NIEUWS HANDEL EN NIJVERHEID. ORDE EN ARBEID. 6EMENGD NIEUWS. DE BRANDSTICHTING TE COEVORDEN. DE FRANSCHE GEZANT OP BEZOEK. [%RAAOLOOZE VAN ONZE TELEFOONr Js SSARKTNIEUWS. l fcewerkh Afdoende bestrijdingsmiddelen rijn Voor dit oogenblik niet meer toe te passen. Er is trouwens nog niet veel omtrent het optreden en het bestrijden van de ziekte be kend, waarom hierbij tot alle landbouwers, die meenen door hun ondervinding iets om trent het verschil in optreden van de ziekte op verschillend behandelde perceelen of op andere wijze nadere gegevens zouden kunnen verschaffen, het verzoek wordt gericht, deze ervaringen zoo uitvoerig mogelijk mede te deelen aan het hooid van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen. Niet on mogelijk is het toch, dat uit dergelijke ge gevens een beter inzicht zou verkregen wor den in de wijze, waarop deze vrij ernstige ziekte hetzij te voorkomen of te bestrijden zou zijn. Aan hen, die hiertoe willen medewerken, bij voorbaat mijn dank. Meer inlichtingen worden gaarne verschaft door den PLntenziektenkundigen Dienst en door de bij dezén dienst werkzame ambte naren, waar een meer uitvoerig vlugschrift over den klaverkanker verkrijgbaar is. DE ACHTSTE UTRECHTSCHE JAAR BEURS. Heden, Dinsdagmorgen, is de opening der Jaarbeurs zonder eenige plechtigheid ge schied en de volgende week Donderdag is de sluiting, 's Zondags is de beurs als altijd gesloten. De Nederlandsche spoorwegen hebben op de driedaagsche kaarten en de dagkaarten reductie gegeven, n.l. 50% op den prijs van het terugreis-biljet. De kern der deelnemers wordt weer ge vormd door oude getrouwen, die ondanks malaise, geregeld blijven komen op de Ut rechtsche jaarbeurzen, sedert 1917 gehouden. Tot 7 Maart werden aangevraagd 3050 driedaagsche kaarten 5419 ééndaagsche kaarten in totaal 8469 entreebewijzen tegen 2850 vóór de 7 beurs 6400 vóór de 6e beurs. Voorts werden uitgereikt 3400 deelne mers- en autoriteitskaarten. Door de deel nemers werden, ter gratis verspreiding onder hun cliëntèle, aangevraagd 20.000 kaarten (dagkaarten). DE JAARBEURS TE UTRECHT. Ter gelegenheid van de Utrechtsche Jaar beurs bezoekt een gezelschap Deensche, Zwitsersche en Fransche industrieelen ons land. Het zal o.a. ook een bezoek brengen aan Amsterdam en Rotterdam. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal Woens dagavond a.s. het gezelschap een ontvangst aanbieden in het departementsgebouw aan het Bezuidenhout. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid mr. Aalberse, zal Maandag 19 dezer een bezoek brengen aan de Utrechtsche Jaar beurs. HOLL. INDUSTRIEELEN EN KOOP LIEDEN OP DE JAARBEURS TE MILAAN. 12 Aprjl wordt te Milaan de vierde Inter nationale Jaarbeurs geooend, die mede door de uitgebreide regeeringsbemoeiingen lit jaar van bijzondere beteekenis belooft te worden. Het zal ongetwijfeld voor vele Ne derlanders, industrieelen zoowel als koop lieden, van belang zijn eens nader met de Italiaansche nijverheid kennis te maken. De Italiaansch-Nederlandsche Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft het plan opgevat, bij voldoende belangstelling, een gemeenschappelijk bezoek van Nederland sche kooplieden en industrieelen aan deze Jaarbeurs te organiseeren. Een officieele ont vangst door de Italiaansche autoriteiten wordt den deelnemers bereid. Hierdoor wordt de gelegenheid geboden onmiddellijk met de meest vooraanstaande exposanten in contact te komen en wordt ook het aanknoo- pen van handelsrelaties ongetwijfeld verge makkelijkt. Het is bovendien niet uitgeslo ten, dat de reiskosten belangrijk kunnen worden verlaagd, terwijl tijdig voor logies te Milaan kan worden zorg gedragen, wat zeker noodig zal zijn in verband met het on gewoon groote aantal gasten, die de hotels in die dagen zullen moeten herbergen. De datum van vertrek is voorloopig vastgesteld op Dinsdag 17 April. Eventueele wijziging zal tijdig aan de belanghebbenden worden bekend gemaakt. Belangstellenden kunnen zich wenden tot den secretaris der Italiaansch- Nederlandsche Kamer van Koophandel, jhr. P. J. Six, Amstel 218. Opgave tot deel neming moet uiterlijk 22 Maart ingekomen a. UIT DE STEENINDUSTRIE. Uit Tiel wordt gemeld In verschillende afdeelingen van den R. K. Bond van Steenarbeiders „St. Stephanus", zijn moties aangenomen tegen de wijziging van loonen en arbeidersvoorwaarden, waarin het hoofdbestuur ernstig in overweging wordt gegeven „dat, wanneer de tijd aan wezig geacht kan worden, met al de ten üenste staande middelen pogingen aan te wenden, dat het loon en de arbeidsvoorwaar den door gezamenlijk overleg op een recht vaardigen grondslag geregeld' worden." DE STAKING IN HET MEUBELMA KERSBEDRIJF. Rotterdam Te Rotterdam omvat de staking nagenoeg alle bekende firma's. De aangevoerde rede nen zijn dat het collectieve contract was afge- Ioopen en de patroons geen nieuw contract wilden sluiten voor een jaar, doch slechts voor 3 maanden. De werkweek zou worden bepaald op 48 uren, doch na toestemming van den minister kunnen deseuitgebreid worden tat 56 uren voor hetzelfde weekloon. De ar beiders weigerden dit contract te teekenen en evenmin genoegen te nemen met 10 pet. loonsverlaging zonder dat zij werkten onder contract. De toestand in het bedrijf is zeer ongunstig, omdat ongeveer de helft der ar beiders werkloos is. 