K S. A. LAATSTE NIEUWS m Bericht. UIT DEN OMTREK* f.-: Haarlemsche Hypotheekbank. Middelbare Technische School te Haarlem. Samenwerking tussclien de Dioce saan Haarl. Gym. Bond en de Dioc. Haarl. Voetbalbond in zake athletiek. R.-K. Smedenpatroons. Uitslag veiling. Avondcursus leerlingen Typografie. Personalia. Aanbesteding. De verongelukte vrachtauto. De eerste prijs. Tuinaanleg. DE LOONSVERLAGING IN DE METAALINDUSTRIE. Faillissementen. Surséance. BURGERLIJKE STAND. School-kwestie. De Infanterie-Kazerne. Duitshce Kinderen. De Bond van Eeuwige Aanbidding. LISSE. LEIDEN. EGMOND-BINNEN. CASTRICUM. HEEMSTEDE. SANTPOORT. PRAAOLOOZE c- ■y, TELEFOON VELSEN. BLOEMEND AAL. ANGORA VERWERPT HET VREDESVERDRAG. In de op 6 Maart gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders van de Haarlemsche Hypotheekbank, werd de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1922 goedgekeurd en het bestuur gedé- chargeerd voor bet gevoerd beheer. Het dividend werd, zooals voorgesteld was, vastgesteld op 27 pCt. Als commissarissen werden herkozen de aftredende heeren dhr. Mr. A. J. Retbaan Ma- caré en Jhr. Mr. F. K. A. Verheven; de eerst genoemde levens als voorzitter van het college van commisarissen en van den Raad van toe zicht. \og werd medegedeeld, dat de koninklijke bewilliging wa- verkregen op de onlangs plaats gehad hebbende statutenwijziging. Bij schrijven van 5 Maart 1923 werd door liet Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie medegedeeld, dat het bezit van het einddiplo ma der afd. clectrotechniek van de Middelb. Technische school ie Haarlem, vrijstelling geeft voor het examen voor adspirant-electro- tcchniscli ambtenaar der Telegrafie en dal de bezitters van dit einddiploma voor benoe ming tot dezen rang in de eerstste plaats in aanmerking komen. Maandagavond vergaderden de beide l>e- stuurscommissies van bovengenoemde bonden in verband met liet komende alhletiek-sei- zoen. Besloten werd, dat beide bonden door middel van de distretsbesturen verschillende gegevens zulien veTzamelen. Het ligt in de bedoeling, dat die voetbalver enigingen, welke 's zomers over velden be schikken. deze een of meerdere avonden voor de athletiek beschikbaar stellen; in ruil hier voor verkrijgen zij het voorrecht dat hunne leden onder deskundige leiding worden ge traind. Beide bonden besloten in Augustus/ September a.s. gezamenlijk groote athletiek- wedstrijden te honden waaraan verschillende kampioenschappen en prijzen zuilen worden verbonden. Aan zwemsport zal ook dezen zo mer de noodige aandacht worden gewijd. Met hel oog op de financieeie draagkracht van de 1 len van beide bonden achtte men alge meen het oprichien van een specialen R. K. Athleliekbond voor het oogenblik nog niet gewen schl. Men schrijft ons: Dinsdag 20 Maart a.s. wacht den R.-K. Smedenpatroons een kunstvolle avond. Door het bestuur zijn uitgenoodi^l de di recteur van 't Veiligheidsmuseum te A'dam met zijn medehelpers, om een demonstratie te komen ges-en over het nieuwe veiügheids- laschapparaat. Waar nu van het reeds jaren beslaande luschtoestcl bij eeniige nalatigheid vaak groo te ongelukken het gevolg zijn, daar is het de bedoeling der Regeering om binnenkort te komen, met verscherpte maatregelen omtrent de veiligheid van deze toestellen. Door de Ned. Acetyleen Vereeniging wor den nu verschillende nieuwe modellen, welke lolaal gevaarloos zijn gedemonstreerd en den •belanghebbenden deze nieusve vinding ken baar gemaakt. Reeds werden in Amsterdam en den Haag dergelijke demonstraties gege ven, die .een enorm succes bleken te hebben. Om de nieusve constructie zoo duidelijk mogelijk voor te stellen zal de directeur een lichibeeldenvertovning geven, wat de nieusve apparaten in alle onderdeden beter zal doen uilUonjcn. Deze hoogst leerzame ontwikkelingsavond zal ooik toegankelijk gesteld svorden voor de zonen der leden en ook voor niel-aangesiolen Ki.iii. smedenpatroons. Ook voor belangstel lenden beslaat gelegenheid van deze demon stratie te genieten, mits zij dit vooruit aan vragen bij ae secretaris, den heer M. J. Fe lix, Wagenweg 31. Wij vertrouwen dat waar het bestuur alles ju hel sverk slelt om de patroons te ont wikke* len, deze avond een schitterend succes zal opleveren. Uitslag veiling van huizen en erven ge houden in het Algemeen Verkooplokaal te Haarlem, aan de Nieusve Gracht no. 74, op Maandag 5 Maart 1923. Ten overstaan van Notarissen BERTLING en WOLZAK. No. 1. Het Woonhuis, Erf en Tuin te Cchoten aan de Generaal Bothastraat no. 83 groot 91 Centiaren. C. Schoen, 2660. Ten overstaan van Notaris R. C. A. v. CRANENBURGH. No. 2. Het Heerenhuis met Voor- en Ach tertuin le Heemstede