z K S. ■imXUNDSCM MEUWS. Ook VOOr U mmm SPORT EN SPEL. BILJARTEN. UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. AMSTERDAMSDHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. VRAGENBUS. Personalia. Hondententoonstelling. BURGERLIJKE STAND. Jongeheerencostuums vanaf f23.75 Demi saisons vanaf f 30. DE HEER F. JUTTE, SCHOTEN. SANTPOORT. HEEMSTEDE. VOORHOUT. KROMMENIE, WARMOND. NOORDWIJKERHOUT. LISSE. VELSEROORD. HILLEGOM. VEL SEN. Medegedeeld door DE SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL BERLIJN 1.20 1.28 Bankpapier 1.22 2.50 PARIJS 15 15 15 38 Baakpapier 15.10 1541 BRUSSEL 13 10 13.33 Baakpapier 13.- 13.40 WEENIN Bankpapier LONDEN 11 83H 11 90H Bankpapier 11 84 11.94 STOCKHOLM 67 IJ 67.40 KOPENHAGEN 48.20 I 48 60 CHRISTIANS 45.50 45 80 bazel 47.10 47.35 ROME NEW-YORK 2 52H 2 53* 4 H. M. Tromp. Oud-Minister Kojkman. Vin den Hout is zij naar de R. K. Huis houdschool gegaan en heeft daar alles aan de directrice verteld. Men heeft het zenuwachtig kind een beetje op verhaal gebracht, waarna rij door iemand van de school naar huis is gebracht, waar rij 5 minuten over 8 aankwam. Daar schrok men natuurlijk erg. In de eerste ©ogenblikken dacht men er niet aan. het ge- gal bij de pollie aan te geven, doch na een opmerking van de juffrouw, die haar thuis bracht, besloot men dit wel te doen, vooral", nidus zei ons Marie's moeder, „opdat andere me.sjes dan gewaarschuwd zijn." Even over half 9 was men aan het politie bureau, dus niet, zooals door een blad is ge meld, om half 10. Aan de politie heeft Marie alles verteld, zooals zij het ons verhaalde en daarna is een onderzoek ingesteld in verschil lende autogarages, echter zonder resultaat. Tot zoover het onopgesmukte verhaal van Marie. Het geheele huisgezin v. L. is zeer on der den iadruk van het gebeurde. Marie is er «etfs zoo door aangegrepen, dat zij zich on der dokters behandeling heeft moeten stellen. Nog meer is het gezin echter getroffen door de uitingen van wantrouwen jegens het ver- bral van Marie. Dit baart hun, aldus verze kerde de moeder ons, het meeste verdriet, want het geheele gezin is ten stelligsie over load van de waarheid van Marie's woorden, fcMarie Is een meisje dat nooit liegt," aldus de moeder. Marie zelf verzekerde ons, dat zij polka-haar zeer leelijk vond en er nooit naar verlangd heeft, „zoodat ik," zoo zeide ze, wheelemaal geen reden had, het haar af ie knippen." Ten slotte willen we nog vermefden, dat Marie, (oen ze Maandagavond naar de huis houdschool ging, geen schaar bij zich had. Eenige dagen te voren was haar schaar (zij nam altijd een eigen schaar mee) aan de huis houdschool blijven liggen. Het onderzoek. Het onderzoek der politie, hoe ijverig ook 'gevoerd, heeft nog geen resultaat opgele verd. i De geheimzinnige auto is en blijft verdwe nen! Zooals wij reeds meldden werden op den Heere.nweg, nabij de Eindenhoutslaan, döor de Heemsteedsche politie haarlokken van het meisje gevonden. f Sindsdien zijn geen belangrijke aanwijzin gen meer gekomen. Het meisje kan geen signalement opgeven van de auto. Toen zij, nabij de Koedief, vrij hardhan dig uit de auto werd gezel, kreeg zij den indruk dat de auto vrij plotseling stilstond ot langzamer reed en onmiddellijk nadat zij uit den auto was gezet en haar de School- lasch was nageworpen, als een pijl uit den boog er vandoor school in de fielding Hil- legom. Het achterlicht was gedoofd, zoodat hel nummer van de aulo niet was le zien. De politie zoekt ijverig, hoéwei zij natuur lijk een gefanlas .erd verhaal van het meis je fliet absoluut buitengesloten acht, heeft zij tot op dit oogenblik absoluut geen reden aan een gefantaseerd verhaal le gelooven. Eerder het tegendeel. Zij tracht dan ook klaarheid in deza zaak le brengen op welke wijze ook. Aannemende dat het verhaal van het meisje juist is, en de ontvoering dus heeft plaats gehad, doet zich al dadelijk de Vraag op: welke bedoeling hadden de aanranders? t Hoewel oneerbare handelingen in den au to niet hebben plaats gehad, sluit dé politie deze mogelijke bedoelingen daarom nog niet geheel uit. De misdadigers-geschiedenis kent op dit punt vreemde Verhalen en ook wordt b.v, in Duitsche litteratuur in dit opzicht van ziekelijke verschijnselen gerept bij som mige personen, die alleszins wettigen dat de politie haar aandacht ook op dit punt ge vestigd houdt. We gaan hierop niet ver der in. Ook wordt gedacht aan een. zij het dan zeer misplaatste grap. Maar ook in dit geval zal den daders deze vrijheidsberooving bij ontdekking leelijk opbreken. De