LAATSTE NIEU BUITENLAND .A, VA" (?-■ WIELRIJDER. GEM. BUITENL. BERICHTEN. VOETBAL. België-Frankrijk 4—1. De Kamer van Koophandel te Bochum geplunderd: 13 milliard papie ren marken door de Franschen in beslag genomen. De Ver. Staten en de Roer. De koleninvoer naar Nederland en Italië opnieuw gestremd. Onder de Telegrammen: Bezetting van de bruggehoofden op den rech ter Rijnoever.' Hervatting van het werk door het personeel der P. T. T. te Mainz? De Scheepvaartwet in de Ver. Staten van de baan? Het Egyptische koningsgraf gesloten. DE KONING VAN ENGELAND OVER DELCASSÉ. MARKTNIEURfS. PRAAOLOOZE TELEFOON Een speciale medewerker schrijft ons Het grandioose Pare Duden heeft in lijn midden weer een grootschen kamp jestredengezien. Nationale ontmoetingen worden wat betreft aantal toeschouwers nu wel immer verre overtroffen door interna tionale doch jongstleden Zondag herberg de het Union St. Gilloise terrein toch wel ten super-aantal menschen. De gevolgen tleven niet uit. Immers nauwelijks was de bal aan 't rollen of de achterste rij kijklustigen drongen onstuimig vanaf de dooge helling naar beneden, de massa ging schuiven en eindelijk kwam de le vende lawine naar beneden, 'n Paar be- wusteloozen die moesten worden weg- gesjouwd hebben de over-ijverige be- stuurderen thans voorloopig stof gegeven om te decideeren omtrent de maximum capaciteit van een voetbalveld. Meneer Verdijck is een merkwaardig rfian. Zóó kom je op 't veld zonder of- ficieele perskaart, zóó_ loop je 'm tegen z'n robuste body en zóó zit je op de fijnste plaats van heel de tribune. Hij heeft een woord voor ieder, regelt alles, weet alles, is overal. Trouwens de regeling voor de pers is er charmanter dan overal elders. De heeren uit Bern ge denk de scenes Zwitserland- Holland 1 moeten eens in Brussel in de leer gaan Ik zal U niet vergasten op 'n filmlange beschouwing. Het zal immers den geachten lezer koud laten of nu Gillis of Musch den kopbal miste, of Charigues in de zes- en-dertigste minuut een corner heeft weg- gemept. Dat zijn futiliteiten die alleen voor inlanders (Belgen of Franschen) interesse hebben. Voor ons geldt slechts als hoofdzaak hoe werd er gespeeld en wat zijn dus onze kansen als komende April beide landen voor eigen supporters zullen optreden. Awel-zulle, wij gaan winnen. Dat wil Zeggen van de Franschen, van de Belgen niet. O neen. Die zijn en blijven voorloopig onze leeraren in het edele balschopspel Maar hunne zuidelijke naburen kunnen en moeten we verslaan. Iets anders zou een scnande zijn. En toch.Wanneer ik even terug denk aan de droeve tragedie van Bern waar onze fiere Oranjevlag zoo smadelijk werd omlaaggehaald dan huiver ik. Daar gindsch tusschen de bergengroepen werd ons elftal verscheurd als vleesch voor wilde dieren. En de illustre selectie-commissie mocht zich deemoedig op de borst klop pen en uitroependoor onze schuld „Wij,mannen van de stam-en bittertafel, wij hebben een ploeg over de grenzen ge zonden van Oranje-jongens wier namen we kenden maar wier capaciteiten niet. In onze lage contreien loopen uitstekende spe lers rond maar zij stonden niet op den spitalacker. Slechts door onze schuld, al lergrootste schuld. Indien het keurcollege opnieuw zijn wijsheid op moet diepen van allerlei subcommissies die in de Oporto hun opinie ten beste geven, tja dan zijn de Franschen ons komende Paschen de baas. Want weet het wel de-in het Stade Pershing geleden nederlaag zijn zij niet vergeten. Doch overbluffend spelen ze overigens niet. Zij gingen dan ook tegen de Belgen met vier-tegen-een verdiend ten onder. De kneep zat 'm in de ach terhoede welke raar te schutteren placht. De voorhoede knutselde vrij systeemloos doch de vleugels waren sterren op zich zelf. Vooral Dubly. De eenige geoal de mooiste van de matchwas zijn werk, waar slechts een ander de laatste hand aan legde. Verder tracteerde hij De Bie •p een omhaal van superiaire kwaliteit, en ik zou den Hollandschen rechtsback die waarschijnlijk te zijner bewaking zal worden uitverkoren laten we ho pen dat het Harry Denis is aanraden zich vast wat extra te trainen op de hon derd meter. Heusch, zelfs voor hèm kan het' geen kwaad. De centerhalf was het phenomeen der middenlinie doch de rest voetbalde naar rato. Ook doelverdediger Chariguez maakte thans niet dien betrouwbaren in druk als op de Olympiade het derde doelpunt was dan ook het gevolg van een door hem gemaakte fout. De Belgen speelden buiten allen twij fel beter dan drie weken terug toen zij vis-a-vis de Spanjaarden stonden. Toch bezitten zij bij lange na niet meer dat fameuze binnentrio van weleer, toen ThijsLarnoeCoppée steeds voor een schier onvermijdelijke