aan de Vredenhof- slraat no. 12. grool 1 Are 52 Centiaren. W. Hoek, 9400. No. 3. Het Heerenhuis met grooien Tuin te Heemstede aan de Kerklaan no. 53. groot 3 Are 43 Centiaren. J. J. Uilendaal, 7850. Verschenen is het jaarverslag over 1922 van den avondvakcursus voor leerlingen in dc typografie, uitgebracht door den tyoo- grafischen studiekring en drukkersstudiekring ..Haarlem", Het boekje, dat typografisch keurig ver zorgd is, vermeldt o.m., dat de cursus-avon- der, m totaal door 79 leerlingen bezocht werden, waarvan 48 zetters en 31 drukkers. Bij den aanvang van den cursus waren 21 leerlingen ingeschreven en wel 11 zetters en 10 drukkers. Naar het „Vad." verneemt, heeft onze oud stadgenoot Louis Boer, directeur der Kon. Militaire Kapel, van den Koning van Zweden het ridderkruis van het Zwaard van Zweden gekregen. Voor het 4e Amsterdam gehouden examen nuttige hard werken slaagden de dames J, Ruighaver en E. van de Wetering alhier. Gisterenmorgen werd aanbesteed het bou wen van drie burgerwoonhuizen aan de Bloemhofstraat alhier. De volledige lijst van inschrijvers is als volgt; W. Sanders en Andr. Kaan te Velscr- oord voor 19.800; Mart. Weerts en F. Hop te Haarlem voor 18.765; C'n. J. Gragel en H. Rensebrink te Haarlem voor 20.790; H. Dammers tc Amsterdam voor 20.000; J. P. Kok tc Shoten voor 18.000; W. Mille- naar te Haarlem voor 17.543; H. v. Heer- den te Haarlem voor 19.980; K. van het y eer te Assendelft voor 17.587; Crondu en Co. te Haarlem voor 20.970; S. Rinkema te Haarlem voor 16.580; Hilardus Zijlstra 'té Haarlem voor 17.861; Boerrichter en Houtkamp te Haarlem voor 15.300; J. Tur kenburg en Zn. te Haarlem voor 18.620; F. J. Spee te Haarlem voor 16.296; N. Edam tc Haarlem voor 22.495; B. de Wit te Haar lem voor 18.500; W. Cornelisse te Halfweg [voor 19.761. Enkele Berichten en verslagen w.o. een verslaeie van den feestavond der Polilievcr- eeniging „Sursum Corda" moeten blijven lig gen tot morgen. De Maandagavond in de Bakenessergracht gereden vrachtauto van de fa. v. d. Berg, is gisterenmiddag om een uur of 12 door lich ters van de stoombootmij. Bus weer op het droge gebracht. Onze stadgeno t, de heer Theo van Rijn, heeft de- eersten prijs behaald bij de door den Ned. Kring van Beeldhouwers onder zijn leden uitgeschreven prijsvraag voor een z.g. beschermfiguur. Van de fa. Heiming, Bolwerkslaan nabij het ctation ontvangen we een practisch boekje omtrent tuinaanleg. Zooals bekend is door de werknemersbon den in de metaalindustrie een concept-con tract opgemaakt, waarin 15 )>cf. loonsverla ging en invoering der 54-urige werk week zijn opgenomen. Dit concept-contract is door de werknemers niet aanvaard. Thans vernemen we. dait de di rectie der N.V. Haarlemsche Machinefabriek oorheen Gebr. Figée, besloten heeft, lot de invoering der 54-urige werkweek over te gaan, alsmede de loonen 15 pet. te verlagen. Naar aanleiding van dit besluit, is door de Katholieke metaalbewerkers, bij Figée werk zaam, een vergadering gehouden, waar deze kwestie besproken is. Besloten word. dieze zaak aan het Hoofdbestuur op le dragen wel ke alsnog zal Irachten. de aangekondigde oonsveriagimg en werktijdverlenging onge daan le krijgen. In staat van faillissement werden verklaard; 1. C. .1. van Eerden zaad- en kunsfmesl- h an dei, te Beverwijk. Curator Mr. Th. F. Racdt. 2. L de Groot, te Haarlem. Frans Hals straat 29. Curator Mr. ,1. A. P. C. ten Bokikel. 3. Mevr. G. Oh. Lootv. Oven, te Santpoort, Rijksstraatweg „Casa Cara Curator Mir. J. G. M. v. Leeuwen. Rechtercommissaris in deze faillissementen is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven worden de faillissementen van; 1. K. dc Dood, winkelier, wonende te Wijk aan Duin. 2. D. Verboom, wonende tc Haarlemmer meer. Kruisweg, beiden uitgesproken bij von nis dezer Rechtbank d.d. 13 Februari 1923. Voorloopige surséance van betaling word verleend aan C. Combrinik, geh. met W. C. Fiege, «enige firmante van de Handelsven nootschap onder de firma C. Combrinik, ge vestigd te Haarlem. Ondertrouwd: 7 Maart. .1. Lubbers en M. Antonisse. B. v. Egdorn en C. A. Stcke- lenbuirg. H, v. Hattum en J. Calf. P. Makke 1.1e en S, M. M. M. Kiekens. H. Nimis en M. M. A. Blecké. C. A. v.d. Berghe en C. Heugens. Getrouwd: 7 Maart. A. v. Iloeik en H. Luij- len. A. v. d. Berg en H. M. Smit. B. Smit en A. J. Hofman. J. A. Peterson en A. J. S. Jansen. H. Boogaard en A. M. v.d. Blom. G. A. Spoor en G. C. v. d. Bosch. - J. W. Hessen en II. Souverein. ,1. Wijers en N. Lagendijk. P. E. Ruls en M. H. v. Veen. Geboren: 5 Maart. d. van C. J. Halewijn Zonneveld. 