naasle toekomst zal intussrhen wel lie.ht meer licht in deze zaak ontsleken. Ook sl komt de kwestie zelve niet tot klaarheid. Zou hei Immers een grap zijn. dan zal het hij die eene grap blijven: zijn inderdaad misdadige bedoelingen in hel snel. dan zal zich een dergelijk voorval allicht spoedig herhalen. Tot burgemeester van de gemeente Bos koop is benoemd de heer P. A. Colijn, lid van de Ant. Rev. Partij, alhier. De heer Colijn as vroeger ingenieur in Ned. Indië en sedert een jaar te Haarlem gevestigd. Maandag 21 Me! a.s., op den tweeden Pink ster lag al alhier een tentoonstelling plaats hebben van Duitsche herdershonden, onder leiding van den heer G. Fris Gzn., Zaandam. Geboren: 6 Maart, z. van J. H. E. Buijs-v. T'ordelaar, 8 Maart, z. van J. P. Remmé- v, AmsteL Overleden: 8 Maart, A. R. Dijker, 81 j.t W ^enweg. MR. M. J. C. M. KOLKMAN. Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van financiën, wordt .vandaag 70 jaar. In verschillende bla den worden artikelen aan den jubilaris ge wijd het Centrum schrijft o.m. Het feit verdient een afzonderlijke ver melding en de jarige een bizonderen geluk- wensch van katholiek Nederland. De heer Kolkman moge in den laatsten tijd minder 00 den voorgrond zijn getreden, hij be hoort nog steeds tot egn der meest bekende figuren in onze partij en in de Kamer, en hij kan wijzen op een dienststaat, welke hem aanspraak geeft op de warme erkentelijk heid van geestverwant en landgenoot. Het is al bijna veertig jaren geleden, dat mr. Kolkman zitting kreeg in de Tweede Ka- met, en al Zeer spoedig deed hij zich daar kennen als een persoonlijkheid, als een man met eigen kijk en eigen oordeel, als een goed toegerust strijder, die slag n kon toebrengen en slagen kón afweren, als een gevat debater en een geesti® spreker. In dê veel oewogen jaren, welke rp de Grondwetsherziening van 1887 voo* onze partij en hare Kamerfractie volgden, trad de heer Kolkman gaandeweg stérker op den voorgrond. Hij was een trouw vriend en onverschrokken medestander van dr. Schaep- man Toen omstreeks 1900 de leerplicht to» eên strijdvraag was geworden en in vef- schn'ende onzer bladen als iets heel ver schrikkelijks werd afgeschilderd, had hij den móed uit voile overtuiging aan de zijde van den „doctor" vóór het desbetreffende ontwerp te stemmen, waardoor dit tót wet kort word-n verheven. En dit geval was niet het eenige, waarin mr. Kolkman zich deed kennen als „Schaepmaniaan", beter gcZCfd als voorstander van de politieke richting onder ons, welke in Schaepman haar grooten baanbreker en wegbereider rond 1 Parlementariër in den besten zin van het woord, .is de thans zeventigjarige ook steeds een zeer gewaardeerd en gaarne gezien rede naar geweest in kiezers- en volksvergade ringen. Waar hij het spreekgestoelte besteeg, hebben wij een costuum in de nieuw ste voorjaars dessins en model ten, onberispelijk van pasvorm, chique coupe vanaf f 35.- Alles gegarandeerd 1 ste klas Engelsch kleermakerswerk, prima bewerking, zui ver wollen stoffen. HET LONDEN MONSTERHUIS Heerenweg 271a, b. d. Schouwtjeslaan Verk. tot 10u.'s av. Zaterd. tot llu. sav. f'2* - ';v - A}m die 12 Maart a.s., 25 jaar in dienst is bij de firma J. Oostwald en Zoon, aan de Schagchel- straat. tro k hij volle zalen en boeide hij zijn gehoor van het begin tot het einde. En dat hij niet enkel een man was van het woord maar ook van de daad, toonde hij als minister en in de ander hooge ambten, welke hem werden toevertrou wd. D. O. S.—OUD—MEERENSTEIN. Klasse B, Gisteravond speelden in café „Ruimzicht" (C. Houten) aan den Schoterweg bovenge noemde vereenigingen hun laatsten compe tifiewedstrijd, welke door D. O, S. gewon nen werd. Over het algemeen werd er goed gespeeld Als uitblinkers mogen genoemd worden de heeren G. Haan, C. Kuil beiden van D. O. S. en den heer v. d. Berg van O.-M. No. 1 van D. O. S. kon er niet in komen en speelde ver beneden zijn gewone spel. De totaal uitslag was: D. O. S. Oud-Meerenstein. 1- 72 100 2. 100 oo 3 100 93 4. 100 94 5. 100 76 Totaal 472 433 R. K. RI.JKSKIESKRINGORGAN1SATIE HELDER. In de te Alkmaar gehouden vergadering, van den Rijikstkieskring Helder, werd het bestuur als volgt samengesteld: Voor den Stalewkieskring Helder: M. Bal lus, Joh. Burger, F. C. Jong, C. Kramer, D. Keel Sz., J, J. v. d. Meuten, H. C, M. Nijpels, Mevr. Smeets—Snel. Voor den Stótenkivsikring Zaandam: G. Barnhöorn, mej. M. Boom, mej. C. Buiten man, J. F. Kamphuis, G. Kroon, A. J. M. Leesberg. N. J. Malthijsen, J. Tz. Valkering, B. V'eltman. Voor den Stafenkieskring Hoorn: J. N. van Baar, mevr. Dek/ker—-Koedooder, H. F. Kluit man, P. C. A. Hendriksen, C. Nolet, N. H. Raat, C. Rood, N. A. F. Taverne, G. de Wolf. Als voorzitter werd herkozen Mr. Leesberg. B.