Dinsdag 13 Maart 1923 14 maart 45ste Jaargang No. 14385 OST NUMMER BESTAAT UIT 0 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Preventief. Liefdadigheidspredikaties. H. B. G. STADSNIEUWS. B -K. Kiesvereen Haarlem Hat BESTUUR herinnert aan de seer beiangrEJke Ledenvergadering der R-K. K-ESVE EEN1GING op VRIJDAGAVOND 16 MAANT, 's avonds 8 uur, in het geho tv/ „Sint Bavo" Smedestraat Haarlem groots opkomst is dringend guwdiiseht STEMMING ovr ds GROSL JST van candiciaten voor den Gemeenteraad Spreker: de HoogEdelgestr. Heer Mr. J B. BÜMANS T ADEÜDA Harmonie-Crescendo. Personalia. De staking in de meubel-industrie. De verloting voor de R.-K. Kerk te Bentveld. De Jioofdbus aan 't Postkantoor. Concert JVlia PebenburR-WilIem- en Hendrik Andriessen. Examens. P. van Looy 70 jaar. Serenade. Rooken in Tramwagens. LAMOS DEN WEG. VOOR DE VERKIEZINGEN. 1 De Prov. Stafenverkiezingen. T00NEEL 'rt Een Engelsch gezelschap te Haarlem. Politie Studie-, Debating- en Propa- gandaclub „Haarlem en Omstreken". Vischwedstrijd „Broederschap". Een belangrijke Vergadering- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat !0 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Gemeentezaken. DE VERKOOP VAN MELK OP ZONDAG. Ee abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 trance per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tldverfenfïën 35 cents per reTê^ Bij contract belangrijke korting» Advertentiën fusschen den tekst als ingezonden mpdedeeling; op de le Pagina 75 ctop andere redac tiepagina's 60 ct- per regel. Vraag- en aanbod-adverlentiën 14 regel* 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De vorige week verscheen de memorie van antwoord op het verslag der Eerste Kamer over de „Arbeidsgeschiilenwet". Men weet, hoeveel stof dit wetsontwerp, vooral nadat het in de Tweede Kamer was aangenomen, deed opwaaien. De Fabrikantenbond en an dere werkgeversvereenigingen richtten daar na adressen tot de Eerste Kamer, welke tot de meest merkwaardige sociale litteratuur van dezen tijd behooren. In het verslag van den Senaat kwamen dezelfde gedachten, zij het ia wat gematigder vorm, tot uiting. Dat Minister Aalberse ir. zijn Memorie van ant woord onwankelbaar voet bij st.uk houdt, wijst opnieuw op de scherpe tegenstelling, welke sinds de paar laatste jaren, in de so ciale opvattingen te onderkennen valt. Het verwijt, dat de wet „houdende bepalingen tot bevordering van de vreedzame bijlegging van geschillen over arbeidsaangelegenheden en het voorkomen van zoodanige geschillen" een socialistisch karakter zou dragen, slaat de Minister zeer juist terug met de op merking, dat de socialisten juist allerminst warme bewonderaars van deze poging tot vreedzame bijlegging van arbeidsge schillen zijn; terwijl de liberale gedachte, dat de Staat zijn handen van dit'terrein moet te- R. K. Arbeidsbeurs vnor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m van half 11 tol half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vcreeniging Bloemhofsfrnat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet hlgc- ken", Groote Markt. Tentoonstelling „de Woning". In de St. Josephkerk hield de WëlEerw. Heer H. G. Caaris een liefdadjghcidspreek met collecte voor zijn te Rotterdam te hou wen kerk. Deze collecte bracht niet minder dan 1927,50 op. Voorwaar een schitte rend resultaat! (Herplaatsing wegens misstelling.) Wij ontvingen het volgende verslag van de vergadering van het Hollandsch Bloembollen- kweekers-Genootschap, gehouden te Haarlem, op Maandag 12 Maart 1923. De heer S. Schoneveld, voorzitter, opende de vergadering en herdacht de leden, door den dood in het afgploopen jaar aan de ver eeniging onivnilen, en zeide dan: Een 'erug- blik over 1922 stemt tot tevredenheid. De vorstsr.hade, in den vorigen winter ontstaan, liet zie.h eerst ernstig aanzien, doch hij de verdere ontwikkeling van het gewas, herstel- do zich veel, terwijl de prijzen van de meeste vuóhouden, zeer mist' aldus bestreden wordt: „r nZ 6 bolgewassen opliepen. De groote koopust van „Zelfs al wrare het juist, dat daardoor (door net voorgestelde