t Indische Brieven. BUITENLAND BINNENLAND. 0e vloek van het geld Tweede Blad 1 Maart 1923 J n. De Rijnland-commissie heeft verordend, dat alle vrijheidstraffen van langer dan vijf jaar in Frankrijk moeten worden uitgezeten. Een ge deelte der werkgevers in de katoen-industrie fat Engeland heeft besloten, de productie voor den duur van een maand tot de helft te verminderen. Hughes heeft aan den Noorschen gezant een chèque van 12 millioen dollar overhandigd voor de in den oorlog gerequlreerde schepen. Onder de Telegrammen: Een Havasberlcht meldt, dat de Commissie van Herstel gisteren Nederlandsche vertegenwoordigers heeft gehoord over de levering van Ruhrkolen aan Nederland, volgens het contract tusschen het Kohlensyndikat en Nederland. Het plan zou zijn geen kolen meer naar Nederland door te laten. De begrafenis van Delcassé; een toespraak van Poincaré. De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp inzake de scheepvaartsubsidie verworpen. AMERIKA BETAALT NOORWEGEN VOOR HET GEBRUIK DER GERE- QUIREERDE SCHEPEN. KRASSE MAATREGELEN VAN MUSSOLINI. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON (Naar eena Engalsche vertelling). Cave canem. Wacht u voor den hond. Dat is het con signe in Indië. En tegenwoordig een streng consigne. De hondsdolheid is hier altijd een gevreesd kwaad geweest, en sinds jaren is de overheid bezig door strenge maatregelen haar, zooveel doenlijk, te bestrijden. Het menigvuldig voorkomen van deze ziek- onder de huisdieren, wordt verklaard door hooge temperatuur. Ik zeg: huisdieren, ndat ook andere dieren dan honden door pze ziekte kunnen worden aangetast. Het eerste wat gedaan wordt ter bestrij- mg. is natuurlijk het afmaken van elk dier, daarvan verondersteld wordt, dat het lijden de is aan rabies. Een verderstrekkende maatregel is: alle losloopende honden, aangetast of niet, op- jiakken en dooden. Deze maatregel heeft na tuurlijk altijd verzet bij het publiek ontmoet. Vroeger bepaalde men zich tot het oppak ken van honden, die ongemuilband op den openbaren weg liepen. Dat werk was opge dragen aan een stuk of wat „ketting-gan- gers,", dat waren gestraften tot gevangenis straf veroordeeld, doch die onder toezicht voor een of anderen arbeid buiten de ge- tangenis werden gebruikt. Dat tewerkstellen can ketting-gangers in de vrije samenleving, was een typische Indische methode, waaraan In den modernen tijd een einde is gemaakt. Het toezicht werd vaak slechts in schijn uit geoefend, en toch werd door de gestraften slechts zeldzaam gebruik gemaakt van de excellente kans tot ontvluchting, welke hun geregeld werd geboden. Menig overheids persoon betreurt den tijd, toen hem nog el- ken dag een tien- of twintigtal van dergelijke onbetaalde arbeidskrachten werden thuis ge stuurd, waar ze dan konden worden benut tot onderhoud van den grooten tuin en voor andere huishoudelijke bezigheden, welke ze meestentijds zeer bereidwillig verrichtten. Zooals ik hierboven schreef, werd in vroe- geren tijd het najagen van losloopende hon den op den openbaren weg ook aan ketting- gangers opgedragen. Met een lange rottan- strik moesten de beesten worden gevangen en in de hondenkar geworpen, waarin alle slachtoffers dan naar het politie-bureau wer- den gebracht om te worden verdronken. Daar er een premie op het vangen van el- ken hond wa# gesteld, werden vaak honden, die niet op den openbaren weg liepen, met een stukje vleesch uit den tuin naar buiten gelokt, om daar gegrepen te worden. Daar- oyer werd vroeger al heel wat geklaagd, 'tegenwoordig wordt nog veel strenger op- Ietreden. De politie neemt nu dit werk voor hare rekening, en wat de hondsdolheid-ordonnan tie haar voorschrijft is voor de honden-bezit ters al bijzonder onaangenaam. De genoemde ordonnantie verplicht de politie om eiken hond, die op den openbaren weg of op de erven der woningen ongemuilkorfd wordt aangetroffen, op te pakken. Indien zij door omstandigheden niet ïn staat is om het dier mede te nemen, is de politie gerechtigd om het dier ter plaatse dus op den weg of op het erf dood te schieten. Meer nog. Indien een hond door haar ongemuilkorfd is gezien op den openbaren weg of op het erf, dan mag Zij zich nadat de hond zich in het huis zijns meesters teruggetrokken hceft van het dier meester maken. Zij doet dit dan door het huis te betreden, doch knoet daarvoor eene machtiging van het hoofd -Van het plaatselijk bestuur hehben, - Men kan dus niet meer inet de honden aan een ketting gehouden, wandelen gaan, ze moeten bovendien ook nog een muilkorf dra- gen. In den laatsten tijd wordt aan deze bepa lingen streng de hand gehouden, en het dood schieten van honden door een agent van po litie komt vaak voor. Zoo zag een mijner kennissen rijn hond op straat vlak naast zich doodschieten. De politieman, die daarvoor speciaal met een teweer rondliep, was nog zoo vriendelijk hem ie, vertellen, dat