M rr rr IP" d:t hmmr bestaat uit 6 bladzijden. eerste blad Donderdag 8 Maart 1923 45st© Jaargang No. 14381 Voor de Propaganda De Zomertijd. c- STADSN1EUWS. AGENDA 9 MAART De ^jjfanterie-Kazerne. Haarlemsche Orkest-Vereeuiging. Coöperatieve Haarlenische groen ten veiling. Hinderwet. Nationaal huldeblijk. MUZIEK. Traviata. Jeanne d'Arc. De loonsverlaging in de Metaal industrie. Grondverkoop. Een jubilé. LANGS DEN WEG. 4» Sr fefrr k m Personalia. Naar den wedstrijd. R.-K. Kiesvereenigine. Op hol. Militie. Besmettelijke ziekten. Het hoogovenbedrijf. „Sint Lucas**. Rustoord. Sursutn Corda. Wegenwee OPGAYE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Woningbouw. Opheffing der Rijksnormaallessen. Driejarige en Hoogere Handels school. P* abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal I 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij •'ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regev Bij contract belantjrü'r korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel."Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Opgeschrikt door het onverwachte besluit Van de Tweede Kamer, welke de vorige 4veek het voorstel-Braat tot afschaffing van den Zomertijd aannam, is er in ons land een beweging ontstaan, om de winst van een uur ïonlicht in den zomer te behouden. Er is nog een Senaat en daar hoopt men op. Jntusschen willen wij ook nog wel eenige Zoden aan den dijk dragen om een regeling te behouden, waarvan wij het groote economi sche nut inzien en waarvoor wij ieder jaar •inds 1916 gestreden hebben. Vooreerst wenschen wij dan te wijzen naar Frankrijk, een landbouw-natie bij uitne mendheid en meer nog dan wij op bewerking Van den eigen bodem aangewezen. Het vorig jaar was de Zomertijd daar bijna afgeschaft. Thans bestaat er alle kans, dat ook dit jaar dc Zomertijd weer behouden blijft. De meer derheid der Commissie uit dc Kamer, welke *>ve.r dit onderwerp rapport moet uitbrengen, is voor handhaving. Het voorstel luidt om de 'klok een uur vooruit te zetten van den laat- sfen Zaterdag in Maart tot den eersten in October. Maar de regeering zal in overleg friet de naburige geallieerde landen hierin een ■Wijziging kunnen brengen. Merkwaardig is, dat bedoeld rapport als den wensch van be paalde groepen der bevolking weergeeft dc invoering van den Middel-Europeeschen tijd in Frankrijk, wat neerkomt op een Zomertijd voor het gehcelc jaar. De Commissie zegt echter terecht, dat anderen daarvan in De cember en Januari weer te groote ongemak ken zouden hebben, zoodat de middenweg Wordt aanbevolen, n.m. één uur vooruit zet- |ten van de klok tusschen 1 April en 1 Oc tober. Deze houding van Frankrijk, waarbij zich België en Engeland aansluiten, moge voor ons een wenk zijn! I Een tweede merkwaardige uiting vinden Wij in een schrijven van iemand, uit Dcdcms- Vaart aan het „Hbld.", iemand, die heel zijn leven onder de landbouwers heeft doorge bracht en die de o.i. juiste opmerking maakt, dat de meening door de hceren Braat c.s. verkondigd, niet door één vijfde der Nedcr- landschc boerenbevolking wordt gedeeld. „Hadden al die voorstemmers, inplaats van naar het lawaai te hooren, maar eens op het platteland rondgezien, schrijft hij, en vervolgt dan: Ondcrgetcekende woont op bef platteland, reisde veel in een zeer con servatieve boerenstreek, bij die boeren zelf. Het is daar algemeen gebruik dat men de klok 1 a 114 voor heeft, z.g. „b o e r e n t ij d". Dat ge bruik bestond al voordat men van invoering van zomertijd iets af wist. Heeft men daar dan niet gevoeld dat men zijn eigen bedrijf vermoordde? Och kom, laten de voorstan ders van afschaffing toch niet zoo stijfhoof dig zijn. Wie een hond wil gooien kan wel een steen vinden. Elke regeling beeft haar voor en tegen, maar hier zeker 90 voor. Wanneer hier evenals in Zwitserland een re ferendum zou gehouden worden over het be houd van den heerlijken, nuttigen en gezon den zomertijd, dan