"□W,E m 1 ost nummer bestaat uit e bladzijden. eerste blad Woensdag 14 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14336 is maart r rr i Prr b Pfr M k-. DIENSTPERSONEEL DE ZOMERTIJD. STADSNIEUWS. Waarschuwing. Tentoonstelling R.-K. Leeszaal. DE HAARKNIPPERIJ IN DEN AUTO. Staking in de Meubelindustrie. BURGERLIJKE STAND. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Raad van State. Jaarfeesten Volksbond. Spaarkas St. Nicolaas. R.-K. Begrafenisonderneming. N.V. Maatschappij tot Exploitatie v. Onroerende Goederen „De Onder neming". Kamer van Koophandel. VAN HET KANTONGERECHT. R.-K. Bond van Loodgieters- en Electricienspatroons. Productieve Werkverschaffing. Faillissementen. Bericht. De Noordwijksche Duinen. Ned. Reisvereeniging. VOOR DE VERKIEZINGEN. De hoogeerw. lieer J. A. Geissler overleden. Gevonden verwerpen. De Kerstmis-tentoonstelling te Haarlem. De duinen ie Noordurijk Het antwoord is: Éen advertentie ge plaatst in de N I EU WE HAARLEMSCHE COURANT met haar 13.000 exemplaren oplage. J. J. WEBER ZOON Opticiens Koningstraat» 10 Fabrikanten Haarlem De beste melk, het fijnste meel, in FRANKEN'S MELKBR00D TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LAATSTE NIEUWS. Schatkistbiljetten voor België. Een scherpe Duitsche nota. A^STERDARSSGKE BEURS. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: |~ei Kwartaal t 3.25 £er Week 0.25 franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling ƒ3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers; 1426, 2741 en 1748 Postrekening No 5970. EUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiên 35 cents per rer Bij contract belangrijke kortits, Advertentiên tusschen den tek® als ingezonden mededeeling. op d« le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct- per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. (Ingezonden). Gaat nu zoo wil het althans schij nen erop of eronder met onzen Zomer tijd. Welk lot zal de Eerste Kamer den Zomer tijd toewijzen? Zal zij evenals de Tweede Kamer het voorstel-Braat tot afschaffing van den Zomertijd aanvaarden? Zoo ja, dan is de Zomertijd zonder weer opnieuw een aanvang genomen te heb ben! voorgoed geëindigd. Of we zulks zouden moeten betreuren of toejuichen, moeten we tot onze spijt in het midden laten. Ronduit moeten we verklaren, dat we ons tot een absoluut juiste beoordeeling van het vraagstuk niet competent achten. Eerst wanneer w.e met zekerheid wisten, '■oe groot voordeel eenerzijds en hoe groot nadeel anderzijds de Zomertijd veroorzaakt, indien we dus [globaal in cijfers uitgedrukt) konden na gaan, of de Zomertijd in de practijk een voor deel of een nadeel in het algemeen beteekent, eerst dan zouden wij ons mis schien aan een uitspraak mogen wagen. Wij zeggen: misschien! Er doen zich in deze kwestie immers fac toren gelden, welke niet in cijfers omgezet kunnen worden: is b.v. het genot, dat de stadsmenschen van den langeren zomerdag ondervinden van méér beteekenis dan de overlast, welke de buitenmenschen van den later-intredenden morgen verduren? welke regeling is voor het Nederlandsche volk in het algemeen het gunstigst voor de gezondheid, voor het le vensgeluk enz. Een knap man, die daarop in finesses ge motiveerd en een absoluut antwoord weet te geven. Wij betwijfelen, of er één wondermensch te vinden is, die er kans ioe ziet: de som van alle finantieele en sociale en hygië nische en andere voordeelen te stellen naast de som van respectievelijk-dezelfde nadee- len en door middel van een eenvoudig af- trekkinkje het verschil te constateeren. Wij betwijfelen ook, of de kwestie in de Tweede Kamer zóó ernstig behandeld is door de meeste leden, dat er door hen althans ge streefd is naar een beoordeelingsmethode als hierboven bedoeld. Wanneer wij als stadsmensch spreken, ian is ons oordeel natuurlijk spoedig ge reed, doch