SUCCES {imrnm Ze erdag 3 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14377 Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. De nieuwe ziekte. STADSNIEUWS. AGEMDA ingszsnden Msdedeeüngen. Kracht en Energie Ingezonden Mededeelïngen De Koning van Zweden in ons land. Door adverteeren fBEHANGERf MEUBELMAKER 4 MAART AfiEKDA 5 MAART a 75 cents per regel. 1 Een kenteeken. „Sursum Corda". Verzameling periodieke cijfers. Tegen Rheumatiek; Hoofd- en Zenuwpijnen, Influenza a De inkorrst van den Koning van Zweden in Amsterdam. ADVERTEER ^rr b» M. I. rr sSk Een cursus voor niet-Katholieken J. J. VYEBER ZOON Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT „Modern". abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per posl p kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. AdverFentiën 35 eenfs per regel. Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling: op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Iedere periode heelt haar eigen kwalen en ziekten; die van onzen tijd is 't chauvinisme, de fanatieke hartstochten, welke zich als vaderlandsliefde aandient, maar die niet an ders is dan zelfverwatenheid, het eigen land en volk afgodisch vereerend, omdat men weet daarmee zich zelf en zijn eigen belangen te dienen en te verheerlijken. Wie gemeend mocht hebben, dat met de ellende van den grooten oorlog dat chauvi nisme zou verdwijnen, moet wel bitter te leurgesteld uitkomen, nu er wellicht in heel de wereldgeschiedenis geen tijdperk valt aan te wijzen, waarin 't patriotisme tot zulk een razernij is opgevoerd als in onzen tijd. Een der ergste lijders aan deze modeziekte is Frankrijk, waar het chauvinisme met den dag groeit tot een gevaar voor nieuwe verstoring van den wereldvrede. Het ergste is, dat de aangetasten anderen, totaal onschuldigen niet met rust kunnen la ten en in hun overhitte verbeelding de da bden van die anderen voortdurend in een valsch licht zien. Daar is b.v. het befaamde ationalistische blad van Léon Daudet, „L'action francaise", dat voortdurend gele genheid biedt om voor de gevaarlijke uitin gen der moderne ziekte te waarschuwen. Zie hier een staaltje van de laatste dagen, waar in wij, Nederlanders, zelf betrokken zijn. Op de meest opvallende plaats van het blad lezen wij de volgende waarschuwing aan alle oprechte Franschen: „In Nederland is het on derwijs in het Fransch afgeschaft. In Zwit serland is de overeenkomst over de grens stroken om Duitschgezinde redenen mislukt. Men valt ons aan in geheel de wereld.... Conclusie: sluiten wij de gelederen voor weerstand. Ja, naar Berlijn!" Men zal natuurlijk bij zulke taal glimla chen, maar late het toch niet bij lachen al leen. Men moet bedenken, dat geen tiende procent van het Fransche volk op de hoogte is van onze binnenlandsche politiek; dat dus leuzen als: „in Nederland wordt het Fransch afgeschaft uit haat tegen Frankrijk en uit vriendelijkheid tegenover Duitschland" er bij de groote massa grif ingaan. Nu weet een kind van ons land, dat de strijd over de af schaffing van het Fransch op de lagere school een zuiver paedagogisch geschil is van al jaren her, dat bij de behandeling der iongste onderwijswetgeving beslist is en dus inet internationale gevoelens niets te maken beeft. Er is buiten Frankrijk geen land op de wereld, waar zooveel Fransch wordt ge leerd als in het onze en waar men dit blijft doen. Toch wordt een zuiver paedagogische maatregel voor chauvinistische propaganda aangegrepen. De vraag al meer gedaan is, of van Nederlandschen kant niet krachti ger tegen dergelijken laster moet worden op getreden tot bescherming van onzen goeden neutralen naam! Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert half 3. 'iotel Spoorzicht, Stationsplein. Matinée en avondconcert. