BUITENLAND Be vloek van het qeld Derde Blad 10 Maart 1923 GEM. BUITENL. BERICHTEN. B1HNËNLANDSGH NIEUWS. LUCHTVERKEER. LEOLA'S ERFENIS Tweede Kamer. KUNST EN KENNIS. Een verordening van generaal Degoutte, waarin de pers, de schouwbur gen en bioscopen met zware straffen worden bedreigd, wanneer door publicaties of vertooningen de openbare orde of het prestige der bezet tingstroepen in gevaar komt. Lloyd George over de vereenigde liberale Partijen. Griekenland en de uitwisseling der krijgsgevangenen. UIT DE PERS. FEUILLETON (Naar eene Engelsche vertelling.) de franscte actie in WEST-DUITSCH LAND. Vit het bezette gebied. Donderdag hebben de Franschen de haven v. Rheinau bij Mannhem bezet. Een afdeeling van ruim 200 man was de rivier op een stoom boot overgestoken. De haveninrichtingen te Rheinau zijn particulier eigendom. De daar op geslagen waren en goederen waren de laatste danen voor 't me eren deel weggehaald, omdat men de bezetting zag aartkomen. Generaal Degoutte heeft een verordening op de dagbladpers, die schouwburgen en bi otopen uitgevaardigd, die alle publicaties en verloondngen verbiedt, welke de openbare or de dn gevaar kunnen brengen of de veiligheid en waardigheid van. de brzettiingsautoriteiten •kunnen schaden. Inbreuken zullen voor k.rijgs' raden worden behandeld en gestraft met ge vangenisstraffen tot 5 jaar en geldboeten lot 10 millioen mailk. Verder wordt bepaald dat de bladen alle bekendmaikingen der bezettings- autoriteiten in den voorgeschreven vorm moe ten publiceeren. - De bladen noemen deze verordening een volstrekte kneveling van de pers. Ofschoon de in beslag neming van open bare gelden in Bochum, waarbij Yz millioen mark onderstandsgeld, dat de gemeente moest uitkeeren, reeds acht dagen geleden is geschied, heeft de Fransche commandant eerst thans het gemeentebestuur geschreven, dat hij Bochum een boete van 35 millioen mark heeft opgelegd, omdat in Bochum Fransche soldaten zijn mishandeld en de gemeentelijke overheid de namen der schul digen niet heeff* meegedeeld. Het gemeentebestur heeft tegen deze wil lekeurige .oplegging van boete geprotesteerd. Aan de noordgrens van het B. G. hebben de Franschen borden, geplaatst met de me- dedeeling, dat daar invoerrechten moeten worden betaald. Tarieven worden niet ge noemd; die zijn trouwens heel eigenaardig. Voor een paar schoenen wordt 20.000, voor een naaimachine 12.000 mark geëischt. Bij Herne hebben de Franschen de gren zen der bezettingszone 3 K.M. oostwaarts uitgebreid. De dientengevolge binnen het B. G. gekomen eerste en derde schacht van de mijn Preussen hebben ze bezet. Bij Wezel hebben de Beigen de melk-le- veTingen uit Nederland in beslag genomen. De Rijnlandcommissie heeft sedert de Roerbezetting tot 5 dezer 935 Duitschers uit het oude bezette gebied verbannen. De laat ste twee dagen zijn daar nog een 250 bijge komen. Uit Bochum wordt gemeld, dat de onlangs Wegens „nationalistische propaganda" gevan gen genomen prins Wilhelm van Lippe giste ren voor een Franschen krijgsraad zou terechtstaan. 0 0e Fransche krijgsraad te Mmnz heeft den landraad Schwebel van Geisenheim wegens hei niet opvolgen van Fransche verordenm- gen tot 5 jaar gov.straf en 15 millaoen mark boete veroordeeld. De vrouw van den ver oordeelde, die tijdens liet geding trachtte de rechtzaal binnen te treden om haar man nog eens te zien, is op stel en sprong uit het B. G. gezet. Zij mocht niet eens naar haar woon plaats gaan om haar drie kinderen (van 2, 4 en 6 jaar) te halen. De Engelsche K. v. K. te Keulen heeft zich hi een brief aan het Lagerhuislid Wedgwood beklaagd over de moeielijkheden die de En gelsche handel van liet Franscli-Belgische douanecordon om het B. G. ondervindt. Aan gezien Frankrijk de Duitsche uitvoerconsen- ten ongeldig verklaart, is elke handel van het B. G. naar Engeland onmogelijk geworden. Generaal Degoutte beefl tegen dagblad correspondenten gezegd, dat hij de ontwikke ling van den toestand aan de Roer met ver trouwen tegemoet zag. Hjj wees af, wat Guno, den Duitsclien kanselier, oveT het gedrag der Fransche officieren zeide; het wapen der blok kade werkt krachtig. De Duit-scho regeering. zeide Degoutte, zegt wel, dat de blokkade haar onverschillig laat, maar bet is nu aan het Duitsche volk te zeggen hoe dit erover denkt De stationschefs van Biir-Noord en Wester- holt, die door de Franschen gevangen zijn genomen, rijden volgens de. Köln. Ztg. op de gemilitariseerde lijn Recklinghausen Biir Osterfeld als gijzelaars op de locomotieven der Fransche treinen mee. Er was op deze lijn sabotage gepleegd, en nu moeten de