Tweede Kamer. BiXXEKLAKDSCH K1EUWS. Eerste Kamer. ORDE EX ARBEID. HAKDEL EN NIJVERHEID. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL MARKTNIEUWS. DE BESCHERMING DER SCHOENINDUSTRIE. HET ONGELUK AAN HET KATER- VEER. GEBRUIK DER AULA GEWEIGERD. Eerste Kamer. niet men er echter van bij de lezing. Wat is hier schitterend werk bij. En welk een schat van superieure gedachten en levensbeschou wingen! Men verschaft zich een keur van voorname lektuur als men dit verslag zich aanschaft: het is te bestellen bij de Mij. De Gelderlander te Nijmegen. UIT DE STAATSBEGROOTING VOOR 1923. Algemeene Beschouwingen. Aan de Memorie van Antwoord wordt ontleend, dat een streng doorgevoerde bezui niging, zooals die thans geboden is, zich niet alleen op de toekomst behoort te richten, doch ook op het heden. Daarom is en wordt bij de reeds in uitvoering of voorbereiding zijnde werken nagegaan, of deze wellicht voor uitstel of beperking vatbaar zijn, ter wijl voorts zooveel mogelijk opdracht wordt gegeven de plannen zoodanig te herzien, dat de goedkoopste constructiewijze wordt ver- tregen. Het streven is derhalve om zooveel mogelijk te volstaan met wat strikt noodig of onvermijdelijk is en wat zonder directe schade voor het heden of buitengewone fi- nancieele bezwaren voor de toekomst ver zuimd kan worden. Op bezuiniging op het gebruik van Rijks dienstvaartuigen was 's Ministers Departe ment reeds geruimen tijd bedacht. Het denkbeeld, om het subsidieeren van apenbare werken te doen plaats hebben door Set verleenen van annuïteiten in de rente en '.flossing van de daardoor door de uitvoer- iers geleende kapitalen zal vermoedelijk na der onder de oogen kunnen worden gezien bij de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van de inrichting der Staatsbe- grooting en Staatsrekening ingediend bij Ko ninklijke Boodschap van 4 Oct. 1916. Mede overtuigd van het groote belang, dat er in gelegen is'iom zooveel mogelijk te voorko men de groote verliezen, die door enkele provinciale bedrijven geleden worden, met name als gevolg van het sluiten van stroom- leveringscontracten op langen termijn in een tijd, dat niemand de geweldige stijging van de materiaalprijzen en loonen kon voorzien, -aok voor zoover die verliezen gevolgd zijn van bepalingen eener Rijksconcessie, wil de Minister, voor zoover het hem althans mo gelijk is, aan deze bedrijven de behulpzame hand bieden. Met deze zijn n.L reeds onder handelingen gaande, om de bij het Voor- loopig Verslag bedoelde wijziging te bren gen in het systeem van afschrijving; in de plaats van vaste jaariijksche afschrijvings percentages, waardoor in de beginjaren een te hooge druk op de bedrijven wordt gelegd, (al dan kunnen komen het gewenschte stel sel van afschrijving, door toepassing van en titeiten. Wegen. Het belangrijkste vraagstuk in zake het (erkeer van zware vrachten over de wegen heeft de voortdurende aandacht van den Minister. Een bespreking van dit onderwerp kan gevoegelijk wachten tot bij de behande ling van het gewijzigde ontwerp van wet tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet, als wanneer een dergelijke bespreking ook weer tot haar recht zal kunnen komen. De praktijk wijst uit, dat klinkerverharding voor wegen met zwaar en druk verkeer nau welijks meer in aanmerking komt, terwijl jrindwegen daartegen in het geheel niet meer bestand zijn. oteeds stijgende onderhoudskosten nopen dan ook voor die wegen om te zien naar meer weerstand biedende materialen, die, boewei kostbaarder in aanleg, door een lan- geren levensduur uit geldeCjk oogpunt de voorkeur verdienen. Op wegen met zeer druk en zwaar ver roer en op die met minder druk en licht ver voer, worden thans verschillende soorten be ltrating als proefvakken aangelegd. Proeven met hoogovenslakken hebben reeds uitgewezen, dat voor wegen, waarop geen zwaar vervoer voorkomt, ook dit mate riaal, mits men de goede slakkensoort kan toepassen, voor verharding in aanmerking komt. In de commissie inzake belastingen van de weggebruikers, welke op voorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht is inge steld door de vereeniging „Het Nederland- sche Wegencongres" hebben bereids verte- genwoorOigers van zijn Dep. en van dat van Financiën zitting genomen. Deze com missie heeft haar taak nog niet beëindigd, liet een eenigszins beteekenende verbetering der wegen zouden aanzienlijke sommen zijn gemoeid, terwijl de toestand van 's lands fi nanciën het uittrekken van dergelijke bedra gen niet veroorlooft. Het beschikbare geld is thans zooveel mogelijk op de meest ur gente werken geconcentreerd. Bronnen voor werkverschaffing worden zoodoende slechts In bescheidene mate aangeboord. De arbeiders bij de wegen, de