Iffpl;': Berichl Sensationeel Bericht aan liet Beachte Publiek I Een Prima Gem. Cosfuum, aller-modernste snit (streepjes dessin), in Bruin met Bood, Blauw met Wit en nog in 8 andere combinaties voor den prijs van 25 Gulden (concurrentie hierin is absoluut uitgesloten) Prima Gem. Costuum, Eng. Fantasiestof, 20 Gulden Wol Tropical Costuum (blind gem.). 35.— Gulden Ie klas Grijs Chatland Costuum 19 Gulden Jongens-Costuums vanaf6.50 Gulden Blauw Kamgaren Costuum, prima 27 Gulden Engelsche Fantasie Pantalons vanaf 2.50 Gulden ALLEEN GEVESTIGD fei^ï^P' x .."&F vvX&^yëirV -.•:■■■'■■ -'.- "-■■• V,•-■;■<■• ORDE EN ARBEID. KERK EN SSK00L. RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. UIT BOEK EN BLAD. INGEZONDEN. bericht door deze, dat met ingang van I Maart '23 zijn firma geïnteresseerd is bij een groote Kledingfabriek te A'dam, Van heden af zai daarom in onze zaak uitsluitend kleeding van e gen fabriek worden verkocht, waardoor wij in staat zijn voor elk kleedingstuk ten voüe te kunnen instaan, aangezien wij zelf de controle juitoefenen bij het fabriceeren. Dat door deze omstandigheden de prijzen onzer kleeding ver beneden die der concurrentie kunnen en zullen blijven is van zelf sprekend, omdat de winsten, die anders de H H fabrikanten, grossiers of andere tusschenpersonen ten goede komen en de ver koopprijzen van het goed aanzienlijk verhoogen, bij ons nu den kooper ten goede komen, daar deze nu in dit geval zijn kleeren Yan den fabr.kant betrekt. Dat het prijsverschil niet weinig is, zullen wij toonen door U eenige prijzen te noemen: en nog duizenden andere soorten voor prijzen ver beneden die van eiken concurrent. Onze prijzen zullen dan ook wel groote sensatie verwekken bij onze concurrenten, doch wij verzoeken U zich hier&an niet te storen, omdat in deze moeilijke tijden een ieder wel eens een buitenkansje kan hebben en per slot van rekening men alleen daar koopt, waar men overtuigd is, iets goeds voor den minsten prijs te bekomen. Komt dus allen naar onze reeds meer dan 30 jaren bestaande zaak en loopt niet in denzeifden tredmolen, door maar steeds te koopen bij den winkelier, die den naam heeft van „vroeg opstaan", want dat kost Uw geld. Weest koopman en geert uw oogen den kost. Beleefd verzoeken wij U op onzen naam en adres te letten, daar wij ondervonden, dat er winkeliers zijn, die onzen naam misbruiken. TEGENOVER DE RS.V. VAN DER SLUYS' VLEESCHHOUWERIJ. ,"W.i ,- ,/W" 2- «jfi-V- \r>" •-!»',:VA,V-v.': --it's y 'it »«"- -/>...r* AfiC.' ^jlgjjjaR *-^'vöfc*4>^C'i i^Sy^ ?$r«Yi --j»^ - -,_;••'• y*V.. .-' V.» .V '*w' '-*»•■■> .-.f_ 'vr^'Vv^,' .''■'"\i •>- DRINKWATER VOOR VEE. Evenals vpor den mensch, is ook voor lie? vee goed drinkwater voor de verschillend» verrichtingen der levensfunctiën noodig. Hoofdzaak is dat het drinkwater zuiver eg van goede temperatuur zij. Met het onzuivere drinkwater kunnen nief alleen soms schadelijke stoffen, maar ui poelen en plassen worden ook dikwijls scha delijke bacteriën en parasieten ais doo( schapen en runderen de leverbot opgenot men. Goed drinkwater moet frisch, helderj kleur- en reukloos zijn; het moet weinig n vooral geen rottende organische stoffen be vatten en niet te hard zijn, d.w.z. niet te veel kalkzouten bevatten. De hoeveelheid drinkwater, welke hef vee noodig heeft, bedraagt