INGEZONDEN. ORDE EN ARBEID. De Zomertijd. Liefdadisrheidsnredikaties. Bezoek Frans Halsmuseum. T rampersoneel-belangen. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. „Voor Eer en Deugd". Jubilé. Jutte. Voor den Politierechter. Kindervoeding. Bezoek aan de lichtfabrieken. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. LEIDEN. BENNEBROEK. OVERVEEN. VELSEROORD. HEEMSKERK. NOORDWIJK. IJMUIDEN. ZANDVOORT. ïn het adres aan de Eerste Kamer, ■«■aar- ,van wij Zaterdag melding maakten, zegt het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, dat het met groot leedwezen heeft kennis genomen van het besluit der Tweede Kamer, waarbij is aangenomen het initiatief-voorstel van de heeren Braat en de Boer tot afschaffing van den zomertijd. Het heeft zich herhaaldelijk overtuigd door behandeling van dit onder werp in de Departementen der Maatschap pij, hoezeer de zomertijd in de kringen van nijverheid en handel op prijs wordt gesteld. -Nu heeft het hoofdbestuur wel vernomen, dat onder de landelijke bevolking velerlei bezwaren tegen den zomertijd bestaan, doch het heeft niet den indruk gekregen, dat deze niet op andere wijze weg te nemen of al thans aanmerkelijk te verminderen zouden 1 zijn dan door afschaffing van den zomer- •tijd. Adr. meent dan ook, dat het op den weg 'der Regeering ligt deze materie nog i eens grondig te laten onderzoeken door een 'com missie, waarin de hoofdbelangen van beide zijden vertegenwoordigd zijn en uit welker verslag algemeen kan blijken, hoe de ver schillende voor- er nadeelen zich verhouden. Voldoende gegevens ontbreken tot dusver. Het hoofdbestuur vertrouwt, dal de Kamer bedoeld initiatief-voorstel zal verwerpen en daardoor de Regeering alsnog de gelegen heid zal geven tot voorbereiding eener re geling van het tijdvraagstuk. die meer reke ning houdt met de verschillende belangen, welke daarbii zijn betrokken. Als mogelijke oplossing meent adr. te moeten vermelden een regeling van „zonne tijd met zomertijd." waarhij wij als regel den West Enropeesehen tijd zouden hebben, overeenkomend met dien van België en En geland, en des -Romers den Midden-Euro- peeschen tijd. Land- en tuinbouwers zou den hierdoor eenige tegemoetkoming krijgen op hun bezwaren, daar des zomers de klok gedurende den zomertöd slechts 40 min. zou voorloopen in vergelijking met den Amster- damschen tiid en daarentegen gedurende de wintermaanden 20 min. achter. Ook zou Nederland zich daardoor einde- lifk aansluiten bij de internationale rege ling. die de aarde in tiidgordels heeft ver breid en ons land in dien van West-Europa »eft geplaatst. Tn de St. .ïosephskerk hield gisteren de WelEerw. Heer H. G. Caaris een liefdadig- Iheidspreek met collecte voor ziin te Rotler- dam te' bonwen kerk. Deze collecte bracht niet minder den ruim f 100 op. Voorwaar oen schitterend resultaat! De Zondag gehouden collecte in de *crk van O. L. Vrouw Rozenkrans ten be hoeve van de nieuw |e houwen St. .Töseph- fcerk te Leiden door Pastoor A. .T. ,T. Leu- *">n, heeft de som van 734.88 opgebracht. Zondag bracht een 20-tal leden der Ncd. fteisvereeniging een bezoek aan het Frans Halsmuseum. Onder de deskundige leiding van den directeur van hel museum, den heer G. D. Gratama. werd het museum door gewandeld, waarbij de heer Gratama alle mogelijke inlichtingen verstrekte en tevens een en ander verhaalde omtrent de ontwik keling der schilderkunst. Met groote aandacht werden de uitleg gingen van den heer Gratama gevolgd, terwijl Ven der bestuursleden hom daarvoor harte lijk dankte. In „Het Rechte Spoor" lezen wij dat op 27 Februari de gewone driemaandelijksche conferentie plaats vond met de directie der E. S. M.; N. Z. H. T. M.; en M. E T Als eerste en ook wel voornaamste punt stond op de agenda: Het treffen van een pensioenregeling voor het personeel der E. fi. M. Voor een ieder, die de situatie bij den „driebond" kent baarde dit punt verwonde ring, welke op de conferentie weldra voor een begrijpen plaats maakte. Een ioder, die de verhouding kent tusschen het bestuur van het Pensioenfonds der N. Z H. T. M. en dat der plaatselijke afdeeling der N. V., kan uit het antwoord der Directie een con clusie trekken, waarbij misschien het bewijs moeilijk te leveren is, echter zonder in het minst afbreuk te doen aan de juistheid. Afgescheiden van dit ietsje „propaganda" wat zit in dit agenda-punt, is de toezegging der Directie ten aanzien van dit punt alles zins bemoedigend. Wanneer wij toch goed in het oog hou den, dat de mededeeling van den.Minister van Waterstaat op 16 Febr. j.I. aan ons hoofdbestuur op de conferentie gedaan, n.l. dat hoop op een spoedige invoering eener pensioenregeling voor het personeel der in tercommunale tramwegen niet kan gegeven worden, een afdoende regaling voorloopig uitsluit, is