SAMUEL MOK Sourant INGEZONDEN. Gemengd koor „Polyhymnia". R.-K. Openbare Leeszaal. Laatste voordracht van Mevr. Ellen Russe. De salarissen der gemeente-ontvan gers in Noord-Holland. Luitenant-kolonel J. H. N. Bernelot Moens t. Christelijk Overheidspersoneel. Tentoonstelling R.-K. Leeszaal. Nederlandsch Kunstverbond. Tot behoud van den Zomertijd. Gevonden voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. EXPERT MAKELAAR EN TAXATEUR KRUISWEG 70rd. - TEL. 2087 KANTOOR: 10-12 - 2-4 De Geallieerden en de Oostersche kwestie. Staat van beleg in Ludwigshaven. Het water valt. AMSTERDAMSCHE BEURS. UIT OER OMTREK. LAATSTE NIEUWS. Uit de Ver. Staten. Frankrijk en de besluiten der Washingtonsche Conferentie. AERDENHOUT. SANTPOORT. ZAANDAM. BENNEBROEK. VOORHOUT. Voor puaaing, vla's on algemeen gebruik in de keuken neme men: Oe naam zegt, waaruit het bereid is. ZANDVOORT. OVERVEEN. BLOEMENDAAL SCHOTEN. Is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIËN. w VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Men bericht ons! Op het Zondag a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal door bovengemeld koor te geven concert zullen door het Kinderkoor worden uitgevoerd een achttal werken van J. P. J. Wierts, B. Zweers en .T. Worp. terwijl door het Gemengd koor o.m. zal worden uitge voerd het koorwerk: „de Minnenvisschers" «ene compositie van den Vlaamschen com ponist M. Matthijssen voor koor, met piano en klokkenbegeleiding. Door den heer Joh. Zimmerman zullen verschillende aria's uit bekende opera's wor den ten gehoore gebracht. De begeleiding is in handen van Mej. Marie Hespe uit Amsterdam. Het geheel belooft een gcnolvollen avond. Voor een talrijk en aandachtig gehoor hield mevrouw Ellen Russe Woensdagavond de laatste van haar boeiende voordrachten- reeks in de R. K. Leeszaal. Nadat in de eerste voordrachten was nage gaan de ontwikkeling van het drama vanaf de Grieksche oudheid, door de middeleeuwen tot de Renaissance, werd op de laatste vier «vonden speciaal gesproken over den her- opbloei van de Katholieke letteren in verschil lende landen Fran krij k - Engel and-I tri i - N e- derland). De laatste avond was gewijd aan hel katholieke drama van eigen bodem en werd naast een bespreking van mannen als: van der Meer de Walcheren en Fefcer, meer uitvoerig behandeld het wesrk van kapelaan van Delft, Rector Möller en Jos Van der Vel den. Achtereenvolgens werd, met voordracht van fragmenten, van elk een tooneelwerk in het bijzander besproken. (Van Delft-Tarcisius, Vandervelden Ia-boe, Möller-Ichthus). Als steeds oogstte de innemende spreekster een Welverdiend succes. Vooraf werd aan de aanwezigen medege deeld dat tot voorzitter van de R. K. Leeszaal gekozen was de heer J. M. Wiking. Tevens werd de aandacht gevraagd voor de tentoon stelling van werk van den beeldhouwer Bie zot en van den architect Han Groenewegen. Bij het einde dankte de nieuwgekozen voorzitter Mevrouw Ellen Russe voor heigeen zij aan hare toehoorders had doen genieten, dankte ook de aanwezigen voor hunne aan dachtige belangstelling. Tevens sprak de heer Wilking de verwachting uit, dat allen zouden ijveren om steun aan te brengen voor onze R. K. Leeszaal opdat het een volgend jaar mogelijk zoude zijn een dergelijke voor drachtenreeks te houden op groot er schaal en voor een nog talrijker publiek. Een geani meerd applaus toonde wel dat de aanwe zigen van harte met deze woorden konden in stemmen. Door G«d. Staten van Noord-Holland Is in dertijd een circulaire gericht aan de gemeen - iebesturen in die provincie met verzoek om ndvies voor de bepaling der salarissen voor „cmeemte-ontvangers, in verband met de ver minderde werkzaamheden. Thans zijn door fieri. Staten reeds enkele regelingen goedge keurd, waarbij het salaris met ongeveer een derde is verlaagd. He Haarlem is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer J. H. N. Bernelot Moens. gep. luit.-kol. der inf. en militie-com missaris buiten dienst De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag om half twee op de begraafplaats aan den Schoterweg. De federatie van christelijke vereenigingen van personeel in overheids 1st te Haarlem heeft gisteravond een propagandavergadering gehouden in het gebouw St. Bavo. De verga dering was slecht bezet. De heer EUdeirs heette de aanwezigen na mens de federatie welkom, inzonderheid den heer Mr. J. B. Bomans, wethouder. Eerste spreker was de heer D. de Ridder, rcorzitter van den Ned. Chr. Bond van Per soneel in Publieken Dienst, die betoogde, dat do invloed en de ontwikkeling der vakbewe ging niet van elkaar te scheiden zijn- Hij schetst» speciaal