DE SfflT-IUKTUIlE Donderdag 15 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14337 Van hel Vaticaan. V. fi DST NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD EEN PRAATJE OVER DE ACHTSTE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Te economische toestand. Een Jaarbeurs een graadmeter? Wie zee houdt, wint de reis. Buitenlandsche deelname noodzakelijk. Verkiezing Gemeenteraad. De Bloembollen. VAN DEZ£ WE IK BEVAT 54 FOTO'S ZIE VOORAL: HB.C.-LEONDAS (8 FOTO'S) E.M.M.-P V.C. (5 B -K. Kiesvereen Haarlem Het BES1UJR herinnert aan de zeer belangrijke Ledenvergadering der R-K. K ESVE EENiGING op VRIJDAGAVOND 16 MAART, 's avonds 8 uur, in het gebo >w „Sint Bavo" Smedestraat Haarlem Gpaote opkomst is dringend gewenscht STEMMING ov r de cROSL 1ST van candiuaten voor den Gemeenteraad Spreker: de HoogEdeigestr. Heer Mr. J B. BÜMANS STADSNIEUWS. AGENDA 16 MAART WEEK- AB0NN. 12 >4 ct. LOSSE NUIWJ1. 15 ct DE HAARKNIPPERIJ IN DEN AUTO. Instituut voor Muziek. 800 K.G. oud ijzer ontvreemd. Aanrijding. Ver duistering. De klok van P. en C. VAN ONZE RECHTBANK. ANOS DEN _WEG. Bachconcert. DE VERGADERING DER R.-K. KIBSVEREENIGING. Het conflict in de Meubelindustrie. De Gemeenteraadsverkiezingen. Een afscheid. Gevonden voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. 'f k'rr i1, De Brievenbus van ons Postkantoor ^HOERUr^ J. J. VVEÖER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat II) Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LAATSTE NIEUWS. De Uitvoerrechten in het bezette gebied. O® abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: "er Kwartaal f 3.25 per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekl als ingezonden mededeeling. op dl te Pagina 75 ct-, op andere redaO tiepagina's 60 ct per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 regell 60 cent pei plaatsing; elke regsl meer 15 cent. bij vooruitbetaling Het openen van een Jaarbeurs is altijd een aanleiding om een beschouwing te houden over den economischen toestand van het he den en lokt steeds tot bespiegelingen, of, zoo men liever wil, speculaties op de naaste toe komst. Nu we echter ook in Nederland eenige ondervinding met jaarbeurzen en derzelver economsiche peiltrekkingen hebben opge daan, beginnen we tegenover beide wat cri- tischer te staan overeenkomstig onzen nuch- teren landaard en aangeboren handelsgeest, die altijd waar voor z'n geld eischt en zich van „stroppen" zoo spoedig mogelijk ont doet. Dat afmeten van den economischen toe stand naar het al of niet welslagen van een jaarbeursweek schijnt weinig succes te heb ben en veel overeen te komen met de voor spellingen Van den Enkhuizer almanak, die in Januari al reeds wist te zeggen, welk weer wij in Augustus zouden hebben. Zoo kwam de verwachting van de najaarsbeurs in 1921 geheel falikant uit. Het was toen een drukke markt met willige zaken en velen zagen daarin het rijzen van een hoopgevende ster aan den donkeren economischen hemel: de nacht was voorbij en de dag brak aan! Wan neer we nu nog even aan den herfst van 1921 terugdenken en zien, dat de malaise toen eerst pas goed is begonnen, zouden we geneigd zijn de jaarbeurs-thermometer stuk te slaan als een ondeugdelijk werktuig. Toch zou dit zeer onbillijk zijn; want de fout ligt niet aan den meter, maar aan dengene, die hem hanteert. Evenals de weerkundigen ons zeggen, dat voor het voorspellen van het weder, de barometer enkel niet voldoende is; dat de aanwijzingen van den luchtdruk in verband moeten worden gebracht met den warmtegraad, met de beweging van den wind enz.; evenzoo moeten wij van een jaarbeurs niet trachten af te lezen, of de economische toestand goed of slecht, de verwachtingen gunstig of ongunstig zijn. De