wetsontwerp) de vrijheid der bedrijfsleiding en der arbeiders zou wor den aangetast en de loonbepaling beïvloed, dan nog zou een onbeperkte vrijheid van werkgevers en arbeiders om een geschil uit te vechten, die een zoo onduldbaren dwang voor derden met zich kan brengen, in een geordende maatschappij niet toelaatbaar zijn. Het is volkomen onjuist, wanneer men zou willen volhouden, dat het bier een strijd be treft, die alleen de betrokken werkgevers en arbeiders aangaat". Inderdaad, groote arbeidsconflicten grij pen tegenwoordig in heel het economisch leven in en de gemeenschap kan daarbij maar niet steeds lijdelijk blijven toezien. Maar het grootste en inderdaad niet ge heel ongegronde bezwaar door werkgevers organisaties tegen de „Arbeidsgeschiilenwet" gemaakt, is de verplichting van de betrok ken bedrijfsleiding, om in bepaalde gevallen aan den Rijksbemiddelaar inzage van de boeken te geven. De Minister deed dan ook goed aan deze bezwaren het grootste deel van zijn antwoord te wijden. Met kracht en iem wordt betoogd, dat zulk een onder zoek tot de groote uitzonderingen zal be hooren; dat de meeste bedrijfsconllicten voorkomen in bedrijven, waarin geen fa brieksgeheimen bestaan (bouwvakken, trans portbedrijf, bakkerijen, enz.); dat bovendien alle mogelijke maatregelen moeten en ook zullen genomen worden, om geen fabrieksge heimen naar buiten te brengen, enz. Ten overvloede heeft de Minister in Noor wegen, waar een dusdanige wet reeds eeni- gen tijd werkt, een onderzoek doen instellen. Ook daar is het boekenonderzoek als essen tieel onderdeel der wet opgenomen.- En in een practijk van zeven jarenhebben zich daaruit nog nimmer moeilijkheden voorge daan. Ofschoon wij de bezwaren, aan een derge lijke controle verbonden, gevoelen, meenen wij. dat dit toch geen aanleiding mag zijn om Jet wetsvoorstel, te verwerpen. Voor ons lijkt dat „boekenonderzoek" het .ultimum remedium", het laatste middel, vaartoe slechts bij het falen van alle andere rerzoeningspogingen mag worden overge- Jaan. En als zoodanig kan het preventief werken. Wanneer bij een bepaald arbeids geschil de onderhandelingen op een dood spoor dreigen te komen, vaak om een zaak ran ondergeschikt belang, dan kan de af keer van bedoeld ambtelijk onderzoek over dat doode punt heenhelpen. Gelijk wij de zaken zien zal de gevreesde bepaling voor namelijk preventief werken en zoo'n prikkel is bij de nog steeds geringe neiging naar practische samenwerking tusschen werkne mers en werkgevers in onzen tijd niet oveV- bodig. De „arbeidsgeschiilenwet" is, door het ru- aoer, dat rondom haar gemaakt is, min of neer de toetssteen geworde i van d« waar heid der bewering, dat de sociale beweging hier te lande in reactionaire richting gaat. Daarom is de beslissing der Eerste Kamer van zoo'n groote beteekenis. Amerika en de Noorsche landen hadden tot gevolg een willige markt. De prijzen der ero- cussen waren onvoldoende te noemen, terwijl de hyacinlhenprijzen in den aanvang te laag genoteerd werden. Dank echter aan den gun- stigen invloed van bet bekende minimum- prijzencontract, stabiliseerden zich de hva- cinthenprijzen. De kweekers kunnen tevreden zijn over het afgeloopen jaar, vooral als men daarbij in overweging neemt de malaise in vele andere bedrijven. Toch moet dit de kweekers niet te optimistisch stemmen, want het vak wordt telkens voor nieuwe en on voorziene toestanden geplaatst. Hel vereischt groote inspanning en moeite, hieraan steeds het hoofd te bieden. De „teelt" en de „ex port" zijn nog steeds twee op zich zelf staan de begrippen, die zich allerminst dekken, doch waaruit dikwijls schadelijke gevolgen voortvloeien. Zoolang er geen evenwicht of eenig vérband kan gebracht worden tusschen hetgeen geproduceerd wordt en hetgeen geëx porteerd wordt naar het buitenland, blijft er een toestand in ons mooie vak heerschen, die steeds slachtoffers maakt; dan zijn het de kweekers, dan weer de exporteurs, die het gelag betalen. Het vak Iaat zich niet gemakke lijk reglementeeren, er zijn ontzettend veel moeilijkheden te overwinnen, omdat het altijd al zoo geweest is