Indische Brieven. E UITENLAND De vloek van het geld Tweede Blad 7 Maart 1923 Kautsky over den Duitschen tegenstand. De Koning van Zweden in België. De inbraak in het Duitsche gezantschapsgebouw te Rome. De ontwikkeling der Duitsche groothandelsprijzen. Onder de Telegrammen: De rede van dr. Cuno in den Duitschen Rijks dag; Duitschland is bereid iederen weg te volgen, die naar recht en rede- lijkheid terugbrengt, maar zal tegenover geweld onverzettelijk blijven. Dr. Mayer, de Duitsche gezant te Parijs overleden; de Fransche re geering betuigt deelneming. De Nationale Vergadering van Angora verwerpt het ontwerp-vredesverdrag. Een nieuwe nederlaag der En- gelsche regeering. FEUILLETON VII. Het regenI, het zegent.... Ik heb geen regenmeter in den tuin staan, doch ik kan gerust zeggen dat in de laatste sveken het water „met bakken" uit den he- *nel is gegoien. Dit jaar schijnt de westmoesson wel erg fat te zullen worden. Van af mijn aankomst in het eind van September heb ik geen drogen tijd meege maakt, d.w.z. ik heb de velden en pleinen nog niet bruin geschroeid gezien, en den I'ooden kleigrond uitgedroogd en ingescheurd. Den dag voor mijn aankomst was na een periode van normale droogte de eerste flin ke regenbui gevallen, en sinds dien vielen er met tusschenpoozen malsche buitjes ge noeg om den weelderigen plantengroei groen en frisch te houden. In een dergelijke periode komen de don kere wolken pas opzetten tegen vollen mid- dagslijd. De dag begint dan bijna altijd met stra len den zonneschijn. Zoo een ochtend is me altijd een verruk king. Wanneer ik om half zeven op de fiets stap en den korten weg afleg, welke me door beschaduwde lanen naar de plaats van mijn dagelijksch werk brengt, dan is me in de frissche ochtendlucht, wanneer de koelte van den nacht zich te doorgloren begint met de schittering van den dag, dat ritje altijd te kort. Wanneer in de aaneenschakeling van werkdagen en kerkdagen een zeldzaam voor komende de klemtoon mag de lezer naar believen ook wel op de tweede lettergreep leggen vacantiedag, me toestaat des och tends te huis te blijven, dan is de genieting nog voller. We ziften dan al vroeg in den ochtend in gemakkelijke rieten stoelen voor het huis in den tuin. Mijn plichtsgetrouwe huisjongen brengt ons dadelijk een dampend, geurige kop koffie, en dan voelen we ons in Indië, zooals het op z'n best is. liet uitzicht van uit onzen voortuin is ruim. De hemelkoepel zien we bijna onbelem merd in zijn volledige welving over ons heen spannen. Tegenover ons, op een afstand van een derliglal meters, staan eenige nieuw ge bouwde huizen. En daar we tegen den hoek van een weg wonen, welke aan de overzijde geheel onbebouwd is gelaten, is daar het uitzicht slechts laag afgebakend door hoog geboomte, dat eenige honderden meters ver weg slaat. Daar is één boom, die altijd onze blikken trekt. Een hooge waringin, niet met zoo een dich ten en wijduit gegroeiden bladerkroon als we deze boomsoort op sommige plaatsen zien te pronk stellen. Deze Iaat haar forschen, iicht- grijzen stam en takken bijna vrijuit zien, doch heeft aan hare soepele, lange twijgen fijn-gebladerd groen genoeg om zich tot een inooien boom te maken. In den vroegen ochtend worden hare lak ken en twijgen de verzamelplaats voor troe pen van een zwart en wit-gevederde vo gelsoort. Met luidruchtig getjilp lijken deze hartstochtelijk gevoerde discussies met en te gen elkaar te voeren. Af en toe zie ik er enkelen weg vliegen, doch bij tientallen ko men anderen uit alle windstreken zich voegen bij hunne twetterende, luidruchtige kameraadjes. Telken keer, wanneer ik in den vroegen ochtend buiten zit, dwingen ze met hun ia waai mijn aandacht Ie geven aan hunne parlementaire bedrijvigheid daar in de hoogte. Wat ik trouwens met genoegen doe. Hoe lang ze daarmee voortgaan, heb ik niet na kunnen gaan. Wanneer ik naar bin nen ga om te ontbijten, zijn ze nog ijverig bezig, en later op den dag geven de gewone beslommeringen me geen gelegenheid meer op deze vogelariien te letten. Eens op een keer zag ik echter een abrupt einde komen aan deze luidruchtige vogel- büeenkomst. Toen was juist in het drukst der be raadslagingen op een der allerhoogste takken een groote, zwarte raaf komen zit ten. Eenige minuten lang hoorde deze de schelle drukle aan. Toen klonk zijn schorre, alles overstemmende kreet, waaraan hij bij de Inlanders zijn benaming dankt: „Ga-ok". Oogenblikkelijk daarop was geheel de lucht vervuld met het fladdergeluid van weg vluchtende vogels. Naar alle kanten heen verdwenen ze. En plots werd het wonderlijk stik Er was niets meer dan de blauwe lucht, de roerlooze boomen, en boven op dien hoogen tak: die groote, zwarte vogel.... Ik ben in dien ochtend aan het filosofeeren geraakt, ik heb vergelijkings-paralellen ge trokken tusschen vogel-gedragingen en men- schen verrich tingen Wat dom was. Terwijl Gods hemel zoo klaar, de