LAATSTE ISII EU f OSk De Koning van Zweden in ons land. ilHHEIILAiBSSM HIEUW3. 3ppRAA0L0C2£ TELEFOON rör mmC EN S6NG0L DE OPVOLGER VAN PROF. C. V. DE GROOT O. P. LEOLA'S ERFENIS DE ARRESTATIE VAN SERRATI. ÜARKTNIEUWS. KORTE BERICHTE». AUTO-ONGELUK verscheen. Op onze Algemeene Nederland- sche Katholiekendagen had zij een eigen sec tievergadering. Te Nijmegen was het thema „Solidariteit in den strijd tegen de openbare zedeloosheid" aan prof. Bemelmans gereser veerd. Op het „Nationaal Congres tegen het Neo-Mallhusianisme en ter bespreking van het Bevolkingsvraagstuk", te Arnhem gehou den, hield prof. Bemelmans een rede in de algemeene avondvergadering. Hij trad ook in het belang der Eer- en Deugdactie op voor de studenten-ex'emen op den Tweeden Ne- derlnndschen Congreganistendag te Maas tricht, op 14 en 15 Aug. 1921, en op het einde van het R.K. Nationaal Jeugdcongres, in Aug. 11. te den Haag gehouden. Dit om slechts eenige voorbeelden te noemen. Niet slechts door de Kerkelijke Overhe den werd in de laatste jaren „Voor Eer en Deugd" herhaaldelijk genoemd en geroemd en in aller daadwerkelijken stenn aanbevo len, maar ook de Burgerlijke Autoriteiten, soms zelfs al stonden zij op een ander prin cipieel standpunt, toonden een open oog te hebben voor het welzijn van land en volk, dat door „Voor Eer en Deugd" bevorderd werd. En in de gemeenteraden èn in de Kamers meende men met zulk een talrijke en hoogstaande organisatie rekening te moe ten houden. Trouwens daarop werd met on verdroten ijver gewerkt. Wat „Voor Eer en Deugd" gepesteerd heeft gedurende den ge vaarlijken mobilisatietijd voor de zedelijk heid in het leger, tot zuivering van onzen spoorwegboekhar.del. ter voorkoming van andere zedelijkheidsgevaren, met name op het gebied van tooneel en bioscoop, moest wel de aandacht trekken en de bewondering der weidenkenden wegdragen. Aan laatstgenoemde actie is het voorname lijk te danken, dat prof. Bemelmans in 1918 werd benoemd tot lid der Staatscommissie in zake de bioscoopwet, op de totstandko ming en redactie van welke wet hij zoo een niet geringen invloed kon uitoefenen. Wel opmerkelijk, dat juist heden die bioscoopwet in definitieve stemming komt. Regeering en volksvertegenwoordiging heb ben het zch ook ten plicht gerekend „Voor Eer en Deugd" financieel te steunen door een staatssubsidie om daardoor feitelijk haar verdiensten voor het verleden te erkennen en haar inwerking ten algemeenen nutte te ver- iterken. Vooral moeten wij hier verder de aan dacht vestigen op de inrichting en instand houding van het Centraal Bureau te Roer mond, waarvan prof. Bemelmans van den beginne de directeur is geweest. Reeds lang gevoelde hij zich te Rolduc te ver van de middelpunten van actie verwijderd en te zeer door andere bezigheden in beslag genomen. Een zegen was het dus voor de Eer- en Deugdactie, dat hot Algemeen Secretariaat met goedvinden van Z. D. H. Mgr. Schrij nen ward overgeplaatst naar Roermond, dat voortaan de leiding van den Eer- en Deugd- strijd kon uitgaan van het Centraal Bureau van „Voor Eer en Deugd" en dat prof. Be melmans, als algemeen secretaris en direc teur van dat Bureau, althans eenigermate in zijn professorale werkzaamheden werd ver licht. Hier kon hij zich meer aan het groote werk geven, van hier zond hij zijn artikelen in de pers, zijn protesten, zijn waarschuwin gen. zijn verzoeken, alles in 't belang der rei ne zeden, om de brutaliteit dér ontucht te bre ken. Ja, ook positief wilde hij zooveel mo gelijk werkzaam zijn door steun aan het goede tooneel en aan de witte films, door bevordering der goede pers. Met dit doel werd o.a. een Eer en Deugdboekhandel dcor het Centraal Bureau geopend. Eindelijk moeien wij hier nog wijzen op de internationale betrekkingen, die „Voor Eer en Deugd" sinds 1910 heeft aangeknoopt en waardoor de vereeniging ook in het bui tenland een goeden naam heeft. Als lid van de „Fédération abolitionnisle internationale" woonde professor Bemelmans, vertegenwoor- "diger van de Société „Pour l'Honneur et la Vertu" (geliik het verslag zegt), de interna tionale conferentie te Genève bij. In dat zelfde jaar woonde hij als directeur van het Centraal Bureau van „Voor Eer en Deugd" te Brussel bij het ..Deuvième Congres Inter national pour la Protection de 1' Enfance." In de „Germania" van 24 October 1920 en in de „AHgeroeine Rundschau" van 20 No vember 1920 werd de Hollandschc vereeni ging „Fiihr Ehre und Tugend" aan de Duil- sche katholieken ten voorbeeld gesteld. De Engelsche „Universe" van 24 Juni 1921 maakte met lof melding van de rrouwenaf- deeling der Hollandsche vereeniging „Honor and Virtue". In Brazilië was reeds in 1915 ,.Pro-Honra c Virtnde" ingevoerd. In