ra i Vrijdag 9 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14382 Voor de Propaganda M 1É£ GIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Jt Het Boksverbod/ Het is de taak der overheid tegen een dergelijke zede-verruwing ten krachtigste op te treden, ook wanneer men daartegenover finantieele voordeden (het al of niet hou den van de Olympische wedstrijden in Am sterdam of in Nederland) zou willen uitspe len. STADSNIEUWS. AGENDA 10 MAART Genootschap „Stille Omgang". Kruisverbond. HET NATIONAAL HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN. WACHT NIET LANSERÜ WACHT NiET LANGER!! LANGS DEN WEG. VOOR DE VERKIEZINGEN! Aanrijdingen. Registers. Personalia. De Keurings-dienst. De Bloembollenvelden. Het Scheidsgerecht. DE GEHEIMZINNIGE LOKKEN- DIEFSTAL. Vrr Mr" Een gedenkwaardige dag- J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel» Bij contract belangrijke korting» Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling. op cc le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het bestuur van den Nederlandschen Boksbond (spreek het woord met nadruk op iedere lettergreep uit ,en.... onwillekeurig ga je boksen!) heeft aan de Nederlandsche sportbonden een rondschrijven gericht, waarin betoogd wordt, dat het boksverbod, zooals het in Amsterdam en in 41 andere gemeenten tot op heden wordt toegepast, zoowel uit moreel, als uit praktisch oog punt, een gevaar beteekent voor alle sport in Nederland „economisch" vooral ook in verband met de Olympische spelen, die in 1928 in Amsterdam „verwerkt" zouden wor den, en waarin de verschillende sportbon den verzocht worden, op te komen tegen het feit, dat in de hoofdstad van Nederland aan een der Nederlandsche sportbonden de ge legenheid wordt ontnomen, zich door zijn wedstrijden naar buiten te doen gelden, zulks zonder dat deze bond zelfs in staat is gesteld om aan eventueele gerechtvaardigde eischen of wenschen der autoriteiten tege moet te komen. Het ligt in de bedoeling zoo ervaren wij uit het schrijven verschillende sportbon den te bewegen tot het deelnemen aan een petitie, ten einde van den Amsterdamschen burgemeester alsnog te verkrijgen, dat open bare bokswedstrijden, zij het dan ook onder scherp omlijnde voorwaarden, weer toege staan zullen worden. Aan dit schrijven zijn toegevoegd afschrif ten van een viertal brieven, ontvangen van en verzonden aan den burgemeester van Am sterdam, alsook afschriften van een serie door den Rotterdamschen hoofdcommissaris van politie aan den bond verstrekte aan- en opmerkingen betreffende openbare boks wedstrijden, ten slotte afschriften van een tweetal brieven, door den bond ontvangen en verzonden, in verband met een te Rotter dam getroffen regeling. Een respectabel boks-dossiér derhalve! En dit boks-dossier zendt de Nederland- ■che Boksbond ook aan ons toe, in de hoop, 'at wij daaraan onze aandacht zullen willen zijden, „aangezien het in dit - schrijven be handeld onderwerp het boksverbod in verschi'lende gemeenten veel vérstrek kender gevolgen kan hebben, dan zulks op het eerste gezicht lijkt, en deze gevolgen niet slechts hel sportief, doch ook het econo nisch belang van geheel Nederland raken" De hoop van den Nederlandschen Boks end is ten onzent niet beschaamd: wij hebben het omvangrijke boks-dossier dóór- gewerkt en op grond daarvan meenen wij dan ook een enkel woordje in het midden te mogen brengen. Wij moeten echter alle pro-boks-rede- neeringen ten spijt verklaren, dat de be studeering van hel dossier ons slechts ge sterkt heeft in de opinie, dat de burgemees ter van Amsterdam een alleszins prijzens waardige daad stelde, toen hij ertoe over ging, openbare bokswedstrijden te verbie den. Want, al toont de Nederlandsche Boks bond ook pogingen in het werk te stellen om de verschillende mogelijke en waar schijnlijke excessen bij het boksen zooveel mogelijk te beperken, wanneer we al deze stukken lezen, dan dringt tot ons steeds die per de overtuiging door, dat er, met hoeveel goeden wil ook, van de bokssport nu een maal geen aanbevelenswaardig, nog