IÉ lr U'rf i v rr ,ff v. I Woensdag 28 Februari 1923 45st© Jaargang No. 14374 Lichamelijke verzorging en opvoeding. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN» EERSTE BLAD FRANKEN'S MELKBROOD MUZIEK. Mr. ZIMMERMAN, STADSNIEUWS. A0ENDA I MAART VAN HET KANTONGERECHT. Kindervoeding. Vrijz. Dem. Bond. Kleine oorzaken De 50e lezing. R.-K. Huisvestings-Comité, kring Haarlem. BELASTINGEN. Halte Cronjjéstraat. Notaris J. Ratelband t. Concert Etienne-Cats. Personalia. Liedertafel „Haarlem's Zanggenot". Auto op de stoep. „Het Schemerlampje R.-K. Onderwijzers. De hooge Woninghuren van Vereenigtngshuizen. R.-K. Kring. LANGS DEN WEG. HET CONTRACT IN HET BLOEM- BOLLENBEDR1JF. Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT^ Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den teks*. als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent pet plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. i. Het menschelijk lichaam heeft in alle om standigheden van het leven een zorgvuldige verzorging noodig om zijn gezondheid en zijn kracht te bewaren. Deze verzorging is dan vooral noodig, in den tijd der ontwikkeling van het lichaam, omdat in dien tijd buiten gewoon veel van het lichaam gevorderd wordt. Verwaarloost men het lichaam, dan kunnen daaruit zeer slechte gevolgen ont staan voor het verder leven. De gevaren voor den overgangsleeftijd moeten worden overwonnen en het lichaam moet tot een krachtigen opbloei gebracht worden. Maar de leer der natuur zegt ons, dat er in dien leeftijd bijzondere eigenaar digheden zijn, anders dan in andere leeftij den en waarmede dus rekening dient ge houden te worden. Het is dus zaak, dat iemand die zich bezighoudt met de opvoe ding, hiermede vertrouwd is. Want de ge zondheid van het lichaam hangt niet alleen af van een goed voorbeeld. In en enkele periode van de jeugd is aan een rdeelkun- dige behandeling van het lichaam zoozeer de mogelijkheid verbonden van opvoedkundi gen invloed als juist in de jaren der puberteit De opvoeder moet er steeds van doordron gen zijn, dat hij in dien leeftijd te doen heeft met buitengewone, men kan bijna zeg gen met in zekeren zin aan een ziekte on derhevige personen. Slaat hij hierop geen acht, en ziet hij in de verschijnselen van de puberteit, een 'ooozen wil, dien hij meent te moeten bestraffen, dan stoot hij den jongen n-ansch voor tijd af en verbittert hem. Want deze gevoelt zijn toestand en neemt daarom een onrecht hem aangedaan door ouders of opvoeders, dubbel zwaar op. Dit gebeurt bijzonder, wanneer de storingen een uitgesproken ziekte-karakter dragen. Oor deelkundige en liefdevolle tegemoetkoming echter winnen den jongen mensch; velen, of schoon weer niet allen, zullen die met ver trouwen en overgave van zich zelf beloonen. Daarmede wordt dan het fundament voor aen heilzame opvoeding gelegd. Wel zal het aan ouders en opvoeders zwaar vallen den goeden weg te bepalen in de veelvuldige en veranderende natuurlijke eigenaardigheden der jeugd en moeilijk zich daarin te leven, maar het kan toch niet gemist worden. Wij moeten ons dus kennis verwerven van het leven der jeugd met zijn eigenaardighe den en deze met geduld en toewijding be handelen. Het is geenszins de bedoeling te zeggen, dat een slappe toegeeflijkheid tegenover de luimen, die uit den lichamelijk ziekel. n toestand voortkomen, als tegenover het lij den van pijn op zijn plaats is, zoodat men dc zwaarmoedigheid aankweekt; neen, de ware opvoeder zal naar best vermogen stre ven 't physieke ongemak van zijn kweekeling trachten weg te nemen; maar hij moet hem er ook toe brengen, om datgene wat niet te veranderen is, met de meest mogelijke kalm te en onderwerping te dragen, en dat niet te laten gelden als een verontschuldiging voor het niet vervullen van zijn plicht, of van on aardig te zijn en onverdragelijk jegens zijn omgeving. Dc opvoeder moet er dus naar streven het lichamelijk organisme voor de hui> toevertrouwden tot de beste gezondheid te brengen, maar tegelijk den jongen mensch ook leeren.'zich door lijden en