GEMENGD NIEUWS. Huur voor schoollokalen. Werkloozen. DE FRANSCHE NARCISSEN- CULTUUR. Gevonden voorwerpen. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. SANTPOORT. WARMOND. ZAANDAM. VOORHOUT. SASSFNHEIM. ZANDVOORT. LISSE. BENNE6R0EK. Voor pudding, vla's en algemeen gebruik in de keuken neme men: rDÜYViS^-l-': ZANDVOORT. SPORT EN SPEL SCHIETEN. AANVARING VAN DEN KONINGS- BRUG TE ROTTERDAM. AANGEHOUDEN. KORTE BERICHTEN» KERK EN SCHOOL 3 BINNENLAHDSCH NIEUWS. OOK DE CONFECTIEFABRIKANTEN VRAGEN STEUN. Door den Haarlemschen Bestuurdersbond is aan B. en W. van Haarlem het verzoek ge- •ieht om ontheffing te verkrijgen van de vergoeding, welke moet betaald worden voor het verbruik van enkele schoollokalen. De lokalen worden gebezigd om les te geven aan volwassen arbeiders en aan de leden van groep B der arbeiders-jeugdcentrale, in de Nederlandsche Taal en in boekhouden. Het Bestuur van den H. B. B. grondt zijn verzoek op hel feit, dat de Bond zich tot doel stelt: „het bijeenbrengen en bijeenhou den de vakvereenigingen tot het behar tigen en bevorderen van die industrieele be langen, welke zij met elkander gemeen heb ben en die het best door hare blijvende en georganiseerde samenwerking kunnen war den bevorderd." Het Bestuur wijst verder in zijn schrijven nan B. en W. er op, dat door het geven der bedoelde lessen niet beoogd wordt het ma ken van winst en zeker een eventueele ge ringe winst ten bate van derden zou komen. Door den Haarlemschen Bestuurdersbond is in samenwerking met den R.K. Volksbond, den Christelijken en den Neutralen Bestuur dersbond aan B en W. van Haarlem het verzoek gericht om in overleg met Bestuur der Haarlemsche Orkest-vereeniging het aantal vrijkaarten voor eenige concerten met een zoodanig aantal te vermeerderen, dat aan een groot aantal werklooze arbeiders toe gang kan worden gegeven. De Besturen der Vakcentralen hebben de zekerheid, dat het Bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging ziin medewerking daartoe zeer gaarne wil verleenen. Door het Bestuur van den Haarlemschen Bestuurdersbond is voor de werklooze leden verkregen, dat door de Directie van de Ci nema Palace e-n uitvoering wordt gegeven op Dinsdag 6 Maart a.s. des namiddags om half 3. HAARLEM'S PALESTRINAKOOR. Het Haarlem's Palestrinakoor, hetwelk onder leiding van den dirigent Anton Aver- kamp, Dinsdagavond a.s. in de Rcmon- strantsche kerk (Wilhelminastraal) een con cert zal geven, zal liederen ten gehoore bren gen van: da Palestrina, Ingegneri, Lolti, Corsi, di Lasso, Loots en Sweelinck. Toegangsbewijzen zullen verkrijgbaar zijn bij concertbureau A, VernouL KINDERVOEDING. Oe Vereeniging Kindervoeding heeft in de sfgeloopen week aan warm voedsel uitge reikt: Maandag 137, Dinsdag 135, Woensdug 134, Donderdag 122, Vrijdag 124, Zaterdag 133 porties. De heeren Krelage en Dr. Van Slogteren zijn Woensdagmiddag van hun reis naar het Zuiden van Frankrijk teruggekeerd. Zonder vooruit te willen loopen op de mede- deelingen, die zijzelven ongetwijfeld aan de Vereeniging „De Narcis" zullen doen, kun nen wij met genoegen reeds nu vaststel len, dat de reis goede resultaten heeft ge had. De beide heeren hadden zoowel op de heen- als op de terugreis besprekingen met den Franschen Directeur-Generaal van Landbouw en den Nederlandschen gezant te Parijs en werden in het Zuiden ruim schoots door de Narcissenkweekers in de gelegenheid gesteld om zich een juist denk beeld te vormen van den gezondheidstoe stand der culturen. Op Woensdag 21 februari werd in het raadhuis te Ollioules edn te voren in de dag bladen aangekondigde vergadering ge houden, waarin de heeren Krelage en Dr. Van Slogteren het woord hebben gevoerd over het dreigende Amerikaansche invoer verbod op Narcissen en de in Nederland daartegen genomen en te nemen maat regelen. Deze vergadering, die geleid werd door den voorzitter der Kamer van Koop handel te Toulon, werd door meer dan 2Ö0 personen bijgewoond. Als resultaat der be sprekingen werd een commissie benoemd, bestaande uit 5 leden van den Kweekers- bond en 5 van den Handelarznbond, onder voorzitterschap van Dr. Poireault, den plan- tenziektenkundige voor die streek, welke commissie de noodige maatregelen zal be ramen ter verzekering van de gezondheid der Narcissencultuur. „Wkbld. voor BI. C." K.Tichelaar, Damaststraat 6, Abonnement E. S. M. (M. V.J.Smit, Nassaulaan 14, Kinder-, bontje Nyhuis, Graaf Willemstraat 19, Bal Cornelisse, Brouwersstraat 15, Ceintuur (rood-zwart.) J. Schouten, Gravinnesteeg 15 Etui met potlooden enz C. Zwart, A. L. Dyserinckstraat 14, Dameshorloge Leeuwe rik, L. Heerenstraat 22 rd, Glacé dames handschoen, W. Phillipse, Spaarne 9a, Hond (geel met zwart)P. J. Mens, Rol landstraat 2D; Bruine dameshoed,. Kennel Fauna, Parklaan., Bruin hondje, gebracht door Westerhoven, Turfsteeg 4 rood.J. Wiedijk, Heerensingel 71 e., Grijs jasje C. Homburg, Ruysdaeistraat 2 Kapstokken Kennel Fauna Parklaan Kat, grijs wit, gebracht door Ste- /ens, J. de Breukstraat 16 Griffioen, Gen. 3othastr. 