's-Gravenhage. De staking omvat 350 man van den Mo dernen Meubelmakersbond en 150 a 200 man van de andere bonden. Slechts eenige behanger-naaisters en enkele ouden van dagen zijn aan het werk gebleven. Bij enkele kleine ongeorganiseerde patroons wordt op de oude voorwaarde doorgewerkt. Delft. De meubelmakers-, behangers- en stof feerdersknechts zijn Maandag te Delft op de nieuwe voorwaarden, zonder collectief con tract aan den arbeid gegaan, Groningen. Uit Groningen meldt men dat het aantal stakers aldaar 80 bedraagt. Door ruim vijftig meubelmakers te Almelo werkzaam bij patroons, die aangeslo ten zijn bij den Patroonsbond, wordt ge staakt. Het aantal stakers in de meubelindustrie bedraagt te Utrecht 133; daarvan zijn 62 leden van den Modernen, 25 van den R.-K. en 23 van den Christelijk bond, benevens 21 on georganiseerden. Bij 14 firma's wordt ge staakt. EEN BANDJIR IN HET SEMA- RANGSCHE De Semarangsche correspondent van het „Bat. Nwsbld." schrijft aan zijn blad Neen, ze waren niet aan 't feestvieren, de bevolking van Weleri, daarvoor woei de wind te sterk en plaste de regen te zwaar neer, maar anders zou het „Wijs mij de plaats, waar ik gezaaid heb," kunnen dienen ter schetsing voor den plotselingen dood, welke eenige tientallen van menschen bij Weleri heeft overvallen. Niet de kal waarvoor men vreesde heeft het onheil aangericht, doch twee kalme stroompjes, die bij menschenheugenis nooit hooger waren gestegen dan tot den oever rand. De bevoking in het Zuiden had zich dan ook al jaren vlak tegen de kali haar hui zen gebouwd en zonder eenig nadeel dijken waren nimmer noodig gebleken. In het Noorden was men meer op zijn hoe de. daar kon de stroom leelijk spoken en de dijken worden behoorlijk onderhouden nog niet lang geleden had men ze nog extra ver sterkt. Het heeft hier dagen aaneen gestortre gend en ook in het gebergte moet het ge spookt hebben. In het Noorden werd Vrij dag een breuk in den dijk ontdekt, doch de ze werd spoedig voorzien wel brak hij later toch door, maar de menschen waren gewaar schuwd en slachtoffers waren niet te betreu ren. In het Zuiden echter, waar men op de kalmte der stroompjes had vertrouwd, had plotseling in den nacht om 3 uur een bandjir plaats de menschen werden er geheel door overrompeld, vluchtten in de boomen, maar de woeste stroom sleurde alles mede, mensch huis, dier en boom. Niets werd gespaard. Bij de eene kali verdronken 27, bij de an dere 10 menschen ook veel vee, maar vooral geiten vielen den watermoloch ten prooi. Thans is de normale toestand terugge keerd. Van den padi-aanplant is betrekkelijk weinig vernield en evenmin heeft de suiker- aanplant van de s.f. Gemoe veel geleden. Slechts enkele complexen zijn geheel ver nield de fabriek stond een halven meter on der water doch niets is er bedorven of on bruikbaar geworden. EEN DURE CREMATIE. Dezer dagen stierf plotseling een koe van een veehouder te Houwert (N.-H.). Volgens deskundig onderzoek bleek het dier te zijn gestorven aan miltvuur, en moest het derhal ve verbrand worden. Voor dit vuurtje wer den gebruikt500 lange turven, 1900 korte turven, 400 briketten, 50 L. petroleum en ze ven takkenbossen. Deze onkosten worden evenwel door het rijk vergoed, Intusschen 'n dure crematie. (Msb.) De, in verband met den brand in het pak huis te Coevqrden van den grossier B. Feijen gearresteerde J. C., heeft, zooals thans ge bleken is reeds eenige malen een hoeveelheid vet en boter, alsmede een som gelds verduis terd. De heer Feijen heeft hem hierover al eens onderhouden, waarna overeengekomen werd, dat C. het tekort zou aanvullen. Dezer dagen was echter wederom boter verdwenen. Toen hiernaar een onderzoek ingesteld werd, trad de knecht zeer brutaal tegen zijn patroon op, waarna deze den burgemeester ging waar schuwen. Bij zijn thuiskomst vernam hij dat nog juist bijtijds een begin van brand in het pakhuis gebluscht was. De politie hield C. aan en na een lang verhoor gelukte het hem tot bekentenis te brengen. Hij beweerde uit wraak getracht te hebben brand te stichten door een mand met papier en wol aan