lucht zoo frisch, en de gansche natuur zoo onbeduimeld vredig nog was. De laatste weken is het met alle ochtend genietingen uit. Reeds eenige maanden zijn de regens overvloedig, doch nu krijgen we wat al te veel nat. Slechts weinige oogenblikken zien we den hemel helder, en dan nog toont ze geen ongerept blauw, doch is ze gesmet door witte en grijze vegen, terwijl aan den einder drci gezet en de winkels, die er in zijn, gesloten, r Een aantal ingezetenen heeft een bijzonder] UIT DE VER. STATEN, talrijke inkwartiering gekregen, 't geen, evenuMet de benoeming van Alexander Moore als maatregel van weerwraak is aan te mer- tot Amerikaansch gezant in Madrid volgde ken. Gister is de eerste Burgemeester van I president Harding een oude Amerikaansche Bochum gevangen genomen. j traditie. Reeds sinds de dagen van Franklin De Kamer van Koophandel heeft gister- laten de Ver. Staten zich gaarne in'buiten- gende wolkenkoppen zich wederom verza melen. In den ochtend, des middags, en geduren de den nacht komen ze dan opzetten, de zwaar-bevrachte regenwolken. Dan, plotseling, steekt de wind op en rukt aan boomen en struiken, werpt met een smak de openge slagen deuren en ramen toe, en de druppels beginnen te vallen; steeds dichter, totdat de verderaf gelegen dingen zich achter een wa tergordijn vernevelen. Het geweld van deze tropische regens is eigenlijk niet te beschrijven. Zooals ze in deze laatste dagen zich stor ten op de aarde, welke eigenlijk geen gele genheid krijgt om op te drogen, heb ik in West-Java nog weinig bijgewoond. Hoewel we op een der hoogste plekken van de nieuwe Menteng-wijk wonen, zien we bij zoo'n buit de wegen in een ommezien instroomende riviertjes herschapen, waarin de- afvoergoten langs de kanlen zich slechs als onbeteekenende verdiepingen doen ver moeden. Het Observatorium noteerde gedurende 4 achtereenvolgende dagen deze hoeveelheden regen: 16,2 m.m., 3,7 m.m. ,56,3 m.m. 06.5 m.m., terwijl gisterenavond in anderhalf uur tijds bijna 100 m.m. regen viel. Bij middernacht waren verschillende ge deelten van de stad geinundeerd. Op ver schillende plaatsen stond eenige voeten water op de wegen, zoodat verschillende auto's van laat zich naar huisspoedende menschen in het water „strandden". Een gro\t gedeelte van de stad werd in 'f donker gezét, doordat door het water die hoofdleidingen doorsloegen. In een laaggelegen straat liep 't water ineen twintigtal huizen, zoodat de politie de be woners moest wekken. Hedenochtend was echter de geheeie stad weer wateyvrii, dank zij de goede werking van het bandjir-kanaal. Uit vele streken op Java en Sumatra ko men gelijkluidende berichten. Westwaarts van Semarang is het treinver- verkeer gestremd, doordat de brug over een der riviertjes gedeeltelijk weggeslagen ligt. Een volgend bericht uit dezelfde streek meldde nog droeviger gevolgen: meer dan 150 woningen werden vernield en een der tigtal personen verdronken. Zoo loont dit land zich steeds nog bc- heerschf door ongebreidelde natuurkrachten, waartegen he' moeizaam opgebouwde men- schenwerk geen weerstand genoeg bezit. En toch toont de natuur zich hier mild. Daareven kwam ik in een piasbui thuis; en nu een uur later koesteren de zon nestralen de vochtige aaTde en natte men schen; een zacht koeltje wiegelt de bladeren der palmen, over alles ligt weer de vreugde van den lichtén dag. En uitziend naar huiten schrijf ik; on danks alles, welk een gezegend land. J. A. M. d. F. avond ook weer Fransch bezoek gehad. De vernieling, een dag of tien geleden aange richt, is inmiddels opgeruimd en het gebouw nieuw gemeubeld. Fransche officieren met foto-toestellen hebben nu kiekjes van het interieur gemaakt(dat eerst zooveel mogelijk naar foto's van den vroegeren toestand was gerangschikt). Men vermoedt dat zij ze zul len bezigen om de vernieling te loochenen. Maandag hebben de Franschen weer een groot aantal bestuurs-ambtenaren in hech tenis genoman. Te Duisburg is de s. d. Niederrheinische Volksstimme tot 10 dezer verboden. Het verbod van de Essener Volks Ztg. geldt voor een half jaar. Te Herten is het telefonisch verkeer stopgezet. Het beheer der spoor wegen. Generaal Degoutte heeft een bespreking gehad met den Belgischen hoogen commis saris over verschillende quaesties, welke de operaties en het nemen van panden in de bezette gebieden betreffen n.l. de orga nisatie en het beheer der spoorwegen. Sedert 18 Januari zijn 752 ambtenaren door de intergeallieerde commissie uitge wezen. De Fransche propaganda. Naar uit betrouwbare bron wordt mede gedeeld, bevindt zich sedert eenigen tijd de chef van de Fransche propaganda voor het Saargebied, majoor_Riechert, in het Ruhrge- bied. Steun van Russische arbeiders. De al-Russische centrale vakvereenigings- raad heeft besloten, door inzamelingen on der de arbeiders van geheel Rusland een half millioen poed graan, d.i. ongeveer 8000 ton, voor de arbeiders van het