Brieven uit Rome. wsT Maandag 19 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14390 SST mmZiï BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 2D mm STADSÜIEU AGEÜDA De Stille Omgang. Jubilea bij de Gem. Duinwater leiding. Rectificatie. DE SOCIËTEIT „VEREENIGING." Een vaimaakt voedsel, is FHANKEN'S R3ELK8R00D Gemeenteraad. Tentoonstelling R.-K. Leeszaal. Vriiwülie'e Burgerwacht. VOOR DE VERKIEZINGEN. Haarlemsche Zeilvereeniging. ~DE verkeersverbetering ROND DE AMSTERDAMSCHE POORT. Bakkersactie. Voor den Politierechter. Stille Omgang. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Öe abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 358 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers; 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970. HIEÜWE HflftBLEMSCHE COURAH Advertentiên 35 cents per regA Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den teks* als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ctop andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag» en aanbod-advertentiën 14 regelt 60 cent pei plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. ARMEENSCHE WEESJES. Op de lachende boorden van het bekende meer van Albano verheft zich een dier kleine stadjes die men den naam van Romein- sche Kasteelen heeft gegeven, daar ze in den loop der tijden de woonplaatsen waren van edelen, graven en prinsen, die zich daar ver schansten in burchten en sloten om hun leen heer, den Paus, het hoofd te bieden, bereid om zich te vereenigen met koningen en kei zers, en al degenen die de oproersvaan durfden te verheffen om hunne goederen en gewesten te v.rmenigvuldigen en uit te brei den. In den loop der eeuwen hebben die kas teelen en burchten plaats moeten maken voor kleine stadjes, schilderachtig gelegen op berg of heuvel, of hangend tegen een rots, zoodat de wandelaar die den kronkelenden bergweg volgt, een oogenblik vreest ze op 't hoofd te zullen krijgen. Onder deze Romeinsche kasteelen is een der meest interessante het aloude Castel- gandolfo, waar de Pausen de warme zomer maanden kwamen doorbrengen en waar nu nog, de Romeinen, wanneer Rome een oven is geworden, en straten en straatsteenen lig gen te branden in de felle zomerzon, komen wonen om tenminste 's morgens en 's avonds een weinig van de koelte te genieten. In het stille water van het Aibaansche meer weerkaatst zich als in een spiegel de groote ronde koepelkerk en het Paleis des Pausen daarnaast, dat sedert '70 niet meer bewoond werd dan door een of ander Prelaat van 's Pausen hofhouding, die hier eenige weken vacantie kwam doorbrengen. Geduren de den oorlog bood het Kasteel van Castel- gandolfo, dat door de wet van '71, met het Vatikaan, het Paleis van Sint Jan van Late- ranen en de Pauselijke Kanzelarij aan den onttroonden Opperpriester is gebleven, een schuilplaats voor talrijke vluchtelingen uit het Italiaansch oorlogsgebied, die na den in val der Oostenrijkers de vlucht naar veiliger plaatsen hadden genomen. Vroeger had het Paleis reeds dienst gedaan on vluchtelingen voor de aardbeving van Messina te huis vesten. Maar de tijd heelde ook die wonden, de vluchtelingen zijn naar hunne haardsteden teruggekeerd en het kasteel lag weer verla ten en eenzaam te droomen en zich te spie gelen in de wateren van het geheimzinnig meer van Albano. Na eenige jaren is die eenzaamheid nu voor goed verbroken. De gebeurtenissen van het nabije Oosten, de oorlog tusschen Turkije en Griekenland, de overwinning der Turken, bracht schrik en vrees tusschen hen die steeds de slacht offers der volgelingen van.Ma homed zijn ge weest. Geluk en tegenspoed der Turken vindt steeds verhaal op de arme Armeensche bevolking, en in beide gevallen heeft deze getrouwe en christelijke Armeensche bevol king te lijden. Duizenden Armeensche va ders en moeders werden gedurende en sedert den grooten oorlog door de Turken neer geslagen, hun verweesde kinderen verstrooid. Armeensche kloosterzusters die ook niet vrij bleven van den smaad der Turken, trachtten deze kinderen bijeen te zoeken, verschaften hun een tehuis,en voedden hen met het brood van het lichamelijke, de wijze les ei van het eeuwige leven. De nieuwe overwinningen der Turken brachten de nederzettingen der Armeensche zusters weder in groot gevaar. Opnieuw moest voor de zegevierende halve Maan gevlucht worden na de laatste omstan digheden en den