I LAATSTE NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS* VAN ONZC RAA0LO02C TELEFOON HARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. Hoor vervoederen, hei bekomt de dieren uit- •tekend en staat hoog in voedingswaarde. Ook hierin zijn verschillende variëteiten. Over het algemeen prefereeren we binnen- landsche boven buitenlandsche gerst, en de kippen ook. Zij eten de binnenl-ndsche grager. Goede gerst moet een gevulde ronde kor re! vertoonen. Zij heeft een wit-gele kleur en moet eenigszins vetachtig aanvoelen. De smaak is ilauw en deegachtig. In de gerst komt nog al eens een zeer schadelijk giftig onkruid voor, zeer kleine zwarte ruwe zaadjes, „bolderik" geheeten. Het is zaak, hierop nauwlettend toe te zien. Gerst moet luchtig en droog bewaard wor den; broeiing of vocht heeft mufheid tenge volge- tarwe wordt als hardvocder door de hcenders zeer graag genuttigd. Geven we haver, gerst en tarwe gelijktijdig, dan zullen de dieren de tarwe het eerst oppikken. Tarwe is riiker aan eiwit en koolhydraten dan gerst. Het bevat echter minder vet. In alle tijden van het jaar is het een best krachtvoeder. a s is een uitstekend hardvoer, waar mede men echter zeer voorzichtig moet zijn, daar het veel vet aanzet. Vooral voor eier- lcggen is mais niet bevorderlijk en geve men slechts minieme hoeveelheden. In het najaar, tijdens den ruitijd, is het een best voeder, dat de dieren op krachten houdt en dat bovendien den glans der veeren bevor dert. Als mestvoer is mais zeer goed. Erwten zijn een uitstekend boender voeder; zij zetten kracht aan, zonder dat ze de dieren vet maken. Booses voedere men aan hoenders nooit. Boekweit staat in zetmeelgehalte ver beneden tarwe en gerst en bevat niet veel vet. Het is echter een voor de dieren gemak kelijk verteerbaar voeder. R ij s t is een gemakkelijk verteerbaar voeder, hoewel arm aan voedende bestand- deelen. Vooral bij een gestoorde spijsverte ring en voornamelijk bij diarrhee bewijst het goede diensten door de gemakkelijke ver teerbaarheid. Hennepzaad is een goed wintervoe der. Vooral bij strenge koude is het uitste kend, doordat het meewerkt tot verhooging der dierlijke warmte. In den zomer geven wij bet niet. Rogge is zwaar te verteren, terwijl het bovendien zeer verhittend werkt. Het is als pluimveevoeder derhalve allerminst aan te raden. DIOC. R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Oprichtingsvergadering. In het American-hotel te Amsterdam werd Donderdag de eerste algemeene vergade ring gehouden van den Diocesanen R.K. Jongen Vrouwenbond in het bisdom Haar lem. Aan de Msb. ©ntleenen wij daarover het volgende Ter vergadering waren aanwezig een groot aantal eerw. heeren directeuren en bestuurs leden van afdeelingen van den R.K. Jonge Vrouwenbond, alsmede van groepen, groeps- gedeelten en patronaten. Na opening door den voorzitter, den wel- eerw. heer W. H. Kooy, van Amsterdam werd een kort overzicht gegeven van de werkzaamheden der diocesane commissie van den R.K. Jonge Vrouwenbond, die de oprichting van een Diocesanen Bond voor bereidde en statuten en Huishoudelijk Regle ment ontwierp. Daarna kwam aan de orde de oprichting op de basis der statuten, welke reeds de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat verwierven. De statuten werden in hun geheel, zonder bespreking vastge steld, waarmee de oprichting een feit werd. De voorzitter bracht naar aanleiding daarvan een woord van dank aan den R.K. Vrouwenbond en den Bond van Meisies- p3tronaten, die met liefde het offer hebben gebracht, om der meisjes, die thans in den R.K. Jongen Vrouwenbond zijn onderge bracht aan deze organisatie af te staan, nadat zij zelf eenigen tija de zorg voor haar hadden gehad. Vervolgens werd het ontwerp-huishoude- lijk reglement in bespreking genomen. Be treffende de leiding van groep B werd be sloten dat deze zal worden toevertrouwd aan een priester-directeur, bijgestaan door eenige bestuursleden benoemd of gekozen volgens de statuten of het reglement van de groep Het ontwerp gaf aan bijgestaan door eenige bestuursleden, benoemd door het bestuur van de plaatselijke afdeeling van iden Dio cesanen R.K. Vrouwenbond. Het huishoudelijk reglement werd voor- loopig voor den tijd van een jaar vastgesteld. Het bestuur, reeds bestaande uit den wel- eerw. heer W. H. Kooy, directeur, mej. F A. M. Peeters en mevr. M. Maane-Arends (beide laatst en aangewezen door den R.K. Vrouwenbond) werd aangevuld door de ver kiezing van Mevr. Schouws-van Delft uit Haarlem, mej. M. Brom uit Amsterdam, mej. N. Cleophas uit Rotterdam en mej, M. Korte uit Delft. De Zeereerw. heer Rector J. G. Jansen, voorzitter van de inter-diocesane Jeugdcom missie hield daarna een inleiding over taak en werkwijze van het afdeelingsbestuur en over de verhouding tusschen algemeen en groepsbestuur, zoowel plaatselijk als dio cesaan. R.