onaangenaam heden niet te laten neerdrukken. Na deze algemeene opmerkingen, willen wij eenige bijzonder behartenswaardige pun ten aangeven, die voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van het jeugdig li chaam noodzakelijk en voordeelig zijn, en evenzoo, welke hem schaden. Een volmaak te gezondheidsleer te geven, ligt niet in on ze bedoeling. a) De middelen voor een goede lichaams verzorging (voeding, woning, gymnastiek). Het lichaam, dat zich ontwikkelt, neeft het voedsel niet alleen noodig tot instandhou ding ervan, zooals bij volwassenen, maar ook tot groei. Onontbeerlijk noodig is het eiwit 7090 g. dagelijks; het moet herstellen de hoofdbestanddeelen van de lichaamscellen die gebruikt worden voor de organische le vensfuncties. IJzergehalte is noodig voor de bloedvorming. Bij de ontwikkeling der ge wrichten wordt een sterke wisseling van mi- neraalstoffen voltrokken, vooral treedt een aanzetten van kalk, magnesia en fosforzuur oo. Er ontstaat daarom tengevolge van deze functies bij de jeugd een groote behoefte om te eten. Daarom moet de voeding rijkelijk maar niet overmatig zijn. Als in de ontwik kelingsjaren het kind lijden moet aan onder voeding, blijft de vorming van het lichaam altijd zwak. Een dan optredend gebrek kan niet mee.' hersteld worden. Wij kunnen wel niet toegeven de meening van vele dokters en paedagogen, die een absolute pararelliteit aannemen tusschen lichamelijke en geestelij ke ontwikkeling, zooals dan ook Meumann aeweert, dat „het lichamelijk slecht' gevoede en achterlijke kind in doorsnee ook geestelijk minder aard is en intellectueel achterlijk zal zijn"; zeker toch is het, dat een gebrek kige voeding in veel gevallen van invloed is op den voortgang op geestelijk gebied. Vervolgens moet er zeker gelet worden op de keuze der spijzen. De niet prikkelende hebben de voorkeur, vooral 's avonds. Deze hebben tevens dit voordeel, dat ze niet de zinnelijkheid opwekken, en daardoor een verwoestend vuur in het lichaam ontsteken. Daarom zoo weinig mogelijk koffie en thee! Ook is tot herstel van bovengenoemde stof fen, die tot den opbouw van het jeugdig li chaam dienen, niet noodig een rijkelijk ge bruik van vleesch. Dat materiaal wordt veel beter geleverd door licht verteerbare groen ten, fruit en melk. Een gewichtig punt voor de gezonde ont wikkeling van de jeugd is het wonen, en de huiselijke toestanden bezien van hygieni- sohen kant. Dammermann zegt hierover: „Van de toestanden, die den mensch omringen, van zijn woning, van de lucht, die hij inademt en haar samenstelling, haar bijmengsels van stof en kiemen, van het licht, waarbij hij bezig is, van den graad van reinheid, die hij aan zich zelf, zijn bed, zijn werktuigen, die hij gebruikt, in acht neemt, hangt naast de voeding in zeer hoogen graad zijn lichame lijk alsook zijn geestelijk welzijn af." Hier staan wij voor een harde en gevaar lijke werkelijkheid. Veel is er wel gedaan voor de verbetering van de gezondheidstoestanden op school; daar zijn allerlei bepalingen gemaakt om trent hygiëne, en boeken uitgegeven en congressen gehouden en veel geld besteed aan scholenbouw door staat en gemeente; venzoo maatregelen genomen voor de ge- ondheid in fabrieken en werkplaatsen, vooral voor de jongere werklieden maar de woningtoestanden zijn voor een groot deel onzer jeugd toch nog treurig. Niettegen staande gewaardeerde voorzorgen uit den nieuweren tijd, zijn er vooral in de groote steden doch ook in kleinere plaatsen en op 't land woningen bij de vleet, die totaal onge zond zijn. Deze laten bij de jeugd geen ge zonde woning van het lichaam toe, maar wor den veeleer de oorzaak van zware ziekten, niet het minst van de tering. Slaapkamers (als ze zoo genoemd mogen worden) van leerlingen en dienstboden, alsook de kamer van den armen schooljongen, mist zeer dik wijls alles, wat voor een g. nde ontwikke ling gunstig kan zijn. Hier heeft de maat schappij nog veel te doen om verzekerd te zijn van een gezond nageslacht. JAN VAN HAARLEM. (Slot volgt). Een weelde die iedereen betalen