z.g. kanton- ments, kunnen met het oog op een geregeld toezicht op, en 't dagelijksch onderhoud van ie rijkswegen, bezwaarlijk worden gemist. In den laatsten tijd wordt er echter bij het ont- staan van vacatures ernstig naar gestreefd door het samenvoegen van dienstkringen kon aantal zooveel mogelijk te beperken. Droogmaking van de Zuiderzee. De Minister is van meening, dat moet wor- ien voortgegaan met de uitvoering der door de wet van 14 Juni 1918 bevolen werken, en wel met het oog op den toestand van 's lands geldmiddelen, vooreerst in een lang- eamer tempo. Aan den aanplant van rijshout ten behoeve van de Zuiderzeewerken is geen verdere uit breiding meer gegeven. De oppervlakte van de voor dezen teelt in gebruik genomen gron den bepaald zich thans tot de 732 aange kochte en de 130 gehuurde H.A., welke gron den reeds in 1922 tot rijswaard waren aan gelegd. In 1923 zal het eerste daarop ge teelde rijshout gehakt en voor de werken gebruikt worden. Van een mindere toeschie telijkheid van de Regeering in het verstrek ken van kredieten aan de Zuiderzeevisscherij en de nevenbedrijven door de Credietver- eeniging voor de Zuiderzee te Amsterdam, kan geen sprake zijn. Spoorwegen. Wat de uitgaven van het spoorwegbedrijf betreft, mag worden verwacht, dat deze be houdens onvoorziene omstandigheden in 1923 ten gevolge van prijzendaling en bezuini gingsmaatregelen ruim 53 millioen minder zullen bedragen dan in 1921 en ruim 15 millioen minder dan in 1922, d.i. een vermin dering van niet minder dan 18 pCt. en 9 pCt De achteruitgang in de ontvangsten, die voor 1922 ten opzichte van 1921 door de spoorwegmaatschappijen op 16 a 17 mil lioen geschat wordt, zal eerst tot stilstand komen en in vooruitgang kunnen overgaan, wanneer het economische leven zich her stelt. Het nieuwe hoofdgebouw der spoorwegen te Utrecht was noodzakelijk voor een econo mische exploitatie. De bouw te Utrecht ving in 1918 aan en geschiedde mitsdien in den duursten tijd, toen echter de tegenwoordige tekorten nog allerminst te voorzien waren, doch in allen gevalle met goedkeuring en onder toezicht van de Regeeriag, hetgeen reeds toen door de spoorwegovereenkom sten van 1890 werd verzekerd. De ervaring met betrekking tot het reizi gersverkeer, waarvan de opbrengst over 1922 ondanks de groote malaise slechts pl.m. 3,5 pCt. bij het vorige jaar ten achterblijft, maakt het niet aannemelijk, dat algemeen verlaagde tarieven betere uitkomsten zouden hebben opgeleverd. Voorts merkt de Minis ter op, zooals ook reeds door de Commissie van Rapporteurs werd gedaan, dat verla ging van den tariefsgrondslag op groote af standen reeds plaats vond, en deelt hij mede, dat vermoedelijk ingaande 1 April a.s. op een aantal baanvakken het buurtverkeerta- rief weer zal worden toegepast, en dat ook dit jaar uitgiften van vacantiekaarten zal plaats vinden. Het komt den Minister voor, dat geleide lijk zal moeten worden voortgegaan met ver lagingen op de goederentarieven. Besloten is, over te gaan tot electrificatie van dij spoorweg AmsterdamRotterdam via Haarlem. Aangevangen wordt met het baanvak. Den Haag—Leiden. De werken zijn aanbesteed en het materieel is besteld, zoo dat naar het zich laat aanzien, tegen het einde van dit jaar het proefbedrijf op dat baanvak zal kunnen aanvangen. Zoodra an dere lijnen, door haar bestaande inrich tingen, en het daarvoor plaatsvindende ver voer, dezelde motieven opleveren als die, welke gelden, voor de electrificatie van Am sterdam—Rotterdam, zullen ook deze wor den geëlectrificeerd. Treinverbindingen. Overbrenging te Zwolle van rijtuigen van en in de treinen Leeuwarden, Meppel met doorgaande rijtuigen naar Nijmegen, 's-Her- togenbosch, Tilburg of Roosendaal, in en van de sneltreinen GroningenHolland, v.v., wordt niet wenschelijk geacht, met het oog op de zwaarte van laatstgenoemde treinen en wegens het minder nuttig gebruik van het materieel, hetwelk daarvan een gevolg zal zijn. Voor het maken van het tweede tpoor op de lijn MeppelLeeuwarden zijn de plan nen voor het gedeelte MeppelHeerenveen gereed. De financieele omstandigheden ver oorloven nog niet tot de uitvoering over te gaan. Het mogelijke wordt gedaan, om aan den wensch tot verbetering van de aansluitingen naar België tegemoet te komen. De te 7 uur 2 min. voorm. uit Vlissingen vertrekkende sneltrein zal geen dadelijke aansluiting naar België kunnen verkrijgen. Deze trein kan niet gewijzigd worden in verband met de provinciale bootverbindingen Van Zeeuwsch- Vlaanderen te Vlissingen en te Vlake, terwijl het overleg met de Belgische spoorwegen om den trein uit Roosendaal te wijzigen, geen resultaat heeft opgeleverd. De aansluitingen te Maastricht van en naar Simpelveld (Roermond, enz.) worden in de