Loosjes' Adresboek voor Haanem en Omstr. in beslag genomen N.V Boekhandel De Erven Loosjes M (Dir. A. van Weerden) Groote Houtstraat 100 i te Maandag 26 Februari 1923 45ste jaargang No. 14372 Dit nummer bestaat uit 6 blad zijden - EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. AGENDA 27 FEBRUARI Het optreden van-den fiscus. Een teeken des tijds. Twee iitbrekers op heeterdaad betrapt. Boeken beschadigd. Het Tapverbod. „Oost en West". Poulet-Kwartet. GIFTEN. „Boekbinders Studieclub" Haarlem. Voor den Politierechter. BURGERLIJKF STAND Vischwedstrijd „Lustige Hengelaar" Leerlingenuitvoering E. A. Cats. H. O. V. LANGS DEN WEG. Bankbiljetten. De Statenverkiezingen. LOOSJES' ADRESBOEK. DE HUURVERHOOGING BIJ DE HAARLEMSCHE WONINGSTICH TING. if tr 6Pff t Sk SL Een wenk J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikantep Konlhgstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Jubileum. LAATSTE NIEUWS. Verplichting tot huwelijk van vrijge zellen in Turkije. Aanstaande verloving van de tweede dochter van den koning van Italië. Ernstig ongeluk. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, ARLEKISCHE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling: 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Sociëteit ,,St. Bavo". Bestuur Metaalbewer kers 8 uur. Bestuur Overheidsperso neel 8 uur. Bloemisten half 9. Trampersoneel 8 uur. Rechtskundiig Bureau van half 9half 10. SuittpuoaiaAipeg 'pcc'lODzjJaauo^) nnaQ 8 uur. Hanzegebouw Jacobijnestraat. Reddings brigade half 9. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. St. Elisabeth's Vereeniging Jamsstraat 49. Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieleen der S. E. V, B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uilleen van boeken van half 39 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 iur. Zaterdags alleen van 912 uur. B. A'. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m van half 11 lot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 21 en van 89 uur. F H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Waaggebouw K. Z. O. D. 115 uur. Tentoonstel! drg. Reeds enkele malen hebben we in ons blad op de dwaasheid gewezen, dat voor een lut tel bedrag der belasting, dat door een of an dere omstandigheid buiten schuld van den belastingplichtige niet is voldaan, waar schuwingen en dwangbevelen worden uitge reikt. Thans schrijft het „Hbld." over eenzelfde kwestie het volgende: ,,De minimus non curat praetor" (om nie tigheden bekommert de rechter zich niet, zeiden de Romeinen. En de Romeinsche quaestor zal wel hetzelfde gezegd hebben. De Nederlandsche fiscus doet zoo verstan dig niet. Men herinnert zich zeker vele ge vallen, waarin een belasting-autoriteit, om bijv. bij vergissing niet betaalde vervol- gingskosten van één of twee stuivers binnen te krijgen, met waarschuwingen en aanma ningen ging werken, die voor den belasting schuldige de schuld alras verdrie- of meer- voudigen, maar zijn ambtenaren ongepermi- teerd veel werk kostten. Men kan dan wel zéggen: Het moet toch betaald worden, of: waar is de grens? Maar dat neemt de dwaasheid van het geval niet weg. Voor ons ligt een dwangbevel aan iemand, wonende in de provincie, die in plaats van 61,63 61.55 belasting had betaald, en die nu voor die acht centen een dwangbevel ontving zeker zijn waarschuwing en aan maning wel voorafgegaan kosten 0.40. Ja, als de ambtenaar nu bemerkte, dat een belastingschuldige stel dat er zoo iemand was er een sport' van maakte geregeld een dubbeltje te weinig te betalen, dan zou hij nog maatregelen kunnen nemen. Maar de fabrikant, dien het hier betrof, is zeker zoo iemand niet. Zou de fiscus zich zulke moeite niet lie ver besparen?" Men schrijft ons: Dal tegenwoordig de memschen hum gaven gebruiken om wal te verdienen, bleek Zater dagavond in da Gr. Houtstraat. Een netge- ikileede jongeman begon cup een mondharmonica te spelen en wel otp zoo'n meesleepende wijze, dat dra een drom volk