NIEUWS numn. SPORT EN SPEL. WIELR1JDEN. BOKSEN. SCHAKEN. BILJARTEN. Het contract in het Bloembollen- bedrijf. Waarschuwing. Muziekavond II van Hans de Bock. Schoolavond. Hinderwet Personalia. De Slaperdijk. R.-K. Juvenaat In het Bisdom Haarlem. De Acte-Examens L. O. Jubileum. Een 70-jarige. Ofliciercursus Motordienst. Onze telefooncentrale. Personalia. Haarlemsch Instituut voor Lichame lijke Opvoeding. Besmettelijke ziekten. Hoogere Handelsschool. UIT DEN OMTREK. ASSENDELFT. VELSEN. BEVERWIJK. SANTPOORT. SCHOTEN. HEEMSTEDE. OVERVEEN. AALSMEER. UITGEEST. VOETBAL HOCKEY. ATHLETIEK. DE LEERCURS JS VAN Dr. LASKER. HULDIGING EN SIMULTAANSEANCE VAN DEN KAMPIOEN VAN HAARLEM EN 3 PRAAOLOOZC TELEFOOW^^v! Het contract dat reeds door den R. K. Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit" %vas aanvaard, is thans ook aangenomen door den Christeiijken en den Modernen Bond van landarbeiders. De Commissaris van Politie te Veisen waar schuwt dringend in het algemeen belang geen handelsrelaties aan te knoopen met: C. Glass, wdniende in de afdeeüng Santpoort-Rozen- steijn, gemeente Veisen; N. Zoontjes, bakker en winkelier, wonende in de afdeeïing Velser- oord, Kalverstraat, gemeente Veisen, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den Commissaris van Politie voornoemd, Bureau van Politie te IJmuiden, gemeente Veisen. Het was een goede inval van den concert gever om de aankondiging dezer soiree bin nen de grenzen eener geringe publiciteit te houden, want de dag is nog verre waarop men zijn werk „au sérieux" zal kunnen be spreken. H. de Bock deed zich booren in lie deren, pianowerken en een trio. Elk van deze opera geeft een melos van klanken, welke alle samenhoorigheid missen; iedere eenheid is verstoord door absoluut gemis aan logischen bouw; men zoekt tevergeefs de melodische idéé, de leidende gedachte welke een stuk moet karakteriseeren. Onzerzijds kon de beer cl Bock in zijn voordracht der pianowerkjes van Debussy niet dan een middel matigen in druk hiervan verwekken wat zijn oorzaak vindt in zijn beperkte technische ontwik keling- Ondanks dit alles geloof ik loch dat Hans dc Bock wel degelijk van nature kunstenaars eigenschappen in zich heeft; een blik op de mooie programma's gaf daarvan reeds een bewijs. Zelden nog werd mij zulk een kunstig gedrukt tekstboekje ter hand gesteld. Een tweede artistieke daad was het engageeren van het Haagsch strijkkwartet, dat het kwar tet van Debussy speelde. Van dit meesterwerk kan de Bock alles leeren: hij kan hooren de wonderlijke wijze waarop één idee het gan- sche werk beheerschende zich als een kiem ontvouwt, in een rijkdom van klanken en zich uitspreidt tot een wereld van schoonheid; daarnevens de enorme vaardigheid van De bussy in de muzikale vormen: en laat hij zich dan eens afvragen hoeveel jaren van vakma tige ontwikkeling voor een genie als Debussy noodig waren om tot composities van eenige beteekenis te komen. Indien H. de Bock zich een toekomstige muziek wil scheppen, dat hij dan beginne bij het begin, d.i. de intensieve studie van den geheelen ontwikkelingsgang dmuziek, want zelfs een kwartet van Debus- »»y zou niet bestaan hebben, indien deze com- ponist dat ontwikkelingsproces niet hadde doorloopen. De Hagenaars speelden het werk met een vurigheid en élan zooals men die in deze lage landen weinig aantreft; zij drongen door lot de diepe psyche dezer kunst en schiepen een atmosfeer van hooge schoonheid. De bij val die tot enkele gebaren was beperkt ge- nieven, brak na Debussy's werk plotseling als een storm los. MARINUS MONNIKENDAM. Dadelijk willen we beginnen met te zeggen, dat deze avond, $ie Dinsdag in de bovenzaal van de „Vereeniging" gehouden werd, en ge organiseerd door de leerlingen van de Haar- lemsche Handelsschool, uitstekend ge slaagd is. De directeur, de heer S. Elzinga, hield een kort openingswoord, waarin hij o.a. het doel van dezen avond betoogde ,n.l. een meerdere ■toenadering v. ouders, leeraren en leerlingen. Verscheidene stukken uk de Nederlandsche, Fransche en Duitsche literatuur werden voor gedragen. Alle nummers ra ij het programma wenschen we niet te becritiseeren, doch we kunnen opmerken, dat de verschillende mu ziekstukken, die ten gehoore werden gebracht, zeer goed gespeeld werden. Hans Blom ver dient hier nog wel den lof, die hem als vioolspeler toekomt. Na de pauze, die zich kenmerkte door een aangename causerie, werd het 3e bedrijf van Meyer Försteris welbekend tooneelwerk „Alt Heidelberg" opgevoerd. We kunnen niet an ders zeggen, dan dat deze „opvoering" de beste van den avond was. Vooral L. Althof bleek voor z'n rol van Karl Heinz, uitstekend geschikt Daarna kregen we nog het tooneelstukje „Jalverie" van Balthazar Verflagen te zien dat ons als „dessertstuk" ook goed beviel. Een woord van hulde aan den directeur en de leeraren, die het initiatief van de H. H. V. hierbij heel veel gesteund hebben door hun middellijke medewerking en tenslotte dank aan het bestuur der H. H. voor dezen ge- Bclligen avond. