f i H De Achtste Nederlandsche Jaarbeurs. Vrijdag 16 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14388 DIT NUMMER BESTMT SIT 10 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 17 MAART MUZIEK. LAATSTE NIEUWS. n.vTp. a Burgerlijke Stand, UIT DEN OMTREK. In twee monsterkamers heeft de firma voorheen J. Pette Hzn. te Wormerveer de cacao-, chocolade- en dessertwerken van hare eigen fabriek tentoongesteld. STADSNIEUWS. AGENDA Mia Peltenburg en de Andrlessens. Een bijna volmaakt geb k, is FRANKEN'S MELKBR00D Buitengewoon concert der Bach- Vereeniging. Uitslag Veiling H. O. V. Voor den Politierechter. Lhet. Hof in Amsterdam niet'beter-over he.ro denkt. Een Nagtzaam-Bank. Personalia. Schoorsteenbrandje. Staking in de Meubelindustrie. Nieuwe zaak. Heropening zaak. LAN£S_JïEN _WEO BgJ DRUKKERIJ 1-3 DE SPAARNESTAD KOPERDIEPDRUK CHEMIGRAFIE BOEKDRUK De treinroof. De Gemeenteraadsverkiezingen. Tentoonstelling „De Woning." J. W. A. de Zwager, t Onze badplaatsen ftO fc?/- J. J. WEBER 300V Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hongaarsche onderscheidingen. BLOEMENDAAL. fa a Tintin em*nfsprijs Bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal f 3.25 Per Wéfck C.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusscben den teks' als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct.. op andere redac- tiepagina's 60 ct- per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling Het gaat natuurlijk niet aan, van de Jaar- ibeurs-inzendingen een beschrijving te ge ven.. Wij bepalen ons tot enkele algemtene opmerkingen, tot eenige zeer groote firma's wier uitstalling te sprekend is om er over Se zwijgen en beperken ons voorts tot dc deelnemers uit onze omgeving in Noord- en Zuid-Holland. Als algemeen gelukkig verschijnsel kan worden vastgelegd, dat het groote gebouw thans, in tegenstelling met verleden jaar, geheel in beslag genomen is. Er zijn meer .deelnemers dan vroeger, die twee en meer •monsterkamers huurden; ook is het aantal grooter van hén, die een tafelvlakto aan vroegen. Voor het eerst zijn alle groote ka mers boven het restaurant verhuurd. Wederom is aah de reclame voor onze ko loniën veel plaats ingeruimd. Het vorig jaar werd de aandacht voor Suriname gevraagd, thans zijn wederom de Oost-Indische bezit tingen het voorwerp der belangstelling. Prof. dr. J. van Loghera, directeur der af- deeling tropische hygiëne van bet Koloniaal Instituut te Amsterdam, heeft voor een over zichtelijk beeld van de studie der ziekten en van de verbetering dér hygiënische toe standen in Ned. Indië en van de daarmee ge paard gaande beteekenis voor de bevolking en de groote cultures, gezorgd. Een en an der is met grafische voorstellingen, 'was- modellen, maquettes enz. weergegeven. Dit alles is ook op de jongste Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen te zien ge weest. In het bijzonder trekt op de econo mische afdceling dc groot» reliefmaquette met de zeediepten onzer koloniën de aan dacht. In twee andere zalen heeft de Af dceling Handelsmuseum v-nn het Koloniaal Instituut een rijke uitstalling gegeven van alles wat betrekking heeft op koloniale grondstoffen, cultures, mijnbouw, verkeer, enz. Als nieuwigheden zijn aanwezig een boek met monsters van rjibber-latex papier, «en groote foto van de veel gerucht maken de Arghan-vezelplant, een maquette van emplacement en omgeving met riet- en sa- wah-areaal ,van de suikerfabriek Poerwo- redjo, een voorstelling van de zeer uiteen- loopende hoeveelheden suiker, die in de verschillende productielanden, waarvan Ja va de kroon spant, worden geworven, enz. Komen wij tot de andere deelnemers. On middellijk bij hét binnentreden leest men met reusachtige letters „Philips No. 1". En dat is geen overdrijving. De bekende gloei lampenfabriek beeft de geheele onderver dieping links gehuurd en daar iets bijzon ders van