twee gijzelaars dienen om de bevolking van derge lijke daden af te houden. HET VERSMADE DUITSCHE SCHADE- VERGOEDINpSVOORSTEL. Naar aanleiding van heft. Havas-commentaar over dc rede van den rijkskanselier in den Rijksdag, welk commentaaT vermoedelijk van ihet Fransche ministerie van buitenlandsche zaikien afkomstig is, merkt hot Wolff-bureau op: Voor Poincgré moge het in het belang van ziju politiek, van groot gewicht zijn, te bewe ren, dat het voor de Parijsche conferentie bestemde Duitsche voorstel slechts bestond in een Tede, die staatssecretaris Bergmanm er dacht te houden, hij kon het feit niet looche nen, dat het Duitsche voorstel onbeantwoord is gebleven en dat hij vermoedens over het Duitsche plan uitspreekt, die hij niet bewij zen kan. De Duitsche rijkskanselier heeft nu in den Rijksdag openlijk verklaard, dat «et voorstel een met de voornaamste vertegen woordigers van het economische leven m Duitschland uitgewerkt schadevergoedingspuin inhield, waardoor Frankrijk dadelijk contan ten had kunnen krijgen. De Fransche regceriing kan diilt niet wog- redeneeren, al laat zij de bladen nog een do zijn malen haar lezing van het gebeurde op nemen. ENGELAND EN TURKIJE. De houding ten aanzien van den vrede mot Turkije van de Engelsche regeering is. naar de „Times" meldt, dat zij de nota afwacht van de Turksche regeering, waarin deze zal ver klarenwat zij denikt te doen inzake het ver drag van Lausanne. Als deze nota onderzocht is, zegt de „Ti mes", zul de regeering in de gelegenheid zijn te beslissen of er iels 1e bereiken valt met het voortzetten der onderhandelingen en, zoo zij hierop bevestigend antwoordt, waar deze zul len plaats vinden en in welken vorm. Daar zij do Turksche voorwaarden ndel kent, is de bonding dor regeering optimistisch, noch pes simistisch. In hoeverre aan de Turksche regeering vrijheid van beweging is gelaten, weet men niet, doch men merkt met voldoe ning op. dat aan haar vertegenwoordigers aanzienlijke bevoegdheid is gegeven voor het voeren van verdere onderhandelingen en te vens, dat de regeering een votum van ver trouwen heeft gekregen, dat er op schijnt te wijzen, dat de leiding van de Turksche zaken blijft berusten bij Moestafa Kemnl pasja en Ismet pasja, die. naar men meent, «•rlanen naar den vrede. In Engelsche parlementaire kringen merkt men op, dat als het tot een nieuwe confe rentie over den vrede met Turkije komt. deze bijeenkomst zal beslaan uit gezanten, hooge commissarissen en deskundigen, zoo dal Cnrzon in geen geval aan de besprekin gen zal deelnemen. DE UITWISSELING DER GRIEKSCHE EN TURKSCHE GEVANGENEN. de voornaamste bepaling van het ontwerp leger-wet n.l den diensttijd van achttien maanden had goedgekeurd, heeft hij Donder dag ook het artikel goedgekeurd, dat de eenige uitzondering bevat, die de wet op de alge meenheid van den diensplicht toelaat. Dat arlikel bepaalt, dat de oudste zoon van een gezin van 5 kinderen of meer, slechts 12 maanden behoeft te dienen. Wanneer de oudste zoon niet van deze bepaling heeft ge bruik gemaakt, kan de tweede zoon dat doen en zoo ook deze niet van de bepaling profi teer!. kan de derde dat doen, enz. DE ACHTERUITGANG DER FRANSCHE BEVOLKING. De Fransche oud minister Isaac heeft Don derdag in hef Sociaal Museum te Parijs een lezing gehouden over de nationaliteit in Frankrijk. President Millerand woonde de lezing bij. Isaae zelte uiteen, dal volgens dc jongste statistische gegevens overal, behalve in zeven departementen, hel aantal geboor ten afneemt. Tn die zeven departementen overtrof het aantal fyhoorten dal der sterfgevallen met f>00. Isaac be rekende. dat. wanneer d^ zoo voortgaat, Frankrijk in 1975 41 millioen inwoners zou tellen en Duitschland 100 millioen. President Millerand heefl in deze bijeen komst nok het woord gevoerd. Het lot van Frankrijk, zeide hij. riant op het spel' Naast do pogingen van de overheid en het parti culiere initiatief, tengevoV'e waarvan de Kin dersterfte vermindert, moeten, zeide Mille rand. alle goede burgers meewerken om verbetering in den toestand te brengen. Om dal to zeggen was de presidenl in deze ver gadering gekomen. - De ..Petit Parisien" deelt mede, dat Poincaré Maandag te Brussel met de Bel gische ministers Theunis en Jaspar ook zal spreken over het program, ten opzichte waar van Frankrijk en België hel eens wensehen l6 worden met hel oog op mogelijke her vatting van normale betrekkingen me! Duitschland. Hoewel er nog geen enkel plan is kenbaar gemaakt, acht dc Petil Parisien het waarschijnlijk, dal men ditmaal zal pro- heeren zonder verder uitslel hel eens Ie wor