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat bij hunne beschikking van heden aan F. H. M. v. d. Griendt, Directeur der N.V. Drukkerij ,.De Spaamestad", vergunning is verleend tot uitbreiding van de drukkerij, gevestigd in het perceel aan de Nassaulaam No. 49, door het bijplaatsen van een loodsme'tapipairaat, lx» nevens kracht- en andere werktuigen. Onze stadgenoot, de heer M. Mieras Jr., Hoofdbestuurder van het N. O. G., zal die onderwijzersorgandsatie vertegenwoordigen op de AJgemeene vergadering van „the Union of Teacher?", te Londen, op de voordagen van Paschen. Door den heer Michielsen zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in het onderhoud van den weg langs den binnen- berm van den Slaperdijk, tusschen Santpoort en Spaamdam zijnde een belangrijke weg van doorgaand verkeer sinds verschillende jaren niet meeT wordt voorzien en deze weg dientengevolge in zeer slechten toestand ver keert? 2. Is het den minister mede bekend, dat bij Koninklijk besluit van 6 Februari 1825 No. BO, aan A. A. Deutz van Assendelft en ande ren vergunning werd verleend tot bestrating van dezen weg, onder toekenning vain het reoht van tolgeldheffing en verplichting van onderhoud, terwijl bij art. 7 van dit Koninkl. besluit onder bepaalde omstandigheden over neming van den onderhoudsplicht door het Rijk werd in uitzicht gesteld? 3. Is de minister van oordeel, dat het tijd stip voor overneming van het onderhoud door het Rijk op grond van aangehaald artikel is aangebroken en zoo neen, waarom niet? In de Woensdagmiddag gehouden bestuurs vergadering van het R.-K. Juvenaat in het bis dom Haarlem is de nieuwbenoemde voorzit ter. pastoor J. M. Lucassen, van Halfweg, als zoodanig geïnstalleerd en heeft Z.Eerw. voor het eerst zijn fuclie uitgeoefend. Het schriftelijk gedeelte van de acte-cxa- mens L. zal Woensdag Apr® praats beS- ben; de mondelinge examens zullen op Don derdag 12 April beginnen. Te Haarlem houdt eene commissie rittirsg voor de inspectiën Haarlem en Alkmaar. Voorzitter dezer com missie is dr. J. F. M. Sterok, inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem. De hew G. Meijer herdacht Woensdag zijn 25-jarig dienst/u bi leum bij de Haariemsche Vfachinefabrieik v/h Gebr. Figée. Van de directie ontving de jubilaris het gebruikelijke geschenk. Zijn collega's boden hem een bureau ministro aan en ten slotte ontbrak het hem ook niet aan blijken van belangstelling in anderen vorm. Den lden Maart hoopt onze stadgenoot, de heer J. Kollaard, 70 jaar te wonden. Genoemde heer was ongeveer 57 jaar werk zaam aan de voormalige Haariemsche Ka- toenmaatschappij, waarvan de laatste 20 jaar als chef. Op het oogenblik is de heer Kollaard, on danks zijn leeftijd, nog verbonden aan de Nieuwe Haariemsche Katoenmaatschappij, waar hij nog eenige jaren als chef hoopt op te treden. In 1911 werd de heer Kollaard begiftigd met de eere-medaffle, verbonden aan de Oranje Nassau-orde. Het zal onzen bekenden stadgenoot dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Van 12 tot en met 24 Maart a.s. wordt een offirierscursus van het Vrijwillige Land- stormcorps-Motordienst gehouden onder lei ding van den commandant kapitein Böve- kamp en wel bij de schoolcompagnie van den Motordienst in de cavalerie-kazerne al hier. Deelnemers zijn de heeren: Dr. J. C. Erengaard, res-majoor, Deventer; mr. A. baron van Heeckeren van Keil, id., De Steeg; S. Prins, res.-kapitein, Haarlem, L. P. J. Gelens. id., Utrecht; G. J. B. van Hove, id., Amerongen: J, C. J. baron Brantsen, id.. Breda; G. M. Dee, id: Leiden; mr. D, van Weideren baron Rengers, id., Leeuwarden; dr. T W Wurfbain, res. Ie luitenant, Velp: L. J. He Vos id.. Assen,; J. M. baron van Tuvll van Serooskerken, id.. Geldrop; C. Penning, id., Den Haag; J. A. Vermeulen, id., Ginneken; jhr. A. F. Meyer, id., Velp; R. G. A. Z. baron Haersolte, res.