6 Maart, d.' van A. Znndstra Zwiers. Overleden: 5 Maart. E. BuismanJorukhof, 5S j., Hooimar&t. f In de hedenmiddag gehouden vergadering van Ged. Staten werd mondeling behandeld het besluit van den gemeenteraad van Haar lem d.d.. 12 Juli 1922 en van het daartegen ingediende bezwaarshrift. Bij dat raadsbesluit werd afgewezen het verzoek van het bestuur der Vereeniging van Vrouwen tot bevordering van huiselijk geluk te Haarlem om ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920 de benoodigde gelden uit de ge meentekas te ontvangen voor het aanbrengen van eenige vrebeteringen aan de bijzondere lagere shool van de Klarenbeekstraat no. 62 alhier. Het verzoek was afgewezen omdat de raad van oordeel was, dat het hier geen kosten vaan inrihting, maar kosten van instandhou ding betreft, zoodat art. 72 bovengenoemd, hier niet van toepassing is. In een nader schrijven wees het gemeentebestuur er bovendien op, dat de school een inrichting is waar niet uitslui.end L. 0. wordt gegeven, maar waarin tevens een bewaarschool is ge vestigd. Hierdoor gaat een beroep op art. 72 niet op, daar art. 84 in dit geval van toe passing is. Het bestuur der Vereeniging was vertegen woordigd door den lieer J. A. H. Nelissen en het gemeentebestuur door den heer J. A. i yzelman. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Gisteren werd voor dc Haarlemsche Recht bank door Mr. Dr. W. P. Vis, namens de ge meente Haarlem geconcludeerd in de zaak der inlanteriekazerne. Aan de conclusie onlleenen wij: dat door eiscerh wordl aangevoerd: dat dc inlanteriekazerne bij de overeen komst van 10 October I860 door de gemeente Haarlem aan den Slaat is afgestaan om ge bruikt te worden voor het garnizoen dat te .Haarlem was gelegerd; len bewijze hiervan legt cischer copy over van brieven van den Minister van Oorlog aan B. en W. van Haar lem van 20 April 1860 en 14 Juli 1860. Als doel wordt aangegeven een doeltreffen ds huisvesting van de troepen in garnizoen en het afstaan kosteloos aan het Rijk ten be hoeve van de troepen, die beslemd zijn of zulien worden om in dc gemeenle garnizoen |e houden. Hieruit blijkt duidelijk, volgens cischer, dat de gemeente aHarlem de infanteriekazerne uitsluitend in gebruik gaf ten dienste van hel in Haarlem gelegen garnzoen. bracht worden/iö/nisi?erzic/iawndcItlspr..hu,ing eVrder wordt door cischer in 'I geding ge bracht een schrijven vim 26 April 1922 van den commandant van de 10e Reg. Infanterie, inhoudende de mededeeling dal dit regiment vanaf 2 Mei 1922 garnizoen zcu houden tc Eden, waaruit blijkt, dat het garnizoen ten- dienste waarvan de infanteriekazurne in ge bruik was gegeven niet meer vanaf dien da tum was gelegerd. Hiertegen kon wellicht worden aangevoerd dal de iMnisler van Oorlog zelf „sumo arbi- lrio" zou beslissen dat het gebouw zelf niet nicer voor militaire doeleinden noodig zou ziin, maar deze bevoegdheid wordt volgens eischer beheersc.ht en begrensd door de al- gemeene bepaling omtrent hef gpbrujk, n.j., ten dienste van het garnizoen. Het R.-K. Huisvestingscomité zendt ons ter opname het volgend bericht: Aan de pleegouders wordt kennis gegeven, dat de Duitsche kii-deren van Zuster Prima- vesi zullen aankon- i Maandag 19 Maart. Nader bericht volgt. In den oproep van de afd. Haarlem van den R.K. Vrouwenbond Ier vorming van een leger Roomsche mannen en vrouwen ter eeuwigdurende aanbidding, kwamen een paar zinstorende drukfouten voor, onder meer deze. dat, om de actie te doen slagen een getal van ongeveer 20 personen noodig was. Dit moet natuurlijk zijn twee duizend. Niemand blijve dus achter! Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester Eenhuis kwam de raad de zer gemeente Dinsdagmiddag te 3 uur bijeen. Afwezig de heeren Tromp en Balkenende. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Voorgesteld wordt, ingevolge art. 101 der L. O.-wet, over het jaar 1923 aan het R. K. Kerkbestuur van „St. Agatha" een voorschot van 0000 to geven, aan de Ned. Herv. Schoolvereeniging 2500 en aan de Ver eeniging lot oprichting en instandhouding ecner school op Gereformeerden grondslag eveneens 2500. Aldus wordt besloten. De woningveroeniging „Volksbelang" ver zocht dc woninghnren der in 1915 gebouwde woningen'over 1923 met 0,15 per week te verhoogen en le brengen op 2,85 per week. B. en VV. stellen voor, de huren met f 0,30 per weck te verhoogen en dus te brengen op 3 per week. Tot leden der Schatlingscommissie, bedoeld bij art. 60 der wet op de inkomstenbelasting 1-914 worden herbenoemd de aftredende leden, de lieeren J. Pijnacker, A. Marseille, F. M. Verduijn en P. Warmerdam. Overgelegd worden de rekening en verant woording van hel Burgerlijk Armbestuur over 1922. het verslag van de commissie tol wering van schoolverzuim over 1922 en bet verslag van bet gasbedrijf over 1922. liet B. A. beeft een batig saldo van 935,77. Na de rondvraag sluiting. Onbevoegde tandheelkunde. Maandag stond voor het kantongerecht terecht H. W. A. P., een Duitscher, die aldaar een tand heelkundig instituut heeft gevestigd, waar hij tandheelkunde onbevoegd uitoefent. De ambtenaar van het O. M. die het wraakte dat de politie-ambtenaren dezen man een half jaar ongemoeid hebben laten door gaan, eischte vier geldboeten van honderd vijftig gulden subs, dertig dagen hechtenis voor elke boele. Gemeenteraadsverkiezing. De Christ.