overwinning wis ten te zorgen. De beide binnenspelers zijn van het toneel geeclipseerd en Larnoe is ondanks zijn venijnig schot toch niet meer zoo gevaarlijk als vroeger. Het meest verdient eigenlijk Gillis de aandacht doch deze speler mist de be- noodigde snelheid. Niettemin zorgde hij voor twee mooie doelpunten. De achterhoede vormt een constant geheel. Slechts Fierens die onlangs Siki-allures heeft aangenomen, zag zich tijdelijk vervangen door 'n zekeren Ver linden een speler die buitengewoon veel was waar de bal niet was. Swartebroekx die nu al sinds jaar en dag zijn menschen tot eminent voorbeeld strekt, kreeg een dubbelen last op z'n schouders doch kweet zich naar gewoonte uitstekend van zijn taak. Met Otto Verbeeck en De Bie vormt hij een trio dat op het continent moeilijk en in ons Koninkrijk heelemaal niet te overtreffen is, van Halme is 'n sloome centerhalf met 'n enorme kijk-op- het-leder wat de afwezigheid van vlug heid ruimschoots vergoedt. Om drie uur kwam de bal in beweging en het aanvangs kwartier verliep al direct buitengewoon emotievol dank zij actief werk der beide aanvalslinies. Het eerste doelpunt der Belgen brengt dan het lang verwachte culminatiepunt als Gillis een door Chariguez onvoldoend behandelden voorzet met kunst- en vliegwerk in de touwen goochelt. Tien minuten later pinkt Larnoe den bal in het uiterste hoekje. Het off-side staan der Franschen is een blijkbaar chronische kwaal. Ar biter Newman, van origine een Brit, heeft 't echter in de smiezen en snerpend klinkt telkens zijn fluit, waarna de pauze komt. De wisseling van décor gaat gepaard met hernieuwden fighting-spirit van het Fransche elftal en het duurt niet lang of Dubly rent van de eene goal naar de andere om door middel van een klein centertje zijn collega de kans te geven welke zonder dralen wordt benut. De zon der Zuidelijken begon te schijnen dcfch de awel-zulls plegen zich nu een maal zelden van een reeds veroverd ter rein te laten verdringen, weshalve Lar noe opnieuw ee:s diagonaal-kogel af vuurde pang drie-een. De zaak was er vrijwel mee bekeken. Niettemin ble ven de partijen constant in actie totdat Gillis alle onzekerheid ter doode op schreef door een laatste doelpunt van zijn voet. En het scherm viel. Onze internationale reputatie is de af- geloopen jaren danig te grabbelen ge gooid. De volgende maand kunnen we ons herstellen. Ergoalle hens aan dek. Immers een overwinning van onze oranje truien zou gezien de tegenwoordige de cadentie van ons overlandsche voetbal geen overbodige weelde ziin. REN- EN TOERISTEN VEREENIGING (HAARLEM. Zondagmorgen werd onder begunstiging van droog, doch koud weder, de laatste wedstrijd onzer winter-competitie gereden, waarvoor de afstand 25 K.M. bedroeg. Enke len onzer renners waren door ongesteldheid verhinderd hunne kansen te komen verde digen, zoodat door slechts 6 deelnemers werd gestart, terwijl ons lid Kotten buiten mededinging reed. De eerste twee der 6 ronden waarover de strijd zou gaan werden in scherp tempo gereden, doch hierna ging het wat kalmer, aangezien allen wel inzagen dat wegloop-pogingen geen succes zouden hebben en de strijd in de laatste 2 a 300 Me ter zou worden uitgevochten. Ongeveer op dezen afstand werd dan ook de spurt in gezet, met als resultaat dat Prenen le werd banddikte verschil op G. H. Stouten, 3e werd C. Kok 4e Valleggia en 5e H. Vos kuil. In de totale klasseering is G. H. Stou ten no. 1 met 14 punten 2e Prenen 13 pnt; 3e Valleggia 8 pnt. Door de nietgeplaatsten in deze competitie zal op nader te bepalen datum een consolatie-wedstrijd worden ge reden om een fraaie medaille en eenige kunst voorwerpen. Voorgesteld als donateur de heer Joh. v. Eek, den Haag, door G. H. Stouten als donatrice mej. Fred. Stam, door H. Stouten. Bedankt als werkend lid J. Verdonk, Rol landstraat 50, die echter niettegenstaande een aanmaning te hebben ontvangen, in ge breke bleef z'n achterstallige contributie te voldoen. De leden worden verzocht zoo veel mogelijk de vergaderingen, welke worden gehouden op Donderdagavond 8 uur in de Korenbeurs, Spaarne, te bezoeken, hetgeen voor den goeden gang van zaken ten zeerste is aan te bevelen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben Zaterdag te Mainz bij de reeds gerequireerde nog 12 hotels in beslag genomen. Naar men zegt, moeten deze dienen voor het verschaffen van onder dak aan FransCh spoorweg-, douane- en post- personeel. Naar de Frankfurter Zeitung meldt, zijn te Ottendorf bij Rastatt 21 jonge Elzassers aangekomen, die het Fransche bevel om onder de wapens te komen, niet hebben willen opvolgen. Naar Wolff verneemt, hebben de Fran schen Zaterdag in