-kapitein, Zwolle; M. van Hoogenhuyzc, id., Kapelle bij Goes; J. H. van der Woerd, res. te luitenant, De venter. Deze hebben allen, voor zoover zij buiten Haarlem wonen hun intrek genomen in Hotel „Des Indes," Jansweg 20 alhier. Het „Tijdchrift voor Elecfrotechmek* deelt mede. wat wij reeds eerder berichtten, dat in het nieuwe post- en telegraafkantoor te Haar lem sinds eenigen tijd een moderne locale en interlocal© telefooncentrale in aambousv is. Het voegt er aan toe, dat de locale inrich tingen volgens het vol-automati'sche systeem van de Western Electric Co. opgebouwd wor den en omvatten, behalve het hoofdbureel Ie Haarlem, nog de bureelen Bloemen daal Heemelede en Aerdenhout. De aanvangsonpariteiten worden: voor Haajr- lem 5500 lijnen; voot Bloemendaal 1300 lij nen en voor Aerclenhout en Heemstede elk 500 lijnen. Woensdagavond is ds. F. Post ma geïnstal leerd als predikant-directeur van het Diaco nes senhuis. Vandaag herdenkt de heer Surendonk den dag, waarop hij 40 jaar in dienst is bij de stoomboot-Mij. W. Bus, directeur de hoor Pronken. Voor invité's en voor de leerlingen van hot Haarilemsch Instituut vootr licfhajineilijke opvoeding zal Dr. J. H. A. Reys. Arts te 's Gravenhage, op Donderdag 22 Maart, 7 Vi uur, een lezing houden met lichtbeelden over „lichaamsbouw', in de achterbovenzaal Brink" mann, Groole Markt. Gedurende de weck van 4 tot en met 10 Maart kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van roodvonk en 5 van diphthc- ritls? Heemstede 1 van diphtheritis; Veisen I van roodvonk; Noordwijkerbout 1 van diph theritis. 24 Mei zullen aan de Hoogere Handelsschool alhier de eindexamens aanvangen, waarvoor 70 candidaten zijn. Verkooping. De uitslag van d« verkooping der scholen alhier is als volgt: Perceel I. Een stuk bouwterrein van 15 bij 50 M„ hoogste bieder J. Mooij 950. Niet gemijnd. Perceel II. Heerenhuis met tuin. Hoogste bieder J. Mooy Az„ 5700. Gemijnd op 5 door G. Jongejans Bz. Perceel 1 en II gecombineerd stonden op 6655 Gemijnd op f 1 door G. Jongejans Bz. Perceel III. De school met speelplein. Hoogste bieder J. Mooij Az. f 3400. Gemijnd door Jac. Mooy Jz. op 40. Perceel I, II en III gecombineerd stonden op 10096. Ze werden nog opgeboden tot 10224 door J. Mooy Az. en gemijnd op 425 door P. v. 't Veer te Veisen. Alzoo totale opbren.gst van de Zuiderschool c.a. 10G65. Perceel IV In de Kerkbuurt. Een slukje tuin, hoogste bieder A. Noë f 400. Gemijnd door denzelfde op f 100. Perceel V. Schooi en schoolhuis. Hoogste bieder A. Noë 3550. Gemijnd door S. Koo- men Jz. op 500. Deze laatste twee percee- len werden niet gecombineerd. Bovendien w-erd nog verkocht een boeren woning in het Zuid-Einde. Hoogste bieder 2550 J. Mooy Az. Gemijnd op 55 door C. Schooue, alhier. Er was zeer vesl belang stelling. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Veisen op Dinsdag 20 Maart 1923, des namiddags 7 uur ten ge- meentehuize. De agenda vermeldt: 1 Ingekomen sT-o-r-m en mededeelingcn. 2. Vaststelling opnieuw van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het ge woon lager onderwijs, enz. 3. Inrichting van een vierde lokaal van het gebouw der O. L. school B, te IJmuiden tot leslokaal der school voor buitengewoon lager onderwijs aldaar en aanstelling van een derden leerkracht aan deze school. 4. Eigendomsoverdracht van ge deelten van de langs de Kennemerlaan gele gen voetpaden, na onttrekking aan den open baren dienst, 5. Overname van straten en andere eigendommen te Santpoort. 6. Vergun ning tot het aanleggen van een straat te Santpoort. 7. Crediet voor het aanbrengen van verlichting in 7 lokalen der O. L. school G. 8. Idem voor het veranderen van de raads zaal. 9. Idem voor de stichting van een celge bouwtje te Wijkeroog. 10. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen te Amsterdam, tot wijziging van het raadsbesluit van 28 December 1922, waarbij vergunning w-erd ver leend tot aanleg van een straat. 11. Verhaal van pensioensbijdragen en bijdragen voor in koop van diensttijd op het gemeentepersoneel en in verband daarmede vaststelling-opnieuw van de betrekkelijke verordening. 12. Wijzi ging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie, enz. 13. Idem der veror dening, regelende de verdeeling der werk zaamheden tusschen de verschillende ambte naren van den burgerlijken stand. 