-K. UNIVERSITEIT. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben hun beslissing over het besluit van den raad van Nijmegen inzake de oprichting van een R.K. universiteit aldaar, verdaagd. VOOR DEN ZOMERTIJD. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.). heeft zich aangesloten bij de actie tot behoud van den Zomertijd. BELGISCHE ONDERSCHEI DINGEN, De Belgische gezant zal a.s. Zaterdagmid dag ten 4 ure, in het Gezantschapsgebouw aan den Langen Vijverberg, aan de te 's- Gravenhage en omliggende gemeenten wo nende personen, die onlangs onderscheidin gen van den Belgischen Koning hebben ont vangen uit erkentelijkheid voor de toewij ding in Nederland betoond ten opzichte van de Belgische uitgewekenen, die onderschei dingsteekenen uitreiken. VERZEKERING BIJ DUITSCHE MAATSCHAPPIJEN. Door de Ned. Ver. tot bescherming van de rechten uit polissen bij Duitsche Levens- verzekcrings-Maatschappijen te 's-Graven- hage is aan hare leden een kort verslag van de werkzaamheden der vereeniging en om trent den huidigen stam} van zaken gezonden, waaraan het volgende wordt ontleend Terstond na de oprichting der vereeniging heeft het bestuur zich gewend tot alle be trokken Duitsche maatschappijen en tot het Aufsichtsambt fur Privatversicherung te Ber lijn, waarbij werd voorgesteld onder auspiciën van het Aufsichtsambt besprekingen te voe ren. Daarop kwam een niet bevredigend ant woord. De onderhandelingen werden niet gewenscht 'geacht. Inmiddels had het be stuur zich in verbinding gesteld met ons dep. van Buitenlandsche Zaken, hetgeen ten gevolge had, dat de Ned. Regeering besloot met de Duitsche in besprekingen te treden ter behandeling der meergenoemde belangen. Van Duitsche zijde werden 7, van Nederlandsche zijde 3 gedelegeerden be noemd, van welke laatsten 2 adviseurs van onze vereeniging. Over de resultaten van deze besprekingen kan nog weinig worden meegedeeld. Wel is bekend, dat een voorstel hangende is om de besprekingen over de cijfers te schorsen en eerst dan voort te zetten, indien de voor. gestelde Zwitsersche regeling tot stand kwam. Door de bezetting van het Roergebied is een beslissing in deze noodwendig verschovent Het bericht in sommige Nederlandsche dagbladen als zou de Commissie het Zwitser sche ontwerp verworpen hebben, is onjuis- gebleken. Er is nog steeds geen besluit geno- en. De loop der onderhandelingen hangt niet af van deze Commissie, doch in meerdere mate van de wereldpolitiek. Daarom wordt aangeraden nog eenigen tijd geduld te oefe- 116Afgeraden wordt, hangende deze onder handelingen, faillissementen van Duitsche Maatschappijen aan te vragen, wijl dit den loop der onderhandelingen zeer belemmert. Eveneens wordt aangeraden, alvorens tot andere ingrijpende maatregelen over te gaan ten opzichte van rechten uit polissen, uit stel van premiebetaling enz., advies in te winnen bij de vereeniging. Indien een beslissing van de commissie van Herstel over het Zwitsersche ontwerp genomen is, of indien zich andere belangrijke feiten voordoen, daarmede verband hou dend, zal het Bestuur de leden er dadelijk van op de hoogte stellen. INTERNATIONAAL MIDDEN STANDSCONGRES. Het Zwitsersch Gezantschap brengt onder de aandacht, dat het Zwitsersche verbond van neringdoenden, welke organisatie den industrieelen en handeldnjvenden midden stand van Zwitserland omvat, besloten heelt het aanknoopen van internationale betrek kingen tusschen de organisaties van het am bacht en den kleinhandel der verschillende landen voor te bereiden en tot stand te bren gen en een oproep heeft gericht aan de leden van het voormalige internationale verbond ter bestudeering van de toestanden van den middenstand, aan de organisaties van den middenstands-handel, het ambacht en de klein-industrieën der verschillende landen, aan de uitgevers der middenstandsbladen, aan de overheidspersonen die zich met net middenstandsprobleem bezighouden, de staat huishoudkundigen en vertegenwoordigers der wetenschap met uitnoodiging deel tt netteo aan het Internationale Middenstandscongres, dat vermoedelijk in September of October 1923 in Zwitserland plaats vindt. Het Zwitsersche comité, dat onder voor zitterschap staat van den heer Dr. Tschumi, lid van den Nationalen Raad, moet worden aangevuld door vertegenwoordigers van an dere landen, welker organisaties bereid zijn mede te werken aan de internationale aan eensluiting van den industrieelen en