gemaakt, n.m. een heele winkelga lerij. Daar ziet men winkelkasten met siga ren, kruidenierswaren, zijden stoffen enz. En leze alle zijn op de meest flatteerende ma aier verlicht: dan weer met de nieuwe al- bastalampen, hoog hangend aan gekleurde koorden of wel met buislampen ter zijde van de vensters weggewerkt; dan weer met Irontlicht in het raamkozijn, als voetlicht op het tooneel, Vooral de etalagekasten met zij den stoffen vormen een schitterende kleu renweelde. In het midden is de Philipsfa- briek te Eindhoven in miniatuur opgebouwd. Verder een korte opsomming naar de be perking, welke wij boven in ons artikel maakten: Op de open ruimte op de binnen plaats vinden wij de firma Schetzer en Wes- selis. Algemeen Technisch- en Handelsbu- rejau te Haarlem, aanwezig, specialiteit in het. omvormen van motoren. Boven op de monsterkamers vinden wij dé firma Baars te Krommenie met een iprachtigc stand vol ruim gesorteerde sigaren. (Dc firma P. J. Bellaart Jr. te Gouda heeft over vijf- tafelvlakten een enorme collectie sponsen en zeemleder ten toon gespreid. De Vereenigdc chemische fabrieken „Ceta- Bever", te Beverwijk, trekken zeer de aan dacht door de drukke reclame welke zij op de Jaarbeurs maken met hun artikel „Po- lex". Vol was hét, tot dringen toe, in de fraai versierde monsterkamers der firma Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. De muren waren aan de bovenranden bezet met de aardige bekende reclameplaten van de boertjes en boerinnetjes, de dames in crenoline enz., terwijl de bussen verpleeg- sit'erscacao, dc bekende doozen en rollen Droste's chocolade hoog opgestapeld ston den. De grootste stand op de 3de etage heeft de firma H. Jansen, „Eik en Linden", Stoom fabriek van Nederlandsche meubelen-indu strie, te Alkmaar. In een groote hoekruimte staan de keurige slaapkamers met fraaie eiken kasten, tafels, stoelen en meubelen van alle denkbare soorten, in rijke ver scheidenheid bijeen. Op een der. gangen vonden wij een zeer kunstzinnige uitstalling van het kunst-atelier „Florigaza" te Haarlem, met de hand geschil derde doeken, kleedjes en kusjens; zeer fraai! Een der fraaiste uitstallingen, waaraan .bijzondere zorg is besteed, is die van de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek te Gouda.'Nu 'het gaslicht de concurrentie tegen de electrische peertjes langzamerhand moet opgeven, komt zoowaar dc kaars in de oud- Hollandscbe kamers weer in cere in plaats van het electrisch licht. En de Koninklijke te Goudr weet in die nieuwe behoefte 4e voorzien! Ook de Goudsche Machinale Garenspin nerij is met haar fijn geweven en toch sterke producten vertegenwoordigd. De bekende N.V. Technische Mij. Heringa en Wüthrich, electrische technische installaties, ontbreekt niet, om haar arbeid aan te prijzen. Een andere Haarlemsche bekende is de firma Hin, die in een fraaie monsterkamer de producten van haar kousenfabriek (een speciaal artikel half wol, half zijden trekt zeer de aandacht) en de firma Jan J. H Hin, die de glacéleeren handschoenen laat zien. De firma G. Hogendoorn te Gouda heeft op twee tafelvlakken een kunstige sorteering van klossen en kluwen henneptouw, koord en bindgarens, paktouw enz. daargesteld. Vermelden wij ten slotte nog de Import Mij. firma Leguit en Zonen te Krommenie, de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda; de Eerste Waddinxveensche Stoommeubel- fabriek „Systeem Keiser"; Van Gardinge's Sigarenfabrieken te Eindhoven; Gebr. Phi lips tabaksfabrieken te Maastricht; de alge meen bekende Dc Lever s Zeep Mij. te Vlaardingen (met Lux en Sunlight) en de fandmiddelenfabrieken „Atol" voorheen L. Pool en Zonen te Amsterdam, die ieder voor zich met merkwaardige en beziens waardige inzendingen voor den dag komen. Het was een avond dien we ons voor geen lief ding mochten laten ontgaan; waar wij nu eens niet deze of gene „wereldberoemd heid" zouden