willigheid van de Utrechstche beurs van 1921 zal vermoe delijk voornamelijk veroorzaakt zijn doordat dc binnenlandsche handel de resteerende voorraden die steeds nog maar grooter waren dan iemand vermoedde' - wilde spuien. Dat geschiedde grootendeels niet uit vrijen wil noch met de verwachting, dat de komende tijd ruimte vroeg voor nieuwe za ken, nieuwe producten, maar meerendeels gedwongen uit geld- cn credietgebrek. Wanneer wij dan ook bij de jaarbeurs van 1922 een zóó groote inzinking zagen, dat het Jaarbeursbestuur zich genoopt zag een enquête onder zijn vrienden uit te schrij ven over de vraag; „zullen wij blijven leven of vrijwillig den dood kiezen", dan volgde daaruit wel, dat de spèculaties van 1921 op zeer onjuiste gegevens gegrond waren. En thans? Over dc 8sfe Utrechtsche Beurs, die j.l. Dinsdag geopend is, wordt al weer gunstig gesproken. Het aantal deelnemers is ver over de zeven honderd; er zijn ver schillende groote, nieuwe deelnemers; er zijn aanmerkelijk meer buitenlanders. Wij hebben de Beurs den dag na de opening bezocht; 't was er vrij druk en er heerschte een opge wekte stemming. Dus de 8ste Jaarbeurs zal dar eindelijk de overwinning van het licht op de duisternis beginnen? Laten wij voorzich tig zijn met speculaties. De Beurs kan niet anders dan de werkelijkheid weerspiege len, tenzij dan, dat ze dwaalt op vjlsche ge ruchten. Maar die zijn bij een jaarbeurs uit gesloten. En dan kan men allerwege een .vasteren tendenz waarnemen. Een opmerk zaam toeschouwer van onzen handel zal al reeds lang bemerkt hebben, dat de leidende financiëële kringen ondanks de gebeurtenis sen in Centraal-Europa, 'n vertrouwenwekken de kalmte aan den dag leggen. De geheele Roerbezetting is op de Amsterdamsche Beurs van weinig invloed geweest. In Amerika gaat het zakenleven weer bijna zijn ouden gang; in Engeland neemt de werkloosheid gestadig af en leidende persoonlijkheden voorspellen voortdurend het naderen van een betere toekomst. De algemeenc indruk heerscht, thans niet zonder goeden grond, dat wij over het toppunt van de crisis heen zijn. Deze zal natuurlijk nog lang nawerken; het herstel van een zware ziekte gaat nu eenmaal meestal zoo spoedig niet. Voor ons land speciaal werken de troebelen in Cen traal Europa nog lang na. Anderzijds gevoe len wij misschien als geen ander zoo spoedig en zoo intens de opluchting van het verdwij nen der Duitsche concurrentie. Geen land kon zoo gemakkelijk als het onze met de producten onzer oostersche naburen worden overstroomd. Maar daaraan is nu een einde gekomen. De menschen, die men op de jaar beurs spreekt, raken er niet over uitgepraat. Ons leven zal er niet goedkooper op wor den; daar rekene de argelooze consument maar vast op! Doch veel minderwaardigs zal ook van de markt verdwijnen. De Duit sche concurrentie schijnt doodelijker voor onzen handel en industrie geweest te zijn, dan wel openbaar is geworden. Men heeft hier beneden iederen prijs verkocht, om toch maar te kunnen blijven concurreeren. Doch het wès onmogelijk. Het publiek heeft zich ter wille der goedkoopte na den zeer duren tijd veel Duitsch maaksel van min derwaardig allooi in de hand laten stoppen. Zoodra den Duitschen mededinger is uitge schakeld zullen dus natuurlijk verschillende artikelen in prijs gaan stijgen, ten eerste, omdat de Nederlandsche prr ducent ook weer eens iets verdienen wil, ten tweede, omdat men niet wil doorgaan met het leve ren van minder deugdzame waren, welke van over dc grenzen in de tijden van gedwongen hoogconjunctuur en masse heeft vervaar digd. Zoo is het te verklaren, dat velen bij deze jaarbeurs van een keerpunt in den economi schen toestand spreken en gunstige verwach tingen hebben. Dit prijsenswaardig