-Hisf. Kiesvereeniging heeft definitief tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren: J. Dorjee Jr., M. Kuijper Jr., E. A. Gros, C. Stolp, W. Schipper Jr. en J. Polderman. Raadsleden. Naar we uit goede bron ver nemen, zullen de heeren J. de Wil en J. Noort, beiden te Rinnegom zich dit jaar niet meer beschikbaar stellen voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad. Beide heeren hebben bijna 30 jaar de functie van raadsjid vervuld. De heer de Wit was de laatsle -jaren ook 1ste wethouder. Hun rust is dus zeker welverdiend'. Mogen er geschikte jongere krachten gevonden worden, die in dezen nieuwen tijd, nu er zooveel meer van een raadslid gevorderd wordt dan voorheen, bereid zijn, hun plaatsen op waardige wijze te bezelten. Vergaderingen. De afd. van den Stillen Omgang houdt a.s. Donderdag na liet Lof haar jaarvergadering, terwijl het Kruisver- bond Zondagavond zal vergaderen. Grensregeling. Zondag werd van den kan sel voorgelezen de nieuwe grensscheiding van de parochie. Door de stichting van de nieuwe parochie te Egmond aan den Hoef, is een gedeelte van de parochie van Rinne gom ten Noorden van de Tijdverdrijflaan afgescheiden. Ook van de parochie Bergen is een klein gedeelte bij den Hoef gevoegd. De parochie ivan de Onbevlekte Ontvangenis te Egmond aan Zee blijft binnen de burger lijke grenzen dier gemeenle. Droevig ongeval. Vrijdag IJ. viel het 2- jarig zoontje van den heer H. v. d. Heide tegen een brandende kachel, waardoor bet kind een pan met heete melk over het lichaam kreeg. Zaterdag is het knaapje overleden. De deelneming is algemeen. Geslaagd. Voor hel le Amsterdam gehouden examen nuttige handwerken, slaagde Mej. A. II. M. Groene wegen, nlhicr. R.K. Kiesvereeniging. Maandagavond had alhier in café Zomerlust de vergadering plaats der R.K. Kiesvereeniging. De opkomst was vrij goed. Door den voorzitter werd de vergadering mte den christélijken groet geopend. De no tulen van de vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. Darna had de can- didaatslelling plaals voor leden van den ge meenteraad. maar vooraleer daar aan be gonnen werd, wilde de voorzitter een enkel woord spreken over de slroomingen in de R..K Slaalsparlij, over de N. K. P en nu de R.K. Volkspariij, die hier in de gemeente ook al reeds zijn inlrée heefi gedaan. Een geluk kig verschijnsel is het, dat reeds enkele voormannen van die partij hun fout hebben ingezien om scheuring to brengen in de oude R.K. Staalsparlij en reeds weder lerng- keeren tol hun partij de officieele R.K. Kiesvereeniging. Door den heer v. d. Pullen werd vervol gens 't woord gevraagd naar aanleiding van het feit dat hij bestuurslid was geweest van de nieuwe R K Volkspartij en daan-oor be dankt liad. Hij is weer in de oude R.K. Kiesvereeniging teruggetreden, omdat bij geen heil zag in de nieuwe partij en in de meeste gevallen de stemmen op die lijst verloren raakten. I-Iij kon daar niet aan medewerken. Vervolgens werd door hem een eandidaal naar voren gebracht, de heer G. Bart van Bloemendaal-Noord. dat ook on der Velsen behoort. Door den heer Waar- sla! werd gevraagd of dc a.s. Raad meer leden zou hebben. Door den voorzitter werd geantwoord, dat de nieuwe raad 21 leden zal tellen vanwege de uitbreiding der be volking. Thans is zij 17 leden slerk. De voorzitter beantwoordde nog een op merking van Paler Alexander, welke deze in de R.K. Kiesvereeniging le berde bracht. Bij stemming, die een zuiver verloop had lot ieders tevredenheid, kreeg men den vol genden uitslag. No. I. .P. Nijssen, 2. J. P. Handgraaf, 3. 