handei- drijvenden middenstand. Het voorgenomen congres moet leiden tot stichting van een m- ternationalen Middenstandsbond* Aan het ontwerp der statuten voor den toekomstigen Middenstandsbond liggen in hoofdzaak de volgende gedachten ten gtond- SlaDoetAaneensluiting van den geheelen intellectueelen, industrieelen en handeldnj venden middenstand ter verzekering en be vordering van zijn ideëele en economische bcbnssn» a. door openbaarmaking en uitwisseling van ervaringen in de afzonderlijke landen op het gebied der wetgeving, der economie, der organisatie, enz. b. door het bewerken van de totstand koming van internationale overeenkomsten en maatregelen ter bescherming en ter be vordering van den kleinhandel, het ambacht en de vrije beroepen c. door opvoering van de middenstands- productie en goederenomzet. Lidmaatschap Leden van den interna tionalen Middenstandsbond kunnen zijn a. de landelijke verbonden van ambacht en bedrijf, van den handel en de kleinindu- strie, alsmede de landelijke beroepsorgani saties b. organisaties van vrije beroepen c. de instellingen ter bevordering van den middenstand (ambachts- en bedrijfskamers, kamers van koophandel, nijverheidsmusea, uitgevers en redacties van middenstandsbla den enz.) d. Overheidspersonen en particulieren van alle landen, die het streven van den I.M. B. steunen. r- MUI Mill UIT HET BEZETTE GEBIED. PARIJS, 8 Maart. Schweisgulh, directeur van het Crédit National, met een tijdelijke zen ding ra liet Roergebied belast, is te Parijs te ruggekeerd en heeft rapport uitgebracht over de maatregelen, die genomen zijn om de in ning te verzekeren van de belastingen, waar de geallieerden beslag op leggen. In overeen stemming met de Belgische regeering is de 'kolenbelaisting gewijzigd teneinde de geallieer den een waarborg te geven, tegen de depre ciatie van de mark. De belasting zal voor taan in niet gedepreoieerde deviezen omgere kend worden. Er zullen bijzondere maatregelen toegepast worden ten opzichte van de mijneigaren, tot dat deze zich aan de belastingbetaling onder worpen hebben. Het stelsel der uitvoercon- senten en derogaties van de uitvoerverboden is gewjjzigd. Sehweisguth voegde er aan toe, dat de inning der douane-gelden zich gunstig ontwikkelt. De ievensmiddelenivoorziening dex bezette steden kan thans alleen geschieden door het Fransche douane-cordon. Eveneens werd overgegaan tot beslag op het alcohol- monopolie en op de belastingen op tabak en wijn. De in beslagnemingen van belangrijke geldzendingen van de Rijksbank aan haar (kan tonen in 't bezette gebied worden gerechtvaar digd door het feit, dat de Duitsche regeering niet voldaan heeft aan haar verplichtingen udit de regeling voor het Rijnland, welke zij onderteeikend en waarbij zij moest voorzien dn de geldbehoeften van de Fransche bezettings troepen. Door aan de Rijksbank de cliehé's voor het drukken der bankbiljetten terug te geven evenals het klein geld, hebben wij te verstaan gegeven, dat het slechts van de re geering afhing, het in beslag nemen te ver mijden door te voldoen aan de verbintenissen, die zij te dezen aanzien op zich heeft genomen. DORTMUND, 8 Maart. 4500 weTkloozen hebben verklaard, dat zij zich ter beschikking van de Franschen zouden stellen, wanneer de gemeente den steun niet verhoogde. De ge meente heeft geantwoord, dat zij baar steun voor moeilijke dogen bewaart. De rijksbomd van apoorweglieden dreigt het eenheidsfront te verbreken, wanneer de arbei ders, die bij de troebelen van Februari ont slagen zijn, niet weder in dienst worden ge nomen. BERLIJN, 8 Maart-Volgens bericht uit Her- ve aan de „Vorwörts" is het Volkshuis, dat een van de mooiste vereenagingsgebouwen der socialisten in het Roergebied was, door die Fransche bezetting, die het een tijdlang be trokken heeft, thans ontruimd. Het gebouw bevindt zich in een schrikkeMjken slaat van vervuiling en beschadiging en tal van verdra gen zijn verdwenen. RECKLINGHAUSEN, 8 Maart Sedert de opheffing van de Schupo is de verhouding tot de bevolking veel gemakkelijker gewor den. DUSSELDORF, 8 Maart Gisteren zijn 567 wagons levensmiddelen de Roer binnengeko men. De werkloosheid neemt toe. Eiken dag melden zich wel een dertigtal perso nen aan om dienst te nemen in het vreemde-1 lingen legioen. De arbeiders veroordeeien algemeen de on verzettelijkheid van Cuno en hel voortzette®, van den tegenstand, Zij zijn van meening, dat Berlijn onderhandelingen moet aanknoop#! voordat de onmogelijkheid om den str/jd voort te zetten een capitulatie onvermijdelijk tH3<l k t. BERLIJN, 8 Maart Uit Dortmund wordt gemeld, dat de Fransche troepen weder weg getrokken