ZANDVOORT. Voor pudding, vla'» en algemeen: gebruik in de keuken neme me i SPAARNDAM. UITGEEST. HALFWEG. LEOLA'S ERFENIS NOORDWIJK. IJMUIDEN. VEL SEN. H1LLEGOM. L.SSE. BENNEBROEK INGEZONDEN. Gemeenteraad Vrtjatr^iivond vergaderde de gemeenteraad. Foorzitter was de heer Bramson, wethouder. Verder alle leden aanwezig. De heer v. d. Plas protesteert er tegen, lat in de notulen ontbreekt een uitlating van den heer Molenaar in de vorige verga dering, nadat de geheime zitting wederom was overgegaan in een openbare. De goed keuring der notulen wordt aangehouden tot dat de burgemeester van vacantie zal zijn teruggekeerd. Er was een verzoek van mej. Boerstra om toekenning van vier periodieke verhoogingen. Na eenige discussie staken de stemmen over een voorstel om het verzoek nu dade lijk te behandelen. De behandeling wordt dus aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het bouwen van winkels met gemakhuisje en urinoirs voor 20.000. De heer D. Driehuizen "heeft daartegen bezwaar gemaakt naar aanleiding van een raadsbesluit van 26 Juni 1899. De Commissie van Bijstand adviseert even wel, het voorstel aan te nemen en den grootst mogelijken spoed te betrachten, om dat volgens haar de bouw niet ih strijd met de door den heer Driehuizen bedoelde over eenkomst is. De heer SLEGERS wil dit voorstri aan houden. Spr. zit er niet voldoende in en meent dat B.enW. dit voorstel er wiflen door jakkeren. Er is te weinig tijd voor bestu deering geweest. Spr. wil ook de minderheid in den Raad gelegenheid geven de zaak te be- studeeren evengoed als de andere leden in de commissies de gelegenheid daarvoor had den. De VOORZITTER betoogt dat er voldoen den tijd voor bestudeering der kwestie is geweest. De heer MOLENAAR: „Door u maar niet door den Raad." De VOORZITTER handhaaft zijn meening en wordt door den heer Molenaar geïnter rumpeerd. Het voorstel tot aanhouding komt in stem ming: Voor dit voorstri stemmen de heeren Buck- man, v. d. Schinkel, Siegers, v. d. Werff en Molenaar: tegen de heeren Groen. Koning, r. d. Plas, v. d. Mooien, Zwaan en Bramson. De heer SLEGERS bestrijdt dan het voor stel om tot het bouwen der winkelhuizen over te gaan. Het is een ingrijpen in het particulier initiatief. Hij vindt dit idee van socialisatie roekeloos en een spelen met de financiën der gemeente. De middenstand is al genoeg geslagen en de winkelstand kan door dit ingrijpen van de gemeente niet vooruitgaan. Hij vindt dit door draven uit den booze. De tiid is nu niet ge schikt voor dergelh'ke financieele proefnemin gen. Hij waarschuwt het gemeentebestuur op dien weg niet voort te gaan. Het wordt de ondersang van Zandvoort Uit de gesprek ken in het dorp verneemt hii, dat men het beleid van de gemeente niet in goede han den vindt. De heer VAN DER SCHINKEL meent, dat er al voldoende winkels zün. Als het nu eens niet aan de verwachtingen beant woordt, gaat de gemeente dan zelf die win kels exploiteeren? Wat dan? Hii acht het voorstel in bet raderi der gemeente. De heer MOTENAAR bestrüdt de geldig heid van dit voorstel, omdat hit er een ge mis aan rechtsgrond in ziet. Eerst hadden B. en W. aan den raad moeten voorstellen om het raadsbesluit on te heffen, waarbij aan den heer H. Driebuizen de toezegging gegeven werd, dat de Strandweg niet be bouwd zou worden. Dan had de bebouwing pas in bespreking kunnen komen. Dest"ds heeft de commisie uitvoerig rap port uitgebracht. Daarover heeft men in ja ren niets meer gehoord. Nti is dat rapport ook weer geheel genegeerd en het tot in details niteeweTkte plan laat geen töd van voorbereiding. Hij wil den bouw overlaten aan n-rtienlWeu. Heeft men recht op den grond, dan wil hij dien grond wel verkoonen. maar Mi wil geen speculatie in een winkel- huizenbehcer. De heer BUCKMAN vindt dit voorstel goe- len met geld en herinnert aan de verschil lende motieven die waren opgesomd om de noodzakelijkheid van de logeeibriasting aan te tooneu. De VOORZITTER verdedigde het voorstel met een beroep op de gemeentekas, die er wel bii varen zal indien deze grond voor winkelbebouwing gebruikt wordt. Sur. en de heer Groen hebben niets van critiek op hun be'eid bemerkt en zullen den weg blijven 7oleen dien rit meenen dat in het belang der gemeente is. Voor de toekomst is spr. piet bevreesd. Hii wiist daarvoor op Schevenin- gen. De winkels zullen alleen aan gemeente- naren worden verpacht. Aanneming vin het voorstel zal ziin in het voordeel van ge meentenaren en gemeentekas. De heer KONING wil het voorstel verdedi gen, maar wordt voortdurend geïnterrum peerd door den heer MoVnaar. Er ontstond eenig dispuut tusschen de heeren Molenaar, Koning en den voorzitter. De heer Koning protesteert tegen de uitdrukking dat het hem om maeht zou te doen ziin. De heer MOLENAA-B bad graag gehoord hoe de andere raadsleden over het voorstel denken. Thans gaat alles er door onder het morn van verbetering der gemeeretefinancieën. Vroeger boorde je daar niet van. Spr. herinnert aan h-et stokpaardje van eenige jaren terug: het Vo-lksbadhuis. Aan het raads besluit, waarin de overeenkomst met den beer Driehuizen is vastgelegd, wordt een verkeerde uitleg gegeven. De bedoeling is zeer wel te begrijpen. De heer v. d. PLAS zegt van alle motivee ring af te zien. De heer MOLENAAR roept, dat daarop ge loerd wordt. (Heftige ontkenningen.) Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot den bouw der winkelhuizen, wordt aangenomen. Vóór de heeren: Groen, Koning, Bramson, v. d. Mooien, v. d. Plas en Zwaan. Tegen de heeren Moolenaar, Siegers, v. d. Werf, Bückman, v. d Schinkel. Met dezelfde stemmen wordt daarna een buitengewone uitgaaf, waarvoor een leening Van 20.000 noodig zal zijn, goedgekeurd. B. en W. stellen voor een stuik grond, groot 120 M2, te verpachten, gelegen bij den it-randweg, (achter de reclamezuil) tot het plaatsen van een kiosk. Goedgekeurd. De heeren H. Schuur en H. Bluys hebben plannen gemaakt voor den bouw van 74 woningen op de terreinen over het spoor. Voor 34 woningen, is hun een rijlkspremie van 300 per woning toegezegd. Zij bere kenen, dait voor den bouw van elke woning ongeveer 35000 noodig zal zijn. B. en W. stellen nu voor: 1. aan de heeren Schuur en Bluys te verkoopen ongeveer 2322 M-2. i 6 per M2 en hun in voorkoop voor een jaar te geven ongeveer 4628 M2. 2. Garant te blijven voor een dtoor adres santen op te nemen bouwcreddet van hoog stens 1000 per woning, alsmede voor een door de latere eigenaars op te nemen hypo theek van 3500. De heer SLEGERS meent, dat, gezien t getal ambten-aren, dat we hebben, geen extra geld behoeft te worden uitgegeven voor toezicht in details. Uit besprekingen, die volgen, blijkt, dat de bedoeling is bij de Pa-ssage een brug over de spoorbaan te bouwen. Na nog eenige discussies wordt het voorstel Joedgekeurd. De heeren v. d. Molen en v. d. Werf, verla ten de vergadering. Vastgesteld wordt een wijziging van het raadsbesluit, betreffende het aangaan vun iep geldleening, gioot 300.000. B. en W. vragen machtiging tot aanstelling i 1 A 1 bbM f De naam zegt, waaruit het bereid Is. van een beljongen, die de komst van den vuilnis-auto aankondigt De heer Molenaar wensebt geen beljongen, dcoh zou liever een voetbei aan de auto heb ben. De heer Koning meent dat een beljongen beter voldoen zal. De hear Molenaar kant zich tegen uitbrei ding van het personeel. De heer Zwaan stelt voor, dien jongen tij delijk aan te stellen, opdat B. en W. kunnen onderzoeken, of er aan de auto zelf niet een bel aangebracht kan worden. Het geamendeerd voorstel wordt aange nomen. De heer Molenaar stemt tegen. Machtiging wordt verleend tot bet doen van een betaling uit den post „onvoorziene uitga ven". De meerdere kosten voor het langer ge opend blijven in den seizoentijd van den tele foondienst, bedragen 406, welke onvoor ziene uitgave met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Onder dankbetuiging zullen de ten geschen ke aangeboden schilderijen van mevr. de Wed. H. W. A. Krook van Harpen, worden aanvaard ter versiering van de raadszaal. Met algemeene stemmen wordt goedgevon den om de strandpacht van de wed. C. Keur, over te doen tot het jaar 1925 aan Jacob Keur. Met algemeene stemmen wordt goedgevon den om bij wanbetaling van gas niet alleen de levering van gas af te sluiten, maar den di recteur der bedrijven ook te machtigen de waterleiding af te sluiten van den wanbetaler. De gewone waarschuwingen zullen eerst wor den verstrekt. Met algemeene stemmen wondt dit 6e sup- pletoire kohier van den dienst 19211922 goedgekeurd tot een bedrag van 5811,80. Bij de rondvraag wensoht de heer Molenaar over de steunregeling te spreken en klaagt over de verlichting van het Dorpsplein. Er gaan echter onheilspellende geruchten over een brand in het dorp, weshalve de ver gadering wordt gesloten. Brand. Vrijdagavond plusminus negen uur, brak brand uit in de bergplaats van de in aanbouw zijnde gemeen tewoningen aan den Parallelweg. Dank zij het spoedig ingrij pen van de brandweer, kon de brand be perkt worden tot de schuur, anders waren het niet waarschijnlijk geweest de woningen door het vuur waren aangegrepen. Men spreekt echter over het algemeen zijn verwon- dering uit de brandmeesters in deze niet steeds telefonisch verbonden zijn. Na negen uur des avonds zyn deze heeren niet tele fonisch te bereiken, wat toch zoo noodzake tijk is, daar toch meestal bij uitbreking van een brand niet spoedig genoeg hulp kan worden verleend om erger te voorkomen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. G. Akersloot en A. v. d. Mije. Getrouwd: K. Paap en P. Keur. Geboren: Wilhelmina Hendrika, dochter van P. Schijff en W. van Duivenboden. Eervol ontslag. Door Burgem- en Wet houders is overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 April 1923, eervol ontslag ver leend als gemeente-werkman, in verband met het bereiken van zijn 65-jarigen leeftijd, aan den heer J. Keur. Zondagschool. In plaats van den heer Keuris, welke bedankt beeft als onderwijzer bij het Zondagsschool-onderwijs, is als zoo danig benoemd de heer W. Bol. De brood-oorlog. Zaterdagmiddag werd bij bekkenslag bekend gemaakt, de heer Huntsman, de welbekende uit den brood jor- Ug te Amsterdam, a.s. Maandag alhtor een fïliaa! zal openen, waar het broei in den winkel afcehaa-ld zal kosten 0 18 en thuis bezorgd 0.20. Wij vernamen verder, dat de gevestigde bakkers alhier reeds tWeemaal ver gaderden, waaruit wij tot heden niet meer aan de weet konden komen, dan dat besloten is, gezamenlijk inkoopen der benoodigde grond stoffen te doen, teneinde zoo concurrerend mogelijk te kunnen optreden. Verloting. Aan mej. N. Huis alhier, Is door B. en W. vergunning verleend tot het houden eener verloting ten bate van de Hongaarsche kinderen, alsmede is door ge noemde college vergunning verleend aan het bestuur van den bond „Insulinde" te Am sterdam, op 6 Sept. en aan de vereeniging Ondersteuning voor behoeftige weduwen te Amsterdam op 11 Sept '23, respectievelijk een collecte te houden en uitsluitend bij be gunstigers lijsten aan te bieden. Raadsvergadering van Vrijdag 23 Febr. 1923. 