het Iinliaansche tijdschrift „Civiltii Cattcrlica" 1922 vol. 3 p. 187 werd de inrichting en werkwijze van onze Roomsche zedelijkheids organisatie „Pro Onore et Virtu" met lof vermeld. Bovendien maakte prof. Bemelmans voor eenige jaren een studiereis naar Hamburg om er de werkwijze van de „Mitternachts- mission" onder leiding van Adolf Muller en naar Graz om er den arbeid van „Oester- reichs Volkerwacht" onder leiding van Br. Johann Ude nader te leeren kennen en om naar hunne voorbeelden ons Cenlraal Bureau volgens de eischen des tijds er practisch in te richten. Na dit vluchtig overzicht van hetgeen sinds 1910 de vereeniging „Voor Eer en Deugd" geworden is en gedaan heeft grootendcels door prof. Bemelmans en de rest niet zonder hem zij hier nog slechts herinnerd aan den spot en miskenning, waaraan hij in vele anti-katholieke kringen (personen en geschriflen) blootstaat. Ziin naam verbeeldt er een beginsel, het begin sel van „Voor Eer en Deugd". Die spot en die miskenning worden grooter, naarmate de vijanden onz-er katholieke levens- en wereld beschouwing het aan prof. Bemelmans mee- nen te moeten wijten, dat meer en meer bewaarheid wordt, wat de liberale „Nieuwe Rotterdamsche Courant" reeds voor ruim f> jaren tot haar spijt moest erkennen, dat ..Voor Eer en Deugd" toch wat te beteeke- nen heeft." Wij eindigen dan dit koperen jubilé-nrtikel met den' liturgischen wensch: ad multas an- nos! Moge het aan prof. Bemelmans gegeven zijn nog tal van jaren zien ïe besteden en over te besteden voor het zedelijk welzijn van ons volk! M. M. VAN GRINSVEN C.ss.R. Roermond. 1) Zie het verslag Ons Volk en de Tuchl, uitgave J. Marks, den Haag. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de Hoofdstad in feesttooi is. Overrl is druk ge vlagd. Uit tal van particuliere huizen wap pert het rood-wit-blauw. Aan de beugels der trams zijn de nationale wimpels bevestigd. Velen trokken al vroeg naar de binnen stad, om den ceremonieelen stoet te zien. Op den Dam werd te 9 uur de eerewacht van de Eerste School van Verlofsofficieren afgelost door een van de marine. Kort na 10 uur reden de hofrijtuigen voor en H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hen drik bestegen het gala-rijtuig en voorafge gaan, door den burgemeester en gevolgd door de hofhouding werd onder hoera-geroep van het publiek naar het Centraal-Station gere den. In de koninklijke wachtkamer van het station waren, toen de vorstelijke personen binnentraden een groot aantal autoriteiten aanwezig, met wie Hare Majesteit zich en kele oogenblikken onderhield. Toen het sein gegeven werd, dat de salontrein in aan tocht v/as, begaf de Koningin zich naar het perron. De Koninklijke trein reed precies te 10.31 uur het station binnen. Het orkest speelde het Zweedsche volkslied, gevolgd door het Wilhelmus. De Koning steeg uit en trad onmiddellijk op Hare Majesteit toe, die Koning Gustaaf hartelijk begroette. De Koningin stelde verschillende autori teiten aan den Koning voor, waarna de leden van het Zweedsche gevolg waaronder ook de Zweedsche gezant bij het Nederlandsche Hof, aan de Koningin werden voorgesteld. De Koning, begeleid door de Koningin en den Prins, inspecteerde daarop de op het perron opgestelde eerewacht van het detache ment le school voor verlofsofficieren. Na de officieele ontvangst op het perron begaven de koninklijke personen zich naar de koninklijke wachtkamer waar de Koningin de verschillende autoriteiten aan den Zwe.ed- schen Koning voorstelde. Tegen elf uur bestegen de Koningin met haren hoogen gast en Prins Hendrik het galarijtuig dat bespannen was met zes door twee postillons van den zadel bereden paar den. Voorafgegaan en gevolgd door een eere wacht gevormd door een escadron van het lste regiment huzaren onder bevel van rit meester Fabius zette de stoet zich onder het gejuich der menigte in beweging. Geruimen tijd voor de aankomst van den ceremonieelen stoet hadden honderden zich langs het Damrak geschaard. Schier huis aan huis werd gevlagd. De vensters der hui zen waren door tal van belangstellenden bezet. Bij het voorbijtrekken van den stoet werd gejuicht en gewuifd. Voorafgegaan door cavalerie, reed het galarijtuig den Dam op. De eerewacht der marine presenteerde het geweer, de muziek speelde het Zweedsche volkslied, gevolgd door het Wilhelmus. Het eere-escorte der huzaren stelde zich op voor het Paleis. De vorstelijke personen schreden langs de eerewacht ter inspectie. Toen het koninklijk gezelschap het Paleis binnenging, werd naast de koninklijke standaard die van Zweden geheschen. Weldra verschenen Koning Gustaaf, naast Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik op het balkon, waar ze