Dinsdag 6 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14379 D!T NUMMER BESTAAT'UIT I BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Van het Vaticaan. 7 MAART prr ja STADSNIEUWS. AGENDA Haarlemsche Hypotheekbank. J jubileum. Te water. Mishandelen van dieren. Ned. Maatschappij voor Nijverheid cn Handel, Departement Haarlem. Concert E. A. Cats-Hélène Etienne. %'ïf l.|' ÉS n EEN VRACHT-AUTO IN DE BAKENESSERGRACHT GEREDEN. •f Haart nippers! R.-K. Begrafenisonderneming. LANGS JDEN _WEG. J. H. Visser. Het regeeringsjubileum van de Koningin. Watersnood in 1916. Soc. „Vereeniging". Directeur van het Museum. De traliënbrug bij Vogelenzang. Personalia. Jeanne d'Arc. Vereeniging Koninginnedag. Auto te water. r Bk Noodkreet J. J. YVEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Gewetensgeid. Gegund. „Stille Omgang". De Politierechter. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: *er Kwartaal 3 25 Per Week 0.25, Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per re gei Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den teks' als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. DE VERTOONING VAN EEN MADONNA FILM. Onze Romeinsche correspondent bericht: Men herinnert zich, dat verleden jaar Sep tember Z. H. een nieuw beeld van Ónze Lie ve Vrouw deed vervaardigen voor het hei ligdom van Loreto, waar het vroegere beeld door brand was vernield. Z.E. Kard. Gaspar- Ti werd toen als Pauselijk Legaat gelast het beeld naar Loreto over te brengen, en de groote feesten daar in naam van Z. H. den Paus bij te wonen. Een geheel stoet auto's Waarbij zich nog tal van particuliere auto's hadden aangesloten, met drie Kardinalen, Pauselijke ceremoniemeesters enz., bracht het beeld door de provinciën van Rome, Um- brië en de Marken n-ar Loreto, overal op den doortocht feestelijk ontvangen door de bewoners van steden en dorpen. De film beeft dezen zegetocht van de Madonna naar Loreto vereeuwigd en dezer dagen werd de ze film voor 't eerst op het scherm geworpen in de groote aula der Pauselijke Kanselarij. De groote zaal was <?cheel gevuld met be langstellenden. Onder hen bevQnden zich tien Kardinalen, waaronder H.H.E.E. Vannutelli, jP.anuzzi, Giorgi, Ehrle, Ssapinelli, Laurenli en anderen. Voorts een zeer groot aantal Bis schoppen en Prelaten en andere geestelij ken, behoorende tot het Vatikaan, de Cu rie en de Pauselijke congregaties. De film draagt den titel van: Verheerlijking van de Madonna van Loreto, en geeft de verschil lende tafereelen weder van de ontvangst van jden Pauselijken stoet in de steden en dor- jpen van de verschillende doorgetrokkene provinciën, alsmede de aankomst te Loreto f- de feesten daar plaats gehad ter dier ge- llegenheid. KARDINAAL GASPARRI. f Onze correspondent te Rome seint ons da to gisteren: Kardinaal Gasparri herdacht he den den dag waarop hij voor 25 jaar tot Bis schop werd gewijd. Z. H. de Paus zond hem een eigenhandig geschreven brief en bood hem een geschenk aan. 'Sociëteit StBavo". R.-K. Volksbond 8 uur Overheidspersoneel 8 uur Lrsus 8 uur Spaarbank voor Ktholielk Nederland zitting van 5 tot 714 uur. lianzegebomp, Jacobijnestraat Klein 5 Capellakoor 8)4 uur Haarl. Inkoop- combinatie 8J4 uur Cursus Economie 814 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. Tt. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochfends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 3-9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. KArbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Allf werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Stadsschouwburg. Nationale Opera 8 uur T raviala. 