"Baar voorilw Geld" TUBERCULOSE Derde Blad 16 Maart 1923 INGEZONDEN. ingezonden Mededelingen MlUIUIDSeU NIEUWS. Hulpbetoon aan oostenrijksche ÏOHN. P. ROCKEFELLER. SPORT EN SPEL BILJARTEN. SCHAKEN. DAMMEN. a 60 cents per regel. LAAG IN PRIJS, DOCH VOORTREFFELIJK VAN KWALITEIT EN PASVORM HET LONOEN MONSTERHUIS .WILLEM, UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. rngezonden MedêdeeTingen. 60 CENT PER REGFL. SCHOTEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. ASSCNDELP F. GEESTELIJKEN. 1922—1923. I. Hel jaarverslag 192223, over de hulp- Verteening aan de Oostenrijksche Geestelij ken is gereed. Het is juist als haast ieder Vefslag,' een heel dor ding en het staat vol c'jfers en getallen. Als u het leest, dan komt u te weten, dat er in het afgeloopen jaar aan geld is besteed kunnen worden 40.946.58, met daarbij 2.382.754 Kronen 131.002.75 Mark; dan komt u te weten, juist hoeveel honderd kisten met kleeding en met schoeisel en met levensmiddelen en juist hoeveel pakketten er zyn verzonden. Maar u komt Biet te weten, hoeveel goed daarmede is geaaan, u komt niet te weten, hoeveel nqod en ellende daarmede is gele nigd. En toch de duizenden Katholieken in «ansch Nederland, welke die krachtige hulip- ^erleentng, door hunne gaven hebbeh mo gelijk gemaakt, dienen te weten, hoe hun aalmoes is besleed en bij wie hunne gaven zijn terecht gekomen. Doe het jaarverslag maar dicht, dan wil len we u vertellen, waar geld en goedereji zijn beland. Einde September zijn we uwe goede ga- Ven achlerna gereisd. Met een eiectrisoh trammetje reisden we van Nijmegen naar Kleef, met een spoortreintje van Kleef naar Duisburg, met een echten Duitschen „Zug 'angs Hannover, Leipzig, Dresden naar Fraag, en met den grooten Praha Wiener nachttrein naar Weanen. Ons bedje in den slaapwagen was besteld. Én toen mijn slaa- Pie sliep, ben ik geklommen, hèel zoetjes, naar de bovenste verdieping van ons rollen de logement. En daar, op zolder en als on der de pannen, heb ik schrik niet - gedurende geheel den nacht heelemaal bui ten kennis gelegen. Frisch gewasschen stonden .we 's morgens tegen zeven uur in den gang van het slaap- rijtuig. Weenen kwam in zicht. We nader den van uit het Noorden. In eeh groote bocht rijdt de trein om den Leopoldsberg en om den Kahlenlberg heen Fabriekengebou wende Donau, de bruggenWe groeten van verre den toren *mn St. Ste- P'hansdom en Hem, die er woont. Het wordt donkerderde trein rijdt de verkappin- gen van het Noorderstation binnenwe zijn in Weenen, Vijf miriulen na aankomst klip-klapperden de paardenpooljes over de keien en regel recht reden we in 'n rammelend rijtuigje naar de Kaiserstrasse. In de stille stemmige kanei van het klooster der Kaiserstrasse 25. hebben we dien morgen de H. Mis gelezen. Ongeveer twaalf uur waren we in St. Ste- ihansdom. We ziin ons daar „present we en melden, bij Hem, om Wiens hulpbehoe vend» priesters te steunen, wij naar Weenen Waren gekomen. Een der priesters van de kathedraal droeg nog de H. Mis op. De koster ging rond met Zijn kUtigeUmlltje. Dat kleine ding nog stam mende uit den goeden tbd, zat telkens vol, Van de 100 en van de 1000-Kronen-biljétten. De koster stoute 'de' duizendtallen van papie ren Kronen, dan in zijn linker, dan in zijn rechter jaszak en klingelde, weer ver der In plaats van zijn klingelzakje, hadde hij meer practisch een papiermand aan zyn stok gebonden. Ja, 't zoti komisch zyn ge weest, indien het niet zoo treurig was. Want tot in de kerk en tot voor het altaar, werd 1866 zichbanr de nood van stad en staat, in Kei haas* nietswaardig geworden papieren geld Een -brood koslle in Sept. 6000 van tulk'e Kronen, één kilogram steenkolen 500 Kronen, het branden van een klein elcctnsch lampje, 70 kronen per uur. En dan behoef ik u wel niet meer te zeggen, dat menige priester heef' honger geleden, en in deze» winter, avondjn lang, .heeit in de koude erf in het donker gezeten. Want van het aller geringste inkomen, dat de priesters toen ha den, konden zii niet eens de allereerste le vensbehoeften betalen. In de acht dagen, dat wen in Weenen verbleven, hebben we meniigen hulpbehoevenden priester bezocht en bed wat armoede gezien. Wilt ge by dat huisibe- *oek ons vergezellen? Kom gerust mede, Want we hebben een flinken gids, een 20- tarigen Wiener, die van zijngroote vader- ad, iedere straal en steegje kent. L gaat mede? Best; dan gaan we eerst naar den Mariahilfergürtel. 't Is een groote. breede straat, met flinke en hooge huizen. We gaan binnen op nummerIn de poorl van bet buis waarin wel 20 a 30 families wonen, zit de huisbewaarder. Hij weet ons te vertel len, dat de priester, dien wij zoeken tehuis is. We gaan den mooien, breeden trap op; eerste verdieping. De trap wordt minder mooi; tweede verdieping. De trap wordt minder breed; derde verdieping. Eventjes uitrusten? 