den over de wijze, waarop men te werk zal f-88™- TT 1 De Koning en de Koraingm van Engeland behben Donderdagavond gedineerd btj Lord Aster en zijn gemalin, die. gelijk men weet. vrouwelijk lid va;n het Lagerhuis is. Onder de 4 vijftig gasten waren alle politieke porteen ver- De Grieksche minister van builenlandsche zaken heeft de commissie van hel interna tionale roode kruis voor de uitwisseling der krijgsgevangenen ontvangen en haar uiteen gezet, dat Turkije geen rekening hield met den geest, waarin de overeenkomst voor de uit wisseling van de bevolking is geteekend. welke ten nauwste verbonden is met die nopens de uitwisseling der gevangenen. Ge zien de nieuwe uitzettingen van christenen, nam de Grieksche regeering de bekende maatregelen. De Turksche gevangenen zullen in vrijheid worden gesteld, zoodra 1 urkije een. eind maakt aan de uitzettingen. De commissie heefl bestelen den uilslag af fe wachten van de stappen der geallieerden bij Turkije. DE POGINGEN TOT HEREENIGING VAN DE ENGELSCHE LIBERALEN. De briefwisseling tusschen Lloyd George en een van Asguilh's volgelingen acht men een slap in de richting van de hereeniging van de liberalen. Llovd George beantwoordt in zijn brief eenige van Asguith's vragen en verklaart, dat het denkbeeld van een menwe centrnmspartij, dat men indertijd meende, dat hij begunstigde, opgegeven is en dal de coalitie als afgedaan beschouwd moet wor den Verder zegt hij. dat hij het als een noodzakelijke gevolgtrekking uil de hereeni ging beschouwt, dat zijn volgelingen in hun geheel bereid zullen zijn te handelen in over eenstemming met de liberalen van Asquith en in het Lagerhuis metterdaad mee te wer ken tot het nastreven van de liberale begin selen. EEN VERKLARING VAN MUSSOLINI. Naar de Temps meldt, is Mussolini Woens dag met «en escorte op hel ministerie van financiën verschenen om de begrootingen van het minister-presidentschap. bmncnlandsche\ zaken en buiteniandsche zaken aan het onder zoek van dit ministerie te onderwerpen. Hij heeft daarbij meegedeeld, dat de plechtigheid, waarmee hij dezen stap ondernam, diende om aan te toonen hoeveel gewicht de regeenng hecht aan het stellen van orde op de iinan- dën'V „Men zal zich afvragen", aldus de minister-president, „waarom deze krachtsont plooiing. Dat is om aan te toonen, dat de regeering over macht besehikV Ik wil,als dat mogelijk is, regeeren met'de instemming van het'grootste deel van de burgerij, doch, in af wachting, dat deze instemming tot stand komt, voedingssappen tot zich trekt, zich ver sterkt, trek ik zooveel mogelijk van de be schikbare macht samen, want het is mogelijk, dat de macht deze instemming teweegroept en in ieder geval is dan, als zij mocht komen ontbreken, de macht er nog. Voor alle be schikkingen, ook de hardste, welke de regee ring nemen zal, zullen wij de burgerij voor de keus stellen ze te aanvaarden in een geest van hooge vaderlandsliefde of er zich aan te onderwerpen. Zoo vat ik den staat op, zoo versta ik de kunst om een land te regeeren". Dc besprekingen van den minister-president cn den minister van financiën hebben aangetoond, dat alle verdere pogingen, nutteloos zijn zonder het herstel vana de financiën en dat men met de grootst mogelijke bezuiniging en de uiterste krachtsinspanning moet zorgen de begrooting in evenwicht te brengen. DE DEFENSIE—MAATREGELEN IN FRANKRIJK. Nadat de F ran sche Senaat, zooals men weet, legenwoordïgdOnder hen waren de arbeiders leiders Thomas, Clynes en Snowden met hun vrouwen aanwezig. De Koning en de manne lijke gasten droegen over hel algemeen korte broeken-, maar de leden der arbeiderspartij wenen gewoon in rok. Ramsay Mncdonold. CJynes, Thomas en Snowden dfeieeren Donderdag hij den Koning op het Buckingham palace en ruiten s mid dags deelnemen aan een partij op li el paleis. Donderdag vroeg Sir Kingstev Wood jn het Lagerhuis aan Bonar Law. o! deze zijn be lofte zou houden betreffende indiening van de nieuwe huurwet op het einde van de weck en of het mogelijk zou zijn. haar komende weck voor de tweede maal te lezen. Bonar Law antwoordde onder gelachdat zeikera veran deringen plaals gegrepen hadden, die dit on- nio^T'T'k Tnaafclen. Jack Jones: „Daar kómt juist een van die virnrnder-ngcn binnen. Dit sloeg op Hayes, den overwinnaar m de tusscbenlijdsehe verkiezing van Edge Hill, die aan die balie op toelating wachtte. Volgens een der laatste berichten van den Russischen raad van volkscommissaris sen worden alle ambtenaren en arbeiders, die maandelijks meer verdienen dan 1,200,000,000 roebels in eene buitengewone belastind aangeslagen. De