M I Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. H.-V. Haarletnsche Bouwmaterialen Handel V ',r s, i'te Zaterdag 10 Maart 1923 45st® Jaargang No. 14333 A De sociale rechtvaardig* heid in gevaar. AGENDA AGENDA Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen Ischias, Jicht, Spit! i. Sr 4 ^Prr i STADSNIEUWS. 11 MAART 12 MAART De St. VIncentius-Biblotheek is geopend: Ophooging gronden. W erk ver schaff ing. Onttrekking goederen aan faillieten boedel. Autobusdienst op den Bloemendaal- schen Zeeweg. Personalia. Ned. Reisvereeniging. Verzoek om inlichtingen. De Zomertijd. Blindenhulp. Voorjaarstentoonstelling te New- York. Onrechtvaardige salaris-regeling. De salarissen der Gemeente ontvangers. Schoolkwestie. Verordening op de Pandjeshuizen. Verlaging van den Melkprijs. t Jubilea. De Gravesteenenbrug. LANGS DEN WEG. a 75 cents per regel. Onderwijzersexamen. Otto van Tussenbroek. Verdronken. Morphine. Bloembollencultuur. Nieuwe zaak. Tót behoud van den Zomertijd. De woning en hare bewoners. Voorbereiden Notaris-examen. Baden. Groot Haarlem OPGAYE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikantec Koningstraat 10 Haarlem FR^N.'IEN'S MELKBRG0D TELEGRAFISCH WEERBERICHT Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er Kwartaal 3.25 ?er Week 0.2? Franco per post p. kwartaal bij 'ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassauiaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. IEUWE HAARLENISCHE COUR Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den teks* als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 et-, op andere redac tiepagina's 60 et. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 't Is een onweersprekelijk feit, dat we thans leven in een tijd van neergang, dat we door de internationale economische ver houdingen gedwongen worden, de eischen, welke we gaarne aan het leven zouden wil len stellen, te\beperken, en dat we om eenmaal weer tot normale toestanden te komen voor vele catagoriën van werkers, vooral voor hen, die tijdens de rijke oor logsjaren hun inkomsten min of meer ab normaal zagen stijgen, een grootere of klei nere loonsverlaging hoe pijnlijk ook als onvermijdelijk moeten beschouwen. We leven in een tijd van neergang. Doch als er (wat noodzakelijk is) verso berd moet worden, dan zullen krachtens de sociale 'rechtvaardigheid zoowel de grooten als de kleinen dezer aarde daartoe hun of fertje hebben te brengen. En.... nu weten we niet, of we voorba rig spreken, of daartoe bepaalde feite» al reeds aanleiding geven, doch noodzakelijk lijkt 't ons, er nu reeds op te wijzen, dat de sociale rechtvaardigheid, door ons, katholie ken, zoozeer voorgestaan, ernstig in gevaar moet komen, wanneer de noodzakelijkheid van loonsverlaging in het algemeen hier of daar wordt misbruikt door te spoedige of (en) te groote loonsverlaging. Het gevaar toch is niet denkbeeldig, dat de loonsverlaging meer als een gemakkelijke methode tot het maken van meer winst dan als een zeer pijnlijk en zoo lang mogelijk te vermijden noodzakelijk kwaad zal worden beschouwd. Daartegen dient gewaarschuwd. N u reeds. Tot ons ongeluk jshet „rijsje" der bedrijfs organisatie (in welken vorm ook) in de jaren van Neérland's (onnatuurlijken) economi- schen bloei niet zóózeer tot wasdom kunnen komen, dat daaruit iets stevigs gegroeid is, waaraan wij in deze malaisc-tijden houvast zouden hebben. Doch, al missen wij ook dien steun, al missen wij dientengevolge de gegevens, door middel waarvan thans meer in bijzonderhe den te controleeren zou zijn, of een bepaalde loonsverlaging (op een bepaald tijdstip, in bepaalde male) al dan niet billijk of recht vaardig