zóó egoïstisch mogen wij niet zijn, dat we zelfs indien wij een meerder heid konden laten gelden zonder meer van die overmacht gebruik zouden maken, indien we er niet van overtuigd zijn en op ^oede gronden dat mèt den Zomer tijd het algemeen volksbelang méér gebaat vordt dan zonder den Zomertijd. En die overtuiging is bij iemand, die abso luut onbevooroordeeld redeneeren wil, maar zoo ontzettend m o e i 1 ij k te verkrijgen, jvenals detegenovergestelde overtui ging. Waar de zaak echter al dan niet diep genoeg doorgrond door onze parlementa riërs beslist moet worden, daar wachten wij met belangstelling af, wat de Eerste Kamer thans doen zal. Verwerpt de Eerste Kaper nu het voor stel-Braat, dan zal het zaak zijn, dat de Re geering ié dien zij prijs stelt op den Zo mertijd, en daaraan valt niet te twijfelen spoed betracht met de indiening van een nieuw voorstel. Verwerping van het voorstel-Braat door de Eerste Kamer beteekent nog geenszins, dat wij ondanks alle strubbeling toch 'og zomertijd zullen krijgen. Doch onmogelijk is het evenmin, gezien de omstandigheden, waaronder in de Tweede <amer df Zomertijd ditmaal afgeketst werd. Misschien zou de Zomertijd alsnog de bes te kans maken, indien de Regeering een wenk volgde van het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, door n.l. in een nieuw voorstel daarheen te streven, dat worde ingevoerd een regeling van „zonnetijd met zomertijd", hetgeen zou beteekenen, dat wij als regel den West- Europeeschen tijd hebben en des zomers den Midden-Europeeschen tijd, waarbij de klok fes zomers slechts 40 minuten zou voorloo- pen (vergeleken bij thans) en des winters 20 ninuten achter. Hierdoor zou aan de bezwaren (of wen- chen!) van be ide partijen zooveel mo gelijk worden tegemoet gekomen, zonder dat wij ten opzichte van het buitenland in :cn tijd-anarchisme zouden vervallen. Is hier niet de gulden middenweg aange duid? Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Studie club Sf. Bavo 8 uur Tooneel Spoor en tram 8 uur Lief- debeurs 8 uur Bestuur Metaalbe werkers 8 uur. '■'adsschouwburg Wilsonsplein Con cert AndriessenMia Peltenburg. ''anzegebouw Jacobijnestraat 17 Gods dienstonderricht met lichtbeelden, aan- sdhouwelijk onderwijs 7 9 uur R. K. Vrouwenbond groep B oud-Ieerlin- 1 ingen v. Muloscholen 1421 jaar. Zang- vereeniging Proza en Poëzie 8 uur. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 127/2, van 23 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uifleen van boeken van half 39 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9 12 uur, n.m van 25 i.ur. Zaterdags alleen van 912 uur ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.in. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdng^p van 1012. van 24 en van 89 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw ,.Trou moet blgc- ken", Groote Markt. Tentoonstelling „de Woning". Bloemcvdaal Raadsvergadering 2 uur op het Raadhuis te Overveen. De Commissaris van Politie te Culemhorg waarschuwt, voornamelijk sigarenfabrikanten, logen zeik eren E. A. van Konleren, 20 jaar, zich noemende uitgever, wonende le Rotter dam, Damstraat 2B. die aan genoemde fabri kanten advertenties vraagt tot plaatsing in een door hem „later" uit tc geven adresboek en die advertenties te voren Iaat betalen, het geen reeds te Culemhorg heeft plaats gevon den. De redactie van bet „Tabaksblad" le Am sterdam beeft reeds tegen genoemden Ver kouteren en diens (kantoor „Hólpioo" gewaar schuwd. Het was een goede gedachte van den direc teur onzer R. K. Leeszaal deze tentoonstelling te organiseeren. H. Groenewegen en P. Biesint zijn katholieke kunstenaars die den laatsien lijd nog al van zich doen spreken en van de nieuwere uitingen van katholieke bouw. en beeldhouwkunst zagen we hier in Haarlem nog niet zooveel. We behoeven er eigenlijk niet nog eens op