ben ik er van overtuigd, dat alleen van het platteland zich 80 zul len uitspreken voor het behoud hiervan." Zoo ziet men, boe verkeerd het is de af schaffing van den Zomertijd als een belang voor de boeren te eischen. Den meesten land bouwers is het onverschillig, velen zijn zelfs vóór den Zomertijd. Er zijn enkele streken, in dc omgeving van groote steden, waar de boeren er nadeel van ondervinden. Maar de algemeene voordeden zijn zóó groot, dat zij de nadeden verre en verre overtreffen. Onze indruk wordt dan ook steeds ster ker, dat de Tweede Kamer met de aanne ming van het wetsvoorstel-Braat de belan gen van een kleine minderheid onzer bevol king heeft gediend. Moge de Eerste Kamer ook van die overtuiging blijk geven! j!Sociëteit „St. Bnvo" Bestuur Melaalbewer- kers 8 uur Haarlem's Gemengd koor 8 uur Rederijkers 8 uur Debat cursus Vrouwenhond 8 uur Vakzie- Ikenifonds 8 uur Bestuur Post en Te legraaf 8 uur Houtbewerker/S 8 u. tianzegebouw 814 uur Bestuursraad Hanze. Schouwburg, Janswcg Lezing J. W. .1. Ba ron van Hnersolte over het Panamakanaal. IR. K. Leeszaal Jansstraat -19 Tentoon- 1 stelling werken van H. Groenewegen en P. Biesot. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. IR. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121,4. van 25/en van 7—10 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur, fi. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. IR. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 lot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Vartha-vereeniging Blocmhofsfraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 21 en van 89 uur. Zooals gemeld werd Dinsdag voor de ITair enische Rechtbank door Mr. Dr. W. P. Vis, te mens de Gemeente \Haarlem, geconcludeerd ji de zaak der Infanterie-kazenie. We laten fryonder de conclusies van Mr. Vis in haar rgeheel volgen in aansluiting op de verkorte mededeeling der conclusies in ons nummer van gisteren. dal gedaagde (het Rijk, Red.) hei eigen domsrecht der gemeente Haarlem op de In- fanterie-kazeme erkennende, daaraan toe voeg! dat hij krachtens titel dit gebouw in gebruik heef; dat hij als titel steil een bij acte van 10 Oc tober 1860 tusschen den Slaat en de Gemeen te Haarlem gesloten overeenkomst van bruik leen. waarbij de gemeen le onder meer de In fantccie-kazerne voor militaire doeleinden om niel in gebruik heelt gegeven, welk gebruik nog ni is geëindigd; dal eischer q.q. in slaat is te bewijzen, dat met bij acte van 10 October 1860 tusschen de genoemde parlijen een overeenkomst van bruikleen is gesloten; dat eischer q.q. hierbij copielijlk fn het ge ding brengt; le,. dde overeenkomst van 10 October 1860: 2e. een schrijven van W. K. Baron van De- dem d.d. 5 December 1860 namens den Slaat gericht aan Burgemeester en Weihouders van Haarlem; 3e. dal de overschrijving van de overeen komst van 10 Oclober 1860 in de registers ten Hypolheckkantore le Haarlem op 5 De cember 1860 in deel 221 No. 58; dat door deze productie wordt bewezen, dat bij genoemde acte is gevestigd een zakelijk recht van gebruik, als omschreven in art. 865 c.v. B W. dat eischer q.q. hierdoor bewijst de on waarheid der door gedaagde aan zijn beken tenis toegevoegde daadzaak, zooda;t die be kentenis mag worden gesplitst en de vordering als bewezen toegewezen moet worden, dat eischer q.q. nog opmerkt, dat, ook al zou gedaagde zich heroepen op bel bij ge noemde overeenkomst hem verleende zakelijk récht van gebruik, dit aan de toewijzing der vordering niet in den weg zou staan, daar krachtens het bepaalde bij arl. 865 jto 857 B. W. liet recht van gebruik aan een zedlijk lichaam voor nit langr dan 30 jaar kan wor den toegestaan en op dit recht, als thans ver- tallen, geen beTocp meer kan gedaan worden; dat eischer q.q. subsidiair aanvoert, dat, al zou men kunnen aannemen, dat dc overeen komst van 10 October 1860 zou te beschou wen zijn t#s een overeenkomst van bruik leen, als