hij niet anders kon handelen, omdat hem daartoe pertinente opdracht was fegeven. Het moet erkend: deze strenge maatrege len waren noodig. In het Instituut Pasteur te Weltevreden worden alle jaren honderdtallen personen met serum behandeld. In sommige jaren loopt hun aantal tot over de duizend. Ongelukkig genoeg laten niet allen, die door een dollen hond zijn geïnfecteerd, zich onder behande ling stellen. Ze zijn dan onherroepelijk ver oordeeld tot sterven en het beteekent voor hen een afgrijselijken dood. Zooals een me dicus me vertelde: „indien u eens een mensch aan hondsdolheid heeft zien sterven, dan zou u geen enkelen hond meer in het leven wil len gelaten zien." Zoo langzamerhand ziet men in Indië aller lei typische dingen verdwijnen. Een tiental jaren geleden, dat is sinds dat China tot een republiek werd, zijn (Je „Chineezen met lange staarten" ook in Indië niet meer te zien. Men ziet ze nu slechts zonder dat teeken van onderdanigheid aan den keizer, en het hoofd met moderne allure opgeknapt. De strenge maatregelen ter bestrijding van de hondsdolheid zullen waarschijnlijk het leven kosten aan een speciale Indische soort van hond. Ik bedoel de „gladakker". Voor het hondenras in 't algemeen betee kent dit geen verlies. Zooals men weet wordt door de Inlanders de hond in 't geheel niet als „de beste vriend des menschen" beschouwd. In een enkele streek, de Batak-landen op Sumatra, houdt men honden om ze te gebruiken voor culli- naire genietingen. Over deze liefhebberij der Batakkers is onlangs een correspondent van het „Soerabajasch Handelsblad" duchtig aan het fulmineeren geweest. Met slecht passen de ironie werd daarbij vermeld, dat het spe ciaal de Christen-Batakkers waren, die zich te goed deden aan hondenvleesch. Het is ontegenzeggelijk een ietwat eigenaardige voorliefde, welke deze menschen vertoonen; zooals ook hun namen-keuze wel is. De protestantsche zendelingen hebben blijkbaar bij het doopen niet altijd met eigen fantasie nieuwe familie-namen kunnen be denken, en meerdere malen hun toevlucht genomen tot een of ander import-artikel. Zoo loopen er Christen-Inlanders rond, die zich „Si-Dunlop", of „Si-Meijer en Co." of ook wel „Si-Tieleman en Dros" laten noemen. Doch noch deze namen, noch hun smaak in hon denvleesch, hebben met Christelijke ge voelens veel uit te staan. Ia ieder geval, een Inlander, die Mohame- daan is, zal nooit eenig hondenvleesch aan raken. Voor hem is een hond een onrein beest, waarvan hij onder alle omstandigheden af moet zien te blijven. Toen op een keer een van onze jonge hondjes weggeloopen was, en wij een beloo ning hadden uitgeloofd voor dengene, die het terug zou brengen, kwam na eenigen tijd een onzer bedienden met het beestje aan, doch in kranten-papier verpakt, om toch vooral niet met het beest in aanraking te komen. Wanneer een Inlander er een hond op na houdt, dan is het alleen om hem te gebrui ken voor huisbewaking of bij de jacht. De „kampong-gladakker" verkeert dan ook bijna altijd in den meest verwaarloosden toestand. Gewoonlijk is het dier ellendig om aan te zien. Is hij in 't bezit van zijn echte soort kenmerken, dan is hij klein, vaal gekleurd, ea toont een spitsen kop, met groote steil- opstaande óoren. Gewoonlijk is hij erg mager en meestal schurftig. Zoo sluipt hij dag en nacht in de kampong tusschen de hutten der Inlanders rond, zijn voedsel zoekend uit den afval, welke hier en daar ligt neergeworpen. Ondanks deze, ook voor een hondenleven, deprimeerende omstandigheden is hij toch een trouwe waak- en een moedige jacht hond, maar ziet zijne kwaliteiten al heel weinig gewaardeerd. Zijn naam werd zelfs 'n scheldnaam met bijzonder beleedigende beteekenis. Over dag vertoont hij zich aan de menschen bijna niet anders dan met den staart tusschen de pooten; in de mysterieuze stilte van den iropischen maan-nacht, klaagt hij zijn leed uit tegen de hemellichamen, in droevige langgerekte jank-geluiden.- In den laatsten tijd worden ze door de po litie onbarmhartig uit den weg geruimd. Wanneer een andere „Justus van Maurik", na een reis door Indië, nieuwe „Indrukken van Totok" zal gaan schrijven, dan zal hij de „maan-blaffers" missen als een dankbaar on derwerp voor een humoristische boutade. Arme gladakkers. J. A. M. d. F. Ia Fransche en Engelsche kranten fs voorts een intensiever transport te water ge opperd, om overbelasting van de sporen in de Engelsche zone te verhoeden. >E FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. Engeland en Frankrijk. Ofschoon nog geen regeling is getroffen in verband met Frankrijk's verzoek om spoorwegfaciliteiten in de Engelsche zone vanfhet B. G., zijn er teekenen dat de ter plaatse gevoerde onderhandelingen een be vredigend einde naderen. De besprekingen zijn ia hoofdzaak van technischen aard ge weest ofschoon ook de beginselkwestie, die de eerste minister dezer dagen