UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. LEVENSDURF DE KLOVE De Adresboeken-oorlog. BURGERLIJKE STAND. Gevonden voorwerpen. Personalia. Uitspraken in zake vrijstelling wegens broederdienst. AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. De staking in de meubel-industrie. SCHOTEN. OVERVEEN. Vltbreiding. Men schrijft ons; Moert eenigszins tot nadenken stemmen, dat niette genstaande de alom heerschende malaise, de N.V. Keiler en Macdcmald's Technisch Bu reau, hare bekende zaak op den Zijlweg een aanmerkelijke uitbreiding heeft doen onder gaan. Behalve, dat onlangs te Heemstede een filiaal van de zaak werd geopend, is nu weer de vergroote showroom te O verveen verrijkt met een uitgebreide collectie van allerlei elec- trische apparaten, zooals lampomameniten, stofzuigers, kook- en verwarmingstoestellen, enz. de keus is thans zoo groot, dat 't voor taan onnoodig zal zijn, zijn inlkoopen elders te doen. Dat deze firma steeds tracht „bij" te zijn, kan ook hieruit blijken, dat zij eerst daags in het bezit zal zijn van een compleet ontvangstation voor draadlooze telegrafie en- telefonde. Wie zich een installatie wil aan schaffen, zal die dan van de firma kunnen betrekken, evenals de verschillende onderdee- ien, indien men zelf zich tot installateur zou willen opwerpen. VELSEN BEVERWIJK. NOORDWIJKERHOUT. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. WIJKEROOG. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. IJMUIDEN. KROMMENIE. EGMOND-BINNEN. NOORDWIJK. BENNEBROEK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Naar wij vernemen, zal binnenkort een bieuwe herziene uitgave van Loosjes' Adres boek van Haarlem en Omstreken het licht zien. Getrouwd: 13 Maart, A. Bouwers en M. T. E. Hooij. Geboren: 12 Maart, d. van D. de Land- meter-v. El. d. van C. de Rek-de Bost, Overleden: 11 Maart, J. C. F., 10 mnd., z. v. J. W. A. Christiaans, Spaarnwouderstr. N. Kroonstuiver-Mollevanger, 72 j., de Clercqstraat. 12 Maart, P. H. Bos, 34 j., Schagchelstraat. Wrug re bekomen bij: M. Cats, Paul Kru- gerstraat 66, rijwielgereedschap; Oudolf, Eendrachtstraat 54, hondenhalsband; L. v. d. Broek, Leidschestraat 46, grijs wollen handschoen; C H. v. d. Aar, Graaf v. Wied- Straat 3, glacé heerenhandschoen; L. Gip- hart. Da Costastraat 25, motorhandschoen: W. Smit. Kerkstraat 5, wollen kinderhand- schoen; C. Huig, Assendelverstraat 55, wol len kinderhandschoen: J. Kuikhoven, Scho- terweg 38rood, lorgnet in étui; Brugwachter Lange Brug, sleutel; M. de Boo, L. Boo gaardstraat 16rd., damestaschje; K. Grate- ma, Spaarnelaan 25, Heemstede, vulpen; T. H. Vos, Voorhelmplein 28, schakelarmband; W. Akkerman. J. Leysterstraat 6, armband horloge; Erifèieck. Gr. Heiligland 6, boek: Olydam, Schreveliusstraat 31, broche; J. Blomsteel. Ziilweg 117, Fransche boeken; M. Borger. Kerkhofstraat 25zw„ kinderbontje; J. v. Heerden. L. Annastraat lij bril in étui; J. Vemout, Langediikstraat 27, grijze cein tuur; Schonhage, Leliestraat 9a, griize das; M. Jansen. Burgwal 105, blauw wollen kin derhandschoen; Kemrd Fauna, Parklaan: hond. zwart-bruin, gebracht door Stam, V. Cittert, Spekstraat 4; kat, gebracht door v. Cittert, Spekstraat 4; kat, gebracht do r A. Hendriks, Gen Cronjéstraat; .T. Middel beek. L. Begijnéstraat 30, haarkam; Grate- ma, Spaarnelaan 25, bruine heerenportemon- naie; Directeur Postkantoor, Zijlstraat, hee- renparaphrie; C. J. Cornet, Voortingslraat 18, bruine kinderportemonnaie. In de Kartel van het Minderbroeders- klooster te Weert, is de H. Wijding van het sub-diaconaat o.m. toegediend aan onzen oud-stadgenoot, fr. Adelbertus Ruijsenaars O, F. M. De burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wiep de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift moet met redenen om kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. De Beurs opende heden; iets beier. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 93%, 6 pel. Indië 97 Culturen. Koloniale Bank 175%, Indi sche Bank 131, Vorstenlanden 179, H. V. A. 480. Industrieele waarden. Jurgens 54. Olicwaarden. Koninklijke 403, Consols 1231k, Orion 30. Tabakken. Deli Mij. 303. Besoeki 48, Rot terdam Deli 14, Senembah 346. Bubbers. Amsterdam Rubber 150, Deli Batavia 82, Nederl. Rubber 69, Roll. Tapa- noeli 25. Scheepvaart waarden, Holl. Am. Lijn 116, Holl. Boot 25%. Kon. Hol!. Lloyd 4%, Ja- panlijn 90%, Paketvaart 106, Scheepvaart Un-ie 110, Marine 11%. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 74, Slee! 109%, Smelting 67%, Anacon da 106. Cigar 901,k, Atchison Topeka 107%, Voting Rails 33, Denver 1%, Southern Paci fic 07, Union Pacific 147. AMSTERDAM, 13 Maart. De staking in de meubel-industrie is niet algemeen. Er schijnen, naar men ons van werknemerszijde mededeelt, verschillende patroons te zijn, die de betreffende arbeidsvoorwaarden niet Heb ben ingevoerd, zoodat bij deze niet gestaakt wordt. De salai'issen der wethouders. Zooals men weef, heeft de gemeenteraad bij de behan deling "der begrooling voor 1923 bésloten, de salarissen der wethouders te verhoogen. Gedeputeerde Staten zijn echter niet bereid het verhoogde bedrag vast te stellen met het oog op dén slechten finaneieelen toestand der gemeente. Zandoervoer. De terreinen ten Zuiden van de Julianalaan hebben hun portie zand nu bijna te pakken. Na eenige dagen zullen de landerijen ten Noorden van deze laan een beurt krijgen. De weg voor hel spoorlijntje is reeds uitgezet. Dit komt van de Zuiderter reinen af. snijdt de Julianalaan, om vervol gens bij den toegangsweg tot de voormalige volkstuintjes, de Noordervelden te „betreden," 'l Lyceumterrein zal dan wel eerst aan de beurt zijn. Of ook het bosch van Bi spin ok langs dezen weg bewerkt zal worden konden we niet te weten komen. Naar we vernemen zijn door de eigenaars van de tuinen waar door hel spoortje moet komen nog al zware voorwaarden gesteld. Het RegèteringsjuWeum. Op' uitnoodiging van het Provinciaal Comité voor het Na tionaal Huldeblijk aan Hare Majesteit de Ko ningin ter gelegenheid van haar 25-jarig Regeeringsjubileum heeft zich voor de ge meente Velsen onderstaand Plaatselijk Co mité geconstitueerd. Gelijk bekend is, zal dit huldeblijk be staan in de restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft Deze nationale plek, waar onze stadhouders en vorsien rusten en het gedenkteeken staat voor Willem den Zwijger, heeft dringend herstel noodig. Voorts zal aan Hare Majesteit een persoonlijk geschenk worden aangeboden, dat volgens Haar wensch, met het oog op de tijdsom standigheden, niet kostbaar zal mogen zijn. Het comité houdt zich overtuigd, dat Vel- sen's ingezetenen niet achter willen blijven in het toonen van erkentelijkheid voor het geen onze Koningin gedurende deze vijf en twintig jaren voor ons volk was en deed en van liefde en trouw aan Haar en Haar Huis. Het vraagt daarom gaven, groote en kleine, voor dit huldeblijk. Binnenkort zullen lijsten ter inteekening bij de ingezetenen rondgaan. Het Plaatselijk Comité voornoemd, R. C. Rijkens, Burgemeester van Velsen, Eere-Voorzitter. Ds. T. J. van Oostrom Soede, Predikant der Ned. Herv. gemeente te IJmuiden, Voorzitter. J. Kostelijk, Gemeentesecretaris van Velsen, Secretaris. W. Polderman, Directeur der N.V. Indu strieele Mij. Hera te IJmuiden. Penning meester Voor Velsen: Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-lid van Gedeputeerde Staten en oud-burgemeester van Haarlem. Ds. J. Ph. Éggink, Predikant der Ned. Herv. gemeente. P. C. de Weerdt, arls. F. C. Breitenstein, Directeur Her N.V. Scheepsexploitatie Mij. „de Marezaten." Voor Santpoort en Jan Gijsenvaart: J. Th. Cremer, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud Gezant van H.M. te Washington. O. E. A. E. WüsteBaronesse von Gofsch, Spaamberg. J. L. Enschedé, Vlugthoven. Pr. J. F. van der Meer, Pastoor der R. K, Parochie te Driehuis. J. P. Handgraaf, Wethouder. "1 W. A. Dóllcman, Nolans. _r'r*' Voor IJmuiden; K. H. Tusenius, Directeur van de N.V. Ver- eenigde Ijsfabrieken en lid van den ge meenteraad. J. A. Ringers, Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, Sluisbouw. L. Rinkel, Pastoor der Oud-Katholieke Ge meente. C. van der Steen, Voorzitter der afd. IJmui den van den Nederl. Bond van Chr. Fa briek s- en Transportarbeiders. M. Dijkhuizen, Voorzitter Van den Chr. Be sturenbond Voor Velseroord: Pater P. J. J. Roels, Kapucijn-Recfor. Ds. G. J. Wissink, Predikant der Gerefor meerde Kerk. A. Bot, Secretaris der geeomb. R.K. Volks bonden in de gemeente. Voor Wijkcroog. J. Smit, Procuratiehouder der N. V. Ver- eenigde Kon. Papierfabrieken der firma v. Gelder Zonen. Een cachot te Wijkcroog. B. en W. schrijven aan den Raad: Reeds verschillende malen is er van de ziide der politie op aangedrongen, dat te Wijkcroog een gelegenheid zou worden ge maakt voor het tijdelijk in bewaring stellen van arrestanten. Doordat toch zoo werd aangevoerd de personen, die wegens dronkenschap of om andere redenen 1e Wijkcroog worden gear resteerd aldaar niet in bewaring kunnen wor den gesteld, doch hiertoe steeds moeten wor den overgebracht naar Velsen, doen zich ter plaatse, vooral omdat men genoodzaakt is van het ponfveer gebruik te maken, allerlei minder gewenschte toestanden