te steken. In de mand werd ook nog een stuk verkoold hout gevonden, waaruit wordt af geleid, dat reeds eerder zulk een poging is gewaagd. De dader zal naar Assen worden overgebracht. VERKOOP MILITAIRE BARAKKEN. De verkoop van den Opstal van het oude interneeringskamp te Zeist in 73 perceelen bracht op f 42484, vermoedelijk dus minder dan de groote cantine- en tooneelzaal bij den bouw heeft gekost. Deze laatste ging voor f 2210. De woonbarakken brachten 800 900 gulden per stuk op. De verkoop geschiedde door het Registra- kantoor te Amersfoort. OPGELICHT DOOR EEN BEDIENDE. Door de politie te Amsterdam is gear resteerd de bediende B., in betrekking bij de firma Schaap en Deen, hoofdagenten van de N.V. Obligatie Maatschappij „Het Witte Kruis", Zwanenburgwal 12, aldaar. Hij heeft deze firma benadeeld voor een be drag dat geschat wordt op 10.000. Bij deze hoofdagenten leverden de agenten de cou pons in van Het Witte Kruis en ontvangen daarop het bedrag dat aan eigen geld daarop was gevallen. Die stukken gingen door handen van B. Hij ontving het geld van de boekhoudster en vroeg dan een hooger bedrag dan hij zelf uitbetaalde. Zoo eigende hij zich geld toe, dat hem niet toekwam. Bovendien heeft hij ook nog stukken beleend, die zijn eigendom niet waren. Geruimen tijd heeft hij zich aan dergelijke oplichtingen schuldig gemaakt. De firma is tot de ontdekking gekomen van deze malversaties, doordat de uitkomsten van het bedrijf minder opleverden, dan ver wacht werd. B. heeft naar de Tel. verzekert, bekend. Woensdag wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. De Fransche gezant, de heer Ch. Benoist, vergezeld van den Attaché Commercial, den heer Glaser, bracht dezer dagen een bezoek aan de modelboerderij „Ypenburg" te Rijs wijk van de N. V. Exploitatie-Maatschappij „De Sprank". De bezoekers werden daar rondgeleid door een der commissarissen der maatschappij, den heer Ch. Stokvis. Het bezoek gold voornamelijk de fokkerij van stamboekvee, waarvoor de gezant zich, met het oog op den export van prima fok- materiaal naar Frankrijk, zeer interesseert. Bezichtigd werd o. a. nog de nieuw ge bouwde, naar de laatste eischen des tijds inge richte koestal, met de daaraan verbonden inrichting voor de hygiënische behandeling der melk. De gezant liet zich tijdens het bezoek zeer waardeerend over een en ander uit. BRAND TE AMSTRDAM. In den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur ontstond brand in den sigarenwinkel van den heer Peters op Rapenburg, te Am sterdam. De bewoners, door een commen saal, die door het geknetter der vlammen wakker werd, gewekt, konden allen aan de achterzijde uit het huis komen. Zij sprongen op een zolderschuit, welke in de Rapenbur gergracht lag en wisten zich daarmede ver der in veiligheid te brengen. De brandweer was het vuur spoedig meester. De winkel brandde nagenoeg geheel uit. In weerwil van het nachtelijk uur waren er nog veel nieuws gierigen op de been. LAFFE PLAGERIJ, Vrijdagavond hebben eenige opgeschoten jongens brandende houtwol geworpen in de woning van den 91-jarigen man, G., die zeer slecht ter been is en geheel alleen woont in de Spoelstraat te Zwolle. Door het snel in grijpen van de buren bleef het bij een begin van brand. De oude stakkerd heeft veel van plagerijen te lijden. HANDGEMEEN TUSSCHEN WIJN KOOP EN COLLY. Te Amsterdam heef' dezer dagen een huis houdelijke vergadering plaats gehad van de afdeeling Amsterdam van de Communisti sche partij, waarbij het allesbehalve huiselijk moet zijn toegegaan. Er hebben zich, naar „Het Volk" meldt, bij de begrooting der candidaten voor den Gemeenteraad scènes afgespeeld, die alle vorige overtreffen. Die scènes hebben zich ook op straat, voor het gebouw, nog voortgezet en als gevolg daarvan wist men het genoemde blad het volgende mede te deelen De heer Colly maakte bezwaar tegen de plaats die hem door het afd.-bestuur op de candidatenlijst was toegedacht en weigerde nadrukkelijk een candidatuur, indien de heer Lisser vóór hem op de lijst zou komen te staan. Bij de daarop volgende discussie werd de candidatuur-Losser door den heer Wijn koop verdedigd, wat tot een hevig tumult aanleiding gaf. Daarbij voegde de heer Colly, die zeer opgewonden was en een deel van de verga dering aan zijn zijde bleek te hebben, den heer Wijnkoop eenige scheldwoorden toe, waarbij zij een oogenblik zelfs handgemeen werden. Tijdens dit tumult moet de heer Colly den heer Wijnkoop nog hebben toegeroepen, dat hij nu ook naar buiten zou brengen wat, vol gens hem, reeds geruimen tijd wordt ge fluisterd, n.l. dat de heer Brommert, lid van het partijbestuur, die tevens voorzitter is van het „Algemeen comité tot steun aan de hongerenden