komende dienstregeling verbeterd. Ook in de eerstvolgende dienstregeling zal op de lijnen LeeuwardenStiensAnjum en Stiens Harlingen het aantal treinen van 1914 nog niet weder bereikt zijn, evenmin als op de andere lijnen. Snelheid van vervoer. Ofschoon geleidelijk en ook weder bij de a.s. zomerdienstregeling tot versnelling van den loop der treinen wordt overgegaan, zijn de snelheden van vóór den oorlog nog niet overal weer bereikt. Personenvervoer. Waar de behoefte daaraan blijkt, worden in bepaalde treinen afdeclingen speciaal voor houders van jongeliedenkaarten aangewezen, zoo noodig gesplitst in jongens- en meisjes- afdeelingen. Het is bezwaarlijk, indien slechts een gering aantal van beide geslachten aan wezig is, de splitsing steeds vol te houden. Bij klachten omtrent hinderlijke gedragingen wordt het toezicht verscherpt, zoo noodig door bijplaatsing van een conducteur. Spoorwegrijtufgen. Dat de meeste spoorwegcoupé'» in ver vuilden toestand zouden verkeeren kan niet worden toegegeven. In alle treinen, die vrij groote afstanden doorloopen, zoowel snel- als personentreinen, bevindt zich ten minste voor elke klasse één rijtuig met retirades. Stofzuiginrichtingen zijn nog slechts op en kele plaatsen aanwezig, maar uitbreiding van deze kostbare inrichtingen ontmoet be zwaren in de tegenwoordige omstandigheden. Het nieuwste vier-assige personenmate- rieel wordt vrijwel op alle hoofdlijnen, waar op sneltreinen loopen, dus in alle deelen des lands gebezigd, evenals het nieuwste drie-as- sig personenmateriaal, terwijl het andere drie- en tweeassige personenmateriaal, ook Tevens wordt behandeld het amendement Duymaer van Twist, om fhet dooden van schadelijk gedierte op Zondag te verbieden. De heer DRESSELHUY dient een amendement in, om, met inachtneming van artikel 2, de Kroon te doen bepalen, wat schadelijk gedierte is. De heer DUYS S.D.A.P. bestrijdt het amendement-Du ymaer van Twist. De heer VAN VOORST TOT VOORST ondersteunt het amendement der Commissie van rapporteurs. De heer HIEMSTRA die de heeren Fruy- tier en Duymaer bestrijdt, heeft geen be zwaar tegen bet amendement-Dresselhuys. De heer BIEREMA V.B. vindt dat mevr. Bakker-Nort te ver gaat. De heer WINTERMANS is tegen het amendement-Dresselhuys, vóór dat van den heer Fruytier, en dat van den heer Duymaer van Twist, mits het konijnen-jagen en fret- teeren uitgezonderd worden. De heer VAN SCHAIK R.K. bestrijdt den heer Fruytier. De heer Duymaer van Twist verdedigt zijn amendement de heer DECKERS is er voor en gaat ook mede met het betooT van den heer Bieremi. Mevr. Bakker-Nort moet klemmen uitzonderen. De heer RUTTEN oordeelt strikken, klemmen d. >odig. De heer Fruytier R.K. repliceert. De MINISTER bestrijdt de amendemen ten Fruytier en Weitkamp vraagt nadere toelichting van het amendement-Duymaer en staat voorloopig niet afwijzend tegenover h<- een mevr. Bakker-Nort en de heer Dres- seltiuys hebben aangevoerd. Daarna wordt de vergadering verdaagd. DE STAKING IN HET MEUBELBE DRIJF. 's-Gravenhage. Woensdagmiddag zijn de expeditie-bedien den en de meeste chauffeurs en koetsiers van de firma Pander mede in staking gegaan. De firma heeft gisteren met twee auto's laten rij den, welke Woensdag onder bewaking van bereden politie de staa zijn ingegaan. Donderdag komen de werkgevers in het bedrijf bijeen om den toestand te bespreken. Van werknemerszijde deelt men nog mede dat de uitkeering als volgt bepaald is Voor gehuwde arbeiders van f 15.50 tot f18 plus f 0.75 voor ieder kind en voor ongehuw de arbeiders van f13 tot f14. Joure. Op de fabriek van den heer Zijlstra te Jou re wordt tegen het oude loon gewerkt. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typo grafen Bond heeft het nieuwe collectieve con tract in het drukkersbedrijf thans ondertee kend. DE HANDEL MET AMERIKA. Jhr. L. Wittert van Hoogland, secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York, vandaar overgekomen ter be spreking van de belangen van den Neder- landsch-Amerikaanschen handel, zal op Vrij dag a.s. 16 Maart van 10 uur 30 tot 1 uur zitting houden voor het geven van handels voorlichtingen voor het meenemen van han delsopdrachten en het bemiddelen in handels geschillen, en wel ten kantore der Neder- landsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel, Keizersgracht 292, Amsterdam. Deze beide Kamers hebben samen met de bekende Kamer van den Staat New York 'n instituut voor handelsarbitrage tot stand ge bracht, op welker conditiën men voortaan zaken kan doen, ter vermijding van kostbare processen in vele instantien, wier uitspraken in het andere land, in tegenstelling met een arbitrale beslissing, nochtans elke rechts kracht mist. Ook hierover zullen nadere in lichtingen