De vloek van het peld Tweede Blad BUITENLAND 13 Maart 1923 PARLEMENTAIRE KRONIEK. GEK. BUITEKL BERICHTEN. BSNMEiLAKDSGH NIEUWS. LANDBOUW EN YISSCHERIJ. DE KOSTEN VAN DEN OORLOG VOOR ENGELAND. FEUILLETON Uit het bezette gebied: De moord te Buer; nieuwe incidenten. Poin caré te Brussel; geestdriftige ovatie. De arrestaties in Ierland; een com plot tegen de Engelsche Kroon ontdekt. Japan en China. Engelsche oorlogscjjfers. Onder de Telegrammen: Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de moordenaars te Buer zich onder de Fransche soldaten moeten bevinden. Nieuwe Fransche dreigementen. De besprekingen te Brussel. De Engelsche legerbegrooting; sterke bezuiniging. Toenadering tusschen de Italiaansche regeering en het Vaticaan? DE JACHTWET. geling werd verkregen en de Duitsche goe deren en gelden niet voor waanzinnige eischen verspild werden. Terecht heeft Stesemann in den rijksdag dan ook verklaard, dat de dragers van het ekonomische leven in Duitschland bereid waren, nauwkeurig om schreven waarborgen voor de uitvoering van een uitvoerbaar schadevergoedingsplan te stellen." De Zeit zegt verder, een latere openbaar making van het voorstel noodig te achten, doch voegt er aan toe „Na de vernielende uitwerking van de Roerbezetting is het niet meer op te vatten als een nog geldig aanbod. De latere publicatie is slechts geweuscht als weerlegging van de leugens in het Fran- sche geelboek." Een rede van Stresemann. Stresemann, de leider der volkspartij, heeft Zondag te Frankfort gesproken. Hij noemde de positie van het kabinet-Cuno vaster dan ooit en verzekerde dat Frankrijks hoop op een spoedigen val van den rijks kanselier volstrekt ijdel is. Een rede van minister Oeser. In de democratische club alhier heeft rijksminister Oeser (binn. zaken) een rede gehouden. Hij zeide o.a.Duitschland's verdediging tegen den inval in het Roerge bied moet op moreelen bodem blijven geen Duitsch geweer mag afgaan. Het is den Franschen niet gelukt de Duitsche sporen in eigen bedrijf te nemen. De gevreesde kolennood is in Duitschland nergens inge treden. Na eenige opmerkingen over de stabi liseering van de mark sprak de minister over de houding van Engeland en Amerika en betreurde hun passieve houding. Hij besloot met de woorden Duitschland, dat heden ten dage alleen staat wil volkomen ophef fing van het vredesverdrag van Versailles om zijn vrijheid en het bestaan der repu bliek te verzekeren. POINCARÉ TE BRUSSEL. Gisterenochtend is te Brussel een voor- loopige bijeenkomst gehouden ter voorbe reiding van de algemeene bijeenkomst van hedenmiddag. Theunis zat voor. De minis ters van buitenlandsche zaken, nationale verdediging en spoorwegen waren tegenwoor dig en ook de Belgische ingenieurs die uit Essen waren overgekomen. Voorts Rollin Jacquemains, de hooge geallieerde com missaris van het bezette gebied. Deze heeren vatten hun grieven samen en bereiden in zekeren zin de kwesties voor. Men zegt dat de kolenkwestie de voornaamste is. Maginot, de Fransche minister van oor log, generaal Degoutte en Tirard, de Fran sche gedelegeerde in het Roer-gebied, kwa men met een auto uit Duitschland. Om 1 uur 20 kwamen Poincaré en Le Troquer uit Parijs aan. Herbette, de Fran sche gezant te Brussel, Jaspar en Theunis wachtten hem aan het station op. Er waren veel menschen. De begroeting was warm. Poincaré werd omstuwd door een drom journalisten, niet alleen Belgen, maar ook Franschen, Engelschen en Nederlanders. Op vragen antwoordde hij beminnelijk, dat hij te Brussel kwam om „een bijzonder bewijs te geven van sympathie voor België en ter beantwoording van tal van bezoeken die de leden van de Belgische regeering te Parijs gebracht hebben." De auto's brachten al deze heeren naar het Fransche gezantschap, waar een lunch wordt opgediend. Om twee uur vèreenigde men zich op het ministerie van buitenlandsche zaken. Vanavond groot diner bij Theunis ter voortzetting van de gesprekken. Het vertrek van Poincaré en zijn mede werkers is op Dinsdagochtend. 