zou zijn, wij willen hopen en ver wachten, dat de werkgevers in het algemeen, en dc katholieke werkgevers in hej' bijzonder, van een loonsverlagings-m ode niet zullen willen weten, en daartoe eerst dan (zoo laat mogelijk en in zoo gering mo gelijke mate) zullen overgaan, wanneer de economische toestand van het bedrijf het onafwijsbaar gebiedt. Daarbij steeds rekening houdend, met de |ewetensvraag, of dc noodzakelijke versobe ring niet alleen voor den maatschappelijk- rwakke, doch tevens ook voor den maat- «chappelijk-sterke in het bedrijf geldt. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en 'avondconcert. Gem. Concertzaal H. O. V. 2 'A uur 'Gemengd koor „Polyhymnia", Volksconcert 8 uur. Gem. Concertzaal. Vergadering K. S. A. Honzegebouw, Jacobijnestraat Zang en mu ziek 1%9 uur R.-K. Jonge Vrou wenbond, groep B. "Vi9 uur Zangver- eeniging „Zangkunst'' 8 uur. Vootrmalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blyc- ken", Groote Markt. Tentoonstelling „de Woning". St. Elisabeth's Vereeniging Jainsstraat 49. Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk. It. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%. van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feesldagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 i.ur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. Van half It tot half 12, des nam. van 8 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Mart ha-ver eeniging Bloemhof straal 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. De Zondags- en nachldienst der apothekers wordt deze week. waargenomen door fa. Gry- seels van Hees, Lange Veerslraal 14 en de Frans Halsapotheek, L. Schoorl, Frans Hals- p'em 1. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78, is des Zondags en des Tiachts ge opend. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van ~Vs9 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. Binnenkort zal worden aanbesteed de op- loog-ng der gronden aan de Pijlslaan, een ertcte groot 7 H.A. Het lid der Prov. Staten W. van de Vall heeft vragen bij Gedeputeerde Staten inge diend, waarin gevraagd wordt, welke over wegingen hun College geleid hebben bij hel nemen van de beslissing, op grond van de subsidie-aanvrage inzake'de werkverschaffing te Sint-Pancras. 2. Zou het alsnog mogelijk zijn, dat deze beide gemeenten voor de vervenings-werk- zaamheden, welke geheel zijn opgezet ter bestrijding der werkloosheid in die gemeen ten, voor het seizoen 1922-1923 in aanmer king kunnen komen voor subsidie van de provincie? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: 1. De in 1920 door de gemeenten Sint- Pancras en Koedijk voor gemeenschappelij ke rekening opgezette vervening van eenige oerreelen gemeentegrond in den polder Wesl- be ver koog is klaarblijkelijk in de eerste plaats ondernomen len behoeve van de brand stoffen voorziening, waarbij werd ver wacht, dat de uilgaven door de te verkrij gen inkomsten zouden worden gedekt. Toen deze laatste verwachting door de verander de tijdsomstandigheden niet in vervulling bleek le gaan, hebben de gemeentebesturen om eene bijdrage in het nadeelig exploitatie saldo uit de kas der Provincie verzocht. Ge deputeerde Staten hebben geen aanleiding gevonden aan dit veFZoek te voldoen, daar het door de Provinciale Staten ten behoeve der werkloosheidsbestrijding verleende cre- diel naar hun oordeel niet mocht worden besteed lot dekking van de nadeelige uit komsten van eene als rendabel opgezette on derneming. Het feit, dat met de vervening ook tegemoetkoming aan eventueele werk loosheid was beoogd, bracht in dit stand punt van Gedeputeerde Staten geen verande ring, aangezien geen steun pleegt te worden verleend ten behoeve van werken, die, gelijk 'dc onderhavige vervening, ook bij gebreke van werkloosheid, toch ondernomen zouden zijn. Bij hunne afwijzende beslissing hebben Gedeputeerde Stalen' ten slotte nog overwo gen. dat de werkzaamheden, waarvoor liet subsidie werd i'erzoehtwaren uitgevoerd in liet veenseizoen 1921, dat half Juni van dal jaar geëindigd was, en derhalve geiuimen tijd voordat de Provinciale Staten tol hel verleerien van bijdragen ten behoeve van dc werkverschaffing besloten. 