Waarom „het Handels register" STADSNIEUWS. De Algemeene Politieverordening. Hinderwet. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. VELSEN. SPAARNDAM. HEEMSTEDE. NOORDWIJK. ZANDVOORT. WIJKEROOG. MARKTNIEUWS. Namens de Kamer van Koophandel wordt ons het volgende geschreven: De oppositie tegen het handelsregister is in den laatsten tijd ongetwijfeld toegenomen. Wij betreuren dat, aangezien dit nieuwe in stituut zijn doelmatigheid in ons land nog niet heeft kunnen bewijzen. Het groote pu bliek weet, helaas, van de inrichting en de werkwijze van het handelsregister, weinig of niets af. Het ziet in deze instelling een nieuw belastingkantoor en daarom wordt 't veraf schuwd. Wanneer men dat bedenkt, dan rust de plicht op de leiders van dit lichaam, om door middel van een zakelijke en alleszins objectieve bespreking de populariteit van het handelsregister te verhoogen. Wij zullen ons niet verdiepen in de werkzaamheden van de in 1879 ingestelde Staatscommissie, die tot opdracht had een wijzigingsvoorstel van het Wetboek van Koophandel te ontwerpen, evenmin beschou- wingen wijden aan het wetsontwerp van 1895, doch slechts mededeelen, dat hij de wet van '26 Juli 1918 een regeling is getrof fen voor het Handelsregister, die op 15 Maart 1921 in werking is getreden. Het verdient in de eerste plaats aanbeve ling vast te leggen, dat het de handel zelf is geweest, die om het handelsregister ge vraagd heeft, in hoofdzaak om den reëelen zakenman te steunen. Daarbij beriep men zich, o.i. zeer terecht, op analoge instellingen in andere landen en zoo is het wellicht goed op deze plaats er aan te herinneren, dat Pruisen reeds in 1861), Oostenrijk, Zweden, Zwitserland, Noor wegen, Spanje. Portugal en tal van andere staten hun handelsregister hebben. Wij willen niet ontkennen dat, over hel algemeen, het handelsregister in de groofere landen meer reden van bestaan heeft, dan in de kleinere, doch, niettegenstaande deze overweging, zijn wij van oordeel, dat zijn re den van bestaan, ook bij ons, duidelijk zal worden, wanneer men weet: wat door ge bruik van het handelsregister bereikt kan worden. Zij, die ineenen, dat dit nieuwe in stituut feitelijk een groot informatiebureau is, moeten wij direct teleurstellen. Daargela ten dat tal van andere instellingen, waarbij wij o.a. herinneren aan de bestaande Advies bureau! voor den Middenstand, die functie vervullen, meenen wij, dat het practisch on mogelijk zal zijn, om van alle ingeschreve nen in liet handelsregister op de hoogte te zijn, omtrent soliditeit enz. Rechtstreeksche gegevens omtrent solvabiliteit verschaft deze instelling dan ook niel. Welke gegevens vindt men dart wel in bet Handelsregister? Men vindt er o.m.: naam, woonplaats, na tionaliteit van den koopman, de rechtsvorm der zaak, mede-eigenaren, het al of niet be staan van procuratiehouders, de aard van eventueeje beperkende bepalingen, de namen en bedragen van de bezitters van niet-volge- storle aandeelen. mededeelingen omtrent faillissementen, huweliiksche voorwaarden, filialen, nieuwe eigenaren. Hel nut dezer gegevens staal onmisken baar vast; maar bovenal is het van groot belang, dat al deze inlichtingen uit een punt verschaft kunnen worden. Zeker, al dit materiaal was vóór de inslel- Jing van het handelsregister ook aanwezig, men kon op het Paleis van Justitie informee- ren naar huweliiksche voorwaarden, op de griffie van het kantongerecht b.v. naar een bestaande vennootschapsaete of de balans een coöperatieve vereeniging: maar in de pracfiik leverde dit menigmaal moeilijkheden op en hel cenlraliseeren van dit alles, is speciaal voor belanghebbenden van niel te onderschatten belang. De waarde van het handelsregister zou echter gering genoemd kunnen worden, in dien men niet het recht had zich op hef handelsregister te beroepen. Dadrvoor is ech ter zorg gedragen. Wanneer 't n.l. blijkt dat de inlichtingen van het handelsregister on juist zijn, kan zulks aan hen, die zich te goeder trouw er op beroepen, niet worden tegengeworpen. De ingeschrevenen stellen zich dan ook aan goote eevaren bloot, als zij er geen zorg voor dragen, dat de door hen verstrekte opgaven juist zijn en ook juist blijven. Slechts een enkel voobeeld uil de prac- tiik: een procuratiehouder die ontslagen is, kan zijn patroon blijven verbinden, indien deze verzuimd heeft, aangifte te doen van de intrekking der procuratie; men dagvaart een vennootschap onder firma, dan kan van de ziide van gedaagde niel het verweer worden gevoerd: de vennootschap beslaat niet meer, immers, zoolang de opheffing niet is aange geven en ingeschreven, blijft zij tegenover derden beslaan; de inschrijving van een han delsnaam kan, onder zekere voorwaarden, aan den inschrijver eenrecht verschaffen, hetwelk een ander hem niet ontnemen kan. Bevat het handelsregister nu de inschrij vingen van alle handefdrijvenden? Neen, on getwijfeld niet. Wij meenen echter niet tot in alle details te moeten afdalen en daarom te moeten volstaan met een globaal over zicht. De uitzonderingen slaan allo ln de wet genoemd, terwijl in gevallen van twijfel veel overgelaten is aan den