8 uur 20 be paald. Naar de Berlijnsche bladen uit Parijs ver nemen, zou het bezoek van Poincaré aan Brussel ook het requireeren van de circa 2 millioen ton steenkolen, die zich op de terreinen van verschillende particuliere mijnen in het Roergebied bevinden, zijn besproken. TURKIJE EN DE GEALLIEERDEN Er zijn geruchten, dat de eerstvolgende conferentie tusschen de geallieerden en de Turken gehouden zou worden op een van de Prinkiposeilanden (Prinsen-eilanden of Papa- Adassi) in de Zee van Marmora. In een parlementair stuk, uitgaande van den S^ngelschen kanselier der Schatkist wor den treffende getallen, totdusver nog niet te zamen vermeld, genoemd als oorlogskosten voorEngeland aan mannen en geld. Het Britsche rijk mobiliseerde dienvol gens in den oorlog 9,496,370 man. Hiervan zijn gesneuveld 9.46,023 en 2,120,906 ge wond. Groot-Britannië's aandeel aan deze getallen (de dominions en Indië dus niet mee gerekend) was gemobiliseerd 6.211.427 man; gesneuveld 743,702 man gewond 1,693,262 man. De oorlogsuitgaven zijn nog enkel te over zien over de rekeningen van de financitele jaren die gesloten zijn. De uitgaven van de schatkist bedroegen van 1 April (het begin van het begrootingsjaar) tot Maart 1919 9590 millioen. Hiervan waren 1820 mil lioen opgebracht door directe belastingen en .910 millioen door indirecte. In'eigen land werd geleend 550 millioen in het bui tenland 1360 millioen. De leeningen die Engeland aan zijn bondgenooten en domi nions verstrekte, bedroegen tot Maart 1922 (kapitaal en onbetaalde rente tezamen) een totaal van 2078 millioen. Hierin zijn niet begrepen ondersteuningen en andere leenin gen uit den tijd na den oorlog. Aan Frankrijk werd geleend 584 mil lioen, aan Italië 503 millioen en aan an dere bondgenooten 841 millioen, aan de dominions 150 millioen. De Brïtsehe verliezen ter zee door actie van den vijand beliepen 750 millioen wat de waarde en 8 millioen ton wat de scheepsruimte betrof. Hierbij gingen 22.000 levens van burgers verloren. Aan krijgsgevangenen legde Engeland van Augustus 1914 tot Maart 1923 470 mil lioen ten koste. De geschatte schuld aan kapitaal voor Engeland bedraagt van 1 April af 832 millioen. Aan mandaat-gebieden is in vier jaar tijds 153 millioen ten koste gelegd. Tot de verliezen ten gevolge van den oorlog meent de kanselier van de schatkist ook uitgaven in verband met de werkloos heid te mogen rekenen. Staat en gemeenten hebben hiervoor 400 millioen uitgetrok ken. Verder voor huisvesting 225 millioen, voor spoorwegen en kanalen 300 millioen, voor de tijdelijke ministeriën van munitie en scheepvaart 26,500,000, voor vergoeding 1 van schade, door den vijand berokkend, 5 millioen, voor bijslagen aan mijnwer kers 48 millioen, voor broodsubsidie 101)4 millioen, voor steun- en recon- structieïeeningen 33 millioen, voor de be zetting van Konstantinopel 20 millioen. Het bedrag waarvoor Duitschland gecre diteerd is en dat Engeland te vorderen had 'op rekening van het herstel, bedroeg (we- gens uitgeleverde koopvaardijschepen met een ruimte van 1,852,513 ton bruto) onge veer 12.485,000. DE NIEUWE ACTIE DER REBELLEN IN IERLAND. Een samenzwering tegen de Engel sche Kroon? Te Londen en in andere steden van Enge land zijn Zaterdag ruim honderd Ieren, man- nen en vrouwen, in hechtenis genomen op i beschuldigingen, ingebracht door den Ier- schen Vrijstaat. De gevangenen zijn naar Liverpool vervoerd en overgebracht aan boord van een Engelschen kruiser. Deze is gisteravond met hen in de haven van Du blin aangekomen. Volgens een nader bericht, behooren tot de in hechtenis genomen lieden voorname Iersche republikeinen en wapensmokke laars". De Daily Mail meldt, dat tegelijkertijd wapens, munitie, een groote hoeveelheid anti-Vrijstaatsche geschriften en stukken, waaruit het bestaan van een wijdvertakte samenspanning tegen de Engelsche kroon en den Vrijstaat blijkt, in beslag zijn geno- men. Onder hen, die te Londen in hechtenis zijn genomen, zijn O'Brien, de secretaris van den Ierschen bond voor zelfbeschikking, en Hart, die gevat werd in de Nationale Liberale Club. Te Glasgow en in andere steden van Schot land zijn ook inhechtenisnemingen verricht. De in Engeland gevangen genomen Ier sche republikeinen zijn gisterochtend onder sterk gewapend geleide naar de Mountjoy- gevangenis te Dublin gebracht. Op verschil lende punten langs den weg waren gepant serde auto's opgesteld. Te Londen werden, volgens de bladen, 47, te Glasgow 30, te Liverpool 20 en te Man chester, Burmingham en Bootle elk zes man opgepakt. Op zichzeifstaande inhechtenis nemingen hebben ook plaats gehad te St. He- lens en in een aantal plaatsen aan de Oost kust. DE VOLKENBOND. In tegenwoordigheid van verscheidene professoren en politici is de bijeenkomst geopend van de universiteitsgroepder landen, vereenigd in den Volkenbond. De vergade ringen vinden plaats in het Oceanografische Instituut te Parijs. De voorzitter Henry Jouvenel, bracht hulde aan lord Robert Cecil. Deze antwoordde door de grondbeginselen waarop de Volkenbond rust te vereenzel vigen met^die van de Fransche revolutie. Voor deze woorden dankte Jouvenel weer, die bevestigde, dat er in Frankrijk geen meer derheid