w (Kir. Dr JAN VAN BEST i Vrijdag 2 Maart 1923 45st® Jaargang No. 14376 GIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLABZIJDEM. EERSTE BLAD Een malle dag. r M til STADSNIEUWS. AGENDA 3 MAART DE ACTIE IN 'T BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. De heer Koelma als gemeentesecre taris van Alkmaar geïnstalleerd. De Haarlemsche Hengelaarsbond. Gunning. MASSA-VERGADERING K. S. A. Maandag 12 Maart Stads-Concertzaal ELSEN WILLE - Sopraan JOH. NELISSEN - Bariton Zuigelingenzorg. Kamer van Koophandel en Fabrieken H. O. V. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Een gemeentelijke faccaliën-auto. Jubilé. Personalia. Aanrijdingen. R.-K. Begrafenisonderneming. Best voor kinderen, best voop ouders, is FRANKEN'S MELKBR00D Prijsvraag van Teyler's Tweede Genootschap. Missionaris J. Aben t Jubileum. BURGERLIJKE STAND. LANGS DEN WEG. Aan de R.K. van Haarlem en Omstreken. Geeft U ten spoedigste op als lid van de B. K. Begrafenis-Onderneming waarvoor geleganheid bestaat iederen ZATERDAGAVOND van 8-9% uur in het gebouw tt Bavo, Smedestraat 23 Begrafenis tegen KOSTPRIJS Contributie f I.— per jaar (per gezin) HET BESTUUR. Middelbare Technische School. Kfrt i 6Ppp V fl T*r Gezond overleg Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHt De Rijksnormaallessen. Begrafenis Notaris Ratelband. abonnementsprijs bedraagt voc Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. 1 Postrekening No. 5970. Adverïentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct, per regeL Vraag- en aanbod-ad» vertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Het was gisteren in de Tweede Kamer een malle dag: de bioscoopwet verworpen en het voorstel-Braat tot afschaffing van den Zomertijd aangenomen! De heeren in den Haag zijn wel dwars tegen den draad in! He bioscoopwet, die, met een Rijksfilmkeu ring kans gaf op een tegenhouden van veel prikkelende vertooningen, werd verworpen, doordat de sociaal-democraten en de 'christèlljk-historischen den libearlen tegen stand deden zegevieren. De sociaal-democra ten wenschten geen censuur voor volwasse nen en de christelijk-historischen wilden de gemeentelijke keuring behouden. Wel eigen^ aardig, dat de Kameroverzichtschrijver van het liberale Handelsblad er hedenochtend Van zegt: „F e i t e 1 ij k hebben dan ook de christe lijk-historischen, zij 't volstrekt niet met die bedoeling, een liberale gedachte hel pen zegevieren." Het ontwerp werd met 46 tegen 41 stem men verworpen. Van de aanwezige anti-re- volutionairen bleven er vier tijdens de stem ming buiten de zaal...Waarlijk deze recht- sche regeering heeft den laatsten tijd geen reden om fn haar groote rechtsche meerder heid tc roemen! Toen kwam het onlwerp-Braat, tot af schaffing van den Zomertijd. Men weet, dat de heer Braat een beste man is, maar toch zonder eenige overdrij ving een electorale vergissing kan 'genoemd worden. Menschen van zijn geestelijk ge halte behooren zelfs niet in een tegenwoordig parlement. De hr. Braat dan diende een vier regelig voorstel in om den Zomertijd af te schaffen. De Commissie van Rapporteurs vond bet zoo absoluut onvoldoende (een ko pie van een ten vorige jare verworpen voor stel), dat zij meende de Regeering te moeten uitnoodigen gegevens over de al of niet wen- schelijkheid van het behoud van den Zomer tijd te verschaffen. Waaraan deze voldeed. Er werden uitvoerige rapporten opgesteld en Voor de Kamer ter visie gelegd. Niemand kreeg er echter verder iets over te hooren, als dan alleen wat enkele Kamerleden er bij het debat uit wenschten op te diepen. Zoo deelde o.m. de heer Gerretson mede, dat in de provincie Gelderland de schade, van de opheffing van den Zomertijd te wach ten, op 4 millioen wordt geschat en dat in een bij uitstek landelijke provincie als Noord-Brabant slechts 15 gemeentebesturen zich tegen en 144 zich vóór behoud van den Zomertijd hebben verklaard. Het zou toch wel de moeite waard zijn om ook de andere verzamelde gegevens eens te