om hem heen slond le luisteren. Toen zijn mooi muzieknummer af was, giing hij met den hoed rond en er werd heel waf geofferd. Even verder stonden een paar jonge mannen in de Pens niet onverdien stelijk te zingen, waar oak heel wat volk naar slond le luisteren. Onderwijl gingen een paar andere mailmen met de bus rond, onder het roepen: „voor de werkloozen". Hier Ikwam ook aardig wat binnen. Dat er trouwens aan velerlei negotie en straatmuziek geen gebrek is, weten de Haar lem sche huisvrouwen wel te vertellen. Zaterdagavond omstreeks half 9 is het der "recherche gelukt, na ruim een weck hun gan gen te hebben nagegaan, twee Haarlemsche inbrekers, den 31-jarigen M. Z. en den 28-jari- gen G. R., op heeterdaad te betrappen, terwijl zij een perceel aam de G a re nko k r sk adcwaar zij juist „gewerkt" hadden, verlieten. De al daar wonende familie was elders im de stad op bezotk. Door een der rechercheurs werd een schot gelost, ten einde hen tot staan te brengen. De aangehoudenen zijn bekenden van de justitie en van de politie. Zij zijn aam de jus titie overgeleverd. Uit het perceel wordt niets vermist i Zaterdagmorgen reed in de Fram'kestraat 'n wagen der genneentereanigimg tegen een krui-- - wagen met boeken aan. De wagen dacht nog te kummen passeeren, hetgeen echter mdet ge lukte. Een 150-tal schoolboeken viel op straat en werden beschadigd. Over de schade zal men het onderling eens trachten fe worden. Tegen den tapper H. K. is proces-verbaal opgemaakt, ter zake het verikoopen van ster ken drank des Zondags vóór 12 uur en ter zake van het feit, dat hij de poging van den rechercheur, den drank dn beslag te memen, verijdelde, door d'en drank op den grond le storten. fn de gehouden vergadering van de ver- eeniging „Oost en West" is door den heer H. Carpentier Alting, oud-directeur van Binnenlandsch Bestuur in Ned. Indië een J voordracht gehouden over „Ons Arbeidsveld in Indië," Het was een causerie over de verhoudin gen tusschen de> Europeesohe ondernemers en de inheemsche bevolking voorheen en thans, zoomede over de evolutie in de taak der Indische regeering onder den invloed van den geest der tijden. In een uitvoerige inleiding op zijn onder werp ging spr. de verhoudingen na tusschen de Europeanen en de Iniandsche bevolking; de Europeesche en Iniandsche maatschappij, die samenvloeien en afzonderlijk economisch onbestaanbaar zijn. In een beknopte histori sche schets zette spr. rijn inleidende voor dracht nader uiteen, waarbij hij allereerst memoreerde de oprichting der O.-T. C., welk handelslichaam kelderde en overging in eèn besturend lichaam. Van de Compagnie heeft men het systeem geërfd, de regenten bleven als feodaal hoofd gehandhaafd, terwijl hol ingenieus stelsel om de InlarMsche bevol king in haar eigen sfeer te laten eveneens overgenomen werd. Het cultuurstelsel van 1830, dat een harde, maar goede leerschool voor de bevolking geweest is, vormde den grondslag vooi het bestuur in de 19e eeuw. In 1870 begon de vrije arbeid, toen de Eu ropeanen openlik op het terrein van den landbouw toegelaten werden. In de 19e eeuw werd de bevolking, onder leiding van een goed geschoold bestuurscorps. on nieuwe banen gebracht, zoodat Indië thans een schitterend arbeidsveld biedt voor ambtena ren en particulieren. Na de nauze behandel le snr. in korte trek ken de Iniandsche bewering, het ontwaken van hel Oosten en de beleekenis daarvan voor de Europeanen. Met een woord van dank aan den spr. werd de bijeenkomst gesloten. Op het 4e der door het Concertbureau Hans Augustin in den Schouwburg JanSweg georganiseerde Abonnements-Concerten op Donderdag 1 Maart zal het Quatuor Poulel strijkkwartetten spelen van Beethoven en Schumann en als belangrijke noviteit een kwartet van den jongen Franschen compo nist Pierre Menu introduceeren. Van E H. 10 voor arm Rusland. Bovengenoemde club, zal a.s. Dinsdag avond 27 Februari met hare leden, een be zoek aan de Amslerdamsche Grafische school brengen, om het leerlingwezen daar te bezichtigen. Ook niet-leden, die daaraan wenscben deel te nemen, kunnen zich tot Maandagavond half 10 opgeven bij den penningmeester. (Zitting van heden). Een geschiedenis van een jasje, vrouwentranen en van een me- delijdenden recb.er. Eigenlijk is 't een geschiedenis van twee jasjes, ziet u. Het jongetje van juffrouw v. G.