Zilk MwijkeM 3)e£cictadie Sou/tonC H CONCURREEREN DAMMEN. Kennemer Instituut voor de Lichame lijke Opvoeding. De officieele opening. Ongeval. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. BENNEBROEK. VELSEN. Aan de kiesgerechtigden van Noordwijkerhout. Met deze bevelen wij den Heer P. J. Verdegaal aan als de can- didaat der arbeiders èn als bur ger èn als voorzitter der Hooge- veensche Polders. Namens vele Kiezers. VELSEROORD. VOORHOUT. SASSENHEIAL LEIDEN. IJMUIDEN. HALFWEG. VELSEROORD. VRAGENBUS. wil zeggen, tegen denzelfden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beter, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PUBLIEK DAT UW ARTIKEL HET BESTÉ IS voor den prijs dien ge er voor vraagt. De Nieuwe Haarlemsche Courant heeft een zeer ruime verspreiding. ZAANDAM. INGEZONDEN. IINNENLAMDSGH NIEUWS. UIT BOEK EN BLAD- SPORT EN SPEL EEN VOORSTANDER VAN DEN ZOMERTIJD. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIËN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR m' WIELRIJDEN. SCHAKEN. BILJARTEN. KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS. VOETBAL N.V. □Ji DRU KK er IJ l-£3 DE SPAARNESTAD KOPERDIEPDRUK CHENUGRAFIE BOEKDRUK .Vu het Kennemer Instituut voor de Li chamelijke Opvoeding, dat voor enkele maanden ingeleid werd met een beschou wing door prof. Martin over ..Lichaams bouw," twhnisoh en organisatorisch zijn beslag heeft gekregen, zal dit instituut, 't welk zich de opleiding tol examens (spe- iiaal voor de acte M. O.) op het gebied der lichamelijke opvoeding als doel stelt, op Maandag 26 Maart a.s. officieel geopend worden met lezingen van de J. H. O. Reijs ('s-Gravenhage) en dr. W. P. Hubert van Bliienburgh (Utrecht.) Deze leringen zullen worden verduidelijkt door middel van films, waarom de opening lal p'aats vinden in den Flora-bioscoop aan den Kleinen Houtweg. Dr. J. H. O. Reijs, directeur van het Haagsche Instituut, zal spreken over hot door de leeraren van deze inrichting ont worpen gymnastiekstelsel. Dit systeem, dat den naam heeft gekregen van „het Haag sche stelsel," heeft in de kringen der „li chamelijke opvoeders" eenige beroering ver oorzaakt, wijl het vooral in zijn grondsla gen groote afwijkingen toont met het oor- sprorAeliSke Duitsche stelsel, dat tot voor enkele jaren vrij" algemeen op de Neder- Jandsdhe scholen werd gevolgd. Het systeem van dr. Reiis c.s. vindt steeds meer aanhvngers, o.a. doordat de samen stellers rekening hebben gehouden met de grondslagen der Zweedsche gymnastiek. Toch bestaan er verschillen tusschen het „Haagsche" en het ..Zweedsche"' stelsel. Hm nu een mogeliikheid tot vergeliiking tusschen beide systemen te sohenn»n, zal dr. W. P. Hubert van Bliienburgh, door wien de Zweedsche gvmnastlek in ons land naar voren is gebracht, speciaal over dat stelsel een lezing houden. De uiteenzettingen van heide sprekers zullen worden tor-gelicht door films van volledige gymnastieklessen. waardoor het mogeliik is van de twee voornaamste in Ne derland toceoaste stelsels van school-gvm- nastiek de techniek te toetsen aan de phy- siologisebe grondslagen. De offieiëele opening van het Kennemer Ins'itnut is alleen toegankelük voor genno- digden. Sehrifteli'ke aanvragen om intro ductie kunnen worden gericht tot het secre tariaat. Pieter Kiesstraat 73A. Op de Ged. Oude Gracht wilde gistermid- d!ag ongeveer 5 uur de 9-jarige J. K. met zijn voet een hal wegschoppen, welke onder een kar gevallen was, toen deze ,zich juist in be weging zette. De wielen gingen over zijn voet. waardoor dit lichaamsdeel niet ernstig ge kneusd werd. Per brnnbard is de jongen naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Vlegelachtig. Gisterenmiddag waren een drietal opgeschoten gasten ip de kerk- werf voor de Martinuskerk. Daar dit geen publieke weg is, verzocht de heer J. Rusman hen heen te gaan. Daarin hadden de jongelui blijkbaar geen lust. Toen R. ze toch wilde verwijderen, ontstond verzet en gaf A. C. den man een