I 1 ORDE EN ARBEID. REmSZAKE». KUNST EN KENNIS. kischen etmsu! Ie Xnuftcrfenf, ®e wrf ral *»- ten, althans in de gedegenheid is (e weten, wie zich in zake de Belgische vluchtelingen wer kelijk hebben verdienstelijk ''naakt. •INNENLANDSCH NIEUWS. Tweede Kamer. PRAAOLOOZC KflARKTNIEUWS. 3, Om te beginnen, komt er op de lijst geen enkele naam voor der bestuurders van de Ver- eeniging Tehuis voor Belgische kinderen, een der mooiste en voornaamste Belgische hulp- comité's, die meer dan 2500 kinderen in Ne deriandsche gezinnen geplaatst heeft, vele zoek geraakte kinderen heeft terecht gebracht en aan welke honderden Belgische ouders het le ven van hun kind te danken hebben. Het Is eenvoudig onbegrijpelijk, dat men een dergelij ke gewichtige organisatie, waaraan notaris Brands zooveel zorgen heeft gewijd, over het hoofd heeft gezien. De namen van mevr. KellenaersDamerau, de eigenlijke stichtster van het R.-K. Huisves tingscomité, van dr. van Spanje, dr. Wottring, den heer Josephus Jitta, mevrouw de Booy Boissevain, mej. Boeien, mevr. Swagemakers, mevr. VerschuylVeltman, mej. Schrijnen, mevr. CremersVan Nispen van Sevenaer, Pastoor Suidgeest en zooveel andere buitenge- w«on verdienstelijke en klinkende namen uit den tijd der Belgische vluchtelingen, zoéken .we op deze lijst te vergeefsl Ook de Nederiandsche Pers, die zooveel ge daan heeft om de verschillende comité's te hel pen, oproepingen te plaatsen betreffende zoek gerankte volwassenen en kinderen of om gel- delijken steun, komt er slecht af. Neen, wij hadden ons van de Belgische waar- 'deering een ander denkbeeld gevoTmd. Of is er soms nóg een lijst te verwachten? DE STERFTE IN NEDERLAND IN 1921. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert in een zijner jongste bijdragen, de statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in 1921. Aan de inleiding wordt het volgende ontleend Het jaar 1921 wijst een sterftecijfer aan van 11.13 per duizend (11.31 mannen en 10.95 vrouwen) een cijfer kleiner dan alle vorige. Sedert tal van jaren is een daling der sterf te verhoudingen te constateeren, welke se dert 1889 meer het mannelijke dan het vrou welijke geslacht ten goede is gekomen (ver- schil der sterfte-quotienten in 188089, I.80; in 1921 0.36). Van 26.56 in de jaren 1840—49, daalde per sterftecijfer tot 13.01 in 1910—14 en tot 12,97 in 1916. In 1917 bedroeg het 13.20 p. m. in 1918 (griepjaar) 17.22 p. m., in 1919 weder 13.28 p. m. om in 1920 en 1921 nog verder te dalen resp. tot II.95 en 11.13. De afneming der sterfte is voor een deel veroorzaakt door de afneming der kinder sterfte (op het platteland grooter dan in de steden). In 188084 bedroeg de kinder sterfte 19.09 per 100 levend aangegevenen in 1915—19 8.71 en in 1920, 7,28 om in 1921 weer iets te stijgen, 7.62. Vrijwel algemeen kwam van jaar~tot jaar de hoogste sterfte in de maanden Juli,'Augus tus of September voor. Een uitzondering hierop maken de jaren 1915 tot en met 1919, toen van een zomertop weinig of niets valt te bespeuren. Bij de sterfte naar de doodsoorzaken per 10.000 der gemiddelde bevolking van elk ge slacht treedt de tuberculose het meest op den voorgrond. Gemiddeld stierven daaraan in de jaren 1911—15 14.19 en 14.87. Voor long- tuberculose alleen bedroegen deze cijfers 10.67 en 11.43. Was in 1916 de sterfte aan ongtuberculose reeds veel hooger dan in de jaren daarvoor in 1917 en 1918 zijn de cij fers joo gestegen dat ia lsatstgeaoeaid jaar, net gem. van Ï9015 voor beide geslachten ver overschreden wordt. Ia 1919 ea 1920 waren de cijfers resp. 12.21 en 10.12 mannen en 14.01 en 11.96 vrouwen, terwijl 1921 la gere cijfers n.l. 8.72 mannen en 10.25 vrou wen doet zien. Uit een overzicht van de sterfte aan tuber culose naar leeftijd en geslacht voor zoover betreft de 20 eerste levensjaren, blijkt, dat tuberculose (alle vormen) na het 7en longtu- berculose na het 4e jaar onder de meisjes grooter is dan onder de jongens. Een groo- te sterfte heerscht onder de 2-jarige en jon gere kinderen (voor een groot deel door her- sentuberculose veroorzaakt). Na het 2e jaar heeft een geleidelijke daling plaats gehad, die bij de jongens na het 13e en bij de meisjes na het 11e jaar in een stijging verandert, dit zoowel bij longtuberculose als bij alle vor men te zamen. De sterfte aan kanker en andere kwaad aardige gezwellen, thans zelfs hooger dan tuberculose is stijgende (19011905) 9.76 mannen en 11.76 vrouwen. Apoplexie en hersenverweeking komt bij vrouwen belangrijk meer voor dan bij man nen. Ook bij de organische hartgebreken is de vrouwensterfte beduidend grooter dan bij Je mannen. Aangeboren zwakte en gebreken veroor- taakten in 191115 een sterfte van 5.89 jon gens en 4.33 meisjes. In 1920 