-R. Kiesvereeniging. Naar aanleiding vam het berichtje, voorkomende itn de „Nieu we Haar!, Crl." van gisteren, met mededee- ling van den heer Zuurbier, dat de heer v. d. Putten nooit bestuurslid van de N. K. P. was, deelt onze correspondent te Santpoort mede, dat den voorzitter der kiesvereeniging te Santpoort in dezen geen blaam treft, hij zelf voegde de mededeeling in het verslag. Burg. StandGeboren: z. van 3. M. Leu ven—wan der Linden. t. van M. D. 11. E. Everard—Povel. d. van W. C. de Clercq— van Houten. d. van A. M. Jainsen-ASnij- ders. t. van M. van Heeriikhuizenden Tuschedi. Ondertrouwd: S. Osimga en H. M. v. Beek. Getrouwd: J. J, Krijgers met A. M. Goe- jer. Jb. de Kruif met S. de Bonte. Diphtheritis. Een kind van L. v. d. Holst is, wegens gemelde ziekte, ter verpleging in het Rijks-Ziekenhuis te Leiden opgenomen. Bijlandtsbrug. Deze is wederom voor het verkeer vaii voertuigen opengesteld. Diege nen die bij het afbreken het oude vermolm de stelletje hebben mogen aanschouwen, zul len er van overtuigd zijn, dat het zeer noo- dig was dat hel Gemeentebestuur ingreep. Het moet alleen maar verwondering weis ken, dat er nooit iemand is doorgezakt. Dé Hanze Deze vergaderde op Woensdag 1 Maart j.l. in 't Patronaatsgebouw, De op komst was minder goéd. Dé Edelachtbare heer Burgemeester was mede tegenwoordig. Do voorzitter heet, na alle aanwezigen, do- Zen dan ook in het bjjzondcr welkom. De heer Somers van het Centraal Hanze- Bureau léf vergadering aanwezig, om het nut van de Hanzèbank aan te toonen, het woord verkrijgende, zegt, dat het doel der Hanzèbank is. om met eigen geld der Hanze- leden, deze van de noodige credietmiddelën te voorzien De vraag rijst, zijn er voldoende kapitaalkrachtige midenstnnders om de min der- of niet-kapitaalkrachtige collega's te steunen? Spr. antwoordt hierop van jal Er wordt t« veel geld belegd bij niet-katholieke instellingen. Spr. zegt, in dit Bisdom zouden wij een bezit van 100 millioen gulden moe ten benaderen, zon men aan de leden de noodige credieten kunnen verstrekken Spr. zegt, het aandeelenkapitaal moet uit gebreid worden, dat is de opzet van dezen avond. Is Uitbreiding noodzakelijk? Is de bank niet solide? Spr. zegt, men moet goed onderscheid maken tusschen werk- en aan delenkapitaal Oorspronkelijk droeg de Hanzèbank een coöperatief karakter en al heeft zij nu voor haar naam N. V. staan, 't is in wezen gebleven geen speculatief in stituut, doch een instituut in het belang der Hanze! Het aandeelenkapitaal, aldus spr., moet nu verhoogd worden om meerdere credieten te kunnen verstrekken. De verhouding van het aandeelenkapitaal tot het uitstaand crediet, moet altijd zijn: 18. De credietvraag stijgt; dus wil men geen scheeve verhouding krij gen, moet het aandeelenkapitaal verhoogd worden, om aan die aanvragen te kunnen voldoen. Spr, zegt, de Bankleiding was van mee ning, dat alhoewel de tijden niet gunstig zijn, de aandeelen toch gemakkelijk geplaatst worden. Spr. was eerst niet zoo optimistisch gestemd, doch het is meegevallen. Op de plaatsen die spr tot nu toe bezocht, heeft bij succes gehad. Gebleken is dat er men- schen zijn, die, trots de slechte tijdsomstan digheden, nog aandeelen kunnen nemen. Spr. zegt, men moet aandeelen nemen op de eerste plaats uit prineïpiëele en op de twee de" plaats uit speculatieve overwegingen, hoéwei de laatste jaren steeds een behoorlijk dividend is uitgekeerd. Wordt dus het aan deelenkapitaal niet vergroot, moeten velen die credietaanvragen afgewezen worden. Verbreekt men de verhouding, ais bovenge noemd (18) niet, dan kan men in critieke gevallen nog gebruik maken van de Discon- to-afdecling der Ned. Bank. Wij moeten echter trachten ons prestige, onze zelfstan digheid, als Hanzèbank, te behouden. Spr. zegt, het surplus, hetgeen hef verschil is, tusschen spaarkas, deposito en crediteuren eenerzijds en de uitstaande credieten ander zijds, Is noodig om de direct opvraagbare gelden uit te leunen betalen. Wij moeien dus zorgen voor een goede liquide positie. Is het surplus te klein, dan kan dit tenge volge hebben, dat men op een moment niet aan zijn verplichlingen kan voldoen (het geen circa een jaar geleden op verschillende banken geschiedde), doch dit moet men voorkomen, daar dan het vertrouwen in deze instelling verloren gaat. Is het surplus echter te groot, vermindert