'Aan heit verslag van de Haarlemsche Hypo theekbank over 1922 on fleenen we het vol gende: De Bank heeft zich in 1922 vrijwel bepaald 'tot de afgifte van 5% pandbrieven, daar wij geen vrijheid vonden, voor een belangrijk be drag onze instelling over een langjarig tijd perk: te binden aan schuldbrieven, waarop zij S'A% of 6rente zou móeten betalen. De nfaol van'stukken was daardoor geringer, dan die van 6% pandbrieven in 1921 en hierdoor en door den geringeren overgang van. vaste goederen werd ook minder op hypotheek uit gezet. Toch meenen wij, door het voeren van dit beleid, ons bedrijf, zij liet onder prijsgeven van dadelijke provisie-voordeclen, voor de toekomst versterkt le hebben, door verbree- ding van de marge tuschen te betalen pand brief rente en le ontvangen hypotheekrente, Welke marge steeds de voornaamste winst bron in het hypotheekbanikbedrijf is. De winsten van dit jaar laten toe lie! door de uitgifte van 5% pandbrieven geleden dis agio in eens af le schrijven. De daling van den renlevoet voor hypothe ken hield aan. In de markt voor onroerende goederen kwam geen verlevendiging. Naast de voortdurende economische malaise cn de on zekerheid omtrent dc naaste toekomst in eigen land en in den vreemde, worden de prijzen van huizen voortdurend gedrukt door de besten diging der huurwetten, die liet k00pon van een huis voor rcntebeleggimg onmogelijk ma ken. Hel is hoogst wenschetijlk, dat deze cri- Siswetten ten spoedigste verdwijnen. Er was in vrije markt belangrijk vraag Inaar laag rentende pandbrieven en daar, we gens het belangrijk koersverlies, de uitgifte daarvan voor de hypotheekbank niet wel mogelijk is, vonden de pandbrieven van 3%, 4 en i%% bij aanbad Beurze, grif koo- ipers wat de koersen eenige proeenten deed oploopen. liet bedrag, dat onze Bank zelve had in te koopen. was f 622.550. De plaat sing overtrof den inkoop in 1922 met 1.288 400. De druk dor malaise van de lantslc jaren ikwam tol uiting in wat tragere betaling van onderscheidene debiteuren en in toeneming Van het aantal executies, wegens faillissement óf gelegd beslag. Wij hebben ons beperking moeten opleggen, in het betrachten van lank moedigheid tegenover debiteuren, omdat uit stellen van ingrijpen, bij de daling der waarde van onroerende goederen, behalve voor ons, 5n nog meerdere mate gevaar doet ontstaan voor tweede en volgande hypotheekhouders. Moge dc tegenwoordige constellatie al niet di re- 'e zorg geven voor hel hypolhcckbankbo- dxijf eene opleving In zaken en verbetering van den algemcenen toestand is hoogst ge- wenschL Na de royeering van onzen aanslag in de oorlogswinstbelasting over 1917 is geen aan slag gevolgd over 1918. Wegens de geroy eerde aanslagen voor de dienstjaren 1915 en 1917 is ons terugbetaald door het Rijk f 11.880. Ingevolge het door den Wetgever voor de Oorlogswinstbelasting toegekend privilege van voorrang boven eerste hypotheek, heeft een hypotheek van circa f 27.500 ernstig gevaar gel00pen, toen door hert Rijk wegens oorlogs winst- en andere belastingen beslag was ge legd voor zijne vordering, aanmerkelijk groo- ter dan de waarde van liet verbonden onder pand. Na de wetswijziging, waarbij het Rijlk het privilege van voorrang boven eerste hy potheek heeft prijs gegeven, heeft de Minis ter van Financiën gunstig beschikt op het ver' zoetk dezerzijds lot zoodanige regeling, dat het beslag, door het Rijk gelegd, werd opgehe ven en de vordering van de hypotheekbank als eerste kon worden betaald uit de op brengst van het geëxecuteerde onderpand. De schade voor de Bank bleef daardoor bcperfki tot eenig renteverlies cn de kosten van handhaving onzer rechten. In 1922 werden 103 aandeden overgeboekt. Op 1 Januari 1923 lelde de Bank 690 aan deelhouders. Wat de bedrijfsresultaten betreft, voor het grootste k\vam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pandbriefrente moest worden uitbetaald. Vor der droegen tot de winst bij de provisiën bij liet afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloopende rekeningen, benevens de ver goeding bij vervroegde aflossing van terlecn verstrekte gelden. Mede komen daaraan ten goede de kosten van overboeking van aan deden. De inkoop van pandbrieven gaf eenig agio, hetwelk op de afzonderlijke rekening werd ge bracht. Dit agio is aangewend tot dekking van het disagio bij het herplaatsen van ingekochte stukken, de kosten van aanmaak en zegden der pandbrieven en de provisie bij plaatsing. Wij achten gewenscht, dat uit de winst een bedrag o<p de agio-reikening wordt overgeboekt Ier ver sterking dier reserve. 