bestaat voor denldwang door geweld. Frankrijk is, zoo besloot Jouvenel, bereid tot een wenschelijke solidariteit, en blijft hoop koesteren op de ontwikkeling in de richting van een hooger geweten bij de menschheid. Indien echter de solidariteit en het vertrouwen in de wereld al zoo goot waren, als Rovbert Cecil meende, zou Frank rijk zich op dit moment niet verplicht voelen, zijn toevlucht te nemen tot dwang om her stel te krijgen voor zijn ruïnes. de Japansdie controle ever KNvanfoeng vrij wel verzekerd. Maar bovendien heeft Japan in den oorlog met Rusland om Kwantoeng en vooral om het bezit der havens Port Arthur en Dalni (thans Dairen) zoo prachtig en zoo bloedig gevochten, dat het prijsgeven van het zoo duur verworven gebied voor de Japanners een vreeselijke opoffering en in zekeren zin een vernedering van den nationalen trots moet beteekenen. EEN ENGELSCHE TREILER TERECHT De treiler Sargon uit Grimsby, dien men met zijn bemanning van twaalf koppen verlo ren waande, is Zondag die haven komen bin- nenstoomen.Er waren al uitvaartdiensten voor de leden van de bemanning gehouden en haar terugkomst gaf aanleiding tot tooneelen van vreugde en dankbetoon. De schipper werd door de menigte op hare schouders rondge dragen. De Sargon had gevischt op de Moermansk- kust en moet daar nagezeten zijn door een bolsjewieksche kanonneerboot. Later ont moette zij een vervaarlijken orkaan.Nadat alle kolen verstookt waren, werd het hout van het staande want opgebrand. Toen dit op was, lag 't vaartuig zonder stoom. De bemanning leef de van visch en zeemeeuwen en alle leden kregen buikloop. Na vele dagen nam een Duitsche treiler de Sargon op sleeptouw en die hulp was ongetwijfeld een redding voor de equipage, die twee meanden weg was ge weest. De schipper van de Sargon bracht war me hulde aan de Duitsche redders. Een te Essen gehouden congres van com munistische bedrijfsraden heeft èen motie aangenomen, waarin de samenwerking met de bourgeoisie van de hand wordt gewezen en de arbeiders wórden opgewekt tot krach- tigen strijd voor de opheffing van het verdrag van Versailles en de ontruiming van de be zette gebieden. Wapening der arbeiders, instelling van arbeidersregeeringen, afkondi ging van een algemeene staking tegen het Fransche imperialisme en het Duitsche ka pitalisme waren verder desiderata van het congres, dat vrij druk bezocht was. De Franschen lieten de communisten, die de laatste dagen weer erg roerig zijn, onge hinderd vergaderen. In plaats van den bij de bestijging van een vulkaan omgekomen gezant von Erckert is tot Duitsch gezant in Chili benoemd graaf von Spee, thans gezant in Montevideo. Naar d. d. Zaterdag via Brussel wordt ge meld uit St.Etienne hadden de stakende mijn werkers besloten, Maandag (d.i. dus gisteren) weer aan het werk te gaan. In de Zweedsche machinefabrieken is eindelijk een vergelijk tot stand gekomen. De stakers zullen uiterst 19 dezer het werk her vatten. De nieuwe overeenkomst bepaalt het uurloon op 74 tot 80 öre, naar gelang van de plaatselijke kosten van levensonderhoud. (De uurloonen bedroegen volgens de afgeloopen overeenkomst 83 tot 90 öre). Uit N.-York wordt de verdwijning gemeld van den Italiaanschen bankier Vincenzo Tis- bo, die er naar de politie beweert met de deposito's van zijn cliënten ten bedrage van 2,000,000 dollar van door is. Deze clientèle bestond voor het meerendeel uit Italianen. Flet schijnt, dat Samuel Gompers, de 73-jarige president van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, die lijdende is aan griep en omtrent wiens toestand bezorgd heid was ontstaan, weer beter wordt. JAPAN ENgCHINA. De" Chineesche regeering heeft een nota gricht tot de Japansche regeering om de opheffing te vragen van het Japansch-Chi- neesche verdrag van 1915. De Chineesche re geering was van de beginne af aan tegen dat verdrag geweest en korten tijd geleden had het Chineesche parlement het verdrag van onwaarde verklaard. Daar het (oude) verdrag tusschen China en Japan ovèr het gepachte gebied, waarin de havens Port Arthur en het vroegere Dalni zijn gelegen, spoedig afloopt, acht de Chineesche regeering het gewenscht, dat de controle der Japanners over dat gebied zal eindigen. De Chineesche regeering acht dit ook in het belang te zijn van de goede betrekkingen tusschen Japan en China. Voor wie meende, dat Japan zijn invloeds sferen op het vasteland van Azië (met uit zondering dan van zijn positie in het gean nexeerde Korea) nu bok werkelijk had prijs gegeven, zal het hier volgend bericht als een verrassing komen. De minister van buitenlandsche