kan, Is ZEVENDE BACHCONCERT. die thans definitief is afgetreden als burge meester van Rotterdam ter aanvaarding van de functie van Commissaris-Generaal van den Volkenbond te Weenen. Sociëteit Sint Bavo" Bcsluur „Onderling Belang" 8 uur Esperanto 8 uur Ursus (damesafdeeling) 8 uur A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" 8 uur. Uanzeyebouw R.K. Jongevroutvenbond - half' 8. Schouivburg Jansweg Qualuor Poulet 8 uur. St. Elisabeth's Vcrecnig'ing Jansstraat 49 Van 1—2 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochlends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tol half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Mart ha-u er eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van\24 en van 8—9 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Waaggebouw K. Z. O. D. 115 uur. Tentoonstelling. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. UITBREIDING BEVOEGDHEID SCHEIDSGERECHT In het „Wbld. v. BI. Clt." vermeldt het Hoofdbestuur der Alg. Ver. v. BI. Clt. een op 3 Februari van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel ontvangen Memo rie over bovenstaand onderwerp. Ter tege moetkoming aan den door de 145ste Alge meene Vergadering uitgedrukten wensch, heeft het Hoofdbestuur over de wenschelijk- heid van de uitbreiding van de bevoegdheid van het Scheidsgerecht ook over geschillen, die niet voortvloeien uit koopovereenkom sten van bloembollen, etc., advies ingewon nen van het Scheidsgerecht. Het resultaat van de gehouden bespre kingen is in de volgende punten samen te vatten I. De vraag, of in het algemeen voor uit breiding der bevoegdheid de tijd gekomen is, werd eenstemmig bevestigend beant woord. II. Met groote meerderheid achtte het Scheidsgerecht het wenschelijk, zooveel mo gelijk de uitbreiding der bevoegdheid van het Scheidsgerecht tot andere categorieën van geschillen te gieten in denzelfden vorm, als thans voor de geschillen uit koop en verkoop is bepaald, te weten het Scheidsgerecht ook voor die nieuwe categorieën verplichtend te stellen. III. Bij de beantwoording van de vraag, welke categorieën van geschillen tut aan de bestaande categorie der koop- en verkoop geschillen moeten worden toegevoegd, was men vrijwel eenstemmig van oordeel, dat daaraan alleen moeten worden toegevoegd 1. geschillen uit huur en verhuur van bollen- grond. 2. geschillen uit commissiehandel in bloembollen en aanverwante artikelen. IV. Nevens vooromschreven uitbreiding van de verplichte arbitrage acht het Scheids gerecht het gewenscht, de bevoegdheid van het Scheidsgerecht verder nog in dien zin uit te breiden, dat partijen verder in onder ling overleg (dhis met beider goedvinden) voor het Scheidsgerecht kunnen brengen alle andere geschillen, mits tot het vak be trekkelijk. V. Aan het Scheidsgerecht blijft in de sub IV genoemde gevallen de beoordeeling van de vraag of een geschil een eigenlijk vakgeschil is en de bevoegdheid om, als de zaak naar het oordeel van het Scheidsge recht niet een eigenlijk vakgeschil is, ptr- ,m'p„ fo „aruiiiven naar rlpn oewonen rechter. Het was te verwachten, dat men Carl Flesch en Dr. Peter van Anrooy na hun ver tolking van de heerlijke symphonie (viool concert) op buitengemeen geestdriftige wijze zou huldigen. Wie toch zou 't betw^lelen dat deze spontane hulde evenzeer den genia- len leider van ons prachtig Haagsch orkest heeft gegolden Want al had men reeds ha Weber's ouverture de gelegenheid, om hem op ondubbelzinnige wijze te eeren, de prach tige prestatie die Peter van Anrooy gaf in Beethoven's nooit verouderend concert en bovenal dat levenskrachtig interpreteeren van het finale gaf hertj andermaal recht op een blijk van de allerzuiverste waardeering. Hoe voelde hij, de zuivere kunstenaar, zich door het adellijk spel van Carl Flesch geïn spireerd om het Beethovensch werk in zijn volle grootheid te geven. Flesch speelde met een prachtige grootheid van uitdrukking en in dit opzicht neemt hij onder de wereld violisten een geheel eigen plaats in. Het is nergens de virtuositeit der