optimisme is vooral bij het jaarbeursbestuur aangetroffen, dat den vorigen zomer ondanks de zwartste voor uitzichten propaganda voor de t^ste Jaar beurs begon te maken onder het devies „wie zee houdt, wint de reis." Het zag er einde December 1922 vrij hopeloos uit; nergens lust tot deelname! Maar de eerste twee maanden van 1923 kwam de gang er in en het vaste Beursgebouw is weer bezet. Het meest verheugende voor ons is de toename van buitenlandsche deelnemers. Voor ons hangt daarvan de toekomst van het Neder- landsche Jaarbeursinstituut af. Want toen wij bij ons bezoek onze oogen en ooren de kost gaven trof het ons, dat dc zaken, die wer den gedaan, niet specifiek voor een jaar beurs geneigd waren. Men ziet er zaken doen met Nederlandsche producten, die evengoed door een handelsreiziger tot stand zouden komen; wij vermoeden zelfs, dat velen een order, die anders aan een reiziger gegeven zou zijn, meenemen voor de jaarbeurs. Laat het zijn, dat er op de Utrechtsche Beurs wat nieuwe klanten worden gemaakt, dat som mige zaken er wat sneller tot stand komen. Kan een Jaarbeurs daar op den duur van leven? We gelooven het niet. Nederland vooral, dat een land van handel meer dan van industrie is, heeft buitenlandsche deelnemers noodig; die moeten de Beurs overtroeven, minstens tegen de binnenland sche inzenders opwegen. Dat is het bloed van een Nederlandsche jaarbeurs en het be stuur zorge er voor, dat deze levenssappen rijkelijk worden aangevoerd; anders zijn wij bang, dat het Utrechtsche instituut op den duur aan bloedarmoede zal sterven. De reeds stevig begonnen propaganda in het buitenlanJ dus met den moed dér wanhoop zouden wij bijna zeggen voortgezet! Buitenlandsche deelnemers zullen ook bui tenlandsche koopers trekken; buitenlandsche deelnemers zullen onze Nederlandsche in- dustrieelen tot grooter activiteit prikkelen en onze Nederlandsche producten ook meer in het buitenland bekend m^fcen. Laten onze nauwe grenzen ons toch steeds blijven her inneren, wat onze voorouders zoo goed be grepen. dat wij een internationaal volk moe ten zijn, om een welvarend nationaal be staan te kunnen blijven voeren! Een volgenden keer iets over de inzen dingen. DE GOUDEN ROOS. Men bericht ons uit Rome: Zondag, vierde van den Vasten, of Laetare, wijdde de H. Vader de gouden roos, welke een bizonder afgezant van Z. H. den Paus aan de koningin van Spanje zal brengen. De plech tigheid geschiedde in de particuliere -kapel van den Paus, waar de H. Vader op de ge wone wijze de roos zegende en balsemde. Daarna las de H. Vader de H. Mis, terwijl de gewijde róos op het altaar stond. De wijding van de gouden roos is een plech tigheid, die op z'n minst tot de vijftiende eeu\V teruggaat. Alsdan celebreerde de Paus steeds de H. Mis in de Basiliek van het H. Kruis van Jerusalem en wijdde de roos. Ge durende de H. Mis hield de Paus de roos in de hand en na het Evangelie hield de Paus een predicatie, waarvoor de roos, haar vorm, kleur en reuik de stof leverden. Sedert eeu wen ook geschiedt de-ze plechtigheid op Zon dag van Laetare of vierde van den Vasten. De gouden roos werd geschonken aan edelen, vorsten en vorstinnen en ook dikwijls aan steden. De laatste gouden roos werd gewijd door Leo XIII in 1893 en geschonken aan de koningin van België. De Pausen Pius X en Benedictus XV ver- nichtten deze plechtigheid niet. Voor de gou den rooi wordt gebruikt 1500 gram goud, 18 karaats en bestaat uit een vaas, waaruit een enkele roos op een enkele stengel te voorschijn komt. In de laatste eeuwen wordt ze alleen geschonken aan katholieke vorstin nen als teeiken van bizondere welwillendheid van den H. Vader. nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 i. ur. Zaterdags alleen van 912 uui ft. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle /werkdagen des r.rn. van half tl tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen .Mie j werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blgc- ken", Groote \larkt. Tentoonstelling „de Woning". De Burgemeester van Haarlem hrengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 10 April a s. zal plaats hebben de candidaatsielling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormiddngs j 9 uur, tot des na-middags 4 uur, bij den voor zitter van het Hoofdstembiireau in eiken kieskring, ter secretarie der gemeente worden ingeleverd, lijsten van can-dida-ten, als bedoeld in art. 35 der Kieswet. Op dezelfde lijsl mogen ten hoogste tfi kan didaten worden geplaatst. Iedere lijst moet on derteekend zijn door ten minste25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezer zijn voor den gemeenteraad binnen den kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderleekenen. Op verschillende velden in den omtrek staan de crocussen thans in bloei. Ook de andere vroegere bloembollen beginnen zich flink te ontwikkelen Alle zijn van 't dek- riet ontbloot. Wanneer hef weder een beetje meewerkt, verwacht men met de Paaschda- gen „de bolledagen". R K.A.V.-DE MEER (4 AJAX-H.V.V. (7 HAARLEM-SPART A (6 H.B.S.-R.C.H. (6 Sociëteit „St. Bavo" R.-K. h'iesvereeniging 8 uur Haar], Gemengd Koor 8 uur Moedcruurtje 8 uur Rederijkers S uur Gecombineerde besturen Kleer makers 8 uur R.-K. Bevoïkingsbureau. Hanzegebcw Dag. Bestuur Hanze half 9 V 'kclub 8 uur. ft. K. Lei en uilleenbibliotheek Jans- straat 4. Eiken dag geopend van 10 1214, va 3 en van 710 uui, behalve des Ma; sochtends en op Zon- en Feesldage. Uitleen van eken van half 39 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgeno men Zaterdag. Zon- en Feestdagen toeganke lijk ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- Omtrent het geheimzinnige geval van de hnarkmpperij in den auto hebben wij bij den commissaris van politie geïnformeerd naar zijn meening over dit geheimzinnige geval. Met name hebben wij gevraagd of hij dacht aan een door het meisje verzonnen verhaal. Wij kunnen mededeelen, dat de po litie van meening is, dat het meisje M. v. L. onwaarheid heeft gesproken. De politie grondt deze overtuiging op de volgende mo tieven: Zoowel in de richting dat het ver haal juist, als 'in de richting dat het ver haal verzonnen zou zijn, is door de politie onderzoek gedaan. In de eerste richting (dat de ontvoering inderdaad zou hebben plaats gehad) is niets gevonden. Van Haarlem tot Leiden is men alle autogarages af geweest, alle fietsenhan delaars, alle henzinr-depots, voorts alle ca- fé's, herbergen en andere plaatsen waar een auto maar aan kan leggen, doch niet het minste spoor is ontdekt. Op zijwegen heeft -de politie gezocht, doch niets gevonden. Veldwachters, die den bewusten Maandag avond gesurveilleerd hebben, hebben geen auto zonder licht zien rijden. Voorts zijn op het oogenblik, dat de ont voering zou hebben plaats gegrepen, op den Kleinen Houtweg verschillende personen ge weest, n.l. een wisselwachter nabij de Baan, een paar meisjes nabij de R. K. Huishoud school, en een heer, die daar teri plaatse wandelde met een hondje, doch niemand heeft iets van de ontvoering gezien. Daarbij komt nog de getuige, die beweert, M. v. L. om tien minuten voor 7 op den Wagenweg tiaibij de Schouwljeslann te hebben zien loopen, zo'odat hef onderzoek in de andere richting, (een mogelijk valsChe aangifte) wel eenig resultaat heeft gehad. Dit alles samen voegend, is de politie tot de stellige over tuiging gekomen, zooals de commissaris van politie ons mededeelde dat M. v. L. onwaarheid gesproken