1 Voor de waa rde-rekening der effecten is ijjhngenomen de laatste, officiecle koersnotee- Jing in 1922 die van 29 December terwijl de Russische en Hongaarsche fondsen, ongeacht den beurskoers, pro memorie zijn vernield. Het saldo der bedirijfsrekening over 1922 bedroeg f 314.547,86, na aftrek der onkosten ad f 86.847.36 en van liet disagio ad f 33.939.8414, f 120.814,20J4, blijft f 102.722. 65 l/o. De balans sluit met een einhedrag van f 28.679.355.80, de winst- cn verliesrekening in eindcijfers met 1.442.873,58. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders werden balans- en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Van de winst werd een bedrg van f 16.860 75 overgeboekt op de agio-rekening. De dividend- reserve word met een bedrag van f 6.117.08 versterkt. Het dividend werd bepaald op 27 per aandeel. Zondag berd acht mej. Van Everdingen den dag, dat zij 12 J4 jaar a!s winkeljuffrouw werkzaam was bij de fa. Boerlagen in de L. VeerStraat. Het feit werd 111 imtiemen kring gevierd, terwijl zoowel patroon al personeel haar een cadeau offreerden. Maandag was de heer B. Erdtsieok 45 jaar als zadelmaker in dienst bij de fa. W. v. Am stel, aan de Kaasmarkt. Verschillende blijken van belangstelling mocht hij ontvangen. Maandagmiddag ongeveer half twee geraakte een meisje spelenderwijze in den Klopperrin- got, tegenover den Janswog. De wiel rijder G. zag dit en wist a! heel spoedig de kleine op het droge le brengen. Een woord van dan* komt aan den redder toe. Indien dit ongeval door hem niet ware gezien, zou liet wellicht niet zoo goed zijn afgaloopen. Wij ontvangen het volgende uittreksel van het verslag over de maand Februari 1923, van den Inspecteur der Vereeniging tegen mishan deling van dieren voor Haarlem cn omstre ken, secretariaat Heerenweg rt>9. Een voerman, die reeds de vorige maand was aangespoord zijn paard, dart aan hel IMk ker voorbeen ernstig kreupel was, naar s™ te brengen, bleek zieli aan die waarschuwing niet te storen en ging* voort van hetzelfde dier diensten te vorderfn. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Een koopman werd aangetroffen mot een oud-en hit, die blijkbaar overwerkt was en althans voor hel oogenblik niet langer in staat was dienst te doen. Den man werd aan gezegd, het dier rust te geven en zoolang het zoo zwalk was niet te gebruiken. Een voerman werd aangezegd de oogklep pen van zijn paard, die hinderlijk waren, te verwijderen of anders beter le bevestigen. Dit laatste geschiedde. Ingekomen klachten omtrent lievige mis handeling van een hond, gaven aanleiding tegen den bedrijver proces-verbaal op 1o ma ken. Na onderzoek van oen andere Wacht, eveneens mishandeling van een hond betref fende. bleek een waarschuwing voorloopig gunstige uitwerking te hebben. Verschillende karvoarders werden onder houden over voor de dieren hinderlijke gebre ken aan voertuigen of bespanning. Gedurende Februari werden iti de Asphyxi- atie-inrichrting pijnloos gedood 66 honden en 43 katten. In 24 gevallen geschiedde dit gra tis. Onder de gedoode dieren waren er 16. d,ie als zwervers, in den kennel Fauna waren ondergebracht en aldaar gedurende eenige dagen achtereen op kosten der vcreeniging waren verzorgd geweest, teneinde de eigenaars of anderen in slaat te stellen ze tijdig op te vorderen. Hot geval hoeft zich voorgedaan, dat iemand een ziek hondje, dat gedood moest worden, bij de Inrichting bracht een paar uren vxór- dat die open was en het dier leen op hel af- ge.schu 1:1e terrein achterliet. Over het armelijk janken werd bij het bestuur geklaagd. De aan dacht van het publiek wordt er nog eens op gevestigd, dat voor asphyxiartie gelegenheid bestaart dagelijks (uitgezonderd Zon- en feest dagen) van 2—4 uur, en dat voor dringende ge va,Mén, wanneer de Inrichting gesloten is, bij den heer Y. Klaassen, eigenaar van de nabij gelegen kennel Fauna, steeds bereid is hulp te vcrlcenen. De aula van Teylers Slichting was Maan dagavond geheel geyuld met belangstellenden. De heer J. Corver, van 's Gravenhage, zou een lezing houden over Draadlooze telefonie. Het scheen wel, de heer Burgersdijk deed dit ook in zijn openingswoord uitkomen, dat het bestuur een goede keuze had gedaan met dit actueele onderwerp. De heer Burgersdijk in troduceert dep spreker ven den avond bij zijn toehoorders. Hij begon sis verslaggever van de „Leeuwarder Courant" en is thans direc teur van den tachygrafischen dienst in Den Haag. Hij 'heeft een populair boek geschreven 'over radio telegrafie. De heer Burgersdijk brengt dank aan de directie van Teylers' Genootschap, die zoo welwillend was, de au'la voor dezen avond beschikbaar te stellen en brengt eveneens dank aan de „Siads-Editie", die welwillend hare antenne en radio-telegTafist ter beschik king had gesteld voor de demonstraties, welke zouden gehouden worden. Hierna neemt dc heer Corver het woord. Allereerst stelt spr. de vraag, hoe het komt, dat de draadlooze telefonie iets is van betrek kelijk recenten datum? De telegrafie langs lijn en draad, aldus spreker, is in wezen een veel grovere tehniek, dan de draadlooze telefonie, die een veel feinerc techniek .eischt, alvorens ze drager kan zijn van de slem-modulaties. Bij een draadlooze installatie worden de trillingen overgebracht door vonken. Die tril lings-encgio concentreert zich niet op één richting, maar verspreidt zich rondom, zoo dat de trillingen voor Berlijn b.v., ook worden voortgeplant naar Parijs, naar de Noordpool. Het zoeken was gericht op dé mogelijkheid, hoe den stroom te versterken. Dc micropho nes zi jn slechts voor kleine stroom sterk ten berekend. Het aanbrengen van kleine lampen, het inschakelen van deduclorcn en de. vinding van eep. Amerikaan, die lusschen draad en plaat een rooster aanbracht, waren de „ver sterkers", die de techniek een belangrijken slap vooTuitbrachtien. Spr. vraagt zich af, of de draadlooze tele fonie een zoodanige vlucht zal nemen, dat zij onze beslaande wijze van lelefoneeren in ge vaar zal brengen of geheel zal doen verdwij nen. Naar spreker's meening behoeven we daarvoor voorloopig nog niet bang le zijn cn vrij stellig kunnen we de vraag ontkennend beantwoorden. Het groote bezwaar, dal bij de draadlooze telefonie te ondervangen blijft, is liet verklappen van geheimen. Van groot belang in de toekomst achtte spr. de draad looze telefonie voor luchtschepen. Ook voor het rondzenden van be richten van algemeen belang (weerberich ten), kan de draadlooze telefonie groote dien sten bewijzen. Daartoe is het noodig, dat het bericht eenmaal wordt geseind op een bepaald uur. 't Kan door de belanghebbende stations opgenomen worden, terwijl bij het oude stel sel één zelfde bericht veertig maal of meer moest geseind worden. Ook voor de overzec- sche telefonie kan de draadlooze telefonie met succes worden aangewend, aangezien het tc- lofonemen langs een kabel alleen op een be perkten afstand kan plaats vinden. Aan de hand van demonstraties verduide lijkte spr. hel behandelde, terwijl eenee serie lichtbeelden ons deden kennis maken mei vee-1, wal op Y draadlooze seinen betrekking heett. De lieer Burgersdijk dankte spr, hartelijk voor zijne interessante lezing, waarna de bij eenkomst gesloten werd. Er zat in het programma een goede lijn, wat men bij aandachtige beschouwing niet aan bloot toeval mag toeschrijven. Bovenaan prijkte dc naam van César Franck, met zijn overschoone vioolsonite. Wie dit werk kiest voor een vioolrecital heeft alleen daardoor al aanspraak op den dank van het betere publiek, dat van een concert méér wil meedragen dan uiterlijke virtuositeit. Wie de sonate speelt, zal haar liefdevol telkens weer in handen