BINNEMLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. INBRAAK TE KOOG AAN DE ZAAN. MARKTNIEUWS. VERKOOP VAN VERGOEDINGSKOLEN DOOR BELGIE EN FRANKRIJK. Toen koning Gustaaf V rijn vader den achtsten December 1907 op den troon van Zweden opvolgde, koos hij als advies de zin spreuk: „Met het volk voor het vaderland". Aan dit programma heeft hij zich de vijftien jaren, die sinds zijn troonsbestijging zijn verloopen, trouw gehouden. Beschikkende over een vasten wil en scherp omlijnde opvattingen, wist hij zich desondanks in zijn persoonlijke actie te be perken, zich stipt houdend aan Zweden's constitutioneel regime, zijn initiatief eigen lijk reserveerend voor kritieke momenten en buitgenwone gebeurtenissen. Door zijn rechtschapenheid, zijn tact en zijn manieren, die, hoewel eenvoudig, toch steeds het stempel van waarheid dragen, eeft hij zich het respect en de sympathie veroverd van alle politiek- partijen in den lande zoo goed als van alle klassen der be volking. Wat de buitenlandsche politiek aan gaat, waarvoor Gustaal V zich bijzonder interesseert, zijn 's komngs tact en kiesch- heid van groot nut geweest voor zijn vader land. Zij hebben er niet weinig toe bijgedra gen om Zweden door de moeielijkheden en de gevaren te sturen, waarin de wereld oorlog ook de neutrale landen heeft gesleept. In zijn particuliere leven houdt de koning van eenvoud. Hij trekt zich gaarne van zijn paleis in Stockholm terug op Drottningholm, een der koninklijke buitenverblijven, dat verukkelijk is gelegen aan de oevers van het Maelarraeer. Als zijn bezigheden het toela ten, zoekt de koning afleiding in het ten nisspel, een sport door Zijne Majesteit met groote vaardigheid beoefend. Waarschijnlijk is het vooral aan hem te danken, dat deze sport in Zweden zoo populair werd. Onge veer dertig jaar geleden stichtte Gustaaf V een club, le club du Prince Royal, die later werd le Club Royal. Hierin vereenigde hij de beste Zweedsche spelers om zich heen. De koning is trouwens niet enkel amateur; on danks zijn vier-en-zestig jaren neemt hij met succes deel aan de wedstrijden door zijn club u.Heschreven. In Nice, waar Zijne Majesteit elk voorjaar gaarne eenige weken vertoeft, is hij een be- l.end tennisspeler. De koning verblijft 's zomers graag één of twee weken in Saeroe, een van de mooiste plaatsjes a„n de Westkust van Zweden, waar hij ziin geliefkoosde sport, het tenisspel, be oefent. Verder zeilt hij gaarne en neemt zee baden. De koning is een uitstekend jager. lederen herfst jaagt hij met eenige vrienden in de kroondomeinen. Ook neemt hij wel uitnoodi- i-ingen aan om eenige dagen te komen jagen op de .ezittingen van een der leden van zijn li„..iouding of van de Zweedsche aristocratie. Het wild waarop hij jacht maakt, is verschil lend. In Scan-e zijn het fazanten en reebok ken, meer naar het Noorden van het land wordt vooral jacht gemaakt op den eland, het vorstelijk wild bij uitnemendheid." Gustaaf V, die thans voor den eersten keer officieel een bezoek aan Nederland brengt, zal zeker een allerhartelijkste ontvangst wachten bij het koninklijk gezin, waaraan hij nauw verbonden is: door wijlen zijn moe der koningin Sophie, prinses van Nassau, is hij een volle neef van de koningin-moeder. En het Nederlandsche volk zal hem onge twijfeld met dezelfde oprechte sympathie begroeten, die koningin Wilhelmina bij haar 'engste bezoek aan Zweeden ten deel mocht vallen. Het is jammer, dat H. M. Koningin Vic toria, geboren prinses van Baden, haren gemaal niet naar Nederland kan vergezellen. De koningin, die door een hooge opvatting van de plichten, verbonden aan hare positie en haar waarlijk grootsche weldadigheid, de algemeene vereering harer onderdanen ge niet, was langen tijd lijdende. Op raad van hare geneesheeren heeft zij dit jaar, als vroe gere seizoenen, den ruwen winter van het loorden ontvlucht voor milder klimaat. BURGEMEESTER ZIMMERMAN. Men seint ons Burgemeester Zimmerman heeft aan de Koningin ontslag gevraagd als Burgemeester van Rotterdam. IET BEZOEK VAN KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN. De Zweedsche Gezant bij het Nederland acne Hof, de heer A. J. P. von Adlercreutz, zal zich naar Oldenzaal begeven om den Zweedschen koning bij aankomst aldaar te begroeten, en de leden voorstellen van den door onze Koningin aan den souverein toegevoegden eeredienst en den koning verder naar Amsterdam te vergezellen. DE ONHOUDBARE TOESTAND IN HET TUINBOUWBEDRIJF. Een conferentie met den minister van Financien Men meldt uit Langendijk De burgemeester van St. Pancras en Heer Hugowaard hebben een uitnoodiging ont vangen van den minister van Financiën, om den nood der tuinders aan zijn Departement te komen bespreken. Deze