—v. d. B. te Schoten, had begin December een grijs jasje verloren en het zoontje van den heer v. A. ook. En allebei stapten ze naar de politie om 't aan te geven, want je kan je jongetje toch midden in den winter niet zoo maar zonder jasje laten loopen. En a'lebei hoorden ze bij de politie, dat er een grijs jasje gevonden was door het jonge tje van juffrouw C. Maar juffrouw v, G. kwam het eerst, en toen ze vertelde, dat ze een grijs jasje kwijt was, gaf juffrouw C. zonder nader onderzoek 't 'r meteen maar mee. Dat vindt de Politierechter vreeselijk dom van juffrouw C. en de Officier ook, en 't spijt juffrouw C. nu ook erg. En juffrouw v. G. had het niet zoo precies bekeken, ziet u, want ze had een jongetje van 2 jaar bij haar en eentje van 3 en eentje van 4. Maar 't jongetje, waar 't jasje bij hoorde, was thuis. En thuis zagen ze dan ook pas, dat 't niet 't goeie jasje was. En toen kwam meneer v. A. bij juffrouw C. om 't jasje. En die wist precies, hoe zijn sjon- getje's jasje eruit zag, en dat 't een naad midden over den rug had (dat hebben zulke kleine jasjes anders nooit, ziet u). Want z'n vrouw had 't zelf gemaakt. En toen ie hoorde, dat 't door juffrouw v. G. was meegenomen, ging ie weer naar de politie terug. En na 'n paar dagen had juf frouw v. G. 't jasje nog niet teruggebracht en toen kwam de politie 't in beslag nemen. En voor den rechter staat juffrouw v. G. nu vreeselijk te huilen en zegt, dat ze 't jasje wel zou hebben teruggebracht, maar dat ze 't zoo druk had, want ze waren aan 't verhuizen uit Zandvoort, en 't was bijna Sinterklaas en dan die drukte van d'r jon getjes van 2 en 3 en 4 en 5! Maar de Officier vindt 't toch leelijk van de juffrouw, dat ze eens ander's jasje zoo lang in huis houdt en al is, doordat ze bij juffrouw C. 't jasje niet zoo nauw bekeken heeft, geen oplichting bewezen, wegens ver duistering ejscht hij toch 20 boete of 10 dagen, wat de juffrouw in luid gesnik doet uitbarsten. De Rechter: „Hoort u, wat de Officier daar vraagt? Het is goed, dat u wat onder den.indruk bent, en dat u inziet, dat u ver keerd gedaan hebt. Ik wil u nu wel geloo- ven, maar u moet toch voelen, dat u zooiets niet doen mag. Luistert u nu maar eens, wat ik doen zal. Ik zal het mild met u maken." De juffrouw werd veroordeeld tot 5. boete subs. 1 dag hechtenis. Het konijnenhok en de wre kende hand. De 18-jarige P. de V., te Wijkeroog, wou graag een hok hebben voor z'n konijnen. Maar hij had geen hout. En z'n overbewoner had het wel. En toen klom ie op 'n goeien dag over buur's schutting en haalde der 4 planken weg. De tuinbaas had ze 's avonds nog gezien en den volgenden morgen vond ie ze niet meer. Maar wel vond ie de voetspo ren heen en weer bij de schutting. Beklaagde, klein gedegenereerd jochie, staat al den tijd zenuwachtig te huilen. Hij heeft de planken, toen de politie kwam, te ruggegeven. Waarom z'n vader niet meegekomen is? Vader weet er niets van, moeder en hij hebben het stilgehouden, want anders zou ie een pak slaag krijgen. De Officier vindt de eenige manier om bekl. te straffen een gevangenisstraf, en wel Ingevolge overtreding der Auteurswet werd het z.g. LOOSJES ADRESBOEK, uitgave van de N.V. Drukkerij voorheen DE ERVEN LOOSJES (Dir. Bern. J. Veldhuis te Amsterdam) Ged. Oude Gracht 88 in beslag genomen. In verband hiermede wenscht ondergeteekende er nadrukkelijk op te wijzen: le dat zij tot genoemde firma of uitgave in geen enkel verband staat 2e. dat de FAMILIENAAM LOOSJES hier ten onrechte als propaganda is gebruikt. 