BUITENLAND De vloek van het p,eld Vierde Blad. 3 it. iart 1913 Prof. Bemelmans. MIDSSSHE PRAATJES. 'De Rijnlandcommissie stelt voor om voor de bezette gebieden een Fransch-Belgische spoorwegadministratie in te stellen. Nieuwe arresta ties en uitzettingen in het bezette gebied. De stemming in onbezet Duitsch- land. Verklaringen van Mussolini. DE TOESTAND VAN DE INDUSTRIE. Gm. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON BLOEDSPUWING. II. Zien wij een lijder(es), die bloed opgeeft, an flitsen ons twee plaatsen van oorsprong >nwil'.ekeurig tegelijkertijd door het hoofd. Deze zijn: maag en Iongen. Wel, hoor ik u al zeggen: dat. is.durukt me, nogal heel eenvou dig. Komt het bloed uit de longen, dan hoest de paldënt, en komt het uit de maag, dan braakt hij. Dit is volkomen juist opgemerkt, doch practiseh is dit evenwel niet zoo heel gemaiklkelijik uit te maken. Immers wanneer onze zieke heftig hoest, dan .kan dit zoo hef tig zijn, dat tegelijkertijd een braakneiging zdoh openbaart. Een ieder uwer, die wel eens fldnlk gehoest heeft, weet dit uit eigen erva ring. Voor de omstanders is 't dus in de meeste gevallen een zeer moeilijk te beant woorden vraag of de patiënt uitsluitend ge hoest of gebraakt heeft. Aangezien het plaatselijk onderzoeik, waar toe de medicus in staat is en dat bij 'n zieke die in «enigszins belangrijke mate bloed heeft opgegeven, met de grootste omzichtigheid dient plaats te hebben, is doorgaans de des kundige bij machte reeds bij het zien van het opgegeven bloed, dat zich in den pot bevindt, uit le maken of het uit de longen of uit de maag afkomstig is. Komt het uit het eerste orgaan, dan ver toont het bloed een helderroode kleur en pleegt min of meer te schuimen terwijl daar entegen de kleur van. het bloed, bij een maag bloeding opgegeven, dionlkerrood, bij zwart af, is. Weet men nu met zekerheid, dal het bloed uit de longen afkomstig is, dan dient men vast te stellen welke de oorzaak is, die hier aan ten grondslag ligt. In 't gros van de ge vallen is dit wel de Tuberculose, hoewel ook een enkelen koer bij andere longaandoeningen een bloedspuwing kan optreden, waarover wij thans zullen zwijgen, evenals over de Hysterie. Een lijder(es) aan deze laatstgenoemde aan doening kan ons op dit gebied ook leelijike parten spelen en ons om den tuin leiden. Op buitengewoon merkwaardige en tevens zeer verrassende wijze kan de bloedpuwing optre den. Midden onder het werk, van niets we tende, in een schijnbaar volmaakte gezondheid levende, wordt de persoon in kwestie over vallen door een geweldige bloedspuwing en staat de omgeving met de handen in 't haar, zooals wij ons gemakkelijk kunnen voorstel len. Op deze wijze, mijn waarde lezeressen en lezers, kan de Tuberculose zich het eerst openbaren bij onzen patiënt. Te voren had men nergens over te klagen, het eten smaakte goed, de nachten waren rustig, geen pijn, kort om onze patiënt verkeerde blijkbaar in den meest volmaakten gezondheidstoestand dien hij zich maar zou kunnen wenschen, totdat op eens de geweldige bloedspuwing hieraan een einde maakte. Hierbij moet ik den nadruk leggen op het woord: „schijnbaar'', want zoo als u begrijpen zult, was het met z'n longen allesbehalve pluis, vindt men, niettegenstaande deze alarmeerende verschijnselen, soms be trekkelijk weinig afwijkingen en komt het dan ooik niet zelden voor, dat het hierbij ty* ij ft en .het tuberculeus® proces niet verder voort schrijdt. Evenwel komt ook het tegendeel voor, n.l. dat op deze wijze de tuberculose vasten voet krijgt en telkens en telkens nieuwe bloed spuwingen optreden, waardoor niet zelden, vooral wanneer een en ander in aanzienlijke mate plaats vindt, de patiënt zeer verzwakt en ten slotte ten gronde gaat Zelden gebeurt het echter, dat de bloedspuwing van zulk een heftigen aard is, dat de patiënt hieraan direct komt te overlijden. Den leek, die daarmede niet belkjend is, gaat onwillekeurig bij het zien van de enorme hoeveelheden bloed, die vaak bin nen korten tijd worden opgegeven, een hui vering door de leden. Men ziet immers de won- deplek niet en onwillekeurig gaat door diens hoofd de gedachte, dat degene die men lief heeft, wel kan doodbloeden. Zooals ik reeds zeide, behoort dit, hoewel niet ondenkbaar, toch tot de groote uitzonderin gen. Wij willen een volgenden keer nog enkele bijzonderheden met elkander ondier de oogen zien. MEDICUS. de FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. Nieuwe arrestaties en uit wijzingen. Oil het oude en nieuwbezette gebied wor den weer een groot aantal arrestaties en uit wijzingen van beambten, spoorwegpersoneel en andere arbeiders gemeld. Geregeld wor den ook de families der uitgewezenen op korten termijn, soms maar één uur, tot het verlaten van het bezette gebied gedwongen. Van de te Bochum gearresteerde 300 