geregeld bij art. 1777 c.v. B. W., deze overeenkomst thans is geëindigd; dat deze overeenkomst van bruikleen niet voor een bepaalde tijd is aangegaan en aldus eindigt, wanneer de geleende zaak beeft ge diend tot gebruik, waarvoor zij was uitge leend; s dot de Infanterie-kazeme bij de overeen komst van 10 Ooiober 1860 door de gemeente Haarlem aan den Staat is afgestaan om ge bruikt te worden voor het garnizoen, dat le Haarlem was gelegerd, dot ten bewijze hiervan eischer q.q. copie- lijik reproduceert twee brieven van den Minis ter van Oorlog aan Burgemeester en Wet: houders van Haarlem van 20 April 1860 en 14 Juni 1860 No. 53 B, dal in hel schrijven van 20 April 1860 als doel der te sluiten overeenkomst wordt aan gegeven een doelmalige huisvesting der troe pen in garnizoen en „het afslaan kosteloos aan hel Rijk ten behoeve van de troepen die bestemd zijn of zullen worden om in de ge meente in garnizoen le houden", terwijl in dat schrijven er nog op gewezen wordt dat bet belang der gemeente tot het aangaan der over eenkomst bestond in hel voordeel dal het ver blijf van een miliiiare bezetting oplevert, dat in het schrijven van 14 Juni I860 onder 2o, nadrukkelijk wordt verklaard dal de in gebruik te geven kazerne behalve tot gebruik van het garnizoen, nog tot verdere doeleinden zal worden bestemd. Dat dus duidelijk is dht dé gemeente Haar lem de Infanteriekazernc uit si ui lend in ge bruik gaf ten dienste van het in Haarlem ge legerde garnizoen; dat eischer q.q. voorts copieli.ik in bet ge ding brengt een schrijven van 26 April 1922 van den commandant van het 10e regiment infanterie, inhoudende de mededeeling, dat dit regiment vanaf 2 Mei 1922 garnizoen zou .houden te Erie, waaruit blijkt, dat het garni zoen ten dienste waarvan de Infamterieka- zerne jn gebruik was gegeven, niet meer van af dien datum te Haarlem was gelegerd; dat gedaagde wellicht er een beroep op zal doen dal in art. 3 der overeenkomst is be paald, dat de gebouwen in behoorlijke staal zullen worden overgegeven, als zij door den Minister van Oorlog niet meer voor militaire doeleinden zullen nood:g geoordeeld worden, zoodat eerst dan van teruggave van de Infan te rickazerne sprake zou kunnen zijn als de minister van Oorlog sito arb; trio zou beslis sen, dat het gebouw niet meer voor militaire doeleinden noodig zoude zijn; dat eischer q.q. hier tegenover stelt in de eerste plaats dal art. 1787 B. W. regelt de wijze, waarop dc overeenkomst van bruikleen eindigt en daarmede in strijd is, dat een der partijen ongeacht het werkelijk gebruik de overeenkomst zou kunnen doen voortduren, omdat zij oordeelt het in bruikleen gegeven e nog te kunnen noodig hébben, en in de twee- de plaats deze bevoegdheid beheersc.ht en be grensd wordt door de algemeene bepaling om trent het gebruik n.l. ten dienste van het gar nizoen; dat dus die bepaling alleen deze strekking heeft dat de Staal verplicht is indien hij het aanwezig zijn van het garnizoen, toch het in bruikleen gegevene niet voor militaire doel einden meer noodig mocht geoordeeld wor den, het in bruikleen gegevene weder af te staan; dal bij deze opvatling deze bepaling in over eenstemming is met liet doel waarvoor de zaken in bruikleen gegeven zijn, terwijl bij een andere opvatting daartusschen een onop losbare tegenstrijdigheid zou bestaan. Weshalve voornoemde procureur, acte ver zoekend van zijne productiën, de eer heeft te persisteeren bij zijn bereids genomen couclu- Men schrijft ons: Dinsdagavond 13 Maart s.s. zal door het Haarlem's Orkest een concert gegeven wor den ten bate van hel Steun- en Pensioen fonds der Orkestleden. De voor ons Haarlemmers zoo goed be kende solisten Di Moorlaa (zang) en Hen- riëtte Bosmans (piano) zullen daarbij geheel belangeloos hunne medewerking verteenen. De toegangsprijs voor dit concert is ge steld op één gulden voor den eersten rang en op vijftig cents voor den tweeden rang. Deze prijs is zoodanig, dat