minder een edele sport te maken valt. Niet minder dan negen diebt-betypte folio vellen zijn in dit dossier noodig om enkele „opmerkingen" van den Rotterdamschen hoofdcommissaris van politie beoogen de het weerzinwekkende van vele bokspar- tijen te doen verdwijnen te behande- 1 e n! En 't resultaat van deze behandeling is pover: als de politieman (blijkbaar) den wensch te kennen geeft, dat (om het on smakelijke der vertooning te verminderen) de bovenlijven der boksers bedekt zullen zijn, dan antwoordt de Boksbond, dat een tricot bedekking de zaak nog onsmakelijker zou maken, omdat de neusbloeding, welke vaak in de eerste ronde reeds door een stoot ver oorzaakt wordt, dan gedurende den gan- schen wedstrijd op het tricot zichtbaar zou blijven! Ziehier een kenmerkend voorbeeld: boks- partijen zijn in het algemeen van dien aard, dat er geen afdoende middelen te beden ken zijn, welke de slechte eigenschappen daarvan zouden kunnen veranderen in goede, althans in duidbare eigenschappen. 't Is waar: er bestaat verschil tusschen be roeps- en amateursbokssport, doch daar het beroepswerk toch ook hier de vervolma king van het amateurswerk moet betee- kenen, daar kunnen wij ook in amateurs bokssport geen vertrouwen hebben. En daarom juichen wij het ten zeerste toe, dat de burgemeester van Amsterdam on danks de betoogen van den Boksbond zoo kranig voet bij stuk hield en openbare bokswedstrijden bleef verbieden. Hij motiveerde zijn handelwijze o.i. zeer juist, waar hij in een brief aan den Boks bond schreef: „Geheel afgescheiden van het al of niet nuttige van de bokssport als zoo danig waarover verschil van meening mo gelijk is acht ik het houden van open bare wedstrijden in het boksen, zede-verru wend. M.i. is het niet voor betwisting vat baar, dat de „penbare bokswedstrijden, zoo als deze in de practijk gehouden worden, al te zeer zijn vertooningen, waarbij gespecu leerd wordt op weinig bewonderenswaardi ge instincten van het ptibliek. Het is onver mijdelijk, dat bij dergelijke voorstellingen aan de begeerte van dit publiek meer en meer tegemoet wordt gekomen en dat daar mede de wedstrijden ontaarden in weer zinwekkende vertooningen, door personen, die elkaar zooveel mogelijk lichamelijk let sel trachten toe te brengen." En wij hopen dan ook, niet alleen dat de burgemeester van Amsterdam bij zijn verbod zal blijven, doch tevens ook, dat nog héél veel burgemeesters van andere gemeenten behalve de reeds genoemde 41 het Amsterdamsche voorbeeld zullen volgen. Hieronder behoort ook Haarlem. Om dat de aanval van den Boksbond zich echter voornamelijk tot den Amsterdamschen bur gemeester richt, blijven de burgemeesters, die het goede voorbeeld van hun Amster damschen collega volgden, hier verder onbe sproken. Sociëteit „St. Bauo'\ Bond Spoorwegperso neel 8 uur Gewone zittingen Spaar" bank voor Katholiek Nederland. Zitting van 5 tolt 1]A uur. Trou moet blijcken, Grootc Markt. Ten toonstelling „De Woning". Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert, R. i!i'. Leeszaal Jansstraat 49 Tentoon stelling werken van H. Groene wegen en P. Biesot. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12Y2, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nesfraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 9—12 uur, n.m. van 25 i;ur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofslraat I Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Donderdagavond hield genoemd genoot schap zijn tweede vergadering voor den té houden bedevaart. De w.m. Voorzitter, de heer Albers, deelde na de opening der vergadering roet den christelijken groet, mede, dat de voorzitter, de heer Janse, door ziekte verhindert", was, deze vergadering te presideeren. Het is zelfs niet onmogelijk, dat hij de leiding van de bedevaart niet op zich kan nemen. Den heer Albers is 't een genoegen, deze vergadering te mogen leiden, omdat hij van de oprichting af aanwezig was en mede heeft gewerkt als bestuurder, om dit kleine zaadje tot een boom te brengen. De voor zitter deelt