vernemen. Zou, wanneer het evident vast stond, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk vóór behoud van den Zomertijd is, er ook in de Kamer een meerderheid zijn, die een wetje als van den heer Braat durfde aannemen? Het debat leek dan ook nergens op, In een slecht bezette Kamer wisten de agrariërs de overhand te behalen en kreeg de heer Braat zijn zin. Dat geeft weinig hoop op de Eerste Kamer, waar het agrarisch element nog grooter is. Toch hebben wij nog eenig vertrouwen, dat onze Senaat de zaak wat degelijker en zaak kundiger zal behandelen. Anders zou men hoe groot tegenstan der men daarvan ook anders moge zijn naar het Zwitsersche instituut van Volksre ferendum gaan verlangen. Wanneer zoo her haaldelijk het parlement bij het afwegen Van groote en kleine volksbelangen voor de laatste kiest, dient ook tijdens den duur van dat parlement het volk zich zelf te kunnen beschermen. Dat mochten de Haagsche heeren wel eens bedenkenl Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen. Hotel Spoorzicht, Stationsplein. Matinee en avondconcert. Gemeentel. Concertzaal. GymnaStiekud'tvoe- rimg. ft. K. Leeszaal en uit!eenbibliotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot lialf 9. Telefoon 2981. Mart ha-ver eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24, en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Waaggebouw K. Z. O. D. 115 uur. Tentoonstelling. Gisterenmorgen zijn de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties wederom bijeen geweest, doch volledige over eenstemming is nog niet verkregen. De t werkgevers konden niet verder gaan, dan de toezegging, dat ook over de maand Mei het zomerloon zou betaald worden, toodnl de onderhandelingen al spoedig op hèt doode punt stonden, wijl de arbeiders ilechts genoegen wilden nemen om in Mei een uur per dag langer te werken, indien van werkgeverszijde beteekenende concessies werden gedaan, het loon betreffende. Ten slotte is door de R. K. arbeidersorga nisatie St. Deus-Dedit hel voorstel gedaan om: 1. toe te geven het uur langer werken in Mei, 2. het wintérloon, 23, te aanvaar den, met dien verstande dat voor overgangs maatregel de loonsverlaging pas ingaat met Mei wanneer het zomerloon begint en voor de 5 zomermaanden 1 loonsverlaging per week. De werkgevers zullen nu dit voorstel in hun vergadering brengen en wordt dit aan genomen, dan zullen ook de beide andere arbeidersbonden dat voorstel in hunne ver gadering verdedigen. Daarmede zou dan de zaak zijn opgplost en de dreigende moeilijkheden zijn voorko- Woensdagmorgen namen de ambtenaren ter secretarie te Alkmaar, met wie de heer Donath in meer inliemen kring dagelijks sa menwerkte, bij monde van den hoofdcom mies ter secretarie, den heer F. H. van Dijk in zijn werkkamer ten stadhuize, afscheid van den aftredenden secretaris. Te^> ren had de heer Donath het perso neel aan zijn opvolger, den heer A. Koelma voorgesteld. In de zitting van den gemeenteraad werd beëedigd en geïnstalleerd de nieuw-benoem- de gemeente-secretaris, de heer A. Koelma, als opvolger van den heer C. D. Donath, die in deze zitting voor de laatste maal als secre taris fungeerde. De burgemeester sprak, na aan de groote verdiensten van den scheiden den secretaris herinnerd te hebben, de hoop en het vertrouwen uit, dat de heer Koelma, die door het college van B. en W. unaniem als no. 1 op de voordracht was geplaatst, met ijver en toewijding zijn nieuwen werkkring zou vervullen; hij kon daarbij op den'vol komen steun van hem en de wethouders re kenen. Aan het einde der vergadering sprak de burgemeester den scheidenden secretaris op bijzonder hartelijke wijze toe en herinnerde aan den tijd, waarin hij zijn positie alhier steen voor steen had moeten opbouwen, het geen hem schitterend is gelukt. Namens den Raad sprak de heer G. Th v. d. Bosch als oudste lid en als eenige hier aanwezige, die zijn stem indertijd op hem als secretaris had uitgebracht, nog eenige har telijke woorden. Bovengenoemd college