Voor pudding, vla's en algemeen gebruik in de keuken neme men: OUYVIS' INGEZONDEN. VRAGENBUS. BINNEHLANDSCH NIEUWS. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. Aanrijd ing. Kamer van Koophandel. r Haarlem's Palestrinakoor. Nuts Spaarbank te Haarlem. Besmettelijke ziekten. R.-K. Bond van Technici. „Stille Omgang". Gevonden voorwerpen. Otto van Tussenbroek. Nietskai an tarwa als grondstof overtreffen BURGERLIJKE STANp. Een Parkhotel. Op een trein geworpen. LAATSTE NIEUWS. DE BIOSCOOPWET VERWOR PEN. AMSTERDAMSGHE BEURS. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. SASSENHEIM, OVERVEEN. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. VELSEROORD. IJMUIDEN. I V ,-• EGMOND-BINNEN, SCHOTEN. BEVERWIJK ASSENDELFT. HEEMSKERK. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. Museum van Kunstnijverheid te Haariem. DE KOLENEXPORT NAAR NEDERLAND, I*nsdog 6 Maart, des middags 12 uur, zal het hooktv'.embureau ten stadhirize een open bare zitting houden, ter beslissing over de gel digheid van de op 27 Februari j.l. ingeleverde lijsten Nan candidate!} voor bovengenoemde verkiezing, benevens over de handhaving van de daarop voonk amende Candida ten. j Gistermiddag 4 uur had door verkeerd uit wijken op de Baan een aanrijding plaats tus schen een auto en den fruitwagen van den koopman O. Laatstgenoemde bekwam door de aanrijding nogal aanmerkelijke schade, welke echter door een der inzittenden van den auto vergoed werd. Van 25 Augustus—9 September a.s. zal te Rotterdam, op initiatief -van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, een Nationale Nijver heidstentoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling heeft ten doel in den tijd van de herdenking van de 25-jarige regee ring van H. M. de Koningin meerdere be kendheid te geven aan de voortbrengselen der Vaderlandsche Nijverheid en een beeld te ge ven van de ontwikkeling des- Nederlamdsche Industrie in de laatste kwart eeuw. De prijzen van de plaatsruimte in de zalen, benevens verdere gegevens, liggen op het bu- jreau van de Kamer, Kruisweg 70, ter inzage. Hot Concert-bureau A. Vermout deelt ons mede, dat het Haarlem's Palestrinakoor Dins- dagvond a.s. een concert zal geven in de Re monstrantse he ikenk, Wühelminastraat Toegangsbewijzen zullen vanaf heden ver krijgbaar zijn bij genoemd Concertbureau Ver- DOUt. Vergelijkend overzicht over Februari 1923 1922. Aantal behandelde posten 3560, v. j. 3830; aantal inlagen 2429, v. j. 2742; aantal terugbetalingen 1131, v. j. 1088. Ingelegd 210.396.48, v. j. 238.948.87; terugbetaald 216.181.17%, v. j. 179.972.60; miqder in gelegd 5784.69%. v. j. meer 58976.27. Aantal nieuwe boekjes 132, v. j. 167; aan tal afbetaalde boekjes 58, v. j. 73. Spaar- busjes op 28 Februari 1923 in omloop 1181. Geledigd in Februari 1923 140 busjes met totaal f 2594.26%. Aantal in bewaring ge nomen boekjes op 28 Februari 1923, 304. r Gedurende de week van 18 tot 24 Februari kwamen in de navolgende gemeenten geval len van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van roodvonk en 1 van diphlherilis; Krom menie 3 van roodvonk; Scholen 1 van diph- theritis. Voor den R.K. Bond van Technici heeft Woensdagavond de Weleerw. heer A. W. J. Liihn een lezing met lichtbeelden over „Lour- des" gehouden, welke ook thans weer een groot succes werd. In de gehouden vergadering van voorbid ders van het „Genootschap van den Stillen Omgang" werd o.m. medegedeeld, dat de bedevaartgangers uit 's-Gravenhage per trein naar Haarlem vertrekken. In de kek van van den H. Antonius van Padua zal voor hen een Lof gecelebreerd worden, waarna zij te voet naar de slad van het H. Mirakel zuHen gaan. In totaal zullen vanuit Haarlem en Om streken 5000 bedevaartgangers naar Amster dam opgaan. TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDID ATEN. De Voorzitter van het Hoofdslcmbureau in (den kieskring V (Haarlem) maakt bekend, (dat de hij hem ingeleverde lijsten der can- slidaten, gesteld voor de op 11 April a.s. te houden stemming Ier verkiezing van de le den van de Provinciale Staten van Noord- Holland, ter gemeente-secretarie voor een jeder ter inzage zijn nedergelegd. - ferug te bekomen bij: v. d. Burg, Jans traat 52, broche; C. v. Vreeden, J. Nieuwen- huizenstr. 