te wijzen dat er, vooral onder de jongere kunstenaars, een streven is naar vernieuwing, dat zij willen geven een kunst, die van onzen tijd is en geen stijlnavolging of namaak. Maar ook en dat verdient allereerst onze aan dacht willen zij medewerken aan hel op heffen onzer kerkelijke kunst die, we be hoeven het niet le verhelen, in verval was. We meenen te mogen zeggen „was", want meerdere werken die in de laatste jaren tot stand kwam en verschillende tentoonstellin gen, duiden er op, dat aan den opbouw krachtig wordt gewerkt. Daarom achten we het van belang, dat, na de tentoonstellingen te Amsterdam en Den Haag, ook de Haarlem mers hiervan iets te zien krijgen. Wel is liet geen grooie tentoonstelling, die hier werd in gericht, doch zij demonstreert voldoende de nieuwe inzichten in bouw- en beeldhouw kunst. Velen slaan al niet vreemd meer te genover dit werk, maar toch lijkt het ons niet overbodig te zeggen: wees voorzichtig in uw oordeel en vergelijk niet dezè voortbrengselen eencr stijl, die nog in haar eerste stadium is, met bijv. het hoogste wat de Gothiék ons heeft nagelaten. Groenewegen is een architeot met veel fan tasie, misschien zelfs met te veel. Wij vinden geen eenheid in zjjn werk, hij uit zich zeer verschillend en in waarde is zijn arbeid zeer ongelijk. Zijn vormen zijn vaak origineel, maar het komt ons voor, dat hij er zich niet steeds voldoende rekenschap van geeft, dat datgene, wat op papier wel aardig doet, hij uitvoering kan tegenvallen. Vooral zijn kerk- oiilwcrpen vertoonen in dit opzichl zwakke punten. Toch gelooven we, oordeelende naar de verschilled* schetsen en studies, waarin veel goeds aan te wijzen, dat we van Groenewegen nog wel een mooi kerkontwerp te wachten zijn. Dat dat er heel wat eenvou diger uit zal zien, gelooven wij ook. De intérieurs van een restaurant te Sche- veningen lijken ons veel vroeger werk, eenigs- zins nog onder invloed der Renaissance. F.cn frischen geest spreekt uit de ontwerpen voor landhuizen te Nunstpeet op de Veluwe, waar van dat met de zijgevels in driehoekvorm het best geslaagd is. Naar aanleiding van een tentoonstelling van beeldhouwwerken schreven we eens: „De moderne bouwmeester zoekt meer en meer samenwerking met den beeldhouwer en zoo is met de moderne bouwkunst ook de beeld houwkunst in andere hanen geleid". We we zen toen op het werk van Zijl voor Berlage's Beurs, op dat van Mendes da Costa en op dat van Van den Eijnde, in 't bijzonder diens scheppingen voor het Amsterdamsche Scheep vaarthuis. Ook schreven we, min of meer als een verzuchling, dat het toch niet zou blijven bij den profaanbouw, maar dat ook ónze ker ken spoedig hun deel zouden krijgen. Want ook daar en zeker niet in de laatste plaats moeten wc „beelden" zien en geen poppen, waarvan men bijna verwacht dat ze zoo straks van den gevel of van hun voetstuk zul len kuieren. Er valt ook in dit opzicht verbetering waar te nemen, zoo nu en dan wordt aan een mo dern-voelend beeldhouwer het maken van een kerkelijk kunstwerk oevertrouwd en de jon gere kunstenaars, zij verlangen er naar hun talenlen le mogen stellen in dienst van den godsdienst, want geen schooner arbeidsveld is er voor hen. De hier geëxposeerde werken van Biesiól mogen zeker als verdienstelijke proeven van modern-rcligicuse beeldhouwkunst worden aangemerkt. Een strengen stijl heeft hij zich eigen gemaakt, waardoor een zekere rust en edele voornaamheid zijn werken kenmerkt. Opmerkelijk is het, hoe ook in d'it werk de invloed van Toorop is te voelen, men zie bijv. het Madonnabeeld in mahoniehout van ter zijde. De strakke lijn van Toorop's teekenin- gen vinden we hier terug. De beelden van BicsLot zijn eenvoudig van silhouet en vormen een gesloten geheel, hetgeen ze iets monu mentaals geeft. De opvatting brengt echter lastige problemen met zich, waarvoor de kunstenaar niet