92, Schoten, Medaille Huneker, Grebberstraat 10, OorbelletjeApotheek Klinkhamer Koninginneweg 69, Damespara- pluie Andriessen, Oranjestraat 46, Bruipe portemonnaie., E. Brink, Leliestraat 4rd,brui ne heerenportemonnaie H. J. Serne, Brou wersstraat 53, zwarte gymn. schoen F. W. Landsheer, Roosveldstraat 9, Pakje voering Politie-Posthuis, Leidscheplein, Vloerkleed A. De Vries, Burgwal 551, zak met roode koo- i en. Jubileum. Donderdag 22 Maart zal het rooi de behaugerij en stotfeerdirij P. Gaart, Kocdiefslaan 27, een dsbbele feestdag zijn. De zaak, die opgericht is door wijten den heer J. B. van Gaart, den vader vn den tegenwoor- digen eigenaar, zal op dien datum 75 jaar Instaan, terwijl de heer P. C. van Gaart, die thans eigenaar is, op denzeifden dag het feit herdenkt, dat hij 40 jaar aan ddde zaak ver bonden is. Inderdaad dus wel jubilea, welke een mooie feestviering verooriooven. Het zal de familie Van Gaart, welke natuurlijk in Heemstede groot» bekendheid geniet, dan ook voorzeker niet aan belangstelling ontbreken op den naderenden feestdag. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: G. Verdonkschot, ClooMerweg 27, a>.- hier, een handfietspomp; J. Couenberdg, Bin nenweg 110 een paar dameshandschoenen; B. van Oosterhout, Bosch en Hovenstraat 1. een rroen wo'en ceinituinr; J. vam der P-oeg, Coorterweg 33, een rij wie rarbwUantaamG, Rhee, B ledkers vaar! weg 55. portemonnaie m, inhoud; aan het Raadhuis een paar dames- handschoenen. Ontvreemd. Door J. J. van L„ alhier, werd aangifte gedaan, dat ten zijnen aadeele zijn ontvreemd twee schilderijen. Aanvaring. Uit Huil werd bericht dal de stoomtrawler Eendracht I IJ.M. 130, van de firma Wed. S. J. Groen alhier, |n aanvang was geweest met den te Huil thuisbehoo- renden stoomtrawler Dellu. De aanvaring had plaats op 222 mijl O. N. O. van Spurn Head. Lijk opgehaald. Alhier is uit de Buiten haven het lijk opgehaald van den bootsman N., flkomstig van Ameland, die verleden jaar van het Nederlandsche stoomschip Dirksland te water ik geraakt. Ontspoord. Zondagmidag geraakte blijk baar door verkeerden wisselstand, de stoom tram HaarlemAlkmaar te Santpoort op den wissel uit de rails. Geruimen tijd stond het verkeer per stoomtram stil. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch wel was er materieele schade. De hulpwagon was spoedig ter plaatse, om den boel weer in orde te brengen. Notariaat. Bij Kon. besluit Is benoemd lot notaris binnen het arrondissement 's-Graven- ter standplaats Warmond, de heer P. H. Romern, candidaat-notaris te Warmond. Gemeenteraadsverkiezingen. Van de zit tende soc.-dem. raadsleden hebben de heeren Duys en Donia te kennen gegeven, voor een herkiezing niet in aanmerking te willen ko men. De heer Prins is uit de S. D. A. P. ge treden, doch zall waarschijnlijk candidaatt wor den van een nieuw opgerichte vareeniging. De heer, Kuyt zal zich vermoedelijk oo<k niet meer beschikbaar stellen. De heer Kat heeft voor de soc.-dem. partij bedankt en is over gegaan naar de communistische partij. Er zal heel wat nieuw bloed in den raad komen, ook nog doordat het aantal leden van 19 op 21 wordt gebracht. Debating. Op Dinsdag 6 Maart e.k. zal in 't Patronaatsgebouw een lid der Prop. Club St. Petrus, het onderwerp: Het Taylorsysteem inleiden. Overreden. Vrijdpg sprong te Sassen- heim de 13 jarige H. van S. van een hon denkar. Hij werd door een auto overreden en gedood. De bouw van 6 winkelhuizen. Naar aan leiding van het voorstel, door B. en W. gedaan in de raadsvergadering van 5 Februari 1.1., betreffende het van gemeentewege doen bou wen van 6 winkelhuizen aan den Strandweg, en waartegen geprotesteerd werd door de heeren C. Siegers, Molenaar, v. d. Schinkel, Buchman en van der Werff, welk voorstel werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, heeft zich uit genoemde minderheid een deputatie gevormd, om hun bezwaren den Commissaris der Koningin voor te leggen. Deze deputatie, beslaande uit de heeren C- Siegers en Molenaar, had Donderdag LI. een onderhoud met den Commissaris, wat tot resultaat had, dat deze quaestie en voorts ook andere aangelegenheden