1 Hoewel laatstgenoemde omstandigheid legen toekenning van eene bijdrage voor het seizoen 1922-192.3 geen bezwaar zou opleve ren. vinden Gedeputeerde Staten, op grond van de andere hierboven aangegeven molic- ven. geen aanleiding liet verleeoen van oen zoodanig subsidie nader in gunstige overwe- De Recht bank te Middelburg heeft C. C. V., 41 jaar, reiziger te Goes en II. W. M„ 35 jaar, bedrijfsleider le Haarlem, wegens frauduleus bankroet en het onttrekken van goederen aau een fai'lieten boedel, veroordeeld tol een maand gevangenisstraf, voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. De eisch was twee maanden gevangendssf rafon voorAvgardelijk De firma J. Baekhuys Zonen, expediteurs te Amsterdam, bericht ons. dat zij dezen zo mer met Luxe Char bancs een geregelden dienst op den Zeeweg'te Bloemendaal Zal 011- cterhouden. Zij heeft met de gemeente Bloemendaal een overeenkomst aangegaan, om gedurende de maand April te rijden wanneer het weder gun stig is, evenzoo 111 September. De opening vain den dienst is bepaald op 1 April, v.m. 9 uur. De maanden Mei, Juni, Juli: en Augustus zal «eregeld bij gunstig weder om hel kwartier gereden worden. Bij groote drukte wordt ge regeld heen en weer gereden. Het tarief bedraagt 30 cent per ril. Verder zijn plannen in voorbereiding, om aan het einde van den Zeeweg een rijwielstal ling te doen bouwen, alsmede een auto-garage, ieder van ca. 300 M2. grootte. In dc te Amsterdam gehouden vergadering van den Dioc. R.-K. Jongevrouwenlbond in het bisdom Haarlem is tot bestuurslid gekozen mevr. Schousvan Delft, alhier. Dinsdag 13 Maart a.s, zal in den Schouw burg aan den Jansweg, des avonds 8 uur. een voordracht met filmvertooning plaats hebben over het onderwerp: „Noorsvegen's prachtige natuur, en nationale bedrijven", door den lieer H. K. Schuuter, van Chrkstiania. In. het oude gebouw van „Trou moet Blvc- ken" zal van 10—-24 Maart een tentoonstel ling worden gehouden van Xoorsche schilde rijen, van H. van Steenwij'k. De Commissaris van Politie te Haarlem, verzoekt een ieder, die inlichtingen kan verstrekken omtrent het met een auto ont voeren van M. v. L. 16 jaar. wonende al hier. op Maandag 5 Maart 1923. des avonds om 6 uur 50 minuten op den Kleinen Hout weg, of die dit meisje op dien avond op den Kleinen Houtweg, Wa gin weg, Heeren- weg of aldus heeft gezien, zirh te vervoegen aan zijn bureau, afdeeling recherche, Sme- destraat. Maandag zulten we het portret van hel meisje publiceeren. Het bestuur van de N'edertandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen, aldeeling Haarlem en Omstr.. heeft een adbaesjebetiuging verzonden aan het comité voor het behoud van den zomertijd; gevestigd in Krasnapolsky te Am sterdam. Naar liet „Wkbl. v. BI. Clf." meldt, zal de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan de Eerste Kamer een adres richten, waarin aangedrongen wordt, het welsonlwerp-Braat, tol afschaffing van den zomertijd, aan le nemen. a 75 cents per regeL Heeren Archifekten, Aannemers en Handelaren van Maandag 12 Maart a.s. hebben wij in Schoten Spaarne voor den- wal liggen schip