28, beursje; H. Fartjens, Kruisweg 58, leesboek; A. Stam, Delftstraat 21rd., boord van overhemd; Th. Klabon, Leidsche- straat 134, zwarte ceintuur; Willemse, Frans Halsstraat 40zw., paarse ceintuur; J. Elfe rink, Spaarne 24rd., geldzakje; M. Helder, Olyeanstraat 8, halsband met penning; J. Nooy, Houtmarkt 3rd., bruine kinderhand- schoen; Visser, v. Zeggelenstraat 17, grijs Wollen heerenhandschoenen; M. v. Gelder, jGcd. Raamgracht 19a, grijze kinderhand- Schoen; Affourtit, Gierstraat 3, Insigne Alg. (Ned. Pol. Bond; Tisse, Gr. Markt 6, kat, kwart met wit; P. Philipse, Zomerstraat 12, lantaarn van auto; Kraan, H. v. Alphenstraat 12, muilkorf; J. Doragel, Leliestraat 31zw., llagermes en stuk touw; Scholten, Princesse- ,ade 18, Heemstede, zwarte heerenporte- monnaie; B. Klabau, Leidschestraat 134, bruine kinderportemonnaie; J. Stam, „St. Joannes de Deo", M. v. Heemskerkstr., zwarte damesportemonnaie; G. Meyer, le Zuid Polderstr. 74, bruin taschje; Loerakker, Zuid Brouwersstr. 25, zeep. V de beeldhouwer Theo ran Reyn te Haarlem, die op zeer waardeerende wijze naar voren bracht, heigeen de heer van Tussenbroek voor de Nederiandscbe kunst en kunstnijve- ren heeft gedaan. Onder de handteeke ringen bevinden zich de namen van zeer vele vooraanstaande kun stenaren en van verschillende zijden werd/ad- haesie betuigd o.a. door Jan Toorop, Joihan Tborn Prikker; Dr. H. P. Beriage; Prof. R. N. Roland Holst; Hildo Krop; W. Penaat; Piet Kramer; Jaap Gidddng; S. H. de Roos, Dirk Roosemburg; J. B. van LoghemJac. v. d. Bosch; J. L. M .Lauwerüs; Jan Eiseiüöffel; Corns, van der Sluys; A. P. Smits; Joh. B. Smits; F. Spanjaard; Jan Wils, enz. De heer van Tussenbroek dankte met een kort woord en wees er op, dat vooral de bij val der jongeren, naast den lof der oudere, erkende kunstenaren, 'hem zeer had getrof fen, waarvan o.a. het omslag van het album, ontworpen door Pieter van Gelder, het tref fend voorbeeld is. Geboren: 27 Februari: d. van A. Groot- Kardol. 28 Febr.: z. van M. F. Otter-Beek man. z. van A. H. J. Baas-Luikman. d. van A. G. Blokker-Steffens. 1 Maart: d. van W. J. v. d. Eijkbof-Koppen. Ondertrouwd: 1 Maart: W. P. v. d. Bilt en M. C. E. Tak. Getrouwd: 1 Maart: J. Maerten en M. C. L. Thieme. J. W. Greidanus en M. Kaler. H. M. G. Schaafsma en J. P. Walter. K. F. Poppe en M. Decossaux. T. Baaijens en C. Huis. C. v. d. Hoek en A. Hopman. J. A. Romers en G. Drupsteen. Overleden: 27 Februari: A. M. Drtw Valk- Pool, 86 j., Saenredamstraat 28 Febr.: ,1. E. M. Hubers-Toöenaar, 64 j., Holsteijnstraat. Heden is geopend het Parkhotel. Het is ge legen aan de Parklaan 94, het voormalig pen sion Maison-Minerva. Van een uit Haarlem komenden trein is gisterenmiddag ter hoogte van Sloterdijk een ruit ingeworpen, waarbij een passagier licht' gewond werd. De Tweede Kamer verwierp heden met 4641 stemmen de Bioscoopwet. Links stem de tegen behalve mej. v. Dorp en de heer Ter Hall; rechts stemde voor met uitzonde ring der Christ. Hist, en van den heer Kersten. De heer Vliegen verklaarde, alvorens tot stemming werd overgegaan, dat de S. D. A. P. zou tegenstemmen om de censuur voos. volwassenen; de heer Schokkjng verklaarde dat de Christ. Hist, zouden tegenstemmen om de afwijzende houding die de regeering tegenover de amendementen der Christ. Hist, aangenomen. Woensdagavond weird de heer Otto van Tussenbroek, aan wien met ingang van 1 Maart op de meest eervolle wijze ontslag jwerd verleend als directeur van bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, een album overhandigd met een zeventigtal handlee- keningen van kunstenaars-exposanten, welke in den loop der 5 jaren van zijn directeur schap gelegenheid vonden hun werk op de uneest aesthetisdhe wijze in het Museum ten toongesteld te zien. UHet stuk, waarmede zij instemming belui- n, luidt als volgt; b „Nu thans definitief vaststaat, dat de direc teur van 'het Museum van Kunstnijverheid te (Haarlem, de beer Otto van Tussenbroek, on herroepelijk zijn ontslag heeft ingediend, be hangen onclergeteekeiuien, kunstenaars-expo santen in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, hem als directeur bun oprechten dank voot de gastvrijheid en de uiterst goede en aesthetisch# verzorging van bun werkstuk ken, waardoor het ingezonden werk door zijn goede plaatsing afzonderlijk en in de samen- UteUing van bet geheet volkomen tot zijn recht kwam. L De tentoonstellingen getuigden alle van pen goede opvatting in compositie, aestheti- bekwaamfheid en liefde voor de Neder- he, kunst, waardoor op deze tentoon stellingen een harmonische sfeer verwekt ,werd, die een verblijding genoemd kon wor den op het gebied van moderne exposities." .Woordvoerder in intiemen kring was pche bel ijftttdache De Beurs opende beden: vast. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 94, 6 pet. Indië 96%. Culturen. Kofloni-ale Baulk 172, Indische Bank 130%, Vorstenlanden 180, H. V. A. 475. Industrioele waarden. Jurgens 58. Tabakken. Deli Mij. 319, Besoeki 52, Rotterdam Deli 15%, Sen. 375%. Rubbers. Amsterdam Rubber 1501/i>, Deli Batavia 84, Nederl. Rubber 71, Rott. Tapa- noeli 25%. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn. 124, Holl. Boot 37, Kon. Ho®. Lloyd 107, Scheep vaart Unie 113, Marine llVv- Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 68%, Steel 110, Smelting 65%, Anaconda 106, Cigar 91, Atchison Topoka 107s Voting Rails 33, Denser 1%, Southern Pacific 96%, Union Pacific 147%. R.-K. Kiesvcreeniging. Deze R.-K. Poli tieke organisatie hield Dinsdagavond in de zaal van café „Flora", haar jaarvergadering. De voorzitter, de beer J. H. M. Balvers, opent de vergadering met den Chr. groet en een woord van hartelijk welkom tot dames en heeren. De opkomst wordt bevredigend geheeten. Spr. wijst op den ernst der agenda en vertrouwt dat alles kort, zakelijk en op bouwend moge zijn. Na, een Zalig Nieuwjaar ge wen scht te hebben wjjst spr. met dankbare en groole voldoening op 't één zijn en 't prineipieële onzer leden, die zich bij de samenstelling voor de groslijst van Candida- ten voor Prov. Staten niet lieten beïnvloeden door een z. L verkeerd pogen uit Noordwijk. Spr. dankt ook, voor wat de kiezers voor hem persoonlijk als No. 2 hebben gedaan. Hij wijst er nog even op, boe zoowel de Nieuwe Haarlcmsche als de Leidsche Cou rant Hillegom in de laatste politieke periode ten voorbeeld stelden. Nog deelt de voorzitter mee, dat de stemming-voor Prov. Staten dit maal nog geschiedt onder de oude kiezers lijst, die voor den gemeenteraad volgens de nieuwe lijst. De secretaris leest nu de notulen, die keu rig in orde waren. De voorzitter deelde nu mee, dat a.s. Zon dag te 8.30 in de parochie van St. Joseph een H. Mis wordt opgedragen voor de zdelerust van het overleden bestuurslid, z.g. de heer H. v. d. Zanten en spoort tot bijwoning danr- van aan. Nog is ingekomen een schrijven van den heer J. C. Stadhouder te Zoeterwoude, die lankt voor de op hem voor de reserve gros lijst hier uitgebrachte stemmen. De voorzitter deelt verder mee, dat door de R.-K. Voetbal- vereeniging „Concordia" op 2en Paaschdag een wedstrijd wordt gehouden, waarvan 't batig saldo ten gunste der kas van de kies- vereeniging komt. Een motie ingediend door den heer P. KJover tegen de tabakswet, wordt met enkele stemmen tegen, aangenomen. Het jaarverslag van den secretaris gaf een mooi overzicht van de verrichte werkzaam heden, terwijl 't een pluimpje bevatte voor de kranige propaganda-dub. De kiesvereeni- ging telt 1436 leden. De penningmeester gaf oen overzicht der finamtiën. Deze eisöhen dringend verbetering. Er is vermoedelijk eind des jaars ruim 900 schuld. Tot leden der veri ficatuers-commissie wer den benoemd de heeren J. Bekkers, J. Kerk hof en J-ac. Goemans. Tot bestuursleden werden gekozen mej. J. van Santen-van der Linden en de heer J. Bekkers. Bi] acclamatie werd de aftredende secreta ris herkozen. Thans kwam aan de orde punt 9: inzet gemeente-politiek. De voorzitter wees er op, dat als ieder z'n plicht doet, er 7 Katholieke Raadsleden kun nen komen. Het bestuur stelde voor met 12 candidalen te komen, hetgeen met alg. stem men werd goedgevonden. De tijd voor indiening van candidalen werd gesteld tot Dinsdagavond 6 Maart a.s. te 7.15 n.m. De wijze van stemming stelde het bestuur voor als vóór 4 jaar. De vergadering ging hiermede accoord. En wordt dus eerst ge stemd voor No. 1, dan voor de nummers 2, 3 en 4, welke moeten bevatten een patroon, een middenstander en een Arbeider, dan voor de nummers 5, 6 en 7 in gelijke betrekking en ten laatste voor de nummers 8, 9, 10, 11 en 12. Het bestuur wees op overleg tusschen de groepen en op art. 24 en 29 van het regle ment. Er werd lang gesproken over het al of niet houden van nog een vergadering, ter bespre king van de zittende of andere candddaten. De meeningen waren hierover verschillend. De voorzitter zou in geen geval toelaten, dat de rittende leden naar beneden werden ge haald. Te rond half 12 sloot de voorzitter deze zakelijke en sympathieke vergadering onder het betuigen van zijn groote voldoening over het verloop met den Chr. groet. Gemeenteraad. Woensdagmiddag te 3 uur, werd de openbare zitting van Dinsdag middag voortgezet. Te tien voor half vier kon de pers binnen komen. Wethouder Balvers presideerde. Hij deelde mee, dat de heeren Vooren en De Vreugd verhinderd waren. Verder zei spr., dat B. en W. en de Com missie tot werkveirschaffing wenschtpn, dit vraagstuk aan de orde te stellen. Alvorens de middelen daartoe te bespreken, schorst de voorzitter de vergadering om over te gaan in oomité-generaal. Dat was 't werk van één minuut. De