zaken, Oesjida, heeft, in antwoord op een vraag, in het Parlement gesteld aan ae regeering, verklaard dat China onvoorwaardelijk wei gert, het Chineesch-Japansche verdrag te herzien of te amendeeren, waarbij de pacht- termijn van Kwantoeng tot 50 jaar was ver lengd. Het valt overigens zeer wel te begrij pen, dat Japan niet dan met den grootsten tegenzin zijn greep op Kwantoeng zal prijs geven. In de eerste plaats wordt de veiligheid der Koreaansche noordwestgrens en van de havens van den Koreaanschen westkant door WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van Financiën om de pensioenwetten 1922 voor de rijks ambtenaren in dier voege te wijzigen, dat de tijd, op wachtgeld doorgebracht, niet mede- telt als diensttijd, welke met pensioen zal worden vergolden. In de pensioenwetten voor de militairen komt geen bepaling voor, dat de tijd, op wachtgeld doorgebracht, met pensioen ver golden zal worden, doch door den minister van Oorlog is een wijziging van de militaire pensioenwetten in dien zin in uitzicht ge steld. In verband echter met het voornemen om de burgerlijke pensioenwetten in bedoel den geest te wijzigen, zal een herziening van de militaire pensioenwetten achterwege blijven en zal dus de tijd, op wachtgejd doorgebracht, niet medetellen als diensttijd welke met pensioen vergolden zal worden. DE NED. BELANGEN IN 'T BEZETTE GEBIED VAN DUITSCHLAND. De Secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort, dr. Th. Metz, is voornemens Nederland te bezoeken ten einde belangheb benden in de gelegenheid te stellen hen in te lichten over de toestanden en belangen in het bezette gebied van Duitschland. Waar er te dezer zake nog zoo veel onze kerheid bestaat en de toestanden zich feite lijk dagelijks wijzigen, zullen ongetwijfeld velen deze gelegenheid wenschen te gebrui ken om de laatste berichten van een ter zake kundig man als dr. Metz te vernemen. Naast deze inlichtingen zal dr.Metz eveneens gaarne zijn bemiddeling verleenen bij het oplossen van Nederlandsch-Duitsche handelsgeschil len. Dr. Metz zal zitting houden op de volgende dagen DEVENTER Donderdag 15 Maart tus schen 10-12 en 2-4 uur in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. AMSTERDAM. Vrijdag 16 Maart tus-1 schen 10-1 en 3-5 uur, Damrak 83. DEN HAAG. Maandag 19 Maart tusschen 10-1 uur in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het waren niet minder dap 15 leden der Kamer die Donderdag hun licht over de nieuwe Jachtwet' Heten schijnen. Over 't al gemeen was de Kamer het onderwerp in zijn gewijzigden vorm niet ongunstig gezind. Vooral de landbouwers en hun vrienden toonden zich hoogelijk er mee ingenomen. Zij schetsten allen het nadeel, dat de boeren van het wild hebben, dat door de jagers maar al te dikwijls in stand wordt gehouden om de jacht mogelijk te laten. De onhoudbare toestand, gelijk die thans is, geeft tot allerlei ongerechtigheden aan leiding en vooral tot vele vervolgingen van boeren die hun land en hun teelt verdedigen tegen het wild. De heer Weitkamp heeft de Xamer getracteerd op een dramatische schil dering van dien toestand en na hem kwamen nog vele agrariërs hem steunen: de heeren Bakker, Wintermans, Van Voorst tot Voorst Bierema en Ebcls. Het is merkwaardig hoe op zijn gemak ieder volgende herhaalde wat zijn voorganger reeds had herhaald. Alleen de heer Kolkman was tegen het ontwerp: er werd overdreven, meende hij, Het gaat alleen om de konijnen, die „smeri ge" dieren, die een veel te voorname plaats naast den haas en den fazant hebben gekre gen. Het konijn moet z.i. verdelgd worden. Waar een matige wildstand bestaat, is van overdreven schade geen sprake. Natuurlijk keurde deze verdediger van de jacht af, dat het jachtrecht aan den grond eigenaar is ontnomen. De afschaffing van het heerlijk jachtrecht achtte hij juist, maar men ging veel te ver. Zijn collega-jager Van Rap- pard liet ditmaal voor het eerst de boe ren in den steek en was nu vóór alles jager, die de fazanten wil behouden. Minister Ruys verdedigde de beginselen van het ontwerp. Hij bracht den hem toe- gezwaaiden lof over aan zijn ambtsvoorgan ger, den heer van IJsselsteyn, en bestreed vervolgens de stelling, dat de jacht per sé een nadeel is voor den landbouw. Er waren jagers aldus de Minister die getoond hebben dat de jacht uitgeoefend kan wor den zonder den landbouw te schaden, maar in zijn korten ambtstijd als Minister van Landbouw heeft spr. reeds herhaaldelijk on dervonden dat er zeer onverstandige jagers zijp, die den landbouw onnoodig schade toe brengen, en daartegen moet worden opge treden. Het eerste artikel