stomp tegen de wang. Vermoe delijk had het een formeele vechtpartij ge worden, doch toevallig kwam de Pastoor voorbij en koos het drietal heil en de vlucht. Het geval is bij de politie aangegeven en te hopen is, dat ze een ferme les zullen krijgen, daar dit drietal reeds herhaalde malen der gelijke en ergere onhebbelijkheden pleegt. Wethouders-vacature. De heer H. Veld- huijzen van Zanten heeft om gezondheids redenen met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag als wethouder deze^, gemeente aan gevraagd. De heer Vaa Zanten treedt echter niet af als raadslid. Maandagavond speelde de biljartclub „Berg en Dal'' haar tweeden wed strijd in den jubileum-wedstrijd van do biljartclub „de Kastanjeboom," ten huize van den heer W. lobus te Heemstede. Donderdag te voren had ze reeds gespeeld tegen „Krijt op Tijd" van Santpoort en van deze club met 66 punten gewonnen. Er werd dus Maandag gespeeld om den eer sten en tweeden prijs, een z,ilveren lauwerkrans m «en lauwertak, tusschen D. 0. K. van Heemstede en „Berg en Dal." Hoewe! wij „Berg en Dal" weinig kans ga ven op den eersten prijs en de eerste partij niet bemoedigend voor haar was, wist zij toch schitterend te winnen en wel met een voorsprong van 88 caramboles. De volledige uitslag van deze beide wed strijden is: „Krijt op Tijd" 100, 100, 49, 72, 57. „Beng en Dal" 75. 69, 100, 100, 100, is 378 '«gen 444 ten voordode van „Berg en Dal." D. O. K. Heemstede 100, 91, 56, 75, 44. •Berg en Dal" 54, 100, 100, 100, is 366 tegen (54, eveneens ten voordeele van „Berg en Dal." „Berg en Dal" won dus zeven van de tien oartijen. Beide keeren was het No. 3 van Jcze dub welke de achterstand der eerste partijen inhaalde en de verdere winst door nos. 4 en 5 werd gemaakt. Een mooi resul taat voor „Berg en Dal," waardoor ze een ran de beide zilveren lauwerkransen in de wacht sleept. Compliment aan de spelers van deze club, j De Rijksdagnormaalschool. Naar wij ver nemen gaat onze wethouder van onderwijs, de heer Landeweert, deze week naar Den Haag, om met den Minister van Onderwijs een onderhoud te hebben inzake de opheffing der Rijksdagnormaalschool alhier. Wij vernemen nog dat de heer Landeweert in 1921 een onderhoud had met den inspec teur, dr. J. F. M. Sterck, over de Normaal school alhier. Daar er toen al sprake was van de opheffing van normaalscholen, vroeg de heer Landeweert de steun van den Inspecteur om de school alhier om te zetten in een op leidingsschool voor onderwijzeressen. Dr. Sterck voelde daar veel voor en zcide toe het verzoek te zullen steunen. Daarop is een dus danig verzoek door B. en W. aan den Minis ter van Onderwijs gezonden, maar van eenige beschikking daarop heeft men nooit iels ver nomen. Natuurlijk, zal wethouder Landeweert pleiten voor het behoud van de opleiding in de ge meente. Aanbesteding. Bij gehouden onderhand- sche aanbesteding voor het verbouwen van het Stations-Koffiehuis van den heer K. Kos- fhr alhier, werd ingeschreven als volgt: Berg huis, Heemskerk, f 9500; Sanders en van Kaam, Velseroord, 7300; Wennekes, Wijkeroog, 6620; P. Taconis, id., 639!; K. van 't Veer. Assendelft, f 6279; C. M. Blok, Driehuis, 5998; E. Pielers Sz., Sant poort 5985. Het werk is gegund aan den heer C. M. Blok. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. Reus-Vermeer. d. van A. Stet-Nuyens. d. van D. Oudendijk-Wever. d. van M. Hen- nevanger-Plug. d. van S. Bouma-de Boer. z. van G. v. d. Knuyssen-Bakker. d. van H. van Hooff-Zwart. d. van G. Oortmijn- Vellinga. d. van M. G. C. Gillissen-Ver- ma art. Overleden: G. C. Zwart, 10 mnd. J. Kaan, 72 j., man van T. Kooy. P. Korf, 1 maand. Aanbesteding. Bij de onderhandsche aan besteding voor het bouwen van twee pak huizen met bovenwoning aan den Zeeweg, voor rekening van den heer E. Loendersloot, werd ingeschreven als volgt: J. Bleeker 10240; R. K. Velser, Onderl. Bouwersbond, 8799; J. G. ten Broeke Jr., 8635, allen alhier en C. M. Blok, Driehuis 7990. