LEVENSDURF DE KLOVE UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. SPORT EN SPEL. SCHIETEN. HOCKEY. DAMMEN). KERK EN SCHOOL Nederlandsch Genootschap tot Zede- lijke verbetering der gevangenen. Bestrijding van den Woeker. BENNEBROEK. Gemeenteraad. ZANDVOORT. UITGEEST. VEI SEROORD. VELSEN SCHOTEN. BLOEMENDAAL. SANTPOORT. CASTRICUM. In een der bovenzalen van „de Kroon", hield gisteravond te 8 uur de afdeeling Haar- lem van bovengenoemd Genootschap haar 25ste gewone jaarlijksche algemeene verga dering. In plaats van den president, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die verhinderd was, de vergadering voor te ritten, opende de vice- president, de heer C. L. W. van IJsendijk de vergadering, en heette de aanwezigen wel kom. Spr. deelde mede, dat in 1923 het 100-jarig bestaan van het genootschap op feestelijke wijze herdacht zal worden. Spr. sloot met dén wensch, dat er met de in den laatsten tijd verrezen andere vcreeni- gingen, welke zich met de reolasseering bezig houden, meer op godsdienstig en drankbe strijders-gebied, aangenaam door het genoot, schap zal worden samengewerkt. Hierna werden door den secretaris, den heer E. G. A. L. ter Haar, de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onder dankzegging werden gearresteerd. Nu volgde het jaarverslag van den secre- (aris over het afgeloopen jaar, dat binnen kort in druk verschijnen zal. Spr. begint zijn verslag met een beschou wing van de economische en sociale toestan den hier ter slede, waaruit zeer vele vergijpen op veschillend gebied te verklaren zijn. Op 1 Januari 1922 stonden 15 voorwaarde lijk veroordeelden of in vrijheid gestelden on der toezicht der vereeniging, in den loop van het jaar vermeerderde het aantal met 6, ter- vijl van 7 de proeftijd eindigde en van 3 de voorwaardelijk veroordeeling of ontslag in getrokken werd. Door de financieele omstandigheden moest de vereeniging zich in het verieenen van ma- terieelen steun zooveel mogelijk beperken. Door den voorzitter werd onder applaus der aanwezigen den heer ter Haar dank ge bracht voor zijn arbeid. Wegens ongesteldheid van den penning- meesier, den heer W. Dyserinck werd het financieel verslag uitgebracht door den vice- president, terwijl de heeren v. Niet en Mr. Tjeenk Willink uitgenoodigd werden de reke ning en veraiflwoording na te zien. De heeren adviseerden de rekening goed te keuren, wat met algemeene stemmen besloten werd, ter wijl den penningmeester dank werd gebracht. Inkomsten bedroegen 2150.65, uilgaven 1732,72, alzoo een voordeelig saldo van 417.93. Hierna werden de heeren C. L. W. van IJsendijk en E. G. A. L. ter Haar benoemd tot afgevaardigden aar de Algemeene Vergade ring. Het resultaat der volgende bestuursverkie zing was dat de heeren Z. J. Leen en P. Bij voet met algemeene stemmen herkozen en de boeren IL J. Viets, P. C. v: d. Sonde, W. E. J. Boliee, W. Dyserinck, M. Scheer, en J. J. ran Kempen met algemeene stemmen defini tief gekozen werden. De Voorzitter gaf dan het woord aan het hoofdbestuurslid mr. J. H. Schultz van Haegen, die de aandacht der aanwezigen rerzocht voor eene bespreking over ons te genwoordig strafstelsel in verband met de actie tegen celstraf. Spr. besprak vooral het Amexikaansche systeem, waarvan hij zich zoowel om prinoipieele als praclische re denen als tegenstander kennen deed. Spr. wees ook op Veerehuizen, waarvan hij verklaarde, dat het een broeinest is voor nieuwe misdaden. Hij stelt cellulaire straf om verschillende redenen boven gemeenschapsstraf. Wel wil spr. gaarne verbeteringen zien aan gebracht in de celstraffen, op hygiënisch ge bied vooral. Spr. wijdt hierna nog eenige be sprekingen aan de z.g. „onbepaalde straf", waar hij geheel afwijzend tegenover slaat. Ten slotte pleit de causeur nog voor het systeem van den enkefvoudigen rechter, en enkele andere veranderingen in de recht spraak. De waarnemende voorzitter bracht onder applaus der vergadering den spreker dank voor zijn causerie. De heer E. Cousijn, directeur Ier strafge vangenis te Haarlem vertoonde dan in de plaats van den heer Dyserinck een serie licht beelden, welke op deze inrichting betrekking hebben, zorgvuldig door den' heer Dyserinck verzameld, aan wien dan ook zoowel door jpr als later door den waarnemereden voor zitter, daarvoor 'hulde werd gebracht Nadat de voorzitter den heer Cousijn voor zijn welwillendheid bedankt had, werd de vergadering gesloten. In de Nutsspaarbank vergaderde Maafl dagavond de ofd. Haarlem en Omstreken van de Nationale Vereeniging tot Bestrij ding van den Woeker. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Aan de verschillende jaarverslagen ont- leenen we, dal het ledental in 1922 met 10 terugliep en thans 32 bedraagt, waaronder 7 leden-instellingen of vereenigingen. Aan contributies en giften werden ont vangen inclusief het kassaldo ultimo 1921, 785,18^, uitgegeven werd 617.24K, waaronder 550 aan het borgstellingfonds. Het batig kassaldo bedraagt dus 167,94. Omtrent het informatiebureau wordt ver meld, dat in 1922 74 personen aan infor maties of adviezen werden geholpen, tegen 90 personen in het vorig jaar, en van af de oprichting in 1917 348 personen. Het bezoek aan het Informatiebureau, Ihans zitting houdende in een der localen van den Armenraad, was in de taaiste maanden van 1922 sterk verminderd en is ook thans zeer gering. Wat het Borgstellingsfonds betreft door Regenten van het Fonds tegen den woeker werden in 1922 27 personen met 4090, borgstelling geholpen, tegen 41 personen met 5295 in het daaraanvoorafgaande jaar en 137 personen met f 17245 van af de oprichting in 1917. Einde 1922 waren nog niet afgelost 26 ""•ningen met 2128 restant schuld. Na afbetaling van alle achterslallige schulden bedraagt het kapitaal van hel Fonds op ullimo 1922 f 996.15 tegenover hel tevoren genoemde bedrag van 2123 nog uitstaande borgstellingen. Aan buitengewone donaties werden ont vangen 550 w.o. 250 van het Hoofd bestuur der Vereeniging te 's-Gravenbagc en f 150 van de Afd. Haarlem. Dc rekening en verantwoording van den penningmeester werden in orde bevondm en deze functionaris onder dankzegging ge dechargeerd. Aan de verschillende uitbrengers der ver slagen werd dank gebracht voor hun be moeiingen. Besloten werd, aan het „Fonds legen den Woeker" wederom een bedrag van f 150 uit de afdeelingskns te verstrekken. De heer mr. J. D. Pasteur vroeg zijn vroegere mededeeling, dat hij wilde, aftre den als voorzitter, als ongedaan te beschou wen, welke mededeeling met applaus be groet werd. Het aftredend bestuurslid, mr. P. Fuhri Snethlage. penningmeester, werd bij accla matie herkozen. De voorziller wees er hierna op. dat eenerzt'ds de vereeniging wel niet erg bloeit, d"rh dat andcrzüds zii toch zepr veel nut sticht, waarom ï^net worden bli'ven voort gegaan in de richting, welke de statuten nanwiizen In een der vorige vergaderingen is gesoroken over nrooagandavoering, doch het gebrek aan geld vormt hier weer een moeiliikheid. Echter, gewerkt moet btiivén worden om de vereeniging in stand te hou den. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50.franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.— franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula-'ren schrijver. Prijs gebrocheerd ƒ2.25. franco p.p. ƒ2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ .DE SPAARNESTAD" Nadat nog enkele opmerkingen omtrent een te voeren propaganda, welke mogelijk vruchten zou kunnen afwerpen, waren ge maakt, werd de vergadering onder dank zegging gesloten. (Vervolg.) Hierna kwam in bespreking de bijdrage aan de bijz. lagere scholen en de schootgeldbef- fing. Uit deze breedvoerige discussie bleek, dat volgens de nieuwe onderwijswet 80 pet door de gemeente wordt bijgedragen, waarvoor het schoolgeld in de gemeentekas terugvloeit. Het risico van het laatste komt dan voor de ge meente, die zelf het schoo'geld heft. Elke ge meente is dat op aanvraag van het schoolbe stuur verplicht. Voor kinderen uit andere gemeenten er gaan in Bennebroek ongeveer 200 kinderen uit andere gemeenten ter school zijn de desbe treffende gemeentebesturen verplicht te beta len, wellke gelden echter niet dan na verloop van een jaar invorderbaar zijn. Opgemerkt wordt, dat dit voor de betrokken gemeente voor het eerste jaar een belangrijk renteverlies is. Dit alles is echter in de Onderwijswet vast gelegd, zoodat daar vooralsnog geen verande ring réi te brengen is. Toch werd in den Raad wel algemeen aange drongen, den minister hierop opmerkzaam te marken. Bij deze besprekingen bleek, dat de gemeen te-secretaris, de heer van Scheers, zich reeds zeer goed ingewerkt had in deze, z.i. niet al Ie gemakkelijk te lezen Wet en zijn toelich ting een duidelijk beeld gaf van wat de ge meente in deze te doen en te laten heeft. Wij meenen bij deze gelegenheid wel te mo ffen zeggen, dat reeds meerdere malen geble ken is, dat de heer van Scheers zijn materie betreffende gemeentezaken good onder den kn'-e heeft. Op een vraag van den heer Huisman werd door den secretaris nog geantwoord, dat het schoolgeld om de drie maanden werd geïnd, telkens dus na afloop van een kwartaal. Een overeenkomst met Haarlem voor kinde ren, die uit deze gemeente daar op de lagere of middelbare sehool gaan, werd goedgevon den. Bij de zeer belangwekkende rondvraag wees Dr. v. Aalst allereerst op het „drama" Kok en de gevaarlijke petrolcumopslagp'aats, welke deze bij zijn nieuwe woonplaats heeft gemaakt Over het laatste was men het algemeen eens, dat een afdoende regeling moet en zal gelrof- fen worden. Een tweede moeilijk geval waar theorie en pradiik met elkaar im bolsing komen was, dat de pa» betrokken woning van Kok voor zijn gezin veel Ie klein is. Dr. van Aaist zeide o. a. dat zes