voor. Burgemeester en wethouders, de gegrond heid van het bovenstaande erkennende, heb ben doen onderzoeken, op welke wijze in deze een oplossing zou zijn te veikrijgen. Daarbij is hun gebleken, dat de eenvoudig ste manier en minst kostbare wijze, om aan den bovengeschelsten toestand een einde te maken, is, dat achter de o.i. school G, aan één der uitbouwen, een celgebouwtje, plaats biedeude voor 2 arrestanten, wordt gesticht, overeenkomstig de bij de stukken gevoegde teekening, waarvan de kosten worden ge raamd op 2621.85. Zij Stellen den gemeenteraad mitsdien voor, een crediet tot dat bedrag voor het aangege ven doel beschikbaar te stellen. De commissie van biistand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig. De raadsverkiezingen. Door de Centrale R.-K. Kiesvereeniging in deze gemeente is voor de gemeenteraadsverkiezingen de volgen de candida tent ijst opgemaakt: 1. J. P. Niissen, Santooorl: 2. J. P. Handgraaf, Santpoort; 3. G. P. Largendijk, Wijkeroog, allen aftredend; 4. P. J. Mans, Velseroord; 5. J. Zwanenburg, IJmuiden; 6. B. Wateriander, Wiikeroog; 7. C. Diependaa!, Santpoort, aftr.; 8. H. H. Osen- dorp, IJmuiden; 9. P. van Zufphen, Velser oord; 10. H. A. G. Sombroek, Santpoort; 11. C. C. A. van Wel, Santpoort; 12. W. N. Voogd, IJmuiden. Over de volgorde moet in de Kiesvereeni ging nog worden gestemd. R. K. Coop. Land- en Tuinbouwbank. Onder leiding van den heer Jb. Slotemaker hield genoemde bank haire 6de jaarvergade ring in het K. S. A. gebouw. De ZeerEerw. heer Pastoor C. M. Woulerioon was aanwezig. Nadat van de vorige veigladering de notulen waren voorgelezen bracht de secretaris van het bestuur een keurig jaarverslag uit oveT de werkzaamheden van het bestuur. Hierna was het woord aam den heer Hiennnns lot het uit brengen van het financieel overzicht. Daaruit zij aangestipt dat in hel afgeloopen jaar 15 leden tot de Bank toetraden, terwijl 201 nieuwe spaarbankboekjes werden uitge reikt. kassier gaf vervolgens een duidelijke uiteenzetting van de gunstige voorwaarden waarop men thans bij de bank hypotheken kan bekomen. De rente bedraagt voor sommen beneden 5000 5% pet en voor bedragen daarboven 5% pet De looptijd van een hypotheek kan gaan tot 40 jaar toe; in dien tijd kan zij nooit wor den opgezegd of de rente worden verhoogd. Spreker spoorde de leden aan, zoo noodig, van deze gumsige aanbieding gebruik te maken. Ten slotte wees spr. nog op het vertrek van pastoor Haver en de prettige samenwerking met den ZeerEerw. heer Wouterlood, alsmede met bet bestuur en den raad van toezicht. Met afeemeene stemmen werd hierna aange nomen heft bestuursvoorstel om een bedrag van f 2192.59% naar het reservefonds over te brengen, hetgeen thans bedraagt f 10762,59%. Als bestuurslid werd herkozen de heer B. Jansen, terwijl de heer P. M. Bersee St. be noemd werd tot lid van den raad van toezicht. Den heer H. Jansen werd door den voorzitter vooir zijn belangelooze medewerking eon woord van dank gebracht. Medegedeeld werd nog dat Zondag 8 April a.s. des morgens om zeven uur in de Parochiekerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad eenè H. Mis voor de leden zal worden opgedragen. Hierna sluiting. Verkoopir.g. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verknoping werd het woonhuis aan de Wilhelminaikade 71, gekocht door den heer H. B. Boon, alhier voor f 6700; het woon- en winkelhuis, hoek Jacob van Heemskerkstraat en Willem Ba- rendzstraart werd gekocht door den heer M. van Geest, alhier, voor f 14.300; het woon- en winkelhuis met pakhuis en bovenwoning, hoek Huvgensstraat en Stephemsonslraat, werd gekocht door den heer D. Buis Jz., alhier, voor f 18.000; het woonhuis aan de Bik- en Arnoldksde 25 werd gekocht door den heer H. B. Boon, voor f 4200. Burg. Stand. Geboren: Gerardus Johannes, z. van Y. de Klerk en M. M. de Jong. Comelis Jacobus, z. van A. van der Niet en J. D. Vlieland. Adrianus Leonardus, z. van L. de Jong en J. A. Meijer. Cornelis Johannes, z. van C. W. Duivenvoorde en H. Mens. Overleden: Cornelis Sierhuijs, 52 j., te Amsterdam Franciscus Comelis Busch- man, 61 j., cchfgen. van M. J. Hiep, alhier. Helena Johanna van Noort 37 j. Jaco bus de Beukelaar 83 j., te Amsterdam. Bouw. schuur. Door B. en W. is aan N. v. Hage, te Lisse vergunning verleend tot het bouwen van een steenen schuur aan de Leidscho Trekvaart. Schoorsteenbrandje. In de Kortenbach- straat alhier had ten huize van den werk man J. S. een felle schoorsteenbrand plaats, welke zich zeer ernstig liet aanzien. Aan het flink optreden van een buurman, P. den Elzen, die direct op het dak klom, en een