vergaderde Donder dagavond in een der lokalen van de- school aan den Burgwal. De voorzi t Ier, de beer A. Russ, opende deze vergadering, heette allen welkom en wees op 't nieuwe lokaal, waar heden vergaderd werd. Ifet bestuur was van meaning geweest, dat het gewone lokaal voor dezen avond te klein zou zijn en meende, dat bij het einde dezer vergadering, hot besluit zou genomen worden, dit lokaal in het vervolg in gebruik te nemen. Hierna las dc secretaris de notulen der vo rige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ook het jaarverslag, hetwelk nauwkeurig beschreef de werkzaam heden van den bond, diroeg aller goedkeuring weg. Vervolgens werd het verslag van de feest- vergaderirg .voorgelezen, waarbij de secretaris mededeelde, dat hij een hengelaarslied had ge maakt. Nu ging men over lot het kiezen van een voorzitten Do uitslag was, dat de heer A. Russ met groote meerderheid werd gekozen, welke functie door hem onder kernachtige woorden werd aanvaard. De heer Venema werd met 39 stemmen tot secretaris gekozen, aanvaardde deze functie en dankte voor het in hem gesle'de vertrouwen. Tot derde Ktd van 't dagelijksch bestuur, tot penningmeester, werd gekozen de lieer Tim mermans, met algemeen® stemmen. Aan het dagelijksch bestuur werden nog eenige leden toegevoegd. Het volgende punt van de agenda was: vast stelling der Vonlribufie, welke op 15 oent per week voor 1923 werd bepaald. Bij de stemming over nieuwe leden Hepen de meeningen nogal uiteen. Besloten we.rd dat hel bestuur gedurende een maand een onder zoek zou instellen. Bij de ingekomen mededeelingen bracht de voorzitter naar voren, dat de pas opgerichte Tooneelrlub den naam had aangenomen van „Vriendschap zij ons Doel" en tot bestuur had gekozen: Pol vliet, voorzitter, Hcuperman, se cretaris, Mej. Dreyer, penningmeesteresse, Smal en Faaze. Staande de vergadering kon den de leden zich opgeven als kunstlievend Lid of donateur, waarvan gebruik werd gemaakt. N.iets meer aan de orde zijnde, sloot üe voorzitter onder dank deze bijeenkomst. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebben den, dat door hen is gegund: a. het dagelijksch onderhoud van de stedelijke eigendommen, benevens het ver richten van enkele vernieuwingen (bestek nr. 9 van 1922): Perceel 1, aan W. Millcnaar voor ƒ4170. Perc.. 2, aan H. Visser, voor 230. Perceel 3 aan de firma W. A. van Zanten, voor f 990. Perceel 4, aan H. Visser, voor 60. Perceel 5. aan de firma W. A. van Zanten, voor 22. Perceel 6, idem, voor 34. Perceel 7, aan Ant. J. Lubbers, voor 25. Perceel 8, aan de firma W. A. van Zanten, voor 85. Perceel 9, aan H. Visser, voor 220. Perceel 10, aan de firma W. A. van Zanten, voor f 19. Perceel 11, aan idem, voor 19. Perceel 12, aan Ant. Lubbers, voor 18. Perceel 13, aan idem, voor 85. Perceel b. het verlichten van vernieuwingen aan-, J. P. A. Nelissen, voor 2.886. Perceel 16, aan W. H. N. Neelissen, voor 9.970. Per ceel 17, aan W. H. N. Neelissen, voor ƒ3,300. Perceel 18, aan J. P. A. Nelissen, voor 450. Perceel 19, aan J. P. A. Nelissen, voor ƒ650. Allen wonende te Haarlem. b. bet verrichlen van verniewingen aan-, benevens het dagelijksch onderhoud van verfwerk aan de stedelijke werken, (bestek nr. 10 van 1922): Perceel 1, aan A. Kuiipers, le Haarlem, voor 2.280. Perceel 2, aan de firma P. H. v. d. Bos en Zoon, te Heemstede, voor 1.925. Perceel 3, aan A. Kuijpers, le Haar lem, voor 29. Perceel 4, aan de firma P. H. v. d. Bos en Zoon. te Heemstede, voor 89. Perceel 5, aan idem. te Heemstede, voor 77. Perceel 6, aan A. Hulshoff, le Haarlem, voor f 72,50 Perceel 7. aan C. Hulsebosch en Zonen te Haarlem, voor f 20. Perceel 8, aan idem, le Haarlem, voor 45. Perceel 9, aan de firma P. H. v. d. Bos en Zoon, tc Heemstede, voor 88. Perceel 10, aan .T. P. Faure, le Haarlem, voor 755. Perceel 11, aan S. Goldsteen, te Haarlem, voor 247. c. het onderhouden van stookgereedschap- pen (bestek no. 11 1922): Perceel t, aan H. P. Kloos, te Haarlem, voor 630,50. Perceel 