kinderen in een bedstede sliepen. Nu woont door woningnood naast het gezin Kok, ook iemand in een onbewoonbaar verklaarde worring, maar met kleiner gezin, die met Kok wil ruden van woning. En nu de oplossing van deze vraag: mag dat? Dat wist de voorzitter ook niet en de raad evenmin. Wettelijk, daar was men het over eens, ging het niet. Maar evenmin wet tel ijle mag men twee gezinnen in twee onbewoonbaar verklaar de woningen doen wonen. Maar nood breekt wet. Het is toch in iedeT geval beter en tnen schlievender om een gezin in een onbewoonbaar verklaarde woning Ie vestigen, dan op straat te laten biv&kkeeren. En zoo komt het ons voor, dat tegen een ruiling van woning, tusschen bovengenoemde twee gezinnen, practjsch geen bezwaar kan be staan. Een gemeentebestuur moet echter voorzichtig zijn met het nemen van besluiten in zulke bni- tengewone kwesties en vandaar dat besloten werd, dat de voorzitter er eerst eens met den inspecteur der Volksgezondheid over spreken zal. Voorls bracht dr. mm Aalst een klacht over van „meester" Parlevliet, omtrent lekkage in zijn ambtswoning. Wethouder Zeestraten svees er op, dat de heer Parlevliet reer goed zelf den weg weet en als belanghebbende voor deze gemeente woning zijn aanvraag om verbetering zelf dient te doen. De heer Huisman wijst op hel gevaarlijke en onhoudbare van den Rijksweg in onze ge meente. Hij zou pressie willen oefenen op de regeering voor partieel e verbetering. De voorzitter zegt, daaroveT met den opzich ter v. den Rijkswaterstaat te hebben gespro ken. De wegverbreedimg schijnt om financi eele redenen voorloopig geheel van de baan te zijn. Wat echter het boomgewas betreft, schijnt er wel eenige verbetering te zullen ko men. Speciaal wat de boomen van den heer VasVisscher betreft. Nu, als er iets noodig is, dan dat wel. De takken hangen ongeveer aan den anderen kant van den weg en op den straatweg. De heer Zeestraten vraagt hoe de raad er over dacht, om een paar meter puin te verfcoo- pen. Er had hem Iemand naar gevraagd, maar zonder sanctie van den raad wilde hij dit niet doen. De raad was niet voor verkoop van puin. Wethouder Zeestraten maakte van zijn vraag echter een voorstel en met 52 stemmen, die van den voorsteller en dr. van Aalst, werd be sloten geen puin te verlkoopen. De heer Prins wijst op het gevaarlijke van een reservoir aan de Leidschevaart, voor de nieuwgebouwde hirizen van Donselaar en vraagt wie de verplichting voor herstel heeft. De voorzitter weef het ook niet en zal het onderzoeken. Ook wijst de heer Prins nog op het ornge- wenschte effect, wat een der daar staande boo men, op den hoek van den viersprong bij de Bennebroekerlaan maakt De voorzitter heeft dil ook reeds geconsta teerd en besprekingen gevoerd om dezen boom, welke aan mevr. Willink behoort, daar weg te krijgen. Ten slotte vraagit wethouder Zeestraten nog het woord, naar aanleiding van het werk aan den z.g. Boeren weg. De heer Zeestraten heeft daarmede gewacht tot het laatste, omdat hij stellig verwacht, dat uit den Raad daarover wel stemmen zouden naar voren komen. De heer Zeestraten zette in korte trekken uiteen den onhoudbaren toestand daar met de weiikmenschen en den onhoudbaren toestand van hemzelf. Nu reeds blijkt, dat men met de toegestane 2000 voor werkverschaffing lang niet toe komt en dat hel zeker, als hot niet anders wordt, minstens nog 6 weken zal duren eer dat karweitje klaar is. Hij bracht lof aan enkele weikmenschen, maar aan het gros had bij niets. Hij noemde ze „nilül"-meresdien. Do toestand was voor hemzelf ook onhoud baar, daar het niet van hem te vergen is, dat hij eiken dag van 's morgens tot 's avonds daar bij staat. Door den heer van Lierop werd opgemerkt, dat het zenuwgestel van dén heer Zeestraten niet buitengewoon sterk bleek te zijn. Lang en breed werd over deze zaak gespro ken en unaniem was de afkeuring der raads leden over de handelwijze van deze arbeiders, maar een afdoenden weg scheen niemand te weten of te durven aanbevelen. De heer Bakker deèd in het begin een ra dicaal voorstel: een voorman aanstellen, werk presteeren en bij weigering ontslaan, zonder recht op steun uil de gemeentekas. Wethouder Dubbis vroeg of de heer Bakker den toestand wel overzag. En men praatte nog wat door, totdat wet houder Zeestraten het recht kreeg, een flink voorman aan te stellen en 't zoo eens te pro- beeren. En zoo werd de kwestie, evenals de finan cieele kwestie, voorloopig opgelost. De finale oplossing komt later, op het aan slagbiljet Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eere-penning voor menschhcvend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan A. Koper Wzn., bad knecht alhier, voor het met levensgevaar red den van een drenkeling. Dc broodprijs te Zandooort. Onze Zand- voortsche correspondent juicht: De bekende bakker Houtman, uit Amsterdam, zal in de vroegere „American Hal", in de