STADSNIEUWS 1 A M l A A' V Maandag 5 Maart 1923 45st® Jaargang No. 14373 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. T lik.MER B'STMT UIT i» BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 'S1NDA 6 MAART R.-K. D. VROUWENBOND. Eeuwige Aanbidding. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Bloemenwedstrijd van den Volks bond tegen Drankmisbruik. R.-K. Jongevrouwenbond. Aangehouden. Aanrijding. R.-K. Leeszaal. Brandje. Rijwieldiefstal. Op hol. Propaganda-vergadering Gemeente- personeel. R.-K. Bónd van Rijwielhandelaren. Past op de kinderen! Een nieuwe tentoonstelling in de R.-K. Leeszaal. De bloembollenvelden. EEN R.-K. SCHOOL EN R.-K. BEGRAAFPLAATS. BURGERLIJKE STAND. De huurverhooging bij de „Haarlem sche Woningstichting." Jubileum dr. L. C. Kersbergen. Pff 'rr 7 H Visser LAATSTE NIEUWS. De Koning van Zweden te Delft. Het Nederlandsch elftal. EGMOND-BINNEN. J. J. YYEBER ZOON Opticiens Fabrikanfe'n Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door DE SPAABNEBANK NIET OFFICIEEL BERLIJN. 1.10 1 19 Bankpapier 1.15 2.25 PARUS 15 30 15 50 Bankpapier ,15 20 15 50 BRUSEEL 13 41 13.60 Bankpapier 13.30 13.L5 WEEN EN Bankpapier LONDEN 11 8 M 11 911* Bankpapier 1 85 11.95 STOCKHOLM >- r.OPENHAÜEN 48.70 49.— CHRISTlANIA. BAZEL 47.33 47.40 ROME. NEW-YORK 252 2.53>j a^ttfinemenTsprtis bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Kwartaal f 3.25 Ptr Week f 0.25 Fran, o per post p kwartaal bij l'ooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassautaan 49 Haarlem elefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks' eis ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. >ciëleit „St. Bavo". Coöp. Haarl. Groen- tenvei'.ii.g 7 uur Bestuur Dioc. Boe renbond 10 uur „Nut en Sportteelt" 8 uur Geheelonthouders spoor- en tram 8 uur Rechtskundig Bureau van half 9half 10 Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Ohr Polilie-agen ten-Vereeni ging „Siirsum Corda" 7uur. Hanzegebouut Jacobijnestraat De Landbouw 814 uur Reddingsbrigade 8!4 uur. „De Krom", Groote Markt Alliance Frn- yaise 8K uur. Gebouw Kruisweg 70 Kamer van Koophan- del 7 uur. Wmggabouw Tentoonstelling. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. B. K. Leeszaal en ui/leent, bltotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 421/2, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 lol half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Mart ha-ver eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Aan alle Katholieken in Haarlem. Wij hebben feestgevierd in onzen Bond, bij zijn 10-jarig bestaan, en bij die feestvie ring hebben we ons geschaard om Jezus, ons goddelijk middelpunt, van waar. uit in schittering van lichtstralen alle genade, alle heiliging ons bereikt; ja ons allen bereikt, ook die het verst verwijderd zijn van dat Goddelijk centrum. Ons Roomsch leven, dierbare vrouwen van onzen Bond, heeft met spontanen slag in ons aller harten geklopt in onze heerlijke feestdagen; wij hebben ons één gevoeld en wij zullen die eenheid blijven voelen, welk maatschappelijk verschil, welke sociale om standigheden ons ook zouden kunnen schei den! Eén waren we, toen we opgingen tot Je zus, in ons Triduum, om gespijsd te wor den, allen met dezelfde goddelijke Spijze; één voeldeh we ons, toen we Jezus zochten en vonden in onze H. Mis, het Dankoffer, dat we met zoo vurig dankend hart aan God brachten in Haarlems Kathedraal! God heeft ons rijk gezegend; en na 10- jarigen arbeid met Hem, mochten we in jubelend lied Hem de hoogste eer geven. Maar nu, klinkt zij nu niet in uwe ooren de vraag van de Godminnende ziel: „Wat zal ik deu Heer wedergeven voor alles wat 'lij mij gegeven heeft?" O, we weten het zoo goed!.... Wij arme menschen, wij hebben niets, en we kunnen God niets anders geven dan On s zelf, ons geheiligd zelf; geheiligd door Zijne Lief de Dit is alles wat Hij vraagt van ons!.... De genade' tot zelfheiliging is alleen te vin den bij den EuchariJtischen Christus, om Hem, om het tabelnpkel moeten we ons scharen, vrouwen, niet voor één uur, niet voor dagen- en jaren, neen, voor eeuwig! Daar moeten we bidden. Met groote vreugde hebben we dan ook overgenomen de grootsche gedachte der „Eeuwige Aanbidding" zoo heerlijk uitgesproken in het Eucharis tisch Congres te Amsterdam en met zooveel geestdrift reeds nagestreefd door den R.