V ju r" v V i ~'!-r A A Woensdag 7 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14380 Van het Vaticaan. Bedenkelijke, Katho lieke Staatkunde. Hanze-retraite. Ingezonden Mededeelingen Zenuwachtigheid verdwijnt Voor de Propaganda BIT IMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDE!. EERSTE BLAD STABSNiiyWS. AGENDA 8 N9AART Door het stoeien. DE EAARKNIPPERIJ INDEN AUTO. FRAMKFN'S MELKBROOD Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken. LANQS^dËn _weg. Alliance Frangaise. Ernstige dierenmishandeling. De nieuwe Politieverordening. 1$ TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. HET MONUMENT VOOR PIUS X, Men schrijft ons uit Rome: Een zeer belangrijk werk werd dezer da- gën uitgevoerd in de Basiliek van Sint Pie- ter. Het beeld van Paus Pius X, voornaam ste deel van het grafmonument voor dezen Paus, met veel inspanning naar de groote Ba siliek gebracht, werd na voorbereiding van eenige dagen, op de definitieve standplaats gebracht. Het beeld, viermaal levensgroot en wegende achttien ton, werd door een ver nuftig systeem van katrollen en kettingen langzaam opgedraaid en kwam zonder eeni ge moeite of ongeval in de nis te staan, voor het beeld vervaardigd en met kostbaar Afri- kaansch marmer bekleed, waar het door den beeldhouwer Astorri verder afgewerkt zal worden. Andere deelen van het monument zijn het Pauswapen-dragende Engelen en een bronzen deur, waarin verschillende voor stellingen zijn aangebracht, zinnebeeldig voorstellend verschillende daden en maat regelen getroffen gedurende het Pausschap van Pius X. De voorzitter der Krrdinaalscommissie oor het monument, Kard. Merry del Val, en tal van hooggeplaatste personen, waren bij het interessante werk tegenwoordig. Het monument zal, na geheel afgewerkt te zijn, op nader te bepalen datum onthuld worden, 'in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus en tal van Kardinalen. Order de talrijk: Pausmonumenten die de Basi'iek van Sint Pieter bevat, zal het mo- nun» :nt van Pius X een goed figuur maken. De redacteur van h„t weekblad „Katho lieke Staatkunde", Dr.i Emile Verviers, die zich door zijn krasse en hyper-stoutmoedige „staatkundige" beweringen alreeds een ze kere vermaardheid heeft weten te verwer ven, schijnt nog maar matigjes tevreden met het behaalde succes en streeft er blijkbaar naar, zijn naam in de katholieke samenleving voor goed ongenietbaar te maken. De felheid, waarmede hij zich keert tegen alles, wat tot op heden met vereende krach ten door de katholieken in de politiek werd opgebouwd, doet denken aan een beeldstor mer, wien 't uitsluitend om het verwoesten te doen is. Wil men inderdaad iets positief-goeds be reiken, dan treedt men zóó niet op. Wij hebben al meermalen in-dit-verband- kcnmerkende uitlatingen van den professor gesignaleerd, wat Dr. Verviers echter thans in zijn „Katholieke Staatkunde" meent te moeten, althans te mogen zeggen, is van zulk een verbijsterende brutaliteit, dat men zich afvraagt, of hier niet een dilettant politicus aan het woerd is, die niet weet wat hij zegt, die de kracht zijner woorden niet kent, maar die vóór alles hoe groote belangen er ook door geschaad kun nen worden 'nteressant wil zijn. Wij willen niet beweren, dat deze vragen bevestigend b ïtwoord moeten worden. Maar wel, dat het geschrijf van den pro jector tot deze vragen als vanzelf aanleiding geeft. De lezer oordeele zelf: Naar aanleiding van een schandelijk-gods lasterlijk aanplakbiljet der vrijdenkersver- eeniging „De Dageraad", stelde het dagblad „De Tijd" de vraag, of wij tegenover derge lijke schanddaden, machteloos moeten staan, terwijl in den Haag toch een christelijke re geering zetelt. Op deze vraag van „De Tijd" nu is Dr. Verviers volgcnderwijze uitgevallen: „De „christelijke" regeering is niet chris telijk en zij is ook geene regeering. Er beerscht in ons land regeeringsloosheid. De leiding is thans overal in handen van ma rionetten. En het is jammer, dat de meerderheid daarvan christenen zijn, omdat dit het volk in de war brengt en de verbetering tegen houdt. De „christelijke" meerderheid van het