den sneltrein Berlijn Keulen D 38 op het station Hengsthey een transport geld voor de Rijksbank ten bedrage van 13 miljard mark papier in beslag geno men, met de daarbij behoorende diché's. Namens de Engelsche subcommissie voor de spoorwegen te Keulen zijn van de spoorwegdirectie Keulen in het directie gebouw nog 11 dienstvertrekken geëischt voor de Franschen. Daar deze eisch klaar blijkelijk in verband staat met de actie der Franschen en Belgen aan de Roer heeft de spoorwegdirectie dien van de hand gewezen. Fransche soldaten hebben Zaterdag nacht de Kamer van Koophandel te Bochum geplunderd en vernield. De burgemeester en een deel van de raadsleden zijn Zaterdagnacht weer op vrije voeten gesteld. De overige aangehouden raadsleden bevinden zich nog in Fransche hechtenis. Zaterdagochtend zijn Fransche bezettings troepen Wanne binnengerukt en hebben dadelijk het station bezet. Er staan nog meer troepen in den omtrek van het station gereed Volgens een verklaring van den secretaris generaal -van het ministerie van openbare werken zullen de vraagstukken van het beheer van de spoorwegen in Rijnland en het Roer bekken in het begin van deze week zijn opge lost. De daden van sabotage bij de telegraaf en telefoon verminderen. Te Mannheim en Heidelberg zijn centrales gesticht om het spoorwegpersoneel tot sabotage op te wekken. In strijd met wat de Duitsche bladen bewe- r;n, dienden de rekwisities te Bochum wel degelijk voor de voedselvoorziening der troepen en niet voor een officieren-sociëteit, welke er trouwens niet is. De regeeringspresident van Munster is het bezette gebied uitgezet. Het stadhuis te Heme is bezet en twee bladen zijn er verbo den. Te Wanne is de voorzitter van de winke liersvereniging aangehouden, die voor de boycot aldaar aansprakelijk wordt gesteld. Te Essen is 'n depot van wapens, uniformen en anti-Franschen vlugschriften in beslag ge nomen. Op de mijnen Glückauf en Kirchod is steenkool gerekwireerd. De mijnwerkers schorsten tijdens de rekwisitie het werk om voor represaillemaatregelen van patroonszijde gespaard te blijven. Te Dortmund blijft het volkomen rustig, hoewel er nationalistische vlugschriften verspreid zijn. De loop van de passagie rstreinen wordt weer normaal. Er loopen dagelijks zes treinen in beide richtingen tusschen Keulen en Aken Trier en Dusseldorf. De dienst tusschen Dueren en Dusseldorf zal ook weldra gere geld zijn. Er zijn 403 wagons levensmiddelen de Roer binnen gekomen en 63 vertrokken. Voorts zijn er 5 treinen gevormd en naar Weddau gezonden, waar de laatste 14 dagen 40.000 ton kolen bijeen is gebracht. Op het station Frichtrop hebben wij 66 wagons steenkool en 36 wagons cokes in beslag ge nomen. Uit Boedapest wordt gemeld Uit het Roergebied zijn hier 60 4 70 gezinnen van Hongaarsche mijnwerkers aangekomen, die door de Franschen, omdat zij hun bevelen niet wilden opvolgen, zijn uitgezet. Uit Weenen Volgens berichten uit Pres burg werven Fransche agenten sinds eenigen tijd, door middel van de arbeidsbeurzen, in de Slowaksche dorpen werkkrachten aan voor het Roergebied. Er zullen reeds in de volgende dagen bijzondere treinen met Slo waksche arbeiders naar het Roergebied ver trekken. De Indépendance Beige meldt, dat 4 boschopzieners en een aantal aspiranten naar het Belgische bezette gebied zijn gezonden. De eerste belangrijke houtverkooping, om vattende ongeveer 13000 vierk. meter hout heeft onder hun toezicht plaats gehad in het bosch van Heetgen bij Akenandere ver- koopen zullen volgen, met name in het bosch van Kleef. De Journal des Débats maakt stukken openbaar, welke in beslag genomen zijn op het Landesfinanzamt te Dusseldorf, waaruit blijkt met hoe weinig ernst de mijn- directies hun cijfers opgaven, en met name, dat het opgegeven cijfer lager werd, naar mate de belasting toenam. In Januari 1922 was de steenkool-opbrengst 7.800.000 ton en de belasting gelijk aan een zesde van den kolenprijs, of 9 mark goud per ton. De op brengst van de belasting was 5 miljoen mark, wat overeenkomt met een belaste hoeveel heid van 3.300.000 ton. In April 1922 was de steenkpolopbrengst 7.182.000 ton, de belasting verhoogd tot tweezevende van den kolenpnjs, dus 11 mark goud per ton, en de opbrengst 2.200.000 mark, overeenkomende met een belaste hoeveelheid van 2 miljoen ton. Van 1 April tot 30 September daalde de gemiddelde belaste hoeveelheid tot 2.201.000 ton, d. w. z. een vermindering met 26 percent, terwijl de productie slechts 5 percent achter uitging. In het laatste kwartaal van 1922 daalde de gemiddelde belaste hoeveelheid tot 1.101.000 of met 62 pet., terwijl de productie een ver hooging van 4 pet. aanwees. Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken spreekt tegen, dat de regee ring van plan zou zijn, Mannheim te bezet ten. Nederlandsche vracht- booten aangehouden, i De Nederlandsche Rijnvrachtboot Hassia is bij het binnenloopen van de haven van Mannheim door een Fransche douaneboot onderzocht, welke de scheepspapieren mee nam. Ongeveer een uur later verscheen er, naar de Mannheimer Generalanzeiger meldt, een Fransche douaneboot in de haven van Mühlau en kaperde een Nederlandsche boot, waarop Fransch personeel werd geplaatst. De kapitein teekende verzet aan. Vervolgens sleepten de Franschen de sleepkaan Richard, welke de boot op sleeptouw had, geladen met 144 ton wijn uit de Rijngouw weg en brachten haar naar Ludwigshafen. Voor de bezetting van de Roer. De conservatie Londensche „Junior Con stitutional Club" heeft met algemeene stem men een motie aangenomen, die aan den Fran schen gezant is toegezonden, en waarin ge zegd wordt „De club wenscht Frankrijk te verzekeren van haar zeer diepe sympathie voor en trouwen steun bij het door dat land geno men initiatief tot het bezetten van de Roer en het nemen van maatregelen om Duitsch- land te dwingen, zijn verplichtingen na te komen." DE INTERNATIONALISEERING VAN DE ROER. Ten aanzien van het voorstel van de Engel sche vakvereenigingsleiders om de mijnen in de Roer te internationaliseeren, schrijft de Sozialdemokratische Parlementsdienst, dat de Duitsche arbeidersklasse zich in geen enkel opzicht met dit plan vereenigen wil, noch kan. Kolenuitvoer naar Neder land en Italië opnieuw gestremd. Naar uit Munster wordt gemeld hebben de Franschen op nieuw den uitvoer vajn steen kool naar Nederland gestremd. Zij willen de kolen slechts doorlaten als hun de uit voerrechten zijn betaald. Ook de kolentreinen naar Italië worden opgehouden. DE VER. STATEN EN DE ROER. De geruchten, volgens welke de Vereenigde Staten voornemens zouden zijn tusschen' beide te komen inzak? het vraagstuk van de Roer zijn onjuist, seint Havas uit Londen. Volgens officieele inlichtingen uit Washing' ton acht de regeering van de Vereenigde Staten Frankrijk soeverein en meent zij, dat er geen reden is om in het huidige conflict tusschenbeide te komen. BEZITTINGEN VAN VROEGERE VIJ ANDEN IN DE VER. STATEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft met 95 tegen 65 stemmen een amendement op de „Eigendommen van vijandelijke vreemdelingen-wet" verworpen, welk amendement beoogde, dat al de door de regeering gedurende den oorlog in beslag ge- nomen eigendommen van onderdanen der vij- andelij ke staten aan de eigenaars zouden worden terug gegeven. Ook weigerde het Huis met 84 tegen 58 stemmen te verklaren, dat het politiek van het Congres is, dat zoo'n teruggaaf metter tijd zal geschieden. DE OBSTRUCTIE-TAKTIEK IN DEN AMER. SENAAT. De correspondent te Washington van de Londensche Times meldt, naar aanleiding van de obstructie-tactiek toegepast in den Senaat door de tegenstanders van het scheep vaart subsidie-ontwerp, dat door de meerder heid groote verontwaardiging is uitgesproken over de „ontkenning der meerderheidsre- geering". Maar het tegenargument i~, dat de wetgeving, welke men thans tracht te forceeren, bij de algemeene verkiezingen zoozeer is afgekeurd, dat de aanneming ervan den geopenbaarden wil niet zou weer spiegelen. Zeker is, dat geen maatregel, voorzienend in een geldsubsidie voor de Amerikaansche koopvaardij kans heeft aan genomen te worden in het Congres, dat in Maart bijeenkomt. Reuter verneemt nog uit Washington, dat de bereidheid der leiders om de nachtzittingen af te gelasten door de tegenstanders van het ontwerp beschouwd wordt als een tee ken, dat de maatregel voor deze zitting „zoo goed als dood is". PROPAGANDA VOOR ALGEMEEN KIESRECHT IN JAPAN. In Tokio zijn 10.000 politieagenten de straat opgestuurd om te zorgen, dat er geen wanordelijkheden zouden uitbreken bij ge legenheid van een groote demonstratie. Er was n.l. een grootsche betooging voorbereid voor het algemeen kiesrecht, bij gelegenheid van de iijdiening van een wetsontwerp ter invoering Van het algemeen kiesrecht in het Huis van Afgevaardigden op Vrijdag j.1. UIT DE AMERIKAANSCHE TIEK. POLI" Hoover, de minister van koophandel, heeft medegedeeld, dat er nog geen beslissing is genomen om het verschepen van voedsel naar Rusland af te snijden. Harding heeft besloten, den Senaat te vragen, goed te vinden dat de Ver. Staten zich aansluiten bij het Internationaal Ge rechtshof, onder auspiciën van den Volken bond. DE CIVIELE LUCHTVAART IN ENGE LAND. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat het door het ministerie van luchtvaart be noemde comité van zakenlieden in een rap port aan den staatssecretaris voor de lucht vaart over de quaestie van een financieeie ondersteuning aan de civiele luchtvaart maatschappijen de vorming eener nieuwe commeraeele organisatie voorstelt, waaraan in den vorm van subsidies steun zou worden verleend. Voorgesteld worat het bedrag van dezen steun op een milhoen pd. str. te bepa len, verdeeld over een periode van tien jaren, dus gemiddeld 100.000 pd. st. per jaar. Geen van de leden staat in eenigerlei be trekking tot de luchtvaart en zij waren daar om in staat een onafhankelijk onderzoek xn te stellen. Zij verzochten tevens om het oor deel van de Federatie van Britsche indus trieën en de associatie van Britsche Kamers van Koophandel. POLEN EN LITAUEN. Skrzynski, de Poolsche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft een telegram gezon den aan Viviani, den president van den Raad van den Volkenbond, waarin hij de totale waardeloosheid aantoont van het telegram van de Litausche regeering van 18 dezer en herinnert aan het Poolsche verslag van de bezetting van het aan Polen toegewezen deel van de onzijdige strook. Er moet in het heele gebied volstrekte rust heerschen, zoo de Litauers er geen nieuwe troebelen hebben verwekt. De Poolsche regeering kan slechts haar plechtige verklaring herhalen, dat zij trouw wenscht te blijven aan haar steeds vreedzame houding jegens Litauen. Zij zo 1 wenschen, dat Litauen eveneens haar verkla ring dienaangaande van 13 Januari bevestigde, welke sindsdien helaas op de meest flagrante wijze geschonden is door de Litausche gede legeerden op de zitting van den Raad en door de latere handelingen der Litauers. Uit Warschau wordt nog gemeld De Engelsche generaal Carton de Wiart, dien de Litauers op een inspectiereis in de onzijdige strook gevangen hadden genomen, is te War schau teruggekeerd en laat zich zeer ongezou ten uit over de behandeling, tijdens den kor ten duur van zijn gevangenschap ondervon den. Vooral is hij boos, dat hij zijn heele ba gage kwijt is geraakt. De Litauers hebben zijn beide Poolsche adjudanten tot dusver nog niet in vrijheid gesteld. Hoewel de houding van Litauen hier groote verontwaardiging teweeg heeft geroe pen, blijft de regeering bij haar vreedzame politiek. Zij zal ae nota van Tsjitsjerin van de hand wijzen als een ongewenschte in menging en zich verder tot den Volkenbond blijven wenden. MEMEL. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Memel, dat de nieuwe regeering voortgaat de vrijheid van drukpers te onderdrukken. De bladen bevatten steeds groote gapingen van de censuur. Men heeft nu zelfs Seyfried, den hoofdredacteur van de Memeier Dampf- boot, uitgezet. UIT EGYPTE. In Kaïro zijn twee officieren en een meca nicien gedood doordat een vliegtuig gisteren neerviel in de heuvelen van Mokatam bij Kaïro. Het publiek wordt er aan herinnerd, dat politieke vergaderingen op openbare plaatsen verboden zijn volgens de krijgswet. Dienten gevolge is het verboden, betoogingen te hou den op de perrons der stations bij de aankomst en het vertrek van politieke personen. De koning van Engeland heeft, naar de Fransche draadlooze dienst meldt, zijn deel neming betoond aan mevrouw Delcassé. Hij schrijft o. a.„Engeland zal altijd met erkentelijkheid aan Delcassé denken, als aan een staatsman, die nauw verbonden is met het begin van de Fransch-Engelsche entente. De kostbare diensten die hij heeft bewezen door het vestigen van die verblij dende overeenkomst tusschen onze beide landen, zijn altijd erkend en gewaardeerd door koning Eduard.'" Volgens de Berlijnsche bladen zijn Za terdag bij de bezetting der binnenstad van Bochum 600 ingezetenen gevangen genomen. Van de nog verschijnende bladen zijn het centrums- en het socialistische orgaan onder preventieve censuur gesteld. Berlijn meldt, dat de negersoldaten van het Fransche koloniale regiment, dat sedert een paar dagen in het Roergebied was ge legerd, weer zijn afgetrokken. De Rijksdag heeft met algemeene stem' men op die der communisten na het nood' wetje aangenomen, dat de rijksregeering bizo- dere bevoegdheden geeft in verband met de Roerbezetting. Voor het vierde en vijfde gedeelte van het door den Duitschen landbouw te leveren distributiegraan is de prijs vastgesteld op 600.000 mark per ton. Volgens de Vorwarts zal nu een distributiebrood 1800 mark gaan kosten. Het Hooge Kerkbestuur van Rusland he1.besloten met ingang van 12 Juni 1"2j in de Russische kerken de Juliaansche tijdre kening af te schaffen en de Gregoriaansche in te voeren. Te St. Petersburg heeft een brand ge woed in de groote magazijnen Gostinjy Dwor, die een heel blok beslaan aan de News- ky