Willem" met 355 ton Prima Cement, te le veren op iederen keur, beneden groothandelaarsprijs. Doet Uw voordeel. iele 2232 Spaarndammerweg 5, Schoten. Pater Richardus van Scheijndel O.F.M., oud- Haarlemmer, die vandaag zijn 40-jarig pries terfeest herdenkt. Het portoet van Mgr. Odo- ricus Timmer, die heden eveneens zijn 40- jarig priesterjubileum viert, vinden onze le zers in het Geïllustreerd Zondagsblad. BEETHOVEN-AVOND DER H. O. V Hij was weer in ons midden de krachtige, reine held v. Beethoven de uitverkoren figuur in de wereld-historie, wiens roeping het was, vreugde en geluk te brengen aan inillioenen menschen van alle generaties Te midden der chaotische verwarringen de zer tijden stafct hij als een stralend sterre- beeld aan del wereldhorizon, als een weg- tvijzer naar het Geluk. Voor wie den hevigen polsslag des tevens voelt en in zich draag' de gave der muziek moge bij v. Beethoven de grootsche weerklank hooren dezer ge dachten men moge in z'n vijfde symphonic (eerste deel) de hevige verklanking hooren der passies, welke hem verteerden, maar te vens de overwinnings-hymne van het laatste deel, wanneer hij het noodlot, dat hem met al zijn wreedheid vervolgde, met helden moed heeft getrotseerd. Van het orkest had ik het slot grootscher en overtuigender verwacht nu was vóór de coda reeds de grootste klankontwikkeling bereikt, wat nimmer de bedoeling kan ge weest zijn. De inzet van het adagio dacht ik mij iets breeder van beweging evenzeer als het viool-concert. Zoo zouden er nog tal- looze bemerkingen te maken zijn, welke echter meer tot de détails behooren en geens zins de werkelijk bijzondere prestaties van het orkest in de schaduw behoeven te stel len. Men weet, dat Nic. Gerharz, de eminente dirigent is, wien wij dit alles danken. De violist Bresser vereenigde den wonder lijken klank van zijn instrument in den kleuren-rij kdom van het vioolconcert. Hij trof in dezen grootschen zegezang een breed accent en wist de diepe schoonheid, met ont roering te verklanken. Nu kon men hooren, dat v. Beethoven het leven lief had, ondanks zijn kwellingen en dat hij de menschheid een hymne toezong, grootsch als een scheppingswoord, majesta- tisch als het zonlicht zelve. MARINUS MONNIKENDAM' VERHUIZING VAN SCHOLEN. A Het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield dezer dagen een ledenvergadering in het gebouw Lange Veer- straat 16. Onder de punten van behandeling kwam voor een voorstel tot verkoop van een ge deelte grond van het vroeger door het de partement aangekochte perceel Hazepaters- laan. Besloten werd om ongeveer 2000 vierk. Meter griond aan de westzijde derhalve gren zend aan de terreinen van Bethesda Sarepta aan genoemde inrichting te verkoopen ter uitbreiding van hahr tuin. Het overblijvende gedeelte, het heeren huis hoek Dreef benevens nog 1557 vierk. Meter, tuingrond, zullen zooals men weet met 1 Sept. a.s. bestemd worden voor de vesti ging van de Nutskweekschool, welke nu nog in het woonhuis van Mej. Koenen in de Twijnderslaan tijdelijk is ondergebracht. In dat laatste perceel zal met Sept. de 2de school der Zwakzinnigen, onder leiding van den heer v. Riet, welke school thans in de Van Zompelstraat is, worden gevestigd. In den lóóp der volgende week zal, blij kens een „advertentie in dit nummer, gehou den worden de jaarlijksche wintercollecte van liet bestuur der Vereeniging tot Werk verschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, PI. Middenlaan 64, Amsterdam. Men ver ons deze collecte in do milddadigheid onzer stadgenoolen aan te bevelen. Wat wij bij dezen met warmte doen. Door de Alg, Ver. voor Bloembollencul tuur zal een gouden medaille