par lement bestaat uit farizeeërs, die niet vóór, maar tegen Christus zijn. Wij hebben in deze den eenig juisten weg aangegeven en herhalen, wat wij in een vroe ger artikel schreven: „„Waar blijft bij ons de fiere jongeling schap, die evenals de Italiaanse |e fascisten naar de tuchtroede grijpt om zich tot werk tuig te stellen van de wraak Gods'?"" En wij vragen thans op den man af aan „De Tijd": wat hebt gij gedaan om ons volk aan te sporen naar dc wapenen te grijpen? Gij hebt niets gedaan. Nu is het oogenblik aangebroken voor de daad, voor het geweld. Het zwaard moet de beslissing brengen en daartoe moet gij het roomsche volk mobiliseeren. Zoo pleiten wij in het bovenstaande weer duidelijk genoeg voor het beëindigen der te genwoordige regeeringsloosheid en voor het vestigen van een krachtig bewind. Een christelijk bewind, dat niet uitsluitend steunt op kiezersbedrog, de gunst der pers, den in vloed van leeghoofden en de traktementen van ambtenaren, maar vóór alles op de wa penmacht van een levenskrachtigen kern van trouwe geloovigen". Wanneer een regeering, als door Dr. Ver viers gedroomd, aan het bewind komt, dan zal die regeering volgens den professor aan de plaatselijke organen, die zich in ge val van twijfel tot haar wenden, met dc vraag „wat te doen?" kort en bondig een tclegraphische instructie geven: „den cenen steen niet op den anderen laten". Na dit fraais neergepend te hebben, roept de professor pathetisch uit: „Nu weet gij, lafaards, wat katholieke staatkunde is." Evenals wij, zoo zullen ook onze lezers moeite hebben, hun oógen te gelooven, wan neer zij het bovenstaande lezen. Is dit geschreven door een ernstig man, die het,goed meent met onze Roomsche zaak? Aan het laatste willen wij niet twijfelen: de professor zal van z'n eigen goede meening zelf wel overtuigd zijn. Een groote vraag is echter, of de Room sche zaak door zoo'n goede meening niet meer bedreigd en benadeeld, dan wel ge diend wordt. En wat betreft de vraag, of hier een ern stig man aan het woord is: hoe kan een ernstig man in schrome lijke eenzijdigheid, zonder te gewagen van de moeilijkheden, waarmede onze regeering en haar christelijkheid te kampen hebben, die régeering verwijten „niet christelijk" te zijn en.... niet.te regeeren? hoe durft een ernstig man het wa gen, zelfs laf te schelden op onze regee ring- en parlementsmannen! hoe kan een ernstig man de Room sche jongelingschap er toe aanmanen, met ge weld van wapenen „zich tot werktuig te stellen van de wraak God's"! De vragen beantwoorden zichzelf. Dergelijke dingen doet een ernstig man niet. En wanneer Dr. Verviers - ten slotte dan demonstreerend uitroept: „Nu weet gij, lafaards, (alweer een professoraal scheld woord Red.) wat katholieke staatkunde is", dan zijn wij zoo vrij, den professor niet meer serieus te nemen, en zijn staatkunde als een bedenkelijke „Katholieke Staat kunde" te kwalificeeren. Zachter kunnen wij het niet uitdrukken. Een kernachtiger kwalificatie zou wellicht passender zijn voor het „staatkundig" gedoe van iemand, die evenals de socialisten leeft van ontevredenheid en afbraak en tot op heden voor de Roomsche politiek, voor de verwezenlijking van Roomsch-politieke ide alen in Nederland, nog niets positiefs ge- praesteerd heeft! Sociëteit „St. BavoStille Omgang 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Esperanlo 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvragen om sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. R. K. Leeszaal Jansstraat 49 Tentoon stelling werken van H. Groenewegen en P. Biesot. Van 12 uur aanvr. om versterkende R. K. Jongevrouwenbond clubavond half 8 Kruisverband, kwart over 8. Stadsschouwburg Maatschappij tot bev. der Toonkunst Alma Moodie. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 iur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des r.m, van half II tot half 12, des nam. van 3 lot 4 en van half 8 tol half 9. Telefoon 2981. Mart ha-ver eeniging Bloemhofslraat 1 Betrekkingburcau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Van 1316 Maart a.s. wordt een retraite voor leden der „Hanze" gehouden. Er zijn 57 plaatsen beschikbaar, terwijl tot op heden slechts 30 metraitanien ingeschreven zijn. En dat, waar de „Hanze" zooveel leden telt. Kunnen de leden der afd. Haarlem niet eens gauw- helpen, deze retraite voltallig te krijgen? Laten ze eens even de rondgezonden circulaire lezen en er voor zorgen, dat het verwijt daarin niet op hen van toepassing is. Vóór het einde dezer week kan men zich nog opgeven bij den bondssecretaris W. Bon Jz., te Krommenie. De kosten bedragen f 10. Nu wordt het toch een run op de nog open zijnde plaatsen? Aanstonds zijn er nog plaatsen le kort. J. KOK, G. A. Een paar opgeschoten jongens van 18 a 19 jaar waren gisteravond in de Barteljoris- straat aan het stoeien, toen eehsklaps een hunner tegen de winkelruit der fa. Mok bot ste, waardoor de ruit gedeeltelijk vernield werd. Tegen de jongens is ter zake balda digheid proces-verbaal opgemaakt. De daders nog niet gevonden. Er is nog geen licht ontstoken in het zon derlinge geval, waarvan wij in het nummer van gisteren verhaalden en waarvan de zes tienjarige M. van L. het slachtoffer is gewor den. De politic zet haar onderzoek ijverig voort en, hoewel zij goeden moed heeft, de zaak tot klaarheid te brengen, is zij tot dus ver daarin nog niet geslaagd. Naar het slachtoffer vertelt, heeft men in den auto getracht haar uit ee- fleschje of een glas te laten drinken of daaraan te laten rui ken. Dat is niet gelukt. Misschien heeft zij, het fleschje of glas stuk gestooten. Overigens vertelt zij, in den auto zeer gegild te hebben. Op de Koediefslaan werd zij vr-ruw uit den auto gezet'. Haar schooltasch werd haar ach terna gegooid. Zij is toen haastig terugge- loopen en heeft zich per tram naar Haar lem en de R.-K. Huishoudschool aan den Kleinen Houtweg begeven, waar zij wat op haar verhaal is gebracht. Daarop is zij naar huis gegaan. Om half tien werd de aangifte gedaan bij de politie, die zich begrijpelij kerwijs de zaak zeer aantrok en beslag op het meisje legde om haar aan een verhoor te onderwerpen. O.m. werden alle auto-ga rages afgezocht in gezelschap van het meis je, om te zien of zij den auto herkennen zou. Het meisje had mooi, lang blond haar, dat reikte tot haar middel. Door de politie van Heemstede, die, op verzoek van de Haarlem- sche politie een onderzoek .nstelde op den Het aangenaamst ontbijt en lunch, met weg, dien de auto vermoedelijk genomen heeft, is een vlecht haar gevonden, die inder daad bleek te hebben toebehoord aan M. v. L. Het is een zeer vreemd geval en het' is te hopen, dat, ter algemeene geruststelling, de politie er in zal slagen de daders van dezen aanslag te pakken te krijgen. Tot hedenmiddag was er verder omtrent deze zaak niets nieuws te melden. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel onder presidium van den heer E. H. Krelage. De heer Teding v. Berkhout, die voor het eerst na langdurige aiekle aanwezig was, werd hartelijk welkom gel) ee ten. Voor kennisgeving werd aangenomen: Het schrijven van den Minister van Water staat, inzake liet heffen -van een recht voor het bezorgen van telegrammen na kantoortijd, welk recht wordit ingetrokken. Het - schrijven van het Centraal Industrieel Verbond, inzake adres zomertijd. Het schrijven van den Ned. Grossiérsbond inzake bestrijding van verkoop mét cadeaux, werd gesteld, op verzoek van den heer v. d. Burg, in handen van de Commissie voor het Winkelbedrijf. De Heer Weybrug ondersteun de dit verzoek. De heer v. Lieint wees op dc moeilijkheid Onderscheid te maken tusschen cadeaux en reclame. Intusschen vindt spr. liet geven van radeaux een exces. Het schrijven van de Kamer van Koop handel Ie Arnhem, inzake dr. vereeniging van Kamers van Koophandel, werd vexjr kennis geving aangenomen. Evenzoo het schrijven van de Kamer van Koophandel te Tilburg, betreffende hetzelfde onderwerp. Voor kennisgeving werd aangenomen: Het schrijven van de Kamer van Koophan del onFabrieken te Amsterdam, inzake ont werp van wet, betreffende beperkten invoer van schoenwerk. Het schrijven van de Commissie van Over leg voor de schoen- en lederindustrie inzake voorzieningen