flinke hoeveelheid water, wat hem door andere gedienstige handen werd aangereikt, in den schoorsteen gooide, terwijl door hem de brandende massa roet werd verwijderd, was het dan te danken, dat dit brandje in deze zeer volkrijke buurt geen grooter om vang aannam. Candidciatstelling gemeenteraad. Door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier, zijn bij de leden de oproe- pingskaarten rondgezonden voor de stem ming voor de groslijst. De namen van 36 candidaten zijn daarop vermeld. Hieruit moeten a.s. Donderdag 15 namen gekozen worden, welke dan op de definitieve gros lijst geplaatst zullen worden, om later bij nummering de rangorde dezer candidaten te bepalen. De stembureaus houden zitting des namiddags van 18 nur, op de be kende plaatsen. Molicnzocker. Zaterdagmiddag werd in een der landen aan de Kleverlaan alhier een persoon aangetroffen die aan het mollen van gen was. Eenige exemplaren waren reeds in zijn hezit. Om te ontkomen, nam hij zijn vlucht door een sloot, met achterlating van zijn fiets, en vluchtte in zijn natte pak naar Haarlem, alwaar hij gearresteerd werd en proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Ingebroken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het Paviljoen van den heer Dijkstra aan den Zeeweg. Vermist worden eenige flesschen limonade. De politie doet onderzoek. Neutrale kiesvereeniging. Vrijdagavond is in een bijeenkomst van een aantal inwo ners van O ver veenBloemendaal een neu trale kiesvereeniging opgericht, 't Doel is met de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad uit te komen met eigen candidaten. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen hij: H. Bierman, Heerenweg 35, een regenjas. Van Keulen, Geweerstraat 29, een kinder portemonnaie met inhoud. G. Graaf, Zomer- vaart 18c., Haarlem, een zwarte hond. J. v. Kuik, Binnenweg 88, een medaillon met por tretten. A. Huisstede, Leidschevaartweg 93, een zweep. H. A. Hooreman, Raadhuisstraat 73, een duimstok. G. v. Wees, Bennebroeker- dijk, Haarlemmermeer, een koperen huis sleutel. Bureau van politie, Raadhuis, een cricket. E. M. v. Pel. Haemstedeplein 11, een bankbiljet. Banders, Prinsessestraat 18, een shawl. Van Zijl, Prinsessekade 34, een stei- gertouw. Kellins, Houtvaarlpad 206, een hond (Dobermann pincher). Mevr. Van Wa- veren, Kleine Houtweg 79 Haarlem, een kin derportemonnaie met inhoul. Markt te Beverwijk. Zaterdagavond was er op de Breestraat een buitengewone drukte te constateeren, waarvan de oorzaak wel de markt was, welke gehouden werd in de ge bouwen van de R. K. Tuindervereeniging Kennemerland. Van alles was er te koop. 't Geleek de Botermarkt te Haarlem wel. Men kon anders wel zien dat men zulks in Bever wijk nog met gewoon is, want het zag er zwart van de kijkers, maar geen koopers. Het zal voor de huurders der stands wel geen voordeelige avonid geweest zijn. Doch dat zal in de toekomst misschien veel beter worden. 't Is voor den Beverwijkschen winkelstand anders geen aangenaam gezicht in dezen toch al slechten tijd. Rectificatie. In hert raadsverslag is een fout geslopen, nJ.: Er slaat met 7 tegen 6 stemmen wordt besloten het voorstel Steijn (aan tc nemen). Dit moet zijn aan te hou den, Lezing Intronisatie. Dinsdag 13 Maart 's avonds om 7 uur zal door den Eerw. Pa ter Marcelinus (te Goes,) in het R. K. Ver- eenigingsgebouw, een propaganda rede ge houden worden met lichtbeelden, over de in tronisatie van het H. Hart Deze vergadering, welke door den R.-K. Vrouwenbond afd. Wijkeroog is georgani seerd, is voor alle R.-K. dames vrij toegan kelijk. Candidadtsteüing gemeenteraad. Zondag had op verschillende plaatsen in de gemeente de stemming plaats voor de groslijst van de Katholieken voor den gemeenteraad. Bij deze gehouden stemming werd de volgorde der candidaten voor de officiëele lijst bepaald als volgt: 1. J. W. v. d. Berg te Zuid-Schalkwijk. 2. H. Vriesekoop, Haarl.liede. 3. M. v. d. Laan, Hcutrakpolder. 4. M. J. Vink, Houtrijk en Polanen. 5. C. Stokman, Haarl.liede. 6. W. v. d. Peet, Spaarnwoude. 7. H. A. v. Loon, Haarl.liede. 8. P. v. d. Hulst, Zuid-Schalk wijk. 9. J. v. Lieshout, Houtrakpolder. 10. P. G. v. Seggelen, Zuid-Schalkwijk. 11. J. Salman, Stadskwartier Haarl.liede. 12. H. J. Duijvelshoff te Halfweg. Drankwet. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van S. de Jong Jr., alhier, tot verkoop van alcoholvrijen drank in de bene den-voorkamer, gelegen aan de Westzijde van het perceel Kerkplein B. no. 77, Bestrijding der werkloosheid, De Bur gemeester heeft aan verschillende landbou wers de volgende circulaire gericht: Ook in onze gemeente heeft de werkloos heid een omvang aangenomen, als nooit te voren. Het gemeentebestuur heeft tot heden door het aanbieden van werkgelegenheid den nijpendsten nood uit de arbeidersgezinnen geweerd, doch.... de werkgelegenheid neemt af, terwijl daartentegen de werkloos heid met ien dag grootere afmetingen aan neemt. Het gevaar dreigt, dat de werkloozen binnen enkele weken bij gebrek aan produc tieve werkverschaffing, verwezen moeten worden naar het Armbestuur. Dit laatste be hoort, zoo eenigszins mogelijk, te worden voorkomen, want het moet voor den goed- willenden werkman eervoller en aangena mer zijn, loon te ontvangen voor arbeid, dan ondersteuning te genieten uit de armenkas, zonder eenige arbeidsprestatie daar tegen over te kunnen "tellen. Dit te voorkomen wil ik beoogen met dit schrijven en ik doe daarom een krachtig be roep op alle werkgevers-ingezetenen, en dit geldt meer in 't bijzonder voor onze land bouwers om niet dan bij uiterste noodzaak werklieden van elders en vooral geen van vreemde nationaliteit in dienst te nemen, ter wijl daarbij onze eigen mannen worden uit gesloten. Geef blijk van uw saamhoorigheid en wil daarom uw arbeiders betrekken door tus- schenkomst van het bureau „Arbeidsbemid deling", gevestigd ten Raadhuize. Hiermede wordt gebaat 't belang van on ze arbeiders-ingezetenen, 't belang onzer ge- meente-financiën, doch ook.uw eigen be lang, omdat gij daardoor indirect medewerkt om verzwaring van den belastingdruk in onze gemeente te voorkomen, Bazar. Ten bate der IJmuider Voetbal- vereenigdng „Stormvogels" zal van 4—6 April in een der vroegere militaire barakken, aan den Rijksstraatweg./ een bazar worden gehou den. Ambachtsschool. Tot concierge der Am bachtsschool alhier is benoemd die heer P. v. Breda, te Velseroord. Geslaagd. Voor heft examen 3e stuurman groote stoomvaart zijn geslaagd de theeren J. Krab en C, Zwart, alhier. Politiek. Het B.-K. raadslid, de heer E. Schaaper, stelt zich, vnl. om zijn functie als gesalarieerd hoofdbestuurder van den R.-K. Metaalbewenkersbond, bij de a.s. gemeente raadsverkiezing niet meer beschikbaar. Zijne werkzaamheden laten, vooral in dezen tijd van malaise en economische beroering, 't ver vullen van bijbaantjes niet toe. Wij zullen moeten berusten in het besluit van den heer Schaaper, maar vinden 't jam mer voor de Ivath. raadsfractie en dus voor de Roomsche partij, dart hij heengaat, omdat hij, gewoon zijnde het woord te voeren, op uitstekende wijze voor onze beginselen op kwam en onze belangen behartigde. Vaccinatie. Woensdag 14 Maart a.s. be staaft er bij dokter Talilsma gelegenheid tot kcstelooze inenting van. 's nam. 2 tot 3 uur. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangevoerd 2600 eieren, die f 66.50 de 100 stuks opbrachten Visscherij onderzoek. In de Nauonmasche Vaart heeft aan den Zuidervaartaijk alhier lig plaats genomen de „Meerval", een drijvend laboratorium voor vissclherij-onderzoek, af komstig uit Nienwediep, in verband met klach ten van visschers over vernieling van netten in den Polder Westraan. Kruisverbond. Zondagavond hield het K.V. zijn jaarvergadering, waarop de trouwe leden weder present waren. Na de notulen las de secretaris het jaarverslag, waarin moest ge constateerd worden, dat de afdeeling in 1922 niet bijzonder actief was geweest, llit de reke ning van den penningmeester bloeik, dat de kas sloot met een batig saldo van ruim ƒ20, terwijl de laatste jaren steeds met een tekort gewerkt was. Behandeld werden verschillen de ingekomen stukken, waarin werd medege deeld, dat er voor onze gemeente geen reden bestond een „Zwarte lijst" in te voeren, en een idem betreffende een tapverbod vóór des morgens 9 uur. Aan de verschillende corpo raties waren brieven gericht, om bij het ver- leenen van ondersteuning maatregelen te ne men, dat zij, die misbruik maken vam sterke dranken, van ondersteuning uilgesloteh ble ven, of althans in de ondersleuning geen nieu we gelegenheid voor drankgebruik zouden vin den, Van het Burgerlijk Armbestuur was ©en schrijven ingekomen, waarin ^medewerking in de gevraagde richting werd toegezegd. De afd. stelde naast de aftredende bestuurs leden, de heeren Bon en Polharst geen nieu we candidaten. Tot afgevaardigde naar de al gemeene vergadering te Ouderkerk werd be noemd de heer F. v. d. Berg. De voorzitter deelde mede, dat de provin ciale dra nk t>c st rijder sb ed e va ar t naar O. L. V. ter Nood waarschijnlijk op St. Petrus en Pau- liis (29 Juni) zal gehouden woTden. Vervolgens legden alle leden de jaarlijksche beloften af, waarna als bestuursleden der af deeling