de hartelijke toejuichin gen van de menigte in ontvangst namen. De muziek herhaalde de volksliederen, terwijl het eere-escorte afmarcheerde. De vereenigingen met hun vaandels kwa men nu naar voren. Deze salueerden eenige malen, waarna door de vereenigingen een ommegang werd gemaakt. Inmiddels hadden de Koningin en de Prins zich in het Paleis teruggetrokken. Langzamerhand kreeg de Dam weer eenigs- zins zijn gewone aanzien. De afzetting werd weer ingetrokken, terwijl de eerewacht was ingerukt. Te half één had ten paleize een familie dejeuner plaats. Rijtoer en bezoek aan het Scheepvaartmuseum. Na het noenmaal zijn de Koningin en de Prins met hun gast en wederzijdsch gevolg uitgereden voor een toer door de stad, die er in het bijzonder op berekend was, den Koning eenige mooie punten van het hem zoo welbekende Amsterdam te toonen. De weg voerde langs het Rokin, de Reguliers- breestraat, over het Thorbeckeplein, langs de schilderachtigste der grachten, de Regu liersgracht met haar combinatie van drie oude boogbruggen op de kruising-Keizers gracht vervolgens langs Utrechtschcstraat, Frederiksplein en Sarphatistraat, de Wees- perzijde, over de nieuwe Amstelbrug, den Weteringschans, en onder het Rijksmuseum door, dat als een poort tusschen oud- en nieuw-Amsterdam staat, naar het Scheep vaartmuseum in de De Lairessestraat. Hier was ter entvangst aanwezig het be stuur van de stichting, terwijl het dochtertje van den heer De Balbian Verster bloemen aanbood. De heeren Paul den Tex en Voorbeytel Cannenburg strekten hier den Koning van Zweden tot geleide, de heer Vattier Kraane KoninginWilhelmina, en een der andere bestuursleden Prins Hendrik. Het bestuur van het Scheepvaartmuseum had voor deze gelegenheid door de goede zorgen van den heer A. Mensing een aantal bijzondere documenten ter bezichtiging door den Koning bijeengebracht. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum\ Van het Scheepvaartmuseum in de De Lairessestraat zijn de Koningin en de Prins met den Koning van Zweden naar het Stedelijk Museum in de Paulus Potterstraat gereden, waar de officieele begroeting door het gemeentebestuur van Amsterdam plaats vond. In de hal van het museum, waar een statige palmversiering was aangebracht wa ren tegenwoordig jhr. Jan Six mr. H. K. Westendorp. Nog waren hier tegenwoordig de commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Roëll, de consul-generaal van Zweden te Amster dam, de heer C. A. Broms, de vice-consul van Zweden de heer J. C. Rosenberg, de consul-generaal van Zweden te Rotterdam de heer P. L. Mees, mevr. E. F. Adlercreutz, echtgenoote van den Zweedschen gezant, de gemeentesecretaris mr. Falkenburgh en ver schillende raadsleden. Nadat dc aanwezigen waren voorgesteld, bood prof. dr. jhr. Six den Koning van Zweden zijn geleide 3an, de heer Baard aan de Koningin en mr. Westendorp aan Prins Hendrik. Ter gelegenheid van het hooge bezoek had de directeur een keuze-tentoonstelling van schilderijen ingericht, te beginnen met de Haagsche School tot de meest modernen toe. Bij het binnentreden viel het oog het eerst op de meest bekende schepping van Jozef Israels, den grootmeester dezer school, n.l. „De Zoon van het Oude Volk." De Koning toonde veel belangstelling voor deze met zooveel zorg en kunstzin samenge stelde tentoonstelling. In de voorhal, voor deze gelegenheid als ontvangstsalon ingericht, had de officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats. Na de rede werden ververschingen rond gediend. Ruim een uur hadden de hooge gasten van het gemeentebestuur in het Ste delijke Museum vertoefd. Ongeveer 5 uur reed men naar het Palcis terug. Des avonds zou de Koningin in audiëntie ontvangen de hoofden der verschillende bij het Hof geaccrediteerde gezantschappen en daarna zou in de groote zaal het gala diner plaats hebben, waaraan ook de Konin gin Moeder zou deelnemen. Van de zijde van de Zweedsche pers wordt veel belangstelling getoond voor dit bezoek van Koning Gustaaf aan Nederland. Op het oogenblik vertoeven te Amsterdam redacteu ren van Svenska Morgenbladet, Svenska Dagbladet en van Aftonbladet. (Zie vervolg Pag. 1 Hoofdblad). <3 'C "tv ui ii BESTRIJDING VAN HET CADEAU STELSEL. Een adres van het Comité van Actie Het comité van actie tot bestrijding van het cadeaustelsel, samengesteld uit daartoe aange wezen vertegenwoordigers van fabrikanten, grossiers en detaillisten uitde levensmiddelen branche, heeft aan den Minister van Justitie een adres gericht, waarin het de aandacht vestigt op het reeds voortwoekerende kwaad van den z.g. verkoop met cadeaux. Zonder in details te treden over de vraag, welke van de vele voorkomende vormen on derstaande eigenschappen in