heeft. Aannemerfdc, dat het verhaal verzonnen is, blijft over de vraag, welke beweegreden Marie v. L. gehad heeft, heur haar af te knippen. Het is natuurlek mogelijk, dat ver halen omtrent het afknipnen der haren van meisjes in Duifschiand. waarover men het in den familiekring hiiikbaar wel eens gehad heeft, invloed cp haar uitgeoefend hebben. Doch zelfs aannemende, dat Marie onwaar heid zou gesproken hebben, blijven er nog verscheidene duistere punten over. O.m. deze vraag, hoe het mogelijk is, dat Marie, die aan den uitersten oostkant der stad woont, in 10 minuten li'd1- naar den Wa genweg nabij de Srhouwt jeslaan is kunnen komen. Daar toch is zij 10 minuten voor 7, volgens verklaring van een getuige, gezien, lerwiil zij 10 minuten over half 7 van huis is gegaan. Mogeliik zou ze onderweg on de Ceintuurbaan geslnnt kunnen zijn. Volgens proefneming, door de politie genomen, is dit mogeliik. Een andere kwestie is nog deze: Marie is nid li-nksch; het haar is eehler afgeknipt vi" f de linkerziide. 1'tusschen zal hel wel hel gemakke- h":' st zb'n zich nu maar aan de (overtuiging der politie fe houden. Dat is ook het incest eerusfstnllend voor de bewoners van Haarlem Wit beloven dat. indien zich nieuwe gezichtspunten in de zaak voor doen-, wij onze lezers daarvan op de hoogte zullen houden. Ter voorkoming van misverstand deelt men ons mede, dat heHlnsiituol voor Muziek, di rectrice wijlen Mevr. VV. de Veerde Lange, alhier, met 1 Maart j I. heeft opgehouden te bestaan. Door de Haarlemsche recherche zijn Ie Schoten aangehouden de 30-jarige S. S. en de 28-jarige J. H., beiden kooplieden en wonende te Haarlem, vedaeht van diefstal van 800 K.G. oud ijzer van het terrein der gemeente- reiniging te Schoten, Maandagavond gepleegd. Beiden hebben bekend. Het ontvreemde is te Haarlem verkocht. Per handkar was het ijzer daarheen vervoerd. Bij een opkooper hier ter stede is 500 K. G. in beslag genomen. De 14-jarige B. W., die oen handwagen duwde, reed gistermiddag halt' 4 op den Kam- peisingel tegen een stilstaand voertuig, waar door de handwagen dwars over den weg kwam te staan, juist toen een auto naderde. Deze reed den jongen over een hiel. Hij werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht en is later per rijtuig naar huis gebracht- De Haarlemsche recherche heeft te Amster- dam aangehouden den 27-jarigen kantoorbe diende A. Th. J. TIi., wonende te Amsterdam, die ten nadeeie van zijn patroon, den boter- handelaarA. W., te HaaTlem, 4 weken lang bedragen in geld. hij klanten geïnd, verduis terd heeft en eveneens 10 K.G. margarine, welke hij verkocht heeft. Wie zich dezer dagen door de. Groote Hout straat begaven, 'zullen wellicht bij de firma Peek en Cioppenburg een stellage onder de klok hebben opgemerkt. Ons wordt medege deeld dat de klok een groote verahdéring heeft ondergaan. De sprekende kleur, waarin de klok geschilderd is, valt al aanstonds op. De klok wordt nu 's avonds helder verlicht; het licht wordt door een toestel automatisch tegen dat 't donker wordt ingeschakeld en om 11 uur weer automatisch uitgeschakeld. De mo-ederkiok, welke in den winkel hangl, regelt electrisch de klok buiten, welke in 't vervolg den juisten spoortijd zal aangeven. Deze verbetering zal een groot gerief blij ken te zijn en is zoowel een mooie reclame voor de firma P en C. als voor de uitvoerders Gt-brs. Bosse. (Zitting van heden.) Verduistering. De rechtbank behandelde heden eenige zaken met gesloten deuren, waarna terecht stond de loopknecht J. A. S., in dienst hij den bleeker W. .1. T. alhier; de knecht had voor zijn patroon een bedrag van f 75 ge ïnd, maar niet afgedragen. Hij had dit geld ten eigen bate aangewend. Beki. Is in 1917 veroordeeld tot 3 maanden gev. straf