beschikbaar gestéld worden voor de voorjaarstentoonstel ling te New-York, uitgaande van de Socie ty of American Florists. „Een grievend onrecht dreigt te blijven bestaan, zoo schrijft de lieer Van Boven in het „Weekblad voor Gymnasiaal, en middel baar Onderwijs". „Het salaris van de leeraren Teekenen aan de H. B. S. 3-j. c. is bij minimum ƒ500, maximum f 100 lager dan dat der overige volledig bevoegde leeraren, (leeraren Teeke nen aan H. B. S. 5-j. c. genieten wel hel volledige salaris). Het onrechtvaardige is reeds ingezien, zoodat door Teekenleeraren aan de H. B. S. 3-j. c. met gerustheid de technische herziening van het salarisbcsluil werd tegemoet gezien. Deze technische her ziening is in den doofpot gestopt, en daar mede werden ook de verwachtingen te niet gedaan. Intusschen is de toestand der be trokken leeraren nog nijpender geworden, doordat ze van him reeds te iage salaris, nu ook nog pensioenpremie moeten betalen. Meer dan ooit klemt thans de noodzakelijk heid om deze salarissen op peil le brengen. Financieele offers komen hierbij nauwelijks ter sprake Het Rijk heeft geen 3-j. H. B. S. (wel een Rijksregeling voor die scholen) en builen de Gemeenten, welke geen subsidie genieten en daardoor vrij zijn in de bezol diging der leeraren, komen slechts in aan merking de Gemeentelijke H. B. S. te Arn hem, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden en Utrecht. Ged. Staten hebben de salarissen van de in den laatste» tijd in vacatures benoemde nieuwe gemeenteontvangers verlaagd. De salarissen van de reeds vroeger benoemde gemeenteontvangers,zullen voorloopig niet worden verlaagd, maar hun zal tevens ander werk worden opgedragen. Ged. Staten hebben het beroep van bet be stuur der „Vereeniging van Vrouwen tot Be vordering van Huiselijk Geluk" te Haarlem tegen het besluit van den Raad dezer^ ge meente, waarbij afgewezen werd het verzoek, om ingevolge nrf. 72 der L. O. wet 1920 de hmoodigde gelden uil de gemeentekas te ont vangen door hel aanbrengen van eenige ver beteringen aan de bijzondere lagere school aan de K la ren beek stran t no. 62, alhier alge- Ave zen. Het betreft bier echter slechte een tormrele kwestie. Volgens dc oude vet kon hel ver zoek niet ingewilligd worden, maar nu de wet gewijzigd is kan het bestuur zijn aanvrage herhalen. Woensdag 28 Febr. is in dc vergadering van liet college van Gedeputeerde Staten mon deling behandeld het besluit van den Gemeen teraad Aan Amsterdam d.d. 19 Juli 1922, lol Avijziging A'an de verordening op dc pandhui zen en de daartegen ingediende bezwaarschrif ten t. In de verordening Averd een rentestandaard vaan 5 pCt. vastgesteld per maand of gedeelte vaan een ma3»d voor de eerste drie maanden. Hiertegen kwamen bezAvaren in van pandhuis- houoders, ide aanvoerden dat hun bedrijf door dit tarief bedreigd wordt. Zij achtten een tarief van 6 pCt. voor de eerste maand recht matig en noodzakelijk. Ged. Staten hebben thans een beslissing ge nomen en het Besluit van den Gemeenteraad van Amsterdam niet goedgekeurd, daarniet is gebleken, dat de tijdsomstandigheden zoo ver anderd zijn, dat het tarief van 6 pGt. op 5 5 pC't teruggebracht kan worden. Naar we A-ernemen wordt de melkprijs a.s. Maandag verlaagd tot 19 cent per liter. Er is kans dat de melkprijs nog lager wordt. De heeren J. Verkoren, commies bij de Duinwaterleiding en W. Bonman, inspecteur bij dienzclfden dienst, berdenken 19 Maart Maart a.s. den dag, dat zij vóór 25 jaar aan dien dienst Averden verbonden. Ook de heer G. Spaan, administrateur bij de waterleiding, is 25 jaar in gemeentedienst De heer Spaan heeft ook vele verdiensten als brandAveer- Men is wederom begonnen de Gravesteenen brug wat „op te lappen". Als het eene gemaakt is, is het andere Aveer 'stuk. De brug is an dermaal A-oor rijverkeer gesloten. mmsmm mmmmm wmamm mn—m mmmm mmmm mmmm mmmm 't Stadhuis. Dat aardige romaneske gebouwtje heeft ten allen tijde eene bijzondere aantrekkings kracht op me uitgeoefend. 