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Bazar. De bazars zijn hier niet van de lucht. Thans zal er een vierdaagsclie bazar worden gehouden ten bate van een hier op te richten muziektent eu wel van 2629 Maart a.s. in de zaal Flora. De muziektent-commissie bestaat uit de heeren J. Dreyer, H. H. der Braber, Van 't Hoff, H. A. Repko en W. P. Ramakers en zal gaarne goederen en giften in ontvangst nemen. li. K. Kicsvereeniging. Bij het bestuur ziin de volgende personen, voor een Candida- tuur voor den gemeenteraad, voorgedragen: F. M. Agevaren. A. d. Groot Cz„ D. Hoogduin, P. L. v. d. Hulst Tliz., W. v. d. Laan (aftr.), J. L. Nijssen (aftr), G. M. Prins, C. Roozen (aftr.), J. H. v. d. Voet, (aftr.), P. Warmer dam (aftr.), S. P. Warmerdam, C. v. Werk hoven (aftr.), G. Willeman. Dertien personen zijn dus voorgedragen, terwijl er op de gros- ijst elf namen voor zulle,, «omen. Huldeblijk H.M. de Koningin. Tegen Vrijdag 16 Maart e.k„ 7.30 uur n.m.. is een dertiental personen opgeroepen, tot een be spreking ten Gemeeniehuize, om te komen tot een Comité ter aanbieding van een huldeblijk aan H.M. de Koningin, bij haar 25- jarig regeeringsju'biieum. Het zijn voorname lijk de voorzitters der diverse organisaties die hiertoe uilgenoodigd zijn Keuring Militie De lichting 1924 zal zich op Donderdag 3 Mei e.k. v.m. 9 uur, ten po- liliebureele, Ie Noordwijk, aan een geneeskun dig onderzoek moeten onderwerpen. Vernieuwing Sissenbrug. Binnen afzien- haren tijd zal worden overgegaan tot vernieu wing van de sissen- of schoolbrug. Burg. Stand. Geboren- Hendrik Arend, z. van A. EigentoroodKroil. Petrus Marie, z. van P. r. d. Holstv. Schie. Anrn Ma ria, d. van P. van Dijk-v. d. Klugt. Le venloos aangegeven een kind van A. Mau- ritsPlasmeijer. Overleden: Anna Weijers, wed. van J. de Groot, 79 j. Elisabeth Zandvliet, wed. van Jac. v. d. Lubbe, 87 j. Anna Maria van Dijk, 3 d. Een voorstel tot aanleg van een wandel bosch te Leiden. In de Maandagmiddag voortgezette raadszitting was ingekomen een voorstel van den heer Knuttel (comm.) tot aanleg van een wandelbosch van ongeveer 20 H. A. B. en W. zullen hierover praeadvdes uit brengen. De nieuwe ..Brandaris." Gisteren heeft de nieuwe „Brandaris,'' de nieuwe redding boot van Terschelling, officieel proefgevaren op het traject IJmuidenAmsterdam. De Tel. geeft er van de volgende technische bijzonder heden: De „Brandaris" is geheel van staal vervaar digd, heeft een lengte van 18.5 Meter, een breedte van 4.75 Meter en een holle van 2.30 Meter. De diepgang bedraagt 1.40 Meter. Wa terdichte schollen verdeelen het schip dn 21 compartimenten. Er zijn twee groote en één kleine kajuit, voor de bemanning alsmede voor een groot aantal schipbreukelingen. De heide ankers zijn van 120 K.G., dè an kerkettingen hebben een dikte van 19 milli meter. De mast heeft een fok en storm zeiltje; achter dezen mast is een springnet gespannen ten dienste van schipbreukelingen, die zich met een «prong kunnen redden. In tegenstelling met de oude „Brandaris" is dit vaartuig uitgerust met twee Kromhout motoren van 45 P.K. elk, die het een snelheid geven van ongeveer 1654 K.M. per uur. Een factor van heteekenis is zeer zeker, dat de zekerheid hierdoor is toegenomen.. De hoe veelheid brandstof, die meegenomen wordt, bestaat uit 2200 Liter, voldoende voor 88 uren full speed varen. Luxe treft inen op de „Brandaris" niet aan en dit is ook niet noodig. Het interieur is met opzet zoo eenvoudig mogelijk gehouden. Aan dek is alles berekend op de zware zeeën, waardoorheen de boot zich moet worstelen. Zij !kan potdicht gemaakt worden als 't moet en bij omslaan is zij in staat te blijven drij ven. De luchtkokers zijn met het oog op deze eventualiteit zoo geconstrueerd, dat ze van zeif sluiten, wanneer het vaartuig met de kiel omhoog ligt. Een andere maatregel voor de veiligheid is de aanwezigheid van twéé olietanks om olie op de golven te storten. De hierboven gegeven afmetingen tooroen aan, dat de nieuwe „Brandaris" de grootste reddingsboot ter wereld is. Zaterdag a.s. zal zij naar haar station ver trekken, alwaar een aantal offerings tochten zal plaats hebben, ten einde ook den lossen leden der bemanning gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen. De sluis te IJmuiden. De Minister van Waterstaat zegt in de memorie van ant woord op het voorl. verslag der Eerste Ka mer in zake de Waterstaatsbegrooting, dat hij zich beijveren zal met den bouw groote voortvarendheid te betrachten. Hij over weegt of het mogelijk zal zijn beschikking over een zoo noodig grooler bedrag bij sup- pletoire begrooting te bevorderen. Candidaatstelling. De A.-R. hebben de volgende heeren candidaat gesteld voor den Gemeenteraad: 1. A. Biesheuvel Jr., aftr.; 2. G. Luijt; 3. P. J. Kranenburg; 4. J. Eljders; 5. P. Kortenoeven. PostbestellingDe bestellingen zijn voor taan als volgt: fe bestelling, 's morgens half acht, omvattende alle wijken; 2e be stelling. 's middags twee uur, omvattende alle wijken, uitgezonderd Osdorp, Lijnder- ri ij kDomineeslaan, IJweg. Zwanenburgen dijk van Domineeslaan tot Spieringerweg en Vinkebrug; 3e bestelling, om vijf uur des middags, alle wijken, behalve Houtrakpol- der en Groote IJpolder. Alhier is opgericht een Duivenvereeni- ging „De Postduif" met het doel de Post duivensport te bevorderen. Keuring. De keuring van de ingeschre venen van de lichting 1924 zal voor deze gemeente plaats hebben te Haarlem in den Doelen op 16 en 17 April a.s. Intronisalie. Zondag had in het St. Fide- lisgebouw de intronisrlie en de toewijding van de organisaties aan het II. Hart plaats. Te midden van vele bloemen en kaarsen, stond het H. Hartbeeld op een troon op het toöneel. Nadat door de aanwezigen een lied was gezongen, verrichtte Pater Alexan der de plechtigheid der intronisatie, terwijl de bestuursleden der organisatie om het bare vergadering der Kiesvereeniging vóór 2 jaar met klem en pathos verklaarde, dat hij nooit zijn stem zou geven aan een verorde ning tot wegruiming van onbehoorlijke duin en S'trandtoestunden. Wie zoo iets verklaart, staat reeds met meer dan een voet buiten het Katholiek program en wie dan meehelpt aan een besluit, dat ongedaan maakt, wat politie en justitie meenen te moeten doen tot bestrij ding van meer dan ergerlijke toestanden, die plaatst zich geheel buiten het Katholiek pro gram, al kan men in het licht zijner eigen rede dan ook meenen slechts zijn plicht, le hebben gedaan. Dc heer van der Meer moet eens informeeren, hoe de godgeleerde denkt over zijn rationalisme, de moraal theoloog over zijn zede'eer, de Kath. staatsman over zijn partij-politieke opvattingen. Aan adressen willen wij hem gaarne helpen. Mijnheer de Redacteur, op één uitlating des heeren van der Meer moge ik nog het licht laten vallen, n.l. die, waarin hij zegt, te mee nen, dat hij in strijd handelt met zijn eed, als hij zich een plicht liet opdringen door de Kiesvereeniging, omdat de Wet bepaalt, dat tiij daarmede geen ruggespraak mag houden. In deze opvatting doet dc heer van der Meer zich allerminst ais een scherpzinnig jurist kennen! Een raadslid wordt door een kies vereeniging candidaat gesteld op grond van een program en er is in heel Nederland geen Sterveling, die in het aanvaarden van zulk een program ooit eenig ook maar het gering ste bezwaar heeft gezien legen het afleggen van den zuiveringseed. Wil men zich aan geen beeld geknield lagen. Daarna sprak Pater Joachim van de H.H. Harten, te Ginneken, de intronisatie-reüe uit. Een mooi oogenblik was het, toen, na de rede van P. Joachim, de besturen dei organisaties gezamenlijk de toewijding aan het H. Hart baden, terwijl de vaandels omhoog geheven werden Meisjes van school en patronaat vormden dan, on der leiding der Eerw. Zusters eenige groe pen, waarvan de heteekenis duidelijk en treffend was, om he' H. Harl-beeld. Verder zorgden het dames-zangkoor der Derde Orde en eenige violisten voor muzi kale afwisseling. Gemeenteraad. Het Zaterdag en Zondag gehouden referendum oneer de leden der Kier- vereeniging heeft tot resultaat, dat de R.