meerdere of mindere mate bezitten, kan van den verkoop met cadeaux worden gezegd, dat deze a. de speel en gokzucht bij het publiek ont wikkelt, b. voor het koopend publiek ten zeerste een oordeel bemoeilijkt omtrent de prijswaardigheid van hetgeen gekocht wordt en daardoor c. bevordert, dat waren van inferieure kwaliteit als eerste soort worden verkocht, of het op andere wijze gemakk lijk maakt, het publiek te veel te laten betalen, d. met name den handel in levensmiddelen nog in belangrijke mate distribuant doet worden van de meest uiteenloopende andere artikelen (huishoudelijke artikelen, aardewerk, boeken, enz.) waarvan deze handel geen kennis heeft en waarvoor hij niet is ingericht. Aangezien nu het comité van meening is, dat meer speciaal op grond van de sub a. en c genoemde bezwaren, reeds verschillende van de nu toegepaste stelsels veroordeeld kunnen worden volgens art 1. van de Loterijwet en art. 328 bis van het Wetboek van Strafrecht, zou adr. het op hoogen prijs stellen, wanneer de Minister zou willen bevorderen, dat nauw lettend wordt toegezien op een gestrenge toe passing van deze beide wetsartikelen. Op dit adres dat vergezeld is van een toe lichting is adhaesiebetuiging gevraagd van alle Kamers van Koophandel en van verschil lende bonden en vereenigingen van werkge vers,wier leden bij deze kwestiege 'interesseerd kunnen zijn. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN AAN NEDERLANDERS Het is niet uitgesloten, dat de Belgische regeering nog een tweede lijst zal opmaken voor het verkenen van Belgische onderschei dingen aan Nederlanders. (Msb.) Het Overijsselsche Dagblad meldt Heden is officieel benoemd tot hoogleeraar in de Thomistische Wijsbegeerte aan de Gcm. Universiteit te Amsterdam, Pater R. R. Welschen O. P. uit het Dominicaner Klooster te Zwolle. Deze benoeming moet nog bekrachtigd worden door den Amsterdamschen Gemeen teraad. Vrij bewerkt naar den praehtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post f 1.00. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49. Haarlem. UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 2 Maart. Vandaag zijn de Franschen opnieuw Gelsenkirchen binnen gerukt met cavalerie, machinegeweren en een tanks kader teneinde de veiligheidspoli tie uit te zetten. Deze werd echter niet meer in de stad aangetroffen, doch verrast op het in de buurt gelegen vliegveld, waarheen zij ge weken was en daar omsingeld. 250 man zijn gevangen genomen en weggevoerd. Des middags trokken de Franschen weer weg. De vernieling in verschillende politiebureaux is verschrikkelijk. Alle kasten zijn met geweld open gebroken en de ruiten ingeslagen. LONDEN, 2 Maart. Reuter verneemt dat de toestand op de spoorwegen in de Britsche zone door de jongste maatregelen der Fran schen in het Rijngebied onveranderd is. De hardnekkige berichten over bemiddeling zijn geheel ongegrond. De Britsche hou ding blijft die van welwillende neutraliteit. Er bestaat geen voornemen om op eenigerlei wijze tusschenbeide te komen. DUSSELDORF. 2 Maart, Gisteren zijn uit Weddau drie treinen kolen vertrokken naar Frankrijk, 12 naar Italië, Zwitserland en Nederland en uit Hohenbudbcrg 2 treinen naar Frankrijk en I naar België. Ér zijn giste ren opnieuw 100 wagons, die onderweg waren, naar Weddau gezonden. Wij namen bezit van de belangrijke werkplaats te Mühlheim-Spel- dorf. Gisteren namen wij op het station Mühlbeim 60 wagons cokes, 30 wagons ko len, 15 locomotieven en 100 locomotieven in reparatie in beslag, benevens een belangrijk kolendepot met 8400 ton kolen, 4000 ton cokes, en een groot aantal briketten. Gisteren hebben zich 61 ambachtslieden van den spoorweg aangemeld. Het aantal Duitsche werklieden, dat zich heeft aangemeld, bedraagt thans 700. De ontvangsten in het door de Franschen en Bel een bezette gedeelte van de spoorwegdirectie Keulen in hebben Februari 120 miljoen mark bedragen, ondanks de vermindering van het spoorwegverkeer. De verordening van gene raal Degoutte, welke de gemeenten verant woordelijk stelt voor daden van sabotage, is gisteren het eerst toegepast te Kettwig, waar de telefoonlijn Dusseldorf Essen is doorgesneden en welke plaats 1 miljoen mark boete heeft gekregen. Daar de burgemeester de betaling geweigerd heeft, zal het bedrag met geweld in beslag worden genomen. DUSSELDORF, 2 Maart. De plaatsver vanger van den regeeringspresident te Dus seldorf heeft bij generaal Devigues plechtig verzet aangeteekend tegen de uitspattingen van de Fransche soldaten in de Kamer van Koophandel en het kantoor van den Land raad te Bochum. BOCHUM, 2 Maart. Tot dusver heeft het bezettingskantoor te Essen kennis ge kregen van 42 gevallen van berooving door