,°1! Maandag 12 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14334 Van het Vaticaan. Een vriendelijk, dóch dringend verzoek. Vrr IP" mamm OBT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 13 MAART DE TEYLER-KWESTIE VOOR DE HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Pleidooien. Zoo lekker a£s tulband, is FRARKtN'S MELKBR00D Staking in de Meubelindustrie. Associatie voor Lijkbezorging. Ons Postkantoor. VOOR DE VERKIEZINGEN. 1. 1. Verzoek om inlichtingen. BURGERLIJKE STAND. Vóór den Zomertijd. De Zomertijd, Haarlemsche Orkest-Vereeniging. *frr De RS. A.'Vergadering J. J. WEBER #>ON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. OVERVEEN. - - LAATSTE NIEUWS. Staking in de Meubelindustrie. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal t 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem "eleloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. HAARLEMS Advertentiën 35 cents per re««» Bij contract belangrijke korting» Advertentiën fusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ctop andere redac tiepagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. KARDINAAL GASPARRI 25 JAAR BISSCHOP. Men schrijft ons uit Rome: Zooals wij reeds telegrafisch meldden vier de Z. Em. Kard. Gasparri, Staatssecretaris van Z. H. den Paus, op 6 Maart zijn zilveren feest als Bisschop. De H. Vader deed van Zijne groote belangstelling blijken door op buitengewone wijze Zijn staatssecretaris te huldigen. Hij deed den Kardinaal, gelijk wij reeds vermeldden, een eigenhandig schrijven toekomen, en daarbij als geschenk een kost baar tafeluurwerk, hetwelk de H. Vader zelf ter gelegenheid van Zijn priesterfeest ten ge schenke had gekregen. Op den étui had de H. Vader een betreffend inschrift laten aan brengen. In den morgen kwamen talrijke Kar dinalen en persoonlijkheden, alsmede alle di plomaten den Kardinaal gelukwenschen, evenals alle hoofden en beambten der Pau selijke Staatssecrctarie. In den namiddag werd in de titelkerk van den Kardinaal, de aloude Basiliek van Sint Laurentius in Lucina een plechtig „Te Deum" gezongen, waarna de Kardinaal zelf den ze gen met het Allerheiligste gaf. De kerk was geheel gevuld met persoonlijkheden van het Vaticaan, van de diplomatie en de verschil lende Romeinsche Congregaties en de over sten der kloosterorden. Ook de tuiniers van het Vatikaan deden de Kardinaal een prach- 'tig bloemstuk toekomen in den vorm van zijn eigen Kardinaalswapen, terwijl ook de an dere werklieden van het Apostolisch Paleis izich niet onbetuigd lieten. Kardinaal Gasparri werd geboren te Ussita (Umbrië) op 5 Mei 1852 en werd, professor van het kerkelijk recht zijnde te Parijs, door Paus Leo XIII tot Aartsbisschop benoemd en ^Apostolisch delegaat te Peru, Bolivië, Ecua dor, Paus Pius X maakte hem in 1907 tot Kardinaal en Paus Benedictus XV tot staats secretaris, welk ambt hij nu nog bekleedt. O (Ingezonden.) Inderdaad eenigszins moedeloos zet ik me tot schrijven. Zooveel keeren vóór mij is het geprobeerd, en hel succes was maar gering Wat zal het mij baten? Het is alleen het ver trouwen op den goeden God, die ook ons Zijn zegen niet moge onthouden, dat ik het wagen ga, ook een poging te doen den geest van Haarlem's katholieken gunstig te stem men voor de roomsche sportbeweging. Mis schien dat het woord van een priester meer vermag, dan dat van anderen. Ik wil het al thans hopen. Moeilijk kan ik. me indenken, dat zeer velen ondfer de katholieken niet inzien het belang eener R.