ongeveer drie a' zesmaal de hoeveelheid droge stof in het voeder. Het beste is, dat de dieren drinken kunnen, zooveel en zoo vaak zij er be hoefte aan hebben. Per dag kan men zoowat rekenen voor een rund 3050 L„ voor een paard 2030 L: en voor een schaap 1.56 L. Melkvee heeft de grootste hoeveelheid noodig. Wordt eenig zout bij het voeder gegeven, zoo wordt in den regel meer gedronken. Zoowel het bijvoeren van zout als het geven van meer water verhoogt de hoeveelheid om loopend eiwit in het bloed en in de weefsels. Voor melkvee is dit zeer gewenscht, voor mestvee moet het beperkt blijven. In de meeste gevallen dient matig koud, frisch water van 15 a 16 gr. C het meest aanbeveling. Te koud water is altijd nadee- lig. Water, warmer dan 15 a 16 gr. C. ver slapt in den regel te veel. UIT HET BOUWBEDRIJF. Het conflict in het bouwbedrijf breidt zich hier geleidelijk uit. Dagelijks wordt het aan tal stakers met enkelen vermeerderd. Thans is ook het geheele personeel in dienst van Gebr. Voormolen, ongeveer 50 man groot, dat reeds gedeeltelijk het werk had neerge legd, in staking gegaan. Een groot blok wo ningbouw aan de Geuzenlaan is hierdooi stilgelegd. PATER A. G. M. VAN ES. O. P. In den ouderdom van 82 jaar is Woensdag te Amsterdaqj overleden de Zweer.Eerw. pater A. G. M. van Es. O. P., oüd-Pastoor der parochie van den H. Dominicue, aldaar. MELKVERVALSCHING. Tot 1500 boete veroordeeld. De kantonrechter te Tholen heeft den landbouwer M. G., uit Oud-Vossemeer, we gens het toevoegen van 70% water aan zijn melk veroordeeld tot f1500 boete. De eiscb van het O. M. was f 1000. kelijk onvermogen en dergelijke vallen hier buiten, ze krijgen zelfs met goedvinden der Directie al hun gestorte gelden met rente terug. Ik hoop nu dat we hebben begrepen, dat we een goede katholieke zaak steunen als we ons aansluiten bij de N. S. V. K. Gij helpt zoo tot opbouw van 't katholieke ge loof. Voor vermaak etc. zijn gelden genoeg besteed, worden nog altijd te veel besteed. Willen we dan ook de katholieke zaak niet steunen of zijn wij nog verblind door wat die anti katholieken schrijven? Steun meer op u zelf, denk zelf na en handel daar naar. Laat u niet bang maken door hooge en dubbelzinnige woorden 't Gaat om't recht, 't gaat om een werkelijk katholieke zaak. Met dank voor de plaatsing. P. J. v. KEULEN. Wijk aan Zee. M. de R., Met verbazing en ergernis lees ik, en waar schijnlijk velen met mij, de pennevruöhten van dr. Venders. Ik voel mij gedrongen, openlijk te verkla ren, dat u mij, en ook weer zeer velen met mij, dien professorale» onzin zoiidt willen onthouden. Het lust ons toch niet, daar op in te gaan. De inhoud is in den regel zoo ver beneden alle critteik, dat een degelijk mentsch daar niet op antwoordt Verder is en blijft mijn meening: Laten de leden der N. K. P. terugkeeren tot de R.