worden gegeven, terwijl het wen schelijk is dat de vereenigingen in bepaalde takken van handel zich over een nadere sa menwerking en toepassing van dit arbitrage- instituut, voor hun tak van handel, alsdan nader met opgemelde Kamers verstaan. Men wordt verzocht schriftelijk zijn komst aan te kondigen, om een vlotte afhandeling te ver zekeren. BEZOEK UIT DEN ELZAS, Men schrijft ons: Het gezelschap intellectneelen, dat dezer dagen een bezoek aan ons land bracht, be zocht o.a. ook het Bureau voor Handelsin- lichlingen in Amsterdam. Verscheidene leden van het gezelschap stonden reeds geruimen tijd in schriftelijke relatie met deze instel ling en grepen gaarne deze gelegenheid aan, om persoonlijk kennis met het bureau te maken. Nadat het gezelschap, waarbij zich ook de heer Glaser, handelsattaché van de Fransohe Legatie in Den Haag, bevond, door den directeur was welkom gehecten, werd na een korte uiteenzetting van doel en werk wijze van het bureau een rondgang door het gebouw gehouden en trok o.a. de monster zaal van Ned. fabrikaten zeer de aandacht. De heer Berninger, directeur des Services du Commerce et de l'Industrie du Commissa riat Général de la République te Straatsburg, dankte den directeur voor zijn vriendelijke ontvangst en sloot zich aan bij diens wensch, dat de handelsbetrekkingen welke steeds tus- schen Holland en den Elzas bestaan hebben, tot grooter bloei en kracht mochten komen. Hij herinnerde eraan, hoe reeds in de mid deleeuwen Fransche wijnen en hout naar Holland werden gezonden in ruil voor onze beroemde fluweelen. Na een reis door ver schillende landen van E,uropa zou het gezel schap over België naar Frankrijk terugkeeren en de heer Berninger was er van overtuigd, dat door bemiddeling van bet Bureau vele I zaken tot stand zouden komen, gezien de or ganisatie ervan. Tenslotte werd het gezelschap een Thé in het Bureau aangeboden, waarbij onder aan genaam samenzijn gelegenheid bestond nader vragen te stellen en inlichtingen over en weer te verstrekken. ONTROUWE POSTDIRECTEUR. In hooger beroep stond voor het Gé rechtshof te 's-Bosch terecht, B. F. B., post directeur, wonende te Steenbergen, beklaagd dat hij, terwijl hij was directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Steenbergen en als zoodanig belast met het financieel beheer en de administratie over de gelden en gelds waardige zegels, dit kantoor betreffende, op verschillende dagen gedurende het tijdsver loop van 28 Dec. 1921 tot 13 Oct. 1922 te Steenbergen zich opzettelijk van het geld, waarover hij als bovengemeld het beheer had telkens een hoeveelheid heeft toege- eigend tot een totaal bedrag van 9974.85, hetwelk toebehoorde aan den Staat der Ne derlanden. De rechtbank te Breda had beklaagde ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde had ongelukkige speculatie» gedaan. Hij heeft vrouw en 7 kinderen. Ge ruchten willen, dat beklaagde drinkt. De adv.-gen. vond het misdrijf voor een postdirecteur onvergeeflijk. Dat beklaagde post en pensioen kwijt is, is zijn eigen schuld. Er kwam voorspraak in van de reclas- seering. Doch de adv.-gen. wees er op, dat de re» classeering de feiten moet weten te onder scheiden, welke wel en welke niet voor voorwaardelijke veroordeeling in aanmer king kunnen komen. De eisch luidde bevestiging van het von nis. De verdediger, mr. Groot, uit Bergen op Zoom wees op den ongelukkigen toestand waarin het gezin van beklaagde zich be vindt door den droevigen val van den .nar en vader. Had de dame, die intusschen de boeker moest nazien nog gezwegen, dan had aller terecht gekomen. Doch uit wraakzucht maakte de dame melding van verduistering en zoo is door de wraakzucht eener vrouw het geheele gezin getroffen geworden. De directeur-generaal vai. de posterijen had beklaagde nog gelegenheid gegeven hef achter gehouden geld aan te zuiveren, doch beklaagde had het niet op den bepaalden tijd teruggegeven. Na een uitvoerig pleidooi kwam pleiter tot verzoek om clementie. Uitspraak 26 Maart. BOND VAN R.-K. VOLKSUNIVERSITEITEN IN NEDERLAND. Jaarvergadering. De Algemeene vergadering van den Bond van R.-K.Volksuniversiteiten in Nederland zal dit- jaar plaats hebben op Zaterdag 14 April, des namiddags om 1 uur, in de bovenzaal van de Openb. Leeszaal en Bodkerij, Oramjesingel 2d. te Nijmegen. De agenda vermeldt, behalve de gebruike lijke punten, de verkiezing van een voorzitter, waarvoor door het bestuur is eandidaat ge steld de heer Ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer der S taten-Genera alte 's Hage. Voorts zal de Geestelijk Adviseur, Pater J. van den Tempel, O. P., een korte inleiding houden over: De Katholieken en de neutrale Volksuniversiteit", terwijl voorts een nader te vermelden spreker op beknopte wijze zal inleiden de vraag: „Wat kan de Bond en wat kunnen de Volksuniversiteiten individueel doen ter bevordering van het bezoek harer cursussen?" Tot deze vergadering wordien uitgenoodigd alle bestuursleden en curatoren van R.