politiebeambten zijn er Donderdag 90 naar het onbezette gebied uitgezet. Ook de uit zettingen der spoorwegbeambten uit hun dienstwoningen worden met groote hard heid voortgezet. In Kettwig moesten zelfs een 72-jarige gepensionneerde spoorweg beambte met zijn 68-jarige vrouw binnen enkele minuten de dienstwoning verlaten, zonder iets van hun bezittingen te kunnen meenemen. In Oberhausen werden de vrou wen der spoorwegbeambten gedwongen, vóór ze vertrokken nog schoon linnengoed op de bedden te leggen, aldus meldt een corr. van het „Hbl." De staat van beleg te Bochum is Donder dag opnieuw verscherpt, doordat nu reeds na 7 uur 's avonds niemand meer op straat mag zijn. De laatste dagen is een groot aan tal personen wegens overtreding van dit ver bod gearresteerd en onder de oogen van Fransche officieren mishandeld. De eerste burgemeester van Oberhausen, Iiavenstein, en de eerste burgemeester van Essen, dr. Luther, die sedert eenige dagen in de gevangenis te Dusseldorf vertoefden, zijn thans naar Mainz overgebracht. Het heet, dat ze in een gevangenis in het Saar- gebied zullen worden opgesloten. Volgens de „D. Allg. Ztg." heeft gene taal Degoutte een nieuwe verordening uit gevaardigd over de inning van de kolenbe- lasting van de mijneigenaren. De schatting tal geschieden door de intergeallieerde mijn- contrólecommissiehet binnenkomen der belastingen zal foor bijzondere strafbepa lingen worden zrzekerd. De verordening heeft ook betrekking op de handhaving der tegenwoordige blokkade en zal ook in het oude bezette gebied worden toegepast. Donderdag hebben de Franschen. ook de stations MühlheimEppinghofen, Mühl- heimSpeldorf en de spoorwegpwerkplaat- sen aldaar bezet. De Duitsche beambten legden onmiddellijk het werk neer. Door deze bezetting is het spoorwegverkeer van Essen naar Mühlheim en DuisburgRuhrort, de tot nu toe nog eenige vrije weg voor reizi gers naar Nederland stopgezet. Ook de sta tions Engers, Neuwied, Honnef, Könings- winter, Rösdorf, Wahn en Ehrenbreitstein zijn gisteren door de Franschen, ten deele door koloniale troepen, bezet. Ook hier heeft het Duitsche personeel het werk neergelegd. De leden van het stakingscomité van de posterijen en telegrafie t: Mainz, ten getale van zes, zijn door de Fransche autoriteiten gevangen genomen, omdat zij een protest geteskend adden, waarbij verklaard werd dat nooit de voorwaarden voor de hervatting van het werk zouden worden aanvaard. Verbetering in den toe stand Havas meldt uit Dusseldorf, dat de geest onder de bevolking in den sector Dortmund schijnt te verbeteren. De winkeliers begin nen weer aan Fransche en Belgische soldaten te verkoop n. De betrekkingen tot de be volking in de kantonn menten zijn nor maal. Honderd dertien bijzondere spoorweg beambten zijn gisteren in dienst genomen. De aanneming van personeel gaat geregeld voort, waarbij de Fransche autoriteiten strenge selectie toepassen. De inbeslaggeno- men waggons met postpaketten waren in gericht als volslagen heimelijke postkantoren. Twaalf aanwezige postbeambten zijn ge arresteerd. 75 politieb ambten zijn te Heme uitgewezen, 75 te Recklinghausen en 220 te Bochum. DE INGENIEURSMTSSIE NAAR DUS SELDORF. Havas verklaart naar aanleiding van ge ruchten aangaande het vertrek van de inge nieursmissie uit Essen naar Dusseldorf, dat het schijnt dat alleen de chefs van de takken van industrie, waarmede de missie zich be zig houdt, naar Dusseldorf zouden gaan, ten einde gedurende den termijn van de opera ties, die aanbreekt, een nauw contact te waar borgen met het Belgische militaire opper- b .vel. EEN DUITSCH PROTEST. De Duitsche regeering heeft te Parijs, Londen en Brussel geprotesteerd tegen de voortdurende uitbreiding van door Frankrijk en België bezet gebied, welke maatregelen o.a. gerechtvaardigd worden door in die ge bieden voorgevallen incidenten en betoogin gen. Van zulke incidenten is de regeering niets bekend, doch zij weet alleen, dat de bevolking gebruik maakte van vrijheden, welke de burgers van eiken democratischen staat bezitten. Tevens protesteert de regee ring tegen de bezetting van het grondge bied tusschen de bruggehoofden. EEN VERKLARING VAN DEN DUIT- SCHEN GEZANT TE WASHINGTON. Het Duitsche gezantschap te Washington heeft een mededeeling gepubliceerd, welke verklaart dat de atmosfeer van groote span ning in het Ruhrgebied de vrees heeft gewekt voor de mogelijkheid van strubbelingen, waarin de Duitsche regeering niet in staat zal zijn het handhaven van den vrede te waarbor gen. In een te Hamm gehouden vergadering kwam de bekende groot-industrieel dr. Klönne uit Dortmund op tegen de pe si- mistische berichten over de weerstands- capaciteit der industrie in de tegenwoordige omstandigheden. Er zijn zulke groote voor raden voorhanden, dat indien de toevoer voor geruimen tijd wordt