Fransche soldaten. RECKLINGHAUSEN, 2 Maart. Van ochtend hebben de Franschen vier spoorweg ambtenaren aangehouden en hen beroofd van 60 millioen mark aan loonen, voor de uitbetaling van morgen. BOCHUM, 2 Maart. De Franschen heb ben het station Oberhausen-West weer ont ruimd. PARIJS, 2 Maart. Poincaré heeft Dariac, den voorzitter van de commissie van finan ciën, verklaard, dat de bezettingsoverheid ten aanzien van de nieuwe spoorwegorga nisatie in het bezette gebied spoedig een overschot van de inkomsten op de uitgaven verwacht en dat de maatregelen voor de kolenleveringen op den goeden weg zijn. KOBLENTZ, 2 Maart. Om tot dusver onbekende redenen heeft het telefoonkan toor vanmiddag om 12 uur den dienst ge staakt. Te Trier zijn vanmiddag de plaatsvervan gende regeeringspresident en eenige hout vesters uitgezet. DUSSELDORF, 2 Maart. Gisteren zijn te Recklinghausen 80 millioen mark aange houden, bestemd voor uitbetaling aan sta kend spoorwegpersoneel. De burgemeester van Luenen is gesommeerd om binnen 24 uur dc electrische stroomlevering te herstel len, od boete van ernstige straffen. Aan Bo chum* is een boete van 35.000 mark opge legd wegens de voorvallen van de laatste da ger, en de houding van den gemeenteraad. Dit bedrag is reeds in beslag genomen. Dank zij de krachtige maatregelen van de militaire overheid schijnt de toestand te Bochum zeer te verbeteren. De bladen mo- pen weer verschijnen. De burgemeester heeft de bevolking verzocht zich van be toogingen te onthouden. ENGELAND EN DE BEZETTING VAN DE ROER. LONDEN, 2 Maart. Het bericht omtrent de invoering van een Fransch-Belgisch be stuur op de spoorwegen in het bezette gebied, dat vanmorgen hier bekend werd, heeft een zeer onaangenamen indruk gemaakt, omdat men daarin een voorstel ziet van een blijvende bezetting iets wat tot dusverre door Parijs was ontkend. Men acht het gevaar groot, dat de conflicten zullen toenemen. Hoewel de repeling, die nog getroffen moet worden, alleen betrekking heeft op de mijnen m de Engelsche zone, waarop het Belgisch-Fran- sche bestuur niet van toepassing zal zijn, schijnt de Engelsche regeering niet te willen toestemmen in eenige regeling, waardoor zij de kans zou loopen dat de toestand in de door de Engelschen bezette zone door staking of sabotage moeilijker zou worden. Vermoede lijk is daarover Dinsdag een officieele regee- ringsverklaring te verwachten, in verband met de motie van de Engelsche arbeiders- Partij, welke een bijeenkomst van Belgische, ransche en Duitsche pariementsliedcn noo- dig acht om tot een bruikbare oplossing in zake de Roer kwestie te komen. Naar men zegt heeft Engeland op het verzoek van Frankrijk inzake het gebruik der spoorwegen in de Engelsche zone het voorstel gedaan om dage- lijks tien treinen, vijf in Noordelijke en vijf in Zuidelijke richting, ter beschikking van Frankrijk te stellen. De Engelsche regeering moet daarover in het begin van de week overleg hebben gepleegd met de vertegen woordigers van de Duitsche regeering en wel te Frankfort. Het is echter wel de vraag of Frankrijk met dit voorstel genoegen zal ne men en zoo ja of het Duitsche spoorwegper soneel de treinen zal willen dienen. In ieder geval is deze concessie de uiterste grens waartoe Engeland wil gaan. LIVERPOOL, 2 Maart. Lord Derby, de minister van oorlog, heeft gezegd dat hij, zonder dat hij de Fransche politiek in de Roer veroordeelde, volkomen de houding van de Engelsche regeering goedkeurde. „Mijn hart is voor Frankrijk, maar mijn hoofd is aan den overkant van den Rijn. Ik heb nooit geaarzeld, het nauwst mogelijke bondgenootschap tusschen Frankrijk en En geland aan te bevelen. Dit is de beste ver zekering voor den vrede. Laten wij in elk ge val niets doen om het succes van de onder neming te verhinderen. NEDERLANDSCHE VRACHTBOOTEN AANGEHOUDEN. FRANKFORT a. d. M„ 2 Maart. De Franschen hebben Woensdag te Mainz de vrachtboot Meerwijk aangehouden en gis teren te Ludwigshafen de passagiers- en vrachtboot Prins Hendrik. VERKLARINGEN VAN MAGINOT. PARIJS, 2 Maart. In den Senaat heeft Maginot, de minister van oorlog, bij de be handeling van het ontwerp op de recrutee- ring en de legerindeeling verklaard, dat Frankrijk een politiek van veiligheid en ver goedingen nastreeft. Frankrijk Verlangt naar den vrede, maar wil krachtig zijn om een hervatting van de vijandelijkheden, waarvan het zooveel geleden heeft, te vermijden. Frankrijk moet al het mogelijke doen om zijn bodem onaantastbaar te maken en ze kere dwangmaatregelen te kunnen toepassen, welke het de betaling van het verschuldigde waarborgen. Het streeft niet naar avontuur lijke ondernemingen, doch wil op voor zichtige wijze voor waarborgen zorgen. Om