en in 1919 tot 3 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Thans luidde de eisch 5 maanden. Mr. Deenik zeide tot beklaagdes verdedï ging, dal deze getoond had, nogal vatbaar te zijn voor voorwaardelijke veroordeeling eu beval dezê aan, met een langdurigen proef tijd. Onverbeterlijk. toont zich de 24-jarige handelaar A. P., die zich in de Zaanstreek aan verschillende dief stallen, oplichtingen en.z. heef! schuldig ge maakt. B-ekl. is al verschillende malen ver oordeeld, in zijn jonge jaren, reeds tot tucht huisstraf. Het O. M. had een vierlal feiten ten laste gelegd, diefstallen te Wormerveer en oplich ting te TJmuiden en Zaandam Dit was een greep uit de serie misdrijven grooter en klei ner, in den laatsten tijd. De eiseh luidde thans 1 jaar en 6 maanden gev straf, reet aftrek, van voorarrest. De verdediger rele- reerdo zich aan het oordeel der rechtbank. Moordaanslag. Donderdag werd in besloten zitting der Haarlemsche rechthank behandeld dc zaak van den kaasmakerskticchl V uit Wormer, aan wien overtreding van art. 289 en 45 en Hoe de verbeelding den mensch parten kon spelen. Langzaam week al hel gevoel uit m'n han den. die iets glibberigs zwar' vasthielden. Een schemerachtig waas verscheen voor m'n oogen. 't Werd langzaam aan donkerder, al don kerder.'f ging over in diepe duisternis. Angstig stil werd het. Heel zachtjes begon ilk weg te glijden met zacht zoemend geluid in een -koolzwarte diepte. Langs den steil hellenden weg lichtten don kergrijze schaduwen. Al vlugger, al sneller ging het. 't Ging in vliegende vaart 'I Gezoem ging over in gesuis, hetsch ge fluit en geraas. De schaduwen werden geesten, die als krankzinnigen voorbijdanslen. Gilend en fluitend, steeds harder, steeds doller ging hei.tol.... opeens.een schok I 'k Was weer men-sch. "k Keek in de kalme, geruststellende oogen van den tandarts 248 W. v. S. ten opzichte van een collega was ten laste gelegd. De eisch was 3 jaar gev.straf. De Rechtbank veroordeelde M. lol 1 jaar en 6 maanden gev.straf met aftrek van pre ventieve hechtenis. Uitspraken van l:5 Maart. P B. te Haarlem, thans ged. H. v. Bew. Ie Haarlem, overtreding art.' 251 bis W. v. S., I jaar gev. straf met aftr. prev. hechtenis. P. M. v. S., los werkman te Haarlem, ged.. diefstal. 8 maanden gev straf met aftr. prev. hechtenis. W. G. bootwerker, zwervende, thans ged., diefstal. 4 maanden gev. straf met aftrek pre ventieve hechtenis. N. M., kaasmaker, te Beemster, thans ged., H. v. Bew. Haarlem, overtreding art. 289 en 45 en ^48 bis W v S.. I jaar en (j maanden gev straf niet aftrek van 'preventieve heen- 1 lenis. C. M. W. K.. bakker Ie Nijmegen, thans ged. ui: anderen hoofde Strafgev. Utrecht, oplich ting. 6 maanden gev. straf. W. M., caféhouder, te Westzaan, appél overtreding drankwet, vonnis Kantonrechter Zaandam bevestigd. J. L.. aannemer te Wemeldinge. appèl over treding invaliditeitswet; ambt O. M. bij de Kantongerechten in hetarrondiseuicnt Haar lem en beklaagde-appellant niet ontvanke'ijk verklaard in het ingestelde honger beroep. A. v. D., grondwerker te Scholen. appèl overtreding visseherijwet, vonnis Kantonrech ter Haarlem bevestigd. Woensdag 21 Maart, drs avonds 8 uur. geeft in het gemeentelijk concertgebouw het Amsterdams'-li Concerlgebouworkcsf een buitengewoon concert voor de Haarlemsche Bachvereeniging. Voor dit concert kunnen ook niet-Ieden der vereeniging toegangskaar ten verkrijgen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Wij vestigen nngmaal$ de aandacht op de be'angrij'.e vergadering der R. K. Kiesvoree- niging, die morgenavond, Vrijdag. 