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Studieclub 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Bestuur Begrafenjisvereeniging 8 uur. Stadsschouwburg Mirsikalische Kammer- spdeJe 8 uur. Sem. Concertzaal Concert Etienne-Cats 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. ft. K. Leeszaal en uitlecnbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 1214, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 1 ur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Aibeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 lot half 12, des nam. van 3 lot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Belrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. Ti. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze weetic waargenomen door Van Rijm's Apotheek .Kleine Houtweg 15 en de fa. C. G. Loomeijex Zn., Zij',weg 88. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78, is des Zondags en des nachts ge opend. 50ste LEZING. Dinsdagavond IJ. hield de heer Meyeranik zijn 50ste lezing over het Rechten van Men- scben uit het water, enz., voor een groep cur sisten der Vereeniging K. en O. Hoewel dit niet woog genoeg bekend was om hem een hulde te bewijzen, die paste bij dit merkwaardige oogenb'ik, was er toch ge legenheid om Mevr. WiClekes Mac Donald in staat te stelten, de verdiensten van den spre ker-jubilaris te memoireeren. Zij bracht een aardige herinnering uit reeds lang vervlogen ('ogen te berde, die duidelijk deed uitkomen, hoe de jubilaris reeds een geruim aantal ja ren geleden zijn tijd en toewijding gaf tot red ding van zijn modernen sohen. Dr. Veen, de eigenlijke leider van de?"" E. en O.-cursus, leidde den spreker in, wan, de heer Meyer-ink een boeiende, door z"li gehoor met aandacht gevolgde voordracht hield. d"c h™rrcc.';'r Schotiuaoonee!", schreef ons "°rs' A"»«rdam. i'celooDtn t.,1*1 '"Spannfode I U» E,, 't °.n/ ee' 6 lang 1 achterr^iTc» pfV0'J* d* een poos I fen Sanaiogen gebruiken zal," bet Zenuw;terl:encfVoecfsel WW Men kent wel de muzikale werkloozen of werklooze muzikanten, die de stad opvroo- lijken mei allerlei populaire deuntjes. Nu zijn ook de Duilsche muzikanten weer in de stad gekomen en door het werklooze muziek korps is nu besloten, vanaf Maandag als onderschcidingsteeken een rood-witten band om de pet le dragen. Ter gelegenheid van bet 6-jarig bestaan houdt de Chr. Politieagenten-Vereeniging „Sursum Corda", afd. Haarlem van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Neder land, Dinsdagavond a.s. om 7 uur in „St. Bavo" een feestvergadering. De beer W de Jong, vrijgestelde van den Bond, zal de feestrede houden De heer Hooy stelt de Kamer van Koop handel voor, het Bureau op te dragen, pe riodiek die cijfers le verzamelen, die op de minst kostbare wijze in haar bezit kunnen kmner en voor handel en nijverheid van be lang zijn. In de toelichting zegt de heer Hooy, dat de behandeling van zijn vorige voorstel (sta- tisliekbureau) hem de overtuiging heeft ge schonken, dat meerdere tegenstemmers tegen zijn voorstel gestemd hebben, omdat zij, hoewel in beginsel voelende voor statistisch materiaal, hiervoor het voorstel te groot op gevat achtten, waardoor hel zeer sroole kos ten met zich zou slepen. In hoeverre die vrees gegrond was. laat spr. in het midden, slechts wil hij er op wijzen, dat in zijn nieuw voorslei de soberheid tol het uiterste be tracht is en de kosten-bczwaren dus uitge schakeld kunnen worden. a 75 cents per regel. en derjelijken, werkt Togal onovertroffen. Door de verrassende, goede resultaten met Togal verkregen, heeft dit praeparaat zich een alge.aeene bekendheid verworven. To gal is naar de nieuwste begrippen samen gesteld, cn daar het sterk het urine-zuur af scheidt, gaat het direct naar de bron der pij nen. Geen s.hadelijke nawerking. Een uit stekend hulpmiddel tegen verkoudheden, hoofdpijn, rheumatiek, jicht, ischias, spit, in