dat de rentabili teit van de onderneming. Spr. zegt, de Hanzèbank beoogt niet op de eerste plaats winst, hoewei winst maken noodzakelijk is, om de bedrijfskosten ie dek ken. De bedrijfskosten worden echter na verhouding geleidelijk 'minder, daar de op riehtingskoslen weggewerkt zijn. Spr. zegt, men moet niet alleen vlottende middelen hebben voor 't surplus, doch ook de credieten moeten zoo vlottend mogelijk gemaakt worden. Spr. zegt het aandeelenkapitaal is de laat ste twee maanden met pl.m. f 60.000 uil- gebreid; hef deposito liep iets terug en de spaarkas ging vooruit. De aandeelen zijn groot 200 en worden direct volgestort. Spr. zegt, niet alleen bij ons breidt ct» cre- dietaanvrage zich uit, doch ook bij de neu trale middenstandsbank is zulks het geval. Velen die bij ons komen zijn bij anderen afgewezen. Spr. hoopt, duidelijk gemaakt te hebben, dat uitbreiding van het aandeelenkapitaal noodzakelijk is. De voorzitter dankl den heer Bomers voor ziin duidelijke uiteenzetting. Er is wel eens getwijfeld aan de soliditeit der Hanzèbank, toen heeft zelfs een onderzoek plaats gehad, waarna alle ongerustheid geweken was. Gevraagd wordt of per sé het crediet Zes maal per jaar omgezet moet worden, waar op de heer Bomers antwoord!, dat de voor schriften aldus luidden, doch dat de Hanzè bank niet zoo hardvochtig is, om direct 't crediet in te trekken of te verlagen als men er eens iels beneden blijft. Ieder geval moet dan ee,hfer op zich zelf beoordeeld worden. De heer Somers en de voorzitter betoogen beiden, dat het, en in 't belang der aandeel houders, en in 't belang der spaarders en deposanten, en zeer zeker ook in 't belang der credielnemers is, wanneer niet roekeloos credieten verstrekt worden. De Edelachtbare heer Burgemeester vraagt welke voordeelen de Hanzèbank oplevert, in verhouding tot an dere banken. De beer Somers antwoordt, dat de Hanzè bank hij crediet verleenen en anderzins een heel ander systeem volgt, dan de andere Banken, aldaaT is de garantie tot behoud van 't crediet zeer gering. De Voorz. wenscht daarna den heer Somers succes toe met bet plaatsen van aandeelen en sluit de vergade ring met den Christelijken groet. Vriendenkring H. Sacrament. De Vrienden kring hield Dinsdag j.l. hare jaarvergade ring. Na voorlezing en goedkeuring van no tulen,, jaarverslag secretaris en peningmees- ler, kwam het punt: Bestuursverkiezing aan de orde. Bij acclamatie, werden de aftreden de heeren: P. Groot, J. de Beer en K. Al, herkozen. Daarna leidde de voorzitter het punt: „Stille Cmgang" in. Beslaten werd, dat de deelnemers op Zaterdag 17 Maart a.s. des avonds 11 uur in de Parochiekerk te zamen zullen komen, tot bijwoning van een kort Lof met uitstelling en predikatie. Vertrek naar Amsterdam om kwart voor twaalf. Na den Omgang een H. Mis in de Krijtberg om half zes. Vertrek van Amsterdam met den trein van 7.12. Medegedeeld werd, dat bij 't Bestuur gebedenboekjes te verkrijgen zijn van 't Genootschap van 't Mirakel van Am sterdam it f 0.23. Na eene belangrpe rond vraag, hield de Geestel. Adviseur een schoo- ne toespraak, Hierna sluiting. Waar ieder jaar een flink aantal uit onze Parochie optrekt ter Heilige Stede, daar twijfelen we er niet aan of ook nu zal de belangstelling groot zijn. Nieuwe toren. Eindeliik zullen de Krom- meniedijkers hun z!n krijgen: de toren wordt opnieuw gebouwd. Vrijdag 9 Maart heeft de aanbesteding van timmer-, loodgieters- en schilderwerk plaats. Burgerlijke Stand. Geboren: Nieolaas, z. v. N, Jonker en W. Molenaar. Johanna Eli sabeth, d. van E. de Goede en A, M. J. Charmant. Ondertrouwd: Jan Nieolaas Vrcdenburg van Westzaan en Johanna van Wijk. Getrouwd: K. Jak, wedr. van A. Bakker en H. Chr. Booth, Onderling Begrafenisfonds. Waar velen onzer lezers betrokken zijn bij genoemde vereeniging. meenen wij goed te doen het voornaamste uit 't jaarverslag van den pen ningmeester te melitcn. De kasrekening be droeg in onivangs' en uilgaaf 17973,51. By de winst- en verliesrekening kon het winstcijfer, dat 't vorig jaar f 3619.09J4 bedroeg, gebracht worden op f 4976.21, De post toename wiskundige reserve, be rekend over de laatste drie jaren, bedroeg 1026.64, zoodat de vereeniging een kani- taalvermeerdering had van 2383.75. Dat gunstig cijfer valt te meer op, daar do ont vangsten der premiën f 2043,34 bedroegen. De balans, welke opgemaakt was door. den wiskundigen adviseur Dr. J. P. Janse, gaf een kapitaal aan van 18056.52, 't welk verdeeld was in de volgende drie posten: wisk. reserve 4813,84: overreserve 