Ruhrgebied bijeenj te brengen. DE FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. Uit het bezette gebied. De Franschen hebban door hun opmarsch van Mettmann (bij Dusseldorf) naar So lingen en Remscheid hun linie tot de grens der Engelsche zóne vooruitgeschoven. De Franschen houden op de nieuwbezette I;nie een buitengewoon scherpe controle op het goederen- en personen-verkeer. Naar de bladen nader melden zijn de Franschen over Cronenberg en Remscheid opgerukt naar Wipperfürth, een afstand vn 25 a 30 K.M. Volgens de Vossische Ztg. zij i ze d-arbij door de neutrale zóne, die aan het E; g bche gebied grenst, getrokken en hebben daarin enkele plaatsen bezet. Blijk baar beoogt deze nieuwe bezetting, als sluit stuk in het front van Bazel tot Wezel, de douane-schroef naar believen te kunnen andraaien. Volgens een bericht uit Buer is aldaar een arbeider die den spoorweg wilde over steken, door een Franschen post doodge schoten, waarop de arbeiders van de mij nen Westerholt en Bergmannsglück in pro teststaking zijn getreden. Te Bochum is de toestand nog onveran derd. De Franschen houden het binnenste gedeelte der stad afgesloten en verhinderen alle zaken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Hernerstrasse een arbeider door een steek met de bajonet gedood. In het postkantoor te Duisburg hebben de Franschen een voor het rijksbankfiliaal bestemde geldzending van 1 milliard mark in beslag genomen. Te Mulheim hebben ze 't stadshuis bezet en ook de brug over de Roer. Te Bochem is het verkeer, tengevolge ran de repressailhs, die beoogen den boycct te breken, bijna tot stilstand gekomen. Tal van straten in de binnenstad zijn geheel af- De militaire veiligheid. In verband met de in de laatste dagen geleidelijk voortschreidende bezetting van Duitsch gebied op den rechter Rijnoever, betoogt de „Frankf. Ztg.", dat tot dusver de militaire operaties ondergeschikt waren aan het beheerschende denkbeeld der Roer actie, uitgezonderd dan de bezetting van het bruggehoofd van Straatsburg (Óffen- burg en Appenweier). Thans echter schijnt daarin wijziging te komen. Het is bekend, aldus het Frankf. blad, dat de kringen, die in Frankrijk de belangen van het militarisme vertegenwoordigen, sinds eenigen tijd op de regeering van Poincaré druk uitoefenen om deze tot nieuwe militaire operaties in groo- ten stijl te bewegen. De jongste rede van den minister van oorlog ademde een zeer ge vaarlijken geest (de heer Maginot betoogde n.l. de noodzakelijkheid voor Frankrijk van versterking van zijn wacht aan den Rijn, opdat men bij eventueele vijandelijk heden uit een strategisch sterke stelling zou kunnen oprukken). De „Frankf. Ztg". waarschuwt Frankrijk voor het voortgaan op dit hellend vlak. Al zulke maatregelen zullen het Fransche volk op nieuwe lasten en kosten komen te staan, maar het herstel nog veiligheid brengen. Tot onvoorzichtigheden en avontuurlijke tegenmaatregelen zal de gedisciplineerde Duitsche democratie zich niet laten verlei den, doch de Franschen 2ullen overal stuiten op het vastaaneengesloten verzet der bevol king. De mcening van Kautsky. In de Vorwarts komt Kautsky, na de vraag of Duitschland van de Sowjets eenige hulp te wachten heeft, ontkennend te hebben beantwoord, tot de slotsom dat Duitschland zichzelf moet helpen, om het Roergebied, welks tegenstand niet eeuwig kan duren, te 'ontzetten. Daartoe moet het in de eerste plaats een beroep doen op zijn vrienden in het buitenland Engeland, Amerika, Italië en ook Franrijk en België. Het heeft hun politieke hulp noodig, doch zal die eerst krijgen door een krachtige propaganda van de daad (geen gewelddaad, die Duitschland slechts zou schaden). Kautsky noemt twee daden die vooral voor propaganda in aanmer king komen. Onder herinnering aan het Fransche geelboek, dat een overzicht geeft van de aan het Roer-conflict voorafgegane onderhandelingen, keurt hij af dat de rijks- regeering daarop het antwoord nog altijd schuldig blijft. Zij zwijgt over haar aanbod aan de Parijsche conferentie en vestigt daar mee den indruk dat het haar geen ernst was, of dat het plan niet deugde, dan wel dat zij, het niet meer gestand doet en de vervullings- politiek hee t laten varen. Als tweede propagandistische daad noemt Kautsky een ingrijpende financieele hervor ming, die flinke belastingen legt op de rijk dommen, welke monopolisten, „Schieber" en speculanten uit de algemeene onzeker heid en het algemeene gebrek hebben weten te slaan. Op dit gebied hebben de achtereen volgende regeeringen en de Rijksdi vol strekt niets gedaan en zoodoende in het bui tenland den schijn gewekt dat Duitschland de geëischte schadevergoeding heel goed zou kunnen betalen als het de winstmakers landsche hoofdsteden tot het voeren van diplomatieke onderhandelingen vertegen woordigen door journalisten. Dat is een tra ditie welke reeds een aanvang nam met Fran klin, en die nog voortleeft