fluenza en alerlei pijnen. De directe pijn stillende werking van Togal maakt het tot een waardevol middel tegen slapeloosheid. In alle apotheken verkrijgbaar. Imp. A. J. AMEIJE, Prinsengracht 1113, Amsterdam. (Adv.) KUNSTZAAL SMIT. TENTOONSTELLING VAN SCHILDE- RITEN EN TEEKENINGEN DOOR WIL LEM VAN DORT. Reeds eerder schreven we hier een waar- deerend oordeel over het werk van Van Dort en onze rr.eening is, na het zien van deze tentoonstelling, vrijwel ongewijzigd. Zijn inzichten zijn dezelfde gebleven, hij behan delt nog dezelfde onderwerpen en ook in zijn techniek is geen verandering van be- teekenis te bespeuren. Wel lijkt het ons, dat de schilder zijn palet tracht te veranderen en naar meer licht streeft. Van Dort behoort niet tot de jongeren, maar hij is toch niet op een zoodanigen leeftijd gekomen dat we moeten aannemen dat hij „uitgepraat" is. Dat zou jammer zijn want hij heeft on getwijfeld talent, hoe anders kon hij het van ansjovisvisscher tot schilder van beteeke- nis brengen? We lazen namelijk van hem, dat hij in 1875 te Bergen op Zoom werd ge boren en zich tot zijn achttiende jaar met de vischvangst bezig hield. Zijn vrijen tijd vulde hij met teekenen, dat hem een ware liefheb berij was. Toen kreeg hij les van ten Have, daarna van Gips, beiden teekenleeraren in zijn geboorteplaats. Haverman hielp hem voort en zoo kwam hij te Antwerpen, waar hij studeerde onder van Oudera en de Vriendt. Aan steun heeft het hem overi gens niet ontbroken, drie jaren was hij par ticulier pensionaire van H. M. de Koningin, terwijl hij evenveel malen de Koninklijke toelage verwierf. Zoo was hij in de gelegen heid te Parijs en te Amsterdam aan de aca demie zich verder te ontwikkelen. Zijn voorliefde voor de zee, voor schepen en schuiten, voor visschers- en havenplaat sen is dus gemakkelijk te verklaren en maar zelden behandelt hij een onderwerp dat daar buiten valt. Van Dort behoort tot de impres sionistische school en de invloed van onzen grootsten impressionist Breitner laat hem niet los, al vinden we er in zijn latere werken minder de bewijzen van. Hij is, wat men wel noemt, een geboren schilder, een die gemakkelijk met de verf weet om te gaan en in de techniek doorkneed is. Het is kloek werk, wat er uit zijn handen komt en het boeit ons om de pakkende weergave van de realiteit. Een teekenaar, in de gewone beteekenis, is v. Dort, niet 'ct is eer schilderen met houts kool, wat hij d et en meestal zijn de teeke- ningen de studies, die aan het schilderij vooraf gaan. Er zijn er echter onder die men graag als kunstwerk aan zijn wand wil han gen. We noemen bijv. de knotwilgen, cle voorstudie van schilderij no. 15 (Witte bark) en het volkstafreeltje. M. v. d. W. NIEUWE POSTZEGELS. De nieuwe postzegels van 1, 2, 2 en 4 ct. Zijn gereed om binnenkort in gebruik te worden genomen fijn-kleurige zegeltjes in paars, rood, groen en blauw. Veruit het best geslaagd lijkt ons het 4-ct.-zegeltje, naar ontwerp van N. J. van de Vechthet cijfer, wit op blauwen grond, komt duidelijk uit, het decoratief geheel voldoet door levendige gebondenheid. Duidelijkheid een eerste vereischte voor een zegel valt ook te waardeeren in het ontwerp van S. H. de Roos maar de ver schillende deelen, waaruit het bestaat het cijfer, de posthoorn, het wapen, het woord Nederland, vormen geen sluitend geheel de fijne lijntjes en krulletjes in den achter grond binden niet, ze zijn er overbodig. M. de Klerk's zegels van 1 en 2 ct. zijn ongeveer gelijk van teekening het laatst genoemde is het beste, omdat daarop de meeste ruimte voor het cijfer bleefde 2 is dadelijk herkenbaar, de 1 daarentegen niet. Om de ruimte langs beide kanten te vullen heeft de ontwerper het cijfer verdubbeld, en de woorden een (twee) cent aangebracht het zegel werd er nog onduidelijker door. Deze zegels, met hun