8166.47; winst 4076.21. Het ledental was vooruitgegaan met 54 en bedroeg thans 1107, met een wekelijksche premiebetaling van 30.45. De aftredende Bestuursleden: Jb. Kloos ter, W. Dekker en 3. Pos werden herkozen, terwijl in de plaats van den aftredenden, niet herkiesbaren commissaris K. Kuiper, gekozen werd de heer W. Berkbout, „Kunst en Sporf'. De heer A. Dral, voorz, van den Bestuurderenbind K. en S„ heeft als zoodanig bedankt. Als opvolger werd ge kozen de heer M. Schots, terwijl in de plaats van den heer K .Wouda tot secretaris werd aangewezen de heer J. v. d. Laan Sr., Van Hoogendorpsfraaf. R.K. Kiesvereeniging. Dezer dagen verga derde in café „De Zon" onder voorzitter schap van den heer C. Zwetsloot de R.K. Kiesvereeniging. Nadat de door den secre taris en penningmeester uitgebrachte versla gen waren accoord bevonden, werd door den secretaris namens de commissie van reglementswijziging rapport uitgebracht. Be sloten werd dat in het vervolg de bestuurs verkiezing twee keer gesplitst zal worden, dat in het bestuur geen neef en nicht zit ting mogen nemen en de leden van het bestuur minstens 21 jaar moeten zijn. Hierna kwam het rapport derzelfde com missie over een straks voor den gemeente raad te gebruiken kiesstelsel. In de eerste plaats brengt de voorz. een woord van dank aan de commissie, die goed werk leverde. Besloten wordt, dat aan de thans beslaan de commissie zouden worden toegevoegd de professoren Volet en Visser om te trachten de fouten die prof. Aengenent er in ziet, er uit te halen. Tot 15 Maart kunnen, naar medegedeeld werd, bij een der dagelijksche bestuursleden candidaten worden ingeleverd en dat 5 kiezers (leden) een candidaatlijst kunnen inleveren van hoogstens 10 candida tes Men mag ook meerdere lijsten onder teekenen. Ten bewijze dat de candidaten er mede accoord gaan, moeten zij de lijst tee kenen. Ter bespreking der candidaten zal 19 Maart a.s. wederom een vergadering gehou den worden. Hierna rondvraag en sluiting. De Hanze. Gisterenavond vergaderde in café van den Berg de afd. Noordwijkerhout van de Hanze. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer N. H. de Klerk, deze bijeenkomst, welke maar zeer matig bezocht was, met dbn Chr. groet en heette de aan wezigen welkom. Spr. sprak er zijn voldoe ning over uit, in deze vergadering welkom te kunnen heeten den heer C. J. M. Lomers van het Centraal Hanzebureau uit Amsterdam en den heer F. van der Eerden uit Lissen. Spr. zette nu in het kort uiteen, waarom de leden waren bijeengeroepen n.I. om door een des kundige te hooren uiteenzetten, de positie van de N.V. Hanzèbank in het bisdom Haarlem. Spr. vertrouwde, dat de aanwezigen met gxoote aandacht den spreker van dezen avond zouden volgen en gaf hierop het woord aan den heer Lomers voornoemd. Deze het woord nemend, ging dan allereerst na, aan welke regels een bankbeheer moet voldoen, wil het goed worden genoemd. Om nu na te gaan of de Hanzèbank aan deze vereischten voldoet, gaf spr. ieder aanwezige een staat, vermel dende eenige gegevens omtrent de ontwikke ling en de tegenwoordige positie der N.V. de Hanzèbank in het bisdom Haarlem. Een en ander over de laatste vijf jaren. Volgens spr. behoort een zekere verhouding n.L van 18 te bestaan tusschen het geplaatste aandeelen- kapitaal en de uitstaande credieten. Uit de verstrekte gegevens toonde spr. aan, dat de Hanze deze verhouding steeds heeft bewaard. Wil een bank aan alle credietaanvragen kun nen voldoen, dan moet natuurlijk het ge plaatste aandeelenkapitaal voldoende groot zijn. Willen dus de Hanze-leden dat aan alle crediet-aanvragen kan worden voldaan, dan moeten z>{ ooik zorgen, d-ait er aandeelen kapitaal voldoende is. Spr. spoorde /daarom de leden in hun eigen belang aan, te zorgen voor de plaatsing van aandeelen en dit dus niet speciaal in het belang der bank zelve, maar in het belang der leden in de eerste plaats. Uit deze leerzame en inter- ressante lezing vermelden wij overigens nog, dat de Hanze thans 60 kantoren heeft op 49 plaatsen, geheel naar de eischen van het be drijf ingericht en met geschoold personeel be zet. Na de lezing werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, omtrent punten, welke aan duidelijkheid te wenschen moch ten hebben overgelaten. De heer van der Eer den uit Lisse gaf den goeden raad, een com missie te benoemen, die zich speciaal zou be lasten met de plaatsing van aandeelen. Hier toe werden aangezocht de heeren L. van Hensbergen en J. J. Boelen, bankdirecteur, wellke beiden deze taak aanvaardden. Aan het