lederindustrie. Het schrijven van de Kamer van Koophan del te Uttecht. inzake failtissemenfswet. Het schrijven van B. en W. der gemeenten Haarlemmerliedo en Spaarnwoudc, Heemstede én' Vei sen', inzake het adres van de Kamer 48-urige werkweek. De drie besturen deelden mede, dal het adres voor kennisgeving is aan genomen. De gemeente Heemstede deelde le vens mede, dat de kwestie reeds aanhangig was. Hel schrijven van dc Amsterdamsclic, Espe rantisten-Vereeniging. inzake het gebruik van Esperanlo. liet programma van het Congres Interna tionale-Kiuncrs van Koophandel te Rome. De faillissementen. Hét volgende adres ik verzonden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem enomstreken aan den President der Arrondissemenls-Rechlbnnk le Haairlem: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Haarlem en Omstreken heeft van meerdere zijden de mededeeling ontvan gen dal de trage afwikkeling van lal van fail lissementen voor crediteuren oonoodig finan cieel ongunstige gevolgen heeft gehad. Zij meent in het algemeen belang van handel en nijverheid op dezen misstand te moeten wij zen, De Kamer meent zich van liet medcdeelen van bijzondere gevallen ter toelichting, van het bovenstaande le .kunnen onthouden, omdat de gegevens om treuf den duur en de atwikkeling der fafflissemeneen uit den aard der zaak U .niet onbekend kunnen zijn en het nagaan dier gegevens U voor zoover noodig, de overtui ging zalschenken, dat Inderdaad de belangen van crediteuren in tal van gevallen noodeloos worden geschaad. Mitsdien heeft 'dc Kamer van Koophandel de eer zich tot L' te wenden met het verzoek Uwen veelvermogend en invloed Ie willen aan wenden en zoo noodig maatregelen le willen treffen, om te bevorderen, dat in hel vervolg heeren curatoren zicli niet alleen ten volle bewust zijn van de aan hen toevertrouwde belangen, maar vóór alles beseffen dat onder de huidige tijdsomstandigheden crediteuren niet langer op een beslissing behoeven te wachten dan strikt noodzakelijk is. Het- zal de Kamer - aangenaam zijn te zijner tijd te mogen vernemen, of. en zoo ja, welke maatregelen, eventueel Uwerzijds ge troffen zijn en bij voorbaat betuigt zij V daar voor haTC bijzondere erkentelijkheid. Hierop werd van den President der Arron dissement s-Rech tbanik het volgende schrijven ontvangen In antwoord op den l wen dd. 13 Februari 11. heb ik de eer V te berichten, dal ik een afschrift van Uw klacht aan heeren Rechtcrs- Commissarissen in faillissementen heb doen toekomen, met verzoek naar- aanleiding daar van het noodige ie verrichten. Bovendien zond ik een dergelijk afschrift aan den Deken der advocaten inei verzoek dit in de advocaten- kamer ten Paleize van Justitie alhier ter lezing te leggen. De Commissie van Verkeer en Vervoer siert voor. voorloopig nog geen nieuw adres te verzenden, inzake de tarieven voor porti van brieven en drukwerken. Den heer SLIS spijt het, dat de commissie dit advies geefi. Het is van belang dat de prijsccoiiranlen voor den vischhondel voor la ger tarief worden verzonden. Het is een zware ■tijd voor den visehhandet. Spr. zou gaarne in de gelegenheid zijn dit belang van den vischhandel in de Commissie van Verkeer en Vervoer toe te lichten. De heer BURGEBSDIJK licht toe. dat de commissie van meening is, dat nu geen nieuw adres moet worden verzonden, nu de Kamer nog pas een adres verzond en wij de toezeg ging hebben, dat de tarieven aan een herzie ning zullen worden onderworpen. De heer SLIS is niet tevreden met deze toe lichting. Hel betreft hier een speciale aan- ge'egenheid. die onder de aandacht moet wor den gebracht van den Minister. Nu kan de vereeniging van visctihandelaren dat wel doen, maar dat doet afbreuk aan hel prestige van de Kamer, op wier weg tiet ligt zulk een adres tot den Minister te richten. Do heeren HOOY en TEDING VAN BERK HOUT ondersteunen 't voorstel van den hoer Slis. De VOORZITTER wijst op het gevaar, dat men den indruk vestigt met speciaal de aan dacht te vragen voor de tarieven van de prijs couranten alsof dc andere tarieven niet Ie hoog zijn. Na een uitvoerige bespreking werd ten slot