grillig en dicht orna ment, dat met het bloote oog niet valt te ontraadselen, voldoen veel minder dan de eenvoudige van Van de Vecht en De Roos. Gelijk bekend is zijn de postzegels het resultaat van een in 1920 uitgeschreven prijs vraag ze werden voor uitvoering aanvaard op advies van een jury, bestaande uit de hee- ren K. P. C. de Bazel, W. A. van Konijnen burg, J. C. Pull, J- F. van Royen, G. V. van dep Schooren, J. G. Veldheer en J. D. Tres- ling, secretaris. VERBOUWING. Met de verbouwing van het verbrande perceel in de Barrevoetestraat, hetwelk na den brand in het vorige ja r steeds in dien toestand is bijven staan, heeft men thans een aanvang gemaakt. INDEELING LICHTING 1923. De eerste groep miliciens der lichting 1923 zal op Dinsdag 20 Maart alhier, des voormiddags 11 uur, worden ingelicht. Deze indeeling zal geschieden in de soldatencanli- ne der voormalige infanteriekazerne aan den Koudenhorn, dus niet, zooals jaren ach tereen gebruikelijk was, aan den Doelen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Van den Directeur-Generaal der Posterijen enTelegrafie ontving de Kamer van Koophan del de mededeeling, dat meermalen door den handel reclameformulieren verspreid worden welke zeer veel gelijken op de telegramfor mulieren, bij den rijkstclegraafdienst in ge bruik. Het bezigen van dergelijke reclamebil jetten is ongewenscht, aangezien het van veel belang is, dat rijksformulieren dadelijk door het publiek worden herkend. Voorts zij opgemerkt dat de nadruk van telegramformulieren verboden is. De Kamer meent deze mededeelingen in zoo ruim mogelijke mate bekend te moeten Het gala-diner. Nadat omstreeks half acht gisteravond in de Troonzaal van het Kon. paleis de hoofden Van verschillende bij het hof geaccrediteerd gezantschappen in audiëntie waren ontvan gen, begon om acht uur het gala-diner in de Burgerzaal. Met den Zweedschen Koning, onze Koningin en haar gemaal, nam ook de Koningin-Moeder aan dezen galamaaltijd deel. Tot de genoodigden behoorden o. a. de gezant van Zweden bij ons hof, de heer Adlercreutz en echtgenoote. Uitgenoodigd waren tevens de chefs van de missies, geaccre diteerd bij ons hof, alle ministers, de Voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, de resident en de procureur-generaal bij den Hoogen Raad, de Commissarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland, de directeur van het kabinet der Koningin, de burgemeester van Amsterdam met de wet houders J. ter Haar en I. H. J. Vos, de loco burgemeester van 's-Gravenhage A. C. A. van Vuuren, met de wethouders mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. J. A. de Wilde, de burgemeester van Rotterdam met de wet houders, enz. In het geheel waren er 115 couverts. De tafelversiering bestond uit witt tulpen en aronskelken. Het licht der kaarsen en van de olielampen maakte een schitterend cf jfget» Tafelrede der Koningin. De Koningin heeft gisteren aan den gala maaltijd ten paleize te Amsterdam de vol gende rede in het Fransch tot den koning van Zweden gehouden Sire, Met vreugde begroet ik Uwe Majesteit in Mijne Hoofdstad. De hartelijke wijze, waarop Uwe Majesteit door de bevolking van Am sterdam ontvangen werd heeft Haar bewezen, dat het Nederlandsche volk in Mijne gevoe lens deelt en hoogen prijs stelt op dit vriende lijk bezoek van den Souverein van een land, waarvoor het oprechte sympathie gevoelt. Aan mijn verblijf te Stockholm heb ik de aangenaamste herinnering behouden, en ik neem deze gelegenheid te baat om Uwe Majesteit nogmaals de verzekering te geven van de erkentelijkheid, welke ik, evenals Mijn Gemaal, gevoel voor de hartelijke gastvrij heid, welke Ons verleden jaar bij Ons be zoek aan Zweden geboden werd. De prijs welken Uwe Majesteit er op heeft esteld dat bezoek spoedig te beantwoorden, is Mij een uiting te meer van de