zijn. Daar de Schupo-mannen, uit gezet of gearresteerd zijn, is de stad z/gnder eenige politiebescherming. MANNHEIM, 8 Maart De Fransche» heb ben vunmiddag de haven van Rliednan bezet DORTMUND, 8 Maart Het station SUngen- drehr is gisteravond weer vrij gegeven. BERLIJN, 8 Maart Volgens het Berliner Tageblatt is gisteren te Bodhem een, compag nie Marokkaan sche troepen aangekomen. ESSEN, 8 Maart De eerste burgemeester van Oberhausen, die in hooger beroep ge gaan was van een vonnis van don Krijgsraad te Breddenau, is weder veroordeeld. Hij gaat in cassatie voor het hof van cas/iatie te Parijs. In het land van Berg zijn /ie Franschen van Witterfeld naar Engelskirdhén en Land- lar gerukt. Van Engelskirchtfn. is een cava- leriepatroeije in de richting Duerunghausen gegaan. Ten zuiden van Lachen is de be zetting 3 kilometer naar het Westen uitge breid. In het district Mainz zijn alle spoorwegen stilgelegd, op een onheter/kenend lokaalspoor bij Wennesheim na. EEN DUITSCHE PROTESTNOTA. BERLIJN, 8 Maart. De Duitsche vertegen woordigers te Parijs, Londen en Brussel heb ben geprotesteerd tegen de jongste strafver ordeningen dier gen/Lieerde Rijnland-commis sie, waarbij het Dtvitsche spoorwegpersoneel bedreigd wordt rivet de hoogste tuchthuis straffen, met deportatie naar Belgische en Fransche gevangenissen en zelfs met de doodstraf. De protestnota zegt, dat het doel van deze ong/boord wreedfi bepalingen is de Duitsche spoorweglieden te dwingen in strijd, met li vin ambtseed en hun gevoel van vaderlandsliefde deel te nemen aan de actie van Frankrijk en België tegén Duitsdhland. De verordenin/gen der Rijnland-commissie openen de deur foor de ergste willekeur en zijn in strjjd mfit de memchelijkheid en rechtvaar digheid., ENGELAND, FRANKRIJK EN DE ROER BEZETTING. LONDEN, 8 Maart Reuter verneemt, dat, hoewel het niet waar is, dait er een formeel Eingeisch protest is gezonden aan Frankrijk over de Fransche bezetting van stukken grond gebied tusschen de bruggehoofden van den Rijn, de Engelsche regeering mondelinge ver- toogen heeft gericht tot de Fransche en ge wezen op den grooten last, <?Ae den Engeischen autoriteiten in 't Rijnland fs berokkend door de Fransche actie, die de Engelsche zone ge heel insluit. Er wordt op gewezen, dat de Engelsche hooge commissaris in het Rijnland geen deel heeft genomen aan het besluit van de Fransche en Belgische leden van de hooge commissie, waarbij dezen het gezag over die gebieden aam tóch trekften en de verantwoor delijkheid voor die daajd ook afwijst. LONDEN, 8 Maart. Bij het beantwoorden van een spreker, die vroeg of er eenige over eenkomst bestond tusschen Engeland en Frankrijk waarbij aan Frankrijk het recht werd ontnomen, «en afzonderlijk vredesver drag te maken, ter aanvulling van het verdrag vain Versailles, antwoordde Bonar Law: Neen. Elk aanvullend vijrdrag tusschen Frankrijk en Duitschland, waarbij het verdrag van Versail les woirdt gewijz/gd, vereischit de toestemming vaö de ander® onderteekenaars van. dat ver drag. ENGELAND» EN DE ROER-BEZETTING. LONDEN, 8 Maart. In het Lagerhuis is medegedeeld,, dat voorioopig door de commis sie van herstel nog geemerlei stappen zijn ge daan voor de uitbetaling der Ameriikaansche bezettingsp O-sten aan den Rijn. In verband met het protest van de Engel sche Kantier van Koophandel te Keulen over de bemoeilijking van het zakendoen, tengevol ge van het Firansche douanecordon rondom die Britjehe zone wordt medegedeeld, dat van F ransch-r zijde toezegging is ontvangen dat met tejTmoelkoming en in inachtneming der Engelstrie belangen zal worden opgetreden. HET AANSTAAND BEZOEK VAN POIN- CARé TE BRUSSEL. PARIJS, 8 Maart. Poincaré's bezoek te Bruststel is voorioopig op Maandag gesteld. Het 'heeft tweeërlei doei. Men wijst er hier op, dat geen bepaalde aanleiding tot het bezoek noopte. Slechts wil Poincaré het bezoek van Jaspnr en Theunds beantwoorden. Zelfs was het oorproiïkeUjk Poincaré's plan aanstonds na ie bespreking terug te keeren. Om aan de uat«!ioodigiing tot 'n gemeen-scappedijken maal tijd. gevolg te geven, gaat hij pas in den avibnd terug. Van Belgischen kant schijnt aan drong gekomen te zijn in zake organisatie in do Roer door aan generaal D-egouilte een of Oreer assistenten te geven en te bespreken hoe die temden na korter of langer tijd normale be trekkingen met Dujtschlaisd kunnen hervat ten. DE DUITSCHE NIDUSTjRIE EN HET HERSTEL. LEIPZIG, 8 Maart. Op een receptie ter eere van den rijkspresident heeft dr. Sorge, van hét rljksverbond van de Duitsche in dustrie, gezegd, dat de industrie bereid is, het uiterste wat zij kan te presteeren, mits haar de