dien invloed en die ontwik keling ten aanzien van de christelijke vak beweging en liet nog eens uitkomen, dat terwijl bij de tegenstanders de machtsver houdingen gelden, bij de christelijke vakbe weging, die voor de eere Gods strijdt, het sociaal-menschelijke getoetst moet worden aan 'i economisch-mogelijke Den christelijken broeder moet, om dit te begrijpen, kennis van de vraagstukken en moeilijkhe den van den socialen en economischen strijd worden bijgebracht. De tijd, dien wij thans beleven, mag niet bepalen, hoever wij kun nen gaan, want dan riskeeren wij grooter ver antwoordelijkheid op ons te nemen, dan wij kunnen dragen. Wij hebben thans strijd te toeren tegen conservatisme in eigen kring en tegen valsche democratie. Daartusschendoor moeten wij strijden voor verheffing van het levenspeil. Spr. schetste nog in het kort het mtstaan van het vakvereenigingswezen, en «r emde de gebeurtenissen in 1903 en 1918 g: octe momenten, die de beteekenis der chris telijke vakbeweging aan het licht brachten. Fnans moet inzake de medezeggenschap in de bedrijven tot voorzichtigheid worden aange maand, ofschoon wij haar blijven propagée- ren. Maar thans beleven wij den moeilijksten tijd. want men heeft niet over de heele linie oeseft, dat men zich moest aansluiten. Wij zijn nu nog niet rijp, om de medezeggen schap op onze verantwoordelijkheid te ne men, maar het blijft perspectief voor de toekomst. Wij zijn met onze organisatie stap vcor stap gegaan. Thans moeten wij voort gaan en opwaken en door meer interesse voor de problemen van dezen tijd ons rijp maken voor de verantwoordelijkheid van de toe komst. De heer Jos. A. van Seggelen. secretaris van St. Paulus, Ie den Haag, spreekt over de taak onzer vakbeweging thans en in de fcekomst. Hij zegt, dat men meer de groote lijnen In het oog moet houden. Men heeft te veel de kleine zaken gezien. Let men meer op de groote lijn, dan vreest spr. de toekomst niet. Dan zal ook de geestdrift komen, die .jioodig is, want de economische wolken han gen laag op de samenleving, die niet onge- si -aft 4 jaar wreed oorlog voerde. En de It'e eeuw was een poging tot uitbanning van God Spr. wil er op wijzen, dat de mensrh niet van brood alleen leeft. In Haar lem is veel bereikt. Van den eersten brief aan den ouden heer Blom van de gasfabriek lot de Centrale Overleg-commissie van thans is een heele stap. Hij herinnert terloops aan een aardig staaltje van den 70-jarigen heer Visser, die voor dien tijd veel voor de arbeiders deed. De afwikkeling in het georganiseerd over leg, zooals die gegaan is, geeft spr. met alle waardeering geen volle tevredenheid. Hij vreest nieuwe onaangenaamheden, als het zoo blijft gaan. Thans vooral moet aan de uitbreiding van de bevoegdheid gewerkt worden, omdat het nu een zeer moeilijk tijdperk is. Er is malaise, maar die zou er voej minder zijn, als velen beter aanpakten. Dé leider* moeten, zegt men, paar da arbei ders gaan en hen opwekken tot offers. Maar dat kan alleen bij een breed georgani seerd overleg. Hij wijst op de resolutie van St. Paulus, in Utrecht, die hij nog even ver dedigt. Bezuiniging is goed en noodig, maar anderen, die het beter kunnen doen, moeten daarin voorgaan. Doch zij doen het niet. Zij laten de bezuiniging maar liever aan hun buurman over In het overleg moet de géést van het overleg aanwezig zijn. Spr. ziet een overwinning in het overheidsbedrijf het N. V. S. Hoe staat het personeel daar tegenover? Blijft dat personeel ook over heidspersoneel in den juisten zin? Spr. meent in elk geval, dat de Raad niet het geschikte college is om arbeidsvoorwaarden en het bedrijfsleven te regelen, al voert de heer Reinalda dan ook aan, dat de organi saties in het overleg zullen treden in het geen des Raads is. Spr. meent, dat er eco nomische democratie moet komen. Een breed overleg moet den arbeid in overheids dienst regelen op den grondslag der christe lijke beginselen. In Haarlem is geen inzin king in de organisatie; zij moet nu vooruit en de arbeiders op booger plan brengen, om dan geestdriftig te streven naar de volwaar dige erkenning onzer organisatie. Op beide redevoeringen volgde applaus en na eenige gedachtenwisseling volgde sluiting. j Hedenmiddag is in de R.