iedere poging om tot een par- tieele oplossing te komen, toe te juichen. De directie deelde nl. mede, dat zij reeds In den aanvang van dit jaar in overleg was .getreden met hel bestuur van het Pensioen fonds der N. Z. H. T. M„ om ook het ove rige personeel dat in 1919 nog geen 31 jaar oud was, in het pensioenfonds op te nemen. Waar reeds tal van jaren het personeel der E.S. M. pensioenkorting ondergaat, zou langs dezen weg een oplossing gevonden kunnen worden. Waar echter van het bestuur nog geener lei antwoord was binnengekomen, kon ook de Directie nog geeneriei toezegging doen. Ook zij, voor wie een reserve aanwezig is fb.v. personeel der onde-lJsselstoomtram of oud-personeel der N.Z.H.T.M.) kunnen wel licht,. al zijn zij ouder dan 31 jaar, ingekocht worden. Voor hel overige personeel zal echter een andere maatregel getroffen moeten worden, wil ook voor hen een pensioen gegarandeerd kunnen worden volgens hspn dienstjaren of b.v. van hun 30ste jaar af. Meerdere maat schappijen willen trachten gezamenlijk deze regeling te treffen, vooral door over langeren termün de onkosten te verdeeten. Indien bij de verdere uitwerking van deze aangelegenheid ook de organisaties een woordje kunnen meespreken, bestaat de kans dat tenminste iets voor het personeel vari .den „driebond" bereikt kan worden. In dezen algemeenen „malaise"-tijd is de toezegging van de Directie inderdaad van belang! Op Vrijdag 23 Maart zal de Brigade ver gaderen ter bespreking van dc zomerp'nnnen en de herderlking van liet 10-jarig bestaan; fte plannen daarvoor nemen vaster vorm aan. De leden van bestuur en de commissie van ad vies hebben zich gesplitst in verschillende commissies voor de voorbereiding. Medege deeld kan reeds worden, dat de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen aan de Haar- lemsche Brigade heeft toegestaan het kam pioenschap van den Bond hier te laten ver- zwemmen. Verschalende Brigades bereiden zich voor, om deel te nemen aan de .te houden wed strijden. Het herdenkingsfeest zal een sterk propa gandistisch karakter dragen. Een tentoonstel- dang, wedstrijden in het Z.B. Spaaroe (goed keuring van B. en W. zal worden gevraagd), een demonstratie in een der zweminrichtingen en een lezing staan op het programma. Einde Februari vergaderde het Dagedij.ksch Bestuur van den Haarlemsclien Dioc. Bond van „Voor Eer en Deugd", afd. mannen, on der voorzitterschap van mr. Joh. Hermans, in het gebouxv „Veritas", Westeinde, 'sGraven- hage. Besprekingen werden gevoerd over de aan hangige quaestie betreffende de afsluiting van de duinen, te Noord wijk en besloten werd een adres van adhaesie met de voorgenomen maatregelen te zenden aan de betrokken au toriteiten. Aan het Centaal Bureau van „V. E. en D." zal woTden voorgesteld, in samenwerking met de K. S. A„ een sprekerslijst samen te stel len en deze te plaatsen in het orgaan van de Vereeniging: „Maiuaenadel en Vrouweneer", opdait de afdeelimgen uit die lijst sprekers kun nen aanvragen. Aan den Gemeenteraad der verschillende badplaatsen in de provincies N.-Holland, Z.- Hoiland en Zeeland zal een verzoekschrift worden gericht om, met het oog op de steedis toenemende openbare zedeloosheid op strand en in duinen, de bestaande wetten en verorde ningen streng te handhaven en de noodige maatregelen te nemen ter verdere bestrijding of voorkoming der publieke onzedelijkheid. Ook werd besloten, deel te nemen aan het Nederi.-Vlaamsch Congres voor het Bevol kingsvraagstuk, op 12 en 13 April eJc. te Breda te houden. „DE SPAARNESPELERS." In den Nationalen Tooneelwedstrijd, uit geschreven door de vereeniging voor volks vermaken te Hoogeveen, ter gelegenheid van haar 50-jarig feest, heeft de Haarlemsche Dilettantentooneelvereeniging „De Spaar- nespelers" den eersten prijs gewonnen met de opvoering op 15 Jan. 1.1. (den derden avond in den wedstrijd) van „De Jongge- zellenbond," blijspel in vier bedrijven van Ludwig Fulda. De eerste prijs bestond voor de beste op voering in een bedreg van drie honderd gulden en een gouden medaille. Voor het beste samenspel ontving deze vereeniging een groote verguld zilveren me daille, terwijl bij loting als beste tooneel- spele: we d aangewezen de heer K. Visser, die in het opgevoerde blijspel een der hoofd rollen vervulde, en voor stil spel de heer L. v. d. Haven en mej. M. Visser. Zooals we reeds meldden, is de heer F. Jutte vandaag 25 jaar als behanger en stof feerder in dienst der fa. J. Oostwald en Zoon. Verschillende blijken van belangstelling ontving hij. Van zijn oud-patroon kreeg hij een aardig souvernir, van het personeel ont ving hij een fraaien oud-Hollandschen kap stok met parapluie-standaard, terwijl hem ook van andere zijden veel belangstelling gewerd, o.m. in den vorm van bloemstukken, telegrammen e.d. Hedenavond 8 