zegevierenden veldtocht van KemaJ Pascha, en de glorierijke regeerende Paus bood aan de Armeensche zusters en hun weesjes een veilig toevluchtsoord in het paleis van Castelgandolfo. Sedert eenige maanden biedt de Pauselijke buitenplaats een schuiloord aan deze kinde ren en hare beschermsters, en galmen de binnenhoven en gangen van het Pauselijk slot van de vroolijke Armeensche kinder stemmen en kinderspelen. In de groote zalen, in die der Pauselijke Zwitsers, en waar de Pausen in hun buiten verblijf imn hofhouding hielden, staan nu rij aan rij de witte beddekens, waar de onschul- lige weesjes nog zoet kunnen droomen van -en rustig geluk onder den schoonen blauwen italiaanschen hemel, onder het gastvrij dak des Pausen en onder de bescherming der hei ligen, wier beelden en schilderijen van af de zolderingen op de ingeslapene kinderen nederzien. Het was geen k'ein werk alles voor te be reiden voor vierhonderd kinderen en een wintigtal zusters. Geheel de administratie Ier Pauselijke Paleizen is er aan te pas geko- nen. De magazijnen van het Vatikaan wer den geplunderd door den Pauselijken huis meester, de orde van Malta zorgde voor ma trassen en beddegoed, en het Pauselijk hos pitaal van Santa Marta moest een aantal ijze ren bedden afstaan. Na eenige maanden is het Pauselijk Paleis van Castelgandolfo een model weeshuis geworden en genieten de weesjes volop van de goede verzorging haar te beurt gevallen na verhongerd en lijdend uit het Oosten gevlucht te zijn. De Paus verlaat zijn gehuisveste weesjes niet. Persoonlijk kan hij niet tot haar gaan, maar telkens zendt de H. Vader Prelaten en eden Zijner hofhouding om te gaan zien naar Castelgandolfo of alles in orde is, en dan is het feest voor de kinderen. De auto die het hoog bezoek brengt, bevat steeds iets wat den kinderen aangenaam kan zijn, en al is een kinderhand spoedig gevuld, voor vierhonderd dezer is een tamelijke groote hoeveelheid chocolade, bonbons en suikergoed, waarop vooral de Oosterlingen zoo verzot zijn, be- noodigd. In het begin waren de kleinen wat verlegen en schuw voor die groote heeren in zwarte toog met paars afgezet, en paarse linten om hun hoed, maar spoedig zijn ze er mee vertrouwd geraakt, en schromen niet me^T, met den noodlgen eerbied, in grote kringen zich te scharen om die Frelaten en h n te verhalen van de wederwaardigheden cue ze reeds op jeugdigen leeftijd hebben mede gemaakt. In 't Armeensch, in gebroken Fransch, met een woordje Italiaansch, vertellen ze in allen kinderlijken eenvoud van de groote rampen die hen troffen, en die kinderlijke ienvoud is welsprekend genoeg om de tranen uit de oogen te doen schieten. ken,steeds in gevaar in handen der Turken te vallen. Eenige der weesjes hebben het gelaat ge heel getatoueerd door de Turken. Een aantal dragen de zelfde tatouage, an deren een bloem of esthetisch morief, een der kinderen heeft een ster op beide wangen en een op de kin. De meesten zijn van echt Oostersche type, met •zeer donkere gelaats kleur en groote lichtende oogen, anderen gelijken meer op het Italiaansche type.Er zijn kinderen bij van arme boerenmenschen envan rijke millionnairs, op 't oogenblik allen ver- eenigd in de grootste armoede en van alles beroofd, rijk door de liefde Gods en de vrij gevigheid des Pausen. De Rector van het weeshuis en de geeste lijke leider, is een Armeensche priester, Va der Iskiander, die geheel zijn priesterlijken loopbaan aan de Armeensche weezen heeft gewijd, en in zijn priesterhart, buiten het eigen leed, dit van allen medelijdt. Met sobere welsprekendheid kan hij vertellen van het leed hetwelk de Armeensche bevolking sedert eeuwen van de Turken heeft ondervonden, van de verschrikkingen van den grooten oorlog, door de Turken heiligen oorlog ver klaard, van de laatste gebeurtenissen, en het moorden en branden van Turken en ook van Grieken in Klein-Azxë. En ook vertelt hij van de dankbaarheid der Armenen aan de Pausen Benedictus XV en Pius XI. De eerste deed al het mogelijke om de noodlijdenden gedurende den grooten oorlog ter hulp te ko men, de tweede verleent aan de Armeensche weesjes in zijn eigen huis gastvrijheid. Niet tegenstaande al het ondervondene leed, is de Armeensche bevolking niet uit te roeien, en is het behoud van het christelijk geloof verzekerd. Zoovele rampen hebben we reeds meegemaakt, steeds zegeviert onder onze be volking het