzendingen, welke niet in liet pro gramma gevraagd worden, bestaat dezelfde gelegenheid om gekeurd te worden als op elke groote keuring der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, ter wijl de daaraan verbonden voorwaarden de zelfde zijn. Verschillende „stands" zijn reeds aangevraagd. Voor het huren dezer laatste wende men zich tot den heer J. H. T. de Roos Hzn., Willemsparkweg 72, die ook alle gewenschte inlichtingen verstrekt. OPHEFFING VAN RECHTBANKEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ontbin ding van de rechtbank te Zierikzee en te Heerenveen. VLOOT AALMOEZENIER ALINK. Het jongste nummer van het „R. K. Marine- Weekblad St. Christophorus" is bijna ge heel gewijd aan den vlootaalmoezenier, den WelEenv. heer H. Alink, te Heider, die zijn 12% jarig priesterfeest dezer dagen vierde. Om het zeer duidelijke portret van den Vlootaalmoezenier slingert zich als een guir lande van bloemen het huldigingsgedicht van den heer Jos. A. van Seggelen, uil Den Haag. Het hoofdbestuur brengt huldigende woorden en daaraan rijen zich de talrijke artikelen en bijdragen van Pasloor van Beusekom, van de Kamerleden Mr. Bontans en Civr. L. van de Bilt, van den heer Th. F. M. Schaepman en anderen, die allen getuigen van hun waar deering voor den zegenrijken arbeid als priester en als vlooiaanmoezeniex van den jubilaris. De Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pel. Nederland 94, 6 pet. Indiië 96%. Culluren. Koloniale Barik 174, Indische Bank 137%, Vorstenlanden 183 H. V. A. 480. Iinduslrieele waarden. Jurgens 51%. Oliewaarden. Koninklijke 413, Consols 120, Orion 30. Tabakken Deli Mii. 317. Besoeiki 52, Rot terdam Deli 11, Senembah 375. Rubbers. Amsterdam Rubber 148, DeM Batavia 83 Nederl Rubber 71, Roti. Tapa- ■looli 26%. Soheepvaarlwaarden. Hol!. Am. Liln 126. Holl Boot 37 Kon. Holl. Lloyd 12. Japanlijn 89, Pakelvnant 106. Scheepvaart Unie 114%, Marine 11%. Amerikaan sche waarden Hide and Lea ther 681/„, Steel 108%, Sme'ling 65%, Ana conda 105 Cigar 93%, Atchison To ok a 106, Voting Rails 34. Denver 1%, Southern Pacific 96%, Union Pacific 146. Hulde mejuffrouw Peelers. Op de ge houden Bestuursvergadering der K. S. A. ia het gebouw „De Hanze" bracht de Voorzat ter, dc heer Jos de Lobel, welgemeende hu.dö aan de jubiiaresse, die door Z. H. den Paus met goud werd bekroond. Mejuffrouw Pee lers heeft een lang en zeer verdienstelijk le ven achter zich en beschaamt ons allen door haar voorbeeld. Altijd vol ijver, altijd vol geestdrift, uitstekend op de hoogte van den lijd en vol ervaring. De stuwkracht in de K. S. A., altijd bezig met de goede zaak, al tijd present, altijd onvermoeid. O. L. H. heefl dat allemaal laten opteekenen en de prijs zal har niet ontgaan. Sint Adetbertstichting. Het Comité van dien naam, door de K. S. A. in het leven ge roepen, vergaderde gisterenavond onder lei ding van den onmisbaren secretaris der K. S. A., de heer De Neyn van Hoogwerf. Nadera bijzonderheden volgen weldra. Uitvoering Russische Kinderen. De fi nancieele baten zijn nihil geweest Dat was la voorzien. De inkomsten moesten gevonden worden uil adverteintiën op het programma en uit kaarlenVerkoop. De wein'ge bestuurs leden, die dc K. S. A. lelt, zijn zoozeer met allerlei werkzaamheden overladen, dat zij niet konden uittrekken op hel werven van adver tenties. Er waren dus geen advertenlies. Op de in December uitgeschreven vergadering waar de kaartenverkoop zou geregeld wor den, waren reen aanwezigen. Resultaat te ge ringe kaartenverkoop. 't Is jammer voor de Russische kinderen en ook speciaal voor den voorzitter der K. S. A., die zich voor deze uitvoering zeer veel moeite heeft getroost Evenwel.... we houden den moed er in! Massa-vegadering. Op Maandag 12 Maart zal vanwege de K. S. A. een groole vergade ring gehouden worden in de Stads-Goncert- zaal (voormalige Vereeniging). Daar vestigen we reeds nu de aandacht op. Vertel het voor. loopig vérder. Nadere bijzonderheden volgen. Er zal waarschijnlijk een kiem entree zijn, om de hooge kosten te dekken, maar zeker niet meer dan een dubbel je. Het wordt een mooie avond.... en het oude vuur moet er weer eens in komen. De slapte in onze gelederen beeft nu weer lang genoeg gedtuurd. Cursus vonr niet-Katholieken. We heb ben met twee, eigenlijk