secretaris van het Handelsregister. Het is echler voorgeschreven dat inge schreven zijn: 1. vennootschappen onder fir ma; 2. vennootschappen en commandite; 3. alle naamlooze vennootschappen. Verder alle coöperatieve vereenigingen, onderlinge verze- kerings- en waarborgmaatschappijen (dus ook vee- en paardenfondsen) en tenslotte het overgroote gedeelte der aileenhandelende kooplieden Een gedeelte van de onder sub 1 en 2 genoeme categorieën is echter vrij gesteld. Zoo zijn de kleinste zaken uitgescha keld, alsmede minderjarigen, straatventers, land» en tuinbouwers, die uitsluitend ver- koopen heteeen in hunne onderneming wordt voortgebracht, ambachtslieden met klein per soneel en ten slotte de kleine handelslieden, die niet over een der drie laatste jaren in de Rijksinkomslenbelasfins zijn aangeslagen naar een bedrag van 2000 of meer, waar bij de e.v. kinderaftrek moet worden mede- gerekend. Het valt niet te onlkennen, dat over de vastgelegde normen verschil van meening kan bestaan en men behoeft geenszins tol de uiterst vemuftigen te behooren om met voorbeelden aan te toonen, dat een thans niet-ingsehrevene beter ingeschreven had kunnen zijn dan een wei-ingeschrevene. Men bedenke echler. dat aan het vaststellen van dergelijke grenzen alti'd bezwaren verbonden blijven en dat de praktijk zei moeten uitwij den, welke wiiziginffèn aangebracht moeten worden. Zü, die hnnne felle kritiek baseeren op deze gevallen.1 begaan o.i. de groote fout, dat zij een instelling zouden willen doen ver dwijnen, omdat een onderdeeltje daarvan niet, beter gezegd, nog niet goed functioneert Eenmaal in liet handelsregister ingeschre ven zijnde, bli'ff men ingeschreven. In die gevallen, waarbij inschrijving ten onrevte heeft plaats gehad, kan men, krachtens be schikking van den kantonrechter, geschrapt worden, In alle andere gevallen, dus ook indien de reeds genoemde aanslag van ƒ2000 vermindert, blijft men in het handelsregister opgenomen. Deze bepaling lukt op het eerste oog on- billiïk. Men vergefe echter niet, dat men daarbij twee punten niet uit het oog mag verliezen; a. de stabiliteit van hot handels register; b. de finanlieele nadeelen bij we der inschrijving. Het is noodzakelijk, dat het handels register stabiliteit vertoont. Wanneer men toch bepalen zon, dat „schrappen" geoor loofd is .zoodra men onder de 2000 aan slag zou komen, zou niet alleen het aental verzoeken daartoe tot een groote uitbrei ding van de werkzaamheden leiden, maar men zou, zoodra het bedrag van 2000 weer overschreden wordt, opnieuw tot in schrijven moeten overgaan en de opnieuw ingeschrevene zou verplicht zijn weder „Eer ste Inschrijving" fe betalen. Ook voor dit vraagstuk zal misschien t.z.t. een andere regeling getroffen worden en wij zouden slechts willen waarschuwen om in cidenteel tot ingrijpende wijzigingen over te gaan. Hij, die verplicht is zich in het Handels register te laten inschrijven en zulks nalaat, is strafbaar en wel met een maximum geld boete van 2000. Het is niet verplichtend, dat men van tevoren gewaarschuwd wordt. Deze bepalingen geven een groote macht in handen van hem, die voor het beheer van deze instelling zorg heeft fe dragen. Toch meenen wij, dat de populariteit van het han delsregister ernstig gevaar zoif loopen, wan neer niet de noodige soepelheid in acht ge nomen werd. In het ressort Haarlem be ijveren wij ons dan ook, door overleg, zoo wel onwilligen, als niet-ingewijden, te be wegen, aan hunne verplichtingen te voldoen. Onder deze verplichtingen behoort de „Eerste inschrijving" en „retributie", die de ingeschrevenen moeten betalen. Ingevolge wettelijk voorschrift wordlt iede re zaak aan de hand van het daarin ge stoken kapitajjl of- naarmate van den om vang in klassen geplaatst en voor iderc 'klas se is een bedrag vastgesteld, hetwelk éénmaal gestort wordt (Eerste Inschrijving) en een bedrag, hetwelk ieder jaar opnieuw ver schuldigd is. (Retributie). Deze inkomsten zijn tevens door den wetgever bestemd voor de Kamers van Koophandel in hun nieuwen vorm. De eerste i n schrij vingsge! den tezamen vormen het stamkapitaal, Ten onzent heeft men er streng de hand aan gehouden, dat van dit stamkapitaal niets wordt gebruikt. Slechts de rente, welke het afwerpt, wordt ten bate van handel en nijverheid, besteed voor subsidies en uitkeeringen. Dc jaarlijksche retributies worden ge bruikt voor de kosten, verbonden aan de instandhouding en functioneering van han delsregister en Kamer van Koophandel. De jaarlijksche begrooting wordt door de Kamer vastgesteld en behoeft de goedkeuring van den Minister. Tot uitbetaling der door de Kamer goedgekeurde subsidies kan ook alleen dan worden overgegaan, wanneer de Minister daaraan zijn sanctie verleent. De retributies moeten vóór 1 April van ieder jaar betaald worden, de betrokkenen ontvangen vóór dien datum een uitnoodiging tot betaling. De wet bepaalt uitdrukkelijk, dat de verplichting tot betalen niet wordt geschorst door reciameeren. De manier, welke gebruikelijk is om de retributies te incasseeren, verschilt bij ver schillende Kamers. Wij meenen daarop ech ter niet verder te moeten