Kerkstraat 'n depot vestigen. Het brood zal uit Amsterdam des morgens vroeg worden aangevoerd. Zoo zal toch de broodprijs op Zandvoont verlaagd worden, al is het dan niet op de manier, die de forensen zich gedacht hadden. De broodoorlog. Zoo men weet, heeft de bakker Houtman, van Amsterdam, alhier een Filiaal geopend en daardoor tevens den oorlog verklaard aan de hier gevestigde bakkers. Maandagmorgen werd het brood verkocht voor den prijs van 0,18 aan den winkel en f 0,20 thuis bezorgd. Ook de hier gevestigde bakkers brachten het brood op deze prijzen terug en klokke tien zag men hen zich dan ook spoeden naar hunne respectievelijke klan ten. Van een enkelen bakker vernamen wtj, dat hij een paar klanten kwijt was, althans voorloopig niet meer bedienen mocht De heer Houtman had den eersten dag pech, omdat de auto, waarmede het brood van Am sterdam komen moest, te Halfweg defect ge raakte, zoodat het brood niet om 10, maar circa 12 uur pas te Zandvoort arriveerde. R.-K. Kiesvereen!ging. Hedenavond, te half acht, houdt de R.-K. Kiesvereeniging een algemeene ledenvergadering. Besproken zal worden: a. Gemeenteprogram, b. verkiezing voor den Gemeenteraad. Aller opkomst is drin gend noodzakelijk. Baldadig. Vrijdagnacht zijn bij den heer Koning, kommies bij de directe belastingen, wonende aan den Middenweg, een tweetal rui ten door een onbekende ingeworpen. Onbestelbare brieven. J. v. Roon, p. a. C. van Roon, Heemskerkerduin; H. Hommes, Be verwijk; A. Admiraal, Midden-Beemster. St. Vincentius-collecte. De collecte voor de St. Vincentiusvereeniging heeft in deze pa rochie ongeveer 140 opgebracht. Auto-botsing. Gisterenavond tegen elven heeft nabij de concertzaal „Tivoli" aan den IJmuiderstraatweg een botsing plaats gehad tusschen de beide auto-bussen, die van IJnmi- den op Haarlem rijden. De bus van den heer Hogeland kwam van IJmuiden en stond stil, om passagiers in te nemen. De bus van de heeren de Wit en Zwart, die Vrijdag in bol sing kwam met een vracht-auto, en die van Haarlem kwam, reed tegen de stillstnande bus op. Gelukkig liep het ongeluk nog al goed af, alleen mej. j. uit IJmuiden, die in dc vana Haarlem komende auto zat, werd aan de hals gewond. Zij werd in de zaal „Tivoli" verbonden en zou zich verder onder behan deling van Dr. Rutten te IJmuiden stellen. De auto van den heer Hogeland werd ern stig beschadigd, zoodat de voor Velsen be stemde passagiers hun reis te voet moesten vervolgen. De auto van de heeren de Wit en Zwart kwam er goed af en kon blijven rijden. De meeste schuld van de aanrijding zal wel bij de stilstaande auto moeten worden gezocht, daar deze aan den verkeerden kant van den weg stond. De schijnwerpers van deze auto brandden, zoodat de Chauffeur van de rijdende auto wellicht Jieeft gedacht, dat de andere rijdende was en zou uithalen. 0 Gevonden voorwerpen. Een jockeypet, een paar handschoenen, halsketting met gouden tonnetje, een dobberman-pinefher, een glas snijder. De zaiennood. Door den heer B. Dem- mers te VeJseroord zal bij zijn café „De Grif fioen" aan den Velserduinerbuurtweg aldaar, een zaai aangebonwd worden. IJMUIDEN. Opdracht. Het verbouwen van het kan toor van het Loodswezen aan het Sluispein, is opgedragen aart de heeren Lindhout en dc Waard alhier. Belastingverlaging. Er is kans, dat de hoofdelijke omslag voor het belastingjaar 19231924 iets lager zal worden. Over de be lastingjaren 19211922 en 19221923 werd geheven 100 opcenten op de Rijksinkomsten- belasting, plus 3U4%. Het voorstel zal luiden om over hel belastingjaar 19231924 te hef fen 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelas- ting en 3%. Dat zou dus van elke f 10Ó be lastbaar nakomen een vermindering van 50 ct. zijn. Gevallen. Door den glibberigen modder poel viel Vrijdagmiddag j.l. een bejaarde vrouw op den Scholerweg, nabij de Vroomstraat en brak een pols. Burgerlijke Stand vam 1824 Februari. Geboren: d. van C. P. UlsamerBole. d. van A. Bolkker—van Eijk. d. van D. Blak kerBongers. d. van M. Th. Verhagen Huisman. Ondertrouwd: J. A. A. van Aken en L. Th. Rtrtten. Gehuwd: E. A. C. van Heel met C. W. M. Reohmam. H. B. L. Korzelius met C. E. van Stralen. G. A. Boling met A. Breeuwer. J. F. de Krays met E. Klok. Overleden: R. Bosch, 36 j., eohtgen. van F. de Vries. A. Geeven, 45 j., echtgen. van A. E. Mes. J. A. Pardoen, 5 m., m. J. Pe ters, 9 m., v. Drankbestrijding. Men schrijft ons: Don derdagavond hield de Ned. Vereeniging tot ai- schaffing v. alcoholhoudende dranken, 'n goed geslaagde kunst- en propaganda-avond, in de bewaarschool van mevr. Wiiste. Aanwezig v»u- ren ongeveer 80 personen, zoodat deze avond welgeslaagd mag heeten. De spreker, de lieer H. Ploeg Jr.. uit Utrecht, Meld 'n gloedvolle rede, die door alle aanwe zigen met aandacht werd gevolgd. Spr. zeide o. a. dat er jaarlijks voor 360 millioen gulden aan alcoholica in Nederland wordt