van de nieuwe Jacht wet zegt wat wild is en wat onder schadelijk gedierte valt. Er zijn drie soorten wild: grof wild, klein wild en waterwild. Onder het klein wild waren ook schrieken opgenomen, onder het waterwild strandloopers, pluvie ren en wulpen. Doch de Regeering liet zich op het laatste oogenblik overreden, dat het heter was alleen die dieren in de Jachtwet op te nemen, die werkelijk in ons land jacht- object zijn en daarom zullen de schrieken en de strandloopers, pluvieren en wulpen buiten de wet vallen en op denzelfden grond is de goudpluvier alsnog onder het waterwild op genomen. Er waren Vrijdag 2 amendementen. Op de allereerste plaats het amendement-Kolkman. iNaar aena Engelsche vertelling.) SO Jozef wachtte ndet op ons. Wij vonden hem evenmin in het veerhuis, oen wij aldaar kwamen. Marv en ik spraken nog laat in onze kamer Bi er ai het onverklaarbare, dat er dien avond ras voorgevallen; ik viel in slaap eer de zaak vas afgehandeld, maar werd door mijn mi uw gewekt, die mij bij de schouder vatte, ceggende: CanutCanut, wordt eens wakker! Wat is er gaande? Wat is er te doen? Mary zat in een sjaal gewikkeld in hel bed •vereind. Stil. Hoort gij niets? Neen, niets. Ik spitste de ooren om te luisteren, maar dies was zoo stil als in een graf. Hoort gij de riemen niet in het water Jassen? Er wordt iemand aan het veer over bezet! Onzin. Mary.... gij hebt gedroomd. Ik heb al een poos rechtgezeten om beter te kunnen luisteren, zeide zij rillende. O, Canut, ik heb een voorgevoel alsof er van- Het was een poging om den fazant, Donder dag door den heer Kolkman als den koning der vogels gekwalificeerd, weer op te heffen uit den poel, waarin hij door de Regeering was geworpen, door dezen edelen vogel te beschouwen als schadelijk gedierte. De heer Kolkman wilde hem bij amende ment weer promoveeren tot wild, zoodat een matige teelt ervan geoorloofd was. De Kamer deelde die achting voor den fa zant allerminst en met 49 tegen 19 stemmen bleef de fazant gedegradeerd tot het schade lijk gedierte, dat door de boeren geheel mag worden uitgeroeid en waarvan geen wild stand meer mag worden gekweekt. In tegenovergestelde richting doelde het ar.endement van den heer Duymaer van Twist. Hij wilde n.l. nog iets verder gaan dan de Regeering. Dies diende hij een amende ment in, om. in tegenstelling met het ont werp, het wèl mogelijk te maken grof wild, klein wild en waterwild onder zekere om standigheden onder het schadelijk gedierte op te nemen en _m uit te sluiten, dat scha delijk gedierte als wild zal kunnen worden beschouwd. Dit zeer ver gaande amendement kreeg 31 voorstemmers, maar aan de andere zijde stonden er 38, zoodat het niet werd aange nomen. Bij artikel 3 liep het vast. Dit artikel be paalt wie grondgebruiker is: hij, die krach tens zakelijk recht het gebruik heeft van den grond, of de pachter of ieder ander grondge bruiker krachtens persoonlijk recht. Mr. Van Schaik kwam met verschillende bezwaren te gen deze definitie, redactioneele, practische en juridische en wilde liever de practijk laten uitmaken wat onder grondgebruiker moet worden verstaan. Mr. Marchant wilde ook art. 3 schrappen om bij art. 4 kortweg te be palen, dat de tot gebruik van den grond ge rechtigde bij uitsluiting het recht heeft op den door hem gebruikten grond te jagen en mr. Van Sasse van IJsselt wilde eenvoudig van den pachter spreken. Toen meende de Voorzitter, dat vier nachten raad kunnen brengen en daarom werd art. 3 aangehouden tot Dinsdag. De voorzitter der Commissie van Rappor teurs, de heer Van Sasse van IJsselt, verde digde een nieuw artikel 3 a, om ook de jacht- bevoegdheid te geven aan de eigenaars van den grond of ieder ander, die krachtens eenig recht bezit heeft van den grond. De heer Hiemstra maakte zich over dit amendement nogal boos, maar de heer Oud meende, dat er heel weinig zou veranderen, omdat de eigenaar altijd de bevoegdheid behoudt, om in het pachtcontract de jachtrechten voor zich te reserveeren. Minister Ruys de Beerenbrouck vond, evenals mr. Oud, de vraag: regeeringsarti- kel of amendement van de Comm. v. Rapp., van weinig practisch belang en tot veler ver rassing gaf hij de voorkeur aan het amende ment, dat duidelijker vorm aan de gedach te der regeering geeft, intrinsiek niet van het ontwerp verschilt, een zuiverder en ju ridisch minder ingewikkelde constructie brengt en vasthoudt aan de bestaande rechtsgronden. nacht een gruweldaad daar buiten wordt ge pleegd. Wij zullen morgen, als het dag is, daar over hartelijk lachen. Zij legde ziel; neer, en viel opnieuw in slaap; maar zij kermde