ingaan. Tenslot'e nog eenige algemeene opmerkin- kingen. De vele legalisaties van handteeke- ningen, die wij in de afgeloopen maanden hebben moeten bewerkstelligen, ziin vlot van stapel geloopen, dank zij ons handelsregister; ons artikel over de Handelsnaamwet, het welk door de bemiddeling van onze Haar- Icmsche bladen, in ruimen kring bekend is geworden, heeft ten gevolge gehad, dat ons handelsregister, in enkele weken tijds, zeer druk gebruikt is en zeer zeker aan velen een recht zal geven, waarnaar zij reeds lang gehunkerd hebben; de bedrijfsgewijze indee ling zal zoo meieen het verstrekken van han delsadressen vergemakkelijken, maar dit alles en daarnaast nog zooveel meer zal eerst tot zijn volle recht komen, wanneer wij de onontbeerlijke hulp van alle wel- en nicf-belanghebbenden verkrijgen. Daaraan ontbreekt helaas nog veel. Hoe meer de handel, in het algemeen genomen, medewerkt, des te meer profijt zal hij van deze instelling hebben. Opbouwende critiek is niet alleen wenschelijk, maar zal dank baar aanvaard worden. Een goed ingericht Handelsregister kan slechts verkregen en behouden worden met hulp van allen. Voor zoover dat in ons vermogen ligt en voor zoover zulks ons is toegestaan, zullen wij gaarne allen van dienst zijn, die deze nieuwe instelling wenschen te gebruiken in het belang hunner zaken. B. en W. hebben thans de toegezegde nieuwe politieverordening bij den Raad inge diend. De rechtskundige commissie schrijft aan den Raad het volgende: Eenigcn tijd geleden richtten B. en W., me de naar aanleiding van desbetreffende wen schen uit Uwen Raad, tot onze commissie het verzoek de algemeene politieverordening voor Haarlem, zooals die werd vastgesteld bij raadsbesluit van 4 Juli 1894 no. 14 en sinds dien bijna jaarlijks met één of meer aanvul lingen verrijkt, in zijn geheel aan een meer grondige herziening le onderwerpen. In verband met deze aangelegenheid werd door ons allereerst onderzocht, in hoeverre bestaande bepalingen dezer verordening wij ziging dienden te ondergaan ten gevolge van veranderingen dn de weigering van hoogere bestuursorganen. Vervolgens werd nagegaan of en zoo ja welke aanvullingen resp. wegla tingen door de in de laatste jaren opgedane ervaring wenschelijik waren gebleken. De rubrieeeriing der verschillende artikelen, weldoe mede als gevolg van de tallooze toevoe gingen dikwijls niet overzichtelijk meer was, werd kier en daar tevens verbeterd. Somnügc artikelen werden samengevoegd, andere daar entegen gesplitst. Verder werd bij verschillende hoofden van takken van dienst advies ingewonnen, waar door de moeilijk heden en leemten, in de praktijk gebleken, welhaast volledig naar vo ren (kwamen. Het ligt voor de hand, da/t een en. ander uarttéraard nog al ©enigen tijd van voorberei ding vereischte. Omtrent het ontwerp, hetwelk wij do eer hebben u thans voor te leggen, (kan in het algemeen het volgende worden opgemerkt Momenteel is nog tegen verschillende over tredingen een straf bedreigd van hoogstens één of twee gulden. Dergelijke' boeten, welke een limiet vormen waarboven de kantonrech ter zelfs bij de meest bezwarende omstandig heden niet kan gaan, worden in den tegenr woord'igen tijd als geen daadwerkelijke be straffing meer aangemerkt en missen o.i. nok elke preventieve werking. Een en ander meen den wij te moeten ondervangen door overal liet in de Gemeentewet genoemde bedrag van f 25 boete reap. 6 dagen hechtenis als maxi mum straf voor te schrijven. Het algemeen minimum van f 0,50 boete resp. 1 dag hech tenis Heef hiernaast natuurlijk bestaan. Het gevolg is dus alleen eenige meerdere vrijheid van den kantonrechter en daardoor billijker rechtspraak. Tevens is de strafmaat uit de diverse arti kelen gelicht en neergelegd in een afzonder lijke bepaling aan het slot van eik hoofdstuk en elke afdeeling. Een aantal speciale straf verordeningen, welke tot dusverre naast de algemeene politieverordening bestonden zijn, voorzoover zij voor codificatie in aanmer king kwamen en niet binnen afziienbaren tijd door een rijksregeling zullen vervallen, levens in dit ontwerp opgenomen. Het over zicht werd daa/rdoor verbeterd en het opzoe ken vergemakkelijkt. Welke die verordenin gen zijn, staat aangegeven in de slotbepalin gen achter hoofdstuk IX. Een aantal nieuwe bepalingen zijn ingevoegd. Waar deze artikelen alle voor zich zelf spreken, behoeven zij mede in verband met de aan u overgelegde stukken o.i. geen na dere toelichting. Ter uitvoering van het raadsbesluit d.d. 27 September 1922 no. 19 betreffende toela ting van personen beneden 16 jaren in loka liteiten, waarvoor een verlof is verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken diranlk, werd aan art. 161 een nieuwe alinea toegevoegd. Behalve een aantal veranderingen van meer ondergeschikten aard, welke hier moeilijk alle kunnen worden opgesomd, ondergingen ver der vele artikelen wijziging. Vaji de nieuwe bepalingen vermelden wij de volgende: Art. 48c. Het is verboden op den openbaren weg zich zonder noodzaak op voor het ver keer hinderlijke wijze op te houden. (Deze bepaling zal de politie in staat stel len b.v. tegen