zullen worden onderzocht. Van een en ander is door ge noemde deputatie ook een schrijven met hun bezwaren en grieven aan Gedeputeerde Staten gezonden. Candidaatstelltng voor den gemeenteraad. Door den Vrijheidsbond is de volgende Candidatenlijst opgemaakt: f 1. C. A. C. Gunters; 2. D. Driehuizen; 3. J. van Voorthuizen; 4. Mevr. Weeninks- Keida; 5. H. A. Klein; 6. H. A. Tiemeijer; 7. J. G .W. van Tooribergen. Door Gemeentebelang: 1. T. Molenaar; 2. Ds. Padl; 3. J. v. d. Werff; 4. J. Meyer; 5. a d. Werff; 6. A. Elfers; 7. J. Haen. Burg. Stand. Ondertrouwd; S. Metz en E. Wijnfberg. J. Schaap en A. C. Crouwcl. Getrouwd: A. Bontebal en IJ. M. Rotman. Geboren: Antonius Petrus, zoon van P. Zegwaard en M. v. d. Meij. Jacob, zoon van D. v .der Werff en C. Keur. Elisabeth, dochter van J. Keur en L. A. Krollart, Dirk, zoon van A. J. Th. Huijgens en J. Marinus. Berendina, dochter van C. Kol lenberg en G. Bemdorff. Alberiha Picter- dina, dochter van P. Bol en J. Hagedoorn. Overleden: E. van Koningsforuggen, 6 rnnd. A. Zegwaard, 72 j. I. Piek, 35 jaar. Voetbalwedstrijd. Gisternamiddag werd de afgebroken competitiewedstrijd tusschen L. F. C. I alhier en Ged-Zwart I te Haarlem op het Sportterrein aan de Esselaan afgespeeld. Zoo men weet moest er nog 38 minuten worden gespeeld en was de stand 20 voor Lisse. We dachten eerst dat het doorspelen ter elfder ure nog zou worden afgelast. Dat zat 'm hierin dat G. Z. de geheele 38 min. voor den wind wilde spelen, terwijl L. F. C. bij het toen afgebroken gedeelte voor den wind had en alzoo thans het volste recht had met den wind achter zich te spelen; echter was toen de wind Z.W. en thans N.O. Lisse wilde thans den gulden middenwegen wanneer de helft van den tijd gespeeld was, draaien. Ten slotte, het talrijke publiek had toen precies een vol uur op het beginnen staan wachten en.... kou geleden, stemde G. Z. hiermee in. Als schedsrechter Bick de elftallen binnen de krijtlijnen heeft geflo ten, wint G. Z. den toss en verkiest voor den wind te spelen. Er werd van weerszijden flink aangepakt en vurig gespeeld. Het re sultaat was dat L. F. C. tweemaal den doel man het nakijken wist te geven, terwijl G. Z. den Lisser keeper eenmaal liA visschen, zoodat de totaal-uitslag een 41 overwin ning is voer L. F. C. Witte Kruis". Vrijdag 2 Maart hield de Noo»d-Hol!o*idsehe vereenéging „Het Witte Kruis", afd. Bennebroek-Vogelenzang en om streken, hare jaarvergaderin in café „De Oude Geleerde Man", van de Dames Lensen. Door verhindering van den voorzitter, den heer dT. van Aalst, opende te ruim 8 uur de heer Snippenbcgg, de vergadering met 'n kort woord en heette de uiet-talrijk opgekontenen welkom. De notulen der vorig» vergadering, welke oen helder en zeer duidelijk beeld gaven van het verhandelde op die wrgodoring, werden onder dank van den voorzitter gearresteerd. Uit kort, zakelijk versfag van den secre taris mem oreeren wij, dat over het geheel de tcestand van de afdeelang gunstig afsteekt bij vorige jaren. Het ledental ging weer flink vooruit, 't Aan" tal leden bedroeg op 31 Dec. 1922 527. Door ruster Blak werden 523 bezoeken al- gelegd. 230 maal werd materiaal verschaft. 57 maal werd ijs verstrekt. Met Steun van particulieren werd een kind geruimen tijd fn een sanatorium verpleegd. Het Emma bloem pje gaf een bijzonder mooi resultaat. Op een dag bracht het zelfs f 337 op. Doch het ra ook noodig, want de tubercu lose brengt steeds nauwe slachtoffer». Het yii - r ''S-VT',3; V *•- -V V f Voedzaam Smakel Vcordeellg. rijkelijk koopen van 't Emmabloempje is een daad van echte naastenliefde. De gemeenten Ben nebroek en B'oemendaal gaven elfk dit jaar wederom f 100 subsidie. Volgens de wet droeg het Rijk 260 bij voor de T.b.c.-bestrijding. Een stuk grond, waarop reeds voor 12 jaar terug heit oog was gevestigd, om zijn gun stige ligging, word aangalkocht. Het perceel is groot 15 bij 20 vierk. Meter, kost f 2.50 per M2. en is gelegen aan den z.g. Zwarte weg, achter café Lensen. Er zal op gebouwd worden een magazijn voor de ver schillende materialen en tevens een bcstuurs- en vergaderlokanltje. Er werd dit jaar 9 maal vergaderd door 't bestuur, terwijl de samenwerking van aange- namen aard was. Aprpiaus der vergadering en een woord van dank van den voorzitter, was alleszins ver diend voor dit keurig verslag. Hierna volgde het financieel verslag van den penningmeester. Wij kunnen volstaan met te zeggen, dat rte rekening sloot met een overschot n f 990, waarvan f 500, vo'gens reglemen moet ge stort aan het bouwfonds, zoodat een netto- saldo van f 490 