't Is hoog. Uitgerust? Avanti, voor uit dan maar weder. Het is een heel ge wone trap geworden; vierde verdieping. Nog minder mooi en nog minder breed wordt de trap; vijfde verdieping. Een reeks van deuren met naamplaatjes er op. We ■toeken alle deüren af. Eindelijk gevonden; hier woont de priester, dien we zoeken, zijn naam staat duldelük op het plaatje. We kloppen. Het deurslot knarst. Een jongeman van bij de twintig, doet open en meldt ons bij den ouden priester aan. Binnen hooren wé hem al verwonderd vragen: Wie. aus Hooiland?aus Hooiland?Hij komt mede naar de deur. 't Ts een grijsaard flink In de zeventig. We zijn we'tom; met zyn beide handen neemt hij de onze vast en 1.ij geleidt ons binnen. Hij, noodigt ons uit om te gaan zilten. En er fiielp niets aan, we moesten en zouden gaan zitten, op zijne plaats, in zijoen-grooten stoel. Hy zou wei, (en 'f moest ook wel) blijven staan. En als we al sprekende met hem, informeerden, of - de gaven uit Holland steeds goed in zijn bezit waren gekomen, is hij aan het vertellen gegaan. En het werd één loflied, één dithy rambe over de liefdadigheid, der Ho'landers. O. die goede lieden aus Hol'and, aus Bot terdam... hadden hem, den hun onbeken den, hulpbehoevenden, ouden priester, ge steund en geholpen en gered. En als de hoogbejaarde priester, daarvoor óns staande, begon te vertellen van de ar moede die hii had doorstaan, en van de pak ketten met Liehesgalbendan weende hii van dankbaarheid over de groote goedheid en 'ipMe aan hern beloond. En hjl toonde ons ziin linkerpols, nog dik en gezwollen Een paar weken geleden, was hij midden Op straat terneer gevallen. MaarGott sei Danknog iederen morgen had hij de H. Mis kunnen lezen en kunnen bidden voor Holland en voor zijn 'iollandsche weldoeners. F 3. A. WERNERS. Nümegen m Klceding en kledingstoffen, schoeisel en /evensmiddelen zende men aan kanelnnn F r. AWners, Gerard Noodtstraat 13, Nümegen: firien in geld aan Rector A'b. van Macke- lenbergh, Zwijsenstraat 5, Tilburg. FA bet uitst-bendste aan te b'eden d«t iemand wenscben kan, boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. MURPHY VERBETERT ZIJN RECORD. Gedurende de laatste race te Lok Angelos verbeterde Jimmy Murphy dezer dagen zijn in December j.l. gevestigd uurrecord van 183,4 K.M. tot 185.3 K.M.' waardoor hij voor den tweeden keer den eersten prijs behaalde. WERELDKAMPIOENSCHAP BILJARTEN VOOR PROFS. Dinsdagavond j.l. werd te New-York de tweede partij' van den wedstrijd over 1500 punten gespeeld tusschen Willy Hope en Jake Saliaetfcor. Schlaefer verloor zijn voorsprong geheel, daar Hoppe er in slaagde het eerst de 1000 te bereiken in 33 beurten met een gemiddelde van 30.30. Schaefer's totaal is thans 994 punten in 32 beurten met een iets beter gemiddelde dan Hoppe, n.1. 30.75. Dr. LASKER IN D. D. De uilslag van de door Dr. Lasker in. D. D. gespeelden schaakwedstrijd is als volgt: Van de 31 partijen won hij or 26; drie gin gen er voor hem verloren tegen de hoeren: A. Fryda, C. Meiners en A. Mijnlieff. Twee brachten het. tot remise, n.l. de heeren Dr. E. Arrias en H. Gerritsen. KEGELEN. De eerste wedstrijd, uitgeschreven door den Kennemer Kegelbond en gehouden in „Vreeburg" te Bloemendaal, heeft de volgen den uitslag gehad: Club-kampioen: „Alle Negen," te IJmui- den, 266; „R. A. N. G.'\ te Beverwijk, 248; „Excelsior," te Velsèn, "228; „V. O. V„" te Bloemendaal, 218; „Veisen," te Velsen, 205. Persoonlijk kampioen: D. Walter, te Bloe mendaal, 66; J. Welsink, te Velsen, 62; F. Coppens, te Beverwijk, 60. Vrije baan Rechts: 1. J. Klaassen, te IJmui- den, 40; F. Coppens, te Beverwijk, 33; 3. L. Post, te Beverwijk, 32; 4. J. Aalderink, te IJmuiden, 31, 29; 5. C. Cassée, te Bloemen daal, 31; 6. J. Vendel, te Velsen, 30; 7. .1. Mooi, te IJmuiden, 29; 8. H. Martin, te Santpoort, 26 Vrije baan Links: J. Vendel, te Velsen, 37, 32; 2. P Reuvers, te Velsen, 37, 28; 3. C. Cassée te Bloemendaal, 36; 4. L. Post, te Beverwijk, 35; 5. J. Klauwers, te Sant poort, 34, 34 6. J. Stroucken te Bloemendaal, 34, 30 7. J. Kostelijk, le Velsen, 34, 29, 8. G. Thomassen te Bioemendaal, 34, 28. Kampioenschap District Haarlem en Om streken van den Nederl. R.K. Dambond. De uitslagen van de laalste partijen zijn: D. Rump—H. Rump 0—2, afgebr. partij. A. F. HoogveldJ. v. Wees, 11. W. Stuifbergen—N. v. d. Berg, afgebroken. D. Rump—Th. Kok, afgebroken. De stand der competitie is nu als volgt: 1. W. Hopstaken 8 6 2 1 12 1.50 2. J. r. Wees 9 5 2 2 12 1.33 3. W. Stuifbergen 5 3 0 2 6 1.20 4. N. v. d. Berg 10 4 3 3 11 1.10 5. D. *Rump 9 4 2 3 10 1.10 6. J. A. Stevens 9 3 3 8 9 1.