't Is <fé schittering, de flonkering, de glin stering, die er van uitstraalthet gloeiende leven in speelschen zonneschijn. Het is de edelsteen in de diadeem de Groote Markt van jonkvrouwe Haarlem en paart zich met nog andere juweelen van gebouwen om den grooten matten parel, die daar in stille pracht zijn schoonheid staat uit te stralen. Het leeft er achter de tinnen en transen. Demonen soms Neen, dat niet. Maar iederen morgen weerom verwacht je daar stalen wapenrustingen te voorschijn te zien komen, neergelaten vizier, waarachter vuur schietende zwarte oogen, de lans in de ijzeren vuist geplant de ridders uit den ouden tijd. Het leeft er in en om het pittige, humoreske torentje, schalks en kwetterend- Achter de ramen beneden meent ge een ridderfiguur of edelvrouwe te zien. jOf als de deur links op het bordes geopend wordt, zijt ge vol verwachting en meent een bont-getooiden ridderstoet daar uit te zien komen. De landedelman en vrouwe, gevolgd door ridders met fluweelen mantel de hoed versierd met een wapperenden vederbos edelvrouwen in lange, sleepende gewaden, voorafgegaan door vroolijke edel knap en met fluweelen baret en op donzig-zachte hozen. Maar neen O bittere ontgoocheling 1 Och m, 't is het 23ste jaar van 1900 een bruidsstoet verschijnt van wituitgedoschte bruid hooggehoede, witgedaste, zwart gerokte bryiigom, met als gevolg dames, in costumes naar den laatsten snit en heeren idem als de bruigom, met den onvergete- lij ken hoogen hoed. Geen wuivende pluimen, wapperende vederbossen, maar hoofdtooi een cylinder- vormige, zwartglimmende verhevenheid. Kent ge soms de glazen inmaakpotten Welnu, hetzelfde model, zet hem op z'n kop, ge hebt 'n hoogen hoed. Stel u voor dat hij niet omgekeerd werd balanceerende cylinders op de hoofden Ja, 'k vergat het, we zijn in de 20ste eeuw. En toch de vroolijke wachter uit het ge heimzinnige verleden bliift oai I Weer een genot te levenl De Heer A. Jansson, Stockholm, schrijft o.a.: „Gedurende een jaar leed ik aan ondra gelijke pijnen (Ischias), ik was sommige da gen geheel op. Na alle denkbare middelen vergeefs te hebben aangewend, probeerde ik Togal. Na gebruik van 4 flacons (want de kwaal zat vrij diep) bespeurde ik verbete ring en thans is het weder een genot te le ven. Ik kan het ieder warm aanbevelen: doe het ook!" Evenals de Heer Jansson bevesti gen vele duizenden de zeker werkenden in vloed van Togal bij rheumatiek, ischias, pij nen in ledematen en gewrichten, zoowel als elke soort zenuw- e'n hoofdpijn. Ook slape loosheid wordt, door Togal succesvol be streden. Een proef overtuigt. Bij alle apothe ken voorradig. (Adv.) Het schriftelijk gedeelte van het onderwij zersexamen zal 4 April plaats hebben. Men verzoekt ons te publiceeren een schrijven uit Dusscldorf, dal de heer Otto A-an Tussenbroek mocht ontvangen, naar aan leiding van zijn bedanken 3ls directeur van het Museum van Kunstnijverheid. De brief luidt in verlating als volgl: „Met leedAvezen A-ernpcm ik. dat de heer Van Tussenbroek zijn Averkkring in het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem \er- laat. De heer Van Tussenbroek geldt hier in Duitsehland als strijder A-oor een A-an zijn tijd bewust kunstleven in Holland. Bij de tentoonstelling van werk van Toorop en Thorn Prikker zag ik de voorbeeldige plaatsing van dat werk, de klare OA-erzichte- lijkheid, de