herkozen werden de heeren P, J. en Fr. v. d. Berg. Besproken werd ten slotte hert punt: propa ganda. De heer Butter stelde voor een kerke- lijken dranlkbestrijdersdag te houden. Hierover zullen nadere inlichtingen ingewonnen wor den. Nadat de Eerw. Adviseur de herkozen bestuursleden gelukgewenscht en het bestuur geprezen had, volgde sluiling. Vaccinatie. Er zal gelegenheid zijn tot kostelooze vaccinatie op Woensdag 21 Maart en wel in de openbare school te Egmond- Binnen des middags om 2 uur en in de open bare school te Egmond aan den Hoef om 4 uur. Om vergissingen te voorkomen, worden de ouders aangeraden de trouwboekjes mee te geven; namen en geboortedatums der in te enten kinderen kunnen daaruit worden over genomen voor het vaccinebewijs. Kiezerslijst. De kiezerslijst, zooais deze voorloopig is opgemaakt, bevat 937 kiezers voor de Tweede Kamer, 934 voor de Provin ciale Staten en 897 voor den Gemeenteraad. Belasting. In afwijking met wat de be lastingbiljetten lot heden vermeldden, zal, vol gens bericht van den directeur der Directe belastingen te Amsterdam, de Ontvanger le Alkmaar ten Raadhuize te Egmond aan den Hoef zitting houden voor het in ontvangst nemen der belaslingpenningen: den eersten Dinsdag der maanden Januari, Maart, April, Juni, Juli, October, November en December, telkens van half 10 tot half 12. Personalia. De heer H. J. van de Werf heeft zijn ontslag genomen als bestuurslid van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Tot directeur der Hanzebank alhier is benoemd de heer P. van de Pavoordt, te Oudewater. Zomertijd. Het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer laat een adres cir- culeeren, te richten tot de Eerste Kamer, te gen afschaffing van den zomertijd. R.K. Kiesvereeniging. Bij de stemming in de R.-K. Kiesvereeniging werden als de 4 eersten voor de Katholieke candidatentijst ge kozen de heeren Van Eeden, Meijer, Vink en De Ruyter. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van Th. WarmerdamJansen. De ooievaarZondag is het ooievaarspaar wederom op z'n nest in de buitenplaats van mevr. Willink teruggekeerd. Stemming a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. Candidaten zijn: 1. P. Zeestraten, 820; 2. J. F. v. Lierop, 631; 3. J. Huismans, 623; 4. J. M. Draijer, 523; 5. Jac. Suidgeest, 482; 6. P. J. v. Bakel, 360 7. R. C. v. d Vossen, 344. Uitgebracht zijn 122 stemmen. R.-K. Kiesvereeniging. De stemming, ge houden op Vrijdag 9 Maart, in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw, voor de a.s. gemeenteraads verkiezing, heeft als uitslag, dat de volgende candidaten werden gesteld: I. P. Zeestraten; 2. J. F. v. Lierop; 3. J. Huis mans; 4. J. M. Draayer; 5. Jac. Suidgeest; 6. P. v. Bakel; 7. R. C. v. d. Vossen; 8. J. Kortekaas. Candidaatstelling Gemeenteraad. De uitslag der gehouden stemming in de R.-K. Kiesvereeniging over de in te dienen candi daten voor den Gemeenteraad is als volgt: 1. J. W. van den Berg, aftr.; 2. H. Vriese koop, aftr.; 3. M. van der Laan, aftr.; 4. M. J. Vink; 5. C. Stokman, aftr.; 6. W. P. van der Peet; 7. H. A. van Loon; 8. P. van der Hulst; 9. J. van Lieshout; 10. P. G. van Seggelen; II. J. Salman; 12. H. J. Duijvelshoff, Thans hebben 5 leden der R.-K. Partij zit ting. Nummer 4 is gesteld in de plaats van diens vader S. P. Vink, wethouder, welke wegens ouderdom niet meer in aanmerking wenschte te komen. Hinderwet. Door B. en W. is aan P. de Waal alhier voorwaardelijk vergunning ver leend tot het oprichten van eene slagerij in zijn perceel aan de Haarlemmermeerstraat te Halfweg. Haarlem, 11 Maart 1923. „De Morgenstond heeft goud in den mond". DE ZOMERTIJD. Hooggeachte heer Redacteur. Beleefd verzoek ik u een plaatsje in pw hooggeëerd blad voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Er is al zeer veel over den Zomertijd ge schreven en gepraat, en is reeds van vele zij den belacht, doch van deze zijde geloof ik nog niet, n.l. dat men er aan went. Als vader van een groot gezin ben ik ge woon vroeg op te staan, en het was dan ook in den zomer (voor de zomertijd werd inge voerd) voor mij, en ongetwijfeld voor ieder dio in mijn omstandigheden leeft, een heer lijkheid te wandelen in de heerlijke frissche en gezonde ochtendlucht. Als men zoo onge veer te 5 uur opstond, was het reeds heerlijk in de buitenlucht, doch staat men met zomer tijd te 5 uur op (het is dan pas 4 uur), dan gevoelt men zich nog lang niet fiksch, en ook buiten is hel. nog koud en gewoonlijk erg dampig, zeker nog niet aangenaam. Uit on dervinding spreek ik als ik zeg, dat ook de kinderen er niet aan wennen. Zij zijn met ge