uitgegeven, wat per gezin ongeveer een verbruik van f 5 be toekent. Dit zou, volgens spr., al reden genoeg zijn om in dezen malaisetijd het gebruik er van te staken en het geld voor nutliger doeleinden te besteden. Na nog op de gevolgen van het drankgebruik gewezen te hebben, memoreerde spr. de ver werping der Plaatselijke Keuze door de Eerste Kamer. Wij zullen daardoor echter niet ver sagen, doch net zoolang verzoeken indienen, tot de plaatselijke keuze wordt aangenomen. Onder applaus der talrijke aanwezigen verliet spr. het podium, waarna de avond verder werd gevuld met d« schoone muziek van den heer C. Zwanenburg, afgewisseld door eemige voor drachten. Te half elf werd deze welgeslaagde vergade ring door den voorzitter gesloten, met een woord van dank voor de ondervonden mede werking. Fanfarekorps Wilhelmina. Het fanfare korps Wilhclniina, hoopt den laatsien Zon dag van 7 Juli en den eersten Zondag van Augustus zijn 25-jarig bestaan te herdenken met een nationaal Concours in de buitenplaats „Spaarniberg". Een feestcommissie, bestaande uit de heeren A. de Groot, voorzitter; Kieviet, secretaris; Goedkoop, penningmeester; J. S. Visser, J. P. Handgraaf, Th. Klauwers, J. J. van Wort Hz., C. Molenaar en E. Bertluig, is met de heeren T. v. d. Ende en Bruynooge, resp. voorzitter en secretaris van het fanfare korps bezig om de voorbereidende maatrege len te treffen. Voor het eere-oomité zijn verschillende per sonen aangezocht Niet alle antwoorden zijn echter nog ontvangen. Voor de jury zal een drietal bekende musici worden uitgenoodigd. De voorioopige officiëele vergunning is bereids verleend. Aan de burgerij zijn inteekenbitletten toege- zonden, voor bijdragen in eens, of maande lijks. Meerderen hebben reeds daarop ingetee- kend. De biljetten zullen aan de huizen dér ingezetenen door leden van het fanfarekorps en van de feestcommissie worden opgehaald. Men hoopt dat ieder iets zal willen bijdra gen. want vele handen maken lidht werk. In Alkmaar is in 1922 een concours gehou den, waarvan „Wilhelmina" met lauweren bekroond, terugkeerde. 't Zou aardig zijn als de jubileerende ver eeniging nu op haar beurt eens een mooi con cours mocht samenstellen en nu zelf eens lauweren kunnen uitreiken, aan de beste on der de goeden. Ongetwijfeld ral het muziekfeest op „Spaamberg" duizenden naar Santpoort en Jan Gijsenvaart trekken, en 't is dus te hopen, dat ieder zal willen meewerken tot het wel slagen van het feest. De feestcommissie en het bestuur van het fanfarekorps wacht een zware taak. Als elk een handje meehelpt, dan gaat 't beter. Im mers, vele handen maken licht werk. Plüimoeetentoonstelllng. Alhier werd in de zalen van den heer Blaauw een tentoon stelling gehouden van pluimvee en konijnen door de Pluimvee- en Koniinenfokkersveree- nising Casfricum en omstreken. Te ruim drie uur verzamelden zich bestuur en genoodigden in de voorzaal van het hotel „De Rustende Jager," waar de voorzitter de heer Casteele, alien welkom beetle, in het bijzonder den burgemeester en het eere-eo- mitê, welke de moeilüke taak op zich geno men had, de opgestelde stands van voeder en andere artikelen te keuren. Hierna opende de burgemeester met een mooie rede de tentoonstelling, waarin hij constateerde, dat de ingezonden dieren op alle groote tentoonstellingen konden mede dingen, zooals hem de keurmeesters hadden medegedeeld. De inzendingen waren zeer fraai te noe men. Vermelden we nog. dat het getal in zendingen tegen verleden jaar met 125 is ver meerderd, terwijl 90 pet. van de inzendingen uit Castricum komen, zoodat het bestuur met voldoening op haar werk terug mag zien. Van de prijzen vermelden we, dat de Ver guld Zilveren medaille, aangeboden door het Gen"lebestuur van Castricum voor den fraaisten toom hoenders of krielen der tentoonstelling, gewonnen werd door J. W. F. de Jong. De zilveren medaille, aangebo den door den heer P. L. H. J. Lommen, Burgemeester der Gemeente Castricum voor den fraaisten haan der Tentoonstelling, werd gewonnen door J. P. Boom, Voor de inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) EEN PROTEST. Zeer Geachte Heer Hoofdredacteur. Om de gunstige reputatie van onze tooneel- ciub achten wij ons verplicht uw gastvrij heid te vragen voor onderstaande regels, waarvoor bij voorbaat onze dank. In het „K. S. A.