-K. Staatspartij en daar hun belangen behartigen. En laten zij dan, zoo zij dat noodig oordee ten, dien geachten professor maar door bazelen, wanit diens woorden nemen de mees ten reeds lang niet meer serieus op en zijn beweringen laten ons volkomen koud. Met hartelijken dank voor de plaatsing, C. P. KERKVLIET. Aan de Roomsch-fyatholieke kiezers en kiezeressen van Zandvoort. Waar n in de eerstvolgende dagen zal worden gevraagd, welke uwer leden in Sep tember a.s. zullen zitting nemen in den Ge meenteraad, doe ik een ernstig beroep op u om toch vooral er voor te zorgen, dat de gezamenlijke Roomsch-Katholieken die per sonen naar den Raad afvaardigen, waarvan men bij voorbaat mag zeggen, dat zij met kennis van zaken en toewijding de Gemeen te zullen dienen. Algemeen is men ervan overtuigd dat er rittende Raadsleden zijn, die niet meer te gen de taak, hen op de schouders gelegd, opgewassen zijn. In de eerstvolgende zittingsperiode van den Raad zal veel van de leden worden ge vergd om den toestand te verbeteren. Dringend noodzakelijk is het dan ook, dat de eenheid onder de Katholieken blijft be waard, dat alle krachten worden ingespan nen om de knapste personen in den Raad den Roomsch-Katholieke partij te laten ver tegenwoordigen. Dat men ook in de kiesvereenigingen Ge meente Belang en Vrijheidsbond de toestand ernstig acht, bewijzen wel de uitgekomen groslijsten dezer vereenigingen. Geen moeite is gespaard, ter zake kundige personen, de bovenste plaatsen op die lijsten te laten innemen. Komaan dan Roomsch-Katholieken, zorgt er voor, dat men ook dat van onze groslijst mag zeggen dat ook daarop die personen de eerste plaatsen mogen innemen, dia krachtens hunne positie in de Maatschappij, alleszins bevoegd zijn de economische en finar.tieele vraagstukken der Gemeente on der de oogen te zien. Wenscht men nog namen van personen, die bij uitstek geschikt zijn, het lidmaatschap van den Raad te bekleeden welaan, vul dan uw biljet voor de eerste drie plaatsen in met de namen van de heeren Siegers, Geers en Sprengers. Het zal u zeker niet berouwen. Een belangstellend lid. Sf. Antonius, 29e jg. 3e ofl. Anfonius wordt Minderbroeder. Contardo Ferrini. Maria Boodschap. Verkiezing de Pro vinciale Staten. Idealen. De H. Fran- cisca van Rome. Overdrijving. Over Jansenisten. Uit onze Missie van Bra zilië. Missie-Actie, Missie Kroniek. Missie-Giften. Het Kruis aan de Brug. Verkregen en gevraagde gunsten. BOUWMEESTER NAAR PARIJS. Louis Bouwmeester zal, naar de Tel. ver neemt, de volgende maand te Parijs in het Théatre de l'Odéon eenige voorstellingen geven en de Shylockrol vervullen in de Koopman van Venetië. Hij acht één repetitie met het Fransche gezelschap voldoende. Hij heeft tevens voorgesteld een paar voorstellingen te geven tegen verhoogde prijzen ten behoeve van de Fransche oor logsverminkten. KALK OP GRASLAND. Kalk is niet alleen nuttig als plantenvoed- sel, maar heeft ook veel invloed op de na tuur- en scheikundige eigenschappen van den grond, bij grasland in het bijzonder op een goede ontleding van de afgestorven organi sche resten van de zode. Daarom moét overal, waar de bodem v>an 't grasland te weinig kalk bevat, .rijkelijk ge kalkt worden. Vooral zij dit het geval op zure klei- en veengronden en verder op alle graslanden, waarvan de zode dik en taai is. 20—40 H.L. of 10002000 K.G. gebluschte kalk per H A. is in de meeste gevallen zeker niet te veel. Op zware kleigronden moet deze hoeveel heid tot 5000 a 6000 K.G. verhoogd worden. Hierbij kan echter rekening worden gehou den met de niet onbelangrijke boeveelheden kalk, welke, in geval jaarlijks met slakken- meel wordt bemest, tevens hierin voorko men. Daarentegen hebben de kalizouten een ontkalkenden invloed op den bodem, BORSTEL EN ROSKAM. Borstel