het Bestuur der H. O. V. zeer stellig venvacht, dat de zaal geheel uitverkocht zal zijn. Deze verwachting wordt gekoesterd, niet alleen omdat de uitgevoerde muziek stellig eene algemeene belangstelling vraagt, maar nog meer, omdat de HaarJemscbe muziek liefhebbers. die nu wederom den geheelen winter tegen uilerst matige prijzen van het energieke werk der orkestleden hebben ge profileerd. thans eene goede gelegenheid zullen hebben te doen blijken dat zij voor dit orkest ook nog iets meer over hebben dan een hartelijk applaus alleen! Hel Bestuur der H. O. V. zou zijn stre ven beloond achten, wanneer het Haarlem- schc publiek reeds van te voren zooveel blijken van belangstelling gaf voor dit svm- patieke doel, dat lang vóór a.s. Dinsdag kan worden aangekondigd dat de zaal uitver kocht is. Gisterenavond hield bovenstaande veree- niging haar jaarvergadering in de Sociëteit „St. Bavo' onder leiding van haar voorzit ter den heer S. Kuyper. Na opening en medcdeelingen werd door den Directeur, den beer M. Angevaare, in een goed verzorgd jaarverslag de toestand van het bedrijf uitgebracht, warna balans- en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd Tot accountant voor het Boekjaar 1923 werd wederom de heer H. J. Lasschuif be noemd. De begrooting 1923 werd vastgesteld. De aftredende bestuurstelen. de heeren Roozcn, Kraak en /Donselaar werden allen herkozen. Bij bespreking emballage werd aangenomen, dat bij aanschaffing daarvan overgegaan zal worden tof aankoop van de z.g. kleine, of wel Wesllandsc.be Groenten- kist. Daarna niet meer aan de orde zjjnde, sloot de voorzitter onder dank aan de aan wezigen voor de goede opkomst en zakelijke discussies deze vergadering. Aan M. Blonk is vergunning verleend tot oprichting van 'eene vulcaniseerinTichtihg van auto-motor- en rijwielbanden, in het meest westelijk gedeelte van het perceel aan de Nobelstraat No. 4, toegankelijk door een poort, plaatselijk gelee ken d no. 6, over hel terrein kad. sectie C no. 5128 en het daar in plaatsen van een stoomketel van 5 V- M2 verwnrniings-oppervlak en 5 atmospheren overdruk. Op uiinoodiging van den burgemeester van Htjarlem kwamen Dinsdagmiddag in de Statenzaal een aantal burgemeesters van ge meenten in Noord-Holland bijeen ter. bespre king van medewerking te verleenen aan het Centraal Comité tot aanbieding van een na tionaal huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin. Na eenige mededeelingen van den voorzitter van, het comité voor Noord-Holland, den heer Jhs. de Breuk, werd besloten hat in de ver schillende gemeenten siib-comité's zullen wor den gevormd. Na afloop der bijeenkomst, die zeer ruim bezocht was, werd een bezoek gebracht aan cje Groote of- St. Bnvokerk. alwaar de heer George Robert een programma op het orgci ten gehoore bracht. Wij danken deze sterke vertolking van Verdi's levenskrachtig werk aan het goede doorzicht van directeur Koopman, die in dit opzicht op het praedicaat „artistiek leider" volle aanspraak heeft. Zijn idee, de hoofd partij en van dit werk te laten zingen door artisfen. die de warmte der Zuiderzon in hun bloed hebben, die vanaf hun jeugdjaren weten, wat het is. te zingen hun taal, "tt te zingen hun geheimste gewaarwordingen, te draraatiseeren waar wij Hollanders hoogstens met een droog kuchje ren gevoel van zich belachelijk-maken trachten te verbergen, deze idee mag men kwalificeeren zoo men wil, maar ze blijft toch de eenig-ware, en daar om de eenig mogelijke. Alleen wanneer de heer Koopman de hoofdrollen in die Hollandsehe opera van dien Holl. componist (zijn naam is me ontschoten) zou laten ven uilen door buiten landers, dan zou men ap dit handelen kritiek kunnen oefenen. Deze sterke vertolking danken wij alzoo aan hem. Maar het mooie werk van ons eigen Hofland sell koor. de gezonde bezet ting der overige partijen mogen wij zeer zeker waardeeren. Vraag het maar aan den tenor Gilelfa. hoe hii denkt over het zingen