christelijk en nationaal bewust zijn. Toen de tijding kwam dat de Paus gast vrijheid zou verleenen aan de weesjes, scheen alweer een straal van hoop in onze harten en blijmoedig ondernamen we met onze kinde ren de groote reis. Vele edele menschen heb ben ons geholpen, Mgr. Marmaggi, de Pause lijke afgezant en de Patriarch van Armenië, evenals de Italiaansche consul en het bestuur der scheepvaartmaatschappij. Met onze kinderen en wat ons overbleef zijn we goed en gezond te Napels aangeko men en genieten vol innige dankbaarheid je gens God en Zijn Plaatsbekleeder de Pause lijke gastvrijheid onder den schoonen Ita liaanschen hemel. CIVIS ROMANUS. Meestal spreken ze over de gebeurtenissen die hen 't best bijbleven, die een herinnering voor 't leven in die jonge geesten hebben na- gelaten. Een deel dier meisjes zagen hun'|nec- Onregelmatigheden vielen er met voor 'ouders door de Turken vermoord worden.n';es verliep uitstekend Sociëteit „St. havo" Rechlskundig Bu reau van half 9half 10 Bestuur Gra fische Bond 8 uur Lichtbeeldenavond Vrouwenbond 8 uur. Hanze-gebouw Tooneelrlub 8 uur Reddingsbrigade half 9 Smedenpa troons half 8 Bestuur Loodgieters- en Eleefriciens-patroons —t- 8 uur. Café Brinkmaan Ned Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde 8. uur. Gein. Concertzaal Madrigaal-verceinging 8 uur. .,De Kroon" Geloof en Wetenschap Lezing Jos. v. d. Velden 8 uur. Stadhuis Nummering candidatenlijsten voor dc Prov Slatenverkiezingen half 11. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk B K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12Vé, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m van half 11 tot half 12. des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Mart ha-ver eeniging Bloemhof straat 1 Betrekkipgburcau voor Vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw Trou moet bhje- ken", Groote Markt. Tentoonstelling „dc Woning". Het wais Zaterdagavond weer een heerlijk gezicht, zoovele mannen te zien opgaan, als soldaat- van Christus, naar het Bedehuis in dc Amstardamstrnat. Het was geen gedwongen iocM, geen mopperen en klagen, zooals een soldaat van een aardsch vorst kan doen, wan neer hij wordt opgeroepen, neen, de tred was licht, do onderlinge gesprekken opgewekt en met vreugde en fejè'ge geestdrift bezield, togen zij derwaarts naar het huis van hunnen he melsehen Koning, om voor de zooveelstc male getuigenis af te leggen van hun H. Geloof aan Jezus in het H. Sacrament des Altaars. Nog vóór liet uur, waarop de godsdienst oefening begon, in de kerk van den H. Joan nes de Do ©per, was deze tjokvol. Ondier hét zingen van een machtig jAdoro te" werd het Allerheiligste uitgesteld. De Zeer Eerwaarde heer Directeur, pastoor Boogman,s, sprak de bedevaartgangers toe en na de Benedictie trok men groepsge wijze uiil, door de A. L. Dyserinekstraal, langs het Teylerplein en door de Nagtzaamstiraat, naar de Amsierdamsche vaart. Weder als vo rige jaren hadden verschillende bewoners van deze stralen voor hun ramen de beel tenis van het H. Hart geplaatst, verlicht en versierd mot 'kaarsen en bloemen. Dit heerlijk aandoend betoon van vereering brengt de pel grims reeds in eene devote stemming, wolke meer toeneemt., naarmate zij voortgaan, steeds biddend en zingend, God ter eere. De deelname was dit jaar weer zeer groot. Ongeveer 1200 pelgrims uit Haarlem gingen Drie hunner vertelden dat ze zich verborgen hadden onder de lijken van vader en moeder en zich doodstil hielden om niet te verraden dat ze nog leefden, en na 3 dagen wegvlucht ten langs verlaten en afgebrande velden, naar den grooten weg die leidt naar Constantino- pel. Ook de Armeensche zusters kunnen ver tellen van hun lijdensweg. Dertien zusters werden door de Turken gemarteld.de a'gemee ne Overste kon vluchten, na acht dagen op een weinig water geleefd te hebben, een andere zuster heeft drie maanden het land door kruist om eindelijk Constantinopel te berei- Dui zenden en nog eens duizenden trokken weer door Amsterdam's straten tol heit hou den vim den „Stille Omgang", allen iin stiUe en diepen ernst biddend ieder voor zich vra gend en smook end de zegeningen over de in- lecóies, wc)'.:© gesteld werden. De Haarlemmers werden ook thans, evenals andere jaren, in verschillende kerken lot bij woning van hot H. Mfeoffcir, ondergebracht. Dar.lk zij de goede regeling, verliep ook dit zeer vlot. In de