raad van arbeid en verdediging heeft in Februari als maximumsalaris voor ambtenaren van dc le categorie 2.600.000.000 roebel, van de 2e categorie 2,350,000,000 roe bel en van dc 3e categorie 2,100,000,000 roe bel vastgesteld. Te Kief zijn drie officieren van het roode leger in hechtenis genomen, onder aan klacht van spionnage ten behoe.ve van Frank rijk. De teruggaaf der tijdens den oorlog in (beslag genomen bezittingen van Duitscbers in de Ver. Staten (tot een maximum van 10,000 per persoon) zal a.s. maand een aan vang nemen. Harry V. Dougherty te New York, die bestuurder is van een organisatie, welke bij arbeidsconflicten of arbeiders-tekort werk krachten levert, had het voornemen, aan de leiders der bezetting aan de Roer neger werklieden te leveren. Hij heeft daarvan moeten afzièn omdat de Amerikaansche negers zich niet voor dat doel willen laten gebruiken. Bij een ontploffing, aan boord van den kruiser Coventry in de haven hier, zijn gis teravond twee menschen gedood en 4 ge wond. Het Mexicaansche Congres heeft een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt ge constateerd dat de petroleum in den bodem het onvervreemdbaar bezit is van de natie. Er zijn tegenstrijdige berichten in omloop omtrent de wijze, waarop de Mexicaansche regeering zich voorstelt te antwoorden op de door den Amerikaanschen secretaris van Staat gestelde eischen. Het bulletin van gisteren zegt, dat koningin Alexandrine van Denemarken goed vooruit gaat. Mikroscopisch onderzoek heelt uitgemaakt, dat het ziektegeval, waarvoor zi) geopereerd is, van een volkomen goedaardig karakter is. Men meldt uit Moskou, dat het al-Rus sisch uitvoerend bewind ter eere van het eerste lustrum van het sowjetleger aanzien lijke belooningen, betaalbaar in goud, heeft toegekend aan de organisatoren en aanvoer ders van het roode leger, o.a. aan Kamenef, Boedinny, Froenze, Toesjatsjefski en Obbo- rowitsj. De synode van* de Grieksch-ortbodoxe kerk beeft Dionysus, den aartsbisschop van Wolhynië, gekozen tot metropoliet van de orthodoxe kerk in Polen als opvolger van den metropoliet George, die onlangs te War schau is vermoord. Luit. A. N. Farrar en de monteur S. F. Sullivan, beiden uit Chicago, zijn gedurende een vlucht van Philadelphia naar Washing ton in de Deleware gevallen en omgekomen. Uit Santiago (Chili) wordt Gemeld: Het kabinet, dat begin Januari was tot stand ge komen met T. Marces Gana als minister president, is ne 'enochtend afgetreden wegens een votum van wantrouwen, uitge bracht door den Senaat. NOCH CHRISTELIJK, NOCH HISTORISCH. De (A.-R.) „Rotterdammer" schrijft Overtuigd als wij zijn, dat discussie hier geenrlei nut heeft, is het sinds lang onze gewoonte te zwijgen als de „Nederlander" haar aanvallen richt op het bijzonder uni- versitair-onderwijs in het gemeen en de Vrije Universiteit in het bijzonder. Thans echter, geeft zij naar aanleiding van de ingestelde Staatscommissie voor het hooger onderwijs een teekening van open baar en bijzonder universitair onderwijs, die niet onvermeld mag blijven „Onze openbare Universiteiten zijn in be ginsel en doel nationale, wetenschappelijke instellingen, zonder vooropstelling van eeni ge politieke of wijsgeerige propaganda. Dat zoowel de faculteiten als de regerings personen dit wel eens uit het oog verloren, neemt niets weg van de waarheid van het beginsel. Blijkt inderdaad van eenzijdigheid, zoo kan daartegen worden opgekomen met beroep op den grondslag dezer Universi teiten. Geheel anders is het met het bijzonder hooger onderwijs in Nederland. Zoowel de Gereformeerde Universiteit als straks de roomsche Universiteit hebben een duidelijk uitgesproken propagandistisch doel en het nastreven van dit doel kan met het weten schappelijk karakter eener Universiteit in botsing komen. De overheid dient, 'bij volle waardeering van het werk dezer bijzondere Universiteiten ,met deze omstandigheden immer rekening te houden." Tot zoover de Nederlander Onze nationale Universiteiten, nationale instellingen en bij de sectarische Universi teiten strijd tusschen dogma en wetenschap! we kennen die klanken. Nieuw zijn ze niet. Nieuw is alleen, dat tot hiertoe Neêrlands felle anti-clericalen zich in die klanken ver lustigden. Tientallen jaren heeft Neêrland gezucht onder het schrikbewind dat onze openbare hoogescholen opeischte voor liberalistische propaganda. En nu, mee om het dreigend gevaar van Vrije Universiteit en roomsch- katholieke Universiteiten te voorkomen, hier en daar de laatste jaren een man van andere geestesrichting toegang kreeg worden de openbare hogescholen geproclameerd tot nationale, v e nschappelijke instellingen bij uitneihendLc.J waartegen alle concurrentie uit den booze is. Noch christelijk, noch historisch SOCIALE VERZEKERING. Mr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land schrijft in het jongste nummer van So ciale Voorzorg een „waarschuwend woord tegen gevaarlijke plannen ten aanzien van de sociale verzekering" en komt in zijn betoog tot de volgende conclusies 1. De Zipktewet moet zoo spoedig mo gelijk worden ingevoerd, gepaard gaande aan een verlaging van de premiën, ingevolge de Ongevallenwet. 