en de traditie niet zoo spoe dig wordt uitgeschakeld, doch het systeem van er maar op los te kweeken, zouder overleg of de teelt wel loonend blijft, vraagt dringend om verbetering, evenals T systeem om in het buitenland tegen alle prijzen te verkoopen, prijzen, die voor den handelaar alleen winst laten, als een toestand van overproductie ont staan is. Er moet gestreefd worden naar een evenwicht tusschen teelt en handel, hoe moei lijk dit ook schijne, opdat bn de teelt èn de handel loonend zijn en blijven. De toestand in Amerika heeft ons in het vorige jaar veel zorg gegeven. De toestand is opgeklaard, al is het gevaar nog niet. geheel geweken. Het geheele vak is «dank verschul digd aan de commissie, die krachtdadig zorg de voor een goede behartiging van onze be langen in Amerika. Een woord van hulde en oprechten dank aan degenen, die door hun finandeéle offers daadwerkelijken steun verleenden, eveneens aan de heeren dr. Van Slochteren, Warnaar en E. H. Krelage, die voor de algemeene belan gen de reis naar Amerika ondernamen. Zij allen hebben er ongetwijfeld veel toe bijge dragen, om Amerika open te houden voor onze artikelen. Het geheele genootschap, ik ben er van overtuigd, waardeert zeker, wat in dit opzicht gedaan is. té Sociëteit ,.St. BavoCoöp. „Holland" half 3 Vrouweneer 8 uur Be stuursraad 8 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland zitting van 5 half 8. Hanzcgebouw Jacobijnesfraat 17 Klein a Capella Koor i8 uur Haar], Inkoop Combinatie half 9 Cursus Economie half 9 Bestuur R. K. Smedenpa troons 8 uur. B K Leeszaal en uilleenbibUotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10 12V?. van 25 en van 7—10 uur. behalve des Maandagsoc'ntends en op Zon- en Feestdagen Uitleen van boeken van half 39 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke- 1 ijk B K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nesiraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m van 25 uur. Zaterdags le vinden in een voorstel ter behandeling Het al of niet blijven van Amerika is geen exporteursbelang alleen, doch evenzeer een kweékersbelarig, daarom moeten wij de han den ineenslaan en gemeenschappelijk optrek ken. Bij een terugblik op het verleden treedt ook op de gedachte aan het heden. Het bestuur van de Veroeniging „de Narcis" toonde een open oog te hebben voor de gevaren, die speciaal de Narcissen teelt bedreigen. Het uit zenden van twee onzer beate voormannen naar hét Zuiden van Frankrijk, teneinde de noodige samenwerking (e bevorderen, is een bewijs, dat deze veroeniging ook krachtdadig weet op te treden en de middelen beraamt, die toegepast moéten worden, om de drei gende gevaren het hoofd te bieden. Als kweekers moeien wij zullke daden we ten le waardeeren en er trotsch op zijn, dat ons vak zulke werkers in zijn midden heeft. Zoowel in het binöen- als in bet buitenland zijn nog vele belangen te behartigen, belan gen, die mede om finanoieele reden niet of niet voldoende verzorgd wonden. Er is behoefte aan een strijdlkas, waaruit geput kan worden als voor'de algemeene cui- iuurbelangen moet worden opgetreden. Een poging tol. hel beffen van K percent op den totalen omzet van het te exporteeren product, .kom geen meerderheid vinden. Toch zal men op den duur die richting uit moeien; het is een onhoudbare toestand, dat enikete personen de fondsen bijeenbrengen, die dienen om de algemeene belangen te be hartigen. Een groot terrein ligt nog open. Het bol- leuvnk zal gebaat zijn met het ongunaseeren van tentoonstellingen in het binnen- en in het buitenland, met hot uitloven van medail les voor bolleninzertdingen op tentoonstellin gen, met hel voeren van een doeltreffende onpersoonlijke reclame, met het bestrijden van plantenziekten,met het bewerken van nieu we afzetgebieden in de plaats van Centraai- Europa, da!t voor ons artikel vrijwel verloren ging. Ook ons Genootschap heeft ten deze een taak te vervullen, de leden mogen daar niet ori verschil tig tegenover staan, doch moe ien krachtdadig medewerken tot verhooging van den bloei van ons vak, dal aan zoovelen het dagelijlksch brood