M Dinsdag 27 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14373 DIT NUföMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD A Bij een on'slag. Van het Vaticaan. STADSNIEUWS. AGENDA 23 FEBRUARI LAATSTE NIEUWS. DE SCALA SANTA OF DE H, TRAP. Mgr. ODORICUS TIMMER. Bekendmaking. Beethoven-Cyclus en Letterk. Lezingen. Provinciale Statenverkiezing in Noord-Holland. De zaak-Hooy. Hooge Raad. H. O. V. Excursie. Het Prov. Gouvernementsgebouw te Haarlem. Personalia. Waarschuwing. W erkloosheidscommissies. Te water. Auto in brand. Kerkbericht van het Allerheiligst Hart. Vereeniging tot verbetering van liet lot der blinden in Nederland en Ko loniën, afd. Haarlem. Bekroond. Ned. R.-K. Bond van Technici, afd. Haarlem en Omstreken. Madrigaal-Vereeniging. CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. LANGS DEN WEG. A. N. T. B. DE HUURVERHOOGING BIJ DE „HAARLEMSCHE WONING STICHTING." BURGERLIJKE STAND. Aanvraag van Surséance van betaling. Over de grenzen gebracht. De stoombootdiensten hervat.. Het rapport Barge. Een Engelsch blauwboek. Uit de Fransche Kamer. Rusland en Turkije. De toestand In Bochum. Onze studeerende jeugd. OPGAYE VANj J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT) De abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertenticn tusschen den teks' als ingezonden mededeeling: 60 ct per regeL Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Na lang aarzelen is bet er dan toch van gekomen: mr. Zimmerman heelt thans voor Oostenrijk gekozen en definitief ontslag ge nomen als burgemeester van Rotterdam. Om verschillende redenen trekt deze ont slagaanvrage ook vér buiten de grenzen van de Maasstad de aandacht. Eerstens om de booge onderscheiding, welke den Rotterdam- schen magistraat buiten zijn vaderland roept en het klaarblijkelijk succes van zijn eerste pogingen in het vervullen van de moeilijke laak. door den Volkenbond op zijn schouders gelegd. Toen verleden jaar de Oostenrijksche re geering op de Conferentie van Londen haar laatsten noodkreet deed hooren, was het Weenervolk in den letterlijken zin aan den rand Van den afgrond. Dë Volkenbond kwam na lang dralen en onderzoeken eindelijk den vinger bieden van een behulpzame hand. Maar het was wel zeer twijfelachtig, of de diep gezonken staat nóg te redden was. De iinancieele toestand was zóó hopeloos, dat ernstige twijfel aan behoud bij de Oosten rijkers zelf bestond, Alleen een zeer be- kwaan financier, die tevens de echte gaven van den regeerder bezit. n.m. doortastend- beid naast bezadigdheid, wilskracht' gepaard san zelfbedwang, zou in dezen warwinkel van den Oostenrijkschen staat misschien eenige orde brengen. Die man, die magistraat is mr. Zimmerman gebleken te zijn. Sinds de aan vaarding van zijn functie als vertegenwoordi ger van den Volkenbond te Weenen, is de Oostenrijksche Kroon gestabiliseerd; de prij zen der levensmiddelen zijn in bun razenden vaart gestuit en zelfs aanmerkelijk gedaald; Oostenrijk heeft zelfs weer een zekere cre- dietwaardigheid gekregen, getuige de lee- oingen op de Londensche en Amsterdam- sche beurzen. Het leven, het ademen is in Weenen weer mogelijk. En nu mr. Zimmer man reeds thans zijn besluit kenbaar maakt om zijn tot 1 April tijdelijk aanvaarden post blijvend te bezetten, kan men wel aan nemen, dat hij vertrouwen heeft in het wel slagen van zijn buitengemeen zware taak. En het kan voor ons, Nederlacders, niet anders dan verblijdend zijn, een onzer landgenooten zulk een moeilijke bestuursfunctie op zulk een schitterende wijze te zien vervullen. Nog óm een andere reden trekt het heen gaan van mr. Zimmerman de aandacht. Het was in Maart 1921, dat hij voor het eerst ontslag vroeg als burgemeester van Rotter dam, toen niet omdat hij was aangezocht voor een gewichtiger ambt, maar vermoede lijk omdat de stedelijke politiek naar zijn inzicht, hem het verder besturen onmogelijk maakte. Het was toen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken hem schreef: „In tij den als wij thans beleven, is het meer dan ooit van belang, dat