3 dagen. Als hij een boete krijgt, moet moe der, zooals bekl. zelf zegt, die van haar huis houdgeld overleggen, want hij verdient zelf niets. De Rechter is weer clement met den schreienden jongen en veroordeelt hem tot een week gevangenisstraf maar voorwaarde lijk, met een proeftijd van een jaar. Mr ar nu moet de Officier van vader een briefje hebben, dat ie er wèl van weetl En nu het pak slaag?.... Verder werden eenige kleine diefstallen, mishandelingen, verzetzaken e.d. berecht. O.a. werd een inwoonster van Zandvoort wegens opzettelijke onttrekking van goede ren aan het wegens huurschuld daarop wet telijk gelegde pandbeslag (door het ver- kaopen van een piano en een lamp), conform den eisch veroordeeld tot 2 weken gevan genisstraf. Geboren: 21 Febr. d. van M. H. Dyserinck Callenfels. 22 Febr. z. van M. W. W. VisserVermeulen. d. van H. D Smit de Graaf z. van R.'R. A. Ravensbergen Wildeboor.d. van F. T. v Kampen Jakobs. 23 Febr. z. van T. Huizing— Keijzer. 24 Febr. z. van J. Jonge janv, Dijk. z. van G. M. Kerkvlietv. Leeuwen d. van C. H. BoeréePeeperkorn. d. van J. C. J. Bakkerv. d. Ban Overleden: 22 Februari. A. v. V.ietv. Kla veren, 79 j., L. Poellaan. -B. Blansertv. Keulen, 88 j., Leidschevaart. H. de Haan Weyenbergh, 30 j., Kamperlaan. 23 Fe bruari, G. H. Arnold, 74 j., Schotersingel. 24 Februari. J. Soellaart, 70 j., Olieslagers- laan. C. BonmanDiemei, 68 j., Wouwer- manstraat. M. OphofScherm hagel, 85 j., Leidschevaart. I. M. Sluurop—Remmé, 35 j., N. Landstraat. 26 Februari. D„ 2 J. z. van J. Balk, Gaslhuisvest. Zo-ndag hield het vischcollege „Luslige Hengelaar" een vischwedstrijd in de wateren tuschcn Lisse en Hiiiegom. Des morgens 6 uur vertrok men gezamenlijk uit hot clublo kaal Weegde.s, Raamgracht, vanwaar per auto de tocht werd ondernomen naar den waterkant. Behalve het groote aantal prijzen had de biljartclub „D. O. S.", in genoemd lokaal ge vestigd een tweetal medailles beschikbaar ge steld één voor den groolsten en één voor de meeste baars. Het was voor de club de laatste wedstrijd in dit seizoen, en de hengelaars kunnen over dezen wedstrijd tevreden zijn, er werd veel baars gevangen. Van 7 tot 10 uur werd g> hengeld. Men wist gezamenlijk een paa,r hon derd sluks te verschalken. De heer J. Prins, die den grootsten op kant bracht, wist be slag te leggen op den len prijs, behoudens een der keurige medailles, terwijl J. Sloot als 2en prijswinner uit den strijd kwam en de medaille veroverde! De verdere prijzen wer den behaald als volgt: 3e prijs: J. J. Buur man; 4e prijs G. Stoof, 5e pr. S leenhoven, 6e pr. Sleeman, 7e pr. J. Kessens; 8e pr. Wig- gering; 9e pr. Zonneveld, 10e pr. Wilkens; lie pr. Honing, 12e pr. Perukel, 13e pr. Hoon- houl, 14e pr. Bonte; 15e pr. Jansen; 16e pr. Heijboom. De voorzitter, de heer J. J. Buurman, reik te met een toepasselijk woord in het clublo kaal de prijzen uit. Het was voor de „Lustige Hengelaar" een welgeslaagde vischwedstrijd. Hel docht ons nog niet zoo lang geleden met we van het buitengemeen loffelijke werk op de laatste leerlingen uitvoering van den heer Cats hadden gemeld, en daar wa ren ze alweer opnieuw, die jaarlijksche gas ten van het concertpodium, wier werk wfj met zooveel belangstelling steeds volgen. Het meest gaat die belangstelling uit naar leer. lingen die wij al eens meer op de uitvoe ringen ontmoetten, en dat is een natuur lijke zaak, daar men heel dikwijls bij dezul ken een vooruitgang vermag te bespeuren, die bepaald frappant kan zijn. Natuurlijk denkt men. allicht hier aan de meestgevofderden; en als men Iet op 't feit dat wij die „grooten" allemaal als gegiunertjes op 't podium za gen komen, dan is 't optreden van zoo'n ouderen leerling ook niet het minst inte ressant. Maar voor mij ligt toch een belangrijke oorzaak van de aantrekkelijkheid dozer avonden in 't spelen van de „jongeren." Daar zijn er, die na betrekkelijk korten tijd al zóó de macht over den strijkstok verkrijgen, dat er met zekerheid reeds voorspellingen zijn te maken. De strijkstok! Want wie niet zonder belangstelling deze avonden bij woont, én voor wie bet