-K. Vrouwenbond aldaar. Nietwaar*, ook Haarlem, de Bisschopstad, zal zijn Eeuwige Aanbidding hebben! Wij zijn overtuigd van u aller geestdriftige medewerking. Reeds is een verzoek in deze gewichtige zaak tot Z. D. H. den Bisschop gericht en wij vonden Monseigneur met groote welwil lendheid bereid ons te helpen. Ge begrijpt, dat er voorbereidende maat sarden; be n met het oi kerk, die bet groote voorrecht zal hebben, d- schare der „Eeuwige Aanbidders" voor haar tabernakel te zien neerknielen. Maar boven alles moet er Zijn waarborg, dat het aantal uren, dat Jezus ons zal willen ontvangen, bezet zal zijn. Wij moeten de zekerheid hebben, dat een overweldigend aantal vrouwen in onzen Vrouwenbond het zich tot eer en vreugde zullen rekenen: iedere maand een half uur te komen bidden. Ieder zai elke maand op denzelfden dag op hetzelfde half uur zijn of haar biduur moe ten vervullen. In den Vrouwenbond te Haarlem worde dus gesticht' de „Bond van Aanbidding der H. Eucharistie", evenals in Amsterdam. Er zullen ongeveer 200 aanbidders moeten :ijn, om het prachtige plan ten uitvoer te brengen! Maar is dit niet een belachelijk klein ge tal, als we denken, dat de Vrouwenbond bij na 1900 leden telt, en dat Haarlem pl.m. 30 duizend katholieken heeft?! Wat Amsterdam en Rotterdam kunnen, dat kan Haarlem ook! Wat we minder hebben in aantal, dat vullen we aan met gcestdrif- liefdef Een voordee.ge bakkers FRAftKr N'S MELKBRu bakkersreken.ng gee 11 KBRoOü I regelen getroffen moeten warden; besprekin gen moeten plaats hebben met het oog op de Ik zie ze al komen, al die vurige vrouwen, die aan één half uurtje in de maand lang niet genoeg hebben En.... we vragen niet alleen onze Bonds leden. Neen, we roepen allen toe: Komt, komt toch! Roomsche mannen en vrouwen van alle organisaties en vereenigingen, sluit u aan 'j onzen Bond, want een Reuzen-Liefdebond moet het worden. Wij willen toonen aan Roomsch en on-Roomsch in Haarlem, waar toe het Katholieke volk in staat is als „Gods tige liefde! Komt allen! In de rust van het Tabernakel bij de flik kering van de Godslamp zullen we samen neerknielen, ons lichaam gebogen voor den Almachtige, onze ziel hoog oplaaiend naar Jezus, herhalend in jubelende liefde: „Glorie zij God in den hooge en vrede den menschen op aarde, den menschen, van goeden wil." Vrede zullen wij daar dan vinden, al is de wereld vol woeste haat; want wij, die daar aanbidden, willen zijn „van goeden wil". En nu een praktisch verzoek aan alle roomsche mannen en vrouwen, die zich wil len opgeven voor den „Bond van Aanbid ding". Zendt vóór 20 Maart aan de ondergetee- kende een kaartje waarop duidelijk staat ge schreven: 1. Uw naam. 2. Uw adres. 3. Uw parochie. 4. Dag en uur, waarop ge uw biduur wenscht. Nog eens, heel duidelijk geschreven! Als we deze duizenden namen alvast heb ben, kunnen wel het werk beginnen. Later komt ons ijverig leger van propagan disten ons dan helpen nietwaar? Namens het Bestuur van den R.