-K. Leeszaal aan de Jansstraat de aangekondigde tentoonstel ling geopend van werk van de heeren Han Groenewegen en P. Biezot. Zooals bekend, zal ook geëxposeerd worden het zoo juist bekroonde ontwerp van den heer Biezot van het standbeeld van wijlen Pater de Groot O.P. De tentoonstelling is een bezoek wel waard. Onze deskundige medewerker M. v. d. W. zal binnen eenige dagen een beschou wing aan deze tentoonstelling wijden, doch met een bezoek behoeft men niet te wach-' ten totdat deze recensie in ons blad versche nen is. De tentoonstelling is toegankelijk tot Don derdag 22 Maart, dagelijks van 25 uur. Door de afdeeling Haarletr van het Ne derlandsch Kunstverbond zijn, in overleg met de adviseurs der afdeeling, de volgen de werken aangekocht van kunstenaars in en om Haarlem: Schilderijen: H. Bayens „Voorjaar", K. Koeman „Stilleven", H. van Riet „Papa vers", H. van Steenwijk, „Zomer". Teekeningeri: twee kinderkopjes van C. Spoor. Een houtsnede van W. Rees, twee etsen van R. Gerbrands, een litho van A. van Dobbenburgh. Vanwege de Haarlemsche Handelsvereeni- ging zal in alle sigarenwinkels, café's, boek winkels en andere zaken een adres ter teeke- ning worden gelegd om de Eerste Kamer te verzoeken den zomertijd te behouden. Wij twijfelen er niet aan of zeer velen zul ten op dit adres teekenen om daardoor te doen uitkomen van hoeveel belang zij het be houd van den zomertijd achten. Terug te bekomen bij: G. Hensen, Paarlaarsieeg I, celluloid arm band; L. v. d. Akker, Emmakade 59, arm bandhorloge; Politiebureau, Smedestraat, bril in étui, muilkorf; A. Schipper, Brouwersstr. 73, bril; J. de Kant, Oude Raamstraat 11, R. K. Kerkboek; Aanderkerk, 2e Zuid Polder, straat 30, grijze ceintuur; J. G. Ennink, Voor- uilgangstraat 56, blauwe das; J. H." Wijts, schoen; Kitseroo, Brouwersvaart 4, gel» glad- harige hond; H. G. Cliteur, Korte Poellaan 29 rood, handschoen; Politiebureau, Smedestr., handschoenen (kinder- en dames-); Kennel Fauna Parklaan: hond (bast herder) gebr. door Servaas, P. Kiesstraat 69; Witte hond, gebr. door Geludie, Bakenessergxacht 74; A. v. Keulen, KI. Heiligland 54, bruine kin derhand schoen; T. Landsheer, Roosveldstr. 9, paar br. dameshandschoenen; P. Meier, Brouwerskade 59, grijze kinderhandschoen; Overtoom, Delftstraat 5, kaas; D. Zwitser, L. Margarethastraat 6rood, witte wollen muts; C. v. Riel, Begijnehof 1, ijsmuts; P. v, d. Bosch Glasbdazerstraat 2, wagenmoer; Tork, KI. Heiligland 53, br. portemomnaie; M. H. Sliggers, Hoogstraat 6, br. portemonnaie; Broekhos. Java straat 37, Schoten, zwarte heerenportemonnaiie; Snoeks, Vooruitgangstir. 28, motorsleutel; J. de Groot, Gasthuisstr. 1, huissleutel; A. Droog, KI. Houtstr. 113, siga renaansteker; R. Laatslra, Leidschevaart 28 g, zwarte gymn. schoenen; v. Huis, Oranjestraat 135, dasspeld; D. v. d. Peet, Heeren singel 95, kindertasch; H. v. d. Mey, den. Joubertstr. 1, zilverbons. Terug te bekomen bij: A. Kroone, Dora- vloedlaan 49, Ovèrveen. armband met hor loge; J. Th. Betz, Teylerstraat 36, armband horloge; Wisbrun Liffmann, Anegang 9, broche, bruine dameshandscboenen; A. Lavendijk, Z. B. Spaarne 21, broche met portret; G. E. Zwaanswijk, Essenstraal 24c, blauwe ceintuur; Molenaar, Voorhelmstraat 3rd., blauawe duif; Wester, Smedestraat 25, hondenhalsband; J. Mul, Jansweg 2b., haar speld; v. d. Sluis, Drossestraat 17zw„ grijze kinderhandschoen; A. Blok, Beukenstraat 17, medaillon; Hoorman, Leidschestraat 150, zwarte muts; L. Wolf, Rosenhagbestraat 55, portefeuille met portretten; H. v. d. Velde, Donkere Spaarne 22b rood, rozenkrans in étui. Ondertrouwd: 8 Mart. H. v. d. Stadl en A. A. Blans. A. Verhagen en J. Dikke boom. W, Hoes en M. W. Kaasenbrood. Gelrouwd: 8 Maart. H. Bolle en P. v. Wadenoijen. W, J. Woudt en I. Branden burg. L. v. Loij en H. M. v Heerden J. de Boer en M. T. Sipkes. J P Cramer en M. Heijdeman. E. A. Geldorp en M, Otter. G. Uijlenburg en C. M. Misset. Geboren: 6 Maart. d. van M. E. dee Groot Reijer. z. van A. G. SchildBrugman. 7 Maart. z. van M. C. DerksCornet. d. van M. v d. WijdenVerhoeve z. ivan C A. Heesemansde Looper. Overleden: 5 Maart. E. Jonkhof, 58 jaar, Hooimarkl. 6 Maart. M. VisserBuler, 49 jaar, Souimanstraat. J. H. N. Berne lot Moens, 70 jaar, Zijlweg. 7 Maart. H. Ivolderie, 71 jaar, Antonicstraat. M. H., 9 mnd„ d. van H. F. Lommerse, Kamper laan. j. S. E. Delachauxde Bont, 33 jaar, Kamperlaan. 