mogelijkheid daartoe gegeven wordt. Het gerucht, dat de Duitsche industrie den tegenstand aan de Roer saboteert door dien als hopeloos voor te stellen, noemde hij een leugen. TURKIJE EN DE GEALLIEERDEN. LONDEN, 8 Maart. Men verneemt, dat de Turk sche nota inzake -het verdrag van Lau sanne is opgesteld in een kabinertsritting, die 5 uur duurde en waarbij Kemal pasja, Reoef bei en Ismet pasja tegenwoordig waren. In de debatten werd vooral nadruk gelegd op het feit, dat de nationale vergadering zich in hoofdzaak keerde tegen de economische en financieel® paragrafen, zoodat dus als de strijd wordt hervat, het voor een ieder duide lijk zal zijn, dat de geallieerden op geldelijke voordeelen het verdrag laten afsluiten. Inmiddels schijnt het, dat de Turksche re geering begonnen is met het nemen van mi litaire voorbereidingsmaatregelen en met de versterking van eenige strategische punten. Dc Manchester Guardian is van oordeel, dat de zinsnede aangaande de „verwerping" van het geallieerde ontwerp meer als een formule moet worden beschouwd om de extremisten aangenaam te zijn, terwijl als de werkelijke kern van het besluit zal moeten worden beschouwd, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet tot er betere voor waarden zijn verkregen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LONDEN, 8 Maart. De handelingen van de conferentie te Lausanne, zooals die zijn vast gesteld door de verschillende missies, zijn thans bij het Lagerhuis ingediend. Er is een verslag aan toegevoegd van de niet officieele slotbijeenkomst in de kamer van Curzon in hotel Beau Rivage, op den-avond van Zondag 4 Februari gehouden. Uit dit verslag, op aan- tcekeningen van .den Engeischen secretaris gebaseerd, bijkt, welke krachtige pogingen de geallieerden op het laatst nog hebben gedaan om Ismet pasja nog tot onderteekening te bewegen o.a. door hem nieuwe concessies te doen betreffende Mosoei en de economische paragrafen. Er blijkt uit, dat, terwijl Ismet pa.-yja de concessies der geallieerden aannam, dat de Volkenbond zou worden uitgenoodigd, zjjn onderzoek van de kwestie van Mosoei een jaar op te schorten, hij het aanbod der geallieerden verwierp om sommige economi sche paragrafen voor later onderzoek te be waren. Ook de juridische paragrafen ver klaarde Ismet onaannemelijk, tenzij de ge allieerden verschillende belangrijke waarbor, gen wilden laten varen, waarop Curzon had geantwoord, dat de geallieerde deskundigen allerlei formules hadden voorgesteld, doch geenerlei tegenvoorstel van de Turken had den ontvangen, zoodat ten slotte op speciaal verzoek van Ismet deze formule was vastge steld, tot aanneming waarvan zij met de grootste moeite Bompard en Garroni hadden weten te bewegen. DE ENGELSCHE BEGROOTING. LONDEN, 8 Maart, De toelichting tot de marine-begrooting zegt, dat het personeel, naar verwacht wordt, op eind April met 20,000 zal zijn verminderd. Er wordt geen aanbouw var nieuwe schepen im 1923/24 voorgesteld. De begrooting voor luchtvaart vertoont een verhooging van 1,116,000 p.st, vergeleken bij het vorig jaar. LONDEN, 8 Maart. Nu de bezuinigingen, voortspruitende uit de conventie van Was hington, hun werking doen gevoelen, blijkt, dat op de begrooting van marine voor het a.s. dienstjaar met 7 millioen pd. kan worden verminderd. LONDEN, 8 Maart. De raming van het de partement van marine voor het a.s. dienst jaar bedraagt 58 millioen pd.st., tegen 65 mil lioen pd.st. in het loopende en 83.500.000 pd. st. in het daaraan voorafgaande jaar. De ramingen voor de luchtvloot bedragen 12 millioen pd.st., zijnde 1 millioen minder dan het vorige jaar. De eerste Lord der ad miraliteit wijst er op, dat hoewel nog niet alle groofe landen de conventie van Washington hebben geratificeerd, Engeland op die alge meene ratificatie is vooruitgeloopen en zoo goed als alle schepen, tot afschaffing waar van het verplicht is, heeft verkocht of ge sloopt. Deze daad van goed vertrouwen brengt natuurlijk risico mede, waarvoor de admirali teit niet blind is. Doch voor den belasting betaler ontstaat er door een gToote besparing, die anders eerst later tot uitdrukking zou zijn gekomen. Hij zeide verder, dat het niet het voornemen is, nieuwe schepen in het ajs. dienstjaar te gaan bouwen, doch alleen een kleinen post uit te trekken voor het bouwen van een type duikboot, waarmee dan het daarop volgend jaar zou kunnen worden be gonnen. BIJ DE ENGELSCHE LIBERALEN. LONDEN, 8 Maart. Men stelt zeer veel be lang in den brief van Lloydd George, waarin rleze het denkbeeld afwijst van de stichting van een nieuwe centrumpartij, welk denkbeeld ódk geen instemming vindt bij de