2. De codificatie en vereenvoudiging van de sociale verzekeringswetten worde daarna onverwijld ter hand genomen en daarbij be hoort te worden uitgegaan van de volgende beginselen a. Indien mogelijk moeten allen, die in loondienst arbeid verrichten, in alle verzeke ringswetten worden opgenomen. In geen ge val mogen verkregen rechten worden aan getast, m.a.w. geen groeien van arbeiders die thans onder een dej- wetten vallen, mo gen worden uitgeschakeld. b. De uitvoering van de verzekerings- wetten moet worden opgedragen aan over- j heidsorganen, bestaande uit werkgevers en werknemers, met volkomen gelijke bevoegd heid, onder leiding van onpartijdige voorzit ters. c. Ten aanzien van de uitvoering worde toegepast een stelsel van volstrekte territo riale decentralisatie. d. Met handhaving van het onder ac vermelde, moet zooveel mogelijk gelegen heid gegeven worden tot ontwikkeling van het particulier initiatief, met dien verstande dat voorkomen wordt, dat de risico-over dracht leidt tot selectie, of tot het maken van winst. c. De controle op de uitvoering van alle wetten, ook wanneer het risico is overgedra gen, moet berusten bij het onder b bedoelde orgaan, waardoor de werkgevers steeds maar met één ambtenaar te maken hebben. f. De mogelijkheid worde geschapen, dat werkgevers met talrijk personeel de premie voor alle verzekeringen in één bedrag beta len, waardoor door hen plakken van zegels overbodig wordt. g. De medische dienst voor alle verzeke ringen moet worden ondergebracht bij de on der b bedoade organen. h. De onder b bedoelde organen behoo- ren zoo weinig mogelijk gebonden te wor den aan ambtelijke voorschriften en de ad ministratie worde zoo eenvoudig mogelijk gevoerd. i. Boven de onder b bedoelde organen worde gesteld een col'ege, eveneens samenge steld uit werkgevers en werknemers en on partijdige leden, verdeeld in twee afdeelin- n.l. le. om toezicht te houden op de onder b bedoelde organen en 2e. om op te treden als beheerder van de fondsen van verzekeringen welke daarvoor in aanmerking komen. DE PROV. STATENVERKIEZINGEN. Verbinden van lijsten. De aandacht wordt er op gevestigd dat door den Voorzitter van her Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland is medegedeeld, dat van de hoofdstembureau x van alle kieskringen in deze provincie de mededeeling is ontvangen welke lijsten van candidaten zijn ingekomen. Ingevolge art. 50 der Kieswet kunnen de gemachtigden der onderteekenaars van lijsten deze tot een groep verbinden door een daar toe strekkende gemeenschappelijke ver klaring schriftelijk uiterlijk tot en met Donderdag 15 Maart a.s. in te leveren bij het Centraal Stembureau voornoemd. Raad huis te 's-Gravenhage. DE ZOMERTIJD. De tuinbouwvereeniging „De Groenten- cultuur" te Broek op Langendijk heeft in haar vergadering van 6 Maart de volgende motie aangenomen De tuinbouwvereeniging „De Groente cultuur" te Broek op Langendijk verblijd, dat de Tweede Kamer het wetsvoorstel om den Zomertijd af te schaffen heeft aangeno men echter gelezen hebbende, dat zich een comité heeft gevormd, om bij de Eerste Kamer aan te dringen, dit voorstel niet aan te nemen, dringt er bij deze ernstig op aan dat de Eerste Kamer dit voorstel ook aan- neme als zijnde beslist in het belang van den Land- en Tuinbouw temeer nog, daar ook de directie der Ned. Spoorwegen zich voor de afschaffing van den Zomertijd heeft uitgesproken. DE CUMULATIE VAN PENSIOEN Bij de binnenkort in te dienen novelle op de Pensioenwet zal de kwestie der cumu latie van pensioenen andermaal onder de oogen worden gezien. DE JACHTWET. De Tweede Kamer heeft Dinsdag artikel 1 van' de jachtwet z. h. st. aangenomen, na dat o.m. was verworpen het amendement mr. Kolkman, strekkende om den fazant uit de categorie van schadelijk gedierte over te brengen naar de categorie wild. COMITÉ TOT BEHOUD VAN DEN ZOMERTIJD. Het Comité tot behoud van den Zomertijd deelt mede, dat de stroom adhaesiebetuigin- gen alle verwachtingen verre overtrof. Een viertal personen is eenige dagen lang