speelwijze, die ons bij hem 't hoogst interesseert. Zij is hem nevenzaak. Het is het werk als zoodanig, dat in allerzuiverste belijning naar voren treedt. Gezond en mannelijk, met deze woorden karakteriseert zich het spel van Carl Flesch. Van hoe weinig violisten kan men dat zeggen. Maar heel zelden hoort men bij violisten een gezonde viriele kracht, en wie b.v. van hem het Mendelssohn-concert hoort, dat door bijna alle violisten ondraag lijk sentimenteel wordt voorgedragen, wie oplettend de applicatuur beschouwt die hij in zijn uitgave dezer muziek heeft aan gebracht, beweert niet te veel, als men hem een geheel afzonderlijke plaats geeft onder de grooten. Wil men toch een/vergelijking, can zou ik geen anderen naam'willen noe men dan Albert Spalding. Ik wil er echter aanstonds bijvoegen, dat ik hier in hoofd zaak op 't oog heb het ontbreken bij beiden van al wat sentimenteel is nergens een zwak moment in de gevoelsexpressie, al tijd de stuwkracht gevonden in het diepere wezen der muziek zelf. Voor een dieper- gaande vergelijking beschikken wij niet over voldoende gegevens, daar Spalding hier nog niet zoo veelvuldig optrad als Carl Flesch, toen deze nog met Röntgen concerteerde. Naast het Beethoven-concert met zijn goddelijk Larghetto heeft de muziek van Brahms uitteraard een „schweren Stand." Dat toch het Andante zooveel indruk maak te, mag men zeer zeker zoeken in de groote toewijding waarmee Peter van Anrooy het oeuvre van Brahms tot zijn geestelijk eigen dom heeft gemaakt en aan het prachtig rythmisch bewegen, waarin hij deze muziek doet opklinken. Men mag van Anrooy zon der schijn van overdrijving een Brahms- apostel noemen, en hij laat niet na, voor de stoere muziek van dezen Noord-Duitscher in het krijt te treden met 't. woord en meWie daad. Wat deze vierde symphonie aangaat, de strijd is hier niet de lichtste, want de muziek mist al aanstonds in zijn sobere in strumentatie, wat ons modern oor dat op coloriet is ingesteld, als de schoonste eigen schap van het orkestwerk altijd weer ver langt. Bij een meermalig aanhooren echter verhoudt de zaak zich wel anders. Men weet, dat men geen orkestkleur moet verlangen, let op den kern der muzikale gedachte en stelt zich alzoo op een ruimer standpunt, wat het mogelijk maakt, den zin van het werk te vatten. Wagner zei „knappe mu ziek, maar het moest wat beter klinken." Maar wat zou hij gezegd hebben, als hij de prachtige sonoriteit van het Andante had gehoord in deze uitvoering Ik spreek als mijn vaste overtuiging uit, dat de relativiteit hier een kwade rol speelt. En ik geloof ook zeker, dat de muziek van Brahms toekomst heeft. Voor de tweede symphonie behoeft men alvast geen propa ganda te maken. Den indruk van dit werk heb ik al sinds vele jaren zeer zuiver be waard. Ook wel iets waard in de kunst, hé en geen kwade eigenschap van een kunst werk alreeds indruk te kunnen maker. Peter van Anrooy tracht niet, het werk van Brahms te verfraaien, de soberheid van lijn is hem lief, maar de warme beweeglijke ziel van den dirigent geeft aan het melos, vooral dezer laatste symphonie, een diepere kracht en als wij ons goed te luisteren zetten, schijnt als bij tooverslag die kracht alles in beweging te zetten, de uiterlijke stugheid verdwijnt en het werk spreekt tot ons een geheel eigen taal. Zelfs de trotsche gevari eerde Passacaglia in 't slotdeel, al verliest hij uiterlijk niets van zijn hooghartigheid, komt ons voor als een stoere figuur welis waar, maar met een warmkloppend hart in de borst. Maar wij mogen niet verzuimen te rele- veeren, dat van Anrooy met een meester lijke vertolking van de „Oberon" ouver ture alreeds de harten warm had gemaakt. Al wie muziek vereert, zal zich bij de heer lijke romantiek der inleiding zien verjon gen, en hij zal althans iets in zich hebben van wat den 17-jarigen Mendelssohn be zielde tot het schrijven van zijn geniaalste werk, de ouverture „Midzomernachts- droom." Dat Peter van Anrooy zich op treffende wijze met de psyche van het te vertolken kunstwerk assimileert, is door zijn