Priterdkerk aan de Nieuwe Groen markt werd een Lof sece'.ebrecrd voor de -pel grims uit Den Haag, ongeveer ,1100 in gefal, die niet de,u -trein .naar Haarlem waren ge komen en' hier hun voetreis begonnen.. Zij trokken kort voor de Haarlemmers naar de lf. Stede. VandaajJ herdachten de heeren J. Verko ren en W. Bouman hun zilveren feest in dienst der Gem. Duinwaterleiding. De heer Verkoren is commies, de heer Bouman in specteur bij het bedrijf. Op hartelijke wijze zijn deze jubilea ge vierd. Beiden werden van morgen per atax van hun woning gehaald en naar het kan toorgebouw aan het' Spaarne gebracht, waar het heele personeel bijeen was in een feeste lijk versierde kamer. De directeur der Duinwaterleiding, de heer Ir. F. Graaf van Randwijck, sprak den jubilarissen allereerst toe namens bet ge meentebestuur en overhandigde beiden een zilveren couvert met inscriptie. De administrateur, de heer G. Spaan, fe liciteerde hen eveneens, liet in het kort en kele perioden van hun ambtelijk leven de revue passeeren, wees o.m. op den prettigen omgang met hen en zeide. dat zij beiden veel bijdragen tot de prettige verstandhouding onder het waterleidingpersoneel. Namens de werklieden voerde P. van Leeuwen het woord, namens het Nat. Ver bond van Gemeente-Ambtenaren de heer Hillebrand. Van het personeel ontving de heer Bouman een electrischë schemerlamp en de heer Verkoren een prachtigen arm stoel. Van de werklieden kreeg de heer Bou man een vulpenhouder en een bloemenmand. De heer Bouman werd voorts nog namens de werklieden in openbaren dienst door den heer J. de Ruiter toegesproken en de heer Verkoren door dr. J. van Konijnenburg, di recteur van den gemeentelijken geneeskun digen dienst, die dezen jubilaris een fraai bloemstuk ovrhandigde. Beide jubilarissen dankten getroffen voor de hun gebrachte hulde en wezen er o m. op, dat de prettige samenwerking onder het watreleidingspersoneel voor een groot deel te danken is aan den heer Spaan, Te hunnen huize ontvingen de jubilaris sen nog vele blijken van sympathie, welke zich o.m. uitte in den vorm van fraaie bloemstukken. O.m. gewerd den heer Bou man van Openbare Werken een prachtig bloemstuk, voorstellende den watertoren, waarop verscheidene waterleiding attributen waren aangebracht. Het is wel een onvergetelijke dag gewor den voor beiden. In ons nummer van Zaterdag publiceerden wij de motie, welke door de R.-K. Kiesver- eeniging in haar vergadering van Vrijdag avond werd aangenomen inzake dc produc tieve werkverschaffing. In de publicatie is een zinstorende fout geslopen. Wij laten daarom het slot van de motie hier nog eens volgen: spreekt als hare meening uit, dat een uur loon van 40 cent voor z.g. productieve werk verschaffing op dit oogenblik voor inwoners van Haarlem te laag (er stond abusieve lijk: te hoog) moet worden geacht. (Vervolg.) B. en W. stellen voor hen te machtigen met het Hoofdbestuur der Algemeene Ver een iging voor Bloembollencultuur eene over eenkomst aan te gaan, waarbij aan die Vereeniging de beschikking wordt verleend over de volgende gedeelten: a. de groole concertzaal o.aontruimd daarin geplaatst de z.g. kamertjes en verder meubilair,, van 9J4 uur v.m. tot 4 uur n.m., lo. op alle Maandagen van de maanden Mei tot en met November; 2o. op telkens in het begin der maand Juli vast te stellen dagen der maanden Juli, Augustus en September; en 3o. op alle Maandagen gedurende de maanden December 1923 tot en met April 1924; b. op de snb a genoemde dagen en uren kosteloos voor locaal verkeer minstens drie telefooncellen, waarin minstens drie toe stellen; c. na beëindiging der huur van het Rijk, do tegenwoordige billardzaal, waarvan het bovenlicht te verbeteren voor het houden van bloemenkeuringen, en wel op alle Maan dagen van hetfjaar van 9yt uur v.m. tot 4 uur n.m. en, eventueel, op de sub a, 2o, bedoelde dagen; d. de tegenwoordige bestuurskamer voor zien van meubilair op alle Maandagen van het jaar van 95 uur; e. de tegenwoordige administratiekamer, doorloopend, ook des avonds; f. de tegenwoordige societeits garderobe, ingericht als wachtkamer; g. een geschikte gelegenheid voor archief berging; en h. de kieine concertzaal, gedurende het tijdvak t Mei 1923 tol 1 November 1924 op alle Maandagen van het jaar van 95 uur; na I November 1924 op die dagen en uren, nis de Vereeuiging daarover wenscht te beschikken voor het houden van