-K. Sportorganisatie. We weten toch maar al te goed, hoe de bisschop pen overal eischen, dat men op sociaal ge bied roomsch zal georganiseerd zijn, en dat idee staat bij alle goede katholieken dan ook vast; en een ieder, die niet roomsch georga niseerd wil zijn, staat toch bij alle welden- kenden nu juist niet al te hoog aangeschre ven. Het spreekt dus als een boek, dat als er een sportorganisatie moet zijn, deze ook echt roomsch moet wezen. Ik vraag me eerst af: is er dan zooveel legen, dat de jeugd de sport beoefent? Neen, kom nu niet aandragen met excessen hier en daar, want onvolmaakt blijft elk menschelijk handelen. Is er iets op tegen, dat men aan goede sport doet? Dat men speelt in de open lucht, dat men de spierkracht ontwikkelt, en de gezondheid bevordert? Is het zoo erg, als de gedachten der jeugd worden geconcen treerd op de sport? Worden die gedachten daardoor niet van heel veel kwaad afge leid? Is het niet duizendmaal beter, dat die geest zich bezighoudt met de overwinning van deze of gene club, met de praestaties van een of anderen speler, dan met hier niet te noemen zaken? Ik geloof, dat men zich werkelijk aan overdrijving schuldig maakt, als men in het algemeen beweert, dat de sport de beoefenaars ongeschikt maakt voor hun gewonen dagelijkschen arbeid. Er zullen er zijn, zeker, maar evengoed zijn er, die door allerlei andere dingen buiten de sport, van hun werk worden afgetrokken, en hierin behoeft zonder overdrijving aan de sport volstrekt niet het grootste per centage te worden toegeschreven. Integen deel zal het goed beoefenen van degelijke sport de arbeidskracht eerder verhoogen. En men denke hierbij niet alleen aan voetballen, want behalve dat is er nog heel wat andere soort van sport die aan de jeugd geliefd is. In mijn oog zijn het dus uitzonderingen, die door de sport onbekwaam worden gemaakt voor hun gewoon dagelijksch werk. Het spreekt vanzelf, dat ik dan alleen op het oog heb de roomsche sportbeweging, om dat juist daar de uiterste krachten worden ingespannen voor een d e g c 1 ij k e sport beoefening, en voor het voorkomen ook zelfs Ivan die uitzonderingen zooals ik boven 'noemde. Dat niettegenstaande dit alles toch misschien hier of daar eens een nadeelig ge volg van sport kan worden geconstateerd, doet aan de algemeene waarde van de sport als zoodanig niets af. Het doen aan sport is dus geen kwaad, is zelfs zeer bevorderlijk voor de lichaams- gczond'r.cid, maar moei tegelijk niet een oor zaak worden van ziels-ongelukken. En dat wordt voorkomen zooveel als mogelijk is door de sportbeoefenaren roomsch te organisèeren. Dan immers kunnen we in kleedhuis en gymnastiekzaal, bij spel en bij oefening letten op de gedragingen der spor ters; zóó immers kunnen we voorkom an een al te geraeenzamen omgang met andersden kenden, wat de Katechismus ons toch ver biedt, en wat bijzonder in den jeugdigen t leeftijd zoo hoogst gevaarlijk is. Dat weten toch alle katholieken wel, vooral zij, die vroeger met vele andersdenkenden hebben moeten omgaan. Het is dus goed aan sport te doen, en als men het doet, moet het gebeuren in roomsch verband. Waarom is er dan voor deze vurige room sche beweging zoo weinig belangstelling? Ik kan deze vraag werkelijk niet beant woorden. Maar wel weet ik, dat tengevolge van de weinige belangstelling, ook de steun in geld daaraan evenredig en dus zeer klein is tot op heden. Zeker, het is een slechte tijd en daarom kan men afwijzen allerlei dingen, die niet noodzakelijk zijn; maar daarom moet men niet afwijzen datgene, wat recht heeft op be staan, ook in dezen tijd van malaise, en dat is ook de roomsche sportbeweging. Wij mo gen deze beweging niet aan haar lot over laten, omdat er honderden roomsche zielen mee gemoeid kunnen zijn. Om dezelfde reden waarom men steun geeft aan patronaten en gezellen-vereenigin- gen, n.l. omdat men weet, dat daar gearbeid wordt aan 't behoud der zielen om die zelfde reden moet men ook steunen de room sche sportbeweging, omdat daar de in het patronaat en gezellen-vereeniging behouden zielen verder worden bewaard voor bet groo te kwaad van de heillooze neutraliteit Weest ervan overtuigd, dat reeds menig oud-lid der patronaten is verloren gegaan aan het socialisme door het lidmaatschap der neutrale sportvereeniging. Het is nu eenmaal een feit, waar niets aan te doen is, dat zulke zaken veel geld kosten, als we iets willen bereiken. Daarom heeft de Sportcentrale een loterij opgezet met 12.000 loten a 1.met schitterende prijzen waardoor een ieder in de gele genheid is zijn offertje te brengen. De eerste stormloop om loten te plaatsen bracht een te gering resultaat, de tweede moet beter sla gen, ,en daarom doe ik een vriendelijk, doch d.ingend