0. Dicpendaal, 4. Langcdijk, allen aftr.; no. 5. G. Bart, no. 6. J J. Duijn. Na afloop kwam de rondvraag. Door den Massa-vergadering. De vergadering, a.s. Maandag in de Stads-Concertzaal belooft schitterend le worden. Het bestuur heeft zijn uiterste best gedaan om ferm voor den dag te komen, Mr. Dr. Jan van Best behoort, onder de sprekers van naam. tol de beste, die wij hebben. Dan Joh. Nellissen, de wijd vermaarde baryton-zanger, wel dat is op zichzelf al een genot. Daarbij kor.n dan nog Elze Wille met haar wondermooie stem.... en Mei. Bonadius van het Conservatorium aan de piano.... inderdaad het wordt een kunstavond eerste klas. Zou dat nu niet op gemerkt worden door onze menschen? Men is soms zoo gauw geneigd het bestuur van slapte te beschuldigen en het gebrek aan actie aan het Bestuur te wijlen, doch in het oijderhavige geval gaat dat zeker niet op. Het Bestuur van de K. S. A. heeft kosten, nog moeite gespaard, om hier het beste aan te bieden, dat mogelijk is, en zou dat dan zoo weinig op prijs gesteld worden? We kun nen dal niet gelooven. Dal het Bestuur re kent op waardeering, moge hieruit blijken, dat de grbob> Concertzaal is afgehuurd, wel een bewijs, dat yasl wordt gehoopi en ook vertrouwd, dat het slorm zal loopeti. Dc toegangsprijs van een dubeltje (een kwartje gereserveerd) is voor niemand een beletsel. Komt dan, beste menschen, laten we dat gekanker over de malaise nu eens uit ons hoofd zeiten. en haal vandaag nog uw toe* gangsbeyijs bij de firma Van der Pigge, Si- garenhandel, Groote Houtstraat, of in de Sociëteit „SI Bavo". Dc Vaandels present. Hol was Mej. Pee- Iers, die het eerst het denkbeeld opperde om Maandag op onzen dag van sociale wa penschouwing in de Stads-Concertzaal ook de vaandels fo doen pralen. Vele organisa ties, die deel uitmaken van de K. S. A. zijn in het bezit van een keurige banier. Die banieren moeten deel nemen aan onzen strijd, ze mogen daarom niet ontbreken bij zulke zeldzame gelegenheden, als a.s. Maan dag. De Vrouwenbond was dc eersle, die spontaan uitriep: Ons vaandel zal present zijn. Toen was het woord aan niiinheer Hen- sen, 'die even luid antwoordde: Hel vaandel van de Hanze zal niet ontbreken, dat beloof ik li. En de Standsorganisatie van de Werk lieden is Mijd graag van de partij, wanneer het de goede, zaak geldt. De Kring, de Boud van onze jonge, fiere mannen, zou het ons nooit vergeven, als hun vaandel niet mee zou kunnen demonsfreeren. En wie zou nu maar een oogenblik zich durven indenken, dat die vaandels in hun stille pracht zouden neerzien op een zaal, die niet tot in de ui terste hoeken gevuld zal zijn? Van ergernis en schaamte zouden onze banieren verblee- ken. Maar zoo zal het niet zijn. Trotsch zul len zij wezen, onze va a n dels, trotsch, zooals ze zoo menigmaal waren, toen zij aan een dichl opstuwende massa vooraf gingen. Van daag nog balen wij aan „Sint Bavo" een kaartje voor een dubbeltje. Zoo'n mooie avond willen wij niet missen. Het zal ons hart goed doen in dezen pessimistlschen tijd. Allen wat doen. Er zijn onder dn tal- looze vrienden en vriendinnen van de K. S. A. misschien enkele, die a.s. Maandag onze massa-vergadering tot hun spiif. niet zullen kunnen bijwonen. Laat die dan in ieder geval wat reclame maken onder kennissen en vrienden. Komt. het wachtwoord alom uit gegeven: „Aanstaanden Maandag naar do K. S. A. in de Stads-Concertzaal". Als dat woord dezer dagen nu op onze lippen ligt, dan zal de zaal te klein zijn. Neemt n voor dezen zin eiken dag van deze week minstens tien keer te herhalen in het biiziin van anderen. Goed begrepen? „A.s. Maandag naar de K. S. A. in de Slads-Concertzaal." ■-> i i B i ui ii irtrt heer D. Dijktnar werd gevraagd om de me dewerking van de vergadering en bestuur om be Kamerlid Braat, een huldeblijk te zenden voor zijn werk, omdat het gedaan heeft weten te krijgen, den zomertijd af te schaffen (algemeen gelach.) Door den voor zitter werd geantwoord dat hij er niet aan dacht. om dien bekwamen rekenmeeser om hel Kamerlid Braat. een huldeblijk te zenden. Want de heer Braat met zijn partij 2 leden zou niets hebben bereikt als vele Katholieken niet hadden voorgestemd. Niets meer aan de orde sloot de voorzitter met den Christelijken groet deze geanimerde ver gadering. Statenverkiezingen. In de gistermiddag gehouden vergadering van het Hoofdslembu- reau in den Stalenkieskring VI zijn alle op 27 Februari ingeleverde lijsten van candida ten gehandhaafd. Jubileum D. Zwart. De heer D. Zwart, chef der afdeeling smederij aan de papier fabriek alhier, was gisteren 40 jaar in dienst der firma van Gelder Zonen. Des morgens werd de jbilaris op bet kan toor der directie ontvangen, waar bij werd toegesproken door den heer J. A. II. Kruimel, commissaris en door den heer Allan, direc teur. Namens de directie werden hem een buffet en twee mooie Gouda-pullen aange boden. Namens de procuratiehouders, bel kantoor personeel en zijn collega's, werd de jubilaris toegesproken door den beer H. Schilp en nemen s hen een klok en een rookstel vereerd. Tenslotte werd de heer Zwart nog gehul digd door hel onder hem werkende personeel. Hier waren hel de heeren Kat en de