het hinderlijke venten van bloe men of het slaan op trottoirs, op te treden.) Art. 59. Het is verboden schillen van vruch ten of afval van groenten op den openbaren weg te werpen of achter te laten. Art. 72. Het is verboden nuchtere kalveren of varkens te vervoeren, tenzij per as, slede of vaartuig op een voldoende laag stroo. Art. 73. Het is verboden levend gevogelte of knaagdieren te vervoeren in manden cf kis ten, welker bodem niet geheel is gesloten. Art. 74. Het is verboden eenhoevige of her kauwende dieren of varkens in voer- of vaar tuigen te ladien of daaruit te lossen, tenzij met gebruikmaking van een brug van voldoende breedte en lengte, of tenzij die dieren worden gedragen. Art.86. Het is verboden te venten op open bare wegen en op uren, waarop dit in het belang van de openbare orde of veiligheid ■krachtens openbare (kennisgeving van den bur gemeester ongeoorloofd is verklaard. Art, 92. Een ieder is verplicht zich bij het naderen van een of meer op rails loopen.de tram rijtuigen onmiddellijk van de trambaan te verwijderen. Art. 95. Hel ïs verboden buiten noodzaak op trottoirs, sloepen, voetstraten, kortom elk gedeelte van den openbaren weg, hetwelk al leen voor voelgangers is bestemd, le loopen met cemig voorwerp, dat meer dan 1 M. voor, achter of terzijde van den drager uitsteekt. Arl. 96. Het is verboden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid over den openba ren weg te rijden, dat de vrijheid of de veilig heid van het verkeer aldaar wordt belemmerd of iin gevaar gebracht. Art. 97. Het is verboden te rijden, waar wegens het opbreken der bestrating of om andere redenen het verkeer is gestremd en zulks door een zichtbaar leeken is aangeduid. Art. 103. Het is den bestuurder van een voertuig verboden langs een stilstaand op rails geplaatst tramrijtuig te rijden aan de zij de waar passagiers i.n- of ujtstappen. Art. 104. De bestuurder van een voertuig is verplicht in bet belang van de veiligheid van het verkeer: a. wanneer hij een verkeersagent nadert, dezen met een der armen, een zweep of een ander voorwerp tijdig aan te geven in welke richting hij verder wenscht te rijden; b. te voldoen aan een bevel of teeken der politie, om hetzij den gang van het door hem bestuurde voertuig te matigen, hetzij stapvoets te rijden of stil te staan. Ar. 106. Het is verboden voorwerpen van welken aard ook, zoo dicht langs de tramrails Ie zetten, dait de tram niet ongehinderd voor bij kan rijden. Art. 107. Bestuurders van voertuigen (uit gezonderd rijwielen) voor een geopende brug wachtende zijn verplicht zich met hun voer tuigen in vo'gorde van aankomst aan dc rechterzijde van den weg te plaatsen. Art. 108. Het is verboden op dien openbaren weg te rijden met een voertuig, waarvan de lading het vrijfc uitzicht van den bestuurder op den weg voor het voertuig belemmert, ten zij een daarbij liehoorcnd persoon ter voor koming van ges-aar hert voertuig direct voor afgaat Art 109. Het is verboden op den openbaren weg te rijden met een voertuig (rijwielen uit gezonderd), waarvan de lading meer dan 3 M. voot of achter de as of assen van het voer tuig of meer dan li M. terzijde van het voer tuig uitsteekt, tenzij een daarbij behoorend persoon ter voorkoming van gevaar vóór of bij het uitstekende deel dier lading loopt. Art. 110. Het is verbqden op den openharen weg een rijwiel te berijden, waarmede een last wordt vervoerdwelke buiten de stuur stang terzijde van het rijwiel of meer dan 0.50 M. voor of achter het rijwiel uitsteekt. Het Stuur van een rijwiel, wa,arop de be rijder tevens een last medtevoert, mag niet breeder zijn dan 0.70 M. Art. 118. Het is verboden de afgewerkte gassen van een motorrijtuig, hetwelk zich op den openbaren weg bevindt, anders af te voe ren dan door een kennelijk goed funotioninee- renden geluiddemper. Art. 125. Houders van trekdieren zijn, on verminderd het bepaalde bij wet of algemee- nen maatregel van bestuur, verplicht te vol doen aan het hun door Burgemeester en Wet houders gegeven bevel om hun voertuigen met derzelver bespanning op de bij het bevel ge geven aangegeven plaats en tijd ter keuring te doen verschijnen. Art. 126. Houders van trekhonden, alsmede de in art. 124 bedoelde houders van andere trekdieren zijn verplicht om bij verandering van hun verblijf of bij afschaffing van zoo danig dier, hiervan binnen driemaal 24 uren kennis te geven aan Burgemeester en Wet houders. Art. 129. Het is verboden vee (paarden en ezels hieronder begrepen,) los over den weg te drijven tusschen 8 uur des voortuicklags en 11 uur des namiddags. Art. 141. Het is verboden een vaartuig tc meren langszijde een ander vaartuig, dat reeds vastligt aan een aan den wal gemeerd vaar tuig, tenzij met toestemming van dien inspec teur bij het haven wezen. Art. 147. Het is verboden zich te begeven op die gedeelten van liet ijs in openbare wa teren, die door het plaatsen van slroowisschen of óp andere wijze als gevaarlijk zijn aan geduid. Arl. 150. Ieder houder van een vergunmiimg of verlof ingevolge de Drankwet, die zich in de uiloefening van zijn bedrijf door een ander laat vervangen is