nu reeds aan het werk om al die briefkaarten, brieven, visitekaartjes en lijsten te regelen en te tellen. Het aantal handteekeningen bedraagt thans reeds vèr over de 150.000 Het Comité besloot nog tot Dinsdagavond a.s. de gelegenheid te geven tot het inzenden van adhaesie-betuigingen aan het adres van het Comité Hotel Krasnapolsky te Amster dam. DE LUCHTVLOOTPLANNEN. De positie der vreemde Koloniën. Het nieuwe geweldige luchtschip van de vloot der Vereenigde Staten, de Z. R. 1 zal de zen zomer naar de Noord- en ZuidpQot wor den uitgezonden en een reis rond de we reld maken. Deze echt Amerikaansche me dedeeling was trouwens even verrassend als de geheele eergisteren gehouden rede van Admiraal Moffett, chef van het bureau der luchtvaart, waarin hij de toekomstplannen der Amerikaansche luchtvloot ontvouwde. De Z.R. 1, welke op 1 Juli in dienst wordt genomen, aldus de admiraal en de Z.R. 3, aan de voltooiing waarvan in Duitschland hard wordt gewerkt zullen de eerstelingen zijn van een vloot van dergelijke luchtsche pen, welke naar men hoopt binnen korten tijd zullen gebouwd en afgeleverd zijn. De luchtschepen zullen, gevuld met onbrand baar helium-gas, dat slechts in de Vereenigde Staten bij groote hoeveelheden wordt aange troffen, een verschrikkelijke factor beteeke- nen bij de zeeoorlogen. De luchtvaart heeft reeds radicaal de be trekkingen tusschen de eilanden van West- Indië en hun vreemde bezitters gewijzigd. De Bermoeda-eilanden (Britsch) verkeeren reeds in dezelfde positie voor de Vereenigde Staten als Helgoland gedurende den oorlog voor Duitschland. Van 'e Bermoeda-eilanden tot de Bohama-groep ligt de geheele Oostersche kust voor bomaanvallen door vliegtuigen open. Hetzelfde geldt ook voor de eilanden der andere koloniale machten als Frankrijk en Nederland. Reed» op de ontwapenings-conferentie te Washington is er 'op gewezen, zeide de ad miraal nog, dat de Vereenigde Staten nood zakelijk op Hawaii een onneembare basis moesten vestigen. Zij zou de Pacific-kust practisch tegen een succesvollen aanval van een vijandelijke vloot beschermen. Berraoe- da ligt evenwel nog gunstiger, daar Hawaii bijoperaties van luchtstrijdkrachten tegen de Pacific-kust en het Panama-kanaal bui ten de aanvalslijn ligt. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GABVItib Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD." Nassaulaan 49. Haarlem. Zitting van Vrijdag 9 Maart. Bij voortzetting van dc behandeling der Jachtwet licht de heer BRAAT, PI. P. een amende ment toe om geen afwijking van de verdee ling in „wild" en „schadelijk gedierte" toe te staan. De heer DUYMAER VAN TWIST, A. R een amendement om de mogelijkheid uit te sluiten dat schadelijk gedierte als wild wordt beschouwd. De heer VAN RAPPARD, V. L„ een amen dement-Kolkman om den fazant als klein wild te beschouwen. De heer HEEMSTRA, S.D.A.P., bestrijdt het amendement-Kolkman. De heer SASSE VAN YSSELT, R.-K., be veelt het amendement-Duymaer aan, mits voor den fazant een uitzondering wordt ge- nicicikt* De heer DECKERS, R.-K., dient een amen dement in van die strekking. De heer WEITKAMP, C. H., is voor het amendement-Duymaer. De heer WINTERMA^S, R.-K., bestrijdt het amendempnt-Kolkman. MINISTER RUYS acht het amendement- Braat ongeweascht omdat het de soepelheid \der wet in het belang van den landbouw wegneemt. Het amendement-Duymaer heeft geen bezwaar, mits de fazant uitzondering blijft; het amendement-Kolkman is minder gewenscht, omdat de fazant door inpotmg meestal tot schadelijk gedierte moet gere kend worden. Het amendement-Deckers wordt overgenomen door den Minister. De heer VAN RAPPARD Jiandhaaft zijn amendement; de heer BRAAi trekt het zij ne in. De heer DRESSELHUYS, V. B., is voor het amendement-Kolkman. De heer DUYMAER VAN TWIST, wenscht uitroeiing van den fazant. MINISTER RUYS dupliceert. Het amendement-Kolkman wordt verwor pen met 49 tegen 19 st.; het amendement- Duymaer van Twist wordt verworpen met 39 tegen 31 stemmen. Art. 1 en 2 wordt z.h.s. goedgekeurd. De heeren VAN SASSE AN IJSSEL1 en VAN SCHA1CK, R.-K., verdedigden het amendement der commissie ,n rapporteurs, om onder grondgebruik ook te verstaan, van den grondeigenaar. De heer MARCHANT. V. D., adviseert tot schrapping van art. 3 en opneming daarvan in art. 4. De heer RUTGERS, A. R., acht dit noodig. De VOORZITTER stelt v or, de beraad slaging over art. 3 te schorsen, opdat de regeering zich kan beraden. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT licht een amendement der commissie van rap- porteurs toe om in een nieuw artikel 3 a. als eerste jachtgerechtigde aan te wijzen den grondeigenaar en niet den grondgebruiker. De heer HIEMSTkA bestrijdt het amende ment, omdat bet de economische positie van den pachter verzwakt. Spr. oordeelt, dat het amendement terug gang naar het o- Je ontwerp beteekent, om dat "het jachtbelang weer primair wordt. De heer OUD, V. D„ betoogt, dat het verschil tusschen het artikel en het amen dement theoretisch weinig en practisch niets beteekent. Het beteekent alleen iets voor de loopende jachtcontracten. MINISTER RUYS stemt in met de meening van den heer Oud, er is slechts een termi nologisch verschil. Juridisch is het amende ment beter, zoodat het op zakelijke gron den kan worden aangenomen. De heer DRESSELHUYS geeft in overwe ging het laatste lid van het amendement, betreffende de voorkeur van den pachter bij verpachting van het jachtrecht door den grondeigenaar te doen vervallen. De heer VAN SCHAICK sluit zich hierbij flaDe heer SASSE VAN IJSSELT handhaaft het geheele amendement. De heer TROELSTRA. S.D.A.P., bestrijdt het amendement, omdat het jachtrecht toe komt aan den grondgebruiker. De heer OUD dient een sub-amendement in, bedoelende de mogelijkheid uit te slui ten, dat de eigenaar bij het pachtcontract zich het jachtrecht voorbehoudt. mTT__xt De heeren DE BOER P. B„ en RUTTEN, R.-K., bepleiten het jachtrecht van deo ^De'vergadering werd hierna verdaagd. Intrekking van een wetsontwerp. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën hebben in getrokken het ontwerp tot heffing van bij dragen in de kosten van bestrijding van het mond- en klauwzeer. 48 Ik behoef u niet te zeggen, Vaughan, dat ik' het niet met u eens ben. Wij leven in een beteren en beschaafderen tijd dan voor heen, en vandaar dat onze schrijvers zich minder beijveren om lage, gemeene karakters te schetsen. Gij kent de menschen niet, riep Vaughan uit, gij zijt een droomcr. De slag zal u ver pletteren, als gij ontwaakt. Hij wendde zich van mij af, en al pein zende over de oorzaak, waarom hij zich de moeite had gegeven zulk een diepzinnig on derwerp met mij te behandelen, en mij eens klaps zoo vriendschappelijk te bejegenen, be gaf ik mij naar mijn vrouw, die door me vrouw Ray zoo mogelijk in slaap werd ge praat Mary was even blij aan het gezelschap van mevrouw Ray te ontkomen, als het mevrouw Bay verdroot van haar te scheiden. Mary was klaarblijkelijk de gast, waarmede zij dien avond wilde pronken; de gastvrouw had niet gerust, eer Mary beloofd had op haar feest te verschijnen, omdat zij aan de wereld wilde toonen, op welk een vriend- schappelijken voet zij met mijn vrouw stond. Die wereld begon langzamerhand heen te gaan; de gasten die een grooten afstand had den af te leggen, waren reeds vertrokken; het avondmaal te middernacht had geen be koorlijkheid genoeg om hen tot dien tijd te doen blijven. Toen Marv en ik mevrouw Ray verlieten, Sloop een tengere gestalte in zwarten rok van achter de venstergordijnen, waar hij zich verborgen had, te voorschijn, en naderde de gastvrouw. Hij had met groote belangstelling ge wacht en gewaakt, en nu werd zijn geduld door een ledige plaats naast de gastvrouw beloond. Ik dacht aan de spottende woorden, die Vaughan een oogenblik vroeger had uitge sproken: Welk een aantal booze gedachten achler die glimlachende maskers! Was het niet inderdaad een boos opzet, misbruik te maken van de zwakheden dezer afgeleefde vrouw, en haar ijdelheid te streelen uit begeerlijkheid naar het geld, waarmeê zij pronkte. Mij dunkt, dat wij genoeg hebben van het feest, zei ik tol mijn vrouw. Zijt gij vermoeid? Ik ben tenminste vermoeid van dit toeneel. O, dat spijt mij, Hevel Ik had mevrouw Ray beloofd te blijven tot het feest afge- loopen zou zijn; wil ik haar vragen, mij van mijn belofte te ontslaan? Neen. Men zegt dat het spoedig gedaan zal zijn. De gasten beginnen al te vertrek ken. Wij zetten ons naast elkander neer om de vroolijke paren voorbij te zien gaan. Lelty Ray stapte ons meermalen voorbij, maar haar 'aandacht was meestal te zeer op anderen gericht, dan dat wij haar konden naderen. Tal van aanbidders volgden haar; zij was tenminste dien avond de koningin van het feest. i\] is zeer schoon, fluisterde Mary; zij zal zeker een goed huwelijk doen. Dat hoop ik van harte, in alle opzich ten. Zij Is zoo trotsch als een konangm, Canut, fluisterde mijn vrouw; welk een trot- sche blik werpt zij thans om zich heen! Mij kwam haar blik eer versmadend dan trolsch voor. Ik verbeeldde mij, dat op haar' sprekend ge laat, de trouwe afspiegeling barer ziel, ver achting voor de hulde van haar aanbidders, stond uitgedrukt. Zij