-K. Vrouwenbond. F. A. M. PEETERS, Pres. Bloemendaal, 2 Maart. Bl.weg 72. Men schrijft ons: Het buitengewoon concert op Zondagmid oag 4 Maart, mocht zich wederom verheu gen in dito belangstelling. Musicaal Haarlem stelt prijs op programma's, zooals het dien middag kreeg te genieten. Saint-Saüns in het eerste, Wagner in het tweede gedeelte, dus Fransch-Düilsche muiziek, zoo geheel in legen stelling met de tegenwoor dige toestanden; zoo geheel in overeenstem ming met de gedachten der menschen. Muziek brengt de zielen tot éénheid. Zoowel „Marche Fran?aise" en „Danse Ma cabre" va« Saint-Saëns, toonsoheppingen van den Franschen meester, als, na de pauze, Wagners grootwerken „Lohengrin" en ,,Tann- hauser". oogstten een enorm succes, waarin de heer Gerharz zijn orkestleden liet deeien. Mevrouw Marga Klatte, Concertpianiste te Amsterdam, gaf een ware vertolking van het 4e Concert van Saint-Saëns. Hoogst musicaial van opvatting, gepaard aan onberispelijke techniek, gaf zij van dit piano concert eene prachtvolle wedergave, waarbij de volgzaamheid van Gerharz en de zijnen, medewerkte tot een goed geheel. Bij debegeleiding van dit piano-opus, zoo ook bij de fragmenten uit „Lohengrin" en Ouverture „Tannl.ausor" toonde het orkest de capaciteiten, die men hiervan in stijgenden vorm in den laatsten tijd te genieten krijgt. De soli van Oboe, Trombone en viooi, res pectievelijk in „Lohengrin" en „Danse Ma cabre", verdienen een afzonderlijk woord van iof. iVTp 7-T-ï-i. dankbaar gehoor, tevreden ge moederen, opgewekt: het resultaat van de con- ourien uer ixaariemsche Orkestvereeniging. K. J, Men schrijft ons: Zaterdagmiddag j.l. had de Volksbond de deelnemers aan den bloemenwedslrijd, die het bestuur in het najaar had uitgeschre ven, opgeroepen in het „Blauwe Kruis" om daar de producten van hun kweekkunst ten toon te stellen. Ruim een 50-tal inzenders brachten hun potjes en dongen met elkan der om de prijzen, die het bestuur ter be schikking had gesteld. De jury, waarbij de heer J. Mooi Jr. zoo vriendelijk was als deskundige op te treden prees het goede werk, dat hier geleverd was, in aanmerking nemende, dat het kweekwerk was van kin deren. Er waren inderdaad, onder elke bloe- mensoort, heel goed gslaagde exemplaren. Onder de hyacinthen, die het gemakkelijkst te trekken zijn, waren zoo veel fraaie exem plaren, dat het bestuur besloot, het aantal prijzen voor deze afdeeling te verdubbelen en twee eerste, twee tweede en twee derde prijzen uit le reiken. Ook onder de tulpen en narcissen waren uitstekend geslaagde pro ducten, zocdat het moeilijk was de keuze te bepalen. Dat gaf ten slotte aanleiding om in elke afdeeling nog eenige aanmoedi- ginsprijzen ter beschikking te stellen Omstreeks tien uur reikte de voorzitter met een harte!" woord de prijzen aan de deelnemers uit. Ze bestonden uit boekwer ken en als aanmoedigingsprijzen scheurka lenders, uitgegeven door den Volksbond. De voorzitter dankte de deelnemers voor de zorgen, die zij aan hun bollen besteed hadden en wekte hen op een volgende maal weer mee te dingen, opdat de tentoonstel ling dan nog béter zou slagen, dan zij nu voor de eerste nfaal geslaagd mocht heeten. De deelnemers beloofden dit en gingen blijde met hun bloemen en prijzen huis waarts. De vergaderingen en cursussen van den R.K. Jongevrouwenbond, groep B, de oud-lcerlin- gen dus van Mulo-scholen in den leeftijd van 1421 jaar, zijn nu eenigen tijd aan den gang en doen werkelijk flink succes voor de toekomst hopen. Zij zijn geregeld flink be zet, terwijl er altijd een geanimeerde stem ming heerscht. Doch nog niet allen, die er voor in aanmerking komen, hebben zich op gegeven. En dat is jammerl Maar het is ge makkelijk te verhelpen. Zij kunnen zich nog melden hij den WelEerw. heer Kapelaan A. W. J. Lühn, die gaarne nieuwe opgaven zal noleeren. Er is thans een vast programme vastgesteld dat zich verdeelt over een twee-wekelijksche periode, waarvan we de volgorde hieronder aangeven. Hedenavond van half 8 tot 9 uur declama tie en looneel. Donderdag 8 Maart van half 89 uur club avond: zang, muziek en verschillende spelen. De volgende week Maandag, dus 12 Maart, van half 89 uur zang en muziek. Donderdag J5 Maart van half 89 uur: Godsdienstoefening met lichtbeelden; aan