begapen, geen vergelijkingen met groote virtuozen zouden maken, want we wisten, dat er intens gemusiceerd zou wor den. En de entrée naar de jongere Fransehen Spanjaarden en Italianen werd ons licht ge maakt door wat Willem en Hendrik Andries- sen ons van Debussy speelden, stukken die harmonisch, melodisch en rythmisch een be trekkelijk „normalen" gang hebben, de Pe tite Suite en Marche écossaise. Want wie nog vreemd mocht staan tegenover b.v. Ima ges of Estampes kan hier het prachtige uit gangspunt vinden om zijn muzikalen horizont Woensdag 21 Maart zal in de gemeentelijke concertzaal des avonè: 8 uur een buitenge woon concert worden gegeven door het or kest van het Amsterdamsch concertgebouw met medewerking van mej. Mia Peltenburg. Het programma vermeldt o.a. Ouverture pan de Opera „Der Flieger.de Hollander. Senta- ballade uit der Fui ende Hollander, Sieg fried Idyll. Voorrpel uit het muziekdrama „Tristan und Isole". Liederen Schmerzen. te verruimen. Het was ook een heel goede fm Treibhaus, Der Engel, Trame. Voorspel Sociëteit ,,St, Baoo". Jongensgilde 8 uur Kinderkoor ly, uur Veehouders 10 uur Gewone zittingen Spaarbank voor Katholiek Nederland zitting van 5 tot ~'A uur. Hotel SpoorzichtStationsplein Matinée en avondconcert, R. K. Leeszaal en uilleenbibliotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10 12Vs». van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 i:ur. Zaterdags alleen van 912 uur R. K. Aibeidsbcurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des r.tn. van half 11 tol half 12. des nam. van 3 lot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-verecniging Bloemhofstrnat t Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Voormalit/ Sociëteitsgebouw „Trou moet bit/e ken", Groote Markt. Tentoonstelling „de Woning". van dc perceeien, verkocht in 't Notarishuis, op Donderdag 15 Maart 1923. Notaris T. Bruijn Pz. Een Huis met erf en tuin te Haarlem aan de Garenkokerskade, get. no. le, L. Cuperus qq. 7280. Notaris J. Wildschut. Ben woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Amsterdam straat, get. no. 44, groot 86 centiaren; A. Vos, 4010. Notaris R. C. A. van Cranenburgh; een burgcrwoonhuis en erf tc Haarlem aan de Papentirenve:4t, get. no. 60, M. Dijkstra 2230. Een woonhuis te Haarem aan de Gasthuis straat, get. no. 30, A. v. Rigteren q.q. 705. Notaris J. Koolhoven: 5 huizen en erven 1c Haarlem aan de Amsterda'mstraat, get. nos. 3 F, 3 G,3 I, 3 J, 3 K.; H. J. D. Doorman, 4345. Het concert van aanstaanden Zondagmid dag is genoemd een Volkssymphonie-namid- dagconcert waarop zullen uitgevoerd! worden werken van v. Weber, Schubert, v. Beetho ven, Mendelssohn en Grieg. Op veelvuldig ver zoek zal op dit concert zich geen solist of soliste doen liooren. Men verwacht een grooten toeloop, daar al deze composities zijn gekozen uit het groot aantal werken dat vele muziekliefhebbers den heer Gerharz verzocht hebben op de pro gramma's te plaatsen. Zitting van heden.) Revue. De politierechter, als hoedanig heden rnr. Sluys functioneerde, behandelde heden een kleine rol, met weinig belangrijke zaken. Tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld de chauffeur C. J. V. te Haarlem, die met Vastenavond een borreltje was gaan drinken en toen zijn auto zoo tang onbeheerd had laten staan. Daarvoor moest hij geverbali seerd worden, maar hij weigerde zijn naam op te geven en moest toen mee naar het bureau, doch daar voelde bekt., die in cén vastenavöndstemming verkeerde en derhalve niet hoelemaal nuchter was, niet veel voor, en hij pleegde verzet en was wederspannig. Be klaagde staat bovendien niet gunstig bekend en is al meer veroordeeld. Vandaar de eisch tot 14 dagen vrijheidsstraf, overeenkomstig welken beklaagde gevonnist werd. Hij zou in hooger beroep gaan. Ook W. de j. te Hillegom slaat niet erg gunstig bekend. Hij moest een werkje doen