-K. candiidaten in de vo'gende orde op de lijst zijn geplaatst: J. F. Kamphui,js, A. J. van Velsen (aftr.): .1, J. de Vries, P. F. Ranshuy- sen, mej. N. Karstens, H. v. d. Kleij, J. Witte brood, J. Klitsie, J. G. Beumer (aftr.); H. J. C. Dupon, W. Kuil, C. J. Schrauwers en Th. Binkhorst. DE DUINENKWESTIE TE NOORDWIJK. Geachte Redactie, Plaatsing van een hopelijk niet te lang ant woord aan den heer C. J. L. van der Meer zou ik zeer op prijs stellen. Natuurlijk zal ik 't voorbeeld van den heer van der Meer niet volgen voor zoover het betreft het gebruiken van termen en uit drukkingen, die in de beschaafde omgangstaal geen burgerrecht hebben. Met voldoening zij zeker geconstateerd, dat de heer v. d. M. eindelijk van de onjuistheid zijner inzichten in zake de duinenkwestie zelf overtuigd is geworden. De boetemantel ont siert den rouwmoedigen zondaar niet. Maar men vraagt zich toch met verwondering af, hoe een Katholiek wethouder er toe kan ko men in een vergadering van het Dag. Bestuur een besluit te helpen nemen, wanneer hij de noodige gegevens mist om de juistheid van dat besluit te kunnen controleeren en zelfs de gelegenheid niet heeft benut zich juiste infor maties te verschaffen. Noch dc Burgemeester, noch de Commissaris van Politie, noch de verlegen woord igpr van het dom ein bestuur wa ren onkundig van de ligging van hef terrein in kwestie. In het betoog van den heer v. d. M. schuilt echter wel een uil sprank, die geheel onjuist is. Men leest daar toch: „Naar mijn eerlijke mee ning wordt die onzedelijkheid echter zeer over dreven". Wij veronderstellen, dat bedoeld wordt, dat de toestanden erger worden voor gesteld, dan ze zijn. Vrage, hoe kan de heer van der Meer dat beoordeelen? Heeft hij het politioneele dossier, dat op deze zaak betrek king heeft, bestudeerd? Immers neen 1 Overdrij ven dan zijn geestelijke leidslieden? Overdre ven de missie-paters in Januari? Heeft hij zich tot de laatsten gewend? Maar, zegt de heer v. d. M.: „Ik doe mijn plicht, zooals ik die zelf zie en niet zooals mij die door andeiren wordt voorgehouden." Er zal wel geen enkel lezer zijn, die een der gelijke moraal zal willen aanvaarden. De heer v. d. M. heeft dus geen ander richtsnoer noo dig dan zijn eigen onfeilbaar verstand! I« er wel grootere zelfverblinding denkbaar? Het nadert evenwel de grenzen van het naïeve, als de heer v. d. M. verklaart, zich le hebben gesteld buiten het Kath. program. Immers hij zegt: „Dit program spreekt alleen over het bestrijden der onzedelijkheid. Daar aan wensch ik ernstig mede te werken, maar ik protesteer er tegen, dat de Voorzitter eener Kiesvereeniging buiten het program wil slui ten ieder, die de bestrijding niet voert op de wijze, die hij (de voorzitter)zelf het beste vindt"! Laat de heer v d. M. eens trachten te bewijzen, dat de voorzitter propaganda heeft gemaakt voor welke bestrijdingswijze ook. De voorzitter heeft slechts verdedigd de bestuursmotie, die adlhaesie betuigt aan wal gedaan is door de autoriteiten. De heer van der Meer schijnt echter wat vergeetachtig. Hij herinnert zich niet meer, dat hij in de open program hinden, men is daartoe in ziju recht, maar deele het de Kiesvereeniging mede, v a.w. men stelle zijn mandaat in handen zijner kiezers. Dat is de gewone, logische weg. De Kath. Kiesvereeniging le Noordwijk wil blijven handhaven, wat de Kath. partij haar voorschrijft te doen; zij zal de plichten blij ven vervullen, die het geestelijk en wereldlijk gezag haar opleggen. Wil men dat despotis me noemen, het zij zoo! Beter een despotisme, clat zich den dienaar van dat gezag verklaart, dan het despotisme der eigen, onafhankelijke mensehelijke rede, waardoor de mensch de rechte verhouding der dingen niet meer ziet. Met beleefden dank voor de plaatsing, ben ik gaarne, geachte Redactie, Uw dw. dr., H. G. DE BOER, Voorzitter R.