onafhan kelijke liberalen, en tevens bevectigt, dat rijn volgelingen bereid zijn, met de onafhankelijke liberalen in het parlement samen te weiken, ter verwezenlijking van de liberale principes, en ten slotte Asquith uainoodigt, met hem een bespreking te houden over dé beste methode om een heTeenigtimg der twee liberale partijen te be werk stellagen. HET INCIDENT MET DEN AMERIKAAN- SCHEN CONSUL TE NEWCASTLE. LONDEN, 8 Maart. Het ministerie van bui tenlandsche zaken publiceert den tekst van de nota van einde December, Inzake het Ame riikaansche consulaat te Newcastle. In de nota wordt gezegd, dat Engeland op zijn standpunt moeit blijven staan en dat duidelijk is geble ken dart de consul het verstrekken van visa zoozeer vergezeld deed gaan van aanwijzingen omtrent die verkieslijkheid van het reizen met Ameriikaansche schepen, dat de Engelsche lij nen feitelijke schade ondervonden. Op dien grond gaf Engeland destijds aan 'de regeering te Washington in overweging, dien consul een andere standplaats aan te wijzen en verklaar de sich tevens bereid, nieuwe reglementen uit te werken, tezamen met de Amerilknansche autoriteiten, ten einde een herhaling van der gelijke feiten te voorkomen. De Engelsche re geering voegde er aan toe, dat haar klachten volstrekt nieit ongegrond waren, doch een al leszins voldoende basis voor haar onderzoek vormlcten. Alis verdehe tegemoetkoming was Engeland bereid, een en ander gedurende een maand geheim te houden, om Amerika ge legenheid te geven, de noodige maatregelen te treffen, zonder den consul openlijk te kren ken. IERLAND. LONDEN, 8 Maart. De strijd In de heuvels van Cahersiveen heeft zich ontwikkeld tot een van de zwaarste gevechten sedert de zen zomer. Hij duurde verscheidene dagen en ging tusschen een vierhonderdtal rebellen en Vrijstaatsche troepen, die in den loop van den strijd werden versterkt. De rebellen zijn thans teruggetrokken, met achterlating, naar gemeld wordt, van 21 dooden. De Vrijstaters hadden acht dooden. Aan beide zijden zijn vele gewonden. v LONDEN, 8 Maart. Een officieel commu niqué meldt een belangrijke vangst van re bellen, w.o. een geheele colonne met wapens en uitrusting in het graafschap Mayo, en ver schillende leiders in het graafschap Tippera- ry. Onder de laatsten was Malone, die sous chef van de staf van het republikeinsche le ger was sinds de gevangenneming van Liam Deasy, die onlangs de rebellen aanried, de wapens in te leveren voor het heil van Ier land. DE FRANSCHE KAMER OVER DE MARINE. PARIJS, 8 Maart, De minister van marine heeft in de Kamer verklaard, dat het vloot- programma, opgesteld in overeenstemming met het verdrag van Washington, wel 175.000 ton aan pantserschepen voorziet, maar dat Frankrijk er geen zal bouwen, teneerste om dat het type nog niet vaststaat, ten tweede omdat de Fransche financiën het niet veroor» loven en ten derde, omdat Frankrijk een vre» delievende politiek voert. De Kamer heeft op voorstel van den mi nister besloten de werven van Guerigny, die voor den bouw van pantserschepen dienden, op te heffen, DE BEWEERDE SAMENZWERING IN BEIEREN. MUNCHEN, 8 Maart. Naar de Korrespon- denz Hoffmann van officieele zijde verneemt, is het bericht van een Belgisch blad, dat in verband met de ontdekte samenzwering te gen de Beiersche constitutie ook graaf Bothmer zou zijn gearresteerd, niet waar. Eveneens is het niet juist, dat de beklaagden met steun van een vijandelijke mogendheid hebben gestreefd naar de losmaking van Beieren van het rijk. Zij zijn wel met verte genwoordigers van die mogendheid in onder handeling getreden, maar dat liep klaarblij kelijk alleen over een eventueele neutrali- seering van Beieren bij een mogelijke ver- bolsjewieking van Noord-Duitschland. Juist is daarentegen, dat geen enkele politieke persoonlijkheid oi organisatie van beteeke- nis met deze aangelegenheid iets te maken heeft gehad. CHINA. PEKING, 8 Maart. Het kabinet is afgetre den, voornamelijk omdat het weigert, den wenscb van Woe-pei-foe in te willigen, om diens partijgangers tot gouverneurs van de provincies Foekjen en Kwantoeng te benoe- AMSTERDAM, 8 Maart. Aanspelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte f 2.40 2.50; id. blauwe f 1.401.60; idem Eigenhei mers 1.501.60; idem bravo's f 1.50—1.60; idem roode star f 11.20; idem Blauwe Ei genheimers f 1.201.30; Noord-Hollandsche blauwe 1.201.30; Zeeuwsche Eigenheimer poters 11-20; Anna Paulowna Zandaardap- pelen f 22.50; Hillegommer Zandaardappe- len f 2—2.50, alles per H.L. AMSTERDAM, 8 Maart. Eieren. Veiling Prinsengracht. Aanvoer 160.000 stulks. Prijzen: hoogste f 7.50, midden f 6.50, laagste f 5.25, Handel vlug. l DELFT. 