aan deze noodzakelijke dingen het hoofd te bieden, meent het 32 divisies en een dienst tijd van 18 maanden noodig te hebben. Hij wees op de pogingen der Duitschers om, on danks het toezicht der geallieerde commissie hun materieel te herstellen en op het feit, dat zij in staat zouden zijn in korten tijd 31 divisies op de been te brengen, en dat men bij de rijxsweer de 150.000 agenten van de schupo moet tellen, die oudstrijders zijn en een wezenlijke militaire organisatie vormen. De minister noemde den 18 maandschen diensttijd opgelegd door de omstandigheden, welke gewijzigd kan worden als deze het toelaten, doch achtte voor het oogenblik een verlaging tot 12 maanden onmogelijk. De diensttijd van 18 maanden bezorgt Frank rijk 450.000 geoefende mannen, welk aan tal niet zonder ernstig gevaar verminderd worden kan. Frankrijk heeft zijn effectief en zijn militaire uitgaven al met een derde ver minderd. Welk land gaf een dergelijk be wijs van zijn vredelievende bedoelingen? üeigië en Italië willen den diensttijd van 18 maanden herstellen en sowjet-Rusland heeft 18 maanden aangenomen voor zijn infanterie en 2 y2 jaar voor de 'andere wapens. Hij be sloot onder algemeene toejuichingen met de verklaring, dat Frankrijk, zooalng het verdrag niet geëerbiedigd wordt en het geen zekerheid hetjit, zijn leger moet handhaven, dat de oeste en zekerste waarborg voor den vrede is. UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. Londen, 2 Maart. Een krachtig pleidooi voor eenheid onder de liberalen heeft LLyd George in zijn redevoering tot de Schotsche liberale club te Ldinburg van daag gehouden. Hij verklaarde, dat terwijl de liberalen kabaal maakten en vergiftigde pijlen op elkaar schoten, de labour-partij wegliep met het Volkenbondsverdrag. Het volk zou niet luisteren naar hen, die onder mekaar ruzi- maakten. Hij stelde geen pro gramma voor maar wenschte, dat de leiders van het liberalisme van alle partijen frank en vrij over het gemeenschappelijke pro gramma zouden beraadslagen. Voor zoover ik er bij betrokken ben, verklaarde hij, be staat er geen kwestie over het leiderschap. Ik eisch noch wensch het leiderschap. Ik heb meer dan genoeg gehad van de verant woordelijkheid. Ik zal iederen leider volgen, die behoorlijk inzicht, wijsheid, moed en genialiteit heeft cm de natie te leiden tot het aanvaarden van een geloof, dat haar zal redden van reactie en revolutie. IERLAND. LONDEN, 2 Maart. Vanmorgen hebben vier rebellen te Cork een mijn doen ont ploffen in de hal van het gerechtshof dat tegenover de cathedraal ligt. Verscheidene personen werden daardoor gewond, o.a. twee kinderen die zich naar school begaven. Drie der daders zijn gear resteerd. ROME, 2 Maart Stefani meldt, dat de arrestatie van Serrati is gelast door den mi nister van binnenlandsche zaken, zoodra de Avanti van 21 Januari het manifest van de internationale van Moskou aan het Ita- liaansch proletariaat had gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Italiaansche arbeiders verlaagd worden tot Chineesche koelies of Egyptische fellahs. UIT NOORWEGEN. KRISTIANIA, 2 Maart. Het congres van de Noorsche arbeiderspartij heeft besloten Sozial-democraten te herdoopen in arbei dersblad. Torp is tot voorzitter gekozen. De partij nam een motie aan ten gunste van de 3e internationale. AMSTERDAM, 9 Maart. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bont» 2.402.50, idem Blauwe 1.501.70, idem Eigenheimers 1.601.80, idem Roode Siar 11.20, idem Blauwe Eigenheimers 1.20 1.30 per H.L. ALKMAAR, 2 Maart Kaas. Ter markt waren 60 stapels, wegende 30.000 K.G. Fa- hriekskaas, kleine 64)4, commissie 60. boerenkaas kleine 65, commissie ff Handel goed. LEEUWARDEN, 2 Maart. Boter. Aanvoer 15/3 en 72/6 v. Fabrieks- 2.07- 2.57, noleering v. commissie 2.65 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.751.24. Nagclkaas 0.60—0.86, Goudsche 0.61—1.28. Edam mer 0.80—1.23. Aanvoer 21.613 K.G. LEEUWARDEN, 2 Maart Vee. Aan- gevoerd 85 stieren 175475, 10 osen, 364 vetle koeien 200440, per K.G. 0.95 1.15, 1752 melk- en kalfkoeien i75470, 38 vette kalveren 3585, 355 pinken 75 200, 704 nuchtere kalveren 6—12, 305 vetle schapen 3058, 93 weideschapen 1430, 388 vette varkens 85185, per K.G. 0.860.94, 77 maere varkens 35 85, 202 volte biggen f 3464, 78 kleine big gen 1730, 22 paarden, 40 bokken. De handel in gebruiksvee was traag, met terug gaande prijzen; Italië kocht pinken en kalf koeien .Vette koeien niet geheel prijshou dend. Stieren traag. Vette kalveren flauwer en nuchtere lager. Varkens vaster, zouters 8588 c., Londensche 8892 ct. per K.G. Wolvee flauwer. ZWOLLE, 2 Maart. Boter. Aangw voerd 30/8 v., 25/16 v. en 140 stukken, samen 820 