verder mede, dat er tot op beden meer dan 1000 mannen zich opgaven ter bedevaart te zullen gaan. Hoe groot is dan ook de devotie voor het H. Sacrament' Waardeering van andersdenkenden dwingt de nachtelijke tocht naar Amsterdam af. De secretaris, de heer v. d. Pigge, leest de notulen voor van de laatstgehouden ver gadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Dan heeft de bespreking plaats over den te houden Stillen Omgang, waarbij de noo- dige gegevens nogmaals worden verstrekt. Hierna neemt de Directeur, de ZeerEerw. Heer Pasfoor Boogmans, het woord tot liet houden van ecne rede. Z.Eerw. begint met het wonder van Christus, de ver menigvuldiging van het brood en van de visschen. Dit wonder toch geschiedt nog dagelijks, want daar, waar een kleine zaad korrel, het honderdvoudige wedergeeft, is dit voor ons een punt van overweging over de grootheid van God. Ook het gr-oote wonder, dat geschiedde in Amsterdam wordt feitelijk nog dage- lijkscli herhaald, over de geheele wereld, op de altaren. Z.Eerw. geeft een uiteenzetting van de verandering van Brood en wijn in hef lichaam en bloed van Christus. Z.Eerw. gaf verschillende voorbeelden van de groote wonderen Gods in liet Aller heiligste Sacrament. Dit alles zet Z.Eerw. uiteen ter vermeerdering van de kennis van het H. Sacrament en tot het verkregen van eene nog grootere liefde, niet alleen tot grooter vereering van het H. Sacrament, doch ook tot verbreiding van de liefdé tot den eveumensch. Hiermede besluit Z.Eerw. zijn aandachtig gevolgde rede. De voorzitter zegt Z.Eerw. harfeliik dank voor deze leerriike rede Hiena had de be noeming van voorbidders plaats, waarna van de rondvraag door velen werd gebruik gemaakt. De vragenstellers werden door den voorzitter beantwoord. Met den Christelrken groet werd deze druk bezochte vergadering gesloten. In het Hanzegebouw vergaderde Donder dagavond het Kruisverbond, onder leiding van den heer H. B. van der Sande. De no tulen werden gelezen door den heer Rij broek, daar de eerste secretaris, de heer J. de Zwager, wegens ziekte verhinderd was. Omdat deze ongesteldheid waarschijnlijk niet van korten duur zou zijn, verzocht het he stuur een gebed voor de genezing van den volijverigen secretaris, waaraan door de ver gadering gaarne voldaan werd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den voorzitter der plaatselijke K. S. A., aansporende tof trouwe opkomst op de massa-vergadering van a.s. Maandag in de gemeentelijke Concertzaal. De voorzit ter deed er nog een hartig woordje bii, on dat de Kruisverbonders met hunne familie leden op dien propagauda-avond niet zou den ontbreken. Er werd besloten het vaan del thuis te laten, daar de oude, trouwe ba nier om zijn uiterlijk niet geschikt meer is om tot opluistering te dienen. Met een hartelijk welkomstwoord en een korte verklaring van de Katholieke drank bestrijding installeerde de voorzitter vier nieuwe leden en een adspiranf lid, allen ge heelonthouders. Aangaande de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, werd besloten de aftredenden, de heeren Bon en Potharst, candidaat te stellen. De heer Bouwens bracht als secretaris dezer afdeeling een uitvoerig verslag iril over de werkzaamheden der reddingsbriga de in het vorige vereenigingsjaar, waaruit overduidelijk de activiteit van het bestuur en leden bleek. De heer H. Bogaard gaf rapport van hel werk der eveneens actieve tooneelclub, die echter thans een tekort aan leden heeft. Voor de kascommïssie rappor teerde de heer Van Leeuwen gunstig over het beheer van de vereemigingsgelden, zoo dat de penningmeester, de heer Jac. Voorn, dank verwierf voor zijn werk. Vervolgens hield de heer H. B. van dpr Sande een korte lezing over de Katholieke drankbestrijding in verband met den H. Vastentijd, die door hel kleine getal aanwe zigen met aandacht werd gevolgd. Daar het vaandelfonds nog niet krachtig genoeg was, om reeds tot aanschaffing van een nieuw vaandel over te gaan, zal zoo spoedig mogelijk na de vaslen een feest avond worden gehouden tot versterking van dat fonds. De welbekende tooneelclub „Vic toria" zal daarbij hare medewerking ver- leenen. Tot voorbereiding van dezen avond werd een feestcommissie benoemd, beslaande uit de heeren Gevers, v. d. Hoek en Rij broek. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter naar Roomscli gebruik. Betreffende de j.l. Dinsdagmiddag in de Statenzaal op uitnoodiging van den burge meester van Haarlem gehouden bijeenkomst met burgemeesters uit de provincie Noord- Holland, waarin verschillende mededoelmgen zijn gedaan over hetgeen reeds is geschied in verband met het aan H. M. de Koningin aan te Meden Nationaal Huldeblijk kunnen wij nog 't volgende mededeelen: De burgemeester, de lieer E. Maarschalk, heette de heeren welkom en verheugde er zich over, dat Zoovele burgemeesters uit. de provincie gevolg 'had gegeven aan zijn uit noodiging om deze bijeenkomst bij te wonen en bracht hun daarvoor hartelijk dank. Spre ker wees op het aanstaand jubileum san Hare Majesteit en deelde mede, dat door liOTl daaromtrent itn den loop van het vorig jaar reeds vele besprekingen waren gehouden niet burgemeesters uil andere gemeenten, on dat zich daarvoor later een Uitvoerend Comité heeft gevormd, dat als den wensch vah Hare Majesteit heeft medegedeeld, dat ml het oog op de tijdsomstandigheden een persoonlijk geschenk niet. ai te kostbaar zal mogen zijn. Omtrent de werking van dit Comité, zal de heer Johs. 'de Breuk, s aorsitter "van bet R.'Av. Comité voor Noord-Holland, thans het een en ander mededeelen. De heer de Breuk zeide gaarne te voldoen aan de tot hem gerichte uitnoodiging en ver heugde zich er over, dat hij bet voorrecht had in tegenwoordigheid van zoovele burge meesters uit de provincie e enige inededeelin- gen te kunnen doen aangaande de reeds ge nomen maatregelen inzake hel aan Hare Ma jesteit aan te bieden huldeblijk en deelde daaromtrent het volgende mede: Den 3en April van het vorige jaar kwam te 's-Gravenhage een aantal dames en heeren bijeen, onder voorzitterschap van den heer G. v. d. Voort van Zijp. om het denkbeeld te bespreken, om bij gelegenheid van het jubi leumvan Hare Majesteit te trachten gelden bij een te brengen om tot de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft te kun nen overgaan. Deze nationale plek, waar onze stadhouders en leden van ons Vorsten huis rusten, waar naast het schitterend monu ment van Willem den Zwijger, het graf ligt van Hugo de Groot, heeft recht op voorzie ning; de toestand van hef koor en de omge ving van het monument is van dien aard, dat herstelling noodzakelijk ter hand moet wor den genomen. Dit denkbeeld vond in deze bijeenkomst al- gemeene goedkeuring en werd een dage- lijkscli bestuur benoemd, bestaande uit 'ie heeren C. v. d. Voort van Zijp, voorz.; rar. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, ondervoor zitter; mevr. M. M. Havelaar-Van Beeck Cal- koen, secretaresse; JFonkvr. E. H. A. M. ba rones van Wijnbergen, 2e secr.; en Jhr. W. H. von Loon, penniugm. Een commissie van advies bij de beoordee ling en uitvoering der restauratie werd be noemd en met het Rijksbureau voor de Monumentenzorg stelde deze commissie zich in verbinding. De architect, de heer Van der Kloot Mey- burg ontwierp daarop de plannen voor de restauratie, waaruit bleek. dat de kosten voor de restauratie van den middenbeuk. de zijbeuken en de bijgebouwen van het koor werden geraamd op 190,000 en voor de her stelling van den vloer, het koorhek enz., onge veer 60,000 a 80,000 zouden bedragen. Met andere bijkomende werken zou dus on geveer 300,000 noodig zijn. Een circulaire werd opgemaakt ter verkrijging van bijdra gen.. Een uitvoerend Comité en een nationaal comité werden benoemd en tot eereleden ver klaarden zich bereid Jhr. ar. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenland- sche Zaken en dr. J. Th. de Visser, M#ister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Er werden provinciale comité s gevormd, waarvan eere-voorzi'ters waren de Commis sarissen van de Koningin. Intuschen hadden zich ook andere comité's gevormd, die elk op verschillende wijze aan Hare Majesteit bij haar jubileum een hulde blijk wenschen aan te bieden. Er was gevaar, dat daardoor eenheid van optreden zou ont breken en het is aan den heer Van der Voort van Zijp gelukt, die verschillende comité's Ie winnen voor het plan van die restauratie van het okor van de Nieuwe Kerk te Delft. Aan Hare Majesteit werd van de. plannen van het Comité mededeeling gedaan en van den particulieren secretaris van Hare Ma jes teit is daarna bericht ingekomen, dat Hare Majesteit met veel waardeering had kennis genomen van het voornemen om de plannen der restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft ineen te doen vloeien met de plannen voor een Nationaal Huldeblijk, ter ge legenheid van. het regeeringsjubileum der Koningin en dat Hare Majesteit de gevoelens, welke hieraan ten grondslag liggen, op hoo- gen prijs stelt. De bedoeling is, behalve de herstelling van dit nationaal monument bij uitnemendheid, aan Hare Majesteit ook een persoonlijk ge schenk aan te bieden, dat volgens den wensch van Hare Majesteit, met het oog op de tÜ'!s" omstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn. Koopt vandaag of morgen uw kaartje voor den prachtavond van de K.S.A. Prijs 10 ct. en 25 ct. ge reserveerd, Verkrijgbaar in „Sint Bavo", Smedestraat, bij Van der Pigge, Sigarenhandel, Gr. Hout straat en Maandag aan de Stads- Goncertzaal. Voor een behoorlijke herstelling van hel koor, bestaan bij de deskundige leiding geen bezwaren. De vraag is, op wellke wijze weder een passende afsluiting van het koor zou wor den gemaakt Vroeger was het koor afgescheiden dooT een prachtig met ebbenhout ingelegd koorhek, waarvan de Delftsohe Geschiedschrijver Vain B'eiswijck een beschrijving geeft; dat hek, ge maakt door Nico laas van Assendelft, was ge plaatst in 1827 en het is na eeniige navorsching uit. de archieven van de Kerkvoogdij gebleken, dat pen- advertentie in de Rolterdamsche en Haarlemsche Courant en in het Handelsblad, de verkoop van dit merkwaardige monument was aangekondigd op 29 Maart 1838, des mid dags te 12 uur, en dat dit bek, dat zeker indertijd duizenden guldens hrteft gekost, bij den verkoop f 163 heeft opgebracht. Er bes taal een schilderij, dat in hef. bezit is van jhr. mr. P. Teding van Berkhout wiens voorvaderen in het koor der kerk zijn begraven van den kerkschilder Van Vliet van 1665, dat bet koorhek in al zijn schoon heid vertoont en dat op dg bijeenkomst was tentoongesteld. In de Kunstbode van 1880 komt een feekening voor van den schilder Bosboom, van hel middelste hek, waarvan af drukken, mede aan de aanwezigen konden wordien getoond. Men hadd gehoopt, bóer of daar nog wel restanten van het hek te kun nen vinden, maar zulks is niet gelukt. In plaats van het hek is later een ijzeren hek aangebracht, dat alle aanspraken op schoon heid misit. Destkundugen zullen nu moeten uit maken, op welke wijze thans de afsluiting zal worden gemaakt. In alle provinciën rijn thans comité's ge- 'ormd, terwijl in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag afzonjderlijlke comité's werkzaam zijn, teneinde de benoodigde gelden bijeen te brengen. Daartoe zulten circulaires worden aangeboden. De aanwezige burgemeesters werden uit» genoodigd in hunne gemeenten sub-comité's te vormen en giften te verzamelen, groot en klein, om bij te dragen tot het Nationaal Huldeblijk, en het vertrouwen werj uitge sproken, dat ook Noord-Holland zal toonen, dat het op prijs stelt, wat onze Koningin ge durende deze vijf en twintig jaren voor ons volk was en deed, endat de liefde en trouw aan Haar en Haar Huis onverzwakt blijft. Nog werd gewezen op de wenschelijkheid om de medewerking van verschillende vsk- vereencgijngen en bonden in te roepen ten einde de deelneming zoo ruim mogelijk te doen zijn en weTd door elk dér burgemeesters opgegeven het voof izijne gemeente gewensehte aantal circulaires, die dan in ruime mate met daarbij heb oorend jinsch rij vi ngvbi I jet kunnen verspreid worden. De burgemeesters werden