gevoelens van hartelijke vriendschap, welke een zoo geluk kigen band vormen tusschen Onze huizen en Onze Volkeren. De uitstekende betrekkingen, welke sedert eeuwen tusschen Nederland en Zweden be staan en welke in gemeenschap van denkwij ze en van belangen haren oorsprong vinden zijn bevestigd door de gemeenschappelijke liefde voor onafhankelijkheid en recht. Zij konden slechts versterkt worden door de menigvuldige aanraking, welke als van zelve tusschen Onze Regeeringen ontstond als ge volg van de gemeenschappelijke zorgen, welke uit den wereldoorlog voortkwamen, en welke, tot Mijn diep leedwezen, ondanks het sluiten van den vrede nog niet zijn wegge nomen. Mogen Onze voortgezette pogingen er toe bijdragen, eindelijk voor de menschheid de toestanden in het leven te roepen, welke zij behoeft om zich zonder andere bekommer nis te kunnen wijden aan de werken des vredes. Hartelijk dank Ik Uwe Majesteit voor Haar bezoek en betreur het alleen aan Hare zijde Hare Doorluchtige Gemalin te missen, voor wier gezondheid ik de beste wenschen uitspreek. Ik hef mijn glas op ter eere van Uwe Ma jesteit, voor het geluk van Hare Majesteit de Koningin en van het Koninklijk Huis en Ik drink op de welvaart van het Zweedsche Volk. Des konings antwoord. De koning van Zweden beantwoordde de ze toespraak als volgt Mevrouw, ik verzoek Uwe Majesteit mijn hartelijken dank te aan vaarden voor de vriendelijke woorden, die zij tot mij heeft gericht. Ik stel er prijs op haar ook mijn levendigen dank te betui gen voor de zoo prachtige, hartelijke ont- (Vervolg van pag. 2 Vierde Blad). vangst, die mij zoowel van haar als van het Nederlandsche volk is ten deel gevallen en waardoor ik zeer getroffen ben. Ik betreur oprecht dat de toestand van de konin gin, mijn gemalin, haar niet veroorloofd heeft mij te vergezellen gelijk zij gaarne had ge- wenscht bij het bezoek, dat ik met graagte aan dit land breng. Ik dank Uwe Majesteit voor de wenschen, die zij voor haar herstel heeft uitgesproken. Het verheugt mij dat Uwe Majesteit een aangename herinnering heeft bewaard aan haar bezoek aan Zweden en ik kan haar verzekeren dat mijn bezoek aan Nederland bij mij eveneens herinnerin gen zal achterlaten, die mij zeer dierbaar zul len blijven. Uwe Majesteit heeft terecht in herinne ring gebracht dat tusschen onze Huizen en onze volkeren banden van hartelijke vriend schap bestaan, die nog versterkt zijn gedu rende en na den grooten oorlog door samen werking, gericht op de handhaving van ge meenschappelijke belangen, waarvan onge twijfeld het herstel van het uitgeput en ver armd Europa het meest belangrijk is. Onze beide landen koesteren elk voor zich den op rechten wensch, dat een uitweg zal worden geopend uit de huidige moeilijkheden en dat er tusschen de volkeren een vreedzame en vruchtbare samenwerking zal worden her steld, die op het recht is gegrondvest. Uwe Majesteit kan dan ook verzekerd zijn, dat ik mij van ganscher harte aansluit bij den wensch dien zij te dezen aanzien heeft uitgespro ken en dat ik niets zal nalaten wat zal kun nen bijdragen van mijn kant tot het schep pen van voorwaarden, gunstig voor de ver wezenlijking daarvan. Uwe Majesteit ver- oorlove mij bij deze gelegenheid mijn leven dige bewondering uit te spreken voor de hooge eigenschappen, waarvan zij geduren de haar regeering zoovele blijken heeft ge geven en in het bijzonder voor de wijsheid, waarmede zij dit land heeft weten te leiden door de ernstige moeilijkheden van de oor logsjaren. Ik weet ook dat haar volk haar deswege dankbaarheid en aanhankelijkheid toedraagt, waarmede ik haar gaarne geluk wensch. Ik hef mijn glas op en drink op de gezondheid van Uwe Majesteit, van haar doorluchtige familie, alsmede op den voor spoed en op het geluk van het edele Neder landsche volk. Het vertrek van Koning