verplicht hiervan binnen 14 dagen schriftelijk kennis to geven aan Bur gemeester en Wethouders onder opgave van den naam van zijn vervanger. Art. 156. Het is verboden in een tapperij baldadig geraas te ma,ken, wanorde te veroor zaken of zich aldaar in Ikennelijlken staat van dronkenschap te bevinden. Art. 159. Ieder tapper of zijn vervanger is verplicht personen, die baldadig geraas ma ken wanorde veroorzaken of zich in kenne lijlken staat van dronkenschap berinden, on middellijk u,iit zijn tapperij te verwijderen or te doen verwijderen. Art. 164. Hel is verboden zich in ©en voor hel publiek toegankelijke lpcaiiteit, waarvoor een vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein, sterken drank te laten verstrekken of toedienen in strijd met art. 163. Art. 175. Het is verboden de urinoirs voor andere doeleinden te gebruiken, dan waar voor zij zijn bestemd. Art. 181. Het js verboden vaten, emmers of dergelijke voorwerpen, waarin zich nsch, vuil nis, mest, vodden of dergelijke sloffen bevin den, op of aan den openbaren weg te plaat sen of te doen plaatsen: a. tenzij die voorwerpen op behoorlijke wijze zijn afgedekt; b. op andere dagen, dan waarop de dienst der gemeentereinigSng zich afdaal' voor hert ledigen dier voorwerpen pleegt aan te melden. Art. 182. Het is verboden de in het vorig artikel genoemde voorwerpen op of aan den openbaren weg te doorzoeken, om te halen of uit te storten. Art. 187. Het is verboden zonder toestem ming van den eigenaar, beheerder of gebrui ker van een aan den openbaren weg gelegen bijzonder eigendom puin, afval, vuilnis, asch of dergelijke stoffen daarop te stoTten of te doen storten. Bij overtreding van het bepaalde bij dit en het voorgaande artikel moeten de betreffende stoffen op eerste vordering van de politie door of vanwege den overtreder worden ver wijderd. Bij niet-nakomdng van deze verplich ting zal een en ander op kosten van den na latige van overheidswege geschieden. Ter Inzage is nedergeiegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de N. V. „De Houthandel", directeur S. de Vries, om vergunning tot oprichting van eene inrich ting voor hel machinaal zagen van hout, uitsluitend ten dienste van het houtkoopers- bedrijf, in bet bestaande gebouwtje op het terrein aan de Reguliersstraat no. 38B, waarbij electrische beweegkracht tot een vermogen van 8 P.K voor hel aandrijven van een cirkelzaag za! worden aangewend. Ter inzage is nedergeiegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van M. B. Schaap, om vergunning tot uitbreiding van zijne inrichting tot het slijpen, vernikkelen, vergulden, verzilveren en emailleeren van metalen voorwerpen, gevestigd in het per ceel aan het Brouwersplein no. 9. le. door het daarin oprichten van een tnof- felinrichting en het bijplaatsen van kracht en andere werktuigen; 2e. het daaraan bijtrekken van een te bouwen werk- en bergplaats op het terrein aan de Voorzorgstraat No. 4, kad. sectie H. Nrs. 2294 en 2495 en het mede daarin op richten van een moffelinrichting. EEN VERWARMINGSTOESTEL IN REDDINGSLOEPEN. De ergste vijand van ter zee varenden, die in nood hun toevlucht hebben moeten ne men tot de reddingsbooten, is de koude. Ze hebben zelfs geen warmen dronk om hun weerstandsvermogen te vergrooten en het hevigst daaronder lijden de passagiers, die gedoemd zijn tot stilzitten in de open boot, uren en uren aaneen. Begaan met dit lijden heeft de heer G. J, Smit te Bloemendaal, oud-gezagvoerder van de K.P.M. de vraag overdacht, of tegen deze koude niets te doen ware. Hij is erin ge-, slaagd een beknopt verwarmingstoestel voor reddingbooten te vervaardigen, dat, naar het zich laat aanzien, den schipbreukelingen van grooten dienst kan zijn. Het toestel heeft den vorm van een plat vierkant kastje, dat onder aan een der banken in de boot kan worden geschroefd. Het bevat een sterke kachellamp, een bus voor reserve-brand stof, een flinken waterketel en een maga- zijntje met een apotheekje en eenige levens middelen, als thee, koffie, suiker en lucifers. Lamp en reserve-bus kunnen te zamen 10,5L. brandstof petroleum of spiritus inhou den, voldoende voor 84 uren branden. In den ketel kan water worden gekookt, de stoom kan langs een kanaal in den zijwand ontwij ken. Alle bussen en ketels en de lamp zijn vloeistof-dicht, zoodat het toestel bestand is tegen schommelen. Het is naar de aanwijzingen van den heer smit vervaardigd door de firma Addicks en Dirks te Rotterdam. MODERNE STROOPERIJ. Voor den Leidschen kantonrechter waren tegen gisteren gedagvaard twee personen uil Noordwijk, V. en H. De laatste was niet ver schenen; hij bevindt zich in Canada .Hun was ten laste gelegd, dat zij op een nacht, zonder daartoe gerechtigd te zijn, konijnen en snip pen bobben gesöhoten. Zij gébruikten daar voor een auto met een beweegbaar eleclrisch zoeklicht, aan de auto verbonden; door mid del van een snoer belichtte een hunner het terrein, terwijl de ander, op de treeplank van de auto staande, het wild, dat onder schot kwam, sdhoot Toen de rijksveldwachters, die al lang op deze moderne stroopers loerden, hen eindelijk op heeterdaad betrapten, von