-K. Volksuniversiteiten en van Vollksunversiteiten op R.-K. grondslag, alsmede bestuursleden van gelijksoortige instellingen, terwijl voorts o. a. uiitnooddgingen zijn gericht tot het Algem. Secretariaat van Geloof en Wetenschap en tot de Alg. Katholieke Vlaamsche Hoogaschool- uitbreiding te Brussel. AMSTERDAM, 14- Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 250 vette kalveren, Ie kwal. f 1.131.25, idem 2e kwa liteit 0.971.05, idem 3e kwal. 0.80— 0.90 per Kg.; 238 nuchtere kalveren 8 18 per stuk; 451 vette varkens. Hollandsche le kwal. 1.20—1.22, M«m 2e en 3e kwal. 1.081.14 per Kg. AMSTERDAM, 14 Maart. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsdhe Bonte f 2 2.30, idem Blauwe 1.601.70, idem Ei genheimers 1.501.70, idem Bravo's 1.50 —1.60, idem Roode Star 1—1.20, idem Blauwe Eigenheimers f 1.20, Noord-Holland- sche Blauwe f 1.20—1.30, idem Bonte 1.50 1.60. Zeeuwsche Elgenh. poters 11.20, Anna Paulowna Zandaardappelen 22.50 Hillegommer Zandaardappelen 22.50 per Hectoliter. VHERTOGENBOSCH, 13 Maart. Boter. Op de botermijn waren heden aangevoerd 17000 Kg. Hoogste prijs f 2.27, laagste prijs 2.10, middelprijs f 2.22. ROOSENDAAL, 13 Maart. Boter. Coöpera tieve Brabantsche Botermijn. Hoogste prijs 2.27, middelprijs 2.24, laagste 2.14. HAARLEM, 14 Maart. Groentenmaiki Appelen f 0.040.14; peren 0.080.15 per pond; bloemkool f 0.120.20; gele kpol f 0.060.10 per stuk; boerekool 0.500.70 per mand; Bloemd. savoydkool f 0.130.20: groene ikool f 0.040.08 per stuk; Bsuss. lof f o. 10—0.14; Pred f 0.10—0.15 per pond; Sel derie f 0.100.20 per bos; wortelen f 0.10 0.14; bieten, gekookt f 0.060.08 per Kg.; spruiten 0.100.15 per pond; peen f 0.03— 0.04 per Kg.; roode kool 0.05—0.08 p. stuik. Mug ik haar dan nog niet zien? vroeg Ik. Liever niet; 't is zulk zonderling ijlen, en de minste kleinigheid maakt het erger. Zij zou u herkennen, en dan zou zij weer in storten. Dan zal ik hier geduldig blijven wadh- ten. Ik blijf n hier een oogenblik geselschap houden, zeide zij, terwijl zij met moeite een zucht onderdrukte die my evenwel niet ont- fing. Janet.... vreest gij het ergste? N....een, zeide zij aarzelend, op het oogenblik nog niet. Hoe komt het dat ik vroeger nooit van die bezwijmingen gehoord heb? Dat weet ik niet, zij dacht misschien, dat tfj ze te boven was, en dat meende ik ook. Er ontstond een stilte die alleen door het kuizen van den wind werd afgebroken. Maar Janet was niet gerust; zij stond op, luisterde aan de deur; en kwam toen terug. Ik herinner mij den tijd, toen zij her haaldelijk zulke flauwten had toen ze veel te dikwijls terugkwamen om er telkens doktor Haynes voor te roepen. Een hard woord of een treurige tijding was genoeg zoodat ik haar, zooveel mogelijk, alles spaarde. Ik hoopte, mijnheer Gear, dat zij er met u voor foed van genezen zou zijn, zeide zij, terwijl ■y mij treurig aanzag. Ik heb verkeerd gehandeld. God vergeve mijl Haar arm hoofd brandt als een kool vuur, zeide Janet; zij zal veel te lijden heb ben als het op een hersenkoorts uitloopt, en ik zal de handen vol hebben! Janet, gij zult ons toch niet veriaten? In deze omstandigheid? Wat denkt gij wel van mij? Zou ik de Vaughans zoolang trouw gediend hebben, en op ruik een oogen blik ais thans, aan mijn plicht verzaken. Maar uw meester? Hij zal mij afstaan.... hij zal mij gaarne afstaan. Zij schoof haar stoel dichter bij den mijnen, en legde haar groote hand op mijn arm. Vertel wat er tusschen u beiden is voor- gevallen, wat aanleiding gegeven heeft tot twist tusschen u en haar? Ik deelde haar alles woordelijk mede; ik verschoonde of bewimpelde niets. Zij luisterde met de droomerigheid die haar eigen was, maar in haar oogen schitterde een vuur, dat ik daar vroeger nooit gezien had. Gij hebt den jongen nooit lief gehad; g(j verdenkt hem nog? Ja, antwoordde ik. Gij beklaagt hem zelfs nu niet; gij ge looft, dat hij slecht voor zijn vrouw is ge weest, en dat zij hem ontvlucht is? Wat moet ik anders gelooven? Ik heb dien man sedert zijn kindsheid gekend. Ik heb altijd voor hem gebeden, sedert ik hem als zuigeling in mijn amen hieldl Ik heb Ellen ook van kind af gekend; In het oosten en westen des land», wordt ge bezigd op lijnen met zwakker verkeer. Aan den wensch om in eiken trein rijtui gen te plaatsen, speciaal aangewezen voor zieken, zwakken en ouden van dagen kan niet worden voldaan. SCHENKING AAN DETWEEDE KAMER De Commissie voor de Huishoudelijke Aangelegenheden der Tweede Kamer heeft met