waren deze cij fers 5.34 en 3.65 en in 1921 3.96 en 2f85. Gewelddadige dood (meestal verdrinking, ra aar ook in niet onbelangrijke mate door rij en voertuigen, alsmede door vallen en ver branding) komt bij mannen ongeveer 3 maal meer voor dan bij vrouwen (1921 4.08 man nen en 1.56 vrouwen). DE LOONEN IN DEJMIJN- INDUSTRIE. Ontevredenheid, bij de arbeiders. Uit LJeerlen wordt aan de Tel. gemeld, dat de afwijzende houding van de mijndirecties inzake de gevraagde loonsverhooging onder de mijnwerkers, in Limburg groote onte vredenheid heeft veroorzaakt. Terwijl de vraag naar steenkolen door de abnormale toestanden in het Roergebied grooter is dan gewoonlijk, blijven de mijndirecties weigeren loonsverhooging te geven, zeggende, dat d- bedrijfsresultaten zulks niet toelaten. Tevere geefs drongen de mijnwerkers op een over zicht aan, waaruit zou blijken, dat inderdaad geen hoogere loonen gegeven konden worden. Cijfers werden door de mijndirecties, speciaal door die van de particuliere mijnen, gewei gerd. De houding van de directies ten opzich te der arbeiders is, sinds dat er Duitsche ar- 'berdskrachten voorhanden zijn, geheel gewij zigd. In de contact-commissie, een commis sie als resultaat van de staking van 1916 in het leven geroepen, nemen de mijndirecties een geheel andere houding aan als vroeger. Vergaderingen worden bijna niet meer uit geschreven. Naar aanleiding van het gesprokene in een hoofdbestuursvergadering van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond werd door dezen Bond aan de mijndirecties het volgend schrijven gericht „Met eenige verbazing werd ke ge nomen van de ontkenning der cties omtrent de verbetering in den toesta., j van de bedrijven. Elk courantenbericht toch spreekt van verhooging der kolenprijzen, vooral der industrie kolen, waarvan door de directies altijd is meegedeeld, dat genoemde soort kolen juist voor net gunstige rendement der bedrijven den doorslag geeft. Ook de ver hoogde uitvoer is een niet te ontkennen feit. Het meest echter bevreemdde de mede- deeling, dat een contactcommissie-vergade ring overbodig zou zijn, omdat de loonen in de mijnindustrie geenszins ten achter staan bij die in andere bedrijven. Afgezien van het feit, dat deze mededeeling inderdaad onjuist is, hetgeen door ons met statistieken kan worden aangetoond, is toch nimmer door de directies voor de loonen in de mijnindustrie het standpunt ingenomen, dat de loonen uit andere bedrijven als grondslag moesten wor den genomen of als vergelijking dienen. Al of niet vermindering der inkomsten van de mijnwerkers is dan ook door de directies ge motiveerd geworden met verwijzing naar den slechten gang van zaken in de bedrijven. Wij' kunnen daarom geenszins de zienswijze der directies deelen en zullen het op prijs stellen, als de door ons aangevraagde ver gadering alsnog zal worden gehouden." Voorts werd door genoemden Bond een verzoek tot de andere mijnwerkersorganisa ties gericht, om een gemeenschappelijke be spreking te houden, ten einde door de Vak bonden een gedragslijn te doen bepalen, welke gevolgd zou worden bij eventueele nieuwe onderhandelingen in de contact- oommissie. DE HOUT- EN STEENENKWESTIE M TE AMERSFOORT. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad-van Amersfoort deed de heer Stadig een voorstel om een commissie te benoemen, die de zaak van het houtmaga zijn zou onderzoeken en zelf met voorstellen bij den raad zou komen. Het voorstel werd verworpen. ONZE ZUIVELINDUSTRIE. Beperkte uitvoer uit Belgie. Volgens mededeeling van den rijksland- bouw-consulent, A. Sevenster, te 5Brussel, wordt met ingang van2Maart voor den uitvoer van melk, room en boter uit België, een uit- voer-vergunning vereischt van den Belgischen minister van Nijverheid. JOURNALISTIEK. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is aan den heer D. Hans, voorzitter van den Nederl. Journalistenkring, 'een lei dende positie aangeboden in de Indische journalistiek, doch hij heeft daarvoor be dankt. BOUWMATERIAAL VOOR NEDER LAND AANGEHOUDEN. Het hoofdbestuur der Vereeniging van han delaren in bouwmaterialen ia Nederland, wendde zich schriftelijk tot den Minister vaaBuitenlandsche Banken met verzoek maat regelen te treffen, tegen het door de Fransche bezetting vasthouden van ladingen bouwmate rialen (portland-cement, drijfsteen e. a. op den Rijn.) Het wees erop, dat het uitblijven dier ma terialen zeker ae werkloosheid hier te lande weer zal doen toenemen. Zitting van Woensdag 28 FeibrnarL Interpellatie ran Ravesteijn C. P. over de onderhandelingen met de regeering te Angora, inzonderheid omtrent opheffing der zoogenaamde capitulatiën. INTERPELLANT vraagt of de regeering zich tijdens de conferentie te Lausanne