— 7. P. Veen 5 2 X 2 5 1.— 8. H. Rump 10 3 3 4 9 0.90 9. J. v. Musscher 9 3 1 5 7 0.77 10. A. F. Hoogveld 12 3 3 6 9 0.75 11. C. Steijnman 4 1 1 2 3 0.75 12. Th Kok 10 2 3 5 7 0.70 De 2 afgebroken partijen van den compe titiewedstrijd St. Joseph IT. E. P. I zijn als volgt geëindigd: J. v. MusscherW. Hop staken Q—2; D. Rump—H. Sanders 2—0. De voorloopige uilslag was 610, zoodat de to taaluitslag wordt 8—12 in het voordeel van T. E .P. DE INTERNATIONALE ARBEIDERSLEENING VOOR RUSLAND. Toen in het najaar van 1921 de eerste be richten tot Europa doordrongen over de vree- selijke hongercatastrophe die Rusland be dreigde ten gevolge van een bijna nog niet gekende droogteperiode, kwam in breede lagen van de Europeesche bevolking de spon tane drang tot uiting het Russische Volk de behulpzame hand te bieden. Dit hongerhulp- werk is van veel waarde geweest. Honderd duizenden mensehen hebben daardoor regel matig eenig voedsel kunnert bekomen en zijn uit de klauwen van den hongerdood gered ge worden. Het was evenwel de vertegenwoordiger van Dr. Nansen, die, op het in 1922 te Berlijn p*- houdén Internationale Congres van alle Comités die voor de hongerhulp werkzaam waren, naar voren bracht, dat nu het eerste en gemakkelijkste doel van het hongcrhulp- werk eerst was verricht. We hebben, zoo prak Nansen's vertegenwoordiger, levens middelen naar Rusland gebracht en daurdoor honderdduizenden menschen in het leven ge houden. Waar echter z6ó honger wordt gele den, gaan niet alleen menschenlevens ten gronde, maar wordt alles, het gansche econo mische leven met den grond gelijk gemaakt en het tweede gedeelte van dit hongerhulp- werk is de bevolking, die den hongersnood heeft overleefd den arbeid weer mogelijk te maken, zoodat zij binnenkort weer voor zich zelf kunnen zorgen. Dr. Nansen heeft de daad bij 't woord gevoegd en heeft dezer dagen een overeenkomst met de regeering te Moscou afgesloten waardoor hij op groote schaal dit economisch hulpwerk ter hand kan nemen. Het is de meening van het Algemeen-Comité tot slcun aan de Hongerenden in Sowjet- Rusland, dat velen die een persoonlijk aan deel hebben genomen in het eerste deel van het hongerhulpwerk, ook met liefde iels wil len doen om het tweede gedeelte te doen slagen. Hel Algemeen Comité is in samenwerking met zün builenlandsche Centrale, het Aus- lands-Konitee, met dit tweede gedeelte, hol. economisch hongerhulpwerk reeds bezig, lieeft reeds medegewerkt om o.a. de vis» schors in Zarvzin, de houthakkers en land bouwers in Kassan hun bedrijf weer ter hand te doen nemen, een en ander met groot succés en tot groote zegen der hongerende be volking. Er moet evenwel nog ontzaglijk veel gebeu ren wil Rusland op economisch gebied de af schuwelijke gevolgen van den hongersnood overwonnen hebben en daarom zouden we zoo gaarne meer willen doen dan tot dusver mogelijk was. Wij doen een dringend beroep op alle wel denkende menschen ons in dit werk te steunen Op tweeërlei wijze kon dit geschieden: Ten eerste: Door ons een bedrag te zenden met de om schrijving: „voor d»n economischen opbouw in het hongergebied." Ten tweede: Door de bevolking een bedrag te leenen voor tien jaar. De ontstellend hooge levens- kosten doen velen slechts naar prijs en prijs alleen zien. Hierin schuilt gevaar. Een Gostuum, dat men alleen koopt omdat het goedkoop is, zal er altijd goedkoop uitzien. ONZE GEMAAKTE ENGELSCHE HEERENKLEEDING IS I CHIQUE COUPE. NIEUWSTE DESSINS EiN MODELLEN. COLBERTCOSTUUMS v.a. 35.—. JONGEHEERENCOSTUUMS ƒ23.75. DEMIE SAISONS f 30.—. GAB. REGENJASSEN—MANTELS 25. IHEERENWEG 271 A b.d. Schouwljeslaan. Dit leeningsplan wordt op 't oogenblik In ternationaal gepropageerd. Het is de leening voor het economisch herstel van het hanger- gebied, groot één hxillioen dollar of twee en 5 pCt. rente, na tien jaar algeheelc aflossing 50 rente, na tien jaar algeheelc aflossing en wordt gegarandeerd door de Russische regeering. Daarenboven is de leening reeds ge dekt door de onroerende goederen, die het Auslands-Komilee van de Russische Regeering in concessie heeft gekregen. Onze buiten- landsohe Centrale heeft zich om deze leening te kunnen uitgeven omgevormd in een Naam- looze Vennootschap, bij het Duitsche Han del sitegister ingeschreven. De leening heefl dus wettelijke kracht. De obligatie's voor deze leening zijn groot 10.—; 25.