schouwelijk onderwijs. Maandag 19 Maart beginnen dan weer de twee-wekelijksche oefeningen opnieuw, dus dien avond wordt dan het programma afge werkt, dat er ook hedenavond is. Een vast programma dus, dait met eenige accuratesse wel onthouden kan worden en in korten tijd natuurlijk in de hoofden der le den onuitwisehbaar gegrift is. Geregeld zullen we ook in onzë agenda de oefeningen aankondigen. Door de recherche is Zondagmorgen aan gehouden de 45-jarige M. A. M., huisvrouw van J. M. B„ verdacht van het misdrijf, be doeld bij art. 251 bis W. v. S. Zondagmorgen 12 uur botste op den Wa genweg een motorrijder en een wielrijder te gen elkaar, waarbij de laatste een wonde aan het linkerbeen bekwam. In het Diocanesssn- huis is hij verbonden, waarna hij per tram naar Amsterdam is teruggekerd. Woensdagavond zal in verband met de laatste lezing van mevr. Ellen Russe, de R.K. Leeszaal gesloten zijn. Zaterdagmorgen ontstond in de wasscherij van de fa. Hooing aan de Amsterdam.sche Vaart een begin van brand, toen een loodgie ter bezig was, op een open plaats mastiek te smelten, waarbij de vlam in den ketel sloeg. De man gooide den pot om en wist de vlam men met zand te dooven. Door de recherche is aangehouden de 25- jarige P. L. S., zonder beroep, wonende te Haarlem, die bekend heeft, een rijwiel, dat in de Bcrkenrodesteeg stond, ontvreemd te hebben. Het vehikel is opgespoord en in be slag genomen. tn de Tulpenstraat sloeg gisteren een hit, be spannen voor, een tweewielig rijtuig, op hol, toen de man, die het paard vasthield, het even losliet, om een kleinen jongen achter de wagen vandaan te jagen. Hel beest holde de Van Marumslraat in en botste in de Kamper- straait tegen een huis aan, waardoor het dier tot slaan werd gebracht. Het bekwam een niet ernstige wonde aan den linker-voorpooL De ruilen van deur en ramen van het beneden huis werden vernield. De federatie van Christelijke Vereenigingen van Personeel in Overheidsdienst te Haarlem belegt tegen Woensdag 7 Maart a.s. een propagandavergadering in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Als sprekers tre den op de heeren D. de Ridder, v z. van den Ned. Christ. Bond van Person in Pu- blieken dienst te Amsterdam met h, onder werp: „De invloed en uitwerking der Christe lijke Vakbeweging.". Onze welbekende stadgenoot, de heer Jos van Seggelen, sec.elaris van den Ned. R- li- Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", den Haag, met het onderwerp: „De taak der vakbeweging thans en in de toekomst". Het belooft een interessante vergadering le worden, waartoe ook de niet-georganiseerde of niet goed georganiseerde christelijke en katholieke arbeiders worden uilgenöodigd- Naar wij vernemen zal het bestuur van den j Industrieelen Middenstandsbond dezer dagen een oproep zenden aan alle R. K. Rijwielhan delaren en Auto-reparateurs, om te trachten voor deze heeren een afdeeling op te richten als afdeeling van den R. K. Middenstands- vereeniging. Gezien het schitterend slagen der oprichting van de afdeeling voor loodgieters- en electriciëns-patroons, en de behoefte die er bestaat aan een R. K. organisatie in die branche, kan eh tniet anders, of ook de rij wielreparateurs zullen tot het inzicht komen dat een afdeeling in Haarlem noodig is. Daarna volgen de R. K. Horlogemakers, de Wagenmakers- en Stucadoors-patroons. Wij wenschen het bestuur in hare opgingen om alle R ,K. patroons in hunne vakafdeelingen onder te brengen, alle succe stoel Gisterenavond omstreeks 6 uur waren op den Ouden Weg eenige meisjes aan het spelen, toen een passeerende fietsrijder een harer, de achtjarige Van S., vroeg, of zij een eindje mee wilde rijden. De kleine stemde er in toe en ging achter op de fiets zitten, waarna de man met haar wegreed. Geluk kig waarschuwden de andere kinderen direct een paar agenten, waarop een rechercheur en een agent den man nazetten. Nabij de Liebrug haalden zij hem in. Het kind zat nog bij hem op de fiets. De man is naar het politiebureau te Haarlem overgebracht, waar hij bleek te zijn de 38-jarige J. H. D. P.. wonende te Haarlem. Hij ontkende, eenige bedoeling gehad te hebben met de meevoe ring vaji het kind. Aanstaande Donderdag 8 Maart, zal cr een nieuwe tentoonstelling worden geopend in de R.