leider schap van het prachtig Haagsch ensemble van de allergrootste beteekenis voor het kunstleven in Holland. j G. J. K. DE E S M vergaderd en besloten het Federatiebestuur op te dragen de arbeidsovereenkomst niet te teekenen, omdat deze te onbevredigend woédt geacht, (Zitting van heden). Te snel gereden'? Op 17 Januari j.l„ des middags kwart over 1, reed een vrachtauto, bestuurd door J. L S„ de Sandersbrug en met een bocht de Nieuwe Gracht af. De auto reed met groote snelheid; door de glibberigheid slipte hij en stootte tegen een ladder, welke voor per ceel 8 op de Nieuwe Gracht stond; de schil der J. v. T. was op de ladder bezig met schilderwerk. Hij viel van een hoogte van 4 M. en werd ernstig gewond in het zieken huis opgenomen. De chauffeur stond nu terecht, beklaagd van te snel te hebben gereden. Bekl. ontkende dit. Het ongeval was te wijten geweest aan den gladden, hellenden weg. Twee getuigen, die het gebeurde had den gezien, verklaarden, dat de auto inder daad te hard gereden had. De ambtenaar van het O. M. verklaarde, dat de getroffene thans nog 6 weken in het gasthuis zal moeten doorbrengen. Er is dus sprake van een ernstig ongeluk. Spr. meent, dat bewezen is, dat bekl. te snel gereden heeft en eischt een geldboete van 100, sub. 20 dagen hechtenis. Bekl. vroeg, de niet verschen getuige K. alsnog te doen hooren. De kantonrechter willigde dit verzoek in en stelde de verdere behandeling van deze zaak 8 dagen uit. De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit; Maandag 121, Dinsdag 130, Woensdag 123, Donderdag 127, Vrijdag 124 en Zaterdag 129 por lies. De Vrijz. Dem. Bond, afd. Haarlem Houdt 2 Maart a.s. een buitengewone vergadering. De agenda bevat o.a.: definitieve vaisLstelling der voorJoopige candidatenlijxt voor de gemeente raad sverkie zingen. Candida:]! zijn gesteld; de heeren H. W. Bi lier, A. G. Boes, J. C. H. A. Braakman, mr. M. A. van Eek, mej. G. Groustra, G. v. d. Haak, W. A. Houtschilt, J. Hulsman, H. C. Kloef, D. W. Nole^oom, H. G. Schorniagel, mr. M. Slingenberg, H. Tjebbes en J. Varekamp. Gisteren is op den hoek Ged. Oude Gracht Klein Heiligland een electrisdhe lantaarn aangereden, waardoor de kap beschadigd werd. Echter geraakte ook de kabel onklaar en dat was 1 eel ijker. De kabel is nu wegge haald en er zal een nieuwe gelegd worden. Tot zoolang zal edhler dit punt in duisternis gehuld moeten blijven. - i Dinsdagavond heeft de heer A. J. Meyerink voor de cursisten van de Vereeniging K. en O. zijn 50e lezing gehouden over het redden van drenkelingen uit binnenwaleren en zee, •hulp bij ijsongelukken en bij het redden van schipbreukelingen. Gisteren zijn 500 kinderen uit Boedapest aangekomen. Het vertrek naar Boedapest is bepaald op 5 Maart. Zaterdag 10 Maart komt alhier een trein met kinderen uit Weenen. Het vertrek naar Weenen is gesteld op 15 Maart. Naar uil een mededeeling in het „Provin ciaal Blad" blijkt, zuilen in hel dienstjaar 1923 de volgende belastingen voor de Provincie go- lieven worden: Twintig opcenten op de hoofdsom tier be lasting oip de gebouwde eigendommen; Twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de oirgabouwde eigendommen; Twintig opcenten op dc hoofdsom der per soneel* belasting; Tien opcenten op de aanslagen der belas tingplichtigen, bedoeld bij art. I a der wet op dc Inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1923/21; Tien opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting, belastingjaar 1923/24. De tramhalte aan de Cronjéstraat bezorgde nogal eens vc ilkecrsbele mmeri n gdaar de trams, ais mei een volgwagen gereden werd, dc toegang tot de Cronjéstraat als het ware afsloten. Dit is nu veranderd. In den vervolge stoppen de trams, welke naar de stad toegaan, vóór de Cronjéstraat, zoodal de oj>en ruimte vrij blijft. De naar Schoten toegaande trams sloppen op de gewone plaats aan hel halte- bordje. Hier Ier .stede is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer J. Ratelband, nota-ris. De overledene werd in 1884 candidaal-no- laris en op 17 Juni 1903 tot