stopgezet, toch de pro ductie niet behoeft stil te staan. Werkgevers en werknemers van Rijn en Ruhr hebben slechts één wensch het juk van den vijand af te schudden. Daaromtrent heerscht over al dezelfde meening, n.l. dat er om te onder handelen twee partijen met gelijke rechten noodig zijn, De tijd is voorbij, dat Duitsch land zich aan de groene tafrl zette om te on- dertee kenen wat men het dicteerde. Óver de levensmiddelen-voorziening spre kend zeide dr. Klönne, dat er voor eenige on gerustheid geen aanleiding was in a»c verband haalde hij een opmerkelijke uiting van den Amerikaanschen gezant te Berlijn aan, die zoo duidelijk mogelijk had verklaard, dat de Amerikaansche regeering een nieuwe hongerblokkade niet zou dulden en de le vensmiddelenvoorziening van het Roer gebied eventueel zelf in handen zou nemen. Directeuren van postkantoren veroordeeld. In de Dinsdag gehouden zitting van den krijgsraad der 47e divisie in Recklinghausen werden de directeuren der postkantoren te Recklinghausen, Heme en Herten, de heeren Scherbaum, Mühlenhoff en Salmann, berecht. Scherbaum en Salmann werden veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 200.000 mark boete, Mühlenhoff tot 200.000 mark boete. Hun misdaad bestond hierin, dat zij geweigerd hadden telegrammem der bezettingstroepen te laten verzenden en telefoonverbindingen tot stand te laten bren gen en de namen der schuldige beambten te noemen. De bemiddeling van Amerika. Naar aanleiding van de berichten in de Amerikaansche bladen, als zou de staats secretaris Hughes persoonlijk plannen voor bemiddeling in het geschil tusschen Frank rijk en Duitschland uitwerken, merkt de Echo de Paris op dat een Amerikaansche bemiddeling nauwelijks mogelijk is, zoo lang Londen en vooral Washington hun standpunt niet gewijzigd hebben dat zij ten opzichte van de inter-geallieerde schulden ingenomen. Alvorens er van een aannemelij ke oplossing sprake kan zijn, moeten Engeland en Amerika waarborgen geven voor de be taling van de door Duitschland verschul digde bedragen. De stemming in Duitsch land. Terwijl de monarchistische propaganda in Duitschland voort gaat stemming voor haar oogmerken te maken, en ook Hinden burg Donderdag een toespraak heeft ge houden, waarin hij o.a. zeide dat het beter was met eere te sterven dan in schande voort te leven, blijft de arbeiderspartij op het standpunt staan, dat in geen geval met ge weid mag worden opgetreden. Dit blijkt o.a. uit de verklaring, welke het bestuur van den ouden Duitschen Mijnwerkersbond in de Vorwarts publiceert, waarin het zegt, dat de verwezenlijking van Poincaré's plan nen gelijk zou staan met het economische en politieke verval van Duitschland en dus ook met het verval der politieke en vakveree- nigingsorganisaties der Duitsche arbeiders. De strijd moet daarom worden voortgezet tot Frankrijk tot inzicht komt dat economische geschillen niet geregeld kunnen worden door maatregelen van geweld. Natuurlijk moet Duitschland de gevolgen van den verloren oorlog tot aan de grens van zijn draagkracht ondergaan. Dit doel kan echter niet verwe zenlijkt worden door een dagelij ksch geroep om onderhandelingen. Integendeel, daardoor wordt slechts ver warring veroorzaakt en de toestand moei lijker gemaakt. Aan Duitsche zijde is men bereid te onderhandelen, de hinderpaal is echter de Fransche regeering. De verklaring sluit met te Zeggen dat de arbeiders aan de Roer iederen gewelddadigen strijd afwijzen maar vastbesloten zijn lijdelijk verzet te bieden tot de mogelijkheid tot onderhan delen zal zijn gekomen. DE VERSMADE DUITSCHE VOOR STELLEN. De kwestie, hoe de voorstellen zijn ge weest, die Cuno in Januari te Parijs heeft willen aanbieden, houdt de gemoederen nog steeds bezig, en er wordt algemeen op aan gedrongen dat de regeering deze voorstellen openbaar zal maken. Of de regeering daar toe zal overgaan, is echter de vraag, daar zij meent, dat de omstandigheden sedert de bezetting van het Roergebied zoodanig gewijzigd zijn dat eqn volgend voorstel slechts minder zou kunnen aanbieden. In- tusschen verluidt dat de voorstellen op het volgende zouden zijn neergekomen; Duitschland zou zich bereid verklaard heb ben terstond een bedrag van 20 millioen goudmark bijeen te brengen door een inter nationale leening, door de banken en indus trie te waarborgen, terwijl het na 5 jaar op nieuw 5 milliard en een gelijk bedrag na een tweede periode van 5 jaar zou willen be talen. Dit alles afgescheiden van de leveringen in natura, de opbrengst van het gelikwi- deerde Duitsche eigendom in het buiten land, enz. Ook de industrie stelt zich op het standpunt dat zij thans onmogelijk de waar borgen zou kunnen verschaffen, welke zij bereid was in Januari te geven. FRANSCHE BERICHTEN OVER DE POSITIE DER DUITSCHE REGEE RING. Uit Parijs seint het B. T. Agentschap