slot der vergadering dankte de voorzit ter de beide sprekers voor hun interressanle mededcelingen en do aanwezigen^ waaron der ook den Eerw, Geest. Adviseur, voor hun aanwezigheid, waarna sluiting op de gebrui kelijke wijze volgde. Werkloosheid. Rij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling alhier, staan thans nog 27 personen ingeschreven. Vcreenigingsnieuws. Het bestuur der ver eeniging tot steun bij verpleging in een zie kenhuis „St. Lucas", heeft succes van haar werk. Het getal betalende leden nadert de 200, En velen moeten nog worden bezocht. Op een enkele uitzondering na laten alle gezinnen zich inschrijven. Jubileum. Op 18 Maart a.4., zal Jac. v. d. Berg Mz., 25 jaren in dienst zijn bij de firma A. Guidemond en Zoon, zeer zeker zal deze dag voor dezen eenvoudige» maar stoeren werker niet onopgemerkt voorbij gaan. Verkiezing gemeenteraadOp de voorloo- pige groslijst voer de a.s. gemeenteraads verkiezing komen nog de namen van 37 can didaten voor. Van het oorspronkelijke getal 172, zijn er dus heel wat komen te verval len. Onder de vrouwelijke candidaten be stond blijkbaar weinig animo voor de func tie van raadslid, daar alle ingekomen vrou welijke candidaten ie kennen hebben gege ven, niet in aanmerking te willen komen. De stemming voor de 15 candidaten voor de definitieve groslijst zal gehouden worden Donderdag 15 Maart a.s. Het bestuur dor R.K. Kiesvereeniging zal hiervoor zitting hou den des namiddags van 1—8 utir, in het dorp in café v. d. Berg, in de Zilk in café de Groot en aan de Vlashoven in café v. d. Slot. Aanbesteding. Door het Bestuur der spaarkas „Onderlinge Steun", onderafd. van den R.K. Volkshond, afd. Noordwijkerhout. werd dezer dagen de 2e levering van brand stoffen in dit seizoen aan haar leden aan besteed De levering werd gegund als volgt: aan E. Bakker, eierkolen ft f 2.19 per H.L.; aan A. de Winter Nz. stukkolen ft 3.48 per 100 Kg, cokes ft f 1.58 per H.L., aan J. v. d. Wcijden, Belgische anthraciet II 3.70 per H.L., haggertnrf- I f 1.20 per 100 stuks. Deze leveranciers zijn allen in deze gemeente woonachtig. affr.; 2. B. Waterlanden 3. J. Th. Groene- veld; 4. J P. Nijssen. aftr.; 5. J. P. Hand- graaf, aftr.; 6. C. Diependaal, aftr. Door Santpoort: 1. J. P. Nijssen; 2. 3. P. Handgraaf; 3. C. Diependaal; 4. G. P. Lan- gendijk; 5, G. Bart, 6. J. J. Duijn. Door IJmuiden: 1. J. Zwanenburg; 2. W. Voogt; 3. H. H. Osendorp; 4. E. Zwager; 5. J. Mooij. Door Velseroord: 1. J. P, Nijssen; 2. J. P. Handgraaf; 3. G. P. Langendijk; 4. P. J. Maas; 5. P. van Zutphen; 6. A de Haas; 7. F. Strijbosch; 8. Ch. Duijn. Naar het concours. De Harmoniekapel De Eendracht der Kon. Papierfabrieken en de R.K. Harmonie St. Caecilia zulten deelne men aan het muziekconcours te Koog aan de Zaan, uitgeschreven door de Zaanlandsche Kapel aldaar. z Benoemd. Tot tijdelijk opzichter bij het bedrijf Openbare Werken is benoemd de heer. E. M. Jonker. Burgerlijke Stand. Geboren: Job Damia- nus, zoon van W. van der Peet en M. G. van Leeuwen. JacobaT Catharina, d. van A. G. Beyk en J. H. v. Ruiten. Nieolaas Cornells, z. van J. C. Ruigrok en C. P. van Rooyen. Cornelia Johannes, z. van J C. Randsdorp en K. E. Koelewijn. Johanna Petronella, d. van G. van der Drift en M. J. Verhoeven. Overleden: Jan Jacob Guldemand, 20 H. C. van Steyn, 12 jaar. 3. Hesseüng, ond 11 m P. de Hey, wedr. van A. War merdam, 73 jaar. Toewijding aan het H. Hart. Dinsdag a.s, zal de plechtige toewijding aan het H. Hart plaats hebben. De leden der organisaties, die gewoon zijn in hel R.-K. Veireendgingsgebouw te vergaderen, wordten verzocht aan de plech tigheid deel te nemen. Des morgens algiem. H. Communie. Donderdag vergaderde de K. S. A„ om eqpge bijzonderheden omtremt de plechtigheid, de organisaties betreffende, te regelen. Pater Joachim van de H.H. Harten, zal een predicalic houden. Verder za:l er stem mige muziek ten gehoore gebracht worden. Sint Deus Dedit. Op de gisteravond gehou den vergadering van den Modernen Landarb. Bond, afd. Hilegom, waarin het laatste voorstel der Bloemistpatroons werd bespro ken, heerschte algemeene ontstemming ever de halsstarrigheid der Patroons. Na breede bespreking werd door eenige leden een voorstel ingediend het aanbod der patroons te verwerpen en het Hoofdbestuur te machtigen stappen te doen bij de Hoofd besturen van R.K. en Chr. bonden een voor stel te doen om op den grondslag van het oude contract een staking te proclamesren. DE RAADSVERKIEZINGEN. Geachte heer Redacteur. De gemeenteraadsverkiezingen. Door de