heeft uit eengezet, ter sprake is gekomen. Uit het bezette 'gebied. Uit Berlijn wordt gemeld De Franschen nemen thans om de arbeiders aan de Roer murw te maken stelselmatig de loongelden in beslag, ofschoon zulks indruischt tegen het volkenrecht. Zoo hebben zij te Kupfer- dreh 260 millioen, die voor de mijn Prinz Wilhelm bestemd waren, weggenomen. Te Caub hebben ze uit het kantoor van den bin- faenseheepvaarfbemes 12 tnlliïoeü marl ge roofd, te Essen 400.000 mark, die bestemd waren voor steun aan verwanten van in den oorlog gesneuvelden. De Fransche troepen nemen tju ook op groote schaal levensmiddelen in beslag, zulks naar verluidt op hoog bevel, 't welk inhoudt dat ook de ingevoerde levensmiddelen voor beslag in aanmerking komen. Blijkens een verordening van de Rijnland commissie moeten voortaan alle vrijheids straffen, boven de vijf jaar, in het B. G. op gelegd, in Fransche gevangenissen ondergaan worden. De Duitsche overheid heeft voor het Fransche in- en uitvoerbureau te Ems de be stelling van poststukken verboden. Dinsdag wilden de Franschen onder be dreiging met geweld een draadloos station op den toren van de Johanneskerk te Dus- seldorf vestigen. Het is hun echter niet ge lukt den sleutel van den toren machtig te worden. De Echo de Paris verneemt uit Dusseldorf, dat de Duitsche autoriteiten in het Roer gebied ter kennis gebracht hebben, dat er geen enkele vergunning om verblijf te houden meer aan buitenlandsche mijnwerkers zal verleend worden. De Berlijnsche bladen bevatten foto's van het meubilair van een Duitsch huis, dat door de Duitschers zelf kort en klein geslagen is na de opvordering van eenige meubels door de Fransche autoriteiten, aan wie nu de schade wordt toegeschreven. De pers wijst er op, dat de toestand het moeilijkst is ten noorden van het Roer-bek- iken, in het niet-bezette gebied, waar de fabrieken een deel van hun personeel moeten afdanken. De Fransche overheid heeft vernomen, dat er twee commissies gevormd zijn om het ver- Zet van de Duitsche ambtenaren te stijven een te Hamm en een te Elberfeld. De Rijnvaart. Het uit Nederland komende s.s. Badenia 16, is door de Franschen naar Ludwigshafen opgebracht en moet daar alle goederen voor het onbezette gebied lossen. ENGELSCHE STEENKOOL VOOR DUITSCHLAND. De „Times", die gewag maakt van een druk afhuren van schepen voor het vervoer van steenkool van Engeland naar Duitsch- land, zegt, dat niet alleen groote oceaan stoomschepen, die nooit tevoren voor het kolenvervoer werden gebruikt, thans worden afgehuurd, doch dat enkele van dezejschepen zelfs zijn bestemd voor een reeks reizen, die ze voor den duur van enkele maanden vast houden. DE „TEMPS" OVER DE BEMIDDE LINGSGERUCHTEN. De „Temps" spreekt de geruchten, door Berlijnsche bladen verspreid, tegen, dat Amerika zou beproeven te bemiddelen tus schen Frankrijk en Duitschland. Het blad voegt er bij, dat de Fransche regeering trouwens vastbesloten is geenerlei bemid deling of tusschenkomst te aanvaarden. Als de Duitsche regeering voorstellen te doen heeft, dan moet zij die officieel schriftelijk aan de Belgische en de Fransche regeering zenden en ook aan de andere geallieerden als Duitschland dit wenscht. Toen begin Januari de conferentie van Parijs wera geopend, bleek Cuno, die hét niet eens was kunnen worden met de Duit sche groot-industrieelen, niet in staat vast staande voorstellen te doen of een werkelijk plan in te dienen. Daarom zond hij Bergmann naar Parijs om aan de geallieerden alleen ten mondelinge mededeeling over te brengen, zonder hem eenigerlei schriftelijk voorstel toe te vertrouwen. Bonar Law, Theunis en Mussolini waren het volkomen eens met Poincaré om te constateeren, dat Duitsch- rijk geenerlei bepaald voorstel indiende, maar een ontwijkende manoeuvre beproefde. Een Fransch-Engelsch con cern tot exploitatie der Roer industrie De Londensche correspondent van de Frankf. Ztg. meldt thans nadere bijzonder heden over het aanbod van Fransche kapi talisten aan Engelsche tot gemeenschappe lijke exploitatie van industrieele onderne mingen in het bezette gebied. Het voorstel luidt woordelijk Steunend op de nieuwe machtspositie in het Roergebied, die het grootste Duitsche nijverheidsgebied in Fran sche handen heeft gebracht, meent de Fran sche groep het Engelsche concern te kunnen uitnoodigen tot stichting van een vennoot schap met een kapitaal van 60 millioen pond sterling, voor de helft, te fourneeren door de Fransche en voor de andere helft door de Engelsche belanghebbenden. Met dit kapi taal zullen Duitsche industrieele onderne mingen in Rijnland en Westfalen verworven en geëxploiteerd worden. Op 't van Engelsche kant geopperde be zwaar, dat deze zaak toch vrij onzker ware en al te veel afhing van de Fransche ba jonetten, antwoordden de Parijsche onder handelaars, dat zij het voorstel deden in over leg met de Fransche regeering, die