uu- zal den heer F. Jutte, wonende Leidsches raat 49, door Haar lems Harmonie kapel, directeur de heer J. C. v. d. Broek, een serenade worden gebracht, ter gelegenheid van zijn 25-jarige dienstver vulling bij de firma J. Oostwald en Zoon. STILLE OMGANG. Behalve de Haarlemsche deelnemers aan den Stillen Omgang zullen ook deelnemers uit andere gemeenten den voettocht vanuit Haarlem beginnen. Zooals bekend wordt de Stille Omgang gehouden in den nacht van a.s. Zaterdag op Zondag. Het Westland en Omstreken zal zich aan sluiten voor extra-vervoer bij het Genoot schap van den Stillen Omgang te Den Haag. De extra-trein naar Haarlem vertrekt uit Den Haag (Holl. Spoor) op Zaterdag 17 Maart, des avonds 9.49 uren. Te Haarlem wordt in de kerk Nieuwe Groenmarkt een korte godsdienstoefening gehouden. De processie vertrekt uit Haarlem te voet naar de stad van het H. Mirakel des nachts te 12 uren. PATER H. VAN SCHEIJNDEL. In „De Leidsche Courant" worden de vol gende waardeerende woorden geschreven over onzen oud-stadgenoot Pater Henricus van Scheijndel, die 10 Maart j.I. vóór 40 jaar werd priester gewijd en thans te Woerden verblijft De Zeereerw. Pater van Scheijndel, te Woerden beter bekend als „de Rector," d. w. z. als Rector van het Pensionaat alhier, viert zijn veertig-jarig Priesterfeest. Henricus van Scheijndel werd te Haarlem geboren den lOen Augustus 1859, heeft dus thans den leeftijd van 63 jaar bereikt. Hij studeerde te Venraij en trad in het jaar 1877 te Maastricht in de Orde der Minderbroeders. Priester gewijd 10 Maart 1883, werd Pater van Scheijndel benoemd tot professor eerst te Megen, later te Weert. Van 1895 tot 1899 was hij als Kapelaan werkzaam respectievelij k te Nijmegen en Bolsward. Na in 1899 korten tijd Rector geweest te zijn van het Clarissen klooster te Megen, volgde nog in datzelfde jaar zijn benoeming tot Rector van van het Pensionaat te Woerden, aan welk instituut Rector van Scheijndel dus nu 24 jaren is ver bonden Gedurende dezen langen tijd heeft „de Rector" zich vele vrienden, vooral ook onder andersdenkenden, gemaakt. Beminne lijk van karakter, steeds tot hulp en raad be- reid. De meeste bekendheid naar buiten heeft de Zeereerw. heer van Scheijndel zich wel verworven door zijn uitgebreide interessante en diepgaande studiën over de geschiedenis der oude stad Woerden. Waar Pater Rector een schakel mist in deze keten der vroegere Woerdensche gebeurtenissen, daar dient hij zich vrijmoedig aan bij de eigenaars van de meest verschillende eigendommen, vraagt de oude „eigens op, en snuffelt en zoekt tot het duistere punt is opgeheven. Menigeen herinnert zich de aardige publi caties van den Rector over het vroegere Woerden, kostbare gegevens voor een te schrijven historie onzer stad. En waar het oud Woerden geldt, daar treedt Pater van Scheijndel als adviseur op In het bekende Pensionaat „St. Joseph" al hier heeft onze Rector zich o.a. verdienstelijk gemaakt als bevorderaar van den Benedictijn- schen Zang, en als leeraar der Liturgische vormen." Naar we vernemen, werd Zaterdagmor gen kwart over 9 het feest ingezt met een plechtige H. Mis, opgedragen door den jubilaris, met assistentie van de Wel- Eerw. Paters W. van Scheijndel O. F. M„ broeder van den jubilaris en C. A. Bulters, neef van den jubilaris. Deze H. Mis werd door een groot aantal personen bijgewoond, onder wie familieleden, de pensionnaires en wees kinderen uit het gesticht. In den loop van den dag werd een zeer druk bezochte re ceptie gehouden. Vele blijken van belang stelling, als bloemstukken en telegrammen c.d„ waren ingekomen, ook uit Haarlem. Des middags om 3 uur celebreerde de ju bilaris met dezelfde assistentie als 's mor gens, de plechtige Vespers. Des avonds werd het feest in meer intie- men kring verder gevierd, waarbij echter ook weer de pensionnaires en weeskinderen mede aanwezig waren. Het is een echt hartelijk feest geworden, voor den jubilaris voorzeker onvergetelijk. TENTOONSTELLING „DE WONING"* In de zalen van de voormalige sociëteit „Trou moet blijeken", hoek Groote Hout straatGroote Markt, is Zaterdag geopend een tentoonstelling, bestempeld met den naam „De Woning", waaromtrent we Za terdag reeds iets vermeldden. Zij is georga niseerd door den woninginrichter Jan Te ders en heeft tot doel, op paedagogische wij ze te demonstreeren de meest practische, geriefelijkste en goedkoopste manier van de inrichting van een huis. Om dit doel beter te bereiken, zullen in den loop der volgende weken, in aansluiting met deze tentoonstel ling, verschillende lezingen gehouden wor den. De tentoonstelling, onder deskundige lei ding samengesteld, beantwoordt op uit stekende wijze aan haar doel. Alles is smaak vol en overzichtelijk gegroepeerd en den tijd, welken men hier besteedt, brengt men wel genoeglijk