riool spel en zijn zwarigheden geen absoluut vreemde zaak is, bespeurt al gauw, dat de hoofdaandacht ,van den ervaren vioolpaedagoog zich concen treert op de' streek. Goede stokvoering is bij 't vioolspel, wat de ademhaling is bij den zang. En nog wel iets meer óók, want met „toonspinnen" alleen komt men er niet. Het grootste deel der 'rioöl-Iitteratuur zou onbereikbaar zijn voor lien, die bij alle stu die niet steeds weer de algeheele heerschap pij over den rechterarm trachten tever krijgen. Met welk succes de heer Cats, van dit be ginsel uitgaande, zijn leerlingen leidt langs 't moeilijk le begane pad der rioolstudie, mochten we weer Zaterdagavond constatee- ren. "k Behoef geen namen te noemen, maar liij menigen jongen executant zon 'k willen uilroepen: zoo je goed besefte, hoe uitne mend die rechterarm zich onlwikkelf, dan zou je al je vriten t"d (vé»I j, 't niet tegen woordig!) aan de viool geven. Geloof nu niet, dat die snecia'e rechter- nrm-eultuur gaat ten koste der linkerhand. Ik mag extra vermelden, dat het zg. „riool-gehoor" zich eveneens uilnemend heeft ontwikkeld bii Cat's leerlingen. Proe ven daarvan vindt men voldoende in de ensemble-stukken, die zich altijd onderschei den. behalve door voordracht óók door zui verheid. Hoe zou anders de poëzie van een Romance van Hellmesbergen tot ons ko men, wanneer niet de spelers der vier riool partijen met bewustzijn de akoustiscbe zwa righeden dezer kunstvol geschreven muziek uil den weg weten te gaan? Naast de muziek van Viotti (die jammer genoeg niet gespeeld werd door ongesteld heid van een der meest gevorderden die ook 't vorige jaar uitnemend speelde,) en de virtuo5enmuziek van Vieuxtemps is deze muziek van Hellmesbergen, van wien de stamvader de leeraar was van o.a. Joachim, Leopold Auer, Ernst, een der allerbeste rioolstukken die men mag hooren. Deze Ro mance verriikte het program en droeg bij, om muzikale wanstaltigheden van Ellerton te doen vergeten. Ook het concertino van A. Huber mocht wel als toenaam hebben ,g modi und kein Ende." Toegegeven zij, dat die minder goede mu ziek wel ziln nut heeft als technische stu die, maar wij mogen toch aan de jeugd het allerschoonste voorhouden? Smaakbederven is een leeli'k ding! Ook zou men de voor dracht van het concertino van Rieding een voudiger wenschen. De violiste heeft zeer zeker talent en een benüdertswaardige voor dracht; maar deze muziek heeft niets, wat op een pathetische voordracht wijst en moet in alles eenvoudig blijven. Het stuk werd ook aan den vleugel uitste kend begeleid, wat men van de muziek van Hellmesbergen eveneens kan zeggen. Ik liet me daar verleiden om te gaan specialiseeren, en waar zou dan 't eind ziin, wilde ik al len al 't goededezer uitvoering naar voren brengen Maar er is toch iets dat men niet zonder extra vermelding mag talen passeeren. Dat is, dat het e.oncert (want daar gaat zoo'n uitvoering tegen 't laatst geheel op Ii'ken) de gelegenheid bood. het verrassend-mooie ntanosnel van Mejuffrouw Hélène Elienne te bewonderen. Wij hopen van haar binnen kort 'e geven concert, even aangename in drukken weg te dragen als thans, nu- zij het soto-spel begeleidde van Hans Plom. Ik weet niet beter fe doen dan hier slechts te herinneren aan Blom's voordracht van Beet hoven's G-dur Romance die hu on de vorive uitvoeringen zoo io-teuzikaal sneeide. Thans droeg hü het ontzc<,l!!kveelei«ebende werk van Vieuxtemps voor. Pal'ade et Polonaise. Zulk een snelen is wel de hoosere bdnoning voor den leermeester, en geeft hem de inneriuke kracht, onderden moeiliiken arbeid van 't geven van vjoolondcrricht zich overeind fe houden en den geest frisch te bewaren In dezen leerling huldigen wü in 't büzonder den' heer Cats als muzikaal leidsman der aan hem toevertrouwden G. J. K. Men schrijft ons: Het concert van Zondagmiddag gaf eene herhaling van het programma, hetwelk Don derdag j.l. voor het steeds stijgend ledental der Haarlemsche Orkestvereeniging werd ten gehoore gebracht, „Der