2, aan G. Alders, te Tlaar- iem, voor f 156,30. Perceel 3. aan D. de Lugt, te Haarlem, voor 2.937. Perceel 4, aan G. Alders, te Haarlem, voor 181. Perceel 5, aan de firma Gebr. Brake], le Haarlem, voor 277. Verschenen is het 14e jaarverslag van de vereeniging „Zuigelingenzorg". In het begin van het verslag wordt hulde gebracht aan het overleden bestuurslid, den heer L. W. Havelaar. Het verslag wijst er op, dat de vereeni ging zich in het afgcloopen jaar zeer gun stig ontwikkeld heeft. In 1922 zijn door het Bureau in de Sophia- straat 482 zuigelingen bijgeschreven, terwijl er 4144 adviezen verstrekt werden. In het Bureau aan het Soendaplein, dat j eerst met November geopend werd, werden in de laatste 2 maanden van 1922 22 kinde ren ingeschreven en 178 adviezen verstrekt. Door de huisbezoeksiers werden 2026 huisbezoeken afgelegl. In de melkkeuken werden ten behoeve van 28 kinderen 7352 flesschen klaargemaakt; van deze 28 kinde ren werden er 23 met eiwitmelk gevoed. Be halve 168 flesschen eisyitmelk waren nog noodig 373 liters volle melk en 94 liters kar nemelk. Aan 21 moeders werd gedurende verschillend langen tijd 1 liter karnemelks pap of 1 liter melk daags verschtift tot een totaal van 623 liter. In 1922 werd 2 maal een moeder-cursus gegeven; en wel in het tijdvak van Januari tot April. Het aantal contribuanten vertoont nog steeds neiging tot dalen. Het aantal dona teurs bedraagt 30 (33), het aantal leden 245 (266), het aantal begunstigers 40 (45). Het Stichtingsfonds bedraagt .1 1500. De inkomsten en uitgaven sluiten over 1922 met een bedrag van 10.383.39/4. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Haarlem en Omstreken ver gadert Dinsdag 6 Maart a.s. des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 70, Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Benoeming 2 leden Commis sie voor het verslag (art. 38 Regl. van Orde). 4.Cuncept-brief Bureau, inzake vast zegelrecht voor stukken, ingeval van betaling uitge reikt. 5. Voorstel Hooij, verzamelen periodieke cijfers. 6. Rondvraag. 7. Besloten vergadering. Op bet buitengewoon middagconcert van Zondag 4 Maart treedt als solo-pianiste op mevrouw Marga Klatte met het Salnt-Saens pianoconcert Het eerste gedeelte van het pro gramma is gewijd aan Saint Saën's; het tweede aan Wagner met deTannhauser-ouver- ture tot slot. Op de Donderdagavond gehouden vergade ring der Anli-Rev. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" werden candidaat voor den gemeenteraad gesteld: 1. Mr. A. Bruoli, 2. M. de Braai, 3. G. Wol zak, 4. G. van den Boogaard. 5. C. M. J. Baas, 6. C .ten Boom, 7. A. Elgersma, 8. S. J. Beest v. Andel, 9. J. D. Wijkhuizen, 10. H. Sou- verijn. Door de gemeente is aangeschaft een faeca- liën-auto van 3200 L. inhoud. Een heele verbetering met den bestaanden toestand, waarbij een groot aantal wagens mannen en paarden voor de deur komen om den put te leegen en een heele bezuiniging. Donderdag j.l. herdacht mej. L. Kofekel- koorn het feit dat zij vóór 12% jaar bij de familie O. J. Keyzer, Van Edenstraat, in dienst trad. Zij mocht, vele blijken van belangstel ling ontvangen en werd door de familie met een geschenk beloond. Met ingang van 1 Juni 1923 is op zijn verzoek door het bestuur der 11. O. V. eer vol ontslag verleend aan den heer Ohr. W- Okel, violist Den 5en Maart a.s. hoopt de heer E- Erdtsieok den dag te herdenken, waarop bij vóór 45 jaar als zadelmaker in dienst trad bij de firma W. van Amstel, Kaasmarkt, alhier. Op den hoek Korte BegijnestraatBakc- nesergracht heeft gistermorgen een aanrijding plaats gehad tusschen een vierwieligen wa gen en den 17-jarigen wielrijder J. P.M., die op zijn fiets een mat meevoerde, welke aan weerszijden der fiets uitstak. Do mat kwam i» aanraking met het paard, waardoor M. viel. Het paard trapte op een zijner handen, ter wijl een der wielen over zijn linkerbeen ging. Per brancard is dc jongen naar het St. "Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Omstreeks. 