bijzondere dankbetuiging aan den schen ker namens de Kamer aanvaard een door den heer dr. J. P. Fockema Andreae, burgemees ter van Utrecht, ten geschenke aangeboden borstbeeld van den Staatsman mr. J. R. Thorbecke, vervaardigd door den beeld houwer H. J. Texeira de Mathos. De S.D.A.P. tegen het wetsontwerp In een der laatst gehouden vergaderingen van het Partijbestuur der S.D.A.P., moet naar „Het Volk" meldt, het wetsontwerp ter bescherming van de schoenenindustrie besproken en gebleken zijn, dat men alge meen tegen dit ontwerp was. DE ZOMERTIJD EEN WELDAAD. In een adres aan de Eerste Kamer wijst het bestuur der Nederl. Reisvereeniging erop, dat in de afgeloopen jaren de talrijke leden (30.000) van die vereeniging den zomertijd hebben leeren beschouwen als een niet ge noeg te waardeeren weldaad. Genoem d be stuur is overtuigd, dat de materiëele, geeste lijke en zedelijke voordeelen van den zomer tijd ruim opwegen tegen de nadeelen welke Zich bij deze, zooals bij elke andere willekeu rige regeling op welk gebied ook, zullen voordoen. Het verzoekt dan ook verwer ping van het voorstel-Braat. DE „BRANDARIS". De secretaris der Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij Amstel 342 te Amsterdam, deelt mede, dat de nieuwe motorreddingboot „Brandaris" heden ligt voor het kantoor der Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij aan den Amstel, No. 342, bij de Hooge Sluis. Zij, die de Redding-Ma tschappij ondersteunen of dit wenschen te doen worden tot een bezoek uitgenoodigd. DE LANGE JACHT ONMOGELIJK De Tweede Kamer heeft een amendement- Bakker aangenomen, strekkende om de lange jacht onmogelijk te maken. PENSIOEN OOK VOOR DEN TIJD VAN WACHTGELD. Naar aan de N. Crt. officieel wordt mede gedeeld, is bij 't departement van Oorlog een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Militaire Pensioenwet ontworpen, waarin o. m. is opgenomen, dat de tijd op wachtgeld doorgebracht als voor pensioen geldenden werkelijke diensttijd zal worden beschouwd. Het dezer dagen door de Avp. gemelde bericht, als zouden te dezer zake minder gun stige bepalingen te wachten zijn, is dus ge heel onjuist. TIJDELIJKE INVOERBEPERKING VAN SCHOENWERK. Het bestuur van de Ned. Vereen, van Katoenspinners en Spinners-wevers verzocht de Tweede Kamer het voorstel tot tijdelijke invoerbeperking van schoenen te verwerpen. HR. MS.„TROMP" NAAR NEDERLAND Bij het departement van Marine is een tele gram ontvangen, dat Hr. Ms. Tromp, onder bevel van kapitein ter zee jhr. Rendorp, den 13en dezer, des morgens 10 uur, van Smyrna is vertrokken ter aanvaarding van de terug reis naar Nederland, via Malta. De heer Dumaer van Twist heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van het ongeluk, dat op Vrijdagavond j.l. heeft plaats gehad met de veerpont aan het Kater- veer Kan de Minister mededeelen, hoe het on geluk zich heeft toegedragen, waardoor het is veroorzaakt en welke maatregelen zullen worden getroffen om voor den vervolge bij zonder in de veiligheid van het verkeer te voorzien Eischt naar het oordeel van den Minister het toenemend verkeer tusschen Gelderland en Overijsel bij het Katerveer, doch bovenal de veiligheid langs dezen hoofdverkeersweg niet, dat er een einde komt aan den bestaan- den toestand, waarbij de verbinding tusschen de IJseloevers door ponten moet onder houden worden Is de Minister bereid zijn krachtige mede werking te verleenen, opdat eindelijk de zoo lang gewenschte en hoog noodige brug over den ljsei wordt gebouwd? Naar aanleiding van het ongeluk aan het Katerveer zond de Zwolsche Handelsr. izi- gersvereeniging aan den Minister van W - terstaat een adres, waarin zij den Minister verzoekt te bevorderen dat de bouw van de reeds lang ontworpen IJselbrug daar ter plaatse zoo spoedig mogelijk ter hand wordt genomen, opdat niet te eeniger tijd een nog grootere ramp het gevolg moge zijn van onge- wenschte vertraging. De heer Ketelaar heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd 1. Is het juist, dat aan de Wageningsche Studentenvereeniging, die den heer Faubel had uitgenoodigd tot het houden van een ezing over het onderwerp „Vrijmetselarij, lhaar doel en streven", het gebruik der aula is geweigerd zij was altijd dezelfde. Zij bezat een verheven karakter, een rein hart en een groote mate van plichtsgevoel. Ik heb haar nooit recht begrepen, luidde het koude antwoord. Ik dacht dat het onderwerp haar verveelde, want zij Stond weer op en luisterde aan de deur. Ik verlangde met koortsachtig ongeduld, dat zij heen zou gaan, en mijn vrouw niet zoolang aan de zorg van die domme meid zou overlaten. Haar barsohe stem klonk mij onaangenaam in de ooren; ik voelde, dat de opgewonden heid van dien morgen