overblijft De totaal-ontvangsten waren f 4240,77 M de uitgaven 3249,87 M- De boefken, door de heeren N. L. M. Til- man en P. LotnmeTse nagezien, werden bij monde van laatstgenoemde in de beste orde verklaard en de heer Braam gedechargeerd. De bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van d:n heer dr. P. van Aalst, gaf tot uitslag, dat deze met op een na algemee- ne stemmen wederom hertkozen werd. Een keurig verslag werd door den heer Braam uitgebracht, als afgevaardigde naar de 64ste algemeene vergadering van den Bond, te Amsterdam. Bij de verkiezing van afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam wer den herkozen de heeren Th. Braam en J. E. van Lierop Door den secretaris, den heer v. Waveren, werd nog medegedeeld, dat het bestuur een circulaire van het Hoofdbestuur had ontvan gen, imzalke de malaria-bestrijding. De bedoe ling van het Hoofdbestuur is, deze circulaire zoveel mogelijk te verspreiden. Sipr. vroeg de vergadering hoe zij daarover dacht. De kosten zouden z. i. nu niet hol grootste bezwaar zijn, wanneer de praetische uitwer king daaraan geëvenredigd ware. Dat kwam spr. echter twijfelachtig voor. Een tamelijke discussie van voor- en tegenstanders ontstond hierover. Bij meerderheid van stemmen werd beslaten, om geen circulaires voor rekening der afdeeling aan te schaffen, maar zich in verbinding tc stelen met de hoofden van scholen, om op deze wijze de mnlaria-bestrijdjng te bevorderen. Voorts wit nog medegedeeld, dot In de maand April wederom een bloempjesdstg zou worden gehouden. Eveneens was nog een circulaire ontvangen van het Hoofdbestuur, over een vernuftige, nieuwe vinding voor het ontsmetten van boe ken. Het niéuwe systeem is van dien aard, dat de boelken absoluut niets te lijden hebben. Hoewel het bestuur niet eenstemmig was, had het toch besloten, bibliotheken, scholen en oolk particulieren in de gelegenheid te stellen, om voor rekening van het „Witte Kruis" hun '■oefken te laten ontsmetten. Bij de rondvraag gaf de heerTilmain in over weging, ook Haarlemmermeer om subsidie te vragen, met het oog op de dijkbewoners, van wie de meesten hier Md zijn. De voorzitter wees er op, dat Haarlemmermeer zelf een flinke afdeeling bezit en beter ingericht dan vele andere. Op een desbetreffende vraag van den heer TLlman antwoordde de voorzitter, dat een ver laging van de verpleegkosten te Egmond-aan- Xee voorloopig niet te krijgen is. Aan den heer Blok antwoordt de secreta ris, dat aan een douchcbadinrichtong voor loopig niet te denken valt om fdnancieele re denen Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Ernstig ongeluk. Op de Zandvoortsehe laan reed de 25-jarige mej. G. L. Vrijdag tegen een daar staand paaltje en kwam te vallen. Bewusteloos werd zij een perceel binnengedragen, waar dr. Gerke Jr., de eerste hulp verleende. Per auto is zij naar hare woning overgebracht. EEN DAG ,VOL SUCCES VOOR GEN. VAN MERLEN. Ik zal maar dadelijk zeggen, voor de 4» ronde van den Haarl. Competitie-wedstrijd weird een totaal behaald van 953 punten, 'n totaal dit jaar nog door geen vereen,iging ge schoten en misschien nog nimmer in dezen competitie-wedstrijd behaald. De schutters konden schieten wat zij wilden, 't was altijd goed. 'tWas een schitterende prestatie van de heeren de Raad, Hektker, de Boer, de Wilde en Vink met series van resp. 99 en 95, 95 en 93, 96 en 96, 94 en 97 en 94 en 94 p. Indien men in de vorige ronden ook zoo had ge schoten, al was het desnoods iets minder ge weest, dan zou de strijd om de eerste plaats reiker veel belangrijker zijn. Reeds eerder heb iik gezegd, dat G. v. M. over goede schutters beschikt, mits zij hun dag maar hebben, doch als regel wordt door 1 of 2 schutters ver be neden hun gewone peil geschoten, hetgeen dan aanstekelijk op dé andere schijnt te wer ken, waardoor ook hun series niet te hoog worden en dus noodwendig ook het totaal lang niet wondt zooals men dat van zulke schutters zou mogen verwachten. Het tweede vijftal was hoewel er goed geschoten werd, minder gelukkig, daar een der schutters (door ongesteldheid niet op volle kracht) het onge luk had in zijn eerste serie een poedel te schieten, wat ongetwijfeld ooik van invloed Is geweest op zijn tweede serie. Toch werd nog een totaal behaald van 865 p. 