nemen, zich inleven in de schoonheden, niet slechts de harmonische (in dit opzicht is het werk on uitputtelijk), maar hij zal zich zelf veredelen door den schoonen bouw van het onvergete lijke werk tot zijn geestelijk eigendom te maken. Dit verzuimde indertijd de groote vi oliste Kathleen Parlow, daardoor verbrok kelde de architectuur van het werk; zij toon de, niet eens dc ontwikkeling van het hoofd motief te overzien, zoodat de voordracht van het derde deel (waar de piano de triolen heeft) er vlak naast was en 't finale natuur lijk ook. Met haar prachtigen toon en haar kostelijk instrument bereikte zij niets dan dat rij een kijk gaf op haar uiterlijke manier van muziek aanvoelen. Men mocht in dit werk den toon van den concertgever minder fraai vinden dan b.v. in de sonate van Laz- zari, men mocht het niet altijd eens zijn met zijn lcgaturen of negeeren daarvan, maar men zal toegeven, dat het' werk tot hem sprak; dat hij den bouw overzag en daar door een muzikale oenheid in\ zijn spel gaf, die met belangstelling naar dc voordracht van dit werk deed luisteren. Violistisch nog strakker gespeeld was hel werk van Franck's leerling. Niet een van de „bekende" groep leerlingen, maar toch eën, die langen tijd zijn onderwijs genoot, de componist van Itatiaanschen naam, in Tyrol geboren en daar zoowel als te Weenen zich voor Dr. juris bekwamend, dan de rechtswe tenschap er aan gevend, en voor muziek naar 't Parijsche conservatorium. Silvio Lazzari heeft van Franck een enorme dosis harmoni sche kennis opgedaan, maar zijn gedachten in grootschen vorm gieten, heeft hij niet ge leerd, althans in deze vioolsonate huldigt hij 't beginsel: veel beloven en weinig geven. Elk der onderdeden van dit werk heeft een stoute gedachte, maar ach, 't blijft bij een opzet en van uitgroeien is geen sprake. Her halen cn nog eens l^rzcggen, tot de compo nist er zelf genoeg van kri'gt en met een plotselinge nieuwe vondst een slot zoekt, 't Is een rijkdom van materiaal, maar daar om nog geen schat als zoodanig. Naar t voorbeeld van Franck droeg, zooals ik ver nam, Lazzari het werk op aan den grooten violist Isagc. Maar niets wijst op Franck dan een reminiscens aan de none-harmonie, zon der in de verste verte de geniale ontwikke ling daarvan nabij te komen. De motieven zijn voor een groot deel prachtig van opzet en menige mooie vondst brengt verrassing. Dc heer Cats bracht die muzikale invallen ook in een buitengewoon warmen viooltoon ten gehoore, ja, hij gaf in deze. sonate het allerbeste van den avond, want, zooals gezegd, was de toonkwaliteit bij Franck nog niet die, welke wij zoo gaar ne hadden gewcnscht. Zoo die sonate t laat ste was gespeeld, was dit aan de hymnische muziek van Franck zeer zeker ten goede gekomen. Het programma voerde de eenheid nog strakker door met een drietal werken van Engelsche componisten. Dit mag vreemd klinken, mair dat vreemde verdwijnt, als we weten, dat 'die jonge Engelschen in hun mu ziek toonen, zich tot voorbeeld de jonge Fransche school le hebben gesteld. De hier bedoelde deden dit weliswaar niet met het zelfde succes als b.v. die groep bekende En gelschen: Lord Berners (Thyrwhilt), of Ben jamin Dale of Coleridge Taylor, Granville, Bantock enz. Want daarvoor ontbreekt b.v. aan de muziek van Cyril Scoth (Romance) de physiognomie, is de Valse triste met een goedkoop slotdeel versierd en het stuk van Parker (niet te verwarren met den Ameri kaan Horatio Parker!), dat nog 't beste is, toch te weinig als eenheid op te nemen. At' w rt'Qii'C: -V.