conferentie is een uitvloeisel van een vorige met de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die toen genoemde burgemeester de toezegging deed, den toestand v n den tuinbouw met zijn collega van Financiën te bespreken. DE STAKING IN HET TAXI-BEDRIJF TE AMSTERDAM. De Bond van Werkgevers in het Taxibe- ïrijf en de ongeorganiseerde patroons der kleine ondernemingen hebben Maandag morgen in een vergadering besloten den chauffeurs van hun wagens aan wier eisch zij voldaan hebben voor het feit te stellen morgenochtend te gaan rijden of te worden ontslagen. In het laatste geval zullen de pa troons desnoods zelf hun wagens rijden. ELECTRISCHE BEWEEGKRACHT. Met 1 Mei zullen op het spoortraject geweest. En ik vrees voor haarl voegde zij er fluisterend bij. Zij bezit veel geestkracht. Zij kent de wereld, en is vroolijk van aard. Dit is een huwelijk uit liefde, Mary. Zij is een moedige vrouw. Ik ben altijd vreesachtig van aard geweest, zeide zij huiverend. Ik sloeg mijn arm om haar heen, en trok haar naar mij toe. Zij zag mfj steeds vragend aan. Ik bid God dat zij te samen gelukkig mogen zijn, Mary, reide ik; even zoo geluk kig alls wij, in de heerlijke toekomst die ons wacht. O, zeg mij alles wal hij u hedenavond van mij gezegd heeft, om u afkeerig van mij te maken. Hij heeft mij niets gezegd dat mij onge rust gemaakt heeft, niets dat mijn liefde en mijn vertrouwen in u heeft doen wankelen, of dat mijn overtuiging geschokt, u gelukkig te zullen maken en mij gelukkig ie gevoelen in uw oprechte liefde voor mij. Gy.... gij zult u dus altijd we[ met mij kunnen vergenoegen, Canut. Gij.... gij zult u dus altijd wel met mij kunnen vergenoegen, Canut? Heeft hij gepoogd u te overtuigen, dat ik dat niet zou kunnen? Zij schrikte en bloosde. Het was mij onbe grijpelijk al wat die arme vrouw had uitge staan. n Spreek daar niet van; laat ons, als wij ZwolleKampen motorwagens Van Duitsoh fabrikaat worden in dienst gesteld. Alleen voor de goederentreinen zullen de locomo tieven blijven dienst doen en in gevallen van ongewoon druk reizigersverkeer. INBRAAK EN ROOF TE WINTERS WIJK. Vrijdagnacht zijn vier Duitschers de wo ning van den landbouwer H. in Kotten te Winterswijk binnengedrongen. Zij hebben man, vrouw en kinderen vastgebonden en den boer onder bedreiging met een revolver genoodzaakt, de bergplaats van zijn geld aan te wijzen. Met medeneming van 400 gulden, 3 heeren- en 2 dameshorloges zijn de indringers vertrokken. Nader word aangaande dezen roof ver meld De landbouwer Wijdeman, wonende nabij het blokhuis Holland, in de buurtschap Kotten, gemeente Winterswijk, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om ongeveer twee uur wakker, doordat een fel electrisch licht in zijn oogen scheen. Hij zag een revol ver op zijn voorhoofd gericht, terwijl hem gelast werd op te staan. Uit bed komend, werd hij door een tweeden persoon gegrepen en werden hem de handen op den rug gebon den. Twee andere kerels bonden de vrouw en de oude moeder van den boer. Zijn 8-jarig zoontje werd onder de tafel gelegd. De hond moest naar de deel worden gebracht, daar het blaffende dier anders zou worden dood- feschoten. De vier 'kerels, die allen gemas- erd waren, hielden vrouw en kind den gummistok onder den neus en zeiden in ge broken Hollandsch, hen te zullen doodslaan, als zij een kik gaven. De boer moest het geld aanwijzen. De linnenkast werd overhoop gehaald, waarin eenige contanten en de spaar pot van het kind, totaal vijftig gulden,werden gevonden. De boer, die in zijn nachttoilet was en over koude begon te klagen, werd in bed gedragen en onder de dekens gestopt. In een zijkamer vonden de dieven toen nog een f 250, waarna zij vertrokken. De vboer kroop toen uit bed en haalde zijn broek zijn vrouw wist, hoewel gebonden, uit den broekszak een mes te bemachtigen en sneed met veel moeite alle touwen door. Hierop werden de buren gewaarschuwd en uit het blokhuis Holland werd het station Winterswijk opgebeld, dat de politietroepen waarschuwde. Een viertal militairen begaf zich naar Kotten, maar de daders werden niet meer ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat de roovers op drie boerderijen geweest waren, doch daar niet hadden kunnen binnenkomen. Bij W. hadden ze eerst geprobeerd, zich door een raampje te wringen, maar toen dit mislukte, drukten zij een ruit in. Waarschijnlijk hebben buiten nog twee man gepost. De touwen zijn in beslag genomen. Op grond van eenige aanwijzingen, wordt met behulp der Duit- sche politie in Duitschland het onderzoek voortgezet. Door dezen overval hebben de boeren in Kotten zich in grooten getale aangegeven als lid der burgerwacht en zijn hun dienten gevolge geweren en ammunitie uitgereikt. Het