-K. Leeszaal, Jansstraat 49. Er zal worden tentoongesteld werk van de heeren H. v. Gror-iewegen, architect en van P. Biesot beeldhouwer. Bij deze gelegenheid zal tevens geëxposeerd worden het zoo juist bekroon de ontwerp van den heer Biesot voor het standbeeld van wijlen Pater de Groot O.P. Deze tentoonstelling is toegankelijk tot Donderdag 22 Maart, dagelijks van 2 tot 5 uur. De bloembollenvelden zijn na den sneeuw val ontzettend hard vooruit gegaan. Men is overal ijverig bezig, de velden van het dek te ontdoen. Tulpen en hyacinthen laten reeds haar groene kopjes enkele centimeters boven «_jn grond zien, terwijl met een paar mooie dagen crocussenvelden geheel in bloei zullen staan. Als de tijd ons niet bedriegt, is het, onda.nks de vroege Paschen, toch heel goed mogelijk, dat met die dagen in het bol lenland toch al veel te zien zal zijn. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling op de gronden van Huize „Dennenheuvel", dat te Bloemendaal is aangekocht ook een R.-K. begraafplaats te stichten en een R.-K. Parochiale School voor jongens en meisjes. De Witte Zusters zouden het on derwijs aan die school op zich nemen. Geboren: 1 Maart, d. van J. M. E. Snoek- v, Gelder. 2 Maart, z. van T. Gelder-Pijl. z. van C. Peper-de Vogel. d. van L. Roest-Warners. d. van A. Veenswijk-Har- deman. 3 Maart, d. van B. A. Jorissen- Brandenburg. z. van A. S. v. Egmond- Stolker. d. van M. G. v. Tongeren-Veen. d. van A. Kloos-Braakenburg. 4 Maart, z. van E. Visser-Wals. d. van J. Hout- kamp-v. Steen. z. van S. A. Kuipers-v. Weeren. 5 Maart, z. van C. E. Hendriks- Lindeman. Overleden: 3 Maart, J. Schumer, 79 j., v. Zeggelenstraat. G. A. Sangers-Bornink- horst, 79 j., Saenredamstraat. 4 Maart, M. II. Eiff .rt-Blom, 53 j., Groote Houtstraat, H. C. Bakker-v. Alphen, 82 j„ Gr. Hout straat. A. Bleeker, 75 Iordensstraat. L. F., 7 mud., z. v. G. C. Kramer, Rozen- prieelstraat. In aansluiting met ons bericht', dat de Huur- ders^ereeniging „Haarlemsche Woningstich ting" besloten heeft de actie stop te zetten, kunnen wij nog mededeëlen, dat besloten werd vanaf heden de huurverhooging te be talen. Zijn we wel ingelicht, dan zal over dx afgeloopen weken de verhoogde huur niet worden nagevorderd. Reeds Zondagmorgen te half negen werd dr. Kersbergen opgewacht in het Sirrt-Elisa- bejths Gasthuis en aldaar gecomplimenteerd dcor de zusters en het personeel, waarbij een ouid-model hangklok werd aangeboden. Bij den rondgang door de zalen ontving hij de gelukwenschen van verschillende verpleegden, waarbij o.a. een oud vrouwtje van 91 jaar eeri'ige wootrden lo>t "hem richtte. Te half drie verzamelde zich het comité te zijnen huize, bestaande uit de volgende dames en heeren: Joh. de Breuik, voorzitter; J. van de Ban; mevrouw Beels van HeemstedeVan Fibergen Santhagens; dr. H. van'den Berg; A. Bierens de Haan; J. Breda K ley non-berg; F. J. Rrinikmamn; Com. Dyserinok Pz.; O. D. Em- rilk; mevr. EnschedeKooy; C. van Hasselt: M. C. J. L. Holtzhauis; mej. C. P. Knottenbelt; J. Th. Mathot; H. Meinesz; dr. L. C. Proof, mevr. Röell, gób. baronesse De Vos van Steen- wijk; ihr. C. J. A. Reigersman; B. Seroé; mevr. H. Venjng MeineszVan Hall; mr. dr. W. P. Vis; dr. C. J. W. Westerman; jonjkvr. C. C. F. van der Wycik. De heer De Breuik sprak den jubilaris toe, wenschte hem geluk met de herdenking van het feiit, dat hij 25 jaar gdeden tot arts werd gepromoveerd en dankte hem voor al hetgeen hij gedurende die kwart eeuw voor zoo velen heeft