den zij naast den chauffeur 5 pas geschoten konijnen en een snip. Het O. M. eischtè tegen V. een boete van 10, subs. 2 dagen hechtenis, en tegen H. een boete van 20, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van bet in beslag genomen geweer en de j electrische lantaarn. Gisterenmorgen heeft voor den Leid schen kantonrechter terecht gestaan de 23- jarige H .A. W. P., geboren tc Bremen, die te Leiden een tandheelkundig instituut heeft. Hem was ten laste gelegd overtreding van art. 436 wetboek van strafrecht; ofschoon niet toegelaten tot het beroep van tandarts, heeft hij buiten noodzaak dit beroep uitge oefend. Bij verschillende personen, thans als getuige gehoord, had hjj kiezen getrokken. Hij deed dit in tegenwoordigheid van den tandarts Van Weerd, uit Rotterdam, dien hij voor dat doel had geëngageerd. Deze trok echter geen kiezen, hij deed dat zelf. Bokl. verklaarde in Duitschland dit beroep vrijelijk te hebben mogen uitoefenen, en daarom dacht hij, dal hij dit hier ook mocht doen. In oor logstijd had hij zelfs de tandheelkundige be handeling van een heel legercorps voor zijn rekening gehad. De ambtenaar van het O.M., mr. A. van der Eist, eisolite 4 maal 150 boete, subs. 4 maal 30 dagen hechtenis. De kantonrechter zal 19 dezer uitspraak doen. Mannenkoor. Bij het bestuur van ÏJmui- dens Mannenkoor bestaan plannen om ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan dor vereeniging (tevens zal de heer N. Gonlag dan 15 jaar directeur zijn) een wedstrijd uit te schrijven voor Gemengde Mannen- en Vrouwenkoren. Personalia. De heer H. F. Blok. motor schipper bij de Rijks Eleotriciteitswcrken al hier, is bevorderd tot gezagvoerder van iiet Piijkspolilievaartuig Hoofdingenieur Dirks. De opheffing der Rijksdagnormaalschool. In verband met het zoo plotseling bericht, dat de Rijksdagnormanlschool in onze ge meente op 1 Mei a.s. zal worden opgeheven, hebben wij eenige nadere inlichtingen inge wonnen. Daarbij bleek ons, dat de directeur en leeraren even verrast waren als wij, want ook htln was van het besluit van den Minister van Onderwijs vooraf niets bekend. Sterker nog, ook de Inspecteurs en zeer waarschijn lijk ook de Hoofdinspecteur waren er niet van op de hoogte. Eerst voor een paar dagen kreeg Dr. Sterck mededeeling van het besluit, mei verzoek dil zoo spoedig mogelijk aan de betrokkenen mede te deelen. Wel was bet bekend, dat er op de oplei ding bezuinigd zou worden. Een 70 normaal scholen is wel wat veel voor ons land. Maar algemeen dacht men, dat de avopd-nonnaal- scholen zouden opgeheven worden en dat de dagnormaal scholen zouden blijven bestaan. Dat die te Haarlem opgeheven wordt, is nog begrijpelijker dan die in onze gemeente. Te Haarlem is een Rijkskweekschool, bovendien zijn er nog de Nutskweekschool en de Da Casta-Kweekschool. Hier in Velsen echter is de school altoos van flinke beteekenis geweest. Op heden lelt zij 43 leerlingen, waarvan 19 in de voorberei dende klasse, waarvan bekend was dat deze met 1 Mei zou worden opgeheven. In de laatste 5 jaar leverde de school al hier 39 onderwijzers en onderwijzeressen af. En als men bedenkt dat er 44 aan het examen deelnamen, mogen de resultaten zeer mooi worden genoemd, want 90 procent ge slaagden is zeker zeer bevredigend. Ook dit jaar zou zich zeker weder een flink aantal jongelui hebben aangemeld voor de school. En nu wordt plotseling de school stopgezet. Dat is vooral voor de leerlingen een zeer on aangenaam bericht Waar moeten deze nu heen? Naar de Rijkskweekschool te Haarlem? De vraag is echter, of zij daar allen een plaats zullen krijgen. En ook of alle ouders het voortaan zullen kunnen bekostigen, daar de rijksbeurzen worden opgeheven. Dit geldt nog sterker voor hen, die niet op de kweek school komen. Als deze een Normaalschool zullen blijven bezoeken, moeten ze naar die in Zaandam. En de reis van IJmuiden naar Zaandam is veel te lang en te ongemakkelijk, daar men dan in Velsen en Uitgeest moet overstappen. Ook voor onze gemeente is het besluit zeer onaangenaam. Ons gemeentebestuur is op het behoud der school altijd zeer gesteld geweest en was hel Rijk dan ook steeds ter wille. Voor het gebruik der schoollokalen, verlich ting, verwarming enz. betaalde het Rijk zoo goed als niets. Vooral den wethouder van onderwijs, die alles gedaan heeft om den hloei der Normaalschool te bevorderen, zal het besluit pijnlijk treffen. Naar wij vernemen zullen de ouders der betrokken leerlingen een adres aan den Minister zenden, waarin zij verzoeken het mogelijk te maken dat bunne kinderen hun studie kunnen voortzetten. Zeer waarschijnlijk zal in de eerstvolgende raadsvergadering ook iets over de opheffing gezegd worden. De beteekenis van het Internationaal Ar beidsbureau te Genive. Voor de afdeeling Velsen van hel Nationaal Verbond van Ge- meente-Amblenaren en genoodigden, hield de heer A. Kooiman, Hoofdbestuurslid van bedoelde organisatie, een lezing pver de in ternationale vakbeweging en het Arbeidsbu reau te Genève. W\tte Kruis. Maandagavond vergaderden de leden van het Wille Kruis onder leiding van Ds S A. Baljon. De notulen worden