van onze Hollandsehe koren, en hij zal u antwoorden, dat dit in Italië veelal te wen schen overlaat. Vraag het aan maestro Nes poli, boe onze Hollandsehe musici begelei den. en ge zult hooren, dal een finale van het tweede bedrijf voor een groot deel het schitterend succes had van dezen avond, door de groote volgzaamheid van onze mu sici, bel. artistiek aanpassingsvermogen van den Hollander. Maesiro Nespoli is er zich wel van bewusl, dat de Hollander gewoon is vooral aan een zeer duidelijke directie; hij, de Italiaan, geeft liever het groote gebaar, en veronderstelt meer zijn duidelijkheid dan dat zij cf werkelijk is. F.en enkele maal merken wij op hoorbare wijze, dat hij het rvthme anders aanvoelt dan zijn orkest, waar hij zijn rasgenooten beeft te nccom- pagrteeren, of van hen temni heeft te accep teeren. die voor hem wellicht even onver wacht zijn als voor het orkest. Waar wij eenige jaren geleden de beroem de diva Cnssani 'n de titelrol hadden hij het gezelschap van cav. De Hondt, signora Cassani met haar gouden zanggeluid en haar cnormen sfemomvang, daar was nu de Drachtige artiste Eva Snrinncti. die dc schit terende coloratuur der Verdi'sche opera vol ledig beheersebt, maar door een voortreffe lijk actéeren elke scène lot een intense span ning maakt, waaraan men zich in de zaal geen oogenblik kan onttrekken. Dit artiste" zijn maakt ook haar lyriek zoo verrukkelijk, en de bewondering stifgt tot ongekende hooete. als zij in de lyrische scènes met het prachtige zingen van den tenor Immanuele Gilet la een kunst geeft zoo volmaakt al» w'i ze nog zelden hoorden. GHefla's zingen ook is van een praohtige rijpheid; in den aanvang had ik niet de beste verwachtingen van zijn dramatisch kunnen, maar de sterko speler die Lorenzo Conati is. bracht het eigenlijk sentiment in hem tot uiting. Conati diemet ziin zingen van de terecht beroemde aria „Di- Provenza ik ware. il snol" dat heerlijke moment van innerlijk zingen defd beleven, en dan die tweede strofe „II tuo vecchio ge- nitor. tu non sai mtanfo soffri." Dal is wat anders dan dat suffe zingen dat men zoo vaak gedwongen is aan te hooren. En wat verstaan deze levendige temperamentvolle menscben uitnemend de kunst van bet stille spel! Niemand ontging 't zeker, hoe Gilefta óp deze tweede strofe reageerde. Maar toch, de elementen der zuivere ly riek waren al aanstonds in Giletta's zingen van zijn tweede groote aria „di quell'amor ehe I'anima „del!' universo intero, „mislerioso, allero, „crocc e delizia a! cor." Die specifiek Verdi'sche melodiek met zijn verrassend mineur is 't, die de menscben altijd weer ais door een geheimzinnige kracht heentrekt, waar de Italianen zingen. Zoo beleefde men ook bij Eva Surinactl de verrukking van dit glansvolle zingen inbaar aria die 'I eerste bedrijf sluif. Dal glansvolle bekroonde zij natuurlijk in een stralende hoogc. es! Men kan het heele tekstboek in slaan en bladzij op bladzij zich dit schoone zingen herinneren. Maar men zal toch dank baar denken aan al de scene's, die door den bariton Conati altijd en overal op een hon ger peil werden verheven. Herinneren wil ik slechte aan de «erste ontmoeting van den ouden vader mei Violetta. In zulke momen ion is bel ons duidelijk waarom of er voor Verdi niet jaarlijks slapets werken behoeven le worden geschreven, zóoals b.v. over Wag ner. En dal Verdi niel alleen in Italië zulke stefke successen beleeft, maar in Engeland in Holland. Amerika, men zich rechtstreeks aan de warme straling dezer muziek mag verkwikken, dankt men aan de mogelijkheid, ook in een Hollandsehe opera zonder een enkel bezwaar de Italianen te kunnen laten zingen. Dat kan hii Verdi Dat is de kracht van Verdi Want ook wie geen woord van de vreemde taal machtig is. ondergaat recht streeks door de muziek bel gebeuren op bel fooneel. Tooneelleiding en aankleeding bleken ook ^Iti weer uitnemend verzorgd ite zijn. En dat men in het beste nog weer het allerbes