wonen tijd ongeveer te 6 uur uit zich zelf wakker, met zomertijd moet men hen steeds wekken en zijn nog niet uitgeslapen, hetgeen waarlijk niet bèvorderlijk is voor de goede stemming; ook in aanmerking genomen, als ze gewoon zijn iederen morgen ter kerke te gaan. Om deze redenen is, volgens mijn meening, de zomertijd alleen goed voor menschen die 's morgens lang slapen en 's avonds laat naar bed gaan, en dit is loch zeker niet het groot ste of ten minste het edelste deel van ons volk. U beleefd dankend voor plaatsing, EEN TEGENSTANDER. Wanneer allen waren als inzender, dan was de zomertijd inderdaad overbodig; maar dat is helaas niet het geval! REDACTIE. Aan de Redactie van <3e „Nieuwe Haarlemsche Courant", Haarlem. Mijne Heeren, In Uw blad trof ik een waarschuwing aan van het Centraal Bureau voor de K. S. A., legen de Vereeniging tot bestrijding vam slech te lectuur „St. Nicolaas". Waar ik persoonlijk hierbij betrokken ben en mijn naam in het bedoelde srtulk ook wordt vermeld, zult u mij wel willen toestaan in de kolommen van uw blad tegen die waarschu wing in verweer te komen. De 'waarschuwing kant zich tegen de mis leidende wijze, waarop de aangevallen veree niging werkzaam is. Deze uitlating wordt miert gerechtvaardigd. In den verderen inhoud der waarschuwing zoekt men vergeefs naar een feit, dat deze voor den betrokkene toch hoogst kwetsende beschuldiging ook maar eenigszins voldoende staaft Dat de vereeniging niet kerkelijk is goed gekeurd, is waar. Doch is dit voor u een be wijs van misleiding? Nimmer is harerzijds iets dergelijks beweerd, en in hare benaming mist men ook het praedicaart „katholiek". Waarom dan dit feit als eerste post op de acte van beschuldiging geplaatst? Tot goed begrip zij vermeld, dait de ver eeniging wel door katholieken is opgericht en hare actie ook van katholieke zijde steun ver dient en zelfs criitiek misschien, doch dan op bouwende; maar geen waarschuwing en be schuldigingen van misleiding. De vereeniging heeft tijdens haar beslaan nuttig werk gedaan en kan dit, indien zij ge steund wordt, ontzaglijk uitbreiden. In de jaren 19201922 heeft zij ongeveer 30.000 exemplaren van een brochure verspreid tot propageering der katholieke pers. Thans beoogt zij een universeel© katholieke bibliotheek op te richten, zulks mede op aan sporing van vooraanstaande geestelijken. Het daartoe noodige pionierswerk is hoofd zakelijk door ondergeteekende verricht. Nu dit werk zijn vruchten gaat dragen en de ver eeniging van vele kanten medewerking heeft verkregen, kan zij zich ontplooien en zal zij binnenkort op breede basis worden georga niseerd. Iedereen weet echter, hoe moeilijk het is voor 'n werk, waartoe durf en ondernemings geest vereischt worden, in broeden kring be langstelling en krachtdadige hulp te verkrij gen, zoolang niet de factó'ïs aangetoond, dat liet werk slagen kan. Nu zulks in casu, dank zij vooral de bemoeiingen van ondergeteeken de, bewezen is, hoopt hij, dat velen nog als lid der vereeniging zullen toetreden en heeft hij het plan gevormd om op een binnen kor ten tijd te beleggen ledenvergadering voor te stellen een Raad van Toezicht te benoemen, Oorspronkelijke roman d. H B v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50. franco p p. 4.75 Prijs gebrocheerd 3teanco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula!ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25 franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en uij de N.V. DRUKKERIJ ,DE SPAARNESTAD", samengesteld zoo mogelijk uit vooraanstaande persoonlijkheden op katholiek wetenschappe lijk terrein. Aan aansporigen heeft het tot dusver de vereeniging niet ontbroken en ook geldelijke steun voor het grootsche plan kwam in ver blijdende male (en vooral ook van de zijde deir geestelijkheid) binnen. In plaats van derhalve te waarschuwen tegen deze vereeniging, had men moeten po gen met haar samen te werken. Ondergeteekende is volmaakt bereid aan 't Centraal Bureau der K. S. A. de noodige in lichtingen (waarom tot dusver niet gevraagd werd), te verschaffen. Vindt het Centraal Bu reau dan alsnog aanleiding te waarschuwen, dan kan het zulks doen, doch dan met recht van spreken. Ondergeteekende is echter over tuigd, dat het Centraal Bureau door de in lichtingen die hij kan geven, tot andere ge dachten zai komen. Dat de Vereeniging het aandurft, een enor me premieleening te organiseeren, kan toch niet misprezen worden. Tenzij „durf" een on deugd is bij een vereeniging, die te Utrecht „vrijwel" onbekend is. Die onbekendheid is trouwers niet zoo onrustbarend. Volgens het Centraal Bureau zou