bij juffrouw D. en heeft toen van de gelegen heid misbruik gemaakt, om uit een trom meltje twee gouden kruisjes te stelen. Bekl. had alles h'j de politie bekend, maar deed thans een zeer zonderling verhaal, dat hij de kruisje, als pand voer nog te vorderen toon gekregen had. Juffrouw I). verklaarde dal er niéts van aan was en de officier zcide, dat hij er geen zier van geloofde. Want bekt. had, toen de politie kwam, de kruisjes in een bosthjé neergegooid en zou dit toch zekér niet gedapn hebben, als hijer eerlijk aan gekomen was. De eisch luidde 4 nir.ar.den ge vangenisstraf. Bekt. werd veroordeeld tot 3 maanden. Ook hij zal eens profeteren, of inleiding tot de liederen van Rousse!, van wien o.a. een tweetal poèmes van Henri de Régnier door Mia Peltenburg werden gezon gen. Deze liederen van Roussel behooran tot bet genre, dat slechts door de groot- sten onder de zangeressen naar eisch ver tolkt zal worden. Zij vragen naast een diep sentiment (en in dit opzicht vonden zij in Mia Peltenburg een uitnemende ver tolkster) de beschikking over een toon- kwaliteit die slechts kan worden geprodu ceerd door degene die geen enkele physi- sche „Hemmung" ken! Het is ons bekend tot welke prachtige technische dingen Mia Peltenburg in staat is, en daarom viel het ons op, dat er in physischen zin thans wel van die tegenstrevende dingen leken te be staan voor haar (kunnen ook de akousliek, de vreemde omgeving, niet van invloed zijn?), zoodat het sentiment-alleen thans niet bij machte was, ons zoo-opeens mee te voe ren. Wij hoorden nu te veel „zingen," en waar zij ons altijd weeraan het alleredelste gaf in 't aanvoelen en in hel technisch be- heerschen van het lied, daar werd ons dit maal het allerhoogste onthouden, dat veel langer duurt dan het moment van aanhoo- ren alléén. Maar opeens was hij de liederen van Pierné elk beletsel weg en daar was zij weer de zangeres die ons voor de eerste maal de allerzuiverste schoonheid van een Hugo Wolf had geopenbaard en van een „Procession" van César Franck. Daar zong zij met al de natuurlijkheid die in haar is de heerlijke blanke lijn van Pierné's mu ziek, en onder meer Het overkóslelijk „Le petit rentier." De muziek van deze liederen van Pierné zou men wanen, op het zingen van Mia Peltenburg te zijn geïnspireerd, zoo geheel dragen melodie en rylhme de psyche van dit blanke zingen. De voor dracht er van behoort mede tot het aller beste wat we van onze Haarlemsche zan geres mochten hoorei:. Men was ook opgetogen over deze kunst en gaf daarvan blijk door het schoonst wat mén in tastbaren vorm mag bieden: bloe- meu. De avond was rijk aan interessante direm. Daar was allereerst een prachtige auditie van Ravel's „Ma mère I' oie" in de oorspronkelijke vierhandige zetting. Voor wie het werk uit de (latere) instrumentatie kent, was het opmerkelijk, hoe schoon toch ook een nobel klavierspet de intenties van den toonzetter weergeeft; als sterk specimen hiervan geldt zeker no. 2: Petit Poucet; en al mag men b.v. in no, 4 (la Belle et la Bêle) de contrafagot ongaarne missen, een goed gespeelde klavierpartij geeft een prachtige schadeloosstelling; wij zijn in elk geval voor de weergave van dit werk bij- zonderen dank verschuldigd aan de béide Andriessens die ons ook deden kennisma ken met het werk van den jongen Italiaan Casella, de „Pupazetti." Daar valt in deze „cinque musiche" allereerst een prachtige karakteristiek op, die haar alleen reeds recht geett op een eerste plaatsen onder de producten der jongeren; maar er is meer; we hoorden in deze stukken-voor-marionet- ten een eenvoud van lijnen, een bondigheid, een architectonisch evenwicht en bovenal een prachtig geïnspireerd musiceeren, die ons met belangstelling deden uitzien naar de andere klavierwerken van Casella. Het laatste stuk moest gebisseerd worden. Wat is het ook pianistisch prachtig gechreven. In dit