bereid was de uitvoering van het plan te waarbor gen, ook voor het geval dat de Roerbezet ting niet duurzaam mocht zijn. In ruil voor die waarborg schijnt de Fransche regeering een percentage in de winst te bedingen De Engelsche groep, die aanvankelijk wei nig belang in het voorstel aan den dag leg de, heeft in verband met de aangeboden regeeringswaarborg, de Franschen verzocht een uitvoerig schriftelijk rapport in te dienen, waarin ook de Fransche regeeringswaar borg omschreven is. Na ontvangst van het rapport zullen Engelsche deskundigen de zakelijke vooruitzichten ter plaatse onder zoeken. Tot zoover de inlichtingen van den Duit- schen correspondent, die er aan toevoegt, dat uit het voorstel niet blijkt of de Franschen de bedoelde Duitsche ondernemingen willen cenfi'skeerai, dan wel saHen trachten de Duitsche eigenaars tot deelneming aan het plan te bewegen. Dezer dagen hebben de voedingsministers van alle Duitsche bondsstaten te Berlijn ver gaderd om maatregelen tegen den woeker te beramen. Er is een subcommissie benoemd die de geopperde denkbeelden zal uitwerken. Met name zal zij middelen oberwegen om aan de prijsopdrijving van vleesch, melk en vet een einde te maken. Tc Emmerik heeft men twee Duitsche meisjes, die met Belgen van de bezetting een avond uit waren geweest, opgewacht en het hoofdhaar afgesneden. De vlechten zijn bij opbod verkocht en de opbrengst naar de noodlijdenden in het Roer gebied gezonden. DE VER. STATEN EN HET H OF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Uit Washington wordt gemeld, dat blij kens een uit het Witte Huis afkomstige me dedeeling, president Harding geen bijzon dere zitting van den Senaat zou bijeenroepen voor de behandeling van de deelneming door de Ver. Staten aan het Hof van Internationale justitie. In verband met de critiek op 's Pre sidenten uitstel door zijn voorstel niet in te dienen, vóór de sluitingsdagen van de Con greszitting werd van regeringszijde mede gedeeld dat de President de houding van den Senaat tegenover Amerika's deelneming aan de Europeesche zaken in aanmerking heeft genomen. Hij had deswege een oogenblik gekozen, waarop hij, na zorgvuldig diplo matieke inlichtingen te hebben ingewonnen, kon handelen. Daar de regeering alleen onder voorbehoud aan het Hof kon deelnemen, had zij uiteraard gewacht op aanwijzingen dat dit voorbehoud door de andere mogend heden zou worden aanvaard. EEN GEELBOEK. Het Fransche departement van buiten landsche zaken heeft een Geelboek uitge geven, dat dokumenten bevat, betreffende a. het verzoek van de Duitsche regeering aan de Commissie van Herstel om een mo ratorium het rapport van de buitenlandsche financieele deskundigen over de stabilisatie van de mark b. de bespreking in Downing-street op 1 December 1922 c. de conferentie te Parijs op 2 Januari. Het diplomatieke Geelboek, dat tegelijk te Parijs, Londen en Rome in de drie talen verschijnt en over de conferenties der ge allieerden handelt, bevat, naar de Belgische minister van buitenlandsche zaken mee deelde, ook de dokumenten, die België be treffen. Zij geven volledig het streven en de wenschen van België weer. Er was dus, waar het Geelboek ook in het Fransch verschijnt, voor België geen aanleiding het nog eens op nieuw in die taal te laten verschijnen. De Belgische regeering zal het Geelboek te Brussel ontvangen op het zelfde tijdstip, waarop de Engelsche en de Italiaansche re geering het zullen ontvangen. D Noorsche gezant te Washington heef van minister Hughes een chèque ontvangen tot een bedrag van 12 millioen dollars, welk bedrag het Hof van Arbitrage in Den Haag heeft toegekend als vergoeding voor het ge bruik van de Noorsche schepen, die de Ame rikaansche regeering tijdens den oorlog had gerequireerd. Tevens heeft Hughes den gezant een nota overhandigd, waarin hij voorbehoud maakt tegen de inroeping als precedent van de Haagsche uitspraak. DE POLITIEK VAN ANGORA. De Nationale Vergadering te Angora is In comité-generaal bijeengekomen, ten einde de regeeringsmededeeling over het ontwerp verdrag te vernemen. Een groote menigte binnen en buiten het gebouw getuigde van de openbare belangstelling. Ismet legde het regeeringsstandpunt uit. Volgens de Turksche bladen stelde de raad van commissarissen voor goedkeuring te ver kenen aan Ismet's concessies aan de gealli- teerden in zake 't afscheiden van de economi sche en financieele clausules van het verdrag, op voorwaarde, dat de regeling binnen een half jaar bereikt zou zijn. Er wordt medege deeld, dat de regeering vertrouwt, dat zij een meerderheid in de Vergadering zal krijgen. De dagbladen te Konstantinopel zijn op timistisch gestemd. Er wordt gemeld, dat de Turksche troepen, die tegenover de Britsche Ismid-linies staan, het volgende be richt zonden „Indien gij spoedig hoort vuren weest dan niet ongerust. Het zal alleen het vreugdevuur zijn, wegens