1. Notulen, ongewijzigd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. 3. Overgegaan werd in besloten vergadering te behandelen aankoop voormalig haventje. Wordt gekocht. 5. Wachtgeldregeling aangenomen. 6. Vervolg onderwijs gewijzigd en aangenomen. 7. Door den Raad aangenomen het advies voor on derzoek der werkloosheid in de gemeente. Vastgesteld werd: uitdieping en demping Z. gem.-vaart bij de woning rijksveldwachter en vanaf de begraafplaats, tevens wegver- breeding vanaf het bruggetje naar de Rijks veldwachterswoning. Loon kostwinners en gehuwden vast te stellen minimum 16 met 0.50 per kind toeslag, beneden 15 jaar tot een maximum van 18. Geen werk wordt verschaft aan ongehuw- den welke geen kostwinner zijn. Werk wordt verschaft aan georganiseerden als zij zijn uitgetrokken, de georganiseerden krijgen dan tevens een toeslag van 0.40 per week als tegemoetkoming voor con tributie voor de werkloozenverzckering. Eerst zal werk worden verschaft aan on georganiseerden als zij zoolang werkloos zün geweest als de gemiddelde duur is van de werkloozenuilkeering. Indien een te werk gestelde. Werk kan kri'gen tegen voor dat werk gemiddeld in de gemeente geldende Joonen is hij verplicht dat aan te nemen, daar hij niet anders te werk zal worden gesteld. Aan landbouwers en werkgevers zullen brieven worden rondgezonden, om zooveel mogelijk hun arbeiders te betrekken door tussehenkomst van de Gem. Arheidsbeurs. .Over het bedrag van den eventueel uit te keeren steun kwam zij tot het volgende voor kostgangers welke niet bij familie inwonen 8 per week. Voor kostwinners en gehuwden van mini mum f 12 met 1 toeslag (voor kind be neden 15 jaar) met maximum van 16. Rondvraag niets. Het Witte Kruis alhier heeft een mooie liglcnt cadeau gekregen, slechts het mate riaal heeft de Vereeniging betaald, de ar beid is gratis gedaan. Hulde! Het is niet te hopen dat de werf van de firma Volker alhier verdwijnt, er werken pl.m. 24 man. Tentoonstelling van bloelende bot-, knot- en wortelgewassen. Zaterdagmiddag, het was ongeveer half vier geworden, werd deze ten- 1 toonstelling in. de groote zaal van hotel „De Ooievaar" officieel door den burgemeester vain Uitgeest, den Edel Ach tb. heer A. van Lith, me een taepasselijk speech je geopen. De zaal was als het ware in een bloemen tuin in voilen bloed herschapen. Aan de eene zijde der zaal stonden de bloembollen in pot ten, opgekweekt door de leerlingen der beide lagere scholen. We gelooven ndet te veel te zeggen, wanneer we verklaren, dat deze eerste proef wel geslaagd mag heeten. Menigeen on der de scholderen heeft een prijsje voor zijn goed verzorgde bollen mogen behalen, enkele gelukkigen zelfs meer dan eene bekrondng.OoK thans was een prachtige inzending verschil lende tulpen aanwezig van den heer D. Krijgs man, bloemkweeker, alhier. Van de firma H. Kluft en Zonen was een keurige collectie bloem- en tuinzaden aanwezig. Tevens zagen wij bij d'iems stand de geheele serie prijscou ranten, door genoemde firma van af 't jaaT 1881 uitgegeven. De heer J. C. Twdsk, onze bloemist, die vooral door zijn schuierende bou- quetten en opgemaak e bloemenmanden een goede reputatie geniet, had eenige mooie bloe menmanden en aardige ruikers geëxposeerd. Niet minder werd 't oog gestreeld door de heer lijke bloemenpracht in 't midden der zaal in bootvorm opgesteld. Met recht was ons oog te gast. Burgemeester Van Lilih had dan ook met te veel gezegd, toen hij degenen prees, die het initiatief hadden genomen voor deze tentoon stelling; daarvoor was durf en ondernemings geest noodig geweest. En al wat men ijn de groote zaal had samengebracht, wees er op, dat de tentoonstellingscommissie schitterend was geslaagd. Nog dient vermeid, dat 'n strijkje na de officieels opening de aanwezige genoo- digden vergastte op eenige mooie nummertjes, welke heel aardig werden uitgevoerd. Tot slot laten we hieronder nog de volgende bekroningen volgen: Onderlinge Tentoonstelling. A. Programma. 1. D. Meijer Kzra., 3e prijs voor Hyacinth en in pot, Bronzen medaille: 2. N. van der Wel en Zn., Ie prijs voor Darwinitulpen in glazen, verguld zilveren medaille; 3. H. Kabel, 2e prijs Crocussen, bronzen medaille; 4, D. Krijgsman, le prijs met gelukwensch der jury, voor col lectie bol- en knolgewassen, verguld zilveren medaille. B. Inzendigen buiten progrmma. 