notaris benoemd. Maandag a.s. zal in de bovenzaal Gemeente Concertgebouw „Vereeniging" een concert plaats vinden, te geven door de pianiste Hélène Elienne en den violist E. A. Cats. Het programma zal werken bevatten van: César Frank (Sonate A majd, Sylvio Laz- zari, Cyril Scott, Phyllis Norman Parker. Voor het examen fraaie handwerken zijn geslaagd de dames J. du Burck, A. van Cam pen, H. J. Jansen en N. Logerwaard, allen alhier. Bij Kon. besluit van 24 Februari zijn be noemd, bij het re se rve - p e r so neel cler land macht, lot reserve-I weede-luitenant hij het wapmi der infanterie, bij het 10e regiment de vaandrigs B. H. Moerbeek en J. M. Imniig, beiden van het korps, en bij het 21e regiment de vaandrigs D. W. L. E. Hendriksen en .1. .1. van Hoogstraten, beiden van het korps. Te Amsterdam slaagden voor het examen nuttige handwerken de. dames .1. du Burck A. van Campen, H. J. Janssen cn N. Lager waard, alhier. Door liet Bestuur en gevormd Comité der Liederlafel „Haarlem's Zanggenot" is aan Di recteuren, Bestuursleden en Leden van Man nen- en Gemengde Koren in Nederland een cir culaire rondgezonden, waarin medegedeeld wordt, dat door Bstuur en Comité in de ver gadering van 9 Februari besloten js. den voor genomen Nat. Zangwedstrijd niet te doen plaats hebben en dit wel om de volgende redenen. Ten 1ste. De tijdsomstandigheden, die vele onzer zustervereenjgingen in oenc moeilijke positie brengt; Ten 2de. Enkele, volgens de Liederlafel te beperkende bepalingen, waaraan men zich vol géns den Bond van Koordirigenten moet on derwerpen, wil men niet met dien Bond in conflict komen. Maandagmiddag 2 uur week éen vrachtauto in de Groote Houtstraat'1 nabij dc Nieuw- straat te veel rechts uil, zoodat hij over liet trottoir reed en de tegelsteenen indeukte en vernielde. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van liet Liefdadigheidsfonds „Het Sche merlampje", welke bijeenkomst druk bezocht was, is de heer S Sequeira, aftredend voor zitter met a getneene stemmen tot eere-voor- zitter benoemd. Van dc ingekomen stukken voorname lijk dankbetuigingen voor de gedane giften werd met veel belangstelling kennis geno men. Daar door omstandigheden enkee be stuursleden in 't buitenland vertoefden, werd de verkiezing voor 't nieuwe bestuur 14 dagen uitgesteld. Alsdan wordt om 6 uur een nieuwe ledenvergadering gehouden. De heer F. A .Moerel, Ie voorzitter der Diocesane Vereeniging van R.-K. bijzondere onderwijzers in het bisdom Haarlem, treedt 31 December als zoodanig af, en is niet lier- kiesbaar. De afdeelingen Alkmaar en HLllegom heb ben den heer Th. Remmelswaal te Vogelen zang gecandideerd; dc afd. Leiden den heer C. Verwey te Noordwijk. De heer F. A. Moerel heeft verder tus- schentijds bedankt als voorzitter der Fede ratie van Alg. Dioc. Vereenigingen van R.-K bijzondere onderwijzers in Nederland. Nog niet zoo lang geleden bestond er een groot woningtekort en hel particuliere initia tief bleek onmachtig in den woningnood op voldoende wijze te voorzien. De bouwprijzen waren te hoog om voor eventueel gebouwde woningen een behoorlijken 'koopprijs of huur prijs te kunnen bedingen. Dies namen Rijk en Gemeente den woning bouw ter hand, doch niet dan nadat gebleken was. dat er groote woningnood was, dat die nood ten spoedigste moest worden gelenigd en dat die leniging niet anders dan dooT tus- schenkoiust van den Slaat kon worden ver kregen. En met het voorloopig succes dat de aller ergste woningnood tenminste werd onderdrukt. De steun van Rij| en gemeente werd o. m. gegeven in een bijdrage ineens aan woning- bouwvereenigingen en een toeslag op het te kort in de exploitatie der bouwvereenigingen. Thans wordt getracht dien toeslag geleidelijk te verminderen, omdat de regeering van oor dcel is, dat zooveel mogelijk de exploitatie der bouwvereenigingen zich zelf moet dekken zonder geldelijlken steun van het Rijk en de Gemeente. Het gevolg daarvan is, dal de huren der be trokken woningen in de hoogte gaan en dat in een tijd dat algemeen Joonsverlaging tot stom: ■komt