overal een gelukkige oplos sing vond. Biesiot exposeert een vijftal boelden n.l. een Missiebeeld, twee H. Hartbeelden en een Ma donnabeeld, allen in hout, tdrwijl hij ons ook een Madonnabeeld in zandsteen laat zien. Uit stekend bleef hij in het karakter van het ma teriaal en zoo dom'mceren in de houten beel den de rechte lijn en het platte vlak, terwijl bij de steen de lijn soepeler is en afgeronde stukken voorkomen. Van het grafmonument voor wijlen Paler de Groot O.P. zien we een tweetal foto's naar het ontwerp in klei. Deze foto's zijn voor ons ondoenlijk materiaal lot het uitspreken van een oordeel, we hopen het monument eens in werkelijkheid te zien. Wc bepalen ons daarom tot de enkele opmerking dal er mooie details inzitten doch dat het ons van bouw niet erg gelukkig lijkt. Het origi neel kan ons echter wel in het ongelijk stel len, wat dit laatste betreft. Een bezoek aan de lenoonslelling, die tot 22 Maart geopend blijft, bevelen we onzen lezers gaarne aan. M. v. d. W. Naar we vernemen, heeft zich een getuige uit Heemslede aangemeld, een vroegere schoolvriendin van het meisje M. v. L., die deze Maandag 5 Maart, des avonds 10 minuten vóór 7, heelt ontmoet op den Wagenweg nauij de Schouwtjeslaan, alleen gaande in de rich ting Heemslede, met haar tasch onder den arm. Marie van L. blijft echter de waarheid harer afgelegde verklaringen volhouden. Deze mededeeling werd ons namens den Commissaris van Politie medegedeeld. Wij kunnen er aan toevoegen, dat het Heemsteed- sche meisje zich niet gemeld heeft na den oproep om ïnlichlingen. Deze getuige heeft zich reeds de vorige week aangemeld. Door de familie v. L. werd ons nog mede gedeeld, dat hel niet uilgesloten is, dal bet afknippen van het haar van Marie een wraak neming is. Tot op heden hebben de nasporingen nog nie, veei ncht in deze duistere zaak gebracht. Hol is om verscheidene redenen te wenschen, dal er volle klaarte in moge komen. Een goede bekende der' familie zou daarin dan betrokken zij. We kunnen hierop echter nie verder ingaan. In deze richting is de po litie nog sleeds zoekende. De staking in het meubelbedrijf is onver anderd. Sinds gisteren heeft zich niet bijzon ders voorgedaan. Ondertrouwd: 14 Maart, W. C. Geurtsen v. Baarskamp en P. A. Hesse. L. H. v. Baekel en R. Bauwens. -W. P. NX1 assenberg en A. J. v. Kempen. H. v. Zutphen en E. H. de Nijs. P. Prins en E. Soellaart. Getrouwd: 14 Maart, M. Riebeek en W. J, KIoos. W. v. Broekhuizen en J. H. Heintz- berger. C. G. Prinsen en A. C. Witlam. - G. Werrik en M. Dortmundt. Geboren: 12 Maart, d. van H. Bijland- Wels. 13 Maart, d. van C. M. W. Komen- v. d. Velde. Overleden: 12 Maart, A. v. Ham, j., Ravesteeg. 13 Maart, J. Radsma-v. d. Meer, 65 j„ Rozenprieelstraat. Maandagavond hield dr. R. C. Venema een cursus voor groep D. (de meest gevorderde leden der Brigade). Het was een buitenge woon leerrijke avond en met de grootste aan dacht volgden de cursisten de voordracht van den mediscben leider. Prachtige lichtbeelden verduidelijkten het gesproken woord. Bouw, samenstelling en werking van mond, strottenhoofd, luchtpijp, longen, hart, bloedvatenstelsel enz. passen-, den de revue; allemaal onderwerpen, waar- in Brigadeleden onderlegd moeten zijn, in verband met de pogingen tot het opwekken van levensgeesten bij schijnbaar verdronke nen en verstikten. De voordracht van Dr. Venema had cok nog een practisch resultaat. Waar spreker het betreurde, dat drenkelingen niet onmid dellijk in de handen kwamen van neus-keel- artsen met hun keelspiegels, kopspiegels en lichtbron, verklaarde de Voorzitter onmid dellijk, dat de Brigade zich deze hulpmidde len zal aanschaffen ten gebruike door Hee- ren Doktoren. Dr. Venema zal bij de aan schaffing van voorlichting dienen. Aan dr. Venema werd aan het einde van zijn voordracht dank gebracht door den Voorzitter der