-hoekje" van de N. H. Ct. van j.l. Vrijdag vonden we o.m een berichtje van den^ volgenden inhoud: „Kleedingfonds Tot stijving der kas van het Kleedingfonds voor Kinderen uit Inkomsllooze Gezinnen in Haarlem zou den we een weldadigheidsuitvoering hebben willen geven vóór den Vasten. De Stadsschouwburg was evenwel niet vrij en de Russische uitvoering had on zen moed tijdelijk ingedeukt. Dan nö den Vastere De schouwburg gehuurd en de uitvoering werd bepaald op Woensdag 18 April. De heeren van Alberdingk Thijm zouden ook meewerken. Omdat ze evenwel moeten studeeren voor een wed strijd, deelden ze mede, aa,n geen uit voering ten bate van bef Kleedingfonds te kunnen deelnemen. De uitvoering is nu afgelast. Jammer voo- de Haarleni- sche kréiderljes.... Jammer voor Alber dingk Thiim." Allereerst willen we verklaren, dat in bo ven geciteerd stukje een onwaarheid wordt gedebiteerd, die de rederiikerskamer „Alber dingk Thijm", in een ongunstig licht stelt. We hebben aan den heer de Lobel, voorzitter der K. S. A., schriftelijk medegedeeld, dat, volgens besluit der algemeene vergadering, géén der leden véó- of ti'denj de jaarfeesten van den R.K. Volksbond zijn medewerking mocht verieenen aan andere tooneelnitvoe- ringen, zulks om de hoogst noodzakelijke studie voor die jaarfeesten. Toen we dit schreven was trouwens de studie voor den wedstrijd reeds lang achter den rug. Hef ging dus niet om den wedstriid. doch om de jaarfeesten. „Alberdingk Thrim" is een onderafdeeling van den R K. Volksbond en de aangewezen afdeeling voor het opluiste ren van de jaarfeesten, daarvoor krtigt ze een jaarlijksche subsidie van het Hoofdbe stuur. De club is er dus in dc eerste plaats voor die jaarfeesten; wat ze verder voor lief dadige doeleinden of andere vereenigingen wil doen komt op de tweede plaats. Waar nu het stuk voor de jaarfeesten hesfemd een zorgvuldige voorbereiding vereiseht, heeft de Kamer bovengenoemd besluit genomen, waarvoor enkele leden zich zelfs geldelijke offers moesten getroosten. Laten we echter aannemen, dat de wed strijd indirect oorzaak is geweest van het oo den achtergrond raken der jaarfeestrepe- fities, temeer is er dan reden, om alle aan dacht te wijden aan de studie voor de jaar feesten. Toen wc eenige jaren geleden on der leiding van den huldigen voorzitter der K. S. A. een stuk van zijn hand opvoerden, meende de leider-auteur een paar minder geslaagde avonden te moeten wijten aan den wedstrijd te Eindhoven. Een dergejijk verwijt van wie ook willen we thans voorkomen door voorloopig onze leden niet te veel hooi op den vork 1e laten nemen en hen in de gelegenheid te stellen alleen te studeeren aan het ééne, moeilijke stuk voor meergenoemde feesten We handelen dan zooals de K. S. A.- voorzitler zelf het destijds had gewenscht Voorts willen wij, ook naar aanleiding van minder vriendelijke uitlatingen jegens A. T„ de laatste wekfen door den K. S. A.- voorzitter gebezigd, verklaren, dat onze Ka mer steeds, zooveel in haar vermogen is. haar medewerking zal verieenen waar zulks noodig en nutlig is. Van die medewerking heeft de K S A.-voorzitter dan ook menig maal geprofiteerd. Alles op zijn tijd echter; er zijn grenzenl En wij laten ons door niemand het recht ontzeggen hoogstens eens per jaar aan een wedstrijd deel te nemen, en daar begint het toch inderdaad op te gelijken. De R.K. Tooneelbond organiseert zelf com petitie-wedstrijden, omdat hij weet van hoe veel nut ze zijn voor den bloei van het Room- sche tooneel Ten slotte nog dit: Het K. S. A.-berichtje besluit met de ietwat theatrale woorden: „Jammer voor „Alber dingk Thijm En op stuk van zaken heeft de tooneelclub A. T. er niets mee uitstaande. Immers het gaat hier slechts om een vier of vijftal per sonen, die er toevallig lid van zijn. En hef mooiste is. dat het grootste deel van dat vier- of vijftal niet eens is aange zocht voor medewerking. Slec'iis één hun ner heeft bezoek gehad van den K. S. A.- voorzitter en die ééne deelde op een repetitie- avond mede. dat de Stadsschouwburg door den K. S. A-.voorzitter reeds voor het on derhavige doel was gehuurdI! (En in het berichtje staal: de heeren van A. T. zouden ook meewerken!) Dat huren heeft dus plaats gehad vóórdat de K S. A.-voorzitter er zich van verzekerd had, dat die vier of vijf heeren (dus niet A. T.) hun medewerking konden geven en dus dien avond vrij hadden. We vragen in gemoede of dat nu wel de iuisle manier is. O.i. is in zoo'n geval de goe de weg, om eerst eens met de personen welke men wil aanzoeken 1e praten. En den weg naar het lokaal waar A. T. vergadert weet den heer de L. zeer goed. Het K. S. A.-bcrichtie heeft ons pijnlijk getroffen Van onzen Eere-voorzitter hadden we dit alles niel verwacht. En, zoo voortgaande, bereikt hij alleen, dat hem in het vervolg eveneens de rug wordt toegekeerd. Bestuur en Leden 'der Red. Ka mer „Alberdingk Thijm". Bloemendaaisch Commando Zondagmorgen heeft B. C. de ïe ronde voor de Haarl. Competitie geschoten en haalde een mooi totaal van 920 punten. Wel behalen enkele vereenigingen belangrijk meer punten, toch mag men met zulk een totaal tevreden zijn De schutters hebhen re gelmatige series gemaakt als 180, 180, 181, 188 en 191. geen bepaalde uitblinkers en alle behoorliike series. Als hoogste korps- schutter werd genoteerd de heer D. C. Hout graaf een van ouds bekend en goed schut ter, hij maakt maar zelden een misstap en men kan steeds op een paar goede