door. De verschillende stands laten van alles en nog wat zien en er wordt natuurlijk het nieuwste op het gebied van woninginrichting geëxposeerd. De heer Teders heeft eenige model ka mertjes ingericht, waarin men kan zien, dat men geriefelijk zijn huis kan inrichten voor niet al te veel geld. O.m. mag wel vermeld de boekenkast, waarin de canapé geborgen zit. De fa. Heenk en Wefers Bettink heeft een stand o.m. van draadlooze telefonie, Pedde- mors stalt hare fijne waren uit, de N.V. „Nivel" exposeert haar nieuw soort lampe- kappen en haar electrische lamp-kachel, de fa. Weber geeft een uitstalling van wat op optisch gebied door haar bereikt is, de olie- fabrieken Calvé, Delft, demonstreeren de fabricatie van allerlei producten, de fa. Fran ken zorgt, dat men zich kan verfrisschen, de fa. Resink demonstreert hare schilderingen met „Uneedit" en „de Bijenkorf" heeft alles met Perzische tapijten opgesierd. De ge meente heeft hare warmte-uitstraal-kachels opgesteld. Een keurcollectie dus, waaruit wel keus valt te maken. Voorts wordt de ten toonstelling opgesierd door een expositie van Noorsche schilderijen van H. van Steen- wijk. Bij de opening was. een zeer groot aantal genoodigden bijeen, onder wie we opmerk ten den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, de wethouders mr. J. B. Bomans en mr. M. Slingenberg, den di recteur van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf, den heer J. A. Reus en den direc teur van het gemeentelijk gasbedrijf, den heer J. A. A. Ochtman. Mevr. M. Brauns-Schagen, voorzitster van de afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, welke vereeniging het patro naat der tentoonstelling aanvaard heeft, opende haar met eenige vriendelijke woor den, waarbij zij o.m. voor de medewerking van gemeentebestuur en directeuren van gas- en electriciteitsbedrijven dankte en de tentoonstelling veel succes wenschte. Dan nam de heer Teders het woord, om in het kort het doel der tentoonstelling te schetsen en allen te danken, die hun mede werking verleend hadden. Inzonderheid werd ook dank gebracht aan den heer Goud smit van „de Bijenkorf", die tapijten uit de Oostersche afdeeling van „de Bijenkort" beschikbaar had gesteld voor opsiering der tentoonstelling. Spr. wees er voorts op, hoe de huiselijkheid verhoogd wordt door de aanschaffing van literatuur en muziek, om daarna te wijzen op den steun, dien men van de gemeentelijke bedrijven noodig had, vooral in verband met verlaging der tarieven van gas en electriciteit. Ten slotte overhan digde spr. mevr. Brauns bloemen voor hare bemoeiingen. Hierna werden verschillende autoriteiten een gedeelte der tentoonstelling rondgeleid, terwijl ververschingen werden rondgediend. De tentoonstelling blijft geopend tot 24 Maart. Diefstal. De 27-jarige J. B. A. St., los arbeider van beroep, te Amsterdam, kwam op 12 Februari te Zaandam bij den slager J. Th. H. om post papier te verkoopen. Men kon niets van hem gebruiken. Toen de slager zijn winkel even verlaten had en daarna terugkwam, vond hij de toonbanklade open en vermiste daaruit een juist ontvangen biljet van 10.Het blijkt dat St. dit weggenomen had, zooals hij trouwens bekent. Hij verklaart uit nood gehandeld te heb ben, daar zijn gezin in groote verlegenheid verkeerde, maar de Politierechter, Mr. Pas teur, vindt dat dit niet klopt met het feit, dat hij onmiddellijk naar een café is gegaan om een paar biertjes te nemen. De Officier eischt tegen bekl., die al eens meer wegens diefstal veroordeeld is, een ge vangenisstraf van 3 maanden, met aftrek van preventief. Bekl. vraagt een voorwaardelijke veroor deeling, maar de rechter vindt daartoe geen termen aanwezig en veroordeelt hem tot 2 maanden met aftrek. Ontrouwe dienstbode. De 29-jarige L. S. uit Hannover, dienstbo de van den heer 'G. L. te Overveen, heeft gedurende haar diensttijd sedert het vorige najaar, een reisdeken, lakens, een costuum, ondergoed, boorden, wijn, likeur, sigaren, si garetten, zeep, papier, vreemd en Hollandsch geld, enz., ontvreemd. Het grootste gedeelte der goederen is te ruggegeven of in bekl.'s koffer gevonden. De Officier eischt tegen deze beklaagde, die zulk een ongunstige uitzondering- maakt op de trouw der vele hier dienende Duitsche meisjes, een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger van bekl., Mr. Molenburg, schetst hoe bekl. de betrekkelijke welvaart in hare familie heeft zien veranderen in steeds grooter armoede, gebrek aan voor werpen van dagelijksch gebruik, die te duur zijn om ze te koopen. Zij is verloofd met een Duitschen arbeider, maar wilde, om te kunnen trouwen, in Hol land gaan verdienen. Toen zij van de ar moede in dezen overvloed kwam, heeft zij daarvan genomen een uitvloeisel van de moreele verwording die de oorlog op alle gebied