terugkeerde, toen zij Herbert Vaughan verdedigde, en zoo weinig belangstelling in zijn vrouw verried. Ik was teleurgesteld toen zij terugkwam en haar plaats tegenover mij weer bezette. - Het is een vreeselijke nacht! zeide zij rillend; wind en regen vallen als bezetenen op de vallei. Zij had een verheven karakter, voer zij voort, met onrustbarende gejaagdheid het vorige onderwerp weer opvattend; ha, zij was trolsch en eenzelvig, en stelde geen vertrouwen in mij. Zy verbeeldde zich, dat ik de spion van haar echtgenoot was, dat ik hem alles overbracht en haar het leven ver galde. Arm, arm meisje, wat zouden de zaken anders zijn afgeloopen, als zij alles geweien hadl Als ik haar slechts had kunnen overtui gen, dat ik haar liefde poogde te winnen, dat ik niets liever veriansde dan haar vriendschap Uj bewijzen. 2. Is het Juist, dat voor de lezingen van den Reereerwaarden Pater Populier over de Chi- neesche missie -en van dr. Fred, van Eeden over diens bekeering tot de Roomsche Katho lieke Kerk het gebruikder aula is toegestaan 3. Is de Minister bereid, bij bevestigende beantwoording der voorgaande vragen, de redenen van deze verschillende houding te genover de genoemde sprekers en de door hen te behandelen onderwerpen op te geven, onder mededeeling van zijn oordeel over die houding? DUITSCH GOUD VOOR AMSTERDAM Te Oldenzaal passeerden Dinsdagmiddag naar het H. bid. meldt vijf wagens met goud, afkomstig van de Reichsbank te Berlijn en bestemd voor Amsterdam. Zitting van Woensdag 14 Maart. De VOORZITTER complimenteert den heer v. d. Does de Willebois met zijn 25- jarig lidmaatschap der Kamer en wenscht hem geluk met zijn 80sten verjaardag. Indische begrooting. De heer VAN LANSCHOT R. K. be treurt, dat de Staten-generaal met voor 1 Januari 1923 zijn gehoord, inzake de op heffing van het uitvoerrecht op aardolie. Spr. veroordeelt de productenbelasting en vraagt, wat de regeering zal doen, als deze belasting wordt afgeschaft. De heet MENDELS, S.D.A.P., had lie ver gewild, dat de vorige spreker meer aan dacht had gewijd aan lasten van inlandsche bevolking, die 7 pCt. van haar inkomen reeds opbrengt aan belasting. Hij spreekt verder de meening tegen, dat inlanders, die aan de beweging deelnemen, niet de meening van hun leiders zouden zijn toegedaan. De heer IDENBURG A.R., vraagt ver hooging van pensioenen voor oud-Indische militairen. Spr. brengt hulde aan den Gouv.- Generaal en den Minister, omdat zij krachtig den weg volgen, die moet leiden tot herstel van dat financieele evenwicht. Zitting van Woensdag 14 Maart. Bij de voortgezette behandeling der Jachtwet licht de heer HIEMSTRA S.D.A.P. een amendement toe om de jachtakte B. op 2.50 te bepalen, indien uitsluitend op eigen grond wordt gejaagd, de heer BRAAT Pl. P. om tusschen de groote jachtakten A. en B. een grooter verschil te maken en om de kleine jachtakte op 2.50 te stellen de heer BAKKER C.H. om de lange jacht te verbie den, de heer HIEMSTRA om de kleine jachtakte op 5 te bepalen. De heer VAN VOORST TOT VOORST R.K. wil het eerste amendement-Hiemstra beperken tot boeren, die schadelijk gedierte verdelgen. De heer WEITKAMP C.H. bestrijdt den heer Hiemstra, omdat de meeste boeren niet geschikt zijn voor de jacht. De heer v. SASSE VAN IJSSELT R.K. bestrijdt alle amendementen ter verlaging van den aktenprijs. De heer DRESSELHUYS V. B. bestrijdt den heer Bakker, omdat de wet geen opvoe dingsinstituut is. De heer DECKERS R. K, verde digt het amendement-Bakker. De heer WINTERMANS R. K. weet niet wat voor dieren de hgrootste kwelling, is. Mej. SUZE GROENEWEG S. D. A. P. acht de jacht een noodzakelijk kwaad en een minderwaardige sport voor het tegenwoordig geslacht. Zij steunt den heer Bakker. Mej. VAN DORP Lib. P. steunt den heer Biikkcft MINISTER RUYS bestrijdt het eerste amendement-Hiemstra omdat de landbouw belangen voldoende beschermd zijn en daar door nuttig wild zou worden uitgeroeid. Het tweede amendement Hiemstra ias aannema- lijk. De amendementen Braat en Bakker be strijdt de minister omdat het onderscheid tusschen de jachtakten A. en B. scherp genoeg is en omdat een zachte dood van het wild bij geen enkele jacht kan worden gewaarborgd. Na repliek der prekers en dupliek van den MINISTER wordt het tweede amendement- Hiemstra aangenomen. Het eerste amende ment Hiemstra wordt verworpen met 62 tegen 16 stemmen het amendement-Braat verwor pen met 57 tegen 22 stemmen., het amende ment Bakker aangenomen met 60 tegen 18 stemmen. Art. 14 en het aangehouden artikel 13 worden goedgekeurd. Bij art. 20 licht de heer WEITKAMP een amendement toe om 't verbod tot jagen gedu rende den nacht te beperken tot een uur voor zonsopgang en een uur na zonsondergang de heer DUIJMAER VAN TWIST