in verbinding heeft gesteld met de gedelegeer den van de regeering te Angora om tot over eenstemming te komen aangaande de weder- zijdscbe betrekkingen in volkenrechtelijk en economisch opzicht; of deze stap erkenning van ljet revolutionnaire gouvernement te An gora inhoudt; of de regeering zich op het standpunt heeft geplaatst, dat de verdere be sprekingen gebaseerd moeten zijn op weder- zijdsche gelijkgerechtigdheid: of de regee ring de meening is toegedaan, dat behoud der capitulaties in juridisch en economisch op zicht niet meer mogelijk is; of de minister wil mededeelen, welke ontvangst de Nederiand sche voorstellen bij de Turksche delegatie hebben genoten; of de Nederiandsche regee ring betrokken is in de onderhandelingen over de regeling der financieele verplichtin gen van het nieuwe Turkije; welke aanlei ding er was een Nederlandsch oorlogsschip naar Smyrna te zenden en of hierover met de andere regeeringen, die aan de onderhande lingen te Lausanne deelnamen, overleg is gepleegd. MINISTER VAN KARNEBEEK antwoordt en betoogt, dat Nederland zich geleidelijk heeft aangepast aan de nieuwe regeerings- toestanden in Turkije. Wat de opheffing der capitulaties betreft: Nederland heeft de clausules van het verdrag van Lausanne on derteekend, die echter niet van kracht zijn geworden. Nederland staat echter niet op het standpunt, dat capitulaties gehandhaafd moe ten blijven. De beveiligingen der Nederiandsche kolo nie te Smyrna, bestaande uit ruim 100 per sonen, is eerst geschied door de „Deucalion" later door de „Tromp". Eter VAN KXVESTEIJN "Rei 'een on afhankelijke politiek in groote lijnen van de regeering verwacht en niet een naloopen der groote mogendheden. De heer TROELSTRA, S.D.A.P., had de mededeelingen van den minister eerder ver wacht. Nationaliteitskwesties belemmeren de snelle rechtspraak der capitulaties. Ga ranties of voorwaarden moeten worden af gekeurd, omdat ze in strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht der volken. Turklje's standpunt op de conferentie te Lausanne was het juiste. MINISTER VAN KARNEBEEK betoogt, dat samenhangende kwesties betreffende ca pitulaties, niet door Nederland afzonderlijk konden worden behandeld. Van het capitu- laire systeem is niets overgebleven dan het rechtskundig adviseeren. Na tripliek van den heer VAN RAVE STEIJN, werd de interpellatie gesloten. Voortgezet werd de behandeling van de Huorcomxnfssiewet. De heer OUD, V. D., trekt zijn gisteren ver dedigde amendement in. De heer SCHAPER, S.D.A.P„ licht een amendement toe, om vereenigingswoningen alleen vrij te lateq, indien de bouwvergunning na 1 Januari 1920 is verleend. De heer KRIJGER, C. H„ licht een amen dement toe, om woningen vrij te stellen, waar de huurprijs hooger is dan door B. en W. vastgesteld bedrag. De heer KERSTEN S. G., steunt het amen dement-Krijger. Het bevordert den woning bouw en is een terugkeer tot den normalen toestand. De heer OUD acht het gevaar groot, dat de huurders spoedig aan de verhuurders wor den overgeleverd. De heer J. TER LAAN, S.D.A.P., sluit zich bij den heer Oud aan. MINISTER AALBERSE bestrijdt 't amen dement-Schaper. Het zou een stap terug zijn op den sedert Nov. 1920 ingeslagen weg. MINISTER HEEMSKERK staat welwillend tegenover het amendement-Krijger, maar hij vreest dat de geleidelijkheid gevaar loopt, en B. en W. te veel macht krijgen. De heer SCHAPER wijzigt het amende ment. De huurcommissie moet rekening hou den met het instemmen van de huurders van vereenigingswoningen, waarvan de bouw vergunning na 31 December 1919 recht ver leent. De heer KRIJGER dupliceert. Hij wijzigt zijn amendement volgens de wenschen van den Minister. de bezwaren tegen het gewijzigde amende ment, MINISTER AALBERSE handhaaft dezelf de bezwaren teg enhet gewijzigde amende ment-Schaper. Het amendement-Schaper wordt verwor pen met 52 tegen 17 stemmen. Het amendement-Krijger wordt verworpen met 43 tegen 26 stemmen. De heer ZIJLSTRTA, A. R., licht een amendement toe, om woningen uit te zonde ren als de normale huurwaarde een bepaalde som overtreft. MINISTER HEEMSKERK acht het amen- dement-Zijlstra weinig aanbevelenswaardig, omdat daardoor de geheele wet voor bepaal de gemeenten buiten werking zou komen. De heer ZIJLSTRA trekt zijn amendement in. Punt 7 wordt goedgekeurd met 38 tegen 14 stemmen. Art. 1 wordt goedgekeurd. De heer OUD verdedigt een nieuw amen dement met dezelfde ctrolikiag als het gis teren verdedigde. De heer VAN VUUREN, R.