Brigade, terwijl de heer Groo- tes, die zijn projectielamp welwillend had beschikbaar gesteld, eveneens woorden van dank ontving. Waar dr. Venema nu reeds bij na 10 jaar zijn krachten wijdt aan de Briga de, is een woord van erkentelijkheid hier zeker van pas. Door den Raad van State, afdeeling Haar lem is ongegrond verklaard een beroep van den raad der gemeente Haarlem, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van een besluit van den raad van Haarlem, is beslist, dat na door Burgemeester en Wethouders met het be stuur der Neutrale Schoolvereeniging ,„De Hou»" te Haarlem gepleegd overleg, een nieuwe beslissing behoort tc worden geno men op de door dit bestuur ingediende aan vrage om de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor de stichting van een bijzon dere school voor lager onderwijs, op een ter rein gelegen aan het Zuider Buiten Spaarne. De jaarfeesten van den Volksbond zullen gehouden worden op Zondag 7 April, Dins- dag 10 April, Vrijdag 13 April, Zondag 15 April, Dinsdag 17 April, Donderdag 19 April, Dinsdag 24 April en Donderdag 26 April. Op gevoerd zal worden „De Eikeboomdrama van hot land, in 4 bedrijven, door G. Nielen. Tol voorzitter van de Spaarkas „St Nico- laas'* is gekozen do beer .1. P-h. Castricuim. Hel besluur is samengesteld als vo'gl: P. J- Dekker, voor*.; P. de Rnoy, secr.-penningm., Soutmanstraat 15; A. A. L. Hoscr, alg. func tionaris. Tot commissarissen: A. A. J. van Leeuwen, J. Nijboer, B. dc Leeuw, G. Tolman en W. Th. Rei-nen. Onder leiding van den heer H. K. Junge had Dinsdagavond, in 't gebouw „De Nijverheid een jaanlijiksche vergadering plaats van aan deelhouders der Naam!. Vennootschap „De Onderneming". Maatschappij lot exploitatie van Onroerende goederen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Vennootschap geen ongunstig jaar had te boeken. Uiit de balans-, winst- en verliesrekening bleek, dat aan de houders der le serie, na ruime afschrijving, 1554%, aan die der overige series 7% kon uitgekeerd worden. De beide aftredende be stuursleden, de heeren Junge en T. A. Groen, werden herkozen. Daarna wand de bijeen komst gesloten. Op Maandag 19 Maart a.s., des avonds om 8 uur, wordt in café Brinkmann, le Haarlem, Grooie Markt, de uitgestelde bespreking ge houden door den heer R. J. Koopmciners, tc Apeldoorn, over: „Het marktvraagslu'k", voor ingeschrevenen in het Handelsregister. (ZRling van heden.) Geen nieuws. De kantonrechter behandelde heden geen belangrijke zaken. Een groot deel van de zit ting was gewijd aan drankwet-overtredingen en huurcommissiewel-zaken. Vooral de verbo den tapperij speelde een voorname rol. Verder een paar kleine overtredingen van maximum snelheid en wat kinderzaken. Ecnigen tijd geleden is opgericht de R.-K. Bond v. Loodgieters- en Electricienspalroons. Als voorzitter werJ benoemd de heer A. van F.ijk, ferwiji! ook de andere bestuursleden ge kozen werden. Dezen hebloen de functies nu verdeeld, zoodat het definitief bestuur bestaat 'uit de heeren: A. van Eijk, voorzitter; B. A. Janssen, vice-voorzilter. Joh. G. Spruijt, secre taris, Barbarossaslraat 38, W. C. Cremers 2e secretaris en J. G. Opbroek, penningmeester. Het volgende adres is aan den Gemeente raad van Haarlem verzonden, onderteekend door ongeveer 300 werkloozen: In verband met de steeds nog heerschende werkloosheid met als gevolg daarvan steeds afnemenden weerstand van een groot deel der arbeidersklasse, hebben ondergeteekenden de eer uw aandacht tc vragen voor het vol gende: Reeds eenigen tijd is in uwen Raad her haaldelijk naar voren gebracht, om door het verschaffen van productieven arbeid hel lot der arbeidersklasse te verzachten. Nog sinds kort geleden, is door de plaat selijke vakcentralen een verzoek gericht ge worden, om de verhooging van de gronden aan de Pijlslaan, als werkverschaffing uit te laten voeren