Greef, die hem van de sympathie der arbeiders deden blijken en die hem als stoffelijk blijk daarvan een spiegel aanboden. Den algemeen geachlen jubilaris, die als bestuurder van Velsens Ziekenfonds en vroe ger van de Harmoniekapel „De Eendracht" zich verdienstelijk heeft gemaakt, werd 's avonds door de Harmonie, waarvan hij eerelid is, een serenade gebracht. Burgerlijke Sland. Geboren: d. van A. Zwaan-Visser. d. van M. E. Weterings- Dames. d. van M. J. Hooijdonk-Weber. z. van H. Grandia-Kramer. d. van K. 01- denburg-Korf. z. van T. Poen-Dorphorn. d. van D. Kup-Veldman. z. van A. G. J. Balm-van Werven. d. van G. Huiberts- Elings. Overleden: J. C. van Sligt ,16 dagen. M Dekker, 31/2 maand. Dc gronden aan den Zeeweg. Onze cor respondent te Overveen meldde gisteren, dat de heer Van Kessel, Donderdagavond in de R.-K. jongensschool te Overveen zou spreken over de gronden aan den Zeeweg. De voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Bloemendaal, de heer E. van Nederhasselt, verzoekt ons de volgen de rectificatie te plaatsen. De R.-K. Kiesvereeniging van Bloemendaal heeft voor Donderdagavond een vergadering uitgeschreven, waarin voor vóór- en tegen standers van den aankoop der gronden langs den Zeeweg gelegenheid bestaat hunne mee ning te verdedigen. Zeer waarschijnlijk zal ook de heer v. Kessel, als lid van de grond- commissie in den gemeenteraad, daar als spreker optreden, doch hoofdzaak blijft, dat ieder R.-K, Kiezer over deze kwestie zal kun nen debatteeren. KONSTANTINOPEL, 7 Maart. De Natio nale Vergadering te Angora verklaart, dat bet ontwerp-vredesverdrag van Lausanne onaannemelijk is als zijnde in strijd met het nationale pact. Zij werpt elke verantwoorde lijkheid van zich voor het geval, dat de mo gendheden zouden aandringen op het aan vaarden van het verdrag naar de letter en naar den geest. DE REDE VAN DR. CUNO. BERLIJN, 6 Maart. In zijn groote met spanning verwachte rijksdagrede zeide de rijkskanselier o. a. nog De Franschen hebben zonder aankondi ging den 3den Maart den Rijn overschreden. Zij hebben de havens van Mannheim en Karlsruhe en de spoorwegwerkplaatsen en de locomotievenfabriek in Darmstadt bezet. Zou dit ergens anders onder beschaafde staten gebeuren, dan zou de werejd veront waardigd zijn over zulk een schending van den vrede. Bij Duitschland geldt het echter als een kleine uitbreiding der Roeractie. Frankrijk geeft zich ook nauwelijks moeite een schijn van verband tusschen dit onrecht met het onrecht aan de Roer te leggen. Na voltrekking van de gewelddaad overhandigde het een nota, welke zegt, dat de Fransche regeering als vergeldingsmaatregel voor de opzettelijke sluiting van het RijnHerne- kanaal door het doen zinken van vracht schepen besloten had, de havens van Mann heim en Karlsruhe, alsmede de spoorweg werkplaatsen der stad Darmstadt te bezetten. Dus, omdat in het RijnHerne-kanaal, midden in het Duitsche binnenland, vracht- szhepen tot zinken moeten zijn gebracht, wordt nieuw gebied bezet. Deze rechtsschending sluit zich aan bij de bezetting van Offenburg en Appenweiler, welke een straf voor het uitvallen van eenige sneltreinen en algemeene tekortkomingen zou zijn en bij de rechtsschending der be zetting van Emmerik en Wezel en aan de jongste invallen aan den midden-Rijn, waar Königswinter, Caub en Lorehausen zonder rechtsgrond, zelfs zonder rechtsvoorwendsel, door Frankrijk bezet werden en wel, wijl de in het vredesverdrag voorziene begrenzing van het bruggenhoofd Frankrijk niet meer beviel. Dit optreden verklaarde een regeerings- vertegenwoordiger gisteren in het Engelsche lagerhuis als elke verdragsbasis missend. Eenige dagen geleden vaardigde Frankrijk de beruchte order uit, welke bepaalt, dat een ieder, die door daden of verzuim een spoorwegtransport in gevaar brengt, zoodat van zijn daad of verzuim een doodelijk on geluk 't gevolg is of had kunnen zijn,met den dood word gestraft. Niet enkel echter zou den de daders worden gestraft, maar ook de chef van het ressort, waar het ongeluk plaats zou vinden. Een dergelijke order is een terreur tegen de Duitsche spoorwegmannen, welke door dergelijke gruwelijke straffen gedwongen wor den, tegen hun eed in, aan de rechtsschertden- de actie van Frankrijk tegen Duitschland aandeel te nemen. En hieruit blijkt,dat Frank rijk alle recht zonder schaamte opheft. De Fransche regeering heeft zich echter bij haar economische berekeningen vergist en ook in haar politieke berekeningen onder vond zij tegenvallers. De laatste zeven weken zijn niet voorbij gegaan zonder ten onzent sporen achter te laten het waren weken, zooals nimmer een beschaafde natie in vredestijd beleefde. De