ver slaggevers gingen weg, in den raad glim lachte men. Toen te ruim 4 uur de openbare zitting nog niet heropend was, gingen de verslag gevers als protest weg. R.K. Prop.club „Dr. Schaepman*. Deze vergaderde in hotel „Het Bruine Paard". De voorzitter, de heer Jac. Prins, opende met den Chr. groet en zette tevens uiteen de oprichting dezer club en het verkiezen van een voorloopig bestuur in de vorige vergadering. Men was besloten, eerst dan een definitief besfuur te verkiezen, als eene meerdere voltallige vergadering plaats heeft. De heer Borema gaf daarna een overzicht van het behandelde in de vorige vergade ring. Alvorens tot verkiezing van een be stuur over te gaan, verzocht de voorzitter aan de hand der presentielijst of allen zich aansloten, waarop 36 leden zich opgaven en 8 aspirantleden. (Applaus.). Tot voorzitter wordt gekozen de heer Zwetsloot en tot verdere bestuursleden de heeren A. Elferink, J. Zandvliet, M. Post, Jac. Prins, C. Berg en v. d. Zon. De voorzitter wenscht nu de leiding aan den nieuwen voorzitter over te dragen, doch deze deelt mede, eerst met het bestuur een plan te ontvouwen, om na verloop van 10 dagen met een omlijnd plan ter Algemeene Vergadering te komen. De heer P. Meeuwissen bespreekt de nood zakelijkheid van een krachtige actie voor de gemeenteraadsverkiezing. De voorziter zegt, dat het eerste niet op het terrein der club ligt. De heer N. v. d. Zwaan vraagt, wat het plan der club is na de verkiezing. De heer P. v. Dijk licht dit nader toe, cvenzoo "de heer Rozema. Doze wil ook, dat de propagandaclub nagaat de gemeenferaads- verslagen in de Katholieke bladen. De voorzitter dank allen en sluit na eene opwekking deze vergadering met den Chr. groef Veiling. Woensdagavond had in „Hotel van Ouds het Raadhuis", ten overstaan van Notaris Wildervanck de Blécourt de toeslag plaats van de verknoping van bouwterrein en bloembollengrond, gelegen aan den Korte Zijlweg en Rampelaan. De perceelen 1 t.m. 8 ingezet op 20400, gehoogd met 2730, totaal 23130, de heer R. Koopmans, perceel 9, ingezet op 3110, gehoogd met 500, totaal 3610, de heer H. J. Peper, perceel X, ingezet op 4325, gehoogd met 550, totaal 4875, de heer A. Hoogeveen; perceel XI, ingezet op 2400, gehoogd met 450, totaal 2850, de heer H. J, Peper. Biljarten. - Dimsdagavond word In café „Wapen van Haarlemmermeer" te Heemstede aangevangen met de wedstrijden tuschen D. O. K. uit Heemstede en D. O. S. uit Haarlem, waaraan spelers der 4e klasse deelnamen. De uitslag was als volgt: D.O.K. 36, 50, 21, 47, 50, totaal 204. D.O.S. 50, 46, 50, 50, 35 totaal 231. Kruisverbond. Het kruisverbond „St. Jo zef' hield Woensdagavond 28 Febr. een be langrijke jaarvergadering, jammer dat niet alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter zajde dat deze vergadering wat laat was door ver- schéffiienrite omstandigheden, toch wenscht hij allen nog een Zalig Nieuwjaar en .vraagt veel ijver en acfflq van de leden. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Ge in sfoMeerd werd een lid. Op 25 Maart zal een H. Mis voor 'leden en donateurs wordien opge dragen inplaats van 18 Maart vanwege den stillen omgang. Alle leden worden verzocht deze getooud met insigne bij te wonen. In de volgende vergadering op 21 Maart zal veel belangrijks aan de orde zijn, o.a. bespreking conitribu'tóe-verhooging, een interessante le zing van den Geestelijk adviseut en bespre king reglementen enz. Daarna werden uitge bracht de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, welke beide met applaus beloond werden en waarvan 't eindverslag van den penningmeester een nadeelig saldo aanwees. Benoemd werden 2 leden voor 't nazien der •boeken. Hierna had de verkiezing plaats van 3 bestuursleden. Daar er geen tegencandidaten waren werden deze 3 leden bij acclamatie herkozen. Verder hernieuwden alle leden hun belofte door hun handteekening te plaatsen- Tuinlieden Aerdenhout en Omstreken. Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar tnaandelijksche vergadering in het lokaal voor Chr. belangen. Om 8 uur opende de voorzitter met een woord van welkom aan de vele aanwezige leden. De notulen werden voorgelezen, waar na de heer M. Bloemendaal een inleiding hield over „Brusselsch lof" (witlof). Spr. begint met, te zeggen, dat de witlof, een familie der Molala en cichoreilof, is in gevoerd in hoofdzaak om de menschen in den winter eens iets anders te verschaffen. Vroeger was het echter een luxe; nu het echter een artikel van grooten omzet is ge worden, dient er alle aandacht aan ge schonken te worden. Vanaf den zaaitijd in begin Mei tot den oogst in de wintermaan den ging de heer Bloemendaal deze materie na en zeide, overtuigd te zijn, dat, nu de teelt van witlof zulk een enormen omvang heeft genomen, er naar uitgezien moet wor den de productie over den geheelen winter te verdeelen, om de ophooping van Februari en Maart le voorkomen. Spr. behandelde dan de verschillende proe ven, welke werden genomen, zooals rook en warm waterbuizen onder en langs de put ten. Ook meende spr., dat het van groot belang is, te welen vanwaar het zaad komt, wat z.i. een der hoofdfactoren was. Het vragenstellen lokte een zeer leerzaam debat uit. Door de leden was een prachlcollectie lof ingezonden. die op een lange tafel lagen tentoongesteld. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren ,1. Donselaar, Malta en v. Iperen, kende aan den heer M. Bloemendaal den ten prijs en aan den heer H. Hartman den 2en prijs loe. Medegedeeld werd, dat op de volgende vergadering een tentoonstelling van kamer planten zal worden gehouden, benevens een inleiding door den heer Plelting zal worden gegeven over de aardbeienteelt. Na een leerzame rondvraag over het stek ken van planten en het behandelen van eenige boomsoorten, die door voorzitter en leden werden beantwoord, werd dg vergade ring gesloten. RectificatieIn het Raadsverslag van 27 Febr. is het einde verkeerd gezet. Hot verslag laat door den heer v. Lierop zeggen: ,dat het zenuwgestel van den heer Zeestraten niet buitengewoon sterk bleek te zijn". Geschreven werd echter: „Door den heer v. Lierop wend terecht opgemerkt, dat het zenuwgestel van den heer Zeestraten wel buitengewoon sterk bleek te zijn". De heer v. Lierop bedoelde dan ook, dat een ander het zoo lang niet had volgehouden. Concert. Het Sjnmphonde-orkesf „Eupho- niie" gaf Dinsdagavond 'n openbaar jubileum concert in de Concertzaal „Tivoti". Ook nu had de vereeniging weder veel suc ces en werden de nummers warm toegejuicht De voorzitter zeide, dat de groote belang stelling een aansporing voor de vereeniging zou zijn, om ook meer openbare concerten te geven. Gouden feest. De heer en mevrouw 'A'. G. Meeuwenoord, alhier, hopen 13 Maart a.s. bun gouden 'huwelijksfeest te vieren. Personalia. De kommies te water, bij de Dir. Belastingen, P. A. de Ridder, alhier, is bevorderd tot kommies le klasse. Aanvaring. De stoomtrawler „Elie Che- nev'.ape IJ.M. 16f', van de Expl. Mij. „De Marciaten", alhier, is te Lowestoft door aan varing beschadigd. Het schip maakte water en is in het dök aldaar opgenomen. Mooie besommingen. Er nemen meerdere zeilloggers aan de trawlvisscherij deel. Br zijn er, dae mooie reizen maken. Een Katwijk,sohe logger maakte in een 12-daagsche reis f 1932, wat een mooie besomming is, want er zijn stoomtrawlers, die minder malken. ----- Nachtbrakers. 1 In dien nacht van liaan- dag op Dinsdag hebben nachtieijke bezoekers ingebroken in een dor in het veld staande schuurtjes en zich daarin van stroo een leger gespreid, zonder dat echter iets vermist werd. In den vroegen morgen werd echter ook van een tegen een woning staande fiets een lamp gekaapt, die ais buit is moegenomen, f Nieuwe woningen. Op de terreinen, gelegen ten Zuiden der Overtonstraat en dien tus schen de Delft en de Eschdoornstraat, is men dezer dagen begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor den bouw van 50 arbeiderswoningen van de bouwver- eeniging „Sint Bavo" en honderd arbeiders woningen van de bouwvereeniging „Eigen Haard". „St. Bavo" bouwt aan de Over tonstraat; Eigen Haard tusschen de Delft en de Eschdoornstraat. R.K. Volksbond. Dinsdagavond lïaff acht hield de afd. Beverwijk hare ledenvergade ring. De vergadering was matig bezocht. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze. No- tuien werden onveranderd goedgekeurd. Een woord van lof komt voorzeker toe, aan den ijverigen secretaris voor z'n keu rig jaarverslag; wij hopen dan ook dat deze nog vele jaarverslagen zal mogen maken. De rekening en verantwoording van den penningmeester was minder gunstig, d.w.z. er was een nadeelig saldo, doch hel vooruit zicht gaf voor deze weder een oplossing. Als verificateurs werden benoemd de hee ren H. v. Zutfen en M. Tromp. De geestel. adviseur mocht een dankbaar applaus ontvangen voor zijn nuttige en leer zame lezing. Hol voorstel van het bestuur om het ver- pdichte lezen van de Volkskrant op te hef fen, werd met algemeene stemmen aange nomen. Dit levert voor de afd. een finan cieel voordeel op en beteekent voor de le den een verlaging van contributie van 2 cti, ingaande 1 April e.k. B(j de rondvraag leverde een punt nog al stof op en wel het uitkeeren van gemeente lijken steun aan uitgetrokken