1 uur gistermiddag kwam een wielrijder in flinke vaart de Barleljoris- straat uil, toen een verhuiswagen de Zijlstraat uit reed. Hoewel de verkeersagent nog waar schuwde, reed de man door en botste tegen den verhuiswagen aan. Hij kwam te vallen, doch bekwam geen letsel. Zijn fiets, welke onder den verhuiswagen terecht kwam, werd vernield. Men schrijft ons: Bij het oprichten van ver- oenigingen voor diverse doeleinden, kwam het maar zelden voor, dat de vloed van leden, in korten lijd, zoo groot was als gezegd kan worden van de Haarlemsche R. K. Bcgrafe- fenisonderneming. Blijkens een advertentie in dit blad is er nog iederen Zaterdagavond ge- legenlieid zich als lid op te geven; niet al leen voor leden van den R. K. Volksbond, doch voor alle Katholieken van Haarlem en Omstreken. Het doel dezer vereeniging is de begrafenis eventueel te doen plaats hebben tegen den koslenden prijs. Het lidmaatschap per gezin is slechts 1 per jaar, en dus zul len ongetwijfeld velen zich bij de vereeniging aansluiten Voor het lidmaatschap, of voor het verkrijgen van inlichtingen kan men zich vervoegen bij de heeren: C. de Rooij, Sout- manstraat 15; G. Telman, Beukenstraat 2; J. Nijboer, Berklieydestraat 33 rood; B. de Leeuw, Lange Vlamingstraat 5; A. L. Moser, Bisschop Ottostraat 12; W. Ph. Reynen, Nassaulaan 40. Voor het jaar 1923. H.H. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Tweede Genootschap hebben besloten voor het jaar 1923 de volgen de prijsvraag uit le schrijven. Men verlangt een geschiedenis der Noord-Nederlandsche schilderkunst vóór 1600. Het begrip schilderkunst in dier voege te Verstaan, dat oofk muur- en glasschilderingen dn het onderzoek worden betrokken en dat bij schilders, van wie leeken- of prentwerk over is, ook aan deze zijde hunner werkzaam heid de noodige aandacht geschonken wordt. Meent de schrijver, dal er samenhang tus schen schilderkunst en boekverluchting be staat, dan is het aantoonen daarvan een ver- eischte. Het beloog zal in den vorm van een door loopend overzicht moeten worden geschreven. Op volledige opgave der geschreven en ge- drulkte bronnen en op lijsten der bestaande en verloren gegane, kunstwerken zal prijs worden gesteld. De opgegeven tijdgrens 1600 hei Joelt alleen een rond getal te geven. Meesters, die nog na dat jaar geleefd en gewerkt hebben, zooais Karei van Mander (t 1608), vallen binnen, meesters die, hoewel vrij vroeg in de 16de eeuw geboren, toch hoofdzakelijk in de 17de' eeuw gewerkt hebben, zooals M. van Miere- vcld (15621640)builen de grenzen. Bij we derom anderen, zooals Cornefisz. van Haarlem (1562—1638), zal op hot overgangskarakter van hun kunst moeten worden gewezen. De kenmerkende verschillen met de zuster school in de zuidelijke provinciën zullen moe ten worden nagespeurd; de draden die de kunst onzer groote bloeiperiode met hare voorgangster verbinden, moeien worden bloot gelegd. De prijs voor liet best en voldoend ant woord beslaat in een gouden eereperuniing, op den stempd des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van 400, waarbij, als bui tengewone toelage, een som van f 400 ge voegd zal worden tot tegemoetkoming in de kosten., die aan dia beantwoording der vraag verbonden zijn. De Eerw. Lazarislen te Hdden-Panningen ont vingen onverwacht, bericht van het overlij den op 24 Februari, van den Wel.Eerw. heer J. Aben, missionaris te Fortateza, Brazilië. De Eerw. heer Aben, geboren te Haarlem, in 1890, was na zijne priesterwijding in 1917 5 jaar werkzaam geweest als professor aan het Seminarie te Wernhoutsburg. Eindelijk zag hij zijn lang gekoesterden wensch in ver vulling gaan en werd (hij bestemd voor de missie in Brazilië. Den lOden Januari j.l. ver trok hij uit Amsterdam naar Fortalero al waar hij den 3den Februari voorspoedig is aangekomen. Veel werd door zijn confraters verwacht van zijne groote beminnelijkheid, zijn vurigen ijver en zijn sterk gestel, dat, vol gens raensohelijke berekening een lange en vruchtbare loopbaan beloofde. Een telegram, Zondag IJ. ontvangen, I raoht zonder eenige verdere bijzonderheden, dc tij ding, dat God, in Zijne ondoorgrondelijke raadsbesluiten, Zijn dienaar reeds tot een beter leven had geroepen. Vandaag herdacht de heer P. Westbroek, hovenier bij Hout en Plantsoenen, den dag, dat hij 25 jaar in gemeentedienst was. Geboren: 1 Maart: z. van C. M. Stokman- Ronde. d. van M. M. v. d. Eijnde-Bosdh. z. van E. L. M. Bosman-Gonschoreck. 