in de benoeming indertijd, van den journalist Harvey als ge zant te Londen. En ook de nieuwe Ameri kaansche gezant te Madrid, Moore is jour nalist. Hij is de hoofdredacteur van de „Pitts burgh Leader" en hij heeft zijn geheeie leven met de journalistiek te maken gehad. In 1912 trouwde hij met 'e bekende actrice Lillian Russell, die echter sindsdien is over leden. De aftredende Amenkransche gezant te Madrid, Cyrus E. Woods, wordt overge plaatst jaar Japan. Onder de wetsontwerpen, die, door tijd gebrek, niet meer in behandeling konden komen in het 67ste Congres was er ook een van het lid van het Huis van Afgevaardigden Upshaw, die zitting had voor Georgië. Deze had voorgesteld, dejaar-be zoldiging van de leden van het Huis te bren gen van 7.500 op 10.000. In de toelich ting op dit wetsontwerp verklaarde Upshaw aan zijn collega's dat zij huh salaris moes ten verhoogen, als zij geen lafaards zijn, want zij weten allen, dat met het huidige trakte ment enkel een vrek zich kan behelpen. Toen hij, Upshaw, voor het eerst in Washington was gekomen had hij het voor nemen ae helft van zijn traktement op zij te leggen voor den ouden dag. Maar al heel spoedig had hij geleerd dat als een Congres lid dat wilde leven in overeenstemming met zijn positie als leider der meeningen, man van welwillende bedrijvigheid en als man dataris voor belangen en verantwoordelijk heden hij verplicht was iedere cent uit te ge ven die hij ontving. Vele andere leden van het Huis van Afgevaardigden en Senatoren zoo had Upshaw nog verder verklaard leefden even sober als hij zelf, rookten niet, dronken niet, kauwden geen „gum" (en vloekten niet), maar waren toch verplicht geld te leenen om zich op de been te houden. De Amerikaansche commissie voor de consolidatie der schulden van het buitenland aan de Ver. Staten is door den minister van financiën bijeengeroepen om nog een laatste hand te leggen aan de contracten en regelin gen die thans met Engeland zullen moeten worden aangegaan. Het 67ste Congres is thans uiteen en het wordt waarschijnlijk geacht, dat het nieuwe Congres (het 68ste) pas over een maand of negen zijn werkzaamheden zal aanvangen. De uittocht van leden van het Huis en den Senaat uit Washington is dan ook in vollen gang- DE KONING VAN ZWEDEN IN BELGIE. Gisterochtend heeft koning Gustaaf het graf van den onbekenden soldaat bezocht en daarop een krans neergelegd. Om tien uur volgde een bezoek aan het stadhuis, daarna noen-maaltijd in besloten kring ten paleize. Vanmiddag bezoek aan de haven van Antwerpen. schijnlijk uitgesteld zal moeten worden tot de menigte in Indië en China voldoende op gevoed en ontwikkeld is om den strijd te wagen. De sowjet-bladen beginnen zich druk be zig te houden met het binnenkort te houden communistische congres. Zoo bevat een der jongste nummers van de Prawda een artikel, waarin uiteengezet wordt wat tot de taak van dit congres zal behooren. Het voornaamste punt van de agenda zal volgens genoemd blad moeten zijn de reor ganisatie van de staatsnijverheid, het funda ment van het arbeidersgezag. Verder moet worden overgegaan tot de hervorming van het belastingstelsel voor de dorpen op den grondslag van afschaffing der heffingen in natura en instelling van heffingen in geld. Nog heeft men te overwegen hoe de arbeid 'bereid om akten te stelen en daarom be waakten leden van het gezantschap ge- ;ewapend de verschillende kamers. In den nacht tusschen Zaterdag e Zonda ort ia 12, kwamen drie inbreker op tennis- schoe i:n het gez nt cha binnen en slopen naar de eerste verdi«pinz waar de ijzeren kast met documenten is. Zij werden gade eslagen doo den gezantschapssecretaris von Schmieden, terw jl zij de kast met echnische vaardigheid openden. Toen zij zich, met tal van akten, wilden verwijderen schoot von Schmieden en trof een der in brekers in Z'in been. De inbrekers schoten terug en troffen den inmiddels toegesnelden gezantschapssecretaris Altenburg in zijn dijbezn. Er ontstond een vuurgevecht, in den loop waarvan twee van de inbrekers werden ge- - - - {JWW w w» w www M» www WW w www» w.TWW »VWW* w»w lllf w VUVW^ TWA UVtl O der sowjet-organen meer productief kan ge- vangen genomen. Zij verklaarden dat het er- UIT FRANKRIJK. De Engelsche ministerraad heeft besloten tot 31 Mei de lichting 1921 onder de wapens te houden, die in den loop van April naar huis gezonden moest worden. Dienstneming en opnieuw-dienstneming voor zes maanden zal aangemoedigd worden. TURKIJE EN DE GEALLIEERDEN. Ward Price, de correspondent van de Daily Mail, heeft te Angora met Kemal pasja gesproken, die zeide, dat er tusschen Turkije en de geallieerden geen enkelen redeliiken grond voor twist meer bestaat. Beha./e een of andere toevallige gebeurte nis, zoih alleen de halsstarrigheid van de leiders aan de eene of andere zijde tot oorlog onmachtig tegenover de ramp" kunnen leiden. Een dergelijke geestestoe stand