R.K. Kiesvereenigingen in onze gemeente zijn de volgende personen op de groslijst ge bracht: Door Wijkeroog: 1. G. P. Langendijk, Nu de plaatselijke stembusstrijd voor den gemeenteraad nadert en men in veel kiesvereenigingen candidaten inlevert en al stemmingen plaats hebben, meen ik ten gun ste van de zittende leden, en vooral waar het aantal raadsleden .moet worden uitgebreid, te moeten^ spreiken. Ik ben geen raadslid en pleit dus niet voor mij zelf. Wat iik hier onder zeg gen ga, betreft de plattelandsgemeenten, niet de steden. Ik woon op het platteland. Dat niet altijd ernstig hel algemeen belang onder het oog wordit gezien, blijkt wei uit een onlangs in dit blad voorkomend bericht, dait eir in eene gemeente van plm. 4600 zielen 171 candidaten zijn ingeleverd bij 't bestuur der kiesvereeni ging, waaronder 13 dames. Is dat niet solle^ met den ernst van de zaak? Is het niet treu rig dat men ziftende leden op de „wipplank" zet? en waarom? Is het soms om een persoonlijk feit? Of soms, ondanks de man goed, zelfs een zeer goed raadslid is, uit antipathie? Of kan het zijn, zij in hun zittingsperiode(n) niiet genoeg gepresteerd hebben of deze of gene zaak niet voldoende naar voren hebben gehaaid? Als het om die redenen is, dan speelt men een voudig met het algemeen belang, want met de zitting van een goed lid wordt toch het al gemeen belang gediend. Ik waarschuw u, kie zers en propagandisten, laat u niet misleiden door belofte in schoonklinkende woorden, doch onderzoeik voor u persoonlijk de houding en redeneentag van hen die met bovengenoem de redenen propaganda maken voor hun zetel, ten koste van een zeer goed raadslid. Zoudt ge denken dat een nieuw eenvoudig platte lands-raadslid zonder kennis van gemeente zaken en routine, heter is dan een raadslid met vele zittingsperioden, »1 is het ook maar één periode, ahhtcr den rug? Hebt ge de ze kerheid dat zij, diie de plaats innemen van de naar huis gezondenen, u heter zullen vol doen? Ik wil u wijzen op hot feit, dat wil men als raadslid goed kunnen mfrepraten en men heeft niels meer dan lager onderwijs genoten, men zeker meer dan één zittingsperiode ach ter den rug moet hebben, om zoodoende ken nis van gemeentezaken en routine te krijgen. Wilt ge dit niet aannemen, welnu dan zult go blijven zoeken en iedere 4 jaren blijven stemmen (als het stelsel niet wordt gewijzigd) tot aan den jongsten dag, en dan zijt ge nog niet bevredigd, terwijl ge het algemeen belang niet dient, en, bedenkt wel dat daaronder ook hot uwe, persoonlijke belang begrepen is. Als ge, ondanks mijn regels, dan toch Zit tende raadsleden naar huis wilt sturen, dan moet u beginnen in uwe kiesvereeniging, bij 't punt bespreking can did aten (liist)en openlijk moeien bewijzen, waarom zij heen moeten. Als ge dalt bewijs wilt leveren in strikten zin, moet ge een gevolgtrekking waar en ze ker maken; wilt ge een bewijs in wijderen zin leveren, dan moet ge( redenen en gronden aan voeren voor uw uitgesproken meening. Ik zeg u. dat kunnen en durven vete .'kiezers niet. Het oude spreekwoord: „spreken is mil ver, zwijgen is goud", kunt ge wiel op den achtergrond! schuiven en naar voren halen. „Zwijgen geldt niet meer, spreken is de kunst". Maar dan moet er gesproken worden, zooals de logische denkordendng of redeneering on-s leert, m.a.w. een goede en zuivere rangschikking der be grippen en ondj.deelen, welke voeren tot de kennis der „waarheid'' en het verwerven van wetenschap. Als men dat kam, spreekt men gematklkelijk, heeft men 't onderwerp goed onder den .knie, zal men graag gehoord wonden, terwijl bij het tegendeel men vervelend is. Ais de zittende leden mensehen zijn met een groot verstand, die met praCtische voorbedden een geschil lot oplossing kunnen brengen, dan zou ik u willen adviseeren: laat mitten, wat zit, een ver andering geeft niet altijd de gewenschte ver betering. En iemand, die buiten de zaak staat en constant aan het woord is, heeft niet al tijd het rijkste verstand. Daarom, kiezers, zet all« persoonlijkheden opzij, raadpleeg trw van God gekregen gezond versland en houdit u aan de zittende leden vast, die toch blijk hebben gegeven onderscheid te kennen tussohen per sonen en zaken. Nogmaals, mankt propaganda voor de zittende leden. U, Mijnheer de Redacteur, dank ik voor de verleende plaatsruimte, Zoo gaat het goed. De R. K. Volksbond is de grootste vereenigiing, die deel uitmaakt van' de K. S. A. De medewerking dezer Organisa tie valt steeds te roemen. Zoo ook nu weer, svaf betreft de reclame voor de wapenschou wing