2 Maart: z. van M. H. Seroé-v. Bilderbeek. z. van B. Meijer-Hartman. Overleden: 28 Februari: F. Roodzant-Koele- wijn, 70 j., KI. Heiligland. 1 Maart: J. H. M.', 24 d„ z. van F. G. W. M. v. d. Bergh, Teylerhofjestraat- J. Provoost, 77 j., Roos- veldtstraat. Wegenverbetering. Zoo nu en dan wordt door de gemeente een schuchtere poging aangewend, de wegen en stralen van onze goede stad Haarlem eens een flink opknappertje te geven. Doch het gaat over het algemeen niet hard. Misschien zijn er le veel straten en is de eerst gerestau reerde reeds lang weer stuk gereden, als de laatste onder handen genomen isl? Maar er wordt in ieder geval naar verbete ring gestreefd. Als dit nu nog maar steeds oordeelkundig geschiedde, dan zou de schuch tere poging nog toe te juichen zijn. Maar helaas ook dit faalt nog. Wc willen een en kel voorbeeld aanhalen. Men is begonnen met de Frankeslraat nieuw te bestraten. Het al lereerste begin was, nieuwe trottoirs aan le leggen, hetgeen zeer te prijzen is, want de sloepen daar verkeerden in een aHertreurig- slen loesland. Maar waarom kon het nieuwe trottoir niet op dezelfde breedte blijven als liet oude? De rijweg is nu jeel te smal ge worden. Reeds hebben een paar aanrijdingen plaats gehad. Bij de eene werd de voorruit van een auto vernield, bij een andere een groot aantal boeken beschadigd. We willen niet persé beweren, dat de versmalling der straat daarvan de oorzaak is, maar opval lend is hel wel. Kr is nu nog maar één weg ter verbetering, dal n.l. ook voor deze straat een zijverbod wordt ingevoerd, van één zijde, want twee voertuigen kunnen elkaar bijna niet passeeren. En wanneer wordit de rijweg zelf nu ver beterd? Verschenen is het jaarverslag over 1922 van de Middelbare Technische School voor Bouwkunde, Waterbouwkunde, Werktuig bouwkunde, elelrotechniek en scheepsbouw- kunde. Herinnerd wordt aan dc plechtige offi- ciëele in gebruikneming der scholen op 12 Mei door den Minister van Onderwijs, K. en W„ Dr. J. Th de Visser. In den aanvang van het verslagjaar was de inrichting van verschillende laboratoria voldoende voltooid, zoodat zij begin Februari in gebruik genomen konden worden: het natuurkundig en hel scheikundig laborato rium, het laboratorium voor het onderzoek van dynamo's en electro-moloren en het elec- trotechnisch laboratorium voor sterk- en zwakstroommelingen. In den loop van bet verslagjaar kwamen gereed de timmerwinkel met houtbergplaals, de bankwerkerij en draaierij, de smederij, het laboratorium voor materiaal-onderzoek, dal voor verbrandingsmotoren, met afzon derlijke generatorkamer, het ketelhuis, het laboratorium voor stoomwerktuigen, de koel toren, de beide douche-badkamers, de bios coop-cabine. Op de cantine der M. T. S., aansluitend aan de Conciërgewoning, werd een woning voor den machinist der M. T. S. gebouwd. Dé subsidies, ontvangen voor de M. T. S., bedroegen over het jaar 1922: van het Rijk 118.425; van de Gemeente 36.100. De bijdragen van verschillende industriee- len en belanghebbenden, toegezegd gedurende 5 jaar, bedroegen 4725. De gewijzigde ontwerp-begrooling der M. T. S. voor 1923, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bediag van 185.105, werd voorloopig goedgekeurd door Zijne Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bii schrijven van 22 Januari 1923. Van 1 Juli 1922 af geldl vcor het personeel onzer M. T. S. de pensioenwet 1922, Staats blad no. 240. De salarisregeling ingevolge de Nijverheids- onderwijswet 1921 werd in 1922 niet gewij zigd. De heeren D. J. Blad. D. J. van