en noodzakelijk wordt geacht met het oog op 'het levenspeil, dat, naar deskundigen meenen, naar beneden moet. Loonsverlaging en huurverhooging zijn in de meeste gevallen moeilijk te vereenigen, te meer waar sommige huren van vereenrgingswonigen zoowel van middenstands- ails arbeiderswonin gen, langzaam aan een hoogte bere.ken, die moeilijk meer op te brengen is. Men zou nog kunnen zeggen dat zij, voor wie de huur te hoog is, maar een andere goed- koopere woning moeten zoeken. Op die manier zou men een soort afschuiving krij gen en de dure woningen der arbeiderswo- ningbouwvereenigingen worden betrokken b.v. door kleine middenstanders. Het is de vraag of deze „afschuiving" ge wenscht isi Wij achten ze niet gewenscht, maar al zou er wat voor te zeggen zijn, dan nog is zij onmogelijk, omdat er eenvoudig geen woningen beschikbaar zijn. vooral niet beneden den norm van de woningen der arbeidersbon wvereenigingen. De tijd nadert dus, naar onze meening, dat ernstig de vraag onder de oogen moet worden gezien wat er gedaan dient te wor den om de bovenbedoelde woningen niet langzamerhand onbewoonbaar te maken door de hooge huren, vooral wanneer de daling van de loonen aanhoudt. Wellicht zal de vraag moeten worden overwogen of het niet noodig is dat het Rijk „verlies neemt" geheel of gedeeltelijk en zich verder tevreden steil met do gedachte dat het in een tijd van grooten woningnood aan zijn plicht niet is tekort gekomen en door den bouw van woningen te bevorderen in den ergsten woningnood heeft voor zien. Er waren Maandagmiddag weer van de meer en meer gebruikelijke narigheden met de E.S.M. De tram, die om 4.05 uit Amster- t dam vertrekt, raakte te Halfweg defect en kon I niet verder. De volgende tram, die van 4.20 raakte óók defect. En het slot was, dat de zoogezegde sneltram van 4.40, de beide de fecte treinen naar Haarlem moest opduwen. Met het resultaat, dat de reizigers in plaats van 5.15 eerst om bij half zeven te Zandvoort aankwamen. UIT HET HEERENKLEEDINGBE- DRIJF. Van de zijde van den Federatieven Bond van Arbeiders in de Kleedingindustrie deelt men mede, dat de vertegenwoordiger van de ze organisatie in de conferentie met de werk gevers, j.l. Donderdag gehouden, geen toe zegging heeft gedaan voor het afsluiten van een overeenkomst, als door de werkgevers bonden was voorgesteld, omdat hij daartoe geen mandaat had. De afdeelingen, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Groningen van den Federatieven Bond hebben inmiddels, Een gevaar. Indertijd hebben wij er op gewezen, hoe een wansmakelijke toestand gevormd werd vóór liet postkantoor door liet neerzetten der fietsen legen de daar staande boomen en dan maar de eene fiets tegen de andere. In de Zijlstraat naast liet postkantoor is wel een stalling, doch da'ar gaat men niet heen. En de toestand op dc Ged: Oude Gracht bleef, zooals hij nu eenmaal ontstaan was; de ontsiering verdween niet. En thans beleven wij het geval, dal het rasterwerk van bijna alle boomen grootendoels vernield is. De stuk ken hangen er bij en steken een heel eind naar voren. En dat is juist het gevaar. Want men loopt groote kans, bij het passoeren kleerscheuren te krijgen en zich te bczeeren. Het is meer dan erg, dat er niet reeds ver betering in gebracht is, want het is al een paar weken zoo, als we ons niet vergissen. Laten we hopen, dat het rasterwerk der „fiet senbergplaats" nu spoedig hersteld is en de boomen niet meer als fietsenhok gebruikt worden. i Den laatsten tijd is het nog wel eens voor gekomen, dal dc lezingen, welke de R.-K. Kring voor zijn leden hield, niet hijster goed bezet waren. Oorzaiken onbekend, maar het feit (heusch niet zeldzaam ook bij andere vereenigingen voorkomend) viel te consla- teeren. Sommige buitenstaanders meenden daarin een aanleiding te mogen vinden, critiek op den Kring uit tc oefenen. Maar die aan den kant staande critici zouden vreemd gekeken hebben, als zij gisteravond de be- langstelling gezien hadden, welkedc leden toonden voor de lezing van hun medelid, den heer Alb. van Emmerik over: „Dc Inquisitie". Die interesse was werkelijk groot en het bleek wederom, dat de R.