-Leo r%. T V (Zie elders in dit blad). Maar de muziek van den eigen landaard biedt dezen jongeren te weinig om hun beetje chauvinisme niet af te schudden en de le vende kunst te zoeken daar, waar zij is te vinden: in Frankrijk. Het is op zich zelf al prijzenswaardig, op een eigen concert werken van de jongeren voor te dragen, al was de plaatsing na Cé- sar Franck nu niet in alle opzichten ge- wenscht. De eigenlijke climax was naar mijn meening bereikt, door het programma te spelen in omgekeerde volgorde, alzoo Laz zari, de Engelschen en tot slot Franck's so nate. Over het spel van Mej. Hélène Etienne kan ik kort zijn. Het is van prachtige sonore klankgeving, mooi van phraseering. uitste kend beheerscht en technisch hoogst frap pant. Die mooie Klankgeving is oorzaak dat het oor te gast gaat aan dit spel; de phra seering doet met belangstelling haar muzi kaal aanvoelerf observeeren, en de algeheele beheersching en rustige voordracht maken deze talentvolle pianiste tot een gaarne ge ziene verschijning op het concertpodium. AI te bescheiden nam zij haar rechtma tig aandeel in 't succes in ontvangst. G. J. iv. Gisterenavond half 7 liep het 16 jarig meisje M. v. L. op den Kleinen Houtweg, om naar de R. K. Huishoudschool le gaan. Achter haar naderde een auto, welke, bij haar gekomen, stopte. Een man sprong er uit, nam hc' meisje op, droeg haar in den auto, waarna deze zich met haar verwijderde. In den auto werd zij geblinddoekt en -werd zij bij de polsen vastgehouden, waarna hear haren gedeeltelijk afgeknipt werden. Zij schreeuwde wel, doch de auto reed steeds door. Ongeveer na 10 minuten werd zij uit den auto geduwd en zij bleek zich te be vinden op den Heerenweg tusscben Ivoedief- laan en Kerklaan. Per tram is het meisje naar buis teruggekeerd. Een signalement van de personen in den auto kon het meisje niet opgeven, terwijl ook het nummer van de.n auto haar niet bekend is. Op de gisteravond gehouden bestuursver gadering is het bestuur als volgt samenge steld; P. J. Deklker. voorzitter, Graaf Willem- straat 20; P. de Rooy, secr.-penningmeester, Soutmansrtraart: 15; A. Mosier, algemeen func tionaris, Bisschop Oftostraat 18; .1. Nijboeir, Benkheideslrant 30rood; A. J. van Leeuwen, AimsterdamSliruait 27; G. Tiiltnith. Beu/ken straat 2; W. Reiner, Nassaulaan 46: B. de Leeuw, L, Vlamingstraat 5, allen commissarissen. Aan genoemde adressen zijn verdere inlich tingen te bekomen. De nieuwe telefoongids. De telefoongidsen schijnen zich. blijkens de laatste uitgaven ten minste, door merk waardigheden willen gaan onderscheiden. Iedereen herinnert zich nog wel den vori- gen gids, waarin liet van storende fouten krioelde. We hebben het onze er toen van gezegd. Nog later verscheen een supplement, een gedeeltelijk verbeterde opgaaf van den verschenen gids, welk supplement natuurlijk niet kon voldoen. Immers, als men in den gids het nummer van een aangeslotene, dien men wenschte te lelefoneeren, had gevon den, ging men zich toch in het supplement vergewissen, of het wel het juiste nummer was. Zoo hebben we dus liet vorige jaar doorgesukkeld en thans is gelukkig dan de nieuwe gids verschenen Van fouten, storende fouten wel te ver slaan, hoorden we nog niet, dus gehoopt mag worden, dat het te dien opzichte in orde is. Maar liet nieuwe beekje heeft een andere bijzonderheid: liet doet dienst als leerboek. Enkele wenken worden gegeven voor liet lelefoneeren, waarvan men som mige Ier harte kdn nemen, andere echter een beetje bespottelijk aandoen. Zoo staat er bijv. in het boekje: Het verdient aanbe veling, bij het aanvragen van telefoonnum mers, 7 uit te spreken als zeuven, 80 als tachentig. De eerste opmerking is meer van pas dan de laiilsle. Vreemd salt echter vooral op de s'olgende bemerking: het nummer 22013 spreke men niet uit als Iwceëntwintig-dertien, doch als tsveehonderdlwintig-derlien en 22113 niel als tweeëntvvintighonde.rd-drirtien, doch als twee- lion derdéénen 1 wi n I ig-d ertien Vreemd is deze raad, omdat, toen de 0111- streken (Bloemendaal, Aerdenhoul en Heem stede) de hoogere nummering kregen, van wege het telefoonbureau opgemerkt werd, dal men telefonisch moest aanvragen: Bloe mendaal 13, Heemstede 113, enz., dus de duizendtallen vervielen Dal is locli ook veel praetischeg. Maar het boekje weel bet nu be ier.