1. Ons Belar.g, 2e prijs, 2 kistjes Crocussen, bronzen medaille; 2. H. Kluft, eervolle vermel ding, collectie tuin- en bloemzaden etc.: 3. H. Kabel, 3e prijs voor Hyacinthen en Narcissen, bronzen medaille; 4. A. v. d. Eng, 2e prijs voor Hyacinthen en Tulpen, zilveren medaille; 5. A. v. d. Eng, 2e prijs voor Azalea, bronzen me daille; 6. Hol!. Bloemkw. Genootschap, le prijs voor Azalea, Zilveren medaille; 7. Meijer en Schenk, eervolle vermelding voor Anemonen „De Caen", kistje Muxillo's; K. Goeman, eer volle vermelding, voor een collectie Gactaro- zen; N. v. d. Wel en Zn., 2e prijs voor een collectie vroege Tulpen en Narcissen, zilveren medaille; Afd. Bloembollencultuur, 3e prijs, een perk cyolamen, bronzen medaille; Onder, kweekers, le prijs, voor Darwin breede en vroege, zilveren medaille; K. Daan, 3e prijs, 5 kisjes vroege Tulpen, bronzen medaille; J. Kabel, eervolle vermelding, voor platen van 't album van Eden; D. Krrgsim/ara, cere-medaille voor de grootste en mooiste inzending, uitge loofd door de Onderlinge Kweekersvereeni- «in«- Bekroningen der inzendingen van „Floralia". Hyacinthen. E. Wit Linocence: le prijs Trijn tje Bonikenbürg; 2e prijs Diilk Schermers; 3e prijs Jansje de Vries; 4e prijs Marinus Dibbets; 4e prijs Trijntje Bas. E. Rose Gertrude: le prijs Simon Roozendaal Hzn.; 2e prijs Grietje Bakker; 3e prijs Mina Kapteijn; 4e prijs Hendrik Jansen. E. Blauw Johan: le prijs riet toegekend; 2e prijs Dink Schermer; 3e prijs Jo van Staveren; 4e prijs Marinus Dibbets. Narcissen: Lucifer: le prijs, Mina Kaptedn; 2e prijs, Hendrik Jansen; 3e prijs, Jansje de Vries; 4e prijs, Dirk Bak'kum. Empereur: le prijs, Gerbrand Heljne; 2e prijs, Agatha Brasser; 3e prijs, Guurlje Kabel Hd.; 4e prijs, Albe Bakker Jd. Madame de Graaf: le prijs, niet toegekend; 2e prijs, Jansje de Vries; 3e prijs, Aide Bak ker Jd. Tulpen. Prins vara Oostenrijk: le prijs, P< Twaalfhoven; 2e prijs, Grietje Heijne; 3e prijs, Anna Siamek; 4e prijs, Willy Rol. Muniillo: le prijs Willy Rol; 2e prijs G. van der Eng, Azn.; 3e prijs, Anna Sta nek. Keizerskroon: 2e prijs, G. van der Eng Azn.; 3e prijs, Jo van Staveren; 4e prijs, P. Twaalf hoven. Crocussen. GalWeen Paslow: le prijs, niet toegekend; 2e prijs, P. Putter; 3e prijs, ndet toe gekend. Purpcrea Grandifkura: le prijs, Piet Putter, 2e prijs, Cor Tromp; 3e prijs, J. Heijtman». Lothaar: le prijs, ndet toegekend; 2e prijs, Piet Putter, 2e prijs, Cor Tromp. Witte Kruis. Naar we vernemen heeft de heer H. Zurlohe, zijn benoemdmg tot bestuurs lid van het Witte Kruis niet aangenomen. Jubileum. Onze plaatsgenoot, K. de Bak ker, seimhuiswachter bij de Ned. Spoorwegen hoopt 10 Maant zijn 25-jarig dienstjubileum te herdenken. Rijkspremie. Ook aan de heeren P. en W. Goedhart en C. Rol is rijkspremie ad 300 voor woningbouw toegekend. Eerste Hulp bij ongelukken. Deze jonge vereeniging zal de Koninklijke goedkeuring op hare statuten aanvragen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Dr. L. WenÜnlk, voor zitter; G. J. Bomebroek, secretaris; S. Zoet, penningmeesterP. Kalkman en K. Bz. Hos, commissarissen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Nicolaas Biokkez en Maria Muy*. Raadsvergadering. Voorzitter de Burge meester. Aanwezig alle leden. Na de opening met gebed punt 1 der agenda. Ingekomen stukken en mededeelingen. Punt 2. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem, betreffen de verlenging van arbeidstijd werklieden. Door de Kamer is vergunning verleend den arbeidstijd voor gemeente-werklieden van 45 op 48 uur te brengen. B. en W. vonden overigens dat de Kamer v. Koophandel zich had te bemoeien met za ken, handel en nijverheid betreffende, en niet met gemeentezaken. Punt 3. Adres afd. Halfweg e. o. der S. D. A. P. e.a„ voorziening werkeloosheid. B. en W. stellen voor het adres in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. De heer HOOGERBEETS vroeg of dat zoo veel beteekende dal er niets aan gebeurde. De BURGEMEESTER vertelde wat er al zoo voor de werkeloozen gebeurde. Punt 4. Verzoeken van de besturen der R.K. Par. School te Haarl.Iiede en Christe lijke school te Halfweg om voorschot op de vergoeding. Verleend worden aan de Chris- teliike school f 1100 en aan de R.K. school 750. Punt 5. Schrijven Ged. Staten betreffende wiiziging der verordening tot heffing van in- gebruik neming gemeentegrond enz. (woon wagens). Goedgekeurd. Punt 6. Schrijven van Ged. Staten betref fende wijziging der Gem.begrooting dienst 1923. Eenige wüzieingen worden aangebracht. Punt 7. Vaststelling verordening betreffen de slachtingen enz. Goedgekeurd. Punt 8 Adres gemeente-veldwachters be treffende verstrekking van winterjas en enne. B. en W. stellen voor alléén voor 1923 een winterjas te geven en verder niet meer. De heer STORK vroeg evenals de heer Stokman, wat er gebeuren zou als de loonen omlaag gaan en of het geen usance was, uni formen te verstrekken? Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICK Circa 370 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50. franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij dt N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD." Nassaulaan 49. Haarlem. De Burgemeester repliceerde. Punt 9. Schrijven van Ged. Staten betref fende inning der plaatselijke inkomstenbelas ting. De heer KRUSEMAN verzoekt aanteeke- ning dat hij tegen afwijzing is. B. en W stellen voor afwijzend te beschik ken. Punt 10. Adres Muziekvereeniging „Eens gezindheid" betreffende ingebruikgeving van gemeentegrond, voor plaatsing muziektent aan het einde der Schoolstraat. Goedgekeurd. Punt 11. Voorstel B. en W. tot vaststel ling eener regeling met de gemeente Spaarn- dam tot schoolgaan van kinderen aldaar. Opheffing der O. L. School te Spaamwoude en verleenen eervol ontslag aan den onder wijzer W A. Kwantes. De heer KRUSEMAN drukt z'n spiit over de opheffing uit. Goedgekeurd. Punt 12 Benoeming leden stembureaux voor de Provinciale Staten en Gemeenteraad en Hoofdstembureaux voor den Gemeente raad. I: Burgemeester, Kruseman. Stork, v. d. Laan, v. Essen, Gravemaker, II: Vink. Stok man, Brüman, Nclis, Vriesekoop, de Koning; HII: Biesheuvel, v. d. Burg, Vlasveld, Hoo- gerheets, Stokman. Hoofdstembureau: Burgemeester, v. Splun- fer. Biesheuvel, v. d. Peet en Difksen. Pust 13. Vaststelling supnl. kohier 1922 Hondenbelasting. Goedgekeurd. Punt 14. Vaststelling cohier Bedrijfsbelas ting 1923. Goedgekeurd. Punt 15. Reclames Hoofd. Omslag in ge heime zitting. Rondvraag De heer v. d. Berg vroeg naar de «cliootoclclregeling met Haarlem. Mevr. Hoogerbeets besnrak de straatver lichting in 't stadskwartier, benevens de slechte rioleering. Vriesekoop reclame onderwiizerswoning. De heer v. d. Laan eenige reclames Hout- ra knol der. fVf den Raad te Halfweg. Mat geval, Het Riïk zou in deze gemeente evenals in vele andere, de plaafselüke zoowel als de Rüksinkomstenbelasflng innen. Nu ontvangt het Gemeentebestuur een schrüven van Ged. Staten, dat het door om standigheden liever zag dat hef Gemeentebe- bestuur maar zelf voor de inning der belas ting zorgde. In hoofdzaak vinden die omstandigheden hun oorzaak in het art. 4 der Gemeentewet, die verordent dat Houtrifk en Pol an en een viifde der geheele gemeentebelasting meer moet betalen Deze oude wet van 1863 had allang opgeheven moeten zijn, en door B. en W. is er al jaren moeite gedaan om er af te komen, maar nog steeds zonder resul taat. Thans, nu hef Riik deze belasting moet innen, weet het er begrüpelüker wiize geen raad mee. en wil 't maar weer liever van zich afschuiven. B. en W. bedankten er echter voor, en zien in deze weigering het goede middel om het beruchte artikel 4 opgeheven te kriigen. De heer Kruseman wees op 't gevaar dat er nu bestaat, dat de gelden nu misschien voor 'n groot deel oninbaar worden, en ol-itfo voor overleg. B. en W. wanen echter onverbiddelijk era de Raad eveneens, zoodat misschien voorloonig noch 't Rük, noch de gemeente om de be- la-uingnenningen komt, 'n Ideale toestand! Personalia. Met ingang van 1 Maart a.s. is door de directie der N. V. Spaarkas voor Kalth. Nederland als vertegenwoordiger voor de a.fdeeling Spaarbank benoemd de heer A. Heemskerk. De belegging van spaargelden kan geschieden des Dinsdags in het St. Jo zefsgebouw en des Vrijdags ten Ihuize van den vertegenwoordiger, telkens van 57 uur. De schoolkwestie. In verhand met het besluit van den Gemeenteraad vara Noordwij- kerhout tot opheffing der tweede openbare Lagere School in die gemeente, heeft de in specteur, de heer K. Bramts te Leiden een uit gebreid onderzoek ingesteld. De resultaten hiervan zijn, dat genoemde inspecteur bij Ged. Staten zal adviseeren, deze openbare school te laten bestaan, doch dat twee lokalen er van, ter beschikking zul len gesteld worden vara de Herv. Schoolver- eeniging tegen 1 Juli a.s. meldt het N. r. d. D. Gevonden voorwerpen. Een grijze cein tuur; een garnituur van een pence-nez; een zwarte gebreide handschoen; een zilveren hor loge, een pop, een grijze trico handschoen, een zwart lederen portemonnaie, een duim stok. Verkooping. Bij de Vrijdag ten over staan van notaris Boerlage gehouden verkoo ping, werd een woonhuis aan de Wilhel- minakade 82, gekocht door den heer J. Vis ser Jbzalhier, voor 7700; een pakhuis aan de 1ste Midderthavendwarsstraat 3 met recht van erfpacht op den grond, werd ge kocht door den heer Gerrits te Amsterdam voor 8500. Een woonhuis aan de Fultonstraat 1, werd opgehouden. Burgerlijke Stond. Ondertrouwd: J. Hop. man en J. Schouten. Getrouwd: H. J. Jonkman en G. v. d. Wiele. B. Huizingh en M. C. Hoogendijk. Geboren: z. van M. C. Anthonissen-Over- beeke. d. van A. Huiskes-Dekkers. d. van C. P. van Schoor-Hoogeduin. d. van C. A. Schönfeld-Stofregen. z. van M. Blaauw-Kole. d. van F. T. Breukhoven- Erenst. d. van K. de Vries-de Best. z. van M. C. Jansen-Tromp. d. van M. Uiter- wijk Winkel-Prins. z. vara M. J. Engelhart- Willem. z. van A. ten Napel-Kramer. d. van T. J. van Offenbeek-Jobse. z. van J. Repko-Wengelaar. d. van A. C. Rijpma- v. d. Bijl. z. van G. A. Donker-Gomes. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente houdt een openbare vergadering op Dins dag den 27 Februari 1923 nam. 