het sluiten van den vrede.' Burgemeester en Wethouders van Rorne zijn. naar de correspondent van de „Daily Mail" in de Italiaansche hoofdstad meldt, afgetreden, naar aanleiding van een geschil dat zich onlangs in den gemeenteraad heeft voorgedaan betreffende het fascisme en de vrijmetselarij. Verwacht wordt dat de ge- heele raad zal aftreden. Daar Mussohm reeds heeft uitgemaakt, dat men niet gelijk tijdig fascist en vrijmetselaar kan zijn, wordt dit geschil in den Romeinschen raad als een uittarting van zijn gezag beschouwd. Zijn entwoord is merkwaardig drastisch geweest. Hij is voornemens, zoo wordt gemeld, geen nieuwen raad te doen kiezen, maar een pre fectuur van den Tiber te vormen voor het bestuur over Rome. De prefect zou in rang gelijk staan met een lid van het kabinet. INTERNATIONAAL COMMUNISTEN CONGRES. Het congres van de communistische ar- beide partij is gisteren te Kristiania be gonnen ïn tegenwoordigheid van Bucharin en andere Russische communisten als ver tegenwoordigers van de derde Internationale. Een voorstel van den linkervleugel der partij om de beslissingen va» den uitvoeren den raad te Moskou zonder voorbehoud aan te nemen is met een kleine meerderheid verworpen. Daarop heeft het congres be sloten bij de derde Internationale aangeslo ten te blijven, intusschen onder zeker voor behoud. Bucharin had het voorstel van de minder heid gesteund. ZWARE STORMEN. Zware stormen hebben de Britsche kust en den Atlantischen Oceaan in de laatste da gen geteisterd en aanzienlijke schade aan de scheepvaart toegebracht. Het groot^ Cunard-stoomschip Berengaria dat uit New- York kwam, was gisteren niet in staat Southampton binnen te varen. De passa giers en de post werden geland door middel van een stoombootje, dat als een kurk op de golven danste. Op de reis naar New-York en terug had de Berengaria acht draadlooze noodsignalen opgevangen, maar de afzen ders waren te ver weg voor hulp. De Beren garia beantwoordde Maandag het sein van een Franschen treiler, maar toen zij bij de plaats aankwam, verleenden reeds andere schepen bijstand. EEN OORLOGSEPISODE. Een vermakelijke oorlogsepisode is ons onlangs door Sir Toni Bridges, den gouver neur van Zuid-Australië, in herinnering ge bracht in een rede, die voor de Engelsche groote bladen aanleiding was, op een held- haftigen jongen Engelschman jacht te ma ken. Het schijnt, dat Sir Tom in 1919 te Tiflis vertoefde met de opdracht, zoo goed mogelijk den vrede in den Kaukasus en om streken te bewaren. Op een goeden dag kreeg hij bericht, dat er een oorlog was uit gebroken tusschen Georgië en Armenië, een tweetal pas geboren staten, die beiden, brooddronken zuiver door het feit van hun jonge bestaan, „hun grondgebied wenschten uit te breiden met een breede strook vrucht baar en welvarend land, die hun geen van beiden toebehoorde." Ér was echter een Engelsche militaire macht ter plaatse ter be schikking, bestaande uit een officier van de militaire administratie, een tolk, een oppas ser en een vlag. Onze officier was met deze zelfstandige functie belast vanwege zijn vol gende gunstige conduite hij was jong, pas uitgekomen uit Engeland, en hij had zich een niet onverdienstelijk voetballer en dito cricketter getoond in de matches te Eton en Sandhurst. Sir Tom Bridges telegrafeerde deze troepenmacht, den oorlog te verhin deren en een neutrale zone tusschen de strijdvoerende partijen vast te stellen en be zet te houden. Onze administratie-officier marcheerde met zijn volle sterkte naar de vuurlijn, en de internationale vijandelijkheden werden on derbroken door de verschijning van een jon geman op een muilezel, met de Union Jack, een oppasser en een tolk. Onze jongeman commandeerde beide legers in naam van het Britsche rijk, het vuren te staken, gaf bevelen voor een wederzijdschen terugtocht van 15 K.M. elk, sommeerde de bevelhebbers en ging vervolgens over tot het uitzetten van een neutrale zone, „ongeveer zoo groot als Yorkshire". (Half zoo groot als Nederland). Hij benoemde zichzelf tot gouverneur van dezen bufferstaat en voorzag dien van de noodige ambtenaren, een politiemacht en andere gebruikelijke regeeringsbenoodigd- heden Gedurende een half jaar regeerde de jeugdige dictator naar aller wensch, en eerst toen een herziening van de plaatselijke huwe lijkswetgeving aan de orde kwam, bleek het geëxposeerd fs op een schilderijententoon stelling in het Waldorf-Astoria-hotel, welks is ingericht door de Onafhankelijke Kunste naars, wordt de Bruiloft te Cana voorgesteld. De schilder, H. F. Kaufmann, stelt daarop Christus voor, in het gezelschap van Ander son (met den hoed op) Volstead, d.i. de man van de anti-drankwetten, en den voormaligea secretaris van Staat, William Jennings Bryan, die een groot afschaffer is. Bryan giet wijn uit een kan uit over de tafel. Er zijn natuurlijk menschen, die de schilderij onbehoorlijk