goedgekeurd. De secretaris houdt zijn jaar verslag. In plaats van den heer Balihuijzen, die vertrok, werd tol voorzitter gekozen Ds. S. A. Baljon. Ook de penningmeester ver trok. Dr. Smit nam voorloopig zijn functie waar. Het ledental bedraagt 204, de afdee ling verloor helaas verschillende leden door de oprichting te Haarlemmerliede van een R.K. vereeniging het Gele Kruis. Het be stuur vergaderde 4 maal. Aan contributies werd ontvangen 330.90. De totaal ont vangsten waren 450,62J4 en uitgaven 545.66)4, nadeelig saldo f 95.04. Van het Hoofdbestuur ontving de afdeeling 35.27, van het Rijk f 165, van Haarlemmerliede 20, van de Prov. Ver. 11.50. De Emma- bloem bracht op f 106.73. Voor Tuberculose bestrijding waren de inkomsten 801.26 en uitgaven 358.12 Er i« een groot batig sal do, doch wij staan voor groote uitgaven. De begrooting 1923 werd vastgesteld voor het Witte Kruis op f 339. voor T.b.c. op 651.52. Totaal aan inkomsten en uitgaven op 990.50. De aftredende heeren Beijers- bergen en Zuzan werden herkozen, in de vacature Lieds werd Dr. Smit gekozen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering wevd Dr. Smit aangewezen en als secundus de heer Beijerbergen. Tot controleurs der finantieele administatie werden benoemd de heeren J. de Vries en J. Lucas. Jubileum Van Gaart. Niet de lieer J. B. van Gaart heeft de zaak der fa. Van Gaart opgericht, zooals gisteren gemeld werd, doch de beer W. Amsen. Eenige jaren na de op richting heeft de heer J. B. van Gaart de zaak overgenomen. R.ll. K\esverceniglng. Gisterenavond ver gaderde de R.K. Kiesvereeniging onder lei ding van den heer H. G de Boer. In zake de duinkwestie werd besloten een adres, houdende adhnesiebetuiging met de gedeeltelijke afsluiting der duinen te zenden aan den Minister van Financiën om daarme de te conlrarieeren een door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ingezonden adres van juist tegenovergestelde strekking. Afge wezen werd een voorstel van den heer van Eeden om adhaesie te betuigen aan dc be kende Utrechlsche motie in zake de Tabaks- wet. Uit de vergadering werd afkeuring uitge sproken over een tegen den wethouder van der Meer Verspreid anoniem pamflet. Bij de bespreking der candidaten werd medegedeeld, dat een candidatuur voor het lidmaatschap van den raad aanvaard was door de heeren G. G. J. Alkemade, J. Au- gustinus. H J. Bakker, J. Braun. H. Buvze, A. Caspers, C. Caspers, J. G van Eeden, C. J. L. van der Meer, A C. Meier. C. van de Poel. L. A. Vink. Job Vink, Th. J. van Went, D. Th. van der Weiden. Bedankt voor een candidatuur hadden de heeren: A. van den Berg, P. J. de Groot, H A. Mathot, W. P. de Vrerde, J H. van de Werf. en Mej. J. van der Wevden. terwijl dc heer C. W. G. Alkemade buitenslands is en de heer W de Buiter zich nog niet de finitief had uitgesproken, Aanklacht. Naar wij vernemen fs door de heeren Bramson en J. Groen, respectievelijk loco-Burgemeesef en Wethouder bij den Commissaris van Politie een aanklacht we gens laster ingediend legen den heer van Rreemen, terzake dal deze, als voorzitter van de vereeniging Gemeentebelang, in hare 1.1. gehouden vergadering zou gezegd hebben, dat de lieer Houtman, de nieuw gevestigde bakker, een bloemstuk aan genoemd college zou hebben aangeboden. De officieele candidaatstelling voor de cemeenlérnadsverkiering is gesteld op 10 April en de verkiezing op 24 Mei &.s. R.K. Kiesvereeniging. Zondagmorgen was de R.K. Kiesvereeniging in spoedvergadering bijeen, om de candidalenliist voor de a.s ge meenteraadsverkiezing vast te stellen. Het resultaat der stemming was als volgt: 1. G. P., Langendijk, 2. B. Waterlander, 3. J. Th. Groenenveld, 4. Jac Nijssen, 5. J. P. Handgraaf, 6. C. Diepcndaal. Nog werd besloten om in geen geval sa men fe werken met de R. K. V. P. „Stil ie Omgang". Ledenvergadering op Zondag 11 Maart, des avonds om half 8 in het R.K. Vereentgingsgebouw. In verband met de regeling voor de a.s. bedevaart, is aller opkomst dringend ge wenscht. GRONINGEN, 6 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt- 6 Maart27 Febr Roode tarwe 9.5010.50, f 9.75— 10.75; Witte larwe 9L5010 50, 10— 10.90; Inl. rogge f 8.509 65, 8.759.90; Wintergerst f 8—9.35, 89.75: Zomergersl 8—9, 8—9 25; Witte naver 8.50—9.75. 9—10; Gele haver 10—12.75. f 10—13: Zwarte haver f 10—11.50. 10—12; BI peulerwten 813, f 8—13: Gr. erwten 1721 f 1621; Paardeboonen 9 11, 911.50: Wierboonen f 911, 9 11; Waalsche idem 9—13, 913; Gee' mosterdz, 1530, 15—29.50; Kanarie zaad f 12.50—15.60, 12—15.25: Lijnz blauwbl. 1219. 1421; Blauw maanz 40—57. «5—60. De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. PUhMFREND, 6 Maart Kaas. Aanvoer 8 stapels fabrieks- 62.50. met rijksmerk f 65, 3 stapels boeren- 61, met rijksmerk f 65. Boter. Aanvoer 846 Kg. 2.802.90 per Kilogram. Vee. Aanvoer 530 runderen w.o. 225 vette koeien f 0.701 20 per K.G.. geldekoeien 150350, melkkoeien 250475: 50 vette kalveren f 1.251.50 per K.G 1380 nuch tere kalveren, slachtkalveren f 818, fok- kalveren 1610; 10 stieren 0.750.90 per K.G.; 41 paarden 150250; 238 vetle varkens 0.920.96. zouters f 0.860.92, 66 magere varkens f 3055, 106 biggen 2034: 390 schapen en overhouders 35 —48; 23 bokken. Handel in runderen traag, gebruiksvee prijshoudend en vette koeien iets lager in prijs: kalveren lagere prijzen en schapen prijshoudend. Eieren. Kippen- 5.506.50, eenden- f7. SNEEK. 