het gezag wordt verte genwoordigd door -nannen van karakter, in zicht in regeeringszaken, die leiding weten te geven aan vertegenwoordigende lichamen. Het zal bezwaarlijk vallen voor uwe gemeen te iemand te vinden, die meer dan gij aan deze hooge eischen voldoet en niet dan uiterst noode zou de regeering u dan ook zien heengaan". Na dit beroep van den eersten minister van de Kroon is mr. Zimmerman nog eenigen tijd op zijn post gebleven en het moet ieder on bevooroordeeld toeschouwer verbaasd heb ben, met welk een zelfopoffering, met welk een geestkracht en opgewektheid, de Rotter- damsche burgemeester voorzitter bleef van een college, dat toch in meerderheid zoo weinig met zijn sympathieën strookte. Onder velerlei buitengewoon moeilijke omstandigheden heeft mr. Zimmerman zich een magistraat getoond, zoóals' onze tijd er meerdere hard noodig heeft en die toch he laas zoo uiterst schaars gevonden worden. Man van onvermoeide werkkracht, hel der oordeel, onwrikbaar afgaand op een te voren gesteld doel, de omstandigheden bui gend naar zijn wil en niet omgekeerd, den tijd vooruit ziende en in de oogen blikkend, ook wanneer de onbestemdheid eener éenkcre toekomst zou willen lokken tot ver wachtingen van milder aard, is mr. Zimmer man tot een sieraad an zijn sta^f, zijn land en zijn volk geworden. Mogen anderen zich aan hem spiegelen; regenten van zijn soort zijn in onzen tijd en voor ons naar zijn landaard wat tuchte- loos volk, onbetaalbaarl Men schrijft ons uit Rome: Een der voornaamste overblijfselen en re lieken van het Lijden O. Heeren, is voorze ker de H. Trap, die behoorde tot het paleis van Pilatus te Jerusalem. Naar de overlevering deed Keizerin He lena, moeder van Constantijn, dezen naar Rome brengen. Volgens de overlevering is deze trap door Onzen Zaligmaker beklommen, wanneer Hij voor Pilatus verscheen en van wiens hoogste trede Christus getoond werd na de geeseling en Pilatus Hem aanwees met de woorden: „Ecce Homo", ziet den inensch. De treden zijn gehouwen uit Oostersch marmer, en om ze te bewaren liet Paus Clemens XII een met glasopeningen voorziene houtbeklee- ding aanbrengen. De vrome gewoonte eischt, dat deze trap slechts geknield wordt beste gen, hetgeen door de Romeinen als werk van boetvaardigheid wordt gedaan. Gedu rende den oorlog kwamen talrijke Italiaan- sche vrouwen de trap biddend bestijge; voor het behoud hunner zonen op het front en steeds gedurende den Vastentijd treft men er talrijke geloovigen, die het zware werk van boetvaardigheid verrichten. Op elke trede blijft men gedurende eenigen tijd bidden, zoodoende dat het bestijgen der acht en twintig treden nog al tijd vordert, Paus Sixtus V deed de trap op de tegen woordige plaats bij Sint Jan van Lateranen brengen, en afschoon verwijderd van het middenpunt der stad, leeft deze eeuwenoude devotie der Romeinen steeds levendig voort. Vooral des Vrijdags in den Vastentijd is het zeer druk en geloovigen van allen stand en kunne, komen hier boetvaardigheid doen en het Lijden O. Heeren overwegen. Sociëteit „St. Bnvo" Bond van Technici 8 uur Bestuur Geloof en Wetenschap 8 uur Bestuur Spaarkas „SI. Nicolaas" 8 uur Bouwvafcbond 8 uur Be stuur Grafische Bond 8 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland Zitting van 5 half 8. Hanzegebouw, Jacobijnestraat ITaarlemsche Inkoop-Combinatie hai'f 9 Klein a Ga- pella koor 8 uur Cursusu Economie half negen. R. K. Leeszaal en uitleenbibiiothcek Jans- straai 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 2—5 en van 7!0 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 3—9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m van 25 i ur. Zaterdags alleen van 912 uur R. f(. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 1) tot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. F. li. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Waaggebouw K. Z. O. D. 115 uur. Tentoonstelling. Bisschoppelijk MuseumDagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. Ingezonden. Den 10en Maart e.k. herdenkt Mgr. O. Timmer, Vicarius Apostolicus van Zuid- Chansi (China) den dag, waarop hij 40 ja ren geleden de H. Priesterwijding ontving. Van die 40 heeft hij 39 jaren gewerkt als Missionaris en de laatste 23 jaren als Vica ris Apostolicus van Z. Chansi, in onvermoei- den arbeid, gedrukt onder zware zorgen voor een Vicariaat, dat bijna zoo groot is als Nederland en België, zonder trein of tram. Slechts weinigen hebben Mgr. Timmer, die Haarlemmer is door geboorle, persoon- shonlijk gekend, maar meerderen hebben hem leeren kennen in zijn brieven en on Missietentoonstellingen. Fn dan mag het bii een gelegenheid als deze wel eens getuigd worden, dat Mgr. Timmer is een der groot- sten onder Nedertand's grooten. Groot om zijn onvermoeiden arbeid en zieleniiver, wellicht nog grooter om zijn echt Francis- kaansche nederigheid en bescheidenheid. Dezer dagen kreeg ik als Procurator der Franciskaansche Missies een gift van ie mand, die onbekend wil blijven met de op dracht: Voor Mgr. Timmer op ziin 40 jarig Priesterfeest. Het zou mij niet verwonderen, indien ook anderen zich wilden aansluiten bii een huldeblijk aan onzen sympatliieken Missiebisschop. En dan meen ik ook te welen, waarvoor Mgr. die giften zou willen besteden. Verle den iaar ziin onze eerste 6 Missiezusters uit Heerlen naar Z. Chansi vertrokken om zich te wiiden aan hoogst noodige zieken en armenzorg. Wanneer nu deze Zusters een geschikt ziekenhuis konden kriigen, zou ze ker een ideaal vap Mgr. Timmer in vervul ling gaan en dit ziekenhuis verriizen als een bti'vende herinnering aan zijn 40 jarig Priesterfeest. Gaarne wil ondergefeekende zich ermede belasteh om daartoe bestemde gelden met een lust der gevers aan Mgr. Timmer over Ie zenden. Fr. ROS AR TUS VAN BERKEL, O.F.M. Procurator der Franc. Missies Giro n. 46316. Weert. B. en W. van Haarlem brengen ter op. hare toenrós, dalt op Woensdag 7 Maart 192. des middags ten 12 ure in het gebouw der Provin ciale Griffie Jan s straat No. 46), zal worden gehouden de openbare vergadering van Gede puteerde Staten van Noord-Holland ter monde linge behandeling van het besluit van den Raad der gemeente d.d. 12 Juli 1922, No. 34 en van het daartegen ingediende bezwaar schrift. Bij dat raadsbesluit werd afgewezen het ver zoek van het Bestuur der „Vereeniging van Vrouwen tot Bevordering van Huiselijk Geluk" Ie Haarlem, om ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920, de benoodigde gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor het aanbren gen van eenige. verbeteringen aan de bijzon dere lagere school aan de Klarenbeekstraalt No. 62 te Haarlem. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in liet verloop der abonnementsconcerten en le zingen van den Impressario Felix Auguslin, Nic Wilsenstraat 15, Amsterdam, stagnatie is ingetreden tengevolge van gerezen moeilijkhe den tusscihen voor deze concerten en lezingen geëngageerde kunstenaars en den onderne- iner Felix Auguslin. Dientengevolge zijn in verschillende steden van ons land concerten en lezingen uitgesteld tot een ombepaalden da tum, waardoor abonnementshouders, zaal verhuurders, zoowel als .vertegenwoordigers ten zeerste zijn teleurgesteld. De R. K. Volkspartij zou lieden in den kieskring Velsen deze candidalenlijst indie nen: Jac. Zuurbier, Velsen; C. de Vries en J. P. Th. Bruyns te Beverwijk en H. S. de Reus te Velsen. De Hooge Raad deed gisleren uitspraak in deze kwestie: Vernietigd werd het ar rest van de rechtbank te Haarlem, waarbij Th. G. C. H. wegens overtr. van de Drank wet was veroordeeld tot 2 maal 50 boete. De zaak werd verwezen naar het gerechts hof te Amsterdam. De procureur-generaal concludeerde lot vernietiging van een vonnis van den kan tonrechter te Haarlem, waarbij L. S. wegens het loopen op verboden grond was ver oordeeld tof 3 boete. Voorts werd gecon cludeerd tot ontslag van rechtsvervolging van requirant. L'i tspraak 26 Maart. Men verzoekt ons opname van het vol gende; Zooals wij reeds gisleren mededeelden, zal op het buitengewoon concert van mor genavond dat geheel uit opera-nummers