te besloten, dat door het Bureau van de Ka mér alsnog een schrijven aan den Minister zal worden gezonden en daarin de kwestie der prijscouranten speciaal naar voren zal wor den gebracht. a 75 cents per regeL wanneer gi} regelmatig Sanaiogen neemt. Dit word! door schriftelijke verklaringen van ruim-22 000 artsen bevestigd. Prol. 0t. Nelsser te Bresiau. schrijft- I ,'k heb Sanatogen als een reet goed preparaat bij gebrek aan eeilusf en energie I by aenuwzwakte ent lce:e« kennen." Het Zenuwsterkend Voedsel De Commissie, van Verkeer en Vervoer stelt voor, geen adres le richten inzake !os- en laadtijd vain wagons (adres Tiel), daar haar bij onderzoeik gebleken is. dat de bestaande regeling zeer goed is en geen aanleiding geeft lot klachten. De heer DEDDENS wijst- er op, dal de toe stand in Haarlemmermeer allesbehalve goed is, doordat de belanghebbenden zoo ver van het station afwonen in den regel. De heer KRELAGE geeft in overweging le trachten die zaak plaatselijk le regelen. Beslaten wordt alsnog een onderzoek raar den toestand in Haarlemmermeer en andere gemeenten in- dit district in te stellen. Het Bureau stelt voor, tiaar aanleiding van het adres van den Bond van Rijwiel- en Mo- IprhandclaTen inzake het optreden van den Slaat als rijwielagent, een adres van algemee ne strekking te verzenden. Aldus wordt besloten. Van do N. Z. H. T. M. was een schrijven ingekomen, dal zij door bet aanschaffen van eenige nieuwe locomotieven den dienst op de lijn Heemstede-Leiden kam veranderen in n 1-uursdienst en op het traject Hillegom Heemstede in een half-üursdiensl. Medegedeeld werd dat de lezing van den heer Koopmeincrs. over het marktvraagstuk, zal worden gehouden op 19 Maart a.s. Tat leden' der commissie voor het vérstag werden benoemd de heeren Meyer en Hooy. Inzake de verplichting van het zegelen van cassations boven de f 10 werd besloten als nog een adres aen den Minister te verzenden. De heer VAN LIEMT wees er op, dat met dit zegelen een schok wordt gegeven aan een controle-systeem, dat zeker voor groote za ken niet kan worden gemist. Hierna was aan de orde bet voorstel van den hcyr Hooy inzake Verzameling periodieke cijfers. De heer Hooy stelt de Kamer van Koop handel voor, het Bureau op te dragen, perio diek dié cijfers te verzamelen die op de minst kostbare wijze in haar bezit kunnen komen en voor handel en nijverneid van belang zijn. In d» toelichting zegt de heer Hooy, dat de behandeling van zijn vorig' voorstel' (statistiek bureau) hem dc. overtuiging heeft geschonken, dat meerdere tegenstemmers tegen zijn voor stel gestemd hebben, omdat zij. hoewel in be ginsel voelende voor statistisch materiaal, hiervoor het voorstel te, groot opgevat achtten, waardóór het zeer groole koyferi mei zien zou slepen. In hoeverre die vrees gegrond was, laait' spr. in het midden, slechts wil hij er op wijzen dat in zijn nieuw voorstel de soberheid lot het uiterste betracht is en de kosten - bezwaren dus uitgeschakeld kunnen worden. De heer HOOY licht zijn voorstel toe. De heer BUKGERSDIJK stelt voor, dit voor stel aan le'houden tot mg de vaststelling van het jaarverslag en dan eens te zien welke eventueel© cijfers nog gewensebt zijn. De VOORZITTER merkt op, dat het niet noodig is dit voorstel aan te houden. De be doeling is het voorstel alvast uit te werken. Dc beslissing kon dan later vallen. Na eenige discussie werd het voorstel-llooy aangehouden tot ma de vaststelling van het jaarverslag. De heer BURGERSDIJk vraagt de kwestie van den zomertijd in studie te riemen, naar aanleiding van de aanneming van het wets ontwerp-Braai. De VOORZITTER vreest, dal' er een zeer verdeelde stemming in deze Kamer zal zijn. daar er vele vertegenwoordigers zijn van het land- en tuinbouwbedrijf. De hear v. HARDENBROEK vindt de af schaffing van den zomertijd zeer oneconu- riiisoh' en meent dat er alle aanleiding is een actie voor don zomertijd le voeren. Spr. meent dat alleen de melkboeren last van den zomer tijd hebben. De anderen kunnen op eigen ge legenheid een uur later beginnen en een uur later eindigen. De heer MEYER zou dan gaarne alle