A. R. om het schieten van ganzen en eenden 's nachts te verbieden. De heer DRESSELHUYS bestrijdt rien heer Duymaer van Twist. De heer Hiemstra steunt den heer Weit kamp. De amendementen-Weitkamp en Duymaer werden ingetrokken na toezegging van den Minister, dat de jacht gedurende den nacht zal verboden zijn, van een half uur na zonson dergang af. Artikel 2, wordt aangehouden de andere artikelen tot 45, worden goedgekeurd, som mige na kleine redactie-wijzigingen te heb ben ond rgaan. Het amendement -Braat op art. 45 om het dragen van uniform niet verplicht te stellen voor het constateeren van overtredingen, werd verworpen met 63 tegen 6 stemmen. De art. 4548 worden goedgekeurd. Bij art. 49 wordt het amendement van de Commissie van Rapporteurs, om het in beslag nemen van verboden jachtartikelen niet impe ratief te stellen, overgenomen. De artt, 4953 worden goedgekeurd. Bij art. 54 licht de heer WEITKAMP zijn amendement toe, in zake het gebruik van klemmen de heer VAN RAPPARD V. om konijnenstrikken ook voor schadelijk gedierte te verbieden mevr. BAKKER- NORT V.B. om strikken, beugels en klem men geheel te verbieden. Wist gij dan dat zij ongelukkig, was, Janel? Het is een ongelukkig huis, een booze geest voert er heerschappij. Dat is waar. Neen.... ik bedoel hem nietl Versta mij wel, ik sprak niet over hem, riep zij, recht springende, gij hebt hem altijd gehaat, en kunt dus niet onpartijdig oordeeien. Is Ellen schuldig? Vrouw, is er geen verschooning voor haar vlucht te vinden? Bestaat er eigenlijk wel verontschuldi ging voor zulk een daad? Ik zag dat zij mijn vraag ontweek, en ge dreven door dezelfde eigenzinnigheid die al zooveel onheil had geslicht, wilde ik my met dat antwoord niet vergenoegen. Janet, zoo waar als gij een eerlijke god- vreezende vrouw zijt, antwoordt mij, is de vlucht van mijn zuster niet te verontschul digen? Belooft gij mij dan, mij met geen ver dere vragen te zullen kwellen, en mij arme diens! meid verder gerust te laten? Ja, dat beloof ik. Welnu, er is veel wat haar verschoont! Zij gevoelde zich rampzalig, en zou van ver driet gestorven zijn. Mij dunkt dat zij het recht had den dood te ontvluchten. Maar ik weet niets, voer zij voort, ik ben een zoltin, en ol mijn hart is zoo vol. Ik zal nooit in mijn leven meer kunnen lachen, mij nooit meer zóó gevoelen als in vroegere dagen, toen ik Mary troorttaJ Wat is dat? Do dienstmeid stormde op dat oogenblik met uitpuilende oogen en de muls scheef op het hoofd de kamer in. Ik kan het niet langer bij haar uithou den! riep zij uit, ga toch weer naar boven, en breng haar tot bedaren. Ik ben te zenuwach tig, en zou er zelf ziek van worden; het bloed verstijft mij in het lichaam. Maak u weg! riep Janet, naar haar toe Ioopende, en haar met de hand in het gezicht slaande; maak u weg, verstaat gij mij niet! Luister, zeide ik, zij roept u. Mijn barsche gebiedende stem bracht Janet de meid tot bedaren. Middelerwijl hoorden wij de zilveren stem der zieke roepen: Janet, Janet, kom hier. Janet antwoordde tot mijn verbazing met haar grafslem: Ik kom.... geduld.... stilte, lieve. Hij gaat - het veer over.... er staat moord.... moord.... moord in zijn blik te lezen 1 De meid hijgde naar adem eB wrong de handen in doodsangst. Ik sprong reclil, toen een blik van Janet, die zoo bleek werd ais een doode, mij terug deed deinzen. Gij moet hier blijven, mijnheer. De storm maakt haar onruslig. Ais gij haar leven lief hebt, volg mij dan niet. Janet sloop weg, en sloot in haar verwar ring de meid bij mij op. De meid viel op het uiterste puntje van den stoel by de deur neer, en zaa mfj met deerniswaardigen blik aan. Laat mij hier maar zitlen, mijnheer, ik zal geen woord spreken, ik ben tot den dood toe ontsteld. Gij moogt daar blijven zitten als gij valt. Hoe komt het, mijnheer, dat ijlende menschen moord in het hoofd hebben? Dat weet ik nietspreek nietik ben vermoeid Zoo verliep de nacht. Het licht dat in de kamer brandde, werd steeds flauwer. Al bracht de morgen weinig hoop mee, toch was het een verlichting de schemering t» zien aanbreken. De meid was met het hoofd achterover op haar stoel in slaap gevallen en lag gerust te snorken, maar ik had mijn roode oogen nie» gesloten, en het was mij, alsof vrede en kalmte voor altijd aan mijn ontrust gemoed ontvloden waren. X. Den volgenden dag vertoonde zich de her sonkoorls welke de dokier en Janct beiden zoozeer vreesden. Mary verkeerde in levensgevaar; wij zouden welhaast op de klip stranden die ons levens geluk bedreigde. Ik gaf alle hoop op; ik.verwachtte het erg stc en voedde de sombere gedachte, dat allé hoop verloren was, en er, nooit meer beter lijd voor mij zou aanbreken. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6