18 Maart, zal worden gehouden.Daar zal de defini tieve' candidaterüist voor den gemeenteraad worden vastgesteld. Zooveel moqeirk komen daar alle leden der Kiesvereenigiing. Het bestuur za) er rekening mede houden dat velen waarsohimlijk zul'en willen deelne men aan den Stillen Omvang op Zaterdag avond en daarom de stemming over de Can dida ten lijst in den aanvang der vergadering aan de orde stellen, zoodat het bijwonen, al thans van een deel der vergadering, ook voor deze leden geen bezwaar behoeft te zijn. daar zij kunnen vertrekken, nadat zij over de groslijst hebben gestemd. De slaking in de meubelindustrie duurt nog onveranderd voort. Hier en daar breid't zij zich nog met een enkele uil, doch overigens is de toestand station na ir. De candidalen van den Vrijheidsbond voor de gemeenteraadsverkiezing Zijn: 1. Vincent Loösjés, 2. mevr. Wi'lekes Macdonald, 3 Dx, P. Arian, 4. Mej. M. Berdenis van Reriêkom. 5. J. W. van Santé Jr., 6. F Meijer. 7. P. v. Voorst Vader, 8. J. D M. Bardet, 9. Mr. M. W. Scheltema, 10. Mevr. Van Dam, lt. W. Kloeke. Maandag nam onze oud-stadgenoot, de lieer H. P. Q. v. Emmerik, op verzoek om ge zondheidsredenen eervol ontslagen stations chef Ie Hilversum na ruim 40 jaar dienst officieel afscheid. De heer Cantoor, inspec teur, sprak den heer Van Emme rik in de tsle klasse wachtkamer van het Hilversumsrhe station toe en dankte hem voor at hetgeen hij in zijn 40-jarigen dienst tijd heeft gedaan voor de spoorwegmaat schappij. Nog verschillende anderen spraken w.o. de heer J. Wever, die namens het sta- dienslpersonee! zijn chef dankte voor dc on dervonden vriendschap. Spreker bood namens het personeel den heer Varn Emmerik eenige gesehenlken aan. De hoer Van Emmerik dankte getroffen voor deze blijken van sym pathie en waardeering. Terug te bekomen bij: J. Doodenhuis. Nas- saiis-lraat 4 rood, broche. P. Snoflks, Vooruit gangstraat 28, bontkraag. Mo»«r, Groote Hout straat 159, glacé heerenhalidschoen. M J Sikman, Harmenjansweg 63, haarkam. C. House, Spaaimwouderslraat 99, glacé dames handschoen. Kennel Fauna, Parklaan; her dershond, gebracht door Henselaar, Kloos terstraat 27 zw., herdershond, gebracht door Groen, Ruslenburgerlaan 52, grijze kat. ge bracht door Klomp, Franikenstraat 16. P. Stuivenbcrg, Assen del verstraat 63, rieten 'kof fertje. H. Philipsen, Zomervaart 12a, zwarte kousen. A. Hendriks, Groendanlsleeg t, kan toorjas. J. C. Baerts, Julianalaan 31E., rij- wiellaotaarn. P. Bijnsdorp, Teylerstraat !2t sch ildersmes A. Verhagen, Hoeren singel 99, onderdeel rijwiellantaarn. A. Moonen, Wijde Geaïeloozepad 21, grijze jjongenspet. C. Duyff, tied. Voldersgracht 3, portemonnaie met broche enz. G. J. Spruijt, Zomervaart 138, portemonnaie met sleuteltje enz. J. Sie- val, Kerkhofstraat 25 rood, nagelschaartje. Kuyep. Mc bkm an.straat 13, kindentasclijc. Wolf, Rosenhagheslraat 55, rijzweep. Ondertrouwd: 15 Maart. J. C. Knue en A. D. G. Roozeboom. J. G Drabbe en C. Mooij. K. VA' B Kaan en G G v Bergen. D. Breeuwer en M. M. Mansvelder. Getrouwd: 15 Maart. A. G. v. Nikkelen Kuijper en P. Langerhuiszen. J. H. Klinkhamer en L. Kooij. W. I'. v d Bilt er. Mi C. E. Tak. Geboren. 12 Maart, d van G. v. Egmond Fransen. 13 Maartv d. van G Tero! Molitoor. 14 Maart. van, J. S. 'Ianis Borgo. 1. van M. de KeizerStarre. z. van .1. Klaassenv. d. Mooren 15 Maart. z. van B. v. d VüstHandgraaf. Overleden: 13 Maart. R. Siegerist, 78 jaar, Brouwersstraat. Cron jé-apotheekAan de Cronjéstraat 127, wordt door de firma J. R. Kraal een apo theek gevestigd die den naam zal dragen van „Cronjé-apotheek". De hoofdbrievenbus van ons Postkantoof (aan den kant van de Raaks) is buiten ge bruik gesteld. Nog toen het grootste deel van het Haar lemsche Postkantoor-wonder voor den pro- lanen blik der passeerende Haarlemmers achter planken schuttingen verborgen was, hebben wij de aandacht