kleine tentoonstellingen; zulks voor den lijd van ongeveer 19 ja ren en voor eene vergoeding van: 1000 voor het jaar 1923; 1500 voor liet jaar 1924; en 1800 per jaar voor de jaren 1925 lot en met 1933 en onder bepaling: a. dat de Vereeniging het recht zal hcb'ben de overeenkomst tusschentijds op te zeggen met inachtneming van een termijn van opzegging van één jaar en b. dat verwarmingen verlich- i ting voor rekening der gemeente is alleen I voor die lokalen, die centrale verwarming hebben en niet voortdurend bij de Vereeni ging in gcibruik zijn. Ten aanzien van Hé door de Vereeniging te betalen vergoeding merken B. en W. op, dat door hen genoegen werd genomen met 'n vergoeding niet honger dan de jaarlijksche uilgaven der Vereeniging over 1922 hebben bedragen voor zaclhuur. kantoorhuur en dergelijke. - Door de Vereeniging is toen medege deeld. dat op grond van hetgeen thans door de Vereeniging aan huren wordt betaald en rekening houdende niet kosten, die in de jaren 1923 en 1924 wegens het ontbreken der billardzaal zulten dienen |e worden ge maakt, de vergoed'.ig is vast le stellen als volgt: Voor het jaar 1923 op 1000. Voor het jaar 1024 op 1500. Voor de jaren 1925 tol en met 1933 op 1800 per jaar. Het ligt in het voornemen om, in ver hand met vorenbedoelde regeling, te zijner tijd, de kamer, gelegen links van de eroole vestibule als administratiekamer te bestem men. Voorts stellen B. en W. voor: Vooi de verbouwing van de groole zaal van hel gemeentelijk concertgebouw in ver band met de plaatsing van- het Paleis orgel Ier beschikking van Burgemeester en Wet houders le stellen een bedrag van 39,500 De Raad der gemeente Haarlem vergadert en Woensdag 21 Maart 1923. des namiddag* ten 1 '/j ure, zoo nood'ig voort te zetten des avonds 8 uur. in de Statenzaal. Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededcelingen en ingekomen stukken 2. Voonrle! B. en W. goedkeuring be,proofing (Tans! 1923, Wocmgbouwvereen. .«Huis ter Cleeff". 3. Voorstel 6. en W. vaststelling rchterrooil':nen voor bouwblokken nabij de Joh. de Breuk straal. 4. Voorstel B. en W vaststelling le suppl. kohier Straalbelastihg, .dienst 1.821. a. Voorste'ten B. en W. vast stelling staten beseKrr' ing or> den nos| „On voorziene ui gaven," dienst 1922. 6 oorstel B. en W. bee lemming gronden ten noorden van den K 'opnei'get Voor open ba ren weg. 7. Voorstel B. en W. onbewoonbanrvertchrirg perceel Paüentiestraat mo. 19. 8. Voorstel B. en W. inbreng perceelen in woningbedrijf en ■-'nopen witulmo'en nabii de K'ever'aan. 9. Voostel B. en W. beschikbaar stelling gelden voor aan/eg hmirte'dingen enz. voor levering electa-'room. 10. Voorstel B. en V\ beschik- baarotelHrg geiten aanschaffing schoolbehoef- len enz. school no. 2 voor •B:iilen"tvwoon la ger on.defv.'i's. 11Vrorriel B. en M ver re nen suhrid'e over 1923 aan de „Soaarnes! -ti ling." 12. Voorstel B. en W. vaststelling Rei g'ement en jaarw-edderegehng personeel Be waarschool in hel v.m. Barbara -gasthv's. 13. Voorstel R. en W. inzake adressen school- geidhefPing vbor Hecer- en Middelbaar on derwijs. 14. voorstel B. en W. wiizaring rege ling lo"'cnn'ng wachtgeld aan onderwijzend en be "enend persomeei aan Gymnasium en degscho'ten voor Mie' tyboafl onderwijs. 15. Voorste! B. en' W. inzake regeling verkoop melk en melkproducten op Zondag. 16. Voor stel Comm. art. 166 Gemeentewet, lot wbzii- pirg der Bouwverordening. 17. Voorstel B. en W. betreffend© gebouw voorm. Soe. „Veree- nieirg". 18. Voor.'Ld B. en W. beschikbaar stelling gelden, cursus voor politieagenten. 19 Voorstel Comm. art. 166 der Gemeentewet, vaststelling A'genieen© Politieverordening. 20. Benoeming van: a. leden en plaatsvervangen de leden hooftMemburemix voor de verkie zing van leden van den. Raad; b. een lid der Commissie A lot wering van schoolverzuim; c. een onderwijzer aan school no. 5. (Ingezonden). Na lezing van het stuk over deze ten toonstelling in de „Nieuwe Haart. Courant' van Woensdag 1.1. was mijne nieuwsgierig beid dusd;#iig geprikkeld, dW ik beslooi deze- spoedig te gaan bezoeken. Ie meer nog daar vermeld stond, dat twee toto's van liet monument voor wijlen Pater de Groot naaT het ontwerp in klei ook le zien waren. Doeh de eerste teleurstelling was, al dat deze foto's niet meer aanwezig waren, en de tweede, hot geëxposeerde zelf. Als dat nu opheffing' der kerkelijke kunst moet heeten. die