heerscht niet onder de leden van de Turksche regeering, evenmin als zij ge- heerscht heeft onder de afgevaardigden te Lausanne. maakt worden. In geen enkele der gehouden voorbereidende vergaderingen is bij de dis cussies eenig principieel meeningsverschil tot uiting gekomen. In aansluiting aan dit artikel bericht de Prawda, dat Kamanef in de al-Russische ver gadering van de verschillende levensmidde len-organen heeft medegedeeld, dat de sowjet-regeering inderdaad voornemens is geleidelijk over te gaan tot vervanging van de belastingen in natura door die in geld. Deze mededeeling hebben de aanwezigen met vreugde begroet. Algemeen was men van ge voelen dat het noodzakelijk is het belasting stelsel grondig te herzien, diar de talrijke belastingen, de uitbreiding en het herstel van het Russische oeconomische leven ten zeerste belemmeren. De bladen te Riga melden, dat het cen traal comité der Russische communistische partij alle provinciale partijorganisaties een circulaire heeft toegezonden, waarin ge- ëischt wordt dat bij de verkiezing van afge vaardigden naar het communistische con gres dat in Maart zal plaats hebben, reke ning gehouden worde met den duur van hun lidmaatschap der partij. Verondersteld wordt dat zij, die ten minste drie jaar lid der partij zijn, preferent zijn bij de verkiezing van afgevaardigdenl Voorts meldt men uit Riga, dat het cen traal comité der Oekrainsche communistische partij, 268 leden der communistische partij geroyeerd heeft. De oorzaak hiervan is ge legen in de weigering van deze communisten om gehoor te geven aan den oproep tot ge- meenschappelijken strijd tegen hongersnood en epidemiën, en in hunne weigering voor het volk politieke en sociale redevoeringen te houden. Den 23 Februari heeft Rusland op luis terrijke wijze het eerste lustrum van het roode leger en de roode vloot gevierd. Mos kou, St. Petersburg en alle groote provincie steden waren in feestdos gestoken. Het Mos- kousche feestprogramma vermeldde de na volgende nummers parade van de roode gardisten vergaderingen der sowjets vuur werk, bal-champêtres. In sommige streken ontvingen de officieren en soldaten kleine geschenken in den vorm van kleeren, schoei sel enz. Nog had een radio-concert voor de roode gardisten plaats. In St. Petersburg had op dien dag op het Oeritski-plein een parade plaats van het aldaar liggend roode garni zoen, waarbij ook tegenwoordig waren de voornaamste sowjet-autoriteiten en het ge heeie presidium van het federatieve-sowjet- verbond. Volgens een bericht uit Tsjita heeft de sowjet-overheid sinds de verovering van Wladiwostok ongeveer 1500 lieden, meest aanhangers van Merkoelof, uit die plaats uitgezet. De meesten zijn naar de streek van de Amoer of van de Jakoeten gezonden. De keizershaven te Wladiwostok is in sowjethaven herdoopt. om te doen was de akten te stelen en dat zij gehuurd waren door een man die met Fransch accent sprak. Verder zouden zij hebben ge correspondeerd met personen uit Nizza. De commissaris van politie was spoedig ter plaat se, maar het Duitsche gezantschap wenschte niet te doen te hebben met de politie maar met het ministerie van buitenlandsche zaken. In het bericht van het Stefani-agentschap wordt alleen gesproken over 'n inbraak in de villa van den gezant en niet van een inbraak in het gezantschap. Verder wordt in dit be richt de verwonding van den legatie-secreta ris Altenburg verzwegen. Volgens de Messagero traden de roovers geheel op militaire wijze op en vormden zij een lange postenketen van de achterste tuin deur af, waar blijkbaar auto's stonden, tot aan het gebouw der kanselarij. Naar het Berl. Tagebl. uit Rome meldt heeft de inbraak in Italië en vooral in offi- cieele kringen een pijnlijken indruk gemaakt. Te Rome heerscht verontwaardiging over dezen aanslag, die naar de bladen opmerken, zorgvuldig en geraffineerd was voorbereid. Er waren ten minste een dozijn menschen bij den inbraak betrokken en naar alle waar schijnlijkheid reikt het complot nog veel verder. De toestand van den gekwetsten gezant- schapsraad Altenburg is ernstig levensge vaar bestaat echter niet. UIT IERLAND. De vertegenwoordiger van Nansen's steun organisatie te Odessa meldt, dat zich daar vreeselijke tooneelen van hongersnood af spelen. Eiken dag vindt men op straat lijken van menschen die van den honger om zijn gekomen. Duizenden bedelen op straat om brood. De jodenwijk wordt geteisterd door epidemiën. De plaatselijke overheid staat De douanegrens. Het besluit van de Zuid-Iersche regeering tot het instellen van een douanegrens tus schen Zuid-en Noord-Ierland heeft niet al leen in Ulster, doch ook in Zuid-Ierland zelf ontstemming gewekt. De correspondent van de „Times" spreekt zelfs van impopulariteit en in Zuid-Ierland spreek' men sympathie uit met het denkbeeld van Sir James Gr.y, dat de Vrijstaat ziet overgaan tot eenige handeling alvorens de zaak besproken is