De agitatie in de Beriijnsche kringen, die voorstanders zijn van een bevrijdingsoorlog tegen Frankrijk en België wordt krachtiger naar gelang de positie van de rijksregeering hopebozer wordt. De Beriijnsche correspon dent van het „Journal" wijst erop, dat een blad, getiteld „Wit, Rood, Zwart," sinds eenige dagen op ruime schaal een reeks oorlogszuchtige artikelen verspreidt, naar het schijnt geinspireerd door hooggeplaatste politieke en militaire kringen. Tot den door dit blad gegeven raad behoort, die, om zoo danig te manoeuvreeren, dat Frankrijk aan Duitschland den oorlog verklaart, zoodat de Duitschers dan als onschuldige slachtoffers van den aanval kunnen poseeren. VERKLARINGEN VAN MUSSOLINI. Mussolini verklaarde in den ministerraad, dat de toestand in het Ruhrgebied ongewij zigd was en dat Italië geen enkele poging zal afwijzen in staat om den toestand van Midden-Europa weer normaal te maken. Hij voegde er aan toe, dat de economische betrek jen tusschen Frankrijk en ltalëi nauwer i vollediger werden. Ten mzien an Turkije verklaarde hij, dat reëischt moet worden, dat Turkije de waarlijk gematigd voorwaar en, door de geallieer 'en voorgesteld, aanvaardt. Mussolini kondigde verder aan, dat er binnenkort besprekingen zullen worden ge opend met verschillende staten met het oog op het sluiten van handelsverdragen. De ministerraad keurde de opheffing van het ministerie voor de bevrijde gebieden goed. Giurati, de betrokken minister, blijft minister zonder portefeuille. Eveneens keur de de raad de benoeming goed van 25 nieuwe senatoren. Voorts hechtte de raad zijn goedkeuring aan de afschaffing van het lucifersmonopolie en aan een reeks andere besluiten ten aan zien van alle takken van bestuur. MUSSOLINI CONTRA DE VRIJMET SELARIJ. Mussolini heeft uitvoering gegeve aan zijn door ons vermeld vo rn men om als e gemeenteraad van Rome zou aftred n in verband met de cuaestie „fascisme en vrij metselarij," geen nieuwen raad te doen kie en. Een bericht uit Rome meldt n.m. dat de ministerraa wegens het aftreden van i en gemeenteraad van Rome Crcmonesi, den tegenwoordigen burg mee:ter, benoemd Leeft tot Koninklijk Commissaris voor de stal R me. UIT DE VEREENIGDE STATEN. Regeeringscredieten aan den landbouw. Het Representantenhuis heeft het wets ontwerp tot het verleenen van crediete aan de eren, hetwelk e Senaat vroe er reeds had goe gekeurd, aangenome u Het ont werp voorziet in het in het leven roepen van twaalf regeeriigsbanken, die gemachtigd zijn tot de uitgifte van een totaal bedrag van 600 millioen dollar aan blijaties. Het mach tigt ook tot het geven van particulie e cre diete i aan corporaties ter voorzi ning in de finaneieele benoeften va. lanb uwers. De immigratie. Johnson, de voorzitter van de immigratie- commissi uit het Huis van Afgevaardigden, heeft een resolutie ingediend tot verminde ring van het aantal immigranten uit Europa tot twee percent van elke nationaliteit, die kracl.tens de volkstelling van 1910 in Ameri- a aanwezig was. Fundeering van de Fin- sche schuld n. De Finsche gezant, dr. Axel Leonard Astrom, zal heden met den minister van Financiën te Washington esprekingei in leiden voor het fundeeren van de Finsche regeeringsschulden aan de Vereenigde Sta ten ten bedrage van 8.011.926 dollars wat de hoofdsom betreft en 1.500.000 aan geaccu- muleerden niet-betaalden interest. De betaling der kosten van het bezettingsleger. De intergeallieerde ccmmissie belast met de i estudeering van het vraagstuk der be taling van de uitgaven voor he Amerikaan sche bezettingsleger in Rijnland field giste renmiddag op den Quai d'Orsay haar eerste zitting. PLOTSELING OVERLEDEN. W. Bourke Cochran, democratisch ver tegenwoordiger van New York in het Re presentantenhuis is gisteren plotseling over leden. Den vorigen dag had, hij in het Huis nog een krachtige rede gehouden tegen het wetsontwerp tot het verleenen van credieten aan en landbouw. DE BRITSCHE JAARMARKT. De Britsche industrie jaarmarkt te Lon den, die morgen wordt gesloten, is naar officieel wordt medegedeeld, de beste ge weest die tot nu toe gehouden is. In het „boom-"jaar 1920 werd:n waarschijnlijk meer orders geboekt, doch de zaken berus ten thans op een gezondere basis. Waar schijnlijk zijn de afgesloten zaken 100% beter geweest dan het vorige jaar. De lan den, die het meest gekocht hebben, zijn de Ver. Staten en Canada. Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland zijn goede afne mers geweest, terwijl van de Europeesche landen" Nederland, Scandinavië, Zwitser land en Denemarken het grootste aantal orders hebben geplaatst. De Nederlandsche koopers waren vooral actief. VERHOOGÏNG VAN INVOERRECH TEN IN DENEMARKEN. Naar het Deensche regeeringsblad Kö- benhavn verneemt zuilen de onderhandelin gen tusschen de liberale linkerzijde riegee- ringspartij) en de conservatieve partij over de regeling, die na afloop (op 1 April) van de tijdelijke invoerbeperking van schoeisel en sigaren zal gelden, waa schijnlijk leiden tot een tijdelijke verhooging van de invoer rechten op schoeisel en sigaren, mits zoo wel werkgevers als werknemers in deze tak ken van bedrijf zich bereid verklaren onder de gestelde voorwaarden te werken. Naar verluidt zullen deze voorwaarden omvatten beperking van de winst en verlenging van den werkdag. Het telegraafbestuur heeft op verzoek der regeering zijn meening kenbaar gemaakt omtrent het verspreiden van draadloos te legrafisch en telefonisch nieuws in Zweden en beveelt een stelsel aan dat veel gelijkt op dat, 't welk in Engeland gebruikelijk is er. een vergoeding verlangt voor elk ontvang toestel. Alle ontvangstations worden door den staat opgericht, doch de verspreiding wordt toevertrouwd aan een particuliere maatschappij die tegen een redelijke vergoe ding vergunning krijgt deze stations onder, toezicht van den staat te gebruiken voor dc verspreiding van berichten. Ongeveer tien stations zijn daarvoor noodig een golflengte van niet meer dan 425 M. dient te worden gebezigd Alle ontvangtoestellen moeten van een staats-controlemerk voorzien zijn. Het telegraafbestuur geeft voorts in over weging de binnenlandsche nijverheid op het gebied der draadlooze telegrafie en telefonie twee jaar lang tegen buitenlandsche mede dinging te beschermen, zoodat zij een kans krijgt om er goed in te komen. De nieuwe raadzaal te Stockholm zal in Juni a.s. met groote feesten worden inge wijd, o.a. met officieele recepties, concerten en een historischen optocht. Verscheidene buitenlandsche gasten zullen worden uitge- noodigd, met name uit de andere Skandi- navische landen. Sir William Johnson-Hicks, de se cretaris van het overzeesch departement van het ministerie van koophandel, heeft eer gisteren te Southampton verklaard Duitsch land is niet het arme land, dat sommige lieden zich verbeelden dat het is. Het zal spoedig een zeer ernstige concurrent voor de scheep vaart van de wereld worden. Volgens het tractaat van Versailles werd zijn koopvaardij vloot tot 400,000 ton teruggebracht. Het heeft nu reeds 2% millioen ton en tegen het einde van dit jaar" zal het 3 millioen ton scheeps- ruimte hebben. Bij het Donderdag in het Lagerhuis gehouden debat over Mesopotamië, had de oppositie een amendement ingediend op de aanvullingsbegrooting van 813,000 voor uitgaven in dat land. Dit amendement werd verworpen met 269 tegen 152 stemmen. Van den kant van de regeering werd nog vermeld, dat men na de overdracht van de spoorwegen aan de regeering van Irak terug betaling hoopte te krijgen van 3 millioen. Sir John Irvin, een van de groote ree- ders van het visscherijbedrijf te Aberdeen, heeft daar in een rede gesproken over de weigering van die gemeente, om Duitsche treilers in de haven toe te laten. Hij merkte op, dat indien de reeder van een Duitschen treiler met zijn besommingen een winst van 200 kon maken, hij in staat zou zijn, naar Duitschland een som van een millioen mark mee te nemen. Dat, zeide hij, was de kern van de heele kwestie. Men staart zich dus te Aberdeen blind op het begrip „millioen," zonder er rekening mee te houden, dat men b.v. voor die som maar de helft of nog min der koffie kan koopen dan in Engeland. De dezer dagen te Philadelphia over leden Amerikaansche diplomaat (oud-ge zant te St. Petersburg en oud-gezant te Ber lijn) Charlemagne Tower heeft naar thans blijkt een zeer groot fortuin nage laten. Men spreekt van 20,000,000, die aan de weduwe en de kinderen komen. Senator John Sharp Williams, die zit ting heeft voor Mississippi, heeft zich uit het openbare leven teruggetrokken. Te Washington zijn bij een inval van de politie in een speelhol 50 pokeraars be trapt. Daaronder waren ook een lid van het Huis van Afgevaardigden en een Senator. De Frankf. Ztg. maakt melding van het denkbeeld om in de metaalnijverheid tijde lijk den vrijen Zaterdag in te voeren en de werkuren over de overige dagen van de week te verdeelen. De voordeelen daarvan zijn kolenbesparing en twee vrije dagen voor de werklieden, de nadeelen, het missen van geschikte tereinen van en naar het werk en de verlenging van den werkdag met één uur. Het blad vermoedt, dat in arbeiders kringen veel bezwaar tegen het plan zal be staan en zou het ook niet algemeen willen invoeren, maar geeft het toch in overweging aan werkgevers en werknemers om het te overleggen. De president van de Chicago-Burlington and Quincy Railway heeft bij de Interstate Commerce Commission een plan ingediend, dat bedoelt alle spoorwegen ten westen van Chicago samen te smelten in vier groote netten, welke elk ongev. 