volgens schrijver in verval was. dan begrijp ik van christelijke beeldhouw kunst niets meer, Jan is mijn vijftigjarige beoefening en al mijn studie te vergeefsch ge weest, dan behoor ik tol de velen of mis schien weinigen die van deze kunst niets begrijpen. Verleden jaar le Miinchen zijnde bezocht ik daar de Gewerbe Sohau, waar ook een tentoonstelling van moderne christelijke kunst aan verbonden was. De bezoekers erh- ler kwamen uil dat gebouw, schouderop halende» en lachende. O k ik vond het iels verschrikkelijks en vroeg mij af. zouden die arlicslen misschien niel te lang in den oor log zijn geweest en daardoor niel meer noimaal kunnen denken? Doeh nu ook hier in Holland iels in dien geest, als verdiensfeb'ke proeven van mo derne religieuze beeldhouwkunst werd nan- georezen, nu slaat mijn verstand hierbij stil en vraag ik mij af, ben ik of zijn an deren blind? In liet eerste geval begrijp ik dan ook waarom het Rnk geen gelden kon toestaan voor een nieuwe academie t<' Amsterdam. Daar toch worden nog dc an tieken, het naaktmodel. anatomie, dra- peerkunst enz. bestudeerd en men zal mij toch niel wijs willen maken, dat in zulk soort beeldhouwwerk hiervan nie iels le vinden is. Ook geheel nieuw is deze wijze van bewer king niet, want een kleine zestig jaar terug zag men dergeli'ke bewerking al san het Neurenberger speelgoed, (ik weel niel ot liet nog beslaat) maar toen kon men soldaatjes, aapjes op een slokje ja heele arken van Noë aldus bewerkt zien lol zelfs Xoë mol ziin vrouw. Alleen was er niet zulk kost baar en mooi hout voor gebruikt en was 'I niet zoo glad gepolitoerd. Toch heeft deze nieuwe richting wel iets voor. Men zal niet den indruk krijgen, dat deze beelden? straks van den gevel of van hun vorj'uk zullen kuieren en dal is al veel waard. Of zij ech ter veel devotie of de ergernis zullen op wekken laai ik verder maar aan den be schouwer over. J. P. MAAS, Beeldhouwer. De sch iet oefeningen van de Vrijwillige Bur 'erwaelil alhier, zullen aanvangen 7 .April en duren tot Zondag 30 September d.a.v. en worden gehouden Zaterdagsmid dags van 35 uur en des Zondagsmorgens van jo12 uur. Fr zal een kringwedstrOd gehouden worden en ook een Provinciale. De nationale eindwedstrüd zal dit iaar weder om niet gehouden worden. Wanneer de schietoefeningen niet doorgaan zal van het gebouw Kruisweg 70. de rood-witlc vlag waaien. V. V. EN K. Ook deze veroanigmg had plan om Zondag een. rond© te schieten voor dc Haart. Comp., doch afwezigheid van een controleur was oorzaak, dat al'hans deze wedstri'd geen door gang kon vinden. Eerst te 1214 uur kwam de controleur opdagen, doch toen waren reeds eenige heeren naar huis gegaan. Wisl hij niet hoe Iaat bet schieten begon? Even op de hoogte stellen is toch een kleine moeite. Zou er aan deze misère nu nimmer een einde te maken ziin, want zoo gaat het toch niet langer. V. V. en K. kan nu niet" eens voor den eindwedstrüd afselreten. Alleen met mede- werkiiuz van andere vereenigingen kan hierin Van V. 'L. 3.50. worden voorzien en dat terwdlle van het niet opkomen van controleurs. Reeds 2 maal hoeft V. V. en K. dit ondervonden, 't Is niet aangenaam. Tn'een der.zalen .van den Schouwburg. .lans- weg, hield de Haarlemsche Zeilvereen'gfng haar eerste ledenvergadering 1923. Behalve de „oude" leden waren eenige candidaatleden aanwezig. De vergadering, die voor een pas opgerichte vereeniging goed bezocht was, was zeer ge animeerd door do levendige discussie. Uit den gehee'en geest der vergadering bleek, dat de liefhebberij voor de zeillsport in Haarlem zeer toenemende és en dat dé H.Z.V. be»g is een f.iivke kern van zeilers te worden naast de reeds beslaande clubs. De H.Z.V. wil ook de jr-nge wa.ttvrspoi't'fcpoéfenaaire tof zich trekken en heeft bij de contributie rekening gehou den met de draagkracht vto de ...hoop der toekomst" Het spreekt, dut de bezitters van mn'orbooten ook welkom 'zijn en donateurs niet gemist kunnen worden. Na eenige mede- rl'telingen over het seizoen 1923, werden de bcspjvkörgen' 'geopend ovor de ifcufctlocbten en zeilwedstrijden. In verband met de wedstrijden der zeil- en motorsporlvereeni- ging ..Leiden" en die. van he' Comité van Propaganda-zeJlen (Onderlinge Zeilers) uit de Zaanstreek, werden de vo'gende dala vastge steld voor clubtochten en hel even1'ueele mee- wedistirijden' 29 April openingstocht ven de H. Z.V. 6 Mei. 3 