-K. Kiesvereeniging te Noordwijk. Geachle Redactie! Verg uil mij s.v.p. het volgende te antwoor den: Vr. Bestaat er in Haarlem gelegenheid voor opleiding tot marconiste of telegra fiste? Hoe oud moet men daarvoor zijn? Antw. Wendt u om inlichtingen tot den heer K. J. Schön, Hasselaersplein 1. Vr. Wanneer en waar wordt het eerst een tentoonstelling gehouden van Sint Bernards- honden en hoe kan ik mijn hond daar het best naar toe krijgen? Antw. Wendt u om inlichtingen tot het secretariaat van de Nederlandsche Kennel- club, Westeinde 20, Amsterdam. Vr. Wat moet ik betalen in de Rijksin- komstenbelasting, verdedigingsbelasting 11 en gemeente-inkomstenbelasting voor het belas tingjaar 19221923? Mijn inkomen was 2400. Ik ben gehuwd en heb 8 kinderen beneden de 16 jaar. Ik ben woonachtig in de gemeente Velsen. Antw. 65.78. Vr. betreffende een notweg. Antw. Zonder koopacte en bijbehoorende stukkeu in te zien, is op uw vraag geen ant woord te geven. Misschien kunt u dengene, die u het huis verkocht, aanspreken voor schadeloosstelling. Of wanneer er bedrog in het spel is, kan misschien de koop worden ongedaan gemaakt. Wendt u tot een advo caat. Of, indien u onvermogend bent, tot het Bureau van Consultatie, dat eiken Vrijdag middag half twee zitting houdt in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat ie Haarlem. Hiervoor een briefje van onvermogen mede brengen. Dat briefje moet u aanvragen aan hel gemeentehuis. Vr. betreffende haaruitval. Antw. Wendt u tot een geneesheer. Ge neeskundige adviezen worden in deze rubriek niet gegeven. Vr. Welke route volgt de Stille Omgang in Amsterdam? Antw. Begijnhof, Kalverstraat, Dam, Nieu- wendijk, Raamskooi, Prins Hendrikkade, Nieuwe brug, Nieuwebrugsteeg, Warmoes- straat, Nes, Langebrugsteeg, Lange brug, Rokin om de Nieuwe Zijdskapel heen, Begijn hof. AAN DEN JONGEN PROPAGANDIST! U valt in uw sluikje van gisteren over de door mij bij herhaling gebruikte benaming „Waterdrinkers." Laat Ik u zeggen, dat daarin voor een Ge heelonthouder niets krerikends in gelegen kan zijn: deze drinlkt immers WATER? De benaming is ten slotte niets anders als een bloote vertaling van de Fransehe uitdruk king voor geheelonthouders „les buveurs d'cau." Eu nu in het algemeen 1 Ik zal er nooit aanstoot aan nemen, wan neer iemand afschaffer of geheelonthouder is of ook niet, wanneer hij zijn beginsel propa geert. Zelfs bij den strijd tegen het MISbruik wil ik gaarne naast hem plaats nemen. Maar, wanneer in Organen der hier gevestigde Dranlkbestrijdende Vereenigingen herhaalde lijk aanvallen voorkomen SPECIAAL tegen ONZE Zaak, dan kan de jonge Propagandist toch wel begrijpen, dat ik van mij af zal slaan. En om dat te doen beschik ik, zooats hij zal gezien hebben, over materiaal genoeg. Wordt zijn heele beweging daardoor ge troffen, dan moet hij mij dat niet wijten, doch den Geestverwanten, die steeds tegen onze Zaak futmineeren. Voor mijn Zaak blijf ik natuurlijk werken, dat zal Propagandist moeten billijken, doch laten zij na persoonlijk te zijn, dan zal ook ik zwijgen, zoo niet. dan kregen ze „VAN DIK HOUT ZAAGT MEN PLANKEN." Dankend, P. J. M. VAN TETEBING. Haarlem, 13 Maiart 1923. DE COMMUNIST COLLY. In een gehouden spoedvergadering van het bestuur der Amsterdamsche afdeeling van de Communistische Partij is, naar de Tribune meldt, beslaten N. J. Colly onmiddellijk uit de partij te royeeren op grond van terroristische handelingen en van zijn weigering om hier mede op te houden. DE WET OP DE PERSONEELE BELASTING Indiening van een ontwerp tot wijziging. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet op de Personeele Belasting 1896. Blijkens de Memorie van Toelichting zijn de voorgestelde wijzigingen van eenvoudigen ard. Zoo wordt bepaald, dat ateliers van beeldende kunstenaars van personeele belas ting zullen zijn vrijgesteld, zoo ook koffiehui zen, casino's, e.d. in badplaatsen, lust- en ont spanningsoorden, die alleen gedurende het seizoen in exploitatie zijn. Een en andermaal komt het voor, dat bezit ters van verzamelingen van kunstvoorwerpen zich bereid verklaren deze voor het publiek ter bezichtiging te stellen, onder voorwaarden, dot zij deswege worden vr.jgesteld van perso neele belasting. Voor zoover de kunstvoor werpen niet zijn geplaatst op galerijen en in bijzondere vertrekken, vormt echter art. 17 e, der wet op de personeele belasting, in ver band met art. 573 B.W. een beletsel om de verlangde vrijstelling toe te staan. De Minis- 'ler van Financiën acht het gewenscht door de thans voorgestelde wetswijziging dat belet sel weg te nemen. Een andere wijziging beoogt een einde te maken aan de wetsontduiking, dat men om belastingverlaging te erlangen een motorrijtuig voor de leus inbrengt in een expresselijk opge richte vereeniging of vennootschap, tot het verhuren ervan. Voorts werden in eenigie andere artikelen nog wijzigingen aangebracht, die beoogen de redactie te verbeteren en daarmede de eigen lijke bedoeling meer volledig tot haar recht te doen komen. Zoo voorziet de tegenwoordige redactie van art. 51 bis niet in het geval, dat de aangever van een motorrijtuig of van een pleziervaartuig met afwijking «jun zijn aan gifte wordt aangeslagen ter JRVdat h'.i dat motorrijtuig of pleiziarvaarfuigneeft opgege ven als behoorende tot een andere categorie dan die, waartoe het behoort. Door de thans voorgestelde redactie wordt in deze leemte voorzien. DE MODE VAN DEN DAG, M. andblad voor de Katholi.ke vrouw. Uiig. van de N.V. De Spaarnestad, Nassaulaan A9, Haarlem. Dit maandblad voorziet in een lang ge voelde behoefte. Met deze bewering wordt al lerminst een gemeenplaats of afgesleten ge zegde uitgedrukt Het geldt hier een andere mode voor de Katholieke vrouw te scheppen, dan de gewone, wanneer deze laatste voor onze Katholieke vrouwen ongeschikt zou zijn. De kleeding der vrouwen toch neemt onder onze stoffelijke belangen zulk een voorname plaats in, dat beschaafde vrouwen er de hoogste eischen aan meenen te moeten stel len, de moreele eischen vooral niet te ver geten. Aan deze eischen te voldoen, ziedaar het geen „De Mode van den Dag" beoogt en waarnaar zij met alle kracht streeft De uilgeefster en de Redactie zijn van het standpunt uitgegaan, dat onze Roomsche vrouwen een modeblad verlangen waarin zij keus van modellen vinden, die zij niet eerst volgens haar Roomsche opvattingen van pas sende en voegzame kleeding behoeven te vèranderen, omdat zij producten zijn van een half of heel heidensche mode, maar die ze voor zich zelf en voor hun kinderen „ebrui- ken kunnen zooals ze daar zijn afgebeeld. Dat beiden daarin ten volle zijn geslaagd, daarvan is het eerst verschenen nummer, dat er in één woord in alle opzichten „prachtig" uitziet, het bewijs. Bovendien zullen alle onderdeden van het vrouwelijk toilet: tailleurcosluum, japonnen, blouses, rokken voor vrouwen van eiken leeftijd en voor kinderen, een plaats in deze uitgaaf vinden; ook lingerie-artikelen, hoeden en handwerken. Wie zich op de t.Mode van den Dag" abon neert, ontvangt bij elke aflevering gratis een geknipt patroon, terwijl patronen op maat van alle in het blad voorkomende modellen, tegen matigen prijs bij de redactie verkrijg baar worden gesteld. De eerste aflevering, die naar vorm en in houd uiterst degelijk en elegant is, verscheen in een fraai gekleurden omslag, zulks zal ook het geval zijn met de volgde afleveringen. De „Mode van den Dag" is kerkelijk goed gekeurd. Proefnummers worden op aanvrage koste loos gezonden. DE ZOMERTIJD. Haarlem, 14-3-1923. Geachte heer Redacteur. Met verwondering heb ilk kennis genomen (en met mij misschien velen) van het schrij ven eens tegenstanders van den zomertijd in uw blad van 13 dezer. Immers, hoovelen zijn er niet, die des avonds na volbrachte dagtaak, soms im een muffe omgeving doorgebracht zich wat gaan op- frisschen op de heerlijke buitenwegen. En zouden het in vergelijking met dit aan tal, niet weinigen