plan bestaat, 's nachts te patrouiUeeren langs de grens. Versterking der militaire politie wordt dringend noodzakelijk geacht. GEHEIME SIGARENFABRIEK. Rijksambtenaren hebben te Heerlerheide een geheime sigarenfabriek ontdekt, welke was ingericht tot overtreding van de Tabaks wet. De aanwezige werktuigen en een groote partij tabak en sigaren zijn in beslag geno men. VERDICHTE BLIJDE GEBEURTENIS. In Dec. j.l. hadden twee kranten in Drente een advertentie, dat geboren was te Ruiner- wolde Johan, zoon van J. F. C. en G. C. V. Doch die geboorte bleek een verdichtsel. De familie S. wist van niets. De politie heeft nu de dienstbode Jaantje K. aldaar tot de be kentenis gebracht de bewuste advertentie te hebben opgegeven. Ze zal worden vervolgd wegens beleediging. ONEERLIJKE WISSELLOOPER. Door de politie te Alkmaar is een 18-jarige wissellooper gearresteerd, die ten nadeele van een bankinstelling aldaar een bedrag van 148.99 had geïnd en niet afgedragen. Bij na der onderzoek is gebleken, dat hij het geld achter een kastje ten huize zijner ouders te Zalt-Bommel had verstopt. DE BELASTINGDRUK. Men meldt uit Deventer aan de Msb.: Te Deventer zijn dezer dagen aan niet minder dan 2000 inwoners dwangbevelen ter betaling van belasting uitgereikt. Dit kan ze ker wel als een sprekend bewijs gelden, hoe zeer de belastingheffing aldaar boven veler draagkracht gaat. EEN WORSTELING MET INBREKERS. Te Rijsoord (Z.-H.) hebben twee tot nog toe onbekende personen zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer A. Jongenotter, aan „de Zwet". In het slaapvertrek hebben zij een porte feuille met ruim 200 ontvreemd. J„ door het geroep zijner vrouw gewekt, sprong het bed uit en liep de vluchtende die ven achterna en wist er een van te pakken. In de worsteling, die nu ontstond, werd J. door den tweeden, die inmiddels was terug gekeerd, besprongen en met een mes ver wond. Daarna namen beiden opnieuw de vlucht. Tot op heden is het niet gelukt de daders te arresteeren. DE DOODSLAG TE STEIN. De mijnwerker S., die Vastenavond-Maan dag te Stein (Limb.) een anderen S. met een slagersmes zoodanig verwondde, dat deze aan de gevolgen overleed, heeft zich, zoo getrouwd zijn, nooit op het verleden terug komen. Het nieuwe leven zal de schaduw van het oude voorgoed verdrijven. Morgen breng ik de huwelijksakte bij den priester, en Maandag kom ik u voorgoed opedschen. Ik zal dus aanstaanden Maandag vrij zijn, u voor altijd mogen volgen? heengaan, cm hier nooit meer terug te keeren! Canut, vertrouw u altijd op mij. Ik zal u mijn gansche leven met hart en ziel beminnen. Ik geloofde haar. Ik liet de sombere gedadbte, die Herbert Vaughan bij mij had opgewekt, in de donkere diepte zinken, waar zulke zaken tehuis hoo- ren. Wanneer men haar aanzag, moest men wel in de oprechtheid en de trouw harer liefde gelooven. En dat vertrouwen is mij allijd bijgebleven; ik werd er nooit in te leurgesteld. Ous huwelijk werd in de kleine kerk los- sdhen Henlock en Nettlewood voltrokken. De pleCh tigheid geschiedde zoo eenvoudig mogelijk, en was geheel en ai in overeen stemming met onze nieuwe vooruitzichten in het leven. Er hadden geen feesten bij de hrailoft plaats en geen bruiloftsgasten waren uit- genoodigd. Mary en ik verlangden beiden dat het zoo zou zijn. En toch had de tijding van ons huwelijk meldt bet „Limb. Dagblad" zijn daad z66 aangetrokken, dat het hem in het hoofd is geslagen en hij thans in het hospitaal te Maastricht ligt, laboreerende aan hersen vliesontsteking. Aan de weduwe van den verslagene gaf hij al zijn gespaard geld, zijnde 500, plus een vol weekloon. MASSA-UITZETTING VAN BEWONERS TE MAASSLUIS. Zaterdagmorgen zou de eerste groep huur ders van de woningen in den Kapelpolder we gens achterstallige schuld uit hun woningen worden gezet door deurwaarder Vink te Vlaardingen. Deze bewoners zijn ongeveer allen werkloos. De deurwaarder, die met den trein aankwam, werd terstond omringd door een groote menigte. Aan het ten uitvoer brengen van zijn op dracht viel niet te denken, doordat de volks hoop steeds grooter werd. Een hoofdbestuur der van den Alg. Nederlandschen Metaalbe- werkersbond voerde daarbij het woord evenals verschillende bestuurders van afdee- iingen der te Maassluis gevestigde vereeni- gingen. De commissaris van politie wist op handige wijze de bevolking te kalmeeren en verzekerde aan de menschen, dat er van uit zetten dien dag niets zou komen. Een hoofd bestuurder van den bovengenoemden Bond voerde later weer het woord op een stoel staande, en deelde mede, dat a.s. Dinsdag een vergadering zal plaats hebben tusschen B. en W, der gemeente, het bestuur der Wo- ningbouwvereeniging en het bestuur van en kele bonden. Vanaf het