architectonische rangschikking van de monumentale stukken, de kleurige overeenstemming, dc liefdevoile intieme schik king van de kleinere werken. Een liefdevolle hand had alles tot in het kleinste harmonisch georderd. Wij hopen hier dat de heer Van Tussenbroek nu nieuAAe plannen A-erAA-ezen- lijken kan. Dr. AUGUST HOFF." Gistermiddag is het 2 -jarig dochtertje van T„ Avonenrle aan de Oorkondelaan, in een on- bewaakt oogenblik spelenderwijze in de slool in dc nabijheid van haar woning gevallen en A-erdronken. Toen de moeder hel kind miste, ging zij het zoeken en vond het in de sloot. Door eenige doktoren en leden der Reddings brigade is nog getracht, de levensgeesten op tc AA-ekken, helaas vergeefs. Bij een apotheker hier ter stede, alsmede bij «en drietal apothekers te Beverwijk, heeft een persoon, op een valsch recept morphine weten tó A-erk rijgen. De politic heeft een on derzoek ingesteld. De 146e Algemeene Vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zal, zoo schrijft hef A-akblad der vpreeniging. Dins dag -3 April haar jaarvergadering houden. O.m. zullen verschillende A-oorstellen be handeld worden in verband met de wijzi ging dor Avorkwijze van het Scheidsgerecht, alsmede het volgende s-oorstel: Het Hoofdbestuur stelt voor, om, nadat dc Koninklijke goedkeuring op de statutenwijzi- ging zal zijn verkregen, de leden van het HcAlandsch Bloem bollen kweekers Genoot schap, gevestigd te Haarlem, indien die \'er- eeniging bepalingen zal hebben vastgesteld, ingevolge welke hare eden verpicht zijn zich aan de uitspraak A-an het scheidsgerecht te onderwerpen tot Aveder opzeggens toe ge lijk te stellen met de leden der algemeene vereeniging A-oor Bloembollencultuur voor zoover betreft de toepassing van de bepa lingen betreffende bet scheidsgerecht. De hger G. Verboom, Kleine Houtstraat 67 heeft een. naar de eischen des tijds, inge richte zaak in kaas, boter en eieren enz., geopend. De winkel ziet er keurig uit. De smakelijke uitstalling zal iedereen kunnen bekoren. Achter den winkel ligt een grool magazijn. Wij gelooven dat de firma, die de zaken zoo krachtig aanpakt, een goede toekomst tegemoet gaat. Het Hoofdbestuur der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, heeft een adres ge richt tot de Eerste Kamer tot behoud van den zomertijd. Vanmiddag Avordt in de zaal van het oude gebouw der Rederijkerstkamer „Tromv moet Blyciken" op den hoek van de Grooite Hout straat en Groote Markt, welk gebouw door,de gemeente in huur is afgestaan aan den heer Cornelissen, een tentoonstelling geopend geor ganiseerd onder leiding van den Amsterdam- schen architect, Jan Felders. De tentoonstel ling draagt den naam van -De Woning" en belooft iets fraais te zullen worden. Keurige Perzische tapijten sloffeeren de wanden en tal van modelkamers prijken er met meubelen van allerlei aard. O.m. is er een groot aantal meubelen tc zien die Jan Felders ontAA-ierp voor den middenstand. Verschillen de firma's, als' Bend,», Peddemors, Wefers Be Mink, Kaldenhacb e.a. exposeeiren er aven- eens „Kunst zij Ons Doel" houdt een schilde rijen-expositie; hef gemeen lelijk elect ricileits- bedrijf demonstreert de goede hoedanigheden A-an electrisehen stroom. Dc firma Cassée zorgt voor oen fraaie plnntenversioring. We komen op deze tentoonstelling nog nader terug. Do Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, hij Kon. besluit van 31 Juli 1922 aangewezen de scholen Avier einddiploma's recht geven op vrijstelling van het voorbereidend examen, bedoeld in het 4e lid van artikel 13 der wel op het notaris ambt. In hel lijstje vinden wij ook de open bare handelsschool met 2 jarigen cursus le