-K. Kring een der weinige vereenigingen is, welker leden in den regel de bijeenkomsten trouw bezoeken cn waar echte vriendschap en clubliefde te vin den zijn. De lezing zelf werd een succes voor den causeur, wien op het einde door den voor- ziller hartelijke woorden van dank werden gebracht, hetgeen met krachtig applaus van de zijde der leden onderstreept werd. Na de lezing bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. WOERDEN, 28 Febr. 1923. Kaasmarkt. Aanvoer 30 partijen. Eerslc kwaliteit 64.67; tweede kwaliteit 60.62; met Rijksmcrk 64.69. Ilandel matig. Zooals we reeds gemeld hebben, hoeft Vrijdag een tweede bespreking plaats gevon den tusschen de vertegenwoordigers van de Patroons- en Arbeidersorganisaties inzake de vernieuwing van hel arbeidscontract. Overeenstemming werd echter niet verkre gen. De werkgevers helden vast aan hun voorgestelde loonsverlaging van 2.per week, welke door dc arbeiders ongemoti veerd wordt geacht. Wat den arbeidsdag betreft, hebben de patroons zich bereid verklaard, den eisch. om gedurende drie maanden den dag met een uur ie verlengen, terug Ie brengen lot 1 maand n.l. de Meimaand. Enkele andere .wijzigingen door de arbei ders voorgesteld ontmoetten weinig bezwaar bij de werkgevers. Zaterdagavond hebben Ie Hillegom de af- rieelingsbesturen van „St. Deus Dedit", over de gewijzigde voorstellen vergaderd. Hoewel de nieuwe voorstellen der werk gevers 'n verbetering zijn op de hun oorspron kelijke voorstellen, meende men locli alge meen, dat er geen enkele kans beslaat de leden 1e overtuigen het contract in zulk een vorm te aanvaarden. Vooral dc loonsverlaging van 2.per week, achtte men geenszins gerechtvaardigd, gezien den bevredigenden be- drijfslóestand. Teneinde, indien eenigszins mogelijk, strijd te voorkomen zou het advies van dc besturen aan de leden worden gegeven, aan het hoofdbestuur een mandaat te verstrekken om, wanneer de werkgevers nog tot bclee- kenende concessies bereid blijken, op dc a.s. conferentie van Donderdag 1 Maart, de zaak Barometerstand 741. Vooruit OPGAYE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Medegedeeld door bel Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt, Naar waarnemingen in den morgen Tin 28 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 764.2 m.M. ie Stensele. Laagste Barometerstand 735.S m.M. te Shields. Verwachting van den avond van 28 Fe bruari lot den avond van 1 Maart: Matige tot krachtigen zuidelijke tol zuid- westelijken wind, betrokken met regenbuieen, tater opklarend, zelfde temperatuur. af te werken cn een oontracl af te sluiten. Mocht onverhoopt niet anders kunnen, dan zou dit mandaat inhouden, dat ook de staking kan worden geproclameerd. De afdeelingen zouden, zooveel mogelijk vóór Donderdag worden bijeengeroepen om een beslissing t» nemen. In aansluiting met het bovenstaande kun nen wij nog mededeelen, dat o.m. de groote organisaties Lisse en Hillegotm zich hebben uitgesproken om aan het hoofdbestuur iiet gevraagde mandaat tc verstrekken; de afdee- iing Sassenheim echter verklaarde zich in meerderheid er legen. Zij is lot geen conces sie bereid. Morgen heeft een nieuwe conferentie plaats tusschen patroons en arbeiders. J. W. Lag rand, M. v. Heemskerk straat 27, abonnement II. IJ. S. M. en notitieboekje; De 'Winter, TeylerhofjcsstTnat 6 zwart, arm bandhorloge; Politiebureau, Smede straat. Flank van Leeningbriefjc; J. de Boer, Wil- tielminaslraat 18, beursje met ketting; D. Wijkhuizen, Lange Veer«lraaf 24, bruuine cein tuur; E. de Boer, Duvenvoordestraat 64, duimstok; Politiebureau Smedestraat, ge wicht; W. Hemneveld, Glasblazerstraat 7, ge wicht; M. Brinkhorst, Ravelingsteeg 10, hon denpenning; Mansfelder, Zomerstraat 20, Her dershond met halsband; Kennel Fauna, Park laan: herdershond, gebracht door A. Hijbers, Gen. Cronjéstraat 138; Stuurman, Gierstraat 36, kerkboek in étui: A. H. Bisschietor, Korte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1