— en 100—, terwijl elk ge- ivenscht veelvoud natuurlijk kan worden ge nomen. Iedere obligatie kan in wekëlijksche termijnen van 25 cent en maandelijkschc ter mijnen van 1.worden, betaald (men krijgt dan een zegelkaart en voor elkè betaling een zegel) doch steeds moet er voor.worden ge zorgd, dat in één jaar de obligatie is volstort. Do rente is elk jaar betaalbaar gesteld van 1 Januari30 Juni ten kantore van hel Alge meen-Comité, wordt na opzending van de be treffende coupon ook aan de bezitters van een obligatie toegezonden. Met de gelden van deze leening worden de bedrijven in het h-ongergebied hersteld, die wij voor dit doet van de Russische re »ring in concessie krijgen. De bedrijven kor. dan onder ons economisch beheer. De an...dsin- deeling wordt in samenwerking met de bevol king geregeld en van de resultaten van de be drijven wordt 5 rente en de aflossing al- genomen. De overige winst k"mt, nadat het levenspeil van de arbeiders in een dergelijk bedrijf op een behoorlijke basis is gebracht, ten goede aan den verderen economischen op bouw. In de week van 1824 Maart zal door het Sub-Comité alhier door het verspreiden van ecu brochure, die alle gewenschte inlichtingen gesft en waarop na eenige dagen antwoord •vordt gehaald, getracht worden dezó .obüga- tie's te plaatssn Mocht soms iemand worden vergeten die toch aan dit menschlievend werk wenscht ceel te nemen dan gelieve men zich even le melden aan het adres, -an den Secretaris van het Sub-Comité. Wij hopen van harte dat velen zich geroe pen zullen voelen aan dit tweede en volgens Nansen meest belangrijke deel van liet hon gerhulpwerk deel te nemen. Namens het Sub-Comité, M. CANNEGIETER-KUIPERS. •f Ripperdapark 14. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd voor onderstaande rege len een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. DE HILLEGÖMSCHE GEMEENTEPOLITIEK Ten einde een zoo goed mogelijke verdee ling van de zetels te verkrijgen en te zor gen dat de groepen van arbeiders, midden standers en werkgevers een behoorlijke ver tegenwoordiging in den Raad hebben, is er overeenkomstig het besluit van de R.K. Kies- vereeniging overleg gepleegd met de voor mannen van de drie genoemde groepen Deze groepen hebben hnn gemeenschappe lijke candidatcn bij de Kiesvereeniging inge diend. Dit heeft ook hij de vorige verkiezing plaats gevonden en heeft uitstekend gewerkt. De aanbeveling van de groepen is thans ge reed en bevat vrijwel alle namen van de aftredende leden, doch daarop komt niet voor den naam van den heer Murk, wiens verkiezing ais R.K. Raadslid om meer dan eon reden niet wenschelijk werd geacht. Nochtans bleken er eenige kiezers te zijn, die den algemeen niet gewenschten candidaat toch herkozen wildén zien en deze dienden hem bij '1 bestuur van de R.K. Kiesvereeni ging in^ berevens een Potroons(??) en mid delt stand scandidaat. Natuurlijk kan en mag door het Bestuur deze candidnatsteUing niet ongedaan worden gemaakt, ook al heeft het bestuur aan het overleg met de bekende groepen medege werkt. Doch is het in den haak, dat de voorzitter der kiesvereeniging nu "zijdelings propaganda maakt tegen de, door de groepen aanbevo len candidaten? Indien de Voorzitter zulks zou willen ont kennen, laat hij dan verklaring geven, hoe hij het als onpartijdig voorzitter klaar speelt om op den derden Paaschdag een uitvoering van de Neutrale Tooneelvereeniging „Von del" te accepteeren, ten bate van «de kas der Kiesvereeniging. Maar die verklaring kan ook rustig achterwege blijven want.... de voorzitter van „Vondel" is de middenstands- oandidalt van de /.ongewenschte groep." En als „Vondel" dan o.m. zal opvoeren „De Hillegomsche Gemeentepolitiek," vindt de voorzitter van de R.K. Kring dat dan een middel om de vkas van zorgen te bevrijden? maakt onder de arbeiders? Zeker, het is bekend, dat de laalsfe ver kiezing voor de Tweede Kamer veel, zeer veel geld beeft gekost vanwege de omvang rijke propaganda om den voorzitter als Ka merlid 'gekozen te krijgen. Al laat bet zich verklaren, dat de instem ming daarmede niet algemeen geweest zal zün, heeft voor zoover bekend is, niemand daartegen ooit bezv->ar gemaakt. Maar als op een dergelijke manier de kas der Kiesvereenitfing on de been geholnen moet worden met izevo'g dat er bovendien een bopelooze verwarring moet komen, kan dat door den beueel? Want waarom wordt voor den heer van Houten, n.b. als midden- standscandidaat, nu reeds propaganda ge maakt oner de arbeiders? Verder moet het den Voorzitter van. de R.K. Kring toch- Wel bekend zijn, althans het wordt luid genoeg verkondigd; dat de groep „Murk"-van Houten" besloten heeft, om den heer Murk, indien deze door de Kiesvereeniging niet officieel wordt candidaat gesteld, buiten de Kiesvereeniging om te caó- dideeren. Mei deze menschen nu houdt onze voor zitter raad en daad en aanvaardt de steun van een neutrale Tooneelvereeniging, opdat