zal bestaan, zich doen hooren de fenorzan- go"r Everl Miedema uit den Haag. Wij laten hier eenige recensies volgen: De Nieuwe Courant schrijft: Everl Miede ma, een ienor van M zuiverste water, zonder ecnig idee van knijpen, van onvrije toonvor- ming. Alles klinkt zoo gemakkelijk, dal het een lust is hem te hooren. Beschaafd in hoo ge male en met een adembeheerscking en een articulatie die om te benijde» zijn Ik zal den begaafden jongen tenor onmiddellijk rang schikken onder de uitstekende oratorium- en liederenzangers." De correspondent van het N. v. d. D. te Londen: „Everl Miedema le Londen."' De te norzanger Everl Miedema heeft te Londeii een concert gegeven en het gebeurt niet vaak dat een jonge zanger die in den vreemde op treedt, voor de eerste maal een voldongen succes heeft F. M. kan er zich op beroemen, dal hii Woensdagavond dc goedgevulde Wig nore Hall eenige uren van grool artisüek genot heeft verschaft. Hii is, een tenor, die dank ziin technische ontwikkeling, zife mach tig geluid met distinctie en bevalligheid be- heerseht. Na ziin Fransohe en Engelsche liederen moest hij tol [weemaal toe een toe- gif I geven. De correspondent van het Handelsblad schrüft: Hel was dan ook merkwaardig dat Miedema Fransch, Friesch. Nederlandsch, Engélsch, llaliaansch, alles zong me.t een voortreffeü'ke uitspraak. Püzonder tróf dit hij het Italiaansch „Ridi Pagliaccio" in dit nummer alsmede in het fragment uit Gluc.'ks Iphigenie en Tauride, in Gounod's Insnirez moi uit de Reine de Saba, kon hlükhaar zün temperament zich lcr> volle vieren, zoodat de zanger in zb'n liederen te teven scheen, en zh" in hem, elke noot, elke toon, elke luit....!" Naar aanleiding hiervan hebben onderge- terkenden als plaatselijke vertegenwoordigers zich genoodzaakt gezien te besluiten de belan gen van den heer Felix Augustin vanaf heden ie moeIen opgeven. Rotterdam: Concertbureau van Esso.& Co., Den Haag, Concertzaal. Dilligentia, Schiedam: Mak, Haarlem: Concertbureau A. Vornout, I'freeht'; Concertbureau J. A. II. Wagenaar, Groningen: Concertbureau W. Wolhers. Door de leden der P: B. N. A.-Studieclub, afd. Haarlem, is Zondagmorgen een bezoek ge bracht aan het Frans Halsmuseum. Dc heer H. Bon, kunstschilder, die zich wèhvil'end be schikbaar had 'gesteld, leidde de leden rond en zette op zeer aangename en duidelijke wijze het verschil uiteen der schilderkunst van vroe ger en heden. Van de belangrijkste schilderden gaf hij een verklaring der schildertechniek, welke met dó grootste belangstelling gevolgd werd. Bij 't einde dankte het bestuur den heer Bon voor zijn leerzame rondleiding. Aan hef Voorlobpig Verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het bouwfonds voor de Departementen van Binimenlandsche Zalken en van Onderwijs voor 1922 wordt ontleend, dat onderscheidene leden zich niet konden vereenigen met de door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangeno men houding inzake het te stichten Provinciaal Gouvernementsgebouw te Haarlem. Deze leden keurden helt af, dat het Rijk zich plotseling had teruggetrokken en de gemeente nu met den door haar aairgékoehten grond achterliet, zoo dat het ten slotte de gemeente is. op welker kosten het Rijk bezuinigt. Al konden zij mede gaan mei het voornemen, althans voor'oopig, van den aanbouw af te zien, dan meenden zij toch, dat het Rijk in deze moreel gebonden is eu de billijkheid vordert, dat het die kosten voor aankoop van het terrein betaalt. Bezuini ging mocht geen reden zijn voor hel Rijk om na te laten den grond over te nemen. Overigens aehlte men verbetering van den toestand ten opzichte van het Gouvernements gebouw noodzakelijk. Te Haarlem is in den ouderdom van 72 jaar overleden de 'heer D. J. van Bosveld Hein sin s, gepen sionneerd lui'tenamt-tkolanel der infanterie. De Commissaris van Politie le Tilburg geeft belanghebbenden in overweging, bij hem in lichtingen in te winnen, alvorens handelsrela ties aan te knoopen met C. P. Janssen, wo nende Prinses Sophiaslraal 58 te Tilburg, han delende onder den naam Firma.C. P. Janssen, in borstelwaren, zich tevens noemende zaak waarnemer, informatie-agent, incasso enz. De heer G. Tel man heeft bedankt als ver tegenwoordiger vnn de vakcentrale in de Ge meentelijke Commissie lot Bestrijding der Werkloosheid en als lid dér Commissie tot Steunverleeining aan' Werkiloozen. De R. K. Volksbond biedt nu B. en W. in deze vacatures de volgende voordracht aan: I. B. de Leeuw. 