in Duitschland gebracht heeft. De verloofde wil ook het bedrag aan fran ken, dat het eenige nog vermist is, terug geven en pleiter vraagt clementie en schrif telijk vonnis, na de vergoeding door den verloofde. De Rechter zegt dit laatste toe. Verduistering. De 24-jarige los arbeider P. W. te Hillegom, heeft een rijwiel in huurkoop gekregen van J. v. H. aldaar, waarvan hij heweert, het ge heel betaald te hebben, zoodat het dus zijn eigendom was, terwijl H. en andere getuigen beweren, dat hij het niet betaald heeft en het H.'s eigendom nog is volgens uitdrukke lijke overeenkomst. Daar W. dit rijwiel verkocht heeft, zonder daar recht toe te hebben, eischt de Officier tegen dezen bekl, die reeds 6 X veroor deeld is, o.a. eenmaal tot 1 Yt jaar, 2 maan den gevangenisstraf. De rechter veroordeelt conform den eisch. Bekl., die zijn beweringen volhoudt, zal in hooger beroep gaan. De oneconómische melkboer. L. P. E., melkboer in de Haarlemmermeer, kreeg op zekeren dag den keurmeester A. H. H. bij zich, die een monster wilde nemen van melk, welke in een bus en een emmer gereed stond. De ambtenaar maakte zich be hoorlijk bekend en kreeg toestemming van E., tot het nemen van een monster, maar toen hij zich daartoe gereed maakte, trapte E. den emmer om en gooide de bus leeg H. redde nog een beete van de melk in den emmer, maar na een worsteling werd ook dit hem door E. ontrukt. Bekl. zegt, dat H. zich niet als keurmeester had bekend gemaakt, want anders zou hij het monster gerust gegeven hebben. De Rechter vraagt, of dat zoo de ge woonte onder melkboeren, om, wanneer iemand anders dan een keurmeester om melk komt, den heelen voorraad weg te gooien. Erg oneconomisch vindt hij het. De Officier informeert, wat voor boete bekl. gehad zou hebben, wanneer zijn melk was gebleken vervalscht te zijn. De Direc teur van den keuringsdienst meent van 100. De Officier'(eischt dan tegen bekl., wegens het verhinderen in zijn ambt van een amb tenaar 200 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Verder werden nog enkele kleine zaken van beleediging, mishandeling, diefstal enz. berecht. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm veedsel uil: Maandag 132. Dinsdag 129, Woensdag 128, Donderdag 116, Vrijdag 121 en Zaterdag 122 porties. Hedenmorgen hebben het bureau cn de Kamer van Koophandel een bezoek gebracht aan de Gemeentelichtfabrieken, hierdoor in staat gesteld door de welwillendheid van 't Gemeênte-bestuur. Y>t Directeuren leidden het gezelschap rond. -f Vaandel. De opbrengst der collecte voor een vaandel voor onze afdeeling van den Stillen Omgang in de zaal gehouden, heeft met inbegrip van de mooie gift van Pas toor Kdook f 102.50 opgebracht. Een prach tig begin. Het Tapverbod. In de gecombineerde ver gadering van tappers- en restaurateursveree- nigingen is besloten, den gemeenteraad te verzoeken, het tapverbod op Zaterdagmiddag en Zondag in te trekken. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. II. C. Hoekstra, alhier. Ook reclame. Men schrijft ons: 't Is speelkwartier en de schooljeugd vermaakt zich op 't schoolplein. Daar nadert een mooi wit geschilderde handkar, met blauwe letters versierd, den naam vermeldend van een be kend merk zeeppoeder. Op eiken hoek van de kar staat een vlag, wapperend aan lan gen stok. De schooljeugd is dadelijk vol atten tie voor den versierden wagen en hoopt zich op laings 't schoolhek, 'n Meneer vraagt een der onderwijzers verlof, aan de kinderen wat uit te mogen reiken. Deze wordt verleend en weldra is elk der kinderen in- 't bezit van een reclame-vlaggetje voor 't bekende merk zeeppoeder. Nogmaal een greep in de kar en nu komt de mijnheer voor 't front met een groot carton, waarop een aantal snuisterijen zijn vastgehecht. Volgt de volgende toespraak: „Kijk kinderen, vinden jullie dat nou geen mooie dingen? Ja, hè? Nou die kun je vinden in zoo'n zak zeeppoeier (toont een pakje van 't bekende merk zeeppoeder). En als je nou zeeppoeier voor je moeder moet halen* dan moet je in den winkel vragen om (noemt den naam van 't bekende merk zeepoeder) zeeppoeier. En dan moet je d'r maar 's in- zoeken, dan vin je zoo iets. Goed begrepen? Dag kinderen 1" 'k Weet 't adres niet van 't bekende merk zeeppoeder, anders zou ik dezen handigen reclame-maker, niettegenstaande de ■"«laise, voordragen voor loonsverhooging, Dam- en Schaakwedstrijd. Uitslag van de derde ronde van den Dam- en Schaakwed strijd, uitgeschreven door den Velser Dam- en Schaakw dstrijd alhier. Dammen Groep 1. De partij om den lsten en tweeden prijs tusschen de eeren Horjus, Castricum en W. J. Kok, Haarlem, werd af- gebroke i en al a.s. Donderdag wor en voortgezet. Groep 3. De h er W. B-okholt, Castricum, behaalde in c'en wedstrijd tegen den heer W. J. Hop Velseroord, c'en eersten