- Het is misschien meer ambtelijk, want dat is dikwijls niet duidelijk. Dc opmerking op den omslag wint bel echter in zotheid: Mogelijke onjuistheden moeten vóór 1 October 1923 aan het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie vermeld worden. Dus als men foutief vermeld staat in den gids, blijft dat niaar onveranderd en moet men op hoop van zegen leven, dal het volgend jaar de juiste vermelding geplaatst wordt? In ons nummer van gisteren herinnerden wij aan het arbeidzame leven, dat de heeir J. H. Visser, diegisteren 70 jaar werd, ach ter den rug heeft. Tot onzen spijt viel in dat srtuïkje weg de vermelding, dat de heer Visser ook vele jaren zitting had in hel hoofdbe stuur van de Hanze en gedurende zes jaar directeur van de Hanzebank in Haarlem was. Verder was de heer Visser ook gedurende langen tijd een werkzaam lid der K. S. A. en bestuurslid van vreemdelingenverkeer. Feiten, die toch wel de vermelding waard zijn. Vandaag zouden in de Slatenzaal aam hert Prinsenhof een tachtig burgemeesters uit N.- Holland samenkomen, 0111 besprekingen te houden betreffende de viering van het aan staande jubileum van de Koningin. De leden van de Prov. Staten in Noord- Holland: Thomassen, Westerhof, De Vries. Rcinalda, Dahneyer, Pothuis, Polak, Den Exter, v. Kuykhof-Koedijk, v. d. Wal en Wagenfeld hebben de volgende motie inge diend: „De Provinciale Staten, van oordeel, dat de tijd gekomen is om een nieuwe verdeeling te ontwerpen van de lasten, die voortvloeien uit den watersnood 1910, in het bijzonder van oordeel, dat het Rijks subsidie voor dat doel geheel behoort len goede te komen aan het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, noodigl Gedeputeerde Staten uit, de daartoe 1100 dig e voorstellen hij de Provinciale Staten in te dienen." 1 Mei a.s. zal hel nieuwe sociëteitgebouw aan den Zijlweg geopend worden. Tot kastelein is met ingang van 15 Maart a.s. benoemd de heer Sprokkreeff te Amster dam, afdeelinschef bij „Krasnapolsky" te Amsterdam. Het aantal sollicitanten naar de functie van directeur van het Museum van Kunstnijver heid is zeer groot. Voorloopig zal nog geen beslissing kunnen genomen worden. Maandagochtend is, nadat 5 Februari j.l. het afgaande spoor over de nieuwe traliën- brug bij Vogelenzang in gebruik was geno men, ook de baan over bel opgaande spoor in dienst gesteld. Trein no. 3 van Amsterdam passeerde des morgens 7 uur met goed ge volg de nieuwe brug, nadat des nachts de omlegging en aansluiting had plaats gehad. Tot lid van den Raad van toezicht, bedoeld in art. 32 van de Land- en Tuin- houwongevallenwet, is benoemd de heer B. V. Loerakker, alhier. Men verzoekt ons, mede te deele^t dat ook de tweede lichtbeeldenavond van Jeanne d'Arc, welke door kapelaan Liihn morgen voor de leden van den R.-K. Volksbond ge geven zal worden, geheel uitverkocht is. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de vereeniging Koninginnedag, is tot voorzitter benoemd de heer Dr. J, F. M. Sterck en toi vice-voorzitter de heer J, C. Peereboom. Beiden namen de benoeming aan. Verder werden verschillende commis- siën benoemd en de punten voor het feest programma min of meer uitvoerig besproken. Langzamerhand nemen de plannen vaster vorm aan. Gisterenavond half 6 kwam een vracht auto van de firma J. P, v. d. Berg aan de Bakencssergracht van het Donkere Spaame en reed de Bakencssergracht op in de rich ting van de Vrouwesleeg. Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting maak te de chauffeur een draai naar den water kant, waardoor de auto tegen een lantaarn paal botste, welke defect geraakte. Op de treeplank stond de 38-jarige pakhuisknecht J. B„ in dienst der firma, die lusschen auto en lantaarnpaal bekneld geraakte, waarbij zijn linkerbovenbeen brak. Per brancard is hij naar bet St. Elisabeth's Gasthuis overge- gcbracht. De auto geraakte een 15 meter voorbij den lantaarnpaal in hel water der gracht. De vracht, bestaande uit 60 kisten appelen, is waai schijnlijk geheel waarde loos, hetgeen een schadepost van ruim 900 bteekent. De appelen zijn door de 900 beteekent. De appelen zijn door den auto bekwam belangrijke schade. Met lichters van de stoombool-niaalschap- Als lid van de R.