ticfogenoodigd hel. resultaat van hunne bemoeiingen zoo spoe dig mogelijk en althans in de maand April aan den penning mees Ier van het Comité voor de Provincie Noord-Holland mede te doelen. Do burgemeester van Alkmaar bracht den voorzitter daink voor het bijeenroepen van deze vergadering en voor de gedane mede- deelingen. Het Prov. Comité voor Noord-Holland be staat uit de heeren: jhr. mr. dr. A. Roëll. eere-voorzititer; C. Maarschalk, lid van het Uitvoerend Comité; Joh. de. Breuk, voorzitter, Jansstraat 55, Haarlem; mr. A. ,T. Enschedé, secretaris, Aerdenhout; jhr. F. Teding van Berkhout, pemnijligmeeaber:, Haarh Batakveir-i eeiviging, Haarlem; dr. J. F. M. Slcrck, Lin- .naeuslaan 10, Haarlem; dr. C. Spoelder Jr., Nieuwe Gracht 21, Haarlem. Binnenkort zullen de circulaires door de geheele provincie worden verspreid. De reflector. Altijd weer geeft 't ons de emotie, of we iets verbrijzelen, of we ergens in trappen, een laag kalk of zoo iets. We dachten al er zoo langzamerhand aan gewoon te raken. Er zit iels bedriegelijks in de lichtreclames op het trottoir, uitgestraald door den klei nen concaven reflector, onzichtbaar opge steld in de etalage of, zooals we dezer dagen gezien hebben, argeloos 'usschen liet latwerk van een balcon uitgehangen. Het ovale lichtvink, gerekt in de lengte, projecteert veelkleurig op de witte plavuizen van het trottoir, 't Is altemet oen schoone juffer, met high-life coiffure en een snoer van groote koralen omhangen. De menschen van twee generaties her, die met deze snufjes nog niet vertrouwd zijn, ontwijken omzichtig de vriendelijke beeltenis. Kleine jongens vinden 't aardig er op te gaan dansen alsof 't mogelijk ware ze te. verminken. Maar na den langdurigsten dans lacht het gezicht nog even vriendelijk als te voren. Een dienstmeisje met een gevuld boodschappenmandje sloot een schrik-gille- tje uit, als ze de aardjuffer op de linker wang treedt. Tot ten slotte de beeltenis de aandacht trekt van een troep opgeschoten jongens, die niol weten op welke manier ze de stra ten onveilig zullen maken. Eén geeft 't voorbeeld, do leider. Een ongewoon groote hoeveelheid speeksel sterrelt uit boven het linkeroog van de reclame-juffer, dat nu door jiet schijnsel van den reflector het aanzijn krijgt van een ge- kleurden, glazen knikker, met de roode en violette strepen. De aardigheid slaat gewel dig in. Onmiddellijk zal een ander, trots het vreeselijke gedrang der vete liefhebbers, het rechteroog bewerken. Glad mis! Eén weet hem weg te duwen. Hij mikt juister. Een hoernh gaat op. De heiligschennis breidt zich ui! tot den mond, den neus En naar gelang de vieze massa door ver damping van gedaante verandert, wisselt ook het effect van de bestrating. Want nu eens heeft de juffer felle karbonkel-oogen, dan weer schilleren ze als in drift. Een onzichtbare hand hijscht den reflec tor naar binnen en op het trottoir bliiven alleen achter vier zwart glimmende plekken, gerangschikt als de stukken steenkool in den kop van een sneeuwman. Gisterenavond werd de reclame-juffer, uit ergernis vermoedelijk over het gepleegde vandalisme, niet vertoond. De eerste honderd gulden zijn er! Dank zij een zeer milden gever, wiens naam wij zelf niet kennen en die ook abso luut onbekend wenscht te blijven! Hij schenkt een bedrag van honderd gul den ineens!!! Heerlijk! De Goede God moge het hem vergelden! En moge zijn voorbeeld andere stadge- noolen, die iets te misse i hebben, aansporen ook een ruime bijdrage in onze sl'rijdkas te storten. Wij ontvingen nu reeds een bedrag van 10, van 25 en van 100. Dat zijn bedra gen, die zoden aan den dijk zetten. Wie slaat het record? Maar ook kleinere bedragen zijn welkom, ook de allerkleinste! Kom, laat men eens wat spoed betrach ten! Het geldt een goede zaak! V Vorig bedrag f 45.35. K". 2.50. N. N. 1.— Van een lid der club O. H. 5. F. S. 0.51. W. B. 1.01. Ik wensch v, D. veel succes 0.50. Een Ambtenaar 1. Een Teekenaar 1. Ter aanmoediging 1. Nog een O. H. lid 2.50 N. N. 100. Van een quitantie, ten laste der R.