2. C. P. Kerkvliet. Maandagmiddag kwart over 4 geraakte de 11-jarige A. L., wonende Hnrmenjansweg spelenderwijze in het Spaarne. Door een schip per is zij er met een vaarboom uitgehaald en door een agent naar hare woning gebracht. Vanmorgen 6 uur geraakte op de K inder- huisvest een auto in brand, toen de bestuurder met een brandende petroleumlamp het benzine reservoir nakeek. Door den bestuurder en een agent werd met een wollen autodeik 'de brand gebluscht. Dc auto werd niet beschadigd: Donderdag a.s. te half 10 is er een H. Mis op het kerkhof „St. Barbara" te Schoten. Op 26 Februari hield de afd. Haarlem van bovengenoemde Vereeniging hare jaarl. alg. vergadering in het gebouw „dc Nijverheid". Uit hel verslag van dc secretaresse bleek, dal deze vereeniging meer en meer de belang stelling trekt van dc ingezetenen van Haar lem en Omstreken, dat daardoor het aanlal donateurs en begunstigers stijgende is, maar ook dat het aantal blinden zich uitbreidt, zoo dat daardoor ook meer inkomsten noodig zijn Zes nieuwe blinden vroegen steun, van wie 2 in een inrichting opgenomen werden. De secretaresse bracht de gehouden bazar in herinnering en hoopte, dat het bestuur in staat zal zijn ook in 1923 een bazar te houden. Ook zorgl het bestuur er voor wat afwis seling te brengen in huu jong bestaan, hetzij door het bezoeken s an concerten of door het organiseeren van bijeenkomsten, die door blin den en begeleiders zeer op prijs worden ge steld. Moge het werk dezer sehoone vereeniging sleeds meer en meer 'bloeien en door daad werkelijken steun in staat gesteld worden hare taak naar behooren te vervullen. Op de groote internationale pluimvee- en konijnentenloonstelEng te Stadskanaal, welke Zaterdag tot Maandag j.l. plaats had, behaal de de heer G. H. Stouten alhier 10 eere, 10 eerste en 5 tweede prijzen. Woensdag 28 Febr. a.s. zal voor bovenge- noemden bond een lichtbeelden avond gehou den worden over Lourdes, door den Wel- Eerw. Heer A. W. J. Liihn. Deze zal plaals hébben in het gebouw St. Bavo, Smedeslraal (zaal 8.) Het concertbureau Alphenaar deelt ons mede: Dinsdag 20 Maart geeft de Madrigaal- Vereeniging onder leiding van Sem Dresden 'een concert in de Gem. Concertzaal. De op stelling der medewerkende leden is thans als volgt: Dames: A. Kubbinga-Burg; H. v. Raol- te-Hol eman, Joh. v. d. Linde; N. Evekink- Bpsgers; J. Dresden-Dbont. Heeren: Jac van Kempen,.Rud. van Schaik; W. Ravelli, H. Kubbinga. Uitgevoerd worden o.m. werken van O. de Lasso; J. de Prés; G. Casteley; O. Vecchi; P. Le'Fleao; Percy Grainger, Maurice Ravel;' Al- plions Diepenbrock. Heden had de officieele candidaatstelling plaats voor leden der Provinciale Staten. In den Kieskring Haarlem waren tot hedenmid dag de volgende candidatenlijsten ingediend. De stemming heeft plaats 11 April a.s. Anti-Rev, Partij: 1. Mr. A. Brucn, Haarlem; 2, D. L. Harms Hoorn; 3. G. Wolzak Hzn., Haarlem; 4. K. Kan Kzn., Zaandam; 5. P. G. Diepenhorst, Schoten; 6, H. J. Linzel, Zaandam; 7. A. J. de Waal Malefijt, Bloenendaal; 8, K. Tangers, Westzaan; 9. J. W. Gosen, Zand- voort; 10 A. Kruyven, Zaandam. Christ. Hist. Unie; Jhr. Mr. D. E. van Lennep, Heemstede, aftredend; K. Kistemaker, Hoofddorp, aftre dend; J. C. Dunnebier, wethouder van Velsen te IJmuiden; C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem; J. Deinum, hoofd der Chr. School te Velsen; H. Algra, Schoten; A. v. Blaaveren te Nieuwer Amstel; J. Kastelyn, burgemeester van Aalsmeer; E. Bakker, Haarlem; G, vaan Tienhoven, Haarlem; C, Tauber, Haarlem; J, W. Bras, Nieuw-Vennep. Democratische Partij: 1. D. P. Harting, Amsterdam; 2. M. de Jong Hz., Amsterdam; 3. K. Brgebaart Dz., Kolhorn; 4. H, S. Eriks, Petten; 5, P. Berk hout Pz., Zuid-Scharwoude. R.