-K. Pol. Prop. Club, gevoel ik mij gedrongen een beroep te doen op alle R.-K. Kiezers en Kiezeressen in Haarlem en Omstreken. De propaganda voor de a.s. verkiezingen is in vollen gang en wij hopen het met Gods hulp bij de verkiezingen tot een goed einde te brengen. Maar als ik zoo des avonds aan het werk ben, hoor ik telkens en telkens weer opnieuw onzen leider, den heer J. J. Brinkman, die penningjuwester is van de R.-K. Kiesvereeni- glng, zijn nood klagen. Deze onvermoeide propagandist ziet met bezorgdheid de verkiezing naderen. En waarom? Vraagt het hem, en hij zal u antwoorden: Er is géén geld, er is alléén maar schuld, en de verkiezingen voor de Prov. Staten en ge meenteraad kosten zooveel. De contributie der leden van de Kiesvoreeniging is absoluut ontoereikend, om dc reusachtige kosten le dekken. Als ik u alleen maar even mag vertellen, dat de onkosten worden geraamd op onge veer 6000 en er een tekort is van ongeveer 600, dus een bedrag van f 6600, zeer noodzakelijk is. Er zal ongeveer aan contributie opgehaald worden 1500. Maar dan moet er nog 5000 komen! Hoe? Van waar? Dit, geadhte lezer en lezeres, is nu juist de vraag en volgens mij niet zoo heel moeilijk op te lossen. Er zijn4 ongeveer 10.000 R. K. Kiezers, en er is 5000 noodig. Reken nu eens uil: 5000 gedeeld door 10,000 is 0,50. Als alle R. K. kiezers en kiezeressen dus ƒ0,50 offeren is de zaak gered en heb ben wij den heer Brinkman geholpen, maar niet zoozeer hem. dan wel de R. K. Kiesvcr- eeniging. Er zuilen er echter wel zijn. in dezen tijd van werkloosheid, die niet of bijna niet betalen kunnen, maar daartegenover staan diegenen, die wel betalen kunnen eu meer. Och help dan dubbel of nog meer! U M. cje R. bedankt voor uw gastvrijheid onder deze rubriek en om het eerste stootje Ie geven aan deze goede zaak, gaat hierbij dan 1van uw dw. dn. G. F. v. D. Een begin! Wie volgt? Ontvangen van G. F. v. D1 Barometerstand 767. Achteruit. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleor»l Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Maart 1923. Hoogste barometerstand 770.2 mM., le Tou louse. Laagste barometerstand 748.2 mM., te Thorn shawi. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Maart: Matige zuidelijke lot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot bet-ofc'ken, later wellicht op klarend, waarschijnlijk eenige regen, zcJfde temperatuur. pij Bus is men vandaag begonnen, den auto te lichten, waarmede men in den loop tan den dag gereed hoople' te komen. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afd., 542,32 en 136,95, respectievelijk we gens te weinig betaalde inkomstenbelasting enverdedigingsbelasting II, en van een on bekende 1055,60 wegens te weinig betaal de inkomstenbelasting en verdedigingsbelas- ling II. Het bouwen van een R.-K. Meisjesschool aan de Antoniestraat, onder architectuur van den heer Robbers, is gegund aan de fa. Metselaar, aan den Heerensingel, voor de somma van 76.473. Donderdag a.s., des avonds 8 uur, houdt het genootschap van den „Stillen Omgang" te Haarlem, eene vergadering in „St. Bavo". 0,m. vermeldt de agenda: toelichting der regeling en mededeelingen van het bestuur in verband met de bedevaart, welke wordt gehouden in den nacht van 17 op 18 Maart a.s. Ook zal de Directeur, pastoor Boog- mans, de vergadering toespreken. De leden hebben het recht, op deze vergadering R.-K. mannen te introduceeren. Ook zal dan nog gelegenheid bestaan, zich als lid te laten inschrijven, terwijl dit op den avond van de bedevaart geheel onmogelijk is. Wegens ongesteldheid van den politierech ter, mr. Van Lochem de Josseiin de Jong, kon gisterenmorgen de zitting n.iet doorgaan. Wc kunnen gelukkig melden, dat de onge steldheid van den rechter niet van ernstig en aard is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1