opzicht is het de evenknie van de stukken van den Spanjaard Albéniz. Hier in trad Willem Andriessen solistisch op, waar hij bij Casella, Ravel en zooals ge zegd bij Debussy te zamen met zijn broe der de partijen verzorgde Van dit samen werken zullen wij de beste herinnering be houden. Is het op zichzelf al een stout stuk, met een pianist als Willem Andries sen openlijk te kunnen samenwerken, het getuigt van, behalve technisch, ook van geestelijk kunnen, wanneer mei zekerheid kan geconstateerd worden, da! het tegen over bet sterke ktavierspel van Willem ner gens ontbrak aan geestelijke spankracht. Het spel was klanglieh ook een mooie een heid. men verstond elkaar uitnemend, zoodat er ook voor Hendrik Andriessen die op de hem eigen wijze alreeds de begeleiding der liederen had te verzorgen, op dit concert schoone triomfen gevierd werden. Van allerhoogste hoogte kwam de schoonheid naar ons, als Willem in 't prachtige „Evocation" van Albeniz zijn heerlijk talent ontvouwde. En wat hij in deze sterk folkloristische muziek bereikte in „El Puerto", dat kan hij die 't niet ho rde, sléchts gissen. Men dwong den kunstenaar, zich nogmaals aan den vleugel te zeiten en een prachtige Chopin (de Berceuse) was 't wat zijn rijk gemoed ons schonk. Ik 'wij- fel niet of lïij wilde ons naast de schoon- heid-an-sicb ook nog de soms treffende affiniteiten van Chopin en Albeniz belich ten. Het was een toegift, die heugen zal! Verblijdend was het, dat het artistieke drietal voor een zoo praqlitig-bezet huis musiceerde Ooit wt zakelijk oogpunt mag het concertbureau-Vernout een felicitatie niet onthouden worden. De lijd van ma laise heeft, ook haar lichtpunten, en goede leiding bij een concert, kom! naast de ar- listen nog het publiek len goede. Wij woonden nog niet veel op ei'len ris co ge geven concerten bij. waar zelfs hel amphi theater lot de laatste rij bezet was. Ook voor de pianisten was er een groot succes, dat zich o.in. uitte in herhaalde terug roeping. G. K. Tiet z.g. ..Nöglzéarii Comité" besloot tot het plaatsen van ten' bark in dé NëgtzaSmstraat. Aan het gemeentebestuur zal daarvoor toe stemming worden gevraagd. Voor bet te Amsterdam gehouden examen nuttige handwerk.:» va^jdv Mej, A. Rubo» al hier. van de Opera Nürnberg. „Die Meistersinger von Hedenmiddag kwart voor één werd brand gealarmeerd. De brandweer rukte in vol or naat uit, doch liet bleek gelukkig nog al niet ernstig te zijn. Hef was een begin van schoor steenbrandje in perceel 74 van de Linschoten- straat. Het vuurtje was gauw gebluscht. Van werknemerszijde bericht men ons: Er komt at wat teekening in de staking. Bij de firma A M Randoe is door de sa menwerkende organisaties van werknemers een volledige overeenkomst voor een jaar tot 11 Maart 1924 afgesloten. Ook met de firma's Van Thiel en Pander is overeen stemming bereikt, zoodat het personeel van Pander vandaag den arbeid weer hervat heeft. Ook bij Fabel is de staking opgehe ven, daar er geen personeel werkt, waarop de loonsverlaging van toepassing is. Bij de andere firma's duurt de staking onveranderd voort. Dc heer B. v. d. Bogaard opende op den hoek van de Timorstraat en Florastraat een nieuwe zaak in rijwielen en onderdeelen. De zaak is geïnstalleerd door de fa. H. Sluyter en Co., Nieuwe Gracht 64, die het bekende merk Graf tan-rijwielen vertegen woordigt. Naar dit merk is tegenwoordig, zooals men ons verzekert, veel vraag. Wij verwijzen overigens naar de advertentie in dit nummer, welke op deze zaak betrek king heeft. De heer A. A. van Berke! heeft in perceel Nieuwe Groenmarkt 17 een slagerij geopend, welke den toets der witiek gerust kan doorstaan. Alles ziet er kimrig uit, de betegelde wanden, de tegelvloer, marmeren étalage en toonbank, alles even frisch en helder. Daarbij eerste kwaliteit vleesch in den verkoop, zoodat ook deze zaak wel een goed bestaan zal te gemoet