verzoek aan allen, om loten te koopen, wanneer ze te koop werden aan geboden. Maar '.aten er nu eens zijn, die ze bij groote getalen koopen, om ons ineens flink door onze moeilijkheden heen te hel pen. Zonder geld toch kan de roomsche sportbeweging niet in stand gehouden wor den, dat moet ieder begrijpen. Vertrouwend op Gods zegen, hoop ik, dat dit mijn verzoek door allen gunstig zal wor den beantwoord. Kapelaar. GROOT, Geest. Adv. 8 Maart 1923. Sociëteit „St, Bavo". Hoofdbestuur Volks- Bond 8 uur Kleermakers 8 uur Post en Telegraaf 8W uur Rechts kundig Bureau H'A tot 9 uur. R K Leeszaal en uilleenbibliothcek Jans straat 19 Eiken dag geopend van 10 121/?, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen Uitleen van hoeken van half 39 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag. Zon- en Feestdagen loeganike- tijk R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraal 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m van 25 ur Zaterdags alleen van 912 uur R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m van half 11 Int half 12. des nam van 3 lot 4 en van haJf 8 tol half 9. Telefoon 2981. Marl ha-ver eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blyc- ken Groote Markt. Tentoonstelling „de Woning". Schouwburg Jnnswëg. Filmvertoonmg .over Noorwegen. Hanzegebouw, Jaeobijneslraat. Reddings brigade 8'A uur Bestuur Loodveters- en Eleclr. patroons 8 uur. Valkafdee- ting Schoenmakers „Crispinus" 8>4 uur. Schilderspailroons half 8. Gcm. Concertzaal. Buitengewoon Concert H. O. V. 8 uur. Voor de Haarlemsche Rechtbank is. zooals bekend, een nieuwe Teyler-zaak aanhangig, waarin Mr. Vijn van Amsterdam voor eischers optreedt, met als procureur te Haarlem Mr. Bruch. Uit de dagvaarding van deze zaak blijkt, dat ten verzoeke van Abraham van Oorde, wonende le Djocjakorta. Willem Arend van Oorde, wonende te Kerkrade, mej. Anna Maria van Oorde, te Driebergen, gedaglee- kend zijn op de eerste plaats: A. Teyler's Stichting onk wel genaamd ge weest ,,I)e Pieuse gestigten, opgerigt bij den heer Pieter Teylcr v. d. Hulst". B. voor zooveel noodig de directeuren van Teller's Stichting. In de dagvaarding maken eischers aan spraak op oen deel der erfenis, als zijnde af stammelingen van Isaac Brand, den „vollen neef in den eersten graad van Pieter Teyler v. d. Hulst", die, zooals gesteld wordt, hij het overlijden van dezen diens eenige en uit sluitende erfgenaam ah. intestato was. Eischers concludeeren in de dagvaarding, ..dat het de Rechtbank moge behagen om bij haar in dezen te wijzen vonnis, gedaagde stichting, resp. de directeuren, gezamenlijk te veroordeelen om binnen 14 dagen na de uit spraak van bet vonnis of anderen te bepalen termijn ten overstaan van een bij het vonnis te benoemen Rechtercommissaris aan de eischers te doen rekening en verantwoording van het (voren gestelde) beheer, bestuur en directie van het vermogensdeel van wijlen Pieter Teyler v. d Hulst, met bepaling, dat, indien de gedaagden in gebreke zouden blij ven te verschijnen of de gevorderde rekening op den door den heer Rechtor-Commissaris te bepalen dag te doen, zij zullen kunnen worden genoodzaakt door inbeslagneming en verkoop van hare, resp. zijne of hunne goe deren, van een ieder tot een bedrag van twee millioen gulden of zoodanige andere som ais de Rechtbank zal vermennen le belmoren en voor zooverre ieder van de gedaagde direc teuren, zoo noodig door middel van lijfs dwang, voorts dat de Gedaagde Stichting en de directeuren zullen worden veroordeeld tot afgifte en uitbetaling tegen kwijting aan de eeischers, aan ieder van dezen voor zich, van at hetgeen bij stof van rekening aan elk van hen zal blijken toe te komen en (of) verschuldigd te zijn met de tegen vijf ten honderd 's jaars le berekenen rente hiervan". Zaterdagmorgen en Zaterdagmiddag wer den voor de Haarlemsche Rechtbank in deze zaak de pleidooien gevoerd. Voor eischers trad op de heer Mr. Vijn uit Amsterdam; voor Teyler's Stichting de heer Jhr. mr. F. W. van Sty rum.. Er was vrij veel belangstelling in deze zaak. De gereserveerde banken waren geheel bezet. Het