de voorzitter der Tooneelvereeniging als niiddenstandscandidaat van de „vrije groep" meer kans van slagen zal hebben en de candidaat door de middenstanders gesteld,dn gevaar wordt gebracht. Zullen de R. K. arbeiders daaraan mede werken? Hebben de Katholieken van Hjllegora nu daarvoor den vorigén zomer de kas hunner kiesvereeniging tot den bodem zien- leegha len en moeten zij nu, heer voorzitter der R. K. Kring, op deze wijze de kas steunen voor uw ondengrondsche politiek? Foei! „NACHTUILTJES" EN ZOMERTIJD. Hooggeachte heer Radacteur. Beleefd verzoek ik u een plaalsje in uw geëerd blad. Bij voorbaat rijn dank. Reeds lang had ik mij voorgenomen, om ook eens een artikeltje le wijden, naar aan leiding der actie die gevoerd wordt, voor het behoud van de of liever weer in té voe ren zomertijd. Het is doör mij nagelaten, omdat ik meen de, een „eenling" te zijn die tegen de in voering van den zomertijd was. Maar nu ik nog één tegenstander orttmoè! en die juist in mijn gpesl schrijft, wil ik er nog gaarné iets aan toe voegen. Ik wenséhte eerst de vraag te stellen, wat heeft het voor een doel dc invoering van den zomertijd? jk wil zeil wel van antwoord dienen: een uurtje langer dag voor dj „Nachtuiltjes". Een „natuur" wijzigt men er niet mee, en dan is het juist zooals vorige inzender te recht schrijft: De morgenstond heeft goud in den mond. Ik kan mij niet begrijpendat het verzoek uitgaat van zooveel ad-haesie-betuigers, welke naar ik meen, allen kunnen blijven slapen, dat de „zon" hun uit het bed roept: het is „zomertiid" of te wel, het negen uur! Als heeren voorstanders van den „zomertijd" welke, hun werkzaamheden b.v. zooals het rijdende spoorwegpersoneel, welke hun dag taak des morgens tusschen half vier en half zes beginnen, zoo ook hel tramwegpersoneel en onderscheidene handarbeiders, welke met de eerste treinen op reis gaan, om hun werk elders aan le vangen, ook eens aan den ar beid móesten, dan zou ik wel eens willen vernemen, of deze dan ook nog voorstan ders blevob! Zoo las ik eenige dflffen terug, dat de Vlanrlemsche Vrouwenclub ook haar adhae- sie had betuigd. Ik zou wijlen vragen is het waar, of zijn het enkelingen, zonder kinde ren? De meeste huismoeders heb ik nooit an ders als over den zomertijd hooren klagen „steen en been", dat het niet mogelijk was, de kinderen, voor dat het donker was des avonds, naar hun bed te krrgeh en des mor gens met geen mogelükheid uit de veeren vandaan kon krijgen. En dat is niet aan te bevelen, ouders van kinderen, te maken sla ven van den zomertijd. Wie is genegen, een commissie te vormen, tof afschaffing van den zomertijd? U beleefd dankend voor dc plaatsing. Een 2de Tegenstander. Schoten, 13 Maart 1923. Mijnheer de Redaoteur! Nu de vergadering dér K. S. A. voorbij is, wil ik toch weer eens wijzen óp het vergade ren op Maandagavond. Het kan nu genoegzaam belfend wezen in Haarlem, dat de vergaderingen der H. Familie geregeld elke week op Maandagavond ge houden worden, dit is juist door de Eerw. Heeren Directeuren zoo gesteld, omdat er dan door een ieder op gerekend kah worden. Nu komt liet den laalslen tijd weer meermalen voor, dat de een of andere vereeniging toch weer haar vergadering op Maandagavond vaststelt. Zoo nu weer met de K. .S. A. Tot ergernis vap trouwe bezoekers der vergade ringen der H. «Familie heeft men nu weer een week lang el-ken avond in de N. H. Courant opwekkingen tot het bezoek der vergaderingen der K. S. A. kunnen lezen. Wat is het resul- taat? dat beide vergaderingen niet aan 'hun doe! beantwoorden, ofwel door al de reclame was de vergadering der K. S. A. goed -bezet of de Eerw. Heeren Directeuren der H. Fami lie geven hunne conferenties voor slecht be zochte Vergfi dertigen. Ik hoop dan ook door deze opmerking, dat al de besturen van R.-K. organisaties er in het vervolg rekening mee zullen houden en hunne vergaderingen niet meer op Maandagavond vast le stellen, aan gezien de trouwe -bezoekers der H. Familie toch niet komen, want voor hen is er toch niets helers te geven op dien avond, en buiten Maandag zijn er nog avonden in de week ge noeg voor andere doeleinden. U, Mijnheer de Redacteur mijn hartelijken de,nk, voor dc plaatsing. A. S. P. SLISSER. Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergader de de gemeenteraad onder voorzitterschap van wethouder van Nederhasselt. De Burgemeester en wethouder De Waal Mal-efijt waren door, ziekte verhinderd. Ook de heer Bijvoet wts afwezig. Medegedeeld wordt, dal de Kon. Ned. Au tomobielenclub afgezien heeft van de voor genomen wedstrijdén op den Zeeweg. Van de directie der Iramniaal schappijen is bericht ingekomen, dnt met «Je geuite klach ten zal rekening gehouden worden. Met in gang van 23 Maart zal een 8-minutendienst worden ingevoerd, behalve des ochtends en des avonds. Op voorstel van den h°er Yan Kessel zal de directie verzocht worden, vooral ook des avonds den 8-minutendienst in te voeren. Naar aanleiding van het verzoek van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door hel vloeken van Gods heiligen naam/ stellen R. en W. voor,, den hoofden der tok ken van dienst aan te schrijven zorg te dra gon, dat door gemeente-personeel niet ge vloekt wordt. De heer VAN KESSEL zou willen, dnt B. en W. iedereen in gemeentedienst aan schreef en er in de verschillende lokalen bil jetten werden ongehangen, waarop een ver zoek omtrent hel niei-vloeken. In dezen geest wordt besloten. B. en W. sl'elfen den Rand Voor, aan J. Backhuys en Zonen onder dezelfde voor waarden als thans hel uitsluitend, recht van Alle soorten van T. B. C., zooals long-, gewrichts-, buik-, -beendertuberculose clcl ongeacht in welk stadium of de ziekte verkeert, kunnen vlug, goedkoop en af doende genezen worden door een nieuwe, zeer eenvoudige behandeling, welke het volgen van een Sanaloriumbehan-deling ge heel overbodig maakt. In enkele jaren werden reeeds meer dan 10.000 persopen daarmede met groot succes behandeld zoowel in binnen- als buitenland en bet aantal dankbetuigingen van genezen per sonen is legio. Allen die belang stellen in deze behandeling zullen wij gaarne gratis inlichtingen verstrekken, mits men ons slechts onderslaand coupon inzendt. Knip. de coupon heden uit en zendf ze ons omgaand in. Uw aanvrage wordt ter stond behandeld.' JACKSON INVICTA Co. Ltd., Keizers gracht 52, Amsterdam. Coupon No. 5/2. Gelieve mij gratis inlichtingen -te ver schaffen betreffende de nieuwste manier van T. B. C.-bestrijding. standplaats met automobielen op den Zee weg ook gedurende 1924 en 1925 te verlec- nen. Wordt goedgekeurd. B, en W. stellen voor, om aan „Voor Ed en Deugd" le berichten, dat men gaarne be reid is, om, voor zooveAhet met de beschik bare politiemacht mogelijk is, met haar ver langen rekening le houden, .iets wat reeds vóór de indiening van het adres geschiedde. Dc heer VAN KESSEL meent, dat, waar w'e een christelijk en inzonderheid een ka tholiek wethouder -hébben, toeh wei een de- golijkc bestrijding van de zedeloosheid mo gen verwachten. Dit prae-advies verwondert spr. Bij de aanvullingen der politie-verorde- ning wordt nooit de beperkende bepaling gesteld „als er beschikbare politiemacht is." Waar we zien, dat in Noordwijk zelfscen lveel complex duinen gesloten wojjU^meent spr., dat ook in Bloemendaal iets gedaan moet worden. Er is geregeld zekgr één po litieman over. Waai een wil is, is een weg. Spr. neemt het het Dagelijksch Bestuur en vooral de twee wethouders hoogst kwalijk, als men dezen weg niet wil zien. B. en W. schrijven, dat zij met de belangen re kening zullen houden. Maa? doen zij dit? Is cr bijv, een bepaling in de verordening- tegen het plaatsen van kiosken, waar onze delijke lectuur vërkorht wordt. Spr. verzoekt B. en W„ dit prae-advies terug te nemen en in de volgende maand mei een nieuwe rege ling te komen. De heer NOORMAN is verheugd over het prae-advies. Den. voriscn zomer en in den herfst is spr. er eenige malen geweest, doch heeft er nooit iets onbehoorlüks bemerkt. Spr meent, dat de zaak gruwelijk overdre ven is. De heer LAAN heeft ook nooit iets erger lijks bemerkt. Spr. vindt er niets tegen, dat de menschen in een badpakje over bét strand loopen. Afschaffing ran gemengde baden wordt gevraagd, maar spr. meent, dat het niet-gemengd baden uit den tijd is. Dat de duinen -te Noordwijk gesloten moeten wor den, is een blamage voor de menschen daar. v De heer HOGENBIRK heeft de circulaire als iels algemeens beschouwd en niet specb fiek doelend op Bluemeftdaal. De heer SCHULZ meent, dat de bescher ming van het zielenheil niét door een poli tiemacht te regelen is. De heer VAN KESSEL zegt, dat zijn op vattingen omtrent zedelijkheid hemelsbreed verschillen met die der andere heeren. Een verwijzing naar den zomèr 1922 gaat niet op. Is het toen eigenlijk wel zomer geweest? De heeren spreken ook maar over het Bloe- mendaalsche strand, maar vooral in de dui nen gebeuren ergerlijke dingen. Wat de on zedelijke lectuur betreft, wat de heer Schulz heel mooi vindt, vindt spr. afschuwelijk. De VOORZITTER zegt, dat wel géén lid der Katholieke fractie, de wethouder incluis cn ook niet de heer Malefijt onzedelijke toe standen wil. Maar B. en W. willen gfeen be loften, doen, welke niet kunnen nagekomen worden. Uit theoretisch oog-punt is het ge zegde van den heer Van Kessel wtel juist, maar voor die het