Haarlem. In ne afgcloopen week zijn in het douche badhuis aan den'Srhotersingef 1300 en in dat aan hel Leidschcpleiai 859 baden genomen. ÏU herinner mij nog dat ik eens in allcl ernst voorrekende dat het niet onmogelijk zou zijn dat eventueele grenswijziging Aan Haarlem zou ingaan op 1 Januari 1923. Reeds vele malen heb ik in mijn bereke ningen dezen datum moeten verschuiven en nu w^ag ik mij aan dergelijke soort voor spellingen niet meer. Ik Avnnhoop er aan of mijn voeten wel ooit den grond A'an Groot-Haarlem zullen betreden. Het schijnt Avel dat, trots alle toezeggingen A-an ministers van Binncnlandsche Zaken op vragen van Haarlemsche en niet-Haariem- sche Senatoren en TAveodo Kamerleden, de grenswijziging van Haarlem hopeloos is vastgeloopen. Het ontwerp zit nog steeds In handen A;<n Gedeputeerde Stalen van Noordholland. Naar A-erluidt zouden de heeren het er niet over eens zijn, hoe hel ontwerp er moet uitzien. Zooats bekend is A'ond bet oorsprou- kelijk voorstel van Gedeputeerden zoo goed als in geen enkele gemeente bijval. Alleen in Schoten, maar ook daar werd nog de wenschelijkhoid van een uitgebreider Haar lem. dan Averd voorgesteld, naar voren ge bracht. En niet alleen vond hel ontwerp nergens bijA-al, maar ook looppn de Avenschen der diverse belanghebbenden diametraal uit el kaar. Bloemendaal b.v. wil geen enkel stukje ge- bied prijsgeA'en; Haarlem wil liefst aller hebben. Intusschen zal ook hier de tijd wel avoci raad kunnen brengen. Straks hebben we de verkiezingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland en daarmede gaal dan gepaard een hernieuwing van het college van Gedeputeerden. Het is reeds nu bekend dal zeer zeker twee der thans zittende heeren niet zullen te.rugkeeren. n.l. de heeren Dr. Hubrechl en Ketelaar, die beiden verklaard hebben niet A'oor een herbenoeming in aanmerking te Avillen komen. Er zullen dus zeker Iavoc nieuwe leden van Gedeputeerde Staten worden gekozen. Wellicht dat het nieuwe college liet eens wordt over dc vpor Haarlem brandende kAvestie. Maar Avanneer wij zoo lang mocter. wach ten. dan hebben wij nog der tijd. Want voordat het nieuAve college van Go- deputeerden is samengeste'd, hebben we mid zomer en A-oordal de nieuwe leden van hel college zich dan Avoer een oordeel gevormd hebben over do kwestie en voordat de zaak dan Aveer min de orde is gesteld Ze hebben in de Jansslraat den tijd!. Vooruit Barometerstand: 765. De goedkoopste weelde voor ledereen, is Medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorol. Instituut te De BildU Naar waarnemingen in den morgen vu 10 Maart 1923. Hoogste barometerstand 777.4 mM., le Her nösand. Laagste barometerstand 745.0 mM., W Ves-tmanoer. VerAvachting van den avond van 10 tot dc» avond van 11 Maart: Zwakke tol matige oostelijke lot zuidocw- iijike wind. betrokken lot zwaar of hni he wolkf, weinig of geen neerslag, iels zachter A. Post. Kerkhofstraat 31, muziekboek; v KInAoren, Gen. de Wetstraat 16ioorl, baJ; C Alsema, Rozenprieelstraat 32, ceintuur et pogtemonnaie; H. A-an Rossuin, Rossumsiraai 59, gulden; P. Rcitsma, Kopstraat 6, hand schoen: Kennel Fauna. Parklaanu, berde s hond; idem poes (A. Kunler, Camphnysstr. 8) Hiermede vervullen wij den trcu- rigen piichl U kennis te geven van het- overlijden van onzen dierbaren Vader-, Behuwd- en Grootvader, WILHELMUS ZWART Weduwnaar van JOHANNA PORREN, in den ouderdom van ruim 81 jaar, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden. Namens de kinderen, bc- buAA'd en Kleinkinderen, Familie ZWART. Haarlem, 10 Maart 1923, Dubbele Buurt 78. Eenige en algemeene kennis geving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1