Juni, I jiili, 15 Aug. en 2 Sopt. naar de Zaan: 10 Juni en 26 Augustus naar de. Knggrp!assen en 10 Mei naar de Hcmbrug. Dc eer-He zeilwedstrijd., door do H.Z.V. uitgeschreven» zal plaats hebben 13 of 27 Mei. De tweede zoo mogelijk 15 September. Met de Zaan sch e zeilers zal op een nader te bepalen datum een gazanieniliiike tocht ge houden worden in de richting Velsen. lie contributie werd bepaald op f 6 voor de leden, f 4 voor de aspirantleden en f 2 voor de juniores. De laatsten zullen vooral de bezitters van kano's zijn. Dus ook deze cate gorie van de wntorsportsmen kan in het vct- band van de H.Z.V. opgenomen worden. Zoo behoeft dus geen zeiler ©te. meer ondier de vrijbuiters!lag te varen, maar wordt in de gelegenbed gestflld die Roodwitte H. Z. V. vlag Ie voeren, wal een vaartuig hij (zij) ook bezit!! De heeren Koker en Dorman zullen als rcgiVmeivtscommissje optreden. Een kleine onderlinge verloting, waarvoor reed.s mooie luxe voorwerpen o.a.; dc bekende gravure Center Board' in volle zee (Life) beschikbaar gesteld zijn, moeten helpen tot stijging der ■kas. Daar- de vereeniging zioh zoo heeft uitge breid werd bes.lo'ten hol bestuur met twee leden uit Ie breiden en bestaat het nu uit dc volgende heeren; Jae. Veldhuis, W. A. J. Bremer. F.' Paulen. J. M. Saarloos, H. Honig. A. H. Korvers en C. Koker. Na nog enkele besprekingen over het slee- f«en sloot de voorzitter deze succesvolle ver gadering. Door B. en W. van Haarlem is heden, des voormiddag ten 11.45 ure in het openbaar aanbesteed; „Het bouwen van bruggen en bijkomende werken nabij de Amsierdamsche Poort té Haarlem." Inschrijvers waren: W H. N. Ncelissen, Haarlem, 95.240; Bron en Hensen, Schoten en Veenendaal, 98.735; H. A. de Graaf en H. F. van Esten Halfweg, 99.063; C. Hoen, Amsterdam, 89.500; N.V. Amsterdamsche Aanneemmij, Amsterdam, 85.900; Pleijt en Aafjes, Assen- delft, J 108,000; Joh. Saras, Oude-Wetering 69,488; P. A. Nelissen, Haarlem, 79,440, G. Metselaar, Haarlem, 83,700; J. P. Kok, Schoten, 130.000; H. Crcmer, Amsterdam, 86.888; A. Verhagen, Made (N.-Brabant), 78.5O0; H. B. van Zijl, Zandvoort, 87.464; N.V. Uitslager's, Aannemersbedrijf, Amster dam. 80.990; H. van Dongen, Dordrecht', 102.000, fa. N. Cobbens en Zn., Schoten, 110.247; N.V. Aanneemmij., Zanen en Ver stoep, Gouda, 74.487; J. Broerse en Co., A^ssendelft, 98.000; J. de Vries, Amster dam, 82.800; fa. A. Schoorl, Haarlem, J 99.997; W. Meijer, Amsterdam, 100.780; R. Brugman, Amsterdam, 87.890; G. H. Obrink, Amsterdam, f 93.447, N.V. Neder- horst, Gouda, 73.643; H. Weers, Haarlem, 98.550; Gebr. Aberson en Kraaijeveld, Am sterdam, 86.200; fa. Admiraal en Jaarsveld, Lietenvoordc, 89.800 en J. P. A. Kraaije veld, Oude Wetering, 89.900. Naar bekend, waren hier ter stede bij het overgroote deel der bakkerspatroons de gel dende arbeidsvoorwaarden gehandhaafd; al leen een 4-tal patroons had de loonen ver laagd. Zaterdag zou door de afd. Haarlem van den Algemeenen Bond van Bakkersge zellen een beslissing worden genomen hoe bij deze bakkerijen verder gehandeld moest worden. Naar we thans vernemen, is de actie voor- loopig opgeschort. (Zilting van boden) Uitspraken. In dc zaak tegen de Duilsche dienstbode L. S., die vorige week voor den politierechter terecht stond wegens diefstal, word heden morgen uitspraak gedaan. Zij werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. P. E., de melkboer in de Meer, die zijn melk niet wilde laten keuren werd veroor deeld lot 80 boete, subs. 40 dagen hech tenis. I ln drift. De 27-jarige machine-houtbewerker J. G. Gl. le Zaandam stond terecht voor het feil. dat hij den 16-jarigen R. aldaar in drift nu l een lat zoo op hel hoofd geslagen heeft, dal deze bewusteloos neerviel, terwijl'het trom melvlies van diens rechteroor brak, en hij zijn goheele leven aan dal oor doof zat blijven. 