-K. beeirijdt het, omdat de taak vaa de huurcommissie wordt uitgebreid. MINISTER HEEMSKERK acht het niet onaannemelijk. De heer TER LAAN verdedigt het op eco nomische gronden. Nu dupliek sluiting te 5.45 uur. UIT HET BOUWBEDRIJF. Ben staking te Rotter dam ^j°°r ^en B°nd van Patroonsvereenigingen in de Bouwvakken te Rotterdam is besloten de loonei» voor geschoolde arbeiders op 80 cent, voor geoefende arbeiders op 75 cent en voor ongeschoolde arbeiders op 65 cent per uur te brengen. Deze verlaagde loonen zullen tegelijk met den 8 %-urigen werkdag op 1 Maart a.s., den dag, waarop het collectief contract af- lo°P> worden ingevoerd. De R.K. Patroons bond besloot evenwel de uurloonen voor de drie bedoelde categorieën vijf cent hooger te stellen. De Algemeene Nederiandsche Bouwar- beidersbond heeft thans alleen overeenstem- niing bereikt met de R.-.K. patroons en heeft zijn leden geadviseerd in geen geval op lagere voorwaarden aan het werk te gaan, zoodat, indien dit advies wordt opgevolgd, morgen in verschillende bedrijven gestaakt zal worden. Enkele patroons hebben de in hun dien t Zijnde arbeiders reeds ontslagen en hun e n individueel contract ter teekening voorg - legd. Inmiddels is door de moderne werkne mersorganisatie een conferentie met den pa-, troonsbond aangevraagd, zoodat de kans om alsnog tot een vergelijk te komen, niet is uit gesloten. ,^j3r Tel. van patroonszijde vernam, zal de patroonsbond m geen geval van het eenmaal ingenomen standpunt afwijken. zooveel praat, en zoo slecht zijn plicht doei. Mevrouw Ray en haar knecht gingen voor ons uit den heuvel op. De oude vrouw sprak altijd voort, en staarde ons op dezelfde wijze aan, als zij ge woon was te doen, in den tijd dat ik in het veerhuis verbleef. Ik had eens gaarne gezien hoe gij het stelt met elkander, zeide zij, gij tortelduifjes, die elkander altijd zoo lief had. O, die heu vel! Daar klim ik nooit meer op, zoolang ik leef, dat verzeker ik u. Mijn vrouw zag mij aan, en lachte, toen mevrouw Ray ons haar rug toekeerde. Het was een breede rug, waarop een witte, gebor duurde sjaal prijkte. Daaronder droeg zij een groen zijden kleed, dat wat te kort was en wanstaltige voeten vertoonde «net zijden kou sen er aan. Ik kom vandaag niet recht van Nettle- wood, zeide zij, niet afgebroken woorden, want zij werd door het klimmen allengs kor ter van aden; ik heb mij halfweg opgehouden bij mijn vriend Cofferton Sta stil, John! De rechter Cofferton, die zulke verwaande doch- Jers heeft; gij kent ze wel, nietwaar mevrouw 'Gear? O, ja, antwoordde mijn vrouw. Zeer verwaande meisjes; ik noem ze trotsch en dom, en vol inbedding. Ik heb al tijd een afkoer van zulk soort menschen ge had. Sta stil, John! Ik sta toch immers still riep de verbit terde John. De oudfe vrouw was eindelijk veilig en wel in ons huis aangeland., zij viel op den eersten den besten stoel neer en waaide zich met haar kanten zakdoek lucllit toe. Ik zal wiel aanstonds beter zijn; die hart kloppingen vermoeien mjj zoo.Gij kunt heen gaan, John, en een dekkleed op de paarden leggen Zij moeten door uw nalatigheid niet ziek worden. John ging heen, en wij bleven in onze ka mer wachten, tot mevrouw weer tot zidh zei- ven kwam. Het duurde een geruimen tijd eer zij weer bij adem was. Intusschen turnden hare scher pe grijze oogen in het rond, om aiUes in de kamer in oogenschouw te nemen. Eindelijk vestigde zij haar blik op mijn vrouw, en zij sprak: Gij zijt er niet op achteruit gegaan, me vrouw Gear. Neen klonk het met een weiluidenden lach; ik ben veel beter dan vroeger, mevrouw Ray. Dart had ik wél verwacht; maar ik was toch nieuwsgierig om het zelf te zien. Gjj riet er waarlijk goed uit. Gij kunt niet onge lukkig zijn! Ik ongelukkig in dit huis, met dien bes ten teederen echtgenoot, die mij zoo bederft en aan al mijn wenschen voldoet! riep zij hef tig uit. Ja. zeide mevrouw Ray, het is ongeloof- Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. VAN ONZE r* Kwesties en regeling men de zes maanden. De bespreüdngieni zijn tot a-s. caoh UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 28 Februari. Bij een aan val op de commissie van toezicht te Essen heeft een te hulp geroepen patroeüje ver schillende aanranders in hechtenis genomen, onder wie prins Fredcrik Willem van Lippe, die al bekend was wegens zijn ophitsing in Opper-Silezië. De op hem gevonden papie ren toonen aan, dat hij deel uitmaakt van een geheime nationalistische velreeniging. Men heeft een levendige nationalistische pro paganda vastgesteld onder de mijnwerkers op de mijnen Humboldt, Wische en Rosen- blumenthal. Vooral de swastikavereeniging, die tot de afdeding Ehrhardt te Essen be hoort, is zeer roerig. Op verzoek van de journalislenvexeeniging in Westfalen heeft generaal Degoutte den redacteur van de Recklinghauser Zeitungvijf van de zes maanden gevangenis, waartoe hij was veroordeeld, kwijtgescholden. Er hebben zich 52 Duitsche spoorwegarbei ders aangemeld. De aanmeldingen