-K. Kiesv., waarvan Brinkman geen last meer hebben zal 2.57. Totaal 161.94. Wie maakt de tweede honderd vol? Op den hoek ZijlvestZijlstraat heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tus schen een tram en een bespannen voertuig. De aanrijding ontstond, doordat de bestuur ders van beide voertuigen elkander niet tij dig bemerkten en de bestuurder van den wagen dc belsignalen der tram niet hoorde. Paard en bestuurder kwamen le vallen, doch bekwamen geen letsel. Tram en kar werden lichtelijk beschadigd. Vanmorgen tegen 8 uur kwam een auto uit de Groote Houtstraat en nam waarschijn- schijnlijk den draai te groot, waardoor hij tegen den haltepaal der N. Z. H. T. M. op dc Groote Markt reed. De sterkte van liet paaltje werd echter gedemonstreerd, want 'l brak niet, doch boog in zijn geheele lengte, naar beneden. Later is hel weer op nieuw gepoot op de stoep voor Louwtje. Verschenen is de „Inventaris der Doop-, Trouw-, Begraaf- en Successie-redsters, be rustende in hel rijksarchief-depot in Noord- Holland," door G. van Es en H. L. Dries- sen. Voor het le Amsterdam gehouden twamen nuttige handwerken slaagde mej. A. W, Oye- vaar, alhier. Naar in het „Kweékersblad" wordt mede gedeeld, zal er door het Rijk een Keurings dienst worden ingesteld, om de Namssenlkra- rnen 4e velde te controleeren, ten einde het verspreiden van ziek legen te gaan. De aangeslotenen bij den Keuringsdienst van de Vereeniging „Do Narcis" zullen, bij eenig overleg, buiten de Rijkskeuring vallen. Deze laatste kan worden ingesteld op grond van dc wet op Pla n ten-Ziekten. Allerwege is men aan het laatste dek afha len van de Hyacinitihen. Crocussen beginnen hier en daar al eenige bloemen le vertoornen, terwijl van de vroegste hoekjes Narcissen reeds 'knoppen geplukt worden, om verder in de warme kassen In bloei getrokken te worden. De Tulpen komen voor een groot gedeelte ook ai boven den grond, zoodat de streek spoedig een lenteblik ra! opleveren. Van buitengewone vorst- of waterschade, zooalis een vorig jaar, is nu niets te bespeuren. Door het Hoofdbestuur van de Algenioene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal wor den voorgesteld een wijziging in de Statuten, waarbij aan leden van andere organisaties, die arbitrage van geschillen door het Scheidsge recht voor den Rloemboilenhandel hebben verplichtend gesteld, gelegenheid wordt ge boden, deze geschillen zelf bij het Scheids gerecht aanhangig te maken. Omtrent dc zaak van den geheimzinnigen lokkendiefsfal in den auto is nog steeds geen klaarheid gekomen. Dit, gevoegd bij het min of meer sensationeele van het geval schijnt voor velen aanleiding te zijn, de beweringen van dc 16-jarige Marie v. L., die het slacht offer geweest is, in twijfel te trekken. Dit gaf ons reden, niet langer tevreden te zijn met de verhalen uit de tweede hand, maar Marie zelf eens op te zoeken en van haar te vernemen, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Marie, die een voor haar leeftijd flink uit de kluiten gewassen meisje is, moet mooi haar gehad hebben, want hel afgeknipte haar, dat nu aan zoogenaamd polkahaar gelijk is ge worden, hangt nog in krullen om haar hoofd. Zij is een meisje dat haar moeder helpt in de huishouding en er in het geheel niet naar verlangt, uit te gaan. Zelfs des Zondags zit zij meestal thuis. Bioscopen bezoekt zij niet. Marie vertelde ons het volgende: Om 10 minuten over half 7 was zij van huis gegaan en had zich regelrecht naar de R. K. Huishoudschool aan den Kleinen Houtweg be geven. Omdat de deur nog niet open was, liep zij een eindje door tot even voorbij de St. Thercsiaschool. Toen keerde zij terug. Zij Het is morgen, 10 Maart, voor Katholiek Haarlem een herdenkingswaardige dag. We zijn gewoon onze priesterjubilea met ongewone belangstelling mede te vieren en mede te leven. Hoeveel te meer reden tot vreugde is er daarom morgen. 