gaan. Onlangs schreef een blad, dat in een der groote steden schijnbaar een drang bestond onder de winkeliers, ondanks de voor allen zorgvolle tijden, hun zaken uit te breiden, te vernieuwen of meer te modemiseeren. Ook Haarlem kent dien schijnbaren drang, getui ge de vele winkeliers, die dezen weg bewan delen. Onder hen valt thans ie vermelden de heer J. Volkerts, die zijn schoenenzaak, ge vestigd Anegang 12, een flinke uitbreiding en daaraan gepaard gaande verfraaiing, heelt doen ondergaan.. Het voornaamste deel der verbouwing, welke door den aannemer 55 Saeijs is verricht, is wel de ombouw der éta lages. Deze, welke van iedere zaak een zoo belangrijk onderdeel uitmaken, zijn thans ge heel gemodèrniseeerd en geven met haar go- hogen ruiten met boven de groote ramen glas- in lood, de voorzijde een sierlijk voorkomen. De pasgelcgcnheid is aanmerkelijk vergroot, terwijl achter in de zaak een fraai, geriefelijk kantoortje is aangebouwd, dat in alle opzich ten aan de eischen, aan een kantoortje te stellen, voldoet. Voorts is de geheele zaak nieuw geschilderd en de donkere kleur, waarin deze schildering rloór de Gebr. Groskamp verricht gehouden is, geeft den,winkel een fijn cachet. Door deze gedeeltelijke uitbreiding en ge deeltelijke vernieuwing beeft de heer Vol- laerts ziin zaak op nog meer moderne leest geschoeid (om een term van zijn vak te ge bruiken), dan zij reeds was. Dat dit zal bij dragen tot grooleren bloei der zaak mag wel vertrouwd worden, waartoe de uitgebreide collectie eerste klasse schoenwerk natuurlijk het meeste zal bijdragen. Den heer Vollaerts good Iuckt De weloverireedsfer. 't Is 's avonds een uur of negen. Op een onzer stille, we zouden haast willen schrijven deftige grachten, hangt vredige rust, zooals het deze kalme buurt, waar bijna niet lief geroezemoes van het drukke stadsleven doordringt, betaamt. N.efs of niemand is er te zien, dan een plichtsgetrouw postbeambte, die zijn te bestellen stukken aan de verschil lende adressen deponeert. Daar komt om den hoek der straat een fietsende juffrouw aan. Het is een ondeu gende juffrouw, die schromelijk de wet, door de vroede vaderen gesteld, overtreedt en zon der licht rijdt. Daar opeens rijst de gedaante van den postbeambte voor haar op en on getwijfeld gaat juffers hartje sneller kloppen, want haastig rijdt zij verder. Zij ziet in den eerzamen postman schijnbaar een politiedie naar, die haar zal willen doen stilhouden en als misdadigster zal brandmerken, fin juffer tjes gedachten verwerken zich snel, zij ijst natuurlijk reeds bij de gedachte, mansvolk, en nog wel een dienaar der wel, in handen te vallen. En rapper gaan de pedalen op en neer en hel reppende juffertje v/egi den vermeenden polMeman voorbij. Ju:.-'j hem passeerend. raakt plotseling bet handkoffer tje, bevestigd achter op de fiets, los, en valt met een smak neer op de tür.a!. De post beambte, eerlijk als goud. reept de juffrouw aan, om haar op haar verlies le wiiren, doch deze geraakt nu rog meer van streek en nog sneller vliegt zij voort He ver hel koffertje als buit in ue handen van den „agent" ach terlatend, dan zelf ii» diens grijparmen le val len En zoo grtxMeJdê hét, dat een juffrouw amechtig te huis kwam met verlies van een koffertje en deszelfs inhoud en een braaf postbeambte dit toegeworpen werd. Benijdenswaardig beroep, dat van blieven- besteller, dat blijkbaar het massale van onze stedenv/abers ia rieh 'vcreenir* DE HOLL. STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ. Naar aanleiding van geruchten amtrent een overname van de HoII. Stoombootmaatschap pij kan worden meegedeeld, dat er geen sprake is van een overname door de firma 5V. H. Muller en Co. Wel is reeds overeen stemming verkregen omtrent een regeling met genoemde firma waardoor volkomen eenheid van dc wederzüdsche belangen in de stoom vaart op de Britsche havens is bereikt met behoud van beider zelfstandigheid. EX-KONINGIN MILANA OVERLEDEN. NICE, 16 Maart. Ex-Koningin Milana van Montenegro is hedenmorgen te 1.20 uur overleden. I De Koningin van Italië, die 1e midder nacht het ziekbed had verlaten om naar Italië terug te keeren, is telegrafisch ge waarschuwd. DE WAARDEDALING VAN DE MARK. BERLIJN. 