prijs en de heer Hops den tweeden prijs. Schaken. De heer B. J. ten Vaarwerk, IJmuiden, wint van den heer C. E. Post, Velseroord. Tevens werd door de Velser Dam- en Schaakclub een aanvang gemaakt met den wedstrijd om het club-kampioen- schap, waaraan zoowel voor dammer als schaker behalve den titel van club-kampioen een fraaie medaille is verbonden. Duitslag was .ls volgt Dammen. A. de VilderJ. Böhms 20. H. KoelemeijC. van Ginneken 20, J. BöhmsP. Konkelaar 20. H. KoelemeijA. dc Vilder 11. H. van GamerenC. v. Ginneken 20. P. KonkelaarH. van Gameren 02. C. van Ginneken—J. Böhms 2—0. J. Böhms—H. van Gameren 11. C. van GinnekenP. Konkelaar 20. A. de VilderC. v. Ginneken 20. Schaken. C. J. PostJ. Ringers 10. P. Munter kamp—C. J. Post 0—I. M. NabarroJ. Ringers 10. A.s. Donderdag wordt de wedstrijd voort gezet. Drankweer-C m*e: Het Centraal Drank- weer-Comité in de gemeente Velsen hield Vrijdagavond zijn jaarvergadering in de concertzaal Tivoli. De zaal was stampvol. De voorzitter, de heer IJ. J. Reitsma, sprak een inleidend woord. Men was dankbaar het symphonie-orkest Euphonie weer bereid te hebben gevonden dezen avond op te luis teren. Daarvoor bracht hij de vereening dank en wenschte haar nog geluk met haar eerste lustrum. De jaarverslagen werden uitgebracht en zullen in druk verschijnen. Euphonie had met haar programma veel succes. Een twee tal aangesloten vereenigingen gaven tableaux te zien. Zoo werd het een mooie avond. De voorzitter dankte allen, die daartoe hadden meegewerkt. Personalia. Op 1 April e.k„ zal het 40 jaar geleden zijn, dat een onzer oud-plaalsge- nooten, n.l. de heer J. P. v. d. Ploeg, zich bij het onderwijs te Zijpe vestigde, waarvan de laatste 20 jaar als Hoofd te Burgerbrug. Ongeluk. Te Noorddorp, gem. Heems kerk is gisteravond mej. H. uit Beverwijk, zoodanig door een auto aangereden, dat ze ernstig gekwetst ergens in een woning is bin nengedragen. Directeur Hanzebank. Tot Dnrecteur van de Hanzebank bijkantoor Noordwijk, is benoemd de heer P. v. d. Pavoordt van Oude water. De Duinkwestie. B. en W. zijn nu weer tenslotte vóór sluiting der duinen. De heer C. L. v. d. Meer is op zijn eerst ingenomen standpunt teruggekomen. Hij stemde in het college van B. en W. aanvankelijk vóór een voorstel om aan den Minister van Financiën opheffing der sluiting van de duinen te vragen. Thans is hij tot ander inzicht geko men. Aangezien de burgemeester ook tegen het verzoek was, is de meerderheid van B. en W. dus nu vóór de sluiting. Wat tenslotte toch het beste is. De aanstroom VII" niet vergaan. De eindverslag der Tweede Kamer is ver schenen betreffende het wetsontwerp tot nengekomen Duitschen stoomlreiler „Dog- gersbank" rapporteert bij IJsland den IJmui- der stoomtrawler „Zaanstroom VII" op de visscherij te hebben gezien. Van de „Zaan stroom VII" waren geruchten verspreid, dat de trawler op de heenreis met man en muis vergaan was Het Staatsvisschershavenbedrijf. Het eindverslag betreffendre het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschershavenbe drijf te IJmuiden voor 1923. Algemeen werd er over geklaagd, dat deze begrooting ruim 5 maanden te laat is inge diend. Betreurd werd, dat zij met zoo'n aan zienlijk nadeelig saldo sluit. Ten vorigen jare kon althans nog de reserve tot dekking'daar van worden aangewend, maar thans is ook dit niet meer mogelijk, zoodat daarvoor 285.100 uit 's Rijks middelen moet worden bestemd. Men vreesde, dat dit bedrag zelfs niet voldoende zal zijn en dat het tekort wel licht 400.000 zal bedragen. Gevraagd werd of niet tot inkrimping kon worden overgegaan of op andere wijze kan worden bezuinigd. Eenige leden, die in het bijzonder de aan dacht vestigden op de schade die de visschers ondervinden door de concurrentie van Duit sche trawlers, vroegen, of wellicht door wijzi ging van de retributie voor den vischafslag de. concurrentievoorwaarden voor de eigen visschers zouden kunnen worden verbe terd. Van vacantie. terug. Burgemeester Beek man is van zijn verlof, dat bij in het buiten land heeft doorgebracht, teruggekeerd. Het mes. Terwijl een jongeman Don derdagavond bij school D. naar een muziek- repetitie stond te luisteren kreeg hij ruzie met een zijner kameraden. Deze, zekere D., 17 jaar oud, stak hem daarbij met een mes in het been. De gewonde werd door dr. Ger- ke verbonden. De dader is door de politie «afgehouden en verhoord. Werkverschaffing. Donderdag had ten Raadhuize een conferentie plaats van B. en W. en de Raadsleden over een schrijven van den minister om het uurloon van de te werk- gestelde werkloozen te bepalen op 40 ct. per uur. Reeds vroeger moet een schrijven in dien geest ontvangen zijn, maar toen is besloten om met de verwerping van de rijkssubsidie den tegenwoordigen toestand te handhaven. Nu echter was het