raadhuis zal dan de litslag daarvan worden bekend gemaakt. PLOTSELINGE DOOD. De brigadier Van Raaij en de gemeente veldwachter van Weelden brachten Vrijdag op de gemeente-secretarie te IJselmonde een verdachte koopman binnen, toen de gemeen te-veldwachter Van W. zich onwel gevoelde. Terstond werd de gemeente-geneesheer ge waarschuwd. Deze kon niets anders dan den dood constateeren. Van Vrijdag op Zaterdagnacht is ingebro ken in de bureaux van „de Zaanlander" te Koog aan de Zaan. Een groote chaos is ge sticht, omdat alle laden der diverse bureaux zijn overhoop gehaald. De brandkast is tever geefs geforceerd. Een bedrag van ongeveer 20 wordt vermist uit een der kasten. Van de daders geen spoor. ROTTERDAM, 26 Februari. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 1.802.60, Zeeuwsche bente 22.70, Poters 11.40, Zeeuwsche Eigenheimers 1.201.50, Blauwe Eigen heimers 1.50—1.99, Brielsche Eigenheimers 1.602, Bravo's 1.80—2.30, Red Star 1.40—1.80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 6 —7.50. Vlas. Aangevoerd 14.300 K.G. blauw 1.20—1.80, 20,000 K.G. Groningseh 1.15— 1.70, 6450 K.G. Holl. geel 1.10—1.75, 8960 K.G. wit 1.30, 100 K.G. dauwroot 1.20. Vee. Heden waren aangevoerd: 489 vette rundereü, 278 velte en graskalveren, 107 schapen of lammeren, 658 varkens. De prijzen waren als volgt: Koeien le qual. 1.151.20, 2e qual. f 1.101, 3e qual. f 0.9O—0.8u; Ossen le qual. 1,12541.171/2, 2e qual. 1.07541, 3e qual. f 0.900.80, Kalveren 1.65-1.95, 2e qual. 1.451.25, 3e qual. 1.050.95; Varkens le qual. 0.920.95, 2e qual. 0.90—0.86, 3e qual. f 0.82—0.78; Licht soort 0.880.92, ales per K.G. Vette koeien en vette kalveren met redelij ken handel, prima qualdteit eenigszins prijs houdend, maar over het algemeen lager in prijs dan de vorige week. Schapen geen no teering. Varkens met redelijken handel, enkele prima soorten iets boven noteering. GOUDA. Veiling van 26 Febr. Witlof le srt f 1219, idem 2e soort f 57; Spruiten le soort f 10.4019.60, idem 2e soort 2.50 4.10; Uien f 12.30 per 100 Kg.; Boerekool f 0.402.50 peT 100 stuks; Rabarber f 1 4.50; Prei 0.402.80; Peterselie f 2.40 2.80; Selderie f 1.101.40 per 100 bos. AMSTERDAM, 26 Febr. Binnenl. granen. Boerennoteering. Tarwe nieuwe 1011; rogge f 10; wintergerst 9.50; haver 10 10.50; bruine boonen 1718; paarde- boonen 1111.50; bruine boonen 15— 20; groene erwten 19.5020.50 per 100 K.G. AMSTERDAM, 26 Febr. Aardappelen. Ber. van Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonte 2.40 2.50, idem Blauwe 1.501.80, idem Ei genheimers f 1.501.6Q, idem Bravo's ƒ1.50 1.60, idem Roode Star f 11.20, idem Blauwe Eigenheimers 1.301.50, Gelder- scho Bravo's 1.50, Noord-HoWandsche Blauwe 1.20—1.30, Zeeuwsche Eigenhei mer poters 11.20. Anna Paulowna Zand- aardappelen 22.50, Hillegommer Zand- aardappelen f 22.50 per H.L. AMSTERDAM, 26 Febr. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 463 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 120 125 cL, 2e kwal. 105115 ct., 3e kwal. 80 ct. per K.G.; 90 melk- en kalfkoeien 350 500; 60 vette kalveren 2e kwal. 110115 ct. per Kg.; 168 nuchtere kalveTen 1224 per stuk; 404 velte varkens HoIIandsche le kwal. 115. 2e en 3e kwal. 106112 ct. per Kg. Handel stng, weinig vraag, 33 paarden 100250 per stuk. APELDOORN. 26 Febr. Eieren. G. O. V. r. E. Aanvoer 80 000 stuks. Prijzen 6—7, ge middeld 6.75 zich als een loopend vuur door de vallei ver spreid, en was van het Zwarte Gap-gebergte naar de dorpen aan gene zijde van Henlock overgewaaid, waar de werklieden woonden, die aan het groote huis gewerkt hadden. Iedereen die gezond was, en den tijd had, bevond zich dan ook aan dé kerkdeur. De schaapherders, die bloemruikers op de bergen gezocht hadden, verschenen op het bepaalde uur, en gluurden ons door de open slaande deuren aan; oude en jonge vrouwen woonden in menigte de plechtigheid bij. Mijnheer Wen ford zat in de familiebank der Wen fords, waar men hem zeer zelden zag verschijnen, roerloos het tooneefl aan te staren. Hij naderde Mary Zitman na afloop der plechtigheid en reikte haar de hand. Ik ben een ruw heer, een rechte deug niet, maar ik bid God dat hij u moge regenen en wensch u van harte geluk, mevrouw Gear. Ik dank u, lispelde zij. Ik zal u ook wel geluk moeten wen- sdhen, zeide hij kortaf tot mij, al heb ik uwe zegepraal over mij niet vergeten. Er zal voor haar hier op aarde weinig geluk zijn zonder u, ontvang dus eveneens mijn beste wen- schen, als ze tenminste eenige Waarde voor u hebben. En wilt gij ook mijn beste wenschen aannemen, mijnheer Wenford? vroeg mijn vrouw. Waarvoor? Voor een beter en gelukkiger leven. UIT HET BEZETTE GEBIED. KEULEN, 26 Februari. Aan de spoorweg directie is meegedeeld, dat zij de