voelde zich nog de dochter van de herbergierster, in haar kost baar zijden kleed, haar kanten en juweelen. Juwcolen, die eens aan mijn vrouw hadden toebehoord! Letty Ray herinnerde zich het verleden, en dacht, wat er van al die eerbewijzen en hulde zou zijn geworden, indien de verande ring nooit had plaats gevonden. Haar ver achting voor alle lage en slanfscho gevoelens beviel mij, en ik betreurde, dat zij zich niet meer door den invloed van zulken liet leiden, wier goed voorbeeld haar karakter zou kun nen verzachten en een echt vrouwelijken zin bij haar zou kunnen ontwikkelen. Want haar karakter was nog niet gevormd, en ik vreesde voor haar. in de toekomst, de uit werking van verkeerden invloed. Zij was een vurige, hartstochtelijke vrouw, ontvlambaar op één woord, een vrouw die licht in toorn ontstak, en zich door haar woeste hartstochten gemakkelijk zou laten mislei den. Ik zag haar nog, toen Herbert Vaughan haar naderde. Z(j bloosde en haar oogeik fonkelden van vreugde, in het vooruil zidht™an te ontkomen aan de aanbidders, die haar omringden. Een oogenblik later leunde zij op zijn arm, en hij boog zich, ernstig fluisterend over haar heen. Zij zijn zeer innig te samen, zeide Mary, wat beteekent dat? Dat beteekent dat zij zeer innig zijn, meer niet, dunkt mij, antwoordde ik op af getrokken toon. Ik herinnerde mij dien vreeselijken nacht, toen Letty Ray in wanhoop haar innigen troost in zelfmoord had gezocht; weer klonk haar wanhoopskreet mij iji de ooren, dat zij bedrogen was in haar hoop. Weer hoorde ik haar zonderlinge woorden, alsof zo gisteren eerst gesproken waren. I Gedenk mijn woorden, ik zal dien man altijd beminnen! Was dit die man? En, als zij hem nog beminde, wat zou dan hel einde van de geschiedenis zijn? Ik doorzag hel karakter van Vaughan dien avond beter dan ooit te voren. Ik kwam tot de stellige overtuiging, dat hij een deugniet was, alleen op eigen voor deel bedacht; een deugniet vol zelfzuchtige bedoelingen, die in staat was elk die hem in den weg stond, onder zijn voeten te ver treden. Maar hij was geen uilgesludeerde schurk. Hij verried zich van tijd tot tijd te veel; hij droef zijn spel te ernstig, te hartstochtelijk door. Ik hield mij overtuigd, dat mijn eerlijkheid, mijn rechtzinnige handelwijzen, hem metter tijd zonden overwinnen, en zijn booze plan nen aan het licht zouden brengen. Hij was mij tot zekere hoogte een raadsel, omdat ik den tijd nog niet had gehad, hein le doorgronden, doch indien ik daartoe tijd en gelegenheid had zou ik dan nog wel in slaat zijn zooveel listen en kuiperijen te door zien? Ik dacht van neen; en wist niet, dat het oogenblik naderde, waarop het hoofddoel van mijn leven zou zijn, hem te vervolgen en te ontmaskeren. Ik was alleen overtuigd dat hij een deug niet was zooals ik altijd gevreesd had en gevoelde als bjj ingeving, dat onder dat KUNSTDRUK. Van de Ned. Rotogravure Mij. te Leiden ontvingen wij Ier beoordeeling een reproduc tie van een schilderij van prof. Jurres in kleuren koperdiepdruk uitgevoerd. De donke re tonen van het origineel motten bij het reproduceeren groole moeilijkheden hebben opgeleverd, welke op inderdaad kranige wij overwonnen zijn, zoodal het geheel op verrassende wijze de werkelijkheid van 'lef' oorspronkelijke kunstwerk weergeeft. Pro Jurres heeft dan ook zijn groote tevreden heid over deze wijze van reproductie van zijn werk betuigd. gladde uiterlijk een menigte gedachten ver borgen lagen, die gevaarlijk waren voor al len die hem wantrouwden, of zijn karakter te goed doorgrondden. Ik zocht Ellen op. Zij was een schrandere vrouw, en zou noo-it een geduldige getuige of vrijwillige slavin zijn. Ik gevoelde, dat hij, met al zijn zelfver trouwen, een grooten misstap had begaan, toen hij haar huwde. Zij bezat de kracht om weerstand te me den; het moesten strenge maatregelen zijn, die haar konden onderdrukken. Ellen, stond tol mijn verwondering alleen, verscholen achter een der zware venstergor dijnen; zij wenkte mij nader. Marv werd juist door een oude dame, naast haar, aangesproken, die niet gelooven kon, dat zij dezelfde mevrouw Zitman van Nettlewood was. De dame boog zich met die vraag tot haar, en beriep zich, ingeval van een bevestigend antwoord, op vroegere eigen schap. Ik kom aanstonds terug, fluisterde ik Mary toe, en begaf mij ijlings naar Ellen. Ik ga naar huis. Goeden nacht zeide Ellen. Naar huis? En gaat gij alleen? Jadat komediespel verveelt mij daarbij, ik ben vaj^ avond ontstemd. Will gt mij naar mijn rijtuig brengen? Zeker, maar.... Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9