er op gevestigd hoo unpractisch ons de plaatsing van de hoofd brievenbus voorkwam. De Haarlemmers en zeker de vreemdelingen zoeken de brieven bus van een postkantoor nabij den hoofd ingang en men moet ze niet dwingen de vier zijden van het gebouw af te zoeken naar 'de brievenbus. die de hoofdbestemming van het gebouw uitdrukt: gelegenheid tot ver zending van blieven. We welen wel dat bij de nieuwste post kantoren en in de. grootste dedgn van het buitenland en het binnenland dc brievenbus bij voorkeur aan een afgelegen zijde van het gebouw wordt gebracht, die dan bovendien toevallig in een steeg of nauwe straat ligt, zoodal zij absoluut onvindbaar is; we weten ook wel dal dit verdedigd wordt op motie ven ontleend aan den platlegrond der kan toren. die de brievenbus het liefst in de be stellerskamer bij de hand villen hebben, maar wanneer men de zaak bekiikt vanuit den gezichtshoek van hel publiek, dan iS' zoo'n plaatsing van de brievenbus lichtelijk dwaas. We kunnen ons dus wel vereenigen met de gedachte dal het bordje „tijdelijk buiten gebruik.' dat nu boven dc hoofdbrievenbus prijkt, verandrrd wordt in een met de aan duiding: „voorgoed buiten gebruik." Voorlaan zullen de brieven dus moeten gedeponeerd worden in de brievensleufjes aan den voorkant van het postkantoor. Goed zoo. maar wellicht zal menigeen de opmerking maken dat het met zulke dingen ook hollen of stilstaan is. Aan de Raakszijde was een monumentale brievenbus van zwaar hardsteen, met in gouden letters aangegeven de afdcelingen Buitenland. Binnenland en zelfs Stad. boven én behalve de bekende schifting tusschen drukwerk en brieven. Thans moet men aan dat groote, massale gebouw naar de lilliputlerige brievensleufjes zoeken. Dat is natuurlijk niet erg en beter dan bet mooie front van ons postkantoor te be- leedigen. moet men het maar liever zoo laten. Intusschen hebben ook zii gelijk, die aan een postkantoor een goed zichtbare brieven bus zoeken. We kunnen ons zèlts indenken dat een kunstenaar een postkantoor ontwerpen zqu, waarvan de brievenbus een der hoofdmotie ven zou zijn. Maar een postkantoor zonder brievenbus? Maar met eenigen goeden wil, ziet iemand de vier petroleumkacheltjes boven de twee ingangen, voor moderne brievenbussen aan. BarometerstanJ 770. Stilstand. OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vaa 15 Maart 1923. Hoogste barometerstand 776.5 niM. te Kinn. Laagste barometerstand 758.4 in.M. te Tou lon. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Maart: Meest matige, later weHictvt afnemende Noordoostelijke iot Oostelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neer slag, zelfde temperatuur. Het Departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat volgens ontvangen bericht, door de betrokken regeeringen in beginsel be sloten is, dat door de bezettingsautoriteiten het uitvoerrecht van 10 pCt. niet za! worden ge. heven van goederen komende uil het bezette gebied, mits de desbetreffende contracten ge sloten zijn vóór de inwerkingtreding van die regeling. Van die goederen kan dc uitvoer vergunning door den kooper aangevraagd worden. Mede is bericht ontvangen dat 90,000 ten steenkool per maand, die uil hoofde n het verdrag met Duitschlaud iiizai<e de verleening van er edict en de uitvoer van steenkool gele verd worden zender belastingheffing vafiwege de bezettingsoverheid, naar Nederland zullen kunnen worden uitgevoerd y^^an Mededeeling liet Kon. Xed. Mel. Inst, te Ui Bildt. Hedenmorgen om 5 u. 43 min. tijd van Greenwich, Werd aan het Meteorologisch In- stiiuut tp De Bildt een vrij sterke aardbe ving opgetcekend, afstand t300 K.M., oor sprong in of nabij Noordelijk Jougo-Slavië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1