8 Maart, Boter. Ter maotkt waren: 9/8 en 5/16 v., tezamen 230 Kg. Prijs 2.50 -2.96. HOORN, 8 Maart Kaas. Aangevoerd 2 stapels fabrjetkakaas f 63, totaal 2 stapels, wegende 1678 Kg. Handeü goed. GOUDA, 8 Maart. Kaas. Aangevoerd 35 par tijen, handel flauw le kwal. f 6467, 2e kw. 6063, rijksmerk f 6268,50. Boter. Aanvoer red-, handel red. Goebober f 1.251.35; Wei boter aanvoer weinig 1.20 —1.30. Eieren. Aanvoer red., handel matig f 6.50 7.50 per 100 srtulks. Veemarkt. Mellkvee red. aanvoer, handel red. f 250500; vette varkens weiindg aanvoer handel vlug 46—47 ct. per Kg.; magere var kens groote aanvoer, handel stug 5055 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel matig 1825 per stuk; nuchtere kal veren groote aanvoer, handel flauw f 813. HOOFDDORP, 8 Maart. Tarwe nieuwe f 9.5010.50; rogge f 9.259.75; gerst che- vailier f 9.5010.25; haver 1011; witte dudceboonen f 1617; paardeboonen f 10.75 11.50; groene erwten 18-1-21; vale erw ten f 1416; geel mosterd f 2629; blauw- maanzaad f 5257; kanariezaad f 14.50 15.50, prijzen per 100 Kg. DANKBAARHEID IS MAAR ALLES. Een jongeman ontmoette een man, die hem met gevaar voor eigen leven uit het water had gehaald. Om zijn dankbaarheid te toonen, koos hij zijn redder uit als slacht offer van zijn oneerlijke praktijken: hij ver duisterde ten zijnen nadeele een bankbiljet van 251 Deswege stond de jongeman voor de Vier de Kamer der Rechtbank te Amsterdam te recht. Hij is al eens wegens een vermogens- misdrijf veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, Het O. M., mr. Wolfson, eischte thans ne gen maanden gevangenisstraf. Mr. Wesselius pleitte oplegging van een clemente straf. VOORWAARDELI K VEROORDEELD. De kantonrechter te Zaandam veroordeel de den arbeider Th. J. S. wegens het met- voldoen aan de hem bij de invaliditeitswet opgelegde verplichting betreffende het ver toonen van de rentekaart aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid, voorwaardelijk tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van één maand. PROVINCIAAL KREDIET VOOR NOODLIJDENDE TUINDERS. Men meldt van den LangendijkOns werd verzekerd, dat alleen aan den Langen dijk en omstreken voor meer dan 200.000 aan krediet gevraagd is over de verschillende Boerenleenbanken. Mocht de Provincie niet meer dan dit bedrag toestaan, dan is het te verwachten, dat de aanvragen ponds-ponds- gewijze zullen worden ingewilligd, aange zien ook uit andere tuinbouwstreken voor een aanmerkelijk bedrag voorschotten door middel van dit krediet zijn gevraagd. Dit is een goede afleiding voor ons, be woners van Neltlewood, wij hebben nu eeni ge dagen lang tot nadenken en dus een aan gename verandering. Hebt gij mijn man ge zien? Zoo even. Met juffrouw Ray? vroeg zij. Ja ik geloof dat hij met juffrouw Ray jvas. Zij lachte; maar die lach klonk niet meer welluidend als voorheen. Het was een ge dwongen lach, hoezeer zjj dit ook poogde te gerbergen. Zij ziin <ïe beste vrienden. Indien ik stierf, iets dat ik evenwel niet hoop te doen, als het van mij afhangt, geloof ik dal Her bert LeMy zou huwen. Wat een bekoring om een weinig rattenkruid in mijn thee te doen, Cannt! Dat is een akelige spotternij Ellen, zeide ik ernstig; en zij bevalt mij niet. Men moet toch met iets spotten. Canut; men moet zich te Netrtiewood een weinig op winden of van verveling sterven. En ik zeg u, dat ik nog niet wil .terven! - Alweer. Waar U mijnheer Wenford? hebt gij hem gezien? Vanavond nog niet. Hij is al vroeg gekomen; hij bewaart mijn waaier en bloemtuil, en ik houd mij voor de afwisseling of ook wei voor de opbeuring aooowat met hem op. Canut, wat trilt ge. Ik zag haar aan. Zij was dien avond opgewonden; hare wan gen waren hoog gekleurd; hare oogen scho ten vuur. Toen zij haar gelaat tot mij wendde, was er in haar blank voorhoofd een rimpel, die ik daar vroeger nooit gezien had. Ik kende haar zoo niet en zij maakte een treurigen indruk op mij. Ik moet Letty vanavond ook nog wat, plagen, ging zij voort. Ik terg die schoon» leeuwin, om het vuur uit die verwoestende blikken ta zien stralen. Ha, daar is mijn heer Wenford! Hij naderde terwijl hij sprak.. Ik herinnerde mij de opmerking ran me vrouw Ray dat de loodmijn hem zeer ge temd had; hij zag er zoo ernstig uit, eer bij ons herkende, maar later was hij weer al. voorheen. Goeden avond, mijnheer Gear. Zijt gij ook al, evenal wij op het feest van dat oude wijf verschenen. Wat gelijkt zij veel aan een afschuwelijke tooverheks in haar grijze kleed. Stil, men zal u kunnen verstaan, zei Ellen. O, daarvoor heeft iedereen mij al ge waarschuwd, zeide hij, onverschillig. Ik