verschaft. Gewezen, mag worden op de samenwerking tusschen de yereenigingen onderling. De bestu ren van de A'gemeene Vereeniging van Bloem bollencultuur en den Bond van Bloembollen- handelaren toonden zich steeds bereid tot sa menwerking. Indien dit idee ook doordringt tot de leden, dajj>, zal de voor de welvaart van het vak zoo' hoog noodige samenwerking in practische toepassing kunnen worden ge bracht. De resultaten van die samenwerking zijn in recht voor den BloemboIIenhandel open stellen voor leden van hel Genootschap. De agenda bevat ook nog een punt van zeer ingrijpenden aard. n.l. het vernietigen vab kleine tulpen, teneinde een te snellen aanwrs tegen te gaan. Het is een stap in de richting van een teel'regeling. Een onderwerp, dat in het algemeen vakbelang zeker aanbeveling verdient. Of echter de vakbeoefenaren over geheel de linie voldoende wilskracht bezitten, om deze poging tot een goed einde te bren gen, is een vraag, die ilk vooralsnog niet gaar ne toestemmend zou beantwoorden. Laten wij echter doen, wal onze hand vindt le doen. laten wij onder den onmisbaren Ze gen Gods voortarheiden, ieder in eigen om geving, aan den opb'oei van het va;k in het algemeen, in het bijzonder aan de versterking van ons Genootschap, opdat dit zal kunnen strekken tot het welzijn van ieder lid in het bijzonder. Spreker heette in het bijzonder welkom den beer K. Vollkersz, Rijkstuinbouwconsu'ent van de Bollenstreek, die deze vergadering bijwoon de en sprak den wensch uit, dat. waar mo gelijk, immer de belangen van hel Genoot schap hem ter harte zullen gaan. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Uit den oproep der afdeelingen bleek dat tegenwoordig waren de afgevaardigden van 20 afdeelingen, uitbrengende 211 stemmen, niet vertegenwoordigd waren de afdeelingen Akersloot, Hoorn en Omstr., Kwintsheul. Roe- lofarendsveen en Uitgeest. De secretaris, de heer W. van der Laan, bracht het jaarverslag uit over de werkzaam heden van het Genootschap in het afgeloopen jaar. De commissie, belast met hel nazien der rekening en verantwoording bracht rapport uit van hare bevindingen. De rekening en verantwoording werd iin orde bevonden en de administrateur gedechargeerd voor het gehou den beheer. De toestand der geldmiddelen was aanleiding voor de commissie, om aan le dringen op een verbetering daarvan, door het heffen van een toeslag op de contributie van een gulden, per lid, zonder afdrag van hot een-zesde aan de afdeeldngskas va.n dat bedrag. Verschillende denkbeelden, oin hierin te voor" zien, werden besprokenten siotle werd hel. voorste! van de commissie aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heeren Chir. Eggintk, Th. van der Vlugt en J. W. A. Koster, werden bij enkele candidanlste.Iling herkozen. In de p'aats van den lieer W. G. Droog, die zicjh nilct meer herkiesbaar stelde, voor lid van het Centraal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad, werd met algemeene stemmen als candidaat voorgesteld de voor zitter, de heer S. Schoneveld. Het voorstel, om de leden van het Genoot schap ki de gelegenheid le stellen, in geval van geschillen, betreffende koop en verkoop van bloembollen, te doen berechten door het Scheidsgerecht, lokte een ruime bespreking uit. Het voorstel werd met algemeene slem- men aangenomen. Het voorstel van de afdeeling Beverwijk, ten doel hebbende den handel in kleine tulpen vati de minder waard zijnde soorten zooveel mogelijk te drukken en zoo mogelijk lot ver nietiging van de bollen heneden 7 e.M. over te gaan, vond instemming bij de vergadering. JJ)oor het Hoofdbestuur waren vragenlijsten i c alleen van 912 uur. deze vergadering, n.l. om ook het Scheidsge- rondgezonden aan verschillende kweekers van Darwintulpen. Een 60-tal antwoorden, be vallende de bereidverklaring, om hierin mede te werken, werden voorgelezen. De vergade ring zag het groote nut van deze regeling tot, doch was ook niel blind voor de moeilijkhe den, die hieraan vastgekoppeld zijn. Met in stemming werd het Hoofdbestuur opgedra gen, aan de hand van het besprokene, te trachten een nader gepreciseerd