series rekenen. Zoo voortgaande zal de strijd tus schen B. C. eii Gen. v. Merlen om de laatste plaats nog fel worden De laatste ronde zal de beslissing moeten brengen. Opgepast hee ren, nog eens extra inspannen en dan maar op hoop van zegen. Claudius Civilus. De 3e ronde is geschoten en daarmee de spanning in den strijd om de 2e plaats ee- nigszins verminderd. Hoewel een goed re sultaat van 923 werd behaald is de voor sprong van V. V. en K thans wet een wei nig te groot, ofschoon in de beide nog te schieten ronden wonderen kunnen gebeuren. De Haarl. Competitie 1922-1923 heeft geen spannend verloop Vrijwel zeker wordt G(*i. Joubert kampioen V. V. en K. no. 2, C. C. no. 3 met nog kans op no. 2 terwijl B. C. en Gen. v. Merlen zullen moeten uitvechten wie als hekkensluiter zal fungeeren. Een voortdurende spanning zooals eenige jaren terug beslaat niet meer, daarvoor zijn enkele vereenigingen te veel superieur aan de ande ren. Dit mag in geencn deele ais een ver wijt worden opgevat, integendeel het strekt die vereenigingen tof eer, dat de schutters zich tot zoo'n hoogte hebben opgewerkt. Mannen van C. C. span je uiterste kracht nog eens in en tracht beslag 1e leggen op de tweede plaats, doch denkt er om dat V. V. en K. paraat is en u elk puntje zal betwisten. Ik hoop op een feilen en eerlijken strijd. Generaal 'Joubert. Deze vereeniging heeft geschoten voor 'de Ned. Competitie en de 2e ronde propaganda- wedslrijd van de Ned. Ver. v. Schcpschut- ters. Van eerstgenoemden wedstrijd ziin mii de totalen bekend van het le en 2e vijftal; deze ziin resp. 468 en 459 p. Een fraai resultaat. Het eerste vjjftal zal zich wel eenige plaat sen omhoog werken, terwijl de kansen van het 2e viiftal op de eerste plaa's blijven be staan. Wel schoot Zondagmiddag Gen. v. Merlen II 462 p. en behoudt een voorsprong van 3 punten, doch dit verschil is zoo wei nig, dat de beslissing waarschnnliik eerst met_ het laatste schot zal vallen. Ik ben zeer benieuwd naar den uitslag van de laatste ronde. Voor den propagandawedstriid werden door de vijf beste schutters bebaald in 2 ronden 85 cartons en 1847 p. Vorig jaar werden in 2 Tonden 84 cartons bebaald, zoo dat nu een kleine winst geboekt kan wor den. Dat men hier een keur van schutters heeft, bewiist wel. dat schutters als de hee ren Roozen, Mooyekind, van Fs. N. van Keulen enz. enz., niet eens voor het le vijf tal in aanmerking komen. De heer Mulder staat weer no. 1 met 18 cartons en 380 p. een pracht uitslag. Miin gezegde, dat deze heer momenteel de beste schutter is van Gen. Joubert is dus niet ver van de waar heid. Ongetwijfeld zal G. J. in dezen wed- stri'd een coed figuur slaan en hoop ik dan ook dat de nog resteerende ronde ook een gunstigen uitslag zal brengen. Generaal v. Merlen. Zondagmiddag heeft deze vereeniging ver geefs gewacht op een controleur (van V. V. en K.) waardoor enkele schutters erg gedu peerd werden. Is er nu bij een vereeniging als V. V. en K. niet één man genegen om voor één enkelen Zondagmiddag te willen fungeeren als controleur. Ik zou haast zeg gen dt wijst niet op een echte kameraad schappelijke verhouding onderling. Nog meer" dere wedstrijden waren er te schieten, zoo dat men betrekkelijk gauw over dit incident heen was. Het eerste vijftal behaalde voor de Ned. Competitie een tolaal van 466 p., hetgeen te oordeeten naar den stand, voor dat de vijfde schutter geschoten had, zeer gunstig genoemd mag worden. Twee schutters hadden n.m. ver beneden hun gewone peil geschoten en de laatste schutter, de heer Bonman, werd voor de zware taak gestel! een goede serie te moeten schieten. Hij heet zich gelukkig goed van zijn taak gekweten et zijn goden naam als korpsschutter gehand) haafd, hij maakte een serie van 96 p. Hoojp ste korpsschuller werd de heer de Raad mij 97 p. Voor dezen schutter moet men waafl lijk respect hebben; op betrekkelijk hoogef leeftijd is hij nog steeds de beste schuttel van de vereeniging en steekt hij nog eeB stuk uit boven de anderen. Hij kan gewoon geen slechte serie maken en heeft dikwijls goed gemaakt hetgeen door een ander wat verknoeid Ik hoop dat de vereeniging nog lang op uw steun kan rekenen, want zulks schutters kunnen noode gemist worden. Hel tweede vijftal was bijzonder op dreef ea pafte maar 't liefst 462 bijeen, door slechts 4 minder dan het eerste vijftal, 't Is schit terend en de kans op de eerste plaats is weer een tikje grooter geworden. De heef Teensma was hier de premier met 96 p. en heeft veel kans de hoogste korpsschutter te worden. Hoewel pas beginnend is hij al een schutter waarmede rekening gehouden dient I te worden. Gaat zoo voort en G v. M. Is binnenkort weer een goed schutter rijker. Hel 3e vijftal heeft heelemaal wonderen verricht en behaalde het fraaie totaal van 445 p. Schitterend hoor. Door dit resultaat zal dit vijftal zeer zeker vele plaatsen klimmen en indien