Gustaaf. Zaterdagochtend omstreeks 9 uur 15 min. zullen Koning Gustaaf met H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik van het paleis op den Dam naar het Centraal Station rijden, vanwaar het hooge gezelschap met den trein van 9 u. 30 min., de reis naar Rotterdam zullen aanvaarden in den namiddag is het bezoek aan de residentie. De Koningin-Moed.r zal onmiddellijk, nadat de Koning uit Amsterdam zal vertrok ken zijn voor zijn bezoek aan Rotterdam, naar 's-Gravenhage terugkeeren. VERTREK VAN KONING GUSTAAF UIT AMSTERDAM. AMSTERDAM, 3 Maart. Hedenmorgen pre cies om 91/5 uur is de Koning van Zweden van het Centraal Station via Gouda naar Rotterdam vertrokken. Langs den weg van het Damrak naar het station werd de Koning door hel publiek levendig toegejuicht. Aan het station nam Koning Gustaaf op hartelijke wijze afscheid van de Koningin, haren gemaal en van de aanwezige autori teiten, waaronder ook dc Commissaris der Koningin in N. Holland, Jlir. Mr. Dr. A. Roëll. DE KONING VAN ZWEDEN TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 3 Maart. Hedenmorgen op den vaslgestelden tijd, kwart voor elven arri veerde de Koninklijke trein uit Amsterdam aan het station „Maas" te Rotterdam. Op liet eerste perron had zich de polilieagentenmu- ziekvereeniging „Hermandad" opgesteld, die het Zweedsche en het Nederlandsche Volks lied sneefde. Nadat Hare Maiextiat da Konin gin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik met hun Koninklijken Gast, den Koning van Zweden, den trein hadden verla ten, werden de Hooge Gasten op het perron begroet door burgemeester Zimmerman. Mede aanwezig waren mevr. Van Tets, Van Goudriaan, de commandant van de afdceling Marine te Rotterdam, dc wethouders van Rotterdam, alsmede dc secretaris en de Hoofdcommissaris van Politie. Bovendien waren tegenwoordig de Consul-Generaal van Zweden, verschillende directeuren van ge meentebedrijven en vele andere gemeentelijke autoriteiten. Door het corps mariniers was een eerewacht betrokken onder commando van kapitein C. .1. v. Loenen, welke eere wacht na de begroeting werd geïnspecteerd door den Zweedschen Koning, daarbij bege leid door de Koningin en den Prins. De vor stelijke personen werden vergezeld door den Zweedschen vice-admiraa] Graaf Ehrensward en 's Konings adjudant-majoor Gadd, vice- admirnal Bauduin, chef van het Militaire Huis der Koningin en verder eenige leden van dat Militaire Huis. Na de verschillende plicht plegingen begaven de Hooge Gasten zich door de Eerste Klas-Wachtkamer over het bordes tusschen de „en haie" opgestelde mariniers door naar de aanlegsteiger van de Holland- Amerika-Lijn, waar aan boord werd gestapt van de daar gereedliggende „Stad Rotter dam". Aan boord van dit stoomschip werd het Koninklijk gezelschap opgewacht door den directeur der Gemeenteveren, die san hen werd voorgesteld. Onder geleide van bur gemeester en wethouders en verdere r.utori- teiten werd een rondvaart door dc haven ge maakt. Tegen twaalf uur meerde de „Stad Rot terdam" aan den steiger van de Kon. Roei en Zeilvereeniging „De Maas", waarna met auto's werd gereden naar het Stadhuis, waar de stoet even over twaalven aankwam. Er was vrij veel publiek op de been. Vooral voor het nieuwe stadhuis had de politie onder leiding van den commissaris C. v. d. Pol en Hanewinckel al geruimen lijd voor de aan komst van de Koninklijke Familie een groot deel van den Coolsingel afgezet Het tramver keer over de lijn 2, 5 en 11, die voor het Stadhuis langs rijden, was om kwart voor twaalven stopgezet en van dien tijd af omge leid. Van den aanlegsteiger naar liet Stadhuis werd vrij snel gereden in gesloten auto's. Na de Koninklijke auto volgde die, waarin de Kamerheer te Rotterdam C. W. F. P. Baron Sweerts de Landas Wyborg en de Kamerheer Jhr. Sickinghe zaten, terwijl daarna in zes volgende auto's