pleidooi. De heer Mr. Jan Vijn, optredende voor eischers, begon met een woord van erkente lijkheid tot de Rechtbank te spreken voor de bepaling van een speqialen zittingsdag. Daarna verweet hij de tegenpartij, dat deze zich le buiten gegaan is aan allerlei ontkenningen, o.m. dat zij ontkent al de rechtsfeiten en de rechtsgeldigheid van de volgens eischers, des- tijtds beslaande wettelijke bepalingen. Hij zette uiteen, dat in andefe processen personen opkwamen, die in andere linie af stamden van Teyler v A Hulst, dan deze eischers. Deze stammen af van Isaac Brand, een vollen neef van Teyler v. d. Hulst. Zij vatleD niet aan het bekende testament van Teyler of de geldigheid van dat testament, ook gaat het met om de heele erfenis van Teyler, doch slechts om deel daarvan, om het zoogenaamd Engelsch fondsenbezit. De erflater had zich wat de Engelsche fondsen betreft in zijn testament van 1756 voorbehouden daarover anders te beschikken. Dal gedeelte van het vermogen kom! aan de nakomelingen van Isaac Brand, als erfge naam ab intestate, toe. Het was niet Je wil van Teyler dat de Engelsche fondsen ten goede zouden komen aan de Teyler-Stichling. Ter ondersteuning van zijn stellingen in verband met het destijds geldend z.g. nieuw- acsdoms of Noord-Hollandsch Versterfrecht, beriep pleiler zich op een groot aantal oud- Hollandsche schrijvers o.a. van Leeuwen, Jonas Daniël Meyer, Schoomaker c.a. Behalve het aesdomsreeht is nog de reser- vatoire clausule, die in het testament is opge nomen van groote beteekenis. Daarin behoudt Pieter Teyler van der Hulst zich uitdrukkelijk het recht voor om over een ander gedeelte van zijn vermogen ook anders te beschikken en zulks doet hij met name ten aanzien van deze Engelsche fondsen bij notarieele acte. Die Engelsche fondsen zijn steeds apart be heerd en over deze Engelsche fondsen wordt nu rekening en verantwoording gevraagd. Dat Isaac Brand de rekening zou goedge keurd hebben en verantwoording van admi nistrateuren is siechts in zooverre juist, ,(at hij die heeft goedgekeurd als mede-admi nistrateur, niet als privé-persoon. Onder beroep op dezen rechtsregel, quot qualitatis quot per sonae" (zooveel kwaliteiten, zooveel perso nen) verwierp pleiter deze opmerking van de Teyler's Stichting. Ten aanzien van de verjaring merkte plei ler op onder verwijzing naar een arrest van het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland van 1854, een a.rrcst van den Hoogen Raad en een vonnis der Rechtbank van Haarlem en onder aanhaling van schrijvers dat deze eerst begon Ie loopen op het tijdstip dat bet beheer der administrateuren is opgezegd. De vorde ring is dus allerminst verjaard en waar de fi liatie is bewezen voor toewijzing vatbaar. De vraag of versctiilleude voorvaderen van de eischers kinderen gehad zouden hebben, be- invloedt niet de deelgerecht.igdheid doch de hoegrootheid van hun deel. Pleiter conclu deerde dan ook tot toewijzing der vordering. Na de pauze kwam de advocaat van Tèyiefs Stichting, mr. van Slyrum, aan het woord. Deze begon met op te merken dat de dag vaarding niet minder dan 19 folio vellen be slaat en de conclusie van repliek is gelijk aan een verhandeling 21 vellen groot. Spr. noeinl deze bewijsvoering wijdloopig en zeis ook niet geschreven in den stijl der geleer den. Spr. citeert dan eenige passages in de conclusie van repliek, die hem minder aange naam hebben getroffen. Zoo wordt door don geachlen opponent aan Directeuren van Teyler's Stichting verweten, dat zij halve waarheden en onjuistheden zoggen, en dut terwijl Teyler's Stichting zegt Ie bevorderen den Godsdienst en het algemeen belang. PI. gispt ook den toon van de conclusie van re pliek voor wat betreft het hoog opgeven van den opponent van eigen kudne. Wat betreft het verwijt, dat door Directeuren halve waar heden en onjuistheden zouden gezegd zijn. herinnert pleiter er aan, dat vroeger krach tens de Co-de Penal zou kunnen geëi-schl wor den dat dergelijke zinsneden in liet stuk wor den geschrapt cn^ den steller een vermaning gegeven. Pleiler herinnert dan aan hef von nis der Haarlemsche Rechtbank