8 Maart. H. C., 8 mnd., d. van J. H. Mica, K. Margarethastr, M. E. A. Malberbev. Lunenburg, 39 j., Kamperlaan, KANTOOR VANGVASTE GOEDEREN CREDITES - TAXATIES ASSURANTIES - HYPOT .'EKEN BRANDSCHADE-REGELEN TAXEEREN BIJ STERFGEVAL EN BOEDELSCHEIDING ferentie te Washington goed te keuren, wordt door het ministerie van Marine meege deeld. PARIJS, 7 Maarf. Vernomen wordt, dat een voorloopige gedachteniswisseling plaats heeft tusschen Frankrijk, Engeland en Italië betreffende de toekomstige houding in zake het naburige Oosten. PARIJS, 8 Maart. De Petit Parisien meldt uit Ludwigshaven, dat ten gevolge van de sabotage op de spoorwegen en het schieten op militaire treinen, de staat van beleg over Ludwigshaven en Oggeriheim is afgekondigd. De pres. van het Gerechtshof te Ludwigs haven is gearresteerd. ZEVENAAR, 6 Maart. Het weer oefent een merkbaar gunstigen invloed uit op den waterstand. Ofschoon de watermassa nabij Zevenaar nog onafzienbaar is, valt eenige kentering te conslateeren. Het verkeer van Pannerden naar Zevenaar gaat van dijk tot dijk, maar het water is vallende. De Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 93/4, 6 pet. Indië 97. Culturen. Koloniale Banik 110%, In dische Bank 12714, Vorstenlanden 176, H. V. A. 470. Industrieele waarden. Jurgens 58. Oliewaarden. Koninklijke 412, Consols 124, Orion 30. Tabakken. -- Deli Mij. 316, Besoeki 4714, Rotterdam Delii 1614, Stenembab 366. Rubbers. Amsterdam Rubber 146, Deli Batavia 81 Nederl. Rubber 68, Rott Tapa- noeli 251/9. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 115, Holl. Boot 23, Kon. Holl. Lloyd 5, Japanlijn 94, Paketvaarl 105, Scheepvaart Unite 110, Marine 12. Amerikaan sche waarden. Hide and Led ther 1414, Steel 11014, Smelting 69 Ana conda 108, Cigar 90, Atchison Topeika 109, Voting Rails 3414, Denver 114, Southern Pa cific 99, Union Pacific 148. AAN DE LEDEN VAN DEN R.-K. KRING. MASSA VERGADERING K. S. A. Waar de R.-K. Kring een vereeniging is, welke aangesloten is bij de K, S. A., acht ik het voor mij een plicht, de Kringleden te wij zen op de belangrijke vergadering, welke ge houden wordt op Maandag a.s. in de Ge meentelijke Concertzaal. Ik hoop en vertrouw, dat de leden door hun tegenwoordigheid blijk zullen geven van hunne belangstelling voor het werken en streven van de K. S. A. en dat zij ieder in eigen kring propaganda zullen maken en er toe bijdragen, dat deze avond in alle opzich ten zal slagen. J. VAN DER PIGGE, Voorzitter R.-K. Kring. WASHINGTON, 8 Maart. Ongeveer 100.000 ambtenaren zijn gedurende de 2 jaarlijksche regeeringsperiode van pres. Harding, die op 4 Maart afliep, uit den regeeringsdienst ont slagen. PARIJS, 7 Maart. De Fransche regecring zal de Kamer van Afgevaardigden voorstel len, de verdragen van de Oatwapeningscon- Klokkewijding. Gisterenmorgen heeft in de R.-K. Kerk van Bentveld de plechtige wijding plaats gehad van de Angelus-klok. De HoogEkrw, Heer L. A. A. M. Wester- woudt veafcehtte de plechtigheid, Personalia, Voor het examen Nuttige Handwerken slaagden te Amsterdam o.m. de dames C. M. H. van Nieuwenhuizen en M. J. A. van Nieuwenhuizen, van hier. R.-K. Kiesvereeniging. De heer Zuur bier deelt ons mede, dat de heer v. d. Putte nimmer bestuurslid der z.g. R.-K. Volkspartij is gefeest. Dit in tegenstelling met de mede- deeling van den voorzitter der R.-K, Kies vereeniging te Santpoort. Zl/veren Pastoorsjubilé. Men schrijft aan de Msb.: Dinsdag 6 'Maart, herdacht de ZeerEerw. heer J. Zwart, pastoor de.r Si Bonifacius- kerk alhier den dag waarop Z.Eerw. vóór 25 jaar als zoodanig door Z. D. H. den Bis schop we.rd benoemd. Wat dit zilveren pastoraat beieekent, be seffen vooral Zaandams Katholieken, die als om strijd zich beijveren, om dit zeldzaam feest, hetwelk wegens den II. Vastentijd eerst op 2 Mei a.s den zeventigsten verjaar dag tevens van den beminden jubilaris, zal worden herdacht, met gepasten luister en ondubeizinnige blijken van dankbaarheid en sympathie omgeven. Daarvoor is inderdaad reden te over. Wij zouden te uitvoerig worden, indien wij in een couranten-artikel do fails et gestes uit pas toor Zwart's verblijf te dezer slede, zouden memoreeren, te meer, daar de grootste ver diensten van den eerbiedwaardigen herder op geestelijk terrmn liggen. Maar toch kunnen wij hier niet verhelen, dat een voornaam deel der vruchlen van zijn arbeid is belichaamd in de heerlijke bouw werken, waarop Katholiek Zaandam terecht prat gaat. Zoo staat daar het monumentale Godshuis, aan welks bouw de naam van pastoor Zwart voor altijd blijft verbonden. Het fraai St. Jozefsgesticht met zijn in tieme kapel en moderne meisjesschool dankt weder aan het initiatief van pastoor Zwart zijn bestaan. De statige R.K. Jongensschool aan de Sij- brandssteeg en de nog kortelings voltooide kloeke R. K. U, L. O. school aan de Bloem gracht, getuigen dagelijks van zijn onverza- digden ijver voor het R.K. bijzonder onder wijs. Is het wonder, dat reeds sinds 4 maan den de parochianen van SL Boaifacius zich opmaken en trappelen van ongedufld, om hun jubileerenden herder den cijns hunner dankbaarheid ie brengen? De gesloten tijd houdt hen nog in be dwang en daarom is de dag van heden slechts een stille dank en smeekdag, als een voorbode echter tot de oplaaiende feest vreugde, waarvoor 20 Mei a.s. de welkome gelegenheid biedt. Burgerlijke Stand. Overleden: C. Peters, m„ 11 maanden. Verkiezing. De verkiezing voor den ge meenteraad zal hier plaats hebben op 23 Mei a.s. v De Hanze. Maandag 5 Maart hield de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" hare jaarvergadering in het R.K. Vereeni- gingsgebouw De 2e Voorzifter, de heer Versteeg, open de de vergadering met den christ. groet en heette de aanwezigen welkom. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Onder de in gekomen stukken war ook een zchrijven we gens bedanken van den voorzitter. Een kort, zakelijk jaarverslag van den secretaris mocht de goedkeuring van de vergadering wegdra gen. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van 5.70, builen de schuld van het vaandel. De uitloting van vaandelaandeelen had dit jaar niet pl.ats. De boeken, door een drietal heeren nage zien, werden in orde bevonden. In de vacature van den voorzitter werd voorzien door de verkiezing van den heer K. G. Smit. De heer F. Lommerse werd her kozen, terwijl in de ooensekomen plaats ge kozen werd de heer W Kromhout. Hierna was het woord aan den heer So- mers, van de Hanzebank, om deze instelling en het nuttige en noodzakelijke daarvan aan te tonnen. De heer Somers slaagde daarin op bevre digende wnze. De nfdeelins zal dezer dagen bewerkt wor den. De nrnon vandisten hopen veel aandee- len 5 300 te plaatsen, waar wel kans on is. Voor dit iaar werd de contributie op f 9 "esfeld, waartegen maar weinig oppositie Hfas. Bii de rondvraag wees de heer Teen 'Tulsbosch op de vliegende winkels en op bet koonen van arfikelen bij zoo iemand door bet Hanzebestuur. De Voorzitter wees er den heer Hulsboseh op, dat in dit geval van zoo iets absoluut eeen sprake was geweest en dat het bevoor- deelen van iemand uit de eigen gemeente niet in striid is met de R.K. beginselen. Het voorbeeld daarin van hoogerhand ge geven, is daarvoor het bewijs. Aan het eind der vergadering sprak de beer Smit nog een enkel woord, waarin hij de hoop uifsnrak, op de medewerking der overise bestuursleden te mogen rekenen en van ziin kant ziin best te willen doen om de Hnnzeafdeeling tot grooter bloei te bren gen. Hierna sloot hij de vergadering met den christ. groet. De Boerenmeg. De Boerenweg wordt a.s. week wegens werkzaamheden tijdelijk afge sloten voor het riiverkeer. Op hol. Dezer dagen sloeg het paard van den heer Bille aan den Kanaaldijk op hol bii de Bennebroekerbrug, met gevolg, dat de heer B. van de kar sloeg en een meisje over de leuning van den brug in het kanaal te recht kwam. Het was echter spoedig op het droge en zoo liep- alles overigens nog al goed af. De Hanze. Deze vergaderde Woensdag 7 Maart e.k. des avonds half acht in 't Patro naatsgebouw, waarop de heer C. J. M. So- mers van het Centraal Hanne-Bureau, doel en werking van de Hanzebank nader uiteen zette. R.K. Kiesvereeniging „Eensgezindheid". Bovengenoemde vereeniging hield een verga dering op Dinsdag 6 Maart j.I. De opkomst was zeer groot. In plaats van den voorzit ter, den heer Burgemeester, presideerde de 2e voorzitter, de heer Alard de vergadering. De notulen worden ongewijzigd' goedge keurd. Het bestuur stelt voor op de groslijst elf namen te doen voorkomen. Aangenomen wordt, dat er zes zitting kunnen nemen en er dus zijn vjjf reserves. Het Bestuur wil 3 maal stemmen, en wel den eersten keer over 1, 2 en 3, den tweeden keer over 4, 5 en 6 en den derden keer over de reserves. D« voorziiter zegt, dat men niet ter ver gadering heeft willen stemmen, daar ver schillende vrouwen hier niet aanwezig kun nen zijn. Spr. wil de zittingsuren der stem- bureaux uitbreiden De heer v. Werkhoven beveelt het stelsel van den heer A. Th. Bader te Warmond, zooals dat eenige dagen geleden is gepubli ceerd, aan. De heer v. d Laan is het met den heer v. Werkhoven eens; men kan dan in eens bepalen, wie er op de lijst komen en de rangorde. Het is voor de vergadering echter moeilijk, als men geen studie van dit stelsel gemaakt heeft om er een oordeel over te vormen. De heer v. d. Voet vraagt, of hef niet mo gelijk is, dat iemand, die op een paar stem men na de meerderheid als no. 1 heeft, on der op de lijst komt te staan. Spr. vindt stemming voor iederen candidaat afzonder lijk het zuiverste, doch te omslach tig. De heer v. d. Laan merkt op, dat ie mand die bijna de meerderheid als no. 1 heeft, allicht eenige stemmen als no. 2 heeft en daar gaan die overige stemmen op over. De voorzitter zegt, dat bij het stelsel van het Bestuur de eerste zes, bij volstrekte meerderheid op de lijst worden geplaatst, de reserves bii