be- De stoomtram. Een gemoedelijk verkeersmiddel is loch wel de stoomtram, zoo dachten we dezer dagen nog, toen we den kant naar Leiden uil- stoomden! Het stoomtrammetje doet niet mee aan bet jachten in onzen tijd, bet sjokt min of meer voort. Met horten en sloolen kom je vooruit. Soms staat de tram plots stil, na eenige honderden meters afgelegd te hebben, ajs moest de machine hijgend uitblazen, om dan weer in razende vaart voort, te schieten, waarvan de onverwachte beweging de men sehen door elkaar rammelt. Nabij de halte van de Hanzebank in Hillegom ontvangt bet ■hijgende paard, dat nog met den wijdschen naam locomotief bestempeld wordt, nieuw voedsel en als dc brandstof ingeladen is, maken stoker, machinist en brandstoffen- irilader een praatje, op welks einde de passa giers rustig wachten, om weer verder te kun nen reizen. Die passagiers ja! Die zijn in de stoomtram even gemoedelijk als het trammetje zelf. Zoo echt op hun gemak zitten de meesten met de idéo van „kom ik er vandaag niet, dan kom 'k er wel morgen!" Zoo echt rustig zit je en geeft zoo grif toe aan de opkomende neiging, je medepassagiers te fixeeren, doch niet open lijk, maar min of meer verstolen. En dan krijg je bijv. een juffertje in de gaten, dat on danks haar opgestoken haar, nog van geen toeten of blnzeri weet en toch erg „groot" wil doen. Of een juffrouw, die stiekum kleine lekkernijtjes zit te snoepen en alsmaar kauw bewegingen maakt, ook als de lekkernij reeds bijna verteerd is. F.n dan dat smakken niet haar tong, dat, evenals het spinnen van een poes. schijnbaar hare tevredenheid moet aan duiden. Deze matrone, althans op weg zijnde er een le worden, maakte ook nog alsmaar knikbewegingen, zelfs als de tram eens niet schonimelde, wat ook wel voorkwam. „Hcc- remijnlijd!" had Hildebrand kunnen uitroe pen, „wat een verslingerdheid op kauwen en knikken". Het was een amusant geval, le zeres en lezer, waarbij de lachspieren maar ïiioeilïjk le bedwingen waren. En dan die mijnheerMaar och, wat zal ik nog meer beschrijven van de knusse passagiers in hel knusse'trammetje. Let u zelf eens op, ais u er mee reist. U treft heusch ook wel iets merkwaardigs. De enthousiaste oproep van propagandist v. D. en zijn goede voorbeeld, heelt reeds eenig succes gehad. Eenig s..cces! Maar dat succes moet reus achtig worden! Wie in dezen tijd een goede daad wil stellen, iets wil doen ter Eere Gods, iets wil verkrijgen, hij zende zijn gave: Voor de Pro paganda! Het is, dat verzekeren wij, een Gode wel gevallig werk. Wie geen propagandist kan zijn, kan op deze wijze toch den strijd helpen voeren! Het mogen dubbeltjes, kwartjes, guldens, tien guldens en bankbiljetten van vijf-en- twintig gulden en honderd guldens regenen. Kom, wie vult onderstaande lijst' aan'? Uit den spaarpot van onzen kleinen Propa gandist Jantje 1, Voor de Kiesvereeniging van N. N. 1. Ter Eere Gods 1. Tot bijzondere intentie 1,50. Dr. B. ƒ10. Ter leniging van Brinkman's smarten 1.50. Kom wie volgt? zwaren van den landbouw kennen, omdat het wet eens zou 'kunnen gebeuren dat blijkt dat tic schade van den landbouw overtreft het voordeel dat de kolenbespariing door den zo mertijd oplevert. Da heeren KRELAGE en MENSING bren gen eenige argumenten naar voren tegen den zomertijd. De 'heer TEDING VAN BERKHOUT zou willen aansturen op een compromis. De heer v. HARDENBROEK vindt de ar gumenten van den land- en tuinbouw niet overwegend. Hij wijst er op dat men vroe ger-om 5 uur 's morgens begon en nu zou men niet om uur kunnen beginnen 'zomer tijd). In Duitsohiand heeft men Middel-Euro- peesc.hen lijd. Die lijd verschilt van Königs- berg lot Miinchen zéker een uur en daar geldt dal argument niet, dat hier geldt. Alleen de melkboeren, die in de stad melk leveren, on dervinden er wellicht Vlast van. De heer VAN LIEMT is ook niet overtuigd door de argumenten van de landbouwers. De heer MEYER vindt het ongewenscht dat de Kamer, die zich uitstrekt over een groote land- en tuitibouwer.de bevolking, zich over deze kwestie uitspreekt. Ook de heer MENSING onderschrijft deze meening. De heer BURGERSDIJK handhaaft zijn