30.000 Eng. mijl spoorlengte zullen exploiteeren. De Duitsche rijksminister van finan ciën heeft bepaald, dat vreemdelingen, die in Duitschland wonen en hun inkomsten uit het buitenland betrekken, bij de aangifte voor de belasting hun inkomsten in marken tegen den gemiddelden koers van het laatste halfjaar mogen berekenen. In een te Parijs gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers der Fransche kamers van koophandel en van afgevaardigden van kononiale en andere vereenigingen is beslo ten op de scholen en in volkskringen een pro paganda te beginnen om de Fransche kolo niën beter bekend te maken. Te Augsburg zijn drie roovers, die te vens een moord hadden gepleegd, terechtge steld. 1910 1 September1 Maart 1923. Donderdag was het 12% jaar geleden, dal door het Hoofdbestuur van de vereen. „Voor Eer en Deugd" de weleerw. zeergel. Rolduc- sclie leeraar J. Bemelmans werd benoemd tot algemeen secretaris en penningmeester van genoemden Roomsch-Katholieken zedc- lijkheidsbond. Dit koperen jubilé, overigens slechts in besloten kring herdacht, biedt ons dc welkome gelegenheid met eenige woorden te wijzen op de gestadige ontwikkeling, waarin zich „Voor Eer en Deugd" gedu rende dat 12%-jarig tijdperk heeft mogen verheugen, een ontwikkeling, grootendeels aan prof. Bemelmans te danken. Het ver schil tusschen toen (1910) en thans (1923) zal op welsprekende wijze loonen, wat door dien voorbeeldigen godsdienstig-socialen wer ker reeds gedaan is en nog gedaan wordt tot welzijn van Nederland. Bij zijn benoeming, den len September 1910, telde de jeugdige vereeniging zij was in 1904 gesticht nog slechts een jongens- en een mannenafdeeling. Sinds 1915 is daarbij gekomen een vrouwen- en sinds 1917 een mefsyesafdeeling. Waren in 1910 met uitsluiting van de on derwijsinrichtingen de plaatselijke afdeelingen zoowel van den tak der jongens als van dien der mannen weinig talrijk, volgens het laatste algemeen overzicht der vereeniging, daleerend van 1 Mei 1922, had „Voor Eer en Deugd" 328 afdeelingen (132 voor man nen, 56 voor vrouwen, 110 voor jongens en 30 voor meisjes) en bedroeg het lolaal aan tal leden 51068 (21351 mannen, 13309 vrou wen, 11848 jongens en 4610 meisjes). Waren in 1910 de plaatselijke afdeelin gen nog nergens tot een diocesaan -verband overgegaan, thans bestaan er reeds zei Diocesane Bonden. Moesten in 1910 de leden der vereeniging zich tevreden stellen met het blaadje Utile Duld, in een Voor Eer en Deugd-blad om geschapen, dal meer bijzonder voor de jeugd bestemd was, ook hier kwam sterke ont wikkeling. In 1911 werd opgericht het tijd schrift Mannenadel, later Mannenadel en Vrouweneer genaamd, dat de Roomsche ze- delijkheidsbeginselen uiteenzet en tegen alle aanvallen handhaaft en zich uitsluitend tot volwassen en ontwikkelde personen richt, terwijl het orgaan „Voor Eer en Deugd" voor de jeugd en de breede volksmassa bleef voortbestaan, totdat het werd vervan gen door artikelen in allerlei tijdschriften, later, in 1916, door Volksadel. In 1915 werd onder hoofdleiding van prof. Bemelmans zelf begonnen met dc publicatie van „Too- neel en Bioscoop" een inlichtingsdienst ten behoeve der katholieken wat nieuwe tooneel- stukken en films betreft. Wat andere niel-periodieke uilgaven aan gaat: de algemeene secretaris zelf schreef, behalve meerdere jaarverslagen, een „Lei draad bij de wet tot bestrijding der zedeloos heid," een oproep tot den strijd tegen de publieke onzedelijkheid onder den titel „Werf willen wij?" en een Handboekje ten ge- bruike van kerkelijke vergaderingen der plaatselijke afdeelingen. Bovendien werden eenige bisschoppelijke brieven over de bestrijding der zedeloosheid door hem uitgegeven en verspreid, terwijl nu de vervaardiging eener groote reclameplaat van „Voor Eer en Deugd" in voorbereiding is. Het contact van „Voor Eer en Deugd" met andere vereenigingen in ons vaderland was in 1910 nog uiterst gering. Nu willen schier alle godsdienstige vereenigingen om strijd het streven van „Voor Eer en Deugd" steunen en vormen hare beste leden de groote kracht van den Roomschen zedelijk- heidsbond. Nu' hebben onze standsorganisa ties overeenkomstig den wensch der Bisschop pen reeds herhaaldelijk getoond, het zedelijk welzijn harer leden in samenwerking met „Voor Eer en Deugd" te willen behartigen. De matigheidsbeweging van „Sobriëtas" en de zedelijkheidsactie van „Voor Eer en Deugd" waren in de practijk niet geschei den. daar de onmatigheid een voorname oorzaak der ontucht is. De R. K. Reclas- seeringsvereeniging trok reeds meer en meer de aandacht van „Voor Eer en Deugd", sinds de secretaris als werkend lid tot de Roer- mondsche afdeeling is toegetreden. Het feit, dat de secretaris ook adviseur is van de R.K. Openbare Leeszaal te Roermond en van den Limburgschen R.K. Vroedvrouwenbond, komt hel Eer en Deugd-streven ten goede, terwijl dit op het werk der vroedvrouwen en op het gehalte