Unvollendete" van Schubert oogst te ook ditmaal het succes, dit toonwerk waardig. De welverdiende hulde moest „door op staan van het Orkest", in ontvangst worden genomen, hetgeen voor den heer Gerharz een bewijs moge zijn, dat, wat betreft opvatting van tempi en muzikalfe voordracht, de toe hoorders bet met hem ééns waren. „Andante Hygiëne. De gewijde rust van dén Zondagmorgen ligt over de Stad. Sloom sluipt een tram door de leege straten, als bewust van eigen overbodig heid in dit vroege uur. Hier en daar een en kele kerkganger en verder is er niets, dat de stlite breekt. Op eens. gaat de deur van een bakkerswin kel open. Het vinnige gerucht van een bel valt als een slovend gedruisch in de stille straat. Een jongsike van vier en een meisje van zeven jaar 'komen naar buiten, uitgeleide gedaan door de dochter des huizes. Beiden zijn voorzien van een langwerpig pakje, dat door zusje on der den arm en door broer met de beide handjes ondersteund, gedragen wordt. In het drukke gesprek, dat de beide ikinde ren voeren, waarbij broertje do rol van lastig en onvermoeid vrager vervult, wordt de aan dacht san bet ventje schijnbaar te zeer al- geleid. Het pakje glijdt plotseling uit de (kleine handjes en komt mei een malle buiteling o;» het troliodr terecht. De om wikkeling raakt tn den val los en voor de oogen der weinige, toe schouwers vertoont zich een krentenbrood, dat terecht is gekomen op een plaats, welke nu niet zoo bijzonder geschikt is, om brood te depo- neeren. Zusje, niet de bemoeizieke en bedillende al lures van een huismoedertje, beknort broer os-er zijn onhandigheid, en tracht, terwijl zij haar eigen pakje aan H knaapje overreikt, de ramp zoo spoedig mogelijk te herstellen. Het broze, papier wordt voorzichtig uitgespreid op hot grijs bevroren plaveisel en terwijl ze het broodje wil nemen, komt een boosaardig wind je, neemt het lichte papier op, dat in dwaze sehuifelingen mi rechts dan litiiks (kratsekt over het trottoir, even wordt opgenomen en tegen den muur van een huis geplakt., waarna het loodrecht neervalt en als uitgestoeid blijft lig gen. Zusje op een draf er heen. Vlug wordt het krentenbrood nu ingewikkeld en na broer tje, die deze heele scène in' sprakel'ooze ver bazing heeft gevolgd, te bebben ingescherpt, niet meer derge'.ijPie domheden uit te halen, wordt' de tocht voortgezet. In het besef van zijn schuld, hoort de kleine vent dit sermoen zwi'gend aan houdt het palkjc van zijn zusje met beide handjes omklemd en draagt het voor zich uit, als een heraut zijn vaandel. Begrijp jij, vrouw, waar de kinderen, zoo lang blijven? Cantibile" voor strijk-instrumenten, minste ook dezer keer zijn uitwerking niet en dank zij de onberispelijke zuiverheid, gepaard aan nauwkeurige nuanceering kwam Tschai- kowsky's schepping volkomen tot haar recht. Mevrouw Joh. v. d. Wissel gaf wederom een hoogstaande vertolking van het piano concert van Gernsheim en gaarne sluit ik me aan bij de woorden van een onzer geachte recensenten, waarin hij zegt: het is een pianiste die den zin der muziek weet te doorpeilen, en de kleurgeheimen van het klavier ten volle kent. Waardeering voor deze pianiste, die reeds vele blijken heeft gegeven van kunnen, waar het moderner werken betreft, dat zij de compositie van haren leeraar Gernsheim waardig keurt, op deze wijze tot ons te bren- JsCn* TT J Met „Prelude van Rachminow en Etude No. 3 van Liszt, toonde deze kunstenares haar meesterschap op het klavier. Mocht Reinecken's „Frieden feier niet tot de hedendaagsche scheppingen behooren; het uitbundig succes bewees dat dit Opus nog steeds gaarne gehoord word, en men met den smaak van onze bezoekers ook rekening dient te houden, Men schrijft ons: Wij vestigen in 't bijzonder de aandacht op het buitengewoon concert van aanstaan den Woensdagavond. waaTop zich zal doen hooren de bekende tenorzanger Evert Miede- ma Deze zanger, die geruimen tijd in het buitenland vertoefde, heeft overal zooveel succes gehad, dal