gedaan. De heer De Breuk wees vervolgens er op wait de jubilaris voor de bestrijding van de tuberculose heeft gedaan; hoe door hem was medegewerkt tot de zoirg voor de zuigelingen en op de goede resultaten daarvan; op zijn belangstelling in het Centraal Genootschap voor Kdnderherstellings- en vaoantietolomes en hoe hij zijn zorgen heeft gewijd aan de Vereemigi ng Kraam be sch erming. Maar vooral herinnerde spreker er aan hoe onder leiding van dr. Kersbergen de eer ste woningbouwvereeiMging hier tot stand kwam en aan alles wat ihij gedaan heeft om de goede volkshuisvesting te bevorderen. Van al die verschillende vereenigingen had dr. Kersbergen de leiding en de maatschappij is hem daarvoor veel danik verschuldigd. Maar toch, ging spreker voort, zijn het tlhans in de eerste plaats patiënten die hun dankbaarheid willen toonen. Wal hebt u er velen, ook in onze ziekenhuizen, na een zorg vuldige behandeling, genezen en als het ware hel leve "rug gegeven en voor hunne gezin nen en i maatschappij behouden, en velen zullen u dezer dagen de hand drukken, zon der daarbij misschien veel Ie zeggen, maar met een dankbaar hart en een gevoel van groote erkentelijkheid. De heer de Breuk wenschte den jubilaris toe, dat hij nog lang i nstaat zal zijn met dezelfde, zoozeer op prijs gestelde, toewij ding, te kunnen arbeiden en uitte ook de hes- te wenschen voor mevr. Kersbergen en gezin. Daarna bood spr. namens ta lvan particu lieren, vrienden en belangstellenden dr. Kers bergen een vleugelpiano aan, den wensch uit sprekende, dat dit instrument hem na zijn dagelijkschen arbeid dikwijl seen aangename verpozing mag verschaffen. Daarbij was gevoegd een album met gecal- ligrapheerde opdracht, bevattende de namen van hen, die aan deze hulde hebben medege werkt. Dr. Kersbergen dankte daarna op gevoel volle wijze voor de hulde hem gebracht en voor het geschenk, dat zeer door hem werd op prijs gesteld. Hij dankte al degenen, die met hém hadden samengewerkt in de ver schillende vereenigingen, waardoor het ge lukt was iets goeds tot stand te brengen. Wij kunnen nog mededeejen, dat de vleu gel is met ingebouwde Stems Grandiola uit de fabriek van Schiedmayer Söhne en ge leverd is door den pianahandelaar W. J. van Wouw, alhier. Het album is op zeer verdienstelijke wijze samengesteld door den heer G. A. Luitingh, calligraaf alhier. Een schat van bloemstukken, bloemwerken en vrachtmanden werd den jubilaris aange boden. De receptie werd zeer druk bezocht. Van de zusters van het St. Elisabeth's Gasthuis ontving dr. Kersbergen een prachtig rff De heer J. H. Visser, het welbekende R. K. lid van den Gemeenteraad van Haarlem, viert vandaag zijn 70sten verjaardag. Een aanleiding om even in herinnering te brengen het vele en langjarige werk, dat de heer Visser in het algemeen belang heeft verricht. Het zou ons niet mogelijk zijn hier een opsomming te geven van de talrijke functies, die de heer Visser in openbare lichamen, in vereenigingen van algemeen nut, in allerlei commissies en comité's vervult en nog min der van die, welke hij in de lange jaren dat hij in Haarlem verblijft, vervuld heeft. Wie daaruit de conclusie trekken wil, dat de heer Visser dan wel zeer veel in het algemeen belang moet hebben gepresteerd, doe dat gerust. Hij is dan niet bezijden de waarheid. De heer Visser is een bescheiden man. Hij dringt en drong zich nimmer op den voorgrond. Maar ais vanzelf kwam hel werk naar hem toe. En was het iels goeds, dan voelde hij zich daartoe aangetrokken, had er warme belangstelling voor, gaf zich ge heel aan de behartiging er van en men mocht wel verzekerd er van zijn dat het slagen zou. Een voorbeeld! De heer Visser is mede-oprichter van de Haarlemsche Handelsvereeniging (wij spre ken van een dertig jaar geleden!) en was er de eerste secretaris van. Maar luister eens hoe uiterst eenvoudig de geboorte van