en voor christelijk-denkenden kwetsend achten, en die willen dat zij van de tentoonstelling worde verwijderd. De rechter, die over het geval moet beslissen, vindt het gelukkig ook een hinderlijke voorstelling. De Izwestia bevat de volgende bijzon derheden omtrent den gezondheidstoestand van de bevolking te Moskou In vergelijking met 1921 zijn de epidemi sche ziekten in 1922 in Moskou sterk afge nomen. Een groot aantal ziekenhuizen, aat vroeger alleen bestemd was voor lijders van epidemische ziekten, is thans ook openge steld voor andere patiënten. De hulp aan huis, georganiseerd door de verschillende ziekenhuizen, is aanmerkelijk toegenomen. Minder goed heeft de afdeeling controle van water, kanalisatie en woningbouw ge werkt. Keuring van minderjarigen ten opzichte van hun geschiktheid voor arbeid in de fabrieken en werkplaatsen is nog steeds niet ingesteld, niettegenstaande daarop in verschillende congressen bij herhaling aan gedrongen is. Ter bestrijding der geslachtsziekten, die in Moskou den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen zijn, zijn een drietal polikli nieken geopend. Nog is door den Moskou* schen gezondheidsdienst een sanatorium voof zielszieken geopend. Men weet, dat er te Tokio groote op winding heerscht in verband met de actie voor het algemeen kiesrecht en voor de be handeling dier kwestie in het parlement. Thans zijn blijkens in de Ver. Staten ont vangen bericht uit Tokio in het parlement zelf voorstanders en tegenstanders van het wetsontwerp slaags geweest. De regeerings- partij die tegen het ontwerp is en de oppositie, die er voor is, waren overeenge komen, dat gisteren de stemming zou plaats vinden. Toen het oogenblik gekomen was, trachtten leden der regeeringspartij de stem ming te beletten door nog weer nieuwe rede voeringen voor te gaan dragen. Dat maakte de mannen der oppositie zoo verwoed, dat zij er op begonnen te slaan... De herrie werd van dien aard, dat de voorzitter zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen. Een Dinsdag door de „Amerikaansche afdeeling" van de federatie van werkgevers in de katoenindustrie te Manchester ge houden vergadering heeft een motie aange nomen, waarin aan de leden het advies wordt gegeven om gedurende Maart de productie te beperken tot vijftig percent, in verband met den betreurenswaardigen toestand van de katoenindustrie. Dit besluit treft 100.000 arbeiders voor den duur van enkele weken. In Lancashire is een actie gevoerd om de machines, die Amerikaansche katoen ver werken, gedurende twee weken geheel stop te zetten, doch de federatie is klaarblijkelijk van meening, dat verkorting van den werk tijd tot de helft de heerschende depressie za) verlichten. De Poolsche minister van Financiën zal dezer dagen bij de Sejm een voorstel indienen betreffende een verder crediet van den Staat bij de Poolsche Staats kassa ten bedrage van 1.174 milliard Poolsche Mark, en voorts een wetsontwerp tot nieuwe uitgifte van bank papier ten bedrage van 1.200 milliard Pool sche Mark. President en mevrouw Harding zullen, naar men vërwacht, 5 Maart met een aan- wenschelijk, een „functionaris van rijpere I (al vrienden met vacantie naar Osmond (Flo- am TT-no/4 L<< ffA#t>4niVAn w—a AM aam trm/\n_ ervaring te zenden" en werd hij vervangen De bladen hadden de noodige moeite, de zen „schooljongenregeerder" op te sporen en vast te stellen, dat hij kapitein Archibald Sholte Douglas heette, want vriend Douglas had dit wapenfeit nooit van voldoende belang geacht om er met zijn kennissen over te spreken. Het Opperste Gerechtshof in den staat New-York heeft zijn goedkeuring gehecht aan de aanvraag van het Carnegiefonds, om een filiale te mogen vestigen in Europa. Dit Carnegiefonds beoogt, de wereld er toe te brengen, den oorlog af te schaffen en de bij legging van de geschillen langs vredelieven- den weg te bevorderen. William Anderson, de voormalige leider van den anti-kroeg-bond in de Ver. Staten, staat thans terecht op een aanklacht wegens verduistering. Hij zou gelden, hem voor de bestrijding van den drankhandel en de drink gewoonte toevertrouwd, niet kunnen ver antwoorden. Een voormalige employé van de Anti-Saloon League had den bal aan het rollen gebracht. Hij zeide, dat Anderson knoeide met de lieden, die bij het publiek geld inzamelden voor de League. Anderson en die inzamelaars hielden een deel voor zichzelf achter. Een paar dagen later bekende Anderson, dat inderdaad zulke dingen had den plaats gehad, maar hij trachtte hef met een spitsvondige redeneering goed te praten, hetgeen moest bevreemden, daar hij als hoofd inspecteur van de League een vast salaris trok. Een dag of wat na deze halve bekentenis van Anderson, werd geannonceerd, dat de Rockefellers, die tot nu de League met zeer groote bedragen hadden gesteund, ja, op de been gehouden, voortaan het jaarlij ksche subsidie ad 100,000 niet