10 Maart. Onze oud-stadgenoot, de alom om zijn geloofsijver. stoutmoedigheid en plichtsbe trachting geprezen Mgr. Odoricus Timmer, viert zijn 40-jarig priesterfeest. In 1SS3 priester gewijd, vertrok hij in datzelfde jaar als missionaris naar China. Thans is Mgr. Timmer bisschop van Drusi- pare en Apostolisch Vicaris. Hij resideert nu te Luanfu in Zuid-Chansi. Het is een gedenkwaardig feil! Want Mgr. Timmer is een missionaris, waarop Haarlem groot mag gaan als op een zijner beste zonen beste zonen. Maar behalve dit priesterjubileum mag Haarlem nog andere priesterjubilea geden- ^Zoo viert ook de Zeereerw. pater Ri chards van Schcijndel O. F M. eveneens een oud-Haarlemmer, thans te Moerden, zijn 40-iarig priesterfeest. Ook dat is een gedenkwaardig feit. want pater van Scheijnde! behoort tot onze beste en beminneliikste priesters. Het weekblad „St. Bavo' reproduceert deze week zijn portret. Mzoo heeft Haarlem reden tot verheugen s. maar bet zij ons veroorloofd op nog tsvee jubilea van paters Minderbroeders te wijzen, die Haarlem binnenkort zal mogen ^denken We bedoelen het 25-jarig priesterfeest op 19 Maart van den sympathieken pastoor van de parochie van den H. Antomus aan de Groenmarkt, pater Baptist Re.jnenberg en dat van onzen oud-stadgenoot den Zeer, eerw. pater Eucharius van Scheijnde ka pelaan der St. Jozefsparocb.e te Delft. We wezen reeds eerder op het feit da Haarlem door den goeden God vereortmifd wordt een rijken oogst aan doedepriesters te opd agen zooals nu aanstaande zijn, komt dat weer eens duidelijk naar voren en mag er wel eens de aandacht op worden geves- llSAan°de jubilarissen onze beste gelukwen- schen. Ad multos snnos! Barometerstand 756. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor»L Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen raa 9 Maart 1923. Hoogste barometerstand 773.3 mM.. te Ha- paranda. Laagste barometerstand 755.9 mM., te Vest» manoër. Verwachting vStn den avond, van 9 Maart tot den avond van 10 Maart: Matige tot zvva'kke noordoostelijke tot oos- telij'ken wind, betrokken of zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, 's nachts om 't vries punt, overdag zelfde temperatuur. zag een auto naderen, welke een matigen gang "had, alsof hij stoppen wilde. Voor de St. Theresia-school stond de auto stil en toen Marie er rakelings langs liep, werd het por tier geopend en trok men haar in den auto. Onmiddellijk werd zij neergeduwd, bij de polsen vastgehouden, en een hand op den mond gelegd, om haar het schreeuwen te beletten, terwijl haar een doek strak voor de oogen gebonden werd. Nadat Marie in de auto getrokken was, reed deze onmiddellijk weg. Aan Marie werd gevraagd, boe zij heette en hoe oud zij was. Op beide vragen antwoordde zij: „Dat zeg ik niet", en voegde daaraan toe: „Wat hebt u met mij voor?" Geantwoord werd: „Dat zul je wel zien", waarna men baar een glas of beker voorhield (zij kon na tuurlijk niet zien wat het was) en haar zeide: „Drink nou eens." Marie wist op dat oogen- blik een hand los te rukken en het voorwerp, dal men haar voorhield, weg te stooten. Even darna knipte men heur haar af. Dit hing als een zoogenaamde kattestaart op haar rug en was met een lint bijeen gebonden. Nadat het haar afgeknipt was, hoorde Marie de personen in den auto met elkander fluisteren en toen gelukte het haar, om te gaan schreeuwen. Dit had zij voor dien tijd niet kunnen doen. Onmiddellijk na haar roepen werd de doek van haar oogen genomen en is zij uit den auto geduwd, waarbij zij op haar knieen terecht kwam. Dat gebeurde op den Heer en weg, tus schen Koediefslaan en Kerk laan. Marie sprong op en keek nog naar den auto, doch het autonummer was niet verlicht. Zij is toen terug geJoo.pen naar de Koedieflaan, waarbij haar nog een auto achterop reed, hetgeen haar een nieuwen schrik bezorgde, want zij dacht, dat de auto, waarin zij meegevoerd was, terugkeerde. Aan de halte Koediefslaan is zij toen op de tram gestapt en meegereden lot dc halte Den Hout. Zij kon niet verder, omdat zij slechts één dubbeltje in haar zak had. In dé tram heeft zij stil zitten huilen, maar dacht er niet zoozeer aan het haar over komen geval te vertellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1