schrijven meer drei gend. B. en W. hadden geen voorstel en had den liever, dat uit de conferentie een voor stel gedaan werd. Na vele besprekingen werd besloten, om aan den minister nog acht da gen uitstel te verzoeken. Verkrijgt men het uitstel niet, dan treedt Maandag as. de nieuwe regeling in werking, die zoowel een nieuwe loonregeling als een nieuwe arbeidsregeling is. Voor een vergelijking laten we hier een overzicht volgen, dat den nieuwen en ouden toestand aangeeft Nieuwe regeling Kostganger, 21 uur, loon f 8.50 bestaande regeling 16 uur, loon f8. Nieuwe regeling Kostwinner, 29 uur, loon f 11.90 bestaande regeling f21 uur, loon f 10. Nieuwe regeling Gezin (man en vrouw) 34 uur, loon f 13.60 bestaande regeling, 24 uur loon f 12. Nieuwe regeling Gezin met 1 kind, 38 uur, loon f 15.30 bestaande regeling 24 uur loon f 12. Nieuwe regeling Gezin met 2 kinderen 42% uur loon f 17 bestaande regeling 28 uur loon f 14. Nieuwe regeling ri Gezin met 3 kinderen, 46% uur, f 19.20 bestaande regeling 32 uur Icon f 16. Nieuwe regeling Gezin met 4 kinderen 48 uur, loon f 19.20 bestaande regeling 36 uur loon f 18. Nieuwe regeling Gezin met 5 kinderen 48 uur loon f 19.20 bestaande regeling 40 uur loon f 20. Nieuwe regeling Gezin met 5 kinderen, 48 uur loon f 19.20bestaande regeling 40 uur, loon f 20. Nieuwe regeling Gezin met 6 kinderen, 48 uur, loon f 19.20 bestaande regeling 45 uur loon f 22. Uit de vergadering werd verzocht, dat eenige leden der Werkloozen Commissie en een lid van B. en W. een onderhoud met den minister zullen hebben, om het Zandvoort- sche plan nog eens nader uiteen te zetten en een verhooging van het uurloon aan te vragen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Aangesteld. Door B. en W. is met ingang van 1 Maart 1923 als vast werkman bij de gemeente aangesteld de heer J. Schiipzand. Collecte. Door B. en W. is aan het bestuur der afd. Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering van de Gezondheid in de Gra fische vakken in Nederland vergunning ver leend tot het houden van een bloempjesdag op 29 Juli 1923. Standplaats auto. Vergunning is door B. en W. verleend aan de Eerste Ned. Auto- Associatie, dir. E. Schlette, tot het innemen van 2 standplaatsen op het Stationsplein alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerard, z. van G. Paap en B. Bol Carolina Christina, dochter van H. L. Ch. Lansdorp en J. H. Windhorst. Hendrik, zoon van L N. van den Bos en N. Weber. Hendrik, z. van G. van Doorn en M. C. van Wageningen. Overleden- H. C. Witbraad, 18 jaar. R.K. Kiesvereeniging. Zondag had de stem ming plaats voor de voorloopige groslijst der candidaten voor de Gemeenteraadsverkie zingen in het hotel Het Wapen van Haar lem. De uitslag was als volgt: Ingekomen 223 biljetten. Hiervan verkreeg C. Sleger 189 st„ Geers 143, J v. d. Schinkel 90, J. L. Vinken 78, Sprengers 66, H. Benijs 61, v. Saase 37, Vader 15, Wijdeman 18, Peper 5. Nog eenige anderen verkregen minder dan 5 stemmen. Eerstdaags is de stemming te wachten voor de officleele volgorde van de candialen. Vermoedelijk zullen hierop dan 5 namen voorkomen Candidotuur De heeren O- W. van Toom- bergen en Bitter respectiavelijk candidaat voor den Raad gesteld door dan Vrijheids bond en S. D A. P. hebben, voor deze can- didatuur bedankt. Voor Pudding, Vla's en algemeen ge- bru.k In de keuken neme men Niels kan larwe a's grondstof over» treilen. DE NOORDWIJKSCHE DUINEN KWESTIE. M 'nheer de Redacteur. Ik gevoel geen lust in te gaan op anonieme pamfletten en ingezonden stukken, waarvan de schrijvers op struikrooversmanier wel bewust getracht hebben mij politiek onmo gelijk te maken door mij in mijn eer als ka tholiek aan te tasten en mij een liberaal katholiek te schelden, zonder echter den moed te hebben mij met open vizier tegemoet te treden. Voor een dergelijke handelswijze heeft ieder weldenkend mensch slechts ver achting over. Het Bestuur der R.K. Kies vereeniging echter blijkbaar niet. Dat keurt blijkbaar 'een defrgelijke strijdwijze goed, durft haar althans niet af te keuren. Enfin dit heeft zijn reden wel, want ik heb reden om aan te nemen, dat er in dat Bestuur wel le den zijn, die van dat werkje meer weten en van der Meer o zoo gaarne een trap zouden geven. Toen in de laatste vergadering van de Kiesvereemgi g gevraagd werd wat het Bestuur van deze struikrooversmanieren dacht, zeide de Voorzitter, dat het Bestuui zich hierover niet uit kon spreken, nota bene omdat de betrokken persoon hier zelf niet om heeft gevraagd. Het is anders van dezen Voorzitter wel bekend dat hij in het gehee: niet bang is zich uit te spreken. Nu de kwestie van het sluiten der Duinen, waar ik mij van het begin af aan tegen heb verklaard, omdat ik in de stellige overtui ging verkeerde, hetgeen mij ook door een