en roskam zijn twee voorname in strumenten. bij de verpleging onzer land- bouwdieren, en menigeen is van het nut daarvan nog lang niet voldoende overtuigd. Spaar borstel en roskam niet! De huid der dieren vereischt een zorg vuldige verpleging. Als de dieren in de wei de loepen, zorgen zij hier voor een groot deel zelf voor, door schuren, wrijven en wentelen. Bovendien is de lucht hier meer stofvrij en dragen regen en wind er toe bii om de huid schoon te houden. Maar op stal vormen stof, de opperhuid- schilfers. het vet der smeerklieren en de uit wasemingen Op de huid licht een korst, die de gewone verrichtingen der huid tegengaat en soms aan diverse huidparasieten een ge schikte schuilplaats biedt. Deze korst moet daarom door rossen en borstelen en zoo noo dig door wasschen en baden verwijderd wor den. Door deze bewerkingen wordt tevens de huid geprikkel en hare werkzaamheid ver hoogd, waardoor ook de andere levensver richtingen meer opgewekt of gaande ge houden worden. Het gezegde: „Borstelen is óók voeren" kent iedere landbouwer. Een vraag is echter, of hij daar altijd naar handelt. stolen zijn van de leden der N. S. V. K. Want werkelijk ik noem het gestoten gelden, als 't waar is, wat mijnheer D. beweert, dat er 't eerste jaar reeds een te kort was van duizeöden. Mei andere woorden wordt ook beweerd, dat de Directie en de Raad van Comm. groote leugenaars zijn, dat de accountant de Weled. heer J. J. W. IJssel- muiden minder thuis is in de boekhouding, dan mijnheer D. Voelt u na de ongerijmd heid van al die beweringen, daar hij als gewoon mensch toch beweert meer te weten, dan bovengenoemden en menschen van naam, zoo, met één pennestrcek neer tracht te haten door leugens en bedrog en groote woorden en dat alleen uit „broodnijd". En ik vraag: Is die meneer D. katholiek? Dat meneer W. Zeeman in zijn blad „Verz. Blad v. Ned. en Belg." veel dingen beweert, die ongerijmd zijn, nu ja, hij is te vergeven, hij is anti-clericaal, en in 't „gele gevaar" riet een denkend mensch slechts de oorzaak van zware concurrentie. Maar dat meneer D. en met hem de pro-D's het katholieke be lang verlagen tot die concurrentie, is zeer on-katholiek. is anti-katholiek. Want hoe draven de concurrenten niet en met 't „gele gevaar" en met de Volkskrant, om toch te voorkomen en af te houden, dat ze in de N. S. V. K. gaan, zoodat de gewone menscli een grooten schrik en afschuw krijgt van de N. S. V. K., die toch maar bestaat uit een bedriegers-patrouille? Maar juist de grootste schreeuwers, hoe zou het met hun eigen zaak staan? Maar nu, wat is 't doel van de N. S. V. K.? De menschen op een winstgevende wijze hun gelden te lalen beleggen en daarmee te bewerkstelligen den opbouw van kath. ker ken en instellingen. Dus, wie hier spaart, helpt tot bevordering van de kath. zaak. Hij steunt niet slechts de kath. zaak, maar ver krijgt ook een goeden spaarpot. Als iemand een inschrijving neemt van 500, worden er 8 pet. is f 40 van genomen voor admi nistratiekosten. Die administratiekosten wor den maar eens genomen en die 40 worden verdeeld over 't heele verloop der spaarkas, dus over 14 jaar, dus jaarlijks 2.75 tot 3. Zoo u ziet, de rekening is iets anders dan van D. De gestorte spaargelden worden dan beleend voor kath. kerken etc., eerst na goedkeuring van Raad