deze vereeniging -was, die nu in Haarlem op haar gebied goed werk doet en bijna alle niet-katholieke Haarlemsche winkeliers' om vat. In het „Gedenkboek der Haarlemsche Handelsvereeniging", uitgegeven in 1917, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der „Haarlemsche Handelsvereeniging" vertelt de 'heer Visser er als volgt van: Aanleiding tot oprichting van de vereeni ging was het volgende: Wijjen den heer Th. van Deursen was bij mij in den winkel, toen een juffrouw, iels koopende, verzocht dit gekochte te creditee- ren, of, zooals de term luidde, voor (haar op te schrijven, een verzoek, waaraan ik vol deed. In dien tijd gaf men gemakkelijker cre- diet dan tegenwoordig, men vertrouwde el kander meer, ook ai werd dit vertrouwen dikwijls misbruikt. Na het vertrek der juffrouw deelde de heer Van Deursen mij mede, dat hij nog voor 12,van haar te vorderen had en geen kans zag het geld binnen te krijgen, waarop ik zeide: „jammer dat de waarschuwing te laat komt." Dit bracht ons tot de vraag of hef niet mo gelijk zou zijn, dat de winkeliers zich onder ling verbonden om elkander voor slechte be talers te waarschuwen en aldus te voorko men dat deze hun schadelijk bedrijf onge stoord konden voortzetten en steeds nieuwe slachtoffers maken. Wij besloten een advertentie te plaatsen en instemming met ons denkbeeld te verzoeken. Circa 30 adhaestobetuigingen kwamen binnen, Door omstandigheden, overlijden van den vader van den heer Van Deursen en onge- Friesche staartklok en'van het overige per soneel een kristallen vaas met bloemen. stcldheid van mij, bleef de zaak rusten. Een jaar later plaatsten wij de advertentie opnieuw, en ook thans ontvingen wij -voldoen de instemming, zoodat wij besloten, allen, die hiin ad'haesie hadden betuigd, tot eene bij eenkomst uit te noodigen, welke werd ge houden in een der lokalen van de sociëtei .De Kroon", en waar aile genoodigden pre- sent waren. Bezwaren werden niet geopperd en beslo ten een vereeniging te stichten, met het doel elkander te waarschuwen tegen slechte be talers. Als doel der vereeniging werd gesteld, met alleen het waarschuwen tegen, s'.echt betalen, maar ook te trachten door gepaste aanmanin gen de slechte betalers tot betalen te nopen. Tot zoover de heer Visser. Hoe eenvoudig was deze aanleiding, die toch den stoot gaf tot een in haar soort be langrijke stichting. Het typeert intusschen den heer Visser. Hij zoekt niet zich te onderscheiden. Maar als vanzelf Ikwamen onbeduidende feiten bij hem als om uitwerking zoeken en de heer Visser was de man om met tact. en zonder opzien te baren het goede tie koesteren en iets tot stand ie brengen. Van 12 Juli 1907 heeft de heer Visser onaf gebroken zitting in den Gemeenteraad- en het is geen frase als wij neerschrijven dat niet ten onrechte hij zich telkenmale weer zag her kozen. Karin en evenwichtig, heeft de heer v isser zich nooit op den voorgrond geplaatst in den gemeenteraad, maar alle gemeentelijke aange legenheden, bijzonder de wi nke'.iersbela ngen en in den laatsten tijd ooik het armwezen, hadden zijn warme aandacht en belangsteï- ling. Hij was en is wat men noemt een goed raadslid. Wanneer de heer Visser het woord vraagt, weet iedereen, die bekend is in de Statenzaal, dat hij een bijzondere zijde van ae aangesneden kwestie zal belichten, iets waar in den regel tot op dat oogenhlik niemand ge dacht heeft. Wat hij zegt is goed, en te waar- deeren is dat hij alleen dan het woord vraagt wanneer hij inderdaad daar goedé aanleiding toe heef!. Herhaaldelijk is in de raadszaal en daarbui ten het werk van den heer Visser als lid van het armbestuur geprezen. En niet ten onrech te. Dat werk vult rijn dag; aan dat werk wijdt hij zijn warme liefde en, belangstelling^ Dat. weifk doet hij goed en gaarne. De heer Visser is een voorbeeldig armenbezoeker; geheel op de hoogte van de