gewone meerderheid. Spr. vindt het stelsel Bader te ingewikkeld. Naar voren werd gebracht, dat bij het stelsel-Bader de volkswil niet zuiver tot ui ting komt, doch de heer v. d. Laan merkt op, dat. als 365 van de 400 stemmen iemand als no -5 aanwijzen, daar zeer duidelijk mee uitgesproken is, dat zij dezen als no. 5 wen- schen en niet als no. 1. Hierna wordt het stelsel-Bader met 75 te gen 38 stemmen op het Bestuursvoorstel aangenomen. De voorzitter stelt voor, de zes zittende leden boven aan de voorloopige groslijst te plaatsen, hetgeen aan den uitslag der stem ming niets af of toe doet. Spr. acht het gewenscht, dat ieder voor gedragen candidaat bevestigt, of hij of zij al dan niet een candidatuur zal aanvaarden. De heer v. d. Laan hoopl, dat, als er nu gegronde klachten zijn ten opzichte van het gemeentebeleid, of dat van een,of meer der zittende leden, lie klachten hier geuit zul len worden. Dit is de aangewezen plaats. Doet men zul kt niet, dan mag aangenomen worden, dat deze Raad het goed gedaan heeft. Spr. hoopt, dat iets dergelijks als te Noordwijkerhout heeft plaats gehad bij het indienen van candidaten men hier niet voor zal vallen en de menschen wijzer zullen weren. Spr. is tegen een verklaring, voor de defini tieve lijst is vastgesteld, daar het voor kan komen, dat een lid geen genoegen kan ne men met de plaats on de lijst. De heer v. Werkhoven, onderschrijft dit laatste. Het Bestuur zegt, juist dezen maatregel te nemen om excessen te voorkomen. De heer v. d. Voet meent, dat. als men geen candidatuur wenseht te aanvaarden en men constateert, dat men als zoodniiig voor gedragen is. men zich toch wel eigener be weging terug zal trekken. De heer v. Werkhoven wil eerst over de eerste zes leden en daarna over de reserves stemmen, dan is er gelegenheid zich lerug te trekken. De heer v. d. Laan wil, als ie mand zich terug trekt, naar boven opschui ving. Tweemaal stemmen Vindt spr. zeer goed, daar anders de mogelijkheid lang niet uitgesloten is. dat, als men de lijst in eens afwerkl, diegenen, die als reserves bedoeld waren, de andereu zullen verdringen. Beide voorstellen werden aangenomen. In ieder stembureau zullen twee Bestuurs leden en een lid zitting nemen. In 't Patro naatsgebouw als lid de heer G. Prins en als plaatsvervanger de heer J. v. Gent. Bij den heer C. v. Velzen café „Eigenzorg" ais lid de heer J. Warmerdam en als plaatsver vanger de heer G. Witteman. De stemmingen zullen vermoedelijk plaats hebben op Zon dag 25 Maart. Maandag 2 April, 2den Paaschdag, wordl een minder geschikte dag geacht, dit kan met hel oog op den tijd moeilijk anders. De heer de Ridder vraagt, of nu bij accla matie is besloten, dat de aftredende leden als voorgedragen candidaat beschouwd wor- ,den of moe'-V7—- dragen worden, waarop het laatsle bevesti gend wordt beantwoord. De heer v. d. Laan herinnert er aan, dat het H. R. voorschrijft, dat alleen leden der R K. gecandideerd kunnen worden. De heer v. d. Voet zegt, dat men er reke ning mee dient te houden, met het oog op den korten tijd, gedurende welken het in dienen der lijst kan geschieden, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten dat herstem ming moet plaats hebben. De voorzitter merkt op, dat dit al zeer toeval lig zou zijn en in het uiterste geval rest dan Zondag 8 April nog. Spr. dankt hierna de leden voor de zakelijke bespreking, hoopt dat men het adres van den penningmeester niet zal vergelen en sluit de vergadering met den christelijken groef. Candidatuur. De heer G. W. van Toom- bergen, candidaat voor den gemeenteraad eg voorkomende op de lijst van den Vrijheids bond, heeft voor die candidatuur bedankt en verzocht van de candidatenlijst te worden af gevoerd. Snelheidsovertreders. Tegen een aantal autobestuurders is gisteren proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der maximum snelheid. Aanbesteding. Dinsdagmorgen werd ten gemeenitehuize door B. en W. aanbesteed: het bouwen vam 6 winkels, met gemakshudsje en urinoirs op een terrein aan den Strandweg. Ingeschreven werd door: C. W. ten Broeke en P. J. Berk hout te Zandvoort 21895; J. Water, Zandvoort, f 21736; N.V. lot Aanne ming van werken v.h. G. Wegerif, Apeldoorn, f 19874; T. Koper, Zandvoort f 19.743; H. Dees, Zandvoort f 19622; L. ten Broeke, Zandvoort 18960; KI. vam het Veer, Assen- delft 19697; A ret. van Hoften, Haarlem, f 18598. Laagste inschrijver: C. Keur, Zand voort f 17990. R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond hield de R. K. Kiesvereeniging onder voorzit terschap van den heer C. Siegers een vergade ring, waarop velen waren gekomen en nog zelfs voor den