tegen een loon van 60 rt. per uur plus 20 pet. overwinst en hel grond werk tegen het contractueelc loon. Ondergeteekenden van meening dat aan •den wensch der vakcentrale gehoor zou wor den gegeven, hebben tot hun niet geringe verbazing in de plaatselijke pers gelezen, dat ook wederom dit werk zal vorden uitbe steed ert de werkloozen dus wederom aan hun lot. worden overgelaten en van de zeer geringe uitkeering zullen moeten blijven voortleven. In verband met deze teleurstelling, mee nen zij uwen Raad er op te moeten wijzen, dat zij gaarne bereid zijn tegen de door den Raad vastgestelde loonen van 60 cent per uur plus 20 pet. overwinst tc werken en dringen er ernstig op aan, zoo mogelijk, in dien zin een besluit te willen nemen. In slaat van faillissement werden verklaard: 1. A. van Dijk, installateur, te Velsen, Rijksstraatweg L 32, Curator Mr. A. Bruch. 2. K. Glesberts, houder van een venduhuis, te Hiltegom. Curator Mr. F. van der Goot. 3. J. ten Zijthof, koopman, te Haarlemmer meer, Hoofdweg 61. Curator Mr. B. v. d. Burg. 4. H. J. Schculdcrmnn, wonende te Bloc- mendaal, Noorder Stationsweg 13. Curator Mr. G. W. C. Pliester. 5. A. Bindels, caféhouder, te Zaandam, Zu'ddijik 61. Curator Mr. A. A. Huizenga. 6 W. Reijenga. te Haarlem, Dusartstraat 1. Curator Mr. P. Tideman. 7. Fa. van Baaren en Beers, uitvoerders van grond- en heiwerken» te Schoten.. Curator Mr. J H. Monnik. 8. G. G. A. H. Schönduve. stoffeerder le Haarlem, Oude Raamstraat 13 rd. Curator Mr. L. Ali Cohen. Rechtor-Commissariis in deze faillissemen ten is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. Mej. J. C. van Zanten, wonende te Hilte- gom, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 16 Januari 1923. 2. A. C. Hairmsen, electricien, gasfitter, wonende te Haarlem, Papentorenvest 38, uit gesproken bij vonnis dezer Rechtbanik d.d. 23 Januari 1923. Een'ge berich ten en verslagen moeten to t morgen blijven liggen. Wij ontvangen ter plaatsing de volgende motie: Het bestuur van den Diocesanen Bond van „Voor Eer en Deugd", afdeeling Mannen en Vrouwen, respectievelijk goedgekeurd bij Koninklijk Besluit 18 Juli 1921, No. 58 Staats blad 30 Aug. 1921, No. 168 en van 18 Aug. 1921, No. 90. Staatsblad 27 Sept. 1921, No. 187: kennis genomen hebbende van den maat regel door het hoofd der politie te Noord- wijk om in overleg met het Domeinbestuur den toegang tot de duinen te Noordwijk aan beperkende bepalingen te onderwerpen; overtuigd, dat door dezen maatregel de be strijding der in de duinen voorkomende on zedelijkheid zal worden bevorderd, betuigt zijn groote ingenomenheid met een derge- lijken maatregel, betreurt de pogingen, welke worden gedaan om het genomen besluit te doen intrekken, verheugt zich te hebben ver nomen, dat de betrokken Minister het be sluit genomen heeft zijn gemaakte bepaling te handhaven; besluit deze adhaesie-betuiging te publi- ceeren en ter kennis te brengen van de be trokken autoriteiten. Dc afdeeling Haarlem van de Ned. Reis vereeniging, had legen gisterenavond in den Schouwburg aan den J an s weg een interes sante voordracht georganiseerd met film- vertooning over Noorweg's prachtige natuur en nationale bedrijven. I)e heer Sabel, voor zitter der afdeeling, opende de bijeenkomst met een hartelijk woordje, waarna de heer H, K. Schutter van Christiania zijn lezing aanving, die buitengewoon interessant was. Een kijkje werd genomen in Kristiania, Noorwegen's hoofdstad en haar prachtige omgeving. Natuurlijk werden ook de Fjorden niet vergeten; de toeschouwers zagen de VOOR DE VERKIEZINGEN. Vorig bedrag 179.94 Op hoop van navolging 2.50. Op hoop van navolging 2. vlotien van Hout op de film voorbijtrekken; zij genoten van de atpensport, het lieflijke Hardanger met zijn watervallen enz. Hel was een kostelijke avond. Men schrijfl aan ..De Tijd" uit de Ver. Sinten van Amerika: ln het Katholieke Ziekenhuis le Manito woc Wisconsin is na langdurige ziekte over leden de hoogeerw. heer J. A. Geissler, lid van den Bissrhoppelijken Raad. Zijn Hoog eerw. was 42 jaren de pastoor der SI. Lueas- parochic le Two Rivers (Wisconsin). Sterf dag was 27 Februari. Begrafenis 2 Maart. De overledene heeft bloedverwanten van moeders zijde te Haarlem. Terug te bekomen hij: J. J. ten Bosch, KI. Heiligland 71. armband; A. v. Vliet, Zijlweg 39, broche mcl portret; W. de Graaff, Essehilderstraat 46. muziekboek; Flipsen, Zomervaar! 