14. Vast stelling eener verordening, als bedoeld in art. 7, le lid, 2o. der Drankwet. 15. Refereeren aan het oordeel van den rechter in de zaak Boots- Kockx. 16. Benoeming van één lid van het R.-K. Burgerlijk Armbestuur. 17. Belasting zaken, R.-K. Volksbond. Dinsdagavond half acht vengaderde de afd. van den R.-K. Volksbond. De voorzitter, de heer J. v. Zutpl(en open de op de gebruikelijke wijze en sprak een woord van welkom tot den Centraal Presi dent, den heer Silvius, die dezen avond een spreekbeurt kwam geven. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat een commissie was sa mengesteld, tot het verleenen van steun aan uitgetrokken werikloozen en dat het besluit dier commissie was om aan gehuwden f 11. per week uit te ikeeren plus f 1.per kind tot en roet 6 kinderen beneden de 16 jaar. Deze regeling gaat zoo spoedig mogelijk in en belanghebbenden moeien zich daarvoor aanmelden Woensdagavond tusschen 5A6 A uur, aan het lokaal van de arbeidsbemidde ling. De steun wordt verleend tot en met 15 Mei. In dit tijdvak kan ieder uitgetrokken© niet meer dan 6 welken dezen stepn ontvangen. Voorts worden uit die steuntrekkenden men sehen te werk gesteld aan dc voormalige vuil nisbelt tegen een loon van f 24 per week. Hierna krijgt de heer Silvius het woord, dde uiteenzet welk nut en welke kracht er uitgaat van de Standsorganisatie. Spr. toon de dit miet verschillende voorbeelden aan, zooals het uitvoeren der verschillende sociale weiten, het bestaan van verschillende instel lingen, waarvan spr, noemde de Levensver zekering „Coneordda", Centrale Volksbank, Centrale Ziekenkas, enz. Voorts betoogde spr. dat de leden toch vooral trotsdh moesten zijn op onze Ro'omsche pers, die vooir ons, aldus spr., een goed voedsel en een stille pro pagandist is. Voorts wees spr. nog op hen, die de rijen der organisaties gaan verlaten en ook op de aanwezigen, om het artikel, dat in de ,,N. H. Cf."stond van 12 Maart, n.l. „De sociale rechtvaardigheid in gevaar", eens goed te le zen; dat zou voor de trouwe broeders een motief zijn om trouw te blijven en voor de overigen om terug te keeren ip de rijen, om samen te strijden voor de sociale rechtvaar digheid. Spr. sloot zijn rede met het devies: „Voor God en Kenk, Vorstin en Land", waaraan wij allen getrouw moeten blijven. De voorzitter dankte den heer Silvius voor z'n leerzame, propagandistische rede en meent dat de eerste kennismaking met den Centraal President een goeden indruk heeft gemaakt. Wij hopen den heer Silvius nog dikwijls in ons midden te zien. De heer Tromp brengt verslag uit van de boeken en bescheiden van den penningmees- Ier, waarover hij z'n volle tevredenheid be tuigt en een woord van dank aan den pen ningmeester meent te mogen brengen. Dit wordt door den voorzitter eveneens gedaan, voor al de goede zorgen aan de afdeeïing besteed. Voor de rondvraag gaf zich niemand op, zoodat de voorzitter met een toepasselijk woord deze matig bezochte vergadering sloot met den Christeiijken groet. Jammer toch, dat er zoovele leden wegblij ven van zoo'n vergadering. Legt die gewoonte nu toch eens af om 's avonds bij den kachel te blijven zitten, het is toch ook uw belang om le komen. Woensdagmorgen geraakte een logé, bij den heer G. Kok, aan den Slaperdijk, door het te dicht bij een brandenden kachel komen in brand, met het gevolg, dat haar geheele li chaam met zware brandwonden overdekt werd en de dokter directe overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk achtte. De juffrouw was voor het herstel van haar geschokte ge zondheid voor eenigen tijd bij haar familie. Burg. Stand van 311 Maart Geboren: z. van M. E. Vinkvan Alphen. d. va;n H. W. ZomerBake. d. van J. Bijster Cou)e. z. van A. P. Langhorstde Boer. d. van J. van der Vechtde Vendt. d. van E. C. M. van de Kerkhof fRijs. d, van A. M. Bosmanvan den Oosterkamp. d. van A. M. E. Langerhorstvan Houten. Ondertrouwd: P. G. van Batenburg en J. W. Schoenmakers. Getrouwd: J. A. A. van Aiken met L. Th. Rutten. Overleden: Trijntje de Boer, 76 j., wed. van F. de Boer. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij; M#r. Deutakom, Prinsessekade 3, een damesportemonnaie met inhoud. J. Hen driks, Gew(eerstraat 38, een zilveren armband horloge. A. van Houten, Kerklaan 21, een portemonnade met inhoud; H. C. Loerakker, Raadhuisstraat 69, een fasch met auto-gereed schap; W. Uitten'bogaard, Edisonstraat 20, een dc.ublé armband; J. B. Jonkman, Eikenlaan 68, een postduif; Bureau van Politie, Boelken- rodestraat 9, een dop van een autowiel. Zigeuners. Dinsdagavond kwam het de politie ter oore, dat op de Elswoutslaan drie woonwagens met een aantal huisgenooten waren gehuisvest en toog men daarheen om dit gezelschap te verwijderen. Wat echter niet zoo gemakkelijk ging, daar hunne trekdieren afgemat en niet meer in staat waren voor verder transport. De politie bseloot toen maar spoedig in overleg met den commissaris om voor gemeenterekening twee paarden te laten voorspannen, die hen over de grenzen der gemeente bracht. De Westpias. Men schrijft uit Aalsmeer aan het „N. v, d. D.''; Het is nu al moer dan een jaar geleden, sinds de kwestie der droogmaking van de Wesfpias vele menschen in onze gemeente vooral in tuinbouwkringen warm maakte. Weinig beletsel, zoo scheen het ten minste, stond den concessionaris meer in den weg tot verwezenlijking van het plan; de regeering was het sympathiek gezind, mede omdat het zou bijdragen tot eenige vermindering van de groole werkloosheid, doordat vele arbeiders bij de drooglegging aan hef werk zouden kun nen worden gesteld; de gemeente Aalsmeer, als grootste eigenaresse van water, verklaarde zich ten gunste van droogmaking, terwijl te vens de meeste bewoners van de omliggende polders en de buurtschap Kudelstaart, gaarne den Westpias, welke bij stormweer altijd een bedreiging van de omgeving is, hoe eer hoe liever in land zagen omgezet. Bij dit alles echter werd niet, of ten minste liefst zoo weinig mogelijk, gedacht aan de groote be» langen, welke de Aalsmeersche tuinbouw in zijn hedendaagsehe vormen bij het voortbe staan van den duizend H.A. grooten water plas heeft. De seringen- en potplantencultuur toch staat of valt met den Westpias, door de daarvoor benoodigde bagger en molm, welke in groote hoeveelheden op zijn bodem wordt aangetroffen, van heinde en verre hier sa mengestroomd uit andere wateren en plassen. En Aalsmeer heeft juist zijn wereldnaam te danken aan deze grootcultures; verschil lende bloemen en planten kan' men overal schier telen, alleen seringen en potplanten kunnen nergens met zooveel succes dan hier geteeld worden, wat alleen mogelijk is door de geregelde groudververschiing. De veilingen te Aalsmeer hadden in het afgeloopen jaar een omzet van omstreeks 3 millioen gulden, waarvan 1 millioen aan expoirlbloemen in de eerste plaats. En dat bedrag zal natuurlijk in normale tijden veel en veel hooger kunnen zijn. Gesteld nti, dat de droogmaking van den Westpias een feit wordt en deze belangrijke cultures moeten worden opgegeven, zou dan ooit deze droogmaking opwegen tegen het nadeel aan de cultures toegebracht? Hoe lang duurt het niet, eer zoo'n polder werkelijk voor de cultuur geschikt is? En wanneer zou den zooveel menschen als nu alléén in de twee genoemde en dan ten doode opgeschre ven tuinbouweul lures, weer hun brood in den nieuwen polder kunnen verdienen? In den landbouw kan met weinig werklieden worden volstaan, de tuinbouw daarentegen heeft veel menschen noodig op weinig land; hier vin den 5000 menschen middellijk en onmiddel lijk hun bestaan op 300 H.A. tuimbouwland. Zoolang er nog zooveel groenten, aardappelen enz. bijna onverkoopbaar zijn, kon uit het oogpunt van voedselvoorziening van droog making wel afgezien worden. Er i« thans reden te over, den Westpias le behouden, niet alleen lot nut van den Aals- meerschen tuinbouw, doch niet tè vergeten ook als ontspanningsoord voor duizenden stedelingen, die in den zomer zoo gaarne op dit heerlijke water een welkome verpoozing zoeken. Echter, er blijft gevaar bestaan, dat de droogmaking doorgaat. En daarom wordt in onze gemeente aangedrongen door voorstanders van het behoud van den Westpias, de Aals meersche belangen bij Ged. Staten te beplei ten en bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen candidaten voor den gemeenteraad te verkie zen, die op willen komen voor de tuinbouw- belangen hunner gemeente in dit varband. Kostclooze inenting. Woensdag 21 Maart des middags 2 uur bestaat er in een der lokalen van de openbare school gelegenheid tot kostelooze inenting door Dr. L. Wentink, Candidaten genoeg. Voor de voorloopige groslijst der gemeenteraadsverkiezingen zijn bij het Bestuur der R.K. Kies vereeniging maar 64 candidaten ingeleverd. Een derde der leden is candidaat. Of ze geschikt zijn? Men