Prospekt. Hoewel de brandweer er spoedig in geslaagd is het vuur te beperken, is er tooi voor vele miljoenen roebel gouds verbrand. Zaterdagochtend zijn er acht mijnwer kers gedood, doordat een liftkooi driehonderd voet naar beneden viel in een mijn in 't graaf schap Durham. „Sinds 16 Februari is de luchtpostdienst Warschau-Praag-Straatsburg-Parijs hervat. De 24ste Mei, de verjaardag van het deelnemen van Italië aan den oorlog, is tot na- tionalen feestdag verklaard. De herdenkings plechtigheden zullen na het dagelijksch werk worden gehouden. Uit Rome wordt gemeld, dat na een kor ten tijd van rust, de Italiaansche troepen in Tripoli, door een uitgebreiden aanval met de wapenen in de hand, de grootste en gewichtig ste oase hebben bezet, die sinds den opstand in 1915 in handen van de rebellen was geble ven. AMSTERDAM, 24 Febr. Aardappelen. (Bericht van Jac. K.noop.) Zeeuwsche bonte f 2.753, idem blauwe f1.501.85, idem Eigenheimers fl.501,70, idem bravo's f 1.601.70, idem roode star f 1.25, idem blauwe eigenheimers f 1.301.50., Gelder- sche bravo's fl.50„ Noord Hollandsche Blau we f 1.301.40 Zeeuwsche eigenheimer po ters fl1-20, Anna Paulowna Zandaardappe- len f22.50, Hillegommer zandaardappelen f 2—2.50 per H.L. UTRECHT, 24 Febr. Vee. Aangevoerd waren 680 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f90220, vaarzen f1703300, pinken f 80135, melkkoeien f240430, kalfkoeien f 270 460, vaarskoeien f150 280, magere kalveren ffnuchtere kalveren f 816, magere varkens f2660, biggen f 1426, magere schapen f3660. Boter. Hooi f 1.45. Eieren f 78. LEIDEN, 24 Febr. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.752.80, prima boerenboter f 2.90 3 per K. G. Met kleinen aanvoer en goedext handel. Turf. Lange f 8.50— 12, zwarte f9 12 per 100 stuks*. LOOS DUINEN, 24 Febr. (WeeKbericnt der Loosduinsche Veilingen). Nu sneeuw en ijs verdwenen zijn, kan worden nagegaan welke schade de vorst in den tuinbouw heeft aangericht, en dan valt dat nogal mee, de sneeuw heeft veel beschut. Bloemkool zal hier en daar moeten bijgepoot worden en de uitgezette slaplantjes zijn weg en moet men vernieuwen. In de stookkassen zijn de kom kommers reeds tot boven aan toe gegroeid en zullen de bloemen zich weldra vertoonen en de tomaten zijn reeds flink aan den groei. De spinazie in de warenhuizen staat mooi, te mooi zelfs, ze is te snel gegroeid en daar door vertoonen zich gele blaadjes, wolf ge naamd, die het product minderwaardig ma ken. De aanvoer van dit product is nog wel niet overgroot, maar toch reeds beduidend, zoodat de prijs reeds beneden de gulden is gedaald. Mooie spinazie geldt nu van 75 tot 90 ets., waar veel geel in zit van 42 tot 58 ets. per kilo. Het tweede voorjaarsproduct, de raapstelen, waren voor de vorst reeds aan merkelijk gedaald, doch hebben zich sedert iets hersteld, zoodat nu van f 1.60 tot f 1.90 per 100 bosjes gegeven wordt. Verder komt er nu aan de veilingen dunsel, dat van 12 tot 17 ets. per kilo opbrengt, dan kervel, die verkocht wordt voor gemiddeld f 4.50 per 100 bosjes en radijs. Naar qualiteit wordt hiervoor gegeven van f 5.70 tot f 7.30 of van f 3.30 tot f 4 per 100 bos. Sporadisch kwam dit product reed vroeger voor en hoort dus niet geheel tot de nieuwe voorjaarsproducten. Toch is het nieuw gewas wat nu wordt aan geboden. Ook hier groot verschil in qualiteit, waardoor voor het mooiste gewas van f 6.10 tot f 8.50 en voor het middelmatige van f 3.10 tot f 5.80 per 100 bos gegeven wordt. De nieuwe salade komt nu reeds flink los zet ten, want gisteren bedroeg de aanvoer reeds 5650 krop. De qualiteit verschilt veel, de een krijgt daarom voor zijn tweede soort meer dan de andere voor eerste soort. Voor le soort geeft men nu f 7.20 tot f 9.20, in 't begin der week werd nog tot f 13.50 betaald 2e soort brengt nu op van f 3.40 tot f 5.20 per 100 krop. Wat eigenlijk nog geen krop is, wordt als stoofsla verkocht en gaat dan van f o.80 tot f 2.25 per bennetje. Prei wordt nog steeds in groote hoeveelheden aangevoerd, maar brengt juist daardoor heel weinig op. In de vorstperiode steeg de op brengst nog tot f 2.40, om daarna snel weer terug te loopen, zoodat voor het mooiste product nu nog van i <a-.au rot i i.tu p& x-o* bos wordt gegeven, maar 't gebeurt ook dat men voor 1000 bos f 1 ontvangt, de aanvoer bedroeg heden ook 6262 bos. De boerenkool wordt nu ook snel opgeruimd. Met de vorst- dagen liep de prijs nog op tot 90 ets. per 8 kilo, maar nu is die gedaald en krijgt men voot het mooiste product van 42 tot 58 ets. De plant begint reeds door te schieten voor deze partijen wordt van 27 tot 39 ets. gegeven. De aanvoer bedroeg heden nog 1059 ben. Peen kwam in de laatste dagen weer ter veiling.en gold van f 24.80 tot f 27.50, zeker nog een mooie prijs. Bij al die nieuwe en oude groente, is witlof niet veel meer waard. Voor eerste soort wordt van 12 tot 18 ets. per kilo ge geven. ALKMAAR, 24 Febr. Vee. Aanvoer 29 paarden, f 150375, 28 koeien, f 175450, 300 nuchtere kalveren, f 1025, 18 scha pen, f 3050, 12 magere varkens, f 5265 64 biggen, f 2786, 7 bokken en geiten f 416. Boter, per 0.50 kilo f 1.351.45, Eieren, per 100 stuks f 67. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Febr. (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling). Bloemkool werd er deze week niet aangevoerd. Van roode kool werd aange voerd 234.000 K.G., prijs f 2 tot f 4 voor lste soort, 2de soort f 1.10 tot f 1.290 per 100 K.G. Gele kool aanvoer 410.000 K.G. prijs f 1.50 tot f 2.80, 2de soort f 1 k f 1.40 per 100 K.G. Deensche witte-: aanvoer 247.000 K.G., prijs lste soort f 1.50 tot f 2.70, 2de soort f 0.90 tot f 1.40 per 100 K.G. Hoewel de dooi al weer is ingevallen bleven de prijzen vrijwel gelijk aan die van vorige opgaaf. De koolaanvoer bedroeg 88 wagons, dat is 60 wagons minder dan de vorige week, hetgeen wordt toegeschreven aan de stijgende prijzen en het op monster veilen. Vrijdag en Zaterdag was de aanvoer weer normaal. Van peen werd aangevoerd 14.650 LK.G., prijs f 1.80 tot f 2.20 per 100 K.G., dat is ook f 50 a f 60 per wagon hoo- ger. Uien aanvoer 40.000 K.G. prijs f 1.40 tot f 3.20. Drielingen f 1.10 tot f 1.40 per 100 K.G. HOORN, 24 Febr. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge f 11, tarwe f 1012.50, gerst f 10—11.50, haver f 10—12.50 per 100 K.G. groene ewrten f 2836, vale (groote) f 26 35, wijker vale f 1423, bruine boonen f 15 19, witte f 2533 p. H.L., mosterdzaad f 76, maanzaad f 2730 per 50 K.G. *f f*"* i li BEZETTING VAN DE BRUGGEHOOFDEN OP DEN RECHTER-RIJNOEVER. DUSSELDORF, 25 Febr. De bezetting vaa den rechter Rijn-oever heeft zonder inciden ten plaats gehad door de Fransche troepen. Bezet is het gebied van Königswinter tus schen het door de Engclschen bezette brug genhoofd bij Keulen en het bruggenhoofd nabij Coblenz, benevens dat bij Mainz. Het doel van een en ander was, den spoor weg, welke den rechter Rijn-oever van Keu len met Mainz verbindt, in handen der Fran schen te brengen. Deze spoorlijn liep tot dus ver door niet-bezet gebied, waardoor de douane-controle denkbeeldig was. De nieuwe bezetting is dus het logische gevolg van het nieuwe douane-cordon van het Rijnland. KEULEN, 25 Febr. De Franschen hebben hedenmiddag de stad Königswinter, welke tusschen de beide brughoofden Keulen en Coblenz ligt, bezet. Vanuit Obercassex ruk ten 40 man cavalerie en 60 man infanterie de stad binnen; tevens werden per stoomboot nog 100 man aangevoerd. Zij bezetten het stadhuis, het douane-kantoor en de toegan gen tot het station. Voorts bezetten de Franschen hedenoch tend bet station van Limburg a/d Lahn, wel ke stad deel uitmaakt van het district Frank fort a/d Main. Tot dusver hebben zij zich echter niet met den stationsdienst bemoeid. DE MILITARISEERING DER SPOOR WEGEN. FLINTROP, 24 Febr. In den loop van den dag van gisteren zijn de Franschen weer van hier vertrokken. Zij hebben vijftien locomo tieven en vele honderden geladen en ledige goederenwagens medegenomen. De bezetting had ten doel, de gemilitariseerde spoorwegen van het noodige rollend materieel te voor zien. Inmiddels is op het station Wanne het be drijf weer hervat. Wanne is het grootste rangeerstation van het geheele industriege bied, in welks centrum het is gelegen. De Franschen hebben thans ieder goede renverkeer met 't onbezette gebied onmoge lijk gemaakt. Ook de gesloten ledige wagons, die levensmiddelen naar het Roergebied heb ben gebracht, mogen dit gebied niet meer verlaten. Van de overladingsplaatsen der spoorwe gen, die aan het water zijn gelegen, hebben de Franschen kolenschepen doen afvaren. Deze schepen waren met behulp van vreem de arbeidskrachten, die hier zijn aangekomen onder bescherming van Fransche militairen, geladen. DUSSELDORF, 24 Febr. Volgens een ver klaring van den secretaris-generaal van het departement van Openbare Werken, zal de kwestie van het beheer der spoorwegen in het Rijnland en het Roergebied in het begin van de volgende week geregeld worden. Het saboteeren der telegraaf- en telefoon verbindingen neemt al. Te Essen w^d een bergplaats ontdekt, waar wapenen, unifor men en anti-Fransche pamfletten in beslag werden genomen. In de mijnen Glückauf en Kirchodt werd steenkool gerequireerd. De mijnwerkers staakten den arbeid gedurende de requisi- ties, ten einde represailles van de zijde der werkgevers