voorstel te doen of uit te werken. De af deeling Sassenhetm drong aan op het uitvaardigen van een uitvoerverbod van plant goed van Narcissen. De afdeeling Voorhout wilde al degenen die kweekerijen opzetten van Hollandsche bloem bollen in Amerika boycotten, en adviseerde den kweekers die firma's zooveel mogelijk uit le sluiten niet enkel voor plantgoed, doc.li ook voor den verkoop van leverbaar. Nadat nog enkele zaken van huishdudelijken aard waren besproken sloot de voorzitter on der dank voor de aangename besprekingen dgze vergadering. Zaterdag 17 Maart des avonds 8 uur zal in de gemeentelijke Concertzaal een uitvoe ring gegeven worden voor donateurs en kunstlievende leden door de „Harmonie Crescendo." Te 's-Gravfenbage is voor het voorloonig machinisten-diploma, geslaagd H. C. J. Bruin, alhier. De heerJ. Quax. gasfitter' aan de ge meente-lichtfabrieken, herdenkt 26 Maart den dag dat hij vör 25 jaar in gemeentedienst kwam. Naar ons van werknemerszijde medege deeld Wordt, is de stand onveranderd. En kele meesterknechts werken nu ook niet meer. Vanmiddag zou een conferentie plaats hebben met de Haarlem sche gecombineerde werkgevers. Van werkgeverszijde waren geen mededee- lingen le doen Van de samenwerkende patroons .1. Pan der en Zoon en de N. V. „Damiate," voor heen P. van Thiel, die niet bij een patroons organisatie ziin aangesloten, is gisteravond bij de werknemers-organisaties een schrijven ingekomen, waarin zij zich bereid verklaren, aan hun werklieden uit te betalen, van 19 htaart a.s af. aan meubelmakers 75 cent, behangers 73 cent en aan behangersnaaisters '42 - cent pér uur. 'Zij verklaren deze overeen komst voor een jaar te willen afsluiten met de betrokken arbeidersorganisaties met een wederopzeggingstermijn van drie maanden. Door de werknemc-s is hedenmorgen aan deze firma s bericht, dat indien de firma's de door haar genoemde lo nen als minirrium-loonen w-fflen aanvaarden, de werknemers-organisaties tot onderhandelen bereid zijn. Naar we verneen zal de verloting ten bale van de' R,. K. Kerk in Bentveld plaats heb ben in de eerste helft van October. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de hoofdbriéveubus van het Postkantoor aan de Raakszijde niel aan zijne beslemming beantwoordt, vermits uit de practijk is ge bleken. dat uil een diepstoogpunt en mede in het belang van het publiek, de voorzijde van het gebouw zich beier biervoor leent. Vergrooting van de bus aan de frontzijde heeft dan ook alreeds plaats gehad, zoodat vermoedelijk (e zijner tijd 'of algeheele ver wijdering van de bus aan de Raaks zal wor den overgegaan. Wij- herinneren er aan dat wij van den be ginne af gewezen hebben op het onpraclische de hoofdbus aan de Raaksziide te plaat sen. Het thans genomen besluit verheugt ons daarom. Zooals wij reeds met een enkel woord melding maakten, zal a.s. Donderdagavond in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, een concert gegeven worden door de zangeres Mia Pcltenburg en de pianisten Willem- .en Hendrik Andriessen. De zangeres zal liederen ten gphoore' bren gen van Roussèl en van Pierné, terwijl de pianisten werken puaire mains zullen uit voeren van Debussv, Ravel en Casella. De pianist Willem Andriessen zal een solo-werk van den componist Albeniz. ver tolken. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald: lo. dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar .1923 af te nemen examens ter ver- 'krreing van de nikte van bekwaamheid, be doeld in art. 77a van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127), op Woensdag 4 April a.s: zal plaats hebben; 2o. dat de mondelinge'examens fop Donder dag 12 April d.a.v. zullen aanvangen; 3o. dat de commissie, met het afnemen de zer examens belast, o. m. zai zitting houden ■te Haarlem voor de rnsoeètiën Haarlem en Alkmaar en dat de voorzitter te Haarlem is d<r. J. F. M. Sic rek, inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem. De welbeken de Haarlem sche teékérileeraar, de heer P. van Looij, herdenkt vandaag zijn 70sfen verjaardag. Den heer F. Julje. die gisteren 25 jaar in dienst der