-K. Partij: 1. Mr. J. B, Bomans; 2. Th. G, C. Hooy; 3. A. J. Loerakker; 4. M. L. A. Klein; 5. Th. 5. J. Janzen; 6. J. G. v. Kessel. Communistische Partij: 1. J. C. Ceton, Amsterdam; 2. G. A. Vader, Wéesp; 3. Mevr. H. v, Zelm-v. d.' Berg; 4: H. v. d. Glas, Hilversum; 5. L. Peper, Haarlem; 6. K. Tijssen, Beverwijk; 7. Doornbusch, Am sterdam; 8. J. Goubitz, Hilversum; 9. H. G. Bolhoeve, Zaandam; 10. L. Seegers, Amster dam. Staatkundig Geref. Partij: I. E. Kuyk,' Amsterdam; 2. C. Valk, Haar lemmermeer; 3. Joh. v. d. Lely, Haarlemmer- St. Vinccntiusviireeniging. Uit het Zaterdag gepubliceerde jaarverslag der St. Vincentius-Vereeniging te Haarlem, bleek wederom, hoezeer deze vereeniging ijvert, om hel leed harer medemensohen te verzachten. De cijfers wijzen er wel op, dat de leniging der verschillende nooden ruim blijft voortgezet worden. Hier zijn de cijfers welsprekend. Wij willen de loftrompet niet steken op de leden der. SI. Vibcenlius-Vereeni ging, omdat wij welen, dat zij daar wars van zijn,-omdat zij het juist.het liefste verkiezen, hun werken van barmhartigheid in stilte te verrichten. Maar een enkele maal mag er toch wel eens op gewezen worden. En daar is het jaarverslag een goede gelegenheid voor. Want hoé dor cijfers ook mogen zijn ge woonlijk, een duidelijk beeld der vereeniging geven zij veelal. Zij weerkaatsen den ijver en den arbeid, door de vereeniging gepresteerd. Eu wie zélfs maar met eenvlücihligen blik bet jaarverslag over 1922 der St. Vincenlius- Vereeniging zal hebben overzien, moet ge troffen zijn geworden en overtuigd zijn ge raakt van. den nuttigen, veelomvattendenar beid dezer vereeniging. Dat is werk, waarvoor men respect moet hebben. Respect vooral, omdat het verslag verraadt een gestaag inten sief werken, dal geen ophouden, geen stil stand kent. Dankbaar mogen Haarlem's Katholieken dan ook wel zijn, een dusdanig arbeidende Si- Vinoentius-Vereeniging te be- zilten. Haar arbeid is velen ten zegen, gees telijk zoowel als stoffelijk en er is niets be iers te wensdhen, dan dat zij steeds in staat zal zijn met haar heilrijk werk voort te gaaiv Plattelandspartij en Plattelandersbond: 1. H. F. Bultman Hzn., Haarlemmermeer; 2. J. Barendregt; 3. M. A. Noordam, Haar lemmermeer; 4. V. P. Ackermann; 5. J. J. C. W. de Wilde, Heemskerk; 6. P. Teunissen; 7, -W. Balk; 8. A. Pruissen; 9, KL de Vries; 10. C. Wolmersfett. S. D. A. P.: 1. M. A, Reinalda, Haarlem; 2. W, van de Vall, Heilo; 3. mevrouw G. Miedema-Zon- dervan, Amsterdam; 4. J. A. Dalmeijer, Santpoort; 5. J. Bramson, Zandvoort; 6. P. de Boer, Haarlem; 7. J. Visser, Beverwijk; 8. R. H. Waterberg, Schoten; 9. D. F. G. Schilling, IJmuiden; 10. C. Spaargaren Dzn., Aalsmeer. Chr.-Deru.: 1. J. H. Staalman, raadslid te Fielder, aftr.; 2. Alb. Hakvoort, raadslid te Urk; 3. C. Bot, raadslid te Helder; 4. J. dc Vries, raadslid te Texel; 5, K. Wijker Gzn., architect te Eg- mond aan Zee. Gisterenavond heeft de aid. Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond vergaderd ter be spreking van hel al of niet teekenen der Collectieve Arbeids-Overeenikomst. Bcslo- tten werd, bij referendum de leden te laten besluiten. Het Hoofdbestuur adviseert voor aanvaarding der C. A. O. ■Naar wij vernemen, heeft een groot deel der huurders van de „Haarlemscke Woning stichting" de verhoogde huur betaald. Zooals we nog meldden, willen le bewoners ook de hun toegezonden vragenlijst niet be antwoorden. Zij zeggen, dat zij ninider loon verdienen dan eenigen tijd terug, waarom b.i. geen huurverhooging moet 'ingevoerd wor den. In de vragenlijst moeten zij ook vermel den hoeveel zij verdienen, doch deze vraag juist willen zij niet beantwoorden. Naar we nog vernemen, is de Wethouder van Openbare Werken van oordeel, dat zij, die die huurver hooging niet kunnen of willen betalen, maar naar een woning moeten omzien, waarvan zij de huur wel kunnen en ook willen betalen. Getrouwd: 27 Februari. F. H. Pont en E. Lefèbvre. Geboren: 23 Februari, z. van B. Hoogkamer Huizinga. 