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming onderwijzer openbare school voor G. en U. L. O. in de vacature G. H. M. Groeneveld. De volgende voordracht is opgemaakt: 1. J. Ver hoeven te Leiden, 2. B. Borst te Hasselt, 3. J. de Haan e Ede. 2. Vaststelling rooilijn, ge deelte Stationsweg voor woonhuizen J. A. Gerritsen. B. en W. stellen den raad voor om de rooilijn voor het noodzakelijk gedeelte van den Stationsweg, van af de Asslerbrug tol aan de woonhuizen van J. van Zanten Jz., vast te stellen als volgt: eene lijn, loopende evenwijdig aan en gemeten op 3.50 M- uit de kanilaag der bestrating van den weg. 3. Ge wijzigde aanvrage om voorschot „Patrimo nium". Verzocht wordt om een voorschot uit de gemeentekas van ten hoogste 115000 voor den aankoop en overdracht van grond en voor den 'bouw op dien grond van 30 ar beiderswoningen, alsmede om een jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuïteit. De meerderheid van B. en W. stelt den Raad voor, het gevraagde toe te staan. Tegen stemde de wethouder H. Veldhuijzen van Zanten. 4. Contract tot levering van water aan Lisse, Sassenheim en Warmond. B. en W. stellen den Raad voor, om bedoeld, con tract eveneens vast te stellen. 5. Bespreking geldleening voor de stichting eener water leiding. In den gehouden ontwikkelingsavond van den R.-K. Volksbond toonde kapelaan Blankenauw aan, hoe Christus de kerk ge sticht heeft als een zichtbare gemeenschap en dat de Stichter der kerk heeft ingericht, dat zij haar eenheid kan bewaren en haar doel bereiken door haar te geven een blijvend leergezag, een blijvend priesterschap en een blijvend bestuur, Z.Eerw. vond een aandach tig gehoor. De Bloemistwerkliedenvereenigimg „St. Isi- dorus" hield Vrijdagavond een propagandaver- gadering in het Gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond. De opkomst was best en onder de aanwezigen waren ook enkele dames. Als spre ker trad op de WelEerw. heer Kapelaan v. d. Eem, uit Amsterdam, met het onderwerp: „Is vakorganisatie nog noodig in onze dagen?" Met den Christelijken groet opende de voor zitter de vergadering en heette alien, m het bijzonder den gewijden spreker wellkom, wien hij onmiddellijk het woord gaf. Na een korte inleiding zeide spreker, dait het onderwerp niet door hem zelf was gekozen; hij zeide het ndet te hebben gedurfd. Het was hem echter opge dragen door het bestuur, weshalve hij het dara maar zou wagen Hij zou trachten wat nieuw vuur in te storten en wat meer bekendheid te geven aan het vareendgingsleven. Spreker zou dan allereerst sproken over het feit en de oor zaken, waarom zoo ontzettend velen dé or ganisatie den rug toe keeren. De eenling ijs als een blad aan den boom, hetwelk door den wind wordt voortgejaagd. Spreker steid de vraag: „Is het soms de welstand van dezen tijd, dat zoovelen de organisatie ontloopen?" Spr. wees er echter op, dat de welstand op het oogenblik verre te zoeken is. Het eantal werk- loozen is ontzettend groot onder hen, die strij den moeten voor het dagelijksch brood voor stouw en kindjejren. Geheel terneergedrukt ziet men ze in gescheurde kleederen en versleten schoenen ronloopen dn alle takken v. bedrijf. En dat is niet enkel in de steden, doch ook in do dorpen. Vroeger trokken velen van het platteland naar de stad en thans trekken ze de stad uit, om misschien op het platteland nog iets te verdienen. Spr. wees er op, hoe de lage valuta in het buitenland onze industrie den doodsteek geeft en de arbeiders tot bedelaars maakt. De welstand van onze dagen is een tobben, een zwoegen, ja een armoedig levan. Dit dus is de oorzaak niet van de malaise in de vexeenogjngen. Is het ram misschien 't om gekeerde, dé armoede en de ellende? Dan wees spr. op het verschijnen van de Encycliek „Re- rum Novarum". Toen was er armoede en toen greep men het wapen van het vereenigingsle- ven. Neen, zei spr., het is de oorlog, die achter ons ligt, welke de malaise heeft gebracht. Het ging toen zoo gemakkelijk geld te verdienen en verhooging van inkomsten te verkrijgen. De oorlog was uit in 1918, doch de roes was nog niet afgeioopen; we leefden nog in den sleur voort. En daarvan is gekomen de verslapping, waarin we thans zijn gekomen. Daar is een futloosheid, welke zijn weerga niet kent, het geen spr. met een voorbeeld uit Rusland aan toonde. Een kleine troep van communisten speelt daar den baas op zoo'n godslasterende wijze, dat ons de haren er van te beige rij zen. Evenzoo is het in Nederland gegaan, ten tijde van de reformatie. Ook toen werden de katholieken verdrukt en toen kwam ook de verslapping. Thans zijn we dat gelukkig ont groeid en stellen we fier ons hoofd op. Hoe ging er een schrik door Nederland in die No- vemhermnand van J918. Waren we tóen door onze organisaties niet sterk geweest, dan had den we onder revo'.utionnaire verdrukking ge staan. Ziedaar, wat organisatie vermag. En thans zoo'n verslapping. Hoe is het mogelijk? Wij zijn Roomschen, doch niet meer met die vurigheid van weleer. De kennis van den gods dienst schijnt te verslappen met de jaren en wat we niet meer kennen, kunnen we ook met verdedigen.Toen in den oorlog een Pater Fran ciscaan met de bruine pij voor H. M. de Ko ningin de trouw aantoonde van de Roomsche vcreenfgmgsmanMenj, voelden we ons groot en trotsch. Door die slapte van ons gevoel en ons godsdienstig bewustzijn, is de