te vermijden. In weerwil van het verspreiden van na tionalistische pamfletten heerscht te Dort mund volkomen rus' Het militaire reizigersverkeer wordt weer normaal. Eiken dag loopen zeven treinen in beide richtingen tusschen Keulen, Aken, Mainz en Dusseldorf en drie treinen tusschen Trier en Dusseldorf en Düren; binnenkort zal ook het traject DürenDusseldorf in bedrijf worden genomen. Ruim vierhonderd wagons met levensmiddelen zijn het Roergebied bin nengekomen; 63 wagons hebben het verla ten. Er werden zestien treinen met steenko len verzonden uaar Italië, Zwitserland en Nederland, en dri: tr-inen naar Frankrijk. Vijf treinen werden samengesteld en naar Wedau gebracht, waar in de afgeloopen 14 dagen 40.000 ton steenkool zijn bijeenge bracht. In het station Flintrop werden 66 wa gons steenkool en 36 wagons cokes in be slag genomen. DUSSELDORF, 25 Febr. In stakingskrin- gen te Mainz is men van oordeel, dat de ar beid van het P. T. T.-personeel morgen zal worden hervat. Naar verluidt, zouden de spoorwegarbei ders te Worms en omstreken morgen loon uitbetaald krijgen. De benoodigde gelden zouden reeds in de streek van Worms zijn aangekomen. De geallieerde autoriteiten heb ben maatregelen genomen, opdat de gelden, welke bestemd zijn, o-m de stakingsbeweging te steunen, in tijds in beslag zullen worden genomen- De Franschen hebben zooals gemeld alle raadsleden, 'op twee na, welke te Bo chum waren gearresteerd, weder op vrije voeten gesteld. Vier van hen zullen worden uitgewezen. De toestand te Essen en Gelsenkirchen is aanzienlijk verbeterd, doch te Bochum blijft het gespannen. De Franschen hebben aldaar een huiszoeking gedaan in het gebouw van de Kamer van Koophandel, waarbij verschei dene documenten in beslag werden genomen. Eveneens is een huiszoeking gedaan in de bureaux van het te Dusseldorf verschijnende blad „Das Freie Wort", waarbij eveneens een aantal bescheiden in beslag werden ge nomen. Een schildwacht te Oberhausen, die door een aantal Duitschers, onder wie een poli tiebeambte, werd aangevallen, schoot op de aanvallers, waardoor één hunner werd ge wond. Voorts hebben de Franschen den burge meester der stad Witten gearresteerd, om dat deze weigerde te gehoorzamen aan een oproep der militaire autoriteiten. De vakver- eenigingen te Witten hebben besloten, het lijdelijk verzet voort te zetten. De vertegenwoordigers der vakvereenigin- gen te Berlijn hebben de arbeiders-organisa ties te Dusseldorf uitgenoodigd, een grooter» terughoudendheid in acht te nemen bij hu# betrekkingen met de Franschen. De Belgische autoriteiten te Duisburg heb ben den Letlandschen consul gearresteerd, die van Duitsche nationaliteit is. Men had n.l. ontdekt, dat zijn telefoontoestel heimelijk was verbonden met de militaire telefoonlijn. Bovendien hebben de Franschen ontdekt, dat verscheidene spoorstaven nabij Mainz van die spoorlijnen naar Aken en Coblenz waren verwijderd. De Franschen hebben treinen met steen kool verzonden naar Zwitserland, Italië en Nederland, benevens een naar Frankrijk en één met cokes geladen naar België. EEN HEVIGE AARDBEVING. FAENZA, 24 Febr. Het seismografisch lm stituut alhier, heeft een hevige aardbeving geregistreerd, welke 4 uur duurde en waar van het centrum zich bevindt op een af stand van 9000 K.M. SLAAPZIEKTE. LONDEN, 26 Febr. 150 gevallen van slaap ziekte worden gemeld uit Winnepeg (Ame rika), MEVROUW HARDING, WASHINGTON, 25 Febr. Mevrouw Har- ding, ontving heden voor de eerste maai sinds Aug. j.l:, toen zij ongesteld werd, be zoek. Zij kon zich weer door de kamer va» het Witte Huis 'bewegen. MISLUKKING DER SCHEEPVAARTWET IN DE VER. STATEN. WASHINGTON 25 Febr. Morgen wordt da dood van de Scheepvaart-wet verwacht tengevolge van een resolutie van senator Ladd, republikein van Noord-Dakota, om de wet ter zijde te leggen. HET EGYPTISCHE KONINGSGRAF, CAIRO, 26 Febr. Het graf van Tutank- Amen is, naar officieel gemeld wordt, geslo ten 'tot den a.s. herfst Het graf zal door Egyptische troepen bewaakt worden. VERHOOGING SPOORWEGTARIEVEN IN RUSLAND. I MOSKOU, 24 Febr. De Prawda verneemt, dat de Raad van Volkscommissarissen beslo ten 'heeft de persoonentarieven op de spoor wegen met 50 en de vrachttarieven met 33 te verhoogen. DE RUSSISCHE VLOOT. RIGA, 24 Febr. Naar de bladen melden, zal de Russisohe vloot in de Oostzee legen medio 1923 twee Dread tnoughts als Torpedo jagers in dienst stellen. Bij de jongste Russische vlootweek word tot aanzienlijke uitbreiding der vloot besloten. Rusland wil in de Oostzee een vloot hebben, die voldoende sterkte bezit de Randstalen eer bied in te boezemen. «6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6