24 Februari, z. van T. P. l'ljee Duijverman. d. van M. J. Sleenhoven v, Schagen. 25 Februari, d. van G. v. DriestKnies. 26 Februari, z. van T. v. Aiphen^-Donker. d. van A. v. Beaumont Boiima. 27 Februari, z. van J. Hulsman v. Tuijl. d. van H. Pompev. Zanten. Overleden: 25 Februari. B. Winninik—Speijcr 67 j., Groot Heiligland. 26 Februari. H. J. E. Enschedé—v. Lennep, 91 j., Gr. Houtstraat. D. J. v. Bosveld Heinsius, 72 j.. Juliana- straat. H. L. Somdaal, 84 j„ Kamperlaan. ZWOLLE, 27 Febr. De bankiersfirma van Es era Co. heeft heden surséance van betaling aangevraagd. APELDOORN, 26 Febr. Door de Apddoom- sche politie werden 2 Duifsehers en 1 Pool over de grenzen gebracht, dide niet in 't be zit waren van de vereischte papieren. LEMMER, 27 Febr. Hedenmorgen zijn alle sloombootdiensten hervat Het groot scheeps- vaarwater Lemster-Rijm en Tjeulkermeer is ook weer voor dc scheepvaart geopend. Men meld't ons, dait bet rapport van de Com missie Barge zeer binnenkort bij den Algemee- nen Bond vain de R. K. Rijkslkieskringorgani- saties te Utrecht zal worden verwacht. Het Mgt in de bedoeling, het rapport door middel van de Pers te doen pubticeeren om alle af- deeüngen in de gelegenheid te stellen, het rus tig te kunnen bèoordeelen. Reeds op die vergadering van den Algemee- nen Bond in Mei a.s. te Utrecht te houden, zal het ra poort een punt van bespreking uitmaken. LONDEN, 27 Febr. Gisteravond is een blauwboek verschenen. Het bevat mededee- lingen omtrent de besprekingen van de Ge allieerden te Londen en Parijs in December en Januari over de schadevergoedingskwes tie en de intergeallieerde schulden. De con ferentie leidde tol een mislukking te Parijs en tot een afzonderlijke actie der Franschen in de bezetting van het Roergebied. Poincarê zeide: de kloof lusschen Britlannië en Frankrijk is er een, die niet door een brug kan worden overspannen. Ronar-Law ver- kUerde: gij kunt niet tegelijkertijd overgaan tot in beslagneming van Duitschland en mogelijkheid van een crediet voor herstel laten. PARIJS, 27 Febr. De Kamer heeft de voorloopige twaalfden en tegelijkertijd de slechts relatieve begrooting in zake de in de toekomst herkrijgbare uilgaven, goedgekeurd. KONSTANTINOPEL, 26 Febr. Rusland zal Turkije steun verleenen, indien dit land door de Wesfeliike mogendheden wordt aangeval len, verklaarde de Sovjet-verlegenwoordiger Dr. Aloff hier in een interview. BERLIJN, 27 Febr. De onderdrukking der bevolking te Bochum duurt voort. Bochum is door troepen omsingeld. Alle lagen der bevolking vallen zonder uitzondering onder liet verkeersverbod, na 8 uur, dat evenwel niet erkend wordt. Daarom zijn honderden personen gearresteerd. Als reden voor hun optreden tegen Bochum wordt de proteststa king van Zaterdag genoemd, welke ook aan leiding was voor de plundering van de Handelskamer. De Handelskamer te Bochum heeft in een rondschrijven aan de andere Duitsche handelskamers medegedeeld, dat haar gebouw in een radelooze vernielings woede door de Fransehen geheel is leegge - roofd. De vruchten van tientallen van jaren ziin in één nacht vernield. Hef aclen-male- riaal, de bibliolheek, zün door dc Franschen meegenomen. Een schilderij van den vroege- ren president der Handelskamer is sluk ge sneden. Aan de gehcele beschaafde wereld wordt het oordeel van dergelijk vandalisme overgelaten, Wij hebben ons wel eens afgevraagd of hel met dc ontspanning van onze jeugd, vooral in den bakyischleeflijd, tegenwoordig wel den goeden kant uitgaal. Meer dan vroeger worden er eischen ge steld niet alleen aan het uithoudingsvermo gen onzer studeerende jeugd, maar ook aan de draagkracht van de portemonnaies der ouders. Het heelc jaar, vacantie- zoowel als studietijd, schijnt een aaneenschakeling 4e zijn van bals. in allerlei vorm, prettige avondjes schaak-, dam- en debatavondjes, om nog nie' te gewagen van vergaderingen der schoolvcreenigingen. hel bezoeken der voetbal, hockey, tennis en andere wed strijden, het trainen voor de wedstrijden, dewelke handelingen