men hem in Engeland den tweeden Caruso noemde Hij zingt een aria uit de Don Juan, de groote aria uit „Car men" en in het tweede gedeelte twee aria's uit „Tosca". Hel geheele programma is uit operamuziek samengesteld en bevat behalve de hierboven genoemde operas, de Freischiitz, Lohengrin, Faust, Paljas en Willem Teil. Alle num mers worden op algemeen verzoek gegeven, zoodat zeker een groote opkomst verwacht mag worden en men dus goed doet zich tij dig van plaatsen te voorzien. Naar wij vernemen zullen na 6 Maart e.k. niet meer in betaling worden aangenomen oud model bankbiljetten van 1000 en ver der alle billetten van: 300.— t/m Serie HH d.d. 10 April 1889. 200.— t/m Serie OO d.d. 11 Aug. 1887. f 100.— t/m Serie DS d.d. 7 Sept. 1889. 60.t/m Serie CS d.d. 2 Aug. 1889. 40.— t/m Serie EF d.d. 31 Dec. 1889. 25.t/m Serie KG d.c. 10 Dec. 1889, De Christen-democraten stellen voor Noord- Holland in alle kieskringen candidaat: 1. J, H. Staalman (aftr.), lid van den raad van Helder; 2. A. Hakvoort, lid van den raad Urk; 3. C, Bot, lid van den raad van Helder; 4. J. de Vries, lid van den raad van Texel; 5. K. Wijker G,zn„ architect te Egmond aan Zee. Naar men ons mededeelt, is, met toestem ming van den President der Arrondissements rechtbank overgegaan tot het in beslag ne men van Loosjes' Adresboek van Haarlem en Omstreken. Door den deurwaarder Van Wijngaarden is vanmorgen overgegaan tot het in beslag nemen der voorhanden exem plaren van het adresboek bij de N. V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes en bij de boekwinkels. Deze in beslag name geschiedt op grond van de Auteurswet. De heer J. P. Koppen, uilgever van „Het Adresboek van Haarlem 1923, 22e Jaargang' heeft zich door zijn advocaat mr. A. H. Merens, per request tot den president der rechtbank gewend, waarin hij o.m. opmerkt, dat hij bemerkt heeft, dat de fa. Loosjes bij het samenstellen van haar adresboek „op ruime schaal heeft gebruik gemaakt van ge gevens, voorkomende in zijn uitgave, zelfs in die mate, dat zij gelheele rubrieken met name in die „Beroepenilijst" klakkeloos heeft overgenomen, zulks, niettegenstaande op de uitgave uitdrukkelijk staat vermeld, dat nadruk verboden is." Het request geeft aan de beroepenlijsten, welke zijn overgedrukt, en wijst er op, dat het klakkeloos overnemen blijkt uit verschil lende omstandigheden. Het request zegt o.m.: „De techniek van het samenstellen van een adresboek is aldus, dat eerst wordt samen gesteld de alphabetische naamlijst door.ge bruikmaking van gegevens van het Bevol kingsregister en andere onderzoekingen en dat, wanneer de namen op kaartsysteem zijn aangebracht, daaruit de beroepenlijst door rubriceering wordt opgemaakt. Behoudens eventueele druk- en zetfouten, zullen de na men en adressen van de beroepenlijst gelijk luidend moeten zijn aan de opgave van de alphabetische naamlijst. In de beroepenlijst van de uitgave der fir ma Loosjes nu komen talrijke afwijkingen voor van de eigen ailphabetiscbe naamlijst, afwijkingen, die alleen te verklaren zijn, door dat zij de, beroepenlijst van „Het Adresboek v. Haarlem" heeft gevolgd." He.t request geeft eenige voorbeelden aan. waaruit volgens dit request blijkt, dat door de firma Loosjes opzettelijk gedeelten van de uitgave van den heer Koppen zijn nagedrukL" Van wege de Huurdcrsvereeniging der „Haarlemsche Woningstichting" is de volgen de circulaire aan de leden rondgezonden: Als gevolg van het besluit van de verga dering van Zaterdagmiddag 24 Febr., ge houden in het „Blauwe Kruis" Oude Groen markt, stelten wij u er mee in kennis, voor zoover u niet op gemelde vergadering aan wezig was, dal daar met instemming van alle aanwezigen is besloten de huurverhooging Maandag a.s. niet te betalen. Wij doen een beroep op u dat gij allen solidair met dit besluit de huurverhooging zult weigeren' te betalen en hel invulformu- lier aan het bestuur ter hand le stellen welke deze formulieren, oningevuld aan het Be stuur der Stichting terug