vrede, die ons was opgedrongen, en dien ons volk, tot eigen verarming, te verwezenlijken trachtte, is door Frankrijk met voeten ge treden, zonder dat een der velen, die borg zijn, een vinger verroert en Frankrijk is be halve op Duitschland, aangevallen op de nieuwe rechtsorde, die de mogendheden voor het tot stand brengen van een duurza- men vrede hadden gesticht. Het is derhalve geen wonder, dat de Duitsche volksziel met nauwelijks te dragen lijden geslagen is. Zoo werden er in het rijksverkeerswezen 71, bij den rijkspostdienst 55, bij den rijks- financieelen dienst 279, van de gemeente-be ambten 610, van de Schupo-beambten meer dan 70, uit den Beierschen Pfalz 87 en uit Baden 9 beambten uitgewezen. Veroordeeld werden van de rij ksverkeers- beambten 25 man, van den rijkspostdienst 3, van den/rijksfinancieelen dienst 26 beambten. De wijze van optreden was eenvoudig ge noeg. De deur gaat open, officieren en gen darmen treden binnen, grijpen den beambte en v/eg gaat het met hem naar de gevange nis. Snel wordt een aanklacht tegen hem in gediend voor het krijgsgerecht midden in vredestijd en dat in dienst van een vredelie vende ingenieurscommissie. Protesten en verdediging worden kort be handeld. Het vonnis wordt uit een tevoren opgesteld document voorgelezen. Lange ge vangenisstraffen en hooge geldboeten zijn het lot der aan hun vaderland trouw gebleven mannen, welke de onrechtmatige instructies van den indringer niet opvolgen. Dagen- en wekenlang zijn zij in cellen op gesloten, die anders voor een kort verblijf voor landloopers dienen en zij mogen noch fa milieleden, noch vertegenwoordigers van het Roode Kruis ontvangen. De Franschen weten wel waarom. De eer der Duitsche mannen wordt door zulk een schandelijke gevangenschap niet aan getast. Maar hoe is deze schande met de eer van het Fransche volk overeen te brengen Groote steden verloren hun burgemeester. In den regel werd met brutaliteit tegen hen opgetreden, zelfs hun gezinnen, zieke vrou wen en kinderen heeft men uitgewezen en hun woningen in beslag genomen. Personen van over de zestig jaar werden in den kouden winternacht weggevoerd en in hun onbekende plaatsen op straat gezet. Cuno geeft dan enkele van de vele voor beelden van rechtsschending der bezetting, hij memoreert o.a. de incidenten te Gelsen- kirchen en Recklinghausen. Te Recklinghausen vooral, waar de divisie- generaal Laingelot de leiding had, werd verschrikkelijk huisgehouden. In een theater drongen tijdens een opvoering van Koning Lear Fransche soldaten binnen met de zweep werden de toeschouwers, meeren- deels vrouwen mishandeld en de straat opge dreven. Dertig gevangenen werden in het gymnasium dier stad in arrest gesteld men dwong hen, op den kouden grond te liggen. Een post, bajonet op het geweer, hield de wacht en moest beletten, dat iemand zich oprichtte of sprak. Geneeskundige behandeling werd gewei gerd zelfs toen de vertegenwoordigers van het Roode Kruis tusschenbeide wilden komen en verklaarden, dat zes gewonden genees kundige behandeling noodig hadden. Dc Roode Kruisvertegenwoordige r werd toen niet meer toegelaten De kanselier herinnert vervolgens o.a. nog aan de incidenten te Herne en de plundering van de handelskamer te Bochum. UIT HET BEZETT GEBIED. ESCHWEILER, 6 Maart. Gisteren z-';n de stations Stolberg Muehle en Stolberg- Hammen op de lijn Stolberg Waldheim bezet. Vermoedelijk gaat het om cte voorbe reiding van het kclentransport over Montjoie naar Luxemburg en Frankrijk. BOCHUM, 6 Maart. De bezetting van de stad Velbert is weder geheel vertrokken. De toestand van het verkeer is over het algemeen weinig veranderd. Er loopen weinig treinen. BERLIJN. 6 Maart. De directie van de Rijksbank deelt mede, dat de Fransche militaire autoriteiten aan het bureau van de Rijksbank te Dusseldorf de cliché/s terugge geven hebben, die zij 24 Februari in beslag genomen hadden, Zij hebben ook de door- Z.nding naar Keulen toegelaten. DUSSELDORF, 6 Maart. Te Mülheitn aan de Roer hebben wij zonder incidenten de Schupo kazerne bezet en 100 agenten ont wapend. Wij hebben den onder-directeur van de mijn Holland gearresteerd, die de mijnwerkers belette, Fransche||werklieden- treinen te gebruikenAWij hebbenjden eersten burgemeester van Bochem en den secretaris gearresteerd, die naar Hagen gingen met val- sche identiteits-papieien. Aan het station Boc hum hebben wij drie liistenjfcegraven gevon den, die wissel-en rei imaterieel bevatten. Se dert een m: and zijn er 82 aken, waarvan 35 met brandstol, uit Ludwigshafen vertrokken. De werkloosheid stijgt aanmerkelijk. Te Dusseldorf zijn 25,000 werkloozen, te Keu len 10.000, te Dürheim is het hetzelfde. Te