't Is jammer. Ook voor de Ned. Comp. werd schitterend geschoten en wel door den heer de Bont 95, de Boer 96, de Raad 97 en Vink 99 punten. Wat zal dat* totaal worden, als ook no. 5 nog een behoorlijke serie maakt. Indien Breda hierop niet met een goede serie antwoordt, bestaat er wel kans, dut de beker itn Haar lem blijft. Wij znflen hopen, dat dit laatste het geval is. Oolk enkele schutters van de lagere vijftallen lieten zich niet onbetuigd en maakten zeer mooie series. Voor het tweede vijftal schoten de heeren Waalewijn en Teens- ma ieder 95 p., terwijl de heeren Most en Post voor het 3e vijftal resp. 93 en 88 p. no teerden. Het was gewoonweg een reuzendag voor Gen. v. M., hetgeen wel noodig is, om den moed er weer een beetje in te brengen, want de inzinking van den laalsten tijd schrijt ik toe aan te weinig zelfvertrouwen. Voor den propaganda-wedslrijd werd alleen geschoten door den heer Vink, met als re sultaat 10 visucls en 95 en 96 p. SCHERPSCHUTTER. KINDERDOODSLAG. Te Gameren bij Zalt-Bommel is een we duwe gearresteerd wegens vermoedelijken kinderdoodslag, gepleegd op haar pasgebo ren kind. Ze heeft volledig bekend. Even eens is gevankelijk weggebracht een oom, die verdacht wordt het lijkje, dat nog niet ge vonden is, verduisterd te hebben. CHINEESCHE DESERTEURS. De politie heeft op Katendrecht een-en- twintig Chineezen aangehouden, die ge deserteerd waren van boord van een Engelsch stoomschip, dat te Vlaardingen ligt. Ze zijn door de rivierpolitie naar het schip terug gebracht. DE MIJL OP ZEVEN. Een ingezetene van Heerlen, die dezer dagen dringend voor zaken te Éssen moest zijn en de reis daarheen op Duitsch gebied liever niet, gelet op het daaraan verbonden gevaar, met vanwege de Fransche bezetting bediende treinen maakte, heeft zich de vol gende wel wat ingewikkelde en tijdroovende route gekozen waarlangs hij in omstreeks 10 uren(!) behouden op de plaats zijner bestemming is gearriveerd. Hij vertrok 's ochtends per eersten trein uit Heerlen naar Roermond, ging van daar per trein en stoomtram via Vlodrop, Dalheim en Rheindahlen naar Munchen-Gladbach van daar weer per tram naar Ruhrort, om eindelijk via Mülheim a. R. Essen te bereiken. Ook de terugreis heeft hij op dezelfde wijze gemaakt. VERIJDELDE INBRAAK. Toen de leider van de vakgroep zeelieden Vrijdagavond het kantoor van den Centralen Bond van Transportarbeide- in de Peli kaanstraat te Rotterdam b;- nging, ..r hij omvergeloopen, door een 1 in het huis bevindend man. Deze man, -e bankwerker C. de V. werd op straat achtervolgd en ge grepen. Hij heeft vermoedelijk laten insluiten en aan de bin :nzijde van de deur een slot afgebroken 0..1 zijn medeplichtigen gelegenheid te geven binnen te komen. De toevallige komst van het bestuurslid heeft de voorgenomen inbraak verijdeld. Er wordt niets vermist. GOEDKOOPE ADMINISTRATIE. Een medewerker van „de Rott." schrijft Heb ik persoonlijk er voordeel of belang bij, dat een Duitscher, dien ik leerde ken nen, omdat hij in oorlogstijd mijn buur man was, zich weer in ons land vestigt Niet het minste nietwaar? Doch zoo denkt blijkbaar het Rijkspas poortenkantoor in Den Haag er niet over. Dit kantoor gaat als volgt te werk. Een vreemdeling, die zich blijkbaar weer in ons land wil vestigen, heeft voor infor maties omtrent zijn persoon blijkbaar naar een kennis in ons land verwezen. Deze ken nis nu, die van niets weet, ontvangt van het genoemde bureau een verzoek om schrifte lijk mee te deelen, wat hem bekend is om trent den persoon en het doel der toelating in ons land. Uitstekend, iedereen zal óf voor den ken nis óf voor ons land gaarne meedeelen, wat hij weet. Maar nu komt het. In den linkerbovenhoek van de enveloppe staat „Dienstbrief" en daaronder „Port vrij," doch het laatste woord is doorgehaald. En in den linkerbenedenhoek van den brief staat vet gedrukt„U gelieve bij uw ant woord het porto van dezen brief ad 10 cent in te sluiten." Dit lijt ons toch een beetje eigenaardig. Men mag met reden veronderstellen, dat het personeel van het; Rijkspaspoorten kantoor voor zijn arbeid betaald wordt dat portkosten niet steeds op derden ver haald kunnen worden, maar evenmin door het kantoorpersoneel in de kas worden ge stort en dat de inkomende vreemdelingen wel wat moeten betalen. Maar hoe komt men er dan toe om per sonen, die inlichtingen verschaffen, te ver zoeken, deze portvrij te leveren en nog het port van den aanvraagbrief te betalen bo vendien Dat wordt een goedkoope administratie: maar is het billijk? ONTROUW DIRECTEUR. Naar het Vad. verneemt, moet de direc teur van een belangrijk bouwwerk hier ter stede sinds eenige dagen verdwenen zijn. Het tekort in de kas der vennootschap moet in de zes cijfers beloopen. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Hoe vaak is in de Indische pers al niet ge waarschuwd tegen het op goed geluk naar Indië gaan. In het orgaan van den Cultuurbond ver telt de heer J. G. van Lonkhuyzen van de gevolgen Op onze terugreis naar Indië enkele maanden geleden ontmoetten wij aan boord een Zwitsersch jongmensch. Hij ver stond geen woord Hollandsch, had van Ma- leisch nooit gehoord, bezat geen enkel diplo ma, had geen vakopleiding gehad, en geen sou op zak. Het jongmensch was uit Bern vertrokken in de stellige overtuiging, dat Ned.-Indië hem broodnoodig had, maar werd door de inlichtingen, welke hij aan boord van verschillende kanten kreeg, zoo gedesillusioneerd, dat hij ten slotte allen om gang meed en zich stil en neerslachtig in zijn hut opsloot. Met dezelfde boot reisde een Hollandsch keuterboertje. Hij had z'n veestapel te gelde gemaakt, in een tijdperk, dat het vee zeer slecht betaald werd, een passagebiljet naar Indië gekocht en trok, vrouw en kinderen achterlatende, met een kapitaaltje van onge veer 8000 op zak naar Indië, om den klei nen landbouw te gaan beoefenen stellig overtuigd, dat hij na een half jaar wel zoover zou zijn vrouw en kinderen met een ge rust hart voor de toekomst te kunnen la ten uitkomen. Eerst aan boord hoorde hij, van menschen, die van Indië en den kleinen landbouw afwisten, over deze zaken spreken en sloeg hem de schrik dermate om het hart, dat hij op staanden voet van zijn Indisch avontuur afzag. En toen ik te Marseille de loopplank betrad om de zeereis te aanvaar den, ontmoette ik hem daar op de terug reis. Z'n passagegelden, plus de reiskosten „MarseilleAmsterdam" was hij kwijt. Waarlijk niet alleen in het buitenland, maar ook in Nederland zou behoorlijke offieele voorlichting omtrent Indië een wel daad zijn. TWEE HOLLANDERS IN DUITSCH- LAND VEROORDEELD. Voor de rechtbank te Mannheim, heeft naar de „Crt." meldt, Zaterdag wegens ongeoorloofden uitvoer van levensmiddelen een aantal personen terecht gestaan onder wie twee Ned. de kellner C van R. uit Schie dam en de koopman A.W. uit Beek en Donk. Voorts hadden zich nog te verantwoorden de vleeschhandelaar Hafner uit Mannheim, de delicatessenhandelaar Kallenberger uit Mannheim en de hotelportier Stadtmtiller uit Gerbach, alsmede ae kellner Rommeis uit Ludwieshafen. Beklaagde C. van R. heeft van Augustus tot November 1922 bij de beklaagden Hafner en Kallenberger vleesch, boter, gevogelte en wild opgekocht ter waarde van meerdere millioenenhij smokkelde deze waren over Nederland naar Zwitserland en Frank rijk. De beide Nederlanders werden veroor deeld tot ieder één jaar tuchthuisstraf en een boete van 2millioen mark, benevens drie jaar eerverlies en plaatsing onder politietoezicht. Aan de anderen beklaagden werden gevan genisstraffen opgelegd. IN MACEDONIË GEARRESTEERD. Te Veelerveen (Gron.) is bericht ontvan gen, dat de voormalige directeur R. N., be schuldigd als zoodanig fraude te hebben ge pleegd ten nadeel der Coöp. Aardappelmeel fabriek Westerwolde aldaar, in Macedonië is gearresteerd en in Athene nu reeds één maand vastgehouden wordt, wachtende tot hij op transport wordt gesteld, om aan de justitie te Winschoten te worden overgeleverd. Zaterdagavond is de motorboot „De Zwa luw", kapitein G. van Duinmalen, uit Lage Zwaluwe in aanvaring gekomen met de Koningsbrug te Rotterdam. Deze brug, bij de Rotterdammers beter bekend onder den naam van „Vier Leeuwenbrug", verbindt de Geldersche kade met de Spaansche kade. De kapitein van „De Zwaluw" dacht wel onder de brug door te kunnen, zonder dat deze werd opengedraaid. De waterstand was evenwel te hoog, hetgeen de kapitein eerst bemerkte toen hij vlak bij de brug gekomen was. Dadelijk zette hij zijn motor af, doch door een tot nog toe onopgehelderde om standigheid weigerde deze plotseling, zoo dat een aanvaring niet meer te voorkomen was. Met kracht stoote het vaartuig tegen de brug op, waardoor eenige binten werden ont- gezet. Hierdoor verloor de brug aan draag kracht, zoodat men het raadzaam achtte, het vervoer voor zware wagens stop te zetten. Doordat de brug niet kon worden openge draaid was ook de doorvaart voor groote sche pen belemmerd. 