moeten uitvoeren, staat de zaak loeh wel anders. B. en W. maken er zich niet met een Jantje van Leyden af. De heeT VAN KESSEL vraagt, waarom de beperkende clausule hier wel bij staat en niet bij andere verordeningen. Dc VOORZITTER merkt op, dal B. en W. er niets geen bezwaar tegen hebben, die woorden te laten vervallen. De heer TEDING VAN BERKHOUT zegt, dat art. 239 van het W. v. S. betzelfde doet als wal de heer Van Kessel beoogt. Dc discussies worden dan gesloten. B. en W. stellen voor, om, in afwijking van de woninglniurregeling van de gemeen teambtenaren, de huur der dienstwoningen van de navolgende ambtenaren te bepalen op het bedrag op 31 December 1922 en .aldus le regelen: de Boer 200, Jongepier 350, Kranenburg 200r allen per jaar. Besloten wordt, dit voorstel naar ae Com missie van Overleg le renvoyeeren. B. en W. stellen voer, het verzoek van W. Blankevoort Dz., lot het kruisen van het werkspoor der zandt rei nen met de Juliann- Inan toe te stitan en om ,do op 19 October 1922 en 21 December d.a.v. verleende ver gunning lot 15 Juni en 1 Juli a.S. te ver lengen, doch merken op, dat voor hel ge bruik der wegen tot 1 Mei a.s. een bedrag van f 1000 is betaald aan de gemeente In overeenstemming met de nieuwe veror dening/zouden zij vanaf 1 Mei a.s. een be drag van 10 per 100 M. of gedeelte daar van willen ITeffen, Aldus besloten. B. en W. stellen voor, rtrttbeffiug ran art. 7 •'er Bouwverordening te verleenen aan P. N. Duyvis voor houw van een rijwielbergplaats achter perceel Joh. Verhuist weg; aan F. F. Ruiters, voor verhouw perceel Brcdcrodeweg 82; aan A. en M. A. Jouslra. voor bebouwing van sectie A no. 6806, aan de Korte Klever- laan. aan K. do Vries, voor bonw «ener villa op den hoék Ca tel aan -Tollen.slaan. Al deze ontheffingen worden verleend. In verband mot het bede nfken van «enige leden der stembureau*, worden eenige andere personen als lid en plaatsvervangend lid aan gewezen. De wijziging dor verordening op dc com missie lot wering van schoolverzuim wordt vastgesteld. Dr. BORNWATER vraagt, waarom bl| de aanbieding der lijst van de nieuw te benoe men leclen de lieer HoetVsIrfl gepasseerd is, die jaren vuórzitfer is geweest. De VOORZITTER zegt, dat de aandacht van B. en W. hier niet op gevallen is. Het punt wot dj even aangehouden. B. en W. stellen voor, voor een soin van f 1745 van de N'.V. Huisdelefoonmnatschappij de huisletefooin-iiTstallntie* van raadhuis, po- Mtiehureau en gebouw tte voor publieke wer ken over te nemen en, voorloon'g hel onder houd dier in-staiVa-tie voor f 95 per jaar op te dragen aan de firma. Keiler Macdonald. Aar Jdïoudeti. Dé VOORZITTER deelt dan mede. dat in do commissie tol wering van schoolverzuim een onderwijzer d«r openbare, een der bijzon dere scholen en een ouder moet benoemd worden. Wil de raad den heer Hoekstra bemfcmen, dan moet hij den heer IJzerman laten vallen. Benoemd worden de heeren H. Hoeikstra, G. de Groot, H. Hen-en, J. v. Snappenberg. Th. Remmerswaal en J. Bouikenburg. De 2e suppleloire begrooting. dienst 1922, wordt vastgesteld tot een bedrag in inkomsten cn uitgaven- van f 17.292. De post „Onvoorziene Uitgaven,", dienst 1922, sluitende niet 'n bedrag van f 3.878,9134 wordt vastgesteld. Machtiging wordt verleend lol het aangaan eeUer overeenkomst met Haarlem in zake toe lating van leerlingen op dc Middelbare Meis jesschool en de Hoogere Hande'-scbool. Overeenkomstig het rapport van den ge meente-architect. stelten B. en W. voor, aan de X.V. Binneniandscbc Exploitatie-Mij. gra tis zand uit dc zanderij Ie Bloemendaal te verstrikken-, lor ophooging barer terreinen achter ..Sparren-heuvel", waartegenover deze maatschappij de verplichting op zich moet ne men, alle rioolaansluitingen, aan het beslaan de rioleeringsmct en levens een sepüielank voor hare rekening le doen maken. De heer BISP1NCK beveelt ten warmste aan neming van dit voorstel aan. De heer VAX KESSEL wijst er op. dat do rioleering toch moet -komen en meent Shar- om, dat gte'd gevraagd moet worden voor dc verstrekking van zand. Onder de voorwaarden, welke gesteld zullen, worden, zou spr. ook willen opgenomen zien, dat het znmlvervoer in den zomen- niet plaats vindt. Voorts stelt spr. namens dr wertdoo- rencoinmi-ssie voor, dat in hel contract ook opgenomen wordt, dal de lieer Blankcvoort onder de door l»em te werte le stellen perso nen 80 pel. arlxdriers uit Bloemendaal moet nemen. De heer HOGENBIRK zou gaarne allereerst één exploitatieplan wjillen zien van hel geheel voor te nem'en werk met water-, gas- en eler- triciteitsleiding, aanleg wegen on-z. Spr. wil niet telkens een stukje toeslaan, want dat zal oen boel geld kosten. De heer LAAN