van tijd tot tijd in haar slaap, als iemand die pijn lijdt. Eens fluisterde zij al slapende: Er wordt iemand met de veerboot overgezet! Zij sprak de woorden zoo duidelijk en scherp uit, dat er mij een rilling van door de leden voer. Zij had ongeveer een uur geslapen, terwijl ik intusschen wakker had gelegen, toen een pistoolschot, dat tusschen de bergen weer galmde, mij eenigszins tot handelen aan dreef. Ik sloop tnijn bed uit, zonder mijn vrouw- te wekken, en schoof de blinden van het venster w-eg om naar buiten te zien. Het was nog niet dag, maar de laat op komende maan kwam van achter de dunne zomerwolken te voorschijn. Het was schemerlicht. Ik zag "het stille meer daar onder mij lig gen; in de verte strekten zich de kale heuve len als zoo vele rotsmuren uit, die alles in sloten, en mij al hun geheimen verborgen. Het landschap leverde een koude.n, terug stoetenden aanblik op. Alles lag in diepe geheimzinnige stilte ge dompeld. Wij zullen hierover op klaarlidhten dag lachen, had ik tot Mary gezegd, en zij was weer ingeslapen in volle vertrouwen op mijn overtuiging, en in het vaste geloof, dat ik mij niet kon vergissen. Helaas! ons wachtte geen helderen morgen, maar slechts grooter twijfel en dieper angsten. VIL i Ik stond vroeg op. De storing van mijn nachtrust of liever van mijn slaap in den vroegen morgen, hield mij wakker, en ik kon niet moer'blijven liggen, toen de zon was opgerezen. Ik voelde mij ter neergedrukt, en had, als het ware, voorgevoel van een naderend on heil. Gelrouw aan mijn voornemen van dien nacht, poogde ik den spot te drijven met die gevoelens, en ze als bet gevolg van het late feest bij mevrouw Ray, en de daarop gevolgde gestoorde nachtrust te beschouwen. Ik liet Mary rustig slapen, en ging zacht naar beneden, om Jabez niet te wekken, die niet vroeg behoefde op te staan, daar er weinig te doen viel. De deur der gelagkamer stond open; toen ik er voorbijging, en naar binnen zag, ont waarde ik mijn broeder Jozef, die met beide armen op de bank leunde, en met het hoofd op de airfflfi rustte. Hij sliep licht, want hij zag op, en riep: Wie is daar? Ik her. het. Ik ga wat wandelen; ik heb hoofdpijn. Dan zal ikdan ga ik met u mee. Hij stond langzaam op en volgde mij naar buiten; zijn oogen waren rood en stonden slaperig. De (tenr w-as niet gesloten, een gewoonte vart Jabez, die ik hem niet af kon leeren. Wie zou de herberg binnensluipen? Wie zou ruik een buis komen bestelen? meende hij- Jozef maakte bij het morgenlicht een aller treurigst figuur iri zijn feestkleeding die hij nog niet bad uilgetrokken. Zijt gij niet naar bed geweest? vroeg ik hem. Neenik kon niet slapen, zeide hij, geeuwend; ik heb den halven nacht daar builen rondgezworven om den koortsgloed daar wat af le koelen. Rn hij legde zijn hand met een kluchtig ge baar, boven op zijn hoofd. Hebt gij van nacht' een pistoolschot ge hoord? vroeg ik, terwijl ik mij een der storin gen herinnerde, die mij den slaap hadden be nomen. Ja.... vijf en twintig minuten over twee uur. Ik heb op mijn horloge gekeken hoe laat het was. Waarom dat? vroeg ik. Het kwam mij zonderling voor en ik houd van nauwkeurigheid als er zoo iets voorvalt. Zijn er van nacht nog meer zonderlinge zaken gebeurd? Welik zie de veerboot niet. Door mijn broeder gevolgd verliet ik de herberg. Ik begaf mij rechtstreeks naar het veer, en ontdekte dat de boot weg was, en bet touw, waarmede zij aan den paal was be vestigd, doorgesneden was. Dit is een zonderling geval, zeide ik, toen wij aan den oever stonden, cn op dit ge heimzinnig feit staarden. Alles schijnt hier even raadselachtig te zijn, merkte Jozef aan. Wat wilt gij daarmede zeggen? zeide ik, terwijl ik mij snel omkeerde en hem aanzag. Ik ben verwonderd over al wat ik zie, en ik kan mij de zaken niet verklaren; dat bedoel ik. Hebt gij dan nog meer gezien, vroeg ik. Jozef stond met de handen diep in de broekzakken, ernslig in het water te staren. Ik herhaalde mijn vraag eer hij mij ant woordde: Meer niets, maar dit is zonderling ge noeg. Misschienmisschien is het een grap van den een of andere. De jongelieden heb ben op het feest van mevrouw Ray veel wijn gedronken, nietwaar? Zij spoorde de knechts altijd aan om toch in te schenken en riep aanhoudend: „Portwijn, John!" Dat is het celfzuc'htigste oude beest dat er ooit bestaan heeft! voegde hij er bij. Wel, Jozef, gij schijnt tot andere ge dachten te zijn gekomen, man? Wel. dat is geen wonder, zeide hij, als de menschen zich ook zoo heel anders voor- BERGEN OP ZOOM. Dinsdag 20 Maart tusschen 10-12 uur in het gebouw van de i Kamer van Koophandel