15 Maart. In den Rijksdag werd heden het wetsontwerp voor het aanpassen van de belastingwet aan de waar dedaling van het geld, in derde lezing aan genomen met 209 stemmen teen 149 van de linksche partijen. OVERSTROOMINGEN. BOEKAREST, 16 Maart. Tengevolge van den hevigen regen hebben overstroomingen i laats; verschillende bruggen zijn vernield; het sioorwegverkeer is .nderbroken; de schade is zeer groot. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. LONDEN, 16 Maart. De correspondent van Daily Mail te Parijs meldt uit goed inge lichte kringen, Duitschland heeft een ge zantschap te Parijs en de Duitsche regeering heeft het rerht mededeelingen te zenden naar den secretaris-genefaal van de Com missie van Herstel. Het is langs een dezer wegen, dat de Fransche regeering zal toe stemmen in een bespreking van het schade- vergoedingsvraagstuk met Duitschland. Een bemiddelingspoging van een der Geallieërden van of van een neutralen staat zal door Frankrijk ;.f België worden afgewezen, DE TROEPEN AAN DE ROER. DUSSELDORF, 16 Maart. Gemeld wordt dat Frankrijk 15000 man en België 5000 man troepen naar het Roergebied zullen zenden, waardoor de totale troepenmacht ruim 100,000 man zal bedragen, of 1 soldaat op elke 45 inwoners. TEGENSPRAAk. DUSSELDORF, 15 Maart. Van Fransche zijde wordt tegengesproken, dat de wacht meester Mohr en Krause zijn doodgeschoten. Zij worden te Recklinghausen gevangen ge houden. TELEFOON NOS. 1488, *741 CN 1748 NASSAULAAN 49 fg Op 29 Maart a.s. wordt voor de Haarlem sche rechtbank behandeld de zaak van dc drie Am sterdamsche kwartjesvinders, die den boekhouder S. uit Den Haag in den trein be roofden. De heer J. v. d. Ban wenscht niet meer voor een herbenoeming tot lid van den Haar- lemschen Gemeenteraad in aanmerking te komen. Dc firma Il.emk's, Ijzerhandel gaf Woens- d-'mididag in haar stand op de tentoonstel ling „Onze Woning" een demonstratie van de door haar in den handel gebrachte huis houdelijke artilkelen, waarbij electriciteit als drijfkracht voor verschillende werktui gen wordt gebezigd, zooals ventilatoren, waschi. achines, stofzuigers enz. De heei Wefers Bettink hield een lezing over het nut en het gemak van electriciteit in de huishouding. Ue vertegenwoordiger de „Hoover"-stofzuigmachine hield een lezing over de werking dezer machine en demon streerde haar. Het was een leerzame, interessante mid dag. Hedenmorgen is de in R. K. Volksbonds kringen en onder de leden van den R. K. Bouwvakbond welbekende heer J. W. A. de Zwager, in den ouderdom van 46 jaar over leden. Voorbeeldig huisvader, wist de heer de Zwager tijdens zijn leven ook nog menige nuttigen arbeid tc doen in het algemeen be lang. Tol. voor eenige jaren was hij bestuurs lid van den rt. K. Louvwakarbeidersbond; hij was tof aan zijn dood secretaris van hel Kruisverband, a d. Haalem, en val hij ge daan heelt voo werk als bode van de R. K. Kiesvereenigirg, grenst aan het ongelooflijke. Duizenden c invocaties heeft bij onder de le den verspreid, waarvoor hij niet zelden vroeg in den. morgen en zeer laat in dun avond op stap was. Hij inde ook de contributie met onuiUmrekelijk geduid.Koms liet men hem vier. vijl maal terug konen voor de somma v.ui 50 cent contributie per j» ar. En hij kwam terug, totdat de i/mtributie binnen was. Eu dat alles jjsiUsI J», acader apdcre Is het Fransche avontuur aan den Roer voor vele takken van nijverheid en indusrie in ons land nadeelig. als de voorteekenen niet bedriegen zal het zeer ten goede komen aan het vreemdelingenverkeer in Hol.and. Door