tus schen Dublin, Belfast en Londen. SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN IN SAKSEN. In strijd met de opvattingen der leidende Saksische sociaal-democraten en ofschoon de Rijksdagafgevaardigde Dittmann in opdracht van het partijbestuur verklaarde, dat de hou ding der communisten de sociaal-democraten dwong, een coalitie met de democraten te zoeken, heeft de partijdag der Saksische sociaal-democraten met groote meerderheid van stemmen de coalitie met de democraten verworpen en als zijn meening te kennen ge geven, dat de nieuwe voorstellen der commu nisten een geschikten grondslag vormen voor onderhandelingen tot vorming van een ge meenschappelijke regeering en dat in dezen geest verder onderhandeld moet worden. DE ONTWIKKELING DER DUITSCHE GROOTHANDELSPRIJZEN. DE VER. STATEN EN HET HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. President Harding heeft in een brief aan den onder-gouverneur van Ohio het internationale gerechtshof gekenschetst als de grootste vooruitgang naar den toestand, De universiteit te Kazan heeft den naam universiteit Lenin ontvangen, omdat het dezer dagen 35 jaar geleden was, dat Lenin d.w.z. de toenmalige student Oeljanof wegens het deelnemen aan een verboden vergadering van de universiteit weggejaagd en Kazan uitgezet werd. In verband hiermee herinnert de Mos- kousche Iswestia er aan dat Lenin in 1887 het gymnasium te Simbirsk met een aantee- kening van uitmuntend verliet en dat de rec tor hem zoo'n schitterend getuigschrift mee gaf, dat hij tot de universiteit te Kazan werd o.. - D'f«-V/1 V4V- wuivwouui IC JlVcXZ,<1U VYC1U waarin in plaats van de macht het recht zal toegelaten, hoewel een van zijn broers pas heerschen. Harding begrijpt met, dat het te St. Petersburg wegens een aanslag op Amerikaansche voljc, hetwelk^zich zoolang j Alexander II terecht was gesteld. De rector j.* .j i c-j i van het gymnasium was de vader van Kerens ki, den man van de Maart-revolutie, dien Lenin ten val heeft gebracht. aan dit ideaal had gewijd, zou weigeren adheasie te betuigen aan een program, zoo als door het Hof wordt voorgestaan. PRESIDENT HARDING. President Harding en zijn echtgenoote zijn Maandag uit Washington vertrokken naar Florida, waar zij in een „woonschuit" DE INBRAAK IN HET DUITSCHE GE ZANTSCHAPSGEBOUW TE ROME. De Parijsche bladen bevatten Maandag een reis van een maand zullen doen. Hetj ee" tegenspraak ven een zoogenaamdDuit- gezelschap, waartoe ook een aantal vrienden sc'le lezing over de inbraak in het Duitsche van den President en mevrouw Harding be- gezantschap te Rome. Deze Duitsche (agrariërs, industriemagnaten en „Schieber'hoort, gaat te Ormond, in Florida, aan boord lezing is echter eerst Dinsdag inde Ber maar wilde aanpakken. Nu kan Franrijk met een schijn van recht beweren dat het slechts strijd voert tegen Duitsche rijkaards, die niet willen betalen en geenszins tegen het arbei dende volk en dat strekt allerminst om de arbeiders in het buitenland voor de Duitsche zaak warm te maken. Kautsky beaamt de Fransche bewering natuurlijk in geen enkel opzicht doch voert aan dat flink aanpakken van de winstmakers het eenige middel is om dë inflatie te bestrijden en de rijksbegrooting in evenwicht te brengen. Eerst als dat ge beurd is, kan het buitenland beoordeelen wat Duitschland's werkelijke draagkracht nu eigenlijk is en kan men tot een billijk ver gelijk over de schadevergoeding komen, c.q. door tusschenkomst van Engeland en Ame rika. van de woonschuit. Na de langdurige ziekte van mevr. Har ding was dat de eerste maal dat zij zich bui ten het Witte Huis vertoonde. UIT RUSLAND. Gogolef, de Oekrainsche volkscommis saris van posterijen en telegrafie, en zijn onderstaatssecretaris Blinof zijn dezer dagen op het bureau van den commissaris dood geschoten. Men denkt aan een politie ken moord. De dader of daders heeft men niet kunnen opsporen. In een uitvoerig artikel in de Moskousche Prawda herhaalt Lenin, dat de wereldrevo lutie onvermijdelijk is, doch dat deze waar- lijnsche pers gepubliceerd. Zij komt naar de Berlijnsche correspondent van de N.R.Ct. meldt op het volgende neer Reeds sedert weken had het personeel van het gezantschap bemerkt, dat niet alleen de villa Wolonski maar ook het omgevende park en Ce articuliere woningen in den omtrek van't gezantschap werden bewaakt. Op het terras van de huizen in de nabijheid en ook i het park zelf waren posten opge steld, die zich zoo onhandig aanstelden, dat zij de aandacht van het personeel van het gezantschap trokken. De achterdeur van het park werd bijna iederen nacht opengebroken. Zoowel overdag als 's nachts waren vreemde personen in den tuin waar te nemen. Men kreeg op het gezantschap de overtuiging, dat er een poging werd voor- Voor den eersten keer sinds Juni 1921 toont het door de „Fr. Ztg." samengestelde index cijfer der Duitsche groothandelsprijzen voor begin Maart een lichten