te wil. bleek o.a. toen in 't slot van het tweede bedrijf directeur Koopman, die per soonlijk aanwezig was, door persoonlijk in grijpen een minder goed gelukt lichteffect dadelijk wist te herstellen. Men komt niet meer naar Haarlem met een tweede-rangs vertolking en dat is verstandig. Dat toch nog niet bet buis was uitverkocht, mag zijn oorzaak vinden in den tijd van het jaar, maar men mag weten, dat juist hierom alles wat ,voor sommigen naar uiterlijk kijkspel zweemt, was gecoupeerd, zoo b.v, het tien de fodneel van 't tweede bedrijf. Wij mogen tenslotte ook de dames De Haas en Scheepmaker, de liecT Besselink en Bloemgarten noemen als heel goed aanpas send in het kader van het geheel. Een uitvoering die naar een reprise doet verlangen. G. J. K. Woensdagavond was hef die tweede licht- beeldenavond van de H. Jeanne d'Arc. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze de feest vergadering met den Christelijken gr. De zaal was- stampvol. Honderden, die niet in het bezit waren van een. kaart, moesten nog teruggestuurd worden. Met groote belangstelling werd ook thans weer dc lezing door de aanwezigen gevolgd. De avond Werd opgeluisterd door eenige dames met zang en pianospel. Gezongen werd een lied ter «ere van Jeanne d'Arc. Na de pauze w-erd het tweede gedeelte der lezing gehouden, waarbij Kapelaan Liihm aan spoorde. om even als Jeanne d'Arc. te strij den onder de banier: Jezus Christus aan het kruis. Bij het einde van den avond spraik de voor zitter nog een kort dantk woord, waarmede al len door luid applaus instemden. Ten slotte wrd nog een collecte voor de weridoozen gehouden. Niet de werknemersbonden hebben een nieuw concept-contract opgemaakt, zooals we gisteren meldden, doch de werkgevers bonden, zooals uit het verdere bericht ook wel bleek. De Mij. Tot Nut vaA het. Algemeen, beeft gisteravond besloten, om 2000 M2 grond, grenzende aan de Westzijde van Rethesdn- Sarepta te verknopen, voor uitbreiding van den tuin der inrichting. Bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag is dé slager Jan Kemfnc, aan het openbaar slachthuis gehuldigd. Zijn runderen waren niet groen versierd. Kemme werd hartetijk gelukgewenscbt, terwijl een foto van den jarige en feestcommissie genomen werd. Het ballonnetje. 't Loopt tegen kwart voor zessen. Vanaf de Groote Markl kom je in de Bar- teljorissfraat een gezoem van stemmen en het getinkel van fietsbellen tegen. Rijen van naast elkander fietsende meis jes en jongens komen de Zijlstraat uil de Markt op. 't Is hier een rumoer van geweld. Op het plein vóór Louwtje ziel bet zwart van menschen, een schittering van gekleurde banden om blauwe uniformpetten zie je er tusschen opduiken, het zijn de muzikanten! Rondom dezen in het rond een haag van fietsen. Op de trottoirs; menschen. voor het stad huis een rij wadhlcnden op de tram. Daar wordt de muziek ingezet. 't Is een vroolijke step. Alles neuriet en deint zachtjes mee. Tweede nummer: Sleepende walsmuziek w-eerklinkt. 't Is stil onder de menigte. Alles luistert. Opeens.... paf, daar schiet een schitterend rood ballonnetje dc hoogte in cn blijft zweven boven de hoofden. De aandacht is nu afgeleid, allen slaren naar omhoog, het wondere ding naoogend. Het ballonnetje is nu 't middelpunt. Van uit de Zijlstraat komen een paar fietsende meisjes, stappen, steeds omhoog kijkende, van haar fiets op de rails en een roept er a-1 giebelend: o zag een ballonnetje. Steeds meer fietsenden vanuit de Zijlstraat, allen starend naar het roode wonder. Jammer, daar is de tram. 