ook de laatste ronde goed is, nog een goede worp doen naar een van de hoogste plaatsen. Mijn gelukwensch met dil succes. Voor den propagandawedslrijd werd voof de ronde behaald 41 cartons en 933 p. een aardige uitslag maar niet voldoende. Men kan beter. BLOEMENDAAL I—AMSTERDAM I, 3—3. Bloemendaal speelde dezen wedstrijd met een stuk of vijf invallers, waaraan er tijdens het spel nog een werd toegevoegd. Al spoe dig na het begin n I. moet Blankevoort het veld verlaten als hij weer last van ziin ksie kriigt. Poulsma moet voor hem invallen. Direct na het begin is Amsterdam iets sterker. Ze spelen een fanatiek spel en scheidsrechter De Vries moet de tegels nogal strak aantrekken om forsch spel, vooral aan den kant van Bloemendaal, te voorkomen. Dan verlaat Blankevoort het veld en ver schijnt Poutsma op ziin plaats. De reserve- keeper Brauns is in uitstekende conditie. Hij keert vele gevaarlijke schoten. Veel schoten van de Amslerdamsche voorhoede gaan ook naast. Een plotselinge uitval bezorgt Am sterdam haar 1ste goal, 01. Brauns stopta deze eerst, doch had geen tijd den bal weg te werken, daar de Amsterdammers water- vlug zijn. Bloemendaal gaat nu flink aan pakken en ziet zijn werken met succes be loond als Drijver(-) doelt, 11. Maar hun vreugde duurt korf, want Amsterdam valt aan en maakt 12. Na de rust pakt Bloemendaal de zaak flink aan. 't Duurt echter geruimen tijd eer ze succes kunnen boeken. Van Willigenburg brengt de partijen echter op gelijken voet, 22. Er moet dan even gestopt wor den voor André de la Porte, als hij onzacht met den grond in aanraking komt, maar hij kan toch nog een tijdje op halve kracht doorspelen. Een kwartier voor tijd moet hij echter het veld verlaten. Bloemendaal blijft aanvallen. Er is een groote wil om te win nen! Als Mr. Carp den bal eens vrij kriigt, schiet hij onhoudbaar in, 32. Amsterdam zet er nu alles op om den achterstand in te halen en vlak voor tijd gelukt hef haar dit uit een vrij schot. 3—3. Het duurt dan niet lang of De Vries blaast dan voor 't laatst. Het was zooals gezegd nocal een forsche partii, waaraan de scheidsrechter echter seen schuld had. Vooral Bloemendaal moet voor al te forsch spel oppassen 1 M. H. C. I—H. D. M. I. 2-0. Allereerst Musschen een felicitatie hoor! Zoo doorgaan en jullie ontspringen nog net de degradatie. De volgende week met Togo moet ook gewonnen worden. Het begin is fanatiek. Van beide ziiden worden vlpgge aanvallen gedaan. Even ont staat een angstig moment voor M. H. C.- doel, doch Ratte redt toch. Dan ontstaat uit een scrimmage een doelpunt door Stades, 10. De M. H. C.-uitvallen komen vooral van het midden, terwijl H. D. M. meer op de vleugels speelt. Steeds weer zet de Mus schen half- en backiinie haar voorhoede aan bet werk. Het spel heeft een uiterst aange naam en geanimeerd verloop. Na rust is M H. C. eerst sterker, doch al gauw is het evenwicht weer hersteld. Het spel gaat nu weer gelijk op. Van der Poll zuivert met verre en goedgeplaatste schoten steeds weer het veld. Dan komt het 2de doelpunt voor M. H. C. door Spengler, 20, Een paar strafcorners leveren niets op. Als 't einde komt heeft M. H. C. weer twee kost bare puntjes door hard werken veroverd. Volhouden Musschen! De tweede klaswedstrijden: Amsterdam It ABloemendaal II, Gooi IM. H. C. II rijq uitgesteld, D. J. D. 1—5. D. r - Deze spannende wedstrijd eindigde 6TgS] lijk spel (1010). De gedetailleerde uitslag ia als volgt: I D. J. D. I, S. D. O. I, Th. A. Kolk—G. Roei 2— 2 W. StuifbergenJ. Opdam 20 3 R. Kolk—J. Swart 2—0 4 C. KokB. Bruschlke |ilt 5 C. v. RootleA. Schiernig 02 6 J. RooyJ. Veringa \02 7 C. VeniwkerG. Rijn 11 8 P. KosterP. Leisting Ft- 20 9 N. StuifbergenW. van Routeren 02 10 H. GeuerJ. Makenkamp 02 10—11) S. D. II—D. O. G. L Zondag j.l. werd iin het nieuwe Patronaat^ gebouw, aan het Teylerplein, de eerste com petitiewedstrijd gespeeld tusschen S. D. O. II D. O. G. I. S. D. O. II won dezen wedstrijd maar eventjes met 155. KAMPIOENSCHAP DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN VAN DEN NEDERL. R.-K. DAMBOND. Eenige afgebroken partijen werden uitge speeld en brachten het volgende resultaat: W. HopstakenN. v. d. Berg 1-1* W. HopstakenH. Rump 11 Voor de Woensdag 28 Februari a.s. te spe len ronde, in de St. Joseph-gezellen-vereeniging aan de Jansstraat, zijn de volgende uartileu vastgesteld J. van WeesW. Stuifbergen. J. van MusscherN. v. d. Berg, P. VeenC. Stirérman. Th. KokW. Hopstaken. J. A. StevensA. F. Hoog velé D. RumpH. Rump. DE DATUM VAM wwr ONDERWIJZERS EXAMEN. Naar „de R.-K. Kweekschool" met beslist heid kan mededeelen, zal het onderwijzers examen dit jaar op den gewonen tijd in April gehouden worden, terwijl dit jaar ook nog niet zal worden overgegaan tot de ver schuiving van den aanvang van het school jaar van 1 Mei op 1 September.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2