in Sovjet-Rusland," zich in die laatste functie zou hebben schuldig ge maakt aan verduistering van een bedrag van f 10.000. Deze uiting verwekte in de vergadering uiteraard grootesensatie. In hoeverre deze beschuldiging van den heer Colly, op waarheid berust, in onbekend. De heer Wijnkoop, die naar men Het Volk wist te verzekeren de beschuldiging niet na drukkelijk ontkende, gaf wel te kennen, dat hij den heer Colly wegens deze uiting voor den Partijraad zou dagen. De vergadering, die niet meer in staat was de aan de orde zijnde punten af te doen, ging in groote bewogenheid uiteen. David Wijnkoop heeft desgevraagd, aan de Redactie van de Tel. meegedeeld, dat er inderdaad een conflict bestaat tusschen de Communistische Partij en Colly, een con flict, dat, naar Wijnkoop vermoedde, voor Colly ernstige gevolgen zal hebben. Over den aard van dit confl ct meende de heer Wijnkoop zich op dit oogenblik niet te kun nen uitlaten. Een beschuldiging tegen den heer Brom mert, gelijk „Het Volk" vermeldt, heeft de heer Colly niet geuit, alsdus Wijnkoop. jtd. t) r- w '-ij. Ir-: -L 'I sim llli gevaren, en kwelde ik mij met dwaze ver onderstellingen. Ik wendde mij van den oever af, en wan delede snel den Henlockschen weg op. Het was een frissche morgen; de zon scheen helder; de vogelen sprongen lustig van tak tot tak. Een wandeling zou mij verkwik ken, en de treurige gedachten die mij ver volgden, verdrijven. Ik ging zoo snel alsof ik ze wilde ontloo- pen. De frissche morgenlucht deed mij goed, en ik voelde mij vroolijker gestemd. Ik ging Dennenwoud de woning van mijnheer Wenford voorbij, en bespeurde dat de drie dienstboden besluiteloos met de honden op den rug in de dreef stonden te praten. Van daar begaf ik mij naar de Nettlc- woodsche rots, de plaats waar zich de lood- mijn bevond, die gebleken had zulk een on- voordeelige speculatie te zijn; verder langs de kerkpoort die Mary en ik als gehuwd paar waren doorgegaan. Zoo wandelde ik langs den oever van het Henloeksche meer, en zette mij daar neder om wat uit te rusten. Zonderling! zoodra ik stil zat, voelde ik mij weer even bekommerd de onstuimige golven eener bewogen zee braken weer met bollen klank tegen de oever ik moest bezig, handelend zijn. Ik sprong recht, en keerde snel op mijn schreden terug; weer ging ik voorbij de kerk deur, de loodmijn. het huis van mijnheer UIT HET BEZETTE GEBIED. ESSEN, 12 Maart. In den afgeloopen nacht is het te Buer, waar tengevolge van de scherpe represaillemaatregelen naar aanlei ding van den moord op de twee Fransche officieren groote opwinding onder de bevol king heerscht, tot verdere bloedige gebeur tenissen gekomen. Volgens mededeelingen van de Duitsche overheid zijn twee Duits che burgers door Fransche soldaten neergelegd. Bovendien is een assistent van de gemeente poli tiep-welke bij de Fransche militaire over heid verklikt was, neergelegd. Een der ge- dooden is een arbeider uit Gelsenkirchen, wien het moordend lood trof, terwijl hij met zijn vrouw en kinderen op straat wandelde. BUER, 12 Maart. De hier door de Fran- schen gedooden zijn de gerechtsdienaar Bur- choff uit Buer en de electromonteur Witters- hagen en de kraanmachinist Fahlbeck uit Gelsenkirchen. De twee laatstgenoemden zijn na hun aanhouding ernstig mishandeld. Burchcff is ook door twee officieren en twee soldaten onder voortdurende kolf- en zweep slagen achter het raadhuis gesleept. Vlak daarop vielen er twee schoten. Daarop werd het stil. De Franschen liepen vlug weg. De lijken toonen afschuwelijke verwondingen. Wittershagen is spoedig daarna op de plaats van het lyceum neergeschoten. De lijken van Burchoff en Wittershagen zijn in den loop van den nacht naar het raadhuis gebracht met de meedeeling dat zij op straat neerge legd zijn, omdat zij de verordening op het nachtverbod hadden overschreden. DORTMUND, 12 Maart. Generaal Ca- orn, de commandant van het 32e Fransche legerkorps heeft het gemeentebestuur van Buer laten weten, dat zoo er opnieuw een moord op een Franschman gepleegd mocht worden, hij den eersten burgemeester, die als gijzelaar is opgepakt, zonder vorm van proces zal laten neerschieten. De generaal neemt daarvoor de volle verantwoordelijk heid op zich en is bereid zich onder zekere voorwaarden voor een Fransche, Duitsche of internationale rechtbank te verantwoor den. DUSSELDORF, 12 Maart. Men meldt uit Buer Tengevolge van het onderzoek inzake den moord op de twee Franschen te Buer heeft de Fransche recherche een man aangehouden, die zich in zijn woning in een kast had verborgen en er zich,eenige dagen te voren in het openbaar op beroemd had, dat hij weldra een Franschman dooden zou, en een ander, die medeplichtig scheen te