v. Comm. Die leeningen worden opgemaakt en vastgesteld volgens notarieele akte. Na afloop der spaar kas worden de beleende gelden opgevorderd en onder de leden der spaarkas verdeeld. Dus van de spaargelden wordt absoluut niets meer afgenomen, maar staan vast en rente-gevend op de kerkelijke instellingen. De gelden van de contra-verrekening, die bij de spaarverzekering worden gesloten, ko men zoo te zeggen, in een aparten spaarpot. Ko/nt nu voor beëindiging der spaarkas een spaarder te overlijden, dan worden hem, volgens de tarieven, volgens welke hij is verzekerd, de gelden uitbetaald uit de ver zekeringskas. Op de polis staat de uitkeering bij vooroverlijden vermeld. Als men uit de N. S. V. K, treedt, is men dan zijn geld kwijt? Ik zeg: Neen. U krijgt bij uittreding alle gestorte gelden met rente op rente terug. U krijkt ook alle gestorte contra-verzekeringsgelden met rente op rente. Maar de 8 pet. uwer inschrij ving wordt tot dekking der administratie kosten afgetrokken. Die 8 pet. nu van een inschrijving groot 500 bedraagt 40, dus die worden afgetrokken. Nu kunt u ook be grijpen, dat u één jaar moet betalen. Wer- INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het Sctnld, Apologetisch Maandblad, 4e jg. no. 9. Fr. Andreas Metz: Viget, vigeblt, victa vincit Veritas (II) p. E. Vermeulen, O.P.: Engeland en zijn bekeering (IV). fr. Mar- tialis Vreeswijk, O.F.M.: Uit Tijdschriften. D. Huurdeman: Uit Tijdschriften, Sprok kelingen. v. O.: Vragenbus. Boekbe spreking Sterretjes-uitgaven, door p. F. Otten, O.P.; fr. Martialis Vreeswijk, O.F.M.: Vragen van den Dag, door J. H. Meijer, Kap. Katholiek Nederland, orgaan van de K. S. A., 15e jg. no 2. De K. S. A -Reis naar Rome. Een rap port betreffende ons Centraal Bureau. Graag op baantjes. Dat valt de K. S. A. niet meel Een zeer belangrijk weten schappelijk werk. De plaatselijke vakver- eenigingen en de plaatselijke Comité's der K. S. A. Voor het Pauselijk reddingswerk in Rusland. Maandkroniek der K. S. A. Mededeelingen van het Centraal Bestuur. R.K. Studiebelangen, officieel orgaan van de R.K. Leeraren-Vereeniging „St. Bonaven- tura." Verkiezing Hoofdbestuur. Meerdere be voegdheden in een hand! Ge-Monw. Examenverslagen. Geneeskundig onderzoek ingevolge de pensioenwet 1920. Eindexa men H. B. S. met 5-jarigen cursu^voor ex traneï. De wet op het L. O. St. Claoerbond, 35e jg., af!. 3. Djokja en het Javaansche Noviciaat aldaar, door H. Koch S.J. Pater Henricus van Thiel S.J., door L. v. Miert S.J. Nog eens opening der H.I.S. te Poerworedjo. Uit het ver leden der Wereld-Missie. Restitutie! d. Jos. Thewissen S.J Uit het heden der We reld- Missie. Van IJsland naar Finland, door Jac. de Vreese S.J. (vervolg). Inge komen giften. PLATEN: Het Javaansche Noviciaat der Paters Jezuieten te Djokja vereenigd rondom den Overste der Missie. Javaansche snui ter. Novicen met een groep Javaantjes, die in het noviciaat godsdienstonderricht krijgen. Het jongste der catcchismuskin- deren doende met zijn plaatjes. Voorga lerij van het noviciaat met spelende cate chismuskinderen. Pater Henricus van Thiel S. J. De nieuwe Hollandsch-In- landsche School te Poerworedjo. Vroeger Roomsche kathedraal van Finland, nn Lu- Ihersrhe kerk in Abo. Thans Roomsche kathedraal van Finland, Sint Henricuskerk in Helsingfors. De