werkloozeo. Een norm werd door d« vergadering vastge- 5tdld„ waarna de leden uit de afd. respec tievelijk zitting hebbende in den Raad en in de commissie voor advies bij werkloos heid hunne houding kunnen bepalen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter onder dank der vergadering, met den Roomschen groet Verkooping. Bij de gisteren ten over staan van notaris Dolleman, uit IJmuiden, ge houden verkooping, werd het woonhuis aan den Romerfkeikweg 51, te Wijk aan Duin, gekocht door J. van Hilten, alhier, voor f 5050. Bij de verkooping vam huizen, tuingrond en weiland, door notaris Boerlage, uit Velsen, werden alle perceelen opgehouden, Kandidaatslclhng. In een vergadering 'der Vrijz. Kiesvereniging is de candidatenlijst der Vrijheidsbonders voor den gemeenteraad aldus vastgesteld: 1. II. Aafjes; 2. P. Reijs; 3. P. KI. Jongejans; 4. H. Troost; 5. J. K. Jongejans en 6. J. IJff Gz. Bedankt. Het R.K. raadslid, de heer K. Stam, heeft aan hej bestuur der R.K. Kies- vereeniging bericht dat hij voor een even- tueele candidaluur voor het lidmaatschap van den gemeenteraad niet meer in aan merking wenscht te komen. Het staat dus nn al vast. dat in den nieuwen Raad niet zullen terugkomen de tegenwoordige leden C. IJz. Kleijn, wethouder V. B.; de heer G. Kleijn Fz., S.D A.P.; Th. Kwanles, S.DA. P.; en K. Stam, R.K. Lijst S.D.A.P. De lijst van de S.D.A.P voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen ziet er als volgt uit: 1. IJ. Veenis Jz.; 2. D. Bijl; 3. G. Valkoog, aftr.; 4. Boekei; 5. J. Boekei; 6. K. JongejansKoomen; 7. G. Meijer Fz., aftr. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, wenscht de heer G. Kleijn Fz. niet met den heer Bjfl zitting te nemen in den Raad, vandaar diens laae plaats op de lijst. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. A. J. Barnhoorn, med. doel., slaagde deze week voor het eerste gedeelte artsexamen (semi-arls). R.-K. Tuinders. Op de jaarvergadering der R.-K.Tuindersvereenigiing „Kennemeriand'', een der grootste veilingen uit de duinstreek, bleek dat de omzet in 1922 bedroeg f 959.009,86, tegen 1.327 846,66 in 1921. Aan aardbeden werd verleden jaaT een gewicht ver velid van 841.200 Kg., voor een waarde van f 475.791,13 tegen f 2.674.000 Kg. voor f 858.186,85 in 1921. Aan groenten is verleden jaar verhandeld voor een bedrag van 483.218,73 en in 1921, toen de aanvoer als een gevoilg van de groote droogte niet half zoo groot was, voor f 469.677,81. Bekroond. Onze plaatsgenoot, de heer J. Stammes behaalde op de jongst gehouden ten toonstelling te Castricum met eene inzending pluimvee behalve den eersten Drüs ook eene eere- en een tweeden prijs Baldadig. Tijdens de godsdienstoefening van j.l. Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk, werd door dip baldadige straatjeugd een steen door de ramen geworpen. De dader is bij de politie bekend. Regeeringsjubileum. In een op initiatief van den Burgemeester gdhouden vergadering, teneinde te bespreken op weike wijze het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin het beste kan worden gevierd, wend de burge meester bij acclamatie tot eere-voorzitóer be noemd. Tevens werd een eere-oomité be noemd, bestaande uit de 2 wethouders, de 3 pastoors, de twee predikanten en de 2 genees- heeren. Besloten werd dat binnenkort nog maals zou worden vergaderd ter verkiezing van een werk-comité, waartoe door het eere- oomité een aanbeveling zal worden aangebo den. Staking. Heden is een staking uitgebro ken onder de mannen di ewerkzaam zijn aan de wegverbetering onder Zwanenburg. De slaking omvat cdrca 12 man. Een lang verbeide gebeurtenis zal den R.-K. Bouwvaikarbeddersbond, afd. Halfweg, ten deel vallen. A.s. Zondag, 4 Maart, zal de plechtige wij ding plaats hebben van het lang gewenschte vaandel. De waarlijk mooie banier is vervaardigd door den heer Luickx, te Haariem en doet den vervaardiger alle eer aan. De WelEerw. heer J. A. M. Beklkers, oud kapelaan, die mede deze afdeeiing heeft op gericht en als geestelijk adviseur zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, zal des avonds én het Lof de feestpredicatie houden. Na afloop dezer plechtigheid wordt het vaandel naar het St. Josephgebouw gebracht, waar door de goede zorgien van den Z.Eexw. heer Pastoor, thans geestelijk adviseur der af deeiing, den avond op gezellige wijze zal! wor den doorgebracht met vertooning van licht beelden, enz. Voor alle parochianen is de to^ang vrij. 60-Jarig bestaan „Concordia". Gister avond had het slotfeest van het Concours van Rederijkerskamers en Tooneelvereeni- gingen, uitgeschreven door de vereeniging „Concordia" aldaar, in verband met de her denking van haar 60-jarig bestaan, plaats. In deze gezellige en goed geslaagde bijeen komst werd de uitspraak van de jury be kend gemaakt Van bevriende zijde deelde men ons mede, dat de jury, bestaande uit de dames mej. Busquet, Haariem, mevr. VincentDe Jong, Haarlemmermeer en de heeren mr. Zalden- rust, Amsterdam en Jb. Molenaar, Hoofd dorp, de volgende uitspraken heeft gedaan: le Prijs, gouden medaille en 60: Too- neetvereeniging „Het Kleine Tooneel" te Noord-Schanvoude, met „De Violiers". 