Hagen en te Velbert werken de fabrieken bij tusschenpoozen. De electrische centrale te Hagen heeft gebrek aan steenkool. In de streek te Aken ligt de textiel-nijverheid stil. De arbeiders worden ontslagen. Velen van hen zou Jen voor de Franschen en de Belgen willen wer- k'.n, maar zijn bang voor bedreigingen. Zij ijn zeer ontevreden over de verdeeling van de ingezamelde gelden in de Roer, waarvan het grootste d:el gegeven wordt aan nationa listische organisaties. Men gelooft, dat de Duitsche regeering zou afzien van haar po litiek van werkloosheid en een uitsluiting zou willen provoceeren, in de hoop, dat inciden ten daarvan het gevolg zouden zijn. De bevolking heeft de ontbinding van de veiligheidspolitic vrij goed opgenomen. Te Essen heef t'n honderd-tal personen een ban ketbakkerij willen plunderen. Een Franse, e patroelje van brandweerlieden heeft de orde hersteld. Verscheidene personen -ijn ge arresteerd. Er heescht een groote bedrijvigheid van verboden vereenigingen in alle steden in de buurt van het Roergebied, het Rijnland, te Solin en, te Darmstadt, met het oog op de vorming van vrijkorpsen. Te Elberfeld en Barmen ontwikkelt generaal Haerken, be faamd om zijn meedoogenlooze onderdruk king van de spartacistische troebelen n de Roer, een groote bedrijvigheid. Maar te Ha gen het men hem niet spreken vanwege zijn vroegere daden. BERLIJN, 6 Maart. Het nieuws uit het bezette gebied is vandaag uiterst schaarsch. De stations van Essen en Bochem zijn nog steeds bezet. Sneltreinen naar het Roerge bied worden thans via Hamm geleid, daar men v.eest, dat anders het spoorwegmate riaal in handen der Franschen zal vallen. De telephomsche centrale van de spoorwegdi rectie te Essen is door de Franschen bezet. BERLIJN, 6 Maart. Uit Bochem wordt gemeld, dat de Franschen ook de winkels en andere zaken, die buiten de versperde stads wijken liggen, hebben gesloten. Heden moest de stad35.000.000 mark storten. Daar dit onvereenigbaar is met de bevelen uit Ber lijn en het stadsbestuur weigerde, zijn de Franschen aan het opvorderen geg.an, waarbij verschillende openbare kassen wer den leeg gehaald. ENGELAND, FRANKRITK EN DE ROERBEZETTING. LONDEN, 6 Maart. Bij het beantwoorden van vragen in het Lagerhuis opens de spoor wegen in het Rijnland zeide Ronald McNeill, de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, vanmiddag, dat de spoorweg die door het Engelsche gebied loopt op den rechter oever van den Rijn onder Engelsch gezag zou worden teruggegeven. Ondervraagd of de Engelsche regeering gepolst was nopens het overdragen van het gezag over de spoorwegen aan de Franschen zeide McNeill dat de voorstellen ter defini tieve regeling van de kwestie van het trans port in de Engelsche zone, waarover ro; steeds onderhandeld wordt, geen bepalin gen behelzen nopens Fransch gezag over welke ook van de spoorwegen in de Engelsche zone. Naar verluidt komt generaal Godley, de bevelhebber in de Engelsche zone in het Rijnland, vanavond te Londen terug om aan de regeering de voorwaarden van de voorloopige overeenkomst, die met generaal Degoutte is gesloten nopens het transport van de Fransche troepen door de Engelsche zone, te overhandigen. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN DEN FRANSCHEN SENAAT, PARIJS, 6 Maart. Bij 'e K h nd ling van de wet op de recruteering heeft de Senaat, met handopsteken een amend ment ver worpen, waarbij de diensttijd op twee jaren rebracht werd. Een ander amendement, ingediend door generaal Tauflie stelt voor den diensttijd op één jaar te brengen. Poincaré heeft v rklaard, dat hij de kwrstie van vertrouwen zal stelle voor een diensttijd van 18 maande PARIJS, 6 Maart. De Senaat h'eft met 193 tegen 108 stemmen het am.ndemeat van generaal Tauflieb verworpen, waarbij een diensttijd van één jaar voorgesteld werd. Poincaré had de verwerping van dit ame de ment verzocht en de kwestie van er: rouwen gesteld. PARIJS, 6 Maart. Bij de bespr kin- van de legerwet in den Senaat verklaar Je de Jouvenel „De wereld moet begrijpen, dat wij pas ot een oplossing met geweld zijn cverge- aan, toen men ons een oplossing met soli dariteit heeft geweigerd." S r. wenscht, dat in de wet op de recru teering een paragraaf zal worden opgenomen, waarin de regeering de onderteekening van een waarborgverdrag overwee t, en aan de andere naties zegt „Als gij wilt, dat wij onze bewapeningen verminderen, geeft ons dan de waarborg, die gij beloofd hebt. De Journal eindigde met de regeering aan te sporen, een politiek van waarborgsver- dragen te overwegen. UIT HET LAGERHUIS. j LONDEN, 6 Maart. Ramsay Macdonald

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2