de onzekere toestanden in Duitschland en de hooge prijzen aldaar, zulten vele Hol landers hun vacanties doorbrengen in Holland zelf en het laat zich aanzien, dat vete buiten- landsche gasten het onherbergzame Duitsch land zullen mijden en het rustige en gast vrije Holland zullen bezoeken. Naar wij ver nemen worden er thans reeds veel meer ka mers en villa's gehuurd en plaatsen in hotels en pensions in vele onzer badplaatsen bespro ken als in jaren in deen tijd van het jaar het geval is geweest. Het is natuurlijk mogelijk dat de lust tot reizen zich gaat serieggen naar andere valu- la-voordeelige landen, zooals België, Frank rijk en Italië, maar op dit oogenblik schijnt men tenminste goede verwachtingen van het a.s. reisseizoen te hebben in onze badplaatsen. Wij weten niet precies hoe het momenteel in Zandvoorf is gesteld. Eenige weken geleden waren er wel villa's en vertrekken verhuurd, inaar nog niet veel kamers in hotels en pen sions. 5Toor de eerste behoeft men geen lo- geerbelasting te betalen, voor de tweede wel. Het is mogelijk dat in de laatste weken ook in Zandvoort hierin verbetering is gekomen. Het is te hopen dat het deelt in de algemeene goede verwachtingen, die men in badplaatsen heeft van het komend seizoen, maar mocht dat niet het geval zijn, dan dient toch wel eens deugdelijk te worden overwogen ol de voorgenomen iogeerbelasling daarvan niet de oorzaak is. Het zou jammeT wezen indien de Iogeerbe lasling voor Zandvoorf een strop zou blijken te zijn. Het is nog tijd dat te voorkomen. En Zandvoort kan, na bet zeer slechte sei- soen van 1922, een meevallertje best gebrui ken! Let op uw zaak, Zandvoort! Barometerstand 774. Vooruit OPGAYE VANj Medegedeeld door het Kon Ne#. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen val 16 Maart 1923. Hoogste Barometerstand 778.3 m.M. le Sarina. Laagste Barometerstand 759.1 m.M. 1e Vestmanoer. Verwachting van den avond van J6 tot den avond van 17 Maart: Zwakke tot matige oostelijke, later wellicht zuidoostelijke wind, nevelig tot meest zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde tem peratuur. belooning dan het vertrouwen op een loon hiernamaals, wat wij hopen, dat hij ra reeds geniet. Zoo is de Zwager een voorbeeld voor vele geweest, een die zich geheel geeft en een waaraan onze tijd groote behoefte heeft Voc r zijn vrienden is zijn overlijden een smartelij verlies; voor zijn huisgezin, waarvan hij een voorbeeldig vader was, een zware slag. Zijne ziel ruste in vrede. Door den Rijksbestuurder van Hongari'e zijn aan Nederlandsche personen, die zii h na den ocrlog op het gebied van weldadi '- heid jegens Oostenri'k verdienstelijk hebb n gemaakt in het bijzonder wegens verlicht» g van de in Hongarije tengevolge van d n wereldoorlog en de revolutie bestaan ,e ellende, onderscheidingen toegekend. Ond :r hen zijn in Haarlem de volgende persont Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, N. Levenkan Luitenant T. A. Wynoldy Daniëls, de Hoi !- Eerw. Heer Mgr. G. H. F. Stoffels, P. J. v u Kessel, W. ten Houten de Lange, allen te Haarlem; Mevr. Boreel van Hogelanden tc Velsen; J. Cremer te Santpoort, mej. M. v. d. Bergi), Beverwijk; raej. H. Ruygrok, te Warmond; Oscar Mendlik, Aerden'-v-it.. d. Geboren: 15 Maart: d. van A. G. Bosch- Broek; z. van C. E. Dams-Peterson d. van D. N. Jonker-de Jong; 16 Maart z. van C. A. Eland-Vendi ik. Overleden: 14 Maarl: E. Fortgens-5 hor nagel, 77 j., v. d. Hulsfstraat; 15 Maa.'t: J. Nol, 88 j.. M. van Heemskerk straat. Gemeenteraadsverkiezing. Dc het' 3. G. ran Kemel stelt zich niet meer besc. ikbaar. Van den heer J. G. san Kessel is bij het bestuur der R. K. 1\". s vroei ijing bericht Ontvangen, dat bij bij (te cërslrogecde ver- kiezirg voor een herbae ceiling vaa gemeente raadslid alft wéér ia tuuui-iki >j wen'scht le komen,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1