stelt zeker wel geen hooge eisohen aan ''"'n candidaat. Leiding mag er dus in onze kiesvereeniging nog wei eenige dagen blijven. Onbestelbare brieven. J. de Groot, Libbet- straat, Den Haag; N. de Ruyter, Beverwijk. DE OEFENWEDSTRIJD VAN HET NED. ELFTAL. Het elital van Willem n. Het elftal van Willem II, dat Zondag a.s. in het Stadion te Amsterdam, als tegenpar tij zal dienen voor het Nederlandsche elftal, zal geheel volledig verschijnen in de vol gende opstelling; Mathijsen, doel. Mertens en Stevens, achter. Jole, Mommes en Schollaert, midden. Engel, Ghering, Van Son, Horsten en Nol- tez, voor. Reserves: Teurlings en Schijns, EEN WEDSTRIJD NED. CORINTHIANS— ENG. CORINTHIANS? Het bestuur van de vereeniging „Neder landsche Corinthians" deelt ons mede, dat op 10 April a.s. op 't terrein van Sparta in Rot terdam waarschijnlijk een wedstrijd tusschen Ned. Corinthians en Engelsche Corinthians wordt gespeeld. NUNHEAD EN DULWICH HAMLET. Deze twee clubs, die binnenkort in Neder land eenige wedstrijden zullen spelen, ont moeten elkaar Zaterdag a.s. te Londen voor den halven eindstrijd van de z.g. Charity Cup ENGELAND—BELGIë. Het Engelsche team, dat Maandag a.s. te gen het vertegenwoordigende elftal van Bel gië zal uitkomen, is als volgt samengesteld: worth (rfuddersfield Town); achter: Longworth (Liverpool) en Wads- wort (Huddesrfield Town); midden: Kean (Sheffield), Wilson (Shef field), Tresadern (West Ham United); voor: Merces (Sheffield), Seed (Totten ham Hotspur), Watson (West Ham United), Chambers (Liverpool), K. E. Hegan (Army). SCHOOLVOETBAL. lsfe H.B.S. 5 j. c.2de H.B.S. 5 j c (2-«—2' Woensdagmiddag speelden de le en 2de H. B- S. tegen elkaar, voor de schoolcompe- titie op één van de „IIaarlem"-terreinen. Beide scoolelftallen kwamen vrijwel volledig uit. De 2e H. B. S. trapt tegen den harden wind in, af. Er wordt enthousiast gespeeld. De linksbinnen der Istê H. B. S. lost talrijke schoten op verren afstand, doch heefl daar mee geen succes. Doordat de verdediging der lste H. B. S, er totaal uit is, had de 2e H. B. S. het beste van het spel in handen, wal ze voor rust in een goal van de rechtshalf uitdrukt. Nadat de le H. B. S. een pracht kans gemist heeft, breekt de rust aan. Na de rust is de 1e H. B. S. beter op dreef, dank zy een omzetting van het elftal. Na eenigen tijd scoort de linksbinnen met een goed schot, wat hij even later in eigen doel herhaalt, door er een corner in te werken, 2-1 Luide aangemoedigd door eenige belangstel lende leeraren en leerlingen, valt de 2e H. B, S. verwoed aan. Een off-side goal wordt terecht geannuleerd. De verdediging van de le H. B. S. houdt echter stand en het gelukt zoowaar den midvoor om gelijk te maken. Kort hierna is het einde en heeft de 2de H. B. S. door haar enthousiast werken, een ge lijk spel geforceerd. Scheidsrechter Kleefstra floot correct. DANRES—SCHOOLHOCKEY. Woensdagmiddag had op het Bloemen- daal-terrein een hockeywedstrijd plaats voor „de 3 zilveren hockeysticks", die de lste H.B.S. 5 j. cursus nog in het bezit heeft. En het ziet er aardig naar uit, dat de H, B. S. dit jaar weer wint als ze tenminste de finale wint. Deze demi-finale wedstrijd ging tus schen het Kennemer Lyceum en de lste H. B. S. 5 j. c. 1STE H. B. S 5-J. C.—KENNEMER LYCEUM, 3—0. Om pl.m. 2 uur laat scheidsrechter Mok, die correct leidde, beginnen. Al gauw kan Hanny Koopman het net der tegenpartij vin den. Uit een goeden aanval scoort ze, 10. Het Kennemer Lyceum valt geenszins ont moedigd aan. Soms hebben ze het besle deel van het spel in handen, hoewel de H. B. S. over het algemeen sterker is. Uit een scrim mage voor doel ontstaat dan het 2de doel punt. Als de bal niet vlug genoeg wegge werkt wordt, loopt Riek Vander en"scoort, 20. Het spel gaat tot de rust gelijk op met de H. B. S. in de meerderheid. Na de rust eerst een overwicht van het Kennemer Lyceum Dc H B. S gaat dan weer aanpakken. Een paar maal heeft de H. B. S. pecih Toch komt nog een 3de doel punt, als de rechtsbuiten een goed schot in schiet, waarvoor de Lyceum-keepster moet zwichten, 30. Met dezen stand breekt het einde aan. Door deze overwinning heeft de lste H. B. S. zich in de finale geplaatst. EEN WIELERBAAN TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is opgericht de N.V. „Het Rotterdamsch Sportpark", welke maatschap pij tot doel heeft te komen tot de exploitatie van een wielerbaan te Rotterdam, Zooals