van 6 Dec. 1921 In de vorige Teylerzaak en verwondert zich dat reeds zoo kort daarna een nieuw oordeel der rechtbank wordt gevraagd over feitelijk dezelfde zaak. Wel zijn do-or Mr. V'ijh veel Schrijvers aangehaald en veel ju risprudenties maar een reehlstreekschen aan val op het vonnis der rechtbank is door bom niet gedaan. Evenmin heeft hij de onjuist heid van dat vonnis aangetoond. Daarvoor heeft hij zich wel gewacht. We staan hier voor een kwestie van verjaring. De Recht bank heeft in deze reeds een uitspraak ge daan en pleiter zal er nu niet verder meer op ingaan. .Spr. zal niet veel zeggen, doch zich tot en kele opmerkingen bepalen en snijdt dan de kwestie der Engelsche fondsen aan. Teyler heeft hij testament van 1756 een stichting in het leven geroepen en benoemde in datzelfde testament de personen die die stichting zouden adininistreeren. Later bij acte van 1762 heeft hij ten aanzien van de Engelsche fondsen om administratieve re denen een uitzondering gemaakt. Maar die beschikking bracht geen verandering in zijn oorspronkelijk testament. We] werden voor die Engelsche fondsen andere administrateurs benoemd, doch de revenuen bleven komen aan Teyler's Stichting. Dat is niet maar een theorie van spr., maar zoo is het van den beginne af aan opgevat, zoowel door de Di recteuren van Teylers Stichting als door de administrateuren der Engelsche fondsen. Maar dan volgt daar ook uil, dat pleiter met recht heeft betwist dat Isaac Brand krachtens ver sterfrecht den eigendom van de Engelsche fondsen verkreeg, Isaac Brand was admi nistrateur van Teyler en heeft de rekening en verantwooding goedgekeurd. Indien hij be grepen had dat hij den eigendom had der Engelsche fondsen. zou hij tot die goedkeuring niet hebben me degewerkt. En verondersteld dat Brand, tij dens zijn leven van zijn rechten had afstand gedaan, dan hij was niet kinderloos zou hij tooh zeker aan de rechten zijner kinderen SJBBB25 hebben gedacht. In de conclusie van repliek wordt er van gewaagd dat de administrateurs zouden hebben geiiaudeprd, een niet onbe- teekenende beleeoiging, volgens pleiter. Maar, zegt hij, veroudersietd ai uat dit zoo ware, dan zou spr. zeggen wendt u met uw kiaehlen tot hen, en niei tot de Directeuren, want al zouden zij hebben medegewerkt, zij zijn toch niet in dat geval de eerst-schuidigeu. \Vat de verjaring betreft merkte pt. toch nog op, dat deze onomstooteiijk vast slaat. De verjaring in art. 2004 B. W. is, volgens pl., eveneens ge steld voor de rechtszekerheid. Ware dat ar tikel er niet dan zou b.v. iemand morgen bij ons kunnen komen en ons den eigen oom betwisten van een huis, dal ons reeds Honder den jaren toekomt. Vast slaat, dat directeuren van 1-eyier at den lijd animusDomini van de stichting hebben gehad, ai dien tijd het beheer hennen gevoerd. Dat is voldoende om de verjaring vast te stellen, Eischers stei.en dal Isaac Brand geen re ken, ng en verantwoording kon viagen tijdens zijn teven, omdat hij administrateur was en dat dit pas kon geschieden na zijn dood in 1807. Gesteld dal dit juist is, dan merkt pi. op, dat ook na 1807 deze rekening en ver antwoording met tij-oig is gevraagd. En wan neer dal geweten wordt aan de groote ge- be,In-zinnigheid, waarin de Tevicrzuak ge huld is, dan betwist spr. die gehemzinnigheid,- want b.v. wist Isaac Brand, een der erfge namen, cr toch alles van kradittus zijn func tie van administrateur. Vo.gens pl. ste.de Teyler administrateurs vour de Engelsche fondsen aan, „waarschijnlijk" omdat mj an ders moeilijkheden voor Teyler's Stichting vreesde. Spr. wenscht aan dal woord „waar schijnlijk een krachtiger beteekenis te ge ven dan Mr. Vijn er in ziet. Pleiter meent dat niet volstaan kan worden met rekening en verantwoording Ie vragen, maar ook dient ieders aandeel vast te slaan. Het gereohiigheidsaandoet moet vastgesteld worden in de procedure. De uilkeer.ngen van Directeuren van Teyler's Stichting aan de na komelingen van Brand, geschieden niet omdat Directeuien daar wettelijk toe verplicht zijn, maar omdat het in den geest van het testa ment is. immers om le profitecren van een