zal zenden. Er werd in de vergadering een motie aan genomen, waarin verontwaardiging wordt uit gesproken over de woordbreuk van het be stuur der Haarlemsche Stichting tot Wo ningverbetering en van den wethouder van Openbare Werken, alsmede over den aard der toegezonden vragenlijsten en besloten Als voorzitter van een stembureau hier ter stede, acht ik mij verplicht er u op te wijzen, dat verleden jaar heel wal personen, kiesge rechtigden niet op de kiezerslijst voorkwa men. Nu is het tijd er voo te zorgen Indien zij, die meenen kiezer(es) te zijn en er niet op voorkwamen even op de afdeeling Verkiezin gen gaan informeeren hoe de zaken er voor staan,'komen zij er spoedig op, of komen te welen, waarom zij er nog niet op voorkwa men. Wel is het nog niet de officieele tijd van reclame, maar men staat de menschen heusch wel te woord en laat ik het gerust zeggen, het waren nogal veel roomschen, die er naast grepen. Zelfs volwassen menschen, die jaren lang in hetzelfde huis gewoond hebben, en voor alles en altijd te vinden waren. Ee opwekking in bovenbedoelden geest zou m.i. nuttig zijn. Tot zoover de beridhlsehrijver. Wij meenen niet beter te kunnen doen, dan zijn schrijven hier in extenso te publi- ceeren. Achteruit Barometerstand: 746. OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 761.8 m.M. te Saema. Laagste Barometerstand 718.0 m.M. te Valentin. Verwachting van den avond van 26 tot den avond 27 Februari: Krachtige tot matigen r ïideliike tot weste lijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, aanvankelijk iets zaohter. Hef «nimeerende voedsel slechte eters, Is FRANKEN'S MELKBR00D wordt deze lijst niet in le vullen en te hand haven het besluit van al Januari 1923 om de fimirverfiooging niet te betalen. 3ooals bekend, heeft de heer Slingenberg in de raadsvergadering der vorige week me degedeeld, dat onderhandelingen wenden ge voerd tusschen het gemeentebestuur en de regeering. Deze onderhandelingen zijn thans afgeloopen, doch omtrent het besluit der re geering kon de heer Slingenberg nog niets mededeelen, daar in de vergadering van het college van B. en W. hedenmiddag mede deeling gedaan zou worden. Wel kon de heer .Slingenberg ons zeggen, dat legen de huurders, die weigeren, de huurverhooging te beialen, ten spoedigste zulke maatregelen zullen genomen worden, waar de onwillige huurders nog lang aaj» zullen denken. Vandaag was het 40 jaar geleden dat de heer J. Griffioen, wonende te Schoten, in dienst trad van de Nederlandsche Spoorwegen. Hij is ma chinist aan de electrisohe centrale bij de loco motieven-remise. Er werden vele hartelijke woorden gespriv ken. Van zijn collega's kreeg de jubilaris een schemerlamp cadeau en eikentafeltje, van zijn kinderen een buffel en van het personeel waar mede bij vroeger gewenkt heeft een regulateur, klok. Verder getuigde een schat van bloemen van de waardeering die de jubilaris aderwejjn geniet. Vanavond wordt den jubilaris aan zi.tn wo ning aan de Botha straat een serenade gebracht door Seholen's Hamionie-orkest:_^___^___ KONSTANTINOPEL, 25 febr. De parle mentaire commissie voor godsdienstzaken heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot verplichting tot huwelijk van vrijgezellen teneinde het geboorteciper te verhoogen. Het wetsontwerp stelt op elke drie kinderen in een gezin er een van den militairen dienst vrij. PARIJS, 26 Febr. Volgens een telegram „an de bladen worn, de aanstaande verlo ving aangekondigd van prinses Mafalda, de .tweede dochter van den koning van Italië, m-t den kroonprins van België. BUSSUM, 26 Febr. Op den Bussumschen Grintweg had gistermiddag een aanrijding plaats tusschen twee motorrijders, doordat de een den ander wilde voorbijrijden. De motorrijder De Chatigner, die wilde passee. ren, werd dcor den val gedood, terwijl de berijder van het andere motorrijwiel ernstig aan het been werd gewond. De duo-rijder van dezen laatsten werd niet gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1