fa. Oostwald was, is bij deze gele genheid des avonds een serenade ge bracht door Haarlem's Harmoniekorps, directeur de heer C. v. d. Broek. Om 8 uur stelde het korps zich op de Leidsehebrug on en onder een pMtigen marsch ging het naar de woning van den jubilaris aan de Leidsche- slraat,: waar onder overgroot® belangstelling verscheidene muzieknummers werden uitge voerd. Voor goede verrichting was gezorgd -'oor 't aanbrengen van een elecfrische lamp. De heer H. Fortgens stak Bengaalsdh vuur af. de muzikanten werden getracteerd en.... het feest was weer ten einde. Naar ons wordt medegedeeld is voortaan het rooken toegestaan in de volgwagens der N.Z.H.T.M., echter alleen in het open mid dengedeelte. Een warboel. Met dien naam mag heel gerustelijk zoo nu en dan bestempeld worden het verkeer nabij de Amsterdamsche poort. Het is er somwijlen een wirwar, dat er bijna niet uit te komen is. Vooral om een uur of 12 's mid dags., als het personeel der Centrale werk plaats huiswaarts keert. Dan is het er een drukte van belang. Tusschen de op dat uur compacte menschenmassa snorren dan nog de auto's, racen de motorfietsrijders, rijden vier- en tweewielige wagens, rennen vooral de fietsrijders. O, die laatsten vooral Tergend jagen zij door alles heen, ontzien niemand en niets. Waar auto en motorfiets stoppen, waar karren en wagens de menschenmenigte zooveel mogelijk ontwijken, daar dringen dfe fietsrijders nog doorheen. Het meest kleine plaatsje willen zij nog benutten, om te kun nen oasseeren, soms niet op hun omgeving lettend. En dat dit gevaren met zich brengt, voor de fiet rijders zelf niet het minst, is toch wel'begrijpelijk. Vooral op drukke pun ten, zooals de Amsterdamsche poort er een is, dreigen onheilen. Het is verwonderlijk, dat er nabij de Amsterdamsche poort nog geen ongelukken gebeurd zijn. Je houdt je hart soms vast bij het zien van zooveel drukte. Dezer dageti zat een hooiwagen tusschen de poort beklemd. De daardoor ontstane opstopping laat zich beter denken dan schrij ven. Het wordt hoog tijd dat er eens wat toe zicht komt daar. Een verkeersagent daar ter plaatse zot' heusch geen overtollige luxe zijn. Nu is het wel waar, dat er plannen bestaan, om binnenkort met een verbetering te be ginnen van den daar heerschenden toestand, maar dit wettigt nog meer het instellen van een vasten politiepost. Want eenmaal met de verbetering begonnen, komt bij al de drukte nog de herrie van de restauratie en wordt de boel nog meer verstopt en meer verward. Een verkeersagent bij de Amsterdamsche Eoort is dus noodzakelijk. Wanneer komt ij er? Er wordt toch niet zoo lang meer mee gewacht? Vorig bedrag Van F. N. N. N. N. W. B. V. 165.94. f 0.50. f 2.50. 10.—. Totaal 179.94. Dc voorzitter van het Centraal Stembu reau voor dc verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, brengt ter openbare kennis, dat het Centraal Stembureau van alle hoofdstembureaux in de provincie mededeeling heeft ontvangen, welke geldige lijsten van candidaten zijn in geleverd. V O TT Men schrijft ons: Nederland wordt langzamerhand een in ternationaal centrum der tooneelkunst .Wij hebben de Franschen kort geleden hier ge- bad, Alexander Moïssi en zijn gezelschap zijn nauwelijks vertrokken, de kunstenaars uit Weenen oogsten nog thans hun successen en nu komt er ook al een beroemd Londensch gezelschap op lournée in ons land. Hel ini tiatief tot deze kennismaking mei hel En- gelsche 'none-el, dal weer zooveel verschil! van bet Duilsche, Fransche Oostrijk sche en ons eigen vaderlandsche, is te danken aan het genootschap Nederland Engeland te Am sterdam, dat zich niet geringe kosten en ont zaggelijke moeite getroostte, om het be roemde gezelschap van het Everyman Thea tre te Londen voor onze landgenooten te doen optreden. Men kan ongetwijfeld zeggen, dat het karakter van een volk in zijn too- neelspeelkunst afgeleekend wordt, vandaar de, groote verschillen in onderscheiden lan den. De Engelschman met zijn gereserveerde natuur, ik gereserveerd op het tooneel, maar wat hij op zijn wijze, naar zijn karakter- uiting kan bereiken, daarvan geluigen