gevorderde elf kamers, welke zij geweigerd had af te staan, voorloopig niet voor de Fransche sub commissie beschikbaar behoeft te stellen. ESSEN, 2 Februari. De Franschen hebben het vervoer van de kolentreinen voor Neder- land over het station Dorsten verboden. HERNE, 26 Februari. Eergisternacht heb ben drie Fransche soldaten een arbeider, die 250,000 markt bij zich had overvallen en be roofd. ESSEN, 26 Februari. De kantoorlokalen van den Landraad hieden, evenals de andere ge bouwen, welke de Fransdhen bezet hadden, doch weer ontruimd hebben, een aanblik van zinnelooze verwoesting GELSENKIRCHEN, 26 Februari. De Fran schen hebben de stations Wanne en Reckling, bausen, welke zij gisteren bezet hadden, weer ontruimd. De Franschen hebben bij hun ver trek 14 locomotieven, 40 passagierswagons, 46 veewagens en 160 wagons kolen en ijzer meegenomen. BERLIJN, 26 Februari.. Naar de bladen uit Boübum melden, hebben de Fransdhen van ochtend de heele binnenstad afgezet. Het ver keer is zoo goed als geheel gestremd. De win. kets en koffiehuizen zijn gestolen. PARIJS, 26 Februari. Teneinde bet douane- toezicht te verscherpen hebben de Fransche troepen verschillende plaatsen tusschen de .bruggahoofden van Keulen, Kofalentz en Mainz bezel, waar zij geschriften met anti- Fransche propaganda in beslag hebben ge nomen. De bezetting van Caub, Lorcb en Königswinter zal ons in staat stellen het oog le houden op de politieke agitatie, waarvan deze plaatsen het centrum waren. De doeltreffendheid van de afsluiting van de Roer blijkt uit de vermindering van het aantal wagons met machines, andere fabrieks- producten en kolen, welke trachten het on bezette Duitschland te bereiken. De verzoeken om gebruik te mogen maken van de militaire treinen nemen steeds toe. Te Dusseldorf mel den zich 8 A 10 Duitschers per dag aan voor het vreemdelingenlegioen. Te Mainz onderhandelen de directeuren van bet post- en telegraafkantoor met de Franscfhe miitaire overheid over het eindigen van de staking. De kabel-RhednfeldKassei, welke bij Dusseldorf beschadigd was, is door Fransche werklieden hersteld. Het onderzoek naaT de bestemming van 12 milliard mark, welke in beslag genomen is op het station Hengstey, duurt voort. De verhalen over de zoogenaamde daden van geweld van de Fransche soldaten in de Kamer van Koophandel te Bochum zijn lou ter verzinsel. Inderdaad heeft, de Fransche overheid zonder eenig bijzonder voorval de lokalen doorzocht en zich bepaald tot het in beslag nemen van stukken. De mijnwerkers van het Gdsenkircbener Bergwerk hebben twee honderdtallen ge vormd, am zich tegen het drijven van de na tionalistische benden te verzetten. De afslui- tingsposten melden al minder pogingen tot uitvoer van machines en andere fabriekspro- ducten. Er komt thans geen enkele wagen steenkool meer (bij de posten aan. Gisteren zijn 549 wagons steenkool verzon den naar Zwitserland, Nederland en Italië en 86 wagons cokes en steenkool naar Frank rijk en België. Het geld, dat te Hengstey in beslag is ge nomen, is naar Dusseldorf overgebracht Men verwacht dat het post- en telegraaf- verkeer te Mainz vand'aag hervat zal worden. WIESBADEN, 26 Februari. Naar men zegt, zouden de locomoliefmachinisten bereid zijn het werk te hervatten op de voorwaarden van de Fransche overheid. De directeur van de belastingen te Kaisers- lautern is gevangen genomen wegens zijn houding jegens' de bezettingstroepen. BRUSSEL, 26 Februari. 10 Maart heeft er op rekening van de schadevergoeding onder Belgisch toezicht een verkooping plaats van 15000 kub. meter hout in het bosch van Tier. PARIJS, 26 Februari. Dank zij het afstaan, dóór de Engelschen, van de lijn Neuss Dueren, heeft de Noorderspoormegmaat- schappij haar dienst PairijsDusseldorf kun nen verbeteren. EEN DUITSCHE NOTA. BERLIJN, 26 Februari. De rijksregeering heeft aan de Fransche een nota gezonden, waarin zij protesteert tegen de daden van geweld der Fransch-Belgische troepen te gen de Roer-bevolking en verklaart, dat deze in den laatsten tijd zóó overvloedig zijn voorgekomen, dat het steeds duidelijker wordt, dat de militaire bevelhebbers syste matisch het doel nastreven, de bevolking te terroriseeren. De in den laatsten tijd voorgekomen ge vallen van wegnemen van particulier bezit, uitzetting en arrestaties van ambtenaren, stralmaatregelen tegen gehèele steden, mis handelen en dooden van particulieren, zijn zoo talrijk, dat het de rijksregeering niet meer mogelijk is, ieder afzonderlijk geval af zonderlijk te behandelen, maari'dat zij er zich toe moet beperken, enkele gevallen eruit te grijpen, en door het geven van enkele voor beelden het ongehoorde gedrag der troepen steeds weer te kenschetsen. In bijlagen van de nota worden