voorstel, een uitspraak van de Kamer betref fende den zomertijd Ie vragen. Met 2 stemmen tegen Vordt verklaard, dat het punt urgent genoeg is om liet nu tc be handelen, zonder dat het op de agenda heeft geslaan. Daarna wordt met 144 stemmen besloten aan dc Eerste Kamer een adres te richten om den zomertijd le handhaven. Dc heer v. d. BURG wijst op de stijging van verschillende levensmiddelen als suiker thee en koffie en dat in een tijd dat alge meen wordt overgegaan tot loonsverlaging. De winkeliers ondervinden hiervan veel last. Spr. wenscht niets anders dan deze mededeeling te doen. De heer VAN LIEMT wenscht op le mer ken, naar aanleiding, van een tweetal opmer kingen, die gemaakt wairen over de Nieuw jaarsrede van den voorzitter, dat het een goede gewoonte is, den voorzitter vrij Ie laten in de wijze, waarop hij die rede wil samen- stéllen. Deze bemerking wérd met applaus onderstreept. Hierna werd dc openbare vergadering ge sloten. In de bovenzaal van „De Kroon" bad Dinsdagavond een bijeenkomst plaats van dc Alliance Franyaise, waarvoor als spreker zou optreden de heer Louis Gillet le Parijs. De lieer Sauveur introduceerde den spre ker hij zijne lochoorders en deelde mede, dat hij iemand met een renommee als de lieer Gillet slechts aarzelend durfde voor te stellen. De conferencier beeft eene lezing gehou- d enover „le mont Saint Michel." Van hel begin tol liet einde wist spr. ons gevangen te houden in de charme van zijn woord. Want de heer Gillet is behalve een geleerde, ook artiest en vóór alles woordkunstenaar. Hel einde kwam onverwacht en in elk geval to spoedig. „Le Mont Sr. Michel" is de beroemde Be nedictijn Abdij, gelegen in Normandië in het arrondissement Avranches. die tot in de middeleeuwen oen tijdperk van groolen bloei doorleefde. Met een breed basement was deze abdij, waaraan verbonden een prachtige Gothische kerk, gebouwd op een rots. Aan de hand van projecties maken we kennis met kerken uit hetzelfde tijdperk in Frankrijk en daaruit wordt ons duidelijk, hoe „le Mont Saint Michel" een geheet werd van een har monische en architecturale schoonheid. Ver schillende lichtbeelden van de interieurs de zer abdij doen ons zien, hoe ondanks de soberheid, waarin het geheet is gehouden, een oplossing is gevonden, die alleszins voldoet, niet alleen, maar ons voor de zoo- veelsle maal met bewondering vervult voor de bouwers van die dagen. Na in zijn geheel de architectuur, de uit wendige schoonheid van de „Mont St. Mi chel" te hebben behandeld, zal de heer Gillet ons nog spreken over de ziel dezer abdij, haar innerlijke zending, haar betcekenis voor het tijdperk, waarin zij bloeide. En als spr. dat wil behandelen, moet hij noodzakelijk melding maken van de bedevaarten, de „pè- lerinages," die door groote menschenmenig- tcn ondernomen werden en die, onder aan roeping var. den aartsengel Michael verge ving zochten, voor hunne zonden. Zoonis de abdij van Cuny, die hel geestelijk leven van haar tijd tol zich trok, zoo was ook „le Mont Saint Michel" een instelling, die naast een rul'ureele rol, een t vérstrekken den in vloed bezat op het geestelijk leven der mid deleeuwen. Wij sluiten ons gaarne bij den wenschen van den heer Sauveur aan in zijn slotwoord: wij hopen den conferencier terug tc zien om zijne lezing van gisterenavond.... voort te zetten. Tegen W. D., te Haarlem, is door de re cherche proces-verbaal opgemaakt, ter za ke ernstige dierenmishandeling, hetgeen op de Amsterdamsche Vaart gebeurd is. Het paard bleek 6 ernstige bloedende steek en snij-.vonden te hebben én bovendien nog tallooze kleine wondjes. Aanvankelijk Eindelijk is een herziening der Algemeene Politic-verordening bij den Gemeenteraad ter goedkeuring ingediend. Met een zucht van verlichting is dit nieuws door een groot deel van ons politiekorps ont vangen. De politieverordening, welke nu in gebruik is, gelijkt een opgelapte broek, zooals geen zwerver ter wereld er ooit een droeg. Hier is een aanvulling, daar een nieuwe be paling bijgeplakt, elders wat bijgeschreven, op nog een andere plaats een geheeie nieuwe verordening ingeplakt, tenslotte