de in ternationale roem van een Farbes Robert son. een Sir George Alexander, Sir Martin Harvey Sir Herbert Tree, van actrices als Fav Compton. Sybil Torndike en zoovele anderen, overleden en nog actief. Het Eve ryman Theatre telt eenigen van de meest bekende arteuis en actrices van het Veree nig de Koninkriik en de keus van het stuk dat Zaterdag 17 ctezer hier ter stede zal wor den opgevoerd, is tevens buitengewoon goed. Het is „The Pigeon" van den beroemden Engelschen roman- en toon cel schrijver John Galsworthy, die nog zeer onlangs een twee- lal, leringen in ons land hield. Schrijver, stuk en spel garandeeren een prachtige uit voering en de voorstelling biedt het Haar- lemsche publiek eene unieke gelegenheid om het spel dezer i buitenlanders te vergeliiken met ons eigen genre en dat van Dull sobers, FraiijChen en Oostenrijkers. De opinie van bel gezaghebbende F.ngel- sehe blad de „Times" van de opvoering van betzelfde stuk door hetzelfde gezelschap was: ....uitstekend gespeeld en zeer geappreci eerd.... het spel was zoo volmaakt, dat men het niet als tooneel spel zagmen scheen naar een hepaalde uiting van bet menschelifk leven te zien. met haar onwil lige, paradoxale philanthropie die toegeeft dat dc sterfkamer dc eenige oplossing is voor zekere vormen van ellende en die toch medewerkt tot het behoud en de verlenging van het leven van ongelukkige wezens, die liejrer zouden ilerven. Voor de Hanrlemsche voorstelling werkt het Genootschap Nederland-Engeland samen met de hier ter stede gevestigde afdeeling van de English Association in Holland. Donderdagmiddag hield deze club in de zaal van „Het Blauwe Kruis" de tweede le zing door mr. L. de Blécourt, over „Alge meene leerstukken van Strafrecht" Ook thans was de zaal geheel gevuld, terwijl vele inspec teurs van politie aanwezig waren. De voorzitter, de heer Tijsterman, opende de bijeenkomst en deelde mede, dat mr. de Blécourt, inplauts van vier, vijf of zes lezin gen zal houden. Voor!s deelde spr. mede, dal ook mr. Van Löbe'n-Sels, subs. Officier van Justitie te Haarlem, zich bereid verklaard heeft een lezing te houden, waarschijnlijk in de tweede helft van April, over een nader op te geven onderwerp. Spr. hoopte ook dan op even groote belangstelling le mogen rekenen. Mr. de Blécourt vroeg allereerst de aan dacht voor het te Amsterdam opgerichte co mité van actie tot behoud van den wettelijk vnslgostelden zomertijd. Spr. vond hol jammer dat de Tweede Kamer hel besluit lot af schaffing heeft genomen en verdedigde het behoud van den zomertijd. Een lijst voor nd- haesie-betuiging was in de zaal aanwezig. De beer Lobman, bureelchef bij het Kantonge recht belastte zich met bet inzamelen der bandteekeningen. Hierna ging mr. de Blécourt over tot de be handeling van zijn onderwerp. Op zeer aan gename wijze doceerde spr. de algemeene re gelen Van niet strafbaarheid, demonstreerde vele voorbeelden en liet bet beantwoorden van gestelde voorbeelden dikwijls aan sommigen der aanwezigen. Evenzoo bij do behandeling van de poging lot het plegen van misdrijven. Deze wiize van cursus houden voldeed blijk baar uitstekend en bevorderde bel aandachtig volgen van den spreker. Aan hel einde der lezing dankte de voorzit ter mr. de Blécourt voor dezen belangriiken en leerzamen middag, met welke woorden de aanwezigen door applaus instemden. Ongeveer 2/3 der aanwezigen toekende op de lijsl tol-'behoud van den zomertijd. Ter gelegenheid van hel 12-jarig beslaan van hel vischcollcge „Broederschap" wérd een wedstrijd' georganiseerd in de wateren bij Begin eb roek, waaraan konden deelnemen vischeoiteges aangesloten bij de Centrale Collegiale Commissie. Ruim 40 visebcolleges namen aan den wed strijd deel, waaraan verbonden een '2Mal zil veren lauwerkransen. 2 zilveren lauwertakken en een 13-tal medailles. Des morgens vertrok men per boot naar Bennebroeik, opgeluisterd door muziek, en er heerschfe een echt vrootijke stemming. Hel nieuwste op dit gebied is zeer zeker, dat aan de Korenbeurs, waarvan men vertrok, zoowel als aan den waterkant een filmoperateur -een opname heeft genomen. Be R. K. Kiesvereeniging te Haarlem houdt a.s. Vrijdagavond een belangrijke vergade ring. Belangrijk omdat in die vergadering de leden der R. K. Kiesvereeniging zullen doen dat, wat 't werk eener R.