immers te Soesrt onder geteekende zelfs bij een welingelicht adres on bekend zijn. Nu is toch waarachtig Soest geen gemeente, waarin iemand (en dus ondergeteekende) zich onopgemerkt langeren tijd kan vestigen. Al was ondergeteekende nu ook de minst hervor- ragende persoonlijkheid in geheel Soest, dan zou hij daar nog niet in de groote massa als een onbekende zijn opgegaan. Overigens zal ondergeteekende niet op aüe kleinigheden, in de „waarschuwing" vermeld, ingaan. E. M. Wysbcefk is niet zijn echtge- noote, dat zij nog even gezegd. En ook: dat wie beschuldigen wil, feiten moet noemen, die ter zake dienend en juist zijn. Het Centraal Bureau houdt zich aanbevolen voor mededeelIngen.Het had die bij on dergeteekende 'kunnen verkrijgen. En dat had hel Centraal Bureau der K. S. A. een onnutte waarschuwing legen, nutlig werk kunnen besparen. Hoogachtend, f Uw (rr., JOH. J. VAN ZELST, Scestdijik. Veenihnizerstraait 19B. Mijnbeer de Redacteur, Verleen mij s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn danlk. In het veslag van de jaarvergadering van de R.-K. Hanze, op 5 Maart, doet de 2e voor zitter het voorkomen, in het stuk geplaatst op 5 Maart, dat ondergeteekende hert glad mis hand. Dat dit absoluut onwaar is, zal blijken uit het volgende. Inzender bracht naar voren, alsdat het bestuur rekening zou willen houden met imkoopen te doen bij Hanzoleden. En daar dit niet geschied is, viel ondergeteekende hier over. Terwijl hert schildje prijkte met den zin: „Koopt bij Hanzeleden". En wart de vliegende winkels betreft, heeft ondergeteekende gezegd deze er onder te rangschikken. En daar de pas gekozen le voorzitter, de heer K. G. Smid. be merkte, dart de discussie wat heftiger werd, sloot deze en zou hij met het voorstel reke ning houden. L. HULSBOSCH. Noordwijkerhont, Maart 1923. M. de Redacteur^ Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in uw geëerd blad,waarvoor bij voorbaat mijn dank. Aan de R.-K. Kiezers en Kiezeressen van Noordwijkerhout, Daar wij zijn opgeroepen om a.s. Donder dag onze candidaten to stemmen voor de de finitieve groslijst voor de gemeenteraadsver kiezing, kan het zeker zijn nut hebben om, wanneer men zooal leest en beluistert, hoe enlkele kiezeTS (dus niet allen) door geschrijf en andere propaganda afbreuk willen doen aan het vertrouwen, dat eenige zittende leden tot nog toe genoten, de R.-K. Kiezers te waar schuwen tegen dergelijke verdachtmaking en valsche propaganda, die, onder den dekmantel van het algemeen gemeentebelang te willen dienen, slechrts beoogt hun persoonlijke grie ven ten opzichte van deze leden bot te vieren. Dus, R.-K. kiesgerechtigde mannen en vrou wen van Noordwijkerhout, wanneer wij in het waarachtig belang onzer gemeente werkzaam willen zijn, laten wij ons dan door dergelijke propaganda niet van de wijs brengen. Zet alle persoonlijkheden op zij en stemt die personen, waarvan gij zeker weet, dat zij hun kennis en tijd willen geven in het belang der gemeente. Laten wij dan op de eerste plaats de aftredende leden van den gemeenteraad steunen, die in hun zittingsperiode getoond hebben, de gemeentezaken goed te kunnen en willen behartigen. Laten wij zorgen, dat naast hen ook mannen komen, die in hel dn- gelijkscb leven toonen. de goede zaalk te wil len dienen, zoodat door hen allen ook in de toekomst onze gemeente met goed beleid kan worden bestuurd. U nogmaals dankend voor de plaatsruimte, ieeken ik, EEN R.-K. PROPAGANDIST. Schoten, 10-3-'23. Geachte Redactie, Met groote vreugde las ik, dat te Egmond aan den Hoef weder een nieuwe parochie zal worden opgericht. Gelukkig. Hoe meer kerken hoe beter en in dit verband wil ik er mijne bevreemding over uitdrukken, dat in het na burig Spaarndam, dat toch een 1200 inwoners telt, waaronder toch zeker een 300 katholie ken, geen R.-K. kerk is. Ik sprak daar deze week een inwoncT over en die verleide mij, dat zij aangewezen waren op de kerk te Haar- iemmerliede en dat ook velen zich naar Scho ten begaven, maar ook, dat de zielzorg er on- dcr leed, dat zij niet dichtbij een kerk hadden en ook dat er zeker schaap:es door verloren gingen. Welnu, dan is er m. i. ook aüe reden, om deze zaak eens ernstig onder de oogen te zien. Heit zal wel moeilijkheden met zich medebrengen, doch ik ben ervan overtuigd, dat de Katholieken van Nederland ook in deze gaarne hun penningske zullen offeren, opdat ook ion Spaarndam weldra een R.-K. kerk zal verrijzen. Hopende, dat dit binnen afzienbaren tiid zal geschieden, zoo verblijf ik, met dank voor de plaatsing, Uw abonné, J- D. v. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2