dan de bloedige feiten en daden van geweld te Oberhausen, Bo chum, Recklinghausen, Wanne, Buer en Herne geschetst Ik donk u, zeide hij, terwijl hij zijn poli- chinellemuls, welke hij dien morgen op het hoofd had afnam, maar goede wenschen pakken op mij niet meer. Ik krijg eiken dag meer en meer van een scbelm en een deug niet, nietwaar, Vaughan? Hij wendde zich tot Herbert Vaughan, die aandachtig naar ons gesprek luisterde. Hoe weet ik dat, Wenford? antwoordde hij, ik ben uw biechtvader niet. Gij weet alles! zeide hij met een hollen lach, die op dat oogenblik zeer zonderling klonk; gij weet zelfs ie veel, gij sluwe deug niet I Hij lqgde mijn zwager de hand op den schouder en schudde hem in zijn luidruchtige opgewondenheid zoo duchtig heen en weer, dat zijn hoed hem van het hoofd vloog en op de steenen aan zijn voeten nederviel. Indien gij een vriendschappelijk buur man geweest waarf, zoudt gij mij op het bruiloftsfeest hebben genoodigd zeide hij. Ik had u gaarne genoodigd, zeide Vaughan. Nu, dan hebt gij alleen mijn gevoel willen sparen riep hij weer met een luidruchtigen lach, en ik kan thuis ook even goed op het gelukkig paar drinken. Ik zal nrij, zoo waar ais ik hier sta, vanavond stomdronken drin ken! Hij ging met groote stappen de kerk uit, en een oogenblik later weerklonk een nieuwe schaterlach door de luoht. Hij lachte nog luidkeels, toen de bruilofts- BERLIJN, 26 Februari. Hoewel de Duit- sche regeering herhaaldelijk tegen den ver koop van vergoedingskolen door Frankrijk en België bij de regeeringen dier landen verzet heeft aangeteekend, zijn deze verkoopen niet gestaakt. In 1921 en 1922 zijn, naar officieel aan de bladen wordt medegedeeld, uit Frankrijk en België 32 aanbiedingen aan neutrale en Duitsche firma's gedaan voor de levering van Duitsche vergoedingskolen. In 15 van deze gevallen bedroegen de aanbie dingen bij elkaar 200.000 ton en 1042 wa gons, terwijl in de andere 7 gevallen geen cijfers* genoemd werden. Inderdaad zijn de beide laatste jaren 30 gevallen van uitvoer van Duitsche vergoedingskolen uit België en Frankrijk naar het buitenland vastgesteld, tot een totale hoeveelheid van meer dan 1/4 millioen ton. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. LONDEN, 26 Februari. Reuter verneemt dat, volgens ter goed-ingelichte plaatse ont vangen telegrammen het ontwerp-verdrag van Lausanne vandaag bij de Nationale Ver gadering te Angora wordt ingediend. Naar verluidt, raden de Kemalistische ministers de aanneming ervan aan, behoudens zekere wij zigingen, waaromtrent zij voorstellen doen voor nadere onderhandelingen. Hoewel er zeer veel oorlogszuchtige taal wordt uitge slagen in de Vergadering en de nationalisti sche pers, wordt gezegd, dat Ismet pasja zijn uiterste best doet om de aanneming van het verdrag door de Vergadering te vergemak kelijken. ENGELAND EN TURKIJE. j LONDEN, 26 Februari. Engeland heeft zijn oorlogsschepen, op den kruiser Calypso na, gelast Smyrna te verlaten, zulks als een be looging vam vriendschap jegens Turkije. KONSTANTINOPEL, 26 Februari.'De En- gelsche hooge commissaris heeft gisteren Ad- nan bei meegedeeld, dat de Engelsche regee- rimg, onder handhaving van het beginsel van vrijen toegang tot Smyrna en zonder het prijs geven van haar rechten, besloten heeft het aantal harer oorlogsschepen te Smyrna te ver minderen tot dat van voor het jongste geschil, te weten tot 1 lichten kruiser, .zoodoende een «nieuw bewijs afleggende vam haar vreedzame bedoelingen. De kruiser Carysforf zal de Calypso aflossen. Adnan bei heeft gisteren generaal Harington een vriendschappelijke persoonlijke boodschap van Ismet pasja meegedeeld, die verklaarde, dat de onlangs gevangen genomen Engelsche vliegers, die binnen de Turksche linie bij Tsja- nak neergekomen waren, onmiddellijk in vrij heid zouden worden gesteld, daaraan toevoe gende, dat Harington's verzekering, dat de luchtmacht bevel had gekregen de afbakeningv lijnen niet te overschrijden, voor de Turksche regeering voldoende was. De vliegers zijn al naar Smyrna gezonden, om scheep te gaan op een Emgelsch oorlogs schip. UIT DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 26 Febr. De Kamer heeft het voor loop'g twaalfde voor de maand Maart aange nomen, betrekking hebbende op de begrooting der toelaatbare uitgaven. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 26 Febr. De eerste minister heeft in 't Lagerhuis meegedeeld, dat aan de Fra- sche overheden te kennen was gegeven, dat zij geen aanhoudingen meer moeten doen in het Engelsche bezette gebied, zonder eerst de En gelsche regeering te raadplegen. De eerste minister deelde verder mee, dat vermind-ering van het Engelsche garnizoen in Palestina in overweging is. Er zijn al maat regelen getroffen, om een van de beide batal jons infanterie, welke zich daar berinden, te rug te trekken. Ook zal het Indische regiment cavalerie ingekrompen worden. Lord Wolmer, antwoordde namens den minister van handel op een vraag, dat het bedrag, dat de Russische regeering aan de Engelsche verschuldigd is, ongeveer 688 miljoen pond sterling bedraagt. De particu liere vorderingen zijn hierbij niet inbegrepen. LONDEN, 25 Febr. Ramsay Macdonald vroeg, hoe thans de toestand was met be trekking tot de Fransche onderhandelingen nopens de kwesties, die ontstaan zijn uit de bezetting van do Roer, en of er over gedacht wordt, onze troepen uit Keulen weg te ha len. Bonar Law antwoordde: er is geen verandering in den toestand. LONDEN, 26 Februari. De twijfel omtrent de plannen der regeering in het moeilijke vraagstuk van de afschaffing van de beper kende bepalingen der huren, is uit den weg geruimd door een categorische verklaring van Bonar Law. Deze zeide, dat elke controle in 1925 zou vervallen, en dat het opheffen der controle voor de huizen met hooge huur waarde in Juni 1924 van kracht zou wor den. De wet. waarin deze voorstellen vervat waren, zou echter de bepaling bevatten, dat het opheffen van de controle op de huizen niet hooge huurwaarde alleen van kracht zou worden in Juni 1924, als er geen motie van tegengestelde strekking door een van de hui zen van het parlement werd aangenomen. Uit naam van het ministerie van volksge zondheid werd medegedeeld, dat het minis terie meende, dat tegen dien datum het aan bod van huizen met hooge huurwaarde on geveer gelijk zou zijn aan de vraag. gasten hem voorbij gingen. Wij vonden hem tegen een grafsteen geleund, terwijl hij met beide handen zijn zijde vasthield. Reoht tegenover bem stond vrouw Ray, die juist uil het rijtuig was gestapt, dat Jabez voor de kerkdeur had doen stilhouden. Vrouw Ray dreigde hem verschrikkelijk met een stok, dien zij hem voorzeker in het aangezicht zou hebben geworpen, indien Letty (haar niet voortdurend tegenhield. Deze vrouw Ray was onze vroegere ken nis niet, maar wel een oude vrouw, ge bogen onder een zwart fluweelen kleed en een vracht kostbaar bont, waarover een zware gouden ketting hing. Haar dochter, die naast haar stond, droeg haar gewone dage- lijksche kleeren, waardoor de tegenstelling met haar moeder nog te meer uitkwam. Lach maar op, zotte Wenford, schreeuw de zij, hel zal weldra mijn beurt worden, on beschofte kerel. Slaat het mij niet vrij, mijn familie te zien trouwen zonder door u uitge jouwd te worden? Weet gij dan nog niet, dat zij voor het altaar hunne belofte verbroken hebben, en dat ik daarom zoo lach, oude looverheks! O, goede God! heb medelijden met ons allen! gilde vrouw Ray, als hij niet liegt, ben ik verloren, en zal hier dood neervallen. Houd mij steviger vast, Letty 1.... ik bezwijk! Zij zag ons nu uit de kerk komen; Mary leunde op mijn arm, en dit stelde haar ge rust. ïk dacht wel dat die vent weer loog, DE ENGELSCHE ARBEIDERS EN DE ROERBEZETTING. LONDEN, 26 Febr. MacDonald, Hender son en Clynes hebben uit naam van de La bour party in het Lagerhuis een motie in gediend, waarbij de Fransche en Belgische Kamers worden uitgenoodigd, vertegenwoor digende commissies te benoemen, samenge steld uit alle politieke partijen, om van in lichtingen en gedachten te wisselen met een dergelijke commissie uit het Lagerhuis nopens de bezetting van de Roer, in verband met het vraagstuk van het herstel en de veilig heid. Er wordt medegedeeld, dat de Labour party zich in verbinding heeft gesteld me' de socialistische partijen in Frankrijk en België, opdat een dergelijke motie in hun resp. Kamers zal worden ingediend. Naar verluidt zal aan de regeering verzocht wor den, gelegenheid te geven voor de bespre king van die motie. LONDEN, 26 Februari. De algemeene raad van het congres van vakvereenigingen heeft besloten, een gift van 500 pd.st. aan de Duit sche vakvereenigingsbeweging te schenken „bij haar strij-d tegen het lot slaven maken der arbeiders in het Roerdistrict". Ook heeft hij besloten, een oproep aan de aangesloten organisaties tot finanoieelen steun te doen. De secretarissen van het I. V. V. zullen me' den algemeenen vakvereenigingsbond spreken over de toewijzing der gelden om te verzeke ren, dat zij alleen worden geheven ten bate van de Duitsche werklieden IERLAND. LONDEN, 26 Februari. De hertog van AbeTw corn, de eerste gouverneur van Noord-Ier- land, heeft van-daag zijn plechtigen intocht te Belfast gehouden, begeleid door een indruk wekkende macht soldaten en politie. De be volking bereidde den hertog een geestdrif tige ontvangst bij zijn rit naar Ulster Hall. Hier waren vertegenwoordigers van