-K. Kiesvereeniging is' zorgen dat in een onzer verlegenwonrdigc ie lichamen geschikte vertegenwoordigers ge plaatst worden. Het is de taak der R. K. Kiesvereeniging te zorgen voor geschikte leden van Tweede Kamer, Provinciale Slalen en Gemeenteraad, maar het valt niet te ontkennen dat de grootste interesse eener Plaatselijke R. K. Kiesvereeniging uitgaat naar de samenstelling van den gemeenteraad in eigen gemeente. Eigenlijk Rjkt dat velen het voornaamste. Het stellen van candidaten voor Tweede Ka mer en Provinciale Stalen is voor dezen maar bijzaak. Dat werk zal de R. K. Kiesvereeniging a-s. Vrijdagavond doen. En het mag niemand onverschillig laten hoe de candidalenlijst er uitziet; wie in den Raad de gemeentebelangen en dus aller belangen zal behartigen. Men mag niemand kwalijk nemen, dat hij zal trachten de zijns inziens beste vertegen woordigers op de lijst te krijgen; een ieder moet daarvoor zorgen. Daarom mogen allen opgewekt worden vooral op de vergadering van a.s. Vrijdag avond present te zijn. Hoe meer leden der R. K. Kiesvereeniging aanwezig zijn hoe beter waarborg dat de candidatenlijst de algemeene goedkeuring wegdraagt. En laten we bet fluisterend zeggen tot' alle leden der R. K. Kiesvereeniging individueel: we gelooven dal voor a.s. Vrijdagavond uw opkomst van zeer groot belang is, ja, onmis baar! Stilstand. Barometerstand: 772. OPGAYE VAN» Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut le De BUdL Naar waarnemingen in den morgen van 13 Maart 1923. Hoogste Barometerstand 774,8 m.M. te Stockholm. Laagste Barometerstand 744,0 m.M. le Seydisfjord. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Maart: Zwakke tot atigen Zuidelijke tot Weste lijken of Noordwestelijken, later weer krim pende wind, aanvankelijk nevelig tot zwaar bewolkt, of betrokken met regen, later op klarend, iels zachter. Er is evenwel niet veel baars gevangen. Het groolsche van dezen bond blijkt wel vit het feit dat 'ook het Hengelaars Mannenkoor eenige nummers ten beste heeft gegeven. Met ontplooide banieren en dit waren er vele ging men na afloop van den wedstrijd naar de hooi terug. Dc uitslag van den wedstrijd was als volgt: •Te prijs, zilveren lauwerkrans Ons Genoe gen II: 2de prijs, zilveren lauwerkrans, Ons Genoegen III: 3de prijs, zilveren lauwertak, De Vriendschap; 4de prijs, zilveren lauwertak, Eendracht maakt Sterk. De jubileerende vereeniging werd een zilve ren lauwerkrans en een album aangeboden, waarin de namen der schenkers rijn verme'd. Het was een succesvolle dag èn voor de jubilee rende vereeniging èn voor de C. C. C. B. en W. stellen voor, voor aanschaffing van schoolbehoeften, leermiddelen, enz. be nevens voor aanvulling der bibliotheek, ter beschikking van Burgemeester en Wethou ders te stellen, een bedrag van 1750. B. en W. stellen voor» aan het bestuur der „Spaarnestichting" voor maatschappelijk werk bij zenuwlijden en krankzinnigheid, ge vestigd te Haarlem, over 1923 voor den cur sus in het stoelenmatten en borstelmaken ten behoeve van oud-leerlingen der scholen voor buitengewoon lager onderwijs een subsidie te verleenen van 1200. B. en W. stellen voor, den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1922, tot een bedrag van 56,34)4, vast te stellen en eveneens eenzelfden post over 1922, groot 357,56. B. en W. deelen den raad mede, dat er naar hun meening aanleiding genoeg be staat, aan de wenschen, in eenige adressen van melkinrichtingen en melkhandelaren vervat, omtrent den verkoop op Zondag te gemoet te komen, te meer daar deze zoowel van werkgevers-, als van werknemerszijde komen. B. en W, stellen dan ook voor, de Com missie tot het ontwerpen en herzien van ver ordeningen, tegen wier overtreding straf i* bedreigd, uit te noodigen, eene verordening te ontwerpen, waarbij de verkoop van melk en melkproducten op Zondag wordt geregeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1