aanvang 63 personen toetraden. Te half 9 opende de voorzitter de vergade ring met den Ghr. groet, heette allen, in het bijzonder de Z.Eerw. Heeren, hartelijk wel kom en gaf een korte inleiding over hetgeen aanleiding was, deze vergadering le houden. Uit deze uiteenzetting bleek, dat een kwestie uitgemaakt moest worden en wel deze: een gedeelte der katholieken meende, dat een ge deelte van het bestuur niet rechtmatig geko zen zitting had, het bestuur om zijn geheeel meende als zoodanig van wel. Doch waar bei de pamtijen elkander zochten, vonden zij el kaar en met de wapenspreuk „Voor den vre de", ging men aam het bespreken. De voor zitter bracht hulde aan degenen, die hadden medegewerkt, deze kwestie, zooals het katho lieken betaamt, op te lossen. Hij liet duidelijk het licht vallen op de onjuistheid, als zoude een gedeelte van het bestuur niet rechtmatig gekozen zijn, doch waar het hier de groote zaak betrof, namelijk de eenheid en vrede, had het bestuur gemeend een offer le moeten brengen en had besloten, dat een herverkie zing zou plaats vinden van den voorzitter, vice-voorzitter en len secretaris. Dan volgde de stemming voor een voor zitter. De aftredende voorzitter de heer C. Siegers, verkreeg 110 st., H. Bluijs 18, J. L. Vinken 2, L. Geers I, Willemsen 1, blanco 2, zoodat ae heer C. Siegers herkozen was. Bij dezen uit slag werd hartelijk geapplaudisseerd. Uitslag verkiezing aftredend vice-voorzit ter: de heer J. L. Vinken verkreeg 71 st., H. Bluijs 41, L. Geers 9, E. Bluijs 2, Alph. Sprengers 2, J. v. d. Schinkel 3, Berhout 1, Vader 1, blanco 3. Niettegenstaande afspraak was geweest geen tegencandddaten te stellen, werden door een der aanwezigen toch als candidaten voorgesteld H. Bluijs als vice-voor zitter en J. v. d. Schinkel als secretaris. Dit ontlokte van den vc rzitter de opmerking, dat dit niet de afspraak was. Ook de heer J. L. Vinken werd met een ovengnoote meetrderhead herkozen. Vervolgens kwam aan de orde: verkiezing le secretaris. De om bijzoreder drukke werk zaamheden bedankt hebbende secretaris, de beer L. Geers, had zich weder herkiesbaar gesteld. De uitslag dezer stemming was: de heer L. Geers 85 st., J. v. d. Schinkal 33, H. Bluijs 8, J. v. d. Meij 1, J. Bluijs 1, Barendse 1, blanco 4, zoodret ook deze met overgroote meerderheid was herkozen en alzoo was het bestuur in zoover intact gebleven. Deze ver kregen uitslagen ontlokten wel applaus, voor al toen allen hun functie weder aanvaardden. Hierna schilderde de voorzitter dn korte trekken den toestand van Zandvoort en de houding van het gemeentebestuur, drong met kracht aan, als één man straks bp te gaan naar de stembus. Vervolgens sprak de Z.Eerw. heer Pastoor nog een woord. Hij meende van en tot het bestuur niets te moeten zeggen, want goede wijn behoeft geen krans. Z.Eerw. sprak zijn groote tevredenheid uit en feliciteerde alle aanwezigen, omdat juist deze avond de een heid zoo juist is gedemonstreerd geworden. Dit ernstige en tevens vreugdevolle woord moet ingang gevonden hebben bij allen, die het aanhoorden. Een krachtig applaus besloot dit woord, waarna de voorzitter, na een dankwoord aan den Pastoor en aanwezigen, met den Chr. groet deze meer dan goedgeslaagd» vergade ring sloot. k A.S. Zondag Is er stemming voor de too/* 'oopige groslijst. Veiliag.. Woensdagavond had in Hotel .,Van ouds het Raadhuis," ten overstaan van notaris Wildervanck de Blécourt, krachtens Art. 1223 B.W., de publieke verknoping plaats van de villa Regina met erf en tuin aan den Zuiderstationsweg No. 5 te Bloemendaal, inge zet op f 16000, afgemijnd met f 200. Kooper de heer A. Overakker q.q. voor f 16200. Stille omgang. Deze vereeniging voor geestelijke belangen vergaderde in de Maria- school. Na opening, der vergadering met der Christelijken groet, bracht de secretaris ver s'ag uit over de deelname te Amsterdam ei Heillo van het vorig jaar, waaraan door 6; leden werd deelgenomen. De penningmeestei memoreerde een voordeelig saldo van 22.10. Beiden heeren werd dank gebracht. Als secre taris werd bij acclamatie herkozen de heer W. van den Aardweg. Het vertrek voor dit jaar werd bepaald on Zaterdag 17 Maart des avonds 10.15 en de bij eenikomst nabij het Raadhuis Overveen. Jaarvergadering „Bloemendaal's Bloei" Gisteravond hield de vereeniging „Bloemen- daal's Bloei" haar jaarvergadering in hote' „Vreeburg". De vergadering was maar zee matig bezocht, een verschijnsel, dat devoot zitter in zijn openingswoord toeschreef aas de onbelangrijkheid van de agenda. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering, welke zonder op- of aanmerking/ werden goedgekeurd, bracht de secretaris 't jaarverslag over 't afgeloopen jaar ui'. Daarin werd 1922 een kalm tijdperk gf noemd, vergeleken bij de jaren van actir daaraan voorafgaande. Als voornaamste punten van werkzaamheden werden genoemd: 1. Het aandeel van B. B. in de totstam' koming van de Commissie van ingezeten®- tegen de grenswijziging, waardoor groote verkiezingskosten voor de gemeente b® spaard bleven. 2. De groote vergadering op 15 Maart t Overveen, met dr. Bomwater als spreker, waarin de bezwaren legen de annexatieplan nen naar voren werden gebracht. 3. Het aandeel der vereenising In de ver» schijning van 't jaarboekje „Help u zelf". 4. De bemoeiing van BloemendaaTs Blo4 in het gevestigd blijven van het Post- et Telegraafkantoor in het tegenwoordige per ceel. Verder werd gememoreerd het succes dei Duinlustparkbewoners, met hef tot stand komen van den motOTbusdiensf, waardoor het noordelijk deel der gemeente een verbin ding kreeg met Overveen. Minder aangename herinneringen warei een post van 1431.20, verschuldigd wegen bet aandeel in de Crisiscourant en de in diening van rekeningen van de Bloemen corso-kosten. Het jaarverslag eindigde met de verm®' ding van de bestuursverandering, welke 1 1922 plaats had. Het appaus van de vergadering en e® woord van hulde van den voorzitter, beloo- den den secretaris voor zijn uitgebreid e in aantrekkelijken vorm gestvleerd versla Het financieel beheer van den pennir meester over 1921, nagezien door een cov missie van 3 personen, werd "olkomen 1' orde bevonden. De heeren Trap. Van Panhuys en We kamp, zullen de bescheiden van den p<- ningmeester over 1922 aan een onder/® onderwerpen De beide aftredende bestuursleden. Mr. E. Lioni en Jiir. J. C. Mollerus werden h kozen. In de vacature, ontstaan door U bedanken van Mevr. ie Wed. Poutsrr ..,3 werd niet voorzien, aangezien men e® eens eenige dames „polsen" wilde, of zij c eventueele benoeming zouden aanvaarden De begrooting over 1923 werd in ontvr sten en uitgaven vastgesteld tot een bedr van 701.47. Aan de klacht van den pe ningmeestëf over achteruitgang van leden inkomsten, knoopte de voorzitter de opwo" king vast, te trachten leden te winnen or.'' de nog niet-leden. Bij de rondvraag opperde Dr. Bornw®' het plan, namens de vereeniging een ndh® sie-adres te richten lof 't comité van ac' voor behoud van den zomertijd. Hiertoe w- besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot voorzitter de vergadering. Gemeenteraad. Vergadering van c Raad der gemeente Bloemendaal te houdt op Donderdag 15 Maart 1923, des namiddags 2 uur, op het Raadhuis te Overveen. De agerede vermelde: 1. Ingekomen stukken 2. Ontheffing 'bepalingen der der Bouveror. dening. 3. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden stembureaux. 4. Benoeming on derwijzer O. L. school te Bloemendaal. 5. a. Wijziging verordening op de Commissie tot Wering van Schoolverzuim; b. Benoeming leden in de Commissies tot Wering van Schoolverzuim. 6. Voorstel tot overname der huistelefoon. 7. Vaststelling 2e. Suppletoire begroeting dienst 192S. 8. Beschikking over den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1922. 9. Machtiging lot het aangaan eener overeenkomst met Haarlem inzake toelating van leerlingen op de Middelbare Meisjes school en de Hoogere Handelsschool. 10. Rioleeringsplan park achter Sparrenheuvel. 11. Voorstel tot verhooging post 178; „Koste* van werkverschaffing." De tramlijn SoendapteinDen Hout. Men schrjjft ons: Het zal op 1 Mei tien jaar geleden zijn, dr, „de electrische" de paardentram verving. Dez, reorganisatie en uilbredding tevens van d« stadstramlijn heeft gedurende deze tien jarer. groote verandering gebracht in het verkeer naar en door de stad. Wij vernemen, dat onder het personeel het voornemen bestaat, om de directie der N.Z.H T. dien dag daaraan op een aangename wijn le herinneren. Aanleg plantsoenen. Aan het einde van de Floresstra.it nabij den Spaamdaihscher dijk, heeft gemeentewerken een alleraardigsi plantsoen doen aanleggen. Wijselijk heeft men dit plantsoen niet uitgegraven naar Enge'- schen smaak, zooals bij het Scholerbosch- plein, dat reeds den geheelen winter onde- water staat. Ook im de Beukenstraat heeft men na ong® veer 1)4 jaar wachten twee kleine plantsoen, tjes aangelegd, wat die straat niet weinig ver fraai t. Ongeval. Gistermorgen viel in de Schoterboschstraat een enkele meters opge trokken muur van een in aanbouw zijnd huis om en kwam op het dak van het nieuwe pak huis van den heer D. terecht, waardoor het dak vernield werd. Gelukkig vonden er geen persoonlijke ongelukken plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2