heb mij nooit de moeite gegeven om znijn woorden vooruit te bestudleren. Is h«t niet waar. Gear? Ja, het is maar al te; waar, mijnheer Wenford, 'Niet, dat ik mijn best niet heb gedaan om wat beschaafder manieren te leeren, zeide hij lachend; mevrouw Vaughan wenscht dat toch zooseer. Zij, arme misleidde vrouw h««ft een goede kiem bij mij qntdekt, en zij poogt die te ontwikkeien; ik ben haar zeer dankbaar voor zooveel belangstelling, en voor de verbetering, die zij bewerkt beeft. Ik heb mij nooit thuis gevoeld in het gezelschap van vrouwen, voordat ik uw zuster' leerde kennen. Moet ik u nu een* zeer schoon be danken voor die beleefdheid? vroeg Ellen. Neen, voldoe liever aan uw gedane belofte, en dans den volgenden dons met mij. Gaarne. -. Hij bood haar zijn arm aan en zij Ket hem los om met hem mee te gaan. Ik zie u straks weer, zeide zij tot mij, en zij ging heen. Ik volgde hen, zag hen plaats nemen aan den dans en sloeg hun levendig gesprek gade. Het verwonderde en bedroefde mij, dat Ellen zoo vertrouwelijk met dien man omging, met dien wanhopenden, gevalarijken, begin- selloozen man. Als zij daarin afleiding vond, dan was het vroegere leven van Mary Zitman misschien beter, dacht ik, dan had ik haar liever zenuwachtig en ontsteld gezien, zooals voor heen mijn vrouw was. Kon zulk een afleiding haar bovendien een oogeniblik doen vergelen? Ik dacht van neen, toen zij juist haar ge laat van Wenford afkeerde, en ik daarop zulk een versteenden, aan wanhoop grenzende gevoelloosheid zag uitgedrukt, dat ik, terwijl ik haar gadesloeg, had kunnen uitroepen: Ellenl Toen de dans was afgeloopen, geleidde m\jnbeer Wenford Ellen in de drinkzaal; de koude, bijna lcvenlooze uitdrukking was toen van haar gelaat verdwenen, en zij glim lachte. Ik wilde May opzoeken, toen Herbert Vaug han mjj tegemoet kwam en mij de hand reikte. Goeden avond, mijnheer Gear. Gij zijt laat gekomen. kl vrees dat ik wat te laat geko men 'ben. De feesten in Cumberland loopen vroeger ten einde dan in Londen, omdat de gasten verscheidene mijten hebben af te leggen, eer zij thuis zijn. Hebt gij mij vrouw ook gezien? Ja.zooeven. Zeker met mijnheer Wenford, voegde hij er vnoerschilUg bij. Ja, met mijnheer Wenford. Hjj is een grappenmaker. Ellen ver maakt zich met zijn zonderlinge invallen.... Ik laat haar tegenwoordig haar eigen zin doen, mijnheer.. Zoo, zoo. Het heeft eenigen tijd geduurd, eer wij elkander begrepen. Onze karakters zijn zoo verschillend, en dat gaf in den beginne wel eens botsing. Haar die tijden zijn voorbij, en het zla u zeker genoegen doen, te vernemen, dat wij tegenwoordig altijd de beste vrienden zijn. Dat verheugt mij zeer. Wij gaan ieder onzen eigen gang, en zijn zoo verstandig, ons niet met elkanders zaken te bemoeien. Zoodoende blijft tenminste de vrede bewaard. Ik hqop dat uwe wegen dan toch niet al te zeer uiteen loopen? Niet noemenswaardig; wij beklagen er ons geen van beiden over, zeide hij. Waar is Mary? Zij houdt geloof ik, mevrouw Ray gezelschap. Ik kom straks met haar praten. Wat worden or op zulke avonden verschillende plannen beraamd. Dat is wol mogelijk. Hij scheen geneigd te willen praten, en scheen ditmaal mqn gezelschap te ver langen. Wat sluimeren «r een menigte booze gedachten achter die glimlachende maskers, ging hij voort, hoe mengmaal beramen onze beste vrienden, op wie wij in leven en dood vertrouwd zouden hebben, een aanslag op ons geluk en onzen vrede. Iedereen is er op uit. alles ten nadeele van den naaste uit te leggen. Wat bedoelt gij? Niets bijzonders; ik spreek in het al gemeen. Hebt gij de oudere letterkunde be oefend? Niet zeer grondig. De romanschrijvers van den goeden onden tijd kwamen recht voor de zaken uit; 'n hunne werken lag een dieperen zin, en hunne levensbeelden waren meer overeen komstig de waarheid geschetst. Hunne schriften zijn wellicht een trouwe afspiegeling van hunnen tijd, zooals die van onze hedendaagséhe schrijvers het van onzen tijd zijn. Onze groote meester* zijn niet oprecht; zij durven de waarheid niet neerschrijven, sm de zeden van de negentiende eeuw niet te kwetsen. De tijden zijn niet veranderd «edert koning Karei en koningin Anna leef den, maar onze samenleving kan geen aan stoot ljjden, en daarom worden de zaken niet bjj den rechten naam genoemd. Gear, ik geloof bij al wat ons heilig is, dat de tijden boozer zijn dan voorheen! Hij zag mij doordringend aan; het onder werp had hem blijkbaar in vuur gezet. De hand, waaraan een lichte lederen handschoen stak, drukte mijn arm, toen hij die laatste woorden meer uitsisten dan sprak. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6