der Leeszalen gunstigen invloed kan hebben. Een uiterst nuttige samenwerking bestaat ook reeds geruimen tijd tusschen „Voor Eer en Deugd" en den Ned. R.K. Polilie-Bond „St. Michaël", wiens leden op die wijze een waar apostolaat uitoefenen. Ook de R.K. Vrouwenbond heeft zich door menige afdee ling en door artikelen van de ..R.K. Vrouw" zeer sympathiek len opzichte van „Voor Eer en Deugd" getoond. De drie katholieke orga nisaties, die op een bepaald terrein zede lijkheidsactie voeren, nl. de R.K. Meisjesbe scherming, dc R.K. Bond voor Groote Gezin nen en Vrouwenadel, zijn een machtige steun voor dc Eer- en Deugdactie. In de kringen der universiteitsstudenten eindelijk is na de bekende rede van Mr. Pompe over ..de zede lijke vorming van den R.K. Student" en ('ie van Joost Drost over het „apostolaat" op den Roomschen Studentendag te Delft hel over leg met het hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" meermalen ter sprake gekomen. Als godsdienstig-soeiale instelling is de vereeniging ook aangesloten bij de K S. A. en heeft professor Bemelmans als haar ver tegenwoordiger zitting in den Centralen Raad. Waar de Roomsch-Katholieke beginselen het toelieten en de omstandigheden het wen- schelijb maakten, werd zelfs met neutraleen andersdenkende organisaties samengewerkt voor het edele doel. Zoo is prof. Bemelmans o.a. lid van do neulrale Nederlandsche vereeniging tegen de prostitutie, van de Vereeniging tot Be strijding van Geslachtsziekten, van het Lim- burgsche Comité, dat door het Liroburgsche Groene Kruis lot bestrijding dier ziekten, onder de auspiciën dier vereeniging is op gericht, van den Bond van Gemeentelijke en Bijzondere Filmkeuringscommissies, van hel Nederlandsch Filmarchief enz. Verder bestond er geregeld samenwerking tusschen „Voor Eer en Deugd" en de pro- iestantsche Nederlandsche Middernachtzen- dingsvereeniging, alsook met de Tucht-Unie, op wier eerste nationaal congres, op 19 en 20 October 1.1. te Utrecht gehouden, prof. Bemelmans een inleiding hield over „Tucht en Zedelijkheid" 1) Alleen len opzichte van de zoogenaamd neulrale Rein Leven-beweging het zjjhier tot onze spijt geconstateerd moest de houding van „Voor Eer en Deugd" in den regel onsympathiek en vijandig zijn. Geen wonder, dat de vereeniging „Voor Eer en Deugd" door zulke relaties méér en meer naar voren trad en in het openbaar (Naar eene Engelsche vertelling). 42 O! ik heb veel te doen. Het groot valies, waarin al mijn schoone dingen gepakt zijn, moet ik uitpakken; ik moet de kamer naar mijn zin schikken en zoo huiselijk maken, dat gij ze als gij terugkomt, niet zult herkennen. Verder hoop ik uw broeder Jozef straks uit te hooren, en hem al de verkeerdheden en gebreken, die gij zoo zorgvuldig voor mij verborgen hebt te laten opbiechten. Maar missclüen zult gij hem niet zien, Mary, antwoordde ik. Zij lachte. Wij waren beiden in een vroolfjke stem ming, en zij drong er sterk op aan, dat ik na mijn bezoek aan de Rays, ook bij Ellen aan zou gaan. Tk beloofde dus. Ellen dien avond te be zoeken, en ging heen, zoodra wij thee ge dronken hadden. Ellen en ik hadden sedert haar huwelijk nog geen gelegenheid voor een samenspraak onder vier oogen gehad. Ik begaf mij nu onmiddellijk naar het huis van mevrouw Ray. I Mijn plan was nu gëheel afgewerkt, en ik was trotsoh op mijn arbeid, toen ik het huis daar op dien schoonen zomernacht, door de maan besohenen, voor mij zag staan. Ik ging een weinig achteruit om het van een anderen kant te beschouwen, toen ik Jozef ontmoette, die juist de laan uitkwam. Wel Jozef! Zijt gij bij EHen geweest? Neen, van avond niet. Ik heb een wan deling gedaan en mevrouw Ray bezocht. Mevrouw Ray. Ik dacht dat de beleefdheid zulks vor derde, daar zij nog hedenmiddag bij ons kwam. Kent gij mevrouw Ray? Ellen heeft mij verleden week aan haar voorgesteld. Zij is een aardige praatster, en van tijd tot tijd luimig dat zij mij schier vroolijk maakt. Gij verbaast mij! Ik zie daarin toch niets zonderlings, zeide hij eenigszins heflig. Wat bedoelt gij? Ik ben (•enigszins verwonderd over het gunstig oordeel dat gij over mevrouw Ray veil, zeide ik lachend: zij valt geheel niet algemeen in den smaak. Goeden avond, Jozef. O, goeden avond 1 zeide hij knorrig. Toen ik den tuin inwandelde, lachte ik nog maals over het zonderling gedrag van Jozef, en over den onredelijken, nog zonderlingeren argwaan die toen bij mij oprees. Er was zoo iets bespottelijks in die ge- dachlc. maar er kig van den anderen kant ook ernst in, en dat bracht mij lot bedaren. Het was ten slotle toch slechts een opval ling, waarover ik mij nog niet behoefde te ver ontrusten; wellicht zou daartoe nooit reden bestaan. Het kasteel zag er geheel donker en som ber uit. Er scheen geen enkele lichtstraal door eenig venster langs den rijweg; toen ik hel