verslapping in de vakorganisatie gekomen. Hoe worden de ge wone vergaderingen bezocht? Is daar nog wel aanwezig het oude vuur van weleer? Was dat war. Spr. vroeg in de pauze iets van dat oude vuur te toonen en het medelijden te toonen voor de bewoners van het Roergebied. Er zul- cn 1000 markbiljetten te koop worden aange boden voor 10 cent per stuk. De opbrengst is voor onze broeders in het Roergehied, welke anders aan den hongerdood rullen zijn prijs gegeven. Toont don nog eens, dat er een mede lijdend hart in uw boezem klopt en dat het u ernst is, om uw geloofsgenooien over de gren zen te helpen het hoofd boven water te hou den. De biljetten gingen vlug van de hand en het was te betreuren, dat er slechts 50 stuks waren; wij meenen niet te overdrijven, als we zeggen, dat men er gemakkelijk 500 aan den man had kunnen brengen. Deze 50 brachten op 23,46. Bravo, Lissersl Op charitatief ge bied alzoo geen verslapping. Na de pauze zou spr. de middelen aan de hand doen, om de verslapping zoo krachtig mogelijk bij ons zeiven tegen te gaan. Op dit terrein zijn meerdere voormannen reeds lang bezig. Ook op politiek terrein was verslapping gekomen en wordt naar middelen gezocht ook daar de energie te versterken. Maar de politiek kan ons in het bedrijfsleven geen op lossing brengen. Daardoor zullen we de op heffing en de sociale verslapping nooit vin den. Daar waar we het niet verloren hebben, zullen we het natuurlijk nooit vinden. Daar om kan oen oprichting van de R.K. Volks partij nimmer voor ons verbetering brengen in onze sociale nooden. Wij hebben het ver loren in onze zelfverheffing. Wanneer de mensch tot hoogmoed komt, verliest hij al 't edele. In onzen Roomschen overmoed heb ben we de energie verloren. Door het uit- schetteren van onze rechten hebben we het geluk niet gevonden Het recht alleen geeft het nog niet Door het steeds schetteren van recht verliezen we de plichten uit het oog. Onze vakorganisatie zei II. Hermens, is 1e so cialistisch opgeleid. Naast rechten, wij moeten het nooit vergeten. Paus Leo heeft er zoo uitdrukkeli'"k op gewezen in zijn Rerum No varum, hebben we plichten te vervullen. Het moet er nooit alleen om te doen zijn steeds en altijd de arbeidsvoorwaarden verbeterd te krijgen, maar we moeten streven naar een ideaal, een echt Roomsch ideaal. Komende op de vraag is vakorganisatie noodig in deze dagen, zei spreker, broodnoodig. Doch niet alleen voor de gulden waarmede tot verhef fing van ons godsdienstig zedelijk leven. Wanneer we de boosheid zien langs de straten en de weelde en daarnaast de schrikkelijke armoede, dan moeten we zeggen, wat is de wereld toch slecht. Maar dan begrijpt ge ook dat organisatie hard noodig is in onze dagen. Maar dan geen organisatie van Room schen, doch een echte Roomseh-Kath. orga nisatie. Waar de café's, de schouwburgen en bioscopen vol zitten, dan is 'f een feit dat deze niet alleen gevuld zün met kapitalisten, doch ook met arbeiders. En waar dit zoo Is. toont de arbeidersorganisatie, daar ontbreekt een echte Roomsche geest. Die geest moet worden hernieuwd en wel door de organisa tie. Onze leuze moet ziin God hoven alles en godsdienstig in alles Denkt er echter aan, dat nw bestuur niet enkel de organisatie vormt, doch dat ge allen mee moet werken. Zorgt present te zijn als ge genoomga wordt op een godsdienstige conferentie. De strijd op deze wereid gaat niet alleen om 'n hand vol geld, doch om hoogere belangen. Zijl ge er van overtuigd dat uw vakorganisatie voorziet in uwe stoffelijke en geestelijke noo den, maak dan de organisatie waarlijk groot. Zijt allen voor uw organisatie een vurig propagandist am strijders te krijgen voor de Roomsche zaak Spr, eindigde met den wensch dat allen zullen streven in hun vakorganisa tie voor God en Kerk, Koningin en Staat. Een donderend applaus brak na deze met vuur uitgesproken rede los. De voorzitter dankte de gewijde spreker en hij hoopte dat zijn uitgestrooid zaad voor de Roomsche zaak te Lisse rijke vruchten moge voort brengen, waarna hij met den Christelijken Groet deze goed geslaagde vergadering sloot. Donderdag 1 Maart a.s. hoopt de bloe mistarbeider K. Beijik, den dog te herdenken, dat hij voor 50 jaren als zoodanig in dienst kwam bij de firma P. v. d. Veld en Zn., thans Th. F. van Rijn. Dit feest is, dunk.l ons, in een tijd van snelle verplaatsing, waarin wij leven, de vermelding waard. Het zal zeker den jubi laris op dien dag niet aan bewijzen van be- langsteilw ontbreken. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad in voltallige zitting, onder voorzitterschap van burgemeester Tilman. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Onder de inlgekomen stukken kwam o.a. voor een schrijven van Ged. Staten, inhou dende de benoeming van den heer Jac. Zuidgeesl, lot lid van de oommissie van zet ters. Alsmede een jaariijksch verslag van de commissie van schoolverzuim. Beide voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den aannemer B. van Donselaar te Vogelenzang, om bouwvergun ning voor drie woonhuizen op den voormali- gen tuin van Dr. v. Aalst. Na vaststelling door den raad van de rooilijn, werd besloten, deze vergunning te verleenen. De rooilijn daar ter plaatse is vastgesteld op 7 meter uit het hart van den weg. De tusschenweg naar het terrein van „Pa trimonium is op IX meter bepaald. Op een schrijven van het R.