erfenis moei men beslaan op het oogenblik dat de erflater sterft In repliek merkte mr. Vijn nog op dal een beroep op verjaring een interieur middel, een oneigenlijk middel van schulddelging is. Men mag liet pas gebruiken als alle andere mid delen om recht te krijgen niet baten. Iu dezen is een bero-ep op verjaring niet ge rechtigd. Verder besprak pleiter nog den toon van zijn conclusie van antwoord. Na dupliek van Jhr. Mr. Van Styrum, die nog opmerkte dat hij zich wel beriep op verjaring, maar tevens had aangetoond dat het recht ook in feite geheel aan den kant van gedaagde is, werd overlegging der stuk ken en bepaling van den dag der uitspraak bepaald op 20 Maart Ook in Haarlem is, zoools in andere plaat sen, een slaking onder de meubelmakers uit gebroken. De voorzitter dor patroonsorganisatie te. HaarJem, de heer ten Kale. deelde ons hier omtrent mede, dat de staking zoo goed als algemeen is. Vandaag eindigde het oude col lectieve contract. Herhaaldelijk was door de patroons aan de werknemers een nieuw voorgelegd, dat de-.eu echter niet wilden tec- kem-ii. Dit nieuwe contract hield in, dat vandaag de loouen met ongeveer 10 pet. zouden verlaagd worden; verder bepaalde het, dal na 3 maanden overwogen, zou worden, welke verdere verlaging van het loon dan nog noodzakelijk zou zijn. terwijl tevens andere arbeidsvoorwaarden inmiddels bekend zouden worden gemaakt. Verscheidene malen is tussc.hen werkgevers en werknemers overleg gepleegd, doch men is niet tot overeenstemming gekomen. De staking omvat alle werknemersorganisaties. Den omvang der staking kon de heer ten Kate niet opgeven. en Wij vernemen nog, dat hier ter slede de firama's Randoe, en „Onder den St. Maar ten" niei bij de patroonsorganisatie aangee- sloten zijn. Bii beide firma's wordt gewerkt. Bij de firma Rai.doe werken 35 man. Van werknemerszijde vertelde men .ons het volgende; De slaking hier ter stmle omvat ongeveer 100 personen bij 12 paffoons. Deze mededeeling werd ons officieel ver strekt door de leiding der slaking hier Ier stede. Verder vernamen we nog, dat alleen gestaakt is bij de patroons, die de loonsver laging hehben ingevoerd Deze bediaagt 10 pot., met de bepaling, dal over 3 maanden zsll worden gezien, welke verlaging dan ver der zal worden ingevoerd. Wal den werktijd betreft, deelde de leiding ons mede. dat in de nieuwe overeenkomst een arbeidsduur is vastgelegd van 48 uur per week. Doch de patroons willen deze verlengen, wars van eiken grondslag. Om deze redenen weigeren de werknemers de overeenkomst te teekenen. /.ij zijn bereid, 48 uur per week te werken, maar niet langer. Alleen dan, wanneer :n de overeenkomst het aantal maximum-werk uren per week op 48 wordt gesteld en dit voor een jaar wordt overeengekoen, willen zij hierover in onderhandeling treden. In het nieuwe arbeidscontract is hht mini mum-uurloon bepaald op 67 cents voor meubelmakers en 65 cent voor behangers. Hedenochtend is een conferentie gehouden tusschen de gecombineerde werkgevers en werknemers, waarin echter nog geen over eenstemming werd bereikt. Voorts vernemen we no-g, dat de R.K. werkgevers, aangesloten bij „St. Reinoldus", door hun Bedrijfsraad hebben laten uitma ken, dat zij deze week nog het oude loon zullen uitbetalen. Voor de volgende week zal dan een nadere beslissing genomen worden. De grootste grief der arbeiders gaat hierte gen. dat de patroons geen contract voor een jaar willen afsluiten. De Associatie voor Lijkbezorging heeft de beschikking gekregen over een aantal auto mobielen, die gestald zijn in de garage Rozen straat 9. In de hal van ons nieuwe postkantoor zijn een tweetal groote, goed in stijl met de om geving gehouden, houten borden geplaatst, voor de publicatie van tnededeelingen den dienst betreffende en voor reclame-doelein den van particulieren. Het is een goede maat regel om de wanden door allerlei paperassen Van N' NL Win R. niet te ontsieren. Zoo komt er telkens wat i.'