met drie, moeilijkhe den te kampen. Vooreerst zijn de Eerw. Pa ters, die zich speciaal belasten met het geren van dergelijke cursuslessen, overbezet. Ten tweede is dte kerk, die zeer geschikt is om onze niet-katholieke Broeders en Zusters te ontvangen, op weinige avonden vrij.... en ten derde zijn aan die cursussen tamelijk hooge onkosten verbonden, terwijl de K. S. A. lot nog toe een inkomen heeft van 300 heele guldens per jaar, een bespottelijk be drag. Met stalen moed zullen we trachten dq drie bezwaren te verslaan. j Kiyedingfonds. Tot stijving der kas van het Kleediingfoods voor Kinderen nit In- komstlooze Gezinnen in Haarlem zouden wo een weldadigheadsuitvoering hebben wiUen geven vóór den Vasten. De Stadsschouwburg was evenwe! niet vrij en de Russische uitvoe ring had onzen moed tijdelijk ingedeukt Dan na den Vasten. De schouwburg gehuurd en de uitvoering werd bepaald op Woensdag 18 April. De heeren van Aïberdingk Thijm zou den ook meewerken. Omdat ze evenwel moe ten studeeren voor een wedstrijd, deelden ze medie, aan geen uitvoering ten bale van het Kleedingfonds te kunnen deelnemen. De uit voering is nu afgelast. Jammer voor de Haar- lemsche kindertjes.... Jammer voor Aïber dingk Thijm. Een hart van goud. Op Zondagen, ge durende den Heiligen Vastentijd zal na de H. Mi-s van 9 ^ntr en na de Hoogmis bij het uitgaan der kerk op de Groenmarkt gecollec teerd worden voor ons Kleedtingfondis. Pater Reynenberg, die een hart van zuiver goud heeft, vond het schitterend, dat zijn parochie de eerste zou wezen, waar praotisch iets ge daan werd voor de Kleeding]ooze Kinderen uit de inkomstlooze gezinnen in onze goede stad Haarlem. Er moeten ook kinderen zijn uit de „gegoede standers" (o, bittere ironie) die geen toonbare omlerkleertjes meer heb ben. En dan bij dit gure weer. Jaarvergadering. Binnen eenigen tijd zal de jaarvergadering der K. S. A. gehouden wenden. Daar zal clan de vraag ter tafel ge bracht worden, boe de Samenstellende Ver- eenigingen nu daadwerkelijk zulten gaan mee leven met onze K. S. A. in Haarlem. PARIJS, 23 Febr. Ter gelegenheid van het 25ste jaarfeest van het Republikeinsch Comité voor Handel en Industrie, werd gis teravond een banket gegeven, waaraan ver schillende'ministers deel namen, en dat ge presideerd werd door President Millerand. De voorzitter van het Comité Chaumet, hield een rede waarin hij de politiek van Poincaré goedkeurde, President Millerand verklaarde, dat Frankrijk geen enkele gedachte aan annexatie of verovering koestert, doch vast besloten is zijn veiligheid te verzekeren en een rechtvaardige schadevergoeding te ver krijgen. Duilschland vergist zich als het denkt, dat Frankrijk de volharding zal op geven uit financieele overwegingen. Frank rijk zal, zooals het in den oorlotf heeft stand gehouden, ook in den vrede stand houden en zich door niet; van zijn doel laten afbrengen- STOCKHC LM, 23 Febr. Volgens mededee lingen in de bladen, zal de Zweedsche minister van Buitenl. Zaken Branting zeer Waarschijnlijk koning Gustaaf niet kunnen vergezellen bij zijn bezoek aan Nederland en België, daar zijn verblijf te Stockholm als minister-president in de eerste week van Maart noodzakelijk is, aangezien dan be langrijke kwestie verband houdend met de werkloozenverzoréing.en de huidige arbeids conflicten door den kijksdag zullen worden behandeld. (Voor de inhoud van deze rubriek stelt di Redactie zich niet aansprakelijk.) DE BLOEMENTENTOONSTELLING. Mijnheer de Redacteur. De afdeeling Heemslede van den Volks bond tegen Drankmisbruik heeft een ten toonstelling georganiseerd van bloeiende hya cinthen door schoolkinderen. Hel idee is prachtig en de belangstelling er voor \vi - bij de meeste kinderen wel aan wezig. Toch geloof ik dat er bij vele kleinen de aardigheid om een volgende keer (met hun schat) naar de tentoonstelling le gaan een beetje is verminderd, daar toch zeker velen, ja misschien wel allen, op een kleinen troostprijs hadden gerekend, wat voor vele moeiten en zorgen wel was verdiend en de tuiimo voor eer volgende keer er door aan gemoedigd zou ziin geworden, wat ik nu in groote male betwijfel. Met vriendelijke dahk voor plaatsing. Een vader die graag een blü aezichJt van zijn kind ziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2