NEDERLANDSCHE SPAARVERZEKE RING VOOR KATHOLIEKEN. Geachte Redactie. Vriendelijk verzoekt on- dergeteekende een plaats in uw geëerd blad. Bij voorbaat dank. Naar aanleiding van de ingezonden stuk ken in de Volkskrant aangaande de N. S. V. K„ voel in den moreelen plicht eens even nP een en ander te wijzen, 't Is zoo gemak kelijk met een wir-war van cijfers, met val- sche berekeningen, met dubbelzinnige ge segden een kritiek te leveren, waardoor de onontwikkelde mensch verblind wordt. En omdat het in de „krant" staat, wordt ook beweerd: „De zaak deugt niet." De men schen weten bij ondervinding, dat het be drog een alledaagsch kwaad is, maar ,,'t is een katholiek blad en daarom zal 't wel waar zijn. We zien nooit in dat blad tegen- critiek, dus, de zaak is zeker niet in orde." Maar de menschen weten niet, dat de Re dactie van dat blad onder één hoedje met de verzekering „Concordia", een coöpera tieve instelling, gewoonweg weigert onze te- genstukken op te nemen. En wel, hun gewe ten is niet gerust, de N. S. V. K. is een concurrent, waar niet mee te spotten valt, een verzekering, die niet nit concurrentie, maar uit werkelijk katholiek oogpunt in 't leven is geroepen. 't Is zoo dieptreurig, dat alleen „broodnijd" 5n 't verzekeringsleven alle recht, alle ge- wetensgevoel doodt. Als men dat van ande ren verwacht, 't is te begrijpen, daar is de idee niet hooger dan de geldzak, maar dat een blad, dat katholiek heet, zijn kolommen durft openstellen, om een degelijke katho lieke instelling, alleen uit „broodnijd" te verkleinen, te verachten, dat noem ik meer dan schandelijk, dat noem ik barbaarsch. En wat een inconsequentie tref ik verder aam Als katholiek blad vind ik liet een plicht van dat blad, om alles wat zoo'n „rotte" instelling angaat, een instelling, die door on voorzichtig beheer aldus de Volkskrant werkelijk een noodlottige zaak is voor den arbeidersstand, dat zoo'n blad ook alle advertenties en aanbevelingen weigert op te nemen, daar de Redactie dan mee aanspra kelijk is voor het noodlot van die arbeiders. Zou de N. S. V. K. werkelijk niet deugen, dan zou het zich zelf wel verraden, dan was critiek niet noodig, dan zou de instelling rich zelf wél versmoren, maar de kritikus op verzekeringsgebied, voelt zijn nederlaag aankomen, voelt zich onprettig en speelt als laatste redmiddel want hij is bang zijn baantje te verliezen de laatste troeven uit en strooit den eenvoudigen menschen met grooten durf woordenzand in de oogen. Maar wacht eens: Zou de directie, zou de Raad van Commissarissen, zouden die men schen, die toch zeker een Teputatie te be houden hebben, zich met zoo'n onding want als de N. S. V. K, niet deugt, noem ik het een onding zich met zoo'n onding ophouden? Zouden ze hnn reputatie, hun naam dan zoo te grabbel gooien? Ik ga nog een stap verder: Wie beweert ik noem het een laf pesoon, daar hij nooit zijn naam voluit onder zijn stukken durft zetten dus wie beweert, dat de N. S. V. K. niet deugt, dat de menschen hun gestorte gelden kwijt zijn, die beschuldigt ook, zij bet dan indirect,' de instellingen Eucharistischen Bond, Ned. R.K. Bond v. Groote Gezinnen, etc. van aanneming van gelden, die ge- IS. KAN Heeren- en iongeheeren-Kleedinpsgazijnen Kleine Houtstraat W* 27-29 v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7