en Fabrieken. NIJMEGEN. Woensdag 21 Maart tus schen 10-1 in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. VOOR DEN ZOMERTIJD. Een kwart millioen handteekeningen. In Hotel Krasnapolsky te Amsterdam waren Zaterdag reeds een kwart millioen handteekeningen ter ondersteuning van de actie tot behoud van den zomertijd binnen gekomen. Het centraal bureau van actie is nu aldus samengesteld prof. dr. E. C. van Leersum, voorzitter H. J. R. Miran- dolle, mr. Ph. S. Frankel en C. L. Cool, secretarissen J. F. Hendriks Jr., penning meester dr. C. H. A. van der Myie, te Heeze, en Jac. Th. Stomte, te Amsterdam. Het centraal comité zou het nu op hogen prijs stellen, dat zich overal, waar de be hoefte eraan gevoeld wordt, plaatselijke comité's zullen vormen, die aar, het centraal bureau, gevestigd in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam, hun samenstelling en corres pondentieadres aan dit bureau moeten mede- deelen. Als een voorbeeld, hoe groot de stroom handteekeningen is, moge geiden, dat Zater dagavond staande de vergadering er nog een kleine dertig duizend binnenliepen. EEN NIEUWE DUITSCH-NEDER- LANDSCHE KREDIET-OVEREEN KOMST? Naar de „Hannoverischer Kurier" meldt» worden tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering onderhandelingen ge houden over een nieuwe kredietovereenkomst analoog aan het bestaande Nederlandsch- Duitsche financieele verdrag. Daar h"t ter beschikking staande guldenkrediet bijna uitgeput is, zal ook eventueel een verhooging van de bestaande Nederlandsch-Duitsche kredietovereenkomst overwogen worden. MGR. BAUDRILLART IN NEDER LAND. Maandagmorgen met den trein van 11.45 is Mgr. Alfred Baudrillart in Den Haag aan gekomen. De Fransche gezant, Z.Exc. Char les Benoist was ter begroeting op het station van de Hollandsche spoor aanwezig. Onmiddellijk na aankomst werd naar het Fransche gezantschap gereden, waar het de jeuner gebruikt werd. Wegens groote ver moeidheid van Mgr. Baudrillart waren geen andere gasten aanwezig. HER-CLASSIFICATIE VAN GEMEEN TEN. De R. Kath. Centrale te Amsterdam ver gaderd, ter bespreking van de voorbereidende maatregelen om te komen tot het oprichter van plaatselijke comité's in zake de door de Regeering in voorbereiding zijnde herclas sificatie der gemeenten. Aan deze bespreking werd deelgenomen door de bij de Centrale aangesloten organi saties, de Ned. R. K. Politiebond St. Mi chael en de Ned. R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel St. Raphael. Besloten werd om tot oprichting van comité's over te gaan in die plaatsen, waar drie of meer or ganisaties bovengenoemd door afdeelingen vertegenwoordigd zijn. De R. K. Politie bond gaf tijdens de vergadering zijn toezeg ging voor deze actie zijn medewerking te zullen verleenen, terwijl de R. K. Bond van Spoorwegpersoneel in deze week te houden hoofdbestuursvergadering een beslissing zal nemen. Vrijwel staat vast, dat ook deze organisatie hare medewerking zal verleenen al zal hier bij rekening dienen te worden gehouden met het feit dat deze organisatie met de di rectie van de Spoorwegmaatschappij reeds over de herclassificatie besprekingen hield. Binnen enkele dagen zullen aan alle af deelingen van genoemde organisaties, per circulaire, nadere mededeelingen worden gedaan. Het secretariaat der Centrale is ge vestigd Regentesselaan 318, Den Haag. GEVOLGEN VAN DEN ZACHTEN WINTER, Het optreden van klaverkanker. Dc heer N. van Poeeren, inspecteur hoold van den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen, schrijft: Uit de talrijke inzendingen van door kan ker aangetaste klaverplanten uit verschil lende deelen van ons land meenen wij te moeten opmaken, dat deze ziekte dit voor jaar in ernstiger mate optreedt dan in an dere jaren het geval is. De verschijnselen, waaronder deze ziekte zich voordoet, zijn de volgende: Meestal pleksgewijze, maar soms ook ver spreid, ziet men de klaverplanten wegvallen. De bladeren gaan eerst slap hangen, krijgen bruine vlekken, worden zwart, sterven spoe- dig geheel af. Wanneer de planten bijna dood zijn, vormen zich, vooral bij de stengelbasis, maar ook vaak in den kop van de klaver planten en soms ook binnen in de klaver- stengels, schimmelpropjes, welke eerst wit achtig van kleur zijn en daarna zwart worden, z.g. sclerotiën. Bij nauwkeurige beschou .vin gen van de afgestorven of bijna afgestorven planten zal men de sclerotiën gemakkelijk kunnen vinden. Deze zwarte eenigszins elas tische korrels zijn het typische kenmerk ervan, dat men met klaverkanker te doen heeft. Het veelvuldig optreden van den klaver kanker in dit