zijn aan den moord. Beide mannen zijn naar een naburige wacht gebracht en werden 's avonds daar door de gendarmen afgehaald. Op straat namen zij de vlucht, waarop de Franschen op hen schoten en hen doodden. De menigte liep daarop te hoop en een tal rijke groep begaf zich naar de wacht. De be dreigde soldaten kwamen in het geweer en moesten schieten om ruim baan te maken. Daarbij zijn vijf dooden gevallen, BERLIJN, 12 Maart. Te Herdeke b;j Hagen is juffrouw Lueders, het democrati sche rijksdaglid, door de Franschen naar een wachtpost gebracht en daar door niet weer te geven gezegden beleedigd. De Fran sche wachtcommandant greep echter niet in, maar liet zijn ondergeschikten begaan. Juffrouw L. was in het bezit van een pas, waarin haar lidmaatschap van den rijksdag was aangeteekend. BERLIJN, 12 Maart. De Fransche mi nister-president en de Fransche bladen ge bruiken het voorgevallene te Buer voor een geweldige ophitsing tegen Duitschland en de Duitsche regeering. Poincaré heeft reeds weerwraak voor de slachtoffers en straf maatregelen aangekondigd. Dit is gebeurd, terwijl van Duitsche, noch van Fransche zijde het onderzoek was afgeloopen. Volgens de berichten tot dusver bestaan er geen aan wijzingen, dat Duitschers aan den moord op Fransche officieren te Buer medeplich tig zijn. Wel wijzen de omstandigheden er op,, dat twee soldaten van het bezettings leger, die gevlucht zijn, de daad hebben ge pleegd. Evenals thans te Buer, zijn ook te Ober Kassei eerst Duitschers beschuldigd, totdat het gerechtelijk onderzoek hun vol komen onschuld bewees. DORTMUND, 12 Maart. Gisteravond ontstond er in een herberg een vechtpartij tusschen burgers en Fransche soldaten, waarbij deze laatsten met revolvers en ge weren schoten. Er wordt gemeld dat er één doode, één zwaar en 4 licht gewonden zijn. Een commissaris van politie werd door een Fransche kogel aan den schouder gewond. POINCARÉ IN BRUSSEL. BRUSSEL, 12 Maart. Poincaré en zijn medewerkers vertrekken morgenochtend om 8 uur. Poincaré werd bij zijn bezoek aan den koning vergezeld door Herbette, LONDEN, 12 Maart. Men verneemt hier uit Brussel, dat de onderhandelingen niet zulk een gladden loop hebben, omdat de Belgen blijkbaar vreezen dat hun handel ten gevolge van het Fransche optreden aan de Roer zal worden benadeeld, zonder dat Frankrijk zelf of wie dan ook, er voordeel van heeft. Het is de Belgen méér te doen om scha devergoeding dan om wraak zooals bij de Franschen het geval is, en blijkbaar willen zij de kans op betaling niet opofferen aan de Fransche tactiek. Naar het heet zou Theunis zelfs hebben gedreigd een eind te maken aan de samenwerking tenzij de Fransche poli tiek geheel gewijzigd wordt of succes binnen afzienbaren tijd zeker is. HET ROMEINSCHE VRAAGSTUK. ROME, 12 Maart. Cremonesci, de konink lijke commissaris te Rome, heeft in vol or naat een bezoek gebracht aan kardinaal Pom- pili, den vicaris-generaal. De pers wijst op het belang van dezen eersten officieelen stap en voort i:t, dat Pompili een bezoek aan Cremonesci op het Kapitool zal terug bren gen. DE PEST TE MALAGA. MADRID, 12 Maart. Na de onlangs gemel de twee gevallen van pest te Malaga, heeft zich geen nieuw geval meer voorgedaan. DE ENGELSCHE MARINEBEGROO- TING. LONDEN, 12 Maart. Het Lagerhuis heeft vandaag de marinebegrooting in behandeling genomen, welke 58 miljoen bedraagt, of onge veer 7 miljoen minder dan de vorige. Amery, de eerste lord van de admiraliteit, deelde mee, dat de cijfers berustten op de beperking van de bewapening ter zee, overeenkomstig het verdrag vanWashington. Deze had bij de vori ge begrooting nog niet ten volle in rekening kunnen worden gebracht. Men moet de nieu we begrooting echter niet vergelijken met de loopende, doch met die voor het jaar 1921 '22. Zonder het verdrag van Washington zou die begrooting (83miljoen) waarschijnlijk de laagste geweest zijn, welke dit geslacht beleefd zou hebben. Zij bevatte de eerste schreden voor de vervanging van de slagvloot, die verouderd was, door moderne groote schepen. Dit zou de begrooting, ondanks de prijsdalingen, snel in de hoogte hebben ge dreven met een 15 of 20 miljoen. In plaats daarvan is zij nu gedaald tot 58% miljoen. Om tot deze drastische bezuiniging te komen, heeft de admiraliteit het personeel met 23.000 officieren en manschappen moeten verminde ren en 17 mooie groote schepen moeten ont takelen. Ten slotte wees Amery er op, dat de admi raliteit door zoo te handelen op haar ver plichtingen vooruit is geloopen, daar alle mogendheden het verdrag nog niet gerati ficeerd hebben. IERLAND. LONDEN, 12 Maart. De kruiser Castor, welke de Iersche gevangenen uit Engeland en Schotland naar Dublin overgebracht