eenige minuien vroeger langs den waterkant beschouwd had, zag het er ook aan die zijde even donker uit. Een knecht opende mij de deur. Mevrouw Ray was thuis. Heet u Gear? of ik dan zoo goed wilde zijn, hem le volgen. Wij rlaahlen tot mijn verbazing de trap af, tot op de eerste verdieping naar een ruime kamer dicht bij de keuken. Ik had die kamer voor den huisbewaarder bestemd, maar mevrouw Ray scheen ook daarin met mij van gedachte te erschitlen. Mijnheer Gear, kondigde de ....echt aan. Niettegenstaande het zachte zomerweder, brandde er dien avond vuur in den haard. Voor dat vuur zaten twee gestalten,, die men behalve het verschil in kleeding voor dezelfde had kunnen aanzien, welke ik, zes maanden geleden, in haar geliefkoosde houding voor het haardvuur van het veerhuis had verlalen. Er was niets veranderd, dan het lichtzijden kleed van de moeder en het donkerzijden van de dochter. De eene stoel stond te midden voor den haard, en daarop zat mevrouw Ray, die haar beide magere handen evenals vroeger voor het vuur hield uitgestrekt. Letly Ray zat op een voetbankje, even als van ouds, terwijl zij haar kin met «en hand ondersteunde, even peinzend in de brandende kolen le staren, alsof de toekomst nog even moeilijk te ont cijferen vie] als in vroegere dagen, loen de forluin haar nog niet had toegelachen. Zelfs haar gelaat was niet veranderd, het was dezelfde ernstige, peinzende uitdrukking, welke uit die trekken sprak; dezelfde koude, terugstootende schoonheid, die u onaange naam trof. Mevrouw Ray wendde op hare eigenaardige wijze het hoofd om, zonder zich verder le bewegen. Wees welkom, mijnheer, zeide zij; en zij voegde cr bij: Letty, hier is mijnheer Gear, de bouwmeester. Waar blijft ge nu imel de manieren die gij onlangs hebt aangeleerd? Het verheugt mij hem te zien, zeide Letty, die bij deze vermaning opstond. Ik hoop, mijnheer, dat gij gezond en gelukkig zijt. Dat ben ik, juffrouw Ray, ik bedank u. Goed gesproken, dat klinkt goed, kraste de oude dame, juffrouw Ray, dat is nu de behoorlijke manier om haar aan le sprekenl Ik ben gelukkig niet zoo trotsch ge worden, of ik heb toch gaarne door een ouden vriend Letty te worden genoemd, mijnheer, zeide zij. Ik hoor mij niet graag juffrouw Ray noemen. Gij hoort niets graag, voor zoover ik weet, gromde de moeder. Ik verzeker u op mijn «erewoord, mijnheer, dat zij geen zier beter is geworden. Hoe is 'l met uw vrouw, mijnheer Gear? Zij is, hoop ik, ook gelukkig en gezond? vroeg Letty. Ik dank u; ik kan u daarop toestem mend antwoorden. Zij verdient het, want zij is een brave vrouw, fluisterde Letty, en die zijn er in Netflewood alles behalve niet veel. Wel zoo, antwoordde ik. Het was een zonderlinge opmerking, die in mijn antwoord een zonderlingen toon uit lokte, welke haar aandacht Irok. Dat dunkt mij tenminsle, voer zij voorl; maar ik ben de dochler van een arme her bergierster, en men kan van mij geen bijzon dere men schenken nis verwachten. Er heeft hier naar mijn oordeef slechls één enkele goede vrouw gewoond. Ha! gij weet inderdaad zeer veel, merkte de moeder aan; als gij alles waarvoor ik zooveel geld uitgeef, maar wat beter wist, dat zou u fraaier staan dan die wijsheid uit te kramen. Zet u neer, mijnheer Gear. Hebt gij het bestek opgemaakt? Hoe zou dat mogelijk zijn, mevrouw Ray! Ik weet ternauwernood, welke verbou wingen gij aan uw huis verlangt. Heb ik u niet gezegd dat ik een ruime zaal en een groote bibliotheek verlang, en verder een kamer boven de bibliotheek, waar ik mij kan opsluiten, als ik lust tot studeeren mocht hebben. Ik herinner mij niet, dat gij mij al die veranderingen hebt opgegeven, mevrouw Ray. Ik geloof niet dat gij u de moeite hebt gegeven er naar te luisteren, snapte zij. Lelty, trek eens zoolang aan die bel, tol er iemand komt. Bel maar aan één stuk door, dan zullen ze zich hier in huis wat vlugger leeren bewegen. Toen de knecht verscheen, bestelde me vrouw Ray een kandelaar met licht, en loen die behoorlij kbinnen werd gebracht, zeide zij; Wijs de kamers aan mijnheer Gear, Lelty. Ik kan vanavond niet op mijn boenen staan. Gij weet wat ik veranderd wensch te hebben. Ja. Wijs hem de zalen, Letty, en laai hem de meubels eens zien. Hij zal in geheel Nettle- wood nergens zulke prachtige meubelen, of de helft van het verguldsel vinden. Wij wonen hier, als wij geen gezelschap verwach- len, mijnheer Gear, omdat hetonnoodig is dio schoone dingen al le gauw te verslijten. Ver geet niets, Letty, ik ben te vermoeid van da reis om mee te gaan. Letty en ik begaven ons op weg. Letty ging vooruit. Wij richlten ons eerst naar de zaal, die prachtig gemeubileerd was, doch volgens mijn smaak te zeer overladen met verguldsels, versiersels, geschilderde stoelen en banken met fluweelen rug en at-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13