. :uws in ons postkantoor i wordt het langzaam a een voorbeeld hoe een modern architect zich een gebouw van publiek nut als een postkantoor indenkt. De Commissaris van Politie te Haarlem, verzoekt een ieder, die inlichtingen kan verstrekken omtrent Jiel met een auto ont voeren van M. v. L 16 jaar, wonende al hier, op Maandag 5 Maart 1923, des avonds om 6 uur 50 minuten op den Kleinen Hout weg, of die dit meisje op dien avond op den Kleinen Houtweg. Wagenweg, Heeren- weg of aldus heeft gezien, zich te vervoegen aan zijn bureau, afdeeling recherche, Sme- destraat. Het portret van M. van L. is hierboven ge- repro duceerd. Ondertrouwd: 12 Maart. J. Esmeijer en T. Marrenga. H Wieringa en M. A. J. Franse. Geboren: 9 Maart. z. van M. W. Stuiter Barends z. van H. HabersClements. z. vaii J A HermanDriessan. z. van A. C. v SlootenLuijien. d van A. M. v. d. HamDeen. z van C H Swart- de Beuijne. 10 Maart. d. van M. C. van Zonneveldde Vries. d. van J. H. M A v. LiemtNoijons. d van S. v. Kampen Leuven z. van M. BeilschmidlHoogslag. d. van C. W H. Roest—v. Roon z. van J. Janssen- No uwen. 11 Maart z. van D. Huijs-v. Duijn z. van W. Botte lier—Kollaarl. z. van M. B. Redeker— Krijnen. z. van G M. BastiaenenHuij- boom. 12 Maart. z. van L. S. Spaan Molenkamp. Overleden: 9 Maart H., 2 jaar, d. van C. Treuren, Oorkondelaan. M, C. Toornend Spanjaard 79 j. Bnkkerstr, L. Schnei- therJonkheijm. 79 jaar, Hazepaterslaan. 10 Maart. W A v. d. Voort, 70 jaar, KI. KI. Houtstraat. J. Hooft, 46 jaar, Haze- paterslaan. H„ 4 mnd., z. van G. Mole naar, Kam perlaan W. Zwart, 8t jaar. Dubbele Buurt. 11 Maart. L. J. Jongejan, 52 jaar. Spaarne. M. E„ *5 d., d. van J, Stuurop, N Landstraat. Men verzoekt ons mede te deelen dal zij, die nog adressen Ict Irekening willen leggen vóór het behoud van den zomertijd, hetzij in Haarlem, hetzij in een der omliggende ge meenten, lijsten kunnen bekomen bij de Haarlemsche H a ndel svareenigingNassau- plein 1. Naar men mededeelt wordt op de lijsten goed geteckend. Door de Gezondheidscommissie te Haarlem is aan de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal het vo'gende at.res gezonden: De Gezondheids-commissie te Haarlem, kennis genomen hebbende van de beslissing, welke de Tweede Kamer der Staten-Generaal genomen heeft naar aanleiding van het voor stel Braat, c.s. tot afschaffing van dep zomer tijd. betreurt de genomen beslissing ten zeerste. Do Gez cridh efsd s- C. omml s vie voornoemd meent daarom met de meeste nadruk uwen Hooge Vergadering te moeten verzoeken, het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp te verwerpen, omdat hot behoud van de zo mertijd-regeling van het grootste belang ge acht moet worden voor dde algemeene volks gezondheid. Men schrijft ons: Het ledenconcert van Zondagmiddag, was bizonder druk bezocht en oogste het orkest uder leiding van Nico Gerharz bizonder veel succe">. De solist van den middag, Louis Schuyer, violoncellist uit Den Haag, gaf een prachtige vertolking om het Concerstück (D.dur) van E. von Dohnanje zoomede van de Cantabile van C. Cui en Elfentanz van D. Popper. Na het einde van het eerste deel van het programma had een vermakelijk inter mezzo p'aats. De voorzitter betrad het podium om de leden mede te deelen, dat bet bestuur in zijn meening verdeeld was over *een kwestie en dat hij daarom voorstelde het concert even te veranderen in een alge meene vergadering, opdat de leden uitspraak zoud a J ii. de kwestie. Hij verzocht ook de dames aan de s'emming deel tc nemen. De bewuste kwestie was de volgende. Dins dags rond a.s. zal een buitengewoon concert plaats vinden met solisten, waarvan de op brengst zal gestort worden in de ondersteu ningskas van de orkestleden en nu wilde een gedeelte van het bestuur der orkestleden, gedurende de pauze, gelegenheid geven kaar ten voor dat concert t? verkoopen. De voor zitter legde hierover de beslissing in handen in de aanwezige leden en zeide: „Wanneer gii nu tegen he' voorstel zijt, dan houdt gij u stil. zijt gij er voor, welnu applaudisseert dan. Wat is nu uw antwoord? Een daverend applaus f* den Orkestleden gelegenheid om hun „arten aan den man te brengen en het resultaat was, dat Dinsdagavond de zaal vol zal zijn en de ondersteuningka» er wel bij vaart. Men heeft ons verzocht, nog