teruggang aan in vergelijking met de voorafgaande maand. Het indexcijfer voor midden 1914 op 1 aanne mend, is het totale indexcijfer voor 98 soorten artikelen van 7159 begin Februari tot 6770 begin Maart teruggegaan. Deze teruggang van den gemiddelden prijsstand met 5.4% valt in denzelfden tijd, waarin de dollarkoers in Duitschland met 43.6% gedaald is. Uit het feit, dat de dollarkoers thans het 5381- voudige van de vredespariteit bedraagt, ter wijl de groothandelsprijzen het 6770-voudige van den vredesstand bereikt hebben, mag echter niet geconcludeerd worden, dat de Duitsche prijzen in het algemeen genomen boven het niveau van de wereldmarkt geste gen zijn. Want voor de vergelijking der Duit sche met de buitenlandsche prijzen moet rekening worden gehouden met de prijsver- andering, die sedert 1914 op de wereldmarkt is ingetreden. Volgens het Amerikaansche indexcijfer staan de wereldmarktprijzen begin Maart ca. 56% boven den stand van midden 1914. Men moet derhalve aannemen, dat ook na de ontwikkeling der laatste maand slechts voor bepaalde goederen de Duitsche prijzen boven het niveau van de wereldmarkt zijn gekomen. Natuurlijk is de grootste daling ingetreden vcor die artikelen, welke ook het meest door de stijging van den dollarkoers waren beïn vloed. De groep textiel- en lederwaren toont in verband hiermede een teruggang aan met 33.2%. Veel geringer is de teruggang bij de groep mineralen, waarvoor het indexcijfer van 9312 tot 8298 daalde. Tegenover de daling van de metaalprijzen stond hier een belang rijke verdere verhooging der kolenprijzen, in verband met de bezetting van het Ruhr gebied. De groep levens- en genotmiddelen is slechts met 3.4% teruggegaan. De groep diversen is daarentegen opnieuw sterk ge stegen, n.l. met 30%, welke stijging voorna melijk op rekening komt van die goederen, waarin in grooten omvang binnenlandsche grondstoffen verwerkt zijn, zooals papier, cement, meststoffen etc. De groep industri- eele eindproducten, toont gemiddeld een stijging van 15.6% aan. Zoowel de fabrikaten, die voornamelijk uit ijzer, als die uit hout worden samengesteld, zijn belangrijk in prijs gestegen daarentegen zijn textiel-fabri kante (Naar sane Engelsche vertelling). 45 Durft gij dadelijk terugkecren, nu hij zoo woedéhd is? Wil ik u vergezellen'? Denkt gij dat ik hem vrees? riep Ellen op trotschen toon uit; neen, laat mij alleen gaan, en dat wel dodelijk. Ik gehoorzaam Biem, als ik weet wat hij wil. Ik geloof niet dat hij zoo boos is als hij schijnt. Vaarwel, Canut. Het is een voorwendsel van hem, om zulk tooneei te maken. Dit is een kleine storm: morgen zal het zonneschijn zijn. En waarlijk den volgenden morgen deden Herbert Vaughan en zijn vrouw te samen een Jangen rit, terwijl James Baines als „groom" de achterhoede uitmaakte. Het was toen dagen achtereen schoon weer; een wolk breuk moest er een einde aan maken. Ik had bij de verbouwingen aan het huis van mevrouw Ray, veel last van de broeder, lijke belangstelling van Jozef in mijn werk; hij vergezelde mij bijna iederen morgen, en scheen zioh in de bouwkunde te verdiepen. Hij poogde zelfs mijn eigenliefde fe stree- Jen en bewonderde mijn kunde in bijzonder heden; ik weet niét recht, wat hij daar mee bedoelde. Wij ontmoetten dikwijls mevrouw Bay, wier belangstelling in de verbouwingen nog die van Jozef overtrof. Jozef Gear was onuitputtelijk in het ont werpen van allerlei veranderingen als me vrouw Ray tegenwoordig was. Zijne magere gestalte danste die vrouw overal achterna, hij was zelfs zoo hoffelijk om John af te lossen, en haar zijn arm te bieden. Eens liet hij zelfs een stuk zilver in de hand van John glijden, die van toen af zeer onderdanig jegens mijn broeder was, en zijn minste wenschen voorkwam. Ik weet niet wal ik zonder uw broe der zou aanvangen, zeide mevrouw Ray op zekeren dag, toen zij, op Jozefs arm leunen de, mij te gemoet kwam; zijn arm is zoo stevig, hij is altijd vriendelijk en vol oplet tendheid voor mij, en zulks een zachtaardig mensch. Ik vrees, dat ik het hem zeer lastig maak. Volstrekt niet, beste mevrouwjRay, zeide Jozef vol vuur. Het was op een vochtigen, regenaohtigen morgen dat deze woorden gewisseld werdén. Mevrouw Ray had de elementen getart, toen zij de nabijheid van Jozef vermoedde. Kortom, mevrouw Ray zag Jozef gaarne, en Jozef was uiterst hoffelijk jegens mevrouw Ray; zoodat ik bijna begon te vreezen, dat er zekere verstandhouding bestond tussohen die oude vrouw en dien man van middelbaren leeftijd.' Het zou een allerdwaast huwelijk zijn, en I alleen bewijzen tot welk een ongehoorde af goderij iémand zich door geldgierigheid zou kunnen laten vervoeren. Ik besloot dien morgen, Jozef bij de eerste gelegenheid eens ernstig te onderhouden. De betrekking was zoodanig, dat John zich naiuurlijk verwijderde, en mevrouw aan Jozef overliet, die een zijden parapluie van buitengewone grootte, en een