voor het vreemdelingenlegioen van werkloozen uit on bezet Duitschland duren geregeld voort. Sinds 1 Februari hebben wij naar Neder land 90.000 ton steenkool verzonden en naar Zwitserland 19.660 ton, wat ongeveer overeenkomt met de tot dusver gebruikelijke hoeveelheden. AKEN, 28 Februari. Vandaag is toot den krijgsraad de behandeling begonnen van het beroep 'van dr. Jarres, den eersten burge meester van Duisburg, tegen zijn veroordee- Hng. Dr. Jarres begon met te verzoeken niet meer geboeid voorgeleid te worden, daar men zulks in Duitschland alleen met min derwaardige misdadigers doet Wat de zaak zelf betreft, beriep de burgemeester zich er op, dat de generaal niet bevoegd was tot het uitzettingsbevel. Ook de verdedigers be streden het standpunt van den auditeur-mi litair, dat, volgens het recht van bezetting de bewoners de militaire bevélen moeten op volgen, als in strijd met de verordeningen en de Rljnlandovereenkomst. De voorzitter zei ten slotte, dat de wijze van vervolging geen zaak van de rechtspraak, doch van de mi litaire overheid was. GASTELAUN, 28 Februari. Eenige dagen geleden hebben hier verschillende aanhou dingen plaats gehad. Eenige jonge Heden, die ook op de lijst stonden, waren gevlucht. Hun vaders fs meegedeeld, dat zij zelf in hechtenis genomen en uitgezet zullen wor den, als zij niet meededen, waar hun zoons zich bevinden, of dezen terug laten komen. KEULEN, 28 Februari- Naar die Koertnische Zeitung meldt, is het pofifaebureau te Bochum dloor de Fransclien bezet, die alle stukken mee namen en de heéie groene politie gevangen namen. Ook hert station, het postkantoor en het douanekantoor zijn bezet Klaarblijkelijk verwachten de Fransdien op het laatst van de maand veel geld in beslag te nemen. De winkels zijn gesloten, de bevolking ver keert in een staat van stomme wanhoop, daar stj o&ert trast wsar sij (baar iaèoopen scoe-i doraa- KETJLEN, 38 PcSïtcicskL Kaar wfj ysatseaMsj, hefofcea. de Framsche en da BegHscha com missaris bij de Rijnlandtoommissie den rijks commissaris voor het bezette gebied meege deeld, dat in opdracht hunner regeering d« trechtervormige openingen tusschen de brug- gehoofden Keulen en KoMenrtz en KobSentz en Mainz zijn bezet om de volgend» redenen: le ter vereenvoudiging van de douane en ten 2e wegwis de beftoogingen en vergaderingen in deze stréken tegen die bezettingstroepen en -overheid. De rijkscommissaris heeft natuur lijk deze beteekening ai-s een duidelijke rechts- schennis van de band gewezen- wezen diensten, maatregelen worden ge troffen ten behoeve van de weduwe, kinde ren en zusters van wijlen Griffith, den vroe- gcren president, die vermoord is. DE AANSLAG OP HORWOOD. LONDEN, 28 Februari Tatam is voor hef centrale crimineele hof verschenen, beschul digd van poging tot moord op Horwood, den hoofdcommissaris van politie, door middel van het zenden van vergiftigde chocolade. Nadat de medische deskundige de meening had uitgesproken, dat Tatam krankzinnig was, veroordeelde de rechter hem tot plaat sing in een krankzinigengesticht voor zoo lang het de regeering zou goeddunken. EEN ENGELSGHMAN RUSSISCH AMBTENAAR. LONDEN, 28 Februari. Wise, een hoog geplaatst ambtenaar van het ministerie van koophandel, heeft zijn ontslag genomen, om een betrekking te aanvaarden als economisch adviseur voor den buitenlandschen handel bij den cenlralen bemd van Russische coöpe ratieve vereenigingen en directeur van het Londensché kantoor van de Russische coö peratieve organisaties. DE KOLEMLEVERINGEN LAND. VOOR NEDER- UIT HET LAGERHUIS- Hi.k ei). k'j"3 sctl4nde. Als ik denk hoe ellen dig gij er hebt uitgezien. Ik verwachtte toch met u zoo te vj^den. Ik hoop, dat uw dochter ook goed gezond is, zeide ik, om aam het gesprek een andere richting te geven. z'j is goed gezond, maar ik héb niets aan haar; zij is een Jast voor zich zeJve. Zij waardeert het niet, dat wij eindelijk in onze rechten hersteld zijn; zij is mij niet dank baar, dat ik haar tot een dame wü maken, en dat ik haar een gouvernante héb gegeven, om haar zoo spoedig mogelijk fijnere mamie ren te ieeren. Goede hemel, wat heeft zij mij gel'd gekost! En wat zal zij later een fortuin bezitten, als zij partij van haren stand wil trekken! Wij mogen dus hopen, dat gij u in de verandering verheugt, mevrouw Ray. Ik zou er meer van genoten hebben, als alles eerlijker was gegaan, antwoordde zij scherp; ik werd om zoo te zeggen uit het oude huis gezet. Die man wist de zaken zoo te draaien, dat de duivel zelf er niet uit wijs zou hebben kunnen worden, wat recht en on recht was. Ik ben overtuigd dat hij zijn koetjes op hert droge heeft, en dien eenvoudi- gen ouden testamentuitvoerder leelijk heeft beet gehad. Bedenk, dart gij van