2e Prijs, zilveren medaille en 40: Ge heelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven", te Beverwijk, met „Onder één dak". 3e Prijs, bronzen medaille en 25: Too neelvereeniging „Jacob van Lennep" te Haarlem, met „Gebroeders Kalkoen". De volgende personeele prijzen werden uitgereikt: Zilveren medaille voor de *t best spelende dame: Rosalie uit „De Violiers". Zilveren medaille voor den het best spe lenden heer: Mark Violier, uit „De Violiers", Zilveren medaille voor de beste uitspraak eener dame: Dora, uit „Onder één dak" en Esther, uit „De Violiers". Zilveren medaille voor de beste uitspraak (heer): de heer F. Breeman van Jacob van Lennep. Zilveren medaille voor de bet best vervul de dames-bijrol: Liesbeth, uit „Onder één dak". Zilveren medaille voor de het best ver vulde beeren-bijrol: Van Dam, uit „De Vio liers". Zilveren medaille voor den besten tooneel- kapper en grimeur: de heer S. B. Sleenman, van Amsterdam. Zilveren medaille voor den besten regis seur: de regisseur van „Het Kleine Tooneel" en van de Spoorweg Tooneelvereeniging Ge zéllig Samenzijn, te Hoofddorp. De prijzen werden uitgereikt door mr. Zel- denrust Bij het heengaan, op dezen dag ,van den directeur van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, den heer Otto van Tussen broek, is het ons een behoefte hem openlijk hulde te brengen voor al hetgeen hij in de jaren van zijn directeurschap voor het Mu seum en voor de moderne beeldende kunst en kunstnijverheid gedaan heeft Niet alleen door de goede reorganisatie van het gebeele Mu seum, maar ook door het met kunstenaars hand inrichten van belangrijke tentoonstel lingen op het gebied der moderne kunst, heeft Tussenbroek dit instituut gemaakt tot een levend centrum van kunstnijverheid in ons land. Dit is zijn wwer geweest Voor de kunst, voor het publiek en voor de kunstenaars is zijn vertrek een groot ver lies. Het is in hooge male te betreuren dat wij hierdoor de werkzaamheid van zulk een uitnemend directeur voortaan zullen moeten misser^ WILLEM VAN KONIJNENBURG, Kunstschilder en Kunstnijvere. PIET KRAMER, Bouwkundige. J. L. M. LAUWER IKS. Kunstnijvere en Direeleur Quellinussclhool. 'J. M. VAN DER MEY, Bouwkundige. Mr. J. T. VAN ROYEN, Voorzitter V. A. N. K. JAN SLUYTERS, Kunstschilder. J. H. TOOROP, r. Kunstschilder en Kunstnijvere. Wel Edele Heer Redacteur, In uw nummer van Maandag 26 Febr. komt een ingezonden stuk voor, dat in mijn oog meer dau ergerlijk is, waarom ük zoo vrij bef» voor het hdervolgemde plaatsing in uw blad te vragen. Het stuk, getiteld „De Noord wijk sch e Dui nen'', is eigenlijk een valsch etiket; er moest bovenstaan: „Haatopwekking tegen den heef C. J. L. van der Meert" Het is natuurlijk geschreven door iemand, die meent Roomscher te zijn dan die Paus, doch die in werkelijkheid vergeet, dat hij, door is dat stuk den heer van der Meer te blame eren, niet roomsch handelt. Hij weet zulks; zijn bin nenste zegt hem, welk een verraderlijke Judas- rol hij in dat schrijven vervult, daarom blijft hij achter de schermen! Neen, voor geen 100 zou hij als schrijver van dat stuk hier bekend willen staan! Lafaard! kom eens voor den dag met uw naaml Nu ter zake:: Ik herinner mij uit den tijd van Dr. Schaepman, toen hij zich associeerde met Dr. Kuyper, 'm doleerende dominé, 'n pa neelzager 1 Brrr! om van te rillen 1 Schaepman zou eerstdaags wel afvallen met al z'n geleerd heid! Ja, ja, Schaepman was zeker ook libe raal! Twee jaar later ging Schaepman naar Rome enwerd door den Paus benoemd tot Protonotarius! Wat kunnen meeningen van menschen toch uiteenloopen! Een 40 jaar geleden hoorde ik ook eens een Pater, in de keiik op de Groenmarkt, preken over de gevaren tot zondigen op eenzame plaatsen buiten de stad. Als jongeman begreep ik toen zeer goed, dat hij bedoelde de Dreef, den Hout, het Bolwerk enz. De roomsche Haar lemmers waren toen nog niet roomsch genoeg om van hun Raad het sluiten van al dat na tuurschoon te edschen! 