eens met na druk de aandacht te vestigen' op de massa- vergndering, welke hedenavond op initiatief von het Haarlemseh Com'rlé der K. S. A., in de Gemeentelijke Concertzaal wordt gehouden. Wat wij met genoegen doen. hoewel wij overtuigd zijn dat een aanbeveling, om in de vergadering tegenwoordig te zijn, feitelijk overbodig is. Er js ;ji terecht' allerwege zooveel propaganda voor gemaakt: wat vanavond den bezoekers zai worden geboden is zoo ten al len kant aantrekkelijk dat men een druk be zoek alleszins verwachten mag. z Daar is Mr. Dr. Jan van Best, die het woord zal voeren, een spreker, zooals Ka tholiek Nederland er op dit oogenblik waar schijnlijk geen tien lelt; daar zingt mej. Elze Wille, die zich in korten lijd een eigen mooie plaats in de Haarlemsche zangwereld heeft veroverd. De bezoekers zullen kunnen genie ten van de muzikale eigenschapen van den heer Joh. Nel is, sen. uit Amsterdam en mej Bonarius, onze stadgenoole. Aantrekkelijkheid genoeg. Op hel programma slaan o.m. het duett „Adam en Eva", uit „De Schepping" van Jo zef Havdn, le zingen door den beroemden barytonzanger Joh. Nelissen en de sopraan zangeres Elze Wille. We willen er de aandacht op vestigen, dat er geen bloemen of lolen of chocola of iets dergelijks wordt verkocht. Ook geen inlee- kenbiljetiten en dat geen andere aanval op de beurs zal worden gedaan. Bovendien is ct alle gelegenheid geweest dezen avond vrij te houden, want vergade ring is tijdig aangekondigd. Een goede opkomst mag dus worden ver wacht en wie nog niet het voornemen dad, de vergadering van hedenavond le bezoeken, moge er door het lezen van deze regelen als nog toe gebracht worden. Het is hier de plaats te wijzen op het frissehe, braisrhende leven, dat ons Plaatselijk Comité der K. S. A. in den laatsten tijd door stroomt. Er is leven in de brouwerij en telkens hoo- ren wij van nieuwe acties, waar de plaatse lijke K. S. A. den stoot loe geeft. Het jongste product zijn wel de eerstdaags te openen cu» sussen voor andersdenkenden. Dit krachtige leven van onze K. S. A. ver dient steun cry waardeering. Uw bezoek 4an de vergadering van heden avond kan daarvan getuigenis geven. Barometerstand 772 .Vooruit OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Maart 1923. Hoogste barometerstand 778.3 mM., lo Stockholm. Laagste barometerstand 746.2 mM., te Vestmanoër. Verwachting van den avond van 12 Maart lof den avond van 13 Maart Meest zwakke wind uit oostelijke richtin gen, betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijk*» opklaring, weinig of geen neerslag, zelfd" temperatuur. Gearresteerd. Op aanwijzing van een onzer ingezetenen heeft de politie Zondag morgen een zekere O. uit Haarlem gearres teerd, verdacht van hel plegen van ongepaste handelingen tegenover dames en meisjes. Naar we vernemen, heeft O. een volledige bekentenis afgelegd. De politie had een spe- cialen dienst georganiseerd om dit inddividu, dad al geruimen lijd de streek onveilig maak te, te betrappen. AMSTERDAM, 12 Maart. Overal waar he* den de werkgevers iu de meubelindustrie do loonsverlaging van 10 pCI. hebben aangekon digd zijn de meubelmakers in staking gegaan. Volgens omstreeks 10 uur dezen morgen in gekomen berichten wordt er gestaakt in Am sterdam, Rotterdam, Haarlem, Groningen, Den Haag en Zaandam. In Amsterdam waren hedenmorgen een 8- 4 9-tal patroons bij liet conflict betrokken. Het aantal stakers bedroeg in de hoofdstad circa 250 man, die hedenmorgen in een sta kersvergadering bijeen kwamen. Naar reeds is medegedeeld, is de oorzaak van de staking hierin gelegen, dat de patroons na de beëindiging van het oude collectieve contract op heden oen loonsverlaging van 10 pCf. aankondigden en verder bepaalden, dat na 3 maanden overwogen zou worden welke verdere verlaging van het loon dan nog nood zakelijk is, terwijl levens andere arbeidsvoor waarden inmiddels bekend zouden worden gemaakt. De Algemeene, Christelijke en do R. K. Meubolmakersbonden hebben als ant woord op dit besluit der patroons, met in gang van heden de staking geproclameerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1