den broeder van me vrouw Gear spreekt, zeide ik. O, ik weet wel van wien ik spreek, ant woordde zij; en mevrouw Gear kent hem be ter dan ik, al zwiiot zij zoo goed m »i jteoH LONDEN, 23 Februari. MaNeSH, de onder staatssecretaris van buitenlandbche zaken, heeft arts antwoord op een vraag gezegd, dat alle gevallen van 'beweerde aanhouding van goederen vam EmgolsChen, uit (het Rijnland naar Engeland verzanden, door de Fransche autoriteiten in het Rijnland, onderzocht zijn door de Framsdhe overhead in het Rijnland, ten einde zoodanig» stappen ie nemen als n-oodJk zouden kunnen zijn voor bet waar borgen der Engalsche belangen. McNeiM voegde eraan toe, dat de Fransche autoriteiten van hert grootste verlangen heb ben blijk gegeven om al het mogelijke te doen oiqn moeilijkheden voor den Engelschen han- <?al te vermijden. t DE ENGELSCHE FINANCIëN. •v- LO N DEN28 Februari. De Engélsche in komsten over het loopende begroolingsjaar overschrijden de uitgaven reeds met 86 ïnil- Lioen pd-st. Het overséhort, dart er aan het eind van het begroortingsjaar (31 Maart a.s.) zou kunnen zijn, zal, volgens de Daily News, worden besleed aan do aflossing van schul den: De begrootjng voorzag een surplus van slechts 706,000 pd.st Deze bevredigende stand van zaken is deels te danken aan het feit, dat de -betastingen in het algemeen meer hebben opgebracht dan de raming was, maar ook dat de uitgaven aan zienlijk beneden de raming waren. De begroo- trag voorzag een vermindering van 169 mil- lioen pd,srt. in de uitgaven, maar de vermin dering is op het oogenbllk 223 millioen pd.sk IERLAND. DUBLIN, 28 Februari. De Dall EIreann heeft vandaag in eerste lezing de wet be handeld, die door president Cosgrav» is in gediend, waarbij, met het oog op de be- PARIJS, 28 Februari. De commissie van herstel heeft vanmidag in een officieele bij eenkomst de vertegenwoordigers van Neder land gehoord over de levering van Roer kolen aan Nederland overeenkomstig het contract tusschen het Kohlensyndicat en de Nederiandsche regeering. De commissie zal morgen een officieele meedeeling doen. UIT DE BELGISCHE KAMER. BRUSSEL, 28 Februari. De Kamer heeft de wet op de recruteering met 97 tegen 3 stemmen en 50 onthoudingen (socialisten) aangenomen. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 28 Februari. De bij eenkomst van gisteren van de Nationale Ver gadering, Ae 4 uur heeft geduurd, en ten slotte tot 3 Maant is uiteengegaan, was groo tend eels gewijd aan de redevoeringen van Is- met pasja en Reoef hei, ter inleiding van cte aanbeveling der regeering. Men verwacht dart de beloofde redevoering van Moestafa op de buitengewone vergadering van morgen een rechtvaardiging en verdediging van de hou ding der regeerimg zal vormen. De Turksche pers is 'het er over een», dat de vergadering de uiteen zettingen der minis ters niet al te geestdriftig heeft ontvangen, en dat verschillende sprekers onmiddellijk be zwaren maakten tegen de regeeringsvoorstel- len. Hot is echter irng fesuséh TOortg oei aid» een vasteiacside aneaa&ng ts •sswsiasa oaa- rtreat dte rrtetficte vaa da oppedife LONDEN, 28 Februari. Rente wsres&asriï, i dat er te Londen niete bekend sg van een of andiere mededeeling, door wien dan ook van de geallieerden aan Turkije gedaan uiert be trekking tot het verdrag, in afwijking van de te Lausanne aangenomen houding. Volgens aanwijzingen uit Angora rullen de gematigden van Moestafa er in slagen, de centrumpartij over te halen, zoodart dia extremisten van Fedzipasja niet geheel hun eigen gang kun nen gaan. Er is niets baloend van eenige bedoeling van de zijde der geallieerden, om dé finan cieele en economische bepalingen van de rest van hert verdrag af te scheiden. De tegenvoor stellen van Angora worden nog steeds vei> wacht en als rij ontvangen zijn zal die aan gelegenheid door de Franschen wondien be sproken. Dan zal men weten in hoeverre de Turksche voorstellen aanvaardbaar zijn. IX) ND EN, 28 Februari. Wat betreft de be wering dat Engeland, een afzonderlijke actie te Smyrna zou hebben gevoerd, met betrek king tot het blijven der schepen aldaar, ver neemt Reuter, d'at de geallieerden een plech tige nota aan Angora hehben gezonden, waar in gezegd wondit, dat zij bereid zijn, beper king van het aantal soliepen te Smyrna te overwegen, en dat dit niet alleen door Enge land is gedaan, maar ook door Frankrijk en Italië. De Britsche overheid heeft schepen van meer dan duizend ton gezonden, ten einde iui prin cipe haar recht hoog te houden om den handel van haar onderdanen in Turksche havens te beschermen. De Franschen hebben ook sche pen gezonden, maar alle onder de duizend ton, zoodart deze niet binnen de bepalingen van de Turksche verordening vielen. Door