't Is er thans nog juist als voorheen I O* roomsche Hagenaars zijn bepaald ook nog niet roomsch genoeg, dat ze hun Raad niet adviseeren tot sluiting vam het Haagsch« Bosch I Maar genoegt Omdat de heer van der Meer de sluiting der duinen niet voorstaat, is hij 'n verkapt liberaal, omdat hij wikt en weegt ook de stoffelijke belangen van eiken Noordwijker van Noordwijk als badplaats; omdat hij als wethouder ook de belangen moet behartigen van allen, die eenmaal hun brood verdienen en hun bestaan gevonden hebben in deze zog hoog geroemde badplaats. Het is van algemeene bekendheid, dat de heer van der Meer ettelijke jaren terug om zijn roomschhedd door de niet-kathalieken, 't koste wat 'het koste uit den Raad moest. Meer dan 100.000 gulden werd besteed om kiezers van aller slag, meest uit Zaandam, binnen Noord wijk te loodsen, tegen den roomschen beetl van der Meer. Zij streden dat zij tot eert! gezegd met open vizier! Elke Noordwijker wist, waaT het om ging! Maar wat het mach tige geld toen niet vermocht, namelijk de heer! van der Meer in het openbaar strijdperk neer te sabeflen, dat zal thans de laster en verdacht making doen en nog wel van eigen geloofs» genoevten. Ja, daarvoor moest ook de „N. H, Courant'' misbruikt worden! De beer van der Meer is thans de dupe van eenige dweepers met hum roomschhedd, die van de onzedelijkheid in de duinen o zoo weinig kunnen bewijzen; die een blaam werpen door hun agitatie of Noordwijk een Venustempe! is, die door elk fatsoenlijk mensch moet worden verafschuwd I Heusch, lezer, gelooft van dat alles niets! Kom Noordwijk maar gerust bezoeken. Bezoek dan ook het mooie gebouw, het St. Jeroens- gestioht, waarvan de heer van der Meer een der gronleggers was en waarvoor hij zooveel opofferde! De heer van der Meer, een man, die de 70 reeds gepasseerd is, die een onberispelijk huis houden heeft: 7 zooen en 7 dochters. Een man, die door woord en voorbeeld altijd vooraan stond en nog staat op de barrükade van het Katholicisme, die ook door zijn geniale koop manschap de grondlegger was van het grooio Gesticht „St. Bavo", te Noordwijkerhout, met zijn 600 patiënten, die man moet nu veracht worden en als een huichelaar aam de kaak gesteld. Waartoe leidt dam toch de haat en afgunst? De diepte is niet te peilen! Ik wil bidden, dat God hum hunne oogen opene en dat zij, hun eigen boosheid ziende, zich zullen schamen. J. BRAAKMAN, Noordwijk. Vr. Waar kan ik te Haarlem lezen Fransche vak- of handelsbladen. De bedoeling is offici- eele handelsbladen, zooals hier het „Handels blad" mils algemeen en andere als bijzondere, bijv. vam de Hanze uitgaande tijdschriften, of ook van vereenigingen, zooais „St Christof- fel" en anderen? Antw. Wendt u tot de R.-K. en tot de Open bare Leeszaal; ook tot de Kamer van Koop handel, Kruisweg 70 en tot den vice-concul van Frankrijk, den heer J. H. Sauveur, Nieuwe Gracht 96. Allen tezamen zullen n allicht kun nen helpen aain wat u zoekt Een speciaal adres, dat op het gebied dat u verlangt vol. ledig gesorteerd is, is óns in Harlem niet be kend. (Het is ons niet bekend, dat u reed* vroeger een vraag tot ons richtte. Mogelijk i» die vraag verloren geraakt.) Vr. Mijn zoon is aangeslagen in de belasting Hij d« ongehuwd, verdient f 24 per week en woont te Haarlem. Hoeveel belasting moet hij betalen voor het jaar 19221923? Antw. f 44.78. Vr. Hoeveel belasting moet een ongehuwd persoon over 1922'23, inkomen j 1700, aan Rijks-,- Verdedigings- en Gemeentelijks belasting te Haarlem betale»! - Antw. 98.58. Vr. vam v. d. W. te Schoten. Antw. 1. Ja, die aanslag is juist 5. Öe op* centen voor de provincie en gemeente lijken ons te laag opgegeven. Voor de belastingjaren 19211922 en 1922—* 1923 bedroeg de belasting in Schoten, behalve Rijks- en Verdedigingsbelasting voot de ge meente 100 opcenten op de Rijksinikomstenbe- la siting en verder mog 3% pot. STAATSCOMMISSIE VOOR HET H. O, Door den heer Troelstra is aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de volgende vraag gericht: Wil de Minister de Kamer mededeelen, wat de reden is dat in de pas benoemde Staats commissie voor hooger onderwijs geen enkel sociaal-democratisch onderwijsspeoialiiteit i» opgenomen, De „Msb." verneemt uit Berlijn: Naar de oorrespondent van de „Vosaschff Ztg." te Dortmund verneemt, worden sinds gisteren door de Franschen geen kolen-treinen naar Nederland meer doorgelaten. De afsper- ring wordt gemotiveerd met de bewering, dat de leveringen, welke volgens verdrag moesten plaats hebben, thans zijn afgeloopen. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. Een telegram uit Stockholm meldt: Dé Koning van Zweden is Woensdagavond om acht uur naar /Amsterdam vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2