techniek van de moderne armenfbedeelijng. Dat blijkt herhaaldelijk uit zijn opmerkingen in den gemeenteraad. Wie zou meenen dat de heer Visser op het ge bied van armwezen er ouderwetsche ideeën op na houdt, slaait de plank ver mis. Geruimen itijd was de heer Visser voorrittev der B. K. Kiesvereeniging en van die teak heeft hij zich tot algemeene tevredenheid ge kweten. De heer Visser is het type van die burg-er?, die kalm en plichtsgetrouw hun weg gaan,-zich niet bewust zijn verdienstelijk wenk le doen, maar niettemin van grooten invloed rijn op hun omgeving en de algemeene zaak dienen. De vandaag 70-jarige mag met welgevallen op een welbesteed leven terugzien en het was ons een 'behoefte aan de verdiensten van den, heer Visser op dezen dag met een enkel woord fe herinneren, alhoewel wij pas in den loop van dezen dag van .'?JieeC£3 Vissers verjaardag! Ad multos annos! Nog vele jaren! Naar we vernemen ondervoTriT ®s neer Vis ser zeer groote belangstelling vandaag. Op zijn verzoek volstaan we met deze enketa mededeeling. Na het beozek aan de nieuwe kerk te Delft, ging de stoet van 6 auto's naar het gebouw v. werktuig- en scheepsbouwkunde, aan de-Nieuwe Laan een der nieuwe bijge bouwen van de Technische Hoogeschool. waar de Koning ontvangen en rondgeleid werd, door Prof. Dr. J. Kraus, president van het college van Curatoren der Techni sche Hoogeschool en Pof. Dr. L. J. van Rooijen, reclor-magnificus. Om 3 uur was de stoet in de Residentie terug. Het Nederlandsch elftal is voor den wed strijd tegen Frankrijk als volgt samengesteld: Doel: v. d. Poel, Velocitas, Breda. Achter: Denis, H. B. S., en v. d. Kluft, Blauw Wit. Midden: Lefevre, Kampong, Van Linge, Be Kuick en Kuipers, H. F. C., tevens aanvoer der. Voorhoede: Groosjohan, V. O. C., Roeterl', Goahead, Buitenweg, U. V. V., J. Bulder, Be Quick, Sigmond, D. F, C. Reserves: De Boer, Ajax, Hans Tetzner, Be Quick, Jole Willem 2 en Bieshaar, Haar lem. Burgerlijke Stand. Geboren: 3 Febr. xandra Francina, d. van Evert Vogelen- g en Francyna Maria Calharina Blank- ort. 4 Febr., Wilhelmina Maria, d. van Petrus Theodorus Liefting en Calharina Nijman. 22 Febr., Hendrikus, z. van Hen drik Lute en Maartje Limmen. 26 Febr., Nicolaas Cornelis, z. van Wouter Petrus Schotvanger en Margaretha Polle. Zangkoor. Nji .34 jaar directeur van het R.-K. Zangkoor te Rinnegom te zijn geweest, heeft de heer R. Zoon deze week ontslag ge nomen, wegens zijne benoeming tot directeur (e Egmo-nd aan den Hoef. Op een bijeenkomst van de zangers, waarbij ook de leden van het kerkbestuur aanwezig waren, dankte de Z.Eerw. heer Pastoor, als president van het koor hem voor hef vele werk, daf hij voor den kerkzang gedaan heeft. Moge hij in de nieuwe kerk nog vele jaren den directie-stok hanteeren. In zijije plaats is te Rinnegom be noemd de heer J. Verheggen. Inzegening. Donderdagmorgen werd door den Hoogeerw. Heer Deken Ooms van Alk maar de nieuwe kerk te Egmond aan den Hoef ingezegend. Wegens den vastentijd was aan deze plechtigheid geen bijzonderen luister gegeven, wel hadden vele parochianen de vlaggen uitgestoken. Na de inzegening droeg deken Ooms, geassisteerd door Pastoor Saulenn en Pater Dr. Upperts, de nieuwbe noemde pastoor voor Egmond-aan Zee de H. Mis op. Vervolgens had met een toepasselijk sermoon de installatie van den Z. E. H. Saulenn als pastoor der nievws oarochie plaats. Barometerstand 770. Vooruit. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen va® 5 Maart 1923. Hoogste barometerstand 769.3 mM., te Karf- stadt. Laagste barometerstand 743.0 mM., te Sey- diisfjord. Verwachting van den avond van 5 lot den avond van Q Maart: Zwakke tot matige, later wellicht locne- mde zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken met waarschijn lijk eenige regenbuien, zachter. LATERE KOERS mm-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1