heeft, werd begeleid door 2 Engelsche torpedoboot- jagers. De meeste gevangenen waren goedge- kleede lieden van middelbaren leeftijd. Er waren ook eenige vrouwen bij. Naar het schijnt was oorspronkelijk de bedoeling van de arrestatie geheim te houden, doch dit bleek onmogelijk. Toch weigert men offi cieel alsnog namen of verdere bijzonderhe den bekend te maken. Naar het blijkt heb ben detectives zich aangesloten bij de Ier sche republikeinsche vereenigingen en kwa men zoodoende op de hoogte niet alleen van de vergaderplaatsen in de voornaamste ste den, doch konden aldaar ook de geheime vergaderingen bijwonlta. Natuurlijk liepen zij groot gevaar te worden ontdekt, doch ten slotte slaagden zij er in de Ieren compleet om den tuin te leiden. De hoofdpersoon, dien men wilde vatten, was O'Brien, die reeds tweemaal door de mazen van het net glipte, doch nu is gearresteerd. LONDEN, 12 Maart. De arbeidersafge vaardigde Jack Jones heeft hedenmiddag met minister Bridgeman een heftig debat gevoerd over de arrestatie der Ieren in Engeland en Schotland waarbij hij vooral opkwam tegen het onttrekken van geboren Engelschen en Schotten aan hun eigen rechter en hun uit levering aan den vrijstaat. Ook Ramsay Mc Donald mengde zich in het debat. Minister Bridgeman zeide juridisch advies te hebben ingewonnen en overtuigd te zijn van de wet tigheid der arrestaties. Het gold hier een zoo genaamde militaire organisatie staande on der leiding van een persoon, die zich „Iersch opperbevelhebber in Engeland" noemde. De ze organisatie had niet alleen ten doel de re geering van den vrijstaat ten val te brengen doch in gegeven omstandigheden ook in En geland gewelddaden te plegen. Zoodoende was het de plicht der regeering om in te grij pen. Jones kwam herhaaldelijk op zeer luid ruchtige wijze in botsing met den minister en beweerde, dat deze niet besefte waarom het te doen was. Nadat ook Lansbury het woord had gevoerd wist de arbeiderspartij door te drijven, dat vanavond bij de sluiting der officieele werkzaamheden de aangelegen heid in haar geheel ter sprake zou worden ge bracht. In de wandelgangen vertelt men, dat be halve O'Brien, de zoogenaamde „gezant van de Iersche republiek in Engeland", ook Finton Murphy, de organisator van den Ier- schen bond en Ö'Mahony, de reus uit Gal- way, die lange jaren een vriend was van pre sident Griffith, doch hem in den steek liet toen het verdrag van Londen gesloten werd, tot de gevangenen behooren. Uit in beslag genomen documenten zou men op het spoor zijn gekomen van een wijdvertakt moord complot en tevens van een lijst der pl atsen waar ontplofbare stoffen e. d. worden opge borgen, zoomede van de kanalen waarlangs wapens en geld uit Engeland naar Ierland worden gesmokkeld. LONDEN, 12 Maart. Bridgeman, de minister van binnenlandsche zaken, heeft Wenford, waar de bedienden nog altijd be sluiteloos stonden, -zoo naderde ik nog maals het veer. Het Nettlewoodsche meer flikkerde in het zonlicht, toen ik naderde; de veerboot kwam juist naar onzen kant van den oever over, de veerman van Jabez roeide zacht naar wal; Jabez die er zeer overspannen uitzag, stond aan den oever de komst van den veerman af te wachten. Ik ging dadelijk naar Jabez toe. Gij hebt uw boot teruggevonden, zei ik. John heeft wel den omweg naar mijn heer Vaughan moeten doen, en zijn boot moe ten leenen om over te varen, en daarna die van mijnheer Vaughan voor zijn huis terug moeten brengen. Onderwijl zat ik met uw broer opgescheept, die overgezet wilde worden en op mij lostrok alsof ik schuld had aan de poets, die men mij gespeeld heeft. Ik zal die zaak onderzoeken, en het zal den schuldige aardig opkomen. Is mijn broeder nog niet vertrokken, vroeg ik. Zeker, hij is weg; John heeft hem juist overgezet. Als gij een oogenblikje wacht, kunt gij hem aan den hoek van de Gap ginds zien omdraaien. Heeft hij geen boodschap achterge laten? Niets anders dan dat hij uw terugkomst niet kon afwachten. Mijnheer Vaughan weet misschien meer. —i Mijnheer Vaughan! Waar is diet net i_,agerruJs een opzienoarende verkla ring afgelegd ten aanzien van de uitzetting a ir Ierland. Hij zei, dat er onlangs een ge- idelijke toeneming was ontstaan van de Iersche republikeinsche bedrijvigheid in Engeland en dat dé Engelsche regeering in het bezit is van. stukken, welke duidelijk het bestaan aanduiden van een zoogenaamd militaire organisatie en van het voornemen van deze organisatie om al het mogelijke te doen om samen te werken met de opstande lingen in Ierland om de Vrijstaatsche re geering omver te werpen en bij zekere ge beurlijkheden ook in Engeland gebruik te maken van geweld om deze onwettige doel einden na te streven. Het sprak