meent, evenals de heer van Kessel. dat geld gevraagd moet worden voor de verstrekking van hel zand 'en is het voorts eens met den heer Hogenbirk, dat het voor stel moet aangehouden worden, lot er een ex ploitatieplan van het geheel is irgeü-end. De lreer NOORMAN meent, dal liet de beste wijze is, indien B. en W. zelf met een plan komen, concessievoorwaarden, enz. De heer HOGENBIRK zet nog eens uiteen d-a-t hij dc zaak zoo spoedig mogelijk wil be handelen, doch niet, dan nadat een exp'o'.la- tiepian van het gebeele werk is ingediend. Na n-og eenige bespreking wordt besloten, de zaak aan le houden. Later zal men met een meer uitgewerkt plan komen. Besloten wondt het voorstel lot verhoog.ng van post 178: „Kosten van Werkverschaf fing", in geheime zitting te behandelen. Bij de rondvraag verzoekt de heer. SCHULZ, dal wat meer spoed 1 K-tracht wordt bij de herziening van het L. O. B. en W. zul en zien. wat er aan te doen is. De heer NOORMAN vraagt, in we lk stadi um de grondaankoop aan den Zeeweg ver keert. De VOORZITTER antwoordt, dat dit nog onveranderd is. Spr. is bij den griffier ge weest, doeh eigenlijk met oen kluitje in het riet gestuurd. De heer NOORMAN zou op spaéd willen aandringen en wijst op de cnmpagn-e, welke tegen den grondaankoop gevoerd wordt. De heer SCHULZ zou willen, dat B. en W. eens aan Ged. Staten vroegen, of soms de grensregeling oorzaak is van het vertragen bij het nemen eenor beslissing. Do heer HOGENBIRK merkt op. dat do heer Henidrtx (lid van Ged. Staten) gezegd heeft, dat de oorzaak der vertraging een ge heel andere is, dan gedacht wordt. Ten slotte wordt aan B. en W. opgedragen, Ged. Staten to verzoeken spoed bij de zaak te betraditen. Dc heer HOGENBIRK wijst op do ve'e klachten in Bloemendaal omtrent de aanvra ge van telefonische verbindingen. Spr. zou willen, dat ran B. en W. in deze eenige aan drang werd uitgeoefend ter bevoegder plaatse. Dit wordt toegezegd, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. De stoomtram door de stad. Eén dezei c'agen laat in den avond, is een locomotief det stoomtram Heemstede—Leiden door een mo torwagen van de „gele" door de stad getrok ken en voor reparatie naar de tramremise aan het Soendaplein gebracht. Een eigenaardig verschijnsel het logge fcwarte mexnster door onze schoon-e stad. Men verzekerde ons, dat dit de eerste maal is, dat een. -stoonvtramiocomotief de eer te beurt viel door Haarlem te Tijden. Geslaagd. Voor het Ie Amsterdam gehou den examen nuttige -handwerken slaagde moj. W. B. A. deRie, alhier. De schutsluis. De Minister ral zich be ijveren met den bouw groote voortvarendheid te betrachten en overweegt of het mogelrk zal zijn beschikking over een zoo noodig grooter bedrag bij suppleloire begroeting te bevorderen. Logeergastenbelasting. Aan het Gemeentebestuur is het ontwerp Logeergasten-belasting teruggezonden met het verzoék de redactie van Art. 5, waarbij bepaald wordt, dat bij langer verblijf in een hotel of pension, dan 89 dagen, waardoor dus forensenbelasting betaald moet worden, de logeergastenbelasting gerestitueerd wordt, te wijzigen. Gemeenteraadslid en strandpachter. In het Weekb'ed voor den Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren is de volgende vraag gestold: De gemeende Aindvoort beeft van het Rijk lot 1926 gehuurd een gedee'te strand. Dit ge deelte wordt door den Raad onderverhuurd aan ingezetenen der gemeente volgens vaste regels. Na 1925 wordt da-t gedeelte strand van het Rijk weder irgehuurd en de bepalingen van onderhuur opnieuw vastgesteld. Mag volgens uw oordeel eer. directeur van een N.V. die strand van de gemeente huurt, of een particulier, die voor zichzelf 'pacht, lid van den Raad zün of kan hii blijven tot dc huuT is afgeloopen of bestaat er nog legen het een of ander bezwaar? Daarop is het volgende antwoord ontvan gen: In het floor u bedoelde geval is er deelne ming aan orderhandsche pacht van gemeente goederen. Met het betrokken raadslid moet gehandeld worden als in art. 26 der wet Dit artikel schrijft schorsing goor. waarbij dan art. 24. het deelnemen aon onderhand- schr pacht van geméenlegocderen, waarbij aan pacht de betcrikenis mcret worden gege ven van „huur en verhuur," zooals dat in het Prr-tevli'-k \Velboek is omschreven. Tevens is verboden de leverin.e of aanne ming aam de gemeente voor -hel -lid der ven nootschap onder een firma, welke firma aan de ."eircente gelevérd heefl. Dit hoort nu wel ntet dirert hierbij, maar het P'an <?oed zijn, dat men het even in ge dachten houdt. De Staatscourant bevat de Staluien van de Coöperatieve Winikelvercenigicg „Weitk- tiianskfacht", alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9