vergieren nog een aantal aanhangsels het laatste ge deelte van het boekje. Wel zeer weinig poli tiemannen konden den weg vinden in dezen doolhof van bepalingen, doorhalingen, bij schrijvingen enz., en het fraaiste was. hoewel een logisch gevolg van den warboel, dat er een lijd is geweest dat er maar één geheel bijgewerkte politieverordening bij ons hecle Haarlemsehe politiecorps was. Het is nu zoover gekomen, dat onze politie-autoriteilen zich schaamden aan een nieuwen agent oen Haarlemsehe „bijgewerkte" politieverorde ning in de hand te geven. En dat was niet le verwonderen. De bestaande politie-verordening dateert var. 1894. Wie daarbij overweegt dal er ook op het gebied van openbaar verkeer sinds 1894 wel zoo een en ander is veranderd, zal niet al te zeer verwonderd zijn over de vele veranderingen, die de oude verordening on derging, alleen zich verbazen dat al niet veel eerder tot een algehccle herziening werd overgegaan. Maar thans is de nieuwe verordening op komst en zij wordt met ongeduld in politie kringen verbeid. Niet alleen heeft de commissaris van politie een moeizamen en langdurige» arbeid (de herziening werd reeds twee jaar geleden on geveer ter hand genomen!] aan de nieuwe verordening ten laste gelegd, maar nok de heer Mr. B. Taconis, commies-redacteur van liet Haarlemsehe Raadhuis, heeft ten dezen zeer goed werk verricht. Het is«Le begrijpen dal bij deze herziening gebruik is gemaakt om eenige bepalingen, die verouderd zijn. te schrappen, van andere bepalingen de redactie te verbeteren cn even eens dezulke nieuwe bepalingen in tc voegen, waarvan de wenschelijkheid bij den steeds toenemenden groei van Haarlem gebieken is. Enkele voorbeelden! Zoo wordt verplichtend gesteld het met den arm aangeven van de richting, waarin de fietsrijder of bestuurder van een voertuig zich begeven wil. wanneer hij een verkeers agent nadert. Het is noodig dat de verkeers agent dat weel, wil hij het verkeer behoor lijk kunnen regelen. Het gebeurt nu dat be stuurders of fietsrijders den agent met een stom gezicht naderen en de agent niet weet welke richting hij vrij moet houden. Gevolg: een trotsing. Een andere bepaling is, dat het aan auto mobielen e.a. voortaan verboden is voorbij te rijden, als er bij een halte een tram stil staat, waaruit menschen slappen, als dat uitstappen niet op het trottoir gebeurt. Wie nu wel eens meemaakt, hoe bij haltes, waar passagiers uitstappen, auto's en fietsers voorbij rijden, houdt zijn hart vast voor ongelukken. Ook wordt verboden liet le breede of te hooge lasten vervoeren op fietsen of hand karren, waardoor het verkeer belemmerd wordt. Maatregelen worden genomen tegen het „kringetjes spuwen" op bepaalde punten van de stad. Het is verboden voortaan o.m. bananen schillen op de straal te werpen. De dierenbescherming heeft eenige nuttige bepalingen in de verordening meer gekregen, cn zoo is er meer. Uit deze enkele voorbeelden blijkt dal de herziening der politieverordening zeer nuttig is geweest. Waar wij reeds zoovele jaren op een her ziening aandrongen, is op dit moment, nu zij tot stand zal komen, een woord van dank aan lien, die de herziening tol stand brach ten, wel op zijn plaats. Temeer, daar het heusch geen karweitje van een paar uurtjes blijkt te zijn. Barometerstand: 756. Achteruit OPGAYE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door he! Kon. Ned. Meteor»!. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Maart 1923. Hoogste Barometerstand 766,9 m.M. le Biarritz. Laagste Barometerstand 747.7 m.M. lo Aberdeen. Verwachting van den avond van 7 tol den avond van 8 Maart: Matige, lijdelijke wellicht krachtige zuid westelijke tot westelijke wind, aanvanklijk zwaarbewolkt cn buiig, later opklarend, iets kouder. trachtte D. het paard te verbergen in een stal van zekeren V. aan de Zomervaart en weigerde den agent, die zich met het geval bemoeide, toegang tot de stal. Later is ech ter door de recherche toch proces-verbaai opgemaakt kunnen worden. Het paard is door den directeur van het slachthuis ver bonden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1