1 Onmiddellijk werd door personeel van ge meentewerken met de herstelling begonnen en in enkele uren was men reeds zoover ge vorderd dat de brug weer open en dicht gedraaid kon worden. DE MAAS STERK GEWASSEN. Men meldt uit Maastricht Voor de derde maal dezen winter is de Maas sterk aan het wassen. De stand was Vrijdagmorgen 2.75 M. of 42.76 boven N. A. P. De Uiterwaarden zijn bijna geheel ver dwenen. Nader wordt gemeldDe Maas blijft wassen. De stand was 3.02 M. De Uiter waarden zijn geheel, het Stadspark is gedeel telijk overstroomd. Het water stroomt in het laag gedeelte van Hengen. ZWERVENDE DUITSCHE KINDEREN. Men schrijft van de Geldersche grenzen Opmerkelijk groot is het aantal Duitsche kinderen, die onze grenzen oversteken met tasch of korf gewapend, om, zooals ze eggen, brood enz. in te zamelen, doch wien het niet anders dan om geld te doen is. Als ze eenige dagen hebben gezworven, worde ze vrij- Eostig en vele kleine diefstallen moeten un ten laste wor en gele d. Wanneer ze hun gulden en meer 's avonds bij elkaar hebben, trekke ze weer over de grens. In Duitsche kringen maakt men zich over deze kinderen erg bezorgd, omdat ze, eenmaal groot geworden, geen lust tot werken evoe- len. Aangeraden wordt dan ook dezen kinde ren geen geld te verstrekken. WERKLOOZENRELLETJES XE ROT TERDAM. Omtrent de Zaterdag j.l. te Rotterdam plaats gehad hebbende, werkloozen-relletjes tijdens het bezoek van den Zweedschen koning kan worden meegedeeld, dat in to taal een 15-tal arrestaties hebben plaats ge had. Allen zijn na afloop van het bezoek weer losgelaten. Het begon al bij aankomst aan het Maasstation, waar oranjekleurige biljetten werden uitgereikt met het hoofd: „Wegwijzer" en geteekend „Comité van Actie.". Een drietal personen werd gearres teerd. Vóór het stadhuis bevonden zich onge veer 50 leden van het W. A. C., die onop houdelijk riepen „honger" of uitdrukkin gen, die voor het Staatshoofd beleedigend waren. Eenige malen werden zij aangemaand door te loopen, doch toen daaraan geen ge volg werd gegeven is gechargeerd. Er vielen eenige harde klappen en de voornaamste aanvoerders werden naar hoofdbureau en Paauwensteeg gebracht, o.a. de onder-voor zitter van het W. A. C. Toen de stoet voor het stadhuis arriveerde, klonk zwak de in ternationale, doch deze ging weldra verloren in de muziek van „Hermandad" en het ge juich der menigte. Verdere incidenten hadden niet plaats. MISBRUIK VAN SLAAPMIDDELEN. Ongeloofelij ke hoeveelheden sterk wer kende allopathische „slaapmiddelen" worden tegenwoordig door het publiek gecon sumeerd. In bepaalde gevallen unnen zul ke middelen, zooals veronal, adaline, sulfonal en andere goede diensten bewijzen, als z op voorschrift van den dokter worden genomen, maar critiekloos en eigenw s gebruik door leeken kan groote schade berokkenen, vooral als men aan het middel verslaafd raakt,wat ge lijk staat met ruïneering van het zenuwstelsel. Het is dan ook in het belang der Volksgezond- hei te begroeten, dat de Regeering maatrege len heeft aangekondigd, die den „vrijen ver koop" van sterk werkende slaapmiddelen ver hinderen en het afgeven van dergelijke midde len in de apotheken van een recept van den dokter afhankelijk maken. Maar ook al is aan deze voorwaarde vol daan, is het toch in de meeste gevallen raad zaam, zoo min mogelijk van sterke slaapmid delen gebruik te maken, vooral niet geruimen tijd achtereen. Veelal kan door het opvolgen van een „natuurlijke leefwijze" en een „gees- tel'jk dieet" eve 1 goed, ja beter resultaat worden verkregen. (De Dokter in Huis.) DIEFJE IN DEN VAL. Een padvinder kwam Donderdag bij de politie te Schiedam kennis geven dat in een neerenhuis aan de Willemskade een jongetje van ongeveer 12 jaar voor de ramen stond te huilen en waarschijnlijk alleen in huis was en er niet uit kon. De politie vond daar den 12-jarigen A. v. L. Hij had met een gebroken suikerlepeltje 't slot geopend en was binnen gegaan. Eenige koperen kranen uit het huis had hij reeds thuis geborgen en er ook speelgoed gevon den. Thans kon hij echter het slot niet meer open krijgen en wist hij niet hoe hij er uit zou komen, vandaar dat hij den padvinder getikt had. (Stand.) Op verzoek van den ingenieur van het stoomwezen te Arnhem is Vrijdag te Tiel aangehouden de sleepboot „Anna", met drie schepen op reis van Amsterdam naar Duitsch- land. De kapitein der boo' was niet in het bezit van de acte van vergunsing de boot had op clandestiene wijze Duitschland ver» laten. TEGEN INVOER VAN ONDEUGDE LIJKE WAREN. In „Het Maandblad tegen de vervalschin- gen" wijst dr. P. F van Hamel Roos erop dat de wering van knoeierijen in het buiten* land niet baat. indien niet aan de grenzen gewaakt wordt tegen war uit het buitenland komt. Als voorbeelden worden genoemd uit Duitschland ingevoerde salmiak-drop-pastil les, die 3538% onoplosbare stoffen be vatten, sterk tinhoudende, in onvernist blik geconserveerde vruchten, etc. Dr. Var Hamel Roos vraagt aan de regeering er voor te zorgen dat ten minste gelegaliseerde certi ficaten van invoer worden overgelegd dat kan men niet afwijzen op grond van bezui niging. VERDRONKEN. De brugwachter van de spoorbrug over den IJsel te Zwolle zag aan den oever een man die ging zwemmen en een oogenblik later in de diepte verdween. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. In het lijk dat later werd opgehaald is herkend een ze kere W., aldaar woonachtig. ONDER DE TRAM. De conducteur Luppens uit Winschoten 1» Vrijdag onder de stoomtram Oostelijk Gro ningen geraakt. Hij werd aan beide beenen zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. SNEEUWKLOKJES. In Waterland staan allerwegen de sneeuw* klokjes in vollen bloei. Er wordt levendige handel in gedreven. De koopers komen u auto's uit de duinstreek om dit sieraad der boerenerven voor hoogen prijs weg te halen, PATERS CARMELIETEN NAAR JAVA In aansluitng aan het bericht dat binnen kort eenige Paters Carmelieten naar Java en Madoera gaan ter assisten ie der Paters Je- suïten in hun uitgestrekt Missiegebied op deze twee eilanden kunnen wij thans mede* deelen, dat voor deze Missie zijn aangewe- wezen Pater Clemens van der Plas, prior van het klooster te Aalsmeer, Pater Paschalis Breukel en Pater Linus Henckens, beide laatsten eveneens uit het klooster te Aalsmeer. Hun vertrek is bepaald op het einde der maand Mei met het stoomschip „Johan de Witt" van de Maatschappij „Nederland." (Msb. Naar aanleiding van de indiening van het ontwerp van wet, dat een steun aan d e schoenenindustrie door middel van invoer verboden bevat heeft de Federatie van Bonden van Confectiefabrikanten een adres gezonder ajn den minister van Arbeid waarin wordt aangedrongen op gelijken steun voor de confectieindustrie füs nu aan de schoenenin dustrie wordt voorgesteld* FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND Volgens mededeeling van hek Handel» informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 2 Maart in Neder land uitgesproken 71 faillissementen tegen 54 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Maart 1923 727 faillissementen tegenover 428 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. „SOBRIETAS". In de jongste vergadering van het Fede ratiebestuur van „Sobriëtas" is besloten de functies van secretaris en penningmeester in het vervolg te scheiden. Secretaris blijft de ZeerEerw. heer L. Si- monis te 's-Hertogenbosch en tot penning meester werd benoemd de heer Th. J.H. Bianchi te Amersfoort. De Jaarlij ksche vergadering van het Fede ratief Bestuur met de voorzitters en secre tarissen der Diocesane Bonden zal dit jaar plaats hebben te 's-Hertogenbosch in hef Centraal Bureau op Dinsdag 3 April. (Cen.r.) WERKTIJD IN DE ZUIVBLNIJVER- HEID. De directeur-generaal van den arbeid heeft de meening van de arbeidersorganisaties ge vraagd over een voorstel, over te gaan tot verruiming van den arbeidstijd voor alle fabrieken tot bewerking of verwerking van melk, en wel om gedurende 26 achtereen volgende weken een werktijd van 10 uur per dag of 55 uur per week toe te staan, onder voorwaarde, dat gedurende 13 weken de arbeidsweek 48 en eveneens gedurende 13 weken 42 uur bedraagt, en alle Zondagsarbeid in het weekmaximum is begrepen. DE WERKVERSCHAFFING IN DREN TE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft thans definitief besloten, over te gaan tot voorloopige stopzetting van de werkverschaffingen in Drente, welke staan onder toezicht v&n den heer Jongbloed, rijksinspecteur Wj de steunverleening. Bij de beëindiging, welke op 10, 17, 24 en 31 dezer zal plaats vinden, zal rekening gehouden worden met de streken, waar het eerst en de meeste arbeidskrachten, aan wie ontslag wordt aangezegd, zal worden geregeld naai de vraag naar arbeidskrachten. BETALING DOOR MIDDEL VAN ZEGELS In de mem. van antwoord op het voorloo- pin verslag der Eerste Kamer in zake de be grooting van Financiën, wordt gezegd, dat de Minister zal doen nagaan, of het betalen van belasting door middel van zegels voo» den fiscus en den aangeslagene van nut kan zijn. REIZEN NAAR DUITSCHLAND. De Belgische bezetting aan 'c grens te Dalheim heeft Donderdag orde! ontvangen, slechts reizigers naar Duitschland toe t« laten, die in het bezit zijn van hoogstens 30000 Mark. Het meerdere wordt in beslag genomen. (Ms DE BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR PRINS HENDRIK. Vrijdagavond, na afloop van het gala-diner te Amsterdam, heeft Prins Hendrik den Bel gischen Gezant, den Prins de Ligne ontvan" gen, die hem de medaille van Koning Alber" heeft overhandigd, met een eigenhandig1 schrijven van den Belgischen Kon ine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2