6 Maart. Vee. Ter markt waren 288 melk- en kalfkoeien 180160; 25 vette koeien f 200420 7 vette kalveren 4070; 1054 nuchtere kalveren 816; 36 pinken 75190; 200 schapen 38 58; 220 varkens f 90175 46 biggen 16 28. Men helaalde voor vette runderen 50 55 ct., vette varkens 4246 c.. zouters 4244 c., Londensche biggen 43—46 ct. De handel in vetle koeien en kalveren was kalm, in nuchtere kalveren slecht, in scha pen en varkens niet geheel prijshoudend, in melk- en kalfkoeien en pinken flauw. ROTTERDAM, 6 Maart. Eieren. (Rot- terdamsche Consumptie Veiling.) Aanvoer 250,000 stuks. Kippen- f 5.757.75, kleine- 55.50, eenden- 7.508, ganzen- 18 24. Vee. Aangevoerd waren: 2q7 paarden, 79 veulens, 1469 magere runderen, 914 vetle runderen, 249 vette kalveren, 2205 nuchtere kalveren, 39 schapen of lammeren, 48 var kens, 234 biggen. Prijzen waren: koeien le qual. 1.10—1.20, 2e f 1.05—1, 3e 0.95— 0.85: ossen le qual. 1.051, 2e 0.95 0.85, 3e 0.75; stieren le qual. 0.951, 2e 0.900.80, 3e 0.70; kalveren le qual. 1.65—1.90, 2e 1.45—1.25, 3e 1.05—0.95 per K.G.; melkkoeien 215—365, kalfkoeien 225375, slieren i35300, pinken 125 170, vaarzen 135185, werkpaarden 100—225, slachtpaarden 100—125, hitten 90155, nucht. kalveren 815, fok 14 30, biggen 1835, overloopers 3555. Handel in vel vee en prima kalveren willi ger dan gisteren. Melk- en kalfkoeien en os sen met zeer matigen omzet. Slachtkalveren matig en fokkalveren met redelijken handel Slachtpaarden met goeden, werkpaarden mei maligen omzet. Eieren. (Rotterd. Veiling). Aanvoer 250.000 stuks. Prijzen: kippen- 5.457.80, kleine idem 4.955.40; eenden- 7.25— 8.45. AMSTERDAM, 6 Maart. Noteering van het Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene Goudreinetten extra 2832, id. I 1016. Present van Engeland extra f 2026, id. I f 1216, Hulsman zoet f 810, Campagne- zoet f 912, Dubb. benderzoet f 912 Bel- lefuclr zoet f 8--12, Comiesse de Paris f 13 22, Biesen Wildeman 1420, Winterjan- nen 12—16. Klciperen f 1216, Hollandsch Witlof f 11—13, Belgisch witlof f 12—14. Spinazie f 2840 Klei Eigenheimers f 1.60 1.90, Duinzand f 2.503.10, alles per 100 Kg.; Sla f 7.4011.60 per 100 krop: Bloem kool I 23—28. id. 2 f 11—16 per 100 stuks Bloemen. Seringen 22—35, 'Sneeuwballen f 1724, Prunus f 9—15, Snijgroen f 4.50— 9 Am. Anjers f 913, Gallas f 2028, Dar win tulpen f 510.50, Narcissen f 24.20 Tulpen 26, Rozen 2432. alles per 100 stuks; Mimosa f 2.504 20 per mand; Fr Anjers f 0.420.80, Fr. Margrieten f 0.42— 0.80 per dozijn. DEVENTER, 5 Maart Paarden. Op de al hier gehouden paardenmarkt stonden 280 st. aan de lijn. Besteed werd voor le soort werk paarden f 300525, 2e soort idem 225 325; ponnies 125175; enters f 175275; slachtpaarden f 70150. De handel was ta melijk. GRONINGET, 6 Maart. Vee. Kalf- en melk koeien le soort f 425480, 2e soort f 325— 380, 3e soort f 175225: varekoeien le soorl f 250275 2e soort 150225; stieren le soort f 0.80—0.90. 2e soort f 0.70—0.80 slachtvee le soort 11.05. 2e soort f 0.91 f 0.98 per Kg. slach(gewicht; veile kalveren le soort f 1.451.50 2e soort f 1.151.25 per Kg. slachfcgewicht; weideschapen le soorl 3087, 2e soort f 2024; mel k scha pen f 1822; vette lammeren f 30-35; weide- lammeren 1525; vetteschapen le soort 48—50, 2e soort f 4046; loopvarkens f 35 40; biggen f 1522, f 2.503 per week; vette varkens 0.920.94, zouters f 0.8488. Aanvoer 218 vette koeien, 197 vette kalve ren, 446 kalf- en melkkoeien, 87 slieren, 172 schpen 445 vette Londensche varkens, 430 magere varkens en bigen. De handel in kalf- en melkvee alsmede i' slachtvee en stieren had een langzaam, doe) prijshoudend verloop. Vetle kalveren ruim prijshoudend; prima soorten weinig of niet aangevoerd Nuchtere kalveren eveneens ruim prijshoudend, f 710. Schapen voor export mert iets vlugeren, weideschapen met vluggen handel en duur. Vette varkens onveranderd; Londensche varkens en zouters iets hooger; loopvarkens en biggen ruim prijshoudend. Bieren lager. Kippen- 4.50—5. HULST, 5 Maart. Granen. Aanvoer ruim Prijzen waren: tarwe f 10.50, rogge f 9, gerst 9.25, haver f 9, erwten f 20.50 bruine boo- nen f 13. WOERDEN, 7 Maart 1923. Kaasmarkt Aanvoer 13 partijen. Eerste kwaliteit 64.67; tweede kwaliteit 61.63; mei Rijks merk 65.70. Handel matig. AMSTERDAM 6 Maart Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zceuwsche bonte f 2.40 2.50; Zeeutvsche blauwe 1.351.60; Zceuwsche Eigenheimers 1.501.70; Zceuw sche bravo's 1.501.60; Zeeuwsche blauwe Eigenheimers f1.201.30; Noord-Hollandsche blauwe f 1.201.30; Noord-Hollandsche bon- Ie f 1.501.60; Zeeuwsclie Eigenheimer po ters f 11.20; Anna Paulowna zandaarclnp- pclen f 22.50; Hillegommer zandaardappe- len f 22.50 per H.L. BODEGRAVEN, 6 Maart. Kaas. Ter markt waren 51 wagens. Prijzen le soort 6670, 2e oort f 6164, rijksmerk f 6570. Han del matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7