het laten van een kruiser van meer dan 1000 ton te Smyrna handhaaft Engeland zijn principe, zooals Frankrijk en Engeland ongetwijfeld ook doen. KONSTANTINOFEL, 28 Februari. Tele grammen uit Angora melden, dat de Nationale Vergadering gisteren een belangrijke bijeen komst met gesloten deuren heeft gehouden, onder voorrittexschap van Kcmal pasja. De raad van commissarissen was aanwezig. De vergadering heeft de uiteenzetting van de regee- riiig, die door Reoef bei werd gedaan, aange hoord. Ismet pasja heeft een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de verschillende sta dia van de conferentie te Lausanne. Hij werd met aandacht aangehoord. Volgens zékere inlichtingen zou het voor stel van de regeerimg bestaan in: afstand van Karagatsj, veidaging van de kwestie van Mo- soel, die binnen een jaar zou moeten worden geregeld, afscheiding van de economische en DE ENGELSCHE SCHULD AAN DE VER» EENIGDE STATEN. LONDEN, 28 Febr. President Harding heef! de wet tot regeling van de Engelsche schoM omderleekend. DE A'MERIKAANSCHE SCHEEPVAARTWET. WASHINGTON, 28 Febr. De Senaat heeft de wet tot verleening van subsidie aan dg scheepvaart verworpen. DE BEGRAFENIS VAN DELCASSé. PARIJS, 28 Febr. Heden had hier de bö grafenis van den oud-minister van buiten- landsche zaken Delcassé plaats in tegen woordigheid van de leden der regeering. Poincaré schetste de loopbaan van den overledene en wees er op, hoe deze de po sitie van Frankrijk had versterkt door de banden van het Drievoudig Verbond losser te maken door de overeenkomst tusschen, Frankrijk en Italië en de aanvulling van de Fransch-Russische alliantie met de Fransch- Britsche overeenkomst van 1904, voltooid door het Engelsch-Russische verdrag vat 1907. Duitschland gaf naar aanleiding daar van voor, te gelooven dat het omsingeld werd. Delcassé was eenvoudig een waak zame schildwacht, die het dreigende Duit sche imperialisme besefte en Frankrijk in staat stélde zich te verdedigen als eens de dag der invasie kwam. GEVAARLIJKE HOUTHAKKERS. Een weetal houthakkers moest in Decem ber van het vorige jaar eenige hoornen omhak ken aan de Linaeusstraat te Amsterdam. Daar er voor hen geldelijke voordeden aan verbon den waren als zij dit werk voor Januari ge ëindigd hadlden, haastten zij rioh zoo veel mo gelijk, maar handelden daarbij zeeT onvoor zichtig en roékdoos. Ze ontdeden de hoornen eerst van hun kruinen en om het omhakken te bespoedigen zaagden zij de stammen tot op eenige vezels na door en lieten zij niet eenige centimeters staan zooals de gewoonte is on\ omwaaien te vermijden. Een ongeluk bleef dan ook niet uit. Den 28sten December woel er een flinke wind en de laatste boom <Ke omgehakt moest worden en al doorgezaagd was woei om. Een 7-jarig knaapje dat op straat aan het spelen was word getroffen door den boom en werd doodelijk gewond. Dinsdag stonden de houthakkers voor <M Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Bekl. verklaarden voorzorgen genomen te heb ben om omwaaien der boomen te voorkomen. Roedis 26 boomen waren op ddle manier omge hakt zonder dat er een ongeluk wua gebeterd. Bekl. wareni zich dan ook niert bewust schuld te hebben aan dien dood van het knaapje. De officier Mr. van Lier laakte in zijn re quisitoir de handeling van dé beklaagden, Iedereen was geschokt door het vreesetijfc ongeluk, alleen bekl. niert. Spr. vroeg voor den eersten bekl. 2 maanden ent voor den ander 1 maand hechtenis. EEN GEDENKSTEEN. Men schrijft uilt Den Haag aan „De Tijd"; De Rcrttardamoche Benkveraennging, welke g»p dm Swr yfeöter -touf Gijsberi" Ke5-«8 -<«9 BcgOTOltap fciss£i gswtoaatö, sriaawn kaabwm bws/dist tori® «8s festemieg san ga- «oemdiaa grootau diaeteYian ieveiwüg gehouden door aan dten gevel van haar gebouw, ter ver vanging van hot opschrift aan het oude huis, het volgende te vermelden: Hier stond bet hult waar in 1813 [hert herstel van '«land» onafhankelijkheid werd t beraamd en geleid dooi GYSBERT KAREI) VAN HOGENDORP Men moert goed opletten om bert te vinden, want hét opschrift staart eenvoudig op den ge vel zelf en in lebers van dezelfde kleur: bruin geel. Leest eekena ontbreken raam en waarom die leedijke tweede regel. Ais er gezet was: waar in ammo 1813, zou ook cfie regel zich heb ben kunnen voegen in hert vierkant van het go- boel en ware hét bovendien taalkundig mooier geweest. Bij het plaatsen van opschriften schijnt men echter op zulke kleinigheden niert Zj willen letten. AMSTERDAM, 28 Febr. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonts 2.402.50, idem Blaiuiwe 1.401.80, idem Eigenheimers 1.601.80, idem Roode Star 1.25, idetn Blauwe Eigenheimers 1.10 1.30, idem Eigenheimers poters 1.1.20, Beverwijker Zaudaardappélen 22.50, Anaia Paulowma Zandaardappelen 22.50 per H.L. AMSTERDAM, 28 Febr. Vee Ter mankt waren heden aangevoerd: 244 vette kalveren, le qual. 1.252.30; 2e qual. 1.10—1.15; 3e quial. 