autoriteit, die het weten kon, verzekerd was, dat alleen een gedeelte der Noorderduinen zouden worden afgesloten. Ik achtte daarom die maatregel volkomen illusoir, ja zelfs schadelijk voor de belangen der openbare zedelijkheid, omdat, daar politie slechts zou optreden in de z.g. gesloten duinen, door het toepassen van den voorgenomen maatregel, van de andere duinen een vrijgevochten land zou worden gemaakt, terwijl ook het gevaar groot was, dat de onzedelijkheid zich zou verplaatsen naar het strand, hetgeen in zijn gevolgen nog erger zou zijn. Ik heb van deze zaak van het begin af aan een gewetenszaak gemaakt, wat ik me als Katholiek verplicht achttte en juist daarom was ik om de bovenomschreven grónden te gen het sluiten van slechts een klein gedeelte der duinen en daarom ook heb ik medege werkt aan het besluit van B. W. om den Minister van Financiën te verzoeken de op heffing der sluiting. Toen mij bleek, dat de voorgenomen maat regel niet alleen de Noorderduinen, doch ook de geheele Zuiderduinen omvatte, toen dus bleek, dat ik op een zoo gewichtig punt geheel verkeerd was ingelicht, viel de basis weg, waarop ik mijn standpunt had opge bouwd. Ik heb daaruit onmiddellijk de conclusie's getrokken, die mijn geweten mij voorschreef en hoewel dit in de gegeven om standigheden bijzonder pijnlijk voor mij was heb ik een vergadering van B. W. aan gevraagd en daarin mijn eerst ingenomen standpunt herroepen, zoodat het bovenver melde besluit om aan den Min. van Fi nanciën te verzoeken de sluiting der duinen op te heffen, werd ingetrokken. Ik wijzigde mijn standpunt niet, omdat ik nu zoo'n vurig bewonderaar der duinen sluiting geworden was, een andere wijze van bestrijding, n.l. rechtstreeks door politie controle lijkt mij ook nu nog verkieslijker en doelmatiger, doch omdat ik inzag, dat ik in de gegeven omstandigheden slechts op deze wijze althans eenige bestrijding der openbare onzedelijkheid zou bereiken. Naar mijn eerlijke meening wordt die onzedelijk heid echter zeer overdreven. Ziedaar de gang van zaken zooals die heeft plaats gehad. Het wordt mij als een grief aangerekend, dat ik mij niet blindelings schik naar de uitspraken, soms zelfs bevelen, der Kiesvereeniging. Ik doe mijn plicht zooals ik die zelf zie en niet zooals mij die door anderen wordt voorgehouden. Ik laat mij sinds mijn 12de jaar al niet meer schoolmèesteren en zal dit zejter na mijn 70ste niet meer leeren. Wil de Kiesvereeniging zich dat laten welge vallen, dan moet zij dit zelf weten. Ik zou meenen in strijd te handelen met mijn eed, als ik mij een plicht liet opdringen o oor de Kiesvereeniging daar de Wet uit drukkelijk bepaalt, dat ik daarmede geen ruggespraak mag ouc'en. Hoe de Voorzitter der Kiesvereeniging in een ingezondenstuk in de Leidsche Courant durft zeggen, dat ik mij gesteld heb buiten het R. K. Program is mij een raadsel. Dit program spreekt allee over het bestrijden der onzedelijkheid. Daaraan wensch ik ern stig mede te werken, maar ik protesteer er tegen, dat de Voorzitter eener Kiesvereeni ging ieder raadslid buiten het Katholiek kamp wil sluiten, die de bestrijding niet voert op de wijze die hij de Voorzitter zelf he best vindt. Op een dergelijke wijze verlaagt men de raadsleden tot marionetten, terwijl zij on afhankelijk denkende en zelfstandige man nen moeten zijn, die als zij hun plicht an ders zien, gerust moeten durven ingaan te gen de despotische neigingen van den een of anderen kiesvereeniging-bestuurder. Ik vind het gewoon vlegelachtig en het toppunt van pedanterie dat de Voorzitter der R. K. Kiesvereeniging piij verwijt, dat ik den euvelen moed zou hebben mij te verzetten tegen de Katholieke moraal. Iemand, die zooveel met zichzelf opheeft, dat hij om een verschil van meening een ander rechtzinnigheid wil ontzeggen, en bij de ket ters en scheurmakers wil indeelen, moet toch heusch niet staan aan het hoofd eener R. K. Kiesvereeniging. Zóó'n hatelijk op treden past toch zeker niet onder katholie ken, en zeer zeker niet aan een man die als opvoeder der jeugd is aangesteld. U. mijnheer de R. dank ik vriendelijk voor de opname Ik hoop dat ik uw blad in deze zaak niet meer noodig zal hebben en verblijf, Hoogachtend, C. J. L. VAN DER MEER EEN CONFLICT IN DE MEUBEL INDUSTRIE TE UTRECHT. Naar de Crt. verneemt, is door de leden van den Modernen, R.-K. en Chr. Meubel- makersbond te Utrecht, besloten om de door de patroons aangekondigde loonsverlaging, die heden, Maandag, zou ingaan, niet te ac cepteeren. Op de werkplaatsen, waar de pa troons de loonnsverlaging toch doorvoeren zullen de arbeiders in staking gaan. Heb het uilstekendste aan te bieden dat iemand wei^chen kan, boe zal de wereld het «."eten- indien gij niet adverteert. 'JOHN, P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2