vanzelf, dat de Engelsche regeering moest ingrijpen en zij had sinds eenigen tijd overleg gepleegd met de Vrijstaatsche regeering om de beste middelen daartoe te beramen. De aanhou dingen zijn geschied op verzoek van de Vrij staatsche regeering. LONDEN, 12 Maart. De motie van de Labour Party is verworpen met 260 tegen 152 stemmen. De behandeling liep in hoofd zaak over het constitutioneel karakter van de gevolgde handelwijs. De attorney-general las een brief van 7 Maart, welke juist in het bezit der regeering was gekomen, voor van den chef van den staf van het Iersche repu blikeinsche leger, welke den ontvanger ge lastte de verrichtingen in Engeland onmid dellijk te beginnen, onder de toevoeging „Het uur is thans aangebroken". LONDEN, 12 Maart. De labour-party, die ontevreden is over de handelwijze met betrekking tot de Iersche deportaties, is in het Lagerhuis een bespreking begonnen, die op sommige oogenblikken levendig was. Zij legde er den nadruk op, dat er gevaar be stond, dat er ernstig onrecht zou zijn gedaan. Bridgeman las verschillende brieven voor, die in handen van de overheid waren ge ko men. Een ervan handelde over de mogelijk heid van het verkrijgen van lichte artillerie uit Engeland, een tweede over de dringende noodzakelijkheid van te spioneeren op hei ministerie van buitenlandsche zaken en een derde vermeldde, dat de Iersche republi keinsche gezaghebbers dachten over actieve vijandelijkheden tegen Engeland. Bridgeman verklaarde, dat hij tot zijn actie was overge gaan op grond van het gezond verstand en om de vrijstaatsche regeering in staat te stel len, de campagne van anarchie te fnuiken. De vrijstaatsche regeering heeft erin toege stemd, dat zij, alvorens tot eenige daad, be halve de interneering, over te gaan, de En gelsche regeering zou raadplegen en zich van haar toestemming verzekeren. De zaken der deportaties zouden bovendien opnieuw wor den behandeld door een adviseerende com missie. EEN MIJNONTPLOFFING. 7 DOODEN. DUBLIN, 13 Maart. Officieel wordt mede gedeeld, dat tengevolge van een mijnontplof- fing te Cahercivoen, in het graafschap Kerry, gisteren 5 gevangen genomen rebellen en 2 officieren werden gedood en 7 soldaten ge wond. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Maart. - Roode kooi le soort f 5.807, 2e soort f 2.40 5.70, gele kool le soort f 3.20—5.50, 2e soort f 2,103.10. Deensche witte kool le soort f 36, 2e soort 2.302.90 per 100 K.G., uien drielingen f 1.501.60, uien le soort 1.401.90, losse wortelen f 1.20 1,30 per 100 K.G. Aanvoer 66,000 K.G., roode kool 56.000 K.G. witte kool, 99.000 K.G. geit kool, 857o K.G. losse wortelen. ALKMAAR, 12 Maart. Vee. Aanvoer 233 vette varkens f 0.920.98. Geen magere aan gevoerd. AMSTERDAM, 12 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 376 vette 'koeien waarvan de prijzen waren: le qual' f 1.20—1,25, 2e qual. 1—1.15, 3e qual. f 0.80 per K.G.; 100 melk- en kalfkoeien f 350500 per stuik; 51 vette kalveren 2e qual. f 1.10-0.90 per K.G.; 316 nuchtere kalveren 817 per stuk; 421 vette varkens Hollandsche le qual. f 1.161.18, 2e en 3de qual. f 1.10—1.14 per K.G. AMSTERDAM, 12 Maaslt. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 2.20-^-2.30, id. blauwe 1.40—1.50, id. Ei genheimers f 1.401.60, id. bravo's f 1.40— 1.60, id, roode star f 11.20, id. blauwe Ei» genheómers f 11.20, Noord-Hollandsche blauwe 1.201.30, id. bonte f 1.201.30, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1, id. blau we poters 1, id, bonte poters f 1, Bever- Wijtker Zandaardappelen f 22.50, Anna Paulowna Zandaardappelen f 22,50, alles per H.L APELDOORN, 12 Maart. Eieren. (G. O. V. v. E.) Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen f 6— 7.50, gemiddeld f 7. NIJKERK, 12 Maart. Eieren. (G. O. V. v. E.) Aanvoer 120.000 stuks. Prijzen f 66.76, gemiddeld 6.50, GOUDA. Veiling van 12 Maart. Spinazie 2628; Dunsel f 2026; Spruiten le soort f 10.1011.70, idem 2e soort ƒ3 per 100 Kg.; Kropsla f 1—6.40 per 100 stuks; Rabarber 2.20—7.80; Peen 12; Prei 0.40—2.20; Selderie 1.101.90; Peterselie f 3.507.10 per 100 bos; Eieren 6.40 petr 100 stuks. ROTTERDAM, 12 Maart. Heden waren aangevoerd: 430 vette runderen, 196 vette- en «raskalveren, 150 schapen, 562 varkens. De prijzen wanen als volgt; koeien le kwal. 105—110 et., 2e 100—95 ct, 3e 85—75 ct.; ossen !e kwal. 10095 ct, 2e 8575 ct., 3c 75 ct; ikalveren le kwal. 165190 ct., 2e 145 125 ct., 3e 10595 ct.; varken is le kwal. 93—96 ct., 2e 90—86 ct., 3e 84—80 ct, licht soort 9098 ct., alles per Kg. Vee met redelijken handel en iets vastere prijzen. De handel in, schapen was onbedui dend. Varkens met redelijken omzet en bij korteren aanvoer dan de vorige week waren de prijzen iets hooger. Aardappelen. Zeeuwsche blauwen f 1.80 2,40, id. bonte f 22.50, poters f 11.40, Zeeuwsche eigenheimers 1.201.50, blau we eigenheimers f 1.501.80, Brielsche ei genheimers f 1.601.90, bravo's 1.501.20, red star 1.201.70. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 3.507. In de kamer. Hij wacht daar op u, mijnheer. Hij is al wel reeds een uur hier. Waarom hebt gij mij dit niet eerder' gezegd? Ik wendde mij verontwaardigd van Jabez af, en begaf mij naar de kaaner in het veer huis. Daar stond ik ademloos het tooneel aan te staren, dat ach voor mij op deed. Mijn vrouw kroop op den grond aan de voelen van haar broeder, alsof zij hem op haar knieën iets had afgesmeekt, en toen haar dat misiukt was, van wanhoop was neerge zonken en met het gelaat in de handen ver borgen haar biltere smart voor hem poogde te verbergen. Ze snikte luid, toen ik binnenkwam; haar lange blonde haren waren los en hingen or deloos ais een gouden regen over haar ge zicht en handen. Herbert Vaughan stond recht en onbewe gelijk naast haar, met een brief in de hand. Zijn gelaat was toornig en barsch, toen ik binnenkwam. Ik heb hier op u gewacht, Gear, zeide hij. Mijn vrouw sprong recht en snelde naar mij toe. O, laat mij het hem zolf vertellen, zeide zij tot haar broeder; ik ken hem zooveel beter don gij. Maxy, ik beef niet om een ongeluk op de een of andere wijze te vernemen, indien ons een ongeluk overkomen is. Ik ben geen kind, antwoordde ik. Het is zoo vreeselqkhet is zoo onverwacht! Ik ben op alles voorbereid, vrees dus niets. Wat is zijn ongeluk bij het mijne vergeleken!Wat is zijn verlies bij het mijnel riep Vaughan stuursch uit! Ellen.... het betreft Ellen? stamelde ik gejaagd. Ja. Is zij dood? riep ik uit. Was zij dat maar, zeide Vaughan bitter, dat zou voor ons beiden nog oen geluk zijn geweest. Neen, mijnheer, zij is onteerd. Dat is een leugen! riep ik vol woede uit. Vaughan bloosde, maar hij werd niet boos. Hij was even onwrikbaar als het noodlot en mijn wanhoopstaal stoorde zijn kalmle niet. Mijn vrouw was ontzei over mijn heftig heid. Mijn wanhoop is boven uw onbetee- kenenden hartstocht verheven, en zal moeilij ker te overwinnen zijn, zeide hij vol waar digheid; ik zai voortgaan als gij kalmer ge worden zijt. Ga voort mijnheer Vaughan. Ik ben be daard. Uwe zuster verliet gisteren avond het feest van mevrouw Ray, om even naar huis te gaan teneinde hare juweelen en mijn geld in te pakken, waarna zij voor altijd mijn huis verliet. Ik vond bij mijnè thuiskomst dezen brief op de tafel, in mijn bibliotheek. Hij reikte mij den blief over; ik brak hein los, en las de volgende regelen: Kasteel van Neltlewood, 20 Juli, 18. 12 ure. Ik moet u verlaten. Mijn leven alhier, door uw gebrek aan liefde, door uw wreedheid verbitterd, is erger dan de dood. Dezelfde booze macht die uwe zuster neerdrukte, drijft mij van het rechte pad af, en noopt mij een ander lot te zoeken. Alles is van mijn kant vergeven. Gij zult mij ook eenmaal dezen stap vergeven en u herinneren hoeveel schuld gij er aan hadt. Vaarwel, ik ndiem mij voor het laatst Uw ongelukkige vrouw, Ellen. r Ik las eh herlas deze letteren, maar kon er den zin niet van vatten. Alles was zoo onverwacht en zoo onwaar schijnlijk; de beweegreden voor dezen onna- tuurlijken stap werd zoo duister in die treu rige regelen verklaard. Ik wist alleen, dat zij hem uit eigen wil ont vlucht was. en dat de geheimen die ons allen omringden, inderdaad ondoorgrondelijk waren. Het is onverklaarbaar, hijgde ik. Niets ter wereld is duidelijker, ant woordde hij; de laagst gezonkene vrouw weet nog verschooning te vinden voor een zon digen stap, en zij wist, dat de wereld haar zou veroordeelen. Daarom beschuldigt zij mij van gebrek aan liefde, en tevens van wreed heid; zij spreekt van een booze macht op dit huis, meer op den toon van een roman schrijfster dan van een eenvoudige vrouw. En met zulke onbeduidende verontschuldi gingen stort zij zich in het verderf! Ik wil dat niet hooren, Vaughan! riep ik uil; ik moet u, ais haar broeder, die haar beter kent en waardeert dan gij, verzoeken uw oordeel op te schorsen, eer gij haar aldus beschuldigt Geen booze gedachte spreekt, voor zoover ik zien kan, uit haar brief; ei ligt alleen een gevoel van rampzaligheid in, waarhij haar vrouwelijke kracht tekort schoot. Zij was niet ongelukkig met mij; vraag het aan de dienstboden, aan Janet, die ons meer nog dan de anderen, dagelijks kon gadeslaani Gij waardeerdet haar niet meer dan ik. Zij kon zich heel goed in mijn huis schik ken,totdat het gefluister van mijn ondergang zich in Neltlewood verspreidde, en ook haar ter oore kwani, (Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6