K.G. Prijs 1/8 v. 5054, per K.G. 2.75 —2.85. Veee. Aanvoer 860 runderen, 193 gras kalveren, 393 nuchtere kalveren, 44 schapen, 252 varkens en 409 biggen. Men besteedde voor vetle koeien 80110 ct„ dito kalveren 140180 ct„ dito varkens 8892 ct. per K.G., schapen 20—60. De handel in neurende en verschgekalfde koeien was traag; in vet vee als vorige week; in stieren minder; in kalveren slecht LEEUWARDEN, 2 Maart. Kaas. Sleutel- kaas 75124, Nagelkaas 6086, Goud sche kaas 61128, Edammer 80—123. Aanvoer 21.613 Kg. Aanvoer boler 15-3 en 72-6. Prijs 2.072.57, Commissie f 2.65. LEIDEN, 2 Maart Kaas. Aangevoerd 25 partijen kaas. Besteed werd: le soort Goud sche kaas per 50 Kg. 6569, 2e soort Goudsche kaas per 50 Kg. 60—54, le srt. Leidsche kaos per 50 Kg. 5659. Handel stug. Aan de Stadswaag gewogen: 24 par tijtjes, 909 st., 6618 Kg. LANGENDIJK, 3 Maart. In de heden ge> houden veilingen werd betaald voor roode kool le soort per 100 Kg. 2.504.60; 2e soort 1.602.40; gele kool le soort f 1.30 2.80; 2e soort 0.601.20; Deensche wit te kool le soort 22.30; id. 2e soort 1.50 1.90; uien drielingen 1.301.40; uien le soort 1.402.60; spruitkool f 2.80; losse wortelen 1.201.30. Aanvoer 69.000 Kg. roode kool, 76.200 Kg. witte kool, 118.600 Kg. gele kool, 10.550 Kg. losse wortelen, 29.450 Kg. uien, 75 Kg. spruitkool. LEIDEN, 2 Maart. Aanvoer; 793 runderen, 235 (kalveren, 367 schapen, 1217 varkens, 2 stieren f 140—420; 268 melk- en kalilkoeien 215510; 304 varekoeien 104325; 219 vette ossen f 270620, 75116cet*t per Kg.; 5 vette kalveren f 85130, 115190 cent per Kg.; 230 nuchtere 'kalveren f 615; 300 vette schpen f 3554, 8496 cent per Kg.; 67 weideschapen f 2537; 569 magere varkens f 30—60, 8488 cent per Kg.; 648 biggen 1628; 4 paarden 90110; 3 bokken en geiten f 510. HOOFDDORP, 1 Maart. Tarwe oude f 12,75 13,25, 'idem nieuwe f 9,7510,75; Rogge f 9,2510; Gerst ShevaWier ƒ1010,50; Win- f 9.2510; Gerst Chevaitëer 10—10.50; Win- Duivebocnen 1617; Panrdebooinen 10,50 11,25; Bruine boenen 1517; Groene erwten 1821; Vale erwten 1416; Kar wei f 145—156; Geel mosterd 2528; Blairwmnanzaad f 5460; Kamiuieraad f 14,25 15,25, prijzen par 100 Kg. Te Tilburg is de chauffeur van de hout handelaarsfirma Key, vermoedelijk wegens het niet uitschakelen van den motor, tussches de vrachtauto en een muur doodgedrukt. lingen. Ook de kleuren waren te helder, zoo dat het oog weldra vermoeid was van zooveel pracht Dit is onze zant, zeide zij, met krullende Sp: zie eens wat gekt kan doen, voegde zij ir bij. Verveelt uw fortuin u reeds, Letly, of reracht gij den nieuwen srtand waartoe liet u verheven heefl? Het is misschien een verbetering, zeide zij; ik heb niet veel lijd om er over na le denken. Ik betreur het verleden niet, al riet fe toekoajst er dan ook niet helder uit. en »1 zie ik geen uwer voorzeggingen daarin ver vuld. Uw nieuw leven begint ook eerst. Ik heb hier somtijds een gevoel, alsof wij een diefstal hadden gepleegd, mijnheer Gear. Op andere oogenblikken verbeeld ik mij weer. dat dit atles ons rechtmatig toe komt. Ik ben zoo veranderlijk, geen twee dagen aohiereen blijf ik mij zelve gelijk. Ik was een sombere, teleurgestelde vrouw, toen ik u leerde kennen, en ik kan dat karakter In onzen nieuwen toestand nog maar niet af leggen. Maar ik doe mijn best, riep zij uit, terwijl zij het lvoofd vol mi na editing in den nek wierp. Ik tracht trotsch te zijn! Ik bewonderde juist haar belere manieren, haar Irotsche houding, haar schoone gestalte en edele gelaal strekken. Zij had nog veel van haar vroegere manieren overgehouden, maar toch had zij iets beschaafds en fijns in haar. doen aangenomen. Ziel gij kens deze zaal te vergroolen, zonder het algemeene plan te benadeelen? vroeg zij mij. Ja, dat geloof ik toch wel. Volg mij dan hierheen. Ik kende den weg evengoed als Lelty Ray; ik had mijn plan zoo goed bestudeerd, en nog niets vergeten. Wij wandelden door de zalen, zooals mevrouw Rav verlangde; ik merkte op, dat de bibliotheek gemakkelijk vergroot, en er, volgens liet verlangen der eigenares nog een kamer boven de biblio theek gebouwd kon worden. Toen wij op onzen terugweg naar de be nedenkamer waren, vroeg Lelty eensklaps: Hebt gij uw zuster al bezocht: Ik ga haar aanstonds bezoeken. Gij ziet haar waarschijnlijk nu en dan? Wij zijn geburen. Haar echtgenoot en zij bezoeken ons van tijd tot tijd. Mijnheer Gear, voegde zij er kortaf bij. Ik houd niet van uw zuster. Ik geloof dot gij de eersite zijl, die dat ooit gezegd heeft, antwoordde ik eenigsrins koel. Ik ben een eenvoudige vrouw, zeide zij, en zeg ronduit mijn meening. Ik heb haar meer dan eens mijn afkeer willen toonen, maar zij weet dien als zij hier is, op de een of andere