'k Stap in, onderwijl zijn de muzikanten stilletjes opgerukt. „O man", zegt een vrouw in de tram, „wat zou er le zien zijn? Ze kijken allemaal nan- omhoog." „Och vrouw, 't is. maar een vliegmestcnl". Hoe lang men nog heeft staan staren.... ik weet het niet. Wij hebben vandaag ééné belangrijke gift te verantwoorden. Goed zoo! Hartelijk, hartelijk dantk, den milden gever! Ln enkele kleinere bijdragen! Waarvoor oo-k besten dank. Vele kleintjes maken één groote! Dc groote stroom moet blijkbaar nog ko men 1 Intusscben zijn de propagandisten vol ver wachting. We leven hier in Haarlem op een klein plekje van den aardbol. Maar het is onze taak mede te helpen aan de vervulling van den wensch des Pausen: „Alles herstellen in Christus!'' Dat 'kunnen wij door onze daadwerkelijke hulp. Indien iedereen geen propagandist kan zijn. allicht kan iedereen een kleinigheid voor de goede zaak missen 1 Wie vult de volgende lijsten aan? Het wordt toch geen teleurstelling! Vorig bedrag Van een ikiiezer Eén van de benoodigde f 5000 Met centjes bij elkaar gebracht A. B. M. Op hoop van navolging f 17.- 0.50 I-— n 0.35 25.— 1.50 Wie helpt de ecste f 100 volmaken? f 45.35 Bij de gehouden examens voor Pitman's Stenografie en Machineschrijven, slaagden voor diploma A, de dames: E. v.. d. Lelv, E. Meyers. A. M. H. Veis te Haarlem; E. M. v. d. Vooren te Hillegom: A. E. M. Adminraal. M. Alders. G. Bruin, J H. Borghouts, M. P. A. Donders te Schoten. Voor diploma machine- schrijven de dames A. Admiraal te Schoten; I. M. Carp te Bloemendaal: E. Emrik en M. G. van Hensbergen le Haarlem en de heer J. Drost te Schoten. Aan de universiteit te Ziirioh is bevor derd tot doctor in de philosophic (aardrijks kunde! op proefschrift: i.das KinderspH im Malayseben Archipel", mej. C. H. Kool te Haarlem. Hef HaaTlemscbe Politic-Muziekkorps, di recteur dc heer R. van 't Hof, zal 21 Mei (2Hen Pinksterdag) deelnemen aan het groote Nationale Muziekconcours, hetwelk is uilge schreven door het Fanfarekorps „Nieuw Le ven" te Loosdrecht, ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan. De veróeniging zal uitkomen in de 4de af- deeling Fanfare. Als verplicht nummer zal worden gespeeld Cortege Guerrier", van L. Blémant, en als vrij nummer „Sous le Fonelle" van J. Martin. De heer A. B. Mich iel sen beeft bericht ge- ronden aan de R.-K. Kiesvereenignng. dat hij na rijp betraad, volhardt bij zijn genomen be sluit om te bedanken als voorzitter der R.-K. Kie.sve.reeniging. Er zal dus nu moeten wor den uitgezien naar een nieuwen voorzitter. Woensdagmiddag 3 uur sloeg in 't Kenau- padk een paard, gespannen voor een vier wie- Hg-en wagen, op hol. De wagen kantelde en viel om, waarbij de koetsier op de steenen geworjwn werd en een onbeduidende wonde nabij 't rechteroog bekwam. Het paard kwam niet ver, want nog in het Kenaupark werd het gegrepen en tol staan gebracht. Bij Koninklijk besluit van 5 Maart 1923 no. 55 zijn benoemd, bij het reserve-personeei der landmacht, tot reserve-eerste-luitenant bij het wapen der infanterie, met ingang van 6 Maart 1933. bij hun tegenwoordig korps, de resterve- tweede-luitenants H. A. F A Rohling, A W. F. Versteeg. J. H. Vissen- en C. van Wilisuni, allen van hel 10e regiment; C. v. d. Vring, S. P. v. 'I Hof en J. F. v. d. Sloot, allen van hel 21c regiment. Gedurende dc week van 25 Februari tof en met 3 Maart, kwamen in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 vau roodvonk, Haarlemmer meer 1 van roodvonk. Zaandam 1 van diph- theritis, Zandvoort 2 van roodvonk. Zaterdag 16 Maart a.s„ des avonds 8 uur, zal de heer P. Hyman. itt een der zolen van Rosehaghe. aan de Hoofdmsiml raat, voor den Alg. Nedeirl. Oprichters- en Teefcenanrsbond, afS. Haarlem, een lezing houden over het on derwerp: „De wetfken van het Nederlandse!» hoogo venlsedrjj f Dc Ned. R.