19a. kinderbontje; J. Bouwman, v. Zeggetenstraat 6, blauwe ceintuur; A. v. d. Heuvel, Srhouwtjeslaan 2a, lederen cein tuur; G. Haarbosch. Papentorenvest 37, fietslantaarn; Duin. Roosvcld.lraat la rood, Duitsche herdershond; J. Wesler. Smdesfr. 25,"bruine kinderhandschoen; M. Tam, Rus tenburgerlaan 9, hondenhalsband; M. v. d. Water, Witte Ileerenstraat 8rd., bruine da meshandschoenen; J. A. Kuyt, Korte Marga- relluislraat 20, witte kinderhandschoen; A. W. Miedema, Graaf Willenislraat 43. lorgnet; J. P. Hendriks, Bakkerstraal 39, moer van kinderwagen; C .Smit, Tuinstraat 7rood, da mes-bontmuts; B. Eybers, Pietcr Kiesstraat 12, heerenparapluie; J. Teeuwen. Frans Halsstraat 59, bordu/rwerk: Station Ned. Spoorwegen, afd. gevonden voorwerpen, da mesrijwiel; Politiebureau, afd Recherche, Smedestraat, heerenrijwiel; T. W. Hoogka mer. Barendsestraat 50, zilverbons. De „Garden" in haar nummer van 10 Fe bruari, wijdt m-> eenige zeer goed geslaagde foto's van de inzending der firma van ubergen, aandacht aan deze tentoonstelling, meldt liet „Weckbl. voor BI" Het is de be kende Rev. Joseph Jacob die Het onderstaande schrijft. De tentoonstelling le Haarlem, welke we ken voordal liet voorjaar zich ook nog maar aankondigde werd gehouden, was buitenge woon. mooi. Om voor het begin van hef nieuwe jaar Hyacinthen en Tulpen in zulke hoeveelheden en in zoo'n conditie Ie laten zien, een zaal vol op 23 December 1922, zou men in het begin dezer keuw nog ondenk baar geacht hebben, doch het blijkt lui, dal dergelijke tentoonstclingeu ieder jaar gehou den kunnen worden en niet alleen in Holland doch ook in Engeland. Mei de tulpensoorten, die zich hel gemak kelijkst en vroegst laten broeien, na door bo- demwarmte geholpen te zijn en wellicht een tijd lang in donker "gehouden le zijn, werd het meeste resultaat bereikt. De Hyacinhen waren alle geprepareerde hollen en de tentoonstelling van 23 December j.l. tiet wel zien hoe groot de vooruitgang in dc prepareerkunst is. Ik voor mij kan uit eigen ondervinding zeggen, dal deze geprepareerde hyacinthen een waardevolle aanwinst zijn onder de vroeg ge broeide hollen, zelfs al worden ze als gewone bollen behandeld, zonder dat zij een speciale Irekhehandeling hebben ondergaan. De bekende duinenikweslie te Noordwijik is thans vonrloopig lot een oplossing gebracht, en wc hopen, dal deze voorloopige een defini tieve oplossing zal zijn. Vrijdagmiddag hooft, naar men ons bericht, de voorzitter van de Noordwijksche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, welke ver- eeniging in deze kwestie vooral de groote trom heeft geroerd en zich zeer heeft aangesteld over de z.g. puriteinsche begrippen, waaruit de afsluiting der Noordwijksche duinen sproot, oen audiëntie gehad bij den Minister van Financiën over de duipeirkwestie. Bij deze audiëntie waren ook tegenwoordig de Burge meester en de Commissaris van Politie der gemeente. Als resultaat dezer audiëntie kan worden medegedeeld, dal do stuiting der dui nen zal gehandhaafd blijven. De Minister zal echter bewerken, dat de kaarten op zeer ge makkelijke manier voor iedereen verkrijgbaar gesteld zullen worden. Wellicht zu ten dc ho tel- en pensionhouders deze kaarten voor hunne gasten aan het politiebureau kunnen afhalen, terwijl gee» porlreiten daarvoor zul