zijn, die, vóór zij den dag voor don boeg hebben, dus des morgens, een wandelingetje maiken? Wanneer ziet men meer menschen, des morgens onF 5 uur of des avonds om 8 5 9 uur? En in dit verband is het toch wet! heel vreemd, als die enkeling des morgens lot het „edele" en die massa des avonds tot hel „minder edele" deel van het volk behoort. Er is geloof ik veel fantasie voor noodig om dit als juistheid tt kunnen erkennen. U geachte Redacteur danlkend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, WIELERBAAN TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is opgericht de N. V. „Het Rotterdamsch Sportpark", hetgeen tot doel heeft tot de exploitatie te komen van een wielerbaan te Rotterdam. HET SCHAAKTOURNOOI TE KARLSBAD. Naar men verwacht, zullen aan het van 27 April tot 27 Mei te houden internatio naal schaaktournooi te Karlsbad waar schijnlijk ook de bekende meesiers meespe len zooals: Yates, Wolf, Whitaker. Aljechin, Aurbach, E. Bogoljubof, Bernstein, Duscho- timirsky, Reti, Rubinstein, Tarrasch, Tar- takower, Thomas en Treybal. WERELDKAMPIOENSCHAP BILJARTEN VOOR PROF. Maandagavond werd fe New-York de eerste partij van 500 caramboles tusschen Hoppe en Jake Sohaefer gespeeld. Schaefer won deze partij glansrijk en maakte haar in 12 beurten met een gemidelde van 41.67, Hoppe zich met 223 punten achterlatende. DE HOOGEERW. PATER JOS. HOOGERS. Door de Congregatie der Propaganda Fide is tot Apostolisch prefect van de onlangs opgerichte prefectuur van Ta-T'ung-fu (China) benoemd de Hoogeerw. pater Jos. Hoogers, uit Horst (Limb.) HET WERKLOOZE RAADSLID. De rechtbank te Rotterdam, veroordeelde Dinsdag den 33-jarigen arbeider J. N. Krijgsman soc.-dem. raadslid te Capelle a. d, IJsel, die, hoewel hij werk gevonden had, tCch bleef trekken uit de werkloozen- kas van den Alg. Ned. Metaalbew. Bond, tot 6 maanden gevangenisstraf, voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd. i HET GOUDEN KALF. Woensdag is voor de rechtbank te Rot terdam behandeld het appèl van den amb tenaar van het O M. bij het kantongerecht tegen het vonnis, waarbij J, L. Soudijn hoofdagent van de Hollandsche Crediet- Bank, wegens overtreding der Loferijwet het ten verkoop in voorraad hebben van premie-anndeelen in „Het Gouden Kal F' op 6 Februari 1.1. van rechtsvervolging was ontslagen. Hel O. M. bij de rechtbank eiseh- fe vernietiging van het vonnis en schuldig verklaring van bekl. aan het verschaffen van gelegenheid tot deelneming aan een ongeoorloofde loterij. Daarvoor vorderde spr. een geldboete van f 100, subsidiair 14 dogen hechtenis, met last tot vernietiging der in beslag genomen aandeden. SUBSIDIE AAN JEUGDIGE SCHILDERS. De commissie voor de koninklijke subsi dies aan jeugdige kunstschilders heeft dit jaar een subsidie toegekend aan de heeren F. Bakker en J Eriks, te Amsterdam en A. Glansdorf «n G. P- H. Schuitema t« Rotterdam. HAARLEM—NEA CORINTHIANS. De Ned. Corinthians zullen tegen hft vol ledige Haarlem als volgt uitkomen: Mac Neil. Swartouw Campioni Jr. Campionl Sr., De Peus. v. Thiel, v. Everdingen, Roomberg, De Kessler, Baer v. Slangenburg, Snouck, Hourgonj» NED CORINTHIANS—ENG. CORIN THIANS. Te Rotterdam zal waarschijnlijk 10 April a.s. op het terrein van Sparta een wed strijd worden gespeeld tusschen de Ned. Corinthians en de Engelsche Corinthis"* NOORDEL. TWEEDE KLASSE. Het programma voor deze klasse is al» volgl: vastgesteld: 13 Maart TavenU„Zaterdagmiddag." 13 Maart „Jozef Blankenaar"Gezellig Samenzijn. 20 Maart „Jozef Blatikenaar"Tavenu. 21 Maart D O. S.„Zaterdagmiddag." 22 Maart Gezellig Samenzijn—Haarlemsche Damclub. 26 Maart Haarlemsche DamclubJozef Blankeraar. 28 Maart D. O. S.Tavenu 29 Maart Gezellig SamenzijnZaterdag middag 3 April TavenuHaarlemsche Damclub. 3 April Jozef BlankenaarZaterdagmid dag. 4 April D. O. S.Gezellig Samenzijn. 9 April Haarlemsche DamclubZaterdag* middag. TELEFOON NOS. 1426, 2741 EN 174S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2