-K. Bond van Schilderspatroon „St. Lucas" zal op Donderdag 5 April 1923 zijn algemeene ledenvergadering houden in Restaurant Brinkmaan, bovenzaal. De verga dering vangt aan voormiddags 11 uur. Namens den foerlkeraad der Luthersche ge meente is aanbesteed de bouw van een rust oord voor ouden van dagen aan den Wagen weg. Laagste inschrijver Gebr. Joustra met 123,741. Dd Chr. Poütieagenten-Verecniging „Sur- sum Corda", afd. Haarlem en Omstreken, vierde gisteren haar 6-jarig bestaan, welke f-eestvergadering o.m. bijgewoond werd door het gemeenteraadslid, den heer M. de Braai, den Heer Lovink, commissaris van politie te Zandvoort en den heer Öudcmans, inspec teur van politie te Haarlem. Het was eën gezellige avond voor ite aan wezigen. Hel prachtig in elkaar gezetle pro- Meer dan dc zomertijd, zoo schrijft ons een abonné, is in den zomer een goede weg voor den wandelaar een genot. En nu de lente weer haar intrede doet, mag dit wel eens deugdelijk onder de aan dacht van onze autoriteiten worden gebracht. Want hoe welbekend de omgeving van Haarlem ook moge geweest zijn om haar fraaie en goed onderhouden wegen, er valt op dien roem op dit oogenblik nog wel wat af to dingen. Wij spreken nu maar niet over den on- coglijken Slaperdijk. Men is begonnen met dien weg op te knappen en als de verschil lende autoriteiten zich nu maar niet achter elkaar verschuilen als kleine jongens. dan komt dat zaakje wel in orde. Tusschen haak jes: men spreekt van den Slaperdijk als san een weg. die wèg is. Maar ook in Bloemendaal, in het om zijn fraaie wegen beroemde Bloemen-daal, ligt me nige weg, die ontoonbaar en onberijdbaar is. We noemen daarvan den Kennemcrweg, en ook andere wegen zijn verre van goed. Bovenal echter mag het gemeente bestuur van Zandvoort op het hart worden gedrukt, dat het de Zandvoortsche laan in goeden staal onderhoude. Al jarenlang is er een klacht, dat Zandvoort roekeloos met bet leven omspringt van hen, die langs de Zand- voortschelaan wandelen, fietsen, motoren of auto'en. maar net als een boerengemeenfe raad laat het zich aan orde en netheid wei nig gelegen liggen. Laten de gemeentebesturen, nu de lente in het land komt, ook de hand aan het werk slaan. Barometerstand, 758. Vooruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Maart 1923. Hoogste barometerstand 770.0 mM-, te Thonshavn. Laagste barometerstand 754.0 mM., te Maastricht. Verwacht/mg van den avond van 8 tot den' avond van 9 Maart: Meest matige noordoostelijke tot noordelij ken wiind, betrokken tot zwaarbewolkt, enkele regen- of hagel'burljes, zelfde temperatuur. gramma verliep vlot, en het werd dan ook een buitengewoon prettige avond. Een twee tal sprekers ds. Focken en de heer W. -de Jong, vrijgestelde van den bond, werden af gewisseld door zang en declamatie, zoodat den aanwezigen veel genoegen verschaft werd. y Hedenavond zal het programma van hel Volksconcert geheel uit Beethovennummers. bestaan. Jan Bresser uit Amsterdam speelt het vioolconcert in D Dur. Dit is hetzelfde concert dat Carl Flesch de vorige week op het concert gespeeld heeft. Maandag 26 Maart zal een openbare aan besteding worden gehouden van het bou wen van 73 woningen en twee winkelhuizen voor de coöp. Woningbouwvereeniging voor gemeentepersoneel. Architecten zijn de heeren Roelering ea' Pieleprat. Nu met 1 Mei a.s. de Rijksnormaalles-en worden ogpeheven, is hei, naar wij verne. men, niet onmogelijk, dat de mannelijks leerlingen- der school zullen overgaan naar rle Rijkskweekschool voor Onderwijzers en de vrouwelijke naar de Nutskwerkschoot voor Onderwijzeressen. Bij den geregel den gang van het onderwijs is er meestal weinig gelegenheid voor ou ders, leeraren en leerlingen om elkaar te leeren kennen. Om aan dit bezwaar cenigs- zins tegemoet te komen zal op 13 Maart e.k. 's avonds om half acht in de bovenzaal van de „Vereeniging" een schoolavond gehou den worden, waarvan de vereeniging van leerlingen dc organisatie op zich heeft ge nomen. Op dezen avond zullen leerlingen der openbare scholen voor Middelbaar onderwijs stukken uit de NedcrlanJsche, Fransehc,- Duitsche en Engelsche litteratuur voordragen en spelen. Toegang hebben alleen de ouders van leerlingen der 3e, 4e en 5e klasse, alle leerlingen dezer klassen en de leeraren der driejarige- en Hoogere Handelsschool. Da pauze zal ruim genomen worden om gelegen heid lot nadere kennismaking te bevorde ren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1