-K. Armbestuur, inzake bijdrage in de kosten van het gezin van Rooijen, is op voorstel van B. en W. be sloten, 104 per jaar toe te staan. Naar voren werd gebracht, dat aan meer dere gezinnen steun moest worden verleend en v. Rooijen drie werkkrachten bezit, die verdiensten kunnen inbrengen. Een aanvraag voor het dochtertje van Arschoek ter verpleging van twee maanden in een sanatorium voor gezamenlijke rekening van het R.-K. .Armbestuur, Witte Kruis en ge meente, werd na belichting van Dr. v. Aalst, ter bespreking in een volgende vergadering uitgesteld, ter nader en beter onderzoek. Een bijdrage voor het gezin v. d. Reep van 2.50 per week, werd tot 1 Mei toegestaan. Eenige kleine wijzigingen in de politiever ordening werd aangenomen. De bebouwde kom der gemeente is daarbij belangrijk uitgebreid. Aan de woningstichting van „Bennebroeks Bloei', is nog een verhoogd voorschot vaa 300 toegekend. Een kleine technische wijziging in de ba- grooting 1923 werd goedgekeurd, (Wordt vervolgd). (Voor de inhoud van deze rubriek stelt da Redactie zich niet aansprakelijk.) DE NOORDWIJKSCHE DUINEN. Men schrijft ons uit Noord wijk Het bericht over den sluiting der duinen door 't Domeinbestuur doet, al of niet voor zien van commentaren, de ronde in de pers. Zelfs het geheimzinnige ontbreekt niet de Burgemeester van Noordwijk zou in de raadsvergadering van 7 dezer zich niet in het openbaar hebben kunnen uitlaten over de redenen, die het Domeinbestuur tot dit besluit brachten, 't Is anders erg simpel, en al bespaart men het publiek de bijzonder heden, men behoeft niet te doen, alsof zijn neus bloedtDe van jaar tot jaar gruwelijker wordende zedeloosheid in de duinen is de ware en eenige reden. 't Is al bijna twee jaar geleden dat de R. K. Kiesvereeniging onder leiding van den toenmaligen Voor zitter (C. Verweij) krachtig gesteund door den ondervoorzitter (H. G. de Boer) een actie begon tot het in 't leven roepen van een verscherpte verordening, waardoor het mo gelijk zou worden, krachtdadig op te treden tegen de immer brutaler optredende zede loosheid in de duinen en op het strand. De Z. E. Heer Pastoor en de E.E. Heeren Ka pelaans van de Parochie (en die kunnen er toch ook wel iets van weten) waren toen al jaren bezig, om te waarschuwen tegen duinen en strand. En de Patronaatscommissie, daar bij geleid door achtereenvolgens twee E.E. Directeuren, beraamde middelen, om de jongelui vooral in den zomer en des Zondags van het strand en uit de duinen te houden. De Patronaatscommissie slaagde er met ontzaglijke moeite in, een groot Sportpark in te richten, ver van duinen en strand, waar de jongelui achter den bal loopen, en niet, of althans minder dan vroeger naar het strand en de duinen gaan. Men had echter in het algemeen geen medewerking. Het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging, dat zich sterk voelde door de sympathie van de plaatselijke geestelijk heid, die de aangevangen actie krachtig steunde, werd beschuldigd van overdrijving, drijverij en zelotisme. En de tegenwerking kwam niet alleen vin Liberalen of andere vrijzinnigdenkenden, neen, het kwam ook van de zijde der Katho lieke badplaatsbelanghebbenden. Eenmaal ontlokte dat verzet den Voorzitter van de ft. K. Kiesvereeniging de wel wat brute op merking Die menschen stoppen hun begin sel weg onder een Rijksdaalder! Officieel wendde de R. K. Kiesver. zich tot de R. K. Raadsfractie, opdat deze het initiatief zou nemen tot het in het leven roepen van een verordening, als boven reeds genoend. Zoo'n verordening zou althans iets kunnen doen, al ft in 't algemeen een verordening op dit stuk niet afdoende. In een vergadering der R. K. Kiesver., (naar we meenen, voorjaar 1921) waar de heer C. T. L. van der Meer, Statenlid voer Z. Holland en Wethouder van Noordwijk, een uiteenzetting gaf van de werkzaamheden der Prov. Staten, werd uit de vergadering geinformeerd naar den stand van zaken betreffendede zedelijkheidsver ordening. De Voorzitter, die den heer C. Alkemade Azn., voorzitter R. K. Raadsfrac tie, zag zitten, renvoyeerde de vraag naar dezen. Genoemde heer had ternauwernood uitgesproken, of de Wethouder van der Meer sprong driftig op, om met heftig armbeweeg op hoogen toon te verklaren „Zoo'n veror dening zal mijn stem nooit, nooit hebben." Welke uitlating hem een dubbele terecht- zetting bezorgde van den heer de Boer en den voorzitter. Deze uitlating was het ook, waarover werd gesproken in een circulaire, die dezer dagen vlak voor de eerste stemming voor de Staten lijst, werd verspreid, en waarin men tracht te aan te toonen, dat men mannen als de heer C. J. L. van der Meer toch eigenlijk niet moest kiezen als Kath. Statenleden. Dit als entre-acte 1 Het Bestuur der Kiesver. begreep, dat men met den Wethouder Van der Meer tegen, een liberalen burge meester en een lib. tweeden wethouder, van een Zedelij kheidsverordening niet veel Ie wachten had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2