meer zouden ge ven. Daarop heeft Anderson dadelijk weer geriposteerd, door in een rede, gehouden in de Trinity Methodist Church te New-York, te verklaren, dat hij er niet aan dacht, zich te laten verpletteren door de macht vanRocke- feller en aoor de intriges van een, hem vijan- digen, knecht van Rockefeller. Tegelijk met deze Anderson-quaestie, is er nog een andere historie, in verband met hem, aan den gang. Op een schilderij, die rida) vertrekken, waar zij zich op een woon schip onder de kust van Florida zullen in* stalleeren. Naar het maa „ma- verneemt, zijn er thans nieuwe Engelsch-Russische concessie onderhandelingen gaande, die minstens van even groot belang zijn als de besprekingen die destijds over de Urquhart-concessies ge voerd werden. Het betreft hier het herstel der beroemde goudmijnen aan de rivier Lena in Siberië. De vroegere aandeelhouders van de Lena Goldfields Ltd. hebben reeds met Krassin besprekingen gevoerd in verband met het verleenen van concessies. De Duitsche invoer steeg in Januari tot 740.3 millioen d. Ctr. tegen 43.3 millioen in December. Speciaal de invoer van levens middelen en van buitenlandsche steenkolen nam toe. De Duitsche uitvoer daarentegen is in Januari tot 13.1 millioen d. Ctr. terug gegaan, tegen 17.6 millioen in December. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN, Men schrijft aan ..De Tijd": Nu do lijst van Belgische onderscheidingen aan Nederlanders, die zich gedurende den oor- dog tegenover België verdienstelijk hebben ge- maalkt, eindelijk verschenen is, meenen we na lezing te mogen aannemen, dat deze over ge heel Nederland een teleurstellenden ind-ruik rail maken. Niet alleen dat er betrekke lijk weinig geridderden onder zijn (de meesten werden, met een medaille naar huis gestuurd), maar we missen op deze lijst namen van mannen en vrouwen, welke we zees- zelker bovenaan had den verwacht en we vinden daarentegen daar op wees- namen van personen, van wie geen sterveling wist. dat zij zich ooit met de Bel gische vluchtelingen hadden bezig gehouden. To het algemeen maakt de lijst den indrufk, wat de Gemeente Amsterdam betreft, zeer op- pervlalklkig en door n iet-geh cel -ter- zalke-k undi- gen te zijn opgemaakt en men kun betreuren, dat men blijkbaar vooraf geen gegevens heeft gevraagd aan den heer van der Aa, den Bel- 10 Dit geschiedde in de lente. Er was weinig merkwaardigs ten opzichte van dit verhaal voorgevallen in den tuaschen- tijd die sedert mijn huwelijk tot aan den aanvang van den zomer verliep. Ellen en haar man waren nog op het kas teel te Nettle wood; dat op de een of andere onverklaarbare wijze het eigendom van Her- bert. Vaughan was geworden. Het stond mij niet vrij dieper in die zaak door.te dringen: die eenige uitvoerder van het testament van den overleden mijnheer Zit man was mijnheer Edwards, predikant van Nettlewood en Henlock, en die man scheen voldaan mot die bijzonderheden van het ge val. Herbert had het huis van zijn zuster ge kocht. en het geld was aan haar (bankier te Carlisle betaald; alles was in orde, hij'had de bewijzen van zijn eigendom, en het ka-s- siersboek Zijner zuster bevestigde het feit. De waarde van het kasteel stond nu in plaats van het kasteel zelve, en er was geen schikking in het testament, waarbij de we duwe den koop of verkoop weid verboden. r Het veerhuis hoorde ons toe en wij hadden het aan Jabez Clarke verhuuret, die er zeer op uit was om zelf een zaak te (beginnen. Het kasteed waarvan ik het plan gemaakt had en bouwmeester geweest was, was roet voed geld en landerijen thans in het bezit van mevrouw Martha Ray. Dat waren de bijzondere veranderingen die te Nettlewood hadden plaats gegrepen. In Newton-Street, City, in het huis van mijn -broeder Jozef, was meer gebeurd. Dezes vrouw 'had een kou gevat en was in de maand April gestorven, zoodat hijnals we duwnaar in Londen woonde. Het eerste ver langen van moeder waa geweest, hem op te gaan zoeken en zijn huishouden te gaan be sturen (kortom zich nogmaals met den wilg in de Londensche City te laten her planten. Zij schreef 'hem, om <ffit voorstel te doen, maar zijn antwoord bracht haar van haar voornemen terug. Ik laat den hamidd voren, schreef hij en ga buiten, nabij de stad, op gemeubileerde kamers wonen. Ik heb niet veel gespaard, maar ik ben met weinig tevreden, en ik -heb getoerd met weinig pond te komen. Het laatste gedeelte dezer verklaring bevatte veel waarheid, maar verscheidene vrienden en kennissen van Jozef Gear zouden aan de oprechtheid van het eerste getwijfeld hebben. Wij trokken het ons-evenwel niet aan, wij verlaóaden geen geld van hem te teenen, al had hij de mogelijkheid van dat geval voor zien, en dientengevolge zijn maatregelen ge nomen. De hemel moge het mij vergeven, maar ik wantrouwde altijd dien broeder, die een zoo veel schranderder (hoofd 'had dan ik. Het verlies, dat Jozef geleden