van aanstaanden Maandag. De heer Castricum hield tijdens den Licht- oedetenavond een krachtige toespraak tot de honderdien aanwezigen en.... het resultaat was de verkoop van ongeveer honderd plaats- kaarten. Dat is prachtig. Wij zijn er zeker van, dat morgenavond in „St. Bavo" de kaar ten ft tien cent weg zullen vliegen. De Katholieke Kring omvat onze burger jongelingschap en de ijverige Voorzitter, de heer vam der Piigge riep in een krachtig en pittig stukje z'n Leden naar'de Massa-verga dering, Ferm zool De jonge mannen kunnen we niet missen. Ook de KringbantV zal pre sent zijn. De VrouwenbondI Er gaat mieits boven den Vrouwenbond. Daar is altijd medewerking en geestdrift. Mejuffr. Peelers beloofde een krachtig artikeltje in ons Plaatselijk Katholiek Dagblad te zetten. Haar honderden Vrouwen zulten propagandist zijn- Zij geven het parool uit: „Aanstaanden Maandag in dichte drom men maar de Stads-Concertzaal." In lange rijen naar Van der Pigge, sdgarenhandel, in de Groote Houtstraat om daar een kaart te halen ft tien cent of a 25 cent gereserveerd. Mannen, Vrouwen, Zoons en Dochters, alten naar den prachtavond aan de K. S. A. De Hanze. Deze Middenstands-organasatie 'komt schitterend voor den daig. Honderden Leden zijm er vereenigd. En aan allen zond 't Bestuur een circulaire per post om Maandag avond met huisgenooten en vrienden op te komen. Hedenavond zal ieder Hanze-lid de uitnoodiging wel ontvangen hebben, want he- denimoTgen vóór twaalven werden ze gepost. Dat is spijtkers met koppen slaan. Zoo gaan we den goeden weg op. Allen helpen mee aan de reclame. Kam men zelf niet komen, geen mood, men spoort dn dat geval anderen aan om niet te verzuimen. Onzd vaandels op het podium zulten trotsch zijn op het drukke bezoek. We zullen ons dus allen (iedereen is welkom) morgen Zaterdag van een kaartje voorzien. Onderwijzers. Kruisvcrbonders, Leden vam Geloof en Wetenschap, Politiebond, Technici, Ambtenaren, alten op naar de Massa-^Vergade ring. Vooruit, we helpen alten mee! De' K.S.A. roept ons! LATERE KOERS 6 De Beurs opende heden: omgeanimeerd. Staatsfondsen, 5 pet. Nederland, 93Li pet. Indië 97)4. Culturen. Koloniale Bank 171. Indische Bank 129J4, Vorstenlanden 177, H. V. A. 475. Industrieele waarden. Jung-ens 57. O lie waarden. Koninklijke 412, Consala 124, Orion 30. Tabakken. Deli Mij. 319. Besoaki 47, Rot terdam Deli 16 Senembah 368. Rubbers. Amsterdam Rubber 146, Deli Batavia 811/,, Neder!. Rubber 66, Rolt. Tapa- noeli 25 M- Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 114, HoM. Boot 23, Kon. Holl. Lloyd 41/„, Japan- lijn 92, Paketvaart 104, Scheepvaart Unie 108)4, Marine 11K- Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 74 K, Steel 110 X, Smelting 68%, Ana conda 108, Cigar 89%, Atchison Topeka 107)4, Voting Rails 33, Denver 1%, Southern Pacific 99, Union Pacific 148. H. M, Tromp welk onder commando van den kapitein Ter Zee, Jhr. Rendorp te Smyrna vertoefde, zal naar Nederland terug- keeren en wordt einde dezer maand te Wil lemsoord verwacht. Onder zeer talrijke blijken van sympathie en waardeering, uit politieke en andere krin gen, vierde vandaag de oud-minister van Financiën, Mr. Kolkman, lid van de Tweede Kamer en van Gedep. Staten van Z.-Holland. zijn 70sten verjaardag. O.m. zonden de' Kamervoorzitter, het College van Gedepu teerden en het personeel der Prov. Griffier hem bloemstukken. Er was een druk bezochte receptie. Na Paschen biedt de R.-K. Kamerclub den jarige een diner aan. Noordwijkerhout, Maait 1923, Vr. Mag een brievenbesteller Candida at zijn voor de gemeenteraadSTOrtkiering? Antw. Candidaat in dik geval Maar ook zelfs lid van den gemeenteraad. Althans de wet verzet zich daartegen ndef. Wel zal de brieven, beslelter vermoedelijk toestemming moeten hebben van den directeur om zijn raadslid maatschap te kunnen waarnemen. Ook weten wij niet of wellicht de instructie van den brie venbesteller hem verbiedt lid van den Raad te zijn. Vr. Ik ben een dagmeisje, ik verdien 8 gld. met den kost per week. Hoeveel Rijksinlkom- slenfoelasking moet ik betalen? Antw. Ons niet bekend. Men wordt belas tingplichtig in de Rijksmkomstenibelastimg bij een zuiver inkomen van f 800. Eventueel© kost en inwoning wordt geschat en hangt van verschillende factoren af. O. m. vam de plaats der imvtoning welke wen, wat u betreft, nd«t kennen. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoeiamik ik. moet dienen bjj hot 2e Regiment Huzaren, lichting 1923? Antw. 12 maanden*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2