werktasch met een zonderling breiwerk voor haar droeg en waarmede mevrouw Ray zich meestal bezig hield. Ik vrees, vervolgde mevrouw Ray, dat gij u te veel moeite voor mij geeft, en daar door misschien uw zaken hier verzuimt. Ik ben hier alleen tot herstelling mijner gezondheid, mevrouw Ray, en ik hoop eenige afleiding te vinden na hel groote verlies dat ik geleden heb, antwoordde Jozef, met een diepen zucht. Ach! gij hebt mevrouw Gear zeker hartstochtelijk bemind, dat gij zoozeer lijdt door haar verlies, merkte mevrouw zoo droog aan, dat het mij een glimlach ontlokte; maar de neerslachtige trek rond den mond van broeder Jozef slechts sterker deed uitkomen. Waart gij zeer aan haar gehecht? Ja, ik was zeer aan haar gehecht, me vrouw, zeide Jozef in zijn verlegenheid en nieuwopgewekte smart. Had zij u ook hartelijk lief, mijnheer? Oprecht hartelijk. Ik deed mijn best om haar gelukkig te maken, en dat was niet meer dan plicht, mevrouw Ray, Sommige menschen bekommeren zich weinig om hun plichten, was het korte ant woord; sommige menschen... houd mij vast, mijnheer ik ben altijd zwak geweest aan mijn linkerzijde. Vergeef mij, zei Jozef. Sommige menschen hebben den mond vol, over plichtgevoel, zonder de beteekenis er van te vatten, vervolgde mevrouw Ray; regent bet nog, mijnheer Gear? Ik.... ik geloof het niet. Dan zou ik den parapluie toe doen dat zou de veeren van mijn hoed sparen. Houdt gij veel van bloemei^, mijnheer Gear? O, zeer veel, mevrouw. Och, ik niet, zeide mevrouw Ray, mijn dochter alleen, houdt er van. Als zij aan haar gouvernante kan ontsnappen om wal Ie hovenieren, neem! zij de gelegenheid altijtd te baat. Mij dunkt dat wij haar eens moesten gaan bezoeken. Ja.... a, mevrouw, met alle genoegen! De^lrme Jozef moest naar een kant, waar langs hij niet graag ging. Hij was niet opgewassen tegen den door dringenden blik van Lelty Ray, die zijn gees teloos spel te goed doorzag. Zij wist dat zijn fleemerijen voor haar moe der, Lelty verveelden, en mevrouw Ray wist dat even goed; daar zij dien morgen slecht geluimd was, ging zij haar doohter opzoeken, om alzoo van hem ontslagen le zijn. Dit zonderling paar had zich nauwelijks eenige minuten verwijderd, toen Lctty Ray met een kostbaren sjaal om het hoofd ge knoopt, haastig naar mij kwam. Mijnheer Gear, zei zij, ik zou u gaarne eens spreken. Ik ging even met haar op zij, en zij ving dadelijk en zeer opgewonden aan. Ik sprak met u over uw broeder, toen gij hier voor die verbouwing teriigkwaaml; ik geloof niet, dat gij loen den indruk zult gekregen hebben, dal ik bijzonder op hem gesteld ben. Zal ik hem spreken over zijn be geerlijke bedoelingen en over zijn knoeierijen om zich te verrijken of wilt gij het doen? Gij zijt volkomen vrij, hem daarover aan te spreken, juffrouw Ray. Ik kan het niet uitstaan! riep zij, terwijl zij ongeduldig stampvoette; die man komt mij hier van dalgene berooven, waardoor ik somwijlen een afkeer van mij zeiven gevoel, ken, en raadde haar in haar eigen belang aan, mij te vergunnen dit eerst le doen. Ik voegde er bij, dal het meer dan waarschijnlijk was dat wij geen van beiden de bedoelingen van mevrouw Ray doorgrondden, die een zeer scherpzinnige vrouw was en die zich niet licht zou laten beet nemen. Zij zou morgen trouwen, om mij te kwellen indien ik haar beleedigde, riep Letly uil; vertrouw niet op haar verstand of op haar liefde. Zij heeft mij nooit lief gehad Wij zijn nooii moeder en dochter voor elkan der geweest. Misschien ligt de schuld aan beide-kan ten.... dat dacht ik reeds toen ik in liet veerhuis verbleef. Ja, is dat zoo! zeide zij heftig; en wat was dan mijn schuld? Dal gij geen vertrouwen in uw moeder maar waarmee ik zweer dal hij zioh nooit zal stelde; gij beweest haar geen liefde, en zocht verrijken. Ik zal dien lnaghartigen indringer teleurstellen, wat het mij ook koslen moge, als gij hem niet waarschuwt, zich hier niet meer te vcrlooncn. Zal hij zich aan mijn waarschuwing storen? vroeg ik; denkt gij dat ik den minsten in vloed op hem heb? Dan zal ik liet op mij nemen. Ik ga hem onmiddellijk opzoeken. Zij wendde zich haastig van mij af, maar ik hield haar terug en verzocht haar, mij een oogenblik aan te hooren. Ik zeide haar, dat ik had voorgenomen be daard met mijn broeder over de zaak te spre- geen liefde bij haar. In liet bitterste leed hebt gij uw gemoed nooit uitgestort. Dat is waar, zeide zij, somber voor zich ziende; wie zou gedacht hebben, dat een vreemdeling alles zoo goed doorgrondde. Maar, o, mijnheer! wat zou ik een geheel andere dochter geweest zijn, als zij een an dere moeder voor mij had willen zijn! Zij spoedde zich haastig naar huis. Ik zag aan haar tred, dat zij het aan mij overliet, met Jozef Gear te spreken. En hoe zou ik daarmee beginnen? Zou het gelukken? Had ik eigenlijk het recht, mij met de zaken van mijn broeder

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5