had, kostte moeder eenige tranen, evenalls ieder Sterfge val dat in de kolommen van de Times werd gemeld; mar de vrouw van Jozef was voor ons geen liefhebbende zuster geweest, wij hadden haar dan ook niet lief gehad en misten (haar niet. Ik, die nog zoo kort gehuwd was, kon mij voorstellen, hoe eenzaam mijn broeder zich thans moest gevoelen, en ik sohreef hem daarom een hartelijken brief van deel neming. Hij bekende in zijn antwoord, dat. (hij het zeer eenzaam vond, en dot zich niemand een gedachte van zijn smart kon maken, dat mijn brief 'hem twee stuivers had gekost, daar mij>n deeneming meer dan twee bladzijden besloeg, zoodat voor mijn brief dubbel vracht betaald moest worden en ik hem maar voor enkele vracht gezegeld h-aid. Daarna hoorden wij niets meer van Jozef Gear. Moeder kreeg veel meer brieven van Ellen; er kwam geregeld oen-s in de week tijding van het kasteel van Nettlewood, zoodot ik dan ook steeds vernam hoe het met mijn zuster ging. Wij vernamen echter geen andere tijding dan die* welke El'len goed vonid ons te geven. Zij was altijd gelukkig en %v i-eden. Herbert was een volmaak t echtgenoot, hij zou nu en dan gezelliger geweest zijn, indien hij minder geleerd en verzot op z.ijn 'boeken was, maar zij sleten hun dagen oprecht aangenaam en hadden nergens over te 'klagen. Wekelijks kwam er een dergelijke brief; de inhoud svas altijd dezelfde, de vorm alleen verschilde eenigszins. Moeder bracht mij al- lijd den brief, met verzoek hem haar voor te lezen, want Ellen schreef vlug en soms tame lijk onleesbaar, zoodat het moeder, die rond, duidelijk schrift 'het best ontcijferen kon, veel moeite kostte, er wijs uit te worden. Wat is het een geluk, dat zij zoo naar haar zin gevestigd is, merkte moeder telkens op, als ik haar den brief had voorgelezen. Ik dank God, dat zij zoo gelukkig isl Mijn vrouw zag mij vragend aan, als moe der weg was, snaar ik vermeed dat onderwerp te behandelen. Waarom zou ik twijfelen aan het geluk, waarop zij zich beroemde, en waarvan zij ons dooT haar gedurige, bijna zonderlinge betui gingen wensebte te overtuigen? Zij, noch haar echtgenoot vroegen ons ooit hen te komen bezoeken, en bezochten ons evenmin. Zij waren misschien tevreden met elkanders gezelschap; ook waren zij eigenlijk nog in de wittebroodsweken. Wij allen zon den later vanzelf gezelliger worden. Dit alles moge tot voorrede strekken van bet tweede bedrijf van een roman», die wij dachten afgeloopen te rijn, maar die juist eerst voor goed begon, in dien zomertijd, waarvan ik reeds heb gesproken. Op een helderen morgen, op het laatst van Juni, kregen wij bezoek. Ik was op weg naar mijn bureau in High Street en Mary vergezelde mij tot aan de hof poort, toen een rijtuig, met twee paarden be spannen, op den grooten weg omtrent twin- tig voet van ons huis stilhield. Daar zijn Ellen en Herbert, reide mijn vrouw dadelijk ;zij hebben zich eindelijk her. innend dat wij nog leven. Zij daalde leunende op mijn arm het hel lend pad tot op den rijweg af; onderwijl was een knecht, in livrei van den bok naast den koetsier afgestegen, had het portier geopend, cn hielp juist iemand uitstijgen, teen wij het rijtuig naderden. Het was een zwakke vrouw met een gelen hoed met grijze voeren, en, die, toen hef por tier geopend werd, den livreiknecht in de ar men viel en hem hoogst onvoorzichtig met een kruk, die zij in de hand 'hield, tegen het voorhoofd stiet Voornoemde knecht, een lange man, die de tranen in de oogen kreeg van den stoot tegen zijn hoofd, hietp de oude vrouw uit het rijtuig, waarna zij op zijn arm geleund voortstrompelde. Mary klemde zich driftig aan mij vast. Het is mevrouw Ray! fluisterde zij. Zeker iemand die wij niet verwacht hadden, Mary, en wier gezelschap wij ook niet verlangden, merkte ik aian. O, het spijt mij dat zij gekomen is! Ik ben altijd bang voor haar geweest, Gaimt, ik ben overtuigd, dat zij slecht nieuws mede brengt. Heb moed, vrouw-lief, wij hebben onze zenuwachtigheid de laatste zes maanden opzij gezel. Ik zal mij bij u altijd sterk gevoelen, antwoordde zij; ik wil zelfs vooreerst nog niet aan een slechte tijding geilooven. Neenwaarom zoudt gij dat ook doen? Mevrouw Ray en gevolg naderden ons. Ik had verwacht hare dochter ook uit het rijtuig te zien komen, maar mevrouw Ray was on* vergezeld. Goeden morgen. Ik hoop dat het u niet spijt voor een enkele maal een oude vriendin te zien. Gij zijt hier welkom, mevrouw Ray, zeide ik. Ik dank u, dat had ik wel verwacht. Woon jelui daar boven op dien heuvel? Ja. Goede God, welk een streek! Laat mij binnenkomen en mij neerzetten. Houdt mij vast, John, en sta daar zoo niet aan uw .voorhoofd tie tasten. Wat hebt ge? De zon steekt, mevrouw, en dan dia stok, voegde hij er verstoord bij. Kom. kom, vooruit' en hond op met dai gebaÖbel. Ik heb nooit iemand gezien dM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5