11. werkt niet flink genoeg naar bekl.'s oor deel, die, evenals anderen, daarom meerdere malen ruzie met het slachtoffer gehad heeft, en bij een ruzie om een wagen, die be.iden hij het werk noodig hadden, heeft Gl. zich zoo ver laten vervoeren, dal hij R. op vermelde wijze mis,handelde. Dat bekl. niel. het. minst berouw betoomt heeft, verergert naar het oordeel van den Officier, nog het feit, zoodat hij 1 week ge- vangenésslraf ei sch t. De rechter vindt dat blijkbaar te gering en veroordeelt bekl. tol 10 dagen. Om 15 enveloppen. De 31-jarige mandenmaker J. 11. de W. le f Ik was Zaterdagnacht rond half twaalf in de omgeving^van de Sint Anlonius-kerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Het was stil, plechtig stil! De enkele voetganger scheen haast zachter zich voort ie bewegen om de heerlijke stilte in dien nacht niet te verstoren. Boven ons spande zich de hemelkoepel, diep-hlauw en als met duizenden flonkerende edelsleenen ingelegd. Plotseling weiden de deuren der Groen markt-kerk geopend en een zee van goud licht gulpte naar huiten. Maar het bleef stil. Een groep mannen, twintig a dertig, golfde naar buiten. Even een stil gefluister van een hunner, den voorman, en allen schaarden zich in rijen van vier. Dan verdween de groep in de richting Zijl straat, Groote Markt, Damstraat. En nauwelijks was een groep verdwenen om den hoek, of een andere groep volgde, op dezelfde wijze. Even stil. /éven devoot. En nog een groep, en nog een groep. Er scheen geen eind aan Ie komen. Wie waren het'? De „Stille-Omgang'ers" uil Den Haag en Omstreken, die per extra-trein vanuit Den Haag naar hier gekomen waren in de Paters kerk rle voorbereidende Oefeningen hielden en dan biddend en zingend naar de Heilige Mira kel-stede togen. Een goede 1100 deelnemers Uil Den Haag en Omstreken alleen, die van hieruit hun voet tocht begonnen. Het was een zielsverheffend schouwspel. Er waren jonge kerels hij. maar ook vden, wien de last der jaren begint le drukken. Maar allen even opgewekt. vol vuur hun God de moeilijkheden van dezen pelgrimstocht aan le bieden als^oele en eerherstel voor hunne en anderer zonden. Er waren ook vele priesters bij. Stil werden zij even door de meeste man nen even gegroet: joviaal als 't hun eigen kapelaan of geestelijk adviseur gold! En 't stroomde in dien mooien nacht man nen. vurige, katholieke mannen in de rich ting van de Amsierdamsche Vaart, waar zij in. dien plechtigen nacht in eindelooze rijen voor- bijdTomdep. Want nauw waren de 1100 Hagenaars en Westlanders op den Amslerdamschen Straat weg in de dikke <taister.*.is verdwenen, ter wijl hun gebed en gezang de velden en weilan den streelde, of daar kwamen de Haarlemmers opzetten: 1500 in aantal. En daarna weer andere processies uil de omgeving, veraf en dichtbij. Vanuit Haarlem alleen togen Zaterdagnacht niet minder dan ruim 5000 pelgrims naar de H. Stede. Men moet dat mieemaken en zal ontroerd worden! Barometerstand 774. Stilstand, OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. N»i Meteorol. Instituut, le Do Bilt. Verricht naar waarnemingen ia den mor gen van 19 Maart 1923. Hoogste barometerstand 774.5 mM., Ie K inn Laagste bailiemelerstand 760.9' mM., te Biarritz. Verwachting van den avond van 19 Maart lot dén avond van 20 Maart: Meest rulatige oostelijke tot zuidoostelijke wind, tichtbewolkt, droog weer, zelfde lom pe ratuur. Zaandam, die uit anderen hoofde reeds ge detineerd is, werd ervan beschuldigd, dal bij ten nadéele van zijn vrcogeren patroon J. V. 15 a 20 enveloppen heel weggenomen, die bij hem thuis gevonden werden, toen er naar aanleiding van een diefstal, waarmede bekl. niets uit le staan had, bij hem huiszoeking werd gedaan. Bekl. heeft deze enveloppen, zooals hij ver klaart,, medegenomen met hetzelfde doel, waartoe zijn palroon hem eerder reeds visi tekaartjes gegeven had, n.I. om deze in trei nen, winkels, enz., ter reclame achter te la ten. Bekl. had dit echter niet gevraagd, en de pa troon wist er niets van. Deze dacht trouwen: voor ©en heel andere zaak als getuige opge roepen te zijn. De officier eisebt, in verband met bekl.'s verleden 2 weken gevangenisstraf. De rechler veroordeelt eohter bekl. lol 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Fantasie. De 19-jarige .1, Th. S. te Zaandam verkeerde door schuld enz. in moeilijke omstandigheden. Hij dacht medehjen te zullen wekken door een ijselijk verhaal, dat hij in omloop bracht. Op een goeien avond gooide hij zijn per- teleuille ledig ergens neer, gaf zich met een tabaksdoos een slag legen liet hoofd, be smeurde zich met bloed en vuil en ging toen qua si-bewuste loos op den weg liggen. Men vond hem en dadelijk werd om de politie getelefoneerd, die hem mei behulp van omstanders in een café binnenbracht. Bekl. was toen niel meer bewusteloos, bibberde al leen maar wat. Hij vertelde toen, dat hij aangevallen en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1