voorjaar meenen we te moeten toeschrijven aan de zachte weergesteldheid gedurende den verloopen winter. Het schijnt dat deze d- ontwikkeling van de zwam. die de ziekte veroorzaakt, sterk in de hand heeft doen en ziel; tegen ons stellen. Ik keer van daag naar Londen terug. Zoo spoedig? Ik kan hier niet meer blijven, voer hij voort; het zou nu slechts tijd verspillen zijn, en ik moet een broodwinning zoeken. Welken houdt gij voor den koristen weg naar Keswick en Borrowdale? Den kortsten weg te voet? Ik kan de kosten van een rijtuig ni^ betalen, antwoordde hij knorrig. De kortste weg is over den Zwarten en Witten Gap, maar dat is een moeilijke weg. De andere weg loopt aan den voet van de bergen aan den overkanL Zool zeide mijn broeder; ik zal mij een» bezinnen, welke van de beide wegen ik nemen zal. Wat denkt gij van het weder? Dat het .schoon zal blijven. Dan vertrek ik binnen een paar nul door de Gaps. Ik heb felle hoofdpijn. Ik ge loof dat ik zal beproeven nog wat te slapen eer de baas met zijn zware laarzen naar 1)8. neden komt. Ik hoop u straks weer te zien. H(j slenterde naar de herberg terug, en ik bleef aan den oever staan. Ik meende duidelijk te zien, dat de veer boot zorgvuldig aan den kleinen mijlpaal aan den overkant was vastgemaakt. Wie het Neltlewoodsche veer was overge varen, was tenminste beleefd genoeg ge weest, de boot voor den eigenaar vast t» leggen. Maar misschien was de eigenaar zelf over- DE FRANSCHE ACTIE IN WEST- DU ITSCHLAND. De moord te Buer. Het voorloopig onderzoek naar den moord •e Buer heeft uitgemaakt dat de dader een ge wezen agent van de groene politie is. De noord is dus geen daad van vijandschap der bevolking tegen de bezettende mogendheden, maar een misdaad van een der vele agents- provacateurs, uit Berlijn naar het bezette ge- aied gezonden om er de agitatie levendig te houden en zoo noodig naar de Gaulois op- •nerkt onherstelb e conflicten uit te lok ken. De bladen eischen een voorbeeldige be- iraffing van de schuldigen. De Petit Parisien" schrijftHet Duit sche rijk moet weten, dat geheel Frankrijk achter de regeering staat, als deze tot strenge represailles overgaat. Uit het bezette gebied. Gisterenochtend is dr. Kunz, de waarne mende burgemeester van Essen, zonder op gaaf van redenen in hechtenis genomen en naar Bredeney overgebracht. Gisterenmiddag hebben de Franschen de groote gasfabriek van de mijn Westerholt be zet. Te Dusseldorf is een botsing tusschen Fransche patroelje en burgers voorgeko men. De Fransche soldaten die blijkbaar be schonken waren, schoten in het wilde op de burgers, V3n wie een werd gedood en ver- •cheidene gewond, o.w. een commissaris van politie. Een nieuwe verordening beveelt de in be- ilag neming van alle auto's die trachten goederen, waarvan de uitvoer verboden is, Duiten het bezette gebied te brengen. Tengevolge van het om het Roergebied getrokken douane-cordon is ook de invoer van cement verboden. De fabrieken van de Rijnsch Westfaalsche Cementmpij., wier productie voor 't meerendeel naar het Roergebied ging, lijdt daardoor groote schade. In de omstreken van Recklinghausen heeft men een geheime vereeniging ont dekt, de Jungdeutsche Mission, welke ten doel heeft het verzet aan te moedigen. Bij de doorzoeking van de gevangenis te Bochum heeft men talrijke granaten en pa tronen gevonden. Te Oberhausen zijn 90 Schupo-beambten, die geweigerd hadden inlichtingen te ver strekken in zake de ontdekking van een kist met patronen, welke begraven was op de binnenplaats der kazerne. Een Fransche patroelje verraste in den loop van den dag vier geladen vrachtauto's die ten Noorden van Bochum naar het onbe zette gebied trachtten te komen. De meeste inzittenden slaagden er in te ontkomen. Maginot, de minister van oorlog, heeft Zaterdagde kwartieren van de bezettings troepen id het Roergebied bezocht en ge constateerd, dat de gezondheidstoestand en de geest der troepen uitstekend is. 's Na middags heeft de minister te Keulen met generaal Godley gegeten. Het schadevergoedings- voorstel. De""debatten in den Rijksdag en het ant woord van staatssecretaris Bergmann en minister von Rosenberg op het Fransche geelboek hebben opnieuw de aandacht ge vestigd op het schadevergoedingsvoorstel, dat de rijksregeering voor de Parijsche con ferentie had bestemd. De Zeit, het orgaan van de Duitsche volkspartij, die het voorstel blijkbaar kent, schrijft er over „Er bleek uit dat Duitschland bereid was alles af te staan wat voor de nakoming zijner verplich tingen noodig was, mits een definitieve re-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5