Hens- bergen en H. Sfeenborg werden met ingang van 1 Februari 1922 eervol ontheven van het geven van lessen in de practische me taalbewerking aan de M. T. S.; van dien daluni af werden deze lessen opgedragen aan den heer J STULP. De amanuensis P. Bravenboer verkreeg op zijn verzoek eervol ontslag met ingang van 1 Juli 1922 wegens zijn benoeming lol labo ratorium-assistent bij Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. In zi'n plaats werd benoemd dc heer J. G. H. Busschers. Aan den heer Dr. Tr. J. Goudriaan Jr. werd op zijn verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend als lee- raar in de Staathuishoudkunde en de So ciale Wetgeving, in verband met zijn benoe ming tot Directeur van het Centraal Norma lisatie-Bureau te Delft. Aan Mej. P. If. Zieren werd op haar ver zoek, met ingang van 1 November 1922 eer vol ontslag verleend als klerk der M. T. S.; zij werd vervangen door Mej. A. C. Clcve- rinea. Wegens toename van het aantal leerlingen en lesuren werden benoemd tot leeraar de volgende heeren: Met ingang van 1 Januari 1922: Ir. H. J. MEEWIS, w. i. Met ingang van 1 Senlember 1922: Dr. H. H, Buzeman, Ir. G. Friedhoff, b.i., Ir. G. Hofstede Koopman, w.i„ Ir. A D. Mesritz, e. i„ Ir. A. J. Mollinser, w. i„ Ir. J. A. Pos- temt, c. i., Drs. J. Heemstra, Mr. F. Vorst man. Met ingang van 1 September 1922 werd de heer Ir. B. D. Schild, c. i.. aangewezen lot plaatsvervanger van den Directeur bij diens eventueele afwezigheid. De heer P. Volkeda traJ 1 Mei in dienst als boekhouder der Vereeniging. De cursus 1921'22 werd met 2 studie jaren en het practisch leerjaar geheel volgens het Leerplan afgewerkt. De nieuwe cursus begon in September 1922 met een volledige schoolbevolking en een oudste studiejaar met 32 leerlingen. De resultaten van het eerste verplichte practische jaar, dat leerlingen onzer M. T. S hebben doorgemaakt, kunnen niet anders dan zeer gunstig genoemd worden. Het bleek steeds mogelijk, dank zij dc gewaardeerde medewerking van vertchillende werkgevers, de leerlingen aan passende plaatsen te hel pen, waar zij geschikt werk vonden, bijna steeds tegen een behoorlijk loon. De practische ervaringen, door de leerlin gen gedurende dit jaar opgedaan, blijken bij de technische vakken en constructieve oefe ningen van het laatste studiejaar zeer te stade te komen. In 1922 vonden 6 leeraarsvergaderingen plaats, in hoofdzaak tot bespreking van de vorderingen der leerlingen en tot het vast stellen der rapporten. Het jaar 1922 begon met 141 leerlingen. Gedurende de tweede helft van den cursus 1921/'22 werd 1 leerling tol de M. T. S. toe gelaten en verlieten 6 leerlingen de M. T. S„ waarvan 5 wegens geringen studieaanleg en 1 wegens vertrek van zijn ouders naar elders. Tot het tweede studiejaar werden bevor derd 50 leerlingen, niet-bevorderd 20 leer lingen. Tot het practische leerjaar werden bevor- dered 30 leerlingen, niet-bevorderd 3 leer lingen, Vana het tweede lot het derde studiejaar werden bevorderd 5 leerlingen, die reeds voldoende vóórpractijk hadden. Van hél practische leerjaar tot het laatste studiejaar werden bevorderd 27 leerlingen In verband met hunne niet-bevordering verlieten aan het eind van den cursus 8 leer lingen de M. T. S. Voor toelating tot het eerste studiejaar, cursus 1922/'23, meldden zich aan 111 can didates Hiervan werden toegelaten op,grond van hunne getuigschriften of van het toela tingsexamen, 78 candidaten, waarvan 56 uit andere gemeenten. Het eerste studiejaar begon met 91, het tweede met 52, het laatste met 32 leerlingen. Gedurende den nieuwen cursus verlieten in 1922 4 leerlingen de M. T. S„ l wegens ziekte, Een dezer dagen deelden wij mede, dat de besprekingen betreffende de reorganisatie van het georganiseerd overleg van ons ge meentelijk personeel goede vorderingen maakt. En inderdaad is dii het geval. Nog wel is niet de laatste vergadering ge houden, maar men is toch al zoover dat de nieuwe verordening in een redactievorm wordt gegoten en op deze redactie