ten benoodigd zijn Zooals we reeds schreven, zijn we zeer in genomen mei dezen afloop van de korte, felle campagne tegen een olieszins te verdedigen maatregel. Wij juichen het van harte toe.dat hef ge zond verstand en het eenig juiste begrip van zedelijkheidszorg ten slotte de overhand heeft behaald. f Wij juichen het besluit betreffende de Noordwijksche Juinen daarom zoo toe. om dat er ten dezen in verschillende zee-badplaat sen nog veel te doen is om paal en perk te stellen aan de steeds grootero verwording der zedelijkheidsbegrippen. Het Noordwijksche kloeke voorbeeld moge een voorleeken zijn, dat zich in dit opzicht andere opvattingen haan breken! Hel zij den besturen onzer badplaatsen ter navolging aanbevolen! Cgwrrra BEZORGT MIJ Barometerstand 774. Vooruit, OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 14 Maart 1923. Hoogste Barometerstand 774,6 m.M. te Wisby. Laagste Barometerstand 751.0 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Maart; Zwakke tot matige noordoostelijke lpl oostelijke of zuidoostelijke wind, betrokken lot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iels kouder. DE HONGAARSCHE ONDERSCHEIDINGEN De „Resb. meldt: Onder de gedecoreerden komen voor: onze ministers Ruijs de Beerenbrouck en Van Karnebeek, de consul-generaal van Nederland in Budapest, dc lieer Ctinge Fledderus. de vijf Nederlandsohe bisschop pen, de voorzitter van dc vereeniging Ne derlandHongarije Baron van Vredenburch, de geestelijke zielzorger der Hongaarsche kinderen in Nederland Dr. N. Knobel, ver schillende leden van comilé's Ier beharti ging van de belangen der Hongaarsche krijgsgevangenen cn verzorging der Hon gaarsche kinderen en een zestal Nederland sche. journalisten. Jn 't geheel zijn er mini 250. BERLIJN, 14 Maart. De tweede serie schatkistbiljetten voor België, vervalt mor gen. De Börsen-Kurier meldt, dat' de betaling daarvan verzekerd is door dc Devizen- reserve van de Rijksbond. BELIJN, 14 Maart. Dc Rijksregeering heeft een nota naar Parijs gezonden, waarin zij scherp protesteert tegen den Franschen willekeur in Buer, welke alle recht en wetten tc buiten gaat. De straffen ziin reeds vol trokken, voordat de moord op de beide Fran- sche officieren opgehelderd is en in geenen deele vast staat, dat Duitschers medeplich tig zijn aan dezen moord. De bevolking van Roergebied heeft tegenover het bezettings leger tot nu toe een voorbeeldige zelfbc- heersching betoond, ondanks de toenemende verbittering over het aantal onnoodige bloeddaden der Fransche soldaten. De voort durende mishandelingen Bp straat en de overweldiging van geheele steden. Dit is te bewonderingswaardiger, dan het bestuur van dit gebied zonder leiding gemaakt is en de veiligheidsdienst door de opheffing de» veiligheidspolitie verzekerd is. Maatregelei als thans door den Franschen commandant te Buer doorgevoerd of waarmede wordt gedreigd, kunnen de bevolking tot vertwij' feling brengen en een onafzienbaar onheil veroorzaken, waarvan de verantwoordelijk heid niet op Duitschland maar op Frank rijk valt. Dc Beurs opende heden: verdeeld. Staatsfondsen. pet. Nederland 93Yk\ 6 pet. Indiê 97 K- Culturen. Koloniale Bank 173!-»Indi sche Bank 129, Vorstenlanden 178, H. V. A. 477. Induslrice.te waarden. Jurgens 551-Ó. Oliewaarden: Koninklijke 407, Consols 122 Onion 30. Tabakken. Deli Mij. 294, Besoeiki 46, Rotterdam Doli 1314. Senpmbah 330. Rubbers. Amsterdam Rubber 146, De'li Batavia 82, Ncderl. Rubber 67, Rolt. Tapa- noeli 25%. Scheepvaart waarden. Ho-U. Am. Lijn 117. Hol-I. Boot 22. Kon. Hotl. Lloyd 4%, Japan- lijn 90%. Pakelvoart 105, Scheepvaart Unie 110, Marine lll/ó. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 74%, Steel 10, Smelting 67%, Anacon da 106%, Cigar 93. Denver 1%, Southern Pa cific 98, Union Pacific 148.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1