wij berichtten, is reeds eerder door de Rotterdamsche Rennersvereeniging „De Pedaalridders" bij den N. W. B. een verzoek ingediend om te komen tot den aanleg van een wielerbaan in Rotterdam. PIET MOESKOPS. Onze landgenoot Moeskops zal Zondag a.s. op de Buffalobaan te Parijs rijden tegen Willie Spencer (kampioen van Amerika). Degraeve (kampioen van België) en den Franschman Schiller. BILL BRENNAN KNOCK OUT GESLAGEN. Bill Brennan, die als tegenstander van Dempsey genoemd werd, is Maandag te New York knock out geslagen door Louis Firpo. Deze laatste velde Bill met een slag achter het oor. De getroffene was na den tienden tel nog niet in staat zich te verhef fen. Firpo is een Argentijn, die nu eventueel Dempsy kan ontmoeten. DE REVANCHE-MATCH CARPENTIER- SIKI. De revanche-match tusschen Carpentier en Battling Siki is door den Franschen Boks- bond vastgesteld op 16 September a.s.,- op de Buffalo-baan te Parijs. EEN NIEUW WERELDRECORD 1500 M. Naar de „New-York Times" meldt, is bij de atletiekwedstrijden op overdekte banen te Brooklijn gen nieuw wereldrecord 1500 M. gevestigd. De bekende lange afstandloo- per Willie Ritola li-p den afstand in 15 min. 1 2/5 sec., en verbeterde daarmede het re cord van George Bonhag, dat sinds 1910 op diens naam stond, met 4 2/5 seconde. Een poging, het record va.. Hannes Kohlemainen over 3 mijl te verbeteren, mislukte. Voor Pudding, Vla's«n algemeen go bru.k in do keuken neme men Smakelijk, Voedzaam en Voordeelig. Door gebrek aan een geschikte zaal moes ten de avonden, bestemd voer den leercursus van Dr. Lasker, verze* worden. Ze zijn thans vastgesteld op Woensdag 21 en 28 Maart en 4, 11 en 18 April e.k., telkens des avonds rf acht uur voor de sterke spelers. De voor drachten hebben plaats in een der boven zalen va. de Bodega „Oporto", Damrak. TWEEDE-KLASSE COMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. De „Haariemsche Damclub" wint van „D. O. S. li". Haarlem, 14 Maart 1923. Voor de tweede-lklasse competitie van den Nederlandschen Dambond (Afdeeïing Noordl speelden te Haarlem de „Haariemsche Dam club II" tegen „D. O. S. II", uit Amsterdam. Na een spannenden strijd wonnen de Haar lemmers hun eersten competitie-wedstrijd. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder: „Haariemsche Damclub" II „D. O. S." IL Haarlem. Amsterdam. 1. J. Siegerist—J. Marcus 2<1 2. H. T. Luif-H. de Boer xx 3. C. J. van WijkJ. van Hes 20 4. A. SlingerJ. Santen xx 5. H. GreeuwA. van Laere 20 6. J. C. van WaardJ. de Groot xx 7. J. B. SluiterE. Gezang 1-l 8. J. WielengaN. de Vries 02 9. E. R. GabriëlsM. Laikmalke 02 10. P. MollemaJ. Asser xx Voorloopige uitslag 75 voor Haariem. De met een x gemerkte partijen werden af gebroken en zullen arbitrair beslist worden. Vermoedelijk wordt het eindresultaat 128 voor de „Haariemsche Damclub" II. OMSTREKEN. Maandagavond a.s. (19 dezer) zal in het clublokaal der „Haariemsche Damclub," bo venzaal café „De Korenbeurs," Spaarne 36 te Haarlem, de huldiging plaats vinden van den nieuwen kampioen van Haarlem en Om streken, den heer P. J. van Dartelen. Voorts zal dan de door de Stads-Editic Op rechte Haariemsche Courant voor dezen wed strijd beschikbaar gestelde beker aan deti nieuwen kampioen worden uitgereikt en te vens aan de overige prijswinnaars (de heeren P. J. Eijpe en J. W. van Dartelen) de door hen behaalde prijzen. Ter gelegenheid hiervan za! door den kam pioen eene simultaan-séance gegeven worden waaraan door alle Haariemsche damspelers ook de niet-Icden der „Haariemsche Damclub" kan worden deelgenomen. De aanvang dezer séance is bepaald op 7 Vt uur. Belangstellenden welke deze séance wen schen bij te wonen hebben vrijen toegang. KENNEMER BILJARTBOND. D. V. S.—V. S. V. Hedenavond zal te Velseroord in het club lokaal van de biljartclub „Door Vriendschap Saamgebracht" een wedstrijd worden ge speeld in klasse B, waar de Velser Sport- Vereeniging de bezoekende club is. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. D. E. S.OUD-MEERENSTEIN. Klasse C. Deze wedstrijd, aanvankelijk vastgesteld op 5 Maart, kon niet worden gespeeld wegens het niet opkomen van de spelers uit Bever wijk. D. E. S. meende evenwel met het oog op het kampioenschap geen papieren overwin ning te mogen accepteeren en besloot dan ook Oud-Meerenstein in de gelegenheid te stellen dezen wedstrijd nog te spelen. De wedstrijd werd nu bepaald op Dinsdag 13 Maart. Doch ook nu liet Oud-Meerenstein op zich wachten. Dit is, gezien de bespre- kingeh, verre van sportief en D. E. S. heeft dan ook besloten thans niet meer over te spelen. o a CT .s V VAN ONZE nut ik li EEN STAP VAN DEN PAUS TOT BE MIDDELING BRUSSEL, 14 Maart. Fen Parijsch blad meldt, dat monseigneur Nicotra, pauselijk nuntius te Brussel, bij markies Villalobar, gezant van 1 panje te Brussel, een stap heeft gedaan tot het verkrijgen van bemiddeling tusschen 1 rankrijk en Duitschland. B.T.A. is -gemachtigd te verklaren, dat de Belgische regeering bezwaar heeft gemaakt tegen eiken stap, zoowel van de zijde van monseigneur Nicotra als van den kant van markies Villa lobar. UIT HET BEZETTE GEBIED. Berichten v._n Fransche zijde. DUSSELDORF, 4 Maart. De rust duurt in het geheele mijngebied voort. Op bepaalde punten, zooals Brackel, blijken de betrek kingen tusschen de troepen en de burger bevolking zich nog te hebben verbeterd. De arbeidersverenigingen gaan hoe langer hoe meer over tot het bestrijden van de ac tiviteit der nationalisten, ten einde duidelijk hun gevoelens te dien opzichte te manifes teeren. De communisten te Herne vroegen en verkregen machtiging om kransen neer te leggen op de graven van de arbeiders, die gevallen zijn bij den Kapp- Putsch. Een delegatie van handelslieden te Witten heeft n het hoofdkwartier de belofte gegeven ,n de Fransche militairen te zullen ver- oopen, ongeacht de houding der verschil lende politieke partijen. DUSSELDORF, 14 Maart. Een Fran sche spoorwegarbeider doodde te Kettwig een Duitscher, die hem aanviel. De directie en de bedrijfsraad van arbeiders van de mijn Maximilian kwamen te Ham bij een. Zij zouden besloten hebben binnenkort alle mijnwerkers van ouder dan vijftig jaar te ontslaan onder verzekering van tachtig pro cent van hun tegenwoordige salaris. Zij zou den eveneens zijn overeengekomen om. in dien de Fransche autoriteiten de mijn zouden bezetten, een aigemeene staking af te kondi gen. De directie deed uitkomen, dat de steen kool, die niet meer van de hand kan worden gedaan, zich tot enorme vooriaden ophoopt en dat de Franschen wel eens kunnen worden verlokt, ze in beslag te nemen. Verminde ring van de productie was volstrekt noodza kelijk, terwijl een deel van het personeel der meeste mijnen en_fabrieken, die in denzelf den toestand verkeerden, moest worden ont sissen» DUSSELDORF, 14 Maart. Gisteren lie pen er in het bezette gebied 268 treinen, waarvan zes arbeiderstreinen in het Ruhrge- bied en 28 arbeiderstreinen in het gebied van Ludwigshafen. Het totaal aantal Duitsche be ambten, dat bij de spoorwegen in dienst is gesteld, bedroeg gisteren 1394. Te Tulfrath en Belbert wezen de Fransche autoriteiten 32 Schupo-beambten uit. De staking in de staatsmijnen in het geb ed van Reckling hausen ten gevolge van de inbeslagneming van cokes door de Franschen te Westerholt duurt voort. De Duitschers lieten de cokes ovens niet uitdooven, doch hielden het vuur in kleine proportie aan. KOBLENZ, 14 Maart. De hooge inter- geallieerde commissie in het Rijngebied heeft op 10 Maart 103 nieuwe uitwijzingen van ambtenaren uitgesproken. VAN DUITSCHE ZIJDE. MAINZ, 14 Maart. De leider van het hier gevestigd filiaal van het Wolff-bureau, de heer Steufmehl, is hedenmorgen door de Franschen gearresteerd en onmiddellijk uit gewezen. Zijn gezin moet binnen vier dagen het bezette gebied verlaten. KEULEN, 14 Maart. Een te Euskirchen gevestigd Fransch werfbureau voor werk- loozen heeft 25 man als kolenladers aange worven. Zij worden onder dak gebracht in de infanteriekazerne en ontvangen 9000 mark loon voor den 10-urigen werkdag. BUER, 14 Maart. De eerste burgemeester Zimmermann, die wegens het niet opvolgen van een requisitic-order tot 10 millioen mark boete was veroordeeld, is thans uitgenoodigd dit bedrag te betalen. MUNSTER, 14 Maart. Op eenige mijnen bij Rauxel verschenen kleine bezettings commando's,. die weder vertrokken toen de sirenen begonnen te weerklinken voor het alarmeeren van het personeel. In den nacht op 13 Maart werd tusschen Hagen en Herdecke een postauto aange houden. De pakketten, ter waarde van vele millioenen mark, werden in beslag genomen. MUNSTER, 14 Maart. De toestand van het verkeer in het bezette gebied is over het algemeen onveranderd. Sedert drie da gen is er eenige verbetering ingetreden, door-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2