de goed keuring van de vergadering zal worden ge vraagd. Daarna komen de reorganisatie voorstellen natuurlijk in behandeling bij B. en W. Naar wat we er van hoorden, zal de reor ganisatie een bevredigenden indruk makeii op allen, waarbij de nadruk dient gelegd op dc beteekenis van het woord „allen", want het is bekend, hoe moeilijk de zeer uiteen- loopende meeningen over het georganiseerd overleg onder één muts te vangen zijn. Een goede bepaling vinden wij, dat er voortaan in de commissie van overleg niet meer zal worden gestemd, doch dal eenvou dig zal worden getracht een compromis te verkrijgen en lukt dat niet, mededeeling aan B. en W. zal worden gedaan, welke orga nisaties zich voor of tegen een bepaald denkbeeld of voorste! hebben uitgesproken. Zooals bekend is zal het georganiseerd overleg ook kunnen gehoord worden over zuiver technische cf administratieve aange legenheden, zelfs zou in de verordening worden vastgelegd dat het overleg wordt ge hoord over de samenstelling van de begroo ting. We zullen moeten afwachten hoe deze laatste nieuwigheid geformuleerd zal worden alvorens wij er een definitief oordeel over zullen uitspreken. Teneinde het georgani seerd overleg te kunnen hooien o'ver zuiver technische of administratieve aangelegenhe den, heeft men zich één groote commissie gedacht, zooals de commissie van raadsle den voor de bedrijven b.v., verdeeld in al lerlei kleine commissies, zooals in de com missie voor de bedrijven wordt aange troffen, een commissie voor de waterleiding, een commissie voor de gasfabriek, een voor de electriciteitsaangelegenheden enz. Doet zich nu een technische kwestie voor, dia aan het oordeel der commissie moet worden onderworpen, dan wordt allereerst beoor deeld bij welke subcommissie deze aangele genheid thuis behoort. Is er geen enkele sub commissie toe geschikt of geldt het een bij zonder moeilijk geval, dan is dc mogelijk heid open een commissie ad hoe, een ge legenheidscommissie, te benoemen. Het zijn slechts enkele punten, die we naar voren brachten, maar daaruit blijkt wel, met hoeveel moeilijkheden dc reorganisatie ge paard gaat, maar ook hoe gelukkig som mige onderdeden worden opgelost. Met belangstelling zien we de definitieve voorstellen tegemoet De kwestie of raadsleden al of niet in het georganiseerd overleg zullen zitting ne men is nog steeds in bespreking. Barometerstand 745. Vooruit. OPGAYE VAN» J. J. WEBER ZOON Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vaa 2 Maart 1923. Hoogste barometerstand 771.4 m.M., te Haparandn. Laagste barometerstand 732.7 m.M., te Mallnhead. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Maart: Matige tot krachtige zuidelijke tot zuidwes telijke wind, zwaarbewolkt of betrokken met opklaringen, regenbuien, zelfde temperatuur. 1 wegens tegenzin in de studie, twee wegens verandering van studierichting. IJver en gedrag der leerlingen gaven in het algemeen reden tot tevredenheid. Het nieuwe gebouw voldeed goed in het gebruik. Met de uitbreiding der verzamelingen van Natuur- en Scheikundi•- instrumenten, van Geodetische instrumenten, van machines en machinedeelen voor de Werktuigbouwkunde en van Bouwmaterialen werd voortgegaan. Donderdag 1 Maart werden de directeuren der Rijksnormaallessen te Haarlem, Velsen en Edam onaangenaam errast door een ambte lijk schrijven van den Inspecteur van het L. O. te Haarlem, dat hunne inrichtingen met ingang van 1 Mei a.s. zullen -worden opge heven. De inschrijving van nieuwe leerlingen moet worden gestaakt, terwijl geen toela tingsexamen mag worden afgenomen. Intus- schen wordt verwacht, dat de gedupeerde kweekelingen bij andere opleidingsinrichtin gen zullen worden ingelijfd. Hedenochtend werd op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk omhulsel van wijlen notaris J. Ratelband. Op de begraafplaats waren vele notarissen aanwezig en o.a. ook het bestuur van d« begrafenisbos: „Broederlijke Liefdebeuri".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1