wijze te overwinnen. Telkens als zij vertrokken is, haat ik haar nog meer dan vroeger. Waarom vertelt gij mij dat? Ik weet het niet. Mij dunkt dat het ge- huichel zou zijn als ik mij hield alsof zij mij beviel. Ik hoop dat gij haar dit zult zeggen, en dal zij mij daarna beier zal begrijpen. Dat is alles. En haar echtgenoot, haat gij dien om harentwille ook! Zij drukte dc hand haastig tegen haar hart, als had ik haar daar gewond; haar groote donkere oogen schoten vuur, toen zij mij weer aanzag. Of ik hem haal? herhaalde zij: waarom vraagt gij dat? Ik dacht dat het mogelijk kon zijn. Welnu dan: ja.... ik haat hem ook! Zij klemde haar witte tanden op elkander, en sprak er doorheen, maar haar antwoord kwam aarzelend en zij bedacht zich eer zij hel uitsasle. Haar woorden wekten een vree- geren argwaan die lang gesluimerd had, op nieuw bij mij op. Weer vereenigden zich de geesten op het oude strijdperk, om alle be daarde redeneering le bestrijden. Laat ons terugkoeren, zeide zij huive rend; of hebt gij mij nog meer te vragen? Ik heb u niets meer te vragen. Mag ik u dan een vraag doen? Welzeker. Wat bracht uw broeder op het denk beeld, naar Neillewood te komen? Ik zou niet goed geweten hebben hoe hierop te antwoorden, zelfs als ik zijn be weegredenen doorgrond had. Ik weet wat hom hier boeit, zeide zij; maar waartoe 's hij naar hier gekomen? Hij zegt, dat hij naar verandering van plaats en lucht verlangde; ik had he,m vroe ger meermalen over Neillewood gesproken. Hij zegt, herhaalde zij, mij op mijne woorden trachtend te vangen; gij twijfelt dus aan hetgeen hij zegt? Neen, waarom zou ik mijn eigen broeder wantrouwen? Ik wantrouw bom, zeide Letty; ik wan trouw de beweegredenen van zijn komst naar hier. Hij is een laaghartige vrek, die in staat zou zijn, zijn ziel voor geld te ver- kcopen. Ik vrees dat ik hem dit weldra zal moeien zeggen. Is hij verliefd op u geworden, Letty? vroeg ik. Op mij! riep zij vol minachting uil, zou zulk een mensch mij zoo durven bcleedigen? Ik geloof dat ik hem een slag in het aange zicht zou geven als hij dat durfde wagen. Gij denkt toch niet, i'k hoop toch niet, dat gij hem verdenkt van Ik denk dat hij hier een laaghartige rol speelt en dat moeder dit even goed ziet als ik, eri hem achter zijn rug uittocht. Ver tel hem dat! Ik gejoof diat ik het doen zal, zeide ik nadenkend. Zijn er behalve u nog meer Gears? vroeg zij nu. Niemand dan mijn moeder. Ik herinner mij niet in een familie ooit zulke tegenstrijdige karakters ontmoet te hebben als in de uwe, Hoe komt het dat cü zoo van uw broeder en uw zuster ver schilt? Het onderscheid is misschien zoo heel groot niet, merkte ik op. Ik kan voor u genegenheid opvatten eens meende ik zelfs dat ik gelukkig zou zijn, als gij mijn broeder waart als ik u al mijne irezwaren kon toevertrouwen en mij door uw goeden raad en broederliefde gesterkt mocht gevoelen. Maar de anderenl Zij stampvoette ongeduldig op den sleenen vloer voor de kamers, waar zij was blijven stilstaan, om, eer zij binnentrad, nog die op merking te maken. Mevrouw Ray was in een even ongeduldige stemming als haar dochter. Wal zijt gij lan gweggebleven! sprak de oude, loen wij weer bij baar kwamen; waar over hebt gij gepraat? Over mij? Neen, zeide Letty. Welnu, dan over de verbouwingen. Als gij met de zaal wilt beginnen, zullen wij ons feest al spoedig kunnen geven. De bibliotheek is minder haastig. Ik zal u morgen het bestek zenden, me vrouw Ray Ik dank u. Gij blijft hier zeker niet avond malen? Neen, ik dank u. Ik moet nog een be zoek afleggen. Aan uw zuster? Ik antwoordde toestemmend. Ha, zij is een schoone vrouw! Zij heeft manieren. Maar Leltv wil er geen voorbeeld aan nemen, al kan zij, en diat is geheel onnoo- dig, andere menschen goed nabootsen. Er rit ■leven in mevrouw Vaughan. Zij weet zich overal uit te redden, en zij beschouwt de za ken altijd van de helderste zijde. Gij moogt recht trotsch op uwe zuster rijn, mijn beer Gear. Deze lofrede, welke zoo verschilde van het oordeel van hare doohter beviel mij niet. Gevoelde Letty zich beJeedigd omdat El len haar ten voorbeeld werd gesteld, en was daardoor haar afkeer voor mijn zuster ont staan? Of bestond er een andere, diepere oorzaak voor dien afkeer, welke reden Lelty zeer goed kende, maar die rij voor zich zeiven hield, en waaraan zij peins de, wanneer zij zooals nu in het vuur staarde? HL Het was op slag van 10 uur, toen ik voor het oude kasteel stond- Ik zou misschien naar huis teruggekeerd zijn,, en den volgenden dag op geschikter uur mijn bezoek hebben afgelegd, als ik niet aan mijn vrouw beloofd had, Ellen dien avond te bezoeken, JTordf vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 14