0.90, per K.G. levend gewicht; 163 nuchtere kalveren, 1618 per stuk; 477 vette varkens, HafUmtdscfhe, le qual. 1.10—1.12, 2e en 3e qual. 1.02—1.08 pes K.G. ROOSENDAAL, 27 Februari. Borter. (Coöperatieve Brabantsdhe Boteranijn)Hoog ste prijs 2.66, mididenprijs 2.58, laagste 2.55. 1 BROEK OP LANGENDIJK, 28 Febr. Rood» kool le soort 31.40, roode kool 2e soort 2—2.90, gele kool le soort 1.60—2.50, id, 2e soort 1.304.50, Deensche witte kool, le soort 1.402.50, id. 2e soort 0.80 1.30, uien duidingen 180-1.40, uien 1« soort 1.803, tosse wortelen 1.60—1.80 per 100 K.G. Aanvoer 102.600 K.G. rood» kool, 81.200 K.G. witte kool, 191,600 K.G. gele kool, 12.000 K.G. losse wortelen, 16.275 K.G. uien. zij al wat hem betreft onder stoelen en ban ken. Gij kent dien man niet half zoo goed als zij, mijnheer. Mary werd eerst bloedrood en toen doods bleek. Zij wrong hare handen stilzwijgend op haar schoot. Is dat niet zoo, mevrouw Gear? vroeg die onaangename oude vrouw. Canul en iik spreken nooit over het ver leden of over al wat mij toen ongelukkig maakte. O, Gamut en gij zijt een voorbeeldig paair! schimpte de oude; gij zoudt een goed tiguur maken als pronkstukken in mijn zaal. Ik zie gaarne zulke groote si, raadmeubals. Ik zag op mijn horloge, om mevrouw Ray te herinneren, dat mijn tijd kostbaar was; maar zij scheen niet haastig te zijn, en be gon integendeel de bindisels van haar hoed los te imakcn en haar sjaal af te doen. Versta mij goed, zeide zij, dat was haar geliefkoosde aanhef, Herbert Vaughan heeft niet erger gehandeld, dan ik in zijn plaats zou gedaan hebben, en hij heeft het bo vendien heel slim aangelegd. Het moge schande zijn, ik schik er mij in, en wij blijven goede vrienden. Als hij met behulp van den zotten Wenford een nieuwe loodmijn doet be werken, waaruit hij veel interest trekt, moet men zijn bekwaamheid wel bewonderen. De oude vrouw was geestig; zij schertste met woorden, waarover men zich toch met bele®cifid kon toonen» Wat zegt gij ,wil hij een loodmijn ont gin iien? Ja.... bij en die lomperrt hebben den Nettlewoodscheai berg op speculatie ge kocht.... Ha! ha! ha! zij zullen nu bun for tuin maken. Uw eerste echtgenoot hunkerde naar het bezit van die rots, en meende dat er een ongehoorde hoeveelheid metaal in stak, mevrouw Gear; maar bij was zoo voorzieh- tg als zijn zuster, en geen waaghals. Ja, bij was een voorzichtig man, zeide Mary, huiverend; en voegde zij er gejaagd bij, is men al begonnen mot de loodmijnen te ont ginnen. Vertel mij daar wat ineer van. Ik weet er niets meer van: 't Zijn mijn zaken niet. Als de onderneming mislukt, zooals ik verwacht, zal ik er mijn hart niet om breken. Maar dit is de reden niet van mijn komst, mijnheer Gear. Zij schoof zonder op te staan en op zeer eigenaardige wijze haar sloel van het venster door de kamer heen naar mij toe. Ik had haar reeds vroeger een derge lijk kunststuk in het veerhuis zien uit voeren, om zich de moeite te sparen van op te staan. Het nieuwe huis dat gij gebouwd hebt, bevalt mij niet, mijnbeer Gear. Er zijn slechts hokken in, geen enkele kamer is groot genoeg om er een kat in te wiegen, veel minder otn er menschen in te ontvan gen.^ Ik ben vam zin weldra veel menschen te zien. Ik heb tot nu toe weinig genot van mijn teven eehad. en Letty verbittert mii hat l leven. Ik wilde daarom de zaal, die op het veerhuis uitziet, tweemaal too groot laten maken. Ik heb nog andere veranderingen te doen, en jk wilde u daarmee gelasten, mijn heer Gear. Ik geef gaarne werk aan mijn vrienden, voegde zij er op een zeikexen toon van bescherming bij. Ik voelde tegenzin in het werk «lat zij mij opdroeg, maar ik had geen recht, zoomin in het belang van mijn deelgenoot als in het mijne, om hei te weigeren. Mary zag mij aan en toen zij er niet in gelukte mijn aandacht te trekken, viel zij in met de bede: O, Canut, gij zult todh niet naar Nettia wood terugkeeren? Lief kim!, heb ik het recht dit te weige^ ren? Maar is het dan de moeite waard? Is het noodzakelijk? Het zaJ, volgens men zegt, nog al veert geld opbrengen, zeide mevrouw Ray; gij moet niet al te onafhankelijk zijn. En als gij er tegen opziet om 'hier eenige welken alleen to blijven, mevrouw Gaer, wei 'koon «ilan mee, gij kunt goed logies in het veerhuis krijgen. Het was er tenminste goed toen ik er heiberg hielfl. Och, mag rk u dan vergezellen, Canut? Als gij dat wenscht, zeker; indien een lang verblijf aldaar voor mij noodzakelijk is. Maar tvü zullen daarover steaks spreken, JWordt yervoktSi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6