alle behooren lot den stand van een goed H.B.S.'er of gymnasiast. Men staat eenvoudig versteld van de vele besognes, die een meisje of jongen der H. B. S. of van 't gymnasium heeft builen de studie om en van het vele kostelijke geld dat dit alles hun ouders kost. We hebben ons wel eens afgevraagd of dit alles bevorderlijk is voor de noodige aandacht, die bii de studie past, nog daar gelaten dat wij ernstig betwijfelen of de richting welke de onlspanning onzer studee rende jeugd tegenwoordig uitgaat, bevorder lijk is aan den zielewelstand van deze jeug dige lieden. Maar gedachtig de bekende eigenschap dat ouderen zoo gaarne hun eigen jeugd ophe melen en den fegenwoordigen tijd misprijzen, aarzelden wij tot nu toe daarover onze mee ning le zeggen, meer speciaal wat Haarlem aangaat. Inlusschen klinkt thans een stem uit den mond van een alleszins tot oordeelen be voegd man, een stem. die onze indrukken dal het den verkeerden kant is opgegaan, vol komen bevestigt en een slem, die de ouders van onze Haarlemsehe studeerende jongelui, wel tot ernstig nadenken moet stemmen. De directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus, de heer H. van Mourik Broekman, heeft zich genoodzaakt gezien tot de ouders zijner leerlingen een rondschrijven te richten van dezen inhoud: Op de laatst gehouden leeraarsvergadering heeft het slechte resultaat van het onder wijs in de 5e klasse een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. De gegeven rappor- eijfers laten in dit opzicht geen twijfel; ook u zal gebleken zijn, dl de vorderingen van een groot aanlal leerlingen volstrek! onbe vredigend zijn, zelfs voor vakken, waarin iedere leerling met eenigen goeden wil vol doende resultaten kan verkrijgen. Vele leerlingen zijn er niet genoeg van doordrongen, dal de omvangrijkheid van de leerstof in de 5de klasse eener Hooger- Burgerschool en de eischen, die bij het eind examen gesteld worden, het noodzakelijk maken, dat de eerste plaats in hun gedach- fenleven door de studie wordt ingenomen en dat zonder behoorliikc inspanning en regel matig werken in de meeste gevallen geen goede resultaten te verwachten ziin. Afleiding van allerlei aard neemt hun aandacht in be slag en leidt hen van de hoofdzaak, den re- gelmatigen dageliikschen arbeid, af. In verband hiermede en met het oog op de ongunstige verwachtingen, die. wat hd eind-examen betreft, over verscheidene der leerlingen bestaan, acht ik het noodzakelijk uwe aandacht voor het hierboven bedoelde verschijnsel te vragen en voor zoover noodig. een beroep te doen op uwe medewerking. Ongetwijfeld zijn er leerlingen, die zich met volle toewijding aan hun werk geven en op wien dus liet bovenstaande niet van toepas sing is. yfaar aan die ouders of voogden, die niet de vaste overtuiging hebben, dat het schoolwerk door hun kinderen of pupillen zeer ernstig wordt opgevat, geef ik met aandrang den raad hun toezicht te verscher pen en de leerlingen eT bij voortduring aan te herinneren, dat uit verslaoping van ijver de nadeeligste gevolgen zullen kunnen voort vloeien. Tot hier het rondschrijven. Wanneer het zoover gekomen is, dan die nen de ouders loeh w-el eens deugdelijk te overwegen wat hun te doen slaat. Een krachtige maatregel kan balen. Zou de krachtigste maatregel niet ziin een eensgezinde terugkeer tot den eenvoud van vroeger? Indien alle ouders daartoe konden samen werken. zou dat heel wat voordeel voor hun eigen portemonnaie meebrengen en de zielen hunner kinderen niet benadeelen. Barometerstand 738. Vooruit Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor»!. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen va* 27 Februari 1923. Hoogste barometerstand 762.7 m.M. te Sten sels. Laagste barometerstand 721.1 m.M. te Ho lyhead. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Februari: Meest matige of 'krachtige zuidelijke lot zuicL lestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met opklaringen, waarschijnlijlk regenbuieu, zelfde temperatuur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1