de verdere leden van het ge volg hadden plaats genomen. Niet alle advertentiën hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot bet koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt. in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Met Nieuwjaar sprak Z. D. H. de Bisschop van Haarlem den wensch uit. dat ook in Haarlem cursussen voor niet-Katholieken zo 1den w o rden geg even En ziet reeds gisterenavond kon de „Nieuwe Haarlemsche Courant" de heuglijke tijding brengen, dat het werk der K. S. A. zal slagen: dat Haarlem binnen een maand zijn cursussen voor niet-Katholieken hebben zal. Paters Dominicanen zullen er zich mede be lasten en de HoogEerw. Heer Deken stond er zijn kerk aan de Jansstraal voor af. Mochten wij dan niet terecht eenige dagen na Nieuwjaar als onze meening neerschrij ven, dat de wensch van Haarlem's Kerkvorst voor de Haarlemmers een gebod zou blijken te zijn? Zouden de Haarlemmers een wenk, van zulk een hooggeschatte zijde gegeven, kunnen verwaarloozen? De cursussen komen er! In velerlei opzicht mag Haarlem daarover juichen. Maar zullen er nu ook de geldmiddelen komen om deze cursussen, die een modern missiewerk beteekenen, in stand te houden? Want ze koslen geld. Al zou het alleen maar zijn voor de noodigc reclame en de onvermijdelijke onkosten! We twijfelen echter niet of dit werk, met spoed, met vreugde en doortastendheid be gonnen op verlangen van onzen Bisschop Zelf, zal den noodigen moreelen en finan- cieëlen steun niet ontberen. Moge het aan te vangen werk vele vruch tten afwerpenl Barometerstand: 745. OPGAYE VANj Stilstand. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoral. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Maart 1923. Hoogste barometerstand 769.0 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 740.7 m.M. te Holyhead. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Maart: Zwakke lot matige, later toenemende noordoostelijke tot noordwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien; later iets zachter. JUBILEUMBORDEN. De bekende Delftsche aardewerkfabriek, „De Porceleijne Mes," heeft ter gelegenheid van het regeeringsjuhileum van Hare Maje steit de Koningin een fraai wandboïd in den handel gebracht, in de bekende en on overtroffen blauwe kleur is midden op den grooten schotel, weüce een middellijn heeft van 34 c.M„ de Nederlandsche Leeuw op een schcM aangebracht, waarnaast in scherpe zwarte letters aan weerszijden dc letters W. en R. en de jaartallen 1893—1925. Rondom zijn dc wapens vaal de elf provincies aangebracht te midden van een decoratieve versiering van oranje-appellnikiken. Ook de rand is met een prachtig bloemdeeorntief versierd. Er v orden van dit jubdlewmbord sicchts 500 exemplaren vervaardigd. Zooals men weet heeft voor Haarlem de firma Lamp de alleen-verkoop voor Delftsch blauw. AUTOMOBIELDIEN ST BEVERWIJK-* HAARLEM. De ondernemer G. Tabak, Meerstraat 74 en 82, te Beverwijk, heeft een autobusdienst Be- verwijk-Velsen-SantpooPt-Sohoten-Haarlem en terug geopend, waarvan de goede regeling kan blijken uit een advertentie, voorkomende in dit nummer. MET PENSOEN. Met ingang van 11 Maart gaan s~an de Cen trale Werkplaats der Ned. Spoorwegen den dienst met pensioen vertalen, do heeren: W. Th. van Muvden en H. Witlemsen, assistent- werkmeestersM. v. Leeuwen en J. v. Leeu* wen, locomotief-bankwerkers; H. v. Egmond, r ijtu'igpoetscT. DIENSTPLICHT. Aan H. C. Veenings is met ingang van 3 April voor den tijd van twee jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. Naar wij vernemen is het Intiem Theatei „Modern" op den hoek van Raaks en Zijl vest, dat nog slechts kort geleden werd ge opend, gesloten. Dc zaken gingen blijkbaar niet al te best. Dc exploitant is vrii plotse- lintf yertrokkaw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1