elk deel van Ierland bijeengekomen en ontvingen sir James Craig en de andere leden van het mi nisterie den gouverneur, wien namens 115 openbare lichamen adressen van trouw aan den konng werden overhandigd. Bij het in ontvangst nemen van deze adressen zei da hertog, dat hij niet geloofde, dat Noord-Ier- Jand ooit van zooveel kanten en zoo spontaan een verklaring had afgelegd als deze betui ging van trouw van hen, die aan die grenzen van zijn vereenigd koninkrijk leven, aan der koning. DE INBESLAG GENOMEN MILLIAiRDEA DUSSELDORF, 26 Febr. Bij onderzoek it gebleken, dat zes milliard van het in besla? genomen geld bestemd was voor de filialen der rijksbank buiten de zone KeulenKo blenz. t EEN DUITSCHE VERORDENING ONGEtA DIG VERKLAARD. DUSSELDORF, 26 Febr. De Intergeall. Commissie heeft haar veto uitgesproken over het besluit van den Duitschen rijksminister van financiën, waarbij crediet werd verleenA voor de betaling der belastingen. HET „BERL. TAGEBLATT" DEFINITIEF; VERBODEN. DUSELDORF, 26 Febr. De Intergeall. Cora missie besloot het „Berl. Tageblatt" defini tief voor de bezette gebieden te verbieden. DE VER. STATEN EN HET INTERN. HOF VAN JUSTITIE. WASHINGTON 26 Febr. Een resolutie tot uitvoering van het voorstel betreffende hel Ameri-kaanscihe lidmaatschap van het Perma nente Hof van Internationale Justitie ingesteld door den Volkenbond, werd heden bij den Senaat ingediend door den dem-ocratischen senator King van Uta. Discussie bad niet plaats en de resolutie ging dpor, zonder dat een besluit genomen werd. HET PAN-AMERIKAA'NSCHE CONGRES. WASHINGTON, 26 Febr. Staatssecretaris Hughes beeft definitief besloten, dat hij Was hington niet kan veriaten om de Pan-Ameri- kaansche conferentie, welke de volgende maand te Santiago wondt gehouden, bij te wonen. Hij acht bet onmogelijk zijn offi- deële zaken zoo te schikken, dat hij er heen kan gaan. DE MISLUKKING VAN DE SCHEEPVAART- WET. WASHINGTON. 26 Febr. President Saxibei van den Shipping-board besprak heden met president Harding de liquidatie-politiek, welke de regeering besloten heeft aan te nemen, volgens de Marine-wet in verband met hel mislukken van de Scheepvaartwet, De heer Lasker weigerde het in overweging zijner plan bekend te maken, doch wees op de noodzakelijkheid voor een spoedige aanne ming van een doortastende politiek, nu bei zeker is, dat de Scheepvaartwet er niet komt, ZEEROOVERS. VANCOUVER, 26 Febr. Negen gewopenda zeelieden, die samenzweerden met 29 Stowaways, maakten 'zich meester van het 6000 ton'groote vrachtschip Taibu-Marie op de reis van Kobi naar deze haven. Allo Japaneezen werden bij aankomst, toen het schip dokte, gearresteerd. De muiters namen bezit van het schip eenige dagen na het vertrek uit Kobe. De officieren en bemanning boden geen tegenstand, doch de rebellen wer den hier onmiddellijk gearresteerd. DE POLITIEK VAN ANGORA. KONSTANTINOPEL, 26 Febr. De Turkschê meerderheid in de nationale vergadering edsoht volgens de Turksche bladen verwer ping van het verdrag van Lausanne. OPSTANDEN IN PETROGRAD. PETROGRAD, 26 Febr. Ernstige wanordtk lijk-heden worden gemeld over de werkloozen en de Sovjet-troepen die zich bij de opstande. lingen voegden toen zij den opstand moesten onderdrukken. 500 PERSONEN IN BOCHUM GEARRESTEERD. BOCHUM 26 Febr. Bochum wordt het stormachtige centrum van het Roergebied. Da Franschen arresteerden heden 500 personen; 10 tanks zijn naar het centrum der stad ge bracht riep zij uit Mevrouw Gear, ging zij voort; terwijl zij zich tot haair wenndde, ik heb een langen weg afgelegd can bruid en bruidegom te verwelkomen; om mij te overtuigen da/ mijn geluksdagen met de uwe zijn aangebr» ken. Ik ben hier gekomen om u te zeggen, dat ik niet te trotsch zal rijn, om o itn hef nieuwe huis te ontvangen, dat gij zoo vriende lijk waart voor mij te laten bouwen. Ik gun het u van harte, vrouw Ray ik verheug er mij in, dat ik met mijn ouden naam ook mijn schatten verlies. Gij zult u d« droevige erfenis beklagen, indien zij u niet gelukkiger maakt dan zij mij gemaakt had. Nooit.... nooit..., nooitl riep vrouw Ray uit; ik heb